Rondom de politieke crisis. m. Pelterijen Uitverkoop AMiMT)^ Een ministerraad kiegi De verklaring der 4 kath. ministers. V erkeersoffigevallen. Een nienwe R.K. Kerkte Zilk Weer een inbraak. Kragen, Vossen ««Hoeden ■m Vrijdag 13 Nov 1925* 50ste Jaargang No. 16197 üt Crisisgedachten. mEé Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. BINNENLANDSCH NIEUWS, Agenda Zomertijd. 14 November Thans te Overveen. Van onze Rechtbank. Koniugstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht tegen prijzen» zóö laag tot heden niet gekend. Zie onze étalage van in SEAL, SKUNKS, BIBRETTE OPOSSUM, ALASKA enz. WILLEM VAN LIEMT Anegang hoek Warmoesstraat Elk stuk wordt onder garantie voor soliditeit veikocht. Een Haarlemsch praatje over de Ministercrisis. T)e abonnementsprijs bedraagt too* Haarlem en Agentschappen: T'er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux:. NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adrertenfi?n 35 cents regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën. 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 cl. bij vooruitbetaling. rUle abonne s op uil oiaa ïiju, mgevoige ue verzeKeruigsvóorwaarüen i egen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUU. u.evensiaiïge geneeie ongesemktneicl coi werken deen 7RH verlias van beide armen beide beenen of beide oogen 1 I tïU.' bij een ongeva. mei f OCH docdelijken afloop fciuU» If een hand een voet of een f IOC bij verlies van een f Cf) 1 YL J." duim of wijsvinger 1 «U. bij een breuk van flfl dij verlies van een 'been of arm: l^J -ndere vinger. Zoowel uit ingezonden stukken als uit mondelinge gesprekken en zelfs hier en daar in enkele Roomsche bladen hebben wij na de stemming over den Gezantschapspost in de Tweede Kamer de verzuchting verno men: het is maar goed, dal het nu eindelijk eens tusschen Roomschen en protestanten uit is in de politiek. En aan die verzuchting werden dan beschouwingen vastgeknoopt, die getuigden van warm voelende, strijd vaardige Roomsche harten, waarvoor men respect moet hebben. Maar meer dan ge-' T(jen w„ bovcnstaande gisteren geschrc- voelsuitingen zijn dit niet. En zoo ergens ven hadden, ontvingen wij hedenmorgen van dan zijn deze in de politiek misplaatst. Zoo- het lid der Tweede Kamer, dr. L. Korten- dra iemand durft raken aan o Gods dienstvrijheid, aan iets, wat wij, katholie- Hoe dan ook het verdere verloop van de crisis moge wezen, in het belang van ons parlementaire stelsel en voor een gezond politiek leven is het gewenscht, dat wij zoo spoedig mogelijk te hooren krijgen, wat er in Juli over den gezantschapspost bij het Vaticaan tusschen de partijen der rechterzijde is besproken; wat vooral de kabinetsformateur ten. deze heeft gedaan en waarom hij bij de motie-Kersten de porte feuille-kwestie niet heeft gesteld? ken, hier in Nederland langs politieken weg veroverd hebben;'van dat oogenblik af ko men wij allen in 't geweer en tegen onze massa zou iedere anti-papistische onderne ming stuk loopen. Maar zoover is het, God dank, nog niet. En of het verstandig zou zijn zulk een politieken godsdienststrijd te ontketenen door ontijdig vertoon van ver ontwaardiging betwijfelen wij. We moeten het gebeurde in de Kamer op Woensdag j.l. in zijn juiste proporties zien en over het politieke college, hetwelk de Tweede Kamer is, met politieke argumen ten oordeelen. Onze godsdienst toch en ons godsdienstig leven, het zieleheil, het leven der Roomsche Kerk in Nederland heeft met een gezantschapspost bij bet Vaticaan wei nig of niets te maken. Als Katholieken heb ben wij aan dien vertegenwoordiger bij den H. Stoel niets. De functie werd indertijd tijdelijk ingesteld, onder een liberalen mi nister-president, omdat daarin tijdens den oorlog een Nederlandsch, een nationaal, dus geen Katholiek voordeel werd gezien. De politiek van den kleinen kant is de zaak komen bederven. Ongetwijfeld moet de luis terpost te Rome nóg als een hationaal be lang worden gezien; maar de toenemende macht der Roomschen heeft de anti-papis ten geprikkeld om te drijven naar afschaf fing van den Nederlandschen vertegenwoor diger bij het Vaticaan en tot het stellen van partijoverwegingen boven nationaal belang. Dit laatste wat betreft de groep-Kersten, welke sinds de jongste verkiezingen in de Kamer aan macht gewonnen heeft. Het standpunt der christelijk-historischen was reeds lang bekend. Hun oude leider, wijlen Jhr, De Savornin Lobman, was indertijd met de tijdelijke instelling van den Vati- caanpost meegegaan. Toen onder invloed van Roomsche zijde dit tijdelijk karakter langzamerhand in blijvend overging, be schouwde hij, de man van vorm en Ietter, dit als een woordbreuk en weigerde sinds dien vóór den betreffenden begrootingspost te stemmen. En de christelijk-historischen hebben sindsdien aan die lijn vastgehouden. Dit zijn de feiten, die bij iedere beschouwing over het Kamervotum van J.L Woensdag als basis genomen moeten worden. Van de christelijk-historischen was dus geen verandering in deze consequente hou ding te verwachten. De laatste jaren was de aanneming van den betrekkenlijken post on der „Buitenlandsche zaken" dus afhanke lijk van de stemmen der vrijzinnig- en So ciaal democraten bij die der Katholieken en anti-revolutionnairen. Door den langen duur en dc bijkomstige omstandigheden van de anti-papistische Hetze tegen den Vaticaan- post, was de goedkeuring daarvan langza merhand een kwestie van prestige voor da Katholieken geworden en kon onmogelijk de Roomsche partij meer meegaan met het Kabinet, ministers leveren aan een regee ring, die het gezantschap bij den H, Stoel zonder meer liet afstemmen. Gisteren hebben wij dan ook nogmaals niteen gezet, hoe onverantwoordelijk het lijkt om een nieuwe coalitieregeering zon der een vaste afspraak op dat punt te be ginnen. Sindsdien zijn de raadselen echter nog toegenomen. Wij hadden verwacht, dal on middellijk na de stemming minister van Kar- nebeek, gezien vooral vroegere verklaringen van dezen bewindsman, zijn portefeuille zou hebben neergelegd; meer nog, dat de minis- den op den Vaticaanpost, Vóór de verkie zingen heeft de Christeüjk-Historische Unie besloten, dal haar afgevaardigden tegen dien post moesten stemmen; de opheffing van den Gezantschapspost bij het Vaticaan werd tot een punt van het politiek program der Christelijk-Historischen gemaakt. Nu kan men dat ailes betreuren en op de anti-pa pisten afgeven. Het maakt echter een beetje koddigen indruk om dit nu te doen. Daar voor was de tijd vroeger, drié maanden of langer geleden. Of is er gespeculeerd op het ontrouw worden van de christelijk-histori schen aan hun eigen program? Dat is toch niet aannemelijk. Welnu dan; de heer Colijn had na zijn benoeming tot formateur naast zijn eigen anti-ravolutionnair program dat der Katholieken en der christelijk-histori schen. Het onverzoenlijke punt over den Vaticaanpost kan hem niet zijn ontgaan en is hem niet ontgaan. Hij is dc maker, de schepper van het Kabinet En ofschoon wij het ook van zijn medewerkers, de leiders der christ.-hist. en Katholieke fracties on voorzichtig vinden om over een brug te gaan roet één lossen pijler, de eerst verantwoor delijke is toch de man, die namens de regee ring optreedt en het er op waagt; die zee kiest met bootslui, wier contracten niet ge heel in orde zijn. Hét verloop na de stemming wijst er wel op, dat de heer Colijn het er inderdaad maar op gewaagd heeft. Hij heeft gespeculeerd op de vrijzinnig- en sociaal-demoCraten en als dat niet hielp op een mogelijk cómpromis, na een ingetreden conflict, tusschen de Katholieken en de christelijk-historischen te bewerkstelligen. Wellicht gaat hij straks verder met een verscheurde coalitie. Dat is het verwijt hetwelk wij gisteren maakten: er is bij de samenstelling van dit kabinet een groole parlementaire fout begaan; een wringen, een doordrijven van iets wat zeker moest vast loopen. En tegen zulke tactiek, tegen zulke „politiek" die het tegengestelde van staatkunde is, komen wij altijd op, 0m- dat niets de politiek in de oogen der massa zoo naar beneden haalt dan dergelijke in koelen bloede en met volle bewustheid be gane fouten. REDACTIE N. HI.. CRT. horst, onderstaand stuk: VITIUWI ORGIN1S? Er zijn verschillende soorten van politiek denkbaar, doch er is er ééne, die onder alle omstandigheden overheerscht en wel deze, dat als men het voorkomen kan vóór alles gezorgd dient te worden, dat anderen niet over ons heen loopen. Dat is de poli tiek der Katholieke Kamerfractie geweest, toen zij na rijp beraad haar houding vast stelde naar aanleiding van de vermoedelijke aanneming van het amendement-Kersten. In dit verband spreekt Uwe redactie van een vitium orginis. De Kamerfractie en de heer Colijn hadden niet met de Christelijk- Historischen in zee mogen gaan, zonder dat de garantie was gegeven voor handhaving van het gezantschap bij den H. Stoel. Is zoo mag ik vragen met deze kenschet sing van den toestand alles gezegd? M. a.w. was het in Juli van dit iaar verantwoord geweest voortzetting van de coalitie te wei geren op grond van het feit, dat de Chr.-H. fractie zich haar vrijheid wenschte voor te behouden nopens het Vaticaansch gezant schap? Zoo toch diént men de vraag te stellen, om de verantwoordelijkheid der Katholieken vast te stellen wegens steun Van den anderen kant dient men de ver- antwoordelijkheid der Chr. Historischen al- dus te formuleeren: mocht die groep deel nemen aan de samenstelling van het kabi net in dc wetenschap, dat de val van het Vaticaansch gezantschap met hare mede werking, tot gevolg zou hebben het aftreden der Roomsche Ministers? Uwe Redactie moge het samengaan in één Ministerie onder deze omstandigheden voor Roomschen en Chr. Historischen een waag stuk of zelfs hoog spel noemen, voor wie handhaving der coalitie de beste immers de eenig mogelijke waarborg beteekende voor een parlementaire regeering, hij zal moeten erkennen, dat de Katholieken door hun houding in Juli getoond hebben tot het uitêrs'e te willen gaan, om ons land voor den chaos, die thans is ingetreden, te be hoeden. De Katholieke fractie heeft bet versmaad, om, terwille van de overigens volmaakt begrijpelijke en verklaarbare sym pathie. die zij van gansch het Katholieke volk zou hebben ingeoogst, reeds in Juli een akkoord te weigeren met een groep, die niet van zins bleek haar anti-p&pisme in 's lands belang bii voorbaat af te leggen. Inderdaad, wanneer het hart had mogen meespreken! Maar, neen; vitale belangen van ons volk eischten zelfbeheersching, eischten bevestiging in een toestand, die ons wel licht later als een zwakheid zou worden aangerekend. Wij hebben in die dagen voor het welzijn van het land inderdaad een ge weldig offer gebracht, een offer zoo groot, dat Uwe redactie misschien van meening is, dat het de grenzen te buiten ging. Ook dèt hebben wij voorzien. En ondanks dat alles heeft de Katholieke fractie steun gegeven aan de totstandkoming van een Christelijk Kabinet, hebben vier onzer beste mannen hun lot aan dat Kabinet verbonden, niet omdat onze Katholieke fierheid ons minder lief was, maar omdat de belangen van ons land ons meer lief waren. Zoo stond de verantwoordelijkheid der Katholieken, Vergelijk daarmede die der Chr? Histori schen, Zij hadden van te voren niet uitdruk kelijk gezegd, dat zij tegen het gezantschap zouden stemmen, zij behielden zich hun vrijheid voor; zij visten wat de gevolgen zouden zijn van de verwerping der begroo tingspost door hun steramen. Wulnu, desondanks steunden zij het Ka binet, desondanks traden twee hunner lei ders tot het Ministerie toe en desondanks siemden zij vóór het amendementKersten. Zij deden dit niet. omdat het waarachtig belang van het land hun minder lief was, maar omdat het anti-papisme van hun kie zers hun meer lief was. Zoo staan de zaken. Het vaderland oordeele. KORTENHORST. NASCHRIFT. Niet alleen wij zijn den heer Kortenhorst zeer erkentelijk voor deze beschouwing, maar vermoedelijk ieder, die eenig belang stelt in de Nederlandsche politiek. Tot op den dag van heden immers verkeert ieder een in de onwetendheid, wat er toch wel in Sociëteit „St. Bavo". Feestavond Over heidspersoneel, half 9 uur, Zangles, 2 uur. Vioolonderwijs, 3 uur. Gewone zittingpn, 4 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in indus trie" van 24 October*tot 15 November, dagelijks geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisens Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van 26J4 en 's avonds van hali 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraal I Alle werkdagen van v m 1012 uur. des middags van 24 uur, en avond» van 89 uur, bebalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van deri Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen tn aanvragen voor verpleegster* aan het Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch). K. K. Leeszaal en nitleenbibliotbeek lansstraal 49 Eiken dag geopend van 1012, vnn 25 en van 710 uur, be balve des Maandagsochtenas en op Zoq- en Feestdagen Uitleenen va» boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderbovvten St. Marthavereeniging. Blocmhofstr 1, Zon dag? en Woensdags van 8 lt) uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tebuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint - j. i auciecrsi mei uen meesi verimiwuurueujneu Bivo Smedestraat 23 van 810 JU1 ut n.m. c zc con. ic i. .persoon voor deze regeering, n.m. den heer j op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag. Juli toen het daarvoor de tijd was i Colijn. Deze wist, dat bij de begrooting vanavond onder de oogen is gezien. buitenlandsche Zaken de coalitie zou stran- j St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat ter-president de portefeuillekwestie zou v v hebben gesteld. Een oogenblik hebben wij Spr0ken is. Menbn er nam' gissen^en ra in den waan -verkeerd, dat de heer Colyn, uiterst formeel, eerst aan de Koningin ont slag had willen vragen en eerst daarna me dedeeling van zijn besluit had willen doen aan den Voorzitter der 'Tweede Kamer. Maar, Woensdag heeft de minister-presi dent nog een avond-kabinetsraad belegd en <de dag van gister is voorbijgegaan, zonder dat wij van ontslagname van het Kabinet- Colijn hoorden gewagen. Gesteld, dat dit vandaag of morgen gebeurt, dan verandert dit niets aan het feit, dat de regeering als zoodanig in de aanneming van de motie- Kersten geen aanleiding heeft gevonden leur zou den, maar uit die bijeenkomsten lekt nooit iets uit, ook niet daarna; ook niet a/ls cr niet bet minste gevaar voor openbaarheid is Laten wij aannemen, dat het zóó bet beste is, dan is het een zeer gelukkige om standigheid, dat er nu één Kamerlid is, dat spreekt, nu het hart hem tot spreken dringt, We krijgen nu ten minste te hooren wat wij tot nu toe alleen nog maar durfden gis sen dat de R. K. Kamerclub het conflict van j.l. Woensdag reeds vóór 1 Augustus onder de oogen heeft gezien en er niet voor uit den weg is gegaan. We kunnen ons die houding begrijpen. Aan de Koningin was reeds, buiten de R. K. Kamerclub om, gead viseerd, dat de beer Colijn Kabinetsforma- om heen te gaan. En dat is toch wel het allerzonderlingste in deze historie. Heeft de heer Colyn er dan nog een oogenblik aan gedacht om zijn kabinet zonder de Katho lieken te reconstrueeren? Of heeft hij na het gevallen votum gezocht naar een com promis? Het eerste zou een parlementaire worden De R. K. Kamerfractie Wij vernemen, dat de verklaring Dinsdag avond door Dr, Nolens in de Tweede Kamer afgelegd, te voren in de R. K. Kamerciub besproken en goedgekeurd is. Men seint ons uit Den Haag: Tegen hedenmiddag 2A uur wordt een ministerraad belegd. De ontslagaanvrage van de 4 tot de R.K, Staatspartij behooren- de ministers is onder dagteekening van 1 Nov. in handen gesteld van den Raad van Minister ter fine van consideration en ad vies. Men seint ons uit Den Haag: Wij meenen te weten, dat de verklaring van fte 4 kath. ministers dat zij bij even- tueele aanneming van een amendement tot schrapping van de post voor het gezantschap bij Z. H. den Paus, zouden aftreden, reeds zou dateeren van den tijd der Kabinetsfor matie. Ook de beide niet-Katholieke groe pen der coalitie in dc Kamer, zouden daar van op de hoogte zijn geweest, althans kort voor de behandeling van Buitenlandsche Zaken. Waar twee initiatief-voorstellen bij de Kamer aanhangig zijn, meent de minister zich van het aankondigen van voornemens fe moeten onthouden. Echter deelt hij mede dat de door sommige leden aangegeven op lossing (invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd voor het geheele jaar), ook aan hem sinds jaren de juiste schijnt. had dus niet anders te doen dan 'net pro gram te beoordeelen, hetwelk haar namens den heer Colijn werd voorgelegd. De ver antwoordelijke personen ten deze zijn de adviseurs der Kroon en bovenal de Kabi netsformateur, die de opdracht aanvaard heeft. Ons artikel van gisteren was dan ook niet gericht tegen de R. K. Kamerfractie, maar tegen den premier en de leiding der doodzonde zijn. Zonder Katholieken immers I rechtsche groepen. Wij mogen het toch wel is geen coalitie-kabinet mogelijk. En het ronder kans van tegenspraak zeggen, dat t,i l i ctn regeering. dat een kabinet, dat zelts de laatste, he zoeken naar een oplossing op meest momcnten dit oogenblik, zou toch wel een bewijs zijn slechts door ..enkele personen worden ge- voor de groote politieke fout en het onver- j maakt of gebroken.. Welnu, met die leiden- antwoordelijke, waarop wij gisteren wezen, figuren alleen hebben wij te doen en dan j, i.,.„ ii. »uereerst met den meest verantwoordelijuen Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken 'der S E V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. S, K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Grachl 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheelf (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverbaad) Centrale post Tel 11111 en vender bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. TE BEVERWIJK. Op den Velserweg onder Beverwijk had eèn aanrijding plaats tusschen een autobus en een luxe-auto. De autobus is door het losse zand, hetwelk daaF tengevolge van de nieuwe bestrating ligt, geslipt; de bestuurder geraakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en het gevolg was een botsing. De luxe-auto werd licht beschadigd. TE IJMUIDEN. Gistermiddag heeft op den hoek Nep- tunusstraatKerkstraat een aanrijding plaats gehad tusschen ttwee vrachtauto mobielen. Van een der voertuigen werd een Wiel in elkaar gereden. De politie stelt een onderzoek in, daar vermoedelijk geen voldoende signalen zijn gegeven. De aanrijding op de Raambrug In verband met de aanrijding op de Raam brug, op 9 November j.l., verzoekt de com missaris van politie ons den persoon op te roepen, die het nummer van den auto, G. 11346, ter kennis van de politie heeft ge bracht. Wel zijn drie getuigen opgespoord, die hét ongeval gezien hebben, maar daarbij is niet degene, die het nummer van den auto wist. Aanrijding op den Heerensingel. Gistermiddag te 12 uur, reed op den Hee- rensingcl de 31-jarige L. de B., uit Schoten op haar rijwiel. Van den Heerensingel kwam een motorrijder A. B„ uit den Haag in de richting Amsterdamsche Vaart. De juffrouw gaf te laat de richting aan, daar zi; de Amsterdamsche straat wilde inrijden. Een aanrijding volgde. De juffrouw kwam te vallen en bekwam een vleeschwonde aan het rechterbeen. Het rijwiel werd bescha digd. Door een lid van E. H. B. O. werd de eerste hulp verleend, waarna zij naar haar woning kon Worden vervoerd. In verband met de parochiale bouwplan nen te Zilk, hebben we ons tot den Zeer- eerw. heer Pastoor Hafkenscheidt aldaar gewend om cenige inlichtingen. Met bereid willigheid werd ons het volgende medege deeld: Het sCaat onomstootelijk vast, dat bmnen zeer afzienbaren tijd (vermoedelijk begin van,het nieuwe jaar) met de afbouw- werken. zal worden begonnen. Natuurlijk spelen hier evenals overal elders, de finan- tiën een zeer gewichtige rol. De Pastoor is echter vol goden moed en beeft een groof vertrouwen in de offervaardigheid zijner parochianen, die hem tct heden zoo zeer steunden. Tegelijk met den afbouw van de Kerk zal links van de pastorie een naar de eischen des tijds ingericht parochiehuis verrijzen, hetgeen voor alle doeleinden dienstbaar gemaakt zal worden, zoodat rijk en arm, jong en oud er van zal kunnen genieten. In verband met een en ander schijnt het ons onnoodig, de Parochianen van de Zilk op te wekken met alle kracht hun zorgzamen Pastoor, te steunen, opdat ten spoedigste de gemaakte plannen ten uitvoer kunnen worden gebrachf. Een na dere beschrijving omtrent aan- en bijbouw kon Z.Eerw. ons nog niet geven. Dezen keer was Overveen aan de beurt en wel de villa „Sandenhoef", Lombar Petrilaan 5, bewoond door den heer F. Mollinger, Assuradeur. Hedenmorgen tusschen half vijf en vijf uur zijn de inbrekers door het wegnemen van een kelderrooster, waarna zij het gaas vernielden, in den kelder binnengekomen. Door het verbreken van de kelderdeur waren zij in huis en in een der kamers gekomen. Zij zijn in hun roofwerk blijkbaar gestoord, doordat de familie wakker werd. Zij namen hiervan goede nota, waarop zij het noodig achtten op de vlucht te gaan. Hun buit was nog niet groot. Uit een geld kistje wérd ongeveer 15.vermist. Toen de familie beneden'kwam, bemerkte zij de inbraak en waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, Maar daarop hebben de inbrekers niet gewacht. (V ervolg.) De inbraken te IJmmden en te Bloemendaal. L. S. had bezoek gekregen te Amsterdam ,'an de twee beklaagden en hij had van hei? ::en marmer klokje en een kinderbroekje gekocht, welke voorwerpen hij ter terecht zitting herkende onder de gestolen voor werpen. J. R. koopman te Amsterdam had op hei Vaterlooplein aldaar lappen stof van de beklaagden gekocht. M. de V. had op de Nieuwmarkt te Am sterdam van getuige J. R. lappen stof voo: 42.50 gekocht. Ook hij herkende ter te rechtzitting de door hem gekochte stoffen. De Amsterdamsche koopman A. R. haa de beklaagden op het Waterlooplein gezien. Later kv/amen ze in zijn woning en bo den ze hem een pendule-stel aan. Toen hij echter zeide het wel te willet- koopen, doch dat ze dan moesten meegaan naar de politie, gingen beklaagden weer weg. Getuige J. M. B. rechercheur van politie, verklaart verschillende van de gestolen goe deren in beslag te hebben genomen, o.a. ook een mes, waaraan volgens zijn meening stopverf zit, welke aan het mes gekomen is bij het uitsnijden van. de ruiten tijdens de inbraken. Bekl. v. d. G. herkent dit mes ais zijn eigendom. Hij ontkent evenwel de mogelijk heid, dat dit mes sporen van stopverf zou vertoonen, daar hij bij de inbraken niet tegenwoordig was. Mej. C. M. H, verklaart een rijwiel van haar moeder des avonds geplaatst te heb ben in den tuin van 'een villa. Toen zij des morgens terugkwam, was de fiets verdwe nen. Getuige G. C. T. hoofdagent van politie Barometerstand, 770 stilstand. 9 uur v.m. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden aangestoken om 4.37. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICEENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 13 November 1925. Hoogste Barometerstand 773.8 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 726.1 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 November: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuid- oostelijker. wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, aanvankelijk 'ichta sneeuw- buitjes, later wellicht eenige regen, tempe ratuur om het vriespunt des nachts, over dag lichte dooi te Bloemendaal verklaart dat bekl. H. D. steeds schuld heeft bekend en volgens zijn raeening geen ras-misdadiger is. Wat bekL J. v. d. G. betreft, deze is volgens get. veel gewiekster op het gebied van den misdaad; Den diefstal van het rijwiel ontkende hij, toen hem de bewijzen voorgelegd werden, viel hij door de mand. De Officier van Justitie wijst er op dat het hier gaat over twee inbraken in ver eeniging gepleegd. Bekl. O. bekent alles. Bekl. v. d. G. ontkent aan den diefstal te hebben deeljSenomen. Wel heeft hij volgens zijn zeggen de goederen vervoerd. Zijn ver klaring is echter om de getuigeverjriaringen al zeer onaannemelijk. Spr. eischt daarom tegen bekl. O. we gens diefstal meerdere malen gepleegd, een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, tegen v. d. G. wegens diefstal, meermalen gepleegd 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf, beide met aftéek van preventieve hechtenis. Als verdediger treedt op mr. Ali Cohen. Pleiter wijst er in de eerste plaats op, dat het feit van diefstal in vereeniging niet vaststaat. Wat bekl. H, O. betreft. Hij heeft ruiter lijk bekend. Spr. haalt een brief van de vrouw van O aan, waaruit blijkt, dat hij niet in florissanten toestand wat de finan ciën betreft, verkeert. Daarom heeft hij dan ook de verleiding niet kunnen weerstaan. Maar gezien het verleden van bekl. en de verklaringen van den heer G. C. T. durft spr. vragen een voorwaardelijke vcroor- deeling. Bekl. J. d. G., wordt ten laste gelegd diefstal met braak bij B. en bij M. te Vclsen. Maar het wettig bewijs dienaangaande is niet bewezen, waarom bekl, daarvan behoort te worden vrijgesproken. De strafmaat is daarom alleen voor den fietsendiefstal te zwaar. De Officier van Justitie verzet zich tegen voorwaardelijke veroordeeling. Bekl. H. 0. vraagt voorwaardelijke straf. Bekl. J. v. d. G. houdt een lang pleidooi, waarin hij zijn toestand uiteenzet en aan dringt op clementie. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 19 November a.s» UITSPRAKEN VAN DONDERDAG - 12 NOVEMBER 1925. H. J. M., varensgezel, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd wegens verduiste. ring drie maanden gev. straf m. a. pr. heebt. o. v.; A. N. W„ timmerman, wonende te Krommenie, thans gec^etineeerd wegens op zettelijke brandstichting, negen maanden gev. straf, m. a. pr. hecht. o. v.; A. L. B. arbei der, wonende te Haarlemmermeer, thans ge detineerd; A. S. arbeider, wonende te Haar lem thans gedetineerd wegens diefstal door twee' of meer vereenigde personen, usb. 1.: negen maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o.v. sub 2: een jaar gev. straf m. a. pr, hecht o. v.; J. F. W. M., chauffeur, wonende te Vel- sen appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd;-M. D.„ caféhouder wonende te Beverwijk, appèl ovrtreding Drankwet vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd; J. F. J. M„ groentenkóop- man, wonende te Haarlem, thans gedetineerd art. 247 W. v. S Vijf weken gev. straf met a. pr. hecht. o. v. en last lo'.invrijheidstelling; H. v. d. A„ aannemer, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" 50 boete subs 20 dagen hecht, o.v.; F P, v R. motorbersteller, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en rijwielwet' 50 boete subs. 20 dageh hecht. o. v.; H, J. A. A., ma- gazijnbediende wonende te Haarlem, vrijge sproken; H. V-, vrachtrijder wonende te Ook in Haarlem beeft het bericht over den Ministercrisis furore gemaakt en daarom mag het volgende afgeluisterd gesprek tusschen een Roomsche vrouw cn een Protstantsche kennis van haar onder deze rubriek wel een plaatsje vinden Het vond plaats in de E. N. E. T. en w-e konden ons in dit interessant geval tocb niet onthouden even voor luistervink te spelen. Het was trouwens niet zoozeer om anszelf dan wel voor onze lezers. „Och", zei de Roomsche na de gewone in leiding over de aanleiding tot de minister- crisis, waardoor onze vier Roomsche minis ters hun ontslag aanboden aan H, M. de Ko ningin, „och, dan gaan we maar eens in de oppositie Wij, Roomschen wij voelen ons aljijd kiplekker in de oppositie. Wij zijn drie eeuwen lang verdrukt in ons lieve Nederland door menschen van het slag van Dr. Kersten en nooit waren de katholieken vuriger in het verrichten van hun godsdienstplichten, nooit saamhooriger ook, dan in die tijden. De broodkruimels begonnen ons wat te steken, beste, nu we zoo vijftig jaren lang niets dan sucfessen boekten. Laten we nu maar eens wat verdrukt worden! En wat 'n weldaad deed Ds. Kersten ons door ons juist te trap pen met dat Gezantschap bij het Vaticaan. Ik houd miirf hart vast als het bloed begint te bruisen in de "kinderen en kleinkinderen van ben, die zóóveel en zóó dappere zouaven leverden voor den Paus! Maar lieve, je zult me toch toegeven dat dat Gezantschap bij het Vaticaan het sop de kool niet waard is om d'r herrie over te maken. Wat hadden wij. wat had Nederland cr aan? En wat hebben jelui, katholieken, nu aan dat Gezantschap? Best mogelijk, zei onze Roomsche vrouw dat Nederland dat Gezantschap missen kan. Er zijn er echter, o.m. onze minister van Buitenlandsche Zaken, die het Gezantschap een groote bron van inlichtingen, een be langrijke luisterpost noemen in het lied van internationale verwikkelingen Maar aanne mende zelfs dat het Gezantschap bij het Va ticaan de daarop uitgetrokken gelden niet waard is, dan nog houden wij, Nederland, sche katholieken daaraan vast. Dat Gezantschap is de vlag geworden, waaronder wij, Roomsche Nederlanders, nu varen. De vlag op een schip is een voor de navigatie onnoodig sieraard, maar wee hem, die dé vlag naar beneden haalt Er zijn oor logen door ontstaan. Zoo is nu dat Gezant schap de vlag op het schip der Nederland sche katholieken en zij is dat geworden door de Protestanten zelf. Ik geloof zeker, dat er met de katholieken wel kalm te praten zou zijn geweest om van dat Gezantschap af stand te doen als het overbodig zou blijken te zijn. Maar door Protestanten is er een wapen in gevonden om de katholieken te grieven. Zij maakten er van het symbool van de katholieke heerschappij in Nederland en dat symbool moest worden vertrapt: die vlag moest van het schip af. Niet wij, katholieken, dreven he' zoo ver, maar de Protestanten maakten het er van. Welnu, met genoegen en bezield met ouden strijd lust rapen wij den handschoen op. Wij ver- dedigen de vlag. Jelui komen wel terug. Over dat Ge zantschap van het Vaticaan struikelt de coa litie niet. Wat er gebeuren zei, weet ik niet, maar ge vergeel de lessen der geschiedenis In 1871 werd het Gezantschap bij bet Vaticaan ook afgeschaft en wel door toedoen der Li beralen. De samenwerking tusschen libera len en katholieken, die tot dat jaar bestaan had, werd toen verbroken en is nimmer meer hernieuwd. Vele malen hebben de libe- len daarvan spijt gehad. Die les der geschie denis had de Christelijk-Historischen kunnen leeren dat het den katholieken bittere ernst was. Er moet toch wat op gevonden worden, want er moet toch een oplossing komen. Ik geloof, zoo eindigde onze fiere Roomsche vrouw, dat de katholieken daar geen baast mee zullen maken. Zooals ik zei, de katholieken voelen zich kiplekker in de oppositie. We zijn in eeuwenlangen druk gelouterd. De Roomschen kunnen dien rustig afwachten. Allicht zal men lokkend tot hen komen om ze te beweger een regeerings- meerderheid te vormen. Verantwoordelijk heid voor den gang van zaken hebben ze niet. Die hebben zij, die de ka the! reken trap ten. Was ik Nolens, dan vroeg ik aan elke partij, die kwam om met haar een regee- ringsmeerderheid te vormen: en gij, hebt gij de katholieken beleedigd, door tegen bet Gezantschap te stemmen? Zoo ja, breng dan eerst behoorlijk amende honorable door het Gezantschap terug te bezorgen Dat is Onze vlag. Zonder de dertig Roomsche ze tels kan er moeilijk een meerderheid komen Verbeeld je immers een regeering, waarin waarin Socialisten en Christelijk-Historischen zitten. We kunnen dus rustig afwachten. Des noods spelen de dertig Roomsche Kamer leden op d'r eentje oppositie. Bij de eerstvolgende verkiezingen spreken we elkaar nader. Ik vind het een fiere houding, die Nolens, die de Roomsere ministers, die de Roomsche Kamerfractie heeft aangenomen. Die houding vindt weerklank in de harten van alle ka tholieken. Alle Roomsche organisaties alle R. K. Kiesvereenigingen moesten aan de Kamerfractie een telegram van hulde, van warme hulde sturen, met de mededeeling, dat we verwachten,, dat ze kloek stand zullen houden tegenover de papenhatende Ker sten's, Zand's en Lingbeek's, en dat het heele Roomsche Volk achter hen staat. Deze Roomsche vrouw sprak zeker naar het hart van tienduizenden Katholieken en daarom gaven wij dat gesprek hier met ge noegen weer. N - Heemstede, thans gedetineerd wegens heling, vier maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v,; H, A. M. B. H. koopman, wonende te Haar. lem, vrijgesproken; R. 'V., reiziger, wonende te Schoten verduistering, vier maanden ge vangenisstraf o. v. FAILLISSEMENT Hden werd in staat van faillissement ver klaard: W Kuipers, winkelier, wonende te Schoten, Pa.ul Krugerstraat 16; Curator L. Mr. F. van der Goot te Haarlem; R. C-, Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. yefjjfv.i'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1