GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. In den muil van den leeuw. Brand te Roosendaal. Een nieuw R. K. vacantieoord. Om een poes uit een boom *e halen. Geen misdaad doch.... vervuild. Hij wilde er nog juist door. Een goedaardige kinderziekte te Leiden. Botsing tusschen tram en autobus. Terwijl de bewoner in het ziekenhuis was.- Spannende jacht op bandieten. Het geraamte op het balcon. Forensen, die men liever niet heeft. Jan Steen-Herdenking. 1626—1926. De zoneclips 1926. Hulde aan de nagedachtenis van prof. dr. A. J. Derkinderen. Sfenogïafie-Pont gebruikt. ™°r Vrecmdc talcn te Dé wonderen der draadlooze. Het Canisius-monument te Nijmegen. Mannenadel en vrouweneer. De Vredesnota van Paus Benedictus XV. Een nieuwe toepassing van de radio in Nederland. Tkéodore Botrel. HANDEL EN NIJVERHEID. Een kolenmijn in het Poolgebied Wat Mederlandsche ingenieurs wrochtten. IJzeroer naar Engeland. Maatregelen tegen de verzending van pornografische stukken. Gegevens tentoonstellingen. Mgr. Gijlswijk O.P. Pater Fr. Chr. van der Valk O.F.M. f Om een firmanaam. Verzekerings-over eenkomst. De handteekeningskwestie te Arnkem. Waarom Katwijksche vrouwen niet stemden. Ze had een nieuw soort vliegmachine uitgevonden. 7 Een melkvervalscher. Bedrog met kippenvoer. Door de Centrale Recherche te Rotterdam 5s in bewaring gesteld, de koopman H. P., die koperen vulpenhouders ais gouden trachtte te verkoopen. In de Raamstraat probeerde hij aan een voorbijganger zoo'n vulpenhouder kwijt te worden onder garantie dat 't echt 14-karaats goud was. De prijs bedroeg 3.Bij den voorbijgangr echer, een rechercheur, wekte een en ander achterdocht en inderdaad bleek, dat de penhouders niet van goud doch van koper waren. Voor deze oneerlijke negotie zal P., zich nu hebben te verantwoorden. Maandag is in de woning van den arbeider Be Bruin, aan het Planken Wambuis, te Roo- sendaal, terwijl de man op de zuivelfabriek t Anker werkzaam was, door onbekende oorzaak afgebrand. Door omwonenden wer den de drie kinderen die zich nog in het brandende huis bevonden, gered. Ook het huisraad kpn grootendeels gebor gen worden. Ondanks de pogingen den brand met em- mfers water te blusschen, brandde het huis geheel uit. Gemeld wordt- De buitenplaats „Lindenlust" te Boxtel, groot 11840 M2, grenzende aan de uitgestrek te bosschen is verkocht aan de afd. Amstcr- den en Omstreken van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, welke reeds in Egmond aan Zee een dergelijk vacantieoord exploi teert. In dit laatste tehuis werden in het af- geloopen jaar reeds gedurende 7000 ver- pleegdagen kinderen uit de groote stad on dergebracht en nu zijn er reeds aanvragen voor 15.000 verpleegdagen. Het tehuis te Boxtel zal nu, naar gehoopt wordt, al reeds in het a.s. voorjaar in de be staande behoefte voorzien. De verbouwing te Boxtel zal geschieden onder leiding van den architect J. C. Koof te Amsterdam. Het initiatief voor den aankoop ging uit van den heer P. de Lange te Bussum, de stuwkracht der Amsterdamsche vereeniging. Een circa 10-jarig knaapje van den te Om- melanderswijk (Gron.) wonenden arbeider Kleinhuis, klom Zaterdagmorgen in een boom om er een poes uit te halen. De jongen viel en kwam met den buik op een scherpe punt van een ijzeren hek terecht. Dr. Brongers, die spoedig aanwezig was, verbond den knaap, die onmiddellij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd werd, Maandagmiddag werd de burgemeester van Gehdringen gewaarschuwd door dr. Capetti uit Ulft, dat door hem lijkschou wing was verricht bij de 83-jarige vrouw H. te Breedenbroek. Het lichaam der vrouw was geheel met wonden overdekt. Nadat het lijk in beslag genomen was, werd het parket tc Arnhem gewaarschuwd. Het onderzoek leid de tot het vermoeden, dat de vrouw niet is mishandeld, maar in staat van verregaand? verwaarloozing verkeerde. De justitie vond dan ooi geen termen cm tot eenige arrestatie over te gaan. De oude vrouw woonde samen met twee zoons zonder eenige verdere vrou welijke hulp. Op den Amsterdamschen Straatweg te Bussum reed Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur de slager Papenburg uit Bussum in de richting Muiden, toen ter hoogte van de grsanmaalderij nabij de Hakkelaarsbrug, de heer H. uit Amsterdam hem tegemoet reed. Van den anderen kant kwam de heer d. V. eveneens uit Amsterdam, ook per auto aan gereden. Juist toen de auto van den heer H., P. pas seerde, wilde de heer d. V. er nog tusschen door glippen, doch de smalle weg liet dit niet toe. De auto van den heer d. V. reed P. aan en smakte he op den weg naast de tram baan Met bloedende hoofdwond werd P. op genomen. De heer d. V. haalde onmiddellijk per auto dr. Keizer uit Naarden, die den ge wonde de eerste hulp verleende, waarna de- Ze, die intusschen het bewustzijn verloren had, per auto naar zijn woning in Bussum vervoerd werd. Zijn toestand is ernstig. Tegen den heer d. V. is proces-verbaal op gemaakt. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Leiden deelt bij rondschrijven het volgende mede „Het staat vast, dat te Leiden een epide mie van erythema infectiosum bezig is, zich te ontwikkelen, een goedaardige kinder ziekte die bij oppervlakkig onderzoek met roodvonk verward kan worden. De kinderen zijn over het algemeen wei nig Ziek. Zonder het prodomaie verschijn sel van belang zijn voorafgegaan, verschijnt het karakteristieke erytheem het eerst in het gezicht op de wangen. Later worden ook de armen aangetast, het sterkst aan den buiten kant, vaak zeer duidelijk bij de handgewrich ten, minder op dé handen. Ook op andere lichaamsdeelen doen zich deze verschijnselen voer. Het erytheem ontstaat als vuurroode, licht verheven plekjes, die snel conflueeren. Karak teristiek is (f: grilligheid van den uitslag, die vaak op sommige plaatsen eerst verdwijnt en dan weder opvlamt om ten slotte over violet en grijsblauw in bruingeel over te gaan en dan te verdwijnen. De kinderen heb ben vaak last van jeuk, doch vervellen latei- niet of uiterst weinig. Hoewel de ziekte niet gevaarlijk is, dienen toch de aangetaste kinderen en hun broertjes en zusjes gedurende de ziekte uit de school te Worden geweerd." In den Bosch heeft een aanrijding plaats gehad tusschen de stoomtram uit Den Dun- gen en een autobus, die voor een wielrijder uitweek. De autobus kwam in een sloot terecht en werd grootendeels vernield. De chauffeur en twee passagiers werden ge- Wond, van wie een vrij ernstig, zoodat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. In den nacht van 9 op 10 Nov. is ingebro ken ten huize van den heer B-, aan de Zuid zijde. De heer B. wordt in een ziekenhuis fe Leiden verpleegd en van deze gelegenheid hebben enkele personen gebruik gemaakt om in te breken. Een bedrag van f 70 en eenige gouden en zilveren sieraden worden vermist. In de Fransche Pyreneeën hielden zich een tweetal Spaansche bandieten op, di» "et bergland'onveilig maakten. Eén der bandieten, Curriel geheeten, had, Hjdens een verblijf in een restaurant de on voorzichtigheid zijn overjas achter te laten. Daar er stroohalmen aan de jas „kleef den", kreeg de politic, die den verdachten vreemdeling op het spcfor was, vermoeden dat de eigenaar van het klecdingstuk een eenzame berghut tot nachtkwartier had en dus waarschijnlijk één der gezochte bandieten was. Met een machinegeweer gewapend en van een hoeveelheid stikgas voorzien, toog de po litie ter achtervolging van de gevaarlijke roovers uit. De bandieten, die het voordeel van een bij zondere terreinkennis hadden, wisten hun achtervolgers geruiipen tijd met hun revol vers op een afstand te houden. Toen Curriel tenslotte echter geen dekking meer vond en onder 't bereik van de gewe ren der politiemannen kwam schoot hij zich zelf zijn laatsten kogel door het hoofd. De andere bandiet wist te ontkomen. Zondagavond werd inde Lange Jans straat te Utrecht een heele consternatie veroorzaakt, doordat eenige vroolijke stu denten aan het publiek een gratis voorstel ling gaven. Op een bovenhuis in die straat was een aantal zonen van de Alma Mater aan het fuiven, toen men op het idee kwam het pu bliek mede te laten genieten van hun vroo lijke stemming. Van het balcon jif werden natuurlijk eerst de noodige „toespraken" tot de voorbijgangers gehouden, waarna een volledig geraamte naar buiten werd gedra gen, een skelet, zooals dat bij lessen wordt gebruikt. Daarmede begonnen de heeren allerlei grappen uit te halen: op het doodshoofd werd o.a. een rood petje zonder klep gezet, armen, beenen, enz. werden losgemaakt en afgenomen en er weer opnieuw aangehan gen; ,t geraamte werd met een doek getooid, enz. Bij een en ander werden natuurlijk heel geleerde verhandelingen gehouden. Ten slotte werd het geraamte weer naar binnen gesleept.... Een helm werd zichtbaar in de verte! I In 't Gooi heeft iedere gemeente haar eigen woonwagenkamp, dat geregeld be woond wordt. In Bussum bestaat wel een verordening waarbij staangeld van de woon wagens geheven kan worden, doch deze verordening werd tot nu toe niet toegepast. De gemeenteraad van Hilversum heeft nu Dinsdag ƒ.1. een verordening, in zake het heffen van staangeld vastgesteld en het be kend worden van dit feit deed een formeelc woonwagentrek van Hilversum naar Bussum ontstaan. Het aantal woonwagens nam deze week buitengewoon toe. Bussum, dat wdl graag forensen trekt, is op dit soort forensen echter minder gesteld, en B. en W, hebben nu besloten, om voortaan ook het staangeld van 1 per week te vorderen. Het volgend jaar is het 300 jaar geleden, dat Jan Steen in Leiden werd geboren. Met het oog hierop zal in den zomer van 1926 in het stedelijk museum De Lakenhal te Leiden een tentoonstelling worden gehou den van werken van dezen meester. Acht internationale expedities. Men meldt aan het Corr. Bur.: Het s.s. „Tabanan", van de Stoomvaartmij. „Rolter- damschc Lloyd", dat j.I. Zaterdag van Rot terdam vertrok, voerde in 26 kisten de in strumenteels uitrusting mee der Nederland- sche eclips-expeditie naar Sumatra. Dr. Min- naart maakt met dit sfchip de reis geheel over zee; de overige leden der expeditie zullen zich te Marseille inschepen. Te Sin gapore zal de expeditie overgaan op een s.s. der Kon. Paketvaart Mij., dat haar naar Palembang zal brengen. Van den vice-admi- raal, commandant der marine te Batavia, werd bericht ontvangen, dat de expeditie kan rekenen op de hulp v.an de officieren en de bemanning van een klein oorlogsschip of van een stoomschip der gouvernementsma rine, dat vóór Palembang gestationneerd zal worden. Zooals reeds vroeger bekend ge maakt werd, zullen de expeditieleden daar de gasten zijn van de Bataafsche Petroleum Maatschappij op haar onderneming Pladjoe. In de vergadering van den gemeenteraad van s-Hertogenbosch, Dinsdagavond ge houden, hield de burgemeester mr. F. J. van Lanschot een gedachtenisrede over het overlijden van prof. dr. G. J. Derkinderen, geboren te 's-Hertogenbosch, in leven di recteur van de Rijksacademie van Beelden de Kunsten te Amsterdam, j Spr. schetste de groote beteckenis van den ontslapene kunstenaar voor zijn vader stad en wees op diens beroemd werk in de vestibule yan het Stadhuis, waar de monu mentale muurschilderingen van prof Der kinderen, voorstellende de stichting der stad s-Hertogenbosch en den bouw der Bossche Kathedraal, Besloten werd namens den gemeenteraad een brief van rouwbeklag te richten tot de weduwe van den overledene. De rede van den voorzitter werd door de leden staande aangehoord. De raadsleden begapen zich na de ver gadering naar de vestibule van het Stad huis, voor dezen avond buitengewoon ver licht om er de werken te bezichtigen van den Bosschenaar. Het bestuur van den 's-Hcrfogenbosschen Kunstkring zal aan zijn tentoonstelling van werk van Bossche schilders, te houden van 2^ Nov. tol 6 Dcc. a.s., een eerbiedige hulde verbinden aan prof. Derkinderen, door een hoofdgroep te vormen van zijn werken, die zich in 's-Hertogenbosch en omstreken' be vinden. Het schriftstelsel, in 1902 door den foen- "Jalig'sn luitenant-kwartiermeester M. A Pont ohtv. ikkeld, een „verkort stelsel" is zoo methodisch, dat het niet alleen veras send gauw wordt begrepen en aangeleerd maar.... ook gemakkelijk wordt onthou den het eenige middel dat hij daartoe ge bruikt is: het weglaten van letters of woo-d'- deelcn. Met een aantal vaste verkortingen cn eenige regels heeft hij bereikt, dat ieder beoefenaar, al naar gelang zijn ontwikke ling en aanleg, starker of minder stark kan verkorten, terwijl toch ieder het opcdczcif- Qc wijze moet doen. Zoodoende is het moge lijk nat twijfel omtrent eenige schrijfwijze is buitengesloten en verschillende personen eenzelfde stuk op dezelfde wijze kunnen neerschrijven en zij niet alleen vlot hun eij,en stenogram, maar ook eikaars stenogram zonder moeite kunnen terug lezen. Niet dus het willekeurig weglaten van letters of dee pen van een woord, waardoor een of andere teckencombinatie wie-weet-hoeveel betee- kenissen kan hebben. Neen, slechts bepaal- G u frs en bepaalde woordgedeelten, in verband met de woordvorming mogen wetf- «r ?len w°rden; Ook dit onderdeel van het stelsel-Pont, n .1. de wijze van verkorten, gebaseerd op de woordvorming, maakt het in het bijzonder geschikt om zonder om- Zij, die een volledig inzicht wenschen te krijgen van de voortreffelijkheid van het systeem-Pont vragen bij het Centrad-Bu- reau Instituut-Pont te 's-Hage, de twee pas verschenen brochures aan: „Van piano tot schrijfmachine" en „Stenografie". Men zal dan ook tot zijn genoegen en voordeel ken nis maken met het machine-schrijven, vol gens het door het instituut Pont „verbeterd 10 vinger-systeem." Trein in volle vaart tegengehouden. De proefnemingen, om door de draadlooze telegrafie in beweging zijnde treinen te doen stilstaan, worden in Amerika met goed ge volg bekroond. Een trein die reed met een uursnelheid van 75 K.M., stopte automatisch zonder dat de machinist de remmen behoefde te doen werken. De uitvinder van het nieuwe toestel is de heer Thomas Clark, een jong ingenieur van Detroit. Het beginsel is het volgende: electro-mag- r.etische golven worden langs de sporen ge dreven. Ontmoeten zij een hindernis al vorens de lokomotief er tegen komt dan werken zij onmiddellijk op een seintoestel onder den vorm van een rood licht, vóór den machinist geplaatst. Maar ziet de machinist het sein niet, of is hij door een ongeval niet in staat een be- weging te doen, dan doen de clectrisclie gol ven automatisch den trein stilstaan. Zij oefe nen dezelfde werking uit op een anderen trein, die den eersten tegenkomt Zoo wordt rike botsing voorkomen. In de Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Nijmegen, is gunstig beschikt op een verzoek van het Internationaal Canisius-Comité, om als plaats voor het op te richten Canisius- monument aan te wijzen een punt in het Hunerpark tegenover de Gerard Noodt- straat. In 1919 was, als plaats aangewezen een punt achter den grooten vijver in dat park tegenover den Canisiussingel. Het Int. Canisius-Comité had nader om aanwijzing van bovengenoemd punt gevraagd, met het oog op den mogelijken bouw van een Waal brug aan de Oostzijde der stad. Zooals wij reeds eerder meldden, is voor het Canisius-monument een nieuwe prijs vraag uitgeschreven. De onthulling van het standbeeld zal plaats hebben in October 1926, ter gelegenheid van de feesten der R. K, Universiteit te Nijmegen, ter eere van Petrus Canisius. November-aflevering. Deze aflevering brengt als hoofdartikel het laatste opstel van Pater Duvnstee over „Eugenese". De schrijver beantwoordt hier in de vraag in hoeverre de individuen euge netisch moeten of mogen handelen. Na eèn duidelijke uiteenzetting van plicht en vrij heid in dezen klinkt de vermaning: Niet te veel eugenistische overwegingen bij het aan gaan, nog minder bij het beleven van het huwelijk. Verder lezen wij de titels: De Bioscoop wet aangenomen; Een raak' woord; Van do overzij; De Voorwaarts en de Rotterdam- sche roofholen; Naar een R.-K. Congres tot bestrijding van het N. Malthusianisme; W eeldebelasting en groote gezinnen. In de artikelen: Huwelijksmoraal en de neutralef?) Telegraaf, een verderfelijke luchthartigheid, treedt de .bekende apologeet Pater Stoks wederom op tegen genoemd blad, nu' in het bijzonder als bestrijder dei- door genoemd blad gepreekte en verdedigde moderne theorieën omtrent het huwelijk. Tot slot de bekende nieuwsrubriek „Van hier en ginds". L. S. In brochure-vorm is bij de fa. L. A. J. Róbers, Kruiskade 25, Rotterdam, versche nen, de tekst der vredesnota van Z. H. Be nedictus XV en van den brief van Kardinaal Gasparri aan Mgr. Chesneiong, Aartsbis schop van Sens. Een inleiding schreef pastoor J. M. Keu- Iers er bij, terwijl ook de heeren A Th. Bart en Ko de Haan enkele regels ten beste geven ter versteviging der Katholieke vre- desaclie in ons land, Naar de „Res. Bode" verneemt, heeft sedert eenige maanden het Proefstation voor 's Rijks Kustverlichting een althans voor Holland nieuwe radio-installatie in toe passing gebracht, nl. een radio-opbel- mrichting, welke l's opgesteld op -het licht schip Haaks en den Uitkijk te Kijkduin (Nc ord-Holland). Het doel van deze installatie js, de be manning van het lichtschip in de gelegen heid te stellen, op ieder gewcnscht oogen- blik, met den vasten wal in verbinding te treden, zender dat hiervoor speciaal perso neel noodig is of dat er den gehcelen dag moet geluisterd worden naar eon eventuee- lcn oproep van het lichtschip. Hiertoe werd Haaks, evenals Kijkduin, uitgerust met een normaal radic-telefome- entvang/zendtoestel. Het iichtschip kreeg bovendien een z.g. „Radio-opbeller" en Kijkduin 'n „Radio-belcntvanger". In principe werkt het systeem als volgt: Wil men op het lichtschip bijv, in geval van nood, in verbinding met den Uitkijk treden, dan zet men een handel over, waar door een speciale radiogolf wordt uitge zonden. Op het land,station wordt deze op ncrmale wijze ontvangen, versterkt en den bclontvanger toegevoerd. Deze reageert eerst «op het binnenkoment signaal, als hel minsten.- 23 secenden aanhoudt. Is dit het geval dan wordt automotisch oen bel in werking gesteld, die den lichtwaohler waar schuwt, dat het lichtschip met hem in ge- cprek wcnsciit te treden. Door het omzetten ven een schakelaar wordt de telefocn-zend- cf -cntvanginstallatie ingeschakeld, waar na een gewoon radiotelefonisch gesprek kon plaats hebben, Het geheid gelijkt dus veel op het Iijn- telefcon-opbelsysteem en dient tert meer dere veiligheid van Haak's bemanning. Onder de auspiciën van kardinaal Mer- cicr is een Belgisch comité gesticht, dat gelden zal inzamelt n voor de in Bretagne op te richten gedenktecken, gewijd aan de nagedachtenis van den bekenden chanson nier, wijlen Théolore Bortcl. Wat Nederlandsche ingenieurs op het ge- bied van haven-, kanaal- en spoorwegaan leg ook in het buitenland gepresteerd heb- oen is van algemeene bekendheid, is zelfs van internationale vermaardheid. Minder al gemeen bekend is nog het knappe werk, dat in de laatste jaren verricht is in het barro noorden, te Barendsbtirg op Spitsbergen, waar de kolenmijn der Nederlandsche Spitsbergen-Compagnie (Nespicol is gele gen. In een bijeenkomst van de afd. Mijnbouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft ir. R. J. van Lier belangwekkende mededeeüngen over de ontwikkeling van deze mijn gedaan; aan het verslag daarvan in „De Ingenieur" is het volgende ont leend: Aan de mooiste fjord van het eiland West- Spitsbergen, de Green Harbour, is de mijn der Nespico gelegen. De haven is vlak bij de mijn al zeer diep, zoodat slechts een korte pier noodig is. De grootste zeeschepen kun nen dan ligplaats vinden, zoodat in dit op zicht Green Harbour met de beste havens van de wereld kan wedijveren. Men beschikt te Green Harbour niet ov?r horizontaal terrein. De woon- en bedrijfsge bouwen zijn alle tegen de helling gebouwd. De laagste rij staat ongeveer 35 M. boven zee. Daar alle huizen van hout zijn, worden de tusschenruimten tusschen deze huizen en tusschen dc horizontale rijen van huizen groot genomen om bij brand te voorkomen, dat deze grootere uitbreiding verkrijgen kan. De klimatologische invloeden zijn natuur lijk in de Poolstreek van hijzonder belang en bieden zoowel eigenaardige nadcelen als voordeden. De allesoverhecrschende factor is de koude. Deze werkt op ieder onderdeel in, en men moet bij alles wat men in Spitsbergen verrichten wil, eerst denken aan den invloed van de koude en haar gevolgen. Tal van punten brengen hun speciale moeilijkheden mee, zooals de woningbouw en de verwarming, de magazineering niet alleen van de voedingsmiddelen, maar ook van de materialen in het algemeen, de voor ziening zoowel van drink- en badwater als van ketel- en koelwater, de afvoer van faecaliën, de fundaties voor woningen, ma chines en machinale inrichtingen, de bouw werken aan dc haven, de verbindingen tus schen den boven- en ondergrond, enz. De grond is zeer doorlaatbaar voor water. Wil men dan ook op de berghelling fundee ringen voor groote machines maken, dan is het noodig, dat de uitgraving geschiedt tot op het vaste gesteente. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke fundeeringen zeer groot en kostbaar worden. Ook de afwatering van de in den zomer smeltende sneeuw levert vele moeilijkheden op. Om te voorkomen, dat de huizen en gebouwen last van het smeltwater onder vinden, plaatst men deze op paalfundeerin- gen. Deze paalfundeering is ook noodig om in den winter de verwarming van de huizen mogelijk te maken. Had men tuschen den vloer en den grond geen luchtisolatie, dan zou de temperatuur van den vloer veel tc koud zijn om in een woonvertrek dienst te kunnen doen. De grondvorst maakt het weer moeilijk de kolen in den winter, wanneer zij niet ver voerd kunnen worden, zonder veel schade op te slaan. Ook de sneeuw baart bij het stapelen van de kool veel zorg. De eeuwig durende ondergrondschc vorst heeft echter in de mijn groote voordeelen. Hiedoor is het element water in de mijn onbekend, waar door het oppompen van water om dc mijn droog te houden vervalt. Bij het drijven der galerijen behoeft men. niet angstvallig te zorgen, dat de galerijen onder een bepaalde helling aangezet worden, om te zorgen voor de waterloozing. Maar het volgend voordeel van de eeuwigdurende koude is wel het voornaamste. De lucht in de mijn is en blijft droog. Alle vocht, dat in dc lucht aanwezig is, slaat neer tegen de wanden der galerijen in den vorm van rijp. De atmosfeer in de mijn is steeds aange naam, daar het groote ongemak van de Europeescbe mijnen, waarbij de lucht ver zadigd is met waterdamp, in Spitsbergen niet voorkomt. De mijntemp era tuur is in den zomer 2 gr. C. beneden nul en in den winter 4 rfr. C. beneden nul. De arbeider blijft tot het einde toe frisch en kan veel hoogcre werkprestatie geven dan in Europa. De uitvoer van ijzeroer (ijzerhoudende grónd) zooals dit in Drente en Groningen in lage gronden nog veel gevonden wordt, neemt vla Delfzijl naar Engeland nog ge regeld toe. De delving van dit erts is dezen herfst druk en levert veel werk aan arbei- des en ook aan binnenschippers voor het vervoer naar Delfzijl. Zooals men zich herinneren zal, werd eenigen tijd terug in de pers dc aandacht gevestigd op het standpunt door de Neder landsche posterijen ingenomen ten aanzien van de verzending per post van met dc ze delijkheid strijdige drukwerken, enz. Aan leiding hiertoe was een artikel ia iiet „Nieuwsblad voor den boekhandel", waarin de vraag werd gesteld: „waarom treedt de Nederlandsche postadministratie geheel an ders op tegen dc ontuchtige lectuur dan de postadministratie in Nedcrl.-Indië en waar in erop werd gewezen, dat laatstgenoemde administratie, zich streng houndend aan dc desbetreffende internationale post-bepaiin- gen, nauwkeurig toezicht uitoefent op de door haar ontvangen zendingen en stukken van onzedelijken aard vernietigt, terwijl dc Ned. Posterijen, hoewel ter zake door de Ned.-Indische ingelicht, voortging met zen dingen, pornogratie inhoudend, ter verzen ding aan te nemen. Dat de Nederlandsche Postadministratie thans een ander standpunt inneemt, blijkt uit de volgende aanschrijving, dezer dagen door den Directeur-Generaal aan dc direc teuren gericht: „Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat in Nedcrlandsch-Indic, uit Neder land afkomstige zendingen worden ontvan gen, welke gedrukte stukken inhouden van onzedelijken aard. In verband hiermede wordt dc aandacht gevestigd op het bepaal de bij art. 41, 1. Ie lid, sub f, van het Ver drag van Stockholm, volgens welke bepaling de verzending van zoodanige stukken is verboden. Op de voor bet buitenland bestemde stuk ken behoort te dezen aanzien zooveel mo gelijk een nauwkeurig toezicht te worden uitgeoefend. Zendingen, welke onder ge noemde verbodsbepalingen vallen, moeten worden teruggeven, behoudens aangifte aan dc Justitie bij vermoeden, dat een strafbaar feit wordt gepleegd, als bedoeld in art. 240, le lid, van het Wetboek van Strafrecht, lui dende: „Hij, die eenig geschrift, waarvan hij den 'nhoud kent, of eenige hem bekende afbeel ding of voorv/erp, aanslootelij!: voor de eerbaarheid, hetzij verspreidt, hetzij ter verspreiding vervaardigt, invoert, uitvoert of in voorraad heeft, htezij openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijg baar aankondigt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste 1 jaar of geld boete van ten hoogste 3000 gulden". Ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat de evenbedoeldc bepaling der strafwet ook van toepassing is op bui- tenlandsche zendingen. Ingeval van twijfel behoort de betrekke lijke zending met begeleidend schrijven ter beoordeeling aan het Hoofdbestuur te wor den gezonden. Uit liet buitenland ontvangen stukken van onzedelijken aard moeten met de noodige toelichting door de kantoren, die de aanwe. zigheid opmerken, eveneens aan het Hoofd bestuur worden gezonden. De directeuren gelieven de kantoorhou ders in bun ressort in te lichten." Aldus de circulaire van den Directeur- Generaal. Artikel 41, waarnaar in boven vermelde aanschrijving verwezen wordt, be paalt O.a. ook, dat voorwerpen van onzede lijken aard niet worden teruggezonden naar het land van afzending, doch dat zij worden vernietigd door de administratie, die ze op merkt. De Administratie van afzending moet dan worden ingelicht, opdat zij eventueel de noodige maatregelen kan treffen. Inzake de volgende tentoonstellingen zijn op het Bureau voor Handelsinlichtingen, Oudebrugstceg 16, Amsterdam, gegevens ter beschikking voor belangstellenden. „Grande Exposition Agricole Industritlle 1926 a Ghczireh-Le Caire. „Foirc Internationale de Lyon", l'au 24 Mars 1926. „5e Salon dc la Machine Agricole a Paris", 16 au 24 Jan vier 1926. Mgr. J. Gijlswijk O.P., Aartsbisschop van Euchaitus en Apostolische Delegaat van Zuid-Afrika, zal in de tweede helft dezer maand naar Nederland komen en begin December Nijmegen bezoeken. Bij zijn bezoek aan Nijmegen zal Z. D. H. de O. L. Vrouwekcrk Maria Geboorte aan den Berg en Dalschenwcg te Nijmegen plechtig consacrecren. De parochie van den H. Antonius van Padua te Amsterdam is Zondagavond zwaar getroffen door het plotseling overlijden van Pater Ch. van der Valk O.F.M die zich gedurende de 27 jaren welke hij onaf gebroken in de parochie van de Mozes is werkzaam geweest, groote sympathie en vriendschap heeft verworven. Hoewel Pater van der Valk reeds gerui- mcn lijd sukkelend was, had toch niemand uit zijn naaste omgeving een zoo nabij einde voorzien, toen hij zich Zondagavond om- treeks half acht naar de Gezellen-Vereenï- ging aan de Plantage Middenlaan begaf. Nauwelijks in de Plantage aangekomen, moet hij door een beroerte zijn getroffen. Kort na zijn aankomst werd hij bewuste loos aangetroffen en toen hij weer bij ken nis gekomen was, bleek Pater van der Valk verlamd te zijn. De zieke werd aanstonds overgebracht naar het O. L. Vrouwe Gast- huisj waar Pastoor van Heel en Pater Wil- lcmse hem voorzagen van de laatste H.H. Sacramenten. Spoedig daarop verminderde de patiënt snel en Pater van der Valk was reeds overleden toen de even genoemde Paters opnieuw- gewaarschuwd, ten tweede male in het gasthuis aankwamen. De thans overledene .werd 19 Juni 1871 te Delft geboren, den 3en October 1889 trad hij in het klooster te Wychen, waar hij in 1896 priester werd gewijd. Nadat bij vervolgens 1 'A jaar assistent-pater in het klooster te Megen was geweest, volgde in 1898 zijn be noeming tot kapelaan in de Mozes te Am sterdam, waar hij dus een mcnschenlecftijd met groote toewijding en krachtsinspanning zoowel in geestelijk als sociaal opzicht heeft gewerkt. Da firma Gebroeders E. en M. Cohen, te Amsterdam, hadden ondervonden, dat dc heeren Elias en Israël Cohen, handeldrijvend onder de firmanamen Deutsche Biicher Im port, Cohen's Boekhandel en E. en I. Cohen, als firmanaam ook voerden Gebroeders Co- hen, hetgeen tot voor de firma Gebroeders E. en M. Cohen zeer ongcwenscht misver stand aanleiding gaf. Deze firma richtte zich daarom tot den kantonrechter in de hoofdstad met een ver zoekschrift, waarin zij tegen den genoemden handelsnaam protest aanteekenden. De kan tonrechter velde d.d. 2 Juni j.I. vonnis. Uit de overwegingen stippen wij aan: dat door gerequestreerde is erkend en door dc over gelegde uittreksels uit het Handelsregister bewezen wordt, dat dc handelsnaam Ge broeders E. en M. Cohen, als uitgever en boekhandelaar rechtmatig door den verzoeker en zijn voorgangers werd gevoerd, alvorens de handelszaak in denzelfden tak door de het ren Elias en Israël Cohen onder den han delsnaam Gebroeders Cohen te Amsterdam, Utrecht en Haarlem werd gedreven; dat deze benaming van die der firma Gebroeders E. en M. Cohen in zoo geringe mate afwijkt, dat daarvan bij hel publiek verwarring tus schen die beide handelszaken te duchten is. Op grond, dat door E. en I. Cohen dc han delsnaam voor hun uitgeverij en boekhandel in strijd met dc wet gevoerd wordt, werden zij veroordeeld uit den door hen gevoerden handelsnaam Gebroeders Cohen het woord „C-ebrocders" te doen vervallen en tot be taling van een som van vijfduizend gulden aan den verzoeker als schadevergoeding voor eiken keer, dat door hen dit bevel wordt overtreden, In hoogcr beroep d.d. 2 September heeft dc rechtbank te Amsterdam dit vonnis be vestigd. Iemand had op 20 September bij een maat schappij een verzekeringsaanvrage inge diend, die hij op 13 October daaraanvolgend weder introk. De maatschappij nam hier geen genoegen mee en was van oordeel, dat de vcrzckcringsovereenkcmst was tot stand gekomen en dc aanvrager tot premiebetaling gehouden. De Rechtbank te 's-Gravenhage was evenwel van oordeel, dat de aanvra ger nog niet gebonden was, daar de maat schappij niet bewezen had, dat intrekking niet meer mogelijk was; uit <le overgelegde stukken bleek zelfs hët tegendeel Wel was de polis gedateerd op 1 October, maar uit hét feit, dat het op dc aanvrage gesteld ad vies van den geneeskundigen adviseur ge dateerd was 19 October, ligt voor de hand, dat de polis op 13 October, den dag, dat de aanvrage werd ingetrokken, nog niet was opgemaakt, althans nog niet aar. den ge daagde was aangeboden, zoodat ten tijde van dc intrekking der aanvrage deze nog niet was aangenomen. Een verzekeringsover eenkomst was dus nog niet tot stand geko men. De zaak door den Hoogen Raad naar een ander Gerechtshof verwezen. De Proc.-Gencraal bij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot vernieti ging van 'het vonnis van het gerechtshof te Arnhem, waarbij Chr. V,, veroordeeld is tot I 1 maand gevangenisstraf, wegens valschheid ir, geschrifte (het plaatsen van valsche hand- teckeningen op lijsten, welke gecirculeerd hadden oin fe komen toi de stichting van een bijzondere school) ij verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. Gemoedsbezwaren. Voor de strafzitting van het Kantonge» recht te Leiden was Maandag een aantal bejaarde Kafwijksche visschersvrouwen op geroepen ter zake overtreding van de Kies wet: het niet voldoen aan haar stemplicht ter gelegenheid van de laatst gehouden Ka mer-verkiezing. De meesfe vrouwen waren verschenen met het doel haar gemoed tegen het vrouwenkiesrecht te luchten. „Men moet Gode meer gehoorzamen, dan de menschen en blijkens Gods Woord is het Vrouwenkiesrecht werk van den Safari", zoo was haar opvatting. Verzocht door den Kantonrechter dit nader te preciseeren, luidde het meestal: „dat de vrouw in de vergadering moet zwijgen." Een ander riep: „Hier sta ik, ik kan niet anders." Een an der, meer politiek onderlegd, verklaarde, dat de invoering van het vrouwenkiesrecht het werk van het ongeloof is. Waar de ambtenaar van het O. M. mr. Van der Eist, den indruk kreeg dat de gemoedsbezwaren echt waren, vroeg hij schuldigverklaring, zonder toepassing van straf, in de andere gevallen werd een boete van 0.50 tot i geëischt. Bij verstek stond Dinsdag voor de Haag- sche rechtbank wegens oplichting terecht mevr. M. J. M. T. Deze dame, te 's-Graven hage woonachtig, had in de „Haagsche Cou rant" eenigen tijd geleden 'n advertentie ge plaatst, waarin een vaste positie werd aange boden aan een net jongmensch tusschen 18 in 24 jaar, mits genegen 100 gulden borg te storten. Op deze advertentie hadden ver scheidene jongelieden geschreven. Hun werd verzocht op een electrotechnisch bur- reau te komen in de Azaliastraat, waar mevr. T. de sollicitanten te woord stond. Zij dischte een uitvoerig vertiaal op, hierop neerkomende dat zij een belangrijke uitvinding had gedaan op het gebied van het vliegwezen. Zij toonde een zelf-geconstrueerd blikken vliegtuigje van ongeveer een halven meter en legde aan de hand daarvan alles omtrent haar uitvinding uit. Zij zag kans naar dit model een vliegmachine te bouwen, die rechtstandig de hoogte kon ingaan, terwijl omkantelen onmogelijk zou zijn. De dame achtte haar uitvinding dermate belangrijk, dat zij daarvan een ommekeer in het vliegwezen verwachtte. Echter ont braken de penningen om deze vondst in prac- tijk te doen brengen en dus had zij zich tot het Rijk gewend om financieelen steun; Die steun van overheidswege was haar ge weigerd en zij was op zoek gegaan naar een compagnon, die eenig kapitaal in deze zaak die geheel safe was, zou willen steken. Deze compagnon had zij juist dezer dagen gevon den, vertelde zij aan haar sollicitanten en nt» had zij besloten naast haar winkel in elec- trische artikelen een inrichting op touw te zetten, waar onderdeden van het wonder- vliegtuig zouden worden gefabriceerd. Daar voor had zij noodig een aantal jongelieden, die tegen goed loon geplaatst konden wor den als leerling-monteur. Het mochten geen vaklui zijn, die het geheim van haar machine dat o.m. bestond uit een bijzonder stel vleu gels en een verplaatsbaar schroefvlak, zouden kunnen verklappen om elders in practijk te doen brengen. Als borg voor het te bewaren geheim, moesten alle sollicitanten, die wer den aangenomen, een som van honderd gul den storten. Zoo togen de leerling-monteurs aan het werk. Zij waren, drie in getal, en alle drie werden voor de rechtbank als getuigen ge hoord. Zij waren 7 weken in betrekking ge bleven bij mevrrouw T„ maar de eerste week de beste werd al geen loon uitbetaald. Mevr. T. zeide dat haar compagnon niet in de stad was en dat hij het geld had alles zou duè wel in orde komen. De tweede week kregen zij een gedeelte loon en alweer werden zij gepaaid met de belofte, dat de compagnon het geld zou meebrengen. Van het werk zelf begrepen de monteurs niets. In den winkel ging niets om, er kwam in al dien tijd niet één4slant in de zaak. Een enkelen keer moest een fietsband gelapt wor den. Verder haalde de „baas" meneer T. ver roeste ijzeren staven bij een lompenhande laar en deze moesten de jongelui dan maar gladschuren en afvijlen. Tenslotte vroeg men de borgstorting terug omdat de jongemannen wel zagen, dat van den vliegtuigbouw toch niets zou komen. Toen zij hun gestorte som niet terug konden bekomen, stelden zij de politie in kennis van het gebeurde. Zij kwa men in die dagen tevens in kennis met den compagnon, zekeren heer W. v. L. uit Rot terdam, die nog bijtijds gewaarschuwd kon worden, niet in te gaan om geld beschik baar te stellen voor de fantastische vlieg tuigbouwplannen van meneer en mevrouw T. De getuigen deelden rrog mede, dat na hun vertrek het echtpaar bezig was opnieuw slachtoffers te maken. Er waren nog 8 a 10 soilicitanteh aangenomen. De officier, mr. Enger, eischte tegen mevr. T. 1 jaar gevangenisstraf. De uitspraak is over 14 dagen. Het Gerechtshof behandelde Dinsdag in hooger beroep de zaak tegen den 65-jarigen landbouwer uit Diemen, die wegens melk* vervalsching door den Amsterdamschen po litierechter veroordeeld was tot drie maan den gevangenisstraf. Bekl. had vcor den politierechter volledig bekend, dat hij een groot percentage water bij de melk voegde, welke hij leverde aan een slijter te Diemen. Thans ontkende hij echter. Niet hij, maar zijn 15-jarige zoon had water bij de melk gedaan, zonder dat hij hiervan af wist. Hij had alleen een klein beetje spoel water in dc bussen gedaan. De zoon ter terechtzitting aanwezig en all getuige a décharge gehoord erkende dit. Hij was het geweest, die water bij de melk deed, zonder dat zijn vader het wist. De president vond het wel vreemd, dat dc zoon op eigen houtje de melk ging vervalschen. De advocaat-generaal Mr. Barin van Har» thoe Sloten meende in zijn requisitor dat er alle redenen waren om aan te nemen, dat de verklaringen van bekl.'s zoon valsch waren, V/as deze getuige ió jaar geweest, zoodat hij onder eede had gestaan, spr. had stellig vervolging wegens meineed ingesteld. Spr. vond het vonnis in eerste instantie zeer juist en vroeg bevestiging ervan. Veroordeeld tot f 500 boete. De kantcm echter te Goes heeft den koop man J. M. M., uit Middelburg, wegens het afleveren van kippenvoer, waarmede ge knoeid was, overe'er.komstig den eisch van den ambtenaar van het O. M. veroordeeld tot f 500 boete subs. 90 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7