i Mij smaakt alléén een BROCHES cigaret Spaarne"Kamk I GRATIS Luxe Boos v. Rossem's Tabak Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waarorder het geïllustreerd Zondagsblad in aclit bladzijden. Leekepreeken. Zaterdag 14 Nov 1925^ 50ste Jaarg. No. 16198 Wij confroleeren Uwe ultüotircgen met volledige garantie tegen renteverlies St. Nicolaas-Carieau Miio en Poorters Toeback VACANT Bureaux: NASSAULAAN 49. Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 a ■na a a HAARLEM. BEVERWIJK. 15 November Agenda 16 November De Bibliotheken der St. Vincen- centisjsvereeniging zijn geopend: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Geelziek in Hyacinthen. BEVERWIJK. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. HILLEGOM. Plechtige inwijding •„Huize St. Joseph." J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat IC Haarlem. Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Inhoud Fl. i.20 en Fl. 1.70 per doos. IIEIVE COURANT Je abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel mt 15 cents bij voorui'. betaling Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel Alle abonne s op uil oiau zijn, mgevoige ue verzeKeringsvoorwaaruen Orinn l-evensiange geneeie oiigesciimtneicl toi weraeii uooi f 7CO tjO een ongeva. inc. tegen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen 1 OUUU." verlies van beide armen beide been en of beide oogen 'oodeli'ken atloo" dij verlies van een hana f inr 01) verlies van een f Efl dij een breuk van dijivier) -en voet of eeri oo» I I&3" duim of wijsvinder "U. oeen of arm oij verbes van een vinger 115. EERST HET NOODIGE! benige, blijkbaar vluchtig gemaakte, op merkingen van de redactie bij een bespre king. van het nieuwe jaarboek der St. Rad- ooudstichting, hebben, mij deze week bij zonder-getroffen. Het zal mij wel vergund worden ik mag in mijn wekelijksche pree- icen nog wel eens een potje breken, dat heb ik al lang gemerkt om bij dat redactio- neele artikeltje eenige kantteekeningen te maken. Een ieder heeft zijn stokpaardjes en zijn voorkeur. Zoo raakt men mij in mijn gevoe lige zijde, wanneer men over de R.K. Uni versiteit praat. En nu is mijn stelling, die ik nader wil bewijzen, dat den Nederlandschen katholie ken eens stevig, door een man van algemeen ;rkend gezag, de ooren moesten worden ge- vasschen over hun onverschilligheid ten rpzichte van de eigen Hoogeschool. Zoo heb ik mij allereerst een beetje gie- èrgerd aan het feit, dat de redactie van dit alad, blijkens haar in volle onschuld geda ne mededeeling het jaarboek, bedoeld als propagandaboek der St. Radboudstichting, eerst in net begin van deze week ontvan gen heeft, terwijl het werk al wel zes we ken geleden is uitgekomen en onder comité leden verspreid. Zoo erger ik er inij even eens al lang aan, dat er geen gewag ge maakt wordt van een onlangs van de hand van Henri Hermans verschenen uitmuntende' brochure over de beteekenis van onze R. K. Universiteit. Hoe zit dat? Kennen degenen, die hiervoor verantwoordelijk zijn, den in vloed, de macht niet van onze R.K. dagbla den? Waarom kloppen zij daar dan niet het allereerst aan, om het propaganda-materiaai voor onze R. K. Hoogeschool bekend te ma ken? Doch dit in het voorbijgaan. We hebben nu vernomen, dat de op- irengst der giften voor de Nijmeegsche ïoogeschool achteruitgaat. Maar het ergste s ,dat de animo bij de aangewezen propa gandisten zelf niet al te groot schijnt te zijn In bovenbedoeld jaarboek toch kan men tientallen malen gewag vinden ge maakt van parochiale comité's, die, na her haaldelijke aanmaningen, niets van zich la ten hooren; die geen verslag en geen ver antwoording inzenden! En wanneer de daad werkelijke sympathie bij dit groene hout al zoo gering is, hoe zal het dan bij het dorre hout zijn? Hier kom ik, waar ik wezen wil. Dat Ne- aerland eerst in 1923 een Roomsche Univer siteit heeft gekregen is voor heel de wereld altijd een raadsel geweest. Er is geen streek op den aardbodem, waar het Room sche leven op zulk een geringe oppervlakte zóó van alle kanten naar buiten schiet in kerken en kloosters, in scholen en gasthui zen, waar zóó veel Roomsche verenigings gebouwen en vereenigingen zijn, zóó veel katholieke dagbladen en tijdschriften, waar de Roomschen zóó getrouw de leiding van bun Bisschoppen volgen, zóó aanhankelijk aan Rome zijn en vooral zóó offervaardig voor de katholieke zaak. En toch kon die koepel van alle Roomsche culluur, een eigen Universiteit, maar niet worden gebouwd. Eindelijk is ook deze leemte aangevuld, maar wie durft zeggen dat de beteekenis zan die stichting tot hart en ziel var, ons Roomsche volk is doorgedrongen? Nog veel te veel heerscht de opvatting: zoo'n Univer siteit is goed voor menschen, die er hun kin deren kunnen heensturen, daar heb ik niets aan! Men geeft een keer wat om aan de roepstem van den Bisschop te gehoorzamen, maar uit volle overtuiging niet. Bij wijze van spreken betaalt men zijn contributie voor de vakvereniging, zijn abonnements geld voor zijn krant, zijn lootje in een of andere liefdadigheidsloterij met veel meer ambitie. Men ziet dan, wat men voor zijn geld krijgt. Maar zoo'n Universiteit is zoo'n *'aag begrip. En dan mogen de beroemde en welsprekende hoogleeraren van de Nijmeeg sche Alma Mater op vergaderingen en in de dagbladen schitterende betoogen houden over het nut en de noodzakelijkheid dezer Roomsche instelling: men komt daar een voudig niet bij, of slaat de stukken in de courant over! Niets voor mij! dat is de grondgedachte van allen, die matig onver schillig tegenover de Roomsche Universi teit staan En dat zijn er tienduizenden. Kortzichtigheid en anders niet! Zal het dan nooit eens tot onze Roomsche gemeen schap doordringen, dat de vorming van een leger wetenschappelijke mannen en vrou wen, een absolute noodzakelijkheid is voor onze toekomst? Van onze priesters begrijpt en waardeert het Roomsche volk de zorg vuldige en speciale opleiding zoo ten volle Men begrijpt dat een Roomsche priester- schap gevormd moet worden in een eigen omgeving; dat de waarheden van geioots- en zedenleer met niet genoeg waarborgen voor zuiverheid kunnen worden omgeven; dat onze voorgangers in het geloofsleven met de meeste zorg moeten worden voor bereid. Dat begrijpen ook die honderddui zenden, die zelf niet het geluk hebben een zoon aan de Kerk af te staan Maar heeft het voor ons allen dan ook geen beteekenis, hoe de leeraren gevormd zijn, die op de middelbare scholen onze kinderen docee- ren; hoe de geestelijke vorming is van hen, die optreden in het openbaar bestuur, die onze» staatkunde leiden; de openbare mee ning vormen ten opzichte van allerlei vraagstukken van den dag, die maar ai te vaak innig verband houden met het Room sche geweten? En dan, is het ons onver schillig of wij Roomsche dokters hebben en hoe hunne vorming is geweest? Vaders en moeders van gezinnen, die zoo dikwijls in den huisarts een vraagbaak zoeken, ook in gewetensvragen, zullen het antwoord hier op kunnen geven. Gelukkig heeft groote waakzaamheid der geestelijke overheid ten opzichte der studeerenden aan de openbare hoogescholen een aantal katholieke medici kunnen afleveren, waarop wij trotsch mo gen zijn. Maar is hun aantal, vooral op het platteland, voldoende? En ingewijden we ten uit treurige ervaring, hoeveel schoone jonge Roomsche bloesem in de groote ste den aan de Universiteiten verloren is ge gaan, of ontkiemd is tot mannen, wel van wetenschap, maar van liberale denkwijze, van nauwelijks uiterlijke katholieke prac- tijk, zonder voorbeeldig en innig geloofsle ven. En juist aan de intellectueelen van de daad hebben wij zoo groote behoefte en zal die behoefte in de naaste toekomst hoe lan ger hoe grooter worden. Wanneer men een wachtkamer van een Roomschen dokter mot overwegend katholieke practijk binnen treedt en men vindt daar stapels nummers van „Het Leven" of dergelijk soort littera tuur, men ziet daar wachtende kinderen in bladeren, dan voelt men, dat er in de vor ming van onze wetenschappelijke mannen iets niet in den haak is. Nu wil ik nog zwijgen van die alles over- hcerschende gedachte, welke bij de stich ting van een Roomsche Hoogeschool voor zit, dat zij n.m. als geheel de katholieke we tenschap wijd kan doen uitstralen en al wat edel en nobel van hart is, maar de genade des geloofs mist, kan trekken en leiden naar de Roomsche schoonheid en waarheid; dat zoo'n katholieke hoogeschool meer dan iets anders in staat is om het beschavings leven van een land met rijke kiemen te be vruchten. Voor de onverschilligen, die altijd maar zuchten: „wat heb ik aan zoo'n instelling" meende ik goed te doen eenige voorbeelden uit het lpven aan te halen, voorbeelden, die voor ieder tastbaar zijn. Maar wanneer dat alles dan waar is, laat er dan ook voor die gewichtige instelling eens wat meer enthousiasme onder ons ko men! Een weinigje van de geestdrift waar mee men opgaat een tooneel- of een dansclub, een voetbalvAeeniging en van al lerlei, dat wij onder Roomschen naam pro- pageeren. Het is mooi, dat wij ons Room sche leven juist als de niet-kaiholieken uit bouwen; dat wij voor alles onze eigen or ganisaties, clubs en vereenigingen hebben; dat wij leven in den vollen zin van het woord. Maar laten wij weten te onderschei den „Jusschen onverschillige, wenschelijke, nuttige en noodzakelijke dingen. Laten wij ons in het onverschillige en onnoodige, des noods in het wenschelijke en nuttige beper ken om aan het noodzakelijke allereerst on ze aandacht Ie wijden. En de toekomst van Roomsch Ne'derland duidt er met onmis bare teekenen heen, dat onder dat aller noodzakelijkste behoort: de spoedige af bouw van onze eigen Katholieke Hooge school! HOMO SAPIENS. «MSI"] lal!» R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloera- hofstraat 1 Alle werkdagen van vra 10—12 uur, des middags van 2 -4 uutv en avonds van 8-9 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R, K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K- Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegst^ra aan het Bu reau BI weg 309 Overveen idr C Bosch) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek 1 van de kinderen J. Wie volgt nog? Alles is welkom, Bdcken, speelgoed, koek, enz enz. Het zal natuurlijk moeilijk zijn iedereen, die graag wat wil geven aan huis te bezoe ken met de lijst, maar het oude adres is neg, bekend en om dus iedereen in de gele genheid te stellen, kan het ook gebracht worden bij den Binnenvader, Hagenstr 10. OPHEFFING ZONDAGSPOSTBESTELLING De directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat met ingang van 15 November a.s. te Spaarndam en te Santpoort-dorp des Zondags geen briefpostbestelling meer zal werden uitgevoerd. In de plaats hiervan zal de gelegenheid worden gegeven om des Zondags de corres pondentie tdn hulpkantore kosteloos af te halen of te doen afhalen voor zoover be treft Spaarndam van 8.30 v.m.—9 uur v.m. en Santpoort-dorp van 8.15 v.m.8.45 n.m. r Sociëteit „St. Bavo". Jaarfeest Volks bond 8 uur. Stadsschouwburg 2 uur Kindervoor- steling „Pietje Bell'' 8 uur Veree- nigd Toonee'l „De Pelikaan". Schouwburg Jansweg Mevr. Hopman Kwast „De Kingsford school 2 uur. Gem. Concertgebouw Leden Middagcon cert kwart over 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Eevo" Groentenhandela- ren „St. Marcus 8 uur Tooneelclub „Amicitia" 8 uur Bestuur Overheids personeel 8 uur. Gem. Concertgebouw Alliance Iranyaise 8 uur. Restaurant Brinkmanc Middenstandscen trale voor Haarlem en Omliggende ge meenten 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen - Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 22 November, dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 Vi uur R.K Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen vaD 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2—5 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtenös en op Zon en Feestdagen Llitleeuen van boeken van 2 tot 5 uui en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofs.tr 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van t2 R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde - St Franciscus - Aanvragen te richter i Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht l, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (KleverparkwegJ Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week '"aarg"nomen door dt fa. Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 14. Telefoon 11000; L. Schoorl. Frans Halsplein 1. Telefoon 11180 en de Bosch cu Vaort Apotheek, Boekenrodestraat 13. Telefoon 13290. Vrijdagavond van TA9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7/4 9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van TA9 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag, en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. UIT HET BLOEMBOLLENVAK. Aan het „Kweekersblad" ontleenen wij de volgende mededeelingen over den invoer van narcissen in Amerika, een kwestie van groot belang in de bloembollenwereld De Hollandsche bloemisten, die Narcissen geplant hebben in Amerika, hebben in eene vergadering, die te New-York gehouden is, zich verklaard vóór de sluiting van Amerika voor Narcissen.* Sommigen van de firmanten in Nederland zijn daar niet over tevreden en trachten de uitspraak, daar gevallen, te herroepen. Van verschillende zijden wordt in Amerik oppositie gevoerd tegen de uitsluiting van Narcissen. De Bloemistenclub te Albany heeft een brief gezonden aan den Minister van Landbouw, Secretaris Jardine, onder teekend door 75 personen, waarbij er op wordt aangedrongen de sluiting nog zoo lang uit te steilen, totdat de eigen productie in staat zal zijn de 100 millioen Narcissen, die het land per jaar vraagt, te leveren. De sluiting nu zal veroorzaken een groote verwarring in de zaken, die er op ingericht zijn deze bollen te verhandelen. Afgekeurd wordt, dat deze maatregelen genomen worden door de Fed. Hort. Board, die bestaat uit entomologen. Het is niet in den lijn van de Amerikaan ~che democratie, dat anderen over onze belan gen beslissen, zonder dat wij als belangheb benden op eenigerlei wijze invloed daarop kunnen uitoefenen. Indien de invoer van Narcissen moet wor den stopgezet, dient men er mede te wachten, totdat er zooveel Narcissen in Amerika ge kweekt worden als het Amerikaanscbe pu bliek vraagt. De Garden Magazine and Home Builde schrijven, dat Amerika per jaar noodig heeft 100.000.000 Narcissenbollen. Onder gunstige omstandigheden kan Ame rika thans zelf' leveren 8.0Ó0.000 leverbare Narcissen. De Board schijnt den Narcissenhandel weg te willen hebben. De man, die de bollen wil hebben, denkt er anders over. Ieder tuinman zal u vertellen, dat alle ziekten, die er in de plantenwereld be staan, Amerika zelf al heeft, zoodat daar een sluiting niet voor noodig is. Er wordt beweerd, dat de Narcisvlieg de uien bedreigt, doch nergens is aangetoond, dat dit werkelijk zoo is. Uien schijnen sterk genoeg, om dit te doorstaan. VOOR ONZE EIGEN WEEZEN. Bij den Binnenvader van het St. Jacobs- Godshuis zijn de laatste 14 dagen de volgen de giften ingekomen. De heer L. 1-50, R.. K. Bouwvakpatroons 25. Voor het St Nicolaasfeest hebben Henny, Wim, Lisie en Willie hun spaarpot omge keerd en voor de weesjes daarin gevonden 8 dubbelties. 3 kwarties en een stuivertie Het Kweekestblad schrijft Het geelziek in Hyacinthen heef: een ver ontrustende uitbreiding aangenomen. De beste kweekers staan verbaasd over de he vigheid der besmetting. Een grondige bestudeering van den aard en de beste bestrijdingswijze op wetenschap pelijke basis is dringend "noodig, maar zal wel eenigen tijd op zich laten wachten. In dien tusschentijd doet. men zijn best de ziekte te bestrijden. Maar hoe Weinig saamhoorigheid wordt betoond. Er wordt over gesproken, allerhande frappante voor beelden worden aangehaald over de hevig heid van het optreden, maar een krachtige actie van alle Hyacinthenkweekers is achter wege gebleven. De commissie voor Overleg voor het We tenschappelijk Onderzoek heeft de bercnik- king gekregen over een bedrag van 9.000, welk bedrag besteed z«i wc - en om den aate der besmetting van het geelziek en andere ziekteverschijnselen vast te stellen en te trach ten deze ziekten doelmatig te bestrijden. De Hyacinthenkweekers vergeten het hunne bij te dragen, door hun formulier in- te zen den voor het „2-cents-per-Roe"-fonds. Moe ten de Narcissenkweekers voor dë Hyacinthen betalen Een beetje meer helpers worden gevraagd. Een andere kant mag ook wel eens bezien worden, n.l. Wordt het niet hoog tijd, dat de Hyacinthenkweekers meer hulp krijgen van de arbeiders in het vak Wij bedoelen dan hulp in den vorm van kennis en mede werking om de bollenziekte te bestrijden. De R.K. Landarbeider heeft reeds ingezien, dat het voor de arbeiders van groote beteekeni is kennis te nemen van den aard van het geel ziek en nam over uit het „Weekblad" het ver lag van den voordracht van Dr. Van Slog- teren over het geelziek. De Hyacinthenkweekers zullen goed doen een aan de hand van de praktijk geschreven brochure te verspreiden onder de arbeiders, om hun de noodige kennis bij te brengen cp welke wijze, voor zoover dit bekend is, de besmetting zooveel mogelijk tegengegaan kan worden. De arbeiders, die eiken dag in de bollen werken, moeten de helpers worden. PROP AG AND AC LUB. DE ONDERHANDELINGEN INZAKE DE EENHEID IN DE GEMEENTE-POLITIEK. Gisteravond heeft de R. K. Propaganda- club een vergadering gehouden in het K. S. A.-gebouw, onder voorz.tterschap van den heer B .Machielse. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat vooral in dezen tijd van pol tie- ken chaos, de propagandaclub groote diens ten kan bewijzen, door een middenweg to vormen en de hand te reiken aan de twee richtingen, welke hier zijn onts'aan. Dan hield de voorzitter een beschouwing over den po-litieken toestand, ontstaan door de kwestie van het gezan'schap bij het Vati- caan, en vond daarbij- aanleiding om aan te sporen tot een krachtig meewerken aan de versterking van de R. K. Staatspartij, De agenda vermeldde o.' m. mededeelingen in zake de eenheid in gemeente-politiek. De heer De Groot als ter zake kundige gaf een uiteenzetting van den loop en het resultaat der onderhandelingen, welke zijn gevoerd. Na een overzicht te hebben gegeven van de voorgeschiedenis, deelde de heer De Groot mede, dat een commissie was inge steld om de zaak in studie te nemen. Eer vergadering met het bestuur der R. K Kiesvereniging „Recht en Plicht" werd ge houden en als gevclg daarvan meende de commissie aan de vertegenwoordigers van de groep, welke blijkbar voornemens was een kiesvereniging op te richten naast de bestaande, drie pun'en te kunnen voor leggen, welke tot overenstemming zouden kunnen leiden. Name'ijk le: de raadfractie te vragen, ol deze er genoegen mee neemt, dat de heer Eyk'ng zitting neemt ,in de fractie; 2e: te bewerken, dat het bestuur der Kiesvereni ging een daad van toenadering doet, een gebaar, hetwelk een uitneodiging zou betee- kennen voor de ongeorganiseerde kiezers van „komt weer tot ons 3e de verzekering dat er altijd een groep zou zijn die deze kie zers zal steunen, indien mocht blijken, dat bet bestuur der kiesvereeniging zijn plicht niet deed. Al deze punten werden verworpen en de eisch werd gesteld, dat het bestuur dei- kiesvereniging zou aftreden. De commissie heelt het bestuur van dezen eisch op de hoogte gebracht en in een schrijven den stand van zaken uiteengezei. Hierop werd ten antwoord ontvangen, dat het bestuur bereid was af te treden, indien (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen. Maand .gs. Woensdags. Vrij dags van 6—9 uur n.m en Zaterdags van 59A uur en in het St Joseph- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56!4 uur daardoor de gcede zaak gediend kon wor den; evenwel onder voorwaarde, dat de namen van de eischen-kiezers zouden ge- ncemd worden en dat blijken zcu. dat de eisch door een voldoend a*antal werd onder steund. Dit antwoord werd in een vergadering van de commissie met de vertegenwoordi gers behandeld. Ook nu werd g.een over eenstemming bereikt; de vertegenwoordigers wenschten de voorwaarde niet te aanvaar den en eischten een onvoorwaardelijk af treden. In dit stadium verklaarde de commissie alles gedaan te hebben, wat zij kon, maar dat op deze manier geen resultaat was te bereiken. Hoezeer zij het ook betreurde, heeit zij de onderhandelingen moeten afbreken. Ook het verloop van deze vergadering is ter kennis van het bestuur der kiesvereeniging gebracht. De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan de ccmmissie en deelde daarna mede, dat de bestuursfuncties als volgt zi;n verdeeld: B. Machielse, voor zitter; W. de Groot, secretaris: H. J. Trcmpert, penningmeester; Ph. van Ncort, bibl'othecaris; Jb. van Zutphen, vice-voor- zitter. Besloten werd de propagandaclub den naam van den grooten Nederlandschen Apologeet Petrus Canisius-, te geven. Inmiddels was de Hoog Eerw. Deken Lucassen te.r vergadering gekomen. Medegedeeld werd, dat het conceptregle ment op de volgende vergadering zal worden aangebeden. Geruimen tijd werd van gedachten ge wisseld over de te voeren actie, het uit- noodigen van sprekers en het houden van debat ing-av enden. Ook van de rondvraag werd een dank baar gebruik gemaakt. Personalia. De heer B, Th. M. Truf- no, volontair ter gemeente-secretarie, is tnotmd lot burgemeester van Huist. Verduis'oring. Door de Rijkspolitie erd aangehouden en aan de Justitie cvrr- geleverd J. v. E., alhier, inzake vcrturisïe- ,'ing van een rijwiel. Witte Bioscoop. „De vroolijke jongens an Pittsburg" is de titel van het hoofdnum- ner hetwelk deze week in de Witte Bios coop wordt vertoond. Het is dc geschiedenis van een -ijk ge- vorden. boerenfamilie, die zich plotseling n een zeer deftige omgeving geplaatst ziet en natuurlijk zich heelemaal niet overeen- omstig dien stand weet te g.-dragen. Om de talrijke dolle verwikkelingen die daar door ontstaan naar waarde le kunnen be- »ordeelen, moet men deze film gaan zien. Men verzekert zich daardoor een genoi- vollcn avond, terwijl hel programma voo>. een ieder geschikt is om gezien le worden! Gisteren had de plechtige inwijding plaats van Huize St. Joseph aan de Maria- straat alhier. De mooie Kapel zag er een voudig smaakvol uit, terwijl in de hal als anderszins plantenversieringen waren aan gebracht. Te 8 uur werd een Plechtitge H. Mis op gedragen door den Hoogeerw. Heer Algr. /iondag van Vogelenzang, waarbij de Zeer eerw. Heer Pastoor Krook als Diaken as sisteerde en de Zeereerw. Heer Pastoor Van eeuwen als sub-diaken, terwijl mede in het Priesterkoor had piaats genomen de Zeereerw. Heer Pastoor Ten Brink, die rus tend is in Huize Joseph. Het koor der Eerw. Zusters voerde zeer verdienstelijk uit de Mis Salve Regina van Stable en een tweetal meerstemmige gezangen van Haller. Bij deze plechtigheid waren tegenwoor dig: het Armbestuur, het Kerkbestuur der beide parochies, een députatie der Si. Elisabeth- en St. Vincentiusvereeniging, de architect Prinsenberg, de opzichter van het werk, Bakker, de aannemer W. P. de Vreede van Noordwijk en enkele genoo- digden. Van de genoemde besturen waren mede de dames tegenwoordig. Onder de plechtigheid naderden velen tot de H. Tafel. Hierop volgde een gemeenschappelijk ont rijt, waarna te 10 uur de inwijding van het :uis en van den Kruisweg der Kapel plaats had, mede door Mgr. Zondag met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Mede waren tegenwoordig de Weleerw. Kapelaans der heide parochies. Na de inwijding sprak Mgr. Zondag een kort, maar hartelijk woord van felicitatie aan het Armbestuur en richtte zich tot den Herder der parochie, die zich zooveel moeite en zorgen heelt getroost, om deze stichting te vergrooien en te verbeteren. Spr.. hoopt, dat er veel liefde en barmhar tigheid voor de armen van deze inrichting zal mogen blijven uitgaan en Gods Zegen, dezen m orgen aan het Altaar afgesmeekt, op Huize St. Joseph door diens machtige voorspraak moge rusten. Hierna was het woord aan den heer Th. Jonkheer, voorzitter van het Armbestuur. Middelerwijl waren mede tegenwoordig ge komen de burgemeester en de beide wet houders, alsmede Dr. J. H. der Weduwen en de heer J. H. A. Vooren, zijnde het Dag. Bestuur der Vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose. De heer Jonkheer begint met allen har telijk welkom te heeten, die aan du uitnoo- Jiging, om hier tegenwoordig te ziin, heb ben gehoor gegeven. Daarna gaat spreker kort na, de Armenzorg voorheen en thans. Met de uitbreiding der gemeente werden ook de zorgen voor het Armbestuur zwaar der. Reeds lang werd uitgezien naar een uitbreiding, een vergrooting en verbouwing, zooals we thans gereed zien. Het doel van wat u hier ziet, is nfet geweest het bezit van een mooi en fraai gebouw, doch meer steun te kunnen verleenen aan de armen en het thuis ook voor betergesitueerden zal langs dezen weg gemakkelijker de mid delen vinden, om het mooie doel te ver- Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stilstand. OPGAVE: Licht op. De lantaarns moeien morgen worden opgestoken om 4.36 en Maandag om 4.35. Naar waarnemingen in den morgen van 14 November 1925. Hpogste Barometerstand 765.9 m.M. te Maastricht. Laagste Barometerstand 742.3 m.M. te Isaljord. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 November: Meest zwakke wind uit zuidelijkt rich tingen, nevelig tot half of zwaarbewolkt, reinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt of lichte dooi. wezenlijken. Spreker dankt allen, die heb ben medegewerkt voor het welslagen an bet geheel en in het bizonder de Geestelijk heid der 2 parochies. Pastoor Krook, hierna het woord verkrij gend, feliciteert het Armbestuur met het mooie bouwwerk en dankt hartelijk voor hetgeen dit voor de totstandkoming hecit verricht. Evenzeer spreekt ZEw. woorden van lof tot den architect, die niet over groote geldmiddelen kunnende beschikken, voor bouw en verbouw er toch in geslaagd is een kunstwerk te scheppen, dat geheel voldoet aan de eischen van den tegenwoor dig tijd. Mede brengt spr. dank aan den op zichter en den aannemer voor de betoonde activiteit. Burgemeester Wentholt ieliciteert namens het Gemeentebestuur het Armbestuur met deze mooie inrichting en dankt voor de steun, die van hieruit altoos zoo belangeloos gegeven is ban de T. B. C., aan de zieken en de oude van dagen; ZEA. hoopt, dat de inrichting in bloei moge toenemen en roemt het gebouw als een verrijking van Hillegom met een mooie inrichting. Dr. Der Weduwen, voorz. van de T. B. C. vereeniging, sluit zich gaarne bij die woor den aan en spreekt gaarne zijn voldoening uit, over hetgeen is tot stand gekomen, het hygiënische van de instelling en de verzor ging wekken aller waardeering. De heer Vooren zegt o.a. als secrefaris der T. B. C. de patiënten der lighal meer malen hier te hebben bezocht. Steeds mocht hij bij ervaring getuigen, hoezeer de patiënten de goede zorgen der Eerw. Zus ters ondervonden en waardeerden. Het is een groot voordeel voor de Gemeente zulk een huis hier te hebben en het verheugt spr. bijzonder voor de goede zustertjes, die geheel hun leven besteden aan weldoenen opofferingen, dat ze thans zulk een mooi huis hun huis mogen noemen. De liefde, die hier dienend rondgaat wekt begrijpelij kerwijze wederliefde. Bij het verlaten der inrichting betuigden beide Wethouders, gaarne zich aansluiten de bij het gesprokene hunne volle tevre denheid. We behoeven niet te zeggen, daf het voor de Zusters en voor alle inwonenden een geheel bijzondere feestdag is geweest. Omringd door alle Zusters dankte de Moe der-Overste het Armbestuur voor Hetgeen is verrezen welk hartelijk woord door een even hartelijk van den heer Jonkheer werd beantwoord. Vermelden we nog, dat alles tip-top in orde is, practisch en modern. Huize Jo seph beschikt over niet minder dan 25 Ka mers voor diverse personen, er is een lift, electrisch licht, waterleiding en telefoon. Voor eerste hulp bij ongelukken is een mooie zaal, een ruime kliniek, een pracht Hoogtezon-kamer etc. Vermelden we nog, dat de centrale verwarming gelevefd werd door de firma Bonarius te Bloemendaal, de electrificatie door den heer Kok alhier en de waterleiding met. 'bijbehooren door den heer C. Meijer alhier. Gedurende den dag kwamen vele geluk- wenschen schriftelijk in, alsmede vele bloemstukken. Moge onder Gods zegen de goede Zusters van Huize St. Joseph nog tal van jaren hare vele werken van barmhar tigheid beoefenen! Aan haar en aan het Armbestuur onze oprechte felicitatie? ONTSLAGNAME VAN HET MINISTERIE. COLIJN? Naar de „Msb." meent te weten, bestaal er vrij groote zekerheid, dat ook de andere 5 ministers hun ontslag zullen nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1