WEMÓD gfilEUWS Grondverkoop door Beemster. Invoer van toebereid dierlijk vet. Bevordering van de Nederl. Kolenindustrie. R. K. Vredesbeweging. UIT ONZE OOST. Windhoos op W.-Java. Mgr. van Velsen. LUCHTVERKEER De vlucht van De Pinedo. Een ondankbare juffrouw. Een vrouw door messteken verwond. Auto-ongeluk bij Maartensdijk. Onder kameraden. Geldvermissing bij het kantongerecht te Middelburg. SCHIP LEKGESLAGEN EN VASTGELOOPEN. Tegen bioscoopvoorstellingen, en bals te Venlo. Een geheime sigarenmakers werkplaats. Arme knderien. Een .waarzeggende oplichtster. Vaisdhe guldens. De Maas wast weer. Italiaansche oplichters. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. LANDB. EN VISSCHERIJ Als de kuilvisscher zijn netten uitwerpt EEN NIEUW R.K. VAC ANTIEOORD. De buitenplaats „Lindenlust" te Boxtel, 'root 11840 M2, grenzend aan uitgestrekte 1 osschen, is verkocht aan de aid. Amster- ~m en omstreken van den Bond van Groote Gezinnen, welke reeds in Egmond aan Zee :n dergelijk vacantieoord exploiteert. In dit itste tehuis werden in het afgeloopen jaar :eds gedurende 7000 verp'leegdagen kinde- rn uif de groote stad ondergebracht en nu a er reeds aanvragen voor 15.000 ver- leegdagen. Het tehuis te Boxtel zal nu, r ar gehoopt wordt, al reeds in het a.s. voorjaar in de bestaande behoefte voorzien. Pe verbouwing te Boxfel zal geschieden o"der leiding van den architect J. C. Koot Amsterdam. Het initiatief voor den aan- i cop ging uit van den heer P. de Lange fe "ussum, de stuwkracht der Amsterdamsche creeniging. Door de Kroon geweigerd. In 't begin van 't jaar verkocht de ge meenteraad van Beemster uit het uitbrei- :ngsplan ongeveer 3 hectaren land zonder estemming voor bouwterrein. Gedeputeer de Staten va" Noord-Holland onthielden aaraan hun goedkeuring, waarna de Raad .n beroep ging bij de Kroon, Thans is bericht ontvangen, dat ook de ".roon goedkeuring heeft onthouden, óm- Jat op deze wijze aan het uitbreidingsplan geen goede uitvoering wordt gegeven. De min, van Arbeid heeft bepaald, dat in- oer van toebereid dierlijk vet, waarvan lijkt, dat het in het land van oorsprong als codanig niet geschikt is geacht voor men- chelijk voedsel, slechts is toegestaan langs het kantoor Rotterdam. MEDEWERKING DER GED. STATEN INGEROEPEN. De minister van BinnenL Zaken en Land- Jouw heeft aan Gedep. Staten van de onder scheidene provinciën onderstaande circulaire gezonden. „Zooals uw college bekend is, ondervindt e Nederlandsche Mijnindustrie moeilijk eden in verband met de lage kolenprijzen.' Jet ligt voor de hand, dat een vergrooting an het afzetgebied tot vermindering der moeilijkheden kan leiden. Bij het overwegen der middelen daartoe is o.m. besloten, aartoe de medewerking van uw college in te roepen. Deze zouden hierin kunnen bestaan, dat door uw College wordt besloten, om, ter bevordering van de Limburgsche „clenindustrie, de voor de Provinciale in stellingen benoodigde kolen en kolenproduc- in van de Limburgsche mijnen (staats- of articuliere mijnen) te betrekken. Ik heb .e eer uw College tot medewerking in dezen geest uit te noodigen. Tevens zou ik het op prijs stellen, indien oor uw College tot de gemeentebesturen in uw gewest een verzoek werd gericht, om op dezelfde wijze de Nederlandsche kolen- industrie te bevorderen. Ik zal gaarne van uw College vernemen, welk gevolg doe u aan dit schrijven is gegeven. (Corr. Bur.) De vereeniging gesticht. Zaterdag is te Amsterdam de oprichtings vergadering gehouden Van de R. K. Vredes beweging in Nederland. Mr. G. Kropman, de voorzitter van het Amsterdamsche comité voor de K. S. A., leidde de bijeenkomst in met een korte toe spraak, waarin hij in het licht stelde, dat de vredesweek geleerd heeft, dat in katholieke kringen van de ware en goede vredesge- dachte nog zeer geinig bekend is. Er is de plicht, de belangstelling geleidelijk gaande te maken. Daarna was het woord aan den heer K. de Haan, waarnemend secretaris van het comité voor de R. K. vredesbeweging in Nederland, die verslag uitbracht van hetgeen de laatste jaren van katholieke zijde in Nederland is gedaan ter voorbereiding van de stichting eener R. K. vredesbeweging in Nederland. Vervolgens sprak prof. dr. Titus Brands- na, Ord. Carm., die deed uitkomen, dat in dezen tijd kwalijk meer genoegen genomen kan worden met de vredesgedachte, die in het: „si vis pacem, para bellum" gelegen heet te zijn. Een fatalistisch berusten strookt niet met ons gemoed, maar ook niet met ons ver stand. Wij erkennen de suprematie van ver stand en wilj al kan beïnvloeding daarvan niet worden ontkend. Het verstand, geleid door de geopenbaar de waarheid, gaat in hooger beroep van het vonnis over de vredesactie geveld door die- getfen, die beweren, dat oorlog noodzakelijk is en goede economische gevolgen heeft. Zij die heil zien in den oorlog als bron van maatschappelijken vooruitgang, begaan een elementaire sociologische fijut. Misleiding, verkeerd inzicht en hartstocht doen.den mensch het kwaad van den oorlog niet meer zien. Het feit van den wereldoorlog heeft niet bewezen, dat hij niet te vermijden was. Evenals bewerking van de publieke opi nie bij den oorlog als factor van beteekenis wordt aangenomen, zoo kan dat ook ten opzichte van den vrede geschieden. De gedragslijn in de nieuw te stichten vereeniging te volgen, zal naar spr.'s mee ning moeten worden overgelaten aan hen, die het bestuur dier vereeniging zullen heb ben te voeren. Vooral echter zal het gebed de actie moeten ondersteunen en zal de zegen van God op het vredeswerk moeten worden afgesmeekt door het opdragen van veler dagelijkschen arbeid ten bate van den vrede. Prof. Mag. G. de Langen Wendcls O.P., meent een zwakke zijde in de vredesactie ook van anderen te zien in een te veel aan toespraken, omdat overtuigen van de nood zakelijkheid van den vrede overbodig is, waar ieder, die zelfs maar menschelijk ge voel bezit daarvan reeds overtuigd is. Het bewijs, dat van katholieke zijde een beweging van zoo groote sociale beteekenis als die van den vrede is genegeerd, is be schamend en is een uiting van verderfelijk individialisme. Maar desondanks wil spr. toch adviseeren niet een massa-beweging te verwekken voor den vrede, waar klaarblij kelijk de gedachte van den vrede nog niet in voldoend krachtige mate aanwezig is. De vredesbelangstelling, het vredesbewustzijn moet opgewekt worden door het voorbeeld van de practische vredesstemming van een kleine kern met diep innerlijk leven en veel studie. Dan alleen is er z.i. kans om deze beweging, die het wezen en de ziel van het Christendom tot object heeft, te doen slagen. De aanwezigen besloten daarna in prin cipe tot oprichting van een R. K. Vereeni ging voor den Vrede, welke te stellen is onder bescherming van O. L. Vrouw Konin gin des Vredes. De heer Haazevoet wenschte het Genoot schap zoo ingericht te zien, dat er direct een flink contact met het katholieke volk kan tot stand gebracht worden. Hij zag in de geringe belangstelling voor de vredes week de goedkeuring van het publiek, dat z. i. wacht op de daden, die de leiders zul len' stellen. Besloten werd de nieuw gestichte veree niging te noemen „R. K. Vredesbond in Nederland". Het bestuur werd vervolgens als volgt samengesteld: Voor de wetenschappelijke leiding: le voorzitter prof. Mag. G, de Langen Wen- dels O. P.; le secretaris pater mr. Beaufort O. F. M. Voor de landelijke propaganda: 2e voor zitter de heer P J. J. Haazevoet; 2e secre taris de heer K. de Haan, Groningen; pen ningmeester drs. H. A. Kaag; toegevoegde bestuursleden prof. dr. Titus Brandsma Ord. Carm. en mej. dr. Jac. Hillen, Amsterdam. ROOMSCH LEVEN IN INDIE. In „Sociaal Leven en Streven", orgaan van den Centralen Raad der Ned. Ind. Kath. Sociale Bonden, vinden wij onderstaand over zicht van de kerkelijke indeeling van Ned. Indië, zooals deze thans is 1. Apostolisch Vicariaat van Batavia (Mgr. Van Velsen). A. West- en Midden-Java 23.400.000 inwoners, gemissioneerd door de Paters Je- suïten. A Aantal katholieken in 1923 35.349. Onderwijs (1924) 1. Europeesch 13 fröbelscholen met 994 leerlingen, 17 lagere scholen met 3712 11., 3 muloscholen met 193 11. en 3 H.B.S.'met 226 11. 2. Holl. Inlandsche 3 fröbelscholen met 127 11., 13 Holl. Inl. scholen met 2562 11. 3. Inlandsch 47 Inl. 2ae klasse scholen met 3921 11. 4. Opleidingsinrichtingen 2 voor fröbel onderwijzeres, 4 voor Eur. hulpakte, 1 voor Eur. hoofdakte, 4 voor Inl. onderwijzer(es), 1 klein Seminarie. 5. Internaten 1 voor jongens, 6 voor meis jes, 2 St. Vincentiusgestichten -en 2 weeshui zen. B. Residenties Soerabaja, Rembang en Kediri 6.136.000 inwoners, gemissioneerd door de Paters Lazaristen (hoofd Pastoor Dr. Th. E. de Backere.) Aantal katholieken in 1923 5608, Onderwijs (1924) 3 Eur. fröbelscholen met 305 11., 5 Eur. lagere scholen met 973 11., 1 H-B.S. met 97 11., 1 opleidingsinrichting voor Eur. hulpakte. C. Residenties Madoera, Pasoeroean en Besoeki 5.480.000 inwoners, gemissioneerd door de Paters Karmelieten (hoofd Pastoor N. van der Pas.) Aantal katholieken in 1923 3313. Onderwijs (1924) 1 Eur. fröbelschool met 45 11., 1 Inl. idem met 37 11., 1 Eur. lagere sthool met 276 11., 1 mulo met 65 11., een op leidingsinrichting voor Eur. hulpakte, 1 Holl. Inl. school met 95 11., 1 internaat voor meisjes. II. Apostolisch Vicariaat van Ned. Borneo (Mgr. J. Bos) 1.625.000 inwoners, gemis sioneerd door de Paters Kapucijnen. Aantal katholieken in 1924 5026. Onderwijs (1924) 4 Holl. Chin, scholen met 502 11., 16 Inl. scholen met 709 11. III. Apostolisch Vicariaat der Kleine Soen- sa-eilanden (Mgr. Verstraelen) 2.700.000 inwoners, gemissioneerd door de Paters van het Goddelijk Woord. Aantal katholieken in 1924 77.525. Onderwijs (1824) 178 Itll. scholen met 14.546 11., 3 normaalcursussen voor-oplei ding van Inl. leerkrachten. IV. Apostolisch Vicariaat van Ned. Nieuw- Guinea (Mgr. Aerts) 400.000 inwoners, ge missioneerd door de Missionarissen van het H. Hart van Jezus'. Aantal katholieken in 1925 pl.m. 20.000. Onderwijs (1924) 87 Inl. scholen met 3842 11., 1 normaalcursus voor de opleiding van Inl. leerkrachtemn. V. Apostolisch Prefectuur, van Padang (Mgr Brans) 4.400.000 inwoners, gemissioneerd door de Paters Kapucijnen. Aantal katholieken (met inbegrip van die in de Prefecturen sub VI en VII) in 1923 7402. Onderwijs (1924) 3 Eur. fröbelscholen met 200 11., 5 Eur. lagere scholen met 460 11., 1 Uloschool met 51 11., 6 Holl.-Chin. scholen met 754 11., 2 Inl. scholen met 140 11., 1 kost school voor meisjes, 1 St. Vincentiusgesticht en 1 weeshuis voor jongens en meisjes. VI. Apostolische Prefectuur van Benkoe- len (Mgr. Smeets) 1.500.000 inwoners, ge missioneerd door de Priesters van het H. Hart van Jezus. Onderwijs (1924) 3 Inl. scholen met 387 11. VII. Apostolische Prefectuur van Banka en Billiton (Mgr. Herkenrath) 350.000 in woners,. gemissioneefd door de Paters der H.H. Harten van Jezus en Maria. met 75 11. en 4 Holl. Chin, scholen, waarvan 2 met internaat in voorbereiding. VIII. Apostolische Prefectuur van Cele bes (Mgr. Panis) 3.090.000 inwoners, ge missioneerd door de Missionarissen van het H. Hart van Jezus. Aantal katholieken in 1923 16.000. Onderwijs (1924) 1 Eur. school (voorber. lager en ulo) met 260 11., 2 Holl. Inl. scholen met 490 11. en 1 daarvoor voorber. school met 60 11., 40 Inl. scholen met 2638 11., 1 nor maalschool voor opleiding van Inl. leerkrach ten. Vergelijkt men bovenstaande gegevens met die van 1902, dan ziet men verrassende ver schillen. Het aantal katholieken bedroeg m 1902 ruim 50.000 w.i. ruim 26.000 Inlanders. In 1923 beliep het aantal katholieken omstreeks 150.000, w.o. 120.000 Inlanders. In het ge bied van Mgr. Verstraelen gingen-in 1924 meer dan 12.000 Inlanders tot het katholi-) cisme over. In 1902 arbeidden in Ned.-In- dië 50 missionarissen, in 1923 waren hier werkzaam 200 priesters, bijgestaan door een talrijke schaar leekebroeders en'zusters. Het aantal scholen steeg in 20 jaar van pl.m. 40 tot bijna 400. Een dessa vernield. Een windhoos vernielde de dessa Tjibi- noeng in -het Buitenzorgsche. Honderden bootnen zijn omgewaaid. Een Aneta-telegram meldt uit Batavia, De titulaire Bisschop van Aezani, Aposto lisch Vicaris en Pastoor van Batavia, Mgr. A. P. E. van Velsen, is op dienstreis naar de Noordkust en den Oosthoek van Java. In Tarente aangekomen. Markies de Pinedo is Donderdagmiddag halfdrie onder groote geestdrift der bevol king te Tarente geland. Civiele en militaire autoriteiten waren bij de aankomst aanwe zig. Men bood de Pinedo en zijn mecanicien twee zilveren bekers aan en de gemeente raad van Tarente heeft besloten aan De Pinedo het vrij burgerschap van de stad De 24-jarige M. de H., echtgenoote van J. J. B., stond voor den Haagschen poli tierechter terecht, omdat ze bij den heer H. J. K., bij wien ze inwoonde, vloerklee- den en dekens zou hebben weggenomen. Bekl. zegt, dat ze hef wel weggenomen heeft, doch dat ze juist, toen de politie zich met het geval ging bemoeien, bezig was het gestolene terug te. brengen. De heer K„ die als getuige verschijnt, zegt dat hij de kleedjes miste en er de jonge vrouw naar gevraagd had. Ze had, evenals haar echtgenoot, beweerd, dat zc er niets van wisf. Get. die, naar ter terechtzitting bleek, alleen woonde, en altijd heel goed voor het jonge paar geweest was, vroeg voor de vrouw een voorwaardelijke straf. Op de vraag van den rechter, waarom hij dit vroeg, antwoordde de man, dat hij erg veel van het kind van de huurders hield en hij wou niet, daf moeder en kind op een dergelijke wijze gescheiden zouden worden. De politierechter vroeg dan, of hij de juffrouw niet erg ondankbaar vindt. De goede hospes antwoordt: „Ja, on dankbaar is ze Maar het kind was de vreugde in huis." De Officier eischt tegen haar drie weken gevangenisstraf. Bekl, vraagt of ze niet voorwaardelijk veroordeeld kan worden, als ze zich onder toezicht van de Reclaseering stelt. De politierechter zal over een week uit spraak doen. Bij een twist te Rotterdam, tusschen den 31-jarigen chauffeur B. S. en de 25-ja- rige mej. A. H., heeff deze chauffeur deze vrouw messteken in borst en rug toege bracht, waardoor zij werd verwond, echter niet ernstig. De dader is aangehouden en in bewaring gesteld. Gebleken is, dat het paar reeds geruimen fijd in onmin leefde. HET DRAMA IN DE HALVEMAAN STEEG TE AMSTERDAM. Nog steeds blijft de verdachte zwijgen. Verschillende aanwijzingen. Het vermiste mes nog niet gevonden, De misdaad, die Vrijdagavond in of nabij de Halvemaansteeg in de Hoofdstad is ge pleegd, is uit een oogpunt van gerechtelijk onderzoek moeilijk. Het geheele complex van gegevens immers wordt beheerscht door de vraag heeft men hier te doen met een moord of met een zelfmoord Er zijn dingen, die op het eerste gezicht wijzen op zelfmoord, doch er zijn ook aanwijzingen, die sterk spreken voor moord. Het staat vast, dat het slachfoffer dien avond in de Royal Bar is geweest en vertrok ken is met de Duitsche buffetjuffrouw Martha Klopweg. Na ongeveer vijf minuten weg te zijn geweest, kwamen zij terug en toen bleek, dat de diamanthandelaar den doodelijken steek had ontvangen. Het getuigenverhoor heeft eenige klaar heid gebracht over de handelingen van het tweetal op straat. Zoo moet er iemand geweest zijn, die de vrouw heeft zien loopen met een langen onbekenden man. Daarachter liep, klaarblijkelijk eenigszins opgewonden, de diamantbewerker. Wat het verdere ver loop is geweest, vermocht de commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomée, die het onderzoek leidde, niet te ontdekken. Een tweede verklaring van belang is, dat iemand den diamantbewerker en Martha Klopweg heeft gezien op den Amstel, onge veer ter hoogte van de achterzijde van café „de Kroon". Zij hadden ruzie met elkaar. De vrouw ging daarop de Halvemaan steeg in, terwijl de diamantbewerker doorliep in de richting Munt. Voor den papier handel van Vlieger, dus even voorbij de steeg, draaide hij om en liep de vrouw achter na. Beiden betraden dus vlak achter elkaar den Royal Bar. - Dat er iets niet in den haak was tusschen het tweetal hun verhouding er buiten gelaten wordt versterkt door de laatste woorden welke het slachtoffer in het gasthuis sprak en die ongeveer luidden „Ik dacht niet, dat je zoo slecht was." Een andere ontdekking van de politie bestaat in het feit, dat de diamantbewerker eenigen tijd geleden in den Fransche-Bazar een groot knipmes heeft gekocht in den vorm van een dolk. Het kan heel goed zijn, dat de wond, 'die het slachtoffer had, toe gebracht is met een zelfde soort mes of misschien met hetzelfde mes. Het lemmet drong ongeveer twee en een halven centi meter in de botst en trof het hartezakje, ten gevolge waarvan een hevig bloedverlies ontstond. Het bloed is in groote hoeveelheid uitgestroomd,-waardoor het flanel, het hemd en de binnenzijde van het vest geheel door drenkt werden. Aan de buitenzijde van het vest zijn geen bloedsporen en het gat doet zien, dat de steek met kracht is toegebracht. Nu zou men uit het feit, dat de diamant bewerker het mes heeft gekocht en uit het feit, dat het lemmet noch het colbert, noch de dikke winterjas heeft geraakt, kunnen afleiden, dat de man ten gevolge van een of andere behandeling van de zijde van* de Duitsche vrouw zichzelf gestoken had. Doch het feit, dat de steek slechts door het vest en de onder kleeding is gegeaan, be hoeft hier niet op te wijzen, omdat er vol doende aanwijzingen zijn, dat hij zoowel z'n jas als z'n colbert open heeft gedragen. Bovendien is het de vraag, of, als iemand zichzelf zoo'n zwaren steek toebrengt, hij nog de kracht heeft het mes te verdonkere manen. Want het mes is tot dusverre nog niet opgespoord. De aanwijzing, waaraan de politie groote waarde hecht, is de richting, waarin de stoot werd toegebracht. Deze is van boven naar beneden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat wanneer iemand zich het staal in de borst drukt, er een steek zal ontstaan, die van boven naar beneden wijst. Dit kan veel beter, wanneer een ander den steek toebrengt. En voor een tegenstander valt het wapen gemakkelijker weg te werpen, dan voor den getroffene zelf. Uit deze overweging en uit nog andere, waar van in het belang van het onderzoek het niet wenschelijk is, ze te openbaren, kan het vermoeden rijzen, dat de steek is toegebracht door Martha Klopweg. Zij zelf Zwijgt in alle talen, ofschoon zij bij den commissaris Harrebomée reeds verschillende keeren in verhoor is geweest. Vast staat inmiddels, dat de twist, die de diamantbewerker eenige dagen té voren heeft gehad met een persoon, welke ruzie is gezien door den zwager in geenerlei ver met de Duitsche vrouw staat. Het lijk, dat zich nog steeds in het Binnen gasthuis bevindt, is inmiddels overgedragen aan de Justitie, zulks ter gerechtelijke schouwing door den patholoog, anatoom, dr. Hammer. Maandag zou naar het mes in den Amstel gedregd worden. Inzake den moordaanslag in de Halve maansteeg, verneemt de Tel. nog, dat de politie een sterke aanwijzing heeft gekre gen, die er op kan wijzen, dat Martha Klop weg aan het geval niet onschuldig is. Toen de patiënt naar het Binnen-Gasthuis was gebracht, heeft hij behalve de woor den: ik dacht niet, dat je zoo slecht was, ook nog gezinspeeld op een vrouw, die hem gestoken had. Hiermede kan hij zeer ver moedelijk niemand anders bedoeld hebben dan de Duitsche vrouw die men met hem heeft zien twisten. De heer C. N., uit Utrecht die Vrijdag on der de gemeente Maartensdijk door een auto werd aangereden, is in de Rijkskliniek te Utrecht aan de bekomen verwondingen overleden. De automobilist F. H., uit Den Haag, is door de politie te Maartendsdijk aangehou den en ter beschikking van de Justitie ge steld. Een eenzame kreupele zwerver, die reeds geruimen tijd in een woonwagen ergens on- der.Rijssen (Z. H.) woont, riep de hulp in van een paar soortgenooten voor 't verplaat sen van zijn wagen. Na hun vertrek bleek het, dat zij den ouden, man bestolen hadden voor f 55 plus een wollen deken. Gelukkig mocht het de politie gelukken de vriendelijke helpers op te sporen. - Betreffende de vermissing van een bedrag uit de kas van het kantongerecht te Middel burg (ongeveer f 800), wordt nader ver nomen, dat de Rijksklerk J. B., die zich eerst hield of hij niets van de zaak wist, later be kend heeft het geld te hebben verduisterd. In den loop dezer week is hij in de gelegen heid gesteld het bedrag aan te zuiveren. In- tusschen was door de gemeentepolitie pro ces-verbaal tegen h^n opgemaakt zij heeft hem voor den offcier van Justitie geleid. Deze heeft den aangehoudene weer op vrije voeten gesteld. B., die als een goed en welwillend ambtenaar bekend staat, is in zijn betrekking gehandhaafd. HET ZWAKKE GESLACHT. Dat het ras van Kenau Hasselaar nog niet is uitgestorven, bewees Vrijdag een dame, be woonster van de v. Rossumwoningen te Loos duinen. Door den eigenaar was haar de huui- opgezegd van de woning, maar dat nam niet weg, dat de opzichter zich ter plaatse ver voegde om de huur in ontvangst te nemen. Over een en ander ontstond een woorden wisseling, die zoo hoog liep, dat de bewoon ster den opzichter op buitengewoon onzachte wijze tracteerde met dehondenzweep. Met een bebloed gelaat deinsde de man af, en diende bij de politie een klacht wegens ernstige mishandeling in. AUTO OMGESLAGEN DE BE STUURDER GERED. De wegen in de Haarlemmermeer, zijn thans ten gevolge van den regen en het bieten rijden zoo glad, dat zij een gevaar opleveren voor auto- en motorrijders. Dit ondervond Donderdagmiddag een vertegenwoordiger der firma Gebr. v. L., te Amsterdam. Diens auto glipte, geraakte in volle vaart in een grinthoop en kwam daarop met de wielen omhoog in een sloot. De bestuurder geraakte onder water, doch kon zich ongedeerd uit zijn benarde positie bevrijden. DE MOORD OP DEN VELDWACHTER TE NEDERWEERT. Vele aanwijzingen tegen den verdachte. Naar verluidt, heeft de Justitie, na het door haar geleide onderzoek, thans tegen den gearresteerden arbeider C., uit Nederweert, zoovele aanwijzingen dat vrijwel vaststaat, dat deze den moord op den veldwachter Verkennis te Nederweert moet hebben be dreven. Zooals gemeld, zijn de gebr. D. uit Neder weert, die ook werden verdacht in den moord een aandeel te hebben gehad, op vrijen voe ten gesteld. Op de anders zoo rustige Maas te Maas tricht was het Zondagmorgen een heele con sternatie, volgens de „Maandagmorgen." Omstreeks half tien kwam van de rich ting Luik een sleepboot met vier groote schepen naar Maastricht. Voor het doorvaren van de laatste brugspanning der Maasbrug is altijd een grootte stuurmanskunst noodig, waartoe dan ook steeds een loods op elk schip aanwezig is. Het is n.l. noodz ke'ijk, dat onmiddellijk na 't passeeren der brug een zeer korten draai genomen wordt, om het vastloo- pen op den uiterwaard „de Griend" te voor komen. Vermoedelijk wegens het niet losgooien van den tros der sleepboot werd het schip eerste de „Rosa 42" uit Antwerpen, door de sleepboot; die reeds de brug gepasseerd was en draai genomen had, tegen een brugpijler getrokken, tengevolge waarvan de „Rosa 42" niet snel genoeg meer kon draaien en door een volgende schip op de Griend gestoo ten werd. Het geval liep overigens zeer gelukkig af, gezien de snelheid waarmede 'de schepen door de brug liepen. Waren op de drie vorige schepen geen loodsen aanwezig geweest, dan waren zeker groote ongelukken het gevolg geweest. De „Rosa 42" werd na een uurtje vlot ge sleept, waarna bleek, dat het schip bedenke lijk scheef lag. We vernamen dat het voor- ruim lek gestooten en de lading verschoven was. Tot Zondagavond was men nog steeds met twee ploegen pompende om zinken van het schip te voorkomen. Naar de Tel. verneemt, heeft de gemeen- feraad van Venlo bepaald, dat de politie verordening zal worden gewijzigd. Aan houders van bioscopen en bij lichtbeelden- voorstellingen zal worden verboden, dat toegang wordt verleend aan personen be neden de 18 jaren. Eveneens is het den houders van open bare dansgelegenheden verboden perso nen beneden den leeftijd van achttien ja ren tof hun inrichtingen toe te laten bij openbare bals. Ambtenaren van de accijnzen hebben bij een bewoner van de Hoefkade te 's-Hage een geheime sigarenmakerswerkplaats ont dekt. Toen de ambtenaren aanklopten, deed de sigarenmaker zelf open. Het bleek dat hij juisf druk aan den arbeid was. De man had geen aangifte gedaan van zijn werkplaats. De werkplaats was ook nog on geschikt en zou na aangifte zeker zijn af gekeurd en bovendien verkocht de thuis werker zijn producten o'ngebanderolleerd. De man heeft zich dus voor heel waf te verantwoorden. Tabak, sigaren, vormen en een pers zijn in beslag genomen. Tijdens de afwezigheid van de moeder trokken twee kleine kinderen der echte lieden C., te Terwinselen een pan kokende melk van het fornuis. Beide stumperds be kwamen ernstige brandwonden. De foe- stand van een der kleinen is zorgwekkend. Een juffrouw te Rotterdam, aldus meldt het Hbl., is door de politie gearresteerd, wegens oplichting. De vrouw belde overal in de straten, bij de huizen aan en bood daar aan, de kaart te leggen a raison van 50 cents. En werd haar gelegenheid gebo den, haar kunst le beoefenen, dan wekte zij bij haar clientèle den indruk tijdens de séance, dat ze lid was van een soort van vrijmefselaarsvereeniging, die zij het „goe de werk" noemde. Door middel van deze vereeniging, die slechts in haar verbeelding bestond, zou zij haar klanten aan goede posities kunnen helpen. Daarmee waren echter aanmerkelijk grooter bedragen ge moeid dan 50 cent. Sommen van 150 en 170 wist ze van verschillende menschen los te krijgen. Het geld werd aangenomen onder condifie, dat het met rente zou wor den terugbetaald, indien de beloofde posi ties uitbleven. Noch van het geld, noch van de betrekkingen kwam iets terecht. Tenslotfe zijn eenigen van de gedupeer den naar de politie geloopen, die haar thans wegens oplichting gearresteerd heeft. Vermoede'ijk zijn er nog meer slacht offers v^n het „goede werk", dan die zich thans gemeld hebben. In verband met de aanhouding van de fwee personen J, N„ een zwerver en ze kere II., te Winschoten, meldt men, daf het sedert eenigen tijd wel bekend was, dat in deze omgeving vatsche guldensstuk ken werden uitgegeven. Op markfdagen en na vele samenkomsten van veel publiek doken telkens berichten op over het ont vangen van valsch, meest looden geld. Zoo weer te Blijhaai en Vlagtwedde. Tot de hand gelegd werd op diE tweetal. Reeds 44.88 boven A.P. Men meldt uit Roermond: Het water in de Maas is, na een korten siilstand, wederom snel wassende, Maas tricht seinde Zondag 21 c.M. en Maandag 88 c.M. De peilschaal teekende gisfer een stand aan van 44.83 N.A.P. De weilan den loopen snel onder' water. De jukken van de stuw te Roermond zijn gestreken en de werken der Maaskanalisatie te Bel- feld liggen nu stil. België seint nog was. In een zaak in de Kalversfraat te Am sterdam, gaven twee Italianen bij aankoop van een paar schoenen een biljet van 100 in betaling, waarvan zij het terug te geven geld in francs wilden ontvangen. Daar hieraan niet kon worden voldaan, werd hun hef bankbiljet teruggegeven. Na hun vertrek bemerkte men, dat zij een bil jet van 10 hadden meegenomen. HOUDT OLSZANSKI ZICH IN NEDERLAND SCHUIL? Van betrouwbare zijde wordt verzekerd dat 11 ul? V' Oekraïner, die verklaard zou hebben den aanslag op den Poolschen Staats presidente hebben gepleegd voor welke aanslag zich thans de joodsche student Stei ger te Lemberg te verantwoorden heeft van Duitschland naar Nederland zou zijn gevlucht. Hij had geruimen tijd te Berlijn vertoefd. Toen echter zijn naam in verband met het Steiger-proces genoemd werd, ver dween hij plotseling. Hij zou nu zonder oas ongeveer een week geleden over de Nede-- landsche grens zijn gevlucht en zich in een Nederlandsche havenstad schuilhouden, wachtende op de gelegenheid om naar Ame rika te vertrekken. Tot nog toe beschikt hij echter nog met over de noodige middelen tot het ondernemen van de reis* (Vad.) ROTTERDAM, 9 November. Binnen- landsche granen. Tarwe bij klein aanbod prijshoudend, in de allerpuikste soorten, f 14%15 1/4, overigens f 1213. Rogge en haver niet getoond. Gerst chevalier f 12% 13. Erwten kleine groene puike prijshou dend, f 1318 schokkers eveneens prijs houdend. Bruine boonen vaster, f 1318%. Buitenlahlandsche Granen prijshoudend Rogge Western no. 2 disp. f 9.60, stmd. f 9.50, Zuid-Russ. disp. f 9.55, stmd. f 9.40, Duitsche Poolsche disp. gf 8.40, stmd. f 8.60. Gerst 48 pond aangek, en stmd. f 179 Z.- Russ. aangek, f 176 Donau disp. f 180- 190 naar qual. Haver Canada 3 aangek, f 10.25 feed no. 1 disp. f 9.80, dito no. 2 aangek, f 9.40, 38 pond clipped aangek, f 9. Maïs La Plata disp. f 198—200, stmd. f 196, Donau/ Galfox, disp. f 192, stmd. f 187, Jan./April levg. f 182, Amerik. mixed aangek, f 191 Witte Z^uid-Afrik. no. 2 aangek, f 187, gele dito no. 6 stmd. f 190. Vee. Ter markt waren aangevoerd 434 vette runderen, 165 vette en graskalveren, 1691 schapen of lammeren, 879 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.25 —1.30, 2e qual. f 1.15—1.20, 3e qual. f 1—1.1 ossen le qual. f 1.10—1.20, 2e qual. f 1—1.05, 3e qual. f 0.90—0.95, kalveren le qual. f 1.70 —1.81, 2e qual. f 1.40—1.60, 3e qual. f 1.20 1.35, schapen le qual. f 0.940.96, 2e qual. f f 0.90—0.92, 3e qual. f 0.86—0.88, lammeren f 1—1.10, varkens le qual. f 0.95 —0.97, 2e qual. f 0.90—0.94, 3e qual. f 0.87 0.89, exportvarkens f 0.820.86, alles per kg. Vette koeien en ossen vlug verhandeld. Vette kalveren tengevolge van den kleineren aanvoer iets vlugger verhandeld schapen en lammeren evenals varkens vlug verhandeld. Vlas. Aangevoerd 4300 kg. Holl. geel f 0.95 1.501700 kg. Groningsch f 11.40, 4900 kg. blauw f 0.951.45 1200 kg. wit Zeeuwsch f 0.901.20. Eieren. Zceuwsche en Overmaasche f 13 14.50 Aardappelen. Westlandsche Poters f 1.50 2.20, Zeeuwsche bonte f 3.103.70, id. blauwe f 3.103.70. Zeeuwsche eigenhei mers f 2.502.80, Brielsche eigenheimers f 2.80—3.40, bravo's f 3.40—3.80, Red Star f 2.603, blauwe eigenheimers f 2.503 per hl. Fijne zaden. Lonzaad voer- t 1819, idem zaai- f 2123, mosterdzaad geel f blauw maanjaad karwijzaad f 22%23%, koolzaad f kanariezaad f 19%21, zonne bloempitten f 1617. AMSTERDAM, 9 Nov. Boter. (Centrale Botermijn.) Prijzen hoogste f 2.40, laagste f 2.16. AMSTERDAM, 9 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 402 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. 124132 ct., 2e qual. 110124 ct., 3e qual. 90110 ct. per kg. slachtgewicht100 melk en kalfkoeien f 350525 per stuk 62 vette kalveren, le qual. f 11.12, 2e qual. f 0 90 1, 3e qual. per kg. lev. gewicht 46 nuch tere kalveren f 1423 p. st.150 schapen, f 4252, 450 vette varkens, Holl. le qual. f 1.09—1.10, 2e qual. f 1.07—1.09, en ele boven noteering, per k.g. slachtgewicht. Overz. en Geldersche le qual. f 1.091.10, 2e qual. f 1.081.09. AMSTERDAM, 9 Nov. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 3.503.70, id. blauwe f 3.303.50, id. Eigenheimers f 2.903.10 id. Blauwe Eigenheimers f 2.803 Friesche borgers f 2.702.80 Zeeuwsche blauwe poters f 1.802.10, id. bonte poters f 1.802.10 Anna Paulowna Za'ndaardappelen f 34.50 Hillegommer Zandaardappelen f 45 Gro ninger Bravo's f 3.253.35 Drentsche Eigenheimers f 2.302.80 per hl. Rapen f 1.70—1.80 p. 60 kg. AXEL, 7 Nov. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 12, rogge f 10, gerst f 11.50, haver f 10, erwten f 12.50. APELDOORN, 9 Nov. Eieren. Aanvoer 6000 stuks. Prijs f 1415.50, gemiddeld f 15. Handel gewoon. ALKMAAR, 9 Nov. Varkens. Aange voerd 680 varkens, vette f 0.900.93, zou ters f 0.830.86, Londensche f 0.8892 p. kg. UTRECHT, 9 Nov. daarden. Aangevoerd 750 stuks. Weeldepaarden f 4505050, werkpaarden f 250450, oude paarden f 100 —250, 1 %-jarige veulens f 150250, 2-ja- rige hitten f 120250. ALKMAAR, 9 Nov. Vee. Aanvoer 28 koeien f 250480, 3 vette kalveren f 70 130, 3 id. per kilo f 1.301.60, 19 nuchtere id. f 1428, 5 schapen f 34. BOVENKARSPEL, (Station), 9 Nov. Aardappelen Blauwe f 1.55, Bonte f 1.55 p. baal. Aanvoer 135 baal. Uien groote gele f 2.45, nep f 3.20 per baal. Aanvoer 48 baal Bloemkool le soort f9.5015.50, 2e soort f5.10—7.80, 3e soort f 1.30—2.40 per 100 st. Aanvoer 50.200 stuks. Roode kool f 1.10 1.70 per 100 Kg. Aanvoer 9700 Kg. gele kool f 1.702.30 per J00 Kg. Aanvoer 8900 Kg. Witte kool f 0.90—1.30 per 100 Kg. Aanvoer 11.500 Kg. Bieten groote f 10.20. 11.60, kleine f4.906.70 per 1000 stuks Aanvoer 45.300 stuks. EDE, 9 Nov. (Weekmarkt). Eieren f 13 15 per 100 stuks Biggen f 1623 per stuk. Aanvoer 35000 eieren, 80 biggen. GELDERMALSEN, 9 Nov. Fruit. (Vei lingsver. „Geldermalsen en Omstreken), kerperen 22, goudreinetten 917, sterappe len 1321, huismannen 6%, benderzoet 9, present van Engeland 20, bergamotten 2632, Eng. bellefleur 14%16%, belle fleur 1618, beugelzoet 8, wijnappelen 8% zoete reinetten 14, grauwe hola's 16, Jan Willems 11%, koningsrood 14, boschappe len 11%, jasappelen 11, dubbele benderzoet 9%, zoete schxjvers 10, campagnezoet 12% reinzoet 10%11, zoete bellefleur 9, mis pels 13, dubbele benderzoet extra 14, win ter jannen 42, Gerrit Roelofs appelen 6% diverse zoete appelen 89 diverse stoofpe ren 2125 cent per Kg. R.-K. Coop, Tuinders vereeniging „Kenne- merland". Prijsnoteering van 9 Nov. Spruiten 1120; Witlof 1126; Uien 45; Tomaten 2430, alles per K,G. Bloemkool 724; Gelekool 46; Roode kool 36; Groen kool 58, alleé per stuk; Wortelen per bos 2025, pèr K.G. 34; Prei 1219; Selderie 58; Knolselderie 78,* alles per bos; Aardappelen per K.G, 35; Spinazie 1.902.30; Andijvie 601.20; Sla 351.40; Boerekool 4070, alles per K.G. ENKHUIZEN, 9 Nov. Garnalenprijs. heden 1.251.50 per mand. Heden hooger scharprijs. De eerste 8 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 70 pond hoekschar en 40 pd. hoekbot. Marktprijs voor schar f 15.15, voor bot 28.55 per 50 kg. IJMUIDEN, 9 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 31 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot 1.701.35, tongen 2.902 per kg griet 7829, gr. schol 6052, md. schol 5755, zetschol 60—34, kl. schol 30—19, 13.50—650, scharren/2113, per 50 kg roggen 2217 per hoop vleet 3.151.70 per stuk pieter man en poon 12.508.50 gr. schelvisch 5239, md. schelvisch 4231, k.md. schelvisch 2013, kl. schelvisch 158, 10.503 per 50 kg kabeljauw 7442 per 125 kg gr. gullen 30q4, kl. gullen 9.50—4, wijting 7.504 per 50 kg. IJMUIDEN, 9 Nov. Van de haring- visscherij kwamen heden hier binnen de loggers K. W. 172 Jacoba) met 21 last j K.W. 92 (Prins Hendrik) met 12 last en N.W. 1 (Johanna Jacoba) met 23 last pekel haring. Door den Britschen stoomdrifter L.T. 53 (Girl Kathleen) werden 200 manden versche haring aangevoerd. IJMUIDEN, 7 Nov. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoom treilers JM. 53 (Derika VI) met f 1934 IJM. 187 (Derika IX) met f 2807 IJM. 203 (Derika XVI) met f 2204 IJM. 143 (Balder) met f 3205 IJM. 503 (Holland VII) met f 3009 IJM. 232 (Westland) met f 1678 IJM. 238 (Johanna Maria) met f 2173 IJM. 38 (Jenny Élsa) met f 6022 IJM. 157 (Maria van Hattum) met f 2369 IJM. 106 (Reiger) met f 2244 aan besomming. Heden kwamen van de haringvisscherij hier binnen de Britsche stoomdrifters L.T. 227 (Reclame) met 340 manden L.T. 1262 (Lisburn) met 292 manden P.D. 399 (Cim- berlev) met 367 manden en B.C.K. 14 (Sea- toiler) met 370 manden versche haring. Ge veild werden de vangsten van de zeilloggers IJM. 270 (Hendrika) met f 3094 KW. 46 (De Hoop) met f 3949 van de Britsche stoom drifters L.T. 1262 (Lisburn) met f 2089 L.T. 1167 (Boy Roy) met f 1527 B.F. 440 (Rime) met f 3130 aan opbrengst. IJMUIDEN, 9 Nov. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treüers IJ.M. 418 (Derika V) met 5564 IJ.M. 124 (Derika XI) met 3320 IJ.M. 126 (Derika XIII) met f 3326 IJ- M. 189 (Ma ry) met f 2361 IJ.M. 119 (Mies Truus) met f 3491 IJ.M. 134 (Gerberdina Johanna) met f 2594 IJ.M. 10 (Jacquelina Clasina) met f 5528 IJM. 324 (Amalia) met f 3081 IJ.M. 482 iSchieaijk) met f 3738; IJ.M. 481 (Amstelüijk) met f 3916 IJ.M. 150 (Kam perduin) met f 3132 IJ.M. 253 (Sumatra) met f 3677 IJ.M. 39 (Petten) met f 4005 IJM. 491 (Timor) met f 2401 IJ. M. 110 (ZZnstroom I) met f 3230 IJ.M. 84 (Pal- las) met f 2718 IJ. M. 44 (Plejaden) met f 5360 IJM. 340 (Java) met f 1969 IJM. 21 (Corrie) met f 2631 IJ.M. 193 (De Hoop) met f 2420 IJ.M. 8 (Annie) met f 2486 IJ. M. (Swift) met f 2647 IJ.M. 183 (Eli sabeth Betty) met f 3334 IJM. 159 (Juli Streiff) met f 2136; IJM. 72 (Coarolina) met f 3139 IJM. 158 (Invoierno) met f 1901 T. S. 30 Texel) met f 2844 S. D. 34 (Del- phuin) met f 2047 en B. X. (Hanseat) met f 5090 aan besomming. Millioenen pootvisschen gaan verloren. Op het pampus en het Hoornsche Hop wordt jaarlijks van 1 Augustus tot 1 Novem ber den visschers verboden, met kuilnetten te visschen. Die terreinen worden van regee- ringswege beschermd, opdat de visch daar rustig kan voorttelen om zich daarna over de Zuiderzee te verspreiden. Het resultaat is naar de Tel. verneemt, ver rassend. Tot aan de Oranjesluizen wemelt het van jonge snoekbaarzen forellen, zalmpjes enz., welke geschikt zijn om als pootvisch naar het binnenwater te worden overge bracht. Wat gaat men nu doen 1 November is het Kuilverbod opgeheven en terstond is een heele vloot Volendammer vaartuigen dag en nacht bezig, het Buiten-IJ en het Pampus met kuilnetten af te visschen, zoodat milli oenen jonge broedvischjes worden vermoord. De vischjes zijn te klein voor consumptie en dienen alleen tot voer voor de Volendammer eenden. De van regeeringswege geboden be scherming der Zuiderzeevisscherij wordt daardoor snel te met gedaan. Zij kan alleen succes hebben, wanneer genoemde terreinen het geheele jaar voor kuilvisschers worden afgesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6