REGERINGSCRISIS? Mgr. P. 0. Wytenburg f Bietenbouw en Coöperatie. it Onze hoogeschool. STADSNIEUWS. In 't geweer in 't geweer! Woensdag 11 November 1925 Jaargang No. 16195 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS. HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. De socialisten en het Gezantschap by den H. Stoel. VOORSTEL KERSTEN AANGENOMEN. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het amen dement-Kersten c.s. tot ophef fing van het Gezantschap bij Z. H. den Paus met 52 tégen 42 stemmen aangenomen. DIENTENGEVOLGE ZAL HET KABINET-COLIJN VER MOEDELIJK AFTREDEN. Onrechtmatige werkloozen- uitkeering. Verbetering op de Haarlem- mermeerHjnert. Personalia. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents j>Cr regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mcdedeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per reget. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 et. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op uit oiaci zijn, mgevoxge ue verzeKermgsvoorwaarden QfifHl tevensiange getieeie ongeschiktheid tot went en dooi F 7Cfl bij een ongevai mei f OCfl bij verlies van hand. f 10K "ij verli tegen ongeval en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 0UUUverlies van beide armen beide beenen of beide oogen 3U." doodelijken afloop A vdU. een voet of een oog 1 lud.^ duim of verlies van een f50. wijsvinger- dij een breuk van Dij verlies van een been of arm andere vinger. Er is in de laatste weken veel rumoer in de pers, zelfs in die der liberalen en so ciaal-democraten, geweest over onze R.-K. Universiteit Wij bebben ons daarbuiten ge houden en er geen gewag van gemaakt in de overtuiging, dat de aanstichters, met no bele bedoelingen bezield, spoedig spijt zou den hebben van hun voorbarige critiek. Er waren van de R.K. Hoogeschool eenige fei ten van al te fel studentenleven geconsta teerd, waarmee slechts bewezen was, dat ook op deze instelling het „nil humani mihi alienum", het „niets ménschelijks is mij vreemd" toepasselijk was en waarmee de oude tegenstanders in het ongelijk werden gesteld, die altijd vreesden, dat in een Roomscbe Universiteitsstad geen „echt stu dentenleven" zou kunnen bloeien. Laten wij aannemen, dat er te Nijmegen al heel spoe dig een te echt studentenleven was ont staan, dan was hef nog zeer verkeerd, om daarop in een R.K. Studentenblad in felle kleuren de aandacht te vestigen, nog meer verkeerd in onze eigen Roomsche dagblad pers daarover te polemiseeren .De gretig heid, waarmee socialistische en andere on- Katholieke bladen daarop gevallen zijn. loont wel, hoe onvoorziclj|jg deze critiek in het publiek is geweest. Immers, men stond hier ?tgenover een zeer ionge, twee jaren bestaande instelling. De jeugd sleept men niet publiek voor den strafrechter maar voorhet goed bewaakte, zorgvuldig afge sloten tribunaal van den wijzen kinder rechter. Ook hier bad o.i. de bevoegde Overheid dienen gewaarschuwd te wor den, waarna bet kwaad evenzeer als tbans zou zijn gestuit, zonder ergernis en gevaarlijke beroering naar buiten. Deze gedachten kwamen bij ons op, toen wij gisteren het Jaarboek 1925 der St. Rad- boud-slicbting ontvingen; het tweede jaar boek van onze R.K. Universiteitsstichting. Dc bedoeling daarvan is voornamelijk be langstelling te wekken voor onze R.K. Hoo geschool, een propaganda, die helaas nog maar al te noodig blijkt. Onze Universiteit toch is er, eindelijk, maar zij is nog lang niet afgebouwd. De dure en toch zoo hoog ïoodige faculteiten der genees-, wis- en natuurkunde en alles, waf met_deze uitge strekte takken van wetenschap samenhangt, missen wij nog; en deze faculteiten trekken juist de groote sfroomen studenten. Maar ,-aok het feit, dat voor een faculteit als de rechtsgeleerdheid slechts 62 eerste-jaars stu denten zijn ingeschreven bewijst, dat de R.K. Universiteit nog niet alle Katholieken tot zich trekt, die in Nederland een we tenschappelijke vorming zoeken. Er is dus nog alle aanleiding om de belangstelling voor deze machtige stichting op te wekken en het besef der waarde van een R.K. Uni versiteit meer te doen doordringen. Vooral op dit laatste komt het aan. De groote beteekenis van een Katholieke Hoogeschool Is in ons land hooit voldoende gevoeld. An ders was zij er veel eerder geweest bij een bevolking van twee en een half millioen Katholieken, die voor allerlei Roomsche in stellingen geofferd hebben als geen andere Katholieke Gemeenschap ter wereld. Dat onvoldoende begrip van de beteekenis cener Katholieke Hoogeschool spreekt uit den staat der bijdragen, in hef 2de jaar boek afgedrukt. In het boekjaar 1923 werd in totaal ont vangen bijna 210.000 en in hel 2de boek jaar 204.000, een achteruitgang van bijna 6000, Het Bisdom Haarlem droeg echter over 1924/25 4000 meer af dan in 1923, zoodat de vier andere bisdommen samen 10.000 minder offerden. Schril daartegen af steekt wel een be cijfering, welke „een enthousiast vriend der R. K. Universiteit" in hetzelfde jaar boek heeft gemaakt, en waarin hij langs een zeer logische redeneering tot de con clusie komt, dat Katholiek Nederland ge makkelijk per jair wel vier milioen voor de Universiteit van Nijmegen bij elkaar zou kunnen brengen, terwijl de helft ruimschoots voldoende zou zijn om een eerste klas Universiteit met vijf faculteiten te onderhouden. Eén ding vergeet deze enthousiaste cijferaar echter, dat wij nooit tot groote dingen komen, wanneer wij niet afleeren onze krachten te versnipperen. Het zou heel gemakkelijk zijn volgens het bedoelde fir.ancieele plan jaarlijks een paar tnillioen voor onze Universiteit bij elkaar te krijgen, wanneer men onder ons, Room- schen, eens ophield om voor alles en nog wat een comité op te richten, een loterij, een feestavond en wat al niet te organisee rree. Daaronder zijn natuurlijk heel veel nut tige en wenschelijke zelfs wel noodzake lijke dingen, maar er is ook zooveel liefs en aardigs onder, dat we best zouden kunnen missen, zonder eenige schade voor ons openbaar Katholiek leven. En toch, juist dat onophoudelijk leuren aan 'de Roomsche huizen met inschrijvingsbiljetten, loten en circulaires en kaarten voor liefdadigheids- uitvoeringen maakt, dat 'n financieele cam pagne voor een stichting van den allereer- sten rang als dc R. K. Universiteit zoo wei nig kans van slagen heeft Dit blijkt wel uit het tweede jaarboek', ondanks de zorgvul dig in elkaar gezette organisatie van paro chiale en diocesane comité's voor de R.K. Universiteit komt er in heel Roomsch Ne derland maar even twee ton bij elkaar, ter wijl het gemakkelijk twee millioen kan zijn. Laat Katholiek Nederland zich toch nog eens doordringen van deze woorden van bet Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat: „De eigen universiteit moet en zal ons „brengen die mannen en vrouwen, waaraan „wij steeds meer behoefte hebben: mannen „en vrouwen, van wefenschappelijken zin, „tevens levend en werkend uit ons heilig „geloof, mannen en vrouwen, die allen des „te beter vaderland en gemeenschap zullen „dienen, naar gelang zij deze juister zullen „zien in hef licht van Gods waarheid en „van Zijne alwijze en algoede Voorzienig- „heid". Als dit waar is en het is waar! dan zal er nog heel wat moeten gebeuren eer tof het Roomsche volk van Nederland is door gedrongen, dat hef bezit van een eigen Hoogeschool is een geestelijk bezit van heel de Katholieke gemeenschap, welke door de hlijmoedige offervaardigheid van allen moet worden onderhouden en tot een indrukwekkende schepping moet worden uitgebouwd. Een voorstel tot opheffing. De Tweede Kamerleden Kersten en Zandt hebben een amendement ingediend op hoofdstuk III der Staatsbegrooting 1926, (Buitcnlandsche Zaken) waarvan de bedoe ling is het Nederlandsche gezantschap bij den Pauselijken Stoel op te heffen. In de avondvergadering der Tweede Kamer heeft de heer Vliegen (S. D. A. P.) verklaard, dat de socialisten voor bet amendement zouden stemmen tot opheffing van het gezantschap bij den H. Stoel. Men seint ons uit Den Haag: (Zie verder Laatste Nieuws.) In Huize Duiprust te Overveen, waar bij de laatste levensjaren in een welverdiende rust slept, is gisterenavond half negen overleden de hoogeerw. heer Mgr. P, C. Wijtenburg, oud-deken van 's-Gravenhage. Sinds eeni ge dagen was Mgr. lijdend aan bronchitus, en werd Maandagmiddag van de H.H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Mgr. Wijt#nburg werd geboren in 1848, priester gewijd in 1871 en in 1906 benoemd tot deken en pastoor van 's-Gravenhage Over zijn werkzaamheden in den Haag berichtte ,de „Msb." indertijd bij zijn afscheid als deken als volgt: In September 1906 werd mgr. P. C. Wijlen- burg tot deken van 's-Gravenhage en pas toor der St. Jacobuskerk aan dq Parkstraat benoemd. Onder zijn bestuur werden in den Haag zes nieuwe parochies gesticht n.l. die van de H. Martha (1909), van de H.H. Engel bewaarders (1912), van O. L. Vr. van Lour- des (1915) en van de H. Familie (1920). ter wijl men thans ook bezig is een bijkerk te bouwen in de parochie van de H.H. Anto- mus en Lodewijk, welke wordt toegewijd aan den H Paschalis Baylon: Dit groote aan tal nieuwe parochies wijst wel op de enorme uitbreiding van den Haag in de laatste jaren, welke uit den aard der zaak vele zorgen v0^r mër- den deken heeft meegebracht. Naast deze algemeene zorg voor de ka tholieken van zijn dekenaat, toonde mgr. Wijtenburg een bijzondere voorliefde voor de verbetering en verfraaiing van zijn kerk. Mgr. zorgde voor den aanleg van electrisch licht in zijn kerk; hij stichtte er de Gerar- dus Majeüa-kapel en wekte daardoor op tot devotie tot den H. Gerardus voor wien hij een bijzondere vereering koestert; de mu ren van de Maria-kapel werden met mar meren devotiesteentjes versierd, de zij-alta ren gepolychromeerd en het hoofd-altaar opnieuw verguld. Aan de Communiebank liet mgr. een paar koperen platen aanbren gen met voorstellingen uit het Oude en Nieuwe Testament; de preekstoel werd van een klankbord met fraai bewerkten rand voorzien, terwijl onder mgr. Wijtenburg ook de voltooiing der gebrandschilderde ramen in dc kerk tot stand kwam. Het katholiek onderwijs ging mgr. Wijten burg steeds bijzonder ter harte; verschil lende Roomsche scholen heeft hij gesticht of aan de oprichting daarvan krachtdadig mee gewerkt; wij noemen slechts de school aan de Hekkelaan, de St. Wlilibrorduskweck- school, de R. K. Gerardus Majella-bewaar- school, die binnenkort zal worden ingewijd. Ook voor de opvoeding der jeugd na den •eerplichtigen leeftijd toonde mgr. een open oog te hebben door dc stichting van een jongens- en een meisjes-patronaat in zijn parochie. Het R. K vereenigingsleven waarin mgr. steeds grootclijks belang stelde, heeft zich vooral in de laatste jaren sterk ontwikkeld. Tot versterking van het innerlijk Gods dienstig leven stelde mgr. de Vastenconfc- renties in en de maandelijksche aanbidding op den len Vrijdag. Verder willen wij er op wijzen dat mgr. Wijtenburg tal van bestuursfuncties van vereenigingen en stichtingen bekleedde; zoo was mgr. voorzitter van de R. K. Wijk verpleging ..St. Raphael", welke zich ten doel stelt de verpleging van minvermogende zieker, van alle gezindten te 's-Gravenhage zoowel aan huis als in daartoe bestemde wijkgebouwen; voorzitter van dc St. Jaco- bus-vereeniging ter bevordering der belan gen van het R. K. bijzonder onderwijs voor jongens en meisjes te 's-Gravenhage; voor zitter van de St. Willibrordus-vereeniging; bisschoppelijk commissaris van 't parochiaal Armbestuur in de parochie van den H. Jaco bus; bestuurslid van de R. K. Kweekschool te Beverwijk; provisor in temporalibus et spirituaübus van de bisschoppelijke semi naries; bestuurslid van het Gesticht de Goede Herder; en bestuurslid van het fonds „Pro nobis et posteris" voor R. K. geestelij ken. Deze opsomming moge dor zijn, zij is toch veelzeggend voor de groote werkkracht en veelzijdige bemoeiingen van onzen hoogeer waarden deken. Groote zorgen heeft mgr. Wijtenburg ge had voor de stichting van een nieuwe R. K. Begraafplaats veel moeilijkheden en tegen werking moesten daarbij overwonnen wor den. Een groote voldoening zal het daarom voor mgr. gewest zijn voor 'eenige dagen deze nieuwe begraafplaats aan de Binck- horstlaan te hebben kunnen inwijden. Ook als kapelaan is mgr. in den Haag werkzaam geweest, n.l. in de parochie van dén H. Jozef; in dien tijd telde den Haag nog slechts 5 parochies, thans niet minder dan 16 de nieuw te stichten parochie van de H. Familie inbegrepen). De verdiensten van mgr. Wijtenburg wer den zoowel door de kerkelijke als door de wereldlijke overheid erkend. Hij is Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, Officier in de orde van Oranje Nassau en Kanunnik van het Haarlemsche Kathedrale Kapittel. De Metten zullen gezongen worden in de parochiekerk te Overveen, Donderdagavond 7 uur, de lauden Vrijdagmorgen-half tien, de Ponfificale Requiemmis oih 10 uur. Daarna heeft de begrafenis en bijzetting plaats in het priestergraf te Leiden. DE COÖPERATIE „HOLLAND" GAAT UITEEN. Een verlies op de exploitatie van meer dan 150.000.—. Verschillende aandeelhouders sluiten zich bij „De Zeeland" aan. Hef einde van de coöperatieve vdreeni- ging „Holland" schijnt nu gekomen té zijn; zij zal weldra in liquidatie gaan of althans ophouden in dezen vorrp te blijven bestaan. Voor- velen zal dit een ware verluchting zijn; voor anderen een oorzaak van diepe teleurstelling. Deze vereeniging is opgekomen uit het krachtig initiatief van vele in landbouwkrin- gen vooraanstaande personen uit den groo- ten Haarlemmermeerpolder en uit de IJpol- ders nabij Amsterdam. Zij wisten, dat de suikerbietencultuur van groot belang was en is en blijven zal voor de aEkcrbouwers in deze streek en meende» dat het noodzakelijk zou zijn om tegenover de machtige combinatie van suikerfabrikan ten gezamenlijk op te treden, teneinde den uitersten prijs voor (hun product te krijgen, welke in verband met allerlei omstandighe den op de wereldmarkt te bedingen zou zijn. Sedert vele jaren had men in de Haar lemmermeer en omstreken al in deze rich ting gewerkt en een vereeniging van suiker bietverbouwers gesticht, die door verstan dige leiding van haar bestuur meermalen gel delijke voordeelen voor haar leden heeft weten te verkrijgen. 'Voordeelen, welke niet alleen de leden ten goede kwamen, maar ook de zoo tal rijke overige suikerbietverbouwers, die bui ten deze combinatie waren blijven staan; deze laatsten hadden wel bezwaar om welke reden toch? lid te zijn of lid te blijven; echter vonden zij 't heusch niet on- pleizierig dat zij konden meeprofiteeren van de vruchten, wélke anderen hadden gezaaid. Er was een groep, die op den weg der coöperatie nog een stap verder wilde gaan niet alleen gezamenlijk de bieten verkoopen maar ook gezamenlijk laten verwerken in een eigen fabriek, iooals dit in andere pro vincies sedert vele jaren reeds is geschied. Tot dit doel werd omstreeks het iaar 1918 een coöperatieve vereeniging gesticht, die eerst geprobeerd heeft de bestaande suiker fabriek „Holland" te Halfweg te koopen en toen men er niet in geslaagd was deze in bezit te krijgen, plannen beeft gemaakt om ergens in de omgeving van de Haarlemmer meer een nieuwe r fabriek te doen houwen. In de maand Juni 1920 werd het bestuur zelfs gemachtigd om de noodige stappen te doen voor de stichting van een nieuwe fa briek aan den Ringdijk, te Vijfhuizen, onder voorbehoud dat deze nieuwe fabriek niet meer dan 6 millioen gulden zou mogen kos ten en met 1 Augustus 1921 gereed zou zijn; door de leden waren toen 4000 aandeelen van 500 genomen. De tijdsomstandigheden zijn voor een spoedige oplossing m dezen geest niet gun stig geweest; deze eervolle opdracht aan 't bestuur heeft geen verdere ïjevolgen gehad. Het zonder twijfel ijverige bestuur heeft daarna nog veel vergaderd, gesprokén cn ge schreven, geïnformeerd en becijferd, naar ge schikt terrein uitgekeken en met directeuren van soortgelijke fabrieken en groote finan cieele instellingen contact gezocht en verkre gen en toch werd alle arbeid met vruchte loosheid geslagen, toen in de maand Juli 1925 in de vergadering van aandeelhouders, te Haarlem gehouden, de groote meerderheid weigerde om het bestuur opnieuw te mach tigen de noodige maatregelen 'te treffen tot het stichten van een eigen fabriek. Daardoor is het bestuur in een zeer moei lijke positie gekomen; in hooge mate verer gerd door de financieele zorgen, waarin de vereeniging gekomen was. De oprichters der vereeniging hebben oor spronkelijk niet anders bedoeld, dan met elkaar te komen tot den bouw van een eigen fabriek en, zoolang dit ideaal niet was verwezenlijkt, had men de leden kunnen vrij laten- met de door hen geteelde bieten te doen wat ieder zou goedvinden. Doch een andere weg werd bewandeld en besloten om de coöperatie-idee levendig te houden en toe te passen door met el kaar de door aandeelhouders geteelde bieten in massa te verkoopen aan de een of andere combinatie of te laten verwerken op de een of andere fabriek. Hierin is het bestuur niet elk iaar even gelukkig geslaagd.. Voor al het jaar 1923 en 1924 moet zeer onvoordeelig zijn geweest toen een regeling is getroffen om de bieten coöperatief te laten verwerken op een fabriek in Duitschland en de prijs mede afhankelijk is gemaakt van de suikerprijzen op de wereldmarkt. Het trapsport vanuit de verschillende "daatsen, waar de leden wonen, naar de Duitsche fabriek moet erg kostbaar en moei lijk zijn geweest; enkele oartiien werden zelfs driemaal verladen vóór ze ter bestemder plaatse waren aangekomen, met dit gevolg dat van enkele groote scheepsladingen de kwaliteit buitengewoon was verminderd en de onkosten buitengewoon hoog zijn opge- loopen. Een noodzakelijk gevolg hiervan is ge weest, dat aan de leden voor de leverantie over bet najaar van 1924 een middenprijs van ongeveer 13 a 14 per 1000 kilo werd betaald en toch nog een belangrijk te kort van meer dan 150.000 op de ex ploitatie is ontstaan. Met de aflevering van den oogst 1925 schijnt het er niet veel gunstiger voor te staan. In dit voorjaar moet het bestuur een zeer ernstige kans hebben gehad, om in gemeen, schappelijk overleg met het bestuur van de Vereeniging van Suikerbietverbouwers in Haarlemmermeer en Omstreken ook de bie ten van de leden,van „Holland" gezamenlijk te verkoopen aan de suikerfabriek te Half weg tegen een prijs van 19 a 20 per 1000 kilo bij voldoend gehalte. Blijkbaar bestonden er tegen dit gemeen schappelijk optreden onoverkomelijke bezwa ren; van deze samenwerking is althans niets gekomen. De bieten van dc coöperatie „Holland" worden nu geleverd aan een coöperatieve suikerfabriek in Noord-Brabant, op zulke voorwaarden dat naar algemeen verwacht wordt door dc leveranciers als midden- prijs weer niet meer dan 13 a 14 zal worden ontvangen. Hét is begrijpelijk, dat op deze wijze niet kan worden voortgegaan; de leden hebben gedurende de beide laatste jaren vooral, groote geldelijke schade geleden; door een samenloop van ongelukkige omstandigheden bebben zij met elkaar eenige duizenden gul dens minder ontvangen dan wie aan de spe culatieve fabriek te Halfweg hebben geleverd en bovendien blijft nog een belangrijke ver een igingsschuld, welke toch op de een of andere manier met elkaar zal moeten wor den aangezuiverd. Naar reeds gemeld werd, zal het bestuur zijn mooie plannen om een eigen fabriek te bouwen nu opgeven; ook het gezimenlijk verkoopen van zijn bieten wordt geslaakt; deze combinatie van invloedrijke en finan cieel sterke landbouwers gaat uiteen; de coöperatie. „Holland" wordt geliquideerd, ontbonden of althans ondergebracht in een andere bestaande coöperatie. Tragisch einde van het onvermoejd wer ken van velen, die voorzeker met de beste bedoelingen de financieele belangen van de boeren hebben willen bevorderen en op deze wijze de algemeene welvaart van een groote groep der landbouwende bevolking hebben willen verhoogen. Ongeveer de helft der aandeelhouders heeft zich al verbonden om aandeelhouder te. worden van de coöperatieve beetwortelen suikerfabriek „Zeeland", te Bergen op Zoom alwaar voortaan hef door hen geteelde ge was zal moeten worden verwerkt. Dc toekomst zal moeten leeren of dat een verstandig besluit is geweest of 'deze trans actie hen betere financieele resultaten zal opleveren: in ieder geval blijft altijd deze schaduwzijde dat de lange, duur van hqt transport, van Haarlemmermeer en Halfwelf naar Bergen op Zoom voor het gehalte der bieten niet bevorderlijk is en een gedeelte der transportkosten wel door deze leveran ciers zal moeten worden gedragen. Bijna algemeen bekend is. dat de genoem de fabriek v. alle coöperatieve fabrieken in ons land behoort tot de drie, welke in de laatste jaren voor zijn leveranciers de min ste voordeelen heeft afgeworpen; maar na tuurlijk is een toetreden van een zoo groot getal nieuwe leden een buitenkansje en opent dit nieuwe perspectieven voor een betere exploitatie ia de toekomst. Voor het bestuur van de coöperatie „Hol land" blijft voorloopig nog dc moeilijkheid, om tot een rustige en vlotte aanzuivering te komen van het niet onbelangrijke verlies. Want al is het waar. dat „Zeeland" bereid is een gedeelte van de schuld van haar nieu we leden over te nemen en hen in de ge legenheid te stellen deze schuld langs ge leidelijken weg in den loop van enkele jaren te verrekenen, dan is daarmee nog alles niet in orde. Het overige gedeelte van het tekort moet t bestuur voornemens zijn ten spoedigste te verhalen op die leden, die hun aandeelen niet inbrengen in de genoemde fabriek of in gebreke zijn gebleven om voor dit sei zoen en'gedurende de vorige campagnes hun door dc statuten bepaald kwantum van hun gewas tijdig af te leveren. Zelfs -ouden reeds rechtsmaatregelen ïn voorbereiding zijn om in deze tot een spoedige vereffening van zaken te komen. Een streng vonnis. Naar 't schijnt, komt het zoo nu en dan nog wel eens voor dat in dagen van werke loosheid een arbeider ten onrechte geldelij- ken steun ontvangt van de gemeente of de werkloozenkas van zijn vereeniging. Het is natuurlijk niet altijd even gemakke lijk te contróleeran of ieder, die geregeld komt stempelen,, ook inderdaad den geheelen dag geen werk heeft en geen cent verdiend heeft. Daarom is het prijzenswaardig dat streng gestraft wordt wie in zoo'n geval bedrog pleegt,want zoo'n werkman brengt niet alleen allen arbeid ten behoeve van de werkloozen in discrediet, maar besteelt de kas van de ge meente of die van zijn vereeniging en daar door zijn medearbeiders, die moeten mee betalen aan wat zoo iemand onrechtmatig voor zichzelf wist te verkrijgen. Daarom verdient bijzondere vermelding het vonnis van den politierechter te Haarlem, die den arbeider H. J. te Hoofddorp tot 2 maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld, omdat deze zich voor de week van 8—14 Mei 1925 als werkloos had opgegeven enf 7. steun tiit de gemeentekas had ontvangen, ter wijl hij inderdaad in de betrokken week f 9.50 had verdiend als loon voor verrichte werkzaamheden. Aan het' station van de Haarlemmermeer lijnen te Hoofddorp is een groote verbetering tot stand gekomen, doordat op het empla cement borden zijn aangebracht, waarop de verschillende richtingen van de trainen zijn aangegeven. Het reizend publiek is hier mede ten zeerste gebaat. Aan de Vrije Universiteit slaagde voor het canaidaaisexamen rechten da heer G. H. J. v. d. Molen, alhie» legen het bouwen vaa een nieuwe H. B. S. Geachte Redactie! Met belangstelling, doch ook met ver wondering las ik in uw blad van gisteravond een pleidooi voor een betere huisvesting onzer H. B. S. met 5-j. c. Met belangstelling, omdat ik het met schrijver van bedoeld artikel volkomen eens ben in zijn afkeuringen over deze huisvesting, een toestand, die met langer houdbaar is. Wat echter de oplossing van dezen toestand betreft, zij het mij vergund met hem van meening te verschillen. Doch ook met verwondring, zeg ik, omdat het nog geen 24 uur geleden was, dat ik over deze aaregelegenheid een onderhoud had met den Wethouder van Onderwijs, mr. Bruch, die, het spreekt vanzelf, evenals ik bovengenoemde huisvesting onhoudbaar vond, doch wat de oplossing ervan betrof stond aan de zijde van den schrijver van het artikel van gisteravond. Doel van dit opderhoud was niet de meening van Mr. Bruch over deze oplossing te mogen vernemen, deze was mij over bekend, doch hem'eens te vragen, de moge lijkheid te onderzoeken van een ander op lossing, zooals ik mij die had gedacht, als volgt: le De H. B. S. van het Staten Bolwerk te verplaatsen naar de Jacobstfaat in het Gebouw van de Mulo. 2e Deze laatste school te huisvesten in de school op dc Botermarkt. 3e De leerlingen van de school aan de Botermarkt te verdeefen over verschil lende scholen, het meest daarvoor in aanmerking komende door hun ligging en beschikbare ruimte, 4e De school voor B. O. aan de Oude Gracht over te brengen naar het daar voor sedert jaren bestemde en dan Vrijkomend gebouw van de H. B. S. aan het Statenbolwerk. Mocht het meer wenschelijk blijken de beide deeien van het Lyceum bij elkaar te brengen, zou in bovenstaande verhuizing nog deze verandering kunnen gebracht worden, dat de H. B. S. gebracht wordt naar het Gebouw van het Gymnasium en dit laatste naar het schoolgebouw in de Jacobstraat. Eep juiste verdeeling van de leerlingen der school aan de Botermarkt van ver schillende andere scholen mopt niet on mogelijk zijn, gezien de vrij zwakke bezet ting van vele klassen en de beschikbare ruimte op de Lagere Scholen. Ik wijs hier bijv. op de school in de Prins Hendrikstraat en op het gemiddelde aantal leerlingen, 28, per klasse op de Openbare Lagere Scholen. Dit plan droeg ik mr. Bruch ter over- weging voor. Ik deelde hem tevens mede, dat ik vooralsnog niet zelf met een voorstel in dien geest bij den Raad zou komen, maar eerst over deze aangelegenheid de meening van B. en W.wilde afwachten in hun Memorie van Antwoord op de Afdee- lingsverslagen van de Begrooting 1926. Mocht mij deze niet bevredigen, dan zal ik een concreet voorstel in bcvengenoemden zin aan den Raad doen. mede namens twee mijner coalitie-gonooten. Ziedaar, geachte Redactie, de stand van zaken in deze aangelegenheid, die, wanneer ze krachtig ter hand wordt genomen, vóór 1 September 1926 op deze wijze tot een goede oplossing kan worden gebracht en met betrekkelijk geringe kosten. Van een dak-loos worden van de M. U. L. O. is hierbij geen sprake, men bereikt alléén dat men geen 4 5 ton heeft te besteden voor een nieuw Gebouw van de H. B. S. Mij dunkt, dat dit voor den Haar- lemschen belastingbetaler van eenige be teekenis is! Want dat deze bouw de Gem. Begrooti'ng jaarlijks weer met een 35 40 mille zal bezwaren, valt niet teontkennen. Wanneer men dit kan ontkomen door onze school gebouwen zoo economisch mogelijk te ge bruiken is dit plicht, vooral wanneer de cultureele belangen onzer Haarlemsche bevolking hierdoor niet worden geschaad. Ik denk, dal ik hierin alle leden van de Maatschappij van Nijverheid aan mijn zij zal hebben, zells al zijn hun kinderen leer lingen van de H. B. S. aan het Staten- Bolwerk. W ant het zou toch al te- inconsequent zijn, wanneer men al dergelijke dure desi derata zou verwezenlijkt wenschen te zien. en toch op zuinig beheer der Gemeente- financiën aandringt. Al zou weder verzuimd worden te vermelden, welk nieuw bezit er tegenover een vermeerdering van schuld te boeken zijn, een verwijt aan deze vermeer dering van schuld door het leenen van deze gelden voor een nieuwe H. B. S. zou niet achterwege blijven. Met de eindconclusie sub 1 van het arti- i, .?,ewecr" ben ik het volkomen eens. Ik wilde deze echter ook van toe passing zien op de school voor B. O., in dien door de uitwerking van mijn plan ook wordt' maar vooral sPoedig geholpen f zou kunnen overwogen worden r j vr'jk°mend schoolgebouw aan de y O- Gracht niet zou kunnen worden bestemd voor een Centraal Staüon van di verse brandbluschmiddelen, waarmede, naar ik vernam, aan een sedert lang gekoesterden wenscfa van den Staf der brandweer zou wor- oen voldaan. Ook dit zou de gemeente wei nig of geen geld behoeven te kosten, ja zelfs in menig opzicht besparing geven. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend W. J. B. VAN LIEMT. Naschrift. Wie gevolgd heeft, wat wij in onze Raadsoverzichten geregeld over het dure Haarlemsche Middelbaar Onderwijs geschreven hebben, zal begrijpen, dat wij het met den heer van Liemt ten deze vol komen eens zijn. REDACTIE N. HAARL. CRT. (Ingezonden) Onder dezen titel en op een in '1 oog loo- pende plaats nam de N. H. Crt een pleidooi op voor den bouw van een tweede H. B. S. Dit op zich zelf was al wonderlijk genoeg, want de N. H. Crt, kan toch allerminst de eersfgeroepenc zijn om op een dergelijke wijze en vóórdat andere niet R.K. bladen zich daartoe opmaken het openbaar on derwijs te bevorderen, misschien zelfs ten nadeele van het R.K. Bijzonder Middelbaar Onderwijs. Er valt echter alles te zeggen voor een breed voetstuk, waarop ook de N. H. CL zich moet plaatsen, en zoo zien wij gaarne deze kleinigheden over het hoofd om den inhoud van het stuk zelf te betwis ten. De schrijver stelt het als vanzelf spre kend voor dat de school van den heer Donk (2e H. B. S.) als onderwijsinstelling blijft bestaan en formuleert zijn eindconclusies Barometerstand, 769 vooruit. 9 uur OPGAVE? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koniugstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4.40. Naar waarnemingen in den morgen van 11 November 1925. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 746.3 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 November. Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of gen neer slag, lichte vorst des nachts, zelfde tempe ratuur overdag. daarop als volgt: lo. erken den onmogelij- ken toestand, waarin de H. B. S. B verkeert; 2. verwerp een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt; 3 .besluit, op grond van de er kenning 'sub 1. tot de stichting van een. eenvoudig maar aac de elementaire eischen beantwoordend H. B. S.-gebouw op het ter rein in het Kleverparkkwartier. De eer van het Haarlemsche onderwijs is dan gered en aan de rechtmatige bezorgdheid van ouders en onderwijzend personeel een einde ge maakt. Wij betwijfelen echter de juistheid van den door den schrijver als axioma gestelden grondslag dat de school van den heer Donk (nu genaamd H. B. S. B.) als onderwijsin stelling noodig is: althans over eenige jaren nog noodig zal zijn. Dat heeft natuurlijk, niets te maken met de vraag of Haarlem een H. B. S. rijk moet zijn of het kan doen met Lyceum alleen. Het gaat uitsluitend om de vraag of het aantal leerlingen op ge meentelijke onderwijsinstellingen van dien aard zal blijven dat de (huidige) 2e H. B. S. als onderwijsinstelling moet blijven gehand haafd, ofwel kan worden opgeheven sub sidiair omgevormd in een school van ande ren naam. Niet alleen doet zich bij het Middelbaar en Hoogcr Onderwijs over het heelc land meer en meer de trek naar bijzondere scbool-opleiding gelden, maar ook metter daad breidt zich hef bijzonder onderwijs in Haarlem en omgeving enorm uit. Ons R.K. Lyceum is. meer dan tot nu toe nog, in staat alle Roomsche leerlingen op te ne men. maar bovenal heeft het Christelijk Ly ceum een enorme vlucht genomen, zóó enorm, én wat kwaliteit van het onderwijs betreft èn wat aantal leerlingen aangaat, dat aan de Leidsche Vaart weinig minder dan een schoolpaleis verrijst, in staat om alle leerlingen, die zich aanmelden, te ver werken. Het lijdt geen twijfel of dit christelijk Lyceum tot nu toe slecht gehuisvest zal in zijn nieuwe omgeving en ook om den roem, die er van uitgaat, zeer veel nieuwe leerlingen tot zich trekken, ten nadeele van de openbare Lycea, Gymnasium cn H. B. S. Iet» wat 'n schrijver in de N. H. Crt. toch zeker niet behoeft te betreuren. Wat er dan buiten het RJC. Lyceum en het Christelijk Lyceum aan leerlingen over blijft, kan ruimschoots plaats vinden in het niet minder voortreffelijk en wetenschappe lijk Kennemer Lyceum aan de Julianalaan. Zouden nu de overblijvende leerlingen niet meer dan voldoende plaats kunnen vinden in één gemeentelijke H. B. S.? Waartoe dient dat kunstmatig tokken en instandhouden van overbodige gemeentelij ke onderwijsinstellingen. Beter, veel beter is het, zulk een af vloeiing te bevorderen naar particuliere en andere gemeentel, onderwijsinstellingen, dan daarvoor één gemeentelijk onderwijsinstituut b.v. de huidige H. B. S. B. overbodig wordt en opgeheven kan worden.. Maar de mo gelijkheid en de waarschijnlijkheid dat de tweede H. B. S te eiger tijd overbodig zal zijn. maakt het voor de betrokken lee raren blijkbaar tot een hobby om maar ten spoedigste zen nieuw gebouw te krijgen om daarin de school blijkbaar stevig te neste len. Kalm aan! Verreweg de verstandigste raad, dien men in dit stadium van de zaak kan geven, is de kat eerst eens een paar jaar uit dc boom te kijken. Meer dan waar schijnlijk, kan de gemeente Haarlem of één H. B. S. of het Lyceum missen. En moet van dat wachten dan het gevolg zijn dat de tweede H. B. S. nog eenigen tijd minder ruim gehuisvest blijft, in 's hemelsnaam dan maar. Zeker behoeven de lezers der N. H. Ct. daarover niet in de eerste plaats tranen te laten. Daarbij komt nog dat de toestand van Haarlem s gemeente-financiën zoo precair is dat men zich afvraagt hoe een Haar lemmer met mogelijkheid zoo luchthartig over eenige tonnen gouds kan denken om daarvoor een tweede H. B. S. te bouwen. Ik ga verder en poneer de stelling dat hef ons aller belang is dat wij, bij de veelheid van onderwijsinrichtingen die Haarlem telt, de tweede H. B. S. totaal overbodig ma ken. Laten wij tocb het vuurtje niet aan wakkeren, dat van zekere zijde wordt aan geblazen. Eindconclusie is dus, dat de (huidige) 1 weede H. B. S. geheel overbodig is, al thans binnen eenige jaren geheel overbodig zal zijn; dat het dus ware geidverkwisting is, nu reeds te beginnen aan den bouw van een nieuwe tweede H. B. S. in hef Klever park; dat het op onzen weg ligt de af vloeiing van leerlingen naar R.K. en chris telijke onderwijsinrichtingen te bevorderen en zeker niet indirect tegen te houden door den bouw te bepleiten van mooie openbare schoolgebouwen; dat het zelfs op den weg kan liggen van een voorzichtig gemeentelijk- financieel beheer het aantal gemeentelijke H B. S., gymnasia cn Lycea te verminde ren. zelfs al zoude» daardoor de bijzondere onderwijsinrichtingen v rmcerdcrd of uitge breid worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1