m Massa-ontslag bij de Amsterdamsche De inbraken in Haarlem en Omstreken. Oriënteering. De R. K. Middenstandsvereeniging. Woensdag 18 November 49ste Jaargang No. 16201 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 19 November Ernstig ongeluk aan de Hoogovens. Een onderhoud met agent G. J. Bronkhorst. Prachtig geslaagde opening van het Winterseizoen. De H. O. V. en de Provincie. J. I WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Lezing Jhr. J. C. Mollerus. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentién 35 cents jss regeL Bij contract belangrijke kérting. Advertentién tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 régels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. dij verlies van een ^e^onnevaTten'wvètrwprf' ^v®12eKer"lgsv"°rw'1.alaea t 91)fjfj levenslange geneeie oagescmktneïü toi weraen üooi f' 7Kfl bi) een ongeva. me i f OCfi dij verlies van een Dana, f IOC dij verlies van een f Cf) dij een breuk van f f) r '-olgende uitkeertngen 1 O U U Uverlies van beide armen beide beer.en of beide oogen i «3w. doodelij ken afloop ;I ZDU. jen voet of een oog I IZD. duim of wijsvinger OU." been of arm: I -ndere vinger Inde dagen van voorbereiding voor de Verkiezingen van dezen zomer hebben wij eens op een vergadering een Katholiek Kamerlid, tevens propagandist voor de partij, hooren. zeggen, dat onder alle werken van openbaar Katholiek nut: kerken bouwen, scholen stichten, vereenigingen oprichten, dagbladen uitgeven, de deelname aan de politiek op de laatste plaats kotnt, om dan te betoogen. dat de politieke actie niettemin een zeer voorname plaats inneemt. Die spreker neeft het gelijk geheel aan zijn kant en er zullen er maar weinigen opstaan, om hem tegen tc spreken. In de oogen van velen is het zelfs erger dan lij zegt: men kan de besten onder ons warm maken voor alles, behalve voer de politiek.,., en dan ligt het helaas niet aan de menschen, maar aan de politiek! Wij kunnen ons omstandigheden voorstel len, wij kunnen herinneren aan niet ver ach ter ons liggende perioden in de geschiedenis van ons eigen land, wij kunnen wijzen naar andere landen, waaromtrent de uitspraak niet geldt: „de politieke actie komt bij alle Roomsche acties op de laatste plaats." In Nederland heeft zij de vrije school en heel de emancipatie der Katholieken helpen be vechten; voor Frankrijk om een voorbeeld te noemen zou men menig nuttig Katho liek werk caudeau willen geven voor een 4aad, waardoor alle goed geloovige Room- schen tot een machtige politieke organisatie werden gebracht, welke een verfrisschenden omkeer zou brengen in de staatkunde van dat mooie land. De politiek kan dus wel van groote be- teekenis zijn en de belangstelling van allen afdwingen. Wanneer zij het niet doet, zal men goed doen nu en dan te onderzoeken, waar dc reden der onverschilligheid ligt. Deze vraag heeft, bij de heerschende politieke onverschilligheid, vele partijleiders bezig gehouden. En men ging zoeken naar leuzen om in de slappe zeilen weer wat wind te blazen; socialisatie moest het bij de S. D. A. P.; ontwapening bij de vrijzinnig-demo craten doen. En ook onder de propagandis ten van de coalitie-partijen voelde men wel eens den drang naar pakkende dingen; want de coalitie als aaneengesloten regeeringsbloc van drie christelijke partijen sprak niet altijd even overtuigend tot de massa der christelijke kiezers. Erger, de christelijke partijen zelf en de R. K. Staatspartij niet het minst zagen wrevel en onwil, onverschilligheid en afval in eigen gelederen en de laatste jaren telde het onderling samengaan in één coali tie ook al onder de ontbindende factoren mee. Hebben deze gevoelens van spijt over de malaise in eigen partij, dit verlangen naar een opwekkend middel, misschien onbewust, bij meerderen gesluimerd dan wij wel dachten? Dat hebben wij ons afgevraagd, toen wij de beschouwingen in een deel van onze eigen Katholieke pers lazen en de opmerkingen beluisterden, welke ook in onzen kring naar buiten kwamen na de stemming over den gezantschapspost bij den Paus. Er was iets van ingehouden jubel over den kaakslag, die het Roomsche bloed aan het gisten bracht en alle dessidente elementen in de R. K. Staatspartij weer bij elkaar voerde. De daad van ds. Kersten en der christelijk-histori- schen zou de Katholieke politieke eenheid weer herstellen! En het waren niet enkel een paar vrouwtjes, die onder de rubriek „Dami- aatjes" hier sprekend werden ingevoerd; niet enkel vrouwepraat, ook schrijvers in Roomsche dagbladen, journalisten en Kamer leden, spraken die taal. En in ingezonden stukken, welke wij geweigerd hebben, werd al aangespoord om ons eendrachtig te scharen rondom de tinnen van-het Vaticaan. Het is goed, dat wij ons volkomen reken schap geven van deze begrijpelijke, maar o.i. gevaarlijke en onbekookte stemming. Welken indruk zij op de buitenwacht maakt, kun nen deze naïve enthousiasten leeren uit de volgende beschouwing, welke het overi gens zeer gematigde Handelsblad maakt, naar aanleiding van hetgeen een deel van onze Roomsche pers bij de stemming van j.l Woensdag ten beste gaf. Wat kan met de houding der R. K. Kamer fractie bedoeld zijn, vraagt het liberale blad en het antwoordt: Daarover geeft de roomsch-kalholieke pers thans inderdaad licht. De offers, die de R.-K. Staatspartij moest brengen aan de coalitie bedreigden haar innerlijke eenheid geducht. Als de chr.-his- torischen nu hunnerzijds een zichtbaar offer hadden gebracht, dan zou daarmede het ver zet in den boezem der roomsch-kathnlmke partij tegen de medewerking aan het "kabi net- uys voor vri) ian^e" tijd. cn.'n zijn geapaiseerd. ,.Voor iets hoort iets" is een argument, dat in de politiek helaas grooten indruk maakt. Als evenwel de christ.-histo- rischen niet bereid bleken dit offer te bren gen, dan zouden allerlei verlangens in den boezem der R.-K. Staatspartij zich opnieuw doen gelden en liep men gevaar eigen eenheid te offeren aan de samenwerking met een bondgenoot, die niet bereid bleek daar voor een begfnseloffer te brengen. Nu levert beginselofferande nooit een ver- kwikkelijken aanblik en het is juist het ernstigste bezwaar tegen de coalitie geweest bij hare tegenstanders, dat zij voortdurend noopte toé deze beginseloffering. Wie ze bracht meende of althans zeide ze te bren gen aan 's lands belang. De tegenstander was in den re^el in zijn hart ovp»-t',i'<Jd beweerde dit althans dat die offers wer- d n gebracht uit elustheici op macht. De kronkelingen van het vorig kabinet versterkten den indruk, dat de feitelijke macht meer gold dan iets anders. Maar dat wekte een verzet in eiiSan boezem, dat sterker zich deed gelden, naarmate het onderdrukt werd. Voor de democratisch ge zinde roomsch-katholieken is de heer Coiijn een even groote boeman als voor een aantal democraten van links. Dus was de samen werking met dit kabinet voor de roomsche eenheid een gevaar. Breken met Coiijn zou de Van Wijnbergens hebben ontstemd, hem door dik en dun volgen de Van Schaiks en Veraart's. Er moest dus voor de krachtproef een aanleiding worden gekozen, waarvoor onder de roomsc&en geen verschil hoege naamd bestond. Daarvoor was het gezant schap bij het Vaticaan uitermate geschikt. Wat is dus de consequentie? Dat in de kentering der getijden, die wij beleven, de R. K. Staatspartij eerst eens even uitkijkt of het eb of vloed wordt. Om zich dan met den werkelijkheidszin, die deze partij in alle landen kenmerkt, in te stellen op den nieuwen toestand. Daar zit wel iets in. Een dergelijke politieke vacantie als de groep van mgr. Nolens zich thans blijkbaar voorstelt te nemen, kan zeer wel leiden tot verheldering van den troebelen toestand. Ook daarom zou het wellicht wenschelijk zijn, dat de oplossing werd gezocht in de richting van een nationaal kabinet, dat zich zoover als mogelijk is, houdt van wat wij noemden de tactische verlangens dei- politieke partijen. Dat zou aan de politieke partijen niet alleen de roomsch-katholieke een periode van bezinning geven, als ze niet genoopt waren voortuurenden partijstrijd te voeren en aldus voor een nieuwe groepeering den weg vrijmaken. Niet alleen in het Handelsblad, ook in andere niet-Katholieke bladen hebben wij zij het minder objectief en in hatelijker vorm deze gedachten zien uitgewerkt Zelfs had de soc. dem. „Voorwaarts" een dergelijk betoog van „democratisch-kathq- lieke zijde." Dit zou dus beteekenen, dat er j.l. Woens dag in de Tweede Kamer met den Vaticaan- post politiek spel is gespeeld; dat ons, Katholieken, de aanneming der motie- Kersten heel gelegen komt; dat er door onzen leider een tactische manoeuvre is uitgevoerd. Alles te zamen heel verwerpelijke dingen, welke op den duur niet anders kunnen be reiken dan de politiek nog meer omlaag te halen. Wij moeten deze gedachten dan ook ver van ons afzetten, al keeren wij zelf den schijn tegen ons, wanneer wij in deze dagen te veel juichen over onze eindelijk bereikte isolatie, over ons breken met de chrislelijk- historiscben en het sluiten van eigen gelede ren als gevolg daarvan. Wij moeten dan het feit wegpraten, dat de houding der chris- telijk-historischen reeds bij de Kabinets, formatie vast stond; en wegdoezeling van feiten, verzwijgen van de waarheid wreekt zich altijd op 'den duur.' Wij hebben dan ook niet in het algemeene koor mee gezongen en wij gelooven, dat spoedig zal blijken, hoe juist dit was. Nu ook de Katholieke Staatspartij zich in den ontstanen verwarden toestand moet oriën- teeren zal een ieder, die ons politiek leven weer op hooger peil wil brengen en als Katholiek Nederlander ook in de Staat kunde een roeping erkent, tot de bevin ding komen, dat nog altijd het vereenigd blijven zij het onverhoopt met een korte tusschenpooze van de Christelijke par tijen in het belang is van ons volk. Dat en hoe er in die richting, gewerkt moet wor den, willen wij in een volgend artikel nof eens uiteen zetten; maar dat in die conclusie niet passen de politieke manoeuvres, welke men de R.-K. Staatspartij wil aanwrijven, noch de te late uitingen van verontwaardi ging tegen de christelijk-historische partij, noch de fouten, bij de jongste Kabinetsfor matie begaan, dat wilden wij heden nog even vast leggen. Sociëteit „St. Bavo" Cursus Geloof e'ii Wetenschap 8 uur Cursus Kerkzang 8 uur Cursus Esperanto 8 uur R. K. Jongevrouwenbond 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Knipcursus Vrouwenbond 8 uur Bestuur Arbeid Adelt 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Meubelmakers 8 uur. Stadsschouwburg Gouden tooneeljubi- leum van Frits Tartaud in De fabriek Rutherford 8 uur. Schouwburg Jansweg Nederlandsche Reisvereeniging 8 u ur. Gem. Concertgebouw Concert Mannen koor „Caecilia" 8 uur. Bloemendaal, Gemeenteraad 2 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus trie" van 24 October tot 22 November, dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisens Liefdewerk Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 8934 uur R.K Arbeidsbureau voor mannen en longens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen ran 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en s avonds van hall 8 hall 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem, hofstraat t Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en t avonds van 8- 9 uur. behalve Zaterdag avond Tel ,11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters! - Aanbiedingen en lanvragen voor verpleegster* aan net Bu reau R1 weg 309 Owrveen ld: C Bosch) R K Leeszaal en nitleenbibliotboels lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 «an 25 en van 7 10 uur be halve des Maandagsochtenas eu, op Zon en FeMtdadea tlitleenan van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Wosns- dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstr 1, Zon dags en Woensdags van 8 i0 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, d,e bier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevoikingsburean Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ordt Si. Franciscus. - Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Hedenmorgen te ongeveer half 6 is de werkman H. v. L„ werkzaam bij dc hoog ovens te IJmuiden van een groote hoogte naar beneden gevallen. Bij onderzoek bleek hij een wervelkolom-fractuur te hebben op- geloopen. Per ziekenaut'o werd de gewonde naar Jad ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Nader vernemen we: De verongelukte is H. v. Leer, oud 27 jaar. Het ongeluk gebeurde tijdens het naar huis gaan van een ploeg werklieden, die den nachtdienst had. Van Leer heeft bij het af dalen van een hooge ijzeren ladder in een schacht, waar hij werkzaamheden verricht te in dienst van een aannemer, misgetast en viel van een hoogte van ongeveer 20 M. omlaag. Tengevolge van den val bekwam hij de wervelkolom-fractuur. De ongeluk kige bleef den geheelen tijd bij kennis. In aansluiting op ons bericht van giste ren kunnen wij roeiden, dat tegen Zaterdag a.s., het geheele personeel, werkzaam bij de afdeeling IJmuiden van de Amsterdamsche Ballast Mij. ontslag is aangezegd. Dit ontslag, dat zoowel het lagere als het hoogere personeel treft, brengt ongeveer 320 menschen buiten betrekking. Het is wel meer gebeurd, dat een deel van hef perso neel ontslagen werd, wanneer moeilijkheden werden ondervonden bij de aflevering van het zand te Amsterdam. Zooals men weet, wordt 't duinzand, hetwelk door de Ballast Mij. ten behoeve der sluiswerken wordt uitgegraven, naar Amsterdam vervoerd, v/aar het gebruikt wordt voor de opspui ting van terreinen, etc. Vermoedelijk t de oorzaak van het ontslag hierin gezocht worden. ïntusschen is een ontslag van het volledige personeel, naar wij meenen ie weten, nog niet voorgekomen. Van arbeiderszijde vernamen we, dat het niet onmogelijk wordt geacht, dat het ontslag weer wordt ingetrokken. Met ze kerheid kon men echter niets zeggen. Het is een mooi stuk werk, dat de Bloe- mendaalsche Politie verricht heeft door den dader van de geheele reeks inbraken in den omtrek te arresteeren, alhoewel ook het onontbeerlijk geluk den speurders gehol pen heeft. ïntusschen is hierdoor Haarlem en Om streken weer in groote mate toi rust ge bracht daar men, hem, die het rustig bezit der burgers onveilig maakte, gevangen hèeft. Want het lijdt geen twijfel of degene, dien de politiemannen konden arresteeren, is de reeds beruchte. Voor de agenten, die hem op heeterdaad konden betrappen, was de arrestatie een emotievol gebeuren, zooals er slechts enkele voorkomen in de loopbaan van iedsren dienaar van de H. Hermandad, vooral in Bloemendaal, waar het leven zoo rustig voortgaat en alle gewone beslommeringen van een grootsteedsch politieman zooals, ruzie, vechtpartijen, ongeregeldheden enz,, eenvoudig onbekend zijn. Het leek ons daarom dan ook wel inte ressant met een der actieve agenten eens eens onderhoud te hebben en hem precies te laten vertellen, zooals alles in zijn werk was gegaan. Wij troffen den heer Bronkhorst thuis en hij stond ons bereidwillig te woord. Aan zijn ongetwijfeld interessant verhaal, kunnen wij het volgende ontleenen. Reeds dadelijk na de eerste inbraken, die op den Rijperweg, in de villa van mevr. Dudok de Witt en in de villa van den heer de Clercq, werden door de politie bijzondere maatregelen getroffen. Vooral het z.g.n. Bloemendaalsche Park werd aan een strenge controle onderworpen, maar toen al spoedig bleek, dat de inbrekers de tactiek volden door dan hier, dan daar hun slag te slaan, de politie op een dwaalspoor te brengen, werd de controle uitgebreid en was uiterste waakzaamheid geboden. Zoo o.a, surveilleerden de agenten des avonds en des nachts niet meer in uniform, doch in burger, dit om eventueelc verdach ten te misleiden. Maar tot nog toe alles I zonder resultaat. De agenten waren vrij in die dee- len der gemeente te surveilleeren, I welke zij wilden; zoodoende rustte de ver- antwoordelijkheid der controle bij de agen ten zelf. In den nacht van Maandag op Dinsdag, tegen den ochtend, surveilleerden de agenten ter Beest en Bronkhorst in het Duinlustpark. Ten einde bij onraad zeker té zijn, kozen de agenten ieder een verschillenden kant. En, zoo vertelde ons de heer Bronkhorst, nauwelijks was ik op weg of, één, twéé, driemaal hoorde ik schieten. Er was dus iets aan de hand en collega ter Beest had onraad gemerkt. Inderdaad was het zoo. Bij Het passeeren van den villa Mignon in de Pinellaan, had hij een man tegen den muur gedrukt onder een raam zien zitten. Daar ter Beest per fiets was en een rijwiel altijd eenig geluid bij het rijden maakt, had de inbreker den agent hooren aankomen en zich plat tegen den muur gedrukt. Maar ter Beest had hem gezien en snrnntf van ziin fiets. De inhreker niet minder vlug sprong over een anderhalve meter hoogen heg, die met prikkeldraad be zet was en vluchtte, achtervolgd door den agent, die drie schoten loste, om den vluch teling tot staan tc brengen, evenwel zonder resultaat. Men kon den man hooren loopen door het ritselen der bladen, maar plotseling was het stil. De vluchteling had zeker een voet pad bereikt en rende weg. Op het schieten was de parkwachter van het Provinciaal Ziekenhuis komen aansnellên, Viug werd om assistentie getelefoneerd om de omgeving af te zetten en nu diende het geluk den achtervolgers. Toen degene, die om assistentie verzocht bad, weder bij zijn collega kwam, bevond zich de inbreker juist tusschen hen in, zoo dat ontsnappen nu niet meer mogelijk was en evenmin ontkennen. De man werd naar de politiepost in Bloemendaal overgebracht, waar hij yoorloopig in arrest werd gesteld. Het was een gelukkige vangst, die het einde maakte aan heel wat werk, zoo ver telde Bronkhorsl. Want het waren geen pleizierige dagen. Naar beste krachten werd steeds gesurveilleerd en weer moest men telkens ervaren, dat de inbraken werden voortgezet. En al kon natuurlijk niemand van nalatigheid en onoplettendheid in dezen beschuldigd worden, toch was het telkens weer een onaangename ervaring te hooren, dat ondanks alle nasporingen de inbreker spoorloos bleef. Door deze arrestatie zullen de bewoners in Haarlem en, Omstreken van heel wat angst verlost zijn. Hoewel, zoo vertelde de heer Bronk horst ons nog, de inbraken volgens de rege len van dit luguber ambacht geschiedden, had de inbreker toen hij gesnapt werd, toch geen bijzondere werktuigen bij zich. Op hem werden bevonden een groote boor en verder een koker met allerhande kleine werktuigen, zooals een zaagje, een beitel, een vijl, een schroevendraaier enz. Hand schoenen om vingerafdrukken te voorkomen had hij niet. Toen hij ontdekt werd, was hij juist bezig een gat te boren in een raam- sponniAg om zoodoende de klemmen, waarmede het raam was gesloten, los te makep. Een geheele rand stopverf was losge werkt. Blijkbaar had de inbreker de be doeling gehad, het raam los te snijden, maar ziende dat de ramen van dubbel glas waren voorzien, slaakte hij die'poging eri begon een gat te boren. Het hout was nog niet geheel doorboord. Wat den verdachte nu ten laste zal wor den gelegd, is een andere kwestie. Het bleef hier slechts bij een poging tot inbraak, omdat de inbreker nog niet het huis was binnengegaan. ïntusschen zal daarover de justitie oordeelen. Het succes, waarmede het langdurig speuren der politie is bekroond, vormt het onderwerp van het algemeen gesprek en na weken van onrust en vrees is nu in Bloemen daal en omgeving de rust van vroeger te ruggekeerd. Dit danljt men aan het kranig optreden van de agenten ter Beest en Bronkhorst. De R.-K. Middenstandsvoreonigirig heeft gisteravond op bijzonder geslaagde wijze haar winterseizoen geoopend. De bijeen komst was zeer druk bezocht en er heerschte den geheelen avond een zeer prettige en amicale stemming. Zulke avon den, waarbij zoovelen zoo eensgezind en zoo vriendschappelijk bijeen zijn, moeten en zullen zeker ook meer komen. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend, hield de voorzit ter, de heer P. J. M. van Tetering, een inleidend woord, waarin hij zijn verheuge nis over het weder vergaderen der ka tholieke middenstanders uitsprak. Spr. schetste, hoe de wegblijvers ongelijk had den en haalde een recent voorbeeld aan van een wegblijver, die den „konijnen avond" niet wilde bijwonen, omdat hij een andere vergadering had. Spr. begreep niet, waarom de eigen vereeniging altijd achter gesteld werd bij anderen en op een be treffende vraag had bedoelde persoon ge antwoord, dat de katholieke Middenstands- vereeniging er alleen is voor de stoffelijke zaken. Wanneer deze man inderdaad gelijk had aldus spr., dan ware het voor de beharti ging der stoffelijke belangen, gesteld, cat bet daar alleen om gaat, heel wat voordee- liger te treden in één grooten algemeenen Middenstandsgond in deze stad. Doch dat is niet zoo! Onze confessio- neele Organisatie heeft tof eerste en voor naamste doei de geestelijke belangen der leden te behartigen, een taak, welke te midden van ons drukke en matericcle za- keagedoe, alle aandacht verdient. Het is daarom, dat het zoo droevig stemt en te vens zoo groote verwondering baart, dat wij van den overigens goed-Katholieken Middenstander nog zo dikwijls de vraag moeten hooren: „Wat hebben wij aan de Hanze." Ach, wat een onkunde en begripsver warring heerscht er onder de onzen nog immer omtrent het doel en streven onzer Kath. Vereeniging van Middenstanders! Want, ware dit niet het eva), dan zou er te haren opzichte ook wel wat meer waar deering bestaan. God zij dank, er vertoonen zich licht punten aan den no altijd donkeren Hori zon, lichtpunten aan het uitspansel boven ons Bisdom ook. De achteruitgang van het ledental ^is tot staan gebracht. Alleen den Haag bracht de laatste maanden 100 nieuwe leden, ge- vol eener goed geleide propaganda door middel van uitbreiding der Vakorganisatie. Moge verder de thans door het Hoofd bestuur opgezette poging om vóór Nieuw jaar onzen Bisschop te verrassen met Inleekenlijsten, bevattend duizend nieuwe leden of meer, met succes worden be kroond en moge ook Haarlem en hier doel ik op het werk onzer pas opgerichte nieuwe Propagandaafdeeling daar ook haar deel aan bijdragen! Een eerste en probaat middel om de be langstelling voor ons Kath. Middenstands- vraagstuk op te wekken en gaande te houden is het geregeld lezen van ons Or gaan, dat op zoo uitnemende wijze door be kwame mannen geredigeerd wordt en dat als model kan gelden voor goede en ge degen Middenstandslectuur. Men verzuime niet, nadat weken lang Ij dit Orgaan ter inzake is toegezonden, het in den vervolge steeds te blijven lezen en dat kan, wanneer men er een abonnement op neemt- De geringe abonnementsprijs be hoeft in deze voor niemand een beletsel te zijn. Me,t dank herinnerde spr. verder het geen de vooraanstaande Middenstanders in hun kwaliteiten als leden van den ge meenteraad en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de algemeene en dik werf ook bijzondere Middenstandsbelangen hebben kunnen presteeren. Moge de Middenstandsraadsleden, aldus spr., in het ijzonder bij de a.s. behandeling der geroeentebegrooting voor de waarach tige Middenstandsbelangen wederom ferm op de bres staan en dan denkt hij in hef bijzonder aan den oost der zóó gehate, omdat zij zoo onbillijk en onrechtvaardig is. Zakelijke Belasting op het Bedrijf, waarover wederom het Comité van Actie en de Middenstandscentrale gerekwesteerd hebben. Spr. heette verder op hartelijke wijze Welkom den spreker van den avond, den Zeereerw. Heer H. C. J. Sondaal, en wees er op, dat juist deze priester was geko zen als eersten spreker in het wintersei zoen, omdat l?ij met zijn arbeid, zijn raad gevingen, zijn toewijding is gebleven de katholiek, óók in hef openbare leven. Dit openingswoord werd met applaus be- g'-oet, waarna de waarnemend secretaris de heer J. Lamp, de notulen der' vorige vergadering las, welke onder dankzegging van den voorzitter en applaus der aanwe zigen goedgekeurd wérden. Dan was het woord aan pasfoor Sondaal. Deze z«ide. het eeil eer te vinden, hier te mogen spreken over het Roomsch zijn van den middenstander. Doch ook waren er bezwaren aan de uitnoodiging, welke hij dan ook met gemengde gevoelens aannam, verbonden. Spr. kan niet zeggen, dat de vereeniging een bloeiende is. Slechts een vierde der katholieke middenstanders heeft zich ver eenigd. Als niet alle aanwezigen goede propagandisten worden, zal dit zich wre ken op den machtigen middenstand. Er zijn slagen gevallen: verliezen zijn geleden, mogelij'k zoo groot, dat al het bijeengegaarde opteerde; daarbij voegde zich de malaise en ten slotte wegen per soonsgevoeligheden zwaar. Maar dc prin- cipieele fout is, daf de katholieke mid denstanders niet geluisterd hebben naar den raad van onzen wijzen en grijzen Bis schop. Maar spr. staat hier voor de garde en voor haar wil hij graag spreken. En hij zou den afwezigen willen toeroepen, niet langer de garde alleen te laten vechten; dat is niet edel; dat heeft veel weg van lafheid. Spr. wil dan spreken over het onder werp: „Katholiek zijn, ook in het open bare leven." Dat onderwerp omvaf drie punten: katholiek zijn, middenstand en openbaar leven. Spr. wees op het groote geluk van het bezit van het katholiek geloof en stipte dan aan het geluk van middenstander te zijn. Voor den middenstander zijn zware wol ken aan den horizont: malaise, moordende concurrentie, zware belastingen en zoo vele andere. Maar toch is de middenstand een gezegende stand. Rijk is de middenstand niet, maar voor welke gevaren heeft God hem daardoor behoed. In het rijk zijn liggen de meeste gevaren voor het geestelijke, maar ook voor het tijdelijkeleven. Met enkele voor beelden uit het' pracfische leven toonde spr. aan, hoe moeilijk' het is voor vele rijken, zich staande te houden. God heeft den middenstand echter ook bewaard voor de armoede en dat is een groote zegen. Naar de armoede gaande, zullen we ons niet meer verheffen, maar met gebogen hoofd terugkomen en God danken, dat hij ons niet in dat milieu hééft doen geboren worden. Door den middenstand zal evenwel het zwaarste geleden zijn en de toekomst be ter worden, als het gevaar gezien wordt. Men ziet de economische inzinking wel, maar men vergeet, dat de middenstand met één slag onthoofd kan worden. Spr. wil op een groot gebaar wijzen. De middenstand is de schakel tusschen voort brenger en afnemer en nu gaat spr. na, hoe men den middstand wil uitschakelen. Voormannen in de S. D. A, P., als Marx v. d. Goes en Wibaut hebben geschreven en reeds meermalen gezegd, dat zij den middenstand willen doen verdwijnen. Zij willen den Staat als schakel tusschen voortbrenger en afnemer. Maar spr. schetst het ongewenschte van een dergelij- ken toestand. „Caveant consules!" aldus waarschuwde spr. „Waakt allen op uw stand!" Spr. kon zich niet begrijpen, dat de middenstander dit niet inziet. Laat het uit zijn met critiseeren. Laat men wakkeF wor den uit dat dolce far niente, uit dat zoete nietsdoen. Laat men de trouwe garde niet alleen laten vechten. Spr. wees er verder op, waf de vereeni ging zou kunnen doen, welken invloed zij zou kunnen uitoefenen, als men eendrachtig' zich aaneen verzamelde. Daarin ligt de economische opbloei Vereenigt men zich niet, dan wordt de economische ondergang het deel van den middenstand. De middenstand is een gezegende stand, maar de middenstander moet katholiek zijn, Spr. wil niet spreken over die mid denstanders, die neutrale bladen lezen, die meedoen aan een verfoeilijke mode, die hun kinderen niet die opvoeding geven, welke zij zelf van degelijke katholieke ouders ontvingen. Neen, spr. wil spreken over hef katholiek zijn in het openbare leven. Toont men zich niet katholiek in het openbare leven, dan is dat gemis aan Roomsche overtuiging. Gemis aan Roomsch. leven is het, dat zoovele katholieken lid zijn van een neutrale vereeniging. Noch trust, noch kapitaal, noch verkeer de democratie zo 1 den middenstand om kunnen krijgen, als hij zich maar vereenigt en daarin zijn kracht vindt. Spr. is er van overtuigd, daf hij hier spreekt voor degenen, die het niet noodig hebben want zij ziin allen van goeden wil. Maar daarbij mag het niet blijven. Propa ganda moet gevoerd worden als de mid denstand zich vereenigt, wordt hij sterk. De onvergankelijke roem van den mid denstand in ons vaderland is, dat hij de Moederkerk trouw gebleven is. Maar de tegenwoordige middenstand .moét dan ook de kern blijven, dan zal zij onoverwinbaar blijven. Iedereen moet n»«ipaganda maken, aldus besloot snr. '"in geestdriftig woord. Men schrijft ons: Ik lees daar in de „N. H. Crt." dat eenige Statenleden van Noord-Holland de instel ling van een provinciaal muziekorkest be pleiten. Het was bij de behandeling der be grooting in de afdeelingen dat zij dezeti wensch ventileerden en nu wil ik die zucht naar Overheidsbemoeiing niet aanwakke ren en zie ik al met schrik jaar in jaar uit oen post op de Provinciale begrooting van Noordholland stijgen ten behoeve van een Provinciaal muziekkorps, maar toch heeft deze opmerking mij getroffen. Is dat niet iets voor onze H. O. V.? ^Can deze Haarlemsche Orkest vereeniging, ik zeg niet verheven worden tot Provin ciaal orkest, maar gesteund worden door de Provincie, waardoor de Provincie, even goed als de gemeente Haarlem, zekere rechten op uitvoeringen door de H, O. V, verkrijgt? Onze H. O. V. zou daarmede in eens uit de misère zijn, financieel stevig géfundeërd zijn en de heele Provincie, Am sterdam in mindere mate, omdat het zijn Concert Gebouw heeft, zou er van kunnen profiteeren. Het geheele jaar door zou 't orkest met uit zondering der verlofdagen, ter beschikking van de Provincie kunnen zijn om dan hier, dan daar in de voornaamste centra en daar waar zou blijken dat er belangstelling voor was, te concerteeren. De gemeenten, die een extra subsidie verleenen, zouden b.v. in meerdere mate er van mogen pro fiteeren, dan andere die in bet geheel geen subsidie geven. Voor de commissie, die zich zooveel moeite gaf om de financiën en innerlijken toestand van de H. O. V. te redderen, ligt hier, dunkt ons, nog een mooi buitenkansje voor de heeren om te trachten de H. O. V. tot een door de Provincie gesubsidieerd en in haar dienst staand orkest le promovee- ren. Tot zoover de schrijver. Het lijkt ook ons inderdaad een denk» beeld dat de overweging waard is. Barometerstand. 779 stilstand, 9 uur v.n* Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.30. Naar waarnemingen in den morgen van 18 November 1925. Hoogste Barometerstand 778.2 m.M. te Blaavandshuk. Laagste Barometerstand 740.6 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 November: Matige, krachtige tijdelijke afnemende oostelijken wind, nevelig tot halfhewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts overdag lichte dooi. dat hij met een fraaie peroratie, waarin hi) den middenstand, vooral dien van Haarlem alle goeds in de toekomst toewenscht'e, be sloot. Luid en hartelijk applaus vertolkte den dank der vergadering voor dit heerlijk woord, welken dank de voorzitter onder woorden bracht. Medegedeeld werd dan, dat dr. H. J. M. Janzen financieel adviseur der vereeni ging geivorden is. Dezen winter zal een excursie gemaakt worden naar het gemeentelijk gas- en elec- friciteitsbedrijf van Haarlem De geestelijk adviseur, de Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, sprak dan nog een propagandistisch woord voor hét San tos-fonds en voor deelneming aan de re traite voor middenstanders, welke van 1215 December in Noordwijkerhouf ge houden wordt. De officie ele vergadering werd daarna met den christelijkcn groet gesloten, waar na de deelnemers in een gezellig onder onsje bijeen bléven en zich verder ver maakten met wdstrijden om wild. Een collecte voor het Santosfonds bracht 21,9254 cp. Voor de leerlingen van de vijfde klasse def Hoogere Burgerschool A met 5-j. c. (Hoogen Handelsschool) hield jhr. J.C. Mollerus, se cretaris van de Kamer van Koophandel al hier, Dinsdagmiddag j.l. een lezing over Organisaties van werkgevers en middenstan ders. De lezing werd door den directeur en ver scheidene leeraren bijgewoond.Spreker schet ste de omstandigheden, en historische nood zakelijkheid die geleid hebben tot de organi saties va» werkgevers, de onderscheidene vereenigingen, die uit de verschillende in zichten zijn voortgekomen, en haar werk wijzen. Na een duidelijke uiteenzetting van bo venstaande onderwerpen gaf spreker een kort overzicht van de middenstandsbewe ging en de vereenigingen, waartoe deze be weging heeft geleid. De directeur vertolkte de groote erkente lijkheid van leeraren en leerlingen der school tegenover den heer Mollerus, die zich reeds tweemaal welwillend beschikbaar stelde om een actueel onderwerp op het gebied van handel en bedrijf voor de leerlingen te be handelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1