°si «GEBROEDERS VASEN - WASCHT HELDER W» aMKxxiiRxmmüKKxxffix Het Bliksem Gevaar Heringa i Wuthrich - Haarlem j Dames- en Heeren Kapsalons SPECIALE NOVEMBER-PRIJZEN 3m 16Z§ r 29Z§ ALLEEN HELDER Waschgoed stemt tot volkomen tevredenheid BILLIJK TARIEF eenige nette Meisjes Moderne Bliksembeveiliging RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. 10 §3 Sloom Waschinrïchting Brouwersvaart 50-52 25 25 X X X 25 25 25 25 25 5 5 25 W. BLESGRAAF - Koudenhorn 14 IQNGEDAMES-MANTELS TE HUUR De moord op makelaar Busch in 1915. AIs een Shylocfe Onder een sleeperswagen gedood. Speelkaartenbelasting. Terecht Ernstig auto-ongeluk. Het vliegongeval te Soesterberg. Een 16-jarige inbreker. Geen regeeringsnota aan Borculo. CONCURRENTIE ONMOGELIJK 3.25 2.60 0.75 EEN GOEDE BETREKKING M.G.NAN Tetterodestr. 10d thee andei RITSEMA Co'S I* dit jaar w A hoé! bijzonder groot. Laat daarom Uw woning afdoende er tegen beveiligen door de ZZ- van 252522252525.. 555*55.******.. *55***» Üp de afdeeling verpakking van de Chocoladefabrieken kunnen direct DROSTE'S Cacao- en geplaatst worden. Fabriek. Aanmelding bij de Hoofdjuffrouw aan Mr. Levy nervolgt zijn pleidooi. Verande ring ra den stand der leiten. Een anonyme beschuldiging van medeplichtigheid. De rechtbank te Amsterdam is Vrijdag weer voortgegaan met de behandeling van de zaak tegen Marcelis Muylwijk in ver band met den in 1915 op den Overtoom gepleegden moord op den koopman Busch. Mr. Alfred Levy zegf, alvorens zijn plei dooi te hervatten, dat sedert de vorige te rechtzitting in den stand van de feiten eeni- ge verandering is gekomen, De portée van die verandering is op dit oogenblik nog niet te overzien. Hij deelt in dit verband mede, daf hij wederom een anoniemen brief heeft ont vangen van den volgenden inhoud: „Utrecht. Bij de zaak-Busch zijn nog nauw betrokken de heeren P. Oosterhuis en Leen van den Herwei alhier. Die hebben mede den buit gedeeld en Busch helpen kisten en van boven naar beneden brengen. Genoemde heereü waren steeds in Ame rican Bar bij Busch. Pleiter heeft dezen brief laten lezen aan beklaagde, die het zaakje echter weer even kalm als te voren heeft opgenomen, zeg gende: „Hebt u weer waf? Zoo heb ik er al zooveel gezien. Het is -onzin." Vervolgens heeft pleiter door de hulp van den officier van Justitie gelegenheid gekre gen, om, op zijn verzoek in de door Busch nagelaten papieren een onderzoek in te stellen Met dè hulp van inspecteur van Slobbe heeft dit onderzoek plaats gehad en het re sultaat van eenige uren arbeid is geweest, dat slechts een klein deel van de kisfen is doorzocht. Een pakje materiaal heeft pieiter verza meld, waarvan hij een gedeelte aan den Of ficier en een ander deel voor zichzelf af gezonderd heeft. Onder het gevondene bevindt zich een kasstaat, welke loopt van 18 tot 28 Augus tus 1915 en daaruit blijkt, daf Buscb op het eene oogenblik rijk en het andere arm was. Het verdient aanbeveling, dat de recht bank alsnog in dit gevonden materiaal na dere onderzoekingen instelt. Indien zij daar toe bereid is, xril pleiter gaarne zijn plei dooi onderbreken. President Eekhout: ,,De rechtbank zal ftver nlle mededeelingen, welke u in uw hebt gedaan in ragdkamer beraadslagen. Ik noodig u intusschen uit met uw pleidooi voort fe gaan." Mr, Levy vervolgt zijn pleidooi enbe twist, dat er aan den kant van beklaagde nog iets geheimzinnigs is gebleven, zooals de officier op grond van veronderstellingen en psychologische beschouwingen heeft be toogd. Wie is de anonyme briefschrijver? Aan de zijde van de beschuldiging wemelt hef nog wel van geheimzinnigheden. Nie mand weet aan wien we hyt te danken hebben, dat deze zaak in de openbare te- rechtziting behandeld wordt. Niemand weet wie de anonieme briefschrijver is. Toch is hef mogelijk, dat deze anonieme briefschrij ver medeplichtig is aan de verdwijning van Busch. 't Is dus van het allergrootste belang, ten einde al het geheimzinnige uit de zaak te kunnen doen verdwijnen, daf bekend wor de, wie de anonieme ..briefschrijver is. Een paar dagen geleden heeft pleiter zich gewend tot den officier van justitie met het voorstel, om een afdruk van hef hand schrift uit den bcwusten brief in de pers te doen plaatsen. Pleiter is bereid een prijs uit fe loven voor dengene, die dan een vol doende aanduiding van den briefschrijver kan geven. Dit plaij draagt ook beklaagdes goedkeuring weg. Dit versterkt pl. in de mc-iiing, dat beklaagde de waarheid spreekt Mocht hef door hem gewenschte onderzoek anders uillcopen, dan pl. verwacht, dan zal bekl. dit aan zich zelf te wijten hebben, typische geheimzinnigheid is, welke uit den inhoud van den anoniemen brief is op te maken. In dezen brief, gericht tot den ma kelaar Schopman, wordf medegedeeld, dat het lijk van Busch hoogstwaarschijnlijk be- Hij behandelt daarop de psychologisch wonderlijke gedragingen van beklaagde. Daarbij komt de vraag in aanmerking, welke niet alleen door den officier, maar ook door het publiek is gesteld. „Hoe heeft Muylwijk het aangedurfd en het met zijn moreele ge voelens overeengebracht om hef geld van het lijk weg te nemen?" Het optreden van beklaagde tegen Busch is echter te verkla ren uit' de verhouding tusschen beiden. De grootste moeite heeft Muylwijk gehad, om de zware verplichtingen, ontstaan doordat Busch hem een accepf heeft afgeperst, ca te komen. Als een Shylock heeft Busfch steeds zijn geld van Muylwijk geëischt. De vrouw van Muylwijk heeft trouwens zelf verklaard, dat Busch soms den laatsfen cent van haar huishoudgeld heeft wegge haald. Begrijpelijk is het, dat Muylwijk met de woede en de haat in zijn harf, steeds gepoogd heeft met Busch, die hij zakelijk toch noodig had, zoete broodjes te bakken. Welke rol Busch nog speelde, is ook ge- bleken u.t de verklaringen, welke in de zitting met gesloten deuren zijn afgelegd. Uit de verklaringen in gebleken, dat een ten huize van Muylwijk plaats gehad heb bende onschu'd.g geval met een 30-jarige logee, dóór Busch opzettelijk is rondge bazuind, om Muylwijk in een kwaad licht te stellen. In den breede zet pleiter uiteen, op welke wijze de kennismaking tusschen Busch en Muylwijk is tot stand gekomen en hoe de relatie tusschen beiden ontwikkeld is. Verder stelt hij in het licht, dat Muylxyijk geen scharrelaar is geweest, zooals in de Pers indertijd is meegedeeld. Ook is niets gebleken xn de intructiff, noch bij de be handeling ter openbare terechtzitting van alle verhalen, toegeschreven aan Muylwijk, om zijn schoonvader en den makelaar Schopman te vermoorden. Overigens merkt pleiter op, dat de recht bank er n.et kan komen met de psycholo gische beschouwingen van den officier. Zelfs aan de bekentenis van beklaagde heeft ze niets, want deze moet gestaafd zijn met andere aanwijzingen. En het is on mogelijk al d.e détails, welke alleen Muyl wijk weet, na te gaan. Pleiter meent, dat het niet excusabel maar mogelijk is, dat bij beklaagde gedach ten van medelijden afgewisseld hebben met gedachten van haat om alles wat hem was aangedaan: welke haat leidde tot de be- rooving. De mogelijkheid bestaat, al zal niet ,eder haar aanvaarden; dat hangt van ieders psychologisch inzicht af. Maar het gaat niet aan te verlangen, dat beklaagde precies in deze -situatie zou hebben gedaan wat men zelf, in deze situatie verkeerend, gedaan zou hebben. Over de kwestie: diefstal of verduistering, wil hij het hier niet hebben, en in verband slechts aanroeren, omdat in geval van verduistering de verleiding om zich de waarden toe te eigenen veel groo- ter was geworden. Hoe is nu deze, van aard niet slechte, zelfs goedig aangelegde man hier in <fe rechtzaal binnengebracht? Groot misbaar is over hem gemaakt als over bet gevaar lijkste ind.vidu dat men zich maar denken kan. In dit licht hebben hem gesteld, voor deze geruchten hebben gezorgd Schopman cn een knecht van beklaagde's schoonvader ■in de Purmer, welke knecht zijn ontslag aan beklaagde weet, En wie het dossier niet kende moest wel onder den indruk van al deze valsche geruchten komen, graven ligt in de garage op den Overtoom bij het putje tegen den binnenmuur aan, en dat de mefselaar De Kort in tegenwoor digheid van Muylwijk dit putje heeft gemet seld. Verder wordt Muylwijk in den brief beschuldigd niet alleen Busch, maar ook Wijsman en den heer van der Stijl uif den Haag vermoord te hebben. De rol, die De Kort gespeeld heeft, is dus nog niet duidelijk. Indien qnomstoote- lijk Hlijkt vasf te staan, dat De Kort zijn kennis van het geheim gebruikt heeft om pressie op Muylwijk uit te oefenen, om te krijgen wat hem wel en nief toekwam, dan dyant de rechtbank, als zij aanstonds een straf heeft ta bepalen voor dezen beklaagde rekening te houden met de foltering, welke hij van De Kort gedurende tien jaren beeft ondergaan. Pleiter hoopt, dat dit punf in elk geval nog tot klaarheid wordegebracht. Zijn betrekkelijke armoede mag men toch n.et als aanwijzing tegen hen? gebruiken. En wanneer blijkt, dat beklaagde na de ver dwijning van Buscb spoedig weer slecht bij kas was, concludeert do Officier daaruit, dal hij den buit heeft moeten deelen, wat- zou wijzen op medeplichtighe.d. Is dit nu niet een fantastische veronderstelling? Daarentegen gevoelt men in dc gebecle wijze, waarop Muylwijk het noodlottig geval beschrijft de waarheid en geen fantas.e. Voor het ontnemen van het geld aan het lijk kunnen twee - verschillende of liever vólkernen aan elkander tegengestelde uit leggingen beslaan. Zijn haat tegen Busch, de verleiding waarin hij verkeerde, kunnen hem er toe geleid hebben en zijn medelijden met de nabestaanden kan hem er toe ge bracht hebben. Waarom moet men bij de keuze van deze twee psychologische ver onderstellingen juist die kiezen, welke in beklaagdes nadeel is? En mag de rechter hier een keuze doen? Veel waarde heeft de off.cier gehecht aan het feit dat beklaagde gefaald heeft in de aanwijzing van den jongen, die hem ge holpen heeft de kist uit den kelder in de garage te dragen. Dit zegt toch heel wemig in verband met bet tien jaar geleden zijn van het feit. Bij het opgraven en verder behandelen van de kist met inhoud is niet d.e omzxch- t gheid getracht, welke noodig is om te voorkomen dat cenig spoor van de doods oorzaak, dat de kist en de verblijfselen nog hadden kunnen bevatten, zoek i9 geraakt. De verklaringen afgelegd door den politie deskundige Van Ledden Hu'sebosch, laten op meer punten mogelijkheid van twijfel. Volgens hem moest het lijk met geweld in de kist zijn geperst. Onmiddellijk na hem kwamen eenige medici verklaren, dat het lijk heel gemakkelijk in de kist kan zijn ge bracht, omdat lijkverstijving pas na een_gc uren intreedt. Pleiter komt dan tot het bekende tele foongesprek, dat Muylwijk gehad heeft toen Busch pas dood was. Hij werd toen opgebeld door iemand, die volgens het politierapport van Muylwijk's eerste ver hoor in 1915 gezegd zou hebben: Is Claas- sen daar? Later verklaart Muylwijk, dat hem gevraagd is: 1$ Busch daar? en houdt ook vol, dat altijd gezegd te hebben. Het is toch zeer wel mogelijk, dat degeen, die van dat eerste verhoor proces-verbaal heeft opgemaakt, de namen heeft verward. Daar komejn meer voorbeelden van' voor. Ook in officieele stukken. Pleiter kan zelfs in het proces-verbaal van den griffier, wien hij overigens voor zijn voortreffelijk werk alle hulde brengt, een voorbeeld van een dergelijke vergissing aanwijzen. Daarom zal men dezen man moeten be- oordeelen langs de groote lijn en met op allerlei kleinigheden die tien jaar geleden al dan niet zijn voorgevallen. Als wij hem beoordeelen langs de groote lijn moeten we ons afvragen of deze beklaagde inder daad is, zooals de officier hem voor stelt, een peuterige stumperd in het ont kennen. In zijn bekentenis blijft bxj steeds consequent ook wat betreft bet zichzelf bezwaren. Pleiter ontkent, dat hij het geweest is, die in deze zaak geheimzinnigheid heeft gebracht,. Met nadruk zegt bij dit ten aan zien van de verhouding tusschen getuige Saagers en Busch. Saagers immers ver klaarde dat Busch, opschepperig als hij steeds was, hem een portefeuille toonde, B'ijkbaar geloofde hij niet aan de belofte van betal'ng. Hij is ook niet gekomen aan de bank. In de papieren van Saagers was ook, naar pleiter meent, een door dezen aan Busch gerichte maanbrief aanwezig; al weder omstandigheden, waaruit valt af te leiden, dat B-usch instede van te bulken van het geld, slecht bij kas was. De president valt den verdediger in de rede met de vraag hoelang deze meent, dat zijn pleidooi nog kan duren. De verdediger kan hierop geen ant woord geven. Wel meent hij, dat bij de verhooren veel dingen zóó sterk ten gunste van beklaagde zijn komen vast te staan, dat het niet meer noodig zal zijn om ze bij pleidooi te releveeren. Uit de verklaringen van getuige Kramer, dat hij zich niet kan herinneren of hij in 1915 Muylwijk geholpen heeft met het sjouwen van e enkist uit den kelder in de garage, mag men niet afleiden, dat hij het niet gedaan heeft. Deze getuige herinnerde zich wel dergelijke kisten en de lorrie; dit wijst veeleer op de mogelijkheid dat hij bij dit karweitje geholpen beeft. Daarna wordt gepauzeerd. Na de pauze vervolgde Mr, Alfr. Levy zijn pleidooi. Omtrent het graven van den kuil cn den datum, waarop dit ls geschied, dient m aanmerking genomen te worden, dat' er drie kuilen zijn gegraven. Het eerst een ku.1 vóór den kritieken dag, tweedens de kritieke kuil op 22 Oct 1915 en in de derde plaats een kuil die in November is gegraven, toen de garage aan een zeepfabriek was verhuurd en een af watering aangelegd moest worden. Het is die laatste kuil waaraan door De Kort nachtwerk is verricht en waarbij Muylwijk toen met een verbonden hand. de eerste laag steenen heeft gelegd. Ais deze lezmg van bekl. aangenomen wordt 'blijft er niets geheimzinnigs meer over. In noodtoestand. Uit de verklaringen door verschillende getu-gen afgelegd, blijkt overigens, dat ten tijde van de verdwijning van Busch het graf op Zaterdag nog open lag cn op Maanuag d.a.v. gesloten was. Vooral uit die verklaringen valt op te maken, dat men hier te doen heeft met een man, die verlegen zat met een lijk in zijn hujs. Het werk, door Muylwijk met het be graven van het lijk verricht, is in nood toestand gedaan. Pleiter haait dan uit de practijk van het leven van Muylwijk verschillende feiten aan, waaruit allerminst de moordlust van beklaagde blijkt Zeer breedvoerig weidt pleiter uit over het rapport van de psychiaters, waarvan 99 pCt. niet is waar te maken, en hij noodigt pref Bouman, een der psychiaters, uit, waar tc maken, dat bekl. een.ge handeling heeft gepleegd, welke niét behoorlijk is. Beklaagde was geen oorlogshandelaar; stond niet aan den zelfkant van het leven en deed geen dingen van een laag moreel pijl. Het eenige wat hij in zijn leven gedaan heeft is de brandstichting te Rotterdam, waaromtrent pleiter een verklaring geeft, en de wurging van Busch, zooals beklaagde dit zelf uitdrukt. Daarom vraagt pleiter den rechters beklaagde n.et aan te wrijven, wat deze met gedaan heeft, De Officier van Justitie heeft gezegd, dat het dagboek van Muijlwijk comedie was. Het komt ple.ter echter voor, dat de ge- heele psychologische wereld er bij gehaald moet worden, om uit te maken, of dit in derdaad zoo is. Een ander punt is behandeld/ waarover ock pleiter nog jets zeggen wil. Er is n.l. te gen bekl. gezegd, dat het onverantwoorde lijk van hem was, om op het oogenblik, waarop Busch, toen hij hem bij de keel had vastgegrepen, vaalgeel was geworden en het slachtoffer nog geroepen had: „laat me los, Muylwijk", toch bleef doorschudden. Dit is de wet van de traagheid. Voor het feit, dat Muylwijk het slachtoffer heeft ge schud, mag men hem niet strafwaard.0 ver klaren. Pleiter laat nogmaals in den breede uit komen, dat het verhaal van Muylwijk dat hij 10 jaren lang door De Kort is afgeperst, volkomen waar is. Blijkens het door pleiter ingesteld onderzoek heeft De Krot van het werk aan de Deutsche Bank slechts 6000 ontvangen, waarvan nog salarissen uitbe taald moesten worden, terwijl deze getuige -hier verklaard heeft, dat hij van dit werk in drie jaar circa 22.000 heeft overgehou den. En van dit geld zou De Kort, naar zijn beweren, een huisje hebben gekocht! Uit de gedragingen van- De Kort blijkt duidelijk, dat deze niet medeplichtig, is, en dat Muylwijk een vreeselijké tijd sedert October 1915 heeft doorgemaakt. i Hoe is Busch gedood? Pleiter komt nu tot de interessante vraag, nl. „Hoe en waardoor i® Busch gedood?" i In dit verband bespreekt pleiter het arrest van den Hoogen Raad van 1919, dat de Officier heeft aangehaald de zaak kor poraal Vos te Ede. In dit arrest heeft de Hooge Raad de conclusie getrokken, dat, waar bek!, bekend heeft het lijk van het geld te hebben be roofd, er tusschen de berooving en het dooden van het slachtoffer verband moest bestaan, zonder dat echter in rechte vast was komen te staan, op welke manier het slachtoffer was gedood. Nu beeft de Officier het bedoelde arrest op dit punt althans, textueel in zijn dagvaarding overgenomen. Maar er is een fundamenteel verschil tus schen het arrest van den Hoogen Raad en deze zaak. In de zaak van korporaal Voo is niet verklaarbaar gemaakt, hoe bekl. het slachtoffer behandeld óf mishandeld heeft, terwijl Muylwijk in deze zaak duidelijk heeft gemaakt, hoe het slachtoffer Busch is ge storven. In dit geval mag men dus de lezing van bekl. niet op zij zetten. Trouwens de Officier heeft dit ook niet gedaan, want bij heeft uit de verklaringen van Muylwijk zelf zijn conclusies getrokken. Pleiter verwacht dan ook. dat de recht bank beredeneerd zal aantoonen waarom de lezing van bekl. niet waar kan zijn. Zoo lang men dit niet doet. mag men Muylwijk niet vcroordeelen. Pleiter behandelt dan de onderscheidene medische verklaringen, waarbii hij er op wijst, dat, blijkens de mededeelingen van dr. Focke Meursingh, Busch geen gezonde man was. In aanmerking genomen het sexu- eel leven van Busch en de verschillende verklaringen door de deskundigen afgelegd, kan wel aangenomen worden, dat Busch in 1915 een hartkwaal had. Geen huichelaar. Dan bespreekt pleiter beklaagdes persoon lijkheid, waarbii hij herinnert aan de gods dienstigheid van Muylwijk, waaruit de men- schen hebben opgemaakt dat hij huichelde. Maar van huichelarij is bij dezen geloovigen beklaagde, die altijd het evangelie predikte, geen sprake. Bruisen. Pleiter deelt mede. dat hem iemand ver teld heeft, dat het woord „bruisen", waar over bij het verhoor nog al het een en an der té doen was. gebezigd wordt in Zuid- Holland, waar beklaagde geboren is. Daar ontleent men aan bet woord „bruisen" de beteekenis van bel iets waarnemen aan het gezicht. President: Wilt u even uw pleidooi onder breken, opdat ik daaromtrent een vraag aan bekl. kan stellen? Verdediger: Zeer gaarne, mijnheer de pre sident. President tot bekl.: U is toch ook uit Zuid-Holland afkomstig? Bbklaagde: Ja. ik ben in Kralingen, een plaatsje tusschen Rotterdam en Gouda ge boren. President: Kan aan het woord bruisen de beteekenis ontleend worden, dat iets aan het gezicht waarneembaar is en niet dat er geluid wordt gegeven? Beklaagde'. Ik bedoel met bruisen het zelfde als men spreekt van bruisend bier of bruisende limonade. President: Wilt u daarmede te kennen ge ven, dat er iets zichtbaars was of dat cr iets op de lippen kwam? Beklaagde: Ik bedoelde, dat ik een zwak geluid gehoord hebt. Mr. Alfred Levy zet zijn pleidooi voort. Hij vindt hpt verklaarbaar, dat bekl. niets heeft gedaan, om de vrouw en de kinderen van Busch na diens dood aan geld te helpen. En de vraag van den Officier waarom bekl. niet dadelijk een dokter er bij gehaald heeft is dezelfde vraag als deze: „Waarom hebt ge de zaak niet bij de politie aan gegeven?" Indien bekL geld aan de weduwe van Busch had gegeven, de assistentie van een dokter had ingeroepen of de zaak bij de politie aangegeven had, dan zou het feit wereldkundig zijn gemaakt en dit wilde bekl. niet. PL zet nog uiteen, dat zijn overtuiging omtrent de waarachtigheid van de bekente nis van bekl, staat tegenover de overtuiging van den Officier, die aan deze bekentenis geen vertrouwen schenkt. De zitting wardt verdaagd tot heden. Za terdag. Vrijdagnamiddag geraakte het 5-jarig zoontje van den heer J. Dirks, op den hoek van de Struische Doelenstraat te Eindho ven, spelerderwijs onder de wielen van een sleeperswagen, beladen met' cementen rin gen. Het hoofdje van het ventje werd gedeel telijk verbrijzeld; het was onmiddellijk dood. Te Hilvarenbeek [Limb.) zijn op een nacht dezer week door de rijksambtenaren 1080 spelen ongestempelde speelkaarten in beslag genomen. De kommies der directe belastingen v. d. B, die sinds eenige dagen te Boxtel werd vermist, is naar de Meier. Ct. meldt wt ?r in zijn woning teruggekeerd. De man meet bij Leerdam aangerand zijn, doch heeft v. .- ten te ontsnappen. Geheel overspannen ;s hij daarop naar zijn familie te Den Haag ge reisd, die hem Donderdag weer naar hui# bracht. Vrijdagmiddag had op den straatweg UtrechtMaartensdijk een ernstig ongeluk plaats. Een wielrijder die in de richting LJtrecht reed werd gegrepen door een auto, die zich in tegenovergestelde richting be woog. Dc fietser werd door den auto zóó opgetild, dat hij eenige meters boven den auto uitvloog en een eind verder op den weg smakte. Hevig verwond werd hij opge nomen. Per ziekenauto werd het slachto:ler naar de klinieken te Utrecht vervoerd. Lr werd geconstateerd een gebroken arm, een gebroken been en een schedelfractuur. Men vreest voor het leven van den jongen man. Volgens ooggetuigen reed de auto veel te hard, meldt het „U. D." Nader vernemen wij, dat luitenant n Gorkum een leerling-vlieger ist Hij vloog roet een Fokker verkenner in een bosch nabij het vliegterrein te Soesterberg. Het ongeval liet zich eerst zeer ernstig aanzien. Met veel moyite werd door de doktoren en personeel de vlieger uit zijn benarde po sitie bevrijd. Het eerste onderzoek acr luchtvaartafdeeling was bevredigend, net- geen in het hospitaal te Utrecht gelukkig werd bevestigd. De vlieger had wonderwel niets gebroken. Hij vloog zonder waarnemer. Kleine misdrijven in Den Haag opgehelderd. Den laatsten tijd zijn in de residentie ver schillende kleine inbraken gepleegd o.a. in de Mauvestraat, de Karei Reinierszstraat, de Van Linschotenstraat en een twee tal in de Riouwstraat, waarbij geld, gouden en zil veren munten, horloges e.d. gestolen wer den. Deze inbraken werden op buitenge woon handige wijze gepleegd, zoodat de po litie meende te moeten zoeken naar een ge raffineerd inbreker. Bij haar naspeuringen viel echter spoedig de verdenking op den 16-jarigen T. D. uit de Joan Maetsuycker- straat, die nog nimmer met de politie had kennis gemaakt. D. werd gearresteerd en bekende onmiddellijk de vijf genoemde in braken te hebben gepleegd. Naar de recher che vermoedt, zal hij nog wel meer bekente nissen doen. De jeugdige inbreker verschaf te zich op verschillende manieren toegang tot de bedoelde perceelen. Hier klom hij door een daktuimelraam, terwijl hij elders een ruit der sere uitsneed. De gestolen voor werpeh trachtte hij te verkoopen. Hierin slaagde hij echter niet, waarna "hij ze te hooi en te gras heeft weggeworpen, zoodat het voor de recherche zeer moeilijk zal zijn de voorwerpen terug te vinden. Het geld be steedde de jeugdige inbreker om sigaretten te koopen en bioscopen te bezoeken. De po litie beschouwt een en ander als een gevolg van sensatielectuur en bioscoopbezoek. In middels is T. D. ter beschikking van de justi tie gesteld. De kosten der militaire .hulp draagt „Oorlog." Naar aanleiding van de geruchten, als zou de regeering bij de gemeente Borculo een nota indienen over de kosten van militaire hulp, hetgeen zou zijn geschied met de be doeling, om 'de Oorlogsbegrooting te ont lasten, wordt aan het Corr. Bur. vanwege het Departement van Oorlog thans medegedeeld, dat verblijfsvergoedingen, de extra-vergoe dingen voor vervoer van personeel en mate rieel, de onkosten wegens aanvoer van le vensmiddelen en huisvesting, benevens de kosten wegens defect, onbruikbaar of verloren raken van diverse goederen, alle door het De partement van Oorlog reeds zijn gedragen. Bij informatie bleek voorts, dat bij geen der departementen iets omtrent het in rekening brengen der kosten bekend was. Ook het Nationaal Steuncomité deelde mede, dat het bericht onjuist was. RIJWIELTRUST stelt u thans in de gelegenheid in koopen te doen voor de St. Nicolaas. De nuttigste geschenken voor de laagste prijzen Een goede Kaarslamp, Carbidlamp of Dynamo lamp is voor een ieder WELKOM. BULLI'RECORD6.90 ORG. BOëCH 12.85 LUCIFER (Dt ECHTE) BERKO (OUD MODEL) - BERKO (NIEUW MODEL) RELLA (PRIMA) FHILACH OBER METALL (UITSTEKEND) f 6.65 LUCIFER (DE NIEUWSTE). f11.75 Brand ook al staat het Rijwiel stil. |M. SOLAR vanaf f (Torpedo model, geheel koper) f KAARSLAMP vanaff Keus uit 12 soorten Ruime keuze HANDWARMERS en HANDSCHOENEN VOETBALLEN en VOETBALSCHOENEN RADIO ARTIKELEN. Scherp concurreerend. ZIET ETALAGES. ZIET ETALAGES LET WEL! KLEINE HOUTSTRAAT 2a EN ZIJLSTRAAT 64, HAARLEM. TELEF. 12683. f 10.49 f 11.30 f 11.49 f 6.25 f 6.25 rri prachtig gelegen Heerenhuizen en Villa's tegen zeer lage ^,0 ROOD prijzen. Zandvoortschelaan 142152, bev. -kamers etc- 11.900 en J ii.800, Molenaerplein 8 en 10, bev. 9 kamers, hal, etc. 16.600 en 15.000. Bouwterrein aan de Paulus Potterlaan en vijver, mooi voor watersport Te bevr. Woningbur Heemstede, L. Evendijk, Makelaar, Heemsteedsche Dreef 258. - Telefoon 28091. A ÓfOFFlt* e» OR. HOUTSTR. 159 TEL 10156 Een smakelijk kopje Koffie en Thee Drinkt oud en jong wel gaarne mee. Om dit oude spreekwoord waar te maken, moet men. ook waarlijk eoede thee en kolfie schenken Koffie en Theehandel is bekend om haar prima kwa.iteit en geurige melanges. A -.1 i «a at aaaaa <MM«' JONGEDA.MES Engelsche wollen ttof met bontkraag. Voorradig in mode kleuren COSTUUM JONGEDAMES COSTUUM Pr. Veloura Chiffon m. jabot bijpass. Crêpe de Chine, klokmodel, voorr.in div.modetinten Wollen rayê-etof met bontkraag. Laag en hoog gesl. te dragen. Voorr.in div. raodekl. Prima Engelsche stof, - voorradig in diverae mode- tinten GERZON Wollen crêpe ma- rocain. Voorradig in div. modekleuren direct te aanvaarden de zeer vrucht bare boerderij „Labora", gelegen op het eiland Texel in den Eierlandschen polder bij Cocksaorp, groot ongeveer I 53H H.A., gedeeltelijk zeer geschikt de j voor bollenteelt. j Eigenaar H. H. RODEWEG, Cani- I sinssingel 17, Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11