f&iïeig V erkeersongevaHen. Een Inbraak op den Zfjlweg Een dievenbende In Haarlem en Omstr.ken aan het wer*? D SPAA'NHBANK UIT DEN OMTREK. LAATSTE NIEUWS. ^*«3éfSÉfe vaa jeugdbeslaren fc Haarlem. 60 cents per regel ^hbUte tegen keelpijn Gewriehtsrheumatiek, Griep, Hoofd- en Zenuwpijnen. 55-jarig huw&iiïksfeest. Een ongeluk bij het vellen van boomen. Ongestempelde speelkaarten. Een dronken chauffeur. BURGERLIJKE STAND. Oranje Nassau Museum. Geen stroom. De weg kwijt geraakt. Haariemsche Orkestvereeniging. DE KWESTIE OP DE TENTOONSTELLING TE HEERLEN. Vreemdelingenverkeer. Bruggengeschil. DE KENNEMERBRUG. 377V2 101V2 4001/2 135 11 1541/2 144 406 477 392 374 228 1431/2 40 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Mr. D. Josephus Jitta. f In de bovenzaal van café De Kroon, fxroote Markt had gisteravond de oprich tingsvergadering plaats van de federatie van jaugdwcrkbesturen te Haarlem. De vergadering, welke onder leiding stond van de commissie van voorbereiding, werd gepresideerd door Mr. L. G. van Dam, voor- ritter der Vrijzinnig Democratische Jonge ren - organisatie. Mr. v. Dam memoreerde in het kort de Wordingsgeschiedenis van de federatie. In beginsel werd reeds tot stichting be- sloten en concegtstatuten werden voorbe reid door de voor dat doel ingestelde com Spr. wees op de belangrijkheid der jeugd beweging, die reeds in het buitenland zoo krachtig is. Naast school en huisgezin heeft de jeugdbeweging een groote plaats in de maatschappij ingenomen. De jeugdbeweging verdeeld volgens verschillende beginselen, nastrevend verschillende doeleinden, doch staande voor de zelfde moeilijkheden der leiding. Reeds in 't buitenland begreep men de noodzakelijkheid van samenwerking tus- schen de verschillende jeugdorganisaties. Doel der federatie is het zoeken van sa menwerking op die punten, waarop men kan samenwerken, terwijl toch de wijzen van nastreven der verschillende doeleinden be houden blijven voor elk der jeugdorganisa- lies. t Samenwerking dus met behoud van ieders zelfstandigheid. Verder deelt spr. mede, dat B. en W. van Haarlem bericht van verhindering hebben ingezonden. Aan de orde is de bespreking der ont- werp-statuten. Ingekomen zijn een groot aantal amendementen, die bij de artikelsge- wijze behandeling worden besproken. O.m. wordt vastgesteld, dat het doel der federatie is, met behoud van ieders zelfstandigheid, samenwerking te bevorderen tusschen de besturen der instellingen, die zich in Haar lem en Omstreken met jeugdwerk bezig houden, voorzoover zij bij de federatie zijn aangesloten. Bij artikel 11. dat o.m. bepaalt, dat op ée algemeene vergaderingen, de vereenigin gen met minder dan 50 leden 1 stem zullen uitbrengen; met 51 tot 100 leden 2 stem men; met 101 tot 250 leden 3 stemmen; met meer dan 250 leden .4 stemmen; stelde de Zeereerw. heer pastoor Boog- mans namens de R.-K. Commissie voor Jeugdorganisatie voor. deze bepaling te schrappen en te bepalen, dat elke vereeni- ging één* stem zal uitbrengen, omdat alle vereenigingen in de Federatie gelijk zijn. Dit voorstel van pastoor Boomans vindt ondersteuning. Op verzoek van den voor steller wordt echter eerst artikel 16 be sproken, waar, op voorstel van pastoor Boogmans. welk voorstel door de commis sie van voorbereiding wordt overgenomen, besloten wordt te bepalen, dat wanneer een der aangesloten, vereenigingen inzake een besluit van principieelen aard ver klaart zich daarmede niet te kunnen ver- eenigen, het besluit geacht wordt verwor pen te zijn. Dan komt het amendement op artikel 11 van pastoor Boogmans in stemming welk amendement met 9 tegen 5stemmen wordt verworpen. Een stem werd blanco uitge bracht. Bij artikel 21 wordt op voorstel van de R.-K. Commissie voor Jeugdorganisatie be sloten. dat het dagelijksch bestuur zal ge kozen worden voor den tijd van 5 jaar, ter wijl elk jaar een der leden aftreedt. Ten slotte worden de in hoofdzaak aldus gewijzigde statuten met algemeene stem men aangenomen. De bespreking der finautien leverde het resultaat op, dat het entreegeld der ver eenigingen 5 zal bedragen. Inzake de aanwijzing van een voèrloopig bestuur werd besloten, hiervoor 3 leden te benoemen en weiden de drie aftredende leden van de commissie van voorbereiding herbenoemd, n.l. de heeren K. v. d. Berg, Mr. L. G. van Dam en W. J. Speller. V an de rondvraag werd door enkele aan wezigen gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering met een woord van dank voor de medewerking van verschil lende zijden sloot. De oprichtingsvergadering werd door de volgende vereenigingen bijgewoond: Arbei- ue-s Jeugd Centrale; de afdeelingen Haar lem en Bloemendaal' van de Nederlandsche Padvinders; de Doopsgezinde' Jonge Man nen vereeniging; Jeugdbond voor Onthou- din; Meisjcsgilde; Ned. Bond van Abstinent studeerenden; Practische Idealisten Asso- ciatie; R.-K. Commissie voor Jeugd orga- nisatie; vereeniging 't JongensgiWe; Vrijz. Chr. Jongeren Bond; Vriiz Dein. Jongeren Organisatie; Haariemsche Jongemannenver- eenigmg; Vereeniging voor Kinderverzor ging en Kinderopvoeding en vereeniging van Huisvrouwen. Leed 30 jaar, eindelijk genezen. De schilder J. v. d. Heuvel. Talmastraat 18 Amsterdam, de bekende teekenaar en ontwerper op reclamegebied schrijft ons: „Op mijn He jaar begon ik reeds aan rheumatiek te lijden, welke kwaal met de jaren steeds verergerde zoodat ik ontelbare malen wekenlang te bed lag, niet in staat mij te I verroeren. Door ver schillende doktoren ben ik behandeld geworden, echter zonder blijvend resultaat Telkens weer kwamen de rheumati sche aandoeningen te rug, welke bij mij de geringste beweging ont zettende pijnen veroor zaakten en mij weken lang beletten mijn werk zaamheden te verrichten. Verschillende middelen heb ik beproefd, echter steeds zonder resultaat Ik had reeds zooveel over Togal-tabletten gelezen en ook gehoord van kennissen die door haar gebruik genezen waren van Rheumatische aandoeningen, andere van Griep, Influenza of Zenuwpijnen dat ik besloot het ook eens te probeeren. Reeds na de eerste flacon verminderde de pijnen en na gebruik van enkele flacons A f2.— was ik geheel hersteld. Zelfs het vochtige seizoen van verleden jaar deed mijn rheumatische aandoeningen niet terugkeeren, zoodat ik iederen lijder aan gewriehtsrheumatiek ten sterkste kan aanraden onmiddellijk bij de dichtst bij zijnde apotheek of drogist Togal-tabletten te halen." J.V.D.HEUVEL Gisteren herdachten de heer en mevr. Machieise, wonende Coornhertstraat 8, hun 55-;arige echtvereeniging. bruidsdagen zijn met groote opge wektheid doorgebracht en zij hebben zeer vee. olijk en van belangstelling ondervonden. .aandag waren te Zaandag drie arbeiders bezig fecomen cm te halen achter een per ceel op den Zutddijk; twee hunner maak ten dca grond loe. terwijl de derde aan de ^ouere zijde van den boom de wortels doorkapte, toen de bcom plotseling neer viel. De arbeiders B. Steenkist. uil Haarlem- merhede, en Jacob Michal. wonende te Haarlem, werden zoodan.g''getroffen, dat zij in zorgwekkenden toestand naar de ge meen te' i e kliniek werden overgebracht. Gistermiddag te half 5 is door een rechercheur op de Botermarkt aangehouden de Amsterdamsche koopman N., L.. die op de Botermarkt ongestempelde speelkaarten verkocht tegen 35 cent per pak. Een twaalftal spellen zijn in beslag geno men Te half 8 gisteravond is door een agent van politie aan het bureau gebracht een 26- jarige bestuurder van een auto, die met zijn wagen in de Zijlstraat reed, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. Hij reed op onzekere wijze en gaf geen signalen, toen de veiligheid van het ver keer zulks vorderde. De auto werd naar bet bureau gebracht. Ondertrouwd: 10 Nov.: C. H. Muijlaert en M. A. B. r. Giezen. L. Carp en I. E. E. D. Jeltes. Getrouwd: 10 Nov.: J. Hauber en N. Al- berding. Geborens 7 Nov.: z. van A. M. Vos Dekker. 8 Nov.: d. v. M. W. Lasschuijt de Nieuwe. 9 Nov.: d. van G. M. van RijnKwaad. z. van M. K. de Rijk Janssen. 10 Nov.: z. van J. Luijten Overleden: 9 Nov.: K. Hoekendijk. 21 f., Hazepaterslaan; A. de Vries, 67 Raam- stecg; 10 Nov.; W. S. L. C. Duymaer van Twisf, 60 j„ Koninginneweg; H, C. Scheen v. Dijk, 56 j., de Keijstraat; J. Leemans, 78 j., Krocht. Naar ons wordt medegedeeld, zullen als correspondenten voor Haarlem en Omstre ken vande vereeniging „Oranje Nassau" museum optreden Mevrouw Douarierre P. Gravin van Heerdt tot Eversberg, Potgie- terweg 13, Bloemendaal en Prof. Dr. A. A. van Schelven, Kenaupark 18, Haarlem De jparlijksche contributie is bepaald op 2.50 voor leden en 10 voor begunsti gers. Giften in eens zijn natuurlijk welkom. Bedraagt zoo'n gift in eens 100, dan geldt men als medestichter der vereeniging: 1 Het doel der vereeniging is de stiohting van een Oranje Nassau-museum. Omtrent dit doel lezen wij nog het volgende: Wat geen boek den Nederlander kan bij brengen, geen standbeeld hem ontvouwen, geen tentoonstelling hem aanschouwelijk maken, dat kan dit Museum hem laten zien. en doorgronden. Volkskracht zonder een heid bestaat niet. Méér dan één volk is zelfs ten gronde gegaan aan de verdeeldheid door zijn hartstochten. Nederland bezit in zijn dynastie bij het gezag der geschiedenis be vestigd bij eigen ondervinding in de jaren van den wereldoorlog, een schat aan een dracht, fierheid en eigenwaarde, aan natio- naliteitsbewustzijn, die het in onze verwaai de wereld niet ruilen wil voor de bordpa pierachtige republieken, die met mekaar vormen de legkaart van half Europa. Daarin ook ligt de waarde van het ontwor pen museum, waarbij de nationale betee- kenis voorop staat, zoodat frank en vrij een beroep mag gedaan worden op de medewer king van het Vaderland. Moge deze gul en van harte geschonken worden, ten bate van de Nederlandsche wetenschap, ten bate van de verrijking van Nederland's cultureelen rijkdom, ten bate vooral van de voortzet ting en versterking van de Oranje-traditie, waaraan ons volk zooveel te danken heeft en waarvan het nog zooveel verwachten kan. Geen stroom. De dienst der E. S. M. die Zondagavond 6.37 uur uit de Tempeliers- straat vertrok, had op de Emmabrug onder breking van de reis naar Zandvoort.. De tram stond onwrikbaar. Telkens werd geconstateerd dat de mo torwagens op de Emmabrug bleven stilstaan Hierover hebben we inlichtingen ingewon nen. Wat het geval van Zondagavond be treft, deelde men ons mede, dat één der 4 wagens juist op de Emmabrug defect raak te en niet meer mee kon in den dienst. Hij is toen uitgeschakeld en Ikter naar do remise gebracht. In verband met de klacht, dat het niet verder kunnen gaan op de Emmabrug zoo dikwijls voorkomt, zeide men ons, dat het werkelijk de laatste dagen tamelijk veel voorkomt, dat de lijn op de brug zonder stroom is. Hiervan is overbelasting de oor zaak, doch maatregelen worden getroffen, waardoor dit euvel zal worden ondervan gen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN, Ter gelegenheid van het 1234-jarig bestaan tier Brigade wordt op Zaterdag 26 December a.s. (2den Kerstdag) een propagandadag ge houden. 's Morgens zijn de opdrachtwedstrijden in Stoop's Bad aan de Julianalaan. 's Middags van half 2 tot 5 uur zijn er ver schillende wedstrijden in Stoop's Bad, waar na een gcmeenschappelijken maaltijd in hotel Lion d'Or". 's Avonds heeft de feestelijke prijsuitrei king plaats.' Motorwagen uit de rails. Aan het eindpunt bij het station der ,E. S, M. te Zandvoort reed een motorwa gen uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na een uur had men den wagen weer in het rechte spoor. Zaterdag misten twee Katwijker jongens n IJmuiden, de autobus. Zij besloten maar ,te gaan lcopen. Bij Aerdenhout sloegen zij den verkeerden weg in en kwamen bij Zandvoort uit, alwaar de politie zich over hen ontfermde en hen op transport naar Haarlem stelde. Daar geleidde de Haarlem, sche politie ze weer naar huis. EXCURSIE „EIGEN TUIN." Men schrijft ons Zondag j.l. hield de Coöperatieve tuin- bouwvereeniging „Eigen Tuin" een excursie naar Aalsmeer. Na om 8.14 uit Haarlem te zijn vertrokken, kwam men te 9.15 te Aalsmeer aan, alv/aar de Chrysantenkassen der firma's W. Eveleens en Zn. en P. Evel- eens en Zonen werden bezichtigd, onder lei ding van den heer Van Bommel, leeraar aan de Rijkslandbouw Winterschool. Er waren schitterende variëteiten en duizenden bloe men te bewonderen, waarvan de heer Van Bommel heel wat wist te vertellen. Daarna werd om kwart voor één Aalsmeer weer verlaten, om ongeveer kwart voor twee weer in Haarlem aan te komen. Morgenavond brengt de H. O. V. op veelvuldig verzoek een Drachtig Opcrapro- giamma ten gehoore. Op veelvuldig ver langen is het bestuur er toe overgegaan, óm 3e avondconceitefl-óffi nwart over acht te doen, beginnen. Waren de laatst gegeven concerten zeer goed bezocht, nu' kunnen de veelvuldige verzoekers 'ns blijk geven van hunne waar achtige belangstelling in de H. O. V. Een. Concert waarop zullen worden uit gevoerd: Carmen-Mignon-Faustballet-Ouverture Tell- Gioconda-en Traviata, onder leiding van Nico Gerharz, aanvangende te kwart over acht, is er nog meer te verlangen? Ja toch nog: Een marsch finale, maar die komt ookl Het wordt natuurlijk een, uitverkochte zaal. Haalt dus van tc voren uwe kaarten bij Alphenaar en Langeveld en ge voor komt teleurstelling. Het is in den laatsten tijd meer en meer ckerheid geworden, dat sinds eenige we ien handige inbrekers weder uit de gevan genis zijn ontslagen en dat een dievenbende de omstreken van Haarlem onveilig maakt en thans ook haar intrede in Haarlem wil doen. Men zal zich nog herinneren de inbraken, tot driemaal toe, in de afgeloopen 14 da gen in Bloemendaal gepleegd; twee op den 'ijperweg, in de villa van mevr. Dudok de Witt en den heer de Clercq en eenige da gen later in het Duinlustpark, in de villa an den heer Mcllema. Duidelijk waren de bewijzen, dat hier een en dezelfde dieven bende aan het werk was, hoewel de politie I er tot nog toe niet in slaagde de individuen ie arresteeren. Natuurlijk is dit slechts een kwestie 'van betrekkelijk korten tijd en zal de recherche vandaag of morgen de ongewenschte gas- ten te pakken krijgen, maar toch js het nu reeds niet van belang ontbloot onze le zers er opmerkzaam op te maken, wanneer zij zich ter rustte begeven of des avonds uitgaan, ramen en deuren goed te sluiten en die voorzorgsmaatregelen te nemen, die redelijkerwijs dienen genomen te worden, want het is wel te verwachten, dat, zoolang de recherche nog niet tot arrejtatie is kun nen overgaan, de dieven rustig hun werk, dan hier, dan daar zullen voortzetten. Intusschen, is het te hopen, dat de po litie zoo spoedig mogelijk succes vanhaar nasporingswerk heeft. Reeds zeiden we, dat het operatie-terrein der inbrekers begon in Bloemendaal met een drietal inbraken. Korten tijd achter el kander gepleegd; nu is er ook een vierde inbtaak gevolgd. Ditmaal in Haarlem, aan den Zijlweg nabij de Zijlbrug en naar ons verzekerd werd zijn er alle aanduidingen, die er op wijzen, dat ook deze inbraak door dezelfde personen is gepleegd, die in Bloemendaal hun slag hebben geslagen, ofschoon dezen keer gelukkig de buit niet bijster groot is geweest Het perceel, hetwelk door de ongenoodc gasten voor hun bezoek was uitverkoren, was de woning van den heer A. B., Zijl- weg 105. Dit huis grenst met den tuin aan het braak liggend terrein aan den Kinderhuis singel, waarlangs de dieven ook zijn gena derd, want alleen de achterzijde van het huis vertoont sporen van braak. De inbraak is gebeurd in den nacht van Zondag op Maandag, in den tijd tusschen kwart over elf des avonds en 8 uur des morgens. Aan de achterzijde van het huis heeft men op vernuftige wijze de serredeuren we ien te openen. Daartoe werd een gat ge boord onder de spanjolet, een draad door het gat gestoken en zoo de handle van de spanjolet overgehaald, waardoor de deuren geopend konden worden. De inbrekers zijn echter niet verder ge weest dan in de beneden-achterkamer. Uit een boekenkast, waarop nog de sleutel zat, wordt een bankbiljet van 10 vermist, een zilveren rijksdaalder, bene vens een gesloten blikken trommel, inhou dende waardeloos papier, welke trommel opengebroken, achter de woning op het ter rein aan den Kinderhuissingel is terugge vonden. In de nabijheid werd eveneens gevonden een deurknop en een schroevendraaier, die niet aan den heer B. toebehoorden, doch waarschijnlijk bij den inbraak gebruikt en door de inbrekers achtergelaten zijn. De trommel werd aan den heer B. terug gegeven, ook de inhoud ervan. Een oiulerzoek naar vingerafdrukken bleef zonder resultaat. De inbraak ge schiedde dus volgens de regelen dei „kunst". Door de politie werden nog pogingen aangewend om een politiehond te krijgen evenwel zonder resultaat. Naar aanleiding van onze berichten, ont leend aan de „Tel.", omtrent een poging t'ot ontvoering van minderjarigen, door een Haarlemmer die op reis was naar Heerlen, zendt de betrokkene, de heer Martens ons een lang ingezonden stuk, waarin hij ver schillende bijzonderheden rtiededeelt en de zaak zeer overdreven noemt. Aan het zeer lange sfuk ontleehen Wij nog de volgende feitelijke bijzonderheden. Volgens den heer Martens zots het heele geval zich hiertoe bepalen, dat hij in den trein een aanfal onzedelijke foto's aan een medereiziger heeft laten zien. Deze heeft de politie te Heerlen kennis gegeven, dat de heer M. pogingen in het werk zou stellen, minderjarige meisjes te ontvoeren en over de grens te brengen, zoodat bij aankomst in Heerlen de hoofdinspecteur aan den trein was om hem fegen te houden. Toen nu bleek dat men misgetast had, is men pas later over de gemaakte foto's begonnen. In zender zegt daf nooit het bewijs zal kun nen geleverd worden dat hij zich aan der gelijke feiten zou schuldig maken. Inzender deelt mede dat hij van de foto's thans geen enkel meer bezif, dat hij er nimmer meer dere reproducties van heeft laten makenen ze niet in voorraad heeft om ze te ver spreiden. De heer M. deelt ons verder medé, daf zijn stand op de tentoonstelling te Heerlen gehandhaafd is gebleven, onder voorwaar de, dat hij zelf nief op de tentoon- stelling zou verschijnen Het bestuur der vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en Omliggende Ge meenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft besloten, in de toekomst een aantal excursies voor de leden te organiseeren. Deze excursies zullen bestaan uit bezoeken aan musea, bene vens buitenplaatsen en andere plekken van natuurschoon in de omgeving. De bedoeling is in de eerste plaats om 'e leden door der kundige leiding en voor- irhting de genietingen van al het schoons, dat onze naaste omgeving in musea en natuur biedt, ten volle deelachtig te doen worden. Te beginnen met November, zal iedere maand, zoo noodig tot en met Februari door een 40-tal personen een bezoek aan het Frans Halsmuseum worden gebracht, waar de directeur het gezelschap zal rondleiden. Een lezer uit Overveen schrijft ons: Men kan eigenlijk aan vele dingen mer ken, dat wij, Overveners, duinlandschap-be woners, niet geschapen zijn voor waterland- sehapbewoners. Dat we eigenlijk nog niet rijp zijn, er watergangen en bruggen op na te houden. Waar men b. v. in Venetië en Giethoorn, of Boskoop en Amsterdam, de bruggeplaatsen bij uitnemendheid, geen last mee heeft, daar draait de brug bij ons di rect vast, zoo gauw we ons de aardigheid permitteeren, er ook bruggen op na te gaan houden. Wie heeft er b. v. ooit gehoord van een bruggekwestie in Venetië, waar het aantal bruggen, volgens hen, die er nooit geweest zijn, zoo groot is als 't aantal heipalen onder 't stadhuis van 't Noorsch Venetië. En wij, Rampenlaners, hebben er welge teld nog maar 31, de bruggen in de schoe nen van platvoetleiders niet meegerekend 31 Bruggetjes! En die 31 bruggetjes hebben de gemoederen van bijna 2 maal 31 bruggen gebruikende Rampenlaners in beweging ge bracht. Of eigenlük niet de bruggen, maar de jongste verbeteringen, die de Laan deel achtig is geworden. Zoo lang die verbete ringen de laan, dat wil zeggen, het plavei sel en de verzorging der voetpaden betrof fen, was 't Hosanna! Wel is dit nog niet gevolgd door „Kruisigt hem!" maar de ontevredenen zijn toch tot de ervaring ge komen, dat men geen „ho" moet roepen, voor men over de brug is. „Wat toch is 't geval"? om deze ingezon den-artikel-stopwoorden uitdrukking ook eens te misbruiken. Toen de bruggen werden geslagen, sloten de schuine opritten netjhs aan bij de weg kanten. Maar die hooge grasberm belette de afwatering van den weg. Weg dus met die grasbermresten! In onzen tijd van 120 K.M per uur op de fiets is geen plaats meer voor gras. De berm werd dus afgegraven en ëi kwam een fietspad voor in de plaats. Maar met het gras en de afwatering belettende grond verdwenen ook de schuine opri'tjes naar de bruggen, 't Gevolg was, dat 't be gin van de bruggetjes een decimeter of zoo boven den grond kwam te liggen. Maar nu kreeg men de poppen aan 't dansen. Die opstap van de luttele c.m. gaf aanleiding tot groot misnoegen. Eigenlijk onbegrijpelijk in een tijd, waarin 5 kwart van het mensch- dom doet aan sport, lichaamsoefening, athletiek, turnen, enz. Maar zoo is de mensch, de Hollander spe ciaal, zeggen de lui, die wel eens Brussel- sche kant gezien of Parijsche wafels hebben gegeten én dus verstand hebben van natio- naliteitsdeugden of -gebreken. Als een Hollandsche jongen op een toren klimt om er zijn stadgenooten met steen tjes te gooien, als een Nederlandsche elf- taller zich op een Zondagmiddag afbeult om den volgenden dag in de krant te staan met de beschrijving, dat hij „enorm" was, als een Hollander al zijn springspieren in wer king moet stellen om over een gespannen touw te tuimelen, dan is dat allemaal mooi. Maar o. wee! als hij een knieheffing „moet" maken van een decimeter! Weldra kwam dan ook de eerste klacht over den nieuwen bruggetoestand bij 't ge meentebestuur in en toen er eenmaal één schaap over de brug was, kwamen er meer De gemeentearchitect werd er over aange sproken. Er werd gepraat als door wijlen Brugman, maar deze (de gemeente-architect) wist van geen wijken. Het behoud van 't fietspad was voor hem 't bruggehoofd, waar. Op hij zijn verdediging Imsëerdé.' Trouwens, als hij het fietspad had prijs gegeven, dan zou hij de bruggen achter zich afgebroken hebben. Nu moeten we toegeven, dat het zeef moeilijk is, de belangen van fietsrij ders en brugeigenaren te overrbuggen. Een oplossing zou wellicht te vinden zijn, als er voor 't fietspad cementen tegels werden gebruikt, of als er bij elke brug een lantaarn werd geplaatst. Maar dan- zou de gemeente te veel over de brug moeten komen; Mis schien dat ook de bewoners genoegen zou den nemen met een zich gerant stellen door de gemeente, indien de bewoners, zoo lang zij zich nog niet aan den nieuwen toestand hebben aangepast, zich de neuzen van hun lakschoenen tegen de bruggeri stuk stooten. Mocht echter de gemeente-architect wij ken voor het verzet er brugmenschen, dan geven wij hun den 'welgcmeenden raad: bouwt gouden brüggen voor uw wijkenden vijand de*TJ?ate van César Franck, cRe na <Je pauze werd uitgevoerd, al hadden we van hem minder het bij het aanzetten der forti hinderlijk meestrijken van materiaal ver wacht. Het publiek, dat de kleine zaal van het Concertgebouw grootendeels vulde, toonde dien dank door levendig en dankbaar applaus. Eén of twee? Een vliegende kraai vindt allicht wat van haar gading; een zittende niets. Ook de reizende repörter heeft meer kans op nieuwtjes te stooten, dan zijn collega, die thuis blijft en zoo ontdekte een onzer rond half tien, een semi officieele bijeenkomst van stadsvroeden op het Frans JMsplein. De wethouder van O. W„ de heer M. A. Reinalda, de heeren W. A. J. v. d. Kamp, W. J, B. v. Liemt, J. Miezerus en H. J. L. Klein Schiphorst waren daar bijeen. Dat was de ongeveer voltallige commissie van Openbare Werken, Het was duidelijk, dat zij daar de ligging bestudeerde van de nieu- Kennemerbrug -die, naar we anlangs ver meldden, 25 meter breed zal worden en zóó zal worden gelegd, dat zij gemakkelijk het verkeer uit de Frans Halsstraat en naar den Schoterweg kan opnemen. Maar tevens meenden wij te bespeuren, dat er aanhan gers in de commissie zijn om twee bruggen te bouwen: één tegenover het viaduct aan den Jansweg en de andere tegenover het viaduct aan den Kruisweg, h'et oude, welbe kende plan, dat reeds meermalen geopperd is. Ook deze plekken werden door de com missie in oogenschouw genomen. Wij meenen te weten, dat er in de com missie inderdaad aanhangers zijn van het twee bruggenstelsel aan het Kennemerplein. v g HEDEN 5% Nederland 19IV i% Nederland 1923 tV4 Nederl t91 N -I lt21 A N -I 1923 D '.oil Lloyd Oude Vaart uto Gem E'gcn vlij „Nederland' acbeepvaart-U&ie Rutterd Lloyd daketvaart Oi.de Boot rloll Stoomboot H V. A Java Cultuur j urgent gew. oioniale Bank di»che Bank „ert Handel Mi) itesc dito hoenix Geconsolideerde ivon. Olie U S. Steel Marine comm. V orstenlanden Action* id. jap. Merc. Arg foerworedjo Oude Deli Senembah Oeli Batavia A darn Rubber Serbadjadi Silau Okai Sumatra L)ordtscbe Petr ooutbern Rail* Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell Het eerste van de serie bezoeken zal plaats vinden op Zaterdag 21 November te 2 uur. Elke lidmaatschapskaart geeft recht op deelneming van twee personen. De aanvragen om kaarten zullen, gerang schikt naar den datum van ontvangst door den secretaris, worden verdeeld over de -vier bezoekdagen, waarna de deelnemers hiervan mededeeling zal worden gedaan. De bezoeken aan buitenplaatsen e.d. moe ten uiteraard wachten tot het voorjaar. ALLIANCE FRANCAISE. Coba Swaan et Herman Leydensdorff: Concert de musique franpaise. Het was waarlijk met eenig excuus voor de groote muzikaliteit van het voorl ggende seizoensprogram van de Alliance franparse, dat de' voorzitter, de heer J. H. Sauveur, tegenover daartegen gerezen klachten, den eersten avond van dit seizoen openen moest. W el zullen echter de klagers, wanneer ze althans niet thuisgebleven waren, dezen avond hebben kunnen ervaren, hoe vol komen deze paste in het kader yan wat deze vereeniging uiteraard hare leden be doelt te geven. Want culmineeren, zooals bij de sluiting de voorzitt"' zeide. in de muziek alle cultureele uitingen, dan was het zoo waar, en zoo tas'.baar en concreet demonstreerde dat het bijzonder zorgvuldig gekozen programma, dat deze avond een sfeer scheppen zou van veel universeeler en typischer Franschen geest dan menige voordracht geven kan. De sonate op een populair Bretonsch hema van J. Guy Ropartz bracht immers al dadelijk deze stemming met den markan- en inzet van het eerste Lento. d.e als substraat kon dienen van niet enkel di: werk, maar voor al wat volgde, althans vóór de pauze. _Want geen enkele schoolsche bescliop- wing kan scherper en klaarder den eenen Franschen geest teekenen, die leeft even diep in de pairiarchaalsle volkspsyche, als n: dc meest verfijnde uiting van de hoogst gecultiveerde kunt, tot welkè school en richting zich deze .ook rekenen mag. Het sterkst sprak wel, wat wij daar zeiden uit de genoemde sonate, een Esquisse van Roger Ducasse, en het indrukwekkende piano werk van Ravei: Pavane pour unc Infante défunte. Evenzeer echter n hc .oncertstuk voor viool en piano van Saint Shëns, waarin daarnaast heel bijzonder n j Tielcdiek en harmon'e de Wagneriaan.-ctu 1 nvlced na te wijzen valt. Het sterkst was rnej. 'Swaans zeker in Pavane van Ravel, die haar aanleiding l. over gai tot sprekend-genuanceerd en ge acheveerd spel. f Den Jieer Leydensdorff hadden We bi, zander te danken- voor Saint Saëns en vcor j rüiVj 103 99 1011/a 103 41 63 51 x/2 '691/2 IL73/4 1391/a 190 201/2 587 319 1221/., 177 143 42 i42i/? 107 176 400 137 1 e/a 1531/. '43.50 -IOI/4 106 406 477 394 398 230 3771/2 373 114 >4315/16 106 39 615/ifl IO|l/2 103 99 103 1571/j 188 77^2 590 1221/2 '751/2 1441/4 1421/2 143 174 10 NOVEMBER. ttRSlt LATERE KOERS KOERS BERLIJN i 59 25 59.16 PARIJS 9.95 9 88 BRUSSEL 11.30 11 28 WEENEM 36 - 35.05 LONDEN 12.05 12049/16 STOCKHOLM 66 55 66.50 KOPENHAGEN 61 85 61.75 -'SLO 52 45 50 35 BAZEL 48 - 47 92 WYORK 2.49 2.481/2 ROME 1 9 90 9 90 Vergadering „Witte Kruis". Met 'toog op de algemeene vergadering van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", 26 November a.s. in Hilversum te houden, hield de afdeeling Bloemendaal Maandag avond een ledenvergadering in Hotel „van ouds het Raadhuis" te Overveen. Dc voorzitter, Dr. J. Th. Bornwater, open de de vergadering met de meer gehoorde klacht over het slechte bezoek. Zoo ooit, dan was er thans reden voor die klacht, want slechts 3 bestuursleden en 1 gewoon lid waren aanwezig. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering, werden de ingekomen stukken behandeld Hierbij was: een dankbetuiging van de wed. Bijvoet voor de grafkrans der afdeeling, bij gelegen heid van het overlijden van het oud-be stuurslid, wijlen den heer A. F. Bijvoet, ge nenden; een collectie aanbevelingen van verschit- ifjadc afdeelingen voor candidat'en voor lid v ,n het hoofdbestuur; .en filmreglement, ingeval de afdeeling Slapeloosheid Ik spreek niet van hen, die door zorgen gekweld worden of lijden aan een of andere kwaal. Met hen mag men niet schertsen. Slapeloosheid echter kent nog andere oor- zaken. Verschillende vormen neemt zij aan. De een kan niet inslapen, een ander wordt te vroeg wakker, en menigeen slaapt met onderbrekingen sluimert even en wordt dan weer wakker. In 't algemeen moet men niet te veel geloof schenken aan menschen, die beweren den nacht slapeloos hebben door gebracht. Men vergist zich zoo licht. De tijd, waarin men wakker ligt, neemt mén te lang, die, gedurende welken men sluimert, te kort. Hoe 't zij, prettig is 't niet wakker te blij. ven, omdat in plaats van den slaap, die uitblijft zich ongenoode gasten melden. Gedachten, die ons overdag niet invallen, houden ons bezig. Men herinnert zich eens klaps zooveel uit zijn vroeger leven. Men be gint herinneringen te overdenken, waarvoor men des daags geen tijd heeft Ze heb ben alle haar eigen gestalte: deze komt als leeraar en opvoeder, gene als zaken vriend. Ook vrouwengestalten zijn er bij. Het lijkt een volksoploop waarin allerlei typen vertegenwoordigd zijn en waarin elk op zijn beurt aan 't woord komt. Elke gedachte, elke herinnering is buitengewoon opdringerig, zóó dat men er angstig van wordt. Alle spreken uitvoerig en beginnen altijd met het „weet u nog?" Het slot luidt onveranderlijk: „Had ik maar...." Ook een enkele goede gedachte, een prettige inval kan ons in den slapeloo- zen nacht overvallen. Meestentijds is men die 's morgens vergeten. Men moet zich verwijten, dat men zelf oorzaak is. dat de slaap uitblijft, of wel om dat te veel of te moeilijk verteerbare spijzen de maag in beslag nemen, of men te veel door elkaar gedronken heeft, of wat in onzen tijd wel steeds zeldzamer begint te worden te lang gelezen heeft, zoo ver meerdert men willens en wetens het aantal bezoekers. Het zoo vaak aanbevolen middel tegen slapeloosheid, tellen tot honderd, duizenc heeft reeds lang afgedaan. Daarmee bereikt men niets. Er zijn er die, om over de sla- pelooze uren heen te komen, gedichten gaan maken. Dat schijnt 's nachts merkwaardig vlot van stapel te loopen, terwijl de produc tie vaak zeer rijk is. Baat het den slapelooz» niet, dan toch, wanneer later de verzen ge drukt worden, zijnen lezers. Die slapen fei dafi van in. mocht overgaan tot 't vertoonen van de film over malaria-bestrijding. Naar aanleiding hiervan deelde de voor zitter mede, dat 't bestuur 't vertoonen dezer film in Bloemendaal, in overweging zal ne men. De secretaris, de heer A. IJzerman, voegde hieraan toe, dat de mogelijkheid be slaat, tegelijk met deze film de bekende „Leeuwenhoek-film" te vertoonen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer S. P Rei- nierse. Den heer Dr. H. L. van Beusekom zal verzocht worden, als plaatsvervanger te willen optreden. Den afgevaardigde werd opgedragen, zijn stem uit te brengen op de heeren W Spuy- man te Zaandam en A. van Dam, arts te Haarlem, twee candidaten, door de afdee ling gewenscht, omdat de Z.W.-hoek van Noord-Holland in 't geheel niet in 't Hoofd bestuur vertegenwoordigd is. Met de door het Hoofdbestuur voorge stelde wijziging van het Huishoudelijk Re glement der Hoofdvereenigiug, (welke wij ziging bedoelt een betere regeling der can- didaatstelling van hoofdbestuursleden bi; periodieke- en tuschentijdsche verkiezingen) ging de vergadering accoqrd. Na de rondvraag, waarvoor geen liefheb bers waren, werd' de vergadering g*Vflten, DE 2e WINKELWEEK. Heemstede maakt zich meer en meer los van de idee een dorp te zijn. De enorme uitbreiding brengt leven mee. leven ook voor de zaken Het publiek is echter nog te veel gewend naar dc stad tc gaan om inkoepen te doen. Men meent nog altijd, dat de stad meer voordeelen oplevert. Om dit te weerleggen moeten de winke liers trachten het koopend publiek aan tc tocnen, dat ook hier in Heemstede ieder artikel, en dan voor een niet hoogcren prijs, te koopen is. Heemstede is echter nog te veel dorp, cm de menschen tot „winkelen" over te halen. Daarvoor is „de groote trom" roeren noodzakelijk. Het was dan ook goed gezien van het bestuur der Winkeliersvereniging voorstel len te doen tot het houden van een 2e Winkelweek gezien net succes van het vo rig iaar,- Van 12 tol 19 November zal dan deze Winkelweek gehouden worden 69 winke liers zullen hieraan deelnemen. Donderdagavond zal de feestelijke ope ning plaats hebben. De burgemeester. Jhr J. P. W. van Doorn heeft zich bereid ver klaard deze winkelwgek te openen. Daarna zal een muzikale wandeling plaats hebben door de gemeente, aanvangende 7.30 uur mei sis uitgangsount café-restaurant „De Oude Beuk", Zandvoortschc laan. Als attractie zal o.a. voor het puzliek eet zeer interessante wedslriid plaats hebben waaraan iedere inwoner boven den leeftiic van 10 jaar mag deelnemen. Elke étalage n.l. is voorzien van een nummer, dus van 1 tot 69. In iedere étalage zün op een kaart 3 woorden te lezen, waaruit één woord geko zen moet worden. Het geheel, dus 69 woor den vormt een gedicht.Voor dezen wedstrijd zijn ruim 60 waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Deze priizen worden in de étalagr van den heer Kooren. Binnenweg, hoe! Hcemstedelaan, uitgestald. Ieder deelnemer is tevens verplicht U melden, welke étalage hij het mooisU vindt. Biljetten voor deze wedstriiden zijn t' verkrijgen bij dc heeren Coops, Wilhelm:- nsplein; firma T OosWhoorn Si Zn., Raad buisstraat 6; D Glas. Binnenweg 21; J. d' Groot, Zandvoortschc laan en C. Hobbezak Binnenweg, Als het weer nu een beetie medewerk: dan zal Heemstede een week priiken i: haar volle pracht, want ieder winkelk zal hef uiterste doen. om iets moois te la ten zien. Het belooft dan een prettig, drukte, in tegenstelling met de anders rus tige avonden langs den weg. PEN HAAG, 10 Nov, Tn den ouderdom 71 iaar is alhier overleden Mr. D. Jo- "hus Jita, lid van den Raad van State en ■d-hoogleeraar aan de Amsterdarascht "iversiteit. .Hij was een bekende persoonlijkheid op t gebied van Internationaal privaatrecht. Hij werd in 1913 lid van den Raad van dtr.te. Talrijke gesehriften verschenen van zijn hand. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2