BINNENLANDSCH NIEUWS. De Moembollendiefstal te Llsse. Amsterdamsche Anthraciet MIJ den naam VAN ALLES EN VAN OVERAL EEN PÈRSFEEST. De daders gepakt Maandag 9 November 1925 50ste Jaargang No. 16193 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda 10 November Ned. R. K. Bond van Overheids personeel St. Paulus afd. Haarlem. De oneenigheid in de Ned. Ver. van Spoor- en T ramwegpersoneel. GEEN 1NÓUSTR1EELE FILMS. Algemeen Nederlandsch Verbond. De staking van stucadoors. De werkloosheid. EEN ENORM WATERVERBRUIK. Goudleer Frans Loenenhofje te Haarlem. Faillissement J. N. Hensen, koopman in confectie, Oude Gracht 33. Haarlem. Faillissement N.V. Nederl. Maat schappij voor Handel en Landbouw, v.h. Kohlers Exporthandel, Haarlem. Faillissement M. de Rood, Handelaar in Damesconfectie, Haarlem. De Zakelijke belasting op het bedrijf. De Weeldebelasting. Van „Pura" gesnoept. R.-K. Jong Studenten en Abituriënten Vereeniging Sint Bavogilde. „Kindervoeding". De „IJsselstroom"-bemanning in ons land teruggekeerd. Slechte treinverbinding IJmuiden1Arnhem. Concert Diete Blooker-Sepha Jansen-Johan Llgtelijn. Waarschuwing. Tuinbouwcur sussend Zegelen cassabons. Liefdadigheids-collecte. Tëlegraphisch Weerbericht PHIIIU KNAUTEII VERZEGflDE ZAKXtK - leiden - Bussum - Naaiden Slechte toestand van de Leidsche Vaart. Het Soendaplein. Muziek vereeniging „Laurens Jansz. Coster". Douche-baden. Serenade. HOOFDDORP. Inbraak in de Ned. Herv. Kerk. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLENISGHE COURANT Advertent:ën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonaen mededeeling, 60 cL per regel, op de le pagina's 75 et per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op üil Diaa zijn, ingevolge ue verzeKermgs voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een ue verzeKermgs voorwaarden j QflflA l-eveaslange geiieete ongeschiktheid tot werken door f 7Rft bij een ongeva: mei f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) dij een breuk van f Jt O bij verlies van der volgende uitkeermgen UUUU. verlies van beide armen beide beenen of beide oogen 3 U." doodelij ken afloop i wull. een voet of een oog I lvu." duim of wijsvinger 1 3U."'been of arm: I TfU*. andere vinger- een 75. OVER EEN JAARBEURS. Ik heb Zaterdagmorgen, samen met een heel klein getal andere genoodigden, de ope ning bijgewoond van de Eerste Internationale Textielbeurs die van 716 November in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden. Dat is een eigenaardige vertooning ge weest! Anders is er bij zoon opening gewoonlijk een beetje feestelijke stemming, een beetje gezelligheid, er wordt een hartelijk woordje gesproken, het ding waar het om gaat wordt wat opgehemeld en een strijkje of een Jazz band vroolijkt het heele geval een beetje op. Hier niets van dat alles! In de eerste plaats waren er maar een bedroefd klein beetje menschen aanwezig, van wie de meesten nog tot de inzenders be hoorden en verder een paar leden van het bestuur, nog veel minder van het eere-co- mité en de heer Chambers, van het Bureau voor Handelsinlichtingen. Maar zeer velen, die er hadden kunnen zijn en die men er ook zeker verwacht zou hebben, waren er niet. Waarom niet? Waarschijnlijk omdat ze geen getuigen wilden zijn van de mislukking der met zoo veel illusies begonnen onderneming. Want een mislukking is deze Beurs! Een „sof" zouden ze in Amsterdam zeggen. 't Eenige sympathieke in de heele vertoo ning van Zaterdagmorgen, al was het mis schien niet een bewijs van takt, was voor mij, dat de voorzitter, Mr. A. J. Fokker van Crayenstein van Rengerskercke in zijn ope ningswoord voor die mislukking rond uit kwam. „We hadden gerekend op een getal van 150 inzenders,'' zei hij, „en het resultaat is, dat we er maar amper de helft hebben. Op de Jaarbeurs te Utrecht heeft zieh vele ma len het geval voorgedaan, dat de groote textiel-industrieelen er niet kwamen en nu hadden wij gehoopt, dat ze tenminste hier op hun eigen Beurs zouden komen. Maar die verwachting werd beschaamd. Slechts zeer enkele industrieelen kwamen, zoodat de Beurs nu hoofdzakelijk is bezet door gros siers en het niet mogelijk was, zooals de opzet was geweest, om twee zalen te vul- len.' We zullen deze Beurs dus maar be schouwen als een voorloopige proefneming en als die sympathie wekt, hopen we het vol gende jaar beter voor den dag te kunnen komen. Zoo goed als dezen zomer in Noord- Brabant de Schoen- en Lederbeurs, moet toch ook een Textiel-beurs kunnen slagen. Toch is er één reden tot verheuging," aldus besloot spreker, „toen ik gister hier kwam, zag ik het Paleis voor Volksvlijt nog op zijn oude plaais staan, maarwat erin Was. schitterde door afwezig heid. En toch, nu, één dag later, is alles klaar, we zijn geheel gereed, en waar dit in den regel op den openingsdag van een ten toonstelling niet gezegd kan worden, is hier ten minste een reden tot verheuging." Heel veel ontmoedigender kon een voor zitter over zijn onderneming al niet tot het publiek spreken, dunkt me, en de dooie musch, waar hij zich tenslotte nog blij mee trachtte te maken zal, als hij dat beestje eens goed bekijkt, hem nog wel dooier blijken dan hij had verwacht. Want ja, wel waren de stands bijna alle geheel klaar, maar in die stands waren im mers niet de menschen aanwezig, die hij er zoo gaarne in had gezien en voor wie toch eigenlijk de heele zaak was op touw gezet Maar enfin, het was nu eenmaal niet an ders en dus ben ik maar eens gaan kijken, wat er dan nog te zien was. Nu ben ik natuurlijk leek op het textiel- gebied en als ik dus zeg, dat het me meeviel, dan beteekent dat, beschouwd in het licht van des voorzitters openingswoord, niet zoo heel veel. Maar toch durf ik wel beweren, dat deze Beurs Voor de dames een dorado zal zijn, want ze kunnen er de mooiste ja ponnen, de kleurigste lapjes, de fijnste bor duursels en zijden stoffen, de allernieuwste handschoenen, de prachtigste pardon kousen en corsetten en dessous bewonderen. Maar dat is niet de bedoeling van deze Beurs. Aan bezoekende dames hebben de stand-huurders niet veel. Die moeten weder- verkoopers hebben, want het is een Beurs, geen Tentoonstelling waarop ook aan particulieren verkocht wordt En of die wederverkoopers er in voldoen de aantal zullen komen? Laten we het voor de standhouders en ook voor het bestuur hopen, maar heel veel vertrouwen schenen de meeste inzenders, met wie ik zoo eens sprak, er niet in te hebben. Ze zullen er im mers de fabrikanten niet zelf ontmoeten. Maar voor winkeliers is er toch wel wat te zien dat hen belang zal inboezemen en daarom, wie weet. Het ligt natuurlijk niet in mijn bedoeling en ik mis er ook de vakkennis voor, om de verschillende stands te gaan beschrijven. Op één echter wil ik even de aandacht vestigen, omdat ik er met zoo groote verbazing voor heb staan te kijken: die van den „Bond voor daadwerkelijke Dierenbescherming". Wat die eigenlijk op een Textielbeurs te maken heeft, ontgaat me ten eenennvale. Zou die misschien de beestjes willen bescher men, wier velletjes, tot bont verwerkt, of de vogels, wier veren, voor hoedenversiering, er te zien zijn? Zou hij, door middel van den fraaien wandkalender, die hij er tentoonstelt en die op elk blad opwekt om de dieren te beschermen, bij de bezoeksters het besef willen wakker schudden, dat ze zulke velle tjes, zulke veeren voortaan niet meer moe ten dragen? Dat zou heel nobel zijn, maar dan begrijp ik niet, dat het bestuur dezen bond een stand verhuurd heeft ARTHUR TERVOOREN. Zaterdag heeft de vereeniging „de Am sterdamsche Pers", de organisatie der Am- sferdamsche journalisten, haar vijf en twin tig-jarig bestaan gevierd. Door de voor treffelijke regeling en een zorgvuldige voor bereiding van een half jaar, is dit feest tot een unicum in de Nederlandsche journalis tenwereld geworden. Maar hierom maken wij er hier geen melding van. Wanneer wij van dit Amsterdamsche persfeesf gewag maken, dan is het om te wijzen op de waar deering, welke hierbij door buiten het vak staande autoriteiten en particulieren voor de pers aan den dag werd gelegd. Terecht werd begrepen, dat dit zilveren jubileum meer beteekende, dan de viering van het 25-jarig bestaan eener plaatselijke organi satie. In Amsterdam werd de Nederland sche jotirnalistiek geboren; daar verscheen het eerste en oudste dagblad', daar stond ook de wieg van den Nederlandschen Jour nalistenkring. En het is slechts omdat de Amsterdamsche vereeniging van journalis ten eenige malen een reorganisatie en naam wisseling doormaakte, dat „de Amsterdam sche Per?" nu pas haar 25-jarig bestaan vier de. Algemeen werd het begrepen, dat dit Amsterdamsche persfeest voor de Neder landsche journalistiek van groote beteeke- nis was. Niet alleen verschenen op de mid dagreceptie de burgfmeester en het geheele college van B. en W.; nief enkel was er een fraai bloemstuk van de 41 raadsleden (de vier communisten hadden zich onthou den); maar overweldigend was de rij van vooraanstaande personen, welke de gele genheid benutten om hun opwachting te maken bij „de pers". Al wat naam heeft op hef gebied van wetenschap, kunst, on derwijs, scheepvaart, handel, financiën en op het uitgebreide terrein van het organi satiewezen zag men er naast allerlei auto riteiten. Kamerleden, leden van Gedepu teerden, rechterlijke en politioneele amb tenaren en directeuren van gemeentedien sten verschijnen. Deze waardeering voor de pers is een zeer gunstig teeken. Hieruit blijkt, dat thans ein delijk hef groote, publieke belang van een onafhankelijke en onomkoopbare pers alge meen wordt erkend en gewaardeerd. De verwarring, de onrust, de politieke en daar mede maar al te licht samengaande eco nomische malaise in het buitenland gaan meestal hand in hand met een pers, welke zich niet heeft kunnen of weten vrij tè hou den van verderfelijke invloeden van politie ke Streber of geldmagnaten, die de cou ranten voor eigen materieel voordeel mis bruiken, menschen, die couranten opkoo- pen, om de publieke opinie in een bepaalde richting te drijven. In Nederland heeft de pers zich fot heden vrijwel in haar geheel onafhankelijk weten te houden. En het is een gelukkig verschijnsel, hefwelk Zaterdag j.l. op zulk een spontane en overtuigende wijze tot uiting kwam, daf dit hoogstaand karakter van onze Nederlandsche pers al gemeen als een nationaal belang wordt er kend en gewaardeerd. Sociëteit „St. Bavo." Knipcursus Vrou wenbond 8 uur Rechtskundig bureau half 9 uur Bestuur Urius 8 uur Leden meubelmakers 8 uur Leden vergadering R.K. Coöp. „Arbeid AdeH" 8 uur Vrouwenbond 8 uur Trampersoneel 8 uur. Brongebouw. Kunstveiling half 11 uur. Gebouw Kruisweg 70. Kamer van Koop handel en Fabrieken 7 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie' van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- eiscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 8—9V4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur Zaterdags alleen van 92 en van 26H en s avonds van hall 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Abe werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 nur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen c.n aanvragen voor verpleegster» aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C Bosch) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraai 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 udr. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboesten. St. Marthavereeniglng. Bloemhofstr. 1, Zon dag; en Woensdags van 810 uur. a.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbnreaa Gebouw Sint Bive - Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. K. Kraam verzorging van de Derde Orde v. St Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. De daders van den bollendiefstal bij den heer v. Til, te Lisse, zoomede de opkooper, zijn reeds gearresteerd en in het arrestan tenlokaal te Lisse opgeborgen. Het is ze kere S., uit Hillegom en H„ van den Hille- gommerdijk, terwijl de opkooper te Velsen woonachtig is. Alhoewel ze nog niet hebben bekend, moeten er sterke aanwijzingen Jtegen hen bestaan. Deze spoedige arrestatie moet te danken zijn aan den houder van 't Leid- sche Veerhuis, te Haarlem, waar de bollen met plaats voor bestemming, echter zonder naam van de afzenders, waren aangekomen. Toen deze het bericht in de courant las van den bollendiefstal, kreeg hij argwaan en stelde de politie hiervan in kennis. Een Roomsche morgen. Het was op Willibrordusdag 18 jaar gelo den, dat de Haarlemsche afdeeling van „St. Paulus" werd opgericht. Bij die gelegenheid en ook als inzet tot een bijzondere propaganda-campagne, werd Zondagmorgen te half negen een H. Mis opgedragen voor de leden en de overle denen der organisatie in de kapel der Zus. ters Dominicanessen aan dew Koningstraat. Prof. van den Heuvel van Hageveld was celebrant Een koortje, gevormd uit leden van de afdeeling en versterkt met nog enkele zan gers zong onder leiding van den heer Slen ders, organist van de kerk van het H. Hart, de drie-stemmige Mis van Perosi. De kapel was geheel gevuld met leden der afdeeling, die aan het einde der H. Mis allen tot de H. Tafel naderden. Na de H, Mis werd „Laudate Dominum van den koorleider uitgevoerd. In het gebouw „St. Bavo" vond vervolgens een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Na een hartelijk welkomstwoord van den voorzitter, den heer H. Leeuw, en een toe- gewenscht -.Zalige Communie lieten de leden zich het ontbijt, dat als steeds door „St. Bavo" uitnemend verzorgd was, goed smaken. Nog voerde de heer Jn. van Seggelen, secretaris van het hoofdbestuur van St. Pau lus en oud-voorzitter der Haarlemsche af deeling, aan tafel het woord. In korte trekken herinnerde deze aan de oprichting der afdeeling nu achttien jaren geleden, en aan hetgeen sindsdien door de organisatie werd bereikt. Bijzonder stelde hij in het licht, dat, mocht overal helaas inzinking van het le dental in de arbeidersbeweging gekomen zijn, de afdeeling Haarlem van „St. Paulus" zich handhaafde in haar groei. Dat strekt tot bijzondere vreugde. Was die handhaving van het ledental ook elders geweest, ongetwijfeld zou onze Roomsche arbeidersbeweging over nog veel meer invloed beschikken, fierinnerénd aan het woord dat even vóór de H. Communie door «je kapel klonk n.m. dona nobis pa- cem" geef ons vrede, eindigde de heer v. Seggelen met de aansporing die vredes- gedachte steeds als grondslag te nemen bij het toekomstige werk van de vakvereeniging. Na afloop van het ontbijt werd nog een foto gemaakt van de aanwezigen, terwijl aan het slot der bijeenkomst de heer van Seg gelen nog opwekte deze week de nog niet bij „St. Paulus" aangesloten makkers te be wegen de groote feestelijke propaganda- vergadering te bezoeken op Zaterdag avond a.s. Daarna ging men na een dankwoord van den voorzitter aan allen, die hadden meege werkt de ochtend zoo heerlijk te doen sla gen, opgewekt uiteen. De vorige week maakten wij melding van eenige ontevredenheid, welke er was ontstaan in de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel. Deze was, zooals wij melden, ont staan doordat door de Directie der Ned Spoorwegen, de op de Centrale Werk plaats werkzaam zijnde bankwerker Bons- ma was aangesteld geworden als controleur. In dezen óieuwen werkkring, waar den heer Bonsma thans al reeds in werkzaam is, werd hij zelfs boven de z.g. ploegbazen aangesteld in hoofdzaak om de diverse pre mieberekeningen nauwkeurig na te gaan en op het juiste peil te brengen omdaf ver schillende premieberekeningen naar bet oordeel der Directie veel te hoog zijn ge steld. Daar de heer Bonsma secretaris der af deeling Haarlem van de NedJ Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel was en als dusdanig het vertrouwen der leden had, wat' bewezen wordt doordat hij voor zijn afdeeling vertegenwoordiger in het Klein Overleg was, een aantal leden er minder goed over te sprekep dal Bonsma zonder eenig overleg zijn benoeming aanvaardde en eischte daarom zijn aftreding als secre taris. Toen wij ons bericht 'geplaatst hadden, werd de daarop volgenden dag aan verte genwoordigers van andere plaatselijke bla den medegedeeld, alsdat er van een oppo sitie e.d. geen sprake was en dat de be trokken aangelegenheid, die niets om Het lijf had op een daartoe te beleggen verga dering behandeld zou worden, i Van onze zijde hebben wij van deze zoo genaamde ontkenning van de door ons ge publiceerde feiten niets aangetrokken om dat wij wel zeker wisten binnen betrekke lijk korten tijd weer in het gelijk gesteld te zullen worden. En zie nog geen week is er sinds onze publicatie verloopen of wij ontvangen de mededeeling dat de heer heer Bonsma niet alleen als vertegenwoor diger in het Klein Overleg heeft bedankt, maar ook' als secretaris van zijn afdeeling en dit nog wel vóór et een ledenvergade ring is gehouden. Dit is toch wel de zeke re erkenning van de door ons gemelde fei ten, hetwelk trouwens door andere be stuursleden der Ned. Vereen, op de Cen trale Werkplaats zelf werd medegedeeld. Geringe belangstelling. Door het Bureau der Kamer van Koop handel is aan de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te 's-Gravenhage medegedeeld dat wegens de geringe belangstelling, van hel vervaardigen eener ihdustrieele film af gezien moet word-en. De afd. Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond, houdt een ledenvergadering op Woensdag 11 Novem ber a.s., des avonds 8 uur, in „De Nijver heid", Jansstraat 85. „DE MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN." De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten schrijft eene gebombineerde vergadering uit der voltallige besturen van Middenstandsvereenigingen uit Haarlem en Omstreken op Maandag, 16 November 1925, des avonds te 8 uur in der Groote Kroonzaal van het café-restaurant de gebr. Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Op deze vergadering zal worden behandeld: Het Cadeau-, Spaar- en Rabatzegelsysteem. De heer Chris Jansen, Directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam zal het onderwerp inleiden met eene voordracht over „De nadeelen, voor den bona fide handel van het cadeau-, spaar en rabatzegel systeem." Hierna zal de Alg. Secretaris der Midden standscentrale, eene uiteenzetting geven van „De Deensche wetgeving op het gebied der oneerlijke concurrentie." Ten derde zal de heer H. Leemhuis, Se cretaris van den Ned. Grossiersbond, mede deeling xioen van „De middelen, die zijn bond tot bestrijding heeft aangewend en wat dit hun heeft geleerd." Verder zal zeer waarschijnlijk ovpr dit onderwerp het een en ander gezegd worden door den heer Jhr. J. C. Mollerus, Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Hierna onderlinge gedachtenwisseling en bespreking, om ten slotte, indien dit noodig blijkt en mogelijk is, tot het besluit eener vereende actie te komen. Naar wij vernemen is er nog geen en kele verandering gekomen in de stuca- doersstaking bij den heer de Vries op het bouwwerk aan den Binnenweg te Heem stede. Door de stakers wordt bij het bouw werk gepost. Hoewel het een telken jare terugkomend verschijnsel is. dat omstreeks dit' tijdperk de werkloosheid eenigszins toeneemt, schijnt er thans toch wc! een meérdere dan ge wone toename te zijn, welke zich voorna melijk voordoet onder de -Bouwvakarbei ders. Het aantal, dat- zich tharfs tot het Bur gerlijk Armbestuur om ondersteuning wendt moet, zooals men ons mededeelde, veel grooler zijn dan vorige jaren en en voor ziet dan ook bij den naderenden winter een nog grootere toename. Hét is om deze re den wel wenschelijk dat eenige aangekon digde belangrijke werken worden aangevat om tenminste eenigszins in den komenden nood tegemoet te komen, De wraak van een huurder. De heer J. W. Joren te Zandvoort had aan een winkelier een winkelhuis verhuurd aan de Kerkstraat. Wegens faillissementvan den huurder werd de huur beëindigd. Vol gens den heer Joren moet de huurder daar over zoo ontstemd zijn geworden, dat hij ruim drie maanden achtereen de waterkraan heeft opengezet en het water maar heeft laten stroomen. Daardoor is volgens opga ve van den meter 497 M3 water weggeloo- pen. De heer Joren verzoekt den Zandyoort- schen Raad nu hem restitutie te verleenen daar hij hier stond tegenover den over macht van een ander. Het Comité, dat zich gevormd heeft om gelden bijeen te brengen tof aankoop van het goudleerbehang in het Frans Loenen hofje, is zeer tot haar spijt er niet in ge slaagd een voldoende bedrag bijeen te brengen om hef aan te kunnen koopen. In een onlangs gehouden vergadering is tot ontbinding van het comité besloten, na dat, na herhaalde pogingen, gebleken was, dat geen genoagzamen steun voor het be houd van dit goudleerbehang was te vin den. De reeds ontvangen gelden zullen aan de schenkers terug worden gezonden- „Handelsbelangen" no. 1872 bevat de crediteurenlijst van bovengenoemd fail lissement. Zij telt 49 namen met een totaal pas sief van 21.178.97. De baten zijn nog niet volledig bekend. „Handelsbelangen" no. 1872 bevat de crediteurenlijst in het faillissement N, V. Nederl. Mij. voor Handel en Landbouw v./h. Kohlers Exporthandel, te Haarlem. Zij telt 19 namen met een totaal passief van 19.670.70. De baten zijn nog niet volledig bekend. „Handelsbelangen" no. 1872 bevat de crediteurenlijst in het faillissement M. de Rood te Haarlem, Zij telt 45 namen met een totaal passief van 31.464,79. De baten zijn nog niet volledig bekend. Het Bureau der Kamer van Koophandel vraagt de Kamer goedkeuring op een ver zonden schrijven aan den raad der gemeente Haarlem, waarin de Kamer nogmaals aan dringt op afschaffing der Zakelijke Belas ting' op het Bedrijf. In het adres wordt opgemerkt, dat meer en meer het besef doordringt van de aan deze belasting verbonden bezwaren, bet geen volgens de Kamer moge blijken uit de volgende lijst van gemeenten, welke deze belasting reeds hebben afgeschaft: Gronin gen, Sloten, Ambt-Hardenberg, Bome, Goor, Hengelo, Hurwenen, Kuinre, Neede, Oiden- zaal, Apeldoorn, Dreumel, Heerenwaarden, Tiel, Amersfoort, Hilversum, Purmerend, Zaandijk, Leiden, Leiderdorp, Overschiej Berkel, Hilvarenbeek en Tegelen, terwijl de belasting werd opgeschort door de ge meenten Nijmegen en 's-Gravenhage en zij volle onderschrijft de bezwaren, door de meente Edam. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, een schrijven te richten aan den Minister van Financiën in verband met het ontwerp Weeldebelasting. In dit adres zegt de Kamer, dat zij ten geleidelijk za! worden afgeschaft door de de artikelen tarbot en tong uiteengezet. Zij dringt er mitsdien bij den Minister van Fi nanciën op aan, deze artikelen uit artikel 81A onder 2 van het ontwerp betreffende de Weeldebelasting te schrappen. Hel éénjarig dochtertje van een caféhou der uit de Koningstraat snoepté Vrijdag uit een bus „Pura" (scherp-bijtende cautiqne soda. dat voor het schoonmaken van bier leidingen gebruikt wordt), waardoor het zeer ernstig ongesteld is geworden. Het kind is dadelijk door den vader naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar het ter verpleging is opgenomen. Mr. J. B. Bomans over de Tweede Kamer. Men schrijft ons: Vrijdagavond, 13 No vember a.s., spreekt Mr. tJ. B. Bomans voor de leden en introductie's van bovengenoem de Vereeniging over de Tweede Kamer. Wegens de te verwachten groote opkomst is slechts een beperkt aantal introductie kaarten gratis op aanvraag te verkrijgen bij deii secretaris. A. A. M. van Wayen- burg, Wilhtlminastraat 12. De Vereeniging „Kindervoeding", begon deze week weder haar wintertaak en reikte aan warm voedsel uit: Maandag 196; Dins dag 207; Woensdag 206; Donderdag 218; Vrijdag 225; en Zaterdag 222 porties. Zaterdag kwam het s.s. „Albereo" van de Holland-West Afrikalijn voorgaats te IJmuiden. Dit schip had de 28 leden der bemanning van het in September op de kust van West-Afrika gestrandde s.s. „IJsselstroom aan boord. Daar de „Al- bireo" naar Hamburg moest, vertrok de sleepboot „Hector" van hét bureau W-iss- muller naar de „Albireo" om de bemanning van de „IJsselstroom" over te nemen. Ook de goederen van de menschen werden aan boord van de „Hector" geladen. Tóen de Hectór te IJmuiden aanlegde, en de menschen aan land werden gezet, kwamen de douane-ambtenaren aan boord, die ver klaarden, dat de „Hector", als zijnde geen vrachtschip de goéderen niet had mogen medenemen. De kapitein van de sleepboot „Hectorhad evenwel geen zin, om weer naar de „Albireo" terug te ^stoomen, waarop de „Hector" door de douaneamb tenaren in beslag werd genomen. Later mochten de opvarenden van de „IJssel stroom" hun goederen meenemen en ver trokken zij per directie-boot naar Am sterdam. De sleepboot „Hector" blijft echter voorloopig onder beslag.' In een schrijven vestigt de Kamer er de aandacht op de slechte verbinding in de och tenduren tusschen IJmuidenVelsen eener- zijds en UtrechtEdeArnhem anderzijds. De ochtend-sneltrein naar Arnhem, ver trekt om S.30 v.m. uit Amsterdam C. S., ter wijl op hetzelfde moment in Amsterdam aan komt de trein welke aansluit op den trein, welke om 7.27 v.m. uit IJmuiden vertrekt. Het zou de Kamer zeer aangenaam zijn, aldus gaat zij voort in het advies aan den voorzitter van den Spoorwegraad, indien U deze aangelegenheid nader onder het oog zoudt willen ziert en foudt willen overwegen op welke wijze in dete verbinding verbete ring is te brengen. i De zangeres Diete Blooker en de violiste Sepjia Jansen zullen met medewerking van den pianist Johan Ligtelijn een concert te Haarlem geven. Dit concert staat onder de auspiciën van „Het Concertbureau" te Amsterdam. De Commissaris van Politie tc Alkmaar geeft in overweging geen handelsrelaties aan te gaan met Cornelis Ooms, wonende Tulpstraat 14 te Alkmaar; Hendrik Tammer, geboren te Soest 6 December 1897, koop man, wonende Overdiestraat 33 te Alkmaar en Hendrik Schoehuis, 25 a 26 jaar, wonende te Otcrlek, alvorens bij hem, commissaris, inlichtingen te hebben ingewonnen. De afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Bond van Vereenigingen van Oud- Leerlingen der Tuinbouwcursusssen. houdt een vergadering op Woensdag 11 Novem ber a.s. des avonds 8 uur, in de „Koren beurs". Spaarne. alhier. De agg^da vermeld o.m, een lezing van den heer R. M. v. d. Hart, over: „Buiten- landsche Culturen." Bij het Bureau «Ier Kamer van Koophan del is bericht ontvangen van 11 Kamer" van Koophandel, dat zij bereid zijn, het adres der Haarlemsche Kamer betreffende het ze gelen van cassa-bons mede te onderteeke- nen. De^ gisteren in de Kathedrale Kerk „St. Bavo gehouden collecte, ten bate van de St. Liduinz Kerk te Schoten, heeft opge bracht 1048.de collecten ten bate der Si Elisabeth's Vereeniging, gehouden in de St. Josephkerk aan de Jansstraat en in de Kerk aan het H. Hart van het Kleverpark hebben resp. opgebracht 685 en 593. Barometerstand 9 uur v.m.: 740. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.34. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 9 November 1925. Hoogste Barometerstand 760.3 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 737.5 m.M. te Karlruhe. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 November: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende noordwestelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk nog regen of sneeuw buien, aanvankelijk kouder. Alleen GR. HOUTSTW 187, Telef. 12504 "Wen schrijft ons: Meermalen is er geklaagd over den slech ten toestand van de Leidschevaart, tusschen het zoogenaamde Roode Dorp en de Schouwtjes-brug. Thans verkeert deze ver keersweg in een ergerlijken toestand. Er zijn ontelbare kuilen en gaten. Een te be- loopen plekje is er haast niet te vinden, ook niet tusschen de tramrails. Tot groot genoegen van wielrijders en wandelaars is het lastige hek nu bijna' ge heel verdwenen. Er is een rechten doorweg gekomen, wat vooral voor de wandelaars veel veiliger is. Door bovengenoemde muziekvereenigtng werd Zaterdagavond een uitvoering gege ven in het Gemeentelijk Concertgebouw. Het programma werd ingezet met „Unter den Sternenbanner", marsch van J. P. Sousa Reeds dadelijk kwam er een opgewekte stemming door dezen pittigen marsch. Vlug en vlot gespeeld was het een waardig be gin. Het groote orkest, onder leiding van den directeur, den heer J. A. Meng, ver dient alle waardeering, voor bet gebodene op dien avond, Het zware geluid dreunde in de zaal en was soms onaangenaam. Be halve dat viel er op het concert niets aan te merken en de avond kan zeker geslaagd genoemd worden. De ouverture de la „Flute Enchantée" van W. Mozart, werd keurig ten gehoore gebracht. Een faintaisie pour Clarinette van H. Escudié werd daarna keurig vertolkt door den heer L. Th. Zedel. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats. Na de fantaisie „La Reine de Saba" van Gounod, trad het solo-mannenkwartet „Pre- ciosa" op, dat op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht „Lente" van L. C. Ketre- weer; „Lischbloem" van A. Giesen en „Meisje" van P Versloot. Na de pauze bracht „Preciosa" ten ge hoore „Beati Mortui" van F. Mendclssohn- Bartholdy; „Die Vesper" van L. v. Beetho ven en „Der (Apotheker" van G. Kahnt. Het laatste stukje was van zeer eigenaar- digen inhoud en was meer bedoeld als een vroolijk slotstukje. Het woord apotheket werd in variaties gezongen, dat den lach lust danig opwekte. „Laurens Janszoon Coster" bracht dan ten gehoore de Ouverture Herfstklankcn, van Jan van Tright.. „Frontignan", solo pour baryton van L. Blémant, werd verdienstelijk door den heer B Kaart voorgedragen. Na de Carmen Sylva walzw van v. Yvanvici, werd „Ballet Sylvia" van I eo Delibes, gespeeld, aan welk laatste stuk bij zondere aandacht werd geschonken. Een luid applaus weerklonk aan bet einde en bewees dat het publiek zeer ingenomen was met het gebodene. Na afloop volgde een geannimeerd „ge zellig samenzijn." In de afgeloopen week zijn in het doucta» badhuis aan den Schotersingel 1176 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 391, in dat aan het Leidscheplein 844 en in dat aan het Hofdijkplein 616. Op 18 en 25 November a.s. zuties aan de heeren K. Pluister, hoofdagent en A. Ko men, rechercheur, naar aanleiding van hun 25-jarig jubileum bij het politiekorps, alhier, door het Haarl. Politiemuziekkorps, onder leiding van den heer R. van 't Hoff, een se renade gebracht worden resp. Smedestraat 33 en Grebbestraat 38. Zondagnacht is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk alhier. De dieffven) heeft (hebben) zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit aan den achterkant der kerk en is (zijn) daarna de consistorie kamer binnengedrongen. Zij konden daar echter niets van hun gading vinden en zijn vervolgens naar boven gegaan, waar een bezoek werd gebracht aan het orgelvertrek, waaruit een busje met een klein bedrag aan geld werd ontvreemd. Overigens wordt niets vermist. Wel i» de boel danig onder ste boven gehaald. De politie stelt een onderzoek ia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1