UIT DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Alleen op de wereld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Twesde O!3d Woensdag" 11 November Het gezantschap bij den H. Stoel. Bijzonderheden over de beschieting van Damascus worden door generaal Sarrai! bevestigd. In Perzië wordt verzet merkbaar tegen Rizi Khan. Internationale verbroedering aan het banket'van den Lord Mayor. Een conferentie der Duitsche ministers inzake de ontwapeningsnota der Ainbassadeursconferemie. Massa-arrestaties in Zuid-Tirol in ver band met het complot tegen Mussolini. Damascus opnieuw door opstandelingen bedreigd. Gem. buitenl. berichten. AMD De financieele voorstellen in Frankrijk. Uit den Franschen ministerraad. Uitsluiting in de metaalindustrie. Hindenburg naar Zuid- Duvschland. De ontwapening van ■i Duitschland De aanslag op Mussolini. De opstand in Syrië. De burgeroorlog in China. Bezichtiging Vredespaleis.' Zijn Exc. Mgr. Schioppa. Goed voorbeeld op verkeersgebied. Gebruik van Limbutgsche kolen. Prof. J. A. van Hamel. Pensioen van Mrs. Rutgers en Shokking als Statenleden. Aanbouw van oorlogsschepen. Een voorstel tot opheffing;. Nederland en Hongarije. LUCHTVERKEER. Een mislukte ballonvaart. UIT ONZE OOST. Brandstichting te Cheribon? Zware boschbrand op den T jerimai. FEUILLETON. In de (anti-revolutionnaire) „Rotterdam mer" lezen wij „De behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken is aanstaande. Naar oude traditie zullen wij ons dan kunnen ver lustigen in een voorstel tot opheffing van het gezantschp bij het VaticaanWeer zal de bewering gehoord worden, dat afvaar diging naar het pauselijk hof is een ijdel ver toon, dat nu eenmaal den Rocimschen wel gevallig moet wezen. Twijfel aan de juist heid van dit zeggen wordt gewekt door ver klaringen van zaakkundigen, die in het Va ticaan een belangrijk diplomatiek centrum Zien. Zoo is opmerkelijk een brief, die de reis- redacteur van het „Handelsblad" in het be gin van dit jaar in zijn blad plaatste. Het is interessant in dit orgaan, dat zeker niet tot de rechterzijde kan worden gerekend het volgende te lezen „Welke regeering beschikt over zoo'n uit gebreid, over zoo'n toegewijd en betrouw- baar-consulair-corps, over zulk een inlich tingendienst Deze organisatie, in lange eeuwen steeds verder uitgebreid en gegroeid, is iets gewel digs geworden, eenig waarschijnlijk in de geschiedenis der menschheid, en waar alle Foreign-offices en Quai d'Orsay's kinder spel naast zijn. Het ware m.i. wenschelijk, dat allen, die het nut of de gewenschtheid van een verte genwoordiger bij het Vaticaan nog niet in zien, eens een dag of wat in dit Rome kon den rondkijken. Principiëele bezwaren zou den zoodoende waarschijnlijk niet uit den weg te ruimen zijn, maar al wie het groote be lang begrijpt van steeds op de hoogte te blij ven van wat in deze best-ingelichte centrale ter wereld geregeld binnenloopt, zal zeker spoedig de overtuiging krijgen, dat wellicht geen gezantschap zulk een prachtige obser vatie- en luisterpost is als juist dat bij het Vaticaan. Over groote bewegingen, als het voort- dringen van het bolsjewisme in liet ook in ons Oosten over de verschillende ar-1 gumenten, die de zendelingen en vertrouw den van de Komintern voor hun propagan da daarginder bezigen over de uitwerking daarvan over de rising tide of Islam over deze en zooveel andere problemen van het heden en de toekomst voor koloniale mo gendheden, kan men nergens en beter en vollediger gegevens krijgen, dan. op het mi nisterie van buitenlandsche zaken van het Vaticaan, bij den kardinaal-staatssecretaris Gasparri. Nederland heeft* daarbij nog het voordeel, bij het Vaticaan een gezant te hebben, die niet alleen een uiterst bekwaam diplomaat moet zijn, die van die kwesties een hoop af moet weten, maar die ook en waarschijn lijk juist daardoör in het Vaticaan zeer ge zien is." Vooral voor hen, die, als wij, zich laten leiden door de vraag inhoeverre deze diplo matieke post in Rome practisch nut afwerpt," zijn dergelijke getuigenissen van beteekenis. De monarchistische actie in Beieren. Bij het Maandag door de Rijksvlag gevierde herdenkingsfeest der revolutie voerde o.a. ook de bekende historicus Emil Ludwig het woord. Hij deed daarbij een sendsationeele onthulling, die onder de talrijke aanwezigen groote opwinding veroorzaakte. Hij deelde mede, dat precies een jaar ge leden te Miinchen het plan had bestaajuex- kroonprins Rupprecht door den Landdag tot president van Beieren te doen kiezen. On middellijk na de aanvaarding zijner functie Zou hij dan door een dictatorialen maatregel de monarchie in Beieren hebben hersteld. Destijds had een Duitsche rijksminister den kroonpretendent de verzekering gegeven, dat de rijksweer zich in dit geval neutraal zou houden en geen actie tegen Beieren zou onder nemen. Deze verklaring werd door de aanwezigen beantwoord met luide kreten als Namen noemen Gessier Was het een democraat Ludwig verklaarde, dat hij om politieke redenen nog eenige dagen moest wachten, alvorens hij den naam van den betrokken minister kon noemen. Wel kon hij mededee- len, dat de Beiersche plannen verhinderd waren door een democraat, nl. den eersten burgemeester van Neurenberg, die van de zaak had gehoord en onmiddellijk naar Ber lijn was gereisd om er rijkspresident Ebert mee in kennis te stellen. Ebert had toen den Beierschen monarchisten op zeer duidelijke wijze te verstaan gegeven, dat de betrokken minister niet namens de regeering maar al leen voor zich zelf had gesproken, dat het kabinet er heel anders over dacht en dat, als de monarchisten zouden trachten het plan te verwezenlijken de rijksweer onmiddellijk handelend zou optreden. Beperking van het Duit sche luchtverkeer. Naar de Duitsche bladen melden, heeft de Raad van Ambassadeum besloten, de beperkingen op de Duitsche luchtscheep vaart op te heffen en te vervangen door een controle-systeem. De faciliteiten gelden ech ter alleen voor de civiele luchtvaart.Herbouw en van oorlogsvliegtuigen blijft verboden. Een banquet ter cere der onderteekenaars van het Pact van Locarno. De koning zal in Buckingham Palace een banquet geven aan de onderteekenaars van het Pact van Locarno, die, den 29sten Nov. te Londen verwacht worden. Het banket van den Lord Mayor. De feestvreugde op het banket bereikte haar hoogtepunt bij de geestdriftige huldiging van Chamberlain naar aanleiding van het door hem te Locarno behaalde succes. Ook de Duitsche Ambassadeur Sthamcr, die aanza tusschen den Spaanschen ambassadeur den cLoyen van het corps diplomatique en Chamberlain, werd buitengewoon hartelijk begroet. Chamberlain, die van Sthamer den „vriend schapsbeker" ontving, verklaarde te midden van luide toejuichingen „Wat wij heden avond doen, zullen onze naties wellicht morgen doen Ook de Fransche ambassadeur genoot een zeer hartelijke ontvangst. Omtrent Baldwins verklaringen wordt gemeldt Wat er ook werd verteldomtrent de ministers, door lieden die hen niet kenden, zij vormden een zeer gelukkig en eendrach tig „team". Bij de jongste verkiezingen kreeg de conservatieve partij den steun van velen, die niet haar politieke aanhangers waren, maar die een nationale regeering wenschten. Met uitzondering van de maatregelen tijdens de kolencrisis, had de regeering een sensationeele wetgeving vermeden. Volgens Baldwi was ieder zijner collega's trotsch op den minister van buitenlandsche zaken en zijn werk te Locarno. De onderhandelingen tusschen de Ver. Staten en Italië. De onderhandelingen te Washington met de Italiaans che schuldericommissie verliepen zonder resultaat. De onderhandelingen zuilen deze wéék' worden voortgezet. Voor het einde dezer week is echter geen resultaat te verwachten. De Zuidslavisch-Italiaan- sche tegenstelling. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering schadevergoeding heeft ver langd voor de betoogingen tegen de Italiaan- sche consulaten te Spalato, Sebenico en Agram. Het complot tegen Mus solini. Generaal Capello is Maandagmorgen door een officier der carabinieri en twee politie agenten uit Turijn naar Rome overgebracht, waar hij gisteren door den rechter van in structie is verhoord. De opstand in Syrië. Senator Henry de Jouvenel, die tot Fran sche hooge commissaris in Syrië is benoemd zal Parijs verlaten zoodra hij een onderhoud heeft gehad met generaal Sarrail, die op den terugweg is. De jouvenel zal opdracht krij gen niet alleen een politiek te voeren, welke er op gericht is de huidige ontevredenheid te doen bedaren, doch eveneens om een on derzoek in te stellen naar de betrekkingen tusschen de Viandaatmogendheid en de ver schillende groepen dér bevolking. Als Senator kan hij slechts zes maanden den parlementairen arbeid onderDreken, poch zijn verlof kan aan het eind dezer periode worden hernieuwd, evenals het geval is ge weest met oen heer Steeg toen hij nog gou verneur van Algiers was. De Jouvenel heeft verklaard dat hij zich, alvorens zijn nieuwe functie te aanvaarden, van de instemming der drie partijleiders heeft verzekerd. Herriot, Léon Blum en Poincaré Hij zal geen militaire organisatie in Syrië gaan invoeren, ofschoon het militaire wapen voor de veiligheid noodig is, Hij zal er naar streven de bevolking recht, vrijheid en voor spoed te verschaffen. Van eenige prijsgeving van het mandaat over Syrië wilde oe Jouvenel niet hooren. Er leven in Syrië 29 verschillende rassen en de binnenlandsche vrede is er ten nauwste met den buitenlandsche verbonden. Hij wil daarom niet alleen met de Syrische bevolking maar 'ook hiet de naburige samenwerken,, en wenschte oprechte samenwerking met En geland. Er bestaat een gemeenschap van be langen tusschen de Franschen en EngeLchen, erwijl Frankrijk als groote Mohammeuaan- sche mogendheid de Turken niet verwaar- loozen kan. Algemeen gesproken kan het Syrische probleem niet zonder internationale medewerking woruen opgelost. Volgens deb laden heeft De Jouvenel den voermaligen medewerker van generaal Wey- gand, E>ereffye, verzocht weer te willen optreden als secretaris-generaal van het hooge commissariaat van Syrië. De „Petit Parisien" verneemt uit Alexan, drië, dat volgens de omgeving van Sarrail, deze op 18 Oct., tien granaten lieten af schieten op twee opstandige wijken van Damascus, waarop de rebellen dreigden naar het centrum van de stad te zullen oprukken. Den volgenden dag begon het bombardement weer, toen de bandieten het paleis Azem aanvielen en" plunderden. Drie- nonderd huizen werden verwoest. Het aan tal slachtoffers bedroeg 137, o.w. 14 Fransche soldaten gedood, 47 gewond, terwijl 50 Armeniërs werden vermoord door de rebellen. Op 20 Oct. was de toestand normaal de rebellen hadden 3000 geweren ingeleverd. Later werd een paniek veroorzaakt door een proclamatie, welke de Britsche consul op 22 en 23' Oct. liet aanplakken, waarbij hij zij n landgenooten uitnoodigde, de stad te verleen, uit vrees voor een bombardement; ofschoon Sarrail hem had gemeld; dat hij ij dig gewaarschuwd zou worden, in geval van een hervatting van de beschieting. Sarrail bevestigt de juistheid van deze bijzonderheden. Verzet tegen Riza Khan. Uit Basra wordt gemeld, dat in centrale gedeelten van Perzië de troepen 'zich bij Je burgers hebben aangesloten, om te pro- testeeren tegen het voorstel Riza Khan Pahlavi tot sjah van Perzië te maken. De burgeroorlog in China. Gemeld wordt, dat de troepen van Tsang Tso Lin in hun geheel terugtrekken, ten gevolge van het verschijnen van de troepen van Yoe Wei Tsjoe te Toepan van Honan, in de buurt van Tsoetsjow. Yoe Wei Tsjoe is verbonden met Woe Pei Foe. De troepen uit Honan trekken snel op en zijn niet ver meer van Tsinan, waar een paniek dreigt te ontstaan. Tsang Tsoeng Tsang, een der generaals van Tsang Tso Lin is gevaarlijk gewond, tengevolge van een poging van zijn lijfwacht, om hem te dooden, terwijl een der divisie-generaals doorzijn eigen mannen werd doodgeschoten. AFNEMING DER TUBERCULOSE. De „Matin" deelt mede, dat de tubercu lose in Frankrijk afneemt het aantal sterf gevallen is van '18'20 met ,30 vermin derd. Nadien mysterie Want Frankrijk be schikt niet meer over de noodige statistieken, klaagt het blad. Bij gebrek aan de noodige credieten heeft het ministerie van volksge zondheid noch de directie van het gezond heidswezen den arbeid kunnen voortzetten, welken vroeger de algemeenë statistische dienst waarnam. DOOR EEN TIJGER GEDOOD. In de Belle Vue Zoologicol Gardens te Man Chester is Zondag een vrouwelijke oppasser door een tijger gedood, toen zij het hokschoon maakte. Er was geen getuige bij het gebeur de men vermoedt dat zij door een slag met den klauw gedood is. Deze vrouwelijke 55-jarige oppasser was reeds, na den dood van haar man, die ook oppasser in deze Zoö was, elf jaar in deze functie werkzaam. De tijger, die haar doodde, is nog een jong beest en nog eerst eenige dagen in de Zoö. De yrouw stond bekend om haar liefde voor dieren, van wie zij alles gedaan kon krijgen. DE WAPENSTILSTAND.SDAG. De herdenking van den wapenstilstand, op 11 November, zal dit jaar, zooals men weet, te Londen wederom met bijzondere plechtig heid plaats vinden. Ook zal de twee minu ten stilte om elf uur 's ochtends wederom in acht worden genomen. De General Omnibus Company, die het grootste aantal bussen be zit, heeft allen bestuurders order gegeven niet alleen te stoppen, maar ook hun motoren af te zetten. Aldus zullen 4000 motoren vrijwel op hetzelfde moment ophouden met loopen. De bussen der andere maatschappijen zullen zich daar ongetwijfeld bij aansluiten, terwijl de Royal Automobile Club den bezitters van particuliere auto's heeft verzocht het even eens te doen. HET PROCES-BOTHMER. Bij de voortzetting van het proces tegen mevrouw v. Bothmer te Postdam, dat voort durend „volle zalen trekt", verklaarde giste ren de ambtenaar van het O. M., dat hij ver schillende dreigbrieven had gekregen. Ook de president deelde mede zulke brieven te hebben ontvangen. In antwoord op een op merking van den president verklaarde de ver dediger niet de rechtbank vooringenomen heid te hebben verweten zijn klacht had alleen de houding van de politie gegolden. De meeningsverschillen tusschen Painlevé en de begrootingscommissie bebben gisteren in den loop van den dag een zoodanigen omvang aangenomen, dat men den indruk krijgt, dat de crisis niet kan uitblijven. gehad waaraan alle ministers van Binnen landsche Zaken der Duitsche landen.alsmede verschillende minister-presidenten, waaron der ook de Beiersche minister-président, dr. Held. hebben deelgenomen. Op de agenda stond de bespreking van de ontwapeningsnota van den Raad van Ambas sadeurs voor zoover deze betrekking had op In de ochtendzitting der commissie werd de pohtie, die naar men weet onder de bepaling van het regeeringsvoorstel, die regeeringen der landen resserteert. de op alle effecten een belasting legt van vijf tien procent, over veertien jaar verdeeld, met slechts vijf stemmen tegenover 23 ont houdingen aangenomen. In de middagzitting zou de regeering een nog ernstiger échéc lijden. Het voorstel n.I. tot belasting der Fransche staatsrente, in strijd met de bij de uitgifte'gedane toezegging, dat deze ook van toekomstige belastingen zou zijn vrijgesteld, werd verworpen met 18 stemmen tegen 6 en 7 onthoudingen. Aangezien deze verwerping in de re gea ringsvoorst ellen een gat van 1400 millioen maakt, werden de beraadslagingen voorloo- pig gestaakt en vroeg Malvy, de president der commissie, een onderhoud myt Painlevé aan, om over het verdere verloop te bera den. De ministerraad, die na afloop daarvan gehouden werd, duurt nog voort. Men ver moedt dat het kabinet de mogelijkheden bespreekt, die de ondervonden tegenstand in den algemeenen toestand veroorzaakt. In den ministeraad heeft minister-presi dent Painlevé verklaard, dat hij maarschalk Petain in gehoor heeft ontvangen, die om trent den toestand in Marokko geruststel lende verklaringen heeft afgelegd. Briand gaf de groote lijnen aan van het program tot uitoefening van het mandaat in Syrië, waarnaar de nieuwe hooge commissa ris wil fiandelen. De vereeniging van metaalindustrieelen heeft besloten alle metaalbewerkers in de districten Mainz, Wiesbaden, Rheingau en omgeving met ingang van 16 November uit te sluiten. Door dezen maatregel worden ongeveer 15.000 arbeiders getroffen. De rijks-president vertrok gisteren naar Zuid-Duitscbland om de' regeeriflgen van Wurtemberg, Baden Hessen en vervolgens de stad Frankfort a. d. Main te bezoeken. Hij wordt vergezeld door staatssecretaris Meissner en zijn persoonlijken adjudant, zijn zoon majoor Hindenburg. io.feeihO-reih enZbcmO,anijkbfe-Aip, Gisteren heeft in het rijksministerie van Binnenlandsche Zaken een conferentie plaats Alle aanwezigen waren het er met de rijksregeering over eens dat de nota zoo spoedig mogelijk en in tegemoetkomenden zin dient te worden beantwoord, maar dat alles op het oogenblik wacht op de rede van Briand, die deze Donderdag in de Fran sche Kamer zal houden Men neemt aan dat een groot deel van deze rede zal zijn ge. wijd aan de z.g. „Rückwirkungen van Locarno. Volgens de „Innsbrücker Nachrichten" heb ben in verband met hel complot tegen Mus solini in alle steden van Zuid-Tirol talrijke anestaties plaats gehad. Meer dan 100 per sonen, waaronder zakenlieden ambtenaren, onderwijzers en geestelijken, zijn aangehou den, de mecsten alleen op grond van denun ciaties. en vervolgens overgebracht naar de prefectuur of naar posthuizen, der carabi nieri. Een groot gedeelte der gearresteerden moest echter wegens gebrek aan cenig be wijs weer spoedig worden vrijgelaten. Te Milaan bezette de politie de gebou wen van de socialistische „Avanti" en de communistische „Unita". doorzocht deze, hoewel zonder resultaat, verzegelde slle vertreken en verbood het verschijnen der bladen. Uit Jeruzalem wordt aan de ..British Uni ted Press" gemeld, dat de opstandelingen Damascus aan de noord- en de zuidzijde in sluiten. De Franschen versterken de stad, die door steeds grootere groepen der bur gerbevolking wordt verlaten. In allerijl wor den zooveel nt°ëelijk versterkingen aange voeld, in afwachting van een beleg. Afdee- lir.gen der Bakri's hebben Zabagani, ten noorden van Damascus, bezet, terwijl ande re benden onder generaal Hayati terrein winnen en Goeta, ten zuiden van Damascus bereikten. Deze troepen van generaal Hayati zijn de benden, die door het Fran sche bombardement van 4 November wer den verdreven. Uit Peking wordt gemeld, dat de cava lerie der troepen uit Moekden in het ge bied van Peking is binnen gedrongen, he'- welk tot nu toe onder het gezag van gene raal Ferg stond, en dat zij verscheidene steden op een afstand van 20 mijlen van Peking heeft bezet. De troepen, van Feng trekken zich voortdurend terug, zonder het vuur te beanwoorden. Soechowfoe werd door Tsiang Tso Lin ontruimd. Het Vredespalies in Den Haag, voor zoo- ging" voor publieke bezichtiging opengesteld ging vor publiek bezichtiging opengesteld de eerste 5 werkdagen van de week en den tweeden en vierden Zaterdag van de maand, telkens van 1 tot 214 uur n.m. en voorts den eersten en derden Zondag van 2 tot 4 uur n-m. De Pauselijke Internuntius, Zijn Exc. Mgr. L. Schioppa, is Dinsdag 54 jaar geworden. Ter gelegenheid van dezen verjaardag hebben Dinsdagmorgen de in Den Haag verblijvende Hongaarsche kinderen, onder leiding van hun onderwijzeres, mej. Magda Kutha, Mgr. Schioppa. die eerder inter nuntius was te Boedapest en daar veel voor Hongarije gedaan heeft, de gelukwenschen van alle Hongaarsche kinderen aangeboden en Zijn Exc. een bloemstuk, versierd met linten van de Hongaarsche nationale kleu ren, overhandigd. De kinderen waren ge kleed in Höngaarsch nationaal costuum. Mgr. Schiopp'a dankte de kinderen harte lijk voor de lieve attentie en zeide verheugd te zijn, ook in Holland Hongaarsche kinde ren te ontmoeten. Mgr. deelde vervolgens versnaperingen uit en gaf aan alle kinderen als herinnering aan zijn verjaardag een plaatje met de af beelding van een Hongaarsche heilige er op. Ter opvolging aanbevolen. De Continental Petroleum Company te Amsterdam heeft aan hare employé's, die met personen-, vracht- en tankauto's veel langs den weg zijn, een circulaire verspreid, waarin gewezen wordt, van hoeveel belang ook voor den naam der firma het is, wanneer de beleefdheid tegenover anderen CP verkeerswegen wordt in acht genomen. Ook wordt in overweging gegeven automo bilisten, diq „p^nne" hebben, zooveel mogelijk ter wille té zijn. Het Rijk geeft het voorbeeld. Naar de Tel. verneemt wordt bij <le aanb- van werken, welke vanwege den Rijkswater staat zullen geschieden, vooraan in de be stekken een clausule opgenomen, waarin het gebruik van Limburgsche kolen voor den aannemer verplichtend wordt gesteld. ST, BUREAUCRATIUS NOG STEEDS IN TOUW! Onder het opschrift: „Werkgever te zijn is zoo prettig niet; hou er mee op!" bevat de „R.-K. Werkgever" volgend merkwaardig geval: „Het is genoegzaam bekend, dat de veen- derijbedrijven thans zeer moeilijke tijden doormaken. Indien de werkgevers nu nog worden lastig gevallen«met futiele aanklach ten van de Arbeidsinspectie, zal dit niet tot vermeerdering hunner energie bijdragen. Het geVal, dat* wij op 'toog hebben heeft zich als volgt toegedragen. Het kan tevens een voorbeeld van een wonderlijken proces uitslag worden genoemd. On^ lid exploiteert als vervener zes ver schillende polders resp. 150, 24, 20, 6, 10 en 12 H.A. groot, op welke 18 veenarbeiders gezinnen hun woningen hebben staan. Tegen hem werd door een controleur pro ces-verbaal opgemaakt, omdat deze een 12- jarige jongen in één dier polders heeft be zig gezien terwijl hij zijn vader, een veen arbeider, met turfstapelen hielp. Deze vader verklaarde aan den contro leur zooals het proces-verbaal vermeldt dat hij zijn zoon dit werk had opgedragen daar de jongen toch vacantie had en anders bovendièn alleen thuis zou zijn, maar dat zijn werkgever altijd uitdrukkelijk verboden had, jongens van dien leeftijd in zijn bedrijf mede te laten werken. De werkgever werd nu door den kanton rechter te Heerenveen tot boete veroor deeld, omdat hij niet voldoende zorg voor de naleving der Arbeidswet 1919 had aan gewend. dat hij daarmede tegen de Arbeidswet en tegen het uitdrukkelijk verbod van den werkgever zondigde, kreeg ruim drie gulden getuigengeld! De ambtenaar van het O.M. gaf den werx- gever den vriendelijken raad zulke men- schen als dezen werkman in kwestie dan maar weg te jagen en deelde bera meda, dat hij dan maar een regiment soldaten in zijn polders moest zetten, waarna hij hem minzaam toevoegde: Werkgever te zijn is zoo prettig niet; hou er mee op' 1 Dat is het toppunt. Het bedrijf moge ver gaan. maar de onschuldige zal gestraft worden Wanneer een veenarbeider voortaan zijn patroon eens een hak zal willen zetten °n daarvoor 3 verdienen en bovendien zijn zoontje een gezonden vacantiedag wil be zorgen, weet hij wat hem te doen staat; hij gaat met den knaap turfstapelen: in de uit gestrekte veenlanden loopt het tweeal goe de kans niet door den werkgever, maar zeker door een aclieven controleur van den .Ar beid te worden gezien. Uit Volkenbondskringen verluidt, dat de Volkenbondscommissaris voor Danzig, Mac Donnel, zijn ontslag heeft aangevraagd. Deze stap wordt in verband gebracht met moeilijkheden, tusschen Mac Donnel en den Poolschen minister voor Danzig, Strass- bürger, ontstaan. Als Mac Donnels' opvolger wordt de di recteur der juridische afdeeling van het Vol kenbondssecretariaat prof. J. A. van HameJ genoemd. Gea. Staten van Zuid-Holland stellen voor mrs. Rutgers en Schokking, die bedankt heb ben als lid van Ged. Staten, pensioen te ver leenen groot resp. f 1500 en f 1250. Amendementen van de Vrijz. Democraten. De heer Oud en de verdere leden del Vrijzinnig-democratische Kamerfractie heb ben twee amendementen op de marinebe- grooting ingediend. De bedoeling van bet eerste is niet over tc gaan tot den aanbouw van twee torpe doboot-jagers; en van het tweede, om niet pver te gaan tot den aanbouw van een onderzeeboot, ter vervanging van de K. L Men meldt uit Boedapest De Nederlandsche schrijfster mevr. van Schaïk van der Boon, die de Hongaarsche taal machtig is, houdt in de groote steden van Hongarije voordrachten over Neder landsche literatuur. Op 10 November a.s. zal zij in de Academie van Wetenschappen spreken. Zij verklaarde, dat door de hulp aan de kinderen den 'band tusschen Nederland en Hongarije zoo nauw is, dat de verhouding door een cultureele actie verder verbetert moet worden. Zondagmiddag zouden fe Lübeck, de bal lons „Hamburg" en „Cbcmnitz", Ondanks stroomenden regen en sterke luchtbewe ging, opstijgen.. De ballon „Chemnitz" was reeds geheel gevuld en gereed voor bet vertrek; de ballon „Hamburg" was half ge vuld. De plotseling opkomende Zuid-Oos ten wind had fo» gevolg, dat het half ge vulde omhulsel van de .Mambufg" uit bet net losgetrokken werd en in de lucht ver dween. Bij de „Chemnitz" werd onmiddel lijk het ventiel losgetrokken en daardoor werd deze ballon voor eenzelde lof behoed. Tot Maandagavond was nog geen bericht ontvangen over den ontsnapten ballon. Alle nasporingen, waarvan ook auto's deel namen, waren tevergeefs. De ballon moet in de wolken verdwenen zijn. De schade bedraagt f 180.000. Een brand te Cheribon vernielde een hout stapel op het stoomtram-emplacement. On geveer 5500 ton, ter waarde van f 66.000, be nevens elf leege wagons, ter waarde van f 68.000. Goederen, welke op het emplace ment waren opgeslagen, kregen ernstige waterschade. Zes sporen werden ter lengte van honderd meter vernield. De totaalscha, de, uitgezonderd de waterschade, welke nog niet kan worden opgegeven, bedraagt de som van f 180.000. Zij wordt niet door ver zekering gedekt. Men vermoedt dat hier brandstichting in het spel is. Groote schade aangericht. Uif Cheribon meldt Aneta: Een week geleden is op den berg Tjeri- mai een bFand uitgebroken van grooten omvang. Duizenden kampongbewoners wer ken mede, om het vuur te blusschen. Reeds zijn 2300 bahoe bosch verbrand. Door dén sterken wind voortgedreven, bedreigen de vlammen thans ook de lager op de relling gelegen bosschen. De aangerichte schade is bijzonder groot. De Tjerimai is een der hoogste (3078 M.) vulkaankegels van Java, nabij Cheribon gelegen. De berggroep feit vier toppen. De geheele streek heeft uitgestrekte bosschen. Vroeger als soldaat in Algerië, haa hij als een leeuw gevochten tegen de Arabie ren. Geridderd, maar afgeleefd voor zijn tijd,! was hij teruggekomen in het groote vader land en had zich gevestigd in het bouwval lige huisje^waarin hij sinds dien tijd had ge leefd en verouderd was. Daar was zijn be staan een wonderlijke tegenstelling met het leven der bewoners uit den geheelen om trek. Terwijl zij, harde werkezels en dors tend naar winst, rusteloos den grond bear beidden, bleef hij vrij van al die zorgen en een ploeg of een spade had hij nog nooit gehanteerd. Zijn vreemde manieren hadden de sympathiën van hem vervreemd en allen beschouwden hem met wantrouwen. Overal, maar vooral op het platteland is er van het wantrouwen fot den haat, van haat tot ver dachtmaking. wat slechts een andere naam is voor laster, maar één stap. Die stap was gauw gezet En daar men de bestaan sbron- nen van den vreemdeling niet kende, ver onderstelde men, dat hij minder eerlijke middelen daartoe bezigde. Hij werd be schouwd als een persoon, die men wantrou wen moest, en al aarzelde men in 't begin de beschuldiging van diefstal te uiten, men noemde onmiddellijk het woord strooper, Strooper was hij ook eigenlijk, maar geie- genheidsstrooper, niet van zijn vak,, een eer lijke strooper om zoo te -eggen, want hij zou nooit met zijn geweer zijn brood zien te verdienen, dan wanneer hij het op geen andere manier krijgen kon Ziende, dat zijn buren zich van hem terug trokken, ontweek de zouaaf van zijn kant hen ook. Mén trok daaruit de gevolgtrek king, dat hij opzettelijk zich terugtrok om zijn daden geheim te houden. En spoedig werd hij die verworpeling, die paria, die men in alle streken aantreft, die beschuldigd worden van alle diefstallen en misdaden, waarvan de schuldigen onbekend blijven, die de boèman zijn dér kleine kinderen, de schrik der brave lui en de uitvlucht voor alle mogelijke schurken. Niettemin was de zouaaf een goede kérel. Onder de ruwe huid van dien grijsaard klepte een hart met nobele gevoelens. In zijn diepste wezen was deze ruwe man, een dichter. Noch het bloed der talrijke Muzel mannen, gesneriveld do-or de kogels van zijn geweer, noch de schijnheiligheid en kwaad- will.gheid zijner landgenooten hadden z'n ziel dermate, kunnen volharden, dat zij onge voelig was geworden voor de tranen van een kind. Hij had de deur van de kermiswagen opengestooten. En toentoen had hij een schouwspel gezien, dat hem als waan zinnig gemaakt had, ep hij had het ontstelde kind beetgepakt, het meegenomen en in zijn huis opgesloten en gezegd: „Wacht hier, to' ik terug ben." Toen was hij weer heengegaan en, na een seconde aarzeling, had hij het touw los ge- snéden, waarmee een man zich had opge hangen aan een zwarten balk. Eu het koude lichaam, met ineengekrompen ledematen, buitengewoon wijd opengespalkte oogen, uithangende tong, afgrijselijk om te zien, was met een plof neergevallen, in elkaar zakkend als een pak linnen I De Loire is een breede, statige stroom. Haar wateren zwellen somtijds door de sneeuwlawinen van het voorjaar of de watervloeden van d^n helfst, glijden voort, droef en somber onder een grijzen hemel, helder en tintelend in zonneschijn altijd indrukwekkend. altijd herinnerend aan groote veldslagen, belangrijke geschiedkun dige feiten, talrijke roemrijke (herinneringen. De linkeroever is meerendeels een on begrensde platte vlakte met vette weiden, daar de beesten grazen, of, dichte, wilde bosschen, waar kas'eeltorenljes uit op steken. De rechteroever is een keten van heuvel tjes, soms zacht afhellend, andere stijl af gebroken, alle met wijngaardranken ge sierd. Daar liggen de steden, die onverschil lig toezien hoe het water, dat van de ber gen stroomt, tegen de peilers harer bruggen hotst, die in de hoogte steken de spitsen barer kathedralen, de klckketorens harer kerken, de daken harer kasteelen, die pa- ijverig zijn op haar tegenwoordigen bloei, trotsch op het verleden, en waarvan de namen in Fransche harten klinken als blijde fanfaren: Nantes, Angers, BI oils, Orléans, Nivers. Aaneengegroeid over beroemde landstreken liggen daar ook de dorpen. Minder vermaard, maar niet minder trotsch. Kalm en waardig op hun kleine hoogte, spie gelen zij z;cb met welbehagen in de golven van hun goeden, ouden stroom en ook de geringste hébben bun klokketorens, licht bakens, die van verre aanduiden, reuzen- vingers, die ten hemel wijzen, triomfmonu menten, die den roem verkondigen van hun geschiedenis. Zoo ligt daar ook het kerkje van Sint Jan de Braye tusschen eenige huizen. De boo- men van twee' of drie grondbezittingen vormen als een groen nestje, waaruit de twaalfeeuwsche toren oprijst. Zij aan schouwt aan den anderen oever het rijke dal, bont gesierd met hofsteden, afgesloten aan den horizont door de donkere lijn van de wouden van Sologne. Hooger op. bij een bocht van de Loire, verheft zich majestueus een andere kerk, die het kie ne stadje Chicy beheerscht. Beneden ligt Orléans. onregel matig verspreid, met zijn hoog opgerichte torenspitsen en fabrieksschoorsteenen, met twee bruggen over de Loire gebouwd. En diep in he* «trekt de staid zich uit in De vader van den jongen echter, die zijn i De vulkanische werking van den Tjerimai zoontje» dit werk had opgedragen, bekende, heeft nog $teeds niet opgehouden. van den plicht de doode de laatste eerbe wijzen te brengen. De kerk van St. Jan de Braye was bijna geheel vol met een groote menigte volks, die nu juist geen groote ontroering aan den dag legde. En bij den ingang van het kerk hof vormden de belangstellenden een lan ge rij, waarin men, behalve den burgemees ter en de leden van den gemeenteraad, de invloedrijkste personen van de gemeente en Het kanton opmerkte. Op den avond van denzelfden dag legde ook een andere lijkstoet denzelfden weg af naar de laatste rustplaats Maar, achter de armelijke baar, geen opeengedrongen me nigte, alleen een weenende jongen van 12 jaar en een ellendige grijsaard August Tremblet, wiens hart ineenkromp voor de tranen van het kind. Neen! Geen sympathiebetuigingen voor den onbekenden landlooper, die niets an ders achterliet dan een vermolmden tent wagen. Geen publiek gebed, geen kerke lijk ceremonieel voor den zelfmoordenaar, die op den boek van den weg zich het le ven had ontnomen, evenals men zich be vrijdt van een hinderlijken last. De jongen bleef staan voor de grafkuil en snikte, niet uit droefheid over den man die hem sloeg en mishandelde, maar bewogen door een onbepaald gevoel van verlaten heid en leegte. De zouaaf legde de hand op zijn schouder. {Wordt vervolgd.} een voorstad, waarvan de trotsche klokke- toren, uit witte steenen opgetrokken, hocg in de lucht een beeld draagt, ernstig én stijf, maar toch indrukwekkend,, boven natuurlijk. zooals zij zijn meet, meer kind van God dan menschenkind, Jeanne d'Arc. De wijnboeren, die het grootste gedeelte van de bevolking van Sint Jan de Braye uitmaken, zijn rus^elooze menschen, slechts bedacht op winst behalen. Dikwijls beproefd door de ongeregeld heden van het seizoen en den tegenslag van bet weder, zijn zij trotscher op hun tegenwoordigen toestand, dan op het ver leden. Ongetwijfeld leeft ih hen de geest der voorvaderen, die getuigen waren van de eerste wapenfeiten van Jeanne d'Arc. H' ezeer teruggetrokken en gierig op hun woorden zijn zij toch zij hebben het bij gelegenheid getoond even vaderlands lievend dan anderen wier geestdriftige aard meer lawaaierige vertooning maakt. Maar een van hun bijzondere karaktertrekken is, na de liefde voor bun geboortegrond, de trots, naief zou men hem kunnen noemen, als hij tegelijk niet baatzuchtig was, de trots, om een beteren wijn te oögsten dan hun buren. Tegelijkertijd hebben zij een groote ach ting voor hun dooden en een diep plichts gevoel. En al was er ook druk werk, drin gend werk in de Meimaand, toch meenden de personen, genoodigd ter uitvaart van Gertrude Picot, zich niet ie mogen ontslaaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5