De Spanjoletkunstenaars. De dievenbende zet baar verk voort. 13000 f 25( f 51 R. K. Middenstands- vereeniging. Het Winterprogramma. J. VOLLAERTS Anegang 12 Donderdag 12 November 1925 50ste Jaargang No. 16196 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. it Vitium originis.vormen cn voor die a41™st Wederom een inbraak thans te Heemstede. Agenda 13 November Gecombineerde vergadering van St. Raphaël en P. c. B. GEEN LOONSVERLAGING VAN HET TRAMPERSONEEL IN 1926. Het gouden jubileum van J. G. Martin en Zonen. Optocht Ford-Tourinus. Rijwieldiefstal. Statuten. „Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging". Primeurs. DE WINTER INGETREDEN? Van onze Rechtbank. <lo 0 Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Painlevé confereert. Internationaal schaaktournoot Wie Vol aerts* schoenen draagt eh kent, Wordt door niets anders meer verwend. Wie Vollaerts' schoenen dan ook draagt, Wordt door geen voetpijn meer geplaagd. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscüappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Vraag- én aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents. bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per régel. Alle abonne s op uit Diaa zijn, ingevolge ue veizekerwgsvuorwuaraen tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen levenslange geneeie ongescniktüeia toi werken aooi f JC verlies van beide armen beide beenen of beide ooeen 1 «II 1bij 'een ongeva. mei doodelilken afloop oij verlies van een hanü, een voel ot oog f«QC bij verlies van een' loü." duim of wijsvinger bij een breuk van f£fl Dij verlies van een 1.** been of arm andere vinger. aansprakelijk waren, welke is vragen Er vallen, na de aanneming van het amendement-Kersten, waarbij het gezant schap bij den Pauselijken Stoel wordt opge heven, verlerlei beschouwingen te houden. Men kan afgeven op het domme anti papisme, vertegenwoordigd in ds. Kersten, «lat onze binnenlandsche politiek vertroebelt en hccnstuurt naar een godsdienststrijd; men kan de houding de^, christelijk-bistori- schen laken, die de coalitie op eeö kort- i zichtigheid deden stranden; men kan den sociaal- en vrijz, dem. verwijten, dat zij in troebel water vischten en thans tegen het gezantschap stemden, waar zij zich vroeger vóór verklaarden enkel en alleen om het Kahinet-Colijn weg te werken en een anderen politieken toestand te scheppen, waarvan zij op den dnur meer gewin ver wachten men kan nog meer van deze en dergelijke beschouwingen houden, die alle minof meer langs de zaak heengaan en achter de feiten aanloopen; maar men raakt dan niet het hart van de kwestie, welke al lang een politieke kwestie is. De indiening van het amendement-Kersten immers stond al vast op den dag, dat deze afgevaardigde gekozen werd. Eveneens stond vast, dat de christelijk-historischen daar vóór zouden stemmen. Dë vraag was dus maar alleen; hoe heeft zich minister Colijn de oplossing van dit netelige politieke vraagstuk gedacht in de weken, dat hij met de Kabinetsfor matie bezig was. Wij schrijven dit nu niet op dit oogenblik, nu de feiten van gisteren op de tafel liggen. Wij hebben dat reeds ge daan op 21 September, na de stemming over het voorzitterschap der Tweede Kamer, waarbij de Christelijk-historischen eveneens een anti-Katholieke houding aannamen en bij welke gelegenheid de Kameroverzicht schrijver van ,,De Tijd" zich een „slip of the pen" over het pauselijk gezantschap liet ontvallen. Wij schreven toen een artikel over „de coalitie" en willen thans het slot van de beschouwing nog eens overnemen. Op 21 September dan schreven Wij: Dadelijk na de lotstandkoming van het kabinet-Colijn, vroeg ons een scherpzinni ge lezer, die zich overigens met onze critiek op de aanwijzing van den kabinets-lorma- teur vereenigde, wat wij dachten van de houdjng der nieuwe regeering en van de chris telijlr-tiisforische fractie ten opzichte van het gezantschap van den Paus. Wij heb ben het toen niet geraden geacht, deze zaak in het publiek te bespreken. Wel leek het óns de moeite waard na te gaan, wat het accoord der meerderheid daaromtrent in hield. De voorzichtige heer Colijn kon het moeilijke en gevaarlijke punt toch niet bui ten het overleg gehouden hebben, nu hij van plan was twee der meest vooraan staande figuren uit de christelijk-historische partij, de heeren Schokking en de Geer in de regeering op te nemen. En de zaak schijnt dan ook wel besproken te zijn. Voor zoover wij konden nagaan is het echter tot een accoord op dit punt niet gekomen en is het te vreezen, dat de christelijk-historischen wederom, evenals vorige keeren, zullen stemmen vóór een motie van dominéé Ker sten, tot afschaffing van het Gezantschap l ij den H. Stoel. Maar hoe zal de regeering daartegenover staan? Voor de Katholieken zal het een klap in het aangezicht zijn, welke al heel moeilijk te verduren zaj wezen. En de regeering? Zij kan moeilijk minister van Karnebeek alleen laten staan, maar zal zich als geheel achter dezen moeten plaat sen. Zullen Jat ook de heeren Schokking en de Geer doen? Of zal men het ook dit maal aanvaarden, dat de sociaal-democra ten de regeering redden, wanneer zij daar toe ten minste bereid zijn? Zij hebben de be slissing in handen. De Katholieken afstoo- ten, door vóór de motie te stemmen, ligt niet in hun toekomstige politieke lijn. Met tegenstemmen redden zij het kabinet-Colijn, waaraan zij van den eersen dag af den oorlog hebben verklaard. Ook zij komen dus in een lastige positie. Vóór alles zou het echter wel van belang zijn te weten, hoe de heer Colijn zelf zich de oplossing van deze politieke puzzle heeft gedacht, toen hij zijn regeeringsprogram ontwierp, en welke af spraken hij met zijn collega-ministers en partijbesturen heeft gemaakt. Zonder uitzicht op een goede oplossing ten deze lijkt het toch onverantwoordelijk, om een regeering te beginnen. Nu de zaak eenmaal onder de publieke aandacht is gebracht, mag om opheldering gevraagd worden, zeker na de stemming over het voorzitterschap der Tweede Ka- me. De „latente oorlogstoestand", mag toch niet blijven voortdilren tot b.v. De cember, wanneer de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken aan de orde komt, In plaats van December is het 11 Novem ber geworden, waarop de begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde was. Overigens hebben wij van onze beschouwing geen woord terug te nemen. De gevraagde inlichtingen zijn nooit verstrekt. De regee ring is kalm doorgegaan met de schrifte lijke en zelfs al met de mondelinge behan deling van de begrooting, alsof er geen kou aan de lucht was. En toch moet Minister Colijn reeds op 31 Juli, toen hij aan de Koningin meedeelde geslaagd te zijn in de vorming van een kabinet uit de rechter- partijen, toen hij de namen van zijn mede werkers bekend maakte, geweten hebben, dat de nieuwe coalitieregeering op zand ge bouwd was. Niemand immers is zoo dwaas te veronderstellen, dat de netelige kwestie van het pauselijk gezantschap geen punt van overleg tusschen den kabinetsformateur, de voorzitters der rechtsche partijen en de toekomstige ministers (speciaal de heeren de Geer en Schokking) heeft uitge maakt. De zaak moet in de Katholieke Kamerfractie in de dagen van de kabinets formatie besproken zijn; dus zeker onder de personen, die zelf de regeering zouden wij opnieuw toen de afspraak geweest? Herinnert men zich niet meer, dat de heer Colijn toentertijd bekend maakte eerst een program te willen ontwerpen; eerst op dat program de toestemming der drie rechtsche partijen te willen hebben en eerst daarna eventueel een regeering te willen Vormen? Een iedêr, ook wij, hebben bem toen voor die verstandige daad geprezen. Wat is er echter toen gebeurd? Heeft de leider der anti-revolutionairen het fiat der christe lijk-historischen op het aanblijven van den gezant bij het Vaticaan niet kunnen krijgen wat zoo goed als vast staat en is^hij ondanks dat toch maar op zien komen gaan .spelen? Heeft hij vertrouwd, dat de sociaal-democraten de regeering te zijner tijd wel zouden redden; of dat de christelijk- historischen zich nog wel zouden bedenken? Al dergelijke overwegingen zouden van een onverantwoordelijke naïviteit bij een poli ticus, bij een kabinetsformateur, getuigen. En toch kunnen wij geen ander antwoord vinden dan dit: de kwestie van het pauselijk gezantschap is in de Julidagen na den stembusuitslag op een roekelooze wijze en bagatelle behandeld. En deze politieke onvoorzichtigheid heeft zich nu gisteren ge wroken, zooals iedere politieke fout zich op den duur wreekt. Wij behoeven niet te zeggen, hoe zeer wij dezen loop van zaken betreuren. Men kent ons duidelijk uitgesproken standpunt van den eersten dag na de verkiezingen af. Wij hebben een kabinet-Colijn van den aanvang verkeerd geacht als niet kloppend op den verkiezingsuitslag. Voor ons, als ernstige voorstanders eener christelijke regeering, als principieele voorstanders, die niet zoo zeer letten op tijdelijk politiek gewin of andere materieele overwegingen, voor ons heeft het kabinet-Colijn van den eersten dag af een nadeel voor de coalitie geleken. De stem busuitslag wees overduidelijk in de richting van een Katholieken Kabinetsformateur, of althans wanneer dan protestantsche ge voeligheden moesten worden ontzien naar een minder markante en scherpe figuur dan de heer Colijn. Het heeft ons altijd verbaasd, dat b.v. niet is gedacht aan den h^er de Geer. Wanneer met de Katholieken, ook de verliezende partij der anti-revolu tionairen zich eens ter wille der coalitie opofferingen had getroost, dan ware wellicht een christelijke regccring op stevige basis te vestigen geweest met een compromis ten opzichte van het gezantschap bij het Vati caan, zooals b.v. Briand er een gevonden heeft. Wij durven aannemen, dat de Katho lieken, bij alle opofferingen, welke zij zich en terecht! voor het behoud eener chris telijke regeering al reeds hebben getroost, ook nog wel voor zulk een compromis te vinden zouden zijn geweest. Maar onder anti-revolutionaire leiding en zeker onder die van den heer Colijn, was zulks onmoge lijk. Alles te ramen is dus o.i. het gebeurde van gisteren terug te brengen tot een vitium originis, lot een fout in den oor sprong van het kabinet zelf, een ernstige politieke fout, waarvan wij de verdragende gevolgen voor onze binnenlandsche politiek nog niet kunnen overzien. dag; en Woensdags van 8--10. uut. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Pel. 11671 R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond s St. Elisabeth's Vereeniging Jansstrant Aanvragen om versterkende middelen voor arme 'zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« St Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en vérder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL kiezing in uitzicht werd gesteld voor de Commissie van Advies volgens het regle ment van het pensioenfonds. Hiervoor wer den door de besturen aanbevolen de heeren Geers, van St. Raphael, en Steckkamp, van den P. C. B. Nadat nog de rondvraag gehouden werd, naar aanleiding van het besprokene en door beide heeren Landzaad en Geers nog een propagandistisch woord was gespro ken en de vergadering nog een woord van afkeuring was gesproken over de nieuw op gerichte z.g.n. Neutrale Ambtenaarsvereeni- ging, sloot de voorzitter om tien uur deze goed bezochte vergadering op de gebruike lijke wijze. Sociëteit „St Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur Knipcursus Casano 8 uur Rederijkers 8 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur Bevol king» Bureau half 9 uur. Gem. Concertgebouw. Andriessen-con- cert „Kunst na Arbeid" 8 uur. Schouwburg Jansweg. Dr. Willem Ro- yaards, als voordracht kunstenaar half 9 uur. Café Brinkmann. R.-K. Jongstudenten en Abiturienten-Vereeniging Sint Bavogilde 8 uur 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October lot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en fongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Ü en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen tïloem- hofstraat. 1 Alle werkdagen van v m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avond* van 8—-9 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en sanvragen voor Verpleegster* aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R K Leeszaal en uitleenbibliothcek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtend* en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderborzen St. Marthavereeniging. Rloemhofsir. 1, Zon- Eergisterén reeds wezen wij er met na druk en klem op, daC het raadzaam was voorzorgsmaatregelen te nemen tegen de dievenbende die Haarlem en omstreken thans onveilig maakt en dat deze waarschu- wing niet ongegrond was, is nu weer zeer duidelijk gebleken. Haarlem en omstreken wordf iederen dag steeds meer onveilig gemaakt door deze dievenbende, die sinds de laatste weken onze stad en haar naaste omgeving tot haar operafieterrein heeft gekozen en steeds on gestoord haar werk voortzet. Het is zeker, dat de inbrekers tot de handigen in hun vak behooren en geen nieuwelingen meer zijn. Terwijl de politie en recherche onafgebroken hun onderzoe kingen voortzeften, volvoeren de individuen hun practijken met dezelfde stereotiepe ze kerheid en gerustheid, nu hier dan daar, terwijl telkens de speurders het spoor bijs ter worden en de geruchten van het optre den van de inbrekers telkenmale weer even hardnekkig opduiken. Zoo blijven zij in kringloop, alle naspo ringen ten spijt, buiten schot en zoo wordt Haarlem en omstreken dag aan dag bnvei lig, daar niemand thans meer zeker kan zijn, dat hij mef een bezoek van de onge- noode gasten vereerd wordt. En telkens als men een nieuwe inbraak moet constatec- ren blijkt het, daC deze met steeds meer brutaliteit is gepleegd. Zooals men weel werd eerst Bioemendaal ^bezocht; toen Haarlem, en, auiehijnf Heem stede aan de beurt te zijn. Gisteren werd aan de Heemsteedsche po litie medegedeeld, dat ingebroken was in de villa „Spruit en Bosch" van den heer R, de F. En alweer bleek het, dat de in braak op dezelfde wijze als de vorige was geschied. Waarschijnlijk langs den Hout, waaraan de tuin achter het huis grenst, zijn zij de villa genaderd, die op geruimen af stand van den weg gelegen, door haar lig ging de ongenoode bezoekers gelegenheid gaf ongestoord hun werk te volvoeren. De seriedeuren werden geforceerd door het boren van een gat onder de spanjolet. Daar werd een draad door gestoken en de handle overgehaald. Eenmaal binnen namen ze in de serre, wat er van hun gading was. Zes zilveren lepeltjes, zilveren sierstukken, een tafelkleedje enz. Daarop wilden ze verder hef huis bin nendringen, hetgeen hun echter verhinderd werd door het feit, dat de deuren, toegang gevende tot de aangrenzende kamer, stevig gesloten waren. Waar zij hier dus op bun weg niet verde.. konden komen, probeerden zij een anderen weg. Langs een touw heschen zij zich op tot aan het balcon der eerste verdieping. Ook hier werden de deuren geforceerd door het openbreken der spanjolet. In de kamer werd niets meegenomen. Dat de dieven met groote behendigheid hun werk hebben verricht, bewijst wel het feit, dat noch voetsporen, noch vingeraf drukken zijn gevonden. Zelfs de eigenaar van het huis, die in een aangrenzende ka mer sliep, had niets bemerkt. Twee jachthonden, die in het huis lagen, hadden geen enkel teeken van onraad gege ven cn even kalm als zij gekomen waren, konden de dieven weder verdwijnen met het weinige waf van hun gading was. Des morgens eerst werd de diefstal en inbraak ontdekt door de dienstbode, die de deuren kwam openen en in de serre al les overhoop gebaald zag. Dit is weer het vijfde geval van inbraak, zonder twijfel door dezelfde personen ver- nchf en wanneer de politie er niet spoe- i iP S.'ar^' de individuen -te arresteeren, zal het inbrekerswerk door deze spanjolet kunstenaars worden voortgezet. Het is te hopen, dat de arrestatie zoo spoedig moge lijk geschiedt. Dinsdagavond kwam het tramwegperso neel, georganiseerd in bovengenoemde bon den. bijeen in gebouw „St. Bavo". Te acht uur opende de heer Geers de vergadering op de gebruikelijke wijze, heet te de talrijke aanwezigen welkom, alsmede den heer Landzaad, die mededeeling zou doen van de gehouden conferentie met de directie. Niet minder dan 34 punten 'werden ter conferentie behandeld. Zoowel van practi- schen, als technischen en financieelen aard. De directie deed de geruststellende mede deeling, dat in 1926 geen loonsverlaging zou worden voorgesteld. Echter zou ook geen loonsverhooging worden toegepast. Wel stelde de directie in uitzicht de techni sche herziening der ambtenaren-salaris regeling. Nog kwam onder de meest belangrijke punten voor herziening van het vrij vervoer, alsmede van het kleedingreglement. Verder kwamen verschillende beveilingsvoorschrif- ten ter tafel en andere personeelsaangele genheden. De Voorzitter deelde mede. dat een ver- In het Gemeentelijk Concertgebouw werd Dinsdagavond ter gelegenheid van hetGouden jubileum der firma Martin en Zonen een feestavond" gegeven, welke in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten. De voorzitter van hef huldigingscomité opende den avond met een woord van wel kom en bracht dank aan de leerlingen der 2e H. B. S. die zich beschikbaar hadden ge steld tot het demonstreeren van enkele vrije- en orde-oefeningen. Vervolgens werden nog enkele woorden gesproken door de heeren Max Weber en Adr. v. Eken, respectievelijk penningmeester en secretaris van het reeds genoemde comité, waarbij de heer Weber aan den voorzitter, den heer W. Dyserinck, als een herinnering aan zijn benoeming een oorkonde aanbood. Namens de firma, dankte een van de heeren !ÏMartin, hen, die het initiatief hadden geno men. Vervolgens werd aan de heeren Mar tin' door de heer Weber een album, behel zende alle beschrijvingen van de feesten van, de firma, alsmede alle op het jubilé betrekking hebbende drukwerken, aange boden als .bijdrage in het archief van het jubileum. De vrije- en ordeoefeningen namen ver volgens een aanvang. Er werd kraning werk verricht door de goed geschoolde jongelui. De -krachtige applaudissementen waren dan ook alleszins verdiend. :Het bekende „Euphonia"-quartet bracht daarna den aanwezigen eenige fraaie uit gevoerde liederen welke op hoogen.prijs wer den gesteld. Gelijk werd medegedeeld zouden zij wien de ouderwetsche dansen niet bekend waren eens kennis kunnen nemen van hun inhoud. De namen der dansen stonden op het programma vermeld en waarschijnlijk Zullen velen er nog wel hun „lievelingsdans" in terugvinden. Het waren de Promenade- Polka, Valse Polka Mazurka, Quadrille fran cais, Polka Allemande, Tempête, Pas de Qua- tre en Quadrille des Lanciers, Als men al deze dansen zoo efens ziet voor gedanst dan vraagt men zich onwillekeurig af hoe het mogelijk is, dat de Z.g. moderne dansen geen spoor meer toonen van al de sierlijkheid en élégance welke die ouder wetsche dansen bezitten. Dit zou nog eenigs- zins te begrijpen zijn, als zij waren uit den pruikentijd of nog vroeger ais men wil, doch de betrekkelijk korte afstand welke er tus schen ligt duidt toch wel een zeer radicale verandering aan. Toch schijnt men wel eens de behoefte te gevoelen om ook een modernen dans wat meer sierlijkheid bij te brengen. Zoo heeft de „Mexina" welke toch van late- ren datum is ontegenzeggelijk figuren welke sterk naar de ouderwetsche manier overhellen. Het heeft dan ook wel den schijn alsof de importeerders van de nieuwe dansen, dit zoo snel mogelijk hebben willen doen, om den mensehen geen gelegenheid te geven, vergelijkingen te maken, en de oude manier van doen blijven prefereeren. Uit alle oudere dansen blijkt een over legde methode en de ontwerpers zullen daar bij geenszins geïnspireerd zijn geworden (zooals men weieens beweert van de nieuwe dansen) door het springen van een aap, of een bijzonder gehuppel van een kangoeroe of een ander soort beest dat veel invloed op den geest van moderne kunstemakers heeft gehad. Die voldoening kunnen de ouderwetsche dansers van Dinsdagavond tenminste met zich nemen, dat zij niet gediend hebben als „imi- tateurs" van uitheemsche dieren. Na dë pauze trad de heer Speenhof op met een lofzang, gegoten in revue-vorm van de firma Martin. Enkele tableaux vivants waren in dit lied ingeweven. Het krachtige applaus bewees de instemming van het auditorium. De optocht van de ongeveer 12 stuks ver beterde Ford-Tourings, welke Woensdag te ongeveer 3 uur Haarlem zou passeeren en j Cursus slechts 7.50. gadering van menschen op tuinbouwgebied. Daar werd verteld, dat het reeds gisteren morgen vroeg was beginnen te vriezen en dat het gisteren den geheelen dag door een weinig gevroren had. Hef zal waarschijnlijk niet opgemerkt zijn, doch het was er koud genoeg voor. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel dat geplaatst was voor een tapperij in de Anegang, hoek KL Houtstraat. De „Staatscourant", bevat de statuten van den Coöp, Bouwersbond „Volharding", alhier. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeni ging is thans samengesteld als volgt: H. Plant, Voorzitter, Adriaan Loosjesstr. 38; J. C. Verlaan, Secretaris, Luitensteeg 7 rood; R. Smit, Penningmeester, De Clercq- straat 107; B. J. Hendriks, 2e. idem, Wou- wermansstraat 9; A. Koster, Muziekcommis- saris, Gen. Joubertstraat 14; J. H. Teeu- wen, Algemeen Adjunct, Olycanstraat 15. Verschenen is het winterprogramma der R. K. Middenstandsvereeniging. Het wordt a.s. Dinsdagavond half 9 geopend met een alge- meene vergadering in de bovenzalen van „De Kroon." Pastoor Sondaal zal het onder werp behandelen „Katholiek zijn, doch óók in het openbare leven." Na afloop zullen, zoo noodig enkele huis houdelijke zaken behandeld worden en daar na is er gezellig samenzijn, terwijl er gezel schapsspelen georganiseerd zijn, waarvoor in den vorm van wild en gevogelte prijzen be schikbaar zijn gesteld. Verder is door het bestuur het volgend Voorloopig Program voor het Winteseizoen 1925—1926 vastgesteld: In Decembers Spreker, na behandeling der Vereenigingszaken, de heer Jhr. J. C. Mollerus. Secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, over: „De groote noodzakelijkheid voor den Middenstand zich, vooral, in deze tijden, hecht aaneen te sluiten in zijn Organisaties en in zijn werken naar buiten contact te zoeken en te bevorderen, plaatselijk en na tionaal, met Zuster-organisaties." In Januari: le Helft der maand. Spreker de heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam over: „Gondslag en eficct van onze contribu tie." 1 2e, Helft der maand. Groote Propaganda-, vergadering in een der groote zalen onzer stad voor alle Kath. Middenstanders, le den en niet-leden, met hunne Dames. Sprekers: de Z. E. Heer Rector J. G. Jansen, Bondsadviseur en de heer L, C. C. Herbert, Lid der Kamers voor 'Volksverte genwoordiging, wonend te Lokeren in Bel gië. Verder zal dien avond ook voor aangena me afwisseling worden gezorgd. Het pro gramma zal t z. L nader worden bekend gemaakt. In Februari: Spreker dc heèr Dr. H. J. M. Janzen, van hier, over: „Het Middenstands- credietwezen." In Maart: .Spreker de heer J. A. B. Fibbe, accountant, van hier, over: „Practische, commercieele wenken voor den Handeldrijvenden en.Industrieelen Mid denstand." In April: Spreker de heer G. van 't Hek, Lid der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, over: „Hoe onze Middenstand van Overheids wege steeds meer in het gedrang komt en de noodzakelijkheid van verweer." Verder zullen nog eenige excursies wor den voorbereid waaromtrent nader mede- deelingen zullen worden gedaan. Het in het Reorganisatierapport opge nomen St. Nicolaasfeest moet nog dit jaar, met het oog op den finantieelen toestand der Vereeniging, worden uitgesteld. De organisatie van het Jaarfeest, aanvan gend op den derden Zondag na Paschen, d.i. in 1926 op den 25en April, staat buiten het meegedeelde Program. Boekhoadcursns. De heer J. G. A. Krouwels, accountant en leeraar boekhouden M. O., zal bij ge noegzame deelname een boekhoudcursus geven aan onze leden en hun volwassen huisgenooten. De lessen zullen worden gegeven iedere Woensdag van half acht tot negen uur en wel gedurende een half jaar, alzoo in to taal 26 lessen. De kosten bedragen voor den geheelen Ik ben in staat onzen lezers een aantal primeurs aan te bieden, die andere Haar lemmers pas over eenige weken met groo te, vette kopjes er boven in de door hen gelezen andere plaatselijke bladen zullen kunnen genieten. De ministerscrisis heeft mij en dc lezers dat buitenkansje geleverd. Ze betreffen na tuurlijk de grenswijziging van Haarlem en voor het gemak zet ik ze maar alle bij el kaar in dit nummer in plaats van ze te verdeelen over eenige maanden lusscben- ruimte. Hier volgen de weldra te verwachten stadsnieuwtjes. Naar wij vernemen hebben B. en .W. vac Haarlem een bezoek gebracht bij den nieu wen minister van Binnenlandsche Zaken in verband met de grenswijziging van Haarlem De minister merkte op dit bezoek zeer Oji prijs te stellen, doch Z. Exc. vreesde een aan merking van de Algemeene Rekenkamer van wege de herhaaldelijk in de uitgave van zijr departement voorkomende post: wegens aar B. en W. van Haarlem verstrekte kopjes thee bij gelegenheid van hun bezoek tei zake grenswijziging. Hiertegenover stelde de burgemeester de geruststellende mededee ling, dat dit niet gebeuren zal alvorens bei "ozijn bezoeken vol is. Tweede bericht. Het moet in het voorne- en liggen van dezen minister van Binnenl la'ken den datum vor de nieuwe grens regeling tc bepalen op 1 Januaril927, Mócbf er tegen dien tijd geen ministercrisis zijn en dus geen nieuwe minister van Binnen- Zaken, dan zal Z. Exc. overwegen op welke gronden een nieuw uitstel tot 1928 of 192S kan worden goedgepraat. Volgend bericht. Op het illustre voor- J beeld van zijn twee voorgangers Jhr. Ruys de Beérenbrouck cn Jhr. de Geer, heeft de nieuwe minister gemeend de traditie niet ontrouw te mogen worden en zal een be zoek aan Haarlem en omliggende gemeenten brengen in .verband met de grenswijziging. Hij denkt het record op zijn naam te bren gen door ditmaal ook Haarlemraerliede te bezoeken. De lunch wordt gebruikt te Haas- lem. Het poet in de bedoeling van eenige raadsleden te Haarlem liggen een vasten post voor djt telkens wederkeerend ministerieele bezoek op de jaarlijksche begrooting uit te trekken. Nader bericht. Er zal een openbare in schrijving gehouden worden onder auto verhuurders voor het leveren van taxi's en chauffeurs ter gelegenheid van bezoeken 'van Z. Excellentie in verband met de plan nen tot grenswijziging van Haarlem. In schrijvingen in qüadruplo in te dienen voor de gemeentebesturen van Haarlem, Bioe mendaal, Heemstede en Haarlemmerliede. Alleen betrouwbare chauffeurs en auto» komen in aanmerking daar er anders nog meer ministercrises en crises in B. en VP te vreezen zijn. Voorloopig laatste bericht: Uit Den Haa> wordt ons gemeld dat in den Ministerraad is besloten, het bezoek aan Haarlem en om liggende gemeenten (in verband met dc grenswijziging) als buitengewone attractie te verbinden aan het Ministerschap van Bin nenlandsche Zaken. De fungeerende Minister van Binnenlandsche Zaken had daar aller minst bezwaar tegen, doch maakte hei voorbehoud, dat aan dit bezoek niet onaf- scheidenlijk een ministercrisis moet worde» verbonden. aandoen, arriveerde eerst te zes uur. De vertragihg is ontstaan door de enorme be langstelling, welke overal in de gepasseerde plaatsen voor deze verbeterde wagens be stond. Het is daarom jammer, dat de stoet hier eerst tegen den avond aankwam, daar ook hier de belangstelling groot was en de be zichtiging in 't donker of halfdonker niet zoo grondig kan geschieden als bij dag. Deze belangstelling heeft zijn oorzaak. Immers de Ford heeft zich in Nederland populair gemaakt en de verbeterde model len trekken meer de aandacht dan van elke andere automobiel. Onder de voornaamste verbeteringen noemen wij: de lagere en ge heel stalen carrosserie op het reeds ver laagde frame, waardoor het zgn. stroom- lijn-effect wordt bereikt; lagere zitplaatsen; grootere en meer sierlijke spatborden; de verbeterde wagens kunnen van buitenaf ge vuld worden; de pedalen zijn van nokken voorzien. Na ongeveer twintig minuten oponthoud op het Stationsplein bij 't gebouw van de N.V. Haarlemsche Auto-Centrale, vertrok dc stoet naar Amsterdam. Het zal ieder, die vanmorgen hef hoofd buiten de deur heeft gestoken opgevallen zijn, hoe koud het was. En geen wonder! Wij vertellen geen nieuws met mede te dee- len daf het den geheelen nacht flink gevro ren heeft, zoo erg zelfs, dat de vaarten en slooten om de stad mét een laagje ijs be dekt waren. Op de bruggen werd heden morgen zand en zout gestrooid. Wel aardig is het intusschen te vertellen wat wij gis terenavond hoorden vertellen op een ver- Aanvang en plaats zullen nader worden bekend gemaakt. Een mooi en degelijk program dus, dat veel inhoudt. Bij aller medewerking en bij toeneming van het ledental zal de uitvoe ring van het program een groot succes worden. Brandstichting. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde hedenmorgen den timmerman W. uit Krom menie die in zijn woning brand bad gesticht tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van voorarrest. De eisch was twee iaren gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Bloembollendiefstal. De rechtbank veroordeelde A. L. B. tot een gevangenisstraf van 9 maanden en A. S. tot een gevangenisstraf van één jaar bei den met aftrek van voorarrest, wegens dief stal van bloembollen te Haarlemmermeer. De magazijndieistallen. De rechtbank sprak vrij den 33-jarigen magazijnknecht A. in dienst bij de firma V. en D. alhier, wien ten laste gelegd was verduistering van een groot aantal goede ren. De eisch van den officier van Justitie luidde zes maanden gevangenisstraf. De heler der goederen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek van voorarrest. Dood door schuld. Vrijgesproken werd de 26-iarigc H. H. die met zijn auto op Vrijdag. 29 Mei, op de Leidschevaart een 65-jarige dame had aan gereden, ten gevolge waarvan zij overleed. De eisch van den officier van Justitie luidde een maand hechtenis. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten mor» worden opgestoken om 4.39. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICifcNS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 12 November 1925. Hoogste Barometerstand 777.4 imM. t« Kopenhagen. Laagste Barometerstand 741.6 m-M. tt Akureyri. Verwachting van den avond van 12 tjt den avond van 13 November. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zui delijke wind, aanvankelijk licht bewolkt fraai weer met nog kans op eenige vorst des nachts, later wellicht betrekkend met kans op regen, zelfde temperatuur overdag. PARIJS, 12 Nov. Painlevé en Bonnet con fereerden gisteravond met Malvy en La- moureux. Deze deden voorstellen welke een accoord met dc regeeringscommissie zullen bevorderen. MOSKOU, 12 Nov. De uitslagen van d tweede ronde van het schaaktournoo luiden: Marshall wint van Reti; Radi- noutsch wint van Soubarev; Rubinsteit wint van Semisch; Romanopbé en Capat- blanca remise; Lasker was vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1