erkeersonf evallen. De R.K. Middenstands- vereeniging. f 50, Amsteidamsche Antaiet M Maandag 16 November 49ste Jaargang No. 16199 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De consequentie van fatsoen. Ml' KW LITEII VESZEG IDE ZÜIIN Ook te Amsterdam - Leiden - iussum - Kaaiden BINNENLANDSCH NIEUWS. HET MINISTERIE TREEDT AF De portefeuilles ter beschikking. TADSNl Agenda 17 November De opening- van het winterseizoen. In 't geweer! Marius Monnikendam Bietenbouw. Gouden tooneeljubileuni Frits Tartaud. Bij een jubileum. J. J. WEBER ZOON Haarlem. Konnigstraat 10 Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS." De verkiezingen in T sjecho-Slowakije. De constitutioneele verkiezingen in Perzië. Generaal Sarrail *e Parijs aangekomen- Ue abonuemenTspnjs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No *5970. NIEUWE ARLEIWSBH Advert en tiën 35 cents regeL Bii contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezunoen mededeeling. 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per alaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling b*u.25' vcricKcimgsveorwoaruen Ojlflj) ueveflssui*; getieeie ongeseuiKtrieiu ioi WttKeu oüoi f 7^0 bt) een ongeva. mei f OCfl dij verlies van een lianQ <<ar dij verü ongeval en verzekerd voor een der volgende- uitkeerineen 0UUU. verlies van beide armen heide beener» of beide ooeen 1 3U« doodeliiken afloop »er» voet o een ooe 1 duim of verlies van een wiis vineer OIJ een breuk van f l fl OU verlies van een 'been of arm: 1 ftU". ndere vinger Aan bovens laanden titel van het tooneel- spel van den bekwamen Italiaanschen schrij ver, waarin Jan Musch zoo aangrijpend de hoofdrol speelt, dachten wij na de verschij ning van het communiqué j.l. Zaterdagmid dag, aankondigend het ontslag van het mi nisterie. Deze ontslagname is ook de con sequentie van fatsoen, in, dit geval van po litiek fatsoen. Alleen komt deze fatsoens rilling vier dagen te laat; ze had er moeten zijn Woensdagmiddag, onmiddellijk na de stemming over het voorstel-Kersten. Zoo goed als de vier Katholieke ministers had de heer Colijn ook zijn eigen ontslagaanvrage in den zak moeten hebben; of liever, de heer van Karnebeek had het voorstel namens de regeering onaannemelijk moeten verklaren zij het dan met de ministers de Geer en Schokking in de minderheid. Dan was er het conflict tusschen de Kamer en Regeering ge weest, waarover nu zulke zwaarwichtige staatsrechtelijke betoogen worden opgezet. De heer Colijn had dan, na van Karnebeek het woord nemend, en schorsing der beraad slagingen verzoekend, een ongenblik van ont roering kunnen verwekken bij den ontijdigen dood van deze nog jonge regeering, al zou hij de zaal dan ook niet zóó gegrepen heb ben als Jan Musch het kan in zijn vertolking van de rol van Baldevino. Nu hebben wi" meer dan 'n halve week op 't trekken van de ecnig mogelijke conclusie moeten wachten en dat aarzelen en weifelen, maakte niet den in druk, die bij een dictatorsfiguur als die van den heer Colijn past. Reeds Vrijdag hebben wij er op gewezen, dat het ontslagnemen van het geheele ka binet een politieke noodzakelijkheid was. Het conflict, Woensdagmiddag uitgebroken, was in de kiem al aanwezig, toen de heer Colijn onvoorzichtig genoeg was op 31 Juli een regeering te beginnen met de verklaring van de chrislelijk-historischen, dat zij zich bij de stemmiag over den Vaticaanpost hun vrijheid voorbehielden (parlemelitaire terir vóór tegenstemmen) en, naar nu gebleken is, ook een verklaring van de katholieke minis ters, dat zij zouden heengaan, wanneer de Gez^intscha(»spost werd afgestemd. Het mec- ningsverschil in de regeering over een zeker komende .stemming, welke de val van vier ministers na zich zou sleepen was er dus. V7ij hebben er trouwens reeds op 21 Septem ber openlijk op gewezen. Men had dus Woensdagmiddag niet moeten doen, alsof op het Onverwachts de spiegel van den muur gleed en 'n paar kostbare va zen op den schoorsteenmantel in scherven vielen. Dp toeschouwers wisten al lang, dal er een breuk was in het koord, waaraan de spiegel was opgehangen en daarom pakte hel stuk niet. De regeering had als geheel ter minste nog een dragelijk figuur gemaakt, wanneer zij bij het vallen van den slag on middellijk was afgetreden. Dat talmen en treuzelen gedurende vier dagen deed nu te veel denken aan het slaapliedje van de Genestet. Door op deze wijze te demonstreeren, dat er geen conflict tusschen Kamer en regeering bestaat, maar slechts een botsing tusschen de meerderheid der Kamer en de R.-K. Staats partij, waarvan vier leden tot het Kabinet behoorden en het voor te stellen, alsof de regeering zich slechts tot heengaan genoopt ziet, omdat de Katholieken de samenwerking hebben opgezegd, wordt een valsche situatie geschapen, welke de oplossing der crisis uiterst moeilijk maakt. Dr. Kortenhorst schreef verleden week in ons blad, dat er yele soorten van politiek zijn, maar dat men in ieder geval op moest passen voor eeno, waardoor men onder den voet wordt geloo- pen. En hij doelde daarbij op de houding der R.-K. Kamerfractie tegenover de christelijk- historischen. Wij kunnen niet inzien, dat dit gevaar na de verkiezingen sterk gedreigd heeft. Het begint eerst nu, bij het opkomen van deze crisis, om voorzichtigheid te vra gen. Door de verklaring immers van dr. No- lens heeft de R.-K. Staatspartij het samen gaan met alle partijen, met uitzondering van de anti-revolutionaire, verbroken. Er schijnen dus oppervlakkig voor de R.-K. Staatspartij maar twee levenskansen over té blijven: 1. van geïsoleerde oppositie, 2. van samengaan met de anti-revolutionairen als regeeringspartij. Dit laatste is onmogelijk; samen vormen R.-K. en A. R. geen meerderheid en zij zul len dat in afzienbare toekomst ook nooit doen. En inbedwillig buiten de regeering en zonder bondgenooten in de oppositie blijven, is voor een zóó sterke echt nationale partij als de Katholieke, ook niet aan te raden. Er lijkt ons dan ook niets zoo verkeerd, door ons in deze impasse te laten dringen, waarin onze tegenstanders ons zoo gaarne zouden zien. Gisterenmorgen al schreef de N. Rotterdamsche Courant, die haar heime- lijken afkeer van de Roomsche macht in het Staatsbestuur altijd zoo moeilijk kan verber gen: Docr het thans geschapen antecedent heb ben daarom, naar ons inzien, de Roomsch- Katholieken zich voorshands buiten elke re- geeringsgemecnschap gesteld. De heer No- lens heeft zich en zijne partij door zijne ver klaring van Dinsdagnacht zelf reeds den pas behalve dan tegenover de anti-revolutio nairen afgesneden. Ware het niet zoo, had de verklaring van Dr. Nolens ruimte gelaten, om den door vrijzinnig-democraten en so ciaal-democraten gekoesterden droom in ver vulling te doen gaan, dan zou, meenen wij, de door de Roomsch-Katholieken tegenover het aftredend coalitie-kabinet gevolgde han delwijs niettemin een kabinet met Dr. Nolen's volgelingen moeten verijdelen. Wie ook met hem in eene combinatie zou treden, leverde zich aan handen en voeten gebonden aan hem over. Dit is dan ook, dunkt ons, het eenige wat in den verwarden po)itieken toestand duide lijk is: Het nieuwe kabinet zal er een moe ten worden zonder vertegenwoordigers van de Roomsch-kathojieke staatspartij. De for mateur zal er op bedacht moeten zijn, n(i e t om nog te trachten de Roomsch-Katholieken op eene of andere wijze door concessies, voorspiegelingen of lieve woorden te win nen, doch om ze van den beginne af aan bui ten de deur te sluiten, en daar te houden. Ziedaar de situatie, waarop wordt aange stuurd: een isolatie van de Katholieken. En opmerkelijk mag in dit verband een der drie starren van „De Standaard" van Zaterdag avond heeten, waarin ook reeds dit geschre ven werd: „De gevolgen voor bet Kabinet vloeien dan ook slechts voort uit het feit, dat vier zijner leden uittreden, en dat tus schen de R.-K. Part ij en de Chr. Hist. Part ij voorshands samenwerking schijnt uitge- s 1 o t e n." De heer Colijn want zonder zijn instem ming verschijnt er, zeker in deze dagen, na tuurlijk geen politieke beschouwing in „de Standaard" de heer Colijn neemt dus nu al reeds aan, dat verdere samenwerking tus schen Christelijk-Historischen en Katholieken onmogelijk, dus de coalitie verder onbestaan baar en dus een rechtsche regeering uitge sloten is. Deze meening is trouwens uit d vier artikelen, welke „de Standaard" Zater dagavond aan de crisis heeft gewijd, met voldoende zekerheid te distilleeren. De anti-revolutionairen hebben ten deze geen moeilijke taak. De Katholieken en aller, die de vorming van het kabinet-Colijn zoo zeer hebben toegejuicht, hebben meegewerkt om den anti-revolutionairen leider in zuil een aangename positie te brengen. In „de Standaard" moet het eerste woord over dé verantwoordelijkheid van den Kabinetsfor mateur over de thans geschapen situatie nog vernomen worden. In een meer dan twee kolom groot hoofdartikel worden Zaterdag in het anti-revolutionaire hoofdorgaan alle partijen onderhanden genomen; de Staatkun lig-gereformeerden; de partijen der Imker- rijde; de christelijk-Historischen; de R. Ka ■kolieken, allen dragen volgens „de Stan Haard" schuld én verantwoordelijkheid aar deze buitengewone -crisis. Alleen de Anti- Revolutionaire partij gaat vrij uit! Zelfver blinding of politieke manoeuvre? Natuurlijk 's het heel gemakkelijk deze redeneering of te zetten, welke in het blad in een der ar tikelen wordt heengevlocliten: de zaak var het Pauselijk Gezantschap is slechts een zaal van beleid en nuttigheid; de opheffing daar van is niet een zaak van zóó overwegent belang, dat daaraan op zichzelf politieke ge volgen zouden moeten worden verbonden Tactisch ware het dan ook van de R.-K Staatspartij geweest aan de aanneming van de motie-Kersten geen politieke gevolgen t< verbinden, schrijft „de Standaard". En met, deze redeneering gaat de heei Colijn daij als Kabinetsformateur vrijuit. Kunnen wij, kan eenig onbevooroordeeh Nederlander, zich zóó iets laten aanleunen' Bij de Kabinetsformatie stond vast, dat dc Christelijk-Historischen tegen den Vaticaan post zouden stemmen en dat, bij afschaffin-' van het Gezantschap bij den H. Stoel de vie. Katholieke ministers zouden aftreden; d' coalitie, basis van het Kabinet- Co lijn,' uit elkaar zou vallen. De heer Co li;- zegt nu; er is hier slechts een conflici tusschen Katholieken en Christelijk-Histo rischen, daar heb ik niets' mee te maken! En de liberale pers zingt al vurig in dat koo mee: „de Katholieken hebben de schuld!" Wanneer wij niet teruggaan naar het uit gangspunt en erkennen dat er in Juli, bij dc Kabinetsformatie een fout is begaan, kunner wij er niet aan ontkomen de zwaarste schulc voor de crisis op ons te Jaden. Wij moeter de situatie scherp stellen, zooals wij reedr deden in ons artikel van Donderdag: de chris telijk-historische en de R.-K. Kamerclu' 'hebben beiden onder voorbehoud omtrent den Vaticaa n.p o s t hun medewerking aan bet kabinet toegezegd. On danks dat voorbehoud heeft de heer Colijr het ex op gewaagd. De eerst verantwoorde- lijke voor de politieke crisis is dus de Ka binetsformatcur, die het niet noodig achtte een diepgaand meeningsverschil tusscher twee regeeringspartijen te overbruggen, al vorens de vorming van zijn kabinet verzekerd te noemen. De fout heeft zich gewroken in den val van het geheele Kabinet-Colijn. Maar voor de oplossing der crisis moet men dan ook niet blijven hangen aan de motie-Ker stx, want deze biedt geen basis om verde op te bouwen. Men zal moeten teruggaan tol den toestand, door de verkiezingen van 1 Juli geschapen en dan rekening moeten hou den met hetgeen zich Woensdag heeft ge openbaard voor iedereen, maar wat voot alle politiek-ingewijden ook op 1 Juli al be kend was: dat een samengaan der drie chris telijke partijen niet mogelijk is, wanneer vooi die christelijke coalitie geen breeder grond slag wordt genomen, dan de heer Colijn er ir de Julidagen voor heeft ontworpen. Wij hopen dat in de komende dagen nadc uiteen te zetten. IJ lei on den naam Alleen UK. HOUTSIK. 187, Telef. F2a04 De Koningin heeft' Zaterdag den voorzit ter van den Ministerraad ontvangen, die, ofschoon er in constitutioneelen parlemen tairen zin eigenlijk tusschen het Kabinet en de Kamer geen conflict bestaat, nietlemin naar aanleiding van de ontslagaanvrage der tot de R.-K. Staatspartij behoorende minis ters en daarmede samenha-gende politieke moeilijkbeden, de portefeuilles der andere leden van het kabinet ter beschikking -van H M. gesteld heeft. H. M. heeft een en ander in overweging genomen en fnrriddels, zoowel eerstgenoem- den bewindslieden als den anderen ministers verzocht zich met de behandeling en afdoe ning zoo mogelijk der loopende zaken te willen blijven belasten. Door het besluit der vijf protestantsche ministers, om hun portefeuilles ter beschik king van H. M te stellen, is de -kabinets crisis in een nieuw stadium getreden, j Men acht het' nief onmogelijk, dat de heer Colijn opnieuw met de kabinetsformatie zal worden belast, nadat H. M. de Koningin de adviezen van de voorzitters van Eersi'e en Tweede Kamer, van den vice-president van den Raad van State, en van de partij leiders over den staatkundigen toestand zal hebben ingewonnen, hetgeen de volgen de week zal geschieden Verschalende van deze heeren zijn reeds bij H. M. de Koningin ontboden. Zoo zal de heer Marchant a.s. Woensdag ten Hove worden ontvangen. Eenige teekening in den toestand zal pas kunnen intreden, indien H. M. de boven bedoelde politici zal hebben gehoor^. -leb be uits'ekendste aan te bieden dc iemand wenscben kan boe zal de werel- hci weten, indien gij niet adverteert JOHN- P. ROCKEFELLER Sociëteit <,St. Bavo" Cursus Pastoor Wil- lenborg 8 uur Leden Overheidsperso neel 8 uur Propagandaclub Volksbond 8 uur Rech'.skndig Bureau half 9 Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur. tGem. Concertgebouw Gen Repetitie Doopsgezind Zangkoor ,Der Messias" half 8 uur. Fcstaurant de Kroon R.-K. Middenstands- vereeniging; Opening winterseizoen half 9 uur. Café Brinkman. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen - Tentoonstelling van „Kunst in indus trie" van 24 October tot 22 November, dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 8—914 uur R.K Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Teleioon 10049 Alle werkdagen van half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van 26!4 en s avonds van hall 8 halt 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- Ooistraat 1 Alle werkdageD van v m 10— 12 uur. des middags van 2 4 uur. en s avond* van 8 9 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs vooi R K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond 'an Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch) R K Leeszaal en nitleenbibliotbcek lansstraat 49 Eiken dag geopend 'an 1012. san 25 en van 7 10 aur. be halve des Maandagsochtenas eu op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uui en van 79 uui Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloembofstr 1. Zon dags en Woensdags van 8 lO uur n.m gezellig samenzijn voor Hotlandsche meis jes, d.e hier geen tehuis hebbeD Tel 11671 R K Bevolkingsbureau Gebouw Srnl Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag- Woensdags- eD Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraa! - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken Her S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van I2 R. "K. Kraamverzorging van de Derde Ord« St Franciscus Aanvragen te richter tol Mevr Coebergh Ged Oude Gracol 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild mei wit kruis aan den huisgevel. Fen frisch bad. Vrijdagavond reed dé melkrijder S. B. aan 'en IJweg te Hoofddorp, met zijn rij wi" i op den Kruiswerf, toen hij door onbekende oorzaak plotseling z'n stuur kwijt kwijt- aakte en pardoes van den hoogen. walle- knt in de Kruisvaart reed. Hij geraakte kopje onder", doch wist zich na veel moeite toch weer op het droge te brengen. Naar rijn fiets is geruimen tijd gezocht, doch ein delijk werd deze in het midden van de vaart uit het water opgehaald. Aanrijding. Op den Kruisweg reed Zaterdag een wiel ijder, die zich uit de richting Stationsplein vooribewoog Een vrachtauto, die eveneens op den Kruisweg voorttoerde toonde veel animo om de Kenaustraat in te rijden. De vielrijder scheen niet uit te kijken of wilde •ijn krachten eens met die van de auto neten en kuierde tegen genoemd verbi''»! op, met het gevolg, dat een splinter van de auto in zijn hand drong en genoemd lichaamsdeel bloedend verwondde, terwijl het voorwiel eenigszins werd verkreukeld. Alleen de hand werd in de Drogisterij Kui per aldaar verbonden. Een en ander geschiedde om kwart over drie. Zooals reeds gemeld is, opent de R. K. Middenstandsvereeniging op éclatante wijze morgenavond het seizoen In de bovenzalen van „De Kroon" wordt de eerste vergadering van het nieuwe sei zoen gehouden ls opwekking tot een bezoek daaraan nog wel noodig? Ons dunkt van niet, want het program spreekt voor zich zelf Pastoor Sondaal zal een rede houden over .Katholiek zijn, doch óók in het openbare leven". Eén interessant onderwerp, dat, door een eminent spreker behandeld, veel belang stelling móét trekken. Als bijzondere attractie is aan deze ver gadering verbonden het houden van wed strijden om wildprijzen. Het bestuur heeft dus voor veel goeds ge zorgd: voor ontspanning voor den geest en ontspanning ook voor het lichaam. Als de leden nu eens trouw opkomen en ieder nog een niet-lid als nieuw lid meebrengt, wordt het een goedé avond voor de R.K Midden standsvereeniging, welke dan ook veel be loften inhoudt voor de toekomst der ver eeniging. Kunnen de leden daar gezamenlijk nu eens niet voor zorgen. (Ingezonden). Een tweetal inzenders heeft mij ae- be langstelling bewezen op mijne H. B. S.-je- remiade in te gaan. Ik zeg hun dank voor hunne opmerkingen, welke mij bewijzen, dat zij het gewicht der zaak beseffen. Wat al veel is. Met den tweeden inzender beginnende om dat zijn voorstel (de H.B.S. zoo spoedig mo gelijk te doen verdwijnen) van de verste strekking is, veroorloof ik mij hem allereerst te verwijzen naar het Raadsbesluit van 18 Mei 1925, waarvan het vijfde artikel luidt „De Middelbare school voor Meisjes, de 2t Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus én het Gymnasium blijven onveranderd ge handhaafd." In de tweede plaats merk ik op, dat het aantaijl leerlingen op de H.B S. B. weer toe nemende is, welke beweging, met het verbe teren van den economischen toestand, alle kans heeft zich voort te zetten. In de derde plaats ontken ik de mogelijk heid van het overplaatsen van leerlingen van de H.B.S. B. naar het Gemeentelijk Lyceum, omdat dit instituut, wat de H.B.S. afdee- lingen beseft, nu reeds niet ver var. het grensgetal 300 ver wijderd is. Bovendien zouden de ouders dan verstoken zijn van een onderwijs-type, dat blijkens het aantal in September jl. toe gelaten leerlingen, nog steeds begeerd blijft. Het afvloeien van leerlingen naar de 3 bij zondere Lycea, zooals de inzender voorstelt, is wel een zeer eenvoudig, maar om begrij pelijke redenen toch niet zeer bruikbaar mid del. Wat den heer van Liemt betreft, deze tracht met'de wérkelijkheid rekening te hou den en de H.B.S. B. een passend onderdak te bezorgen zonder de gemeente op hooge kosten te jagen. Daartoe wil hij de H.B.S. B. verplaatsen naar het gebouw van de Mulo aan de Jacobstraat en deze laatste school naar het gebouw op de Botermarkt. Maar nog in Juli jl. was men'bij de onderwijs-autoriteiten overtuigd van de onmogelijkheid om de Mu lo-school onder te brengen in een Gemeente gebouw. Zélfs voor een tot het uiterste door gevoerde verhuizing en samenvoeging kon den geen 12 14 lokalen, die voor deze school noodig zijn, vrij gemaakt worden. Waar het totaal aantal leerlingen der openbare oplei dingsscholen geen daling meer vertoont, is het niet aan te nemen, dat die autoriteiten thans van een andere opvatting zouden zijn Mocht nochthans de door den heer van Liemt aan de hand gedane oplossing bruik baar worden bevonden, dan zou de zaak er tenigszins anders voor komen te staan. Er zou dan nl. geen nieuw gebouw voor de Mulo noodig zijn, zooals ik op grond van mijne informatie moest en voorhands nog moet aannemen, en dan zou tevens het te genwoordige gebouw der Mulo vrij komen voor het verwezenlijken van het groote plan van het Gemeentelijke Lyceum, waardoor, zooals in mijn eerste stuk reeds vermeld werd, het gebouw van het Gijmnasium beschik baar zou komen voor de H.B.S. B. Hiermede zouden de genoemde instellin gen alle behoorlijk gehuisvest zijn en zou er inderdaad een oplossing mee bereikt zijn, welke tot zekere hoogte bevredigt. Tot zekere hoogte, omdat hierdoor o.a. met vervallen is het bezwaar, dat alsdan alle middelbare scholen op één punt van de stad vereenigd zijn Over de kosten >van verhuizing spreek ik niet deze kunnen mee, maar ook tegenval len. Zij zijn in ieder geval, in tegenstelling tot die voor een nieuw gebouw, te beschou wen als fonds perdu. Dat mag bij het wegen van de plannen niet over het hoofd worden gezien. Wij ontleenden aan de N. R. Crt. reeds eenige mededeelingcn over het te Parijs door. door onzenstadgenoot Marius Mon nikendam behaalde succes. In het ..Alg. Handelsblad" lezen wij nog het volgende: Op een concert in de kleine zaal van Gaveau werd Zaterdagavond een eerste op voering gegeven van een sonate voor vio loncel en piano van onzen iongen landge noot Marius Monnikendam. Uitvoerders wa ren madame Margaretha Martelet, een cel liste van Hollandsche geboorte, en de com- nonist zelf Het nieuwe werk, dat boei door origineele vondsen, oorspronkelijk van harmonieën en oittige, gevarieerde rhythmen. doet frisch en prettig aan. Het werd door het publiek zeer gunstig ontvangen. De pianopartij, die de belangrijkste liikt, werd door den com- aonist met veel brio gespeeld. Mevrouw Martelet, al scheen ze niet overal geheel boven het technisch zeer zware werk te staan. werkte door haar sobere, eerliike voordracht en haar prachtsonoren toon me- Met enkele regelen hebben wij reeds ge meld, dat op 19 November a.s. de heer G. Kromhout het feit hoopt te herdenken, dat hij 25 jaren is verbonden aan de Maatschap pij van Nijverheid. Bij dergelijke gebeurtenissen is het een schoon gebruik, om den staat van dienst van den jubilaris te vermelden. Wij zullen deze traditie voortzetten en doen dat bij deze ge legenheid met te meer genoegen, omdat de a.s. jubilaris, naast een plichtgetrouwe ver vulling van zijn ambt, in die 25 jaren ook nog tijd gevonden heeft om zijn werkkracht in dienst te stellen van Roomsche vereentgin- gen en instellingen van verschillenden aard. De heer Kromhout die sedert ongeveer 13 jaar in Heemstede woont, is een geboren Haarlemmer. Hij toonde al heel spoedig, dat het Roomsche tooneel zijn bijzondere belang stelling bezat en het was onze Rederijkers kamer „Alberdink Thijm", die daarvan op verschillend gebied profiteerde. Zoo stond de heer Kromhout op 12-jarigen leeftijd reeds ,.op de planken" en debuteerde er met succes een jongensrol. Later- was hij een ijverig werker voor de bevordering van hst R.-K. Dilettantentoo- neel, hetwelk hij bij „Alberdink Thijm" dien de in velerlei functiën, zooals: werkend lid, secretaris, voorzitter, souffleur en regisseur Zijn vele verdiensten bij ,A T.' vonden waardeering in het eerelidmaatschap hetwelk hem aangeboden werd. Thans maakt de heer Kromhout weer deel uit van de jury voor den nationalen tooneelwedstrijd, welke door dc rederijkerskamer, bij gelegenheid van haar 35 jaar bestaan is georganiseerd, en de om standigheden hebben het gewild, dat deze wedstrijd wordt gehouden in den tijd, dat de heer Kromhout zijn jubileum viert. Was zijn belangstelling voor Alberdink Thijm liefhebberij op lateren leeftijd offerde de heer Kromhout vele uren van zijn vrijen tijd op voor sociaal werk. In het patronaat arbeidde hij mede aan de vorming van onze Roomsche jeugd in de pro pagandaclub „Pius X" voor de verspreiding van goede lectuur Toen hij zich in Heemstede had gevestigd, wist men ook hier spoedig op zijn werkkracht beslag te leggen. Wederom was het het pa tronaat, waar hij een ruim arbeidsveld vond. De heer Kromhout heeft het helpen oprichten en er daarna vele avonden voor opgeofferd. De schitterende inrichting van het tooneel in de aan den gunstigen indruk, door deze nieuwe compositie gewekt. Nader nemen wij. dat d eEdition Na tionale Maurice Senart hef werk zal doen verschijnen. Het bestuur van de Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek Roosendaal, te Roo sendaal heeft alle bietenbouwers uit den Haarlemmermeer en omgeving uitgenbodigd. tot het bijwonen van een vergadering, wel ke zal worden gehouden od Maandag. 16 November 1925, des namiddags 1 uur. in hotel Café-Restaurant „De Pool". Damrak te Amsterdam Op deze vergadering zal door het bestuur en de directie een uiteenzetting worden 'egeven omtrent de werking en bedriifsre- ultaten der Roosendaalscbe Coöperatie. Tevens zal dien dag een vergadering ge houden worden, des avonds om 7 uur in hotel „De III Kolommen te Aalsmeer, door dezelfde heeren en met hetzelfde doel als hoven. Op deze vergaderingen zal gelegenheid gegeven worden tot het nemen van aandee- len. COMMISSIE TOT STEUN- VERLEENING. Een schrijven aan de Vakorganisaties. Door de commissie tot steunverieening lan werkloozen, is het volgend schrijven tot ie besturen der vakorganisaties gericht „In de laatste raadszitting is ter sprake ge bracht de inhoud van het aan uw organisa tie gericht schrijven d.d. 23 Oct. j.L no. 2960 C.S.I. Hoewel erkennende, dat bij de behande ling der desbetreffende stukken in de ver gadering van 14 October j.l. ook het besluit der commissie betreffende den uitkeerings- termijn tusschen 1 September en 31 Decem ber 1925 aan den Raad ter inzage is voorge legd, noodigde de Raad B. en W. uit, der com missie te berichten, dat het niet de bedoe ling van den Raad is geweest bij de behande ling van het voorstel tot opheffing der com missie tot steunverieening aan werkloozen, dat de uitkeeringstermijn over 1925 verkort zou worden, en haar daarom te verzoeken dit besluit niet uit te voeren. Gevolg gevende aan den aldus nader uit gesproken wensch van den Raad daarbij overwegende, dat het aantal gesteunden, dat vermoedelijk onder het besluit zou vallen gering zou zijn heeft de commissie de eer u hierbij te berichten, dat zij aan bedoeld be sluit geen uitvoering wenscht te geven en der halve de steunverieening tusschen 1 Sep tember en 31 December 1925 aan geen ter mijn zal gebonden zijn. Men schrijft ons: Na op 10 Nov. j.L te Rotterdam voor een dagen tevoren uitverkocht huis „gejubeld" te hebben en na op Woensdag 18 dezer te Amsterdam te jubelen, zal de heer Frits Tartaud met het gezelschap der N. V Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel" op Donder dag 19 November a.s. in den Stadsschouw burg te Haarlem zijn 50_jarig tooneelfeest herdenken met het jubilumstuk „De fabriek Rtherford". waarin de heer Frits Tartaud op schitterende wijze de hoofdrol vervult, bij gestaan door een aantal van de beste krach ten van het Njv. Nederlandsche Tooneel. Wij hopen dat ook te Haarlem voor dit Gouden jubileum groote belangstelling zal blijken te bestaan, het Haarlemsche tooneel- lievend publiek is dit in zekeren zin ver- picht tegenover een van onze grootste en oudste dienaren der tooneelspeelkunst. G. KROMHOUT. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.33. OPGAVE: OPTlCïtNS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 16 November 1925. Hoogste barometerstand 772.1 m. M. te Breslau. Laagste barometerstand 747.4 m. M. te Janfaayen Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 November: Zwake tot matige Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt weinig of geen neerslag, terperatuur, om het vriespunt des nachts, overdag toenemende dooi. het parochiehuis, waar eertijds het gebrek aan een goede kleedruimte nog al eens moei lijkheden opleverde, dankt men aan zijn ini tiatief. De a.s. jubilaris is thans lid van den raad van bestuur der St. Josephsgezellenvereeni- ging te Heemstede. Naast de jeugd-organisatie werkt de heer Kromhout als Vincentiaa» op charitatief ge bied en is hij ook nog bestuurslid van de R.-K. Kiesvereeniging. Ziedaar een rijken staat van dienst. Nu weten we wel dat den a.s. jubilaris deze op somming niet aangenaam is, maar gelegen heden als deze zijn ér, om verdiensten aan het licht te brengen. In de 25 jaren, die de heer Kromhout in dienst der Maatschappij 'van Nijverheid door bracht, Weeft hij deze organisatie zien ont wikkelen van 1500 tot 3500 leden en 400 do nateurs. Aanvankelijk was zijn taak niet erg omvangrijk maar reeds na een jaar werd dat anders en kwam hij toen in dienst van de heeren dr M. Greshdff, directeur van het Koloniaal Museum en E. A. von Saher, direc teur van Kunstnijverheid. Na de fusie tusschen de maatschappij e» de Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland breid den de werkzaamheden zich meer en meer uit Toen de maatschappij in 1920 zich ook de belangen van den handel aantrok werd een nieuwe secretaris voor dat doel aangesteld en werd de heer Kromhout tot administra teur benoemd. Thans gaat hij zijn jubileum vieren en er valt wel niet aan te twijfelen, of de jubilaris zal van veel kanten blijken van belangstel ling en waardeering ontvangen. A.s. Donderdag 's-middags om half 3 zal er gelegenheid zijn in de rotonde van het Pa viljoen om den heer Kromhout te complimen teeren. PRAAG, 16 Nov, Gisteren werden in Tsjecho-Slowakije de verkiezingen voor het Huis van afgevaardigden en den Senaat ge- nouden Voor zoover bekend, hebben zich bij de verkiezingen geen incidenten voor gedaan Voor de uit 5 partijen bestaande re- g*-■ erings-coalitie is de totaal-indruk der re sultaten als volgt: De Katholieke V olkspar- tij ging belangrijk vooruit De Nationaal- Socialisten en de Boerenpartij staan even eens een goed figuur. De Nationaal-Demo- craten zijn verzwakt. Als nieuwe zesde re geeringspartij is naar voren gekomen de ar beiderspartij, met naar alle waarschijnlijk heid een groot aantal mandaten. Van de Tsjechische oppositiepartijen blijft alleen de Communistische over, die ook de Duitsche stemmen kreeg en in Praag op de 3e plaats kwam In het geheel krijgen de Communis ten ongeveer 30 zetels. De minderheden heb bon eveneens zonder groote veranderingen gestemd. Ook hier zijn de Duitsche en de Hongaarsche en Christelijk-Sociale partij en vooruitgegaan terwijl de nationale par tijen verzwakt zijn. De Duitsche Sociaal-de mocraten hebben belangrijke verliezen gele den In Karpathisch Rusland kregen da Communisten, ondanks hur. groote verwach tingen slechts ongeveer 1/3 van alle stem men. Ook de Joodsche stemmen blev** be langrijk beneden de verwachtingen. PARIJS, 16 Nov. Het „Journal" meldt uit Teheran, dal de constifutioneele verkie zingen zonder incidenten hebben plaats ge had. Alle provincies spraken zich uit voor de troonsbestijging van Riza Kban. Gisteren is generaal Sarrail. de gewezen Hooge Commissaris in Syrië, fe Parijs aan gekomen, aan het station opgewacht onder meer door Henry de Jouvenel en vertegen woordigers van Painlevé, Briand en de mi nisters van Oorlog en A^rine. Op het pef» ron ontspon zich een vrij stroef, kort o*» houd tusschen Sarrail en Henry de Jouv#« nel, welke laatste den generaal om een onderhoud verzocht, waarin hij inlichtingen hoopte in te winnen, terwijl Sarrail be weerde. dat de Jouvenel zulke inlichtingen van hem niet noodig had. Ten slotte werd toch een uur voor een onderhoud tusschen de beide heeren vastgesteld. Zondagmiddag heeft Sarrail reeds een onderhoud met FainleVé gehad. Hij weiger de na afloop daarvan aan de pers inlich tingen fe geven, maar verklaarde over Sy rië: „Ik ben niet pessimistisch en ik geloof, dat de toestand opklaren kan. Het gaat er slechts om. daf te willen, maar die taak rust nief meer op mij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1