De Spanjoletkunstenaar K.^tl^ollelce Middens!anders Denkt aan Uwe Vergadering van hedenavond! Dinsdag 17 November 49ste Jaargang No. 16200 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. Eerste blad. Belang en beginsel. INNENLANDSCH NIEUWS. RONDOM DE CRISIS. Conferenties op het Loo. Agenda 18 November ZE HEBBEN 'Mü De Bloemendaalsche. agen ten Bronkhorst en Terbeets ontdekten een inbraak en rekenen den inbreker in! Afkomstig uit den Helder en wonend in Oud-Schoten. j vlug- Aanrijding op de Groote Markt. Aanrijding in de Zijl straat. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-IIOLLAND. Telegraphisch Weerbericht d Dat hebben we noodig. J. J. WEBER ZOON OPTICïfcNS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. I De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiên 3b cents regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusscben den tekst, als ingezonaen tnededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ci. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Di) verlies van een tiana Alle abonne s op uil uiau zijn. u.gtvoige <_e veizcKcmigsvooi w„aruen Qltilfl uevensiange geneeie oiigescuiKtneia toi wei ten aooi 4 7C(| t>ij een ongeva. mei f OKfl - 1 dUUU.', verlies van beide armen beide beenen of beide oosen 1 I JU." i'oodeliiken afloop CUU. een voet o een oog tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uifkeeringen finr pi) verlies van een fCf) D1) een breuk van f f O Dij verlies van een 1 llid." duim of wijsvinger r 1 «U. been of arm I 1U ndere vinger Er is in de politieke situatie, odtstaan door de stemming over de motie-Kersten iets scheefs; we hebben het al eenige ma len opgemerkt. De christelijk-historischen hebben altijd tegen het gezantschap bij den Paus gestemd; het was bij de jongste Ka binetsformatie bekend, dat zij het ditmaal weer zouden doen. Immers, het is een punt van hun verkiezingsprogram. Wanneer echter de vrijzinnig-democraten tegen de motie-Kersten hadden gesteld en het Ge zantschap dus behouden was door steun u t de linkerzijde, zou de regeering, dus ook de coalitie, hebben voortgeduurd, ondanks de houding der christelijk-historischen. Dit klopt met de beteekenis, welke de R. K. Staatspartij altijd aan het Gezantschap bij den Paus heeft gehecht, n.m dat van een nationaal belang en niet van een Roomsch beginsel. Immers, wanneer het Gezant schap voor ons een beginselkwestie was dan was al na een vroegere verkiezing de •«menwerking met de christe'ijk-histori- schen opgezegd. De fout schuilt dan ook o.i. in de vorming van het Kabinet-Colijn waarbij de nieuwe coalitie-regeering niet genoeg op stevige, principieele basis is ge vestigd. Meer dan ooit was na de laatste verkiezingen een samenspreking tusschen de leiders der rechtsche partijen noodig geweest om den grondslag voor een nieu we christelijke regeering te leggen, waarbij het vooral om een regeering in christelijken zin zou gaan; dus om een program van op bouwende staatkunde, waarbij alles wat de drie rechtsche partijen vereenigt en wat ze verdeelt onder het oog ware gezien. Niet beter vinden wij onze bedoeling verduidelijkt, dan in een rede, uitgesproken door den toenmaligen minister-presiden' Jhr. Ruys de Beerenbrouck op de sociale week te Rolduc, op 19 April j.l Die rede was getiteld', „christelijke politiek en alge meen welzijn van het land" en berustte op acht gedegen stellingen, waarvan de eerste luidde: partijgroepeering naar beginselen is de theoretisch meest gewenschte en practisch in Nederland de eenigst moge lijke gebleken. Het loont de moeite een deel van de toelichting dier eerste stelling over te ne men: Het is ondenkbaar, aldus Jhr. Ruys dat een der groote partijen alleen in de Tweede Kamer de meerderhe d verkrijgt. Er zal steeds door samenwerking van partijen een meerderheid moeten ge vormd worden. Zoodanige coalitie om het woord te gebruiken kan tweeërlei grondslag hebben. Ze kan steunen, ófwel op overeenstemming in de beginselen, óf wel op overeenstemming omtrent een vol doend aantal punten van practisch Staatsbeleid, In het laatste geval zal de samenwer king uiteraard van korten duur zijn. Zij zal uiteenvallen, zonder 't program is af gewerkt. Maar in dien korten tijd zal de coalitie betrekkelijk sterk staan; betrek kelijk, zeg ik, want zij loopt groot ge vaar onverhoeds ten aanz.en van eenig vraagpunt van principieelen aard uiteen te vallen. In dat opzicht staat een coalitie op principieele basis sterker. Zeker, ook dan zullen punten van practischen aard zich voordoen, waarover men bij alle overeenstemming omtrent de beginselen van meening blijft verschillen. Maar een groot onderscheid valt hier op te merken. Bij zulk een geschil om trent zaken van practischen aard, zullen zij, die om wille der beginse'en samen gaan, tot een voor allen te aanvaarden compromis kunnen komen en worden de gerezen moeilijkheden aldus ondervan gen. Maar bij een coalitie op de basis van een uitsluitend practisch program, zal wanneer een geschil omtrent een begin sel zich voordoet, een compromis niet mogelijk zijn, omdat niemand met zijn oe- ginsel wil transigeeren. Principieel en practisch zal ook daar om aan een principieele coalitie de voor keur zijn te geven boven een op een uit sluitend practisch werkprogram berus tend. Wanneer de spreker op de Limburgsche auciale week deze zijn uitspraak van 19 April 1925 nu in deze crisisdagen nog eens onder de oogen krijgt, zal hij er vermoe delijk zelf verbaasd over staan, dat hij on bewust daar in Rolduc voorspelde, wat een ba'f jaar later gebeuren zou. Een coalitie, voornamelijk steunend op een aantal punten van practisch regee- ringsbeleid is er meestal slechts een van korten duur.. Eén stootje en ze ligt om ver. Ziedaar wat Woensdagmiddag 11 No vember, na het stootje van Mr. Marchant gebeurde Hét Kabir.et-Colijn leek zoo sterk; na drie maanden lag het in elkaar, Oorzaak: onvoldoende voorbereiding. Het is a'tijd de kern van ons betoog te gen het optreden van den beer Colijn ge weest. dat bij diens persoon 'noodzakelij kerwijze. te veel aan het laatste verleden van het Kabinet-Ruys en te we:nig aan de eerste roemvolle periode van het coalitie- Kabinet—1918 gedacht zou worden Het eerste KabinetRuys berustend op de greote christelijke, staatkundige beg nselen van revo'utiebestrijding,^ onderwijsbevredi- ging en sociale wetgeving, was een prachtig kabinet, waarin zelfs een protestantsche figuur als dr. De Visser, bij zijn eerste op treden in de Kamer, wel in uiterlijk, maar aiet in innerlijk veel verschillend met ds. Kersten, het naast Roomsche collega s gemakkelijk uithield Maar bij hei Kahinet- Colijn dreigde te vee' aandacht gewijd te worden aan zuiver materieele belangen In het laatste Kabinet-Ruys kwam de heer Colijn als minister van Financiën en hij deed verdienstelijk werk met de gulden veilig te stellen en ook met de besm",;r"' 1926 reeds voor zijn opvolger sluitend te maken. Naast meeningsverschil over de wijze, waarop de bezu nipg tot stand kwam, verdiende de heer Colijn hulde voor zijn financieele operaties. Maar die dank behoefde zich niet zóó ver uit te strekken, dat hem de vorming van de nieuwe chrisle- lijke regeering werd opgedragen. Daarvoor wij hebben het altijd betoogd was hij te veel zakenman, te weinig politicus en staatsman. En een christen-staatsman had den wij in de eerste plaats, noodig om, voor de periode van opbouw, welke wij ntraden, na de crises, welke de coalitie der christelijke partijen en de partijen zelf onderling doormaakten, na de aanvallen, die Hoe langer hoe feller tegen een christe'ijk bewind gericht werden; een christen staatsman meer dan een zakenman van chris'elijke huize hadden wij noodig. om, liefst voor langen tijd, een tijdperk van christelijk bewind voor te bereiden. En onze vrèes was, dat de kiezersmassa in een Kabinet-Colijn te veel zou zien een regeering gevestigd op een aantal punten van zakelijk belang, een nationaal kabine' met een christelijk cachet. En dat klopte o. i. niet met den uitslag der verkiezingen Na wat nu sinds het optreden van he' Kabinet-Colijn aan den dag 'is getrederr yreezen wij meer dan ooit, dat bij de Kabinetsformatie de principieele grond- lagen te weinig en de vraagpunten van practisch staatsbeleid te veel bekeken zijn. De principieele geschil'en zijn niet vol doende uit den weg geruimd; de groote be ginselen, welke vereenigen, niet tot leid draad genomen om over kleine meen ngs- verschillen heen te komen. Anders had het nieuwe christelijke kabinet over den ge zantschapspos t niet den hals kunnen breken. Begrijpelijkerwijs blijft in parlementaire kringen, m verband met den staatkundigen toestand, de bedrijvigheid aanhouden. Verschillende besprekingen worden ge- houden. Zoo vergadert Dinsdagavond de Vrijzinnig - Democratische Kamerfractie. Dinsdag wordt eveneens een gecombineer de bijeenkomst gehouden van de Eerste en Tweede Kamerfracties van den Vrij heidsbond. Evenals mr. Marchant, is ook mr. H. C. Dresselhuys, de leider van den Vrijheids bond, op a.s. Woensdag bij H. M. de Ko ningin ontboden. Naar verder verluidt, zullen Dinsdag dr. J. T.h. de Visser, voorzitfer van de C. H Kamerfractie en mr. Th. Heemskerk, voor zitter van de A.-R. Kamerfractie zich eveneens naar Het Loo begeven om door If. M.' te worden gehoord. Maandag heeft H. M. de Koningin ten puleize Hef Loo de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en den vice-pre sident van den Raad van State ter con ferentie ontvangen. „Het Volk' meldt, daf ook de heer Albarda uitgenoodigd is, a.s. Woensdag bij H. M. de Koningin op Het Loo te komen in verband met de crisis. Naar aanleiding van het bericht van „Het Volk daf in een vergadering der R.-K. Kamerfractie, het denkbeeld van samenwerking met de sociaal-democraten besproken is geworden, en dat de rechter vleugel van genoemde fractie tegen zoo danige samenwerking ernsfige bezwaren aangevoerd hebben. welk bericht wij slechts onder alle voorbehoud gaven, kan "De Tijd met zekerheid mededeelen, dat de Katholieke Tweede-Kamerfractie sedert j.1. Dinsdag vijf Uur namiddag, dus vóór het uitbreken van de crisis, nief meer is bijeengekomen. -MINISTER COLIJN EN DE STEMMING VAN 11 NOVEMBER. Tegenover de door verschillende bladen van links geopperde mogelijkheid, dat aan ener Colijn opdracht zou worden ver strekt een nieuw kabinet samen te stellen, vernam de „Grondwet" uit parlementaire kringen, dat hoogst waarschijnlijkheid de heer Colijn in het geheel niet zal terug- *eer® 'n bet nieuwe kabinet. De meening dat de beslissing, van Woensdag niet geheel vreemd is aan het verzet in verschillende politieke kringen tegen den persoon van den heer Colijn, zou dan hierbij van grooten in vloed zijn. Sociëteit St. Bavo. Mannen en vrou wen „Eer en Deugd" half 11 v.m. Groote Vergadering ,Eer en Deugd" 3 uur Haarlemsche Inkoop Combina tie half 9 uur Commissie van Be roep 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur Christelijk Svmphonie Ensemble hali 8 uur Gemeentelijk Concertgebouw. Bioscoop voorstelling van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, voor Haarlem en Omstreken kwart over 2 uur Oratoriumuitvoering Doopsgezind Zang koor „Der Messias" 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen - Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 22 November, dagelijks geopend van 10—4 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 8—9H uur R.4C Arbeidsbureau voor mannen en (ongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 hali 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Vs en s avonds van hali 8 half 9 uur R. K Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem- hofstraat I Alle werkdagen van v m 1012 uur. des middags van 2- 4 uur. en s avond» van 8 9 uur behalve Zaterdag- «vond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters luitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 san 25 en van 7 10 aor be halve des Maandagsochtends eu op Zon en Feestdagen Uitleenen voo boeken van 2 tot 5 uui en van 79 uur Woens- i dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr I, Zon dags en Woensdags van 8 iO uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, d.e hier geen tehuis hebben - Tel. 11671 R. K. BevoSkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraaf 23 van 810 om op Maandag- Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Doqderdag van 12 H. K Kraamverzorging van de Derde Ordr St. Franciscus Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken iSnelvèrband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Wij schreven een dezer dagen dat de re gelmatigheid, waarmede de inbrekers hun werk deden in Haarlem en omgeving hun noodlot zou worden. Dat is altijd zoo in Haarlem. En het is ook nu gebeurd. Alweer, met de regelmaat Van een uurwerk beproefde de gladde vogel hedennacht zijn slag te slaan, maar het werd hem noodlot tig. Naar alle waarschijnlijkheid is toch de inbreker, die in de -laatste weken de nacht en gemoedsrust van vele Haarlemmers en Bloemendalers en Heemsteders verstoorde, gepakt. De Bloemendaalsche politie heeft het niet op zich laten zitten, maar waar liet record aantal inbraken op naam van deze gemeente stond, heeft zij zich ook tot haar taak gerekend den inbreker te arres teeen. Ziehier het relaas van dit kranige stukje politiewerk. Hedenmorgen om kwart voor vijven wa ren de agenten Bronkhorst en Terbeets op surveillance op den Brederodeweg om ook het Duinlustpark te inspecteeren. Daar dit park door verschillende wegen gekruist wordt, besloten zij elk een afzonderlijken weg voor rekening te nemen. Bronkhorst ging den Duinlustparkweg en Terbeets de Princelaan op, om op zekere punten weer bij elkaar te komen. De agent Terbeets kwam aan de villa Mignon, bewoond door den heer D. A. W. Koch, Handelsagent Pinellaan 5 en bemerkte een persoon die bezijden het huis werkzaam was. Deze per soon die den agent ook zag hield zich schuil tegen het huis en vermoedde niet dat hij was opgemerkt. Terbeets sprong over de afrastering en de inbreker sloeg op de vlucht. De agent lostte tot drie a vier maal een schot op hem zonder hem te treffen. De agent Bronkhorst die hierdoor opmerk zaam werd gemaakt, spoedde naar zijn collega toe en samen gingen ze 't bosch onderzoeken. Dit was echter zonder resultaat. Inmiddels werd van Bloemendaal assistentie gevraagd op de terreinen van het Provinciaal gesticht een nauwkeurig onderzoek te doen in stellen. Beide Agenten namen weer elk af zonderlijke wegen, wat het gunstig gevolg had, dat deriinbreker wérd ontmoet en aan gehouden werd. Het bleek een geraffineerde klimmer te zijn, want over de hooge afschei ding wist hij spoedig weg te komen. Alhoewel het haar een pak kleeren kost- j te, die danig werden gescheurd., Het bleek te zijn een zekere O., woonach tig in een onbewoonbaar verklaard huisje i op Oud-Schoten. De man is van Den Hel der afkomstig. Sinds korten tijd is hij l ier woonachtig. Hij is 30 jaar oud Op dezelfde wijze trachtte hij weer een gaatje te boren om zoo de spanjolet naar beneden te drukken. Verschillende inbrekerswerk tuigen werden op hem bevonden en een verder onderzoek wordt ingesteld, vermoe delijk om te weten te komen of er andere personen bij vorige inbraken debet zijn ge weest. Hij is voorloopig te Bloemendaal in arrest gesteld. Een woord van hulde aan de politie van Bloemendaal, die sinds geruim en tijd dag en nacht in actie is geweest, is zeker op zijn I plaats. j Vermeld dient nog te worden, dat de j bewoners van de villa er niets gemerkt heb- I ben. Hedenmorgen is nog door de Schoten- sche politie bij O. huiszoeking gedaan. I Maar ook de agenten waren niet minder j Verkeersongevallen Aanrijding in de Jansstraat. Bij de R. K kerk aan de Jansstraat had hedenmiddag twaalf uur een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een tramwagen. Het liep met materiëele scha de af. Op de Groote Markt reed gisterenmiddag een onbekende wielrijder, toen hij in bot sing kwam met Jht. T. v B., die eveneens per rijwiel daar reed. Jhr. T. v. B. kwam te vallen waardoor I zijn rijwiel beschadigd werd en hij zich aan den neus bezeerde. Ter plaatse werd Jhr. T. v. B. behandeld door een geneesheer, in wiens auto hij ook naar zijn woning terug keerde. Vanaf de Groote Markt kwam gistermiddag te ongeveer 5 uur een auto gereden. In de Zijlstraat stond nog een auto, waarvoor de bestuurder der eerste auto moest uitwijken, juist toen van den' andere kant een wiel- rijdster kwam. Een aanrijding volgde en de wielrijdster viel. De auto ging over het rijwiel heen, dat beschadigd werd. De wielrijdster bezeerde het rechteronderbeen In de auto zat toeval lig een geneesheer, die de wielrijdster ver bond, waarna zij in de auto naar haar wo ning kon gebracht worden. De beschouwingen op de Prov. Begroot ng. Aan het Algemeen Verslag der afdee- lingen van de Prov. Staten van Noord- Holland over de voordracht van Gedep. Staten tot vastelling van; de begrooting der prov ncia'e inkomsten en uitgaven, dienst 1926; een ontwerp-besluit tot hef fing van opcenten; een ontwerp-besluit tot het aangaan van eene geldleening, is het volgende ontleend: In verschillende afdeelingen werden op merkingen gemaakt omtrent dq gestie van het College van Gedep. Staten. Men had meer en meer den indruk gekregen, dat het co'lege in zijn huidige samenstelling, anders dan men had mogen verwachten, zich in reactionnaire richting ging bewegen. Ter metiveering hiervan werd met name ge wezen le. op de voordracht tot verlenging van de 48-urige werkweek voor het ver plegend personeel, 2e. op de vernietiging van het Amsterdamsche meelbesluit, 3e. op de houding ten opzichte van gemeentelijke begrc otingen met betrekking tot de vacan- tiebijslag, 4e. op de houding in zake de be- bu'zing van het gouvernementspersoneel. De leden, hier aan het woord. meenden hieruit een houding te moeten afleiden, in strijd met het gevoelen van de meerder heid van de Provinciale Staten in hun tegenwoordige samenstelling, in strijd ook met de in de bevolking levende overtui gingen, gelijk die bij de Kamerverkiezingen gebleken waren, in strijd ten slotte met de gedragslijn, die men van Gedeputeerde Stalen naar redelijkheid kon verwachten, nadat zij voor twee jaren gekozen waren door eene samenwerking van partijen die een „working majory" zouden kunnen vor men. Weliswaar werd bij deze afspraak geen urgentieprogram vastgesteld, maar men mocht toch verwachten, dat de partijen, die aan deze combinatie hebben deel ge nomen, zonder de eigen inzichten en be ginselen prijs te geven, in deze zittings periode zouden kunnen meewerken aan een practischc pol.tiek, die in de kringen zoo wel van de inwoners van dit gewest als in die van het personeel in dienst der Provin cie bevrediging zou schenken. Wat betreft de voordracht voor werktijd verlenging, is naar de meening van deze leden komen vast te staan, dat deze voor dracht op ondeugdelijke gronden steunde: dat- men een groot sociaal goed op licht zinnige wijze wenschte te verkwanselen voor een luttel financieel voordeel. Naar de eigen woorden van den woordvoerder van Gedeputeerde Staten was men tot het indienen van deze voordracht alleen over gegaan, wijl zij „goedkooper" was dan de bestaande regeling, maar zij bleek zoo weinig goedkooper te zijn, dat de over- groote meerderheid der Staten haar ver wierp. Te weinig hadden Gedeputeerde Staten gerekend met de inzichten der Prov. Staten, hetgeen nimmer aan een vruchtbaar beleid ten goede kan komen. In zake de vernie'.ig'ng van het meelbe sluit waren deze leden .van meening, dat Gedeputeerde Staten geen recht hadden op te treden als censoren van de democrati sche politiek, die in verschillende gemeen ten wordt gevolgd. Zij mogen de besluiten der gemeenteraden niet beoordeelen naar hunne particu'iere politieke inzichten, maar zijn verplicht, die besluiten onpartijdig op hunne financieele gevolgen te toetsen. Ver laten zij deze gedragslijn, dan gaan zij hunne bevoegdheden te buiten en maken misbruik van de hun door Art. 194 der Grondwet gegeven macht. De groep leden hier aan het woord, wil niets liever dan in loyale samenwerking met Gedeputeerde Staten de belangen der Provincie, zooals zij die ziet, behartigen, is ze'fs bereid, waar het voor die samenwer king noodig is. zich matiging op te leggen, maar als Gedeputeerde Staten voortgaan zoo flagrapt te handelen in strijd met de eischen eener gezonde democratie, als in genoemde gevallen is geschied, dan zal deze groep zich tot eene scherpe oppositie' tegen de meerderheid van het college verplicht zien. en haar vertrouwen niet blijvend aan dit college gunnen schenk.en. Door vele andere leden werd deze critiek echter ongegrond geoordeeld; zij achtten, gesteld al, dat bij beslissingen als de onder havige Gedeputeerde Staten zich naar de meerderheid der Provinciale Staten zouden hebben te sch kken, het gedane verwijt in geen enkele opzicht gerechtvaard gd. Wat de voordracht inzake de werkweek voor het verplegend personeel betreft, wezen zij er op, dat deze het gevolg was van het bezuinigingsrappórt eener Staten-Cosnmis- sie. Ook hebben de Provinciale Staten meermalen op zuinigheid bij het beheer der provinciale ziekenhuizen aangedrongen. Het was dus het recht van Gedep. Staten, de voordracht in te dien-en op uitsluitenden grond, dat de nieuwe regel'ng „goedkooper" zou zijn. Ook is bij de behandeling dei- voordracht in geen enkel opzicht te kort gedaan aan het recht van de Provinciale Staten o-m hieromtrent naar eigen oordeel te beslissen en is door leden van Gedepu teerde Staten zelve de voordracht met krach' bestreden. Wat de vern.etigims van het meelbes'oit betreft, zoo stónden Gedeputeerde Staten voor de becordeel.ng van een Raadsbesluit, dat met een zeer zwakke meerderheid was aangenomen; de vernietigingheeft welis waar geen punt op de agenda der Staten vergadering uitgemaakt, doch het was van algemeene bekendheid, dat hieremtrent tij versch l'end" politieke fracties èrnsrig ver schil van meening bestond, terwijl uit geen enkel feit valt af te leiden, dat Gedepu teerde Staten zich bij hunne beslissing door andere dan zuiver objectieve beweeg redenen hebben laten leiden. Betreffende den vacantlebijslag wezen zij op de uitvoerige discussies, daarover in de afgeloopen Zomcrzitting gevoerd. Hier bij was geenzins gebleken van eenig in meerdere of mindere mate eenstemmig oordeel der Staten-vergadering. Bovendien werd herinnerd aan de circulaire der Regeering, waarin aan Gedep. Staten ver zocht werd geen gemeentebegrootingen goed te keuren, waarop posten voorkwamen, di- niet absoluut noodzakeli]k waren. Met den meesten ernst meenden de leden, hier aan het woord, dan ook te moe ter, waarschuwen tegen een door de Provin ciale Staten te oefenen aandrang, om te trachten Gedeputeerde Staten in een rich ting te drijven, waarbij objectieve en on partijdige beoordeeling der feiten zou hebben plaats te maken voor politieke over- wegingen of wel rekening zou moeten worden gehouden met stembusargumenten. Zij achtten de a's verwijt bedoelde opmer king a'lerminst geschikt als onderwerp van politiek debat bij de gewestelijke begroo ting voor het jaar 1926, en zagen er even min reden in het vertrouwen in het College op te zeggen; he'geen echter door de leden die cr.tiek geoefend hadden, in geen enkel opzicht kon worden toegegeven. Een lid gaf als zijn oordeel te kennen, dat Gedeputeerde Staten in he't afgeloopen jaar niet bijzonder gelukkig zijn geweest. Men had na de verkiezing van het college in 1923 reden te verwachten, dat er in de Staten eenheid zou zijn, dat zich een vasté meerderheid zou hebben gevormd. Nu wordt betoogd, dat de samenstelling van het col lege alleen is geschied naar het getal, maar dan is er een groot onrecht gedaan. Dan zijn ar fracties uitgesloten, die evenzeer recht hadden op vertegenwoordiging in Gedeputeerde Staten. De twee groote groe pen, die bij de verkiezing in 1923 hebben samengev.Hrkt, hebben verwachtingen -ge wekt, welke niet verwezenlijkt konden worden. Zij zijn daarvoor geestelijk te zeer onderscheiden. Een samenwerking van de Roomsch-Katho'ieke, Antl-Revolutionnairc en Christelijk-Historische fracties zou een veel gunstiger gevolg hebben opgeleverd. De werkelijke democratie eischt, zoo be toogde dit lid, dat de belangen van geheel de bevolking worden behartigd, en dit is van de sociaal-democratie niet te ver wachten. Het college behoort, zonder- dat bepaalde groepen worden uitgesloten, de weerspiegeling te zijn van de samenstelling der Provinciale Staten. Van verschillende zijden werd waardee ring uitgesproken voor het f.nancieel beleid van Gedeputeerde Staten, waardoor,, zij het dan in verband met het batig saldo van den dienst 1923, zonder verhooging van op centen eene behoorlijk sluitende begroo ting verkregen is; en zulks in weerwil van de thans voor den eersten maal voor komende jaarlijksche storting van 750.000 ,n het wegenfonds. Ook- over den toestand "der provinciale bedrijven was men geenszins ontevreden. Met het oog op den gunstigen financieelen toestand der Provincie werd door verschil lende leden de vraag gesteld, of mi de tijd niet gekomen was voor belastingverlaging. Enkele leden stelden de pertinente vraag, of het mogelijk zou zijn de 5 opcenten, te heffen op de hoofdsom der Rijksinkomsten belasting, en de 5 opcenten, te heffen op de hoofdsom der Vermogensbelasting, geheel of althans ten deele te doen vervallen. Tegen bovenstaande beschouwingen en den daarin geoefenden aandrang werd door vele leden front gemaakt. In de Najaarszitting 1924 werd door den Voorzitter van Gedeputeerde Staten aan het lid der Staten Dr. Th. van der Waerdeó de toezegging gedaan ,dat het College het initiatief zou nemen om eene samenwerking van belanghebbenden in zake intercommu nale uitbreidingsplannen te bevorderen. Algemeen uitte men waardeering voor de wijze, waarop Gedeputeerde Staten en in het bijzonder de voorzitter van dit college ten opz.chte van de totstandkoming van geweste ijke plannen het voorbereidings- werk zijn begonnen. Men sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat dit werk door de samenwerking tusschen de steden en het platteland goede vruchten zal dragen. Naast de zorg voor de totstandkoming van streekplannen dienden Gedeputeerde Staten echter ook hunne aandacht te wijden aan de samenvoeging van gemeen ten. Er zijn thans nog gemeenten van twee-, drie- of vierhonderd zielen; doch niet alleen de samenvoeging dezer kleinste ge meenten diende bevorderd te worden, de toestanden van naar elkaar toegroeiende gemeenten in verschillende gedeelten der Provincie men wees op het Gooi, de- Zaanstreek en .de Lar.gendijken eischte regeling en leiding. Kon men hier tot greoter eenheden geraken, dan zou d.t ook bevorderlijk zijn aan de totstandkoming van goede gewestelijke plannen. In verschillende afdeelingen maakte de bestrijding der werkloosheid vanwege de Provincie een punt van geanimeerde dis cussie uit. Indien in Ncord-Ho'Iand, naast het Am sterdamsche Concertgebouw-orkest, welks voortreffelijk werk geen uitbreiding meer gedoogt, ook een provinciaal orkest zou kunnen bestaan. waarvoor de kern niet moeilijk le vinden zou zijn, zoo zou een prachtig Stuk volksontwikkel ng in de pro vincie mogelijk worden. Tegelijkertijd zou den hiermede ervaringen zijn op te doen welke vor verderen algemeen vormenden ontwikkelingarbeid den weg zouden wijzen. Hoogste Barometerstand 775.2 m.M. te Aberdeen. Laagste Barometerstand 743.1 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 November: Zwakke tot matigen, oostelijken wind. nevelig tof licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag tem peratuur om het vriespunt, Het arbeidsveld der katholieke liefdadig heid is wel zeer breed, 't Moet zoo wél zijn. De Charitas is als een groot-liefheb bende Moeder, die al de nooden ven haar kinderen lenigen wil. En er zijn zoovéél nocden. Hebt ge al eens van de H. Kleine The- resia-stichting gehoord? „De kleine Trees? natuurlijk!" Wacht even, denkt u daar bij ook aan de crèche voor onverzorgde zuigelingen? „Waar voor die kaarten ver kocht worden?" Ja juist! „Ja. maar wat wil dat eigenlijk? Dat wilden we hier eens, met toestemming der gastvrije redactie, uit- eenzeten. He doel der crèche is; onverzorgde zui- g;':ngen te huisvesten en te verzorgen. U begrijpt wel, wie in 't algemeen de moeders van die onnoozele en vaak al zoo beklagenswaardige kleintjes zijn. We ken nen de moeilijkheden van het leven, niet waar? En de kracht der verleiding en de zwakheid van den mensch. En zoovele on gunstige omstandigheden, die de Genade te genwerken. En we oordeelen niet, of al leen met liefde. Voor ons gelden de feiten. We zien zoo vele van die jonge moedertjes hulpeloos in het leven staan, 't Kind op hun armen v. eegt zwaar. Wie zal haar bijstaan? Voor ons gelden de feiten. Dat kindje, ter wereld gekomen als 'n niet-begeerde, is óók 'n schepsel Gods, is óók gedoopt, moet óók opgroeien tot 'n goed en sterk mensch. En 't moet allereerst leven! De „Meisjesbescheiming," die bij al 't andere ook de zorg voor de ongehuwde nibeder heeft, trok zich hun lot aan. Maar de hulpmiddelen zijn geheel onvoldoende en vrouwelijke energie zoekt beter diener van het doel. Er moet een crèche, een bewaarplaats voor onverzorgde kinderen komen. De huis vesting in gezinnen, waarmee men zich to nog toe behielp, brengt te veel moeilijk- heden mee. Als Roomsch Haarlem met de bekende milddadigheid meewerkt, wordt uit het ini tiatief der „Meisjesbescherming" de daad geboren, die velen tot zegen zal ziin. Niet alleen de ongehuwde moeders en hun zui gelingen, want er zijn ook nog kindertjes die om andere reden tijdelijk onverzargd zijn. Als de moeder ziek is bijvoorbeeld. Laten we er nog iets meer van vertellen, wetend dat deze zaak uwe belangstelling heeft, vertrouwend dat ze uwe sympathie en liefdadigheid wekt. Een der voornaamste overwegingen is, dat de band tusschen moeder en kind moei blijven bestaan. ïn alle opzichten is 't goed, dat die twee zooveel mogelijk vereenigc blijven. De jonge vrouw moet zelf haar kind voeden. Bij plaatsing in gezinnen was dat soms mogelijk, meeslal niet. In een crèche zijn de omstandigheden zooveel gunstiger dat voelt iedereen. De band tusschen moeder en kind mag niet verbroken worden. Nooit staat het be stuur der stichting toe. dat de moeder af stand doet van haar kind. Zij moet naar moedèrplichten blijven vervullen in beider belang. Diezelfde gedachte eischt, dat de moeder zelf zooveel mogelijk voor de be taling zorgdraagt. Dat zij hierin vaak gehol pen moet worden, spreekt echter vanzelf. Hiermee is een en ander over dit nieuwe stukje Charitas gezegd. Wie er meer vai weten wil. beginne maar met.op Vrij dag 20 November den feestavond bii te wonen welke in den Stadsschouwburg gef, ven wordt en waarvoor nog wel kaarten te verkrijgen zijn. Die avond "zelf is eigenlijk al 'n belooning voor 'n edelmoedig hart, zóó mooi ziet het programma er uit. Het ver meldt als voorzitter van 't Eere-comité den Hoogeerw. Heer Deken L. A. A. M. Wes- terwoudt en als presidente van het uitvoe rend comité Mevrouw Is. DroogDeckers namen die spreken. Het openingswoord geeft Mr. F. Vorstman, dat is dus goed. Dan treedt er 'n Vlaamsch gezelschap van acht jonge dames, on der leiding van den heer Remi Ghesquiere op. Zij komen met liederen uit: „Zingende harten van den bekenden Vlaamschen dichter Lambrecht Lambrechts, getoonzet door Remi Chesquiere en de uitvoering van deze zéér gunstig gerecenseerde liederen zal voor het Haarlemsche publiek ten ver rassing zijn. Gebarenspel en dans, waarvan ze vergezeld gaan. geven ze een bijzondere Pekoring. Aan dit alles werkt ook nog dt bekende „Don 't Cry" mee. Zorgt dus dat ge kaarten' hebt voor Vrij dagavond en.... denkt nog eens na over net mooie doei dezer stichting. We kunnen „crèche" vertalen door: bewaarplaats voor kinderen, maar ook door kribbe. Het Kerst- 'eest is ai weer in 't gezicht. En er woröi al gedacht aan den Armste der armen, die tot wieg een schamele kribbe had, Hii heeft 't gezegd; Wat gii aan de minsten der Mij nen doet, dat hebt ge aan Mij gedaanl Barometerstand, 776 vooruit, 9 uur v.ra. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.32,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1