REGEERINGSCRISIS Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROL DE SP AAR-N EB ANK ïn 't geweer! Pasoor A. J. Wlllemse. f Faillissement Jan van Geffen, Haarlemmermeer. KANTONGERECHT. Faillissementen. BURGERLIJKE STAND. KAMER VAN KOOPHANDEL De opheffing der Zondagsbestelling. Inkrimping van het aantal post bestellingen te Haarlem tot 3? WIJKEROOG Ingezonden mededeelingen 60 jents pei regel. 03V8 ioi 5r8 "Vie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. IJMUIDEN. VELSEN. IJMUIDEN. Voor het Agentschap NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT en KATH. ILLUSTRATIE te IJmuiden, vragen wij een actief persoon. Goed met het publiek om te kunnen gaan. Borgstortiing vereischte. Brieven met uitvoerige inlichting aan de administratie afd. abonne menten. Nassau iaan 49, Haarlem. HOOFDDORP. NIEUW-VENNEP. DRIEHUIS. SANTPOORT. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. INGEZONDEN. Ook mij heeft die vraag reeds lang bezig gehouden, daar ik de toekomst voor den veestapel ernstig bedreigd zie en het gevaar voör grootere schade en nadeel niet zal uitblijven. Daarom ben ik zoo vrij, mijn ge dachte, zoo goed en kwaad als ik kan, tei bestrijding van het mond en klauwzeer dooi middel' van dit blad, onder de oogen van de veehouders te brengen, in de hoop dat ik mij eenigszins verdienstelijk kan maken voot mensch en dier. Berichten uit onze vorige oplage DE AANNEMMING VAN HET AMENDEMENT KERSTEN C.S. Dinsdagavond is na 'n kortstondige \iekte overleden, de ZeerEerw. Heer A. J. Wil- lemse, pastoor te Warmerhuizen. Z.Eerw. werd geboren te 's-Gravenhage op 2 April 1842, werd priester gewijd op 15 Augustus 1871 en was véfvolgens kapelaan te Schip luiden Loosduinen, Poeldijk, 's-Gravenhage (H. Jacobusi erf te Schipluiden. Op 6 April 1889 werd hij benoemd tot -pastoor te Oud-Vossemeer en op 19 Februari 1895 tot pastoor te Warmenhuizen, alwaar hij Dinsdagavond' is overleden. „Handelsbelangen" No. 1873 bevat de cre- diteurenlijst in het faillissement van J. van Geffen, motor- en rijwielhandelaar te Haar lemmermeer. Zij telt 11 namen met een to taal passief van 12313.De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie ver gadering ^ral gehouden worden op 13 No vember a.s. Concurrentie van autobusondernemers. Op het autobus-traject HaarlemVelsen IJmuidenBeverwijk, heerscht nog altijd de concurrentie tusschen de autobusonder nemers en de gevolgen daarvan zijn maar al te dikwijls verkeersongevallen. Gistermorgen stond de autobusonderne mer M. M. ait Beverwijk, voor het kan tongerecht. Op 18 October des avonds te 7 uur reed hij met zijn autobus in de gemeente Velsen Vóór hem reed de ondernemer v. D. Om den ander de reizigers „af te snoeoen", zcoals men dat noemt, schoot M. met zijn wagen plotseling de autobus van v. D. voorbij, kwam voor den wagen en hield plotseling stiL Daarop was v. D. niet voorbereid, zoodat een botsing volgde. Hiervoor had M. zich thans te verant woorden. Bij de polKie had hij aanvankelijk ver klaard. zijn concurrent de passagiers te hebben willen afsnoepen". Nu verklaarde hij, dat wanneer hij niet plotseling was blijven stilstaan, zijn wagen was omgevallen. Zoowel kantonrechter als de ambtenaar van het O. M. geloofde niet veel. De amb tenaar van het O. M. herinnerde bekl. er aan. dat hij reeds 2 maal veroordeeld en herhaalde malen gewaarschuwd was. Spr. eischte nu een boete van 150, sub- sidair 10 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van een jaar. De verdediger vroeg 3 weken aanhouding der zaak, opdat nog anderê getuigen ge hoord zouden kunnen worden. De kantonrechter oordeelde dit niet noo dig en veroordeelde bekl. tot een geldboete van 100. subsidiair 10 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. 10 November 1925 werden in staat van faillissement verklaard: W. J. van Leeuwen, rijwiel- en automobiel- bandelaar te Heemstede; Valkenburgerstraat 31; curator Mr. F. M. Hagemeyer te Haar lem; J. Schimmel, kleermaker te Zaanda.n; Ged Gracht 83; curator Mr. J. C. Y. Nieuwen- huis te Haarlem; Chr. Nessen, timmerman te Haarlem, Roosveldstraat 11, curator Mr. W. J. G. Veenhoven te Haarlem; A. M. Booms, winkelier en koopman in groenten etc., tg Schoten, Julianapark; Cu rator Mr. F. J. D. Theijse. Rechter Commissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen. Geëindigd zijn de faillissementen van. C. Beudeker te Wormer; curator Mr. T. A M. A. van Löben SeL te Haarlem; J. Beudeker, te Wormer, Curator als N. Bakker te Purmeretid; curator Mr. G, E. Mellema te Haarlem. Alleen door het verbindend worden der uit- deelingslijst. Ondertrouwd: 11 Nov. C. Vallcnduuk en A. M. Hoek P. Giesbergen en E. C. Man- zer P. Jonker en H. M. Vos J. de Wee-' cn A. Haze P. v. Dijk en G. J. Bron n er. Getrouwd; 11 Nov, H. Schornagel cn A. Lablans A. M. Tholen en W. M. Ran F. A. Scheelings en P. de Bak J. H. Ko- revaar en G. Tjeertes. Geboren: 10 Nov. W. J. SchönVan Essen, dochter; C. M. v. d. Haar Blankenrtein, zoon; J. BrcoijmansVan Boxel, zoon; 11 Nov. J. HartocU Renout, dochter. Overleden: 9 Nov. M. E. de Waal Male- fijtSchous, 99 jaar, Schneevoogtstraat; 10 Nov. B. J., 3 m., z. van B. Meesters, Kamperlaan; T. MulderB'okker, 91 j., Pcella'n; C. M. HooggreefDe Wildt, 30 j.< Kamperlaan. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Aangehouden wordt een schrijven van de K. v. K. te Tilburg en van die te Groningen inzake het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen, alsmede een schrijven van de K. v. K. te Groningen inzake verlaging van telefoontarieven en een schrijven van de K. v. K. te Maastricht inzake porto voor drukwerk. In handen van het Kleinbedrijf wordt ge steld een schrijven van de K. v. K. te Arn hem, vergezeld van een ontwerp van wet, ten doel hebbende de inning van vorderingen ook hier te lande zoo mogelijk eenvoudiger en goedkooper te doen plaats vinden, dan tot nu toe als regel het geval was. Mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan omtrent dek king van reukwaters, het niet samenstellen eener in<%strieele film, wegens niet genoeg zame deelneming en verbetering van scheep vaartwegen en het regelen van cassabons. De Zakelijke Belasting op het bedrijf. Goedgekeurd wordt een verzonden schrij ven aan den raad der gemeente Haarlem be treffende de Zakelijke Belasting op het Be drijf. Subsidies. Het Bureau stelt voor, over 1926 50 sub sidie te verleenen aan de Vereeniging Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningên en 100 subsidie aan de Vereeniging Ned. Fabrikaat te 's-Gravenhage. Verder stelt het Bureau voor, geen subsi die te verleenen aan het Bureau voor Uitvin ders te Delft. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Handelsstatistiek. Goedgekeurd wordt het voorstel van het Bureau, een scnrijven te richten aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw betreffende de handelsstatistiek. Sluiting kantoorontvan ger invoerrechten. Het Bureau stelt voor, aan den Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen te berichten, dat er geen bezwaar is, dat. zijn kantoor na des Zaterdagsmiddags 1 uur gesloten is. In de October-vergadering werd dit voor stel op verzoek van den heer v.d. Burg aange houden. Het Bureau meent echter zijn voorstel te moeten handhaven. De heer v.d. BURG merkt op, dat in an dere plaatsen als Rotterdam, Leiden, Delft, Schiedam het kantoor van den ontvanger vroeg gesloten wordt. Men zou het uur echter •gaarne later gesteld zien, doch durft daar voor niets te ondernemen. Spr. meent, dat van het vroege sluiten fraude het gevolg zal kunnen-zijn. De heer BEIJNES sluit zich hierbij vol komen aan. De heer v. LIEMT merkt op, dat de gr- legenheid om een document te krijgen, toch des Zaterdagsmiddags blijft bestaan. Alleen zal men er wat verder voor moeten loopen. Men zou de zaak nog wel eens in het Klein bedrijf ter onderzoek kunnen brengen. De heer v.d. BURG wil de zaak niet nog een maand aanhouden. Gezorgd moet wor den, dat het kantoor open blijft. De heer v. LIEMT wijst er op, dat de ont vanger zijn geheele personeel moet houden, terwijl slechts een enkele ambtenaar noodig is. De heer BEIJNES vraagt of het om de ambtenaren gaat of om den handel een slag boom in den weg te stellen. De VOORZITTER legt uit, dat met me dewerking van de zaken de geleidebiljetten wel bijtijds verkregen kunnen worden. De heer v. HARDENBROEK merkt op, dat het ontvangers kantoor open moet blijven op Zaterdagmiddag voor kleine leveranties. Spr. acht het onjuist, daarom het ontvangers kantoor open te moeten houden, hoewel hij heelemaal niet dweept met den vrijen Zater dagmiddag. De Kamer moet niet medewer ken voor de kleine zaakjes alle ambtenaren o- het kantoor te houden den geheelen Za- r gmiddag. besloten wordt, den ontvanger te vragen, het daarheen te leiden, dat op Zaterdagmid dag één ambtenaar op het kantoor aanwezig blijft. De Weeldebelasting. Naar aanleiding van het adres der IJmuider Vischhandelvereeniging betreffende de Weel debelasting, stelt het Bureau voor, een schrij ven aan den Minister van Financiëti te rich- waarin verzocht wordt, de artikelen tarbot en tong uit het wetsontwerp te lichten. Aldus wordt besloten. De treinverbinding IJmuiden-Arnhem. Goedgekeurd wordt het voorstel van de Commissie voor Verkeer en Vervoer, een schrijven te richten aan den voorzitter van den Spoorwegraad, waarin verbetering ge vraagd wordt van de treinverbinding IJmui- 4en Arnhem. Opheffing Zondagspost bestelling. De inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam, hield een inleiding over het Opheffen der Zondags-postbestelling. De INSPECTEUR merkt op, dat de bui- tenlandsche porti verlaagd zijn, wat f -1!4 millioen minder opbrengt. Voorts wordt ook aangedrongen op verlaging van de porti voor het binnenlandsch verkeer. De uit gaven voor, den dienst der posterijen zijn verhoogd, de arbeidspraestatie is zoo hoog mogelijk opgevoerd en nu moet men bezuini gen, wat men zoeken wil in de opheffing der postbestelling op Zondag. Daar staat tegen over, dat alle stukken op den Zondag afge haald kunnen worden. O. m. is de postbe stelling op Zondag reeds afgeschaft in Helder, Hoorn, Enkhuizen, Purmerend en de Zaan streek, waar nog nimmer de maatregel moei lijkheden veroorzaakt heeft. Een tweede bezuiniging zal kunnen zijn het aantal postbestellingen op werkdagen van 4 tot 3 terug te brengen. De 2e bestelling zou dan wat later gesteld kunnen worden. Zouden deze bezuinigingen ingevoerd kun nen worden, dan zouden in Haarlem 84 9 man personeel uitgespaard kunnen worden. De directeur van het postkantoor te Haar lem, die ook aanwezig was, deelt op een vraag van den heer Beijnes mede, dat het niet de bedoeling is, die menschen dadelijk te ont slaan. Men kan hen mogelijk in andere plaat sen te werk stellen, waar gebrek is aan perso neel bij de posterijen. Nieuw personeel zal niet aangesteld worden. De inspecteur drukte nog als zijn vervvach- ing uit, dat wanneer bij eenige medewerking tot bezuiniging bij den dienst zal worden ge leid, de porti van het binnenlandsch verkeer zal kunnen worden verlaagd. De VOORZITTER merkt op, dat het publiek hoe langer hoe minder gediend wordt. Vroeger was de porti veel lager en het aan tal bestellingen in Haarlem bijv. zes, naar spr. meent. De heer v. HARDENBROEK bespreekt de hooge kosten van den dienst der Posterijen en meent verder, dat met inkrimping der postbestellingen het publiek niet gediend wordt. Moeten de menschen op Zondagmor gen hun post komen halen, dan kunnen er wel duizenden komen. Spr. begrijpt niet, hoe men er in den Haag toe gekomen is, er van te spreken, dat des Zondags „gratis" de post afgehaald kan worden. De INSPECTEUR geeft nadere inlich tingen, waarbij hij er o.m. op wijst, dat de verhooging vanden dienst der Posterijen mede haar oorzaak vindt in de uitbreiding der steden en in de inkrimping van den arbeidstijd van het postpersoneel. Na nog eenige bespreking wordt besloten, dat de Kamer van den dienst der Posterijen nog schriftelijke inlichtingen zal krijgen om trent de eventueele inkrimping op werkda gen van 4 tot 3 postbestellingen. Omtrent de opheffing der Zondagsbestel- .ingen deelt de INSPECTEUR mede, dat de regeering besloten heeft, de Zondagsbe- stelling af te schaffen in die gemeente, waar een hulppostkantoor is. Dat is o.m. in Ben- nebroek, Vogelenzang en Santpoort-Station. Opheffing der Zondagsbestelling in Haar lem zou leiden tot besparing van één man. Na eenige discussie wordt besloten dat ook hierover de Inspecteur schriftelijk in lichtingen zal geven. Vervolgens worden nog de telefoontarie- en bcr-'-oi-en. De INSPECTEUR betwijfelt dc urgentie van verlaging dier tarieven in zijn distriéf, waarna hij wijst op de verlaging der tarieven voor plaatsen binnen een kring vaii 15 K.M. Ook hierover volgt eenige bespreking, waarna de VOORZITTER den Inspecteur dankt voor de verstrekte inlichtingen. Hierna sluiting. Politienieuws. Tegen een koopman is proces-verbaal opgemaakt terzake het venten zonder vergunning. VERPLEEGDE ONTVLUCHT. Gisteren werd aan het politiebureau een 46-jarige vrouw gebracht, die een ontvluch te bleek te zijn uit het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Zij had op den Rijksstraatweg aan een voerman gevraagd om mee te mogen rijden. Deze had aanvankelijk niets bemerkt. Na eenigen tijd echter werd het hem duidelijk, I V K J HEDEN 5%- Nederland 1919 IÜ05/16 <015/16 1031/p 6% Nederland 1923 454 Nederl. 1917 99 99 7% N.-L 1921 A, I015/g 6% N.-l 1923 D.. co O 1033/4 Loll Lloyd 41 I Oudé Vaart 62 62*/2 Jito Gem Eigend 5l3/„ 51 Mij „Nederland" i691/2 a. Scheepvaart-Unie f57 157 RuttercL Lloyd 1391/2 1391/2 Paketvaart !893/j 190 Oude Boot 78 783/4 Holl. Stoomboot 20 H V. A. 605 612 Java Cultuur 329 331 jurgena gew. 1211/4 123i/4 K oloniale Bank 178 1 dische Bank 143 143 b Cert Handel Mij 421/% 141i/2 143 l42i/4 Phoenix 107 Geconsolideerde !74i/? 1737/ja Kon. Olie 4003/4 1341/2 396 U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden 157 Actions id. 147 1471/2 mp Merc. Arg 10 9 Poerworedjo 108 Oude Deli 403 400 Seuembah 482 486 Deli Batavia 398 398 A dam Rubber 377 Serbadjadi 400 410 228 230 Wai Sumatra 374 Dordtscbe Petr. 371 —ex. dj' Southern Rails 114 IO9I/2 Union 1433/4 143 102 Wabash 401/4 Comm. Maxwell 51/* 12 NOVEMBER. ttRSIE KOENS LATERE KOERS BERLIJN 59.25 PARIJS 9.95 BRUSSEL 11.35 WEENEN 36.- LONDEN 1 t 12.05 STOCKHOLM t 66 50 KOPEN HAGFN 61 10 1 OSLO .11111,1 49.80 BAZEL 1 1 49.95 NEW-YORK 2.4S1/2 ROME 1 1 9.95 dat cr iets niet in orde was. Nadat aan het Provinciaal Ziekenhuis van het geval was kennis gegeven,, kwam een verpleegster de vrouw ophalen, teneinde haar naar Sant poort terug te geleiden, R.-K. Mandolineclub. Zondagavond zal in het gebouw van den R.-K. Volksbond een uitvoering plaats hebben, te geven door de R.-K. Mandolineclub „Ars et Labor". Het Hollandsch Tooneelensemblë zal mee werken door de opvoering van het klucht spel „Ze krijgen mekaar!" Politienieuws. Door de politie is aange houden de varensgezel W. v. d. H-, die in het politieblad stond gesignaleerd en no^ 8 dagen principale hechtenis tegoed had. Een zekere J: J. de Z., die nog 4.- boete of 4 dagen hechtenis op zijn boekje had staan, werd eveneens aangehouden, en-, daar hij geen geld had om te betalen, naar het Huis Van Bewaring overgebracht op daai den tijd uit te „brommen „De Indringer", Donderdag 19 Ndvetn- ber a.s., des avonds om 8 uur, wordt in -het R:-K. Vereenigingsgebouw aan het Kennc- merplein. door de bekende Haarlemsche Re derijkerskamer „Alberdingh Thym", 'n too- noelvoorstelling gegeven. Opgevoerd zal wor den het tooneelspel in 3 bedrijven „De In dringer", van Jan Grosfeld. De naam van de Rederijkerskamer en van den auteur zijn op zich zelf al een aanbeve ling Voor hen, die het soms nog niet weten, zij hier yog vermeld, dat 'van „Alberdingk Thym" een grooten roep uitgaat en dat de autbur een talentvol schrijver is en in Ken- nemerland niet onbekend. Wanneer men dan bovendien nog weet, dat de regie van Ge rard Nielen is.is een aansporing van onzen kant overbodig. Dan voelt ieder, dat hij deze voorstelling moet bijwonen. Zondag yan 121 is er plaatsbespreking aan het gebouw, waar de toegangskaarten verkrijgbaar zijn. HET WATERBEDRIJF. De bêgroot.ng voor 1926 van het Water leidingbedrijf sluit met een bedrag van 105.6Ó1.voor wat den gewonen dienst etreft. De winst is geraamd op 117.79. De wateropbrengst werdt in totaal be groot op 92.250 HET GASBEDRIJF. B. en W. bieden ter vaststelling aan de begreoting voor 1926 van het gasbedrijf. Het batig slot wordt geraamd op 63.899.69 De gaslevering wordt geschat in totaal op 3.120,000 M3. met een opbrengst van 272.050.—. Rekening houdende met het verlies, hetwelk begroot wordt Op 93.600 kub. Meter, zal aan het hcoghovenbedrijf voor inkoop van gas, totaal 84.272 be taald moeten worden, zoodat de winst op het gas wordt begroot op 187.778. Bij deze begrootmg behoort een advies der gasccmmissie, waarin een voorstel tol gasprijsverlaging wordt gedaan. Onze lezers zullen de bijzonderheden daarvan reeds in het uittreksel der gc- meentebegreoting in ons blad van gisteren gevonden hebben. HET BEDRUF OPENBARE WERKEN. De begroeting voor 1926 van het bedrijf Openbare Werken dezer gemeente sluit met een bedrag van 69.465.86 voor wat den gewonen d.enst betreft. De commissie van bijstand voor dezen dienst adviseert den raad verschillende wijzigingen in deze ontwérp-begrooting aan te brengen, 3oor vermindering van een groot aantal pösten, welke uitgetrokken zijn om door O. W. vcor de gemeente te verrichten werkzaamheden, welke verminde ring in totaal 7540bedraagt, Vervolgens adviseert zij den raad, den directeur van Openbare Werken plannen met kostenberekening te doen maken voor het leggen van een geruischlooze behar- ding in het gedeelte van de Julianakade, van den hoek van den Kennemerlaan af tot den spoorwegovergang, voor de vernieuwing waarvan op de begrooting een bedrag van 60Ö0.— is uitgetrokken, en voor klinker- bestrating van een gedeelte van den Hage- lingerweg. Verder wordt geadviseerd het Op de begrooting van het loopende dienstjaar uit getrokken bedrag van 10.000voor ver nieuwing van den Driehuizerkerkweg te be stemmen voor vernieuwing van den weg van den Dood of N.euweweg af tpt aan den ingang van het park Velserbeek, nabij liet dorp Velsen, alsmede voor verruiming van den bocht in dat weggedeelte. Ten slot'e adviseert de commissie, den gemeentelijken geneeskundige te verzoeken zich, na afloop van het contract met den keuringsdienst van waren te Haarlem, te belasten met het onderzoek van het drink water of althans te trachten dit onderzoek op goedkcopere wijze te doen plaats hebben. Op de begrooting is hiervoor een bedrag van 400— uitgetrokken.' tandbouwcursus. Dezer dagen open de te Hoofddorp een 2 jarige Landbouw- cursus voor den Boerenstand. Aanwezig waren 17 leerlingeri. De heer H. v. Schooten opende den cursus met een hartelijk woord van welkom en memoreerde het verleden bij het tegenwoordige landbouwgebied. Spr. zette h?t nuttige doel der Cursussen uiteen vooral in dezen tijd nu de landbouwers om Htin financieel voordeel vooral voor de toe komst goed moeten onderlegd zijn. Verder verwelkomt spr. de leeraren de heeren Tit en Roggeveen en vertrouwt dat de leiding der Cursus door beide heeren ten beste be steed is. Spr. verklaart hiermede den Cur sus als geopend. Nu verkreeg de heer Tit lêeraar het woord. Spr. zeide daar zijn com pagnon Roggeveen nog niet aanwezig was, wilde hij toch nog even een welkomstwoord richten aan de aanwezigen bijzonder aan zijn cursisten hij riep daarbij medewerking en steun van hen dié dezen cursus zouden vol gen. De heer A.J. de Wildt vergeleek den cursus bij het kleine kind, dat nauwelijks loopen zich onder de veilige schute zet van Moeder. Na nog even het een en ander te hebben aangehaald, dankt spr. de aanwe zigen en verzoekt den heer Tit met den cur sus een aanvang te nemen. Boekhoudcursus voor volwassenen. Na de opening kreeg de heer A.J. de Wildt, voorzitter der Afdeeling Nieuw-Vennep het woord. Spr. deed het genoegen dat nu in zoo'n korten tijd twee cursussen waren ge opend te Hoofddorp, door den L.T.B. bei den geheel voltallig, de Landbouwcursus met 17 leerlingen deze bedrijfscontrole met 15 leerlingen. Spr. verwacht dat ook de cursis ten zullen medé werken om de cursuslessen zoo aangenaam en leerrijk mogelijk te maken. Spr. wilde eindigen met voor alles Gods bes ten zegen af te smeeken voor deze zoo'n nuttigen en invloed werkenden cursus, en verklaarde dan den cursus voor geopend, ën verzocht den heer Alkemade zijn lessen voort te zetten. De heer Alkemade dankte den heer de Wildt voor zijn gesproken woorden en ves tigde vooral de aandacht aan de cursisten op dat allen den Cursus evenals te Nieuw-Ven nep zouden blijven volgen tot het einde. Hierna werd door den heer F. G. Alkemade een aanvang met de lessen genomen. Eucharistische dag. Zondag a.s. 15 Nov. zal alhier in de Parochiekerk van den H. Engelmundus een plechtige Eucharis tische dag worden gehouden. Ter Voorbe reiding zal Vrijdag en Zaterdag avond een Lof worden gecelebreerd te 7 uur met predi cate door den Zeereerw. Pater Justinus Jan sen C^F.M. Gelegenheid om te biechten Zaterdag och tend van tot 10 uur en 's middags van 4 tot 8 uur. Zondag plechtige Eucharistische dag. De H. Missen als gewoon te 7, half 9 en de Hoog mis te 10 uur. Uitstelling van het Allerh. tot 's middags half 3 alsdan plechtig Lof met predicate en processie. Des avonds lichtbeelden-avond van Vondel's Altaarge heimenissen in het Missiehuis door den zeer eerw. Pater Zey S.J., waarbij de daarbij be- hoorende gezangen door de studenten zul len worden uitgevoerd. Aanvang 7 uur pre cies. Toegangsbewijzen i 25 cents, te beko men bij Mej. C. Hubers, Rijksstraatweg te Santpoort en bij den Koster te Driehuis. Geen toegang voor kinderen beneden de 16 jaar. v De houding van het raadslid Tusenins te Velsen. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Burger plicht" heeft, naar aanleiding van de hou ding van het raadslid Tusenius, bij ver- r 1 schillende onderwijskwesties aangenomen, vergaderd en een motie aangenomen, waar in medegedeeld wordt, dat bij hem de be ginselen van den Vrijheidsbond, inzonder heid ten opzichte van het openbaar onder- wijs niet veilig geacht worden, meldt de „Tel." Huldigingsavond. Naar wij vernemen zal op Donderdag 19 November a.s. in ho tel Nijssen te Nieuw-Vennep een huldigings avond plaats hebben van het dubbelmannen- kwartet „Onderling Kunstgenot" aldaar, naar aanleiding van het in Amsterdam behaalde SUCCB6. Dc avond zal worden afgewisseld door zang, muziek en declamatie. Uitvoering. De gemengde zangvereenl- ging „Hoofddorp" zal op Donderdag 26 No vember d.s. in hotel „De Beurs" aldaar haar eerste uitvoering in dit seizoen geven. De medewerking van een viertal solisten uit Amsterdam (cello, piano, viool en bas-bari ton) is toegezegd. Het belooft een avond van waar kunst genot te worden. Gevonden en verloren voorwerpen, Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden: een zilveren hals kettinkje, een ring met sleutel, een over trek van een autokap, een auto-voetpomp en een achterlicht van een auto. Verloren; twee oliepijpen. Ontploffing in een schoorsteen. Dins dagmorgen ongeveer acht uur werd de heer H. Hulschbosch, aan de Leidschestraat opge schrikt door een hevigen knal, waarvan de oorzaak was, een ontploffing in den schoor steen, die er totaal afgeslagen werd. In 't plafond kwam een groote scheur. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De oor zaak is onbekend. Personalia. Te Amsferdam is voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek M. O., geslaagd de heer H. P. Benkemper, alhier. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Hiermede mijn beleefd verzoek, of u eenige plaatsruimte wilt afstaan in uw veel gelezen blad, voor onderstaand schrijven, waarvoor bij voorbaat mijn zeer beleefden dank. MOND EN KLAUWZEER. Hoe zullen wij het mond- en klauwzeer bestrijden en boe van die gevreesde ziekte onder het vee afkomen? Dit is een vraag, die niet alleen de heeren veeartsen, maar ook verscheidene veehou ders reeds eenige jaren bezighoudt, daar die ziekte voor de veehouders reeds ontzaglijk veel Schade en nadeel heeft veroorzaakt en het tot nog toe niet gelukt is die ziekte af doende te bestrijden of uit de wereld tt helpen. Mijne gedachten hieromtrent zijn echtei voor verbeteringen vatbaar, en zoo er zijn, lié dénken, iets beters te weten, of dat ik het mis hebj verzoek ik hen beleefd ook door middel van dit blad dit te willen uiten. Waardoor ontstaat het mond en klauw- zeer? De veeartsen zeggen: de koeien nemen de tongblaarbacillen op uit de lucht of uit :len grond. Wie onzer kan of zal beweren, dat dit niet zoo is. Maar er komt van dien kant tot heden nog geen afdoende hulp. Daarom gaan wij een andere richting uit om de oorzaak op te sporen, Ik geloof als de werkelijke oorzaak van het optreden van mond- en klauwzeer gevon den is, er ook wel een middel is om het afdoende te bestrijden. Laten wij ons verplaatsen twintig faai terug, toen de koeien in den zomer gras vraten en hooi in den winter en '.ooi toe en daarmee uit. Als ze gekalfd hadden een halve of een heele lijnkoek. Het mond- en klauwzeer kwam in dien tijd zelden vooi, doch na dien tijd is het gaan optreden en wij kunnen wel zeggen, niet meer weg ge weest en gaandeweg kwaadaardiger ge worden. Nu is bij mij de vraag gerezen; hoe komt dat? Vroeger zelden en nu niet meer van de lucht. Het antwoord op die vraag is dunkt mij voor een ieder wel te begrijpen. Als men eens nagaat, het voeren aan onze koeien, thans, of voorheen, dan zal een ieder zeg gen, bet verschil is groot. Volgens mijne meening is dit ook de oorzaak van het mond- en klauwzeer, niet direct om het meerdere voer dat de dieren krijgen, maar wel of het voer dat ^e krij gen, voldoende bevat van alles om gezond te kunnen blijven. En dat is het, wat ik sterk betwijfel. Wij allen weten, dat planten en vruchten zoutdeelen bevatten zonder welke mensch noch dier kan leven of gezond blijven. Zout is voor mensch en dier werkelijk een eerste levensbehoefte. Mijn vermoeden is dan Ook, dat de veehouders van vroeger, die wel eens mond- en klauwzeer, maar in lichten graad onder hun vee gehad hebben, grasland, dus oök vanzelf hooi hadden, dat te weinig zout deelen bevatte en dat van degenen, die het nooit hebben gehad onder hun vee en die kan ik wel opnoemen, het grasjand zout deelen genoeg bevat heeft om de dieren van de ziekte bevrijd te doen blijven. Dit wat betreft het vee in den zomer. Maar wat wordt er nu de laatste jaren des winters gevoerd? Dat is sesam-, grondnoten-, cocus-, oalmpitten- èn_ katoenmeel en misschien nog wel meer soorten, en ook de pulpvoor- 'aad is gaandeweg grooter geworden en in gebruik toegenomen en door het gebruik maken van zwaardere persmachines is uit al die soorten meel de olie tot den laat- sten droppel weggenomen en met de olie ook de zoutdeelen, zoodat er voor de koeien niet anders overblijft dan een droge zoute- looze massa. En dat hebben wij onze koeien met groote hoeveelheden gegeven en dat zullen wij dezèn winter doen. Maar als wij nu inzien of begrijpen kunnen, dat het zoutelooze voer, dat wij onze koeien gé ven de oorzaak is van het mond- en klauw zeer, waarvan ik stellig overtuigd ben, dan zullen wij ook gemakkelijk een middel kunnen aanwenden, om die ziekte te bc- .strijden. Wij kunnen beginnen onze koeien te ge ven door slobber of over den pulp. of als pekel over bet hooi, anderhalf of twee pond planlenzout per week en per koe. Koeien, die meer voer krijgen, zul-' len wat meer moeten hebben. Wij kun nen beter iets te veel geven dan te wei-* nig. De kosten zijn betrekkelijk gering. Het kan voor elke koe per jaar niet meer kosten dan 3.en wij zullen het ook in het land of in de weide niet mogen verge ten. En ook de kalveren vooral niet ver geten.- Als er veehouders zijn, die het middel willen probeeren, en plantenzout (dat moet het zijn eri geen ander zout) willen gebrui ken en er niet aan weten te komen, of het te duur moeten betalen, dan kunnen zij bij andergeteekende vernemen, waar het te bfekomen iS. U, mijnheer de Redacteur mijn zeer be leefden dank voor de plaatsruimte. Th. VAN DER WIEL, Zilk, bij Hiltegom. tegen het bouwen van een nieuwe H. B, Geachte Redactie! Met belangstelling, dcch nok met ver wondering las ik in uw blad van gisteravond een ple.dooi voor een betere huisvesting onzer H. B. S, met 5-j. c. Met belangstelling, omdat ik bet met schrijver van bedoeld artikel volkomen eens ben in zijn afkeuringen over deze huisvesting, een toestand, die niet langer houdbaar is. Wat echter de oplossing van dezen toestand betreft, zij het mij vergund met hem van njeening te verschillen. Doch ook met verwondr.ng, zeg ik, omdat het nog geen 24 uur geleden was, dat ik over deze aangelegenheid een onderhoud had met den Wethouder van Onderwijs, mr. Bruch, die, het spiekt vanzelf, evenals ■k bovengenoemde huisvesting onhoudbaar vond, doch wat de oplossing ervan betrof stond aan de zijde van den schrijver van het artikel van gisteravond. Doel van dit onderhoud was n||t de meening van Mr. Bruch over deze oplossing te mogen vernemen, deze was mij over bekend, doch hem eens te vragen, de moge- lijkhe.d te onderzoeken van een ander op lossing, zooals ik mij die had gedacht, als volgt: Ie De H. B. S. van het Staten Bolwerk to verplaatsen naar de Jacobstraat ia het Gebouw van de Mulo 2e De_ze laatste school te huisvesten in de school op dc Botermarkt. 3e De leerl.ngen van de school aan de Botermarkt te verdeelen over verschil lende scholen, het meest daarvoor in aanmerking komende door hun ligging én beschikbare ruimte 4e De school voor B. 0, aan de Oude Gracht over té brengen naar bet daar voor sedert jaren bestemde en dan vrijkoiöepd gebouw van de H. B. S. aan het Statenboiwerk. Mocht het meer wenschelijk blijken de beide deelen van het Lyceum bij eikaar te brengen, zou in bovenstaande verhuizing »iog deze verandering kunnen - gebracht worden, dat de H, B. S. gebracht wordL naar het Gebouw van het Gymnasium en dit laatste naar het schoolgebouw in de Jacobstraat. Een juiste verdeeling van de leerlingen der school aan de Botermarkt van ver schillende andere Scholen moet niet on- moge'ijk zijn, gezien de vrij zwakke bezet ting van vele klassen en dc beschikbare ruimte op de Lagere Scholen, Ik wijs hier bijv. op de school in de Prins Hendrikstraat en op het gemiddelde aantal leerlingen, 28, per klasse op de Openbare Lagere Scholen. Dit plan droeg ik mr. Bruch ter over weging voor. Ik deelde hem tevens mede, dal ik vooralsnog niet zelf met een voorstel in dien geest bij den Raad zou komen, maar eerst over deze aangelegenheid de meening van B. en W, wilde afwachten fa hun Memorie van Antwoord op de Afdee- lingsverslagen van de Begrooting 1926. Mocht mij deze niet bevredigen, dan zal ik een concreet voorstel in bcvengenoemden zin aan den Raad doen, mede namens twee mijner coaütie-genooten. Ziedaar, geachte Redactie, de stand vati zaken in deze aangelegenheid, die. Wanneer ze krachtig ter hand wordt genomen, vóór 1 September 1926 op deze wijze tot een. goede oplossing kan worden gebracht en met betrekkelijk geringe kosten. Van een dak-loos worden van de M. U. L. O. is hierbij geen spraké, men bereikt alléén dat men geen 4 4 5 ton heeft te besteden voor een nieuw Gebouw van dn* H. B, 'S. Mij dunkt, dat dit voor den Haar- lemschen belast.nghetaler van eenige be- teekenis isl Want dat deze bouw de Gem. Begrooting jaarlijks weer met een 35 40 mille zal bezwaren, valt niet te ontkennen. Wanneer men dit kan ontkomen door onze school gebouwen zoo economisch mogelijk te ge bruiken is dit plicht, vooral wanneer da cultureele belangen onzer Haarlemsche bevolking hierdoor niet worden geschaad. denk, dat ik hierin alle leden van de Maatschappij van Nijverheid aan mijn zij zal hebben, zelfs al zijn hun kinderen leer lingen van de H. B. S. aan het Staten. Bolwerk. Want het zou toch al te inconsequent zijn, wanneer men al dergelijke dure desi derata zou verwezenlijkt wenschen te zien, en toch op zuin.g beheer der Gemeente- fmanciën aandringt. Al zou weder verzuimd worden te vermelden, welk nieuw bezit er tegenover een vermeerdering van schuld te boeken zijn, een verwijt aan deze vermeer dering van schuld door het leenen van deze gelden voor een nieuwe H. B. S. zou niet achterwege blijven. Met de eindconclusie sub 1 van het arti kel „In 't Geweer" ben ik het volkomen eens. Ik wilde deze echter ook van toe passing zien op de school voor B. 0„ in dien door de uitwerking van mijn plan ook afdoend, maar vooral spoedig geholpen wordt, r Ten slotte zou kunnen overwogen wordes r- j ri Y!!^'komenci schoolgebouw aan de Lied. U. Gracht niet zou kunnen worden bestemd voor een Centraal Station van di verse brandbluschmiddelen, waarmede, naar ik vernam, aan een sedert lang gekoesterden wensch van den Staf der brandweer zou wor den voldaan. Ook dit zou da gemeente wéi nig of geen geld behoeven te kosten, ja zelfs in menig opzicht besparing geven. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend W. J. B. VAN LIEMT. Naschriit. Wie gevolgd heeft, wat wij in onze Raadsoverzichten geregeld over het dure Haarlemsche Middelbaar Onderwijs geschreven hebben, zal begrijpen, dat wij het met den heer van Liemt ten deze vol komen eens zijn. REDACTIE N. HAARL. CRT. Na de aanneming van het amendement- Kersten; opheffing van het gezantschap bii den Paus, verklaarde Minister Colijn, dat in deze omstandigheid 4 Katholieke Ministers hem hebben medegedeeld, in de aanneming aanleiding te vinden, de Koningin te ver zoeken, hun ontslag te verleenen. Mede ge let op de verklaring van den leider der Ka tholieke fractie, meende de Minister dat het noodig is, den toestand nader onder de oogen te zien. Tegen het amendement stemden de Ka* tholieken, de Anti-rev. en de heer'Arts I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2