Regeerlngscrisis. itlMMEriöD -^3^fiiLuws UIT ONZE OOST. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT, Wat zullen de niet-kath. ministers doen? Electrisch melken. W erkverruiming. Amerika's restricties voor Planteninvoer. LUCHTVERKEER. Een mislukte vlucht. Aardbeving in Noord-West - Genua. Een oplichter. Een kind verbrand. Woningellende. Om 200 jaar'te worden. Ongeva! met doodelijken afloop. Inbraak te Amsterdam. Herdenking van den wapen stilstand te Leiden. Waar eens een pesthuis stond. Een prachtig legaat. KUNST EN KENNIS. Overblijfselen uit het steentijdperk. Een nieuw scheikundig element ontdekt. Een „diep gevallen" parachutist. VOOR DEN POLITIERECHTER. Werkelooze contra Burgerlijk Armbestuur. Het drama in de Schiestraat te Rotterdam. Het zingende leger Sn verband met den uiterst verwarden en moeilijken staatkundigen toestand, die door de aanneming van het amendement-Kersten en de ontslagaanvrage van de vier R. K, mi nisters is ingetreden, behoeft bet geen ver wondering te baren, dat in parlementaire kringen met groote belangstelling het ver- déie verloop van de crisis wordt tegemoet gezien. Vooral de vraag of de vijf pro- testantsche ministers al dan niet het voor beeld van hun katholieke collega's zullen volgen, houdt voor het oogenblik aller eerst de politieke gemoederen bezig, om dat dit natuurlijk van groot gewicht is te achten voor het verloop en het eventueel verdere stadium van de crisis. Tot in de late avonduren waren er even wel, naar de TeL verneemt, geen positievt aanwijzingen, dat door den heer Colijn en de vier overige aangebleven ministers reeds een besluit, om eveneens hun ontslag kan H. M. de Koningin aan te bieden, zou zijn genomen. Veeleer kreeg men den indruk, dat het tegendeel het geval zou zijn, n.l. dat de protestantscbe ministers, althans voorloo pig, er niet aan denken, hun ontslag aan de Kroon aan te bieden. In verband met het gevallen votum is nog het perscommentaar van- „De Nederlander' van gewicht, waarin o.a. wordt te kennen gegeven, dat bij de rechtsche kabinetsfor matie de Christeliik-Historische kamerfrac tie zich in zake de bestemdiging van het ge zantschap bij den Paus vrijheid van hande len heeft- voorbehouden. Wij herinneren er aan, dat oud-minister mr. Heemskerk, de leider der Anti-Revolu- tionnaire Kamerfractie in de Tweede-Ka merzitting van j.l. Dinsdagmiddag in zijn antwoord op een vraag .van den heerpDres- selhuijs heeft verklaard, dat het gepleegde overleg tusschen de rechtsche fracties niet heeft geleid tot een soort van contract. In verband met de huidige situatie lijkt het daarom niet overbodig, om de woorden van den heer Heemskerk op dit gebied uit de „Handelingen" te citeeren: De heer Heemskerk zeide daarin het vol gende: „Er is gesproken door den heer Dressel- fluys over overleg, dat tusschen partijen van rechts is gehouden over het program. Natuurlijk moet e» altijd zulk een overleg gepleegd worden, wanneer een kabinet op treedt: maar dit overleg heeft niet geleid tot het resultaat, dat het karakter zou heb ben yan een conract. Slechts is gebleken van een eensgezindheid, om, .behoudens mogelijk voorbehoud op eenige punten, op de aangegeven lijnen het kabinet te steu nen. Die gezindheid is ook zeer nocdig en dit is de plicht van iedere partij, die met de andere partijen in het politieke schuitje gaat. Maar meer dan dat is er niet, en in de Troonrede zijn genoegzame aanwijzi- gingen omtrent de lijnen, die het kabinet wil trekken. Vindt men, dat de Troonrede wat voorzichtig gesteld is, dan vind ik dat een loftuiting aan de Troonrede. M.i. moet men liefst nooit wat beloven, en als men eenigszins de lijnen van de toekomst moet uitstippelen, is het naar mijn overiu-.ging de plicht der regeering om dat in zoo voor zichtig mogelijke bewoordingen ie doen. En indien er leden zijn, die meer inlicntingen willen hebben, het staat hun natuurlijk vrij om meer inlichtingen te vragen. Zij doen dat ook en zoo komt men ten slotte achter datgene, wat men weten wii. En wanneer de wetsontwerpen aan de orde zijn zoo besloot de heer Heems- kerk zal eerst het oogenblik daar zijn om werkelijk over de zaken, die het geldt, te ipreken; het andere is allemaal slechts voor- loopig." Het „Hbld." verneemt, dat alle ministers, inbegrepen de vier Katholieken, -uie hun ontslag aan de Koningin hebben aangebo den, Donderdag op hun departementen heb ben doen weten, dat de werkzaamheden, verband houdendfe met de voorbereiding der openbare behandeling van de begroo tingen in de Kamer, gewoon voortgang moe ten hebben. Het blad laat hierop volgen: „Deze mededeeling ontvingen wij van een vooraanstaand politiek persoon, die het we ten kan, eerst Donderdagavond. Wij konden haar nog bevestigd krijgen uit 'departemen tale kringen. Zij maakt ons nu volkomen duidelijk, waaraan de geruchten, welke Don derdagochtend onder de ambtenaren op de departementen de ronde deden, haar ontstaan te danken hebben. Die berichten luidden, dat er reeds weder „een moJus gevonden zou zijn," dat „de samenwerking der par tijen zou zijn hersteld." Die geruchten bevatten natuurlijk geen waarheid, maar het is ons nu duidelijk, dat de bovenvermelde order der j-egeering aan leiding tot de verspreiding ervan was. Op de departementen begreep en begrijpt men in het algemeen niet de beteekenis dier order. Ons is die beteekenis eenigszins klaarder geworden na lezing van het slot van het hoofdartikel over het gebeurde in de Kamer van de „Nederlander" van Donderdagavond en na een gesprek met den vooraanstaanden politieken persoon, op wien we hierboven reeds doelden. Het slot van het hoofdartikel van „De Nederlander" luidt: „Het is te hopen, dat de kabinetsquaestie spoedig bevredigend zal worden opgelost en het Kabinet, onder leiding van minister Co- lijn, nog veel goeds voor ons land tot stand brenge onder samenwerking met ons en ge steund door de gecoaliseerde partijen." De redactie van „de Nederlander" is blijk baar de opvatting toegedaan, dat er van een kabinetcrisis geen sprake is, enkel van een k abinetsk w estie. Hierbij sluit aan, de merkwaardige ziens wijze van den bovenbedoelden vooraanstaan den politieken persoon, die eveneens meen de, dat er van een kabinetscrisis (nog) geen sprake is. Naar zijn meening zal de heer Colijn aan de Koningin moeten adviseeren het verzoek om ontslag der vier katholieke ministers niet in te willigen en zal er voor de Koningin ook j^en reden zijn, dat ontslag wel te geven. Voor een ontslag van een minister moet, aldus onze politieke zegsman, een feit kun nen worden aangevoerd. Zoo'n feit kunnen de vier Roomsche minister tegenover de Koningin niet noemen. Met hun collega's hebben ze geen verschil van meening gehad, ook niet over de vraag of het votum der Kamer een collectief ontslag van het Kabi net tengevolge diende te hebben, een vraag, dit zelfs niet blijkt te zijn opgekomen. De Kamer heeft ook niet een voorstel van een dezer ministers verworpen. Zij heeft slechts verworpen een post op de begrooting van een ambtsgenoot, die daarover zelf niet eens de portefcuille-quaestie heeft gesteld. Dit is geen feit, dat een verzoek om ontslag dei vier Roomsche ministers kan rechtvaardigen De minister-president zal dan ook afwijzend aan de Koningin moeten adviseeren ovet i dat verzoek. Doet hij dat, dan moeten deze vier ministers dus weer blijven zitten. Vol gens onzen politieken zegsman is cr dus eigenlijk (nog) geenkabinetscrisis. Er is alleen maar een booze heer Nolens, die een andere gelegenheid (de verwerping van een begrooting bv wanneer hij daarvoor den steun van een andere groep kan verkrijgefi) zal moeten afwachten om zijn boosheid te luchten teneinde deze regeering ten val te brengen. Van de zijde der regeering was op het late uur, waarop we dit schreven, aldus het „Hbld." geen mededeeling meer te verwach ten of dé opvating van onzen politieken zegsman (welke wij natuurlijk geheel vooi zijn rekening moeten laten) ook in regee- ringskringen wordt gedeeld. Bovendien is het niet te verwachten, dat de regeering zich over dit hoogst interes sante punt zou uitlaten, zoolang de Ko ningin nog geen voorloopige of definitieve beslissing op het verzoek om ontslag van de vier Katholieke ministers heeft genomen. Het feit echter, dat alle leden der regeering Donderdag op de departementen voortgang der begrootingswérkzaamheden hebben ge last, doen wel eenigszins vermoeden, dat de opvatting van onzen politieken zegsman door haar wordt gedeeld. In verband met dit alles is nog van beteekenis het feit, dat Donderdagavond de begrootingsstukken in derdaad ook gewoon zijn „uitgegaan." Mi nister De Geer heeft zelfs zooals «blijkt uit onze rubriek Staten-Generaal in dit nummer zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens ijzn begroó- ting doen verschijnen. Stroomprijsverlaging in N.-Holland. Naar de „Tel," verneemt, heeft het pro vinciaal electriciteitsbedrijf voor electrisch melken, mits de gemeentebesturen een ver laagden stroomprijs van 12%ets. per kilo wattuur in rekening te brengen voor elec trisch melkln, mits de gemeente-bedrijven zelf niet meer aan de veehouders bereke nen dan 25 ets. per kilowattuur. De commissie van onderzoek. Omtrent de sub-commissie uit de commis sie voor de Economische Pofitiek, die vol gens het plan der regeering het vraagstuk der werkverruiming zou onderzoeken, ver neemt het „Volk," dat de regeering zich deze sub-commissie gedacht heeft te bestaan uit slechts vijf personen. De bedoeling zou zijn, den ex-minister Aalberse voorzitter er van te doen zijn, terwijl verder lid zouden worden onze partijgenoot Wibaut, de anti- revolutionnaire professor Diepenhorst en nog een christel.-historisch en een vrijzinnig- democratisch lid, wier namen wij echter nog niet hoorden verluiden. Geen ontheffing voor de Nederl. inzending op de wereldtentoonstelling te Philadelphia. Zooals wij reeds meldden, had de Nederl. Bond van Plantenhandelaren besloten, om op de a.s. Wereldtentoonstelling te Phila delphia, welke in 1926 zal worden gehou den. uit te komen met een collectie bollen en planten ter waarde van 100.0Ö0. Dr. Morlatt, de president van den Board of Horticulture, heeft évenwei gemeend, geen ontheffing te moeten verleenen van de desbetreffende invoerbepalingen. Ander zijds achtte de Bond het niet gewenscht, de planten anders dan met kluit te verzenden, aangezien in dit geval niet gewaarborgd zou zijn, dat de inzending aan het gestelde doel een goed beeld te geven van de Nederlandsche kweekkunst zou voidoen. Thans verneemt de „Tel." dat naar aan leiding van deze beslissing, de Nederland sche deelnemers aan de Wereldtentoonstel ling te Philadelphia besloten hebben, zich terug te trekken. Dit geldt niet alleen voor de inzendingen der kwee.kërs, doch ook voor de verdere Nederlandsche deelneming, met name de Tndische inzending, welke in het Commer cial Museum zou worden ondergebracht. Voor deze inzending hadden verschillende vooraanstaande Nederlandsch-Indische con cerns reeds hun steun toegezegd, terwijl ook van officieele zijde medewerking zou wor den verleend. Een gedeelte der geëxposeerde collecties zou na afloop aan het Commercial Museum worden aangeboden. Dit gaat thans natuurlijk niet door. Uit Salta (Argentinië) wordt gemeld: De Argentijnsche vlieger Guilleomo Hill- coat, die zou trachten van Buenos Aires naar New York te vliegen is heden vertrok ken naar ViUazon (Bolivië). Hij keerde evenwel terug, daar bij met zijn toestel niet hoog genoeg kon komen om de Andes te passeeren. Een aardbeving, welke niet minder dan twee uur duurde, werd geregistreerd in Noord-West Guinea. Zaterdag j.l. vervoegde zich een als heer gekleed persoon ten kantore van een inge zetene van Montfoort met de mededeeling, dat hij was de fruithandelaar Bos uit Den Haag en bij den heer M.Th. de R. op den Engh onder Linschoten een partijtje appels had verkocht, waardoor hij 400 had te vor deren. En aangezien hij een door den heer D.R. onderteekend gewijs toonde, dat hem dat geld kon worden uitbetaald, verdween het heerschap met een cheque, waarop hij in Den Haag het geld zou kunnen ontvangen, omdat de heer De G., de bewuste Mont- foortsche ingezetene, geen voldoende con-, tanten in kas had. Nog dienzelfden namid dag bleek echter, dat de handteekening valsch was en bovendien werd de heer De G., na een bezoek aan den heer D.R. gebracht te heb ben, gewaar met een oplichter te doen te heb ben, zoodat direct aan Den Haag per tele foon werd vêrzocht bedoelde chèque niet uit te betalen, en ook de burgemeester, die in middels met het geval in kennis was gesteld, aan de recherche in Den Haag en andere plaat sen het signalement van den oplichter opgaf. Reeds Dinsdagmorgen kwam uit Den Haag bericht, dat de vogel geknipt was op het oogenblik, dat hij de chèque in Den Haag ter inwisseling aanbood. Het blijkt te zijn een zoon van V. afkom stig uit Linschoten, die verleden jaar bij den heer De Ruwe in dienst is''geweest. Hij is naar Montfoort overgebracht om door den burgemeester te worden gehoord. (UTR. HGBL.) Op den Heerderweg te Maastricht is het driejarig zoontje der echtelieden J. in een kuip mef kokend water gevallen- De arme kleine bekwam ernstige brandwonden over het lijf. Per auto werd hij naar het zieken huis overgebracht. Zijn toestand liet zich ernstig aanzien. VREESELIJKE TOESTANDEN IN DE HOOFDSTAD. De jongste woningtelling te Amsterdam heeft weder in breeden kring de aandacht gevestigd op de woning-ellende, welke nog steeds in de hoofdstad des "rijks heerscht. Op den beruchten Zeedijk en omgeving is vooral vaak de toestand ontzettend een woning- teller, die daar werkzaam is geweest, heeft aan de „Crt." een aantal bijzonderheden medegedeeld en aan zijn relaas ontleenen wij het volgende Op een achterzolder trof hij een gezin, be staande uit man, vrouw en vier kinderen, waarvan één Idioot. Als het regent, komt overal het water binnen, ook in de bedden. De kinderen worden dan met hun bed voor het fornuis gezet om meteen weer op te droge Men moet bedenken, dat, wanneer er spra ke is van zolders in de oude stad, dit heel iets ellendigers is, dan wanneer het zolders in de nieuwe wijken betreft, die ook dikwijls door groote gezinnen worden bewoond, maar waar meestal voldoende licht en lucht is. Licht is er op die oude zolders bijna nooit. Van de straat komend, kan men vaak niets onder scheiden en dan staat men onverwacht voói 'n mensch, dien men daar niet zou verwach ten, totdat de oogen aan de duisternis gewend zijn een flauwe lichtschemering om de voor werpen komt. De lucht is er stank, die er geen uitweg kan vinden de meeste dezer zolders zijn be woond voor dikwijls naar verhouding niet geringe huurprijzen. Op een vliering, model „hondenhok" en zeker niet veel grooter, vond de teller ook nog 'n bewoner. Om in zijn „woning" te komen, moest de man eeh laddertje op, dat op den eigenlijken zolder stond, daar bevond zich een klein luik in den wand. Op zijn buik hierdoor kruipend, was hij dan binnen. Huurprijs f 3.50 per week. Beneden hem, op een tochtig zoldertje met "kapotte ruiten, woonde een vrouw al leen. Ze was ziek en had zulke hevige hoest buien, dat het scheen, of ze er in stikken zou. Deze bewoonster mocht nog wat meer huur betalen. Op een anderen zolder leefde een verlaten vrouw met twee kinderen. De Zolder werd zoogenaamd gemeubileerd verhuurd. Het meubilair was een rommeltje, dat nog geen paar gulden waard was. Huurprijs f 6. per week. Watertoevoer ontbreekt er bijna altijd, evenals een privaat. De meeste eigenaars van deze woningen profiteeren van de omstandigheden der be woners, die, om een of andere reden, in be tere buurten als onderhuurders niet terecht kunnen of willen, terwijl behoorlijke, goed- koope woningen niet te krijgen zijn. De zolders vooral zijn daarbij een geliefd uitbuitingsobject. Een kleine zolderruimte bleek bijv. verdeeld in vier vertrekjes, elk door een vrouw bewoond, huur voor elk ver trekje f 3.per week. Enkel dit ellendige zolderkamertje brengt alzoo f 12.per week op. De stank, welke uit zulke kamertjes op stijgt, wanneer de deur opengaat, is ondraag lijk. De wandluizen zijn in deze huizen vaste bewoners, niet enkel op de zolders, ook op de étages. Men spreekt er van op een ma nier, zooals een ander doft, die klaagt over last van vliegen, zoo is men er aan gewend. Woningen, bestaande uit één kamer, wel ke tegelijkertijd woonkamer, keuken, slaap kamer enz. is, komen in deze buurten veel vuldig voor.- In de ellendigste huizen van de Joden buurt, in de Valkenburgstraat, dc Roode Leeuwengang e.d. is de teller binnen geweest. De woning gelegenheden tarten hier elke beschrijving. Daarbij vergeleken zou men den Zeedijk en omgeving bewoonbaar kunnen noemen. Veelvuldig komt het voor, dat de men- schen van ouder op ouder in dezelfde woning hebben geleefd. Een alleenwonende vrouw van zeventig jaar trof hij aan wier moeders moeder reeds op die kamer had gewoond. Het was een één-kamer-r.'oning. Met één-kamer-woning is bedoeld een wo ning, die tegelijk dient voor woonkamer, keuken, slaapkamer enz., dus zonder aparte alcoof of keuken. Het vrouwtje wilde wel graag verhuizen, om nog eens fust boven haar oude hoofd te krijgen. Ze klaagde over de bovenburen, die met hun achten de kamer bewoonden, en altijd zulk een lawaai maakten. De huisbaas heeft latjes tegen de naden van het houten plafond laten timmeren, omdat anders de vuiligheid van boven bij haar in de kamer druppelde. Maar in de buurt wilde zij blijven. Een vrouwtje van 93 jaar was op de kamer, waar zij woonde, geboren, had daar altijd geleefd en wilde er ook sterven^Zeide zij. Er zart climax in den kinderzegen, wefken de woningteller in deze buurt constateerde. Verbaasde hij zich aanvankelijk, dat man, vrouw en zes kinderen, dus acht menschen, één kamer bewoonden, al spoedig bemerkte 1 ij hoogere cijfers, het werd tien, twaalf, veer tien, ten slotte ontdekte hij dat ergens zestig menschen één kamer bewoonden, en het was nog wel een kleine kamer. ïn al deze één-kamer-woningen, waar groote gezinnen huizen, slapen de meeste der bewoners op den vloer of op stoelen. Een jongen van 16 jaar en een meisje van 17 sliepen samen in één bedstee, vader en mceder in een ledikant er voor, d» rest op 'en vloer. De huizen zijn bouwvallig en verrot. Lek kage bij regenachtig weer komt veelvuldig voor. Ergens zag de teller op een regendag op vijf, zes verschillende plaatsen in de ka mer potten en pannen staan, om het doorlek kende water op te vangen. In datzelfde huis bengelde de kraan aan een touw, omdat be vestigen aan de verganen muur niet meer mogelijk was. Het zien van al deze ellende, besluit de woningteller, schenkt tenslotte de vaste over tuiging, dat hier een groot gemeenschaps belang, zooal geen gemeenschapsplicht, het brengen van verbetering eischt. Een heel eenvoudig recept. De bron der equwige Jeugd is ontdekt, na tuurlijk door een Amerikaan. Hij zegt het zelf dus zal het wel waar zijn En deze „tjron" is geen hoog-opspuitende straal in een tuin vol palmen en bloemen maar be staat enkel uit het volgen van een leefregel, zoo eenvoudig als het ei van Columbus. De ontdekker is dr. John Harvey Kellogg, ge neesheer-directeur van een - sanatorium te Battle Creek, die nu te Parijs is en daar zijn geniale vinding heeft uiteengezet aan een redacteur van de Parijsche editie der Chi cago Tribune. Een menschenleven beweerde hij kan best 2 eeuwen voortduren. Daarvoor moet hij leven, zooals de natuur het hem heeft voorgeschreven. Een dier eerste voor schriften is het vegetarisme. Volgens dr. Kellogg waren Socrates, Seneca, Plutarchus, en Pythagoras allen vegetariërs en wanneer het menschdom er maar toe kon overgaan, om elk dierlijk voedsel strikt uit te bannen, dan zou het menschelijk geslacht, nu in ver val, wel tot in het oneindige kunnen leven. Slechts enkele eenvoudige leefregels maar dan streng toegepast zouden daar toe voldoende zijn. En om een denkbeeld van die leefregels te geven, noemde de ge leerde Yankee zijn eigen leefrevel op ve getarisme, beweging in de epen lucht en zonneschijn. In geen 20 iaar, vertelde hij, heb ik tabak, sterken drank, thee, koffie, vleesch of pe per gebruikt. Een tiende deel van het vleesch dat de mensch eet, verteert niet, blijft in zijn lichaam en maakt hem oud. Voor mijn ont bijt gebruik ik geregeld een stuk brood, een 6 tal versche vijgen, 2 peren, en een handvol noten. Mijn middagmaal bestaat uit spina zie, voor de ijzerhoudende bestanddeelen, aardappelen omdat zij alkalizouten bevat ten, erwtensoep (zonder kluif natuurlijk), to maten brood en een peer. Zonlicht is een voorname factor in het menschenleven waarop niet genoeg de aan dacht kan gevestigd worden. Niet alleen moet het lichaan zooveel mogelijk door de zon bestraald worden maar men moet ook zijn eten in de zon leggen. Zonlicht is voed sel op zichzelf. In Amerika loopt dr. Kellogg altijd in witte kleederen teneinde het zonlicht des te beter gelegenheid te geven om tot zijn huid door te dringen. In Europa en hij is hier nu al voor de zevende maal doet hij het niet, omdat het hier te veel opzien zou ba res en hij vermijden wil, dat men hem voor een zonderling zal houden. Als kind vertelde hij verderwas hij teringlijder en hij was nog geen 20 jaar, toen hij ontdekte, dat zijn linkeroog geheel was verdwenen. Toen hij zijn medische studiën aan de Universiteit van Michigan en in het Bellevue-hospitaal te New York had vol tooid begon hij een bijzondere geneeswijze toe te passen op zichzelf en nog 12 patiënten. Hoe het met dat dozijn is afgeloopen, ver telde hij niet maar zelfs is hij nu 74 jaar, wat nog ver van de 200 is, maar de journalist ver zekert, dat hij er uitziet als een kloeke man met een glimlachend gelaat* dus wie weet misschien haalt dr. Kellogg de 200 wel en kan, wie zijn leefregel volgt, er nog getuige van zijn. Men meldt uit Zwolle Bij het schoonmaken der retorten kreeg eenige dagen geleden de ongeveer 50-jarige arbeider W., werkzaam aan de gasfabriek, een stuk vuur op een zijner voeten, \yaar- door hij een onbeduidende brandwonde be kwam. Direct werd de wonde verbonden en ieder dacht aan spoedige genezing. Den anderen dag was de wonde zoo pijn lijk, dat geneeskundige hulp werd ingeroe pen. De dienstdoende geneesheer meende, dat de arbeider wel weer kon beginnen, doch toen de hevige pijn aanhield, werd de hulp van dr. ten Doesschate ingeroepen. Za terdag moest W. naar het Ziekenhuis worden vervoerd, waar hem een been werd afgezet. Gisternacht is de man, na Maandagavond voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, overleden. Uit een foonkamer voor f 2000 aan goud en zilver gestolen. In een perceel op het Rokin te Amsterdam is het kantoor gevestigd van een Duitsche fa briek in goud en zilverwerken. Op een andere verdieping van hetzelfde huis bevinden zich twee toonkamers, die door een glazen deur van elkaar gescheiden zijn;Devertegenwoordi ger van de fabriek gingWoensdagmiddag naar boven en bemerkte, dat Woensdag een der deuren opengebroken was. Ook was een ruit van de tusschendeur verbrijzeld. Een aantal gouden-en zilveren voorwerpen> waar onder tandenstokers, damestascb jes, beursjes, sigarettenkokers, vulpenhouders en potloo- den, ter waarde van f 2000.wordt vermist. Het is zeer goed mogelijk, dat de dader zich heeft laten insluiten. Woensdagavond werd te Leiden de wapen stilstandsdag herdacht. Deze herdenking ging uit van de Nooit-meer-Oorlog-federatie, kring Leiden. De drukbezochte vergadering werd geleid door den voorzitter der Federatie, den heer H. Ververs, uit Oegstgeest, waarna van ver schillende organisaties achtereenvolgens korte toespraken werden gehouden door ds. W. Houtgast, mevrouw W. van Italiëvan Embden, A. van Stipriaan Luiscius, H. Ver vers, A. I. Witmans en W. B. Wiarda Beek man. De spreekbeurten werden afgewisseld door declamatie van mevrouw C. Flothuisvan Dommelen uit Rotterdam, van wier gedich-, ten ook een propaganda voor de nooit-meer- oorlogbeweging uitging. VELE GERAAMTEN GEVONDEN. Bij het verrichten van grondwerk voor aan bouw aan hqt, Hervormd Diaconie-Verple- gingshuis te Zierikzee zijn, nadat de werk lieden op een plank stootten,'en deze was weggenomen, in een gemetseld vierkant met muurtjes van een halven steen dik mensche- lijke geraamten gevonden. De ligging duidt aan, dat de lijken naast elkaar waren begra ven en vermoedelijk wel ten getale van hon derd. Volgens den gemeente-archivaris, den heer P.D. de Vos, heeft daar ter plaatse in het begin der 16e eeuw gestaan het Rochus- of Pesthuis, dat opgericht was naar aanlei ding van de pest, die in de jaren 1515 en ver volgens 1518 en 1532 en zelfs 1624 in vree- selijke mate hier woedde, waardoor zelfs meer dan 3000 inwoners in één jaar stierven. De naam Rochus is ontleend aan den Heili gen Rochus, geboren in 1295 en gestorven in 1327, wiens gedenkdag valt op 16 Augus tus, en die met groote zelfopoffering pest lijders verpleegde. Naar hef N. van het N. verneemt, is het kerkbestuur van St. Joseph te Groningen universeel erfgenaam in de nalatenschap van mevr. de wed. H. J. Rikkers—Lubbers. Een bedrag van circa 300.000 aan legaten zal door dit kerkbestuur worden verdeeld. mi nat i ui ii i <im»w Bij bet afgraven van leem, in de onmid dellijke nabijheid van de steenfabriek ^Bel- védère" ten N. van Maastricht, werden den laatsten tijd tal van aardewerkscherven en vuursteensplinters gevonden. Het was dui delijk, dat men hier te doen had met cultuur resten van'zeer groofen ouderdom. Qe Lim- burgsche oudheidkundigen en in de eerste plaats dr. Goossens, conservator van het Museum van het Limb. Genootschap, het zeer groote belang dezer vondsten inzien de, zorgden er voor, dat alles wat aldus toe valligerwijs aan het licht kwam, zorgvuldig werd verzameld en bewaard. Het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden, op de hoogte gesteld van deze ontdekking, zond onmid dellijk de- conservator A. E. Remouchamps ter plaatse,- die een voorloopig onderzoek 'nstelde, Uit een en ander bleek, dat hier op den rand van een bij den ouden Maas oever gelegen plateau, op een diepte van ruim een halven meter onder het tegen woordige maaiveld, hier en daar in de, gele löss, min of meer ronde gaten voorkwamen met zwarten of vuilen cultuurgrond gevuld, waartusschen zich dan tal van scherven, vuursteensplinters enz. bevonden. Een ze vental van deze gaten, die gemiddeld een goede 2 meter in diameter meten, en circa een meter of ook wel minder diep zijn, wa ren reeds door het weggraven van het leem ■vernield. Enkele andere waren slechts ten deele gespaard gebleven. Een echter was door dr. Goossens enkele dagen vrocgei ontgraven, waardoor deze de overtuiging kreeg, dat men hier hutkommen of sporen van primitieve woningen had teruggevonden, die, blijkens het typisch gevormde aarde werk en de daarop aangebrachte versierin gen (men noemt het „Banderceramiek" of ook „Spiraal-Maanderceramiek") tot een be volking behoorde uit den jongeren steentijd, waarvan de aanwezigheid tot nog'toe in ons land niet was vastgesteld. Daar deze wel tal rijke sporen in België, vooral in de omge ving van Luik heeft achtergelaten, had men steeds vermoed, dat ook ip ons land resten dezer cultuur zouden voor den dag komen. Daar het afgraven van kem dagelijks ver der gaat en er natuurlijk niet aan te denken valt dit stop te zetten, moest een middel worden verzonnen om de belangrijke gege vens, die de grond hier verborgen hield, voor dc wetenschap te redden. De eigenaars van de Belvédèrefabriek, de heeren P. Mar- res en Duynstee, die tot nog toe op de meest voorkomende wijze het verzamelen der vondsten hadden bevorderd, zegden ook hun volle medewerking toe om een nader in te stellen onderzoek mogelijk te maken. Zelfs zouden zij al het mogelijke doen om een gedeelte van het terrein tot het volgend jaar te sparen, zoodat dan onder leiding van dr. Holwerda een systematische ontgraving zou kunnen plaats hebben. Ondertusschen zijn vanwege het Rijksmuseum te Leiden alle maatregelen getroffen om bij het verdei bloot komen van cultuurresten deze voor de wetenschap te bewaren. Twee voorwer kers zullen voorloopig ter plaatse blijven, terwijl door. dr. Goossens, de onvermoeibare onderzoeker én kenner van Limburg's oudste geschiedenis, een gerégeld toezicht zal wor den gehouden. Men mag dus yèrwachten, dat, dank zij de genomen maatregelen, nog zeer belangrijke gegevens zullen worden verkregen. Prof. Heyrovsky, hoogleeraar aan de Tsje chische Universiteit van Praag, en dr. De- lejsek, privaat docent, hebben 5 November aan dé Tsjechische Academie van Weten schappen medegedeeld dat zij een nieuw scheikundig element, het „dvimangan", heb ben ontdekt, ingedeeld in de categorie der elementen onder het cijfer 75, i 1i mi Bpi Wegens valschheid in gèschrifte tot zes maanden veroordeeld. i; Wegéns valschheid iïv geschrifte had zich op 29. October 1.!. voor d-e vierde Kamér dei- Rechtbank te Amsterdam ic verantwoor den gehad e:en man, die „naam" gemaakt heeft, door, het feit, dat hij tijdens de vliég- demonstraties op de „Elta" heel heldhaf tig met een parachute van eén flinke hoogte uit een vliegmachine zou springen doch op het beslissende moment blijkbaar „draaierig' werd. Daar het vliegtuig zelf hiervan ook last kreeg wegens de zonderlinge manoeuvres van den parachutist in angst werkte de, helper van den piloot den man er met geweld uit. Een prachtige en behouden daling was het gevolg. De hem ten laste ge legde valschheid in geschrifte kwam hiei op neer dat hij in Augustus 1.1. zich een post wissel, groot 1.05 had toegezonden. Hij veranderde dien postwissel in 41.05. De postambtenaar, wien hij het vervalschte stuk ter inning aanbood, bemerkte onmiddellijk' het bedrog en arrestatie volgde, Bekl.' reeds meermalen wegens diefstal, verduistering en oplichting veroordeeld, is volgens'de psy chiaters een psychopaat, hoewel toereke ningsvatbaar. In genoemde zaak'werd bekl heden door de vierde kamer- der Rechtbank ver.oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Het O. M., mr. flr. van Thiel, had één jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. e In den morgen van den 30sten Mei j.l. werd de rust op het Bureau van het Bui- gerlijk Armbestuur te Amsterdam op de Noordermarkt verstoord door een werklooze, die niet eèrder wenschte heen te gaan vóói hem verzekerd was, dat hij uitkeering zou krijgen. De chef verzocht de politie om assisten tie en een agent wist den man te verwijde ren, "-maar moest daar allerlei scheldwoorden en verwenschiijgen in ontvangst nemen. De werklooze had zich heden wegens huis vredebreuk te verantwoorden voor den po litierechter Mr. Servatius. Dc man erkende, dat hij niet weg wilde gaan, toen de chef het hem herhaaldelijk verzocht had. „Ziet u meneer," verzekerde hij, cr was me door den huisbezoeker steun beloofd en nu wilde ik van den chef zekerheid heb ben. Maar die wilde me niets zeggen. En ik had zoo steun noodig, want mijn zeven kinderen en- ik hadden al in geen twee da gen eten gehad. We hadden honger".... 'De chef werd als getuige gehoord en hij vond, dat bekl. onrechtvaardig geweest was. Op den bewusten morgen kon hem nog geen antwoord gegeven worden, maar hij eischic het toch. Mr. S.: Hoe is tegenwoordig .de houding van steuntrekkers tegenover het Burgerlijk ■Armbestuur? Get.: Die wordt steeds slechter. Steeds meer geweld wordt er gebruikt door steun trekkers als ze bun zin niet krijgen. Hei- haaldelijk moeten de huisbezoekers of de ruiten van het bureau het ontgelden. Mr. S.; Ik wilde wel eens weten of be klaagde werkelijk reden had om te ver wachten dat hij ondersteuning zou krijgen. Get.: Hij heeft later wel ondersteuning gekregen. *Mr. S.: Dus aan zijn wensch is wel vol daan. - Het O, M. waargenomen door Mr. Mas- sink merkte op, dat het hier weer het oude liedje was. Bekl. kreeg zijn zin niet en dus moest het armbestuur er onder lijden. Het is wel waar, dat de nood hoog gestegen was, maar dit zou alleen als verzachtende omstandigheid kunnen géiden, als bekl. niet reeds meermalen ruw opgetreden was. Want hij had vonnissen achter den rug voor mis handeling en dierenmishandeling, behalve dan nog voor diefstal. Spr. vond een straf van twee maanden gevangenisstraf dan ook niet te hoog. Bekl.: Tegen den huisbezoeker heb ik nooit een brutaal woord gezegd. Alleen als de chef er bij komt, is er herrie. Hij wilde me buiten laten staan en ik had in geen twee dagen brood gehad. Mijn zeven kinde ren leden honger.... Mr. S.: Ik begrijp wel, dat dergelijke za ken zielig zijn. Maar daar wordt genoeg re kening mee gehouden. Anders zouden de straffen zooveel jaren en maanden zijn als zc nii weken en dagen zijn. Maar de lijd xs voorbij, dat ik voor deze misdrijven voor waardelijke straffen kan opgeven. Zoo her haaldelijk komt het voor, dat er gewelda- lig wordt opgetreden tegen het Burgerlijk Armbestuur, dat er zwaar gestraft moet worden. Ik veroordeel bekl. tot drie weken gevangenisstraf. De substituut officier van justitie, mr. J. H. de Visser, heeft het hooger beroep, in gesteld naar aanleiding van de vrijspraak van den inspecteur van politie E. M. en den agent A. S., inzake doodslag en poging tot doodslag op den molenaar Ambrosius in de Schiestraat te Rotterdam ingetrok ken. AMSTERDAM, 12 Nov. Eieren. (Vei ling Prinsengracht) Aanvoer 60.000 kippen-, Prijzen Hoogste f 14.75, midden f 13.50 14.00. AMSTERDAM, 12 Nov. (Noteering Vei ling De Jong Koene.) Druiven Alicanthen f 80104, Calebas de Tirleont f 4059, Soldat Laboureur f 50—84, Leghipons f 60 68, Beurre Clairgeau f 4858, Louwtjes f 2430, Boerengroentjes f 2432, Winter- bergamotten f 30—48, Winterjannen f 30 32, Giesen Wildeman f 3036, Transperant de Cronsel f 40—62, id. I f 28—32, Goud- reinetten extra f 3242, idem I f 1824, Bismarck f 2032, The Queen f 2034, Lemoenappelen f 2430, Gravensteiners f 2432, Goud Germain f 14—26, Lnadbur- ger Reinet f 12—26, Oranje reinet 1326, Peterselieappelen f 1624, Kaneelzuur f 14 20, Fr. Schijvelingert f 14—20, Bloemee f 14 18, dubb. benders f 1417, Notarisappe len f 2032, Jaap van dirk f 1215, Eva zoet f 1317, Sterappelen extra f 3638, I f 24 26, Campagnezoét f 1215, dubb. belle fleur f 17—25, bellefleur f 1218, Present van Engeland f 2034, Tomaten I f 4260, idem II f 1422, kassnijboonen f 6088, Belgisch witlof f 25-30, Hollandsch witlof f 2025, alles p. 100 kg., Bloemkool f 15 18.50, idem II f 5—11 per 100 sts. Selderie f 47, prei gf 918, peen f 1519 per 100 bos, andijvie f 1—2.20 per 100 struik, spi nazie f 0.601 per mandje, uien f 2.80—3.80 per baal van 25 kg., Zandeigenheimêrs f 5—- 9.60, drielingen f 4—6 per 100 kg. Bloemen. Pullings f 1728, Mont Blant f vl7—25, Louis Germ f 25—36, Vivian f 17—22, Sax expert f 18—29, Miss Cavell f 2538, Bouvardi's f 58, Am. anjers f 9 —13, Hadley f 16—30, Golden Ophelia f 8 —16, Ophelia f 8—15, Sunburst f 5—10, Keizerin f 5.50—12, Columbia f 10—17 per 100 ranken. AMSTERDAM, 12 Nov. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 3.60—3.75, id. Blauwe 3.50—3.60, id- Eigenheimers f 2,903,10, id:. Bravo's f 3.253.50, id. Blauwe Eigenheimers f 3 3.10. Friesche Borgers f 2.702.80, id. Roodstaf f 3, Zeeuwsche blauwe poters f 1.80 —2.10, id. bonte poters f 1.80—2.10, Anna Paulowna Zandaardappelen f 3-505.50, Hillegommér Zandaardappelen f 5.50, Drent- sche Eigenheimers f 2.402.80 per hl. Zeeuw sche uien f 2.50—2.75 p. 50 kg. Friesche ra pen f 1.601.70 per 60 kg. ENKHUIZEN, 11 Nov. Aardappelen blauwe f 1.65—1.80, bravo's (Enkhuizer gele) f 1.75—1.85 per baal (100 pond). ELST (Bet.) 11 Nov. Fruitveiling V.V.O. B. Goudreinetten 1ste soort 1321, 2de soort 7—11, extra 2437, Bellefleur 1ste soort 1318, 2de soort 811, extra 2223, Fransche Bellefleur 1922, Present of En geland 2130, Sterappels 1ste soort 1726, Paradijs 1011, Court Péndu 914, Gulde- lings 1314, Citroen bellefleur 2123, Lëmoetiappels 25—32, Notarisappels 21--22, Blenheim Reinetten 1823, Princesse Noble 2342, enkele benderzoete 1011, Cam- pagnezoet 1213, Gerrit Roelofs 91411, dubb. benderzoet 1013, zoete Bellefleur 9%—10, Jasappels >1—12, Bergamotperen 2831, Leghipont lsrte soort 5559, extra 67—68, IJsbouten 36, Winterjannen 32, Black Aliceinte lsre soort 83103, 2de soort 5069 ct. per kg. GOUDA, 12 Nov. Kaas. Aangevoerd 92 partijen, le soort f 62—65, 2e soort f 5861, rijksmerk le soort f 6467, 2e soort f 60— 64, zware f 71. Handel matig. HOORN, 12 Nov. Kaas. Aangevoerd 105 stapels fabriekskaas f 58 17 stapels boeren kaas f 57 st. fabriekscommissie f 11 st. boerencommissie f 58. Totaal 43 stapels wegende 27.076 kg. Handel vlug. WIJK BIJ DUURSTEDE, 11 Nov. Fruit. Goudappelen 9%-11.72 c-> koningspippe ling 9101/2 c., gele goudappelen 1017 c., grove idem 1319% c., schijvers 78% c., pippeling 819% c., benders 7—8% c., camp. zoet 1012 c., jasappelen 1011 c., handappelen 10 13 c., gertroelof 66% c. per kg. HOOFDDORP. 12 November. Nieuwe tar we 12—14; rogge f 8.50—9.50; Gerst Che- vallier 11.50—12.50; Wintergerst 10—11; Haver 9.5010.50; Witeote Duiveboonen 1416 Paardeboonen 11.5012.50; Groe ne erwten 12.50—,16.50; Schokkers 15 26; Karwei 2425; Geel mosterd 30— f 38; Blauwm,aanzaad 4549; Koolzaad f - 2425; Kanariezaad 1820. GOUDA, 12 November 1925. Boter weinig aanvoer. Weiboter 130140. Handel vlug. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, 350 450. Handel vrug. Vette varkens groote aanvoer. 4446 ct. per half K.G. Handel vlug; mager varkens, groote aanvoer, han del matig; 4045 ct. per half K.G., han del matig; magere b.ggen, greote aanvrrer, 1222 per stuk, handel stug; zuiglamaie- ren, redlijke aanvoer, 2532. handel matig; nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel matig. Eieren. Weinig aanvoer. Handel vlug per 100 stuks 15—17. In de infanterlekazerne te Amersfoort is inen begonnen, de soldaten op Maandag en Dinsdagmiddag, te laten samenkomen, 'om te zingen. De stafmuzikanten zullen het zingen om beurten begeleiden, terwijl een luitenant voor de orde zorgt. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6