WEMGD Vergadering van den Algem. Bond van R.-K. Rijkskieskring Organisaties. Doet Uw Schoenen Goed L. F. Dumayer van Twist. De Tabakswet. KERK EN SCHOOL. H. Landstichting. Een vernuftig fotograaf. „Veel geschreeuw en......" Een kleine walvisch op Ameland 'putgjqsdS DR AlSifl A-yan VALKEHBURG'S' A -jLEVÈRTRAAkl - LEEUWARDEN- De moord in de Halvemaansteeg te Amsterdam. Door duisternis misleid te water geraakt. Een gevaarlijk Port-Said. MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT. Chef van den Generalen Staf. 0^ Bondsvergadering, die Zaterdag j.l. te "trecht gehouden is, was niet druk bezocht, et bondsbestuur was bijna voltallig aanwe- terwijl verder een vijftigtal afgevaardig- en de vergadering bijwoonden. Van de le- :n der Staten-Generaal werden opgemerkt, et den voorzitter der vergadering mr. A. :ron van Wijnbergen en den penningmees- r mr. J. Heerkens Thijssen, de heeren dr. T Deckers, J. B. van Dijk, prof. mr. J. craart, mr. A. van Rijckevorsel, mr. J. B. :mans, C. Kuiper, Ch. v. d. Bildt, G. Bul- n, J. Suring, A. Loerakker, A. Engels en T.'cj. Annie Meijer. De vergadering werd door Baron van Ijnbergen geopend met een rede, waarvan nze lezers in ons nummer van Zaterdag rbben kunnen kennis nemen. Die rede werd .ct toejuichingen ontvangen. De secretaris, mr. Fr. Teulings, deelde, na jat besloten was telegrammen te zenden aan D. H. den Aartsbisschop van Utrecht en an H. M. de Koningin, mede, dat bericht an verhindering was gezonden door den oorzitter der Eerste Kamer, baron van oorst tot Voorst, de ministers Lambooy en Hongaerts, de Kamerleden mr. Aalberse, mr. Van Lanschot, Dobbelmann, H. Her mans, Fleskens en dr. Kortenhorst. De voorzitter der Eerste Kamer bracht in zijn schrijven hulde aan den aftredenden bondsvoorzitter. f Aan de orde kwam hierna de verkiezing an een voorzitter, ingevolge art. 6 van het D ondsreglement. Mr. A. baron van Wijnbergen stelde zich riet meer herkiesbaar. Door het bondsbe- uur was eenstemmig voor deze vacature nbevolen de heer jhr. mr. Ch. Ruys de Jeerenbrouck, te 's-Gravenhage. De voorzitter gaf gelegenheid tot besprc- ing. De heer W. Nieuwenhuys bracht hulde aan en aftredenden voorzitter en bracht hem dank voor het vele, dat hij voor de R.-K. Staatspartij heeft verricht. De heer J. B. van Dijk sloot zich als oudste der aanwezige Kamerleden bij deze hulde an. Nu gij afscheid gaat nemen van de troe len, aldus spr„ tot Baron van Wijnbergen, nu wil ik u namens die troepen een bijzon der woord van dank toespreken. Op de -laats die gij thans gaat innemen, kunt gij og veel doen en ik hoop dat gij ook op die plaats nog vele successen zult mogen boeken. Dr. A. C. A. Hoffmann, Leiden, bracht side aan den arbeid, door den heer Van Wijnbergen verricht, vooral door het schrij den van artikelen, die steeds op het juiste moment aangaven, welke houding moest worden aangenomen. In zijn artikelen heeft de heer Van Wijnbergen zich steeds getoond is de kapitein op de commandobrug, die, volgend de poolster onzer Katholieke begin selen, het schip den goeden koers instuurde. De heer Van Wijnbergen hierop het woord nemend, hracht aan de drie sprekers diep- jevoelden dank. Bij het eindigen van de 10 jaren» dat spr. met het presidium was belast, wenscht hij nog een mededeeling te doen. Het presidium van een organisatie als deze is geen een voudige zaak wegens de groote verantwoor delijkheid. Steeds is spreker in zijn open haar leven, speciaal in de tién jaren van het estuur van den bond, bij het vervullen van rijn taak indachtig geweest den raad die hem m ge ven werd door dr. Schaepman: Onthoud <_én ding. Luister altijd naar datgene wat de bisschoppen willen, maar tracht ook te luis teren naar den minsten wensch der bisschop pen. Wees kinderlijk gehoorzaam aan het Episcopaat. Spr. durft op dit oogenblik te zeggen, zich niet bewust te zijn wat betreft de kinder- 'fjke gehoorzaamheid aan het Episcopaat ooit te kort te zijn geschoten. Dit stemt hem tot voldoening en daarom verlaat hij met ge-, rustheid deze plaats. (Applaus). Jhr. Ruys tot voorzitter gekozen Daarna had de stemming plaats voor een nieuwen voorzitter. Uitgebracht werden 50 stemmen, waarvan 45 op jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, 2 op mr. J. R. H, van Schaik, 1 op» dr. H Moller, 1 op W. Nieuwhuis en een stem blanco. Deze mededeeling verwekte een algemeen l-ir. 'durig applaus. c -voorzitter schorste hierop de vergade ren pauze van ongeveer een kwartier svcré de vergadering heropend en werd de nieuw gekozen voorzitter onder geestdriftige toejuichingen door een tweetal bestuursleden de vergaderzaal binnengeleid. Zoodra de heer Ch. Ruys de Beerenbrouck den voorzittersstoel had ingenomen, sprak de heer Van Wijnbergen hem als volgt toe: De vergadering heeft zoo even u gekozen tot voorzitter van den Algemèenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties. Mag ik daar mee op de eerste plaats den bond geluk wenschen, daarna past een hartelijk woo.rd van gelukwensch aan u. Onnoodig is het, u te schetsen de beteekenis en bet belang van den bond en zijn presidium. Gij kent ze te zeer van nabij. Dat gij het voorzitterschap van den bond aanvaardt op den dag dat de Kerk het leest van St. Willibrordus viert, mag als een ge lukkig voorteeken worden begroet. Laat ik u persoonlijk dank zeggen voor de bereidwilligheid waarmede gij het presidium op u wilt nemen. Persoonlijk doet het mij goed het presi dium te mogen afstaan aan u. dien ik reeds zoolang als vriend waardeer en op wien ik in de afgeloopen 10 jaren nooit tevergeefs een beroep heb gedaan. Met den weüscfi, dat onder Gods zegen de taak door u mag worden aanvaard, verzoek ik u uit mijne banden den voorzittershamer té willen overnemen, (Applaus). Rede van den nieuwen voorzitter. Nadat de heer Ruys de Beerenbrouck den voorzittersstoel had ingenomen, sprak hij de volgende redevoering uit: Mijn eerste woord in deze vergadering zij er een van welgemeenden dank voor de oe- ooeming lot voorzitter van uwen bond. Waar ik dat voorzitterschap ga overne- nen van uwen scheidenden voorzitter, ver gunt gij mij in te stemmen met de woorden van dank tot hem gesproken voor den groo- ten ijver, de onbegrensde zelfopoffering ge durende zoovele moeilijke jaren aan den dag gelegd. Niet licht zal vergeten werden het vele door hem in het belang onzer zaak verricht Toen de heer Van Wijnbergen meer dan tien jaren geleden tot voorzitter werd be noemd, was hzt leiden van den bond vrij wat eenvoudige werk dan thans het geval is. geval is. Het is allereerst de invoering der avea- redige vertegenwoordiging, die aan de, orga nisatie van het katholieke kiezerskorps een geheel ander karakter gaf. En dat ook hier menschenwerk aanwezig is. dat steeds voor verbetering vatbaar is, bewijst de instelling der commisie tot reor ganisatie van den bond Gij verwacht niet van mij, dat ik vooruit- lcope op die voorstellen dier commissie. Ik acht het beter bij deze gclegenneid eenige beschouwingen te wijden aan de plaats, die de Ncdcriandscbe katholieken in het staatkundig leven innerpen. Indien wij onbevangen de geschiedenis van ons vaderland raadplegen, dan zien wij dat de ontwikkeling van het katholicisme in Nederland voor een groot deel de ge schiedenis van onze natie vormt. De katholieke geloofsverkondigers zijn in ons vaderland de grondleggers van de chris telijke beschaving. Haar door Ons aller in spanning in de toekomst te vervolmaken is de taak, die wij met onze landgenooten gemeen hebben. Willen wij katholieken die taak naar be- hooren vervullen, dan is onder meer noodig, dat onze staatkundige organisatie voldoe aan de eischen, die wij aan een nationale partij mogen stellen. Iedere katholieke kiezer vinde er bewe gingsmogelijkheid. Is het noodig u te wijzen op het groote belang van een goed georganiseerde groote katholieke partij voor een parlementairen regeeringsvorm gelijk wij dien in ons land kennen? Met hare intellectueelen, ambtenaren, arbeiders, werkgevers, middenstanders, boe ren, kapitaalbezittenden en alle denkbare groepeeringen is zij eene afspiegeling van bet volksleven zelf in zijn geestelijke en maatschappelijke geledingen, In zulk een partij wisselen de verscheiden standen, klassen en beroepen hunne meë- ningen met elkander uit, slijpen de verschil len op elkander af, neemt de een van den ander het goede over, vinden de tegenstel lingen elkande» in waardeering en verzoe ning onder een beter verlicht begrip over personen en toestanden, welke zij zonder dezen omgang niet aldus hadden leeren kennen. Een op deze wijze evenwichtig gebouwde partij zal ook bet evenwicht helpen bouwen in de natie, welke in haar de sterkste be schermster van haar algemeene belangen vindt. Want indien een dergelijke groote partij uiteenviel door onderlinge oneenigheid, dan zouden die algemeene belangen weer be nadeeld worden en wellicht opgeofferd aan de propaganda van nog enkele vooruitstre vende en middenpartijen en andere groepee ringen te meer. Maar blijft die eenheid behouden, dan zal onze partij, die meer dan eenige andere in getalsterkte en verscheidenheid van samen stelling de natie weerspiegelt, haar eigen belang uitdrukken in het algemeen belang. Ook de Nederlandsche niet-katholiek moet, indien hij onbevangen het verleden onzer katholieke partij nagaat, tot het be sluit komen, dat wij minder bevrediging van éigen wenschen dan behartiging der alge meene belangen zoeken. Van onze partij geldt in het bijzonder, wat ik reeds elders in een ander verband heb opgemerkt. Hoe meer een politicus zich weet in te denken in de verschillende behoeften der deelen van ons volk, hoe gemakkelijker bem de behartiging van het algemeen belang grootsten gemeenen deeler van particuliere (individueele- en groeps-) belangen zal vallen. Ik geef het gaarne toe: De groote meer derheid der Nederlandsche politieke partijen beoogen het algemeen belang te dienen. Maar ter linkerzijde mist men de veelzijdig heid van onderdeelen die rechts eigen is. Daar dient zich de grootste partij welbewust aan als eene klassepartij, dienende het klasseTbelang der arbeiders, terwijl in de andere partijen in meerdere of mindere mate het arbeiderselement ontbreekt. Door den aard harer samenstelling zijn de drie .partijen van rechts nationale groepee ringen, wier leiders, wier vertegenwoordi gers in de openbare Jichamen zich voortdu rend moeten oefenen in het beantwoorden van de vraag: Wat eischt ook voor de ran gen en standen, waarmede ik persoonlijk in nauwer verband sta, het algemeen belang? Bij het blijvend samengaan van dergelijke in den waren zin des woords nationale per tijen is 's lands belang het meest gebaat. Indien daarvoor in de plaats zouden treden groepeeringen tuschen de behoudsgezinden van alle thans bestaande politieke partijen eenerzijds en de vooruitstrevenden van aiL kleur anderzijds dan vrees ik, dat ons po litiek leven onherstelbaar schade zoude lijden en levenseischen van den staat zou den worden geschaad. Conservatisme in hot 'staatsbestuur, zonder het tegenwicht van vooruitstrevendheid, kan op den duur allicht leiden tot revolutionnaire woelingen. So-' ciale aspiraties van onbedachtzame, niet uit alle deelen des volks samengestelde en daar door niet evenwichtige, politieke partijen, dreigen de financiën der openbare lichamen in de war te sturen. En het zijn vooral de breede volksklassen, die het meeste belang hebben bij een richtig beheer der openbare geldmiddelen. Ook in anderen zin is onze katholieke partij een nationale partij: de indeeling der menschheid in volken is niet kunstmatig. Volken vormen een gedeelte van de maat- schappij-orde, door God zelf gewild; zij zijn j een uitdrukking van de leidende Voorzienig- j heid, die, zooals het boek Genesis verklaart, i de landen volgens "hun taalgebieden en fa-I miliën in naties verdeelde. Een socialistisch j minister van onderwijs, Jules Destrée, heeft j geschreven „Que l'intemational présuppo- sait des nations et que le fait nation avait un caractère de nécessité". En toen Ramsay Mac Donald in Engeland eerste minister was, verklaarde hij in een rede: „Ik ben 'n overtuigd en onbuigzaam nationalist. Ik eer biedig de nationale toestanden en nationale eigenaardigheden. Nationalisme is niet agressief; nationalisme is zelfeerbiediging en zij die eigen aard het meest eerbiedigen, zijn de beste menschen om dien van anderen te eerbiedigen." Zeg ik teveel wanneer ik beweer, dat ook in dezen zin de katholieke partij eene na tionale partij is? Onze partij erkent de ideëele waarde van onze onafhankelijkheid; door haar zorg voor het algemeen belang wil zij de solidariteit van alle volksgenooten bevorderen; hare sociale politiek is er op gericht, zooveel mogelijk de oorzaken weg te nemen, welke tusscben de leden van ons volk ongelijkheid scheppen en versterken ten aanzien van hun ontwikkelings-voor- waarden; zij wil bovendien de baan vrijma ken voor de begaafden, opdat ieder Neder lander de gelegenheid vinde om op de plaats te komen, waar hij naar zijn vermogen tot den biofei van het geheel, tot de ontwikke ling van onze volkskracht kan medewerken Nationaal, in den goeden, echt Neder- landschen zin van het woord beteekent: Liefde tot eigen volk. Zij sluit broederlijke samenwerking met andere partijen en vol ken niet uit, maar is, integendeel, voor na tionale en internationale samenwerking de eerste voorwaarde. Welnu, in dezen zin mag de katholieke partij bij uitnemendheid worden genoemd eene nationale- partij. Van haar is onze Bond, onze kiezersorga nisatie een voornaam bestanddeel. Is het wonder, dat ik voor de bekoring ben bezweken om met u, mijne medebe stuursleden, leiding te geven aan onzen bond? Al dwingen mij de huidige omstandighe den van bet openbaar leven tot zekere te rughoudendheid, met de hulp mijner mede bestuursleden hoop ik nuttig werk te kun nen verrichten in bet belang van land cn partij. Op u, mijne heeren, leden van het bestuur, van het dagelijkscb bestuur in de eerste plaats, doe ik een beroep. Ook in het open baar levên is eenzelvigheid gevaarlijk en nadeelig. Ook daar geldt: Geef vertrouwen en het zal u worden teruggeschonken. Wilt, zoo vraag ik u, wanneer gij het bij onze besprekingen mpt uwen voorzitter niet eens zijt vooral dan, zoude ik willen zeg gen hem uwe meening niet onthouden Tot allen, die in de katholieke partij eene plaats van beteekenis innemen, bestuurders van kring- en van plaatselijke kiezersorga nisaties, van propagandaclubs en dergelijke vereenigingen, voorlichters van de open bare meening door het geschreven en het gesproken woord tot hen allen een dringend verzoek om steun. Moge onder Gods zegen ons alles arbeid strekken tot meerderen bloei van onzen bond. REDE VAN MR, HEERKENS THIJSSEN. Toen het applaus, dat op deze rede volg de, was bedaard, nam mr. Heerkens Tbijs- sen het woord. De nieuwe voorziter, aldus spreker, zal begrijpen, dat mijn eerste woord niet tot hem wordt gericht. Voordat gij hier binnen zijt gekomen, is er in deze vergadering van verschillende zijde een hartelijk afscheids woord gesproken tot den aftredenden voor zitter. Het bestuur heeft echter zijn woord van hulde en dank willen reserveeren tot de toekomstige voorzitter aanwezig zou zijn. Zich vervolgens richtend tot den heer van Wijnbergen zeide spr.: Ik heb voor mij opgevorderd de eer om namens het bestuur een woord van afscheid tot u te richten. Ik heb zulks gedaan omdat de anciënniteit mij daartoe aanwijst. Ik neb gestaan aan de wieg van den bond en dat kan niemand van het bestuur mij nazeggen! Ik heb het decennium van mr. Kooien door gemaakt, ik heb hem uitgeluid en daarom stel ik het op prijs ook u als voorzitter uit te luiden. Ik ben getuige geweest van de dagen waarop de menschen u op de handen droe gen, doch ook van zooveel harde woorden, die tot u werden gericht. Met kalmte neh ik u dat alles zien dragen, maar ook hoorde ik u wel eens zeggen: „Waartoe is dat a'lcs noodig? Ik heb het toch goed gemeendl. Laat ik u troosten, want al degenen, die u zijn voorgegaan en die u zullen volgen, hebben en zullen hetzelfde ondervinden. De nieuwe voorzitter is hier thans met gejubel ingehaald, maar laat ik hem dadelijk zeggen: Vlei u niet dat dit altijd zoo zijn zal, want er komt wel eens een tijd, waarin men uw kwaliteit als voorzitter zal aantasten. Zich opnieuw wendend tot den heer Van Wijnbergen vervolgt spr.: Ik geloof de folk te zijn van de geheele vergadering door u dank te zeggen voor het geen gij als voorzitter hebt gedaan en nage laten, want er moest ook wel eens iets na gelaten worden. Gij hebt het steeds gedaan uit volle overtuiging en om het algemeen belang te dienen. Er is hier herinnerd aan den feestdag, dien de Kerk heden viert, aan het feest van den heiligen Willibrordus, den eersten Christelijken werker onder ons volk Zijn naam neerat in de geschiedenis van Katholiek Nederland een eereplaats in, maar ook uw naam zal daarin worden opgenomen. Ik geloof niet te boud te spreken, dat gij zult kunnen getuigen: „quorum pars magna fui". Op een dag als vandaag moeten wij heen- wijzen over de massa bezwaren, maar mogen niet uit het oog verliezen wat door u door woord en geschrift, door geschrift vooral is gedaan. Laat ik u oprecht en hartelijk dank zeg gen voor de moeiten en zorgen en voo»al voor de bekwaamheid, waarmede gij den bond hebt weten te leiden (applaus). Moge het 'u gegeven zijn nog lange jarén de ge lukkige £=tuige te zijn van den bestendigen groei van den bond', waaraan gij uw beste krachten hebt gegeven (applaus). Daarop wendde spr. zich tot den nieuwen voorzitter en zeide dat de ontvangst hem geleerd kan hebben, hoezeer men bereid is zijn leiding te volgen. Wat mij aangaat, al-lus spr., ik heb hier twintig jaar zitting gehad en ik heb het steeds met pleizier gedaan. Maar nu heb ik mij toch afgevraagd of ook voor mij de tijd van heengaan niet was aangebroken. Ik heb daarover getobd en ben tot de conclusie gekomen, dat ik moest af wachten wie de voorzittersplaats zou inne men. Toen Ruijs gekozen werd, is de schaal omgeslagen naar den blijvenden kant en zoo blijf ik, zoolang God cn de kiezers van Haarlem het wenschen, en ik hoop getuige te zijn van de talenten, waarmede gij als onze nieuwe voorzitter den bond zult leiden (applaus). Door den afgevaardigde van Dordrecht werd hierna het woord gevoerd om hulde te brengen aan mevr. Van Wijnbergen, die zich ook zooveel opofferingen heeft getroost voor den Bond van Kieskringorganisaties (applaus). RONDVRAAG. De gelegenheid werd hierna geopend tot bet stellen van vragen. De afgevaardigde van Den Haag infor meerde naar de plannen omtrent invoering van een bondsinsigne. De voorzitter antwoordde, dat de voorbc reidende werkzaamheden daartoe nog niet ver genoeg zijn gevorderd. De afgevaardigde van Dordrecht wenschte de aandacht der Kamerleden te vestigen op de noodzakelijkheid van belastingverlaging. Spr. wenschte verder, dat de landbouwor ganisaties door subsidies worden gesteund en dat al worden aangedrongen op een sneller afhandeling van bezwaarschriften tegen belastingaanslagen. De voorzitter antwoordde, dat de aan dacht, waarmede de aanwezige Kamerleden naar de wenschen van den afgevaardigde hadden geluisterd, voldoende waarborg was om aan te nemen, dat er rekening mede ge houden zal worden. De afgevaardigde van Helder beval de middenstandsparagraaf in de bijzondere aan dacht der Kamerleden aan'. In het bijzonder wenschte hij, dat tegen de vliegende winkels zou worden opgetreden. De voorzitter merkte op, dat ten aanzien van de vliegende winkels reeds voor een deel aan de verlangens van middenstand wordt tegemoet gekomen. Voor het overige zullen de Kamerleden de middenstandspa ragraaf niet uit hun geheugen verliezen. Door een anderen afgevaardigde van Hel der werd nog inlichtingen gevraagd omtrent de bij de verkiezingen gevolgde methode van propageering van het politiek advies Mr. Leesberg gaf in overweging deze aan gelegenheid in bet bestuur onder de oogen te zien. De voorzitter sloot vervolgens onder dankzegging de vergadering met den Chris telijken groet. Den 9en November wordt de heer L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, voorzitter der Nationale Laöd- stormcommissie, zestig jaar. De vaste commissie voor belastingen in de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld een wetsontwerp in zake verlenging van den termijn, genoemd in artikel 88 A der Ta bakswet, is van meening, dat geen bezwaar bestaat tegen de voorgestelde verlenging. Gaarn zal ze echter vernemen, of de ze kerheid bestaat, dat op 1 Januari 1927 al leen de centrale werkplaatsen geheel ge reed zullen zijn, doch dat nan in het alge meen alle maatregelen zullen zijn geno men, in afwachting van welker totstand koming verlenging van den termijn thans reeds voor de tweede maal plaats beeft, opdat niet voor de derde maal tot verlen ging moet worden overgegaan. Men meldt uit Nijmegen: De Hoogeerw. pater D. Loppam, O. F. M., uit' Gent, commissaris van het H. Land voor België, die zelf reeds negen maal Palestina bezocht, vertoeft deze week op de H. Land stichting. Hij toonde zich vol geestdrift over dit in stituut en verklaarde hier den waren indruk van 't H. Land te ontvangen. Gelijk men weet, genieten de employe's bij de Spoorwegen met hun gezin het recht van vrij vervoer. Om fraude daarbij te voor komen, heeft de directie de bepaling inge voerd, dat de daartoe verstrekte vrijbiljetten van het portret van den rechthebbenden voorzien moeten zijn. Ten gevolge van den maatregel moeten nu ook alle Zwolsche spoorwegmannen met hun gezinnen hun portret laten maken, en zoo is er, schrijft de Zw. Crt., een ware storm loop naar den fotograaf begonnen, met het oog waarop bizondere maatregelen van die zijde noodzakelijk bleken. De heer Eelsingh te Zwolle, die dien run had zien aankomen, heeft zich gehaast om zich van een bijzondere inrichting te voor zien. Hij heeft een blanco bioscoopfilm laten komen, en met behulp van een opname-toe- stel voor den bioscoop, voor dit doel passend gemaakt, kon hij nu geheele reeksen opnamen achter elkaar maken in den kortst mogelijken tijd. Iedere klant wordt op dezelfde plaats neer gezet, zoodat geen tijd met noodeloos zoeken en instellen verloren gaat, de foto wordt ge nomen, en de film rolt een stukje verder, om den volgenden te vereeuwigen. Dan gaat de geheele film in een tank om te worden ontwikkeld en gefileerd, terwijl ook het afdrukken der fotografieën bij groep jes tegelijk kan geschieden. Op deze wijze is 't den heer Eelsingh gelukt den toeloop mees ter te blijven, en dat hij zonder zijn vernuftig bedenksel daarin wel niet geslaagd zou zijn, wordt nu wel aannemelijk gemaakt door de omstandigheid, dat tusschen verleden Zon dag en gisteren ruim-3500 gegeadigden voor de lens geweest zijn, terwijl naar schatting een zevenduizend foto's noodig zullen zijn. Wie dus met den maatregel der spoorweg directie al of niet ingenomen mag zijn, de fotograaf zeker wel Consternatie in de omgeving van de Nieuwe Keizersgracht, te Amsterdam, ontslteltenis bij de bewoners. Het lawaai was geweldig en het hield lang aan. Men hoorde het, en vertelde verder „Zoo maar een varken geslacht, midden in de stad en nog wel op terrein van het Diaconi Oude Mannen- en Vrouwenhuis." Het was ongehoord en ja, mocht het eigenlijk wel? Neen, het mag heelemaal niet. Alle vee moet worden geslacht op het abattoir. Alleen mag in geval van nood, een beest worden gedood. Doch ook niet meer dan dat. Het gedoode dier moet in het slachthuis verder „behandeld" worden. Er was dus een overtreding gepleegd Zij was gehoord. Maar men hoort zooveel en een varken. Kort en goed, het is verboden in de stad varkens te houden, maar het is een oude traditie, welke tot een „privilegie" is ge worden, dat het Oude Mannen- en Vrouwen huis een paar van die borsteldiertjes fokt. Aan zoo'n historische traditie tornt men nu eenmaal niet. Maar slachten, neen, dat doet men op de Nieuwe Keizersgracht niet nooit of te nimmer De varkens worden ver kocht en, men weet het, als zoo'n beestje wordt ingeladen, dan kan het te keer gaan als een oordeel. Zoo ziet men al weer :het is gevaarlijk af te gaan op den schijn, of liever, in dit geval, op den klank. Een varken schreeuwt ook al is er van slachten geen sprake. En dé oudjes zijn er geheel ten onrechte van verdacht een bloed bad te hebben aangericht. (Hbld.) De heer A. B. van Deinse, leeraar aan het Erasmiaansch Gyranasijim te Rotterdam deelt mede: 12 October 1.1. liep op de Oostpunt van Ameland, bij de Oerderduinen, een vinwal- visch op het strand, die weldra opgemerkt werd door ambtenaren van den waterstaat. De gewaarschuwde rijksveldwachter te Nes schreef mij 14 Oct. over deze stranding, welk bericht ik 16 Oct, ontving. Na overleg met prof. dr. E. D. van Oort, directeur van 's Rijks Museum van Nat. Hi storie te Leiden, werd besloten te trachten het dier te bergen, Dus begaf ik mij met een preparateur van dit museum, den heer W. Kohlbeck, twee a.s. medici en een fami lielid, 24 Oct. naar Ameland, via Holwerd, waar wij 25 Oct. aankwamen. Voorloopig onderzoek van den schedel, intusschen reeds naar Nes vervoerd, wees uit, dat wij te doen hadden met een vinwalviscli. Den volgenden dag vonden we het 9 M. lange dier (schedel inbegrepen) op het strand met de rugzijde naar boven. Na eenige foto's genomen te hebben, werd eerst de halsstrcek onderzocht en uit de slik kwamen tongbeen, de 2 oogen en één jukbeen voor den dag, terwijl, helaas, de atlaswervel ontbrak, net als dc geheele onderkaak en 2 rotsbeenderen. De overige zes halswervels werden gemakkelijk bloot gelegd. De voorste ledematen; de borstvin nen, bleken rechts en links zeer zonderling misvormd. In plaats van de ruim 1 meter lange, smalle borstvin, vonden we slechts een stompvormige rest, geheel abnormaal ont wikkeld. Het bleek, dat beide vinnen inder tijd waren afgeslagen of afgeknepen door een schroef van een stoomboot of door ijsschot- sen. Het dier is dus zeker ernstig gewond ifeiïSP geweest aah beide vinnen, maar de wonden waren genezen en al het weefsel was gego ten en afgerond. De stomp aan den rechter kant was 17. c.M. lang en vetroonde naar achteren toe 2 vingervormige uitsteeksels Aan de linkerzijde was de stomp wat lan ger en waren van spaakbeen en ellepijp nog resten over. Intusschen was ook hier nieuw beenweefsel callus, gevormd. Deze zware verwondingen aan beide vinnen hebben het dier toch niet zoo gehinderd in zijn bewe gingen als men zou denken. De voortbewe ging geschiedt door de machtige' staartvin. Dat de slag hard aangekomen is indertijd, bleek nog uit het in drie stukken verdeelde schouderblad aan den rechterkant, maar ook dit was weer mooi hersteld. Zélfs onder dit schouderblad waren nog twee ribben, de 4de en de 5de stukgeslagen en de 6de rib was gebroken geweest, maar genezen. De vier breukeinden van rib 4 en 5 lagen van elkaar verschoven en waren met callus be dekt. Aan de linkerzijde waren schouder blad en ribben ongeschonden. De elf ribben rechts en links en de bouw van het borst been brachten aan het licht, dat wij te doen hadden met een dwergvinvisch, Balaenoptera nostrata. Deze soort is, dit geval meegeteld, nu zevenmaal in ons land gevonden. Artis heeft de skeletten van de dieren uit 1862 en 1914, bovendien de onderkaak van het exem plaar van 1886. De individuen van 1920 en 1925 zijn, wat hun skelet betreft, in Leiden, in het museum. Van het exemplaar van 1922 bezit Leiden alle baarden, in twee complete reeksen. De baarden ontbraken bij deze laatste vinvisch geheel Reeds in zee gingen ze verloren, 27 en 28 Oct. werden de zeld zame bekkenrudimenten geborgen en de ruggegraat in stukken verdeeld. Van het darmkanaal zijn slechts de slokdarm, deels gevuld met haringgraten en de einddarm te ruggevonden. Het overige deel was geheel ontbonden, ook de maag. Van lever, nieren, milt enz. werd evenmin iets teruggevonden. In de borstholte bleek de helft van het hart met de twee kamers bewaard te zijn, ter wijl de twee boezems reeds vergaan wa ren. De aortaboog was uitstekend te zien en had een middellijn van 9 c.M. De lucht pijp, met de kraakbeenringen, was nog in vrij goeden staat, Nabij het strottenhoofd was de luchtpijp zóó wijd, dat een klein kind er door had kunnen kruipen! Van deze luchtpijp en van de aorta zijn deelen me degenomen om preparaten van te maken voor de natuurhistorische' verzamelingen op het Erasmiaansch Gymnasium en dc H.B.S. 3-j. te Rotterdam. In de staartstreek werden twee peezen aangetroffen, zoo dik als een arm. Ook hiervan zijn deelen voor de ge noemde collecties bewaard gebleven. 28 Oc tober werd het geraamte in drie groote kisten verpakt, die vermoedelijk nog deze week te Leiden zullen aankomen. Na ver dere preparatie zal mettertijd het skelet worden opgesteld. Door de uitstekende zor gen van de twee fotografen werden aller lei interessante momenten op de plaat vast gelegd Nooit te voren is in ons land de anatomie van een vinwalvisch zoo uitvoerig in beeld gebracht, Er is nog geen licht gekomen in het drama, waarvan het begin en het slot zich hebben afgespeeldén de Royal Bar in de Halvemaan steeg. Wat er met den 32-jarigen handelaar in diamanten is gebeurd van af het oogenblik dat hij met de Duitsche juffrouw M. K. de bar verliet, tot hij er weer binnenkwam, is nog niet tot klaarheid gebracht. De Duitsche, die nog in arrest zit, weet het niet, althans wil het niet zeggen. Her- haaldeijk is zij door commissaris Harrebo- mee aan een verhoor onderworpen, en telkens barst zij in tranen los, maar verklaren doet zij niet. Zij is vroeger piano-onder wijzeres geweest, maar door financieele omstandigheden gedrongen, is zij buffet juffrouw geworden. De politie is er wel van overttigd, dat zij niet te doen heeft met een roofmoord, want op den verslagene zijn gevonden pakjes diamanten, zijn horloge en 75 aan geld. Een mes, dat de diamanthandelaar in zijn bezit had, is niet terecht gekomen. In een sloot langs den Langen Kleiweg, onder de gemeente Rijswijk, is Zaterdag het lijk opgehaald, van den heer D. uit Gorsel. Deze .is vermoedelijk Zaterdag door de duisternis misleid, te water geraakt. De politie stelt een onderzoek in of wellicht misdrijf in het spel is. De heer D. was ongeveer 60 jaar. Zijn lijk is naar de begraafplaars te Rijswijk vervoerd. Het „N. v. d. D. v. N. I." wijst onder het hoofd „Een ernstige waarschuwing" op het te veel in den wind slaan van den ernstigen raad van de Stv. Mijen, om zich alvorens de reis van Nederland naar Indië te ondernemen te laten inenten tegen pokken, typhus en cholera. Nu onlangs kwam een mailboot uit Nederland te Priok aan. Onder de passagiers was er één dame, die zich pas den avond te voren met koorts bij den scheepsdokter had gemeld. Het bleek, toen zij haren intrek in een hotel had genomen, dat zij aan typhus leed en later bleek dat niet minder dan 18 mede passagiers, diei ntusschen reeds in Sema- rang en Soerabaya waren vertrokken, ook geïnfecteerd waren. Zeer waarschijnlijk heb ben meerderen die infectie te Port-Said op gedaan, waarom genoemd blad, naast den ernstigen raad, om zich te laten immuniseeren vóór het aanvaarden van de reis, dien voegt om nooit iets in Port-Said te gebruiken. ONDERZOEK OP EIGEN INITIATIEF. De nachtwaker K., in 'de in aanbouw zijnde kolonie „Het Heufke" te Brunssum bemerkte een diefstal van hout, welke hij bij de politie aangaf. De politie nam de zaak in onderzoek doch ook K. stelde op eigen hqutje een on derzoek in. Der politie is het gelukt, den da der op te sporen, doch K. had een verkeerde op 't oog, toog naar diens kosthuis en vroeg rekenschap. Daarbij wond hij zich meer en meer op en trok ten slotte een revolver, waar mede hij zekere van O. bedreigde. Hoe krijgs haftig echter ook, toch moest hij het afleg gen tegen van O.'s vrouw, die hem met re volver en al tegen den grond sloeg. Van O deed evenwel van deze bedreiging bij de po litie aangifte. Het bleek, dat K. niet gerechtigd was tot het dragen van den revolver, waarom hij dan ook voor deze zaak en wegens bedreiging, gericht tegen het leven verbaliseerd werd. VLIEGONGEVAL. Men meldt uit Amersfoort aan het „U. D." d.d. 5 November Gisterenmorgen ontdekten twee luitenants- aviateurs die in een vliegtuig boven den Berg vlogen, dat de motor niet meer werkte. Ze probeerden de wei van „Kampoord" te be reiken, doch ze haalden het niet. Net op de grens van het Reebosch kwam het vliegtuig in de boomen terecht, waartusschen het met den kop omlaag neerkwam. De aviateurs stap ten „kalm"'uit en staken een sigaret op Al leen het toestel was niet ongedeerd: de schroef was stuk en het benzinereservoir lek. Het liep dus wonder boven wonder best af. Telefonisch opgeroepen werklieden van Soesterberg hadden het toestel vlug gede monteerd. Om 4 uur waren alleen een tiental gebroken dennetjes nog de bewijzen van het ongeval. HOORN, 7 Nov. 19 schrammen f 28— 35, 47 biggen f 1526, 255 schapen f 45— 55, 'lammeren f 3442,3 paarden f 100—250. Handel stug. UTRECHT, 7 Nov. Aan de markt al hier waren heden aangevoerd 170 stuks vee. Handel redelijk. De prijzen waren als volgt Stieren f 130300, kalfvaarzen f 240320, Pinkvaarzen f 12020, melkkoeien f 270 430, kalfkoeien f 290460, vaarskoeien f150 320 magere kalveren f 50f 140, nuch tere kalveren f .17.22, magere varkens f 21 53, biggen f 1121, magere schapen f 38 f 48, lammeren f 2636. 's-BOSCH, 7 Nov. Heden werden aangevoerd 20.025 kilo boter. Hoogste prijs f 2.46, laagste prijs f f 2.36, middel prijs f 2.42. HOORM, 7 Nov. 657 kop boter, prijs f 1.22 V21.30 per kop. Kipeieren f 14.50— 15.50 per 100 stuks. Aanvoer 470 stuks eie ren. LEIDEN, 7 Nov. Prima fabrieks- boter (controle) f 2.45. Prima boerenboter id, f 2.552.70. Aangevoerd 65/8, 20/16 vaten, wegende 1615 K.G. Handel matig. LEIDEN, 7 Nov. Totale aanvoer 2134 stuks eieren. De prijzen waren Kipeieren f 15.5017.90. Eenden eieren, f 8.7011, per 100 stuks. Handel matig. UTRECHT, 7 Nov. Boter f 1.40, eieren f 13—f 15.50, kaas f 0.50—0.95. BROEK OP LANGEDIJK, 7 Nov. Aangevoerd 20.800 stuks Bloemkool 6— 10.60, 2ê soort 3.205.40 per 100 stuks. 600 K.G. wordtelen 2.30, 42.500 K.G. Roode kool le soort 1.203.90, 40.000 K.G. Gele kool le soort 13.50,5.500 K.G. Witte kool (vroege) 0.701.20, (Deensche) 1.10—2.20, 2350 K.B. Uien 4.80—4.80, Drielingen 340, Nep 6.60, alles per 100 K.G. LOOSDUINEN, 7 Nov. Groene kool 4.605.20 per 100 stuks. Princesseboonen 42—53, Spruitkool fijne 9.20—10.70> idem grove 2.604.20, Witlof 2332 alles per 100 K.G. Schorseneeren le soort 8.30 10.10, 2e soort 2.90—3.980, Tomaten le soort 2738, 2e soort 1525, 2e soort ff 814, alles per 50 K.G. Postelein 1.32— 1.46 per 6 K.G. tSpinazie 0.540.89 per 4 K.G. Druiven le sooij 0.700.88, 2e soort 0.360.54 per K.G. Salade le soort 3.204.10 per 100 krop. Peen le soort 8.40—10.20, Prei 2.20—4.20, Radijs 2.30—2.60, Knolselderij 2.80—4.70, Bleekselderij 1621, Selderij 1.40—2.20, Peterselie 3.103.90, alles per 100 bos. Andijvie 1.10—2.40 per 100 struik. Andijvie 0.1530.35, Stoofsla 0.26—0.42, Boeren kool 0.180.31, alles per kist. NOORD-SCHARWOUDE, 7 Nov. Aangevoerd: 11.800 K.G. Deen Wit kool f 1.302.40, 75.800 K.G. Roode kool 1.30—4.10, 37.600 K.G. Witte kool 0.90—1.20, 10.200 K.G. Gele kool 1.30— 3.40, alles per 100 K.G. 9300 stuks Bloemkool 5.20—8.30, 2e soort 1.30—2.50 per 100 st. AMSTERDAM, 7 Nov. Groenten, Fruit rn Bloemen. Druiven Alicante f 8494, Doyenne du- Commice f 7284, Calebas de Tirlemont f 3452, Soldat Laboureur f 44 76, Leghipons f 52—68, Beurré Clairgeau f 46—64, Louwtjes f 26—32, Boerengroentjes f 2432, Winterbergamotten f 2434, Win- terjannen f 2834, Giesen Wildeman f 28 f4, Tratjsperant de Cronsel f 5270, idem I f 3244, Goudreinetten f 3646, idem I f 20—26, Bismarck f 14—24, The Queen f 2238, Lempoenappelen f 2032, Gra- vensteiners f 2634, Goud Germain f 14— 26, Landburger Reinet f 12—26, Oranje re net f 1326, Peterselieappelen f 1426, Kaneelzuur f 1222, Fr. Schijvelingen f 16 24, Tulpappelen f 1826, Bloemee f 14 20, Dubb. benders f 14—16, Notarisappelen f 20—32, Jaap van Dirk f 190—14, Eva zoet f 1214, Sterappelen f 2438, Lord Suf- field f 1424, Campagnezoet f 1214,- Huis- manzoet f 1214, Jasappelen f 1215, Ca- nadareinetten f 16-24, Dubb. bellefleur f 16 —20, bellefleur f 12—18, Present van Enge land f 18—32, Tomaten I f 44—54, Toma ten II f 4832, Kassnijboonen f 6480, Belgisch witlof f 3034, Hollandsch witlof f 26—30, alles per 100 K.G., Bloemkool I f 14.50—18.50, idem II f 5—8.50 per 100 stuks. Selderie f 48, Prei f 19014, Peen f 1620, per 100 bos. Andijvie f 1.602.50 per 100 struik. Spinazie f 0.600.95. Poste lein f 0,600.70 per.mandje. Uien f 2.60 4.20 per baal van 25 K.G. Zandeigenheimers f 5.7010, drielingen f 4.505.30 per 100 K.G. Bloemen Pullings f 1827, Mont Blanc f 18—27, Lous Germ f 28—35, Viviant f 20 32, Rayonanten lila f 1418, brons f 13 18, wit f 13—19, Am. Anpers f 8—12, Had- ley f 17—26, Golden Ophelia f 7—13, Op helia f 7—12, Sunburst f 5—11, Keizerin f 6qqll, Columbia f 915 per 100 stuks. Snijgroen f 48, eiketakken f 4.507 per 100 tak. Bouvardia's f 4,507 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, 7 Nov. Aange voerd Uien, baal. le Bloemkool f 5.60— 13.80, -2e f 2.60—8.50, groote gele f 2.35— 2.65, Grof f 2.30—2.50, per 100 stuks 3e f 0.706.20, per 100 st. Roode kool f 12.40, Gele kool f 0.90—3, Witte kool f 0.70—1.40, per 100 K.G. Bieten grooc f 8.6011.80, kleine f 5.20—6.30 per 1000 stuks. MEDEMBLIK, 6 Nov. R.K. Markfvereeni- ging „St. Jozef". Bloemkool 411, Witte kool f 0.65—0.75, Roode kool 1—1.80 ner 100 stuks; Bicten 1.20—2.40 per halve H.L..; Uien 2—2.25, Ramanas 2—2.50. ALPHEN a. d. RIJN. N. V. Tuinbouw- veiling „Alphen aan den Rijn". Veiling van 6 Nov. 1925. Tomaten A 6, Appelen 12 16, Peen 33.20, Spruitkool I 14 17, idem IT 8—10, Kroten 3.20—4.80 per 100 K.G. Peen 8, Kroten 33.20, Andijvie 2 per 100 bos. Kropsla 2.50 2.70, Bloemkool I 2025, idem II 8- 10, idem III 26, Savoyekool 7, Roode kool per 100 stuks; Kipeieren 9 16.10, eendeneieren 88.70 per 100 sf. Naar „Dc Maasbode" verneemt, ral de generaal-majoor P. J H. van der Palm, commandant van de 1ste divisie, benoemd worden tot chef van den generalen staf als opvolger van den luitenant-generaal M. D. A. Forbes Wels,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10