DE PERS. ORDE EN ARBEID. Alleen op de wereld. Wil men het niet zien? De Engelsche duikboot M 1 wordt verloren gewaand. Uoyds pleit voor afschaffing der duikbooten. De ontruiming van Keulen vastgesteld op I December a.s. Henri de Jouvenel heeft van de Engelsche regeering een uitnoodiging ontvangen tot een bespreking over Syrië en Palestina. In de Amerikaansch-Italïaansche schuldregeling zqu overeenstemming zijn bereikt. De eerste betaling van vijf millioen dollar door Itaiië. Gem. buitenl. berichten- DE BEGROOTING DER FRANSCHE LANDSVERDEDIGING. Opening van Heideheuvelop 26 November Mr- E. A. Smidt f Gebruik van politie-troepen door de gemeente Herwonnen Levenskracht. Een aanval op Professor J. A. Van Hamel- FINANCIËN. Weer gouden tientjes in omloop. FEUILLETON. Men kan er zich alleen over verbazen, met hoeveel geringschatting het gezantschap bij het Vaticaan wordt bejegend door hen, die niet in hun anti-papisme een veront schuldiging vinden. Het Volk kan maar niet zien, dat er bij het behoud van het gezantschap een lands belang is betrokken. Het Hbld. spreekt ironisch of smalend van het den katholie'ken „dierbare" gezant schap bij het Vaticaan. De Nieuwe Ct. gewaagt zelfs van een ver tegenwoordiger van een deel der Nederland- sche natie één derde deel bij het Vaticaan. En het Vaderland, dat zich er op beroemt, altijd zijn best te hebben gedaan, om het anti-papisme den kop in te drukken, be strijdt dit thans opnieuw, door de bewering, dat de vier katholieke ministers, hun ontslag indienend, daarmee hebben uitgeroepen „Wij zijn in de tweede plaats Nederlanders, maar in de eerste plaats onderdanen van den Paus-over-de-bergen. Wat bezielt al deze niet-anti-papisten vraagt „het Huisgezin" en vervolgt dan Kan men dah het vraagstuk van het gezant schap bij den H. Steel niet in het juiste kader zien, in' verband met de kwestie van den Volkenbond, van de vredesbeweging en de geheel nieuwe oriënteering der staten- en volken-gemeenschap Een nieuwe tijd is ingeluid de heer schappij van het geweld en de macht wil men vervangen door die van het recht, door toenadering op elk gebied, door meer menschelijkheid en waarueering. Wij staan voor de oplossing van een gewichtig zedelijk-sociaal probleem, waarvan het behoud der samenleving afhangt. De katholieke Kerk is een groote centrale, een zedelijke macht van uitzonderlijke beteekenis. Het is niet meer bij den souverein van den Kerkdijken Staat in zijn beknopsten vorm, maar bij het opperhoofd der katho lieke volksgemeenschap, dat twee dozijn landen hun vertegenwoordigers zenden. Ook overwegend niet-kathcliebe, cok in hun bestuur anti-clericale staten deen dit, niet ter wille van de katholieken, maar ter wille van internationale belangen. Is het, nu, veel minder dan voeger, elk land een afgesloten geheel op zich zelf is, maar alle landen deel uitmaken van de groote staten-gemeenschap, niet gewenscht, dat men vertegenwoordigd zij bij de groote centrale te Rome, die geen naijver, geen eigenbelang kent, doch uitsluitend door over wegingen van recht en rechtvaardigheid wordt geleid Wij behoeven niet te ontveinzen, of te verdoezelen, dat wij als katholieken bevredi ging vinden in de plaats, welke de Paur inneemt, maar wij zijn daarnaast toch zakelijl? genoeg, om den algemeenen kant van den H. Stoel te zien, en de niet-katholieken zijn toch niet gedwongen, de oogen te sluiten voor het geen het Vaticaan als diplomatiëk- zedelijk-sociaal centrum beteekent. die tot en met morgen voortduurt. De oud- rijkskanselier Marx zal een referaat houden over het wezen en de taak van de D. Cen trumspartij in de Duitsche politiek. Rappor teurs van de rijksdagfractie is de oud-rijks- kanslier Fehrenbach. D. nationale partijdag. Behalve deze uiterst belangrijke partijdag van het Centrum is gisteren ook die van de D. nationalen bijeengekomen, en wel te Berlijn. Na de inleidende werkzaamheden be gint de eigenlijke partijdag heden. Biet hoofd referaat wordt gehouden door graaf Westarp over de D. nationale buitenlandsche poli tiek, gevolgd door debat. Zeker niet het minst in het Rijnland, het-, welk zóó van nabij en als het ware aan den lijve, betrokken is bij overwinning of neder laag van den geest van Locamo, zal men met gespannen belangstelling het verloop van beide partijdagen velgen. De Duitsch-nationalen en Locarno. De conservatieve hecren, die zich eenige dagen geleden in hun geharnast manifest tegen de leiding van de Duitsch-nationale partij hebben uitbesproken en alle afhankelij ke elementen in c'.eze partij hebben opgeroe pen om de regeering van Luther en Strese- mann te steunen in haar moeilijke streven om het werk van Locarno tot een goed einde te brengen, hebben uit alle deelen van het land een geweldig, aantal betuigingen van instemming ook van vele bekende Duitsch- nationalen persoonlijkheden ontvangen. In parlementaire kringen meent men te kun nen aannemen, dat dit manifest zeer ernstige gevolgen voor de Duitsch-nationale partij zai hebben. Men spreekt reeds over een split sing in de partij. De verdwenen duikboot M I. Morgen zal te Portsmouth in de kerk in het havengebied een rouwdienst plaats heb ben ter herdenking van de slachtoffers van de MI, daar thans alle hoop op redding is op gegeven. De mysterieuse verdwijning van de En gelsche duikboot M 1 en de vruchtelooze po gingen om eenig spoor van het schip terug te vinden, blijven de gemoederen sterk in beslag nemen. Aangezien er geen erfkele aanwijsbare oorzaak is voor de ramp, neemt men onder degenen, die goed bekend zijn met het zeegebied, waar de M 1 verdween, kennis te stellen van het besluit, waarbij de ontruiming der Keulsche zóne op 1 De cember wordt vastgesteld. De contróle- commissie te Berlijn zal toezicht houden op de uitvoering van de door Duitschland toe gezegde maatregelen. De mededeeling stelt voor ts deverzacht ingen vast, die in het bezettingsregiem in het Rijngebied zijn toegestaan. De geallieer den stemmen toe in de benoeming van den heer Langwerth von Simmern tot commis saris der bezette gebieden zij zullen tot herziening der ordonnanties overgaan, het effectief der bezettingstroepen verminderen, de bevoegdheden der militaire justitie voor als het meest waarschijnlijke aan, dat de boot, [bepaalde delicten op de Duitsche rechtbank toen zij onderdook, op een van de vele j en overbrengen en wederzijdsche amnestie wrakken is gestooten, die daar, als het gevolg toekennen voor bepaalde vergrijpen. van de Duitsche duikbootenactie tijdens den oorlog, in de buurt liggen. De bodem der zee in de omgeving van Start Point n.l, is als het ware bezaaid met wrakken, tengevolge waar van visschersscliepen voortdurend hun vise li- netten kwijtraken. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het nog niet gelukt is, vast te stellen, waar de gezonken M 1 ligt en dat verdere naspo ringen plaats hebben. Opmerkelijk is, dat dê president van Lloyds in een ingezonden stuk in de „Ti mes" er voor pleit, dat men thans, in het tijd perk van de yerdragen van Locarno, het tij dens de conferentie van Washington gedane voorstel moge herhalen om het doodelijk ver nietigingswapen van de duikboot zonder meer op te heffen. Het is weliswaar niet ge bruikelijk, zegt hij, dat zakenlieden zich met de hooge politiek inlaten, doch wanneer een instituut als Lloyds, dat zich door de eeuwen heen met de zee heeft bemoeid en middelen heeft verzameld om catastrofen weder goed te maken, thans zijn stem verheft om deze soort oorlogswerktuigen af te schaffen, die zoowel in oorlog als vrede catastroffen van de soort als thans voorgekomen met zich medebrengt, is dit omdat het de groote ernst van de zaak sterk ter harte gaat. De Engelsche Admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin zij verklaart het tot haar diep leedwezen onmogelijk te achten nog eenige hoop te koesteren omtrent het in leven zijn van de bemanning van den verloren gegaan onderzeeër. De onderhandelingen tus schen Engeland en Italj^. Verwacht wordt, dat de Italiaansche dele gatie van Washington uit naar Londen zal komen, om over de regeling van Italië's schuld aan Engeland te onderhandelen, waarover reeds eerder van gedachten werd gewisseld. Van Britsche zijde wordt de schuld van Italië aan Engeland berekend op 553 mill. pd. str., terwijl de Italiaansche schuld aan Amerika werd berekend op 408 mill. pd. str. De ontruiming van Keulen. De Raad van Ambassadeurs heeft Zater dagavond een mondelinge mededeeling ge daan aan den Duitschen gezant om hem in De Raad zal heden de bewoordingen der schriftelijke mededeeling dienaangaande op stellen. De Fransche financieele voorstellen. Volgens de door de regeering in het oor spronkelijke ontwerp aangebrachte wijzigin gen zal het voorschot van 1500 millioen, het welk de Banque de France aan de Amortisa tiekas de eerste bijdrage zou doen, worden vervangen door nieuwe bronnen van inkom sten, welke onmiddellijk gerealiseerd kunnen worden en bestaan uit de opbrengst van de uitgifte der obligaties, aflosbaar in vijftien jaar, de opbrengst der premie-obligaties, lo terijen en de rente der amortisatiekas, waar aan schatkistbons zouden worden toege voerd. De Jouvenel uitgenoodigd naar Londen te komen De Engelsche bladen'bevatten het bericht uit Parijs, dat bevestigd wordt dat de Brit' sche regeering den heer Henry de Jouvenel den nieuwen Franschen hoogen commissa' ris in Syrië, heeft uitgenoodigd om naar Londen te komen, ten einde met Austen Chamberlain en Amery, den minister van koloniën, den toestand in het naburig Oos ten te bespreken voor zoover deze de Britsche en Fransche mandaten in Palestina en Syrië betreft. De Jouvenel stelt het aanvaarden dezer uitnoodiging afhankelijk van den beschik baren tijd vóór zijn vertrek naar zijn nieu wen post. De Fransche schuld aan Amerika. Het „Journal" meent te weten, dat de ambassadeur der V.S. aan Painlevé vpor waarden voor een regeling der Fransche schuld heeft voorgelegd, veel gunstiger dan die, welke Caillaux verkreeg. Er zouden be sprekingen zijn begonnen op den grondslag dezer nieuwe voorstellen. Twee belangrijke Duitsche partijdagen. Volgens het program van den partijdag van het Centrum zal heden het „geval-Wirth1 voor het plenum van den partijdag komen Een Belgisch handels verdrag met Tsecho-Slo- vvakije. De ministerraad zal heden beraadslagen over het ontwerp-accoord, hetwelk 'tot stand is gekomen door de commercieele onder handelingen, weleke sedert begin October te Praag zijn gevoerd. Het desbetreffende accoord draagt het karakter van een handels verdrag, waarvan het meerendeel der be palingen gewoonlijk voorkomen in de ver dragen van dien aatd. Eenige er van hebben voor België bijzonder belang, o.a. "die betref fende de transitoscheepvaart cn het vervoer van emigranten. De, voornaamste bepalingen echter hebben betrekking op het douane- telsel. Het ontwerp-verdrag is gebaseerd op het beginsel van de behandeling van ineest- begunstigde natie, met dien verstande, dat de toepassing van dit beginsel tot 30 Sept. 1926 ten opzichte van een vijftiental artikelen wordt opgeschort. De 30e September 1926 is de datum, waarop het overgangsregiem, hetwelk in de recente handelsovereenkomst met Duitschland werd vastgelegd, een einde zal nemen. De communistische samen zwering in Hongarije. Zaterdag jJ. begon het proces tegen de vijf raddraaiers der jongstecommunistische sa menzwering, Rakosi, ZoltanWeinberger, Karl Eöri, Ignatz Gögös en Haman. Zij wórden- beschuldigd van oproer, welke misdaad standgerechtelijk moet worden behandeld. Het proces zal eventueel Zondag worden voortgezet. Een later telegram meldt t Voor het gerechtshof alhier begon heden in kort geding de zaak tegen den voormaligen communistischen volkscommissaris Mathias Rakosi en zijn vier handlangers. Het O.M. betoogde in zijn requisitoir, dat Rakosi en de zijnen zich op aanwijzing van een vreemden staat hadden georganiseerd om de Hongaarsche grondwet en bestaande staatsorde omver te werpen. De arrestaties in Tirol. Van de personen, die de laatste dagen in Zuid-Tirol zijn gearresteerd, hèeft men er 32 meest jongelieden, in hechtenis gehouden. Uit het onderzoek schijnt te blijken, dat zij behooren tot een voor den staat gevaarlijke onderneming met bolsjewieksche tendenz. Er moeten zich verscheiden buitenlanders onder hen bevinden. De schuldregeling tus- schen Amerika en Italië. Gemeld wordt dat president Coolidge de voorwaarden van de schuldregeling met Italië voor beide partijen bevrredigend acht. Ten bewijze voor de oprechte bedoelingen der Italiaansche regeering heeft Voipi, het hoofd der Italiaansche commissie voor de fundeering der schuld, aan het departement van financiën een cheque van vijf millioen dollar overhandigd als eerste gedeeltelijke af betaling krachtens de regeling der Italiaan sche ooriogsschulden, welke niet vóór a.s. Juni verschuldigd was. De toestand in Syrië. Berichten uit Jeruzalem aan de Engelsche bladen noemen den toestand in Syrië zeer ongunstig veer de Franschen. Zij zouden de macht over uitgebreide gebieden bij Damas cus en Aleppo verloren hebben doch zij hebben de groote steden stevig in handen. Het heet, dat de rebellen over 30.000 man be schikken onder goede militaire leiders en dat de bewoners der meeste dorpen met de op standelingen sympathiseeren. Ook met de inlandsche gendarmerie en de politie zou dit het geval zijn. Voorts wordt gemeld, dat de Algerijnsche troepen zouden weigeren tegen hun Moham- medaansche broeders te vechten en dat het vreemdelingenlegioen onbetrouwbaar zou Zijn. Veel deserteurs, hoof zakelijk Duitschers en Belgen, die in Transjördanië aangehouden werden, worden door de Britsche autoritei ten uitgeleverd cn doodgeschoten. De Amerikaansche itn- migratiewettcn. Orders, zijn uitgegeven, behelzende dat het voortaan voor tijdelijke bezoekers van Amerika, met inbegrip van derde-klas- sepasagiers, niet noodig i;, 'net immigratie- onderzoek te ondergaan. De Japansthe marine. Vernomen wordt, dat in verband met der. economischen toestand der. lands overeenge komen is, -alle besprekingen over de votee ring van het bedrag van 320 millioen yen, door het departement van marine gevraagd, op te schorten, zoodat de begrooting van 1926 slechts een klein bedrag voor den bouw van ondergeschikt materiaal zal bevatten De burgeroorlog in China, Een officieel bericht uit Moekden zegt- dat Tsjang Tso Lin al zijn troepen heeft ge. last, zich naar Mandsjoerije terug te trekken Tsjang Tso Lin heeft aan Toean Sii Foei een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat hij met het doel den vrede te bewaren, be reid is, zijn troepen uit Sjantoeng en uit de buurt van Peking terug te trekken naar Tientsin en verder naar het Noorden. Tsjang Tso Lin's troepen in de buurt van Peking worden reeds teruggetrokken, ter wijl een aantal Mandsjoerijsche troepen, die onlangs uit Moekden in Tientsin zijn aan gekomen, zijn afgericht en naar Moekden terugkeer en. Bovendien verplaatsen de machthebbers te Moekden hun legerkwartieren van Tient sin naar een op 16 mijlen oostwaarts gelegen plaats. Dit oogenschijrdijke inbinden van Tsjang Tso Lin heeft de grootste verbazing in de buitenlandsche kolonies gewekt. DE DOOD VAN PHILIPPE DAUDET In het proces Bajot-Daudet heeft de advo caat-generaal gisteren zijn requisitoir ge nomen. Zijn betoog kwam hierop neer, dat Philippe Daudet zelfmoord heeft gepleegd en dat er geen sprake is geweest van moord. De door Daudet in zijn blad aangevallen chauffeur Bajot fthad volgens den advocaat generaal recht op schadevergoeding. De begrooting voor de landsverdediging voor 1926 wijst aan gewone en buitengewone uitgaven een totaal aan van 590millioen francs. Voor 1925 bedroeg zij 593 millioen. BOMMEN BIJ HET PALEIS VAN JUS TITIE TE BRUSSEL. Donderdagavond werd, zoo meldt de „Nation Beige", de politie gewaarschuwd, dat er drie bommen geplaatst waren tegen den gevel van het Paleis van Justitie. De gevaar lijke voorwerpen werden in beslag genomen het waren bommen, zooals die door vlieg tuigen worden uitgeworpen. Men vraagt zich af of men hier met een aanslag te doen heeft dan wel of iemand zich er eenvoudig van heeft willen ontdoen. Volgens „Le Peuple" is reeds uitgemaakt, dat het laatste het geval was. NIEUWE KARDINALEN. Meri meldt uit Rome dat in het geheime consistorie, dat den 14en December zal wor den gehouden, o.a. Mgr. Cerretti, de nun tius te Parijs, en Gasparri, de nuntius te Rio de Janeiro, tot kardinaal zullen worden be noemd. EEN BRAND IN DE AMBTSWONING VAN PRIMO DE RIVERA. Uit Madrid wordt gemeld, dat in het pa leis van Primo de Rivera, dat tevens als zijn hoofdkwartier dienst doet, brand is uitge broken, waarbij de bureaux van den chef van den regeeringsdienst voor Marokko zijn uitgebrand. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Alle dossiers zouden gespaard zijn geble ven. DE SAMENZWERING TEGEN HET SPAANS CHE DIRECTORIUM. Over de aanhoudingen van officieren in verband met een samenzwering tegen het directorium wordt nog gemeld, dat aan het hoofd van het complot stonden generaal Lo pez Ochoa, die bij het begin van het direc- rium militair gouverneur van Barcelona was; generaal Queipo de Liano, die ontheven werd van zijn post van commandant der zóne van Ceuta, omdat hij in 1924 had ge protesteerd tegen de voorbereiding eener militaire operatie onder leiding van generaal Serrano, (inmiddels gesneuveld) welke aan de Spanjaarden groote verliezen berokken de en de reserve-kolonel der cavelerie Se- gundo Garcio. een der weinige hoofdoffi cieren, die als gewoon soldaat is begonnen en die zeer populair is bij het corps onder officieren. Het complot werd ontdekt door.... een ruzie onder de samenzweerdersOp een hunner jongste bijeenkomsten in de mili taire club ontstond een heftige woorden wisseling. Er werden schoten gelost en twee der conspirateurs werden gewond. NA 17 JAAR TUCHTHUIS. Het komt niet eiken dag voor dat iemand, die 17 jaar ia het tuchthuis heeft gezeten, nog edrlijk en lichamelijk kracht genoeg bezit om een wetenschappelijk boek te schrijven. Dit i. het geval met den in 1906 ter dood veroordeelden advocaat Carl Hau, die in het voorjaar voorwaardelijk is begenadigd voor zijn tuchthuisstraf, waarin de doodstraf ver anderd is. Volgens de „Voss. Z." zou thans echter een bevel tot inhechtenisneming zijn uitgevaardigd om de neg restende zeven maanden tuchthuis uit te zitten. Het blad kan zich geen andere reden daarvoor denken dan het schrijven van deze studie opstraf- rechtgebied. Volgens de Duitsche bladen is de advocaat Hau tot dusver niet gearresteerd. Hij zou, voordat het tegen hem uitgevaardigde bevel tot aanhouding kon worden uitgevoerd, d< wijk hebben genomen* EEN INBREKER OP STRAAT GE WORPEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Zaterdag nacht een inbreker, die van buiten door een raam in een kamer op de eerste verdieping van hotel Kuserhcf trachtte te klimmen, door den daar wonenden gast, den Zwitser Holünger door het open raam op straat werd'gewcrpen. De politie heeft den zwaargewonden in breker gevangen genomen. HET MOND- EN KLAUWZEER IN ES SEX. Het jongste optreden van mond- en klauw zeer in Essex wordt in een rapport aan de commissie voor ziekten onder het vee gewe ten aan besmette verpakking van een zending bloembollen uit Nederland. De commissie besloot gisteren er bij de regeering op aan te dringen, een scherper toezicht uit te oefenen op den invoer van bloembollen uit Neder land. HET RECHT VAN EEN VADER OM ZIJN KIND TE DOODEN. Men herinnert zich het dezer dagen door ons vermelde te Littleton voorgekomen geval, waarin een gezien arts, genaamd Blazer, zijn misvormde en imbeciele dochter, die hij 32 jaren lang had verzorgd, door toediening van chloroform van het leven had beroofd, omdat hij vreesde, dat hij haar, nu zijn oude dag was genaderd, hulpeloos zou moeten achterlaten. De jury, die in deze zaak uitspraak had te doen Blazer had zich te verantwoorden op de beschuldiging van moord kon het onderling niet eens worden, waarna de ambtenaar van het O.M. en Blazer's advocaat zich met djt onbeslist resultaat ingenomen verklaarden en de beklaagde van rechtsvervolging werd ont slagen. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" houdt Donderdag 26 November a.s. 's morgens om 10.15 haar acht-en-zös- tigstc algemeene vergadering in hei gebouw „Hof van Holland", Kerkbrink te Hilversum. Op de agenda komt o.m. voor: Verkiezing van 2 leden van het hoofdbestuur, ,ten ge volge van het overlijden van den heer R. Ledeboer te Hilversum en het bedanken vap dr. P. M. S. van Leeuwen, arts te De Rijp. 's Middags om half drie zal het hernieuw de „Heideheuvel" feestelijk worden ge opend. Zaterdag is te 's Hage in den ouderdom van 67 jaar overleden mr. E. A. Smidt, direc teur der Onderlinge Levensverzekering „Eigen Hulp", en oud-lid van de Tweede Kamer. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met den minister van Justi tie aan de burgemeesters een regeling mede gedeeld, omtrent het gebruik van politie- troepen voor politiediensten, ingeval de bur gemeester het noodzakelijk acht zijn plaat selijke politie tijdelijk te versterken, bijv. bij volksverzamelingen van vreedzamen aard, bij feestelijkheden als anderszins, waarbij aan verstoring der openbare orde door actie van oproerigen aard niet behoeft te worden gedacht. De burgemeester kan, als hij op aanvraag dc daarvoor noodige hulp niet heeft kunnen verkrijgen, de beslissing inroepen van den procureur-generaal, fungecrend directeur van politie. Verstrekt deze hem niet de ver- eischte hulp, dan kan de burgemeester zich wenden tot den inspecteur der koninklijke maréchaussée om assistentie van of aanvul ling met personeel der politietroepen. De commissie, ingesteld tot het wijzigen 'van de statuten van „Herwonnen Levens kracht", heeft aan het bestuur van het R.- K. Werkliedenverbond het ontwerp statuten toegezonden, zooals deze naar haar meening in een nieuwe organisatie van het Verbond zouden kunnen worden vastgesteld. Vóór alles stond bij de commissie vast, dat in de nieuwe organisatie van „H. L." waarborgen moeten worden gelegd om te verzekeren, dat deze instelling ook in dê toekomst zou verbonden blijven aan de R.- K. Arbeidersbeweging, d. w, z. aan het Ver bond. Wat betreft de wijze waarop, bestond vooreerst de mogelijkheid terug te keeren tot den eersten organisatie-vorm van H. L., welke vooral in tweede instantie, volkomen gedekt werd door de organisatie van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Deze vorm vond in de commissie echter geen ver dediging wegens de groote nadeden eraan verbonden. Om in den organisatie-vorm ten sterkst» tot uitdrukking te brengen, dat H. L. is een instelling van het Verbond meenden eenige leden te moeten kiezen den vorm eener Langs dezen weg, meenden zij, zou het beste de belangstelling van de verschil lende instanties der R. K. arbeidersbeweging voor de taak van H. L. worden gaande ge houden en vooral ook zou cp deze wijze de beweging niet onnoodig gecompliceerd wor den gemaakt. Daartegenover meenden dc tegenstanders, dat de belangstelling voor het werk van H. I. het beste zou worden opgewekt cn gaan de gehouden, wanneer H. L. een eigen leven hebben zou onder de leiding van een eiger bestuur, verantwoordelijk aan het bestuur van het Verbond. Ter verdediging van hun standpunt voerden zij o.m. ;.an, dat met den vereenigings-vorm a'ies ie bereiken is, wat n:en met de omvorming lot stichting berei ken wil en dat omzetting Su een stichting moeilijkheden zou kunnen opleveren bij d„ erkenning van II. L. als .•creenigi'nj tot be- streiding der tuberculose, hetgeen ongunsti ge gevolgen zou kunnen hebben te', aanzien van het verkrijgen van subsidies Vooral dit laatste argument heeft de voor standers eener „stichting' ertoe gebracht genoegen te nemen met handhaving van den vorm eener vereeniging, mits aan de vol gende voorwaarden werd voldaan: le. dat onomstootelijk moest komen vast staan dat het bestuur van H. L. verantwoor delijk is aan het bestuur van het Verbond en dat zonder de medewerking van het Ver bond geen wijzigingen in de statuten van H. I.. kunnen worden aangebracht. Daarte genover moest aan het bestuur van H. L. de noodige vrijheid van beweging worden gelaten- om naar behooren zijne taak te kun nen vervullen. Hierover bestond bij de com missie eenstemmigheid; 2e. dat de leiding der Verbondsvergade- ring ook wat dc zaken van H. L. betreft zou blijven aan het Verbondsbestuur, van heiwelk meer dan van het bestuur eener in stelling mag worden verwacht, dat het de zaken dier instelling bekijkt ffict het oog op het algemeen belang der beweging en daar mee dus meer rekening houdt bij de leiding. De leden der commissie, die van meenir.g waren, dat niet het Verbondsbestuur, maar het bestuur der instelling de algemeene vergadering diende te leiden, wanneer za ken. de instelling betreffende, behandeld worden, vereenigden zich met de sub 2c genoemde regeling, mits aan het bestuur der instelling de noodige waarborgen werden gegeven, dat in de verbondsvergadering zijne inzichten tot uiting komen en verdediging kunnen vinden. ln de Duitsch-nationale „Deutsche Tages- ztg." orgaan der agrariërs in Duitschland, vinden wij naar aanleiding Van het gerucht, dat onze landgenoot, prof. van Hamel vol kenbondscommissaris voor Danzig zal wor den, een zeer feilen aanval op den heer v. H. Het blad beweert met een verrassende stel ligheid dingen over hem, die den mam, die het statuut van Danzig zelf heeft uitgewerkt moeten voorstellen, als iemand, die volstrekt ongeschikt en onbekwaam is. Wat men van deze stelligheid te denken heeft, schrijft het „Hbld." kan men het best nagaan, als men bedenkt, dat bij een herinne ring aan prof. van Hamels werkzaamheid ge durende den oorlog de bewering klakkeloos wordt neergeschreven, dat hij uitgever was van „DeTelegraaf" en hem alles voor de voeten wordt geworpen, wat dit blad ge durende den oorlog heeft bedreven, of doof de nationalistische. Duitschers geacht wordt te hebben bedreven tegen Duitschland er de Duitschers. Thans zullen voor het eerst sedert meer dan elf jaren weer gouden tientjes in omloop komen, waarmede het duidelijke bewijs ge leverd wordt, dat ons papieren ruilmiddel thans nog even volwaardig is als voor den oorlog, in tegenstelling met dat^ van bijn? alle Europeesche landen. ONTEVREDEN WERKLOOZEN TE ELARICUM. De gemeente zet de werkoerschaiiing stil. Geen steunverleening voor den winter. De gemeenteraad van Blaricum (N.-H.) besloot om een terrein aan den Noolschcn- weg te egalisecren, ten einde het daarna met dennen te beplanten en tot plantsoen in te richten. Deze arbeid zou in werk verschaffing worden uitgevoerd, waarbij dan ook de door het Rijk vastgestelde loo- nen voor werkverschaffing betaald zouden worden. Een 12-tal werkloozen werd hier aan te werk gesteld, doch dezen weigeren nu om den arbeid uit te voeren, wijl zij meenen. dat een meter diepspitten voor het bepaalde loon te zwaar werk is. Zij wil len slechts 60 a 70 c.M. spitten. B. en W. hebben nu beslottn, om het werk stil te zetten. Een steunregeling was nog niet ingevoerd. In verband met het voorgevallene zijn B. en W. niet voorne mens, om dezen winter een steunregeling te organiseeren. En de zaak scheen heel gemakkelijk Ma rie was nog wel een kind, maar nog acht wijnoogsten en ze zou achttien jaar zijn Heeremetijd! Lucien was een flinke jongen, het kon niet anders of de kleine zou verzot op 'm worden en als zijn diensttijd om was, dan zou hij, als hij 't wou en willen zou ie het zeker door een huwelijk met zijn nicht de rijkste wijnboer worden van den geheelen omtrek. Ql Wat een prachtige vooruitzichten lagen daar voor de oogen van Bertrand Dollet. Het geslacht van de Dollets zou niet verdwijnen of in vergetelheid of in armoede vervallen. De zon zou nog lang blijven schijnen op de trossen der wijnranken en het roode sap nog bij stroomen blijven vloeien in de deftige wijnkelders Er werd bescheiden op de deur geklopt. En de wethouder, gestoord in zijn overpein zingen stond op, terwijl de pastoor van St. Jan de Braye binnentrad. Pastoor Callot had de belofte, die hij aan Gertrude Picot op haar sterfbed gedaan had, niet vergeten. Maar, door een langdurigen omgang het karakter zijner parochianen wel kennende, hield hij rekening, in zijn verhou ding tot de kleine Marie, met den wantrou wenden aard van Bertrand Dollet. Hij wist, dat hij zorgvuldig elke daad, elk woord moest vermijden, dat den schijn zou kunnen hebben van een raad of gebod. Hij had zich dan ook oogenschijtilijk geheel afzijdig ge houden, terwijl hij een waakzaam ook kon houden op het 10-jarige kind in de aanne- mings-catechismus, die zij volgde. Eindelijk bracht een toevallige omstandigheid, zooals er zich vaak voordoen, hem in de gelegen heid. haar voogd een bezoek te brengen. Een noodzakelijk geworden, reparatie aan het dak van de kerk verschafte een voor wendsel, dat hij gretig te baat nam. Nadat de eerste onbeduidende beleefdheidsbegroe- tingen gewisesld waren legde pastoor Callot het doel van zijn bezoek bloot. Hij zeide, dat het plaatselijk burgerlijk bestuur, altijd zoo welgezind, omtrent dit punt zijn toe stemming moest geven en dat bij te voren den wethouder had willen inlichten, daar de burgemeester, graaf d'AuItrec, een groot grondbezitter, die meest in Parijs verblijf hield op het oogenblik afwezig was. Deze aanloop vleide de eigenliefde van Bertrand Dollet en de rustig-eenvoudige toon van den geestelijke vaagde zijn laatste sporen van wantrouwen weg, zoodat hij zelf het eerst het gesprek bracht op zijn nicht. En hij had daar reden voor, daar zij, hoewel altijd on derdanig, toch reden gaf tot ontevreden heid. Niettegenstaande zijn herhaald verbod, had zij niet opgehouden met Frans den Ita liaan. omgang te houden. Nog erger, zij had zich met een kinderlijke genegenheid aan hem gehecht. Tevergeefs had Bertrand, om baar deze misplaatste genegenheid uit het hoofd te zetten, bedreigingen en smecldn- gen gebruikt. Bedreigingen en smeekingen stootten alle op een beslisten onwil en wa ren totaal vruchteloos. En in de verwarring, waarin het bewustzijn van zijn onmacht op dit punt hem gebracht had, had hij gedacht, dat hem slechts één middel overbleef, zich lot den pastoor te wenden. Misschien zou naar dezen beter geluisterd worden, dan tot nu toe naar hem. Hij haastte zich dus, pastoor Callot alles te beloven, wat hij hem vroeg, cn toen, na enkele overgangszinnetjes, begon hij hem te spreken van zijn zwarigheden. „Verbeeld u," zeide hij, de asch uit zijn pijp stootend, „verbeeld u, dat dat brutale ding met alle geweld maar om wil gaan met dien vagebond, die bij den zouaaf over huis is Zoo'n kleine deugniet, die door alle wel opgevoede kinderen -met zorg vermeden wordt,'is dat nu warempel een passend ge zelschap voor de dochter van mijn overle den schoonzuster Gertrude. Welnu, ik heb Marie het onbehoorlijke en het schandelijke van haar gedrag onder het oog gebracht, en het heeft niets uitgehaald. Zij antwoordt niets en kijkt mij maar met brutale oogen aan. Ik weet niet meer, wat ik haar zeggen moet en ik kan niets anders doen dan tel kens weer terug te komen op mijn verbod, waartegen zij nooit bedenking inbrengt, noe- wel zij zich er geen zier aan stoort." Na deze woorden blies hij een dikke rookwolk naar het plafond van het vertrek, waar hij zich oploste tusschen de balken. Pastoor Callot, zeer in zijn schik over de richting, die het gesprek genomen had, was toch ietwat bezorgd. De toestand, door den spreker blootgelegd, had hem getrokken en ongerust gemaakt, en wel om ernstiger rede nen dan die van den ander. Helaas! Hij voel de zich maphteloos. Hij vreesde, dat Marie zich evenmin aan zijn vermaningen zou sto ren als aan de uitdrukkelijke bevelen van Laar oom. Hij aarzelde te antwoorden, daar hij den wethouder niet wilde tegenspreken, hoewel hij hem in den grond gelijk gaf. Maar hij meende, dat Dollet te veel koppigheid, te veel doordrijverij aan den dag legde in een zaak, die met zooveel tact en voorzichtig heid moest behandeld worden. Het eenige, wateigenlijk bedenkingen meebracht, was, dat de ongelukkige, die door den zouaaf op genomen was, een totaal bedorven wezen kon zijn; maar al was dat gevaar mogelijk, met het oog op het vagebond-leven, wat Frans tot nu toe geleid had, het was in ieder geval niet bewezen Dat punt moest nauw keurig opgehelderd worden. Maar de wet houder, die zich alleen door zijn trots liet leiden, had daaraan niet gedacht. Zoo peinsde de eerbiedwaardige pastoor. En hij had een opmerking op dê lippen, die hij echter zorgvuldig inhield: als Marie de Zusterschool was blijven bezoeken, had zij haar oude vriendinnen gehouden en nad zij inischien den Italiaan nooit leeren kennen. Bertrand had, na de uiteenzetting zijner griben, gezwegen, wachtend op een goed keurend woord, dat, naar zijn verwachting, zeker zon komen, en het kwam ook, kort en bescheiden: „Zeker, mijnheer Dollet, u hebt gelijk." „Ailc weldenkende menschen, mijnheer pastoor zijn van hetzelfde gevoelen. Hij zweeg, stond op en begaf zich naar een oude kast, met ijzeren beslagwcrk, uit den tijd van Lodewijk XV. Een zware sleu tel, die hij uit zijn zak gehaald had, draaide in het slot. „U klinkt zeker wel met m mee?" Het voorstel kon pastoor Callot, den ouden, soberen grijsaard, niet bijster beko- ren, maar hij kende dc gewoonten van de streek en hij wilde niet onbeleefd schijnen door er van af te wijken. „Ik drink nooit tusschen mn maaltijden, echter zal ik met genoegen mijn glas tegen liet uwe stooten." „O, 't is een beste!" riep Dollet uit, een flesch in de hoogte houdend, die hij daarna in het licht op dc vensterbank zette. ™;i hij verklaarde op trotschen, enthousiasten toon: „Dat is Sainte-Marie 1893". De wijnberg Sainte-Marie, tegenwoordig verbrokkeld, was vroeger beromd, zelfs bui ten het Loire-gebied. Hij heeft nog in de geheele steek een uitstekenden naam. Wel te vedklaren daarom de trots van den wijn boer en de bewonderende uitroep van den rastoor: „Ah zoo! Is dat Sainte-Mariel" Weldra stroomde het vocht uit de flesci- met een vroolijk kloklok, terwijl twee oogen nauwlettend toezagen en het, als 't ware dronken vóór dc lippen, een genieting even heerlijk als het proeven zelf. De twee mannen stonden en stootten hun glazij tegen elkaar. „Op uw gezondheid, mijnheer pastoor." „Op uw gezondheid, mijnheer Dollet." Eenige oogenblikken van stilt volgden. Bertrand slurpte langzaam zijn geurigen wijn op, maar hü ezweeg, ongeduldig wachtend op de lofprijzing van zijn gastvriend. Pastoor Callot bekeek de vuurroodc kleur, proefde eenige slokjes, zette zijn glas weer neer en zeide, op den toon van een fijnproever, wat hij in dc verste verte niet was, met een overtuiging, die vooral berustte op 't woord van den boer en de algemeene opinie: „Uitstekend! Heerlijk! Buitengewoon! 't Is fluweel." De wethouder glimlachte, 'n glimlach van een man, die een verhoopt, en, naar zyn meening, verdiend complimentje ontvangt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7