t urn sett c Y erkeersonge vallen. In 't qeweer! I TchingchamPo Tien tsiny~J£\—— Chang-Hdn^^^S^ u Amoy r| MXTz-nTTUt. «£^~üTakou -Bnndi, Alexandrette -X <5? Tapag Wan'Ke.1 vsZamboanga jfrSonrfpa 'Srngapoui dok town- rownsrillë -Bunbur de/aidê LIDUiNA - .STICHTINGPUKMIREND Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad A Rondom de leiding. Agenda 11 November agoshim De Haliaansche aviateur De Pinedo is Vrijdag J.I. in Napels aangekomen. Nederlandsch Fabrikaat. Geen raadszitting op Woensdag 18 November. DE STENOGRAAF KAN NIET. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Draverijen op de Dreef. Rijkspostspaarbank. De Gemeentebegrooting. Verkeersveiligheid te Spaarndam. Eerste steenlegging van het nieuwe Sint Nicolaasgesticht te Enkhuizen, door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Baareit, 50ste Jaargang No. 16194 Dinsdag 10 November 1925 T-> gestreeld om de coalitie-politiek te vestigen op de breede en stevige basis eener christe lijke Staatkunde? Wanneer deze laatste duidelijk en klaar zichtbaar is voor heel bet groote kiezers corps, dan behoeft er niet zoo telkens voor scheuring en ineenstorting gevreesd te wor den, En nu is het een grief van velen, dat wij in de coalitie meer „de politiek" dan de Slaatkunde aan het woord vinden, en meer in het bijzonder de christelijke staatkunde, die voor onzen tijd voor een voornaam deel gericht moet zijn op verzoening der standen, op sociale voorzieningen; op versterking der solidariteit. In de R.-K. Staatspartij zijn alle elementen aanwezig om tot dit doel te ge raken; bij het uiteraard individualistische protestantisme missen wij nog te veel en te dikwijls den drang, het initiatief, de gulle medewerking, om onze chaotische maat schappij, vol met uitwassen van het kapita listische productiestelsel en nog te veel on der den ban van de liberale staatslieden, om te vormen in een samenleving, berustend op de beginselen der christelijke solidariteit. Hier vooral moeten de voormannen der R.-K. Staatspartij de leiding nemen, niet met het uitsluitend gevolg, dat wat halve en lastige sympathieën van sociaal- en vrijzinnig-demo craten worden gewekt, maar de leiding in de coalitie tot het vestigen van een basis, waarop alleen op den duur een hechte sa menwerking mogelijk is; de grondslag n,m, eener christelijk, sociale maatschappijleer. Zaterdag heeft baron van Wijnbergen na ben jaren leiderschap van den „Algetneenen Bond" den voorzittershamer aan jhr. Ruys overgedragen. Dit is een feit van beteeke- nis in onze politieke historie, waaraan wij 1 en enkel woord willen wijden. Men heeft mr. van Wijnbergen op de af- ^cheidsvergadering van verscheidene kanten gehuldigd, en terecht! Men heeft gewezen ^p zijn groote verdiensten voor den Bond, naar toch niet nagelaten te herinneren aan ie meeningsverschillen, welke over en rond om zijn leiderschap in de verloopen tien ia- ten zijn gerezen. Ook in onze pers is aan die moeilijkheden herinnerd en men denkt 'aarbij van zelf aan de critiek, van tijd tot tijd op den leider uitgeoefend, wanneer hij 'li het openbaar op vergaderingen of in dag bladartikelen kwalificaties van het instituut der vrijgestelden, van leiders van dissidente 'roepen in onze partij enz. ten beste gaf, welke als een zuiver perooonlijke waardeering beter gezwegen waren ge bleven en in den mond van den bondsvoor zitter een veel te ernstig karakter aanna men. Toch zal de latere geschiedschrijver bij zijn eerlijke critiek op dit moeilijke tijds gewricht onzer vaderlandsche historie niet zoozeer vragen of de voorzitter der Katho lieke partij nu of dan wat meer of minder tact aan den dag heeft gelegd, maar meer, wat de R.-K. Staatspartij bereikt heeft en door welke middelen. Zeer juist heeft mr. v. Wijnbergen in zijn afscheidsrede zijn leiding geschetst als ge richt. op deze twee doeleinden: het behoud van de coalitie en hef bewaren van de een heid in de Katholieke Staatspartij, Bij zijn heengaan mag hij zeggen dit doel te hebben bereikt en dat is zeker geen geringe ver dienste, te meer. waar de omstandigheden, vooral de laatste jaren, zeer bezwaarlijk j rijn geweest. Nu# is het wel eigenaardig en het is vpor dit verschijnsel, dat wij de aandacht vragen dat het blijvend samengaan d -r christelijke partijen en de eenheid der R.-K. Staatspartij ook het doel van het over en overgroote deel van de Nederlandsche Roomsche kiezers is en geweest is en dat er toch zoo dikwijls ernstig meeningsverschil tusschen leiding en leden van den Bond, tusschen de Roomsche publieke opinie en de Roomsche politieke leiding aan den dag trad. Het kan zijn nut hebben op dit oogen- blik, niet zoozeer als critische nabetrachting op het verleden maar als bescheiden voor gedragen advies aan den nieuwen leider, die met zooveel klem om voorlichting, ook van de pers," heeft gevraagd,' te dienen. En dit te meer, waar wij in de overigens voortref- f lijke rede van den nieuwen voorzitter aan dit belangwekkend verschijnsel, waarvan een verklaring, ook voor de naaste toekomst ar belang is, geen aandacht zagen gewijd. Er kan bij de beantwoording van onze 'raag meer dan één factor te pas worden gebracht. Wij kunnen' met mr. van Wijn 'ergen gebrek aan kennis der historie 'ebrek aan waardeering en oppervlakkige beoordeeling van de politieke verhoudingen, den materialistischen geest waaraan bijna niemand, in de oorlogsjaren ontkomen is, I En wat tegenover de leiders en voorman- aanvoeren als oorzaken van de in het ver- I neri-coalitiegenooten noodig is, dat geldt leden gerezen geschillen in den Bond. Ook evenzeer tegenover de eigen partij. Wanneer de belangen- en groepspolitiek, door de evenredige vertegenwoordiging in de hand gewerkt, kan worden genoemd. Maar den doorgemaakt, stuit onvermijdelijk niet op ernstige principieele meeningsverschillen, maar op persoonlijke ambities, die met be ginselen al heel weinig te maken hebben! Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In koop-Combinatie half 9 uur Kana rieteelt» 8 uur Kunst Na Arbeid 8 uur Bloemisten 8 uur Grafi- schen Bond 8 uur Willen is Kun nen 8 uur. Stadsschouwburg N.V, Het Nieuwe' Ne derlandsche Topneel „De baas zoekt 'n Vrouw" 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert H.O,V. 8 uur. Brongebouw Kunstveiling half 11 uur. De „Korenbeurs" Spaarnc Tuinbouw - cursussen 8 uur. De Nijverheid Jansstraat Algemeen NedeHandsch Verbond 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraaf 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens De aviaieur De Pinedo is in de lente van dit jaar vertrokken voor de ItaliëJapanAustralië-raid en is Vrijdag j.l. in Napels, zijn geboortestad, teruggekeerd. Hij heeft op zijn lange reis nagenoeg 60000 K.M. afgelegd. Bij zijn terugkomst werd hij door de autoriteiten en de bevolking geestdriftig begroet. Op ons kaartje zijn de heen- en terugreis duidelijk aangegeven. Het nieuwe ziekenhuis heeft een aparten toegang vanaf de Julianastraal en is ook be reikbaar uit het bestaande gesticht. Het bevat op den beganen grond een zaal voor 8 bedden en een van 6 bedden voor vrouwen en een zaal voor 8 bedden en een voor 6 bedden voor mannen. Bij deze zalen de noodig"e dienstvertrekken als daar zijn, theekeu ken, badkamer, W. C. enz. enz., alsmede een isoleerkamer aan de andere zijde. Tegen over het leegstaande pension bevinden zich de poliklienick met afzonderlijken toegang,, groote wachtkamer, telefoonvertrek, behandelkamer en vertrekken voor keel- en oog- behandeling. Verder vindt men op den beganen grond de operatiekamer met steriliseer- inrichting, wachtgelegenheid en de groote ziekenlift. Op dc verdieping vinden wij een groote kinderzaal voor 10 bedden negen bedden le en 2e klas over vijf klasse kamers verdeeld twee pensionkamers met slaapkamer voor gehuwde lieden, een dok terskamer, een Rontgen-inrichting, een laboratorium en een groot vertrek voor hoogte- zon enz. Verder de noodige. dienstvertrekken als beneden. Op zolder is ruime gelegen heid voor het maken van zit- en slaapkamertjes eVentueel voor leekenverpleegsters. ,Het uiterlijk van den bouw sluit zich zooveel mogelijk bij den bestaanden bouw aan, gevelsteen en dakbedekking en verfwerk zijn als vpn het bestaande gesticht. Uit den aard der zaak zijn echter de raamvormen wegens de geheel andere bestemming van het nieuwe gebouw van afwijkend karakter. Wanneer echter mettertijd de gelden disponibel zullen zijn om ook de bestaande middenbouw te voltooien, waardoor de groote blinde middelmuur zal verdwijnen om daar ter plaatse een passende aansluiting te krijgen. Met dezen nieuwen bouw,' zal dan het geheele complex een harmonieus geheel uitmaken. dieperen grond en voornaamste aanleiding tot conflicten zien wij dan toch over het hoofd. Wanneer wij vragen waarom is er over de samenwerking der christelijke par tijen zoo vaak, ook ónder ons, getwist; waar om moest de Roomsche politieke leiding en de Katholieke pers bij de verkiezingen der laatste jaren het voortbestaan der coalitie telkens met zooveel kracht verdedigen, dan 'S o. i. daarvan de voornaamste reden, dat de heilzaamheid der christelijke politiek meestal op historische gronden werd aange toond, dat op den zoo schitterend beëindig' den schoolstrijd voornamelijk een beroep moest worden gedaan, dat vóór' het voort bestaan 4er coalitie en tegen de bezwaren te veel met theoretische argumenten moest berden gepleit. Te weinig is er o. i. door de leiders dier christelijke partijen naar ge streefd om de christelijke Staatkunde, waar aan ex-voorzitter van Wijnbergen en de nieuwe president Ruys j.l. Zaterdag zulke schoone woorden hebben gewijd, te heffen hoven „de politiek", waaraan de groote kie zersmassa in toenemende mate den rug toe keert. Mr. van Wijnbergen heeft er ons nog eens terecht aan herinnerd, dat een van zijn middelen om dc coalitie in stand te houden, éeweest is het doen brengen van offers dbor de groote R.-K. Staatspartij. Wij keu ren dat middel niet af; integendeel. Wan- "eer in de toekomst nieuwe offers onzerzijds een christelijke regeering in stand kunnen houden, laten wij niet schromen ze te bren-, gen. Maar laat daarvan alleen het voort bestaan der coalitie niet afhangen! Is ook. Zouden wij willen vragen, genoeg aan de bolitieke opvoeding der beide protestantsch- ehristelijke partijen gedaan en heeft de lci- <kng der machtige R.-K, Staatspartij daarop voldoenden invloed geoefend? Is aan de be vrijding van het anti-papisme onder de bondgenooten en den afkeer tegen de Room- schen voldoende aandacht gewijd; wordt den eoalitiegenooten langzaam maar zeker het begrip bijgebracht, dat zij de Katholieke Staatspartij als de grootste en invjoedrijkste dienen i# beschouwen; dat zii het dwaze begrip der „protestantsche natie" nu eens 11 it het hoofd dienen te zetten? En vooral: 18 er onder de leiders wel voldoende naar wii vragen: wat bedreigt het meest de een heid in de R.-K. Staatspartij, dan is ons ïtwoord: „de politiek". Er is gezegd, dat ij, Roomsche Nederlanders', een uitzonder lijke positie^ innemen tegenover onze geloofs- genooten in het buitenland, met onze prin- ciphele Staatspartij. Da{ is momenteel waar. Maar Duitschland heeft te bogen op een niet minder glorieuzen tijd. toen daar het Centrum streed tegen Bismarck. Wannéér wij den roem van de eens zoo schitterende Duitsche partij zien tanen en ten onzent den bodem telkens voelen schokken, dan komt de pijnlijke vraag naar voren, of de schuld niet meer bi; de voormannen dan hij dc volgelingen gezocht moet wordei. Toen in Duitschland de Windthorsten tegen de onderdrukkers van den godsdienst streden, toen de" Katholieke emancipatoren in Ne derland voor gelijke rechten vóór vrijheid inn onderwijs en soortgelijke geestelijke goe- leren vochten, toen zagen de kiezers in hun fgevaardigden in het parlement de onbaat zuchtige pioniers, de christelijke staatslie den, de strijders voor een ideaal. Thans kibbelen kleine groepen, honderd menschen op tienduizend kiezers, om een standverte genwoordiger en de groote massa staat on verschillig of erger tegenover „de politiek", wanneer zij hel al geen baantjesjagerii noemt. Deze gezindheid te doen omslaan, door woord en geschrift, zeker, maar voor al door daad en voorbeeld moet het voornaamste streven zijn van onze politieke leiding. „De pqlitiek" worde uit haar laagte weer opgeheven tot een respectabel be grip, dat wij christelijke staatkunde kunnen noemen. De zcteljach! en het ophoopen van functies op enkele schouders worde terug gebracht tot ceh eerlijke verdeeling van werkzaamhede,. naar begaafdheden en ka raktervastheid. De Streberei, de baatzucht, de politiek niet als ideaal, maar als begec- renswaardige loopbaan, worde onder ons uitgebannen; het kiezersvolk leere weer tot zijn voormannen opzien als tot mensphen, die in de beoefening der staatkunde een roe ping zien. Wanneer de leiding het daarheen voert, dan behoeft er noch voor scheuring in de coalitie, noch voor het verbreken van de eenheid der partij te worden gevreesd. Want wie de diepste oorzaken van de crises onderzoekt, welke zoowel de coalitie als onze Staatspartij de laatste jaren heeft "Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 1GJ49 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2—6M en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrc'«ven Sloero- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, so 's avond» van 89 aur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal e"n uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken y van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens* dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag? en Woensdags van 810 uur. n.rn gezellig samenzijn voor- Hollandsche meis jes die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 JUi op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord» St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coehergh. Ged Oude Grachl 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan hel zwart schild met wit kruis aan den huisgeve! (Ingezonden). Eenlge maanden geleden heeft de Haar lemsche gemeenteraad het stedelijk onder wijs in dier voege gereorganiseerd, dat naast het nieuw gevormde Lyceum enz. zou blijven gehandhaafd de 2e H. B. S. met 5- jarigen cursus als afzonderlijk H. B. S.- type. Over de huisvesfing van de verschil dering van de 2c H. B. S., thans H. B. S. B. genoemd. Deze" school is ondergebracht in de loka liteiten van het voormalige Instituut Prins aam het Prinsenbolwerk en in een woon huis aan het FransHalsplein. Deze lokaliteiten, zijn zóó weinig in over eenstemming met de elementaire eischen, aan schoolonderwijs te stellen, dat reeds ja ren geleden besloten werd een nieuw ge bouw te stichten, waarvoor de grond (in de Kleverparkbuurt) zelfs reeds in het bezit der gemeente is. De zeer gebrekkige buisvesting was dus als voorloopig bedoeld. Het belang van het onderwijs éischte zelfs, dat deze voorloo- plgheid niet langer zou druen dan de tijd, dip noodig zou zijn. om een nieuw gebouw te stichten Helaas, aan de voorloopigheid kwaip geen einde. De grond ligt nog altijd braak De vraag mag worden gesteld, of deze toestand niet zoo zoetjesaan een blamage voor het Haarlemsche onderwijs gaat wor den. Alleen reeds uit hygiënisch oogpunt is* hij onhoudbaar: veel te kleine lokaliteiten, gebrekkige verwarming, nog gebrekkiger ventilatie, die de leerlingen voor het dilem ma stelt slechte lucht in te ademen of kou te vatten, en zoo meer. Maar ook het onder wijs lijdt onder dezen staat van zaken ten zeerste. De ophooping van de leerlingen in een klein bestek leidt uitteraard tot onder mijning van de orde, tot afleiding van de aandacht en sfelt aan leeraren en directeur eischen, die hen noopen zich vaak boven hunne krachten in te spannen. Dat in t bij zonder de vakken Natuur-,Schei-, Plant en Dierkunde hierbij in het gedrang komen, behoeft geen nader befoog. De logische slotsom, uit dit alles te trek ken, is natuurlijk: dat de gemeenteraad be- sluife het reeds veel te lang uitgestelde plan tot het stichten van het nieuwe H.B.S.- gebouw met den meesten spoed tot uitvoe ring fe brengen. Naar ons bekend, is onze Wethobder van Onderwijs hiervan warm voorstander. Er schijnt echter, naar ons tei oore kwam. een strooming te zijn om, ter wille van de zuinigheid, halve maatregelen te nemen. Deze zoude o.a. hierin bestaan, dat de H.B.S. B zou verhuizen naar het gebouw van het Gymnasium en dat dit Gymnasium met het Lyceum bef gebouw van de Han delsschool zou betrekken, welke op hare beurt in de school van den heer Maurik Broekman een onderkomen vinden zou. Bij dit stuivertje wisselen zou de ge- .meentelijke M. U. L. O. dakloos worden en zou voor baar dus een nieuw gebouw moe ten gesticht worden omdat ook voor die school geen goed gebouw beschikbaar is. De voorstanders van deze regeling meenen hier mede wellicht een bezuiniging te bereiken Mogelijk wordt hiermede iets, al kan dat niet veel zijn, bezuinigd. Maar deze rege ling heeft het dubbele bezwaar, daf de M. U. L. O. niet in het centrum der gemeente komt, wat voor deze eenling toch zeer ge wenscht geacht moet worden, en dat alle gemeentelijke middelbare en voorbereidend boogere scholen gecentraliseerd worden op één punt in het midden van de stad, wat reeds nu, maar vooral na de totstandko piing der annexafic al zeer ongewenscht mag heetcn. Onze eind conclusie is: 1. erken den on mogelijken toestand, waarin de H.B.S. B verkeert; 2. verwerp een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt; 3. besluit, op grond van de erkenning sup 1, tot de stichting van een eenvoudig maar aan de elementaire eischen beantwoordend H. B. S.-gebouw op het terrein in het Kleverparkkwartier. De eer van het Haarlemsche onderwijs is dan ken bij de Kleine Sluis (bij het Raadhuis) I te Spaarndam, welke geslofen worden als j de brug, bij het opendraaien van de sluis, geopend en dus voor het verkeer te land gesloten is. wit te schilderen en wij^rs om 1 gedurende het donker en de stremming van hef verkeer op den weg aan weerszijden voor dc brug een rood licht te plaatsen. ■Als de sluis nu binnenkort nog-electrisch j verlicht wordt, dan zal de toestand fer plaatse geheel in orde zijn. J Vertrouwd wordf, ook door de schippers, dat hiertoe nu zal worden overgegaan. De olie-verlichting, welke thans nog bestaat is voor allen, die ter plaatse fe maken hebben hoogst bezwaarlijk en gevaarlijk. De afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat verga derde gisterenavond in Restaurant* Brink- mann, onder voorzitterschap van den heer W. F. 'Bloemendaal. Na voorlezing der notulen volgde verkie zing van drie bestuursleden, wegens aftre ding van mej. H. Pothoff en de heeren W. F. Bloemendaal en H. A. Marcus. Gekozen werden de heeren G. S. Krieken. A. J. J. Beijnes, H. P Deinum en R. Peereboom. bestuursfuncties zullen onderling word verdeeld. Den afgetreden voorzitter en se cretaris werden dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der afdeeling hadden ge daan, waarna de. vergadering werd geslofen. De Burgemeester heeft het volgende schrijven aan de raadsleden gezonden: Zeer tot mijn leedwezen zal het mij on mogelijk zijn mijnè toezegging, U j.l. Woens dag gedaan, om de eerstvolgende raadsver gadering bijeen te roepen tegen 18 Novem ber a.s. gestand te doen. Onze stenograaf, de heer A. E. d'Oliveira heeft mij namelijk bericht, dat omstreeks dien datum de behandeling van 'de ge- meentebegrooting van Utrecht, alwaar hij, zooals U bekend zal zijn, eveneens de ver slagen levert, op ongeveer het moeilijkste punt is gekomen, terwijl het tijdig afleveren der verslagen daardoor ook weder voor geruimen tijd belangrijke vertraging zou moeten ondervinden. In deze omstandig heid geloof ik het beste te doen Uwe eerst volgende bijeenkomst te bepalen op Woens dag 25 November a.s. Ik heb gemeend go >d te doen U daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Ongeluk. Terwijl W. H„ j.l. Zondagavond, na bij enfamilielid in Haarlemmermeer een be zoek te hebben gebracht, op den Ringdijk liep, om zich naar Sloten te begeven, kwam hij, vermoedelijk door verkeerd uitwijken, in aanraking met een passeerende auto. Met een gekneusd been werd de man opgenomen in de auto gedragen, en naar een dokter in Amsterdam gebracht. Het ongeluk moet aan onvoorzichtigheid van H. te wijten zijn. Weggezakt. Vrijdag zakte in den Spieringweg te Haar lemmermeer, nabij de R.K. Kerk, een met cementpalen beladen vrachtauto weg. Nog laat was men bezig den last over te laden, waarna het gelukte de auto op den bega nen grond te krijgen. Barometerstand 9 uur v.m. 754. Vooruit. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN l.iCHT OP De lantaarns móeten morgen oijden opgestoken om 4.42. Naar waarnemingen in den morgen van 10 November 1925. Hoogste- Barometerstand 764.7 m.M. te Vestmanoer. Laagste Baronmeterstand 745.2 m.M. fe Kopenhagen. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 November. Zwakke tot matigen, noordwesfelijke tot noordoosteliiken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele hagel- of sneeuwbuitjes. zelfde temperatuur. Het actieve bestuur van de Ver. „Het Oude Slot" is er in geslaagd toestemming te verkrijgen tot het doen houden van een Korte Baan-draverij op de JDreef alhier. Dewedstrijden zullen plaats vinden op Zaterdag 21 Nov. a.s. Naar men ons mededeelde zullen de en- tréeprijzen zoo laag mogelijk worden ge steld. Opgave uitsluitend betreffende bet post kantoor Haarlem en zijne bii- en hulppost kantoren. Maand October 1925- Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 241.781.40') en terugbetaald 281.212,58. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 39.431.18. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 234. H Hieronder 169 formulieren ad f 1. in spaarbankzegels van 5 cent en 493 for mulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekies inge schreven nominaal 2400; er. afgeschreven 4200. Derhalve minder in- dan afgeschre ven 1800; Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekies bedroeg 1. Maandagmiddag is in de vergadering van B. en W. de Memorie van Antwoord be handeld. lende scholen zou later een besluit geno- gered rCchtmatige bezorgdheid men worden. Nu de beraadslaging over de begrooting binnenkort zal plaats hebben en die huis vesting daarbij uitteraard een punt van be spreking zal uifmaken, kan het zijn nut hebben daarover thans reeds iets te zeggen. Zooals bekend, is het Haarlemsche mid delbaar en voorbereidend hooger onder wijs voorbeeldig gehuisvestmet uitzon van ouders en onderwijzend personeel een einde gemaakt. Moge de Gemeenteraad het belang van een en ander niet onderschatten! Op verzoek van het gemeentebestuur is Rijnland er toe overgegaan om, ter wille van de veiligheid van het verkeer de hek- Advertentiën 35 cents fïr regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschèn den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct. per regel, op de Ie'pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bi) vooruitbetaling. •Ue abonne s op uii oiaü zijn, mgevojge ue verzekermgsvoorwaaraeu f Qfiflli levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken doot f 7Cfl bij een ongeva, mei f OCD bij verlies van een band, f IOC dij verlies van een f Cfl pij een breuk van f bij verlies van een "ten ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU." verlies van beide armen beide beenen of beide oogen <JU." doodelijken afloop £«JU. een voet of een oog 1 ICO." duim of wijsvinger been of arm ndere vinger aumini nu I "I «■iimIhii—»nm II III I II II I I I I III I I I I a— fe abonnementsprijs bedraagt voóf Haarlem en Agentschappen: Ber week 0.25 Rër kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. .'elefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Vs...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1