Drie mij «werkers gedood. HANDEL EN NHVFRHEID. Internationale Textielbeurs. Amerikaansche reuzel via Nederland naar Duitschland. OPLEVING IN DEN HOUTHANDEL. Sederlandsch vee naar Spanje. Nederlandsche handel met Rusland. Fabriek van Renault te Utrecht. ORDE EN ARBEID. bekwaamheidsdiploma Verlof voor het spoorwegpersoneel. KUNST EN KENNIS. M. A. P. C. Poelhekke f Behandeling van kanker met inspuitingen van lood. Aanwas van studenten. De Rome-pelgrims. schriften, en ten slotte statistische gegeven» over het bezoek der missie tentoonstelling. UIT BOLK EN BI AD. RECHTSZAKEN. De moord op makelaar Busch in 1915. klaring van den officier. Hij vond het te weinig. GEMENGD NIEUWS. Onder vallend gesteente gedood. Èen geheimzinnige auto. Oplichting- MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. De sluiting der International Textiel Beurs, Paleis voor Volksvlijt, alhier, is niet, zooals gemeld, op Zondag,- doch op Maan dag-avond a.s. ten half 11 vastgesteld. Het Wolff-Bureau meldt d. d. 13 Nov. uit Berlijn In antwoord op 'n „kleine vraag" der com munistische fractie in den Pruisischen Land dag, of sedert Mei uit Nederland Amerikaan sche reuzel, afkomstig van gestorven of zieke varkens, als voedingsmiddel naar Duitsch land is ingevoerd, is van regeeringswege het volgende verklaard Naar het schijnt is het juist, dat uit Ameri ka afkomstige minderwaardige, slechts voor technische doeleinden bestemde vetten in Nederland worden geraffineerd en gebruikt voor de vervaardiging van „varkensreuzel," die ook naar Duitschland wordt verzonden. De aangelegenheid heeft reeds lang de aan dacht der autoriteiten. Ook zijn door bemid deling van het dept. van buitenl. zaken met de Nederlandsche regeering onderhandelingen geopend om aan dezen misstand een eind te maken, welke nog niet zijn afgeloopen. Intusschen is order gegeven, dat van 15 Nov. af tot nader order de invoer van elke zending „schmalzartig" vet uit Nederland af komstig moet worden geweigerd, indien niet in de begeleidende papieren door een verkla ring der competente Nederlandsche politie autoriteiten wordt aangetoond, dat de reuzel geen minderwaardig voor technische doelein den bestemd vet, ook niet in geraffineerden toestand, bevat. INTERN. TEXTIEL-BEURS. Het Paleis voor Volksvlijt zal Zondaga vond om 10.30 uur hare deuren van het Tentoonstellingsgebouw sluiten en is de Eerste Internationale Textiel-Beurs hier mede geëindigd. Het meerendeel der exposanten is bij zonder tevreden over de behaalde resulta ten. De stemming is dan ook buitengewoon goed te noemen. Er kan dan ook gezegd, worden dat deze voorloop-er aan hare eischen voikomep heeft voldaan, daar in de eerste plaats de opzet was kooper en verkooper nader tot elkander te brengen. De f.rma's welke in het bijzonder mode artikelen en Dames- en Kinderkleeding ex- poseeren, waren op deze Beurs in de ge legenheid hunne monsters op die wijze te toonen, waartoe men anders nooit gele genheid zal hebben, daar alleen deze arti kelen in een goede expositie tot hun recht komen. De Tweede Textiel- en Mode-Beurs zal weder beg n Maart hare deuren openen en is hiermede onze hoofdstad een permanen te Vakbeurs rijker geworden. waarmede zeer zeker den algemeenen handel in deze uitgebreide takken van industrie gediend zal zijn. In den houthandel te Amsterdam heerscht tit jaar een bijzondere bedrijvigheid. De haven is zelfs zoo vol, dat dezer dagen aan de aan vragen om ligplaatsen slechts met moeite kon worden voldaan. De opleving van dezen bedrijfstak blijkt duidelijk uit een paar cijfers, In de eerste 13 dagen van November 1923 kwamen in de houthavens 16 houtschippers binnen. Over hetzelfde tijdvak in 1924 waren er 22, en thans zijn in de 13 eerste November dagen reeds 29 houtschepen binnengevallen. Bedenkt men daarbij, dat er nog een 60.000 vbalken voor Amsterdam onderweg zijn, en dat Donderdag nog vijf schepen verwacht werden, dan is wel duidelijk, hoezeer de hout handel ee druk seizoen beleeft. Voor den tijd van 't jaar is de drukte in de houthaven ongekend groot. Eigenlijk zijn er op het oogenblik slechts twee ligplaatsen disponibel, maar waar Donderdag weer een paar schepen vertrokken, zal nog wel aan de loopende aanvragen voldaan kunnen worden, zoodat van de Minerva-haven geen gebruik behoeft te worden gemaakt Opvallend is intusschen, dat naar verhoud- ding de aanvoer van Japansch eikenhout bij zonder groot is, terwijl er in tegenstelling tot andere jaren weinig Amerikaansch hout binnenkomt. Het laatste schijnt hoofd zakelijk veroorzaakt te worden door de hooge prijzen voor Amerikaansche houtsoorten, waardoor de vraag belangrijk is terugge- loopen. Volgens mededeeling van H. Ms. gezant' Ie Madrid, is in de Spaansche „Caceta", een decreef gepubliceerd, «olgens hetwelk aan 88 importeurs van rundvee vergunning is verleend, tot invoer van in totaal meer dan 3500 stuks Nederlandsche melkkoeien. Afbreken van de part- handelsbetrekkingen Uit Moskou wordt aan de „Tel." ge meld: Niettegenstaande in den laatsten tijd nogal eens .-oor Russische goederen van de haven van Rotterdam gebruik werd gemaakt is het met gelukt, in de kwestie der erkenning van Sovjef-Rusland door Ne derland vorderingen te miken. In verband hiermede is Rusland voornemens, begin December de betrekkingen met den Neder- landschen handel geleidelijk af te breken. De bureaux der Russische handelsverte- genwoordiging te Rotterdam zullen worden opgeheven en naar Hamburg worden over gebracht. Ook de voorgenomen aankoopen van ka toen en suiker op Java zullen achterwege blijven en de reeds ingeleide onderhande lingen zullen worden afgebroken. Een complex gebouwen en terreinen aangekocht. Naar de Tel. verneemt, is door tusschen- romst van de makelaarsfirma Waltmann Co. te Utrecht, een belangrijk complex fabrieksgebouwen en terreinen aangekocht aan bet Merwedekanaal te Utrecht. Op deze terreinen zal gevestigd worden een autofabriek van de firma Renault uif Parijs. VOOR HORLOGEMAKERS. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de commissie tot 't uitreiken van een bekwaam heidsdiploma aan horlogemakers. De voorzitter, de heer Prinsen, Amster dam, installeerde met een toespraak de exa mencommissie. welke bestaat uit de heeren C. Verhagen, Den Bosch, voorzitter H. C, Faaddegon, Amsterdam L. S. Ter Wee, Amsterdam L. Pruin, Schoonhoven en J. R. Hooffman, Rotterdam. Plaatsvervangende leden zijn de heeren C. Andriesen, Bergen op Zoom H. J. Baumer, Deven-er H. A. van Dam, Bodegraven, en S. v. d. Klei, Sit- tard. Na langdurige besprekingen Weiden de exameneischen vastgesteld, welke zullen om vatten theorie, practijk en teeken. De exa mencommissie zal deze eischen nader formu leeren, welke langzamerhand zullen worden verzwaard. Voor de eerste maal zullen exa mens afgenomen worden in Maart 1926, vermoedelijk te Schoonhoven in de Rijks- nijverheidsschool. Gedurende de overgangsperiode zal aan gevestigde horlogemakers boven den 33-jari- gen leeftijd, die voldaan aan de vastgestelde 'eischen, een diploma worden uitgereikt zon der examen. Aanvragen opi een bekwaamheidsdiploma en aanmeldingen om aan het eerste examen deel te nemen, kunnen van af heden geschie den aan het secretariaat van de commissie, Kerkstraat 24 's-Hertogebosch, alwaar te vens nadere inlichtingen worden verstrekt. Nieuw voorstel der directie. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft thans eeii nieuw voorstel aan de- vakbonden toegezonden betreffende de verloven. Dit bestaat hierin, dat een nieu we regeling zou ingaan, niet op 1 Januari 1926, doch op 1 October 1926. Daarna zal, wat de ambtenaren van den rang van chef de bureau en daarboven betreft, de regeling onveranderd blijven. De overige ambtenaren zullen dan achttien dagen per jaar krijgen en de beambten veertien. Ver vallen zal de bepaling, dat wie vijftien dienstjaren heeft, drie dagen extra en wie vijf- en-twintig dienstjaren heeft, zeven dagen extra zal krijgen. Echter zal iedere ambtenaar of beambte, die nu reeds 21 of 18 dagen verlof heeft, dit recht behou den. De directie verklaarde zich bereid, om, indien de vakbonden dit aannemen, het al dus gewijzigde reglement ter goedkeuring door te zenden aan den minister. Gaan de lokbonden hiermede niet accoord, dan is de directie niet tot de nu gedane concessie genegen en zal zij haar oorspronkelijk voorsfel indienen. Naar aanleiding van het overlijden van t'en heer M. A. P. C. Poelhekke, op ruim 60-jarigen leeftijd, reeds is een gedeelte der oplaag van ons vorig no. vermeld, oud-direc teur van de H. B. S. te Nijmegen, schrijft de „Msb." o.m. „We hebben hem dus niet meer mogen behouden, onzen Poelhekke, nu hij rustend van zijn loopbaan bij het onderwijs en als publicist werkzamer dan ooit, een nieuwen levenstijd leek te zijn ingegaan. Maar het heeft zoo niet mogen zijn. De droefheid van het gezin, waaraan hij ontvallen is, wordt vandaag gedeeld door heel Katholiek Nederland, want aan Poelhekke zijn wij veel dank verschuldigd voor zijn levenswerk, dat geheel aan de Katholieke zaak was gewijd en wel aan het moeilijk en veel verwaarloosd cultureel apostolaat. Maarten Poelhekke was een leerling uit de school van Thijm. Literaire en artistieke nei gingen bracht hij uit zijn familie mee zijn vader, Johannes Poelhekke, was in zijn tijd een gewaardeerd dichter en de kunstzinnige Sehiedamsche pastoor F. J. Poelhekke, uit oude jaargangen van de Katholiek welbekend, was zijn halfbroeder. Dit zoo ontijdig afgebroken leven is zeer gezegend geweest. Poelhekke heeft veel ge zinsgeluk genoten, maar ook de pionier in hem heeft zi*n voldoeningen gekend. De man van het „tekort der Katholieken in de weten schap" heeft in zijn eigen stad Nijmegen de Katholieke universiteit nog geopend gezien. En de ijveraar voor Katholieke kunst en li teratuur zag zich op een bijeenkomst van Katholieke letterkundigen omringd door een drom van jonge krachten, cie in hun tijd en op hun wijze zijn levenswerk kwamen voort zetten. Poelhekke heeft nu zijn eeuwig loon. Want de talenten, die hij medekreeg, kon hij niet woekerwinst teruggeven." Zeldzame resultaten bij hopelooze gevallen. De meihode is echter gevaarlijk. Prof. Blair Bell van het instituut voor kankeronderzoek aan de universiteit te Li verpool heeft op de academie der medicij nen te Toronfo eenige gevallen meegedeeld van kankerpatiënten, die hij te Liverpool behandeld had met inspuitingen van lood. Een der gevallen betrof een vrouw, die vijf jaar geleden te Liverpool in het ziekenhuis w^s opgenomen als een hopeloos geval van kanker. Zij is fhans gezond. Ook een ande re vrouw, die ten doode opgeschreven was, is door inspuitingen met lood genezen. Dr. Adaipi, de vice-kanselier van de uni versiteit te Liverpool, heeft in een inter view naar aanleiding van prof. Bell's ver klaringen gezegd, dat de resultaten bereikt in verschillende gevallen, die hopeloos sche nen prof. Bell ten slotte gedwongen had den de zaak bekend te maken. Men had er tof dusver over'gezwegen, omdat de metho de hoogsf gevaarlijk is. Alleen in hopeloos schijnende gevallen had men haar toe dur ven passen Er zijn gevallen geweest van terugkeer van de ziekte, doordat men de doUs te klein genomen had, doch de be reikte resultaten befeekenen toch een flin ke schrede voorwaarts. In het voorloopig verslag der Onderwijs- begrooting wordt er op gewezen, dat inzon derheid de beoefenaren der exacte weten schappen klagen over de bezwaren bij het onderwijs ondervonden, in verband met den aanwas van het aantal studenten, zonder dat van Regeeringswege iets gedaan werd voor uitbreiding van ruimte in laboratoria enkli- nieken, en voor vermeederdering van het assisteerend personeel. Men meldt uit Rome Het hoofdcomité van het heilig Jaar heeft aan alle pelgrimsleiders der verschillende lan den, die bedevaarten naar Rome, gedurende dit H. Jaar hebben georganiseerd, den drin genden oproep gericht oo nauwkeurig en uitvoerig mogelijke berichten over alle bij zonderheden dezer bédevaarten aan het comité te zenden. Het comité wenscht n melijk zooveel mo gelijk materiaal te verzamelen, ten einde, na afloop van het H. Jaar, een uitvoerige sta tistiek te kunnen samenstellen. Ook worden inlichtingen gevraagd over de organisatoren der bedevaarten, over pel grimskranten, over peciale artikelen over de bedevaarten in groote bladen en tijd MAX KLOOS TE BERLIJN. De Nederlandsche Bariton Max riioo', heeft onder auspiciën van de Internr.ticn ie Concertdirectie Ernst Krauss, voor het ec ;t liederavonden in Duitschland gegeven en vooral te Berlijn (met medewerking van den bekenden HollancLschen pianist Coenraad V. Bes) een ware triomf behaald. Het publiek was opgetogen en bracht den zanger langduri ge ovaties. De pers is in een woord schitte rend. Het „Berliner Tageblatt" van Maandag 9 dezer schrijft „Zijn zingen boeit door sterke persoonlijkheid en gevoelswarmte. Bach heeft hij met zóó sterke devote expres sie gezongen, dat men diep onder den indruk kwam. De liederen van Hugo Wolf waren vol poëzie en fijne humor. De stemmiddelen zijn even buitengewoon als zijn muzikaal kun nen. De toon is edel, vrij, rond en buigzaam; de egaliseering der registers bewonderens- waard."- FRANZ WAGNER. De bekende Dresdener pianist Franz Wag ner zal onder auspiciën van de Internationale Concertciiiectie Ernst Krauss een tournee door Nederland maken en o. a. piano-avon den geven te Amsterdam, den Haag en Rot terdam. „MUSIKALISCHE KAMMER- SPIELE." Het gezelschap „Musikalische Kammer- spiele" Dir. Fischer en H. Neustadt zullen eerlang onder auspicün van de Internationale Concertdirectie Ernst Krauss een tournee door Nederland maken. HELLMUT BAERWALD. Onder auspiciën van de Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal Kellmut Baerwald gedurende de tweede helft van November een tournee door Nederland.ma- kfn. HILDE ELLGER. De bekende Duitsche altzangeres Hilde Ellger zal onder auspiciën van de Interna tionale Concertdirectie Ernst Krauss een tournee door ons land maken. Hilde Ellger geeft liederavonden (te Amsterdam 23 Nov.) en werkt als orkest- en Oratorium-soliste op verschillende uitvoeringen mede fo. a. Utrecht Boris Coudonow.) LE MONDE NOUVEAU. In het lijvige October-numnier van „Lv Monde Nouveau" treffen we o.m. een arti kel aan van oud-minister Treub: „Hugo Grotius et les temps actuels". De radactie geeft bij dit artikel de volgende introductie: „Het is ons steeds een genoegen in de ze revue een bijdrage te kunnen publi- ceeren van den heer Treub, oud-minister van Financiën. De heer Treub behoort tot die personen, die grondige studie maken van de verschillende vraagstukken, welke door den Volkenbond onder het oog wor den gezien. Een zeer breede geest, beur telings bespiegelend en voorzeggend, eco nomist zoowel als politicus, socioloog en meteen philosoof, vereenigt de heer Treub in zich de kwaliteiten van groote mannen. Hij weet het verleden en de toekomst te verbinden door het smalle bruggetje van het lieden. In de hier volgende bladzijden van hooge en forsche structuur, za, men Treub opnieuw kunnen aanschouwen." Het nummer bevat verder wetenschappe lijke en litteraire bijdragen, politiek, gedich- ten, enz. In de Zaterdagmorgen voor de Amster- damsche Rechtbank voortgezette behande ling van de zaak tegen beklaagde M., ver volgde mr. Levy zijn pleidooi. Aan de haud van verschillende arresten van den Hoogen Raad bepleitte spreker, dat beklaagde zich met het ontnemen der goederen aan het lijf van Busch niet heeft schuldig gemaakt aan diefstal maar aan ver duistering. Ter versterking van zijn betoog vo§rt pl. aan, dat Bekl. alleen de heerschappij over het lijk van B. heeft gehad. Mr. Reilingh interrumpeert, dat hij Vrijdag heeft uiteengezet, dat bekl. het lijk onder zich heeft gekregen door het misdrijf ge noemd in art. 151 Wetb. v. Strafrecht, Pl. merkt daartegenover op, dat in art. 321 W. v. S. is bepaald, dat hij, die opzet telijk eenig goed, dat geheel .of ten deele een ander behoort, en dat hij anders dan door misdrijf onder zich heeft, wederrechte lijk zich toeëigent als schuldig aan verduis tering gestraft wordt. Waar bekl. nu in het bezit is gekomen van het lijk anders dan door een. misdrijf als door de wet bedoeld, kan hier alleen van verduistering worden gesproken, welke echter wegens verjaring niet ten laste kan worden gelegd. Trouwens alle strafbare feiten, die bekl, heeft ge pleegd, zijn volgens pl. verjaard. Het kan hoogst onbillijk zijn een volwassen man te straffen voor een daad in zijn kinderjaren gepleegd. Ook deze man is niet meer dezelfde van voor 10 jaar. Hij is nu een berouwvol mensch geworden. Pl. wijst erop, dat men in deze „tooneel- Zaalniet die inzichten omtrent bekl. krijgt, welke men opdoet als men gewoon r.iel tekl. omgaat. Pleiters besluit is dit, dat volgens de wet niets is bewezen van opzet om lichamelijke schade aan B. te brengen. Door zijn beken tenis staat het vermogensdelict vast. Dit geldt echter eer. verduistering welke ver jaard is. Den diefstal acht pl. niet bewezen. Mr/ Levy concludeert, dat bekl. daarom over de heele linie moet worden vrijgespro ken, Bekl., daarna het woord verkrijgend, 'racht eerst eenige, volgens hem aan den dag getreden onduidelijkheden, op te hel deren en zegt dan, dat hij niet den opzet heeft gehad B te dooden. Hij verklaart zich bereid alsnog te demonstreeren hoe hij zon der hulp de kist in den kuil heelt geplaatst en thans, aldus bekl,, hoop ik, dat als uw rechtbank mij een straf mocht opleggen, die zoo zal zijn, dat ik geen hooger beroep zal behoeven aan te teekenen en ook de offi cier dat niet zal doen. Ik heb de volle waarheid verteld. Mocht het anders uitkomen, dan ben ik waard, dat u mij tot levenslang veroordeelt. Tenslotte dankt bekL mr. Levy voor zijn krachtigen bijstand. Mr. Levy sluit zich dan aan bij de woor den door den officier gesproken over de beide Utrechtenaren, wier naam pl. tot zijn spijt in het openbaar heeft genoemd, toen hij ze ontleende aan een anoniemen brief, lieruit ziet men hoe onschuldige menschen anoniem valschelijk kunnen worden be schuldigd. In verband hiermede herinnert spr. aan den eersten anoniemen brief in deze zaak, waarin bekl. wordt beschuldigd ook mr. Wijsman en den heer van der Stijl te hebben vermoord en vraagt, daaromtrent een ver Mr. Reiling zegt, dat van deze beschuldi ging niets is gebleken. De pesident zegt daarop, dat de recht bank geen getuigen meer wenscht te hoo-'er en geeft 'daarop bekl. het laatste woord. BekL maakt daar echter geen gebruik neer van. De uitspraak wordt daarop bepaaald op 28 November. SPOORWEGONGELUK Aam müi WILLEMSPARKSTATION. NALATIGHEID VAN HET PERSO NEEL Zoo men zich herinneren zal, gebeurde in den morgen van c!en 8en Juli jl. een spoo_- weg-ongeluk nabij het WillemsparkstatLn te Amsterdam, waarbij eenige personen ge wond vierden en één hunner zwaar lichame lijk letsel bekwam. Het bleek, dat het personeel, belast geweest met het rartgee en van een goederentrein, zich aan nalatigheid schuldig gemaakt zou hebben. Er werd een strafvervolging ingesteld, wel ke zaak nu de rechtbank te Amsterdam heeft behandeld. De 34-j?.rj,ge machinist C., de 24-jarige leer ling-machinist B., de 26-jarige rangeerder R., •de 36-jarige seinhuiswachter S. en de 47-jari- ge assistent voor den stationsdienst V., had den zich te verantwoorden, omdat het aan hun grove schuld, nalatigheid en plichtsverzuim, ie wijten is, dat 8 Juli j.l. het spoorwegonge luk heeft plaats gehad, waarbij eenige perso nen let'el hebben bekomen en zekere J. M. zwaar lichamelijk letsel bekwam. Den machinist C. was ten laste gelegd, dat hij toegelaten had, dat de leerling B. alleen rangeerde. B. werd ten laste gelegd, dat hij, hoewel niet bevoegd, een locomotief te bedienen en wetende, dat hij niet alleen met een machine mocht rangeeren, toch met de locomotief van den geee entrein gerangeerd heeft, nadat zijn machinist de locomotief verlaten had. Bo vendien heeft hij bij het optrekken in de rich ting van wissel 4, nagelaten op te letten en ich te overtuigen of het doorrijden gevaar op kon leveren. Den rangeerder B. werd ten laste gelegd, dat hij, hoewel hij wist dat alleen de leetling- machinht B. zich op de machine bevond en dat met één man op de locomotief niet geran geerd mocht worden, opdracht gegeven heeft, te rangeeren. De vijf beklaagden erkenden de feiten in de dagvaarding. C. had eerst op de locomotief gestaan. Na eenigen tijd verliet hij de machine, waarop de leerling B. alleen met het rangeeren voortging. Presecent (tot C.) Toen u de machine verliet zei u toen niet 'tegen uw leerling Ik ga eraf en nu moet jij hier blijven Beklaagde C. Ik weet niet zeker of ik dat gezegd heb. President Wat u deed was toch in strijd met uw plicht Beklaagde Ik wist toch niet wat er zou gebeuren President Ja, zooiets wordt meer gezegd. De leerling-machinist B. verklaarde, dat C. hem gevraagd had het werk over te nemen. De leerling-machinist deelde verder mede, dat het de eerste maal was, dat C. hem ver zocht had te rangeeren. Hij was te ver doorge reden, omdat hij niet wist, hoe lang de trein was. De rangeerder R. had het stopsignaal gege ven toen het te laat was. De seinhuiswachter S. zei te laat geweten te hebben dat alleen de leerling-machinist op de locomotief was. Hij zag hef bij het voorbij rijden maar dacht dat hij het laatste stukje co.; nog wel alleen kon oploopen. De assistent V. gaf toe dat hij- het rangeeren had moeten verbieden. Hij meende echter het te kunnen toelaten, omdat zijn chef in dezelfde omstandigheden ook liet rangeeren. Eisch tegen V. vrijspraak, tegen den sein- ui-waehter S. f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, tegen den machinist Cl., e'en lee - ling B. en den rangeerder R. ieder één week hechtenis. Een 25-jarig sigarenmaker uit Amersfoort besteeg de beklaagdenbank voor den politie rechter te Utrecht. Hij had in een café al daar een der aanwezigen met een bierglas op het hoofd getimmerd. De sigarenmaker ontkende hardnekkig, en ook uit de getui genverklaringen bleek niet al te duidelijk wie nu eigenlijl^ met het bierglas bezig was geweest. De Officier van Justitie eischte f 40 boete subsidair 20 dagen hechtenis. „Wat hebt u nog op te merken, beklaag de vroeg de Politierechter. „Ikvind het wel wat weinig Edel achtbare. Er ging een schudding door de publieke tribune en de strakke gezichten achter de groene tafel vertrokken tot een vreugde- lach boven de deftige toga's en spierwitte stijve beffen Een beklaagde die het te weinig vond Hélaas, de illusie duurde niet lang. De si garenmaker, iet of wat verward, bemerkte zijn vreemde vergissing en vulde spoedig aan .véél, bedoel ik De rechtzaal herademde. Hij was dus toch wél bij z'n positieven. De politierechter achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak den beklaagde vrij. Het geleek wel, of hij het nu héélemaal de moeite niet vond, want met 'n gezicht, als was hij minstens tot lé venslang veroordeeld, verdween de man, die de illusie gegeven had verzot te zijn op ver bazend hooge boeten. i i m Zaterdagmiddag is op de mijn .Oranje Nassanu I" te Heerlen een ernstig ongeluk ge beurd. Kort na het wisselen van den dienst om circa half drie waren de mijnwerkers ge broeders H. en J. Somers en 'J. Moonen bezig aan het stutten van een mijngang, waarvan het houtwerk erg vermolmd 'was. Terwijl zij dat deden, stortte plotseling het gesteente van deze gang over circa 15 me ter in. De drie personen werden door de steen massa bedolven, De gebroeders Somers wa ren direct dood. Moonen had zich weten te grijpen aan een stuthout zoodat het ge steente niet in zijn volle zwaarte op zijn li chaam kwam. Deze laatste kon met den toegesnelden opzichter nog even praten, doch toen men er in geslaagd was, hem vrij te maken en van de plaats des onheils ver- Wijderde bleek ook deze arbeider inmiddels overleden te zijn. Alle drie waren woonachtig te Voeren - daal. De gebroeders Somers waren resp. 23 en 21 jaar oud, en in genoemde mijn werk zaam. Moonen arbeidde bovengronds, doch was toevallig als noodhulp in de mijn, Laatstgenoemde laat een vrouw met 10 kin deren achter. Onmiddellijk werd het staatstoezicht op de mijnen en de hulpofficier van Justitie ge waarschuwd. Deze stelden een onderzoek in. Om tien uur Zaterdagavond waren twee der lijken vrijgemaakt, en naar boven gebracht. Nader wordt uit Heerlen gemeld: De geheele mijnstreek is onder den indruk van het erns'.ige mijnongeval, dat alhier heeft plaatsgehad. Eerst Vrijdag een doo. clcli 1 k ongeluk in de Staatsmijn Wilhelmina, vaar Stegner uit Voerendaal, vader van vier kizr'eren het leven liet. Thans weer rie Gebrs. Somers en Moonen eveneens uit dit dorpje, welke Zaterdag op dè Oranje Nassau I het slachtoffer werden vanfhet gevaarlijk mijnwerkersberoep. De 39-;arige Moonen. laat 10 kinderen achter, terwll het elfde op komst is. Jos. Somers die 49 jaar is.^laat 6 kinderen achter, terwijl ziin broer, de 52-jarige M. H. Somers even eens vrrder van 6 kinderen was. De versla genheid in het kleine dorpje Voerendaal is groot. En nog een vijfde doode moest ter aarde worden besteld, n.l. de mijnwerker Ge- rards die geruimen tijd geleden in de Staats^ mijn Wilhelmina werd verwond, een dubbele beenbreuk kreeg en na langdurig lijden thans ook is overleden. Drie-en-dertig kinderen uit Voerendaal z',(S door ongevallen van hun vaders in zeer korten tijd vaderloos ge worden. De kermis, die juist heden zou worden gehouden, is door den burgemeester afge last. Wel komt de groote risico van het mijn werkersleven deze week weer duidelijk naar voren. Tragisch hierbij is bog, dat Moonen bovengrondsch arbeider was, doch eerst se„ dert kort ondergronds is gaan werken. Betreffende het mijnongeval van de Oranje Nassau I wordt nog het volgende gemeld: Vóór één uur moet het ongeluk reeds ge beurd zijn. Althans de opzichter Driessen, die kort voor de wisseling der dienst in de 168 M. verdieping den Zuidelijken hoofd ingang wilde passeeren, vond zijn weg ver sperd door een groote Steenmassa, waaronr der hij hoorde kreunen en diep tusschen het neergestorte gesteente nog flauwtjes een mijnwerkerslampje zag branden. Langs een anderen weg begaf hij zich naar de andere zijde van de versperring en haalde hulp. De bedrijfsingenieur, De Fahrsteiger en verdere hoofdopzichters waren spoedig ter plaatse en terstond begon men onder hun leiding voorzichtig het gesteente te-verwijderen. Dit. duurde lang, daar de gang nauw is en men bovendien met het oog op eventueele ver dere-instortingen ruimte,moest laten om te rug te kunnen springen. Slechts 2 man kondfen tegelijkertijd aan elke zijde arbei den. Men tvermoedde, dat er zich drie perso nen onder de massa bevonden, omdat er van drie personen kleeren hingen. Men hoopte echter, dat zij nog in leven zouden zijn. Ach tereenvolgens werden echter de drie lijken te voorschijn gehaaid. Tegen tien uur was de laatste, Moonen, uit het gesteente bevrijd. Alle drie haddei: zulke zware verwondingen opgeloopen, dat zij, behalve eon, die nog korten tijd geleefd moet hebben, vermoede lijd terstond dood zijn geweest. Gebleken is, dat hier een ongeval heeft plaats gegrepen, zooals nu eenmaal bij den mijnarbeid niet te vermijden is. De drie men schen waren aan het verbouwen van den staangang. Hierbij moet plotseling in het steengebergte een breuk gekomen zijn, die de menschen verrast heeft. Er moet onver wacht een hoeveelheid steen van circa 5 M. lengte en misschien van 7 M. hoogte schuin op de menschen zijn komen vallen. Deze breuk moet zich niet vooraf z.g. geteekend hebben. De Gebrs. Somers, die respectieve lijk 23 en 21 jaar in dezelfde mijn werkzaam waren, stonden als zeer voorzichtige mijn werkers bekend en bij teekening zouden zij als ervaren mijnwerkers dus steeds hun aandacht houdend op eventueele dergelijke gebeurtenissen wel tijdig hebben kunnen" vluchten. De betimmeringen bleken geheel in orde. Over de Oranje Nassau waren steeds wel vele klachten doch het is het» eerste doode- lijke ongeval, dat dit jaar in deze mijn heeft plaats ge-had, terwijl ook ernstige ongevallen zonder doodclijke gevolgen dit jaar nagenoeg niet zija voorgekomen. STAKING BIJ WERKVERSCHAFFING' Te Blaricum (N.H.) is bij de gemeentelijke werkverschaffing, het egaliseeren van een terrein aan den Noohóheweg bestemd voor .ohntsoenaanleg staking uitgebroken. De zaak is zoo gesteld dat de arbeiders naar hun mee- nipg niet aan een voldoende loon komen. De gemeenteopzichter heeft als eisch gesteld, dat 1 M diep gespit wordt, terwijl c'e te werk- "esteldën slechts 60 cm c'iep willen omspit ten. De staking omvat 12 man. Donderdagavond vonden de op den Amers- foortschen Berg surveilleerende politieagen ten, tusschen het struikgewas verborgen, een auto, Chevrolet M 7142. Het water in .iet reservoir was stijf bevroren, de benzine tank vrijwel leeg en de accu wees nog slechts rie volt. Nergens was een spoor van de eige naars te ontdekken. De auto is in een garage opgeborgen, in afwachting of de eigenaar zal komen opdagen. Onmogelijk is het niet dat men hier met diefstal heeft te doen. De Belgische „Standaard" maakt melding van een belangrijke "oplichting door een paar Nederlandsche kooplieden, die een Ant- werpsche firma voor 100.000 franken hadden benadeeld. Zij hadden een groote partij in gelegde groenten bij deze firma gekocht en nadden de rekening betaald met effecten van den Wabash" spoorweg, die bij nader on derzoek waardeloos schepen. Er waren reeds 140 kisten ter waarde van 40.000 frank naar Rotterdam verstuurd, en de twee mannen waren verdwenen. De opsporingsbrigade wist een van de twee Nederlanders aan te houden. De schipper werd eveneens aangehouden en door de ver klaringen, die hij aflegde, was het mogelijk op het spoor te komen van den buit, die reeds in Nederiand vertoefde. In Rotterdam werd met de 'Nederlandsche politie het on derzoek voortgezet en worden 100 kisten ontdekt en in be-lag genomen de overige 40 werden in Den Haag gevonden. i»i AMSTERDAM, 14 Nov. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong Koene.) Druiven alicanten f 80114, cale'oas de Tir- lemcnt f 4060, Soldat Laboureur f 50 84, Leghipons f 6080, beurre Clairgeau f 4958. Louwtjes f 2430, boerengreentkje f 2432, winterbergamotten f 3038, win- terjannen f 3032, Giesen Wildeman f 30 37, Trausperant de Cronsel f 4062, idem I f 2832, goudreinettenn extra f 2836, idem I f 1824. Bismarck f 2032, The Queen f 2034, lemoenappelen f 2430, Gravensteiners f 2432, Goud Germain f 14 26, Landburger reinet f 1226/ oranje rei- net f 1326, peterseilieappelen f 1624, kaneelzuur f 1420, Fr. schijvelingen f 14 2Q, bloemee f 1418, dubb. benders f 14 17, notafisappelen f 2034, Jaap, van Dark f' 1216, Evazoet f 1317, sterappelen extra f 3036, idem I f 2426, campagne- zoet f 1216, Guismanzoet f 1113, Jas- ippelen f 1216, dubb. bellefleur f 1222, ellefleur f 1218, Present van Engeland f 2034, tomaten I f 4260, idem II f 14—1 22, kaassnijboonen f 7084, Belgisch witlof f 24—28, Hollandsch witlof f, 20—23, alles per 100 kg. bloemkool I f 1830, idem II f 614 per 100 stuks selderie f 610, prei f 1218, peen f 1519 per 100 bo andijvie f 12,20 oer 100 struik spinazie f 0.801.20 per mandje uien f 2.803.80 per baal van 25 kg zandeigenheimers f5 9.80, drielingen f 46 per 100 kg. Bloemen. Pullings f 1728, Mont Blanc f 1625, Louis Germ, f 2536, Vivanti f 1722, Sax expert f 1829, Miss Cavell f 2538, bouvarcia's f 5—8, Am. anjers 1913, Hadley f 1630, Golden Ophelia f 816, Ophelia f 815, Sunburst f 510, Keizerin f 5.5012, Columbia f 1017 per 100 stuks snijgreen f 3.507 per 100 stuks. ALKMAAR, 14 Nov. Eieren. (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier). Aan voer 14000 'kipeieren. 5660 kg. f 13.50 15, 6064 kg. f 14.1015.20, bruine f 15.50 15.60 per 100 stuks. Aanvoer 3000 eend ei: en f 9.109.40 per 100 stuks. I- OORN, 14 Nov. Vee. Aanvoer 76 biggen f 1425, 212 schapen f 4555, lammeren i 3240. Handel matig. ALKMAAR, 14 Nov. Vee. Aanvoer 3 paarden f 150—350, 20 koeien f 350—500, 24 nuchtere id. f 14—28, 173 schapen f 46 53, lammeren f 34—43, 27 magere varkens f 30—44, 43 biggen f 1626, 7 bokken en geiten f 418. Boter f 1.05—1.271/2 per 0.5 kg. Eieren f 1116 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Nov. Groenten.(Weekbericht„Langendijker Groen tenveiling"). Zooals te verwachten was, is er weinig verandering in den stand van zaken gekomen sinds de vorige week- De trage stem ming is gebleven. Vraag is er weinig en naar evenredigheid ook het aanbod. Weinig ver andering bracht ook 't harde weer van de laatste dagen. Alleen de bloemkool is in de 2e helft van de week iets in prijs gestegen. De groote „reuzen'.' konden 't tot f 25.20 bren gen. Hiervoor bestond dan ook een goede kooplust. Aangevoerd werden 118.400 stuks. Roode kool, waarvan de aanvoer was 30 wa gons bleef varieeren tusSchen f 1503 per 100 kgv Mooie kleine partijtjes, die hoofd zakelijk voor binnenlandsch gebruik zijn, werden genomen voor f 4.30. Gele kool blijft ook traag van de hand gaan. De duurste prijs is geweest f 70, doch de voor export bestemde kool blijft beneden f 2.50. Aanvoer slechts 22 wagons. Gewone witte kool en Deensche witter, hadden een totalen aanvoer van 34.000 kg. Prijs voor gewone witte nog steeds f 5090 per 10.000 kg. De Deensche witten, waarbij mo9ie partijtjes gingen voor f 12.70 per 100 kg. van de hand. Een geringe aanvoer van uien wist den prijs van vorige weken te handhaven. Doorsnee :- prijs f 56.30. Aanvoer 3 wagons. Peen komt er ook slechts weinig. Prijs f 34.40. Aan voer 11.500 kg. Overigens nog wat partijtjes rammenas en bieten, waarvan de prijzen resp. zijn f 2.60 voor rammenas (97000 kg.) en f 1.503.50 voor bieten (5600 kg.). AMSTERDAM, 14 Nov. Aardappelen, (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zéeuv sche Bonte 3.603.75, Blauwe 3.50— 3.60, Eigenheimers 33.10, Blauwe Eigenheimers 3—3.10 Friesche Borgers 2.70—2.90, Roodstar 2.745—3 Flakkee- sche,Eigenheimers poters 22.20, Zeeuw sche blauwe poters 1.802.20, bonte poters 1.802.20 Spuische Eigenheimers poters 2.50 Anna Paulowna Zandaar- uappelen 3.505.50, Hillegommer Zand-, aardappelen 55.50 Drentsche Eigen heimers 2.402.80 Roodbonten 2.30 p. hl. Weeuwsche Uien 2.502.75, Friesche rapen 1.60 per 60 kg. DELFT, 14 Nov. Kaas. Ter markt slechts 1 stapel komijnekaas 1.16 p. kg. ELST (Bet.), 13 Novenber.(Fruitveiling V. V. O. B. Goudreinetten le soort 1319, 2e soort 8%12, extra 2129, bellefleur le soort 1520, 2e soort 8%12, extra 2122, sterappels le soort 2223, soort 1011, grauwe reinetten 8 9, boschappels 1116, holgaten 78, court pendu 910 notaris appels 1620, paradijs 1011, pre ent of England 2132, beugelzoet 1112, cam- pagnezoet 1012, jasappels 1012, dubbele sencerzcet 1013, zoete bellefleur 12-13/ Gerrit Roelofs 1112, Huismans 8—10, Leghipont ,1e soort 5667 2e soort 42# extta 67, Bergamotperen 2729, mispels 8/2D ct* Per kg* UTRECHT, 14 Nov. Vee. Aangeveerd waren 1750 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieien 130300, kalfvaarzen 2403.20, pibkvaarzen 120220, melk koeien /»270—430, kalfkoeien 290460, vaarskceien 150320, magere kalveren 50140, nuchtere kalveien 1823, magere varkens 2052, biggen d 1021, magere schapen 3848, lammeren 2636. Boter, 1.40 p. kg. Eieren, 1316. LEEUWARDEN. 13 Nov. Granen. Geet noteering. Aaraappelen. Borger f 2.202.30, Rood star 2.10—2.30. PURMEREND. Veiling van de „Afslag* /ereeniging Beemster, Purmerend eu Om- /treken van Vrijdag 13 Nov. Aardappelen 0.881,24 per zaak van 25 K. G. Kleine aardappelen 62 ct. per zaak van 25 K.G. d/itlof 1828 ct. per K. G. Bloemkool 4 24.80. Roode kool 1.404.20. Savoye kool 2.204.90, alles per iOO stuks. 3oerekool 2—4.80 per 100 struik. Spipa- zie 5065 ct. per 5 K.G. Andijvie 0.70 ,2.40 per 100 struik. Selderij 2.904.90 oer 100 struik. Bieten 812. per 1009 st. \Vortelen f 5.1012.60 per 100 bos. Uien 1.30—1.60 per 25 K.G. Prei 0.53—13.40 per 100 bos. Uien Drielingen 1*1.20. ic. Nep 1.401.80, per 25 K.G. Appels. Bra- bantsche 1016 ct. Zoete 1214 ct, Bram- Icy Seedling 1218 ct. Present van Enge land 1435 ct. Goud Reinette, 1022 ct. alles per K. G. Peren. Winterjan 27 -35 ct. per K.G. IJMUIDEN, 14 Nov. Van de treilvis- tcberij kwamen heden hi^r binnen de stoom- reilers IJM. 129 (Shamrock) met f 2182 IJM. 125 (Derika XII) met f2061; IJM. 385 (Derika IV) met f 1990; IJM. 35 (Wil helmina) met f 2502 IJM. 149 (Victor) met f2102; IJM. 175 (Trio) met f2746, IJM. 65 (Concordia) met f 2409; IJM. 179 (Hol land III) met f 2455 IJM. 47 (Tubantia) met f 2777; IJM. 56 (Johanna Nicoletta) met f2155; IJM. 52 (Dordrecht) met f1698 IJM. 41 (Cobi) met f 1842 IIM. 12 (Jo hanna) met f 174Ö IJM. 107 (Jeanne) met f 1891; IJM. 39 (Helder) met f 1887 IJM. 103 (Dolfijn) met f2217 IJM. 177 (Emma) met f3082; IJM. 432 (Raaf) met f 1940; IJM. 70 (Zeehond) met f2012; IJM. 161 (Eli Cheneviere)~met f2078 aan besomming. IJMUIDEN, 14 Nov. Heden kwamen van de haringvisschefij alhier vijftien Britsche stoomdrifters met een totaal-aanvoer van 5000 manden versche haring aan den afslag. Geveild werden de ladingen van de Britsche drifters LK 682 (Maid of The Thule) met f2584; YH 471 (Ocean Sweli) met f3485; YH. 63 met f 3219) LT. 25 (Triple Aliance) met f 2936 en een deel van de vangst van den zeillogger KW 53 (Jacoba) met f 1078 aan besomming. IJMUIDEN, 14 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 20 stoomtrawlers De prijzen waren als volgt: tarbot f 1.50 0.55, tongen f 21.50 per Kg.groet f 45 20, gr. schol f 3731, md. schol f 2834, zetschol f40—33, kl. schol f20—17, f *1— 6, scharren f 2214 per 50 Kg.rogge f 37 14 per hoop vleet f 2.40 per stuk pie terman en poon f 1712.50, gr. schelvisch f 4533, md. schelvisch f 2823, k.md. schelvisch f 13.5010.50, kl. schelvisch f8 6.50, f 73.50 per 50 Kg. kabeljauw f6645 per 125 Kg., gr. gullen f3016, kl. gullen f 53.40, wijting f 53.540 per 50 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8