Voor geest en hart. UIT DE PERS. NIEUWE HAA$LEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 12 November 1925 Onverwachte rente De sigaret en de jeugd. KERK EN SCHOOL. KUNST FN KENNIS. Herdenking Paulus Potter. M. A. P. C. Pöelhekke, Het Officieele Verslag van den derden Nederlandschen Katholiekendag. De R.-K. Kerk van Borculo. De Kardinaal-legaat Vico te Lisieux. Zeldzaam kloosterjubilé. n. Militaire Academie. Een nieuwe vinding. RECHTSZAKEN. Richtingwijzers op auto's De Belladonna-vergiftiging. ORDE EN ARBEID: LEGER EN VLOOT. De reorganisatie van het leger. Schaper's zoon dienst weigeraar. inbraak aan heRokin te Amsterdam. De Haagsche winkelsluiting. Werkloosheid in de Diamantindustrie VERKEER EN POSTERIJEN. Intern. Telefoongesprekken. Uitbreiding van het telefoonverkeer. LUCHTVERKEER. Luchtvaartverdrag tusschen Nederland en Noorwegen. UIT ONZE WEST. Doorgangshuis voor lepralijders. VRAGENBUS. R.-K. Volksuniversiteit. Vincent d'Indy. Kinderlectuur. Een mooi boek voor kinderen. „St. Chistoffel" schrijft: Menigmaal hebben wij reeds door feiten aangetoond, hoe heilzaam de socia'e wetten zijn voor de werknemers. Toch hoort men nog vaak met minacht ng spreken over deze mooie, voor zoovelen geluk aanbrengende wetten. Onkunde alleen is hiervan de oor zaak. Voor heden willen wij weer eens een doorslaand bewijs aanhalen, waaruit men zien kan, dat het plakken van rentezegels niet voor niets plaa's heeft, zooa's men soms wel hoort verluiden. Te Leiden komt een vrouw op het avond- inl chtingsuur ten kantore van den Raad van Arbeid en legt voor het loket vrij on- versch'llig twee rentekaarien neer, beide onbeplakt, doch vervallen. De vrouw: Hier heb ie de rentekaarten van mijn en me zus. We plakken niet meer. Het geeft toch niks. De ambtenaar aan het loket: Waarom zegt u dat zoo? Er zijn toch voord,eelen verbonden aan 't plakken. De vrouw: Voordeelen? voordeelen? Nog niks hebben we er van gezien. Voor de behandeling van mijn zuster is er nog extra geplakt, dat gaf ook al niks. Nee. we plak ken niet meer. De ambtenaar: Vertelt u me eens. Is u geen van beiden in loondienst geweest m het laatste jaar? De vrouw: Neen, meneer, we kennen niks meer verdienen. Me zuster is stijf van de ,-immetiek en ik ga ook al een heel eind dien weg op. Verdienen kenne we niks meer. De ambtenaar: 'k Zal even uw stukken halen. (Na inzage van de boeking). Maar als u geen van beide meer kunt werken zou u beiden rente kunnen vragen. U hebt beiden veel meer dan 150 zegels. De vrouw: Zal wel niks van komme. Maar als tiwes denkt, dat we wat kenne trekke, nou dan graag. De vrouw af. De ambtenaar neemt de invaliditeitsrente- aanyragen in behandel ng en vier weken na bovenstaand bezoek was aan beide zusters een rente toegekend. Zoo loopen tal van menschen te moppe ren, en laten het geld. waar zij recht óp hebben stilletjes bij de Bank. omdat zij zoo weinig afweten van hun rechten. Ode ellendige, nog door duizenden aan gehangen gedach'e, dat er met de rente- kaart niets anders te bereiken is. dan f 3.— per week op 65-jarigen leeftijd. Er d'ende een pri|rvraag te worden uitgeschreven over het beste middel, om dat denkbeeld de wereld uit te helpen. Hoe betreurswaardig ook dat er zoovelen geen notitie nemen van de voorlicht ng.-die wij^ van tjjd tot tijd in ons Orgaan hier- om'rent gaven. Zoo hoorden wij dezer dagen neg eenige reizigers, die niet eens wisten dat onze groep ook in de ongeva'lenwet is opgenomen, terwijl .onze tweestarredacteur er toch een paar artikelen aan gewijd heef'. 1. er dit actueele onderwerp geeft „Het Huisgezin" de volgende wenken: „In een land van sterke en hartstochte lijke rookers als wij eenmaal zijn, geeft het geen pas, om van de sigaret veel kwaad te spreken en voegt wel eemge lankmoedig heid tegenover een eenigszins ruim gebruik, ook al komt d.t op een kapitaal aan geld te staan, dat vor velen nuttiger kon worden besteed. te staan dat voor velen nu'tiger kon worden gebezigd tegenover het misbruik, dat door kinderen van de sigaret wordt gemaakt. We hebben altijd wel jongens gehad, die het kordaat vonden, met een sigaar of een pijp daarheente stappen, of ze groote menschen waren. Doch dit wa'en uitzonderingen. Nu is de sigaret ingeburgerd en zich als mede gedemocratiseerd heeft, rookt bij manier van spreken elke jongen, en er is gaan klas in de lagere school, die z'n siga- rettenrookers niet kent. Het is een zeer ernstig verschijnsel, be- denke'ijk ook voor de groeikracht en de verstandelije ontwikkeling van het kind. De overhe.d heeft daartegen op te treden voor zoover zij het vermag. Taak der ouders allereerst is het, het rooken door hun kinde*n tegen te gaan. ter wille van hun kinderen zelf. Maar er zi;n ouders, die het kwaad niet mz en, die "een enkele sigaretje niet zoo erg vinden. Daarom heeft ook de school, die immers mede opvoedt, zich met de zaak in te laten. Wij twijfelen er niet aan of ze doet het reeds en wijst de leerlingen met nadruk op het verkeerde van het sigaretten rooken. Ware het wellicht niet nuttig, dat onder wijzers en ouders in deze samenwerkten? Reeds eerder en herhaalde'ijk hebben wij samenwerking tusschen ouders en onder wijzers ten behoeve vap de school en het kind bepleit. Kon n et, zooals men hier en daar reeds oudersavoftden hield met het oog op de drankbestrijding, oudersavonden worden ge organiseerd tegen het euvel van het siga retten-verbruik door kinderen? De ouders moeten worden overtuigd en een stevige openbare meening gevormd, anders woekert het kwaad nog verder voort en dan zal het schier niet meer uit te roeien zijn." ,r?e* C0Injté voor de herdenking van den 3C0sten geboortedag van Paulus Potter te Enkhmzen, stelt zich voor op 20 Nov. a.s., en doopdag van den schilder, een gedenk- teeken te onthullen te zijner eere in den muur van de Westerkcrk aldaar en ver volgens aan het gemeentebestuur over te l dragen het door B, W. Weyers geschilderd ->ortret van Potter (naar het origineel van v?n ^er «Hst in het Mauritshyis) ter plaatsing in een der zalen van het stadhuis. De toestand ernstig. In de ziekte van den heer M. A. P. C. Pöelhekke is naar de Msb. verneemt, een érnstige wending gekomen. Kon een tiental dagen geleden gewag gemaakt worden van eenige beterschap, die was ingetreden, dezer dagen was de toe stand dermate verergerd, dat den lijder de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. Thans wordt het ergste gevreesd. Het „Officieele verslag van den derden Nederlandschen Katholiekendag", op 4, 5, en 6 Aug. j.l. te 's-Gravenhage gehouden ter bespreking van„De beteekenis van het Katho licisme voor de beschaving in Nederland" is in druk verschenen. Het is een boekdeel van 569 bladz. De heeren dr. L. N. Deckers en N, J. L. Kortekaas, resp. voorzitter en secretaris van I het uitvoerend comité van den Katholieken dag hebben in samenwerking met prof. Aen- genent van Warmond met de samenstelling van dit verslagboek dan ook een prachtig stuk werk 'eleverd. De Zee eerw. Heer J.J. Kroot, Pastoor te Borculo, schrijft ons Zondag j.l. 1 Nov. werd de R.-K. Kerk te Borculo op eenigszins plechtige wijze weer in gebruik genomen. Sedert den dag van den ramp (10 Aug.) werd er geen H. Dienst meer in gehouden. In groote getale waren de ge- loovigen en ook vele vreemden ter kerke ge komen, want groot was hun vreugde nu zij juist op Allerheiligen en Allerzielen weer in de eigen parochiekerk de Allerzielenaflaat 1 on en ve dienen waarvan dan ook door allen een d:uk gebruik werd gemaakt. In beide H.H. Diensten wenschte ik den geloovigen geluk met het gioote voorrecht 0. L. H. weer in hun midden te bezitten. Ik meende deze gelegenheid tevens te moe ten benutten en een woord van lof te brengen aan onzen architect.' Ir. de Kort te Bussum, voor de voortreffelijke en economische wijze, waarop hij onze zoo* gehavende kerk in zoo korten tijd wist te herstellen. Maar hoewel de kerk nu weer gebruikt kan worden (de torenspits moet nog gebouwd worden) zijn hiermee onze zorgen nog niet voorbij, want de waarschijnlijke vergoeding van 't Rijk en van het steuncomité zal klein zijn, zoodat ik m.et handen en voeten overgeleverd ben aan de weldadigheid van Roomsch Nederland. De Aartsbisschop van Utrecht, Die on langs Eorculo bezocht en zeer getroffen was door de groote schade, welke de stormramp over onze parochiekerk bracht, verleende gaarne vei lof om het ontbrekende geld door collectes in de kerken en inzameling in de R.-K. Bladen bijeen te brengen. Een be schrijving van den ramp behoef ik zeker niet te geven. Half Nederland is hier geweest en voor velen was de R.-K. Kerk een der meest bezienswaardige ruïnes en trok dan ook steeds ontelbare bezoekers. Moge door deze mededeelingen de Eerw. Heeren Pastoors zich gedrongen voelen hunne medewerking te verleenen door het doen houden van een collecte in hunne kerken. De genen die dit reeds gedaan hebben en mij de opbrengst toezenden, breng ik bij dezen nog maals mijn hartelijken dan. Ik hoop verder, dat de Katholieken van Nedeiland zich niet onbetuigd zullen laten door of mij persoon lijk (Giro 65073) of door middel van dit blad hun giften te willetj zenden. God, die zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen, zal U zeker voor Uw Edelmoedig heid beloonen. Tijdens zijn verblijf in Lisieux bracht de kardinaal-legaat Vico een bezoek aan het klooster der Visitatie te Caen, om er Zuster Franyoise Thérèse Martin (Leonie) te groe ten; deze is een Zuster van de kleine H. Tberesia. Bij gelegenheid van baar zilveren profes- siefeest overhandigde Zijn Eminentie haar een eigenhandig geschreven Zegen des Pau sen en wijdde in den tuin van het 'klooster een beeld der Heilige; terwijl hij zich daar na geruimen tijd onderhield met de Zuster, die verwijderd moest blijven van Lisieux' feesten en haar andere zusters en in dit bezoek zeker een troostende schadeloosstel ling ontving. („Msb.' Heden, 12 Nov. herdenkt de Eerw. Zuster Chrysantha in 't klooster van de Liefde zusters van Tilburg te Diessen haar diamanten kloosterjubilé. Zij was steeds verkzaambij het ondewijs te Amsterdam, 1.eiden, Den Haag, Grave, Gennep, Oss, verkdriel, Udenhout en Eindhoven, leger, verneemt „Hef Vaderland" het vol gende: De plannen zouden beoogen alle staven en troepen samen te brengen onder het commando van een autoriteit, die dan de aangewezen persoon zou zijn om in oorlogs tijd op fe treden als opperbevelhebber. In zoodanig plan zouden, naar aan het blad werd medegedeeld, bij den Generalen Staf niet langer twee Generaals als chef en sous-chef passen, daar de bestemming voor het opperbevel in dat plan van den Chef van den Generalen Staf naar vorenbedoelde autoriteit zou verplaatst worden. Naar de „Msb." van betrouwbare zijde verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Oorlog om in 1926 bij de Kon. Militaire Academie geen plaatsen open te stellen voor cadet voor het leger hier te lande. Deze maatregel houdt verband met het voornemen om in den vervolge de a.s. be roepsofficieren te verkrijgen uit hen, die hetzij als reservist, hetzij cis dienstplichtige den cu sus aan een school voor verlofsofficieren hebben gevolgd. W. A. Boswijk, kapitein van het 8e reg. inf. heeft een verbeterde techniek uitgevonden, v.elke kan worcen toegepast bij Jegeroefe- ningen en waarbij het bezwaar, dat bij het gebruik van losse patronen zich voordeed, n.l. dat de aangevallen partij cikwijls in het onzekere verkeerde, hoe zwaar haar verlie zen zijn, wordt ondervangen door middel van electriscbe lampen. Het uitgedachte telrel is door het 8ste regiment, onder zijn leiding gedemonstreerd op de Arnhemsche heide nabij den Apeldoornschen weg, voor den commandant van het veldleger luit.- generaal Muller Massis, den inspecteur van de infanterie, generaal-majoor Rijswijk de Jong en den commandant der 3e divisie, ge neraal-majoor Jhr. Wittert. De demonstratie is uitstekend geslaagd. (Hbld.) Het O. M. eischte tegen ieder der be klaagden 'n jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van twee maanden pre ventieve hechtenis. De kantonrechter te 's Hage had Dinsdag morgen uitspraak te doen in een zaak. die van de zijde der politie aldaar was uitge lokt. Zij had zijn oordeel willen vernemen over de door sommige auto's gebezigde rich tingaanwijzers. en wel over die. welke zich boven op de wagens bevinden, met het oog op de nieuwe wijziging van de Motor- en Riiwielwet. Het teeken, de pijl of de lat, boven op de auto, kan niet gezien worden door een bestuurder van een achter de auto rijdend rijtuig, daar dit teeken zich slechts 5 of 10 c.M. boven de auto bevindt. De ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat de Motor- en Riiwiel wet spreekt van het goed zichtbaar uitste ken van 'n voorwerp buiten de lijn van den wagen uit. Hii achtte dus het wettig en overtuigend bewijs van een overtreding geleverd en eischte, in aanmerking nemend dat deze overtreding door de politie zelve is uitge lokt, vrijspraak. De uitspraak van den kantonrechter luid de 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Hij nam ook in aanmerking, dat de overtreding was uitgelokt Men bediene zich dus niet van pijlen of latten boven op de auto, doch van een of ander voorwerp, dat men buiten de auto uitsteekt. De officier van Justitie, mr. Bauduin, is in appèl gegaan van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de gewezen Indische onderofficier P. B. is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aan vergiftiging met bella-donna (atropine). Er was tegen B. 5. jaren gevangenisstraf geëiscKt. Over de plannen omtrent de reorgani satie van Je hoogere bevelvoering in het De Krijgsraad te 's Bosch veroordeelde den zoon van het Tkeede Kamerlid Schaper tot 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. De dader; ontkennen. In den nacht van 25 op 26 Juni j.l. dron gen dieven binnen in perceel Rokin 68. Zij maakten gebruik van een valschen sleutel en sloegen hun slag in een van de zich in het perceel bevindende kantoorlokalen. De buit was echter gering. Uit een lesse naar werd 10 meegenomen; de moeilijke arbeid van het openen van dé brandkast leverde slechts 11.96 op. Nadat nog 4 uit den electrischen muntmeter gestolen was verlieten de dieven maar weer het huis. Een hunner werd al dadelijk gepakt, de anderen kort daarop. De eerste stond in October terecht en kreeg een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van drie maanden preven tief. Hii had alles bekend. Dinsdag hadden zich zijn twee „collega's" te verantwoorden voor de Vierde Kamer. Zij ontkenden alles pertinent. Wel waren zij in het bewuste perceel geweest de deur zou 's nachts opengestaan hebben maar zij waren alleen binnen gegaan om een dutje te doen. Onder de getuigen bevond zich de mede dader, die reeds terecht geslaan had. De verdediger verzette zich tegen het hoo- ren van dezen man als getuige, waar hij als medebeklaagde beschouwd zou moeten wor den. De Rechtbank beriep zich op de jurispru dentie èn hoorde den man. Zijn verklarin- j gen werden door de andere beklaagden leu gens genoemd. De besturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „Sf. Franciscus van Assisië" en van de Nedcrl. Vereeniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden, hebben beslo ten om gezamenlijk ernstige pogingen in het werk te stellen, om de bestaande Gemeen telijke verordening, volgens welke de win kels om 9 uur gesloten moeten zijn, te wij zigen in een 8-uur-sluiting. Zij zuilen zich daartoe wenden onder meer tot H.-H, Winkeliers, die van hun sympathie blijk kunnen geven door hun handteekening te plaatsen op daartoe be stemde lijsten. Het getal werkloozen in de diamantindus trie, bedroeg in de week van 25 tot 31 Oct. j.l. 416, tegen 427 in de daaraan voorafgaande week. De international^ telegraafconferentie heeft bepaald, dat wanneer een internationaal tele foongesprek langer dan 3 minuten duurt, iedere minuut méér zal worden in rekening gebracht en niet meer volle 3 minuten. De op de kantoren in de provinciale hoofd steden ingevoerde uitbreiding van de gele genheid tot het voeren van interlocale en in ternationale gesprekken, zal, volgens de „Tel. met ingang van 8 November a.s., de finitief worden ingevoerd, met dien verstan de evenwel, dat op Zon- en feestdagen de kantoren reeds te 12 uur des nachts voor het mterlocaal en internationaal verkeer opengesteld. Voorts zal met ingang van 1 Januari a.s. een zelfde regeling gelden voor de kantoren Almelo, Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Dordrecht. Eindhoven, Enschedé, Gouda, Heerlen, Helder, Helmond, Hilversum, Lei- een, Nijmegen, Tilburg, Velp (Gld.), Venlo, Vlissingen, Wormerveer, Zaandam en Zut- phen. Deze kantoren zullen dus voor den inter- localen en den internationalen dienst worder opengesteld van den nacht van Zondag oj Maandag 12 uur tot den eerstvolgenden Zon en feestdag 8 uur voorm. Voor de Zon- e feestdagen blijven de tegenwoordige oper stellingsuren van overdag gehandhaafd. In een nota naar aanleiding van het ver slag omtrent het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 8 Januari 1925 te 's-Gra venhage gesloten voorloopig luchtvaartver drag tusschen Nederland en Noorwegen, merkt de regeering op, dat de luchtvaart schikkingen die de Nederlandsche regee ring met andere regeeringen treft, als voer- loopige zijn te beschouwen, en dat, naar verwacht wordt, daarvoor eerlang in de plaats zal kunnen treden een algemeen vw drag met verschillende Staten De West deelt mede, dat 1 October j.l, in gebruik is genomen een van beton ge bouwd doorgangshuis voor lepralijders. Tot dusver werden de personen, die ver dacht werden te lijden aan melaatschheid en zij die, lepra hebbende, op straat werden aangehouden, alsmede de uit de Gerardus Majella en Groot Chatillon ontvluchtte lepralijders in het z.g. suspectenhuisje van het militair hospitaal opgenomen. Het nieuwe doorgangshuis is geheel van beton opgetrokken. Zelfs het dak is van beton. Het is voorzien van een galerij, welke langs de geheele breedte loopt en verdeeld in twee gelijke helften, een voor mannelijke en een voor vrouwelijke patiënten. In iedere helft zijn 3 kamers: een ziekenzaal met 3 bedden, een kamer voor de(a) verpleger (ster) en een kamertje als keuken ingericht. De mannelijke en vrouwelijke vrpleegden en het verplegend personeel beschikken ieder over een eigen badkamer en W. C. Ook het gebouw, dat muskietenvrij is, is een flink terrein, dat omheind is. De verpleging is geheel in handen van het militair hospi taal, dat zijn eigen personeel hiervoor aan wijst. Het doorgangshuis staat onder toezicht van den geneesheer en de hoofdverpleeg ster belast met de besmettelijk^ afdceling. DE CURSUS VAN PASTOOR L. WILLEN- BORG OVER ST. PAULUS' BRIEVEN. S. Paulus wordt wel eens de ideale Chris ten genoemd. In hem heeft de H. Geest den vollen in houd van het Christendom blootgelegd. De bedoeling van den cursus over zijn brieven is een paar uren naar den grooten Christen te luisteren, als hij ons iets van dit Christendom laat zien, zooals het in zijn geest en hart leeft, en zooals hij dit be schreven heeft in zijn Romeinenbrief. Natuurlijk kunnen in die enkele uren maat enkele gedachten getoond en besproken worden. En omdat de subliemste gedachten over het Christendom in het achtste hoofdstuk zijn uitgesproken, was mijn plan, in hét bijzonder dit achtste hoofdstuk te behan delen. Verder om de actualiteit van het bekee- ringswerk, vooral om de aandacht, die men tegenwoordig geeft aan de bekcering dei Joden, zou ik ook gaarne het elfde hoofd stuk van den Romeinenbrief doorlezen ui» behandelen, omdat S. Paulus daar al zijn liefde en zijn verwachtingen uitspreekt voor dit bekeeringswerk. Ten slotte omdat het inzicht van S. Pau lus in de waarheid van het Christendom onder werking van den H. Geest groeide naarmate hij meer bad, overwoog en sprak, daarom is het niet te verwonderen, dat wij iets van dien groei opmerken in den brief aan de Epheziërs, dien de groote Apostel schreef na vier jaren gevangenisstraf. Wij weten toch uit het bekende woord van Festus (Hand. der Apostelen hfdst. 26 25-26). „Gij raaskalt, Paulus, uw letterblok- ken maakt u uitzinnig," dat 't blijkbaar aan de overheden bekend geworden was, hoe zeer Sint Paulus zich verdiepte in de H. Schriften. Maar ook uit het antwoord van den Apostel bemerken wij, dat al die studie nr. overweging de Goddelijke Waarheid zocht eP vond, zoodat hij kalm en waardig tot pestus zeggen kon: „Ik raaskal niet, uitmun tende Festus, ik spreek woorden van waar heid n gezond verstand," en dat Sint Pau lus geen ander doel had ^an uit te spreken z in heerlijk beleefd Christendom, waardooi hij Apostel was zelfs op het oogenblik, dat hij voor de Koninklijke rechtbank stond, b!ij> t verder uit het onderhoud met koning Aoiippa, die hem toevoegde: „Mót weinig woorden wilt gij mij overreden een Christen te worden." Het prachtig antwoord van den Heilige is er de bevestiging van: „Ik wensch bij God, dat niet alleen gij, maar ook allen, die mij hooreg, zij het met veel, zij het met wei nig woorden, heden zoodanigen worden, als ik ben, uitgenomen, deze boeien." Wij hopen daarom in de vier uren van dezen cursus, zij het in veel, zij het in wei nig woord«n ujt den Romeinenbrief en dien der Epbesi€rs iets.van Paulus' heerlijk Chris tendom, een enkele van zijn diepe gedach ten, te mogen overnemen. L. WILLENBORG, pr. Kaarten voor dézen cursus zijn vanat heden te verkrijgen aan het Secretariaat der R. K. Leeszaal, Jansstraat 49. Het schijnt al zoo léng geleden, sinds d'Indy op de concertpodiums in Nederland stond te dirigeeren. Onze vaders en moe ders spreken er nog van. zooals hun vaders en moeders weer van het optreden van abbé Liszt spreken. Uit den tijd, verou derdphenomenaal voor het voorge slacht, versleten, voor ons. Geheel jnisis het korte antwoord! Als vier en zeventigjarig man staat d'Indy geheel in onzen tijd en, laten we het erken nengelukkig dat hij er nog is. Want d'Indy is een man uit één stuk, een man die in zijn langen levensloop het beroem de Antigone-woord heeft bewaarheid, zoo als Schiller dat vertaalde: „Vièles gewal- tiges lebt, doch nichts ist gewaltiger als der Mensch." Die kracht bestaat in de harmonie, die er is in het leven en in het werk van den. meester. Geleidelijk, niet met horten en sprongen, maar toch bezield met den ver- nieuwenden geest, die jonge kunstenaars kenmerkt, is hij gegroeid, nn als hij vol groeid en volop kunstenaar is, dan is hij tevens wijsgeer en mensch genoeg geworden, om met eerbied op te zien naar hen, die hem voorgingen, nederig genoeg om den ar beid te waardeeren van hen, die zijn voor- loopers en wegbereiders geweest zijn. Vrij van de voogdij in de kunst is hij dan verder zichzelf, als we Wagners uiterlijken invloed uitzonderen. Deze mensch, die bovendien zijn diepe overtuiging in een beleefd Katholicisme be waarde. heeft eèn diepen en breeden invloed gehad op zijn tijdgenooten. Jeugdentbousi- asme met alle kwade excessen heeft hij verstandig weten te leiden, niet te onder drukken; ouderen l^eeft hii leeren waardee ren, aan allen heeft hij ziin voorbeeld ge geven van 'n enormen werklust. De „Wallen- stein-trilogie"., „Fervaal" ,.1'Ftranger" en „la Legende de saint Chistophe" zijn er om zijn grootschen durf te bewiizen. Algemeen bekend is zijn „Chant de la Cloche", een le gende naar Schillers gedicht, dat vooral- na de uitvoering op de Lamoureux-concerten 'n triomftocht door de beschaafde wereld ge maakt heeft, een edel en machtig werk, dat in staat was het groote publiek te pakken, omdat alle edele roerselen der menschenziel 'aarin naar voren komen. Ik mag liet overbodig rekenen, Schillers ouden meester-klokkegieter nader te beschrijven .In dienzelfden geest, vrii tot een legend? be werkt, is het dramatisch gegeven van „le chant de la- cloche", dat we een drama mo gen noemen, omdat het leven in al zijn nor male nuancen er in uitgebeeld is. „Le chant de la cloche" is het leven, bezien onder 't vergrootglas van den naderenden dood. Het is doopsel, huwelijk, het is de ar beidzaamheid en energie van den man. het is de droeve vervulling van het angstig vergezicht van den huwelijksdag: de dood van een der gehuwden, het is de viering van den kunstenaar na ziin dood aan het einde van een onbegrepen leven. Alledaagsch maar roerend. Het leven en de werkelijkheid onder de eogen te zien en toch een begeesterd strijder te zijn voor de zuivere zaak der zuivere muziek, dat is het ideaal van d'Indy ge weest, dat is het nog. Men doet hem onrecht aan, als men hem voor een wiskunstig musicus aanziet.. Want naast zijn magistrale „Cours de composition", door een onzer bekende Haarlemsche musici in een Katholiek dagblad zoo absoluut juist geteekend, staat ook zijn „Fervaal", Laat „Fervaal" aan'de buitenzijde Wagneri- aansch geteekend zijn, aan den binnenkant ligt er het stempel van een groote persoon lijkheid op. Maar d'Indy is meer dan een schrijver van een compositie-cursus van geheel bizondere soort, hii is meer dan een begeesterd bio- graaph in zijn volkomen uitgeput „César Franck", meer dan dramatisch kunstenaar. Ik herinner me in Diepenbrocks „Omme gangen" den, volgenden zin te hebben ge lezen: „Van wege de loutering van den smaak en ter vorming van een beter oor deel over de „modern e" muziek zijn de uitvoeringen van den heer Averkamp met zijn klein a capellakoor een onmisbaar element in de muziekbeoefening van Amsterdam." Ook dit heeft d'Indy volkomen begrepen en daarom verschijnt hij voor ons ook pas in zijn universeel karakter, als we hem zien als den man die een school voor religieuse muziek sticht en tevens er toe overgaat,' om daags na de uitvoering van Debussy's Pel- léas et Mélisande een hooggestemd artikel daarover te schrijven. De school van d'Indy!.... Maar is hij niet sinds 1894, na de ziekte van Bordes, de geziene directeur der „Schola Cantorum"? Zeker, maar de Schola Cantorum is het re sultaat geworden van de simoele Kerkmu- ziekschool der rue Stanislas. Een heel werk zou niet voldoende zijn om de werkzaamheid van den dag en nacht arbeidenden d'Indy te ontvouwen en, dan nog zouden daarin niet vermeld staan de intieme gesprekken met zijn dikwijls geestelijk en moreel geslagen leerlingen Stel u Voor, welk een durf het was het Gregoriaansch alsy verplicht leervak in het programma op te nemen! Is het wonder, dat men hem een wiskundige en een archaeoloog genoemd heeft? Maar wat is het gelukkig, dat sinds de componist rekening begint te houden met de ziel van het Gregoriaansch. Luister, hoe Die- per.brock daarover sprak: „Hiermede is niet gezegd, dat men, zoo- „als de Ouden, de gregoriaansche melodieën „authentiek zou moeten overnemen, om ze „tot leiddraad voor contrapuntische weefsels „te maken maar dat men zooveel mogelijk „het principe en den geest dier feelodieën „in zich moet opnemen, om daardoor de mid- „delen der naderende toonkunst ie verrij- „ken, opdat het oude en het nieuwe elkan- „der wederkeerig doordringen." Vr.: I. Hoeveel bedraagt de Gemeente lijke Inkomstenbelasting in de gemeente Velsen, bel.jaar 1925—1926? Het belastbaar inkomen is 2300 (volgens aanslagbiljet), welk bedrag wordt vermin derd voor de Rijksinkomsten belas ting en Verdedigingsbel. II met een aftrek ingevol ge art, 38 der Wet op de Inkomstenbel. 1914 van 360 en voor de Gem. Inkomsten belasting met een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van 850, dan volgt Rijks- inkomstenbel. 30, opcenten 0, Verdedi gingsbel. II 5,50, Gem. Inkomstenbelasting 49.12, alzoo totaal 93.62. II. Ik heb 2 kinderen. Is bij den aftrek daar tekening mee gehouden? III. Ik ben forens. Is daar ook rekening mee gehouden? V. Is deze aanslag goed oi en hoevee] moet het bedrag zijn? Antw.: Uw aanslag is juist Vr. Is hier te lande gelegenheid om een cursus te volgen in theoretische kennis voor den buitendienst der Levensverzekerings- Maatschappijen? Indien er in ons land geen gelegenheid is om dergelijke cursus te vol gen, besfaat er dan misschien gelegenheid in het buitenland? Antw. Dergelijke cursussen bestaan niet, noch in ons land, noch in het buitenland. Die wetenschap wordt in de practijk op gedaan. In heel zijn leven en werken is de Schola Cantorum de sluitsteen geworden, waaraan hij zich met een buitengewoon paedagogisch talebt gewijd heeft. Een „otium cum digni- taie" is bij hem ondenkbaar. Voor het laatst was hij, indien ik me niet vergis, in 1920 in ons land, te Leiden, waar hij „Le chant de la cloche" dirigeerde. Is het de laatste maal geweest? Hoe het zij, zijn innerlijke waarde zal nog spreken tot verre geslachten, als zij die leven en heen gaan, van zijn optreden in onze concertzalen niet meer zullen verhaten. J. VAN DE WIEL. pr. In dezen tijd van najagen en navorschen van, nieuwe denkbeelden en nieuwe rich tingen, in dézen tijd, waarin zooveel aan dacht besteed wordt aan de volksontwik keling, lagere en hoogere scholen een over vloed van leerlingen krijgen, neemt het boek een veel grootere en beteekenisvoller plaat9 in ieder huisgezin in, dan vroeger. Als natuurlijk gevolg van den groeienden drang naar lectuur ontstonden de bibliothe ken. Werden eerst meestal studiewerken, voor studeerenden verzameld, al spoedig ontstonden de openbare leeszalen en biblio theken van overheidswege gesteund om te voldoen aan de algemeene behoefte aan gezonde, nuttige ontspanning en op voeding door lectuur. Hierin gingen in vele plaatsen van ons land de Katholieken voor. Al gauw vonden de verzamelde boeken een weg onder vol wassenen, maar tevens ging men de nood zakelijkheid inzien om te zorgen voor goede, gezonde kinderlectuur, want niet alleen volwassenen, ook kinderen vroegen om een geschikt boek. Om in deze dringende behoefte te voor zien, richtte dan ook de R, K. Openbare Leeszaal te Haarlem een bijzondere kinder bibliotheek op. Het suctes beantwoordde aan de verwachtingen, en het bleek maar al te zeer, waar goede kinderboeken een machtige factor zijn bij de zedelijke en verstandelijke opvoeding van het kind, dat de oprichting eener afdeeling voor kin derboeken, aan een bestaande behoefte beantwoordde. De belangstelling groeide met den dag en het enthousiasme der jeugdige lezers bewees ten volle deze waarheid, dat door Je jeugdlectuur vaak de grondslag wordt1 ge legd, de richting voor latere ontwikkeling wordt gegeven. Dat derhalve de keuze en de uitdeeLng van kinderboeken een belangrijke zaak is, veel inzicht en voorzichtigheid vergi, valt licht te begriioen. Gelukkig dat fle catalo- gus, samengesteld door de Eerwaarde Broe- lers van het R. K. Weeshuis te Tilburg in deze aangelegenheid een veilige gids is De bijdragen over kinderlectuur in" „Ons Eigen Blad" het tijdschrift voor praktische Roomsche opvoeding, geven ook kostbare inlichtingen omtrent dit vraagstuk. Van deze gidsen wordt begrijpelijkerwijze een dank baar gebruik gemaakt. Bovendien vergemakkelijken kinderen soms den uitleen. Hoe uiteenloopend hunne opinie over enkele boeken ook zij, toch mogen zekere schrijvers zich in de alge meene gunst der "jeugdige: 'lezers' verheugen. Dit is het geval b.v. met Pater Finn en Chr.stine Vetter. Opvallend is, dat over het algemeen alle kinderen een held hebben, dien ze veréeren, maar hoe uiteenloopend de ideeën omtrent nelden-vereering zijn bij kinderen, bewijzen wel de bevindingen opgedaan bij dc uitiee- ning van kinderboeken op Woensdagmid dag, De trouwe vereerder van Karl May's „Old Shatterhand" wordt opgevolgd door een niet minder vurig enthousiast, die denzelf den held minachtend neerhaalt en hem als opschepper kenmerkt. De conclusie dezer bemerkingen is, dat de vorming van een ideaal we! de primaire be hoefte lijkt te zijn van de kinderziel. Welke vergezichten opent deze vaststelling! En om niet dieper op de belangrijkheid van dit alles in te gaan, wat een aardige, diepzinnige tooneeltjes spelen zich niet af bij het uitdeelen der boeken, wat opgewon den verhalen en typische kritiek krijgt men niet te hooren? Wat al verrassingen een ge sprek met kinderen brengt, zal ie*er kunnen begrijpen die met kinderen heeft omgegaan 01 eenigszins in het kinderhart is doorge drongen. De vorming van het kind is beslissend voor de toekomst, en de keuze van een jeugdideaal beïnvloedt niet zelden het ver dere leven.Wie zou aan zulk een gewich tig en belangrijk werk zijn steun met raad en daad niet willen verleenen? De rijke fanta sie van het kinderhart, van de kin derverbeelding, is moeilijk te bevredigen. Om in de vraag van het kind te voorzien, ;s een aanzienlijke voorraad prima kinder boeken onontbeerlijk, kinderboeken vooral die een ideaal levensbeeld voor den ont luikenden geest van het kind weten te tooveren. Wat zou eene uitgebreide serie van heiligenlevens, voor kinderen bewerkt, hier nut^ en goed kunnen stichten! Ook sprookjes over heiligen en dieren, engelen, vrome legenden en verhalen die de beste krachten in het kinderhart bezieling en geest drift bijzetten. Nu is het ongeluk, dat onze kinder bibliotheek voornamelijk uit giften bestaat en bij gebrek aan onontbeerlijke geldmid delen wel eens te kort moet schieten voor le. groeiende belangstelling. Daarom vragen wij: wie wil ons en onze kleine lezers hel pen? Aan allen die belangstellen in de ontwikkeling der kinderziel vragen wij: zijn uwe kinderen de kinderboeken ontwassen, staan die goede boeken vergeten in uw kast of liggen ze in een kist op uw zolder, geeft ze dan of staat ze in bruikleen af aan °.nze. kinderbibliotheek. De minste gift is hartelijk welkom. Ook wij, maar niet het minst de kinderen die er zoozeer naar verlangen, zullgn er u o zoo dankbaar om zijn. JOS MULDER. Verhalen nit de levens van Gods lieve Heiligen, geschreven voork inderec, (Naverteld te Bethanië). Dit boekje geeft ons eenige grepen uit de levens der Heiligen, voor kinderen verteld. Zou een kind graag iets over Heiligen le zen of willen weten? Ja, want ieder kind is geneigd tot vereering, kiest zich graag een held, dien het bewondert, tegen wiea het opziet en dan bijna als zijn eigendom beschouwt. Als er in de geschiedenis les over Floris V wordt gesproken, die zoo goed voor het vo-lk was en daarom doof de edelen vermoord werd, voelen zij wat voor dien graaf uit het Hollandsche Huis en willen dolgraag een boek over hem le zen. Later hooren zij over de Ruyter. die is nog veel grooter, dat was een echte held en niet alleen dat, maar de Ruyter was ook zoo'n goed mensch. Voor een kind is dit zeker van groot belang, het verhoogt zijn vereering en be wondering. Zijn nu onze Heiligen ook geen helden geweest? Zoo zal dus zeker iedet kfnd zich interesseeren voor heilige helden; mdar tot nu toe bestond er weinig lectuur voor hen op dit gebied. Er zijn genoeg Hei ligenlevens geschreven, zeker, maar zelden een voor kinderen geschikt om te lezen. Nu is natuurlijk een volledig Heiligenleven veel te moeilijk voor een kind. maar net als er kinderboeken bestaan over Floris V, de Ruyter, Piet Hein enz., is er nu een boek verschenen, dat de kinderen graag zullen lezen, een boekje dat hun vertelt van Gods lieve Heiligen. Het is geschreven in kinderlijkln verteltrant, dus dit maakt het den kinderen al heel gemakkelijk het zelf te lezen. ^Wat zal een kind genieten, als het den naam van een Heilige hoort noe men en het kan er dan iets over naslaan in zijn boek! Het ziet in de kerk een beeld van den H. Antonius, van Gerardus Ma jella, die al zoo jong een vriendje van O. li- Heer was, van St. Liduina, in zijn boek kan het vinden wat die Heilige voor goeds ge daan heeft en waarom zij zoo heilig zijn geworden. Zij lezen in dit boek hoeveel St. Nicolaas, die groote Kindervriend, in zijn leven van de menschen en vooral ook van de kinderen gehouden heeft, waarom wij dus ieder jaar het St. Nicolaasfeest vieren. Met de heilige drie koningen uit het Oos ten leven zij mee, die van zoo heel ver met hun geschenken kwamen om het Je- zuskindje te bezoeken. Het boek maakt de kinderen vertrouwd met de Heiligen, zij zien, hoe zij allen ook gewone menschen en kinderen geweest zijn. Zij zullen die beel den onthcuden, want dit is geen boekje dat zij eens van het begin tot het eind uit lezen en dan weer vergeten in hun kast laten liggen, zij zullen er meerdere malen naar gri/pen om zelf nog eens iets na te ^oeken. Het is dus een boek voor kinderen om te bezitten. Misschien spoort het oude ren aan om ook iets meer van Heiligen te weten en na dit boek met de kinderen ge lezen te hebben, naar een vol'ediger uit- |ave te vragen, waar zij in zien hoe groot ae beteekenis van iederen Heilige is ge weest in de geschiedenis van zijn tijd. He laas maar al te weinig weten wij. welke mooie Heiligenlevens er door groote let terkundigen geschreven en bewerkt zijn ter zeer goed werk hebben dus de dames van Bethanie gedaan, dit boekje te schrij ven; zij zullen in hun arbeid tusschen de kinderen wel gezien hebben hoe noodig dit was. Jan Wiegman zorgde voor aardige ii« lustraties. A. M. VAN LENNEP,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9