Y BW AND fncident tusschen generaal Sarrail en de Jouvenel. De ontruiming der Keulsche zóne. Het zinken van de M.l. De verkiezingen in Tsjecho Slowakije. Moderne oplichtersmethoden. Noodlanding. De Nederlandsche oplichters in Antwerpen. De inbraak bij den burgemeester van Boskoop. Tuchteloosheid van jongelieden te Boskoop. In een snelpers bekneld geraakt. Verdronken. De positie van den Nijverheids- raad. Auto-ongeluk- Diefstal van electrische apparaten. Drama in een logement te Amsterdam- Stervend op de heide aangetroffen. Bezoek voor den ex-keizer. Pas op voor de gladde wegen. Door een te harden sneeuwbal. Zeer onvoorzichtig. Er in gereden. Bij het bieten lossen verdronken. Door een sneltrein gegrepen en gedood. De ingeslikte gulden. Een mooie gift- Overreden en gedood. Doodgedrukt. Uitslaande brand in Den Haag. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Vergadering van Kamerfracties. Opleiding van dienstboden. Postambtenaren bij de belastingen. Internationaal Accountants congres. In een eere-comité, dat gevormd is met het oog op het Intern. Accountantscongres, dat het volgende iaar te Amsterdam op 5, 6 7 en 8 Juli gehouden wordt, hebben zitting genomen de ministers H. CoÜjn, jhr. mr. D. J. de Geer, mr. D. A. P. N. Kooien en ir. M. C. E. Bongaerts en voorts tal van autori teiten. Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. Een opgeheven bezuiniging. Een nieuw passagiersschip voor den K.W.l.M- LUCHTVERKEER. De Italiaansche vliegbooten verongelukt? UIT ONZE OOST. Het verzet op Atjeh. FINANCIËN. UITLOTINGEN. Crédit foncier Egyptien. 3% Leening 1886. 513de Trekking 15 October 1926. a 100.000 frs. 15932. a 1000 frs. 2721 12673 44469 63351 66967 67855 76945 83953 97920 127436 133256 138880 145635 152413 181360 187557 190709 234300 239180 288577 304581 332166 337618 331539 387673 3% Leening 1903. 292ste Trekking 15 October 1925. a 100.000 frs. 502976. a 1000 frs. 414209 463952 478885 483042 489371 506691 527478 528688 537100 549798 551915 558560 591857 603502 611807 619520 628235 631083 666990 685370 688796 690547 694370 768703 799540 3% Leening 1911. 119stë Trekking 15 October 1925. k 100.000 frs. 10200. a 5000 frs. 20704. a 1000 frs. 24874 31459 33280 55569 92300 96227 99279 105875 118209 121168 189275 208430 210075 228485 285889 296765 298301 301477 304261 310394 325226 352984 368102 392245. Bet. 1 Nov. 1925. Loten Freiburg 1902. 4<6ste Trekking 15 October 1925. Series 193 683 862 1107 1233 1360 1515 1637 2043 2204 2218 3219 3505 4306 4327 4384 4460 4607 4971 4999 5004 5212 5230 5309 5460 5699 6020 6139 6380 6475 7049 8325 8785 9080 -9134 9232 9292 9438 9479 9934 Premietrekking 15 Nov. 1925. Een gevangenisklucht. Toen generaal Sarrail Zondagavond uit .'.rseille te Parijs aankwam, heeft zich aan et station een pijnliik incident voorgedaan Ivsschen hem en Henry de Jouvenel, die ■!!n plaats als hooge commissaris in Syrië •'rat innemen. Tal van autoriteiten waren -rnwezig, om generaal Sarrail te verwelko- cn, o. a de Jouvenel. Toen de generaal ra in het oog kreeg, zeide hij: „O. u had u niet moeten derangeeren." Waarop de iuvenel antwoordde: „Ik ben gekomen, on général, om u te vragen wanneer u ij kunt ontvangen," De generaal reageer- „O, dat is de moeite niet waard." U neet precies, waarom u naar Syrië gaat en at u er gaat doen, niet waar?" „Mon néral. ik win overal inlichtingen in en ik •eb vooral de uwe no'odig," aldus de Jou- onel „en ik heb het mijn plicht Geacht de lichtingen van de generaals Gouraud en 'eygand in te winnen"Hierop zei eneraal Serrail bits: „Dat moet u voldoen de zijn." De Jouvenel liet echter niet los, vóórdat carrail. zij het met tegenzin, verklaarde, 'at hij geneigd was. zijn opvolger Zondag- iddag om drie uur te ontvangen. Trouwens, de geheele aankomst van genv al Sarrail liep eenigszins in de war, daar 'e officieele auto's reeds waren vertrokken oordat Sarrail er zelf, in had plaats geno- :en en de generaal met zijn familie een taxi moest nemen. De conferentie van ambassadeurs te Parijs, ■•eeft gisterenavond de bewoordingen vast gesteld van de nota aan de Duitsche regee- ng nopens uitgebreide verzachtingen van et regime in Riraland en de ontruiming van eulen. D-> nota zal onmiddellijk aan den 'üuitschen ambassadeur worden overhandigd cn^zal hedenavond gepubliceerd worden. Een nader bericht meldt nog, dat heden middag te 5 uur in de geallieerde hoofdste den de verschillende documenten zullen wor den gepubliceerd nopens de ontwapening van Duitscbland. De Duitsche duikers konden heden, wegens den hevigen storm, nog geen aanvang maken met hun pogingen cm 't wrak van de M. I. te vinden. In de Vereenigde Staten is groote belang stelling gewekt door het denkbeeld, in Enge land geopperd na de jongste ramp met een onderzeeër, dat de onderzeeërs dienen te worden afgeschaft. De autoriteiten te Was hington vestigen op het feit van de bereid willigheid der conferentie van Washington om de onderzeeërs af te schaffen mits Frank rijk dit voorbeeld volgde. Tot dusver zijn van de gisteren gehouden verkiezingen de volgende aantallen stemmen geteld: Republikeinsch-agrarische partij 686,200; katholieke volkspartij 664.5Q0; com munisten 657.900 en Tsjech, socialisten 555.900. Uit de gisterenmorgen bekende uitslagen der verkiezingen kan reeds worden opge maakt, dat de soc.-dem. en de nationaal- democraten sterk zijn achteruitgegaan. De so.c.-dem, verloren hun zetels in hoofdzaak aan de communisten. De r.at.-socialisten, de partij van Benesj, de katholieken en de partij der kleine industrieelen gingen vooruit Ook de boerenpartij, waarvan ministerpresident Svehfa de leider is, maakte in vele districten vorderingen. Benesj is met een overweldigende meerder heid gekozen. Minister-president Svehla diende namens de geheele regeerin<r bij den president der re publiek ontslag in. De president nam het aan. Hij belastte de ministers met de leiding der regeeringsaangelegenheden totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. geheele Oostkust als een geweldig gevan geniskamp, dat niet anders dan op groote schaal ken worden ingericht. Sedert heeft, naar het blad hoopt, de malaise wel iets anders» geleerd. Te Bindjei is een dagsterke van 100 tot 200 man in de gevangsnis en de verdere plannen tot afbouw zijn nu van de baan. Thans ziin besprekingen gaande om het opgezette begin over te doen aan het Landschap voor een landschapsgevangenis, dat' dan den afbouw wel wat eenvoudiger zal doen geschieden dan de B O W. bezig was in opdracht van het gevangeniswezen uit te voeren. COLPORTEURS, DIE HETZELFDE BOEK MEERMALEN VERKOOPEN. Sedert eenigen tijd zijn eenige welbespraak te colporteurs, waarbij ook een tijdlang een colportrice in verpleegsterscostuum zich had aangesloten, te Amersfoort en elders bezig de ingezetenen op een geraffineerde manier op te lichten. Zij trachten een dik boekwerk over na tuurgeneeswijze in twee deelen te verkoopen. Wie contant betaalt geeft f 28 maar termijn betaling was ook toegestaan. Men begint dan met f 3 te betalen aan den colporteur, de rest wórdt geïnd door een zaak te Amster dam, Intusschen trachten de colporteurs zelf zooveel mogelijk vari het geld te innen. Bovendien zouden inteekenaren op het boek het recht hebben, gratis bij een drogist te Amersfoort kruiden te halen ter genezing van verschillende kwalen. Tot zoover scheen alles vrij onschuldig. De recherche zou het edele viertal dan ook wel rustig hebben laten doorhandelen, ware het niet, dat zij reeds herhaalde malen bij de uitoefening van hun „bedrijf" strafbare feiten pleegden. Als iemand had ingeteekend en zijn eer- ten termijn (of vaak ook het geheele bedrag voldaan, ontving hij werkelijk het boek. Doch denzelfden dag komt vaak de colporteur even het bewuste boekwerk halen om het aan een ander te toonen. Over een paar uur-zal hij het weer terugbrengen, zoo wordt dan gezegd. Maar dat laatste vergeet hij steeds. En het zelfde boek verkoopt hij opnieuw Eén der inteekenaren vervoegde zich met een door den colporteur geschreven recept in de bovenbedoelde drogisterij en meende de voorgeschreven kruiden gratis te zullen ontvangen. Maar daarvan wiide de drogist niets weten hem was van een overeenkomst met de heeren niets bekend. Van een en ander is thans proces-verbaal opgemaakt. Maandagmiddag ongeveer 3 uur moest een machine der K'. L. M wegens motordefect onder Reewijk een noodlanding maken. De machine kwam met den kqp in een nauw slootje terecht, de aViateur redde zich met een sprong en bleef ongedeerd. De machine met haar staart omhoog had natuurlijk voor de inwoners veel belangstelling, waajvan de meésten nog nimmer een vliegmachine van zoo nabij hadden gezien. Te half vijf stond het vliegtuig weder op de raderen, terwijl het gedurende den nacht door politie bewaakt zou worden. Ook in Den Haag en Rotterdam een onderzoek. Op verzoek van den rechter van instructie te Antwerpen is te Rotterdam een onder zoek ingesteld naar aanleiding van de op lichting met waardelooze aandeelen aldaar door twee Nederlanders gepleegd. Uit Brus sel werd reeds gemeld, gelijk men weet, dat te Rotterdam 100 kisten geconserveerde groenten zijn opgespoord, die betaald waren met waardelooze aandeelen. Deze aandeelen waren van de „Wabash". Daar een der aan gehoudenen te Den Haag woont, heeft men ook aldaar een onderzoek ingesteld. Daar vond men 40 kisten. Op verzoek van den burgemeester is te 's-Gravenhage aangehouden, J. v. D., een be kend inbreker verdacht van de onlangs bij den burgemeester, den he_er A. Colijn, ge pleegde inbraak. Hoe ver niet-beteugelde baldadigheid der jeugd vermag te gaan, bleek te Boskoop. Een aantal jongens, van Omstreeks 15 jaar, wist op de begraafplaats te komen, vernielde er verschillende grafzerken en hield op erger lijke wijze huis op de graven. De politie heeft de belhamels opgespoord. De boekdrukker A. J. M. van der Drift te Delft geraakte Zaterdag met zijn linker arm tusschen de rollen en de vormen van een in beweging zijnden snelpers, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd verbrijzeld. In het ziekenhuis „St. Hippolytus", waar de heer v.d. D. ter verpleging werd opgeno men, is de arm geamputeerd. Sedert het begin der vorige week wordt te Westerbroek (Gr.) vermist de hellingknecht H. Meijer, weduwnaar vader van twee kinde ren. Daar men zijn fiets aan den^kar.t van het heeft Winschoterdiep, half liggende in het water, heeft gevonden, vermoedt men dat de ongelukkige is verdronken. Alle nasporingen zijn tot nog toe zonder resultaat geweest. De voorzitter van den Nijvcrheidsraad, dr. F. E. Postbuina heeft bij gelegenheid van de honderdste vergadering van dien Raad op 4 September j.l. een rede gehou den, waarin hij een korte beschouwing gaf over den Nijverbeidsraad zelf en een te rugblik wierp op zijn werkzaamheden in de cfgeloopen jaren. In deze rede, die thans gepubliceerd is, wees dr. Posthuma er o.a. op, dat de Raad, al wordt hij op menig ge bied door de Overheid geregeld geraad pleegd, toch niet steeds van verschillende autoriteiten die medewerking ondervindt, waarop hij, met het oog op bij de betref fende onderwerpen betrokken industrieele belangen, recht meent te moeten doen gel den. Maar al te dikwijls is het voorgeko men, dat over voor de Nederlandsche nij verheid belangrijke aangelegenheden het advies van den Raad niet werd ingewon nen, omdat de betreffende ambtenaren van het bestaan van den Raad onkundig waren, of, omdat zij hef niet noodig achtten, zich te doen voorlichten. Hef zal, meende dr, Posthuma, ook in de toekomst noodig zijn de aandacht van de auto ifeiten er gere geld op gevestigd te houden dat de Raad, voor het welzijn vsn de Nederlandsche industrie, in de gelegenheid dient te wor den gesfeld, van te voren zijn oordeel uit te spreken over alle regelingen, waarbij industrieele belangen ziin betrokken Zondagmiddag heeft even over de grens tusschen Eepe en Ahaus een ernstig, auto ongeluk plaats gehad, waarvan de bekende Duitsche groof-industrieel Krupp von Boljlen und Halbach, diens echtgenoote en chauffeur het slachtoffer zijn geworden. Toen de heer Krupp zich naar hqt land goed van de familie Krupp nabij Bent- heim wilde begeven, reed hij, terwijl hij zelf chauffeurde, met zijn aufo tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de chauffeur uit den auto werd geslingerd en onmiddellijk dood was. Mevrouw Krupp de laatste afstammeling van deze familie; geraakte onder de aufo en is met een ge broken sleutelbeen en ribbreuken naar het ziekenhuis te Eepe gebracht. De heer Krupp kwam met den schril» vrij en kon 's-avonds naar Essen terugkeeren. De oor zaak ligt vermoedelijk in hef slippen van den auto. Een electro-technisch gr'ossiersbureau te Utrecht, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat uit zijn magazijnen een groote hoeveelheid electrische apparaten, draad buizen, lampjes, enz. vermist worden, ter waarde van een aanzienlijk bedrag. De recherche heeft de zaak in onderzoek, en hoewel men de daders nog niet op het spoor is, meent men vrij zeker te weten in welke richting gezocht moet worden. Een man ernstig verwond. In den nacht van Zondag op Maandag, heeft zich in het logement van Janneke de Weert, Oudezijds Voorburgwal 36 te Am sterdam een drama afgespeeld, dat zoo vlug in z'n werk is gegaan, dat tot dusverre nog niemand de juiste toedracht er van aan de politie kon beschrijven. In dit logement ver toeven tal van gepensionneerde Oost- Indische militairen. Tot voor eenige jaren stond juffrouw De Weert aan het hoofd van de zaak: zij werd daarbij geassisteerd door eenige broers, die toezicht op de oud militairen hielden. Daarna trouwde zij met een zekeren Schepers, hetgeen niet geheel' naar den zin van de broeders was. Er kwamen haken en oogen en ten slotte ont stond een veete. Verschillende keeren werd getwist en wat in dien nacht is gebeurd, kan vermoedelijk wel beschouwd worden als een gevolg van de veete. Het schijnt, dat de broers met Schepers aan het kaartspelen wasen. Een der mannen greep plotseling een broodmes en stak daarmede zijn zwager in den onderbuik. De man werd ernstig ge wond. Hij werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij terstond geopereerd werd. Tevens bleek, dat hij een messteek in een van de dijen had. Of deze steek afzonderlijk is toegebracht of dat hij een nevenkwetsuur is van de wonde in de buikstreek, is nog niet uitgemaakt. De gekwetste verklaarde aan de politie, dat zijn zwager gestoken had en deze ont kent de daad niet. Het mes is in beslag ge nomen. De Weert is naar het bureau Warmoes straat overgebracht. Een 72-jarig mannelijk verpleegde van het Diaconiehuis te Naarden, had Zaterdagmid dag het gesticht verlaten. Hij keerde 's avonds niet terug. Zondagmiddag heeft men hem na lang zoeken in de heide bij de brug van Crailoo gevonden in stervenden toestand. De man was geheel verkleumd van de kou. Hij is weer naar Naarden overge bracht. Staatsraad Carlisle naar Doorn. Zondagavond is naar Rotterdam vertrok ken, de heer A, M, Carlisle, geheim Staats raad, die voornemens is een bezoek te bren gen aan den ex-keizer in Doorn. De heer Carlisle was gedurende veertig jaar directeur van een groote scheepsbouw- onderneming, die alle booten van de White Star Line waaronder de in 1912 vergane „Titanic" gebouwd heelt. Reeds voor den oorlog kwam hij herhaal delijk met den keizer in aanraking, o.a. ter gelegenheid van de Kielsche week bij een diner in Eckernförde, waaraan ook prins Heinrich en Pierpont Morgan aanzaten. Naar Carlisle aan een pers^rtsgenwoor- diger verklaarde, is dit bezoek een beleefd heidsvisite. Vermoedelijk zal men oude herinneringen nog eens ophalen. Vrachtauto tegen een boom gereden. Zondagmorgen is de vrachtaufo der fir ma Lefferts en Stiekema, nabij Havelter- berg (Dr.), bij het nemen van den bocht, door de gladheid van den weg in volle vaart tegen een boom gereden. De beide inzittenden, de heeren A, Strik en H. v. d. Weide, vlogen door de voor ruit en werden verwónd, eerstgenoemde nogal ernstig. Dr. de Jong uit Steenwijk, Verleende hulp. De auto is totaal vernield. Een meisje eras lig gewond. Zaterdagavond werd een 15-jarig doch tertje van den herbergier V. te Blaricum (N.-H.)"' door een knaap me feen sneeuw bal, vermoedelijk gedeeltelijk vam zand, tegen den neus geworpen. Hierbij brak hef kind op twee plaatsen thaar neusbeen. Hevig bloedende werd zij op medisch ad vies onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd, waar zij in behande ling wérd genomen. Te Schore zette een man een kruik met koffie op de kachel, op welken kruik een kurk zat. De kurk vloog op een gegeven oogenblik van de kruik; de man kreeg den warmen inhoud in het gelaat, waardoor hij vrij ernstige brandwonden bekwam. De Nwe. Soerabajasche Crf. schrijft. Een Chinecsch, genaamd Tan Lay Gwan, zou een groote hoeveelheid opium, hetwelk hij in zijn bezit zou hebben, vervoeren naar Sepandjang. De politie, hiervan op de hoogte, zond de auto van de veldpolitie alhier, erop af, om als taxi dienst fe doen. Voorzien van een taxiplaat, passeerde de politietaxi d< woning van Tan Lay Gwan. Deze riep de auto aan en, gewapend met een handtasch, sfapte hij in en gelaste den chauffeur hem naar Sepandjang te rijden. Tan Lay Gwan had er geen erg in, dat het de politieauto was en verkeerde in de veronderstelling,'dat hij met zijn waar fe Sepandjang zou arriveeren. maar nabij Wonokromo gekomen, zwenkte de chauf feur rechtsaf en reed naar het Commissa riaat van Politie der le Sectie in de Ka- poeassfraat Kort daarop kwam de chef der Opium recherche, die den verdachte bracht naar het Hoofdbureau van Politie voor het ver der onderzoek. Nader bleek, dat de tasch, welk de Chi nees bij zich had, opium bevatte in kope ren busjes, gewikkeld in een mat. Maandagmorgen omstreeks acht uur is in de haven te Zevenbergen, nabij den Moerdijk, zekere K. uit Zevenbergen van een bietenschuit gevallen en verdronken. Met nog eige arbeiders was hij bezig bieten te vervoeren in een vlet. Plotseling gleed hij uit en tuimelde overboord. De man ver dween in de diepte. De arbeiders, die het ongeluk zagen trachtten hem nog te redden doch alle pogingen mislukten. Zijn lijk is na een half uur opgehaald. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen. Zaterdagmorgen is te Best (N.B.) nabij de brug over het Wilhelminakanaal de wegwer ker A. van Houtum door den sneltrein, die om 8.31 uur van Boxtel vertrekt, overreden en gedood. Over het geval van het inslikken van een gulden door een 14-jarig meisje te Zwolle, meldt men nader, dat het geldstuk in de slok darm was blijven steken. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Jorritsma ingeroepen, die den gulden in zoo verre wegwerkte, dat verstik kingsgevaar geweken was. Donderdag werd het meisje in het R. K. Ziekenhuis op geno men, en na een onderzoek met X-stralen, kon de gulden door dr. Spanjaard verwijderd worden. Vrijdag is het kind uit het ziekenhuis ontslagen. Dezer dagen werd Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch, naar „S. Janski." meldt, verrast door een milde bijdrage van dertien honderd gulden voor de slachtoffers der stormramp. Zij werd gezonden door den Hoogeerw. Heer Deken Jos. Janssen, Pas toor „St. Bonifacius" te München-Gladbach (Duitschland) en was het mooie resultaat eener collecte, die Z. H. E. deed houden in de katholieke kerken van zijn Dekenaat M. Gladbach. Zaterdagmiddag is het 7-jarig zoontje van A. K. te Katwijk aan Zee van een koppel stang van een wagen gevallen en overreden. Even later is het kind overleden. Toen de chauffeur van den burgemeester van Hoogland, de ongehuwde Oostenrijker Holen kia in de garage de auto wilde aan slaan, bleek deze nog op een versnelling te staan. De auto schoot vooruit, waardoor de chauffeur tusschen auto en garagemuur ge klemd geraakte, meldt het „Hbld.". Na veel moeite gelukte het, den ongelukkige met vele inwendige kneuzingen uit zijn benarde positie te bevrijden. Hoewel geneeskundige hulp terstond ter plaatse was, is het slacht offer na korten tijd aan de bekomen verwon dingen overleden. Zondagavond omstreeks half elf ontdekte een voorbijganger brand in het cigaretten- valutahuis in de Lange Poten te Den Haag, tegenover Café Centraal. De brandweer werd gealarmeerd. Kort na elkaar rukten twee mo- torspuiten en de Magirusladder uit. De vuur haard bleek te zitten achter den winkel in een soort uitbouw. Het plafond brandde door en daarmede stond al spoedig de eerste verdie ping in lichter laaie. Langs een trap trokken de vlammen naar de tweede verdieping. Met drie stralen op de motorspuiten werd het vuur onder leiding van den hoofdcommissa ris en van brandmeester de Jager aangepakt. De blussching viel niet mee. Het was lastig manoevreeren in de smalle gangen en op de nauwe afgesleten trappen. Even is de vlam aan alle kanten uit het huis geweest. Daarna won de brandweer geleidelijk veld. Om 12 uur was het blusschingswerk af- geloopen. Tijdens den brand ging het ge rucht, dat er nog een vrouw met een kind in het huis zou zijn. De brandweer stelde terwijl de vlammen door schotten en plinten lekten, in de zijkamer een onderzoek in, maar vond niets. Achteraf bleek het een los gerucht te zijn, want het huis was onbewoond Het pand is vrijwel geheel uitgebrand. Achter het valutahuis ligt een timmermanswerk plaats, die gelukkig behouden is. Daar had de brand anders nog heel wat voedsel kun nen vinden. Van alle kanten stroomde het publiek toe. De bereden brigade zorgde voor afzetting. De recherche spoorde den filiaalhouder op. Commissaris Kramer nam hem een verhoor af. De man verklaarde om negen uur te zijn uitgegaan. De kachel in den uitbouw brandde toen- nog. Hij had ze zoo afgesteld, .dat ze langzaam uit moest gaan. Mogelijk is de pijp uit de kachel gevallen, waardoor vonken tegen het plafond gekomen zijn. De schade wordt op 7 mille geschat. De Zaak was verzekerd. Onlangs had de eigenaar zijn polis verlaagd. Het is reeds de vierde maal, dat er brand is geweest in dit valuta- li isfNu zal e. v n heropening moeilijk sprake kunnen zijn, want wat de brand niet verwoest heeft, is doordrenkt met water. BOVENKARSPEL (Station), 16 Nov. Uien groote gele f 265280, drielingen f 225230, nep f 355 per baal. Aanvoer 183 baal. Bloemkool le soort f 1931.20, 2e soort f 1017, 3e soort f 2.905.60 per TOO stuks. Aanvoer 32.000 stuks. Roode kool f 1.30—2.90, gele kool f 1.70—2.60, witte kool f 0.601.20 per 100 kg. Aanvoer resp. 22.500, 15.000 en J2,200 kg. Bieten groote f 9.50—12, kleine f 3.70—4.80 per 1000 stuks Aanvioer 71.500 stuks. EDE, 16 Nov. (Weekmarkt.) Eieren f 14 16 per 100 stuks,. Biggen f 1524 per stuk. Aangevoerd 35.000 eieren en 110 biggen GELDERMALSEN, 16 Nov. Fruit. Ter veilingvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor goudreinet- ten 12%17% c., bellefleur 13%17 c., reoinzoet 10%11 c., tafelappelen 14 c., culemans 9%11 c„ remboirs appelen 13% c., canada reinetten 9% c., goudpermain 22 c., brederodes 47 c., campagnezoet 1112 c., wijnappelen 6% c., paradijs 11 c., kaneel- zuur 12 c., huismannen 7% c., koningsrood 17% c., jasappelen 1313% c., zoete schij- vers 8% c., bergamotten 3% c., dubbel ben- ('erzoet 1313 c., diverse zoete.appelen 7 9 c., diverse zure appelen 9 c., alles per kg. GORINCHEM, 16 Nov. Paarden. Op de groote najaars-(St. Maartemche)-paarden- markt waren aangevoerd 1605 stuks (vorig jaar 1658). Men besteedde voor luxe paarden 400550, werk- 200375, 2%-jarige- 300—450, 1 %-j. 160—325, veulens 80— 250. De handel was zeer traas weinig bui- tenlandsche kooplieden aaijwezigg. Morgen groote veemarkt. ROTTERDAM, 14 November. Vee. Ter markt waren aangeveerd 596 vette runderen, 193 vette en graskslveren, 2006 schapen of lammeren, 967 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. t 1.251.30, 2e qual. t 1.151.05. 3e qual. t 0.950.85, ossen le qual. f 1.201.25, 2e qual. f 1.10 1,00, 3e qual. f 0.900.80, kalveren le qual. f 1.90—1.9J5, 2e qual. t 1.60—1.40, 3e qual. f 1.251.10, schapen le qual. f 0.850.90. 2e qual. f 0.75—0.65, 3e qual. f 0.60—0.50, lammeren f 11.10. Varkens le qual. f 0.97- 0.99, 2e qual. f 0.950.92, 3e qual. f 0.90 0.86, exportvarkens i 0.900.94. Vet eve en vette kalveren in le qual. met redelijken handel, in 2e en 3e qual. matig verhandeld. Schapen en lammeren redelijk verhandeld. Varkens ook met redelijken" handel, prima' qualiteit iets boven noteering. Vlas, Aangevoerd 4600 kg. Holl. geel f 11.50, 26/ 10 kg Groningsch f 11.40 7900 kg blauw f 0.951.50; 1000 kg wit Zeeuwsch f f 0.901.15. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 13.50 —15. Aardappelen. Westlandsche Poters f 1.50 2.20. Zeeuwsche bonte f 3.103.70, id. blauwe f 3.103.70. Zeeuwsche eigenhei mers f 2.602.90. Brielsche eigenheimers f 2.80—3.50, bravo's f 3.40—3.80, Red Star f 2.753, blauwe eigenheimers f 2.503 per hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 1819, idem zaai- f 2122, mosterdzaad geel f blauw maanzaad f 4849 karwijzaad f 22 23, koolzaad f 2627, kanariezaad f 1920, zonnebloempitten f 15.7516.75, boekweit f' 12.50. Binnenl. granen schaarsch aangeboden. Tarwe in de puikste kwaliteiten vaster ge stemd van f 1515.50 a f 15.75, overigens f 12.50 a f 13.25. Rogge en haver niet ge toond. Gerst chevalier lager f 12 a 12.50. Erwten kleine groene onveranderd f 13 a f 18, schokkers onveranderd. Buitenl. Granen vast. Rogge Z.-Russische Jisp. f 9.55, stoom f 9.65, Western 2 disp. f 9.80, aangekomen f 9.70, Duitsch/Poolsche lisp, f 9.20, stoomend f 9. Gerst 48 pend Amerik. Malting aangekomen en stoom, f 184, Donau disp.-f 180—192, Z.-Russ. 'isp. f 180, stoomend f 176. Haver Canada 3 disp. f 10.60, stoomend f 10.40, feed No. 1 disp. f 10.02%, dito No. 2 f 9.40. Mais La Plata disp. f 204, aangekomen en stoomend f 202, Donau/Galfox disp. f 204, spoecig verwacht f 201, geladen/stoom end f 194» Amerik. Mixed disp. f 207, Witte Z.-„ Afrik. No. 2 disp. f 200, dito stöomend f 196 gele No. 6 aangekomen f 200. AMSTERDAM, 16 Nev. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop) Zeeuw sche Bonte f3.703.80, id. Blauwe f3.60 3.70, id. Eigenheimers f 3.103.15, id. Blauwe Eigenheimers f33.10, Groninger Bravo's f 3.253.35, Friesche Borgers f 2.80 -2.90, Zeeuwsche blauwe Poters f108. 2.20, id. bonte Poters f.1.802.20, Anna Paulowna Zandaardappelen f 3.505.50, Hillegommer Zandaardappelen f 55.50, Drentsche Eigenheimers f 2.402.80 per Hl. Zeeuwsche Uien f 33.25 per 50 Kg. AMSTERDAM, 16 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 549 vette koeien waarvan de prijzen waren le kw 125—135 ct„ 2e kw. 105—120 ct., 3e kw. 90—104 ct,, per Kg. slachtgewicht 140 melk- en kalfkoeien f 400550 per stuk 60 vette kalveren, le kw. f 1.201.30, 2e kw f 1.05—1.18, 3e kw. f 0.90—1.04 per Kg. levend gewicht 76 nuchtere kalveren 14 25 per stuk 268 schapen f 5060, 80 vette varkens, Holl. le kw. f 1.001.11, 2e kw. f 1.06—1.08, minder coturant per 'Kg slachtgewicht 48 paarcffen f 200375 p. stuk. AMSTERDAM, 16 Nov. Binnenl. gra nen (Boerennoteering). Tarwe nieuwe f 12% 14, rogge f 99%, Chevalier gerst f 11% 12%,. Haver f9%10%, Duivebocnen f L416, Paardeboonen f 11%12%, gree- ne erwten 1418, vale Erwten f 1726, alles per 100 Kg., Karwij f 12, Blauwmaan- zaad f 25 per 50 Kg. APELDOORN, 16 Nov. Eieren. Aanvoer 10.000 stuks. Prijs f 14.7516, middelprijs f 15.25. Handel gewoon. ALKMAAR, 16 Nov. Varkens. Aange voerd 560, vette f 0.920.95, zouters f 0.84 0.87, Londensche f 0.890.92. AXEL, 14 Nov. Granen. Ter graanmarkt werd heden genoteerd voor tarwe f 12.50, rogge f 9.50, gerst f 12, haver f 9.50) erwten f 13. BOVENKARSPEL (Station), 14 Nov. Aardappelen. •'Aangevoerd 60 baal. Blauwe f 1.65, Uien. Aangevoerd 425 baal, Gr. gele f2.40—2.70, Drielingen f 1.75—1.85, Nep f 3.10.' Bloemkool. Aangevoerd 180.600 st. le kw. f 15.80—25.70, 2e kw. f 6.80—13.50 3e kw. f 1.605.80, per 100 stuks. Roode kool aangevoerd 54.200 Kg. f 1.602.90 per 100 Kg. Gele Kool aangevoerd 13.900 Kg. f 1.40—2.70 per 100 Kg. Witte Kco; aangevoerd 11.400 Kg. f 1.201.30 per 100 Kg. Bieten aangevoerd 58.300 stuks. Groote f9.10—11.60, kleine f4.30—5.30 per 100 stuks. PURMEREND, 16 Nov. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.90-1.31 per zak v. 25 k.g. bloemkool 2.4025, roode kool 2.70— 3.90, per 100 stuks; spruitkool 1.30-i-2.40 per 15 k.g., boerekool 2.50—3 per 100 struiken, andijvie j 0.602.80 per 100 krop, selderij 2.808.30 per 100 bos, rapen 2.50 per 100, bieten 79 per 1000, uien 1.251.80 per 25 k.g., prei 1515.30 per 100 bos; appels: zoete bellefleur 1422 ct., Bramley Seedling 15 ct., Groninger Kroon 15 ct., Notaris-appel 20 ct., Present van En geland 1433 ct., goudreinetten 1319 ct., alles per k.g.; peren: St. Nicolaaspeer 35 ct, per k.g. IJMUIDEN, 16 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 28 stoomtreilers De prijzen waren als volgt tarbot f 1.40 1.15, tongen f 1.901.50, per kg.griet f 49 —20, gr. schol f 45—32, md. schol f 42—34, zetschol f 56—37, kl. schol f 27—16.50, f 17 5.50, scharren f 158 per 50 Kg. rog8- gen f2413 per hoop vleet f41.70 per stuk pieterman en poon f 10.503.40, gr, schelvisch f 5039, md. schelvisch f 40 30, k.md. schelvisch f2311, kl. schelvisch f 15—7.50, f 73.60 per 50 Kg. kabeljauw f 6950 per 125 Kg. gr. gullen f 2116, kl. gullen f 63.40, wijting f 6.503.70, per 50 Kg. IJMUIDEN, 16 Nov. De zeilloggers IJM. 202 (Holland) en KW. 41 (De Hoop) kwamen héden resp. van Grenat-Yarmouth en Lowestoft hier binnen met een aanvoer van 535 en 9923 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 16 Nov. Van de treilvis- scherij kwamen heden hier binnen de stoom treilers IJM. 374 (Derika VIII) met f 2387; IJM. 271 (Derika XIV) met f 2936 IJM. 81 (Luitenant Generaal de Beer van Poor- tugael) met f 2214 IJM. 327 (Victoria) met f2211 IJM. 490 (Gorredijk) met f3048 IJ. M. 101 (Gerbrig) met f 3218 IJ. M. 165 (Martha) met f 2173 IJ.M. 196 (Hercules) met f 4825 IJ.M. 168 (Odin) met f 3682) IJ.M. 136 (Clasina Luther) met f 2533 IT. M. 176 (Holland II) met f 2546 IJ.M. 152 (Paris) met f 2880 IJ. M. 180 (Holland IV) met f 2179 IJ.M. 144 (Pieter) met f 2816 IJ.M. 6 (Eduarda) met f 2991 IJ.M. 195 (Azimuth) met f 3341 IJ.M. 23 (Alcmaria) f 1872 IJ.M. 18 (Azalea) met f 3718 IJ.M. 104 (Annie met f 2100 IJ.M. 22 (Ita) met f 2595 IJ.M. 384 (Erica) met f 2546 IJ.M. 193 (De Hoop) met f 1711 IJ.M. 316 (Ge- (Gerard) met f 415 IJ.M. 323 (Walvisch) met f 2413 IJ.M. 191 (Albatros) met f 2504; IT.M. 82 (Anetal met f 5447 aan besomming. Met het oog op den parlementairen en -ohtieken toestand, ontstaan nu het geheele bine» demtsrionpair is zn''en de rl*'b van !»amerlclen van den vrijheidsbond Dinsdag voormiddag e:i dr club van vrijzinnig- democratische Kamerleden Dinsdagavond bijeenkomen, ook in verband met de aan de r.roon te verstrekken adviezen. In verband met de overbevolking der ge meente Emmen en den tegenzin der ouders om meisjes naar een fabriek te sturen, is al daar een commissie gevormd die de dienst boden-opleiding ter hand zal nemen. In deze commissie zijn vertegenwoordigd; Het Gemeentebestuur, de Ned. Bond van Ar beiders in Land-, Veen- en Tuinbedrijf, de R. K. Bond van Land- en Veenarbeiders, Prov, Ver van Land- en Veenarbeiders en de Arbeidsbemiddeling. Naar men aan de ,Msb." mededeelt, fs aan én aantal commiezen der P. en T, beneden den 28-jarigen leeftijd door den directeur- generaal gevraagd, of zij in aanmerking wil len komen voor ondergang bij het dienstvak belastingen. Dit, gevoegd bij het feit, dat in principe besloten is, om in de eerste jaren vermoedelijk een tiental geen surnume rairs in dienst te nemen wijst er op, dat het in het voornemen van de Postadministratie ligt, om het aantal hoogere ambtenaren bij P. en T. belangrijk te verminderen. In de week, beginnende 14 December a.s., Zal de Internationale Unie van den Gebouw den Eigendom, zetelende te Parijs een con gres houden te Barcelona. Op dit congres zal o.a. ter sprake komen, het onderwerp: Het Eigendomsrecht in de huidige maatschappij", De fiscus en de eigendom", De beperkende wetten op den eigendom", e.a. De aanleiding tot het houden van dit con gres te Barcelona is gelegen in het feit, dat de plaatselijke vereeniging aldaar tot de stichting is overgegaan van een groot ver- eenigingsgebouw. Naar de „Msb." verneemt zal de koning van Spanje het congres met een inleidend woord openen. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, lid van voornoemde Internatioale Unie, heeft als afgevaardigden naar dit Congres aange wezen, de heeren mrs. J. A. de Meijer en H. Hollander te 's-Gravenhage en den heer F. van Beers te Rotterdam. Deze delegatie heeft van den Bond tevens de opdracht gekregen om een studie te ma ken van de wijze van organisatie van de eige naren in Spanje welke zoo geheel verschil lend is van de organisatie elders. Naar de Resb. verneemt, wordt de vrij willige korting van 10 pCt op de schade loosstelling der Kamerleden niet .meer toe gepast. De laatste maanden ontvangen de Kamerleden het volle bedrag, slechts ver minderd met de 3 pCt. pensioenpremie. Inschrijving in binnen- en buitenland. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke West-Indische Maildienst te Amsterdam, bij scheepsbouw-maatschappijen in binnen- en buitenland, de inschrijving opengesteld voorden bouw van een groot passagiers schip Het schip zal bestemd worden voor de Colon-lijn. Twee militaire watervliegtuigen, op weg Tan Zurich naar Italië, moesten tér hoodte van de Spliigen-pas dalen, waarbij de vlieg tuigen zwaar beschadigd werden. De beide bestuurders zouden zwaar ge kwetst zijn. Men meldt uit Koetaradja: Het aantal leden van de bende van Teukoe Angkasah, die hef verzet te Bakonga pleegde, zou 40 hebben bedragen, waarvan er bij gelegen heid van den klewang-aanval op de colon ne-Paris 12 werden neergelegd. Een patrouille legde thans van de over geblevenen er twee neer en vatte er 13 op, zoodat er momenteel nog 13 over zijn, van wie vijf gewonden. Tijdens het bezoek van den Gouverneur- Generaal aan Tandjoeng Balai, kreeg ook de nieuwe centrale evangenis een beurt. Met den bouw van deze nuttige instelling, is men raar omgesprongen en de „Deli Couranf' had er een heel" relaas over. Thans blijkt, uit hetzelfde Medansche Hr L dat zich te Bindjei ook een derge lijke affaire heeft voorgedaan, weliswaar raet minder kostbare gevolgen, maar toch in elk geval interessant. Het blad vertelt dat men daar zes jaar geleden, dus in den tijd, dat het Gevangeniswezen de Oost kust met een net van kostbare cenfrale en plaatselijke gevangenissen wilde over dekken, een begin heeft gemaakt met den bouw van een gevangenis, welke even eens door de malaise is stopgezet. Op den weg naar Kwala, even buiten Binojei, op ongeveer een kilometer afstand van ac tegenwoordige gevangenis, heeft men behalve een cipierswoning, in dien tijd 6 cciien gebouwd als het beg.n van een grootsihe inrichting van dian aard De eipicrs woning is in gebtutk zoomen doch dc rest staat nog op afbouw t: v ach ten Nu was het in dien tijd geen weelde om Bindjei aan een eenigszins betere gevange nis fe helpen. De bestaande inrichting was in die dagen geweldig poreus; het blad herinnert zich uitbraken door de muren zoowel als door het dak, wanneer de ge vangenen naar de vrijheid haakten. Ondertusschen is daarin sedert min of meer voorzien, er wordt tenminste weinig meer van geruchtmakende ontsnappingen gehoord. 'Of 't echter daarvoor noodig was een grootsche en dus dure gevangenis fe bouwen, laten we maar in het midden. Het gevangeniswezen zal in die tijden waar- schiinliik heel indië en in het bizonder de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6