Alleen op de wereld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Maandag 9 November 1925 De Duitsche ambassadeur te Madrid v. Langwerth-Simmern, benoemd tot Duitsch commissaris voor het Rijnland. De nieuwe financieele voor stellen in Frankrijk door den Ministerraad goedgekeurd, Volgens maar schalk Pétain zijn de militaire operatjes in Marokko als geëindigd te be schouwen. Abd el Krim ingesloten en onschadelijk. Talrijke arrestaties in verband met den verijdelden aanslag op Mussolini. Gem. buiten!, berichten. Een mooi voorbeeld. Bewijzen van Nederlanderschap. Handelsbesprekingen met Duitschland. DE DELEGATIE WEER NAAR DEN HAAG. FEUILLETON. Een onderhoud met Dr. Wirth. Dr. Wirth is Zaterdagavond met eenige andere Duitsche parlementsleden uit Ame rika in Berlijn teruggekeerd. Hij uitte zich tegenover een medewerker der „Voss. Z." zeer voldaan over de wijze waarop de Duitschers in Amerika zijn ont vangen. Zijn gesprekken met leidende staats lieden der Ver. St., met generaal Dawes en groote bankiers van Walstreet hebben hem de overtuiging geschonken, dat Amerika al leen bereid is credieten op groote schaal te verleenen ter leniging van de economische en financieele crisis in Europa, als het werk van Locarno tot een goed einde wordt ge bracht en de Eifropeesche staatslieden in denzelfden geest blijven voortwerken tot de algeheele pacificatie van Europa is bereikt. Wat de Amerikaansche credietverleening aan Duitschland betreft, staat men in offi- cieele kringen in de Vér. Staten op het stand punt, dat alleen een in politiek opzicht stevig gefundeerde republiek de noodige hypothe caire zekerheid voor deze credieten kan bie den. Ieder misverstand zou voor Duitsch land in economisch opzicht noodlottig wor den. De financieele schanda len in Duitschland. Het proces tegen de beide directeuren der Landespfandbriefanstalt en de drie leden van het z.g. Adelskonvent, die onder allerlei bedriegelijke voorspiegelingen credieten ten bedrage van vele millioenen hadden weten los te krijgen, heeft de rechtbank Vrijdag j.l. vonnis gewezen. De beide directeuren werden veroordeeld tot resp. 3000 en 5000 M. boete, de drie anderen ieder tot 9 maanden gevangenis straf en boeten varieerend van 20 tot 30.000 Mark. De Duitsche posterijen. Het rijkspostministerie publiceert een rapport nopens den financieelen toestand der posterijen. Het jaar 1925 kan niet als bizonder gun stig worden beschouwd. De postcheque- en girodiedst heeft een zeer belangrijke tekort opgeleverd. Voorts heeft de verlaging der posttarieven de inkomsten met 120 millioen mark per jaar verminderd, terwijl de ver goeding van 70 millioen M., die aan de rijks- spoorwegmaatschappij moet worden be taald, het budget der posterijen zwaar be last. De Duitsche commissaris voor het Rijnland. Naar verluidt hebben Engeland en Bel gië zich reeds accoord verklaard met de be noeming van den Duitschen ambassadeur te Madrid v. Langwerth-Simmern tot Duitsch iommissaris voor het Rijnland. Officieel wordt bevestigd, dat de geallieer den de benoeming van baron Langwerth von Simmern tot rijkscommissaris bij de Rijn landcommissie hebben goedgekeurd en voegt er bij, dat de geallieerden daarbij te kennen gaven, dat evenals naar hun overtuiging de nieuwe rijksregeering zich zal laten leiden door den geest der onderhandelingen van Locarno, ook de Rijnlandcommissie zich bij dezen geest trouw zal aanpassen. De ontwapening van Duitschland. De nota der Ambassadeursconferentie .in zake de ontwapeningskwestie is Zaterdag te Berlijn aangekomen. Er is echter nog niet beslist, of en wanneer de publicatie der nota zal geschieden. Werkverschaffing voor Engelsche werkloozen. Plannen om gedurende de wintermaanden meer werk te verschaffen en waarmee een uitgave van 12.700.000 pond sterling gemoeid is, zijn voorgelegd aan de commissie voor het toekennen van subsidies ter bestrijding der werkloosheid. Daaronder is een uitgave van. 3 y2 millioen pond sterling voor werken in de haven van Londen. Er zijn 389 plannen van plaatselijke autoriteiten of openbare lichamen goedgekeurd, waarmee regeerings- subsidies tot een aantal van 7,4 millioen ge moeid zijn. Voorts zijn er nog 225 plannen, waarbij de regeering tegemoet komt inzake de loonen, terwijl er nog 32% millioen be schikbaar is voor wegen- en bruggenbouw. Ontevreden rijksambte naren in Engeland. Onder de Rijksambtenaren in Engeland üeerscht groote ontevredenheid over de sa larisbetalingsmethode van het departement van financiën. De ambtenaren zullen op 17 November in de Albertshall te Londen een groote protestvergadering houden en zij heb ben Baldwin verzocht, een deputatie uit hun midden te ontvangen. Zij protesteeren o.a. tegen de bezuinigingsmaatregelen. Groote ontevredenheid heerscht ook over de moge lijkheid van salarisverminderingen. Volgens enkele conservatieven bladen is de ontevre denheid zóó groot, dat de mogelijkheid van een staking niet is utgesloten. Hevig stormweer. Op de Zuid- en Oostkust van Engeland hebben zware stormen gewoed, waardoor vele schepen groote moeite ondervinden bij het bereiken van hun havens. Er bestaat groote ongerustheid over de haringvloot van Yar mouth en Lowestoft, die Vrijdagnacht in de Noordzee door den storm werd overvallen, doch totnogtoe is geen melding gemaakt, van verliezen. De bergen van Scotland zijn met sneeuw bedekt. De nieuwe financieele voorstellen in Frankrijk. De Senaat is tegen Woensdagmorgen bij eengeroepen teneinde de regeering in staat te stellen, bij het bureau van den Senaat haar wetsontwerp betreffende de financiën in te dienen, waarover de Kamer dan zal hebben gestemd. De eenstemmig door den ministerraad goedgekeurde financieele ontwerpen' van Painlevé omvatten het in het leven roepen van een autonome en geheel zelfstandige amortisatiekas, die wordt geadministrateerd door vertegenwoordigers van hooggeplaatste staatsambtenaren en de groote takken van nationaal bedijrf. De amortisatiekas zal de essentieele taak hebben, den dienst te ver zekeren van de schulden op korten termijn van de verdedigingsbons en schatkistbons op zoodanige wijze dat in een periode van 14 jaar een bedrag van ongeveer 65 milliard francs wordt geamortiseerd. Zij zal worden gevoed door middel van een persoonlijke belasting, waaraan alle Franschen en vreem delingen boven de 21 jaar worden onder worpen, die jaarlijks twintig francs zullen moeten betalen Niemand zal van deze be lasting worden vrijgesteld of vermindering krijgen zooals mogelijk is ten aanzien van de inkomstenbelasting. Zij zal daarenbo ven een buitengewone bijdrage instellen voor alle roerende en onroerende goederen met de faciliteit, zich van deze belasting te kwijten in veertien jaar, drie jaar en één jaar. Zij die deze belasting in één jaar voldoen zullen een vermindering van 25 genieten, in drie jaar een vermindering van 15 Credieten ten bedrage van 2900 millioen francs, op gebracht op de begrooting voor den dienst der schulden, zouden in de amortisatiekas worden gestort, die de achterstallige schul den voor den Staat zou betalen. De verschillende maatregelen zouden de kas een jaarlij ksche inkomste van acht milli ard verschaffen, waarvan ongeveer drie milliard zou worden bestemd voor de ef fectieve amortisatie. Daar de plannen der regeering eerst na verscheidene maanden hun volle uitwerking zullen krijgen, zijn maatregelen beraamd om de las in de overgangsperiode normaal te doen functionneeren. Dienovereenkomstig zou aan de kas met een bedrag van vijf milli ard kunnen worden gecrediteerd, het be drag tot amortisatie van de vlottende schuld, gerealiseerd sedert het begin van 1925, Zij zou eveneens een fonds kunnen bijeenbren gen, te verkrijgen uit een emissie van pre mie-obligaties, en terug te betalen voor schot kunnen genieten, toegestaan door de Fransche Bank. In de toelichting tot het wetsontwerp tot assaineering van de financiën zegt de re geering, dat zij een beslisten krachtig herstel van de financiën noodzakelijk acht. Zij ver klaart de dekking van de uitgaven in haar ge heel door permanente inkomsten onvermij delijk en de onverwijlde vermindering van de publieke lasten door amortisatie en de ver zekering van de veiligheid van het geld on ontbeerlijk. De nieuw te heffen belastingen zullen door alle burgers moeten worden gedragen naar verhouding van hun bezit en alle categorieën van waarden zullen daarin deelen. De re geering raamt, dat zulks 5955 millioen per jaar zal opbrengen. De ontvangsten zullen worden gestort in een autonome kas, waar van de werking zal worden verzekerd door hooge persoonlijkheiden, waardoor volkomen garantie wordt verstrekt. Deze kas zal den dienst verzekeren van de Nationale Verde digingsbons en van elk deel der af te lossen schuld. In het budget voor 1926 worden dé uit gaven begroot op 33072 millioen en de ont vangsten op 33098, latende dus een over schot van 26 millioen. Het totaal der ontvangsten zal niet de ont vangsten omvatten, voortvloeiende uit de toepassing van het plan-Dawes, die moeten worden bestemd voor de regeling der inter- geallieerde schulden en voor het herstel der verwoeste gebieden. De toelichting wijst erop, dat de staat dit jaar door een 4 lee ning zeè milliard nationale verdedigingsbons heeft geconsolideerd en uit zijn schatkistin komsten 5% milliard heeft afgelost. De re geering acht het noodzakelijk de voorschot ten van de Bank van Frankrijk aan den gtaat met 2500 millioen te verhoogen, welke voor schotten door belastingmaatregelen zullen worden afgelost. De behandeling in de Frimsche Kamercom missie. De Kamercommissie voor financiën be gint met de spoedbehandeling der regeerinsg ontwerpen inzake de financieele sa neering. De discussie liep alleen over het eer ste hoofdstuk, betreffende de nationale bij drage ter amortisatie der openbare schuld. De regeeringsvoorstellen stuitten op talrijke bezwaren en men verwacht, dat zij een ern stige oppositie zullen ondervinden. Uit den ministerraad. De Ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan de bepalingen van het wetsontwerp tot assaineering van de financiën, waarmede de Kamer zich in den Zaterdagnamiddag heeft beziggehouden. Painlevé zal den Senaat ver zoeken, in den ochtend van 11 November zitting te houden, opdat voor de eindstem ming de twee Kamers 12 November zullen kunnen bijeenkomen. Briand gaf een uiteen zetting van de beginselen der organisatie van het mandaad van Syrië, op den grondslag waarvan een grooter autonomie aan de be volking zal worden verleend zoodra de rust zal zijn wedergekeerd. Frankrijk en Amerika. In weerwil van dé mislukking der Fransch- Amerikaansche onderhandelingen omtrent de regeling der schulden zal de Amerikaan sche regeering aan Frankrijk geen hinder palen in den weg leggen bij zijn aanvragen om bankcredieten in de Ver. Staten ter on dersteuning van den franc. Ofschoon de regeering te kennen heeft ge geven, dat zij een nauwkeurig onderzoek zal instellen naar leeningen aan landen, di hun oorlogsschulden niet hebben gefundeerd werd op het Witte Huis besloten niet het ver leenen van credieten tegen te gaan, welke noodzakelijk worden geacht voor de finan cieele rehabilitatie dier landen in het buiten land. Het einde van de bak- kersgezellenstaking. De bakkersstaking is geëindigd. Weenen heeft weer brood. Dit spoedige verloop van de beweging was te voorzien sinds Donderdag de arbitrage commissie haar beslissing had bekend ge maakt, waarbij den gezellen een loonsverhoo- ging van 5% werd toegekend (zij hadden 12 geëischt) en de werkgevers deze uit spraak hadden aanvaard. Tezelfder tijd ech ter kondigden dezen hun besluit aan om den prijs van het brood met een groschen te verhoogen. Hoewel het oordeel van de gezellen over de arbitrale uitspraak niet al te vriendelijk was en velen de verhooging der loonen met 5 onvoldoende achtten, was de algemeene verwachting toch, dat de stakers in hun ver gadering op gisteren de beslissing zouden aanvaarden. Hetgeen inderdaad het geval blijkt te zijn. De onderhandelingen tus- schen Amerika en Italië. Uit Washington wordt gemeld, dat Ame rika bereid is, voor de eerste jaren genoegen te nemen met een betaling door Italië van 30 millioen dollar per jaar, d.i. 10 millioen dol lar minder dan van Frankrijk voor de eerste vijf jaar werd verlangd. Amerika acht dit voorstel daarom zeer edelmoedig tegenover Italië. De Italianen wenschen echter voorloopig niet meer dan 10 millioen dollar per jaar te betalen. Zij betoogen, dat van Frankrijk slechts 20 millioen dollar per jaar wordt, verlangd, omdat bij de 40 millioen die Frankrijk zou moeten betalen, een bedrag van 20 millioen dollar de rente vertegen woordigt, die Frankrijk moet betalen voor de na den wapenstilstand door Amerika gele verde goederen. Daar echter de totale schuld van Frankrijk aan Amerika, die ongeveer 4 milliard dollar bedraagt, tweemaal zoo groot is als die van Italië, meent Italië te kunnen volstaan met een jaarlij ksche betaling van 10 (de helft van 20) millioen dollar. Het geheime verdrag met Rusland. De sovjetregeering spreekt tegen, dat er tusschen Rusland en Italië een geheim ver drag bestaat. Een verdrag van bemid deling en arbitrage tus schen Zweden en Polen. Vrijdag j.l. is te Stockholm een verdrag in zake bemiddeling en arbitrage geteekend tus schen'Zweden en Polen. Het zal aan den Rijksdag worden voorgelegd. Het mislukte complot te gen Mussolini. De „Popoio di Roma" meldt, dat te Na pels de broer van generaal Capello, oud-di recteur van de posterijen, ter beschikking van de justitieele autoriteiten wordt gehou den, en dat te Qenua acht personen zijn ge arresteerd, onder wie twee zeer bekende art sen. Dertig andere personen worden ter be schikking van de justitieele autoriteiten ge houden. Volgens een bericht uit Rome is een der gevolgen van het complot tegen Mussolini, dat vele politici, die tot dusver besluiteloos stonden, zich bij de fascistische partij aan sluiten, zoo o.a. Kamer-president Casetano, die zich daartoe persoonlijk naar Mussolini begaf. De „Tribuna" meldt de arrestatie te Li- vorno van een 50 personen, waaronder de maximalistische afgevaardigde Sapocci. Volgens de'„Epoca" zou het ontdekte com plot ten doel hebben gehad de monarchie omver te werpen en de republiek te procia- meeren. Het blad bevestigd, dat het ministerie van binnenl. zaken talrijke gegevens bezit, waar uit blijkt, dat het niet is buitengesloten, dat een zekere vreemde mogendheid de hand in het spel heeft gehad. Men brengt dit ook in verband met brieven, die Zaniboni op 15 Aug, 1925 van een buitenlandsche hoofd stad uit zou hebben geschreven aan den Ita liaan Umberto Bellini. Het onderzoek, dat is ingesteld naar de po ging om Mussolini te dooden, heeft uitge maakt dat hier van een uitgebreider organi satie sprake is dan aanvankelijk werd aange nomen. De dood van den premier zou het sein geweest zijn voor een tegen-revolution- naire beweging, welke in de verwarring en de paniek, die veroorzaakt zoud|n worden door den dood van derf premier, het huidige be wind omver zou werpen. De samenzweerders konden waarschijnlijk rekenen op de actieve deelneming van slechts een kleine minder heid der bevolking, .doch bij de paniek, die zou ontstaan, zou een kleine actieve groep kans gehad hebben. De arrestatie van generaal Capello is ge volgd door de arrestatie van andere perso nen, die betrokken zouden zijn in het com plot. De politie ontdekte tevens dat Zaniboni met tien personen had afgesproken, dat Zij revolverschoten zouden afvuren tusschen de menigte zoodra Mussolini gevallen zou zijn. Voorts wordt vernomen, dat Zaniboni en Capello tesamen Zondag te Rome arriveer den en hun intrek namen in een hotel nabij de St. Pieter. De politie, die met hun aan komst bekend was, hield beiden in het oog. De secretaris van Zaniboni, die tot taak had de hotelkamers te reserveeren, huurde ka mers in drie hotels, aangezien men niet wist waar vandaan Mussolini zijn rede zou hou den. In de drie hotels gaf hij verschillende namen op en beweerde kamers te huren voor vrienden, die den Wapenstilstandsdag zou den komen vieren. I De oorlog in Marokko Maarschalk Pétain is in Marseille geland en heeft verklaard, dat Abd el Krim volko men is ingesloten en niet meer te vreezen is. De militaire operaties zijn geëindigd, zei- de hij, ik laat de aangelegenheid thans aan de politici óver. De opstand in Syrië. De toestand rondom Damascus heeft een- ernstig karakter aangenomen. De spoorweg verbinding tusschen Haifa en Damascus is verbroken. De rebellen hebben een aanval op Deraa gedaan, dat gevallen is. -Een leider der opstandelingen heeft zich zelf tot mili tair gouverneur met een voorloopige regee ring benoemd. Op alle telegrammen wordt een sterke censuur uitgeoefend Vrijdag is het den Fran schen gelukt Damascus voor een aanval door 1500 rebellen, die in de wijk van Meidan wa ren geconcentreerd, te redden., De Moham- medaansche leiders vernamen, dat de vijand voornemens was door deze wijk de hoofd stad binnen te dringen zij vreesden een bombardement, liepen de aanvoerders tege moet en legden hun den toestand uit, n.l. dat de burgers evenals de opstandelingen on der den aanval zouden lijden; waarop de opstandelingen zich terugtrokken. De Franschen vernamen aanstonds waar de re bellen zich ophielden en vielen bij verrassing uit de lucht met een lading bommen aan. De Fransche infanterie kwam daarop tusschen- beiden en doodde zestig man. In Beiroet werden 2000 man aan land ge zet er zullen nog 4000 volgen, zoodat er 32.000 man aanwezig zullen zijn om de rust in het geheele land te herstellen. De zeeliedenstaking in Australië. Het verloopen der zeeliedenstaking wordt merkbaarder. Tal van scheepsbemanningen winnen inlichtingen in met het oog op een hervatting van het werk. De spoorwegstaking, welke dreigde we gens de schorsing door de regeering van 12 spoorwegarbeiders, die weigerden een ko lenwagen te laden voor een schip, waarvan de bemanning staakte, is vermeden. De spoorwegmannen hebben hun bedreiging met een staking ingetrokken en de regeering heeft dientengevolge de schorsingen opgehe ven. DIEFSTAL IN DE WONING VAN GRA VIN BOTHMER. In de woning van gravin Bothmer te Pots dam, die op het oogenblik terechtstaat we gens diefstal van zilver enz., is Vrijdagnacht ingebroken. Het dienstmeisje, dat door het gerucht werd gewekt, zag twee mannen weg- loopen. Een groote hoeveelheid zilver is ontvreemd. DE WATERLOOBRUG. De architect Sir Edwin Lutyens, die als deskundige is geraapleegd aangaande de Waterloobrug, verklaart in zijn rapport aan den Graafschapssraad van Londen, dat hij het niet mogelijk acht de brug in haar tegen woordige constructie te behouden. VALSCHE TESTAMENTEN. Voor het Assisenhof'van Liverpool is de zer dagen een zaak behandeld tegen een on geveer vijftigjarig echtpaar, dat zich had schuldig gemaakt aan vervalsching van tes tamenten en gebruikmaking daarvan. Aan de vrouw werden niet minder dan 19 ge vallen ten laste gelegd, aan den man 9. De beklaagden gingen als volgt te werk wanneer er een advertentie geplaatst werd, waarin rechthebbenden op een nalatenschap opgeroepen werden, meldden zij zich als zoo danig aan en in één geval gelukte het hun 177 pond in de wacht te sleepen, doch in de andere gevallen werd de vervalsching tijdig ontdekt. Het eene geval, waarin zij succes hadden, kwam op' het volgende neer Op een adver tentie tot oproeping van de nagelaten be trekkingen eener overleden huishoudster kwam een brief van iemand, die meedeelde, dat de overledene hem enkele jaren geleden haar testament- had overhandigd en hem verzocht had bjj haar dood haar schoonzus ter op té sporen. Daarna werd er een brief bezorgd aan het huis, waar de overledene tot aan haar dood werkzaam was geeweest, zoogenaamd afkomstig van die schoonzuster en gericht aan de overledene. Men stelde zich met de schrijfster in verbinding, die niemand anders was dan de vrouwelijke be klaagde. Toen kwam er weer een brief van dengeen, aan wien het testament zou gege ven zijn, meldend, dat hij de gezochte schoon zuster gevonden had. Men heeft reeds be- grepen, dat deze briefschrijver de mannelijke beklaagde was. De „schoonzuster" was wel zoo goed haar toestemming te geven tot de opening van het „testament" en zoo ontving zij het haar „vermaakte" bedrag. i De vrouw werd tot vier jaren dwangar beid veroordeeld, haar rqan tot 18 maanden gevangenisstraf. EEN ONWAARSCHIJNLIJK VERHAAL. In het begin van October werd te Londen een 19-jarig dienstmeisje\ermistmen wist alleen dat zij naar een bijeenkomst van het Leger des Heils was gegaan. Dezer dagen is zij weer voor den dag gekomen. Een motor wielrijder bracht haar naar het politiebujeau van Brenton. Volgens een verhaal, dat zij aan de pers deed, zou zij ontvoerd zijn door eenige mannen met een auto een der man nen had haar langen tijd vervolgd en naar een stal zijn gebracht (later bleek haar dat die stal in Hounslow gelegen was). De slal was geheel donker men had haar op water, brood en margarine laten leven en een maand opgesloten gehouden. Ten slotte was het haar gelukt het slot van den stal te verbreken. Een motorfietser, wien zij haar wedervaren vertelde, had haar naar het politiebureau ge bracht. Wat het verhaal er niet waarschijnlijker opmaakt, is, dat zij aan de politie niet het ver haal harer avonturen had gedaan omdat men er haar niet naar gevraagd had DE „ACTION FRANCAISE" VERVOLGD. D „Action Franqaise", het Fransche roya listische blad, zal krachtens de wet van 12 Februari 1924 worden vervolgd wegens een „aanval op het vertrouwen van den Staat". Het blad heeft nl. biljetten doen aanplakken, die de woorden bevatten „De republiek beteekent het bankroet" en „De franc is zelfs geen vier sous meer waard." De Fran sche politie in heel Frankrijk heeft last ge kregen, overal de biljetten te verwijderen. HET PROCES-DAUDET. De elfde zitting in het proces-Daudet werd geopend met het verhoor van oud-minister president Herriot, thans voorzitter der Ka mer. Het betreft, naar men zich herinnert, een verklaring van den heer Plessis van de „Gaulois". dat Herriot op een avond in een der Parijsche „salons" tot hem zou hebben gezegd dat hij geloofde dat Philippe Daudet was vermoord, voorts de uitlating van Her riot tot Léon Daudet in de wandelgangen der Kamer „Daudet, men heeft u een gemeen heid gedaan." Herriot werd met eenige plechtigheid de rechtzaal binnengeleid. Een delegatie van het parket ging hem tegemoet, terwijl twee bo den Herriot naar de balie geleidden. Aanstonds verklaarde Herriot op de hem gestelde vragen, dat hij den dag na den dood van Philippe Daudet met diens vader diep medelijden had, een medelijden, waaraan hij mondeling en „misschien ook schriftelijk." uiting heeft gegeven. (Dit laatste herinnerde hij zich niet meer). Het is evenzeer juist dat hij zich heeft aangesloten bij de conclussies van den heer Buisson toen deze in zijn inter pellatie in de Kamer er op aandrong dat een burger, die recht eischt, de noodige waar borgen zouden worden gegeven. Hij herin nerde zich echter niet het gesprek, waarop de journalist Plessis heeft gedoeld. Als hoofd der regeering wilde hij, dat Léon Daudet alle middelen om zich te doen hooren ter beschik king werden gesteld. Daudet erkende dat Herriot, zoolang hij aan het bewind was, alles heefttgedaan om licht in de zaak te brengen. Vervolgens vroeg Daudet of Herriot zich niet zijn uitlating in de wandelgangen der Kamer herinnerde. Herriot antwoordde „Op dien dag had de interpellatie-Buisson plaats. Ik herhaal dat ik mij met vele anderen bij de conclusies zijner rede heb aangesloten." (Daudet, die deze woorden beschouwde als een onderschrijving van zijn standpunt, schudde Herriot de hand. Behalve de vrouw van den chauffeur Bajot, dje onder snikken verklaarde dat zij, meer misschien dan mevr. Daudet om het verlies van haar zoon, geleden heeft onder den laster, waarvan haar man gedurende twee jaren het slachtoffer is geweest, werd dr. Paul gehoord, medisch deskundige bij het gerecht, die ver klaarde dat hij destijds na onderzoek van de wond van Philippe zelfmoord had gecon cludeerd. HET RECHT VAN EEN VADER OM ZIJN KIND TE DOODEN. De oude vraag of overwegingen van lief de en medelijden het benemen van het le ven vergoelijken, wordt thans in den staat Colorado voor het gerecht behandeld. Er staat een gezien medicus, dr. Harold Blazer, terecht, die bekent zijn dochter, die zonder armen of beenen geboren werd en doof, stom en imbeciel was, door toediening van chloroform te hebben gedood. Hij had zijn mismaakte dochter 32 jaar lang liefderijk op gepast tot de zwakheden van den ouden dag bij hem den vrees wekten, dat hij zou ster ven en dat zijn kind hulpeloos zou achter blijven. De eenige uitweg was volgens dr. Blazer, dat hij zichzelf en zijn dochter het leven benam. Hij diende zijn dochter en zichzelf chloroform toe de dochter stierf, doch hij herstelde. B "E®i Dit heeft Donderdagavond minister Koo" len gegeven aan het groote diner, dat de Re geering aan de leden van de conferentie tot bescherming van den Industrieelen Eigendom a'anbood in het restaurant „De Twee Steden." Daar waren aanwezig behalve de leden van den ministerraad en de gedelegeerden dezer conferentie, bijna het voltallige corps diplomatique, de burgemeesters onzer drie groote steden en verder eenige hoogwaar- digheidsbekleeders in den lande. Terwijl dit druk converseerende gezel schap, waarbij haast alle beschaafde talen der wereld beluisterd werden, zich aan de rijk voorziene tafels begaf, klonk plot seling de bel van den voorzitter der tafel, minister Kooien. Men keek even op, niet vermoedende wat dit ongewone signaal nog vóór de tafel be gonnen was beduidde. Maar veel tijd voor verbazing was er niet, want de helde stem van den katholieken minister klonk reeds door de groote zaal en in de Fransche taal verzocht hij een oogenblik stilte om ieder gelegenheid te geven voor een kort gebed. En meteen gaf de minister het voorbeeld, maakte een kruisteeken en bad. Zijn voorbeeld werd onmiddellijk door velen gevolgd, onder de diplomaten en ge delegeerden en andere gasten maakten velen het kruisteelen en ook anderen vouw den de handen voor een kort en stil gebed. Wij hebben, aldus de „Resb.", voor zoover wij ons kunnen herinneren, aan een officieel overheidsdiner iets dergelijks nog niet meegemaakthet werd, om welke re den dan ook, meestal vergeten. Minister Kooien heeft met die gewoont willen breken en een voorbeeld willen geven hoe het hoort. Deze daad van een mooie en flinke over tuiging zal in breede kringen van ons volk dankbaar worden toegejuicht. En we mogen de verwachting uitspreken, dat dit voorbeeld ook door anderen ,ook al is men zelf niet geloovig, zal worden na gevolgd. Maar ook zal dit voorbeeld van minister Kooien een prikkel zijn voor zoovele ka tholieken, die door een laffe vrees of een veroordeelenswaardige liberaliteit meenen, in openbare gelegenheden in gezelschap van niet-katholieken hun gebed voor en na tafel te mogen verzuimen. We lezen in het „Maandblad voor de in richting van Gemeenteadministratie" van N. Samson Bij circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw van 20 Juli 1925, werden eenige voorschriften ge geven omtrent het afgeven van bewijzen van Nederlandschap, ter vervanging van bet buitenlandsch paspoort. Uit de gegeven voorschriften is evenwel niet af te leiden, of in de aangegeven gevallen ook één bewijs kan worden afgegeven voor meerdere per sonen, b.v. man, vrouw en een of meer min derjarige kinderen. Wel is later gebleken, dat door den Com missaris der Koningin in Noord-Holland aan de burgemeesters dier provincie in over weging werd gegeven in dit geval te hande len als ten opzichte van dé buitenlandsche paspoorten is bepaald. In verschillende gemeenten ook buiten Noord-Holland werden dan ook bewijzen van Nederlandschap ingericht voor meer- de're personen verstrekt. Daar ons echter ter oore is gekomen, dat dat met dergelijke bewijzen bij reizen in Bel gië en bij grensverkeer moeilijkheden wor den ondervonden en betrbkkenen op grond, dat zoodanig bewijs niet aan de voorschrif- voldoet, boete werd opgelegd, meenen wij goed te doen. Zoolang de voorschriften niet nader door den Minister zijn aangevulf, te gen de afgifte van bewijzen van Nederland schap voor meerdere personen te moetea waarschuwen. Zaterdag is de Nederlandsche delegatie voor de besprekingen, welke te Berlijn ge houden worden in zake een handelsovereen komst, naar 's-Gravenhafge teruggekeerd, met het doe omtrent bepaalde zaken nader overleg te plegen met de Regeering. Men ver wacht dat er de volgende week een overeen- komst.tot stand zal komen. I. WEEZEN. Een kort, gebiedend belgerinkel. gelijk een angstkreet, drong door de dikke nevel, I die de pastorie van St. Jan de Braye om gaf. Enkele m-nuten verliepen. De langzame sleepende voetstappen van de oude Anna Babin, de dienstbode van mijnheer Pastoor Callot, schuifelden over den vochtigen grond van de binnenplaats. Het ijzeren hek knarste in zijn hengsels en in den mist be- 'on het volgende gesprek: „Zoo! Ben jij 't. kwajongen". „Is mijnheer pastoor thuis?" ..Zeker, üs hii thuis. Maar wat wil je van hem?" „Ik moet 'm spreken". ..Je zult 'm alleen te spreken krijgen, 'ls ik wil Het gaat niet op» mijnheer pas toor voortdurend lastig te vallen. Zeker, denken maar een loopje te kunnen nemen met den armen man, en hij is ?oo goed, dat "ij geen oogenblik rust zou hebben, als ik er niet wac. Als ie dr op staat hem te spreken, zeg me dan waarvoor." Al sprekende hield Anna, klein van ge- i stalte, maar vastberaden in haar optreden, de poort half open en met de handen op I haar heupen belette zijn de*i lastigen be- zoeker den doorgang. Lucien Dollet, een jongen van net vijtien jaar, van krachtig voorkomen, met gebruin- j den tint, vroolijk gelaat en donkere, onver- i trouwbare oogen, was de zoon van Ber- I trand Dollet, een rijken wijnboer en wet- houder van Sint Jan de Braye. De oude j wel kennende, van de poetsen die hij haar gebakken had in den tijd, toen hij nog op de catechismus was. liet hij zich niet van streek brengen door haar onvriendelijk uiter lijk en herhaalde op dwingerig ongeduldigen j toon: i „Ik zeg je nogmaals, dat ik 'm spreken moet. Hij moet onmiddellijk op Rustoord komen." ..Op Rustoord!.... En onmiddellijk!.... Jongen, heb je dan niet gedacht, hoe ver dat is, en zou je denken, dat een man van 60 jaar, zooals mijnheer pastoor, te voet vijf kilometers kan afleggen door zulk een mist." ,,'t Is voor mijn tante, Gertrude Picot, die stervende is „Ach. had dat eerder gezegd! 1 Die arme Gertrude!. Maar, nadat de rate ontroering voorbij was kwam Anna's koppige onverbiddelijk heid weer boven en zij wilde zich nog bij lange niet gewonnen geven. „Is zij wel zoo ziek als je zegt?" „Ja, de dokter heeft verzekerd, dat er vol strekt geen hoop meer was en mijn vader heeft, om moeilijkheden te voorkomen, al een plaats op het kerkhof uitgekozen." „Nu, dat maakt een verschil. Mijnheer pastoor zal dadelijk komen." Die woorden klonken beslist als een von nis. En Anna zou. na die uitspraak, onmid dellijk het hek gesloten hebben, als de jon gen, sneller dan zij. het haar niet belet had door zijn voet tusschen de opening te bren gen. „Het is beslist noodig. dat mijnheer pas- tooi onmiddellijk komt. Terstond, anders zou het misschien te laat zijn." Zulk een indringerigheid verscherpte nog Anna's verbittering en met verheffing van stem hernam zij: „Maar is het dan mogelijk, om met zulk weer mijnheer pastoor uit te laten gaan!" ..Terwijl u staat te redeneeren, gaat de tijd voorbij en ik heb u gezegd, dat tante Gertrude elk oogenblik kan sterven. Haast u daarom." De jongen was ook ongeduldig geworden en had eveneens op hoogen toon gesproken en zijn opmerking was juist, maar even raak was het antwoord van de dienstbode: „Als het geval zóó dringend is. waarom ben je dan niet gisteren gekomen?" Waarom? Ja, waarom? Want Gertrude Picot was reeds verscheidene dagen ziek. Lucien zweeg, niet wetende, wat te antwoor den, maar hij trachtte met geweld door het half open hek binnen te dringen, vast beslo ten den pastoor zelf op te zoeken, door wien hij zeker goed zou ontvangen worden. Daar liet plotseling de zachte stem van den pastoor zich hoofen: „Wat is er. Anno? „Niets, mijnheer pastoor. U gaat toch ze ker niet uit?" haastte zich de oude dienst meid te antwoorden. Maar tegelijkertijd klonk Lucien Dollet's heldere stem: „Ik ben 't, Lucien Dollet, ik kom voor mijn tante, die zwaar ziek is." En gebruik makend van de zenuwachtig heid van Anna. die geheel in de war was door die plotselinge verschijning van haar heer. stootte hij het hek open en ging de binnenplaats op. „Uw tante?" „Ja, mijn tante, Gertrude Picot." „Goed, ik kom onmiddellijk." „Gut, hoe is 't mogelijk! Neen, 't zal niet gebeuren." Anna, eerst stom van verwondering, had haar spraak terug gekregen, om dit verbod uit te vaardigen. Maar pastoor Callot, die gewoon was aan het lastige, grillige karak ter van zijn dienstbode, sloeg geen acht op haar uitroep. Hij wendde zich tot den boe ren jongen en zeide: „Wacht me een oogenblik. Ik neem m'n hoed en m'n jas en ik ga mee." Vijf minuten later verlieten Lucien Dollet en pastoor Callot de pastorie. Zij waren weldra de weinige huizen voorbij, die het dorp Sint Jan de Braye uitmaken en bevon den zich in het open veld. Zij vernamen geen enkel geluid, onderscheidden geen enkele gestalte De damp bedekte alteS met ziin vochtige wit-schuimende lijkwade. Vrucht- boomen en wijnstokken aan den rand van den weg bleven onzichtbaar De twee per sonen liepen zij aan zij, in stilzwijgen, ont roerd door de gedachte aan den dood. Niettegenstaande ziin hoogen leeftijd en zijn zwakke gezondheid had pastoor Callot niet geaarzeld zich op weg te begeven. De betreurenswaardige gewoonte van zijn paro chianen kennende en wel wetend, dat men hem dikwijls pas riep op het laatste nippen- tje, haastte hij zich om niet te laat te komen. Gertrude Picot was een flinke, brave vrouw. Zij was gehuwd geweest met een welgestel- den wijnboer, een schoonen, krachtigen man van 30 jaar, die in zijn volle mannelijke kracht was weggerukt door een longont steking. En zij was achtergebleven met haar kleine Marie, een kind van enkele maanden, de vrucht van haar kort huwelijksleven. Tien jaren waren sinds dien tijd verloo pen. Marie was grooter geworden en haar blonde haren omlijstten een lief rose ge zichtje waarin blouwe, lachende, brutale oogen tintelden van geest en reinheid. De wandelaars en de toeristen, die zij tegen kwam en altijd vriendelijk groette, konden niet nalaten haar te bewonderen. „Het bekoorlijke kind", noemden zij haar. Zij hadden goed gezien, want haar ziel was even schoon als haar uiterlijk. Gertrude Pi cot had in het hart van haar eenige dochter neergelegd alle schatten van goedheid, van zachtaardigheid en blijmoedigheid, die zij langzamerhand in het hare hadbijeenge gaard, en deze eigenschappen werden nog gesierd door een fijne naïviteit, het gevolg van haar nog jeugdigen leeftijd en door een zekere schroomvalligheid en droefgeestig heid tengevolge vah het ontbreken van een vader aan den huiseliiken haard. Het was tien uur toen de pastoor en zijn gezel stil stonden voor het huis. waar Ger trude Picot woonde. De mist scheen té smel ten en te druppelen onder de inwerking der zonnestralen, die haar een okerachtigen kleur gaven en die de dauwparelen aan de grashalmpjes schitteren deden. Dicht bij- zijnde voorwerpen kon men gemakkelijk on derscheiden. Op den grooten weg, die zich als een streep uitstrekte achter bet eigen dom van Gertrude Picot, tusschen twee rijen populieren, stond een zigeunerswagen naast de vermolmde hbt van een ouden strooper, August Tremblct, bekend onder den bijnaam „de Zouaaf". Verderop vormden dicht op eengedrongen bladerrijke boomen van een groot bosch een dikke massa, die door den nevel nog niet te onderscheiden was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9