SCHILDERIJEN Morgen laatste Kijkdag. op Woensdag It November, v m. 10 nor, UIT DE PERS. LAATSTE NIEUWS. hoogst belangrijke kunstveiling in net B onaehouw te-Haarlem. WIELRIJDEN. BILJARTEN. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. DE AFBRAAK DER KOMMIEZEN- HUISJES. Personalia. Rijwieldiefstal. Tooneelwedstrijd Alberdinck Thijm. Hinderwet. Onbestelbare stukken. De reis van Prof. van Süogteren en den heer Arenthorst. Haarlemsche Esperantisten- Vereeniging. c Toekenning gelden voor Bijzonder Onderwijs. N. Z. H. T. M. Gevonden dieren en voorwerpen. SCHOTEN. Vredesonderhandelingen met Syrië via Zwitserland. De verkiezingen in Portugal De opstand in Syrië. Mr. Arts verdedigtzich BINNENLANDSCH NIEUWS. Malaria-bestryding in Noord- Holland. De prijzen controle-commissie. van pen keurcollecHe uit verschillende particuliere verzamelingen, Jubileum de Amsterdamsche Pers. 5PORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. V. V, ,.Onze Gezellen". Lisse I—W. F. C. I. Haarlemsche Reddingsbrigade. H. S. C. „Exceusior". Nederlaagwedstrijden by „de Kastanjeboom". Ernstige brand te Helmond. Ongelukkige afloop van een feest. Brand te Delft Een geheimzinnige steekpartij te Amsterdam. De moord op makelaar Busch in 1915 Voor den Politierechter. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de vereeniging „Haerlem" de pogingen van den burgemeester, om het raadsbesluit betreffende de afbraak van de Kommiezenhuisjes, vernietigd te krij gen, te ondersteunen. Het diploma c\ \,.u. - zuivere toepas sing van het correspondentieschrift en ver trouwdheid mef het systeem „Stolze-Wery" werd verstrekt aan den heer G. van der Sande, Haarlem. Het certificaat voor machineschrijven vol gens Wery's tienvingersysteem (blindschrij- ven) aan mej. L. Hekelaar en den heer G. van der Sande, beiden te Haarlem. Voor het diploma kan foorstenografie Ne- derlandsch slaagde mej. H. J, F. Hin. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een rijwiel gestolen was, dat Zaterdagmiddag op een bouwwerk aan de Leidschevaart was geplaatst. In Sf. Bavo werd gisteravond de 5e too- neelavond van den door Alberdinck Thijm uitgeschreven wedstrijd gegeven en wél door den R.K. Kring. Vóór den aanvang vergastte de heer Duijn de vele aanwezigen op een toespraak, waarin hij begon met op te merken dat de vakorganisatie niet al leen voor het materieele maar ook voor het geestelijke gedeelte zorgt. Vervolgens ging le spr. over tot het geven van aanbevelin gen van de R.K. Volksuniversiteit en Ge loof en Wetenschap, van welke vereeni- gingen spr. zelf veel baat gehad heeft. Bij net eindigen van de enthousiast uitgespro ken rede klapte men hard. De reciteerafdecling van den R.K. Kring kweet zich vervolgens van haar taak met het opvoeren van het blijspel in vier be- drijv en„Die practische Williams", bewerkt naar het Engelsch, d Als steeds kenmerkte de avond zich door een prettigen geest. Burg. en Weth. doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 23 No vember e.k., s voormiddags te kwart vóór 12 uur, ter gemeente-secretarie (7e afdee- ling) ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschift met de bijlagen van de maatschappij tot détailverkoop van petro leum „De Automaat", om vergunning tot oprichting van een ondergondsche benzine bewaarplaats met een inhoud van 6000 Li ter, in den voortuin van het perceel aan den Koninginneweg no. 48 hoek Koorstraat kad. sectie Ino. 1077 benevens het plaat sen van een aftapinrichting op het trot toir aan de Koorstraat vóór genoemd per ceel Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn Terugontvangen in de tweede helft der «naand October, 'Bmnenlandsghe brieven. A. B. Agentschap, Heerlen; Mej. M. Bryaart, Heemstede; Mevr. Blom, Haarlem; v. Berendsen Apeldoorn; Mej. E. Bakkerus, Friesland; den heer Beuger, Arnhem; Mej. de Donder, Den Haag; Mevr. U. Dijkstra, Heemstede; den heer J. Ditmar, Den Haag; den heer P. Essenius, Rotterdam; Hille Beschuitfabriek, Amsterdam; Haarlems Dagblad, Haarlem; idem; idem; den heer Jacobus 7 Mej. Leefson, Heemstede; Minis ter van Financiën, Den Haag; Minister van Oorlog, Den Haag; den heer G. v. Oostrum, Utrecht; den heer E. Polag, Haarlem; Raadhuis, Schoten; Mevr. Ruitenga, Am sterdam; Mej. Serlct, Haarlem; den heer H. Smit, Schoten; den heer Willekes Mac Donald, Haarlem; Mej. Zwerus, Santpoort; den heer A. Zwiers, Utrecht. Binnenlandsche briefkaarten: Fam, de Boer, Aerdcnhout; den heer A, Boudsmit, Winterswijk; den heer Grift, Den Haag; der, heer N. Hoeff, Amsterdam; Mej. J. Hamel, Venlo; Mej. Klerk, Haarlem; den heer H. Meyer, Haarlem; Mej. M. Reuve- kamp, Almelo; Mej. A. v. Raait, Den Haag; fam. v, Vaalkenburg, Uithoorn; Mevr. W. W., Aeredenhout. Buitenlandsche brieven. Fam. Merens Bloeraendaal, Venetië; den heer A. Dupuy, Paris; den heer P. Engel- haradt, Oldenburg; den heer J. Keune, Luxembourg; mej. N. Lawquet, Umur; den heer J. Mattis, Costa Rica; den heer en mevr. K. Ross, Brussel. Buitenlandsche briefkaarten; Den heer H. Henner, Zurich; idem-; fam. Harders, Hamburg; mej. Kranenburg, Bern; den heer W. Parson, U. S. A. Men wordt beleefd verzócht om het adres van den afzender op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alie per post te verzenden stuk ken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Het „Weekbl. van BI. <J." meldt Uitge leide gedaan rloor een aantal vakgenooten, zijn Prof. van Slogteren en de heer Arents- herst Dinsdag via Parijs naar Cherbourg gereisd, om daar aan boord te gaan van de Majestic, die hen 14 November te New.- York moet brengen. Zij zullen dan juist bij tijds zijn om op 16 November te Washington de conferentie Dij te wonen, die voor de be slissing van de Narcissen-quaestie van zoo groot belang zal zijn. In dit verband deelen wij naar aanleiding van gemaakte opmerkingen nog mede, dat de reis van de beide heeren geschied namens de geheele cultuur en niet namens den Ameri- kaanschen handel alleen. De Haarlemsche bsperamistenverecnig'ng „Komprenado Faras Paco" hield Vrijdag- wond een goed geslaagden propaganda- avend in Restaurant Brinkmann, Groote Markt. De heer E. de Wolf, voorzitter opende en leidde den spreker, den heer Ir. J> R. G. Isbrücken, uit Den Haag, in. Spr. weidde langen titd uit over zijn onderwerp „Het nut van Esperanto". On juist noemde spr. het dat men met Fransch, Duitsch of Engelsch door de geheele wereld kon worden verstaan. Ook is hetgeen men op school heeft geleerd allerminst geschikt om zich in andere landen verstaanbaar te maken. Het is niet de bedoeling de Espe- ranto-taal als moedertaal ;n de verschillen de landen ingang te doen vinden. Spr, gaf een beknopte schets van de ramenstelhng van het Esperanto en op relke beginselen zij doqr dr Zamenhoff is •pgebouwd. Tijdens de pauze bestond gelegenheid een entoonstelling van Esperantowerken te lezich'igen. Aanwezig waren leerm ddelen, jandelscirculaires, literatuur en couranten, die aantoonden hoe het Esperanto zich reeds in tal van instell.ngen een plaats heeft kunnen veroveren. Het tweede gedeelte van def avond be stond uit de opvoering van een propagan distisch blijspel in 2 bedrijven: „De BHjmoe- dingen." geschreven door mej. N, Boon. Hel werd opgevoerd door het gezelschap „Infer Nos", uit Amsterdam. Aan de dames wer den bloemen aangeboden. In de pauze gaven verschillende personen zich als lid op. Het was een welgeslaagden avond, WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der Centrale Recherche, Hoofdbureau van Politie O.Z. Achterburgwal 185 te Amsterdam, deelt mede, dat aan zijn bureau herhaaldelijk klachten en verzoeken om inlichtingen in komen van personen, meestal woonachtig in de provincie, die door middel van een ge plaatste advertentie of anderszins in relatie zijn getreden met lieden, die voorgeven hypotheken en credieten te kunnen verschaf fen, daarbij een schoonklinkenden firna- naam opgevende, die echte slechts in hun verbeelding bestaat. Zij beklagen zich over de door hen met deze personen opgedane ervaringen, daar zij na het storten van de z.g. „informatiekosten niets meer hebben gehoord. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoelde lieden slechts in zeer zeldzame gevallen in derdaad géld voor een hypotheek of crediet hebben verschaft dat een ernstige waarschu wing tegen hun practijken zeer zeker op haar plaats is. B. en W. van Haarlem brengen ter op- bare kennis, dat de Raad der gemeente op 4 November j.l., heeft besloten, mede werking te verlecnen tot het aanleggen van electrische verlichting in de bijzondere scho len voor gewoon lager- en voor uitgebreid lager onderwijs aan de Ged, Oude Gracht 120 en daarvoor heeft beschikbaar gesteld bedragen onderscheidenlijk van 346.66 en 173,33; dat iedere ingezetene en het schoolbe stuur, binnen 30 vrije dagen, van genoemd besluit bij Gedep. Staten dezer provincie in beroep kunnen komen; dat gedurende dien termijn alle "beschei den, op deze beslissing betrekking heb bende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e af- deeling. De vervoeropbrengsten van de N.Z.H.T.M. gedurende October 1925, was op de lijn eiden—Heemstede 13182.— 14.792); op de stadslijnen Haarlem 68.010.68.502); en op de lijn AmsterdamZandvoort 115.457.— 105.282). De cijfers tusschen haakjes geven rtsp. de vervoeropbrengsten aan van dezelfde' maand in 't vorig jaar. G. van 't Hul, Saenredamstraat 68, rijwielbelA. v. Andel, Rosehaghestraat 46, Engelsch leesboek J. v.d. Kroft, de Clercq- straat 113, herdershond Tendeloo, L. Wijngaardstr. 6, hondje (zwart) Fauna Postkantoor, Ged. Oudegracht, hond (her der) Fauna J. v. Aalst, Boogstraat 30, da meskousen Visbeek, Lange Annastraat 36, 'zw. witte poes Fauna Ran, Hofdijkplein 43, grijze poes Fauna J. Vederman, Ged. Ou degracht 79, portretPolitiebureau, Sme- destraat, pakje met gabardine lapjes A. Bosse, Barteljorisstraat, Lips sleutelT.H. v. Aalst, lepenstraat 32 Schoten, vulpenhou der J. Westerhof, Brederodeweg 31 Sant poort, idem. Langerak, Omvalspoort 6, rijwielbel. merk; Nachtveiligheidsdienst, Raaks 32, ceintuu (geruite stof) Staals, Barbarossastr. 5, gumr mijas Vóogel, Leidscheplein 50, herders hondje C. Lshey, Geweerstraat 23, kin derhandschoen A. Jonkers, Schoterweg ,64 zw., horloge met ketting M. Nelissen, Gasthuissingei 8, dames regenjas Dijkman, Brandstraat 2, zw. witte poes v. Schaik, Zijl weg 25, werkkaart (tram) C. Driessen, de la Reystraat 7, rijwiellantaarn Vreeken, Gasthuislaan 139, knipmes.C. Loevezijn, Raamsteeg 14, studentenmuts Polvliet, Hooimarkt 5, rijwielpompDuyzer, Kle verparkstraat 5, damesportemonnaic m.i. G. "de Vries, Witte Heerenstraat 41, pet Roosloot, Zomervaart, 1 B., parapluis L. Reyrieveld, Korte Poellaan 29 rd.por- temonnaie m. i. Dir. Theresia-school, Klei ne Houtweg 22, reticuleA. Berendes, Slachthuisstraat 98, rijwielbel. merk B. de Bruin, Z»id Polderstraat 15, rijwielbel. merk; Politiebureau, Srnedestraat, riempjesW. Kroonsberg, Doelstraat 10, ringetje v. d. Berg, Korte Hofstraat 9 d, spoorboekje Dolle, Witte Heerenstraat 19, jongens- schoen P. Hofmans, Kennemerstraat 12, werVjasje, H. Wubbels, Viersterreasiraat 16, armband je; L. Hymensen, Gr. Heiligland 67, rijwiel- belastingmerk: J. Hagen, Grasblazerstraat 2 idem; H. Wubbels, Viersterrenstraat 16. idem; B. Lugtmeier, Karolingenstraat 23, pakje boeken; G. H. IJseldijk, Kinderhuis- vest 41 rood, duif; Politiebureau, Srnede straat, deksel van horloge; H. Logmans, Alb, Thijmstraat 3, postduif; Kievit. Delft straat 36, étui met schrijfbehoeften; H Bel, Jan Stcenstraat 55, idem; A. Klein, Hof dijkstraat 12, dameslundschoen; A. Zwarts, Vooruitgangstraat 81, wollen handschoen; v. Lennep, Dreef 2, poes, zw. met w. pootjes G. Dekker, Kiopefüas'-eeg 4' kous, zwart; De Vries, Scl'.alkburgcrgracbt 43, grijze Poes, Fauna; Duin, Jan Haringstr. 11, gr. wit poesje, Fauna; C. Bronkhorst, Ravcnsteeg 10, horlogeketting; D. Bertholee, L- Heeren straat 11, muts; G. v d. Veldt, Bakkers- straal 9, mandje; A. Bos, Harmenjansweg 82W, damesportemonnaie m, i.; G. Depeo- huyer, Tuinwijklaan 26, Heemstede, porte- mannaie met rijwielbel.ir.erk enz.; S. de Vries, Kleine Houtstraat 123, portemonnaie m'. G. Prent, Westerboogaardstraat 5, pakje met borduurwerk; P. Groene, Wald. Pyrmontstraat 64, rozenkrans in étui; C. Mars, Wouwermanstr. 41; schoenen; Politie bureau Smedeslraat, sleuiel. December a.s., voor de levering van een hoeveelheid gas, groot minst >ns 30 000 Mi per jaar, N. Ruiter, Scendastraat 60, armbandhor loge; Jonckbloedt, Barteljoressiraat 27, broche; J. de Smit, Korte Houtstraat 15zw. rifwielbelmerk; M. C. Kuyt, Ten Katestr. 7, idem; M". Stouder, Zomervaa,rt 24, caps; J. Scholtz, Gra^af Wdlemstraat 40, ketting met hanger; J. Fire'.s. De Genestetstraat 16, gedeelte van autokap; J. Vlaanderen, Ko- n nginneweg 16, haarlint; Korsjens, Oranje straat 83, portemonnaie; A. Koster, Gen. Joubertstraat, 14, portmonnaie m. i.; A. v. d. Bosch, Zomerstraat 6, ring; M .H. Roede Brouwersvaart 58, touw; 6. Meijer, Zuid-Polderstraat 74, laschje met schrift; S. Bosch, Leidschestraat 15, damestasch met inhoud; Graf, Zijlsraat 85, dekzeil; De Vogel, Leidscheplein 50, herdershond. MAATREGELEN TEGEN DIPHTHERITIS TE VELSEN. Gedurende het afgeloopen jaar is te Vel- sen in verhouding tot het vorige jaar een aanmerkelijk grooter aantal gevallen van de besmettelijke ziekte diphtheritis, gecon stateerd. Was het aantal het vorige jaar in totaal vijf, gedurende het loopende ;aar zijn tot nu toy niet minder dan 35 geval len bekend geworden, een getal .waarin de gemeente terecht aanleiding heeft gevonden om voorzorgsmaatregelen te treffen. Het gemeentebestuur heeft dan ook be sloten om de gelegenheid open te stellen de schoolkinderen door inspuiting onvat baar voor de ziekte te maken. Deze gele genheid zal kosteloos zijn en men is voorne mens er omstreeks 23 November a.s. een aanvang mee te maken. Inmiddels zal door 'n ouderavond of an derszins bekendheid aan deze maatregel Worden gegeven, opdat alle schoolkinderen van deze gelegenheid gebruik rullen maken. De ouders worden dangespoord om aan dezen voorzorgsmaatregel tegen verdere uitbreiding mede te werken. Aanrijding. Zaterdagavond had op den Rijksstraatweg een aanrijding plaats tus schen een autobus en eyn stjlstaanden wa gen van den aardappelenhandelaar M., wat ten gevolge had, dat de hond werd gewond. Het dier werd door een geneesheer verbon. den. R.K. KERKMUZIEKSCHOOL. Plechtige opening door Z. D. H Mgr. H. v. d. Wetering. Naar het „Centr." verneemt, zal de Kerk- muziekschool te Utrecht, Donderdag 19 November a.s. op plechtige wijze worden geopend. Naar verwacht wordt zal op dien dag ook de kapel gereed zijn. De school en de kapel zullen worden ingezegend door Mgr. B. A. de Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, die na de inzegening ook de eerste H. Mis in de Kapel zal opdragen. Bi) inzegening en H. Mis,zullen alleen de besturen aanwezig zijn Des middags half drie zal Z. D. H. Mgr. H v. d. Wetering, Aartsbisschop van Ut recht, namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, welke de school slichtte, haar op plechtige wijze op'enen. Door Mgr. J. A. 5. van Schaik, zal bij die ge\pgcn-cid een rede worden gehouden, terwij! een koortje, onder leiding van den heer J. Win- nubst eenige zangnummers ten gehoore. ral brengen. De openingsplechtigheid zal alleen voor genoodigden toegankelijk zijn. VERDUISTERING VAN DUIZENDEN GULDENS. AMSTERDAM, 9 Nov. De 40-jarige procu ratiehouder van de Mij. tot Expl. van de Planlenboterfabriek te Amsterdam, is heden ter beschikking van de Justitie gesteld, ->e- schuldigd van verduistering van een bedrag van duizenden gulens in dienstbetrek king gepleegd. De vertrouwensman van de directie heeft in den loop der laatste 7 jaar misbruik gemaakt van zijn vooraan staande positie. Hij heeft in de boeken ge knoeid en gelden die waren geïnd niet ver antwoord. Alvorens aangifte te doen heeft de directie haar procuratie-houder in de ge legenheid gesteld zich te verantwoorden, maar de man is niet komen opdagen. Men schat het bedrag dat verduisterd is, zeer hoog. Een en ander zal door accountants worden onderzocht. LONDEN, '9 Nov. Da.ly Mail seint uit Lausanne, dat door de Fransche regeering pogingen worden in 't werk gesteld om in contact te komen met de leiders Drusen- stam, die in Syrië in opstand is gekomen tegen het Fransche .bewind, door bemidde ling der vertegenwoordigers ,der Drusen, die zich momenteel m ZvTitserland bevin den. Frankrijk heeft, naar gemeld wordt, voorstellen gedaan, waarvan er een is, dat een broer van Koning Feisai van Mesopo tamia ot koning van Syrië zal worden uit geroepen, Deze regeling is ter sprake ge komen tijdens het bezoek van koning Feisai te Parijs aan Painlevé gebracht. Vernomen wordt, dat dit voorstel ge steund wordt door de Britsche regeering, aangezien het den gestand van Mesopotamia zal consolideeren. De Emir Chekit Arslan, de vroegere af gevaardigde der Drusen te Konstantinopei en thans waarnemend voor het Palestijnsch- Arabisch Congres in den Volkenbond, heeft den correspondent van de. „Daily Mail" meegedeeld, dat een dergelijk voorstel, tenzij het wordt uitgevoerd met volledige onafhankelijkheid, onaannemelijk zal zijn voor de Syriërs, die bereid zijn liever 'c sterven, dan te leven- onder het huidig® bewind. De Syriërs voegde bi) er aan toe, zijn bereid een'regiem te aanvaarden, dat gebaseerd is op dat van Mescpota.nië en zijn tevens bereid, Frankrijk makitnum iinancieele en economische voorrechten te gevep. LISSABON, 9 Nov. De verkiezingen hadden in volmaakte orde plaats. De Repu- blikeinsche Unie behaalde de overwinning- In Lissabon zijn de royalisten verslagen, NEW-YORK, 9 Nov. Het Nationale Hoofdkwartier van het Hulpcomité voor het Nabije Oosten, heeft bericht ontvangen, dat de schoolgebouwen der Amerikaanscbe Missie ten Zuiden van Damascus en de kerken inbrand zijn gestoken, terwijl de Druzen de Syrische Christenen verdreven hebben. Gemeld wordt tevens, dat de Brit sche autoriteiten Palestina gesloten hebben voor de vluchtelingen uit Syrië, tengevolge waarvan velen zich aan de grens ver zamelen. Wij lezen in „De Residentiebode"s Men heeft er verbaasd over gestaan, dat het Kamerlid der R. K- Volkspartij, Mr. P. Arts, kalmweg met de linkerzijde mee stemde in zulk een belangrijke kwestie als de Bioscoopwet, die zooveel onheil zal kunnen afweren. Zonder een woord tt spreken stemde, de heer Arts alles pardoes af. Ook achteraf ^uitgenoodigd zijn stand punt toe te lichten, deed hij geen mond open. Toch schijnt hij nu den tijd gekomen te achten, iets van zich te laten hooren. Al thans we lezen in de „Sportkroniek" vol gende mededeeling van zekeren Hoven: „De internationale voetbalwedstrijden zijn behalve als sportieve evenementsn van den eersten rang ook als samenkom sten van de leidende figuren op sportge bied te beschouwen. Uit alle boeken des lands komen de voetbalgrooten dan in 't hoofdstedelijk sportpark bijeen, men hoort er de laatste nieuwtjes. Daar stonden we in een groote groep bijeen, directeur Jan v. d. Berg, Meerum Terwogt, Cloche van Bel, de Gooische Haan Blote, Piet Kloppers, Karei Lotsy j en 'k weet al niet wie nog meer. In eens was aller aandacht op één persoon ge richt. „Links houden" riep er een en.... daar verscheen Mr. Pius Arts. Hoe gaat het in 't bondsbestuur? vroeg hij schamper aan De Haan. Hoe gaai het in de Kamer? was de wedervraag. In korte trekken schetste Mr. Arts toen het gevaar, dat de sport bedreigt „De bioscoopwet is er door gedrukt, nu moet Minister Colijn de wetten, regelende de Zondagsrust, herzien. De Kerstens en Lingbeek's- drijven er hem wel toe en waar de coalitie bovenal gaat kan men er geens zins zeker van zijn dat de katholieken niet meegaan. En dan wordt de sport stel lig en zeker de dupe, vooral de voetbal sport, want de sportbeoefening op Zondag wordt in dien kring met leede oogen gade geslagen. Dat men niet aarzelt de per soonlijke vrijheid aan te randen toonde de aanneming der bioscoopwetten. Ik ver wacht binnenkort de indiening van een wetsontwerp, dat openbare voetbalwed strijden op Zondag verbiedt." Aldus deze „voetbal-groote." Mr. P Arts, de politicus, heeft dus een goeden politieken neus. Overigens, wat 'n verdediging: Tegen de Bioscoopwet, omdat men „niet aarzelt de persoonlijke vrijheid aan te randen!" Ooit liberaler kost gegeten? We denken minstens, dat de R. K. Volks partij, die immers bij de verkiezingen Roomscher wilde zijn dan de Paus, zoo zachtjesaan met dit Kamerlid vreemd zit te houden. Doeltreffende propaganda. AMSTERDAM, 6 Nov. Enkele jaren geleden hebben het rijk, de provincie en de vereeniging van Nederlandsche gemeenten een malaria-commissie ingesteld, die be langrijke bijdragen ontving van rijk, provin cie en gemeenten. Deze commissie stelde voor de onderscheidene groepen, waarin de Noord-Hollandsche gemeenten werden ver deeld, personen aan, belast met de verdel ging van malariamuggen in de veestallen enz. Het vorig jaar is deze commissie ver vangen door een rijkscommissie welke door doeltreffende propaganda de bevolking aan spoort de muggenverdelging thans zelf ter hand te nemen. De commissie ontvangt voor bestrijding van de kosten dezer propaganda een rente- bijdrage en heeft zich nu ook tot de ge meenten gewend met verzeok om een jaar- lijksche bijdrage van 1 cent per inwoner. Voorheen droegen de gemeenten 5 cent per inwoner bij. Verscheidene -gemeentera den hebben deze subsidie bereids toege staan. Bij voldoenden steun vanwege de gemeenten mag ook een bijdrage van de provincie wederom worden verwacht Het onderzoek betreffende de prijzen van de voornaamste levensmiddelen en andere dagelijksche benoodigdheden, zal binnen kort geschieden door een sub-commissie, in ie stellen door den Minister van A. H. en N„ uit de commissie voor de Economische Politiek, zoodat daarmee een speciale com missie voor dat onderdeel vervalt. N.B. Doze bijzondere veiling geeft de gelegenheid een goed stuk werk, van een bekenden meester, voor een weinig geld machtig te worden. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Zaterdagmiddag beeft het bestuur van „De Amsterdamsche Pers", ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dszer vereeniging in de Marmeren Zaal van het American Hotel ge recipieerd. Wcike plaats ds jubileerende fournalisten- vereeniging gedurende de kwarteeuw van haar bestaan is gaan innemen in het leven van de hoofdstad, bleek wel uit de buiten gewoon groote belangstelling van alle kring gen der bevolking. Ook de veie tientallen bloemstukken, die de receptiezaal en antl-cbambre vulden, ge tuigden daarvan. Bloemen, in vele soorten en kleuren, waren er o.a. van 41 der 45 Am sterdamsche Gemeenteraadsleden, bet Hoofd bestuur van den Bond van Nijverheidsperso- neel, het Internationale Aceountantscongres, den Ncd. Journalisten Kring, de vereeniging ,,'t Koggeschip", den A.N.W.B., de Make laarsvereniging, de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, de. Directie der Twentsche Bank, de vereeniging de Neder landsche Dagbladpers, de gewestelijke ver eeniging „De Oostelijke Pers," „Arti et Amicitiae", het N.V.V., de directie der Gem. Gasfabriek, het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, het bestuur van de R.A.I., het Koperenstelenfonds, Ons Huis, de Bond van Inspecteurs bij de Amsterdamsche Politie enz. Bij monde van collega Schotting, voorzit ster van de feestcommissie, werd het bestuur der A. P., door de leden der vereeniging gehuldigd. Een blijvend aandenken in den vorm van een boekwerk over Amsterdam, werd den bestuursleden aangeboden. Namens den Nederlandschen Journalisten Kring, sprak de heer D. Hans. Naast de bloemenhulde aan de vereeniging, bood hij den voorzitter der Amsterdamsche Pers, den heer D. Kouwenaar, als herinnering een legpenning met inscriptie aan. De heer C. A. Vieweg sprak namens de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" hartelijke woorden. Burgemeester de Vlugt vertolkte de ge- lukwenschen van het gemeentebestuur. En onder de honderden anderen, die ge durende eenige uren achtereen de leden van het bestuur der jubilaresse de hand kwamen drukken, merkten we op, Jhr. Roëll, Com missaris der Koningin in de Prov. Noord- Holland, Jhr. Plemp van Duyveland, Mr. S. J. van Lier, dir. der afd. Alg. Zaken Gem. Secretarie, de heer Schmidt Degener, direc'eu van het Rijksmuseum, Majoor Rouffaer, plaatselijke commandant te Amsterdam, de commandant der Marinewerf te Amsterdam, de waarn. Hoofdcomm. van Politie, de heer Van Asperen, alle politiecommissarissen in de hoofdstad, alle wethouders en vele ge meenteraadsleden, directeuren van gemeen tebedrijven, hoofdambtenaren, bestuursleden van vele organisaties op allerlei gebied en directeuren van particuliere instellingen en vele particulieren uit de hoofdstad en daar buiten. Seer, J, J. Loerakker, Schotervoetpad 4, Schoten. Onze Gezellen I—W.F.C. II 2—2 B.S.M. II—Onze Gezellen II (vriend.) 23 Het is het eerste elftal niet mogen gelukken om de beide punten in Schoten te houden, maar moest er eetr aan W.F.C. afstaan. Daar de scheidsrechter een half uur te laat kwam, doordat hij eerst naar het W.F.C. terrein was gestuurd begon de wedstrijd om 2% uur. In de eerste helft was-O. G. niet erg fortuinlijk, zoodat W.F.C. zich met rust een voorsprong van 20 wist te verze keren. Na de rust komt O. G. geweldig op zetten en ziet haar werken weldra met een doelpunt bekroond (21). Ongeveer een kwartier voor het einde weet O. G. gelijk te maken, Nadat ieder der doelen nog eenige gevaarlijke momenten beleeft fluit de scheids rechter einde. Het tweede speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de nieuwe 4e klasser B.S.M. II en wist in een geanimeerde wedstrijd met 32 te winnen. Goed zoo jongens. Scheidsrechter Brans was zoo beleefd om thuis te blijven voor een wedstrijd die van belangrijke beteekenis was. De plaatsvervan ger was de hr. Bezu, die veel van zijn eigen vereeniging hield, vandaar hij onnoodig een penalty aan Lisse toekende, maar de drie moedwillige handsballen van de Lisses backs zoo-genaamd niet zag. Overigens is de wed strijd in de beste verstandhouding ge speeld. Had de aangewezen scheidsrechter aanwezig geweest, dan zou de uitslag zeker anders geweest zijn. Voor rust gaat het spel over en weer gelijk op en rust ging in met 33.. Na de thee wist Lisse het iaatste kwartier drie doelpunten te maken, in aan merking genomen het bovenvermelde. De eindstand was dan ook 63 voor Lis se. „SCHULPEN" Maandag, 2 November, acht uur, oefenen in Stoop's Bad. Woensdag 11 November, 9K, Cursus door Dr. Venema, Groep I (ongeoefend); gebouw „Roode Kruis" Kenaustraat 9 (ingang door den tuin). Dinsdag 17 November, zeven uur, oefenen in .Stoop's Bad. Woensdag 18 November, 9K, Cursus door Dr. Venema, Groep II (geoefenden). Zondag bieid Excelsior haar derde record rit voor den Kreekbeker, over drie ronden Zeeweg plm. 30 K. M„ De uitslag was als volgt; 1. C. de Nijs, 48 min. 33 sec; 2. C. Wijers 49 min. 27 sec.; 3. W. Sleutel, 50 min. 12 sec.; 4. A. C. Kruijver, 51 min. 17 sec.; 5 J. Cival, 51 min. 30 sec.; 6. G. Makkelie, 51 min. 25 sec; 7. W. v. Dok, 52 min. 1 sec.; 8, F. de Nijs, 52 min. 30 sec.; 9. J. Kipsha gen, 52 min. 53 sec. Zondag 15 Nov, twee ronden handicap, 200 meter hardloopen en verspringen voor alle leden. Als werkend lid aangenomen C. Wijers; als werkende leden voorgesteld: L. Wee der, P. Passant en, P. Roest. Hedenavond heeft de laatste wedstrijd plaats in Halfweg. Daar „De Kastanjeboom nog maar 2 kleine nederlagen geleden heeft, maakt Olympia nog een goede kans voor den beker. Daar tegenover zal .d-e Kastanjeboom" er wel al les opzetten om geen 3e nederlaag te krij gen. Het kan dus een spannende strijd wor den. ten messteek in de borst had opgeloopen er hoogte van het hart. Hij is naar het Bin nengasthuis vervoerd en daar 's nachts aan de bekomen verwonding overleden. Verder is geconstateerd dat de man in den avond met genoemde buffetjuffrouw is uit geweest. Zij is-in veVband met deze zaak door de po- litie aangehouden. Zondagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in 'de groote overdekte lompenloods van de weverij van de fa. Swinkels te Helmond. Het vuur laaide hoog op, zoodat de _fabrieken aanvankelijk ernstig gevaar liepen, doch door het optreden van de brandweer konden deze gespaard worden. De lompen-afdeeling als mede een groote voorraad materiaal, welke over een lengte van ca. 50 meter was opge slagen, zijn door de vlammen vernield. De aangerichte schade is aanzienlijk. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Vermoe delijk zal het blusschingswerk lang duren, daar men voorziet, dat de pakken katoen nog geruimen tijd zullen nasmeulen. Twee journalisten gewond. Na afloop van het avondfeest van de Am sterdamsche Pers begaven de twee bestuurs leden van de jubileerende vereeniging, de heeren J. H. Rogge, penningmeester en C. J. Schotel, secretaris, zich met hunne echtgenooten per auto naar huis. In de Lomanstraat werd de chauffeur naar' hij later verklaarde, ten gevolge van de slechte verlichting misleid, waardoor een der wielen den trottoirband raakte. Het stuur sloeg hem hierdoor uit de banden, en de wagen kwam in aanraking met een boom. De beide journalisten liepen beiden vrij ernstige hoofd wonden. op. In de nabijgelegen Valerius- kliniek werd een voorloopig verband gelegd, waarna het tweetal huiswaarts kon keeren. De dames en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Zondagavond omstreeks 7 uur brak een uitslaande brand uit in het winkelhuis van den heer Denis aan de Voorstraat No. 11 te Delft. De brand, welke op de bovenste ver dieping op tot nog toe onverklaarbare wijze is ontstaan, liet zich in den beginne ernstig aanzien, zoodat de politie-brandweer met veel materiaal uitrukte. Met drie stralen op de motorspuit was hef vuur in ongeveer een half uur tijds gedoofd. De brand bleef be perkt taf de bovenste étage en zolderver dieping. In het pand woonden drie studenten, wier boeken, studie-materiaal en overige bezit tingen, grootendeels verloren gingen. De heer Denis was tegen brandschade verzekerd Een circa 35-jarig man overleden. Een buffetjuffrouw in verband hiermede aangehouden. In een café in de Halvemaansteeg te Am sterdam kwam Vrijdagavond te 9 uur een circa 35-jarig man binnen, enkelen tijd later gevolgd door een vrouw, die het beroep van buffetjuffrouw uitoefent. Bij het binnentreden bleek de man niet in orde te zijn, want plotseling zakte hij ineen. Bii het onderzoek kwam vast te staan dat hij In zijn Zaterdag voortgezet pleidooi in de Muylwijk-zaak zeide Mr. Levy nog het volgende Het kan niet ontkend worden, dat de recht bank door hetgeen in de kranten stond, een zekeren indruk heeft gekregen, die niet in het voordeel van beklaagde was. Dit neemt pl. ook aan als-depsychologische verklaring voor de" verwikkelingen die hier tusschen verdediger en rechtbank zijn voorgevallen. Pl. kende be- kl. beter dan het college zulks deed en nu meent hij te weten, dat de rechtbank na dit proces bekl. niet meer houdt voor denzelf den slechten mensch, waarvoor men hem 2anzag toen hij de zaal voor den eersten keer betrad. Deze laatste woorden werden op heftigen toon uitgesproken, hetgeen den president doet ópmerken windt u niet zoo op, meneer Levy. Even later zeide de presidentu zoudt de schijn wekken, menneer Levy, alsof de recht bank een zekere richting buiten de zaak was toegedaan. Dat mag niet gezegd worden. Justitie en pers. Pl. verder gaande zegtdat hij zou willert, dat het verboden werd berichten over zoo'n zaak van te voren te verspreiden. Er bestaat soms een zekere samenwerking tusschen de justitie en de pers, wanneer dat gewenscht is, doch wanneer laatsgenoemde zich wilde be perken, zou een betere toekomst worden ge opend. Als omschrijving van het gepleegde ge weld accepteert de officier de lezing van bekL Doch naar pleiters inzicht is de dood van Busch, zooals Muylwijk die beschrijft, niet gelegen in een strafbare daad van Muylwijk. Men dient niet te vergeten, dat Busch op weg was naar de woning, waaruit men hem had weggejaagd. Dat heeft Muylwijk hem op het kantoortje reeds verboden en toch deed Busch het. Toen is Busch den twaalf meter langen weg gegaan naar de garage en heeft opnieuw gedreigd naar Muylwijk's vrouw te gaan. Hij is het ook geweest, die den eersten aanval heeft gepleegd en of die zeer gewel- dadig, bijna gewelddadig, of nauwelijks ge welddadig daarbij was, het was een aanval tegen Muylwijk en diens huisrecht. Het was huisvredebreuk. Muylwijk behoefde, na alles wat voorgevallen was, dat heelemaal niet te dulden. De wet gaf hem dat recht in de meest krachtige termen. Zoo'n misdadiger zou ook pl. geweest zijn, indien hem een analoog ge val was overkomen. Wie de schuld van het gebeurde draagt de verslagene ongetwijfeld. Hij had er niet moeten komen, weg moeten blijven. In cau saal verband beschouwd, is alles de schuld van Busch. Er heeft bij Muylwijk een psy chologische drang bestaan om zoo te hande len. Het veroorzaakte bij hem een hevige gemoedsbeweging. Toen Busch dood op den grond lag, maak te Muylwijk misbruik van de heerschappij over het lichaam en de goederen,.die hij onder deze omstandigheden in zijn bezit had ge kregen. Pl. dankte ten slotte de rechtbank voor het geduld, dat zij getoond heeft en voor de me dewerking die zij bij het rechtsgeding heeft willen verleenen. De zitting wordt hierna geschorst tot Vrij dag 13 November. Dan zal het O.M. repli- ceeren. BURENRUZIE. Het tooneel verbeeldt een nauwe portiek, zooals Amsterdam er duizenden telt. Dit geeft toegang tot twee deuren, een van het benedenhuis, een van de bovenwoning. Het stuk speelt aan de Nieuwe Heerengracht, op een zomerschen achtermiddag van het jaar 1925. In het benedenhuis zetelt een brave krui denier, wat zenuwachtig van aard, vol am bitie voor het heil van zijn affaire. Boven woont o.m. een jongeling, die het weinig op zijn benedenbuurman begrepen heeft, cn het gaat als regel zoo die gevoelens zijn wederkeerig. Al meermalen hadden ze „woorden" ge had, totdat op den bewusten achtermiddag het hoog was geloopen. De bovenbuurman stond in het portiek, hing er tegen de winkel deur, en belemmerde den toegang tot de krui denierszaak. Zelfs zetteJiij z'n voet tusschen de openstaande deur, en weigerde op de aan maning van den rechtmatigen eigenaar zich op eigen terrein terug te trekken. Dat gaf natuurlijk weer woorden". Maar toen de winkelier de deur kordaat sluiten wilde, on danks den belemmerenden voet kreeg hij onverwacht een kaakslag, die hem naar de telefoon deed snellen, om politiehulp in te roepen. Woensdag verschenen de krijgvoerende partijen met gevolg voor den politierechter. De winkelier, zijn vrouw, een electricien, die het ook gezien had, een klant, een dochtertje van een klant, een vriendje van den beklaagde, de laatste als getuige 4 décharge. ,Er bleek geen ontkomen aan de be slag was inderdaad gegeven. De vraag was alleen, of ook de winkelier aan zijn poging om zijn deur te sluiten kracht had bijgezet door zijn bovenbuurman een trap toe te die nen, iets, waarin hij naar mr. Servatius opmerkte schoon.gelijk zou hebben ge had. Beklaagde zelf bleef echter ontkennen. Hij had alleen voor zijn eigen deur gestaan, en daarom verklaarde hij kort maar krachtig, dat de eene getuige na den andere meineed had gepleegd. Wat niet wegnam, dat mr. Van Thiel die het O. M. waarnam de mis handeling bewezen achtte en daarvoor een boete van f 30.subs. 15 dagen hechtenis vorderde. Hevig protest van den veroordeel de. „Het is een opgemaakt zoodje, Edelacht bare Ze doen hier allemaal valsche eeden." Doch mr. Servatius veroordeelde hem con form den eisch. Waar echter de veroordeelde luidkeels aankondigde, dat hij onmiddellijk in hooger beroep zou gaan, beleeft deze tragi- comedie binnenkort nog een tweede opvoé- Iring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3