GEMENGD NIEUWS. UIT DE PERS. VOETBAL. LEGER EN VLOOT. MARK TNIEUWS. De ontslagaanvrage der R.-K. Ministers. De verklaring van Mgr. Nolens. Ik meen, dat die vraag gerechtvaardigd is met het oog op de noodige continuïteit in buitenlandsche verhoudingen en met het oog op de waardigheid van de daarbij be- Lrokken mogendheden. DE REGEERINGSCRISIS. Het oordeel der Pers. UIT HET AMD- f. De opstand in Syrië. De ontwapening van Duitschland. De Duitsch-nationalen en Locarno. Een officiëele tegenspraak inzake de Putsch-plannen van 192S.~ De Fransche senaat verdaagd. Het handelsverdrag EngelandDuitschland. Uit den Engelschen Kabinetsraad. Een 101-jarige. V erkeersongeva! Noodlanding. Een gevaarlijk heerschap. Enrstig ongeval. Ondankbare gasten. Nog geen. klaarheid in het Halvemaansteegdrama. Heeï den dag warm water. Het laatste Zaansche tentjacht. FINANCIËN. R. K. F. T. Y. B. B.—D. O. N. K Groot verlof. Het Voorzitterschap van „Ons Leger". Fransche les. VISSCHERIJ. kraan voor warme koffie en één voor koud bier ft is ook wel eens omgekeerd, maar dat is er-naast). Aan het systeem- •iarchant is één politieke kraan: „bitter" (en dat niet van de opwekkende soort) en één persoonlijke kraan: Chateau la- Rose Ludon ven lijnen smaak. Toen ik onlangs bij hem had theegedron ken met mijn vriend Charles Perrier, ver baasde deze zich. dat deze hoogst beminne- 'bke man dezelfde felle Scharfmacher was, t'.en hij den vorigen dag van de kamer- •ibune had hooren schetteren. „Monsieur iarchant a deux voix, une pour le marché :t une pour le chant," merkte hij op. Zoolang men altijd maar oppositie voert, dat twee-kraantjes-systeem wel vol te iouden; dat een minister' het niet kan ac- ^epteeren, zal de heer Marchant wel niet reren vóór hij zelf minister is en bespeurt cat men van een V.D. minister steeds uit 11e kranen la Rose Ludon verlangt. Maar die dag schijnt niet nabij. De vier Katholieke Ministers hebben Woensdagmiddag gezamenlijk hun ontslag aanvrage aan H. M. de Koningin ingediend. De letterlijke tekst van de verklaring van ran Mgr. Nolens luidt volgens „de Tijd" als volgt: Ik vraag mij af in welk ander land het nog mogelijk zou zijn, dat ieder jaar bij amen dement getracht wordt, een gezantschap op te heffen. Ik veronderstel, dat de voorsteller van dit amendement,, evenals de leden, die et over moeten stemmen, op de hoogte zijn van ien loop van zaken; hoe in 1915 op grond van lands belang met medewerking van alle groepen der Kamer en zonder beginselbe waren een tijdelijk gezantschap bij den H. btoel werd gevestigd en op welke gron- 'cn, dat in 1920 werd bestendigd. Wat mij betreft, ik acht het overbodig voor den zooveelsten keer die gronden te ontvouwen. Die motieven van algemeen be lang zijn onverzwakt blijven voortbestaan. Het is overigens duidelijk, dat dit gezant schap nu het eenmaal is ingesteld voot ons, Katholieken, een bijzondere beteekenis -.eelt, en de opheffing daarvan, vooral met het oog op de hoofdmotieven, die sommigen bewegen dit voorstel te doen of te steunen, uiterst grievend zou zijn. In die omstandigheden zullen wij bij aan neming vaa dit amendement ernstig moeten overwegen of wij onze stem aan de begroo- ting. van buitenlandsche zaken kunnen geven. Wij zullen ook de vraag hebben te beant woorden of wij steun kunnen verleenen aan welk kabinet dan ook, voortgekomen uit groepen, aan welker medewerking de op heffing van dezen gezantschapspost zou zijn te wijten. Naar de „Tel." verneemt, zal de soc.- dem. Kamerfractie a-s. Vrijdag vergaderen Ier bespreking van den politieken toestand. EEN BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Vernomen wordt dat in verband met den door het Kamervotum ontstanen politieken toestand, Woensdagavond een buitengewone ■ministerraad is gehouden. ISOLEMENT VAN DE KATHO LIEKE FRACTIE. „Aan de rechtsche samenwerking is door dit verloop van zaken een, misschien wel onherstelbare slag toegebracht", schrijft de .Maasbode", waarna hei blad rervolgt; „De verklaring door mgr. Nolens in de avondzitting van gisteren afgelegd, laat hieromtrent geen twijfel. En 't ligt overi gens voor de hand, dat hoe gewichtig ook de belangen mogen geacht worden bij een bestendig samengaan der rechtsche par tijen betrokken aan zulk regeerings- accoord de feitelijke grondslag ontvalt wan neer men het omtrent essenliccle punten niet eens blijkt. Van de Katholieke fractie mag voors hands worden verwacht dat zij in isolement haar kracht zoeken zal. Met het hopelooze vooruitzicht dat de parlementaire wagen vaster in het moeras zit dan ooit. Want dat de „demoncratische" linkerzijde eenig effect zal hebben te ver hopen van haar manoeuvre is van te voren uitgesloten. Nóch naar links, nóch ook naar rechts thans, glimt er meer een lichtstraaltje aan den politieken horizon; voor een parlemen taire Regeering Regeering, in den vollen zin des woords, is de kans momenteel ver keken. Over de kwestie zelve van de verwerping van den begrootingspost voor het gezant schap bij het Vaticaan, schrijft het genoem de blad nog: „Van de groeiende Hetze tegen het groeiende Katholicisme is dit Kamervo tum een droevig symptoon. Het houdt zooals vanzelf spreekt een rechtstreeksche krenking in der auto riteit van het Pauselijk Hof, met hetwelk Nederland opnieuw abrupt de relaties ver- Lreekt. En niet op den H. Stoel, welke als zoodanig van die relaties zeker wel dc minste vruchten zal plukken, komt het odium van deze onwelwillende handelwijze. 4an Nederland op zijn smalst zal ook het •rootste part der moreele schade toeval len, die het onvermijdelijke gevolg moet ajn van deze breuk". „De Tijd vraagt: Legde de Linkerzijde het er op aan, om met behulp van die Christelijk-Historischen, die zich tot een daad van nationaal en in ternationaal onfatsoen leenen, ons uit de Regeering te dringen? En zal nu de leiding der naaste parlementaire toekomst aan den predikant worden toevertrouwd, die reeds eerder te verstaan gaf, dat op den uitslag dar jongste verkiezingen het beste zou pas sen een Potestantsch Zakenkabinet met des noods een enkelen Katholiek? Of zal aan Liberalen, Vrijheidsbonders en Vrijzinnig-Democraten een kans worden ge geven, als straks dc S.D.AP. tot de ont nuchtering komt, dat zij erin is geloopen met haar speculatie om spoedig in een nieuwe Kabinetsvorming te worden be trokken? Wij kunnen kalm afwachten, hoe de tegenstemmers leiding zullen geven aan de verwarden toestand, dien zij hebben ge schapen. Hoe dit weze, nu de Christelijk-Histori schen in tegenstelling met de moedige Anti-Revolutionairen er de voorkeur aan gaven, meer naar de verlangens van de anti-papistische elementen onder ons kiezersvolk dan naar de hooge belangen van het vaderland te handelen, staan wij ver moedelijk aan een keerpunt van de pod. tiek, in wier voorzichtig beleid en samen werking met hoeveel opofferingen onzer zijds! de belangen van volk en vaderland beide zooveel jaren veilig zijn geweest. Of een Kamerontbinding met een raad pleging van de kiezers wellicht een nieuwe orienteering zal brengen? Dat wij in dit geval het oordeel des lands niet zouden vreezen, behoeft geen betoog. De belangrijke beslissing, die heden ge vallen is, zal aan anderen de rechte hou ding moeilijker maken dan aan ons. Een verzuim? In een artikel, geschreven vor het bekend worden voor het kamervotum, maar waarin met den bekenden uitslag reeds rekening werd gehouden, vraagt „Het Huisgezin" of van de zijde der katholieke Kamerfractie m het jongte verleden niet een verzuim is begaan: Mgr. Nolens heeft vannacht in dc Kamer Kamer verklaard, dat. werd het amende ment-Kersten aangenomen, de vraag zou worden overwogen, of steun kan worden verleend aan welk kab.net ook, dat be staat uit groepen, die haar stem hebben gegeven aan de opheffing van het ge zantschap. Had dit niet moeten gezegd, vóór de bereidverklaring der katholieke Kamer- club cm regeringspartij te zijn? Welke reden heeft men na de verkie zingen gehad om toen de bereidwilligheid der katholieke partij om deel uit te maken van de regeering, niet afhankelijk te stel len van de geneigdheid der beide christe lijke partijen om het behoud van het gezantschap bij den H. Stoel te verzeke ren? Wat toen is verzuimd kan zich thans wreken op een wijze, welke men had be- hooren te voorzien. Wie voor de scherven staan. „Wat nu?" vraagt de „Residentiebode", na geconstateerd te hebben, dat de Chr. Historischen, die zich voortdurend voor de zweep van ds. Kersten gekromd hebben, thans hun zin hebben: Het ligt voor de hand, dat het allegaar tje van l.nks plus de Chr. Historischen nu maar eens toont wat het kan. Alleen de Katholieke ministers namen tot nog toe, volgens de aankondiging van den heer Colijn, ontslag. Zullen de overi gen ook heengaan? Zoo niet, hoe moet het kabinet dan opgekalefaterd worden? Zal de heer Colijn voortregeeren met nog enkele Chr. Historischen en Anti- Re volutionna.ren in de regeering, om bij de eerste de beste gelegenheid weer om te vallen? In elk geval zijn thans weer ds. Kersten en de heer Snoeck-Henkemans aan bod. Dat zijn de twee. die de kruik kapot hebben geslagen; zij hebben dus te staan voor scherven. Tactiek nit den booze. De Haagsche overzichtschrijver van het liberale Handelsblad zegt over de houding der Kamer in zake het amendement-Kersten o. a. het volgende: Hier geldt het blijkbaar een poging te prof.teeren van de oneenigheid in de coa litie om het kabinet ten val te brengen. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij een dergelijke tactiek uit den booze achten. Wat wil men er mee bereiken? Een rood-Roomsche combinatie?' Maar als de coalitie tuteen zou vallen, omdat een harer groepen medewerkt tot een besluit, dat de Katholieken niet geheel terecht als grievend voor zich beschouwen, dan is het toch niet zonder humor, op een samen werking met diezelfde Katholieken te zien speculeeren door een partij, die heeft me degewerkt bij die grievende bejegening! Als het gezantschap noodig is, zegt de schrijver, dan is het noodig "voor algemeen Nederlandsche belangen, n.et om de Katho lieken aangenaam te zijn. Alleen op dien toetssteen mag het gezantschap worden be proefd. In het voorstel-Kersten en in den steun van den heer Lingbeek moge een anti papistisch element zijn, de overwegingen van de andere eventueele tegenstemmers zijn ten deele althans van ander ge halte. Het huishouden van Jan Steen. „Het Vaderland" schrijft: Wij hebben ons nooit kunnen voorstel len, dat na al de misère door de verwer ping van de Vlootwet voor de Coalitie ontstaan, zij zich opnicirw op de politieke wateren zou begeven, zonder vast ac- coord: wij moeten deemoedig erkennen, dat wij ons vergist hebben. De Coalitie is inderdaad wee- op avontuur uitgegaan, en is niet veel beter dan het huishouden van Jan Steen. Omtrent de mogelijke oplossing van de crisis schrijft het blad; Dat een sociaal-democratisch-Katholiek- vrijzinnig ministerie uit deze crisis zou kunnen voortkomen, lijkt ons al heel on waarschijnlijk; de Katholieken kunnen toch moeilijk thans de hand toesteken aan •hen, die hun zoo grooten slag toebrach ten en die te weigeren aan d^ anti-revolu- lionnairen, die hen in deze zoo trouw hielpen. De eenige uitweg lijkt ons een nationaal Kabinet, uit rechts en links samengesteld, dat tot taak blijft houden de saneering van onzen Iinancieclen toe stand. Het liberaal orgaan besluit'. Dat het moordende gezwel in de Coa litie steeds grooter afmetingen aannam, het was bekend, en men heeft nu niet meer zich af te vragen of zij, die er toe mee hielpen, om dat duidelijk te maken voor ieder, daarvoor het juiste oogenblik hebben gekozen. De zaak is gebeurd en daarmee uit. En in alle gevallen is, zelf3 al weet men weer in de Coalitie een nieuw middel te vinden, om de macht niet uit handen te geven, dit gewonnen, dat het weer een stap nader is. om het verbond der onwaarachtigheid tot het verleden te doen behooren. „De Crisis", aldus de „N. R, Crt.", „waar voor wij thans zijn gesteld, is er eene, uit bcos humeur geboren. „Eenig landsbelang is er niet in te onder kennen. Dat is het treurige van de gansehe geschiedenis. Toen wij eenige weken geleden over het gezantschap bij den Paus schreven, noemden wij deze missie den prijs, dien wij hadden te betalen, om het voorrecht te gc- fieten, door een coalitiekabinet te worden eregeerd. Nu die som niet goedwillig óp tafel gelegd wordt, trekt de heer Nolens zich vertoornd terug. Langs het kabinet heen richt hij zijn geweerschot op de coalitie en schiet hij haar dood. Alle mooie verhalen over de voortreffelijkheid van de coalitie- beginselen, over de regeerkracht van het drievoudig verbond en wat dies meer ons is voorgezongen, ziin hem in eens niets meer waard. Hij maakt er een eind aan, en wat er nu verder van het kabinet worden zal, zijn zijne zorgen niet De politieke toestand, die hierdoor is ge schapen. is inderdaad buiPÉSgewoon moeilijk. Er is, wij herhalen het, geen conflict tusschen regeering en parlement, noch een in den boezem der regeering, er is slechts een con flict in de Kane r, dat men langs den wee van eene regeeringscrisis wil oplossen. Hierin komt het vooze van den coalitie- grondslag, waarop het kabinet stond, op nieuw uit. Ware de coalitie inderdaad op eenig regeeringsbeginsel gebouwd, dan zou het natuurlijk ook hebben kunnen geschie den. dat een der groepen op den duur eene andere overtuiging öing aanhangen en daar voor nj de Kamer tegenover de regeering eene meerderheid vond. Zulk een crisis zou gcmekkclijk opgelost kunnen worden. In deze crisis is echter van eenige politieke gedachte geen spraak. Het hccle conflict is geboren uit een nuk, die op geen enkel staatkundig beginsel berust. Nu een wensch van de ka tholieken niet wordt vervuld, tocnen zij een nijcigen kop.... Ket is op het oogenblik nog te vroeg, om zich over de mogelijke oplossing van deze crisis eer klaar denkbeeld te kunnen vor men. Wij althans staan tegenover de gebeur tenissen, waarin het kabinet zijns ondanks werd betrokken, nog te vreemd, om er een gemotiveerde meening over ten beste te kun nen geven. Dit slechts lijkt ons duidelijk, dat men het wijssle zal doen, bij de oplossing den boozen pruiler maar in ziin hoek te laten staan." Een bende van ongeveer 1000 rebellen, die in volledige verwarring te Hasbaya aankwa men, trokken zich op Merdjerioem terug, dank zij de interventie van de gendarmerie en de chefs der plaatselijke Droezen. OffidSeus wordt bericht, dat de Duitsche regeering in haar antwoord, dat deze week te Parijs wordt overhandigd, de eischen der geallieerden aanvaardt nopens de vermin dering van het aantal politie-manschappen, evenals de eisch dat de politie voortaan, behalve in enkele uitzonderingsgevallen, niet meer in kazernes zal worden ondergebracht. Aangaande de vernietiging van het ge schut te Koningsbergen doet de Duitsche regecring tegenvoorstellen, welke naar zij hoopt door de geallieerden zullen worden aangenomen. In de Duitsche nota wordt tegengesproken, dat in de Duitsche sport verenigingen ooit militaire instructeurs zouden zijn gebruikt. De Duitsche regee ring neemt aan dat haar antwoord de quaes- tie der ontwapening volkomen oplost en dat thans niets meer aan een spoedige ontrui ming van de Keulsche zone in den weg staat. n Het Duitsche antwoord op de jongste ont wapeningsnota van den Raad van Ambassa deurs is nog Dinsdagavond telegrafisch naar Parijs verzonden en vandaag door den Duit- schen ambassadeur aldaar overhandigd. De Raad van Ambassadeurs zal Maandag bijeenkomen om de jongste Duitsche nota te bespreken. Een aantal bekende personen publiceeren een manifest, waarin wordt verklaard: De Rijksregeering heeft den partijen tot dusver niet gevraagd een beslissing te ne men inzake het verdrag van Locarno en zelf verklaard dai zij deze beslissing eefst kan nemen, wanneer zij de „Rückwirkungen" ten opzichte van het Rijnland kan overzien. Daarom achten wij het onbegrijpelijk, dat de Duitscbnationale Volkspartij, nog voor dat over den geheelen stand van zaken rij pelijk kan worden geoordeeld, tegen Locar no partij koos en haar vertegenwoordigers uit het kabinet terugriep. Door de verzwakking der. regeeripg wordt haar positie in buitenlandsch-politiek op zicht bedreigd en de binnenlandsch-politieke toestand in een richting gedreven, welke door geen conservatief denkende kan wor den goedgekeurd. Derhalve noodigen wij alle onafhankelijke personen, onverschillig of zij tot de Duitscb nationale partij behooren, uit, de regeeting te steunen. (Het manifest is onderteekend door een groot aantal mannen met klinkende namen, waaronder eenigen, die vroeger in de oude conservatieve partij op den voorgrond tra den.) Met het oog op de berichten nopens een oorgenomen monarchistische putsch in Beieren wordt officieel medegedeeld*, dat graaf Sodcn vóór ongeveer drie weken bij den Beierschen minister-president verscheen en hem kennis gaf van dc aaneensluiting van monarchistisch gezinde organisaties tot de vereeniging „Baycrn Treue" en van het streven dezer vereeniging, doch dat Soden tot den minister-president (niet?) de vraag richtte, welke houding dc regecring zou aan nemen, indien koning Rupprecht voorne mens zou zijn het bewind te aanvaarden. Verder is bij dit bezoek volstrekt niet het herstel der Beiersche monarchie door middel van "een Putsch of een andere ge welddaad ter sprake gekomen. Veeleer werd cr op gewezen, dat ook de nieuwe vereeni ging van een illegaal optreden niets wilde weten. Ten slotte wordt de mededeeling, als wilde- Soden^ generaal v. Kressenstein of „Polizeioberst" v. Seisscr voor zijn Putsch plannen winnen of zich vergewissen, wat de rijksweer en dc Schutzpolizei ingeval van een gewelddadige aanvaarding der regeering door Rupprecht ouden doen, onwaar ge noemd. De Senaat benoemde een nieuwe com missie van financiën waarvan Doumer pre sident en Clemente! en Raiberti vicc-presi- denten zijn. Berenger is rapporteur-gene raal, De Senaat is verdaagd tot Dinsdag Bij de besprekingen over het Engelsch- Duitsche handelsverdrag hebben zich onver wachte moeilijkheden voorgedaan aangaande de wederinvoering der MacKenna-rechten. De Duitsche deskundigen verklaarden dat de te verwachten uitbreiding van deze in voerrechten in strijd zou zijn met Tiet ver drag en met het protocol. De Britsche gedelegeerden hebben hierop geantwoord, dat zij niet in staat zijn deze invoerrechten op te heffen of een uitzonde ring voor Duitschland te maken, waarop de Duitschers te kennen gaven dat Duitschland, indien het in deze niet wordt bevredigd, genoodzaakt zal zijn de invoerrechten voor Britsche textielproducten en whisky te vor- hoogen en de invoervergunningen voor En- gelsche steenkool op te heffen. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat het geschil ten slotte aan het Haagsche Ge rechtshof zal worden voorgelegd, daar het hier een verschil van interpretatie van een verdrag betreft. Het kabinet heeft zich gisteren o.a. bezig gehouden met de beslissing van den procu reur-generaal om de aanklacht in te trekken tegen dc fascisten, die onlangs 's nachts een vrachtauto van dé „Daily Herald" haddsn buitgemaakt. Deze beslissing gaf MacDonald aanleiding om van klassejustitie te spreken, terwijl Bernard Shaw de ironische opmer king maakte, dat de conservatieve regeering deze fascisten eigenlijk diende te decoree ren. Het kabinet was van oordeel, dat bij dit proces hoegenaamd geen onregelmatigheden hebben plaats gehad. Vastgesteld werd, dat geen lid der regcering eenigen invloed heeft uitgeoefend op het besluit van den procu reur-generaal, dat op zuiver formeele juri. dischc gronden was gebaseerd. Aanvankelijk was de aanklacht ingediend wegens diefstal, doch de justitie was van oordeel, dat daarvan geen sprake kon zijn, zoodat het proces feitelijk liep over een aanklacht wegens rustverstoring en het on geoorloofd dragen van wapenen. De oudste inwoner van Franeker, Corne lls Hemmes, geboren te Herbayum 10 No vember 1824, werd heden 101 jaar. Het ge heugen van den ouden heer is nog uitste kend. Op den Bussumergrindweg nabij den wa tertoren is Dinsdagavond de beer Van t Kruis met zijn motor tegen een verhuiswa gen van de firma De 'Jong te Hilversum ge reden. De heer Van 't Kruis werd van zijn motor geslingerd en ernstig gewond naar „St. Majella" overgebracht. De motor werd geheel vernield. Het ongeluk is te wijten aan de slechte verlichting daar ter plaatse. Dinsdagmiddag heeft het Fransche Far- man-vliegtuig no. 11, op weg van Parijs naar Amsterdam, een noodlanding moeten maken op het terrein van den landbouwer A. Mou wen onder Vinkenbroek, te Roosendaal, we gens een defect aan den motor. Het vliegtuig zal waarschijnlijk vijf dagen daar moeten blijven, daar geen reserve-motor in ons land aanwezig is en deze uit Parijs moet komen. Het vliegtuig zelf is onbeschadigd. Het was geladen met pakken voor een Amsterdam- sche firma, welke zijn doorgezonden. Het plaatsje Rolheram in Yorkshire (En geland) is dezer dagen in rep en roer ge bracht door een krankzinnige, die tijdens het transport van de gevangenis naar een ge sticht, aan zijn bewakers wist te ontsnap pen. De manr een Ier van meer dan gewone lichaamslengte, begon, met den voerman van een melkwagen aan te houden en wilde de zen dwingen hem naar een Roomsche kerk te brengen. Toen de melkrijder dit weiger de, diende het gevaarlijke heerschap hem met een schop eenige slagen op het hoofd toe, die aankwamen. Het paard, dat hij eveneens mishandelde, sloeg op bol, waar door de verwarring in de straat er niet min der op werd. Vervolgens sprong de ontsnap te op een voorbijrijdende tram en veroor zaakte schrik en ontsteltenis onder de pas sagiers. Meer dan honderd menschen onder namen ten slotte een klopjacht en wisten hem met veel moeite te grijpen. Op de werf der Scheepsbouw Mij. Feijcn- oord te Rotterdam was men bezig met het spannen van een staaldraadtui over een scheepshelling. Door onbekende oorzaak brak een touw, waaraan twee kettingen ge hecht waren. Een der kettingen sloeg terug j en de tui van de katrol af. Dc 64-jarige baas A. J- v. H., die op een ladder stond, werd door de tui getroffen cn sloeg met het hoofd op een ijzeren staaf. Met een schedelbreuk en verschillende hoofdwonden is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna is overleden, Diefstal bij Kees Boeke. In het begin der vorige week werden bij den heer Böeke, te Bilthoven, zoo lezen wij in het „U. D.", twee rijwielen, een partij zilveren vorken en lepels cn een goud hor loge, ontvreemd. De heer Kees Boeke geeft dergelijke zaken uit principe niet bij de po- lilic aan, wat evenwel niet wegneemt, dat de politie toch ifan deze ontvreemding in kennis werd gesteld. Ze stelde direct pogin gen in het xwerk, de daders te vinden, wat baar gelukte. Het waren dc bekende J. D. en S., die meerdere malen gastvrijheid in het Broederschapshuis genieten. Zij be kenden de hun ten laste gelegde feiten en werden op het politiebureau te De Bilt in voorloöpige bewaring gesteld. Het bewuste mes nog niet gevonden. Van de motorboot nummer II van de Am- sterdamsche politie is Dinsdag en Woens dagmorgen opnieuw gedregd naar het roes, waarvan verondersteld werd, dat de Duit sche vrouw, betrokken in het drama in de Halvemaansteeg, het in den Arastel had ge worpen. Het dreggen had plaats met Kaken en een zak. Er werd niets gevonden. Het raadsel wie feitelijk de magnetische dreg moet betalen, is nog niet opgelost. De waarnemend hoofdcommissaris kon niet de. vrijheid vinden het bedrag ter beschikking te stellen om linanciëele redenen. Aan den anderen kant echter is hij cr als politieman sterk voor, dat het Korps zulk een dreg zal bezitten. De officier van Justitie heeft, zoo verne men wij verder, thans den minister verzocht het bedrag voor de dreg beschikbaar te stel len. BRAND TE ELST. Te Eist is afgebrand de boerenbehuizing, bewoond door den jachtopziener S. D. Dank zij den regen mocht het gelukken een aan tal in de nabijheid staande boerderijen en hofsteden te behouden. Het huis ging met den inboedel geheel in vlammen op, het groote vee werd gered, doch een aantal kip pen kwamen om, (Hbld.) AL VROEG EEN MES GETROKKEN. Bij een vechtpartij te Weerding (Drente) heeft de 13-jarige A. A. zijn neef, den 14- jariger, LI. J. V. in drift met een mes gesto ken, meldt de Asser Crt. De ontboden geneesheer oordeelde op name in het ziekenhuis noodzakelijk, waarna de gewonde onmiddellijk naar Groningen werd vervoerd. Zijn toestand werd levens gevaarlijk geacht. De toestand van den ge troffene was Dinsdagmorgen vrij goed. DE DADERS VAN INBRAKEN TE SCHIEDAM GEARRESTEERD. De politie te Schiedam heeft een electri- cien en een winkelier uit die gemeente, en een tramarbeider en een timmerman uit Rotterdam aangehouden, die de bedrijvers zijn geweest van verschillende inbraken, den batsten tijd daar ter stede gepleegd. De laatste inbraak was die bij een bak ker aan de Lange Haven, nu veertien dagen geleden. Er was daar 11.000 uit de brand kast gestolen. Dc bakker ontdekte des nachts onraad en de politie, door hem ge waarschuwd, vond in een schoen, door een der inbrekers achtergelaten, 10.000 van bet ontvreemde terug. Dienzelfden nacht heeft een Schiedamsche politie-agcnt op den Rotterdamschen Dijk een man aangehouden, die echter wist te ontvluchten. Maandag is deze de bovenge noemde timmerman, te Rotterdam gearres teerd. De mede-aangehouden electricien maakte tijdens zijn werkzaamheden in wo ningen met zeep afdrukken van sloten en een der andere leden van dc bende maakte dan de passende sleutels. Bij het gemeentelijk electrisch bedrijf in Den Haag is, naar „Het Volk" verneemt, een plan in voorbereiding om voor weinig geld aan 'de burgerij heel den dag warm wa ter te verstrekken. Dat plan is gebaseerd op nach-stroomle- vering. De belasting der clectrische centrale is n.l. tot nog toe 's nachts, gelijk men zal begrijpen, zeer gering. Uit economisch oog punt is het van belang ze te verhoogen. Dat zal de algemeene bedrijfskosten niet doen stijgen, maar zelfs verminderen. Om daar toe te geraken vtordt nu overwogen op wel. kc wijze des nachts het stoomverbruik voor de bevolking aantrekkelijk te maken. Ge dacht wordt daarbij aan het góedkoop elec trisch verwarmen van waterreservoirs. Ieder zou van gemeentewege een waterreservoir kunnen huren, al naar behoefte, van ver schillenden inhoud. Het kleinste zou 30, het grootste 750 liter inhoud hebben. Zoo'n re servoir. met automatische aansluiting op de waterleiding kan boven den gootsteen, een bad, of waar men het anders hebben wil, worden aangebracht. Het water wordt dan 's nachts van de electrische centrale af, bui ten den gewonen meter om, electrisch tot kookhitte verwarmd, zoodat men 's mor gens (stel dat men een 30-liter-reservoir heeft) over 30 liter kokend water beschik ken kan. Maar, niet slechts 's morgens, want in den loop van den dag koelt het water slechts enkele graden af. Men zou dus heel den dag, zonder gebruikmaking van gas, onmiddellijk heet water ter beschikking hebben. Natuurlijk is voor de vraag, of er veel gebruik van gemaakt zal worden, de prijs een belangrijke factor. Naar het blad ter oore kwam, zou deze voor een 30-liter reservoir- met inbegrip der huur, op f 2.50 permaand tc stellen zijn. Het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam is in het bezit van een fraai gebeeldhouwd glazen roei- of tent jachtje, Voorloopig wordt het op de Marine werf bewaard. In het jongste, het achtste jaarverslag van het museum, heeft de heer C. G. 't Hooft, bij een afbeelding, dit vaar tuigje beschreven. Daaruit blijkt reeds dat het moet beschouwd worden ais het laatst over gebleven exemplaar van dc vele tentjachtjes aan de Zaan, waar iedere familie van aan zien en welstand, zulk een vaartuigje bezat, om te spelevaren, voor kerkbezoek, om visites te maken en gedurende dc kermis voor minnekoozendc paartjes. Het deed dus in de Zaanstreek te water ongeveer de zelfde diensten als een eigen rijtuig of tegen woordig een auto. Het hier bedoelde jachtje is in 1913 ver toond in de historische afdeeling van de E.N.T.O.S. Toen behoorde het aan den heer P. Smidt van Gelder. Bij diens vertrek naar het buitenland is het eigendom geworden van jhr. H. Teixeira de Mattos en na diens dood, in het laatst van Januari 1924, is het in het bezit van het museum overgegaan. De heer G, J. Honig, conservator van de Zaanlandschc Oudheidkamer te Zaandijk en lid van het algemeen bestuur van het Scheepvaart-Museum, heeft een aantal bij zonderheden kunnen verzamelen door welke de echtheid en de zeldzaamheid van het vaartuigje nader wordt bevestigd. Het koopmanshuis van de familie Visser in het Zuideinde van Westzaan, werd in 1788 Betrokken door Dirk Visser, die in. dat jaar trouwde met Aagje Rogge. Nadat hij op 15 November 1803 was overleden, werd Gerrit Mats, die door Visser was opgevoed, in 1804 bewoner. Deze stierf op 1 December 1808, zijn weduwe Trijntje Valk in 1821. Eigenaar van bet huis werd daarop, in 1822, Jan Dek ker Gerbrandszoon, die het geheel vertim merde en moderniseerde, In 1855 werd voor 60 een drijvend schui tenhuis gemaakt voor het tentjacht, dat af komstig was uit den boedel van Dirk Visser en door Gerrit Mats was overgenomen voor 350, Het stond bekend als een der groo- ste en mooiste van deze vaartuigen, welke vroeger in de Zaanstreek zoo talrijk waren. Daarna is het jaren lang in eere gehouden. Jan Dekker Gzn. liet het van een flink zeil tuig voorzien - ep zoo heeft het nog langen tijd dienst kunnen doen. Tot 1875 werd Het deugdelijk onderhouden, daarna kwam het in onbruik en tot verval. De genoemde Dek ker overleed in 1867, zijn weduwe Aagje de Jager in 1870, Nadat het lang ledig had ge staan, omdat zich geen koopers cpdeden, ging het huis in Juni 1888 over aan den sloo- per C. Zemel te Zaandam. Ook het tent- jacht was in diens bezit overgegaan en hij verkocht het aan de familie van Gelder te Wormerveer. Deze herstelde het in eere, waartoe zij later ook zeil en treil en ver der loebehooren van Zemel had overgeno- men. Door deze authentieke bijzonderheden, af komstig van Evert Dekker Jr.. een zoon vaft den meergenoemden Jan, zijn zoowel dc her komst als de reeks van opeenvolgende eige naars vastgesteld. Het Scheepvaart Museum mag zich dus in een belangrijke aanwinst en in een unicum verheugen. KERKELIJKE LEENING. De Nederlandsche Landbouwbank Lentjes Drossaerts te 's-Bosch en G. F. H. Pas toor, te Haarlem, berichten de uitgifte eener eerste hypothecaire 5 pCt. oblig >tie-leening groot 475.000 in stukken van 1000, 500 en 100, tegen een koers van uitgifte van 98 pCt. ten laste van het college der E. E. P. P. Dominicanen Vereeniging „Collegium Alcrtinum" te Venlo. Bovengenoemde wedstrijd, welke aan vankelijk op hef D. O. N. K.-terrein ge speeld zou worden, is omgezet en vindt a.s. Zondag plaats op het terrein dec. Yellow Black Boys aan de Zandvoortsche Aangezien gebleken is, dat het dienaaiu gaande bepaalde in de desbetreffende Le gerorder van 1924 tot verschillende opvat ting aanleiding geeff, is bij ministrieele be schikking besloten dat in een binnenkort verschijnende Legerorder is opgenomen, omtrent het vertrek met groot verlóf, na der hef volgende bepaald: De vóórlaatste dag moet als oefendag ten volle tot zijn recht komen. De dag van vertrek moet worden gebruikt voro hef schoonmaken en inleveren van wapenen en uitrusting, het houden van inspectiën, theo rieën over opkomst met spoed, enz. en voor hef zoo noodig verrichten van buis- houdelijken arbeid; dit laatste in het bij zonder wanneer na het vertrek geen of weinig personeel meer in de kazernemen- ten achter blijft. Vóór of bij het afpresen- feeren moet tevens worden nagegaan of de zakboekjes nauwkeurig zijn ingevuld. Als regel zal, nadat vorengenoemde werkzaamheden zijn verricht, het vertrek omstreeks 1 a 2uur des namiddags, kun nen plaats vinden. Alleen aan hen, die daardoor niet vóór 10 uur des namiddags hunne haardsteden zouden kunnen berei ken, kan wordeno vergund op een vroeger uur te vertrekken. Oud-minister Van Dijk gekozen. In een buitengewone algemeene vergade ring der Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", Maan dag te 's-Gravenhage gehouden, is ter vervanging van generaal C. J. Snijders, die uit het hoofdbestuur is getreden, in dn. bestuur gekozen: de oud-minister van oorlog, de heer J. J, C. v. Dijk, lid der Tweede Kamer. De heer v Dijk zal generaal Snijders als voorzitter der ver eeniging opvolgen. Tal van ouders blijven Fransche les voor hun kinderen noodzakelijk achten. Dit bleek dezer dagen weer in Den Haag. De cursus sen van de Vereeniging „Aanvangsonderwijs in het Fransch" werden in het ezrste jaar bezocht door 300 leerl ngen, het tweede jaar dcor 450 en dit jaar door meer dan 700 leerlingen. 1 AMSTERDAM, 11 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 220 vette kalveren, le kw f 1.20—1.36, 2e kw. f 1.04—1.20, 3e kw.. f0.901.04, enkele boven noteering, per Kg. levend gewicht; 44 nuchtere kalveren f 1324 per stuk 404 vette varkens, Holl. le kw. f 1.111.12, 2e kw. f 1.1.11, enke le hooger. Overzeesche en Geldersche le kw. f 1.11—1.12, 2e kw. f 1.10—1.11 per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 11 Nov. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 3.603.70, id. Blauwe f 3.403.50, id. Eigenheimers f2.903, id. Blauwe Eigenheimers f 2.903, Groninger Bravo's f3.25—3.35, Friesche Borgers f2.70—2.80, Spuische Eigenheimers poters f 2.50, Zeeuw sche blauwe poters f 1.802.10,. id. bonte poters f 1.802.10, Anna Pauwlowna Zand- aardappelen f 45, Drentsche Eigenhei mers f 2.402.80 per Hl. ASSEN, 11 Nov. Eieren. Op de heden gehouden eierenmarkt van de V.P.N. waren aangevoerd 20.400 stuks. Prijs f 11.50— 14.50. PURMEREND, 11 November. Afslagver- eeniging Beemster. Purmerend en Omstre ken. Aardappelen 0.85 a ƒ.1.20 per zak (25 K.G.); Tomaten 0.24 a 0.28 per K G.; Bloemkool 4.0020.20 per 100; Roodc kool 3.404.90; Savoye kool 3.505.00; Spruitkool 0.601.90 per 15 K.G.; Boe- rekool 1.602.30 per 100 struiken; Andijvie 0.602.40 per 100 krop: Selderij 3.10 5.40 per 100 bos; Bieten 7.0012.50 per 1000; Wortelen 12.10—12.30 per 100 bos; Uien ƒ1.25—1.45 per 25 KG.; Prij 8.20 —1.45 per 100 bos; Uien, drielingen 0,95— 1.05 per 25 KG. Appels: Brabantosche Bellefleur 0.12—. ƒ0.16 per KG.; Zoete 0.11—0.14; Bramley Seedling 0.150,19; President van Enge land 0,130.28; Guodreinetten 0.10— 0.18 per K.G. Peren: St. Nicolaaspeer 35; Druiven ƒ0.421.02 alles per K.G. WOERDEN, 11 Nov, Kaasmarkt. Aanvoer 379 partijen. Eerste kwal. 6267, tweede kwal, 5861; met rijksmerk 65—69; zon der riiksmerk 6064; zware 70, Handel matig. IJMUIDEN, 11 Nov. Heden kwamen van de treilvisschrij hier binnen de stoom- treilers IJM. 190 (Henriëtte Jacoba) met f 4752 IJM. 2 (Christine) met f 3588 IJM. 142 (Freia) met f 2000 IJM. 99 (Johanna Elisabeth) met f 3626 IJM. 196 (Derika X) met f 2236 IJM. 326 (Hibernia) met f 2127; IJM. 46 (Helga) met f 1791 IJM. 16 (Ber gen) met f 6386 IJM. 118 (Beatrice) met f 2718 IJM. 90 (Stormvogel) met f 2801 IJM. 155 (Albert Groen) met f 2336 IJM. 42 (Flamingo) met f 2082 IJM. 29 (Zee leeuw) met f2167 IJM. 151 (Hilda) met f2148 aan besomming. IJMUIDEN, 11 Nov. Van de haringvis- scherij keerde heden alhier terug de zeillog- ger KAV. 23 (Katwijk aan Zee V) met 18 last pekelharing. Reeds nu al hebben eenige logger^ welke de vorige week van de haringvisscherij al hier terugkeerden, de visscherij beëindigd. De over het algemeen minder goede uitkom sten alsmede de groote schade veroorzaakt door het verlies van netten, tengevolge van de stormachtige dagen in de laatste weken Zullen meer schepen binnenkort noodzaken de haringvisscherij vroegtijdig te doen be ëindigen. IJMUIDEN, 11 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtreilers De prijzen waren als volgt tarbot f 1.60 1.35, tongen f 2.602 per Kg.griet f 68— 30, gr. schol f 5646, md. schol f 6147, zetschol f 625.25 kl. schol f 3826, 15 10, scharren f 267 per 50 Kg., roggen f 27 22 per hoop, vleet f 2.203.50, per stuk, pieterman en poon f 12.5010, gr. schel- visch f 5836, md. schelvisch f 4532j k. md. schelvisch f21.5013, kl. schelvisch f 17—9, 10 tot 6 per 50 Kg., kabeljauw f 74 —49 per 125 Kg., gr. gullen f 27—19 per 50 Kg., kl. gullen f 7—3.60 per 50 Kg., wijting f8—5.50 per 50 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6