NIEUWE haarlemsche courant Tweede Blad Woensdag 18 November Binnenlandsch Nieuws. Alleen op de wereld. Skrzynskl, de afgetreden Poolsche minister van buiteniandsche zaken, kabinetsformateur. Engelsche voorzorgsmaatregelen ter versterking van het grensgebied van Palestina, in verband met de dreigende houding !er Druzen. Wilbur, de Amerikaansche staatssecretaris van marine, weigerd zich uit te laten over het denkbeeld van internationale beper king van duikbooten. Onder de Radio-berichten: De Duitsche regeering hecht in principe hare goedkeuring aan de overeenkomst van Locarno. Bij den Rijksdag zal in dezen geest een wetsontwerp worden ingediend. Prof. van Hamel hooge commissaris van Danzig. Herkozen als voorzitter der Centrumpartij de oud-rijkskanselier Dr. Marx. De overeenkomsten van Locarno. De benoeming van prof. Van Hamel tot Hoogen Commissaris te Danzig. 1 De Centrumpartij De toestand in Syrië. De afsluiting van het Amsteldiep De nieuwe motor- en rijwielwet. Het tractaat met België. Midd enstands-crediet De afschaffing van het Gezantschap bij den Paus. Belasting en de Groote Gezinnen UIT ONZE OOST. LEGER EN VLOOT. Paragraaf op den godsdienst. KERK EN SCHOOL. Mgr. A. F. Diepen. Ballonvaart Kon. Ned. Vereen voor Luchtvaart Het R. K Jeugdleidersinstituut. FEULLETON. I Amerika en het Hof van Intern. Justitie. De president der Amerikaansche Kamer /an Koophandel in Londen heeft namens het bestuur der Kamer een brief gezonden aan senator Borah, den voorzitter der se- naats-commissie voof de buiteniandsche be trekkingen in de Ver. Staten waarin wordt aangedrongen op toetreding der Ver. Sta ten tot bet Permanent Hof van Intern. Justi ce in Den Haag. De vervolging der com munisten in Engeland. Het proces tegen de twaall communisten is gisteren hervat. Bizondere politioneele voorzorgsmaatregelen zijn getroffen tegen communistische demonstraties. De verhouding tusschen Frankrijk en Engeland. In antwoord op een vraag in het Lager huis of het aftreden van Caillaux als Minis ter van Financiën van Frankrijk de regeling, onlangs tusschen Grooot-Britannië en Frank rijk getroffen, betreffende de terugbetaling van Frankrijk's schulden aan Engeland, zou schaden, zeide Churchill dat de vorige Fran- sche regeering in beginsel de regeling had aanvaard, dat Frankrijk zijn oorlogsschuld aan Engeland in verloop van 62 jaar, zou af doen in annuïteiten, gemiddeld 12.500.000 pond bedragend, onder voorbehoud van de bespreking van ve -schillende belangrijke han gende punten. Het aftreden van Caillaux had verdere bespreking van deze punten on- ermijdelijk vertraagd, doch tastte de over- enkomst in beginsel niet aan. De Arbeiderspartij en de Engelsche regeering. Het bestuur der Lagerhuisfractie van de Arbeiderspartij kwam Maandag bijeen om i e plannen vast te stellen voor den nog res- teerenden tijd van de parlementaire zitting. Aangenomen werd een voorstel om zoo spoedig mogelijk een debat uit te lokken «ver het optreden van den attorney-general, die de aanklacht tegen de leden van de fas cistische organisatie in verband met de ont voering van de vrachtautomobiel der „Daily Herald" introk. Een motie van afkeuring, die de Arbeiderspartij zal indienen zal zich niet bepalen tot het bedrijf der fascisten, doch een algemeen karakter dragen en ook de noodorganisatie betreffen, die onlangs in het leven werd geroepen tot het instandhou den van vitale takken vangbedrijf ingeval van algemeene werkstaking en welke de er kenning ondervond van den minister van Binnenlandsche Zaken. De verloren Duitsche koloniën. De „Arbeitsgemeinschaft" der vereenigde koloniale vereenigingen en bonden in Groot- Berlijn, zoo wordt vandaar gemeld, hebben Zondag in een massavergadering, waarbij de voormalige gouverneur van Kiautsjau, Waldeck, en de laatste minister van koloniën dr. Bell het wqord voerden, een motie aan genomen, waarbij de rijksregeering wordt uitgenoodigd „stappen te doen, opdat met ie vitale belangen van het ontwapende en in economisch opzicht gekluisterde Duitsch- land ook op koloniaal gebied rekening wordt gehouden." Ter dood gebracht. De massamoordenaar Angerstein, die zijn geheele familie en vele bedienden vermoord de, is gisterenmorgen te Limburg geëxecu teerd. Ontruiming Keulsche zone. De draadlooze dienst meldt uit Londen over de Rückwirkungen", dat de krijgsraden in het bezette gebied voortaan nog alleen mis drijven tegen de bezettingstroepen zullen be rechten. De troepen, die nog anchter blijven in de tweede en derde zone, zullen geheel als in vredesgarnizoens leven. De Rijnlandcom- missie te Coblenz zal den Duitschen hoogen commissaris tot haar leden tellen. De separatistische beweging wordt door amnestie naar de beide kanten geliquideerd. De verkiezingen in Tsjecho Slowakije. Volgens den voorloopigen uitslag zal het blok der regeeringscoalitie een weinig ver zwakt uit de verkiezingen te voorschijn ko men, maar niettemin een zekere meerderheid behouden Alle ministers zijn gekozen. Bij de eerste stemming zijn 185 afgevaar digden gekozen. De Tsjechische partijen ver wierven 70 zetels, de Duitsche 42, de Sol- waaksche volkspartij zes. De agrariërs en de volkspartij staan aan het hoofd van de Tsje chische partijen. De Duitsche communisten kregen 28 zetels. De minister „van handel Novak en zijn collega van onderwijs Marko- vitsj zijn niet herkozen. KABINETSCRISIS IN POLEN. Skrzynski kabinetsfor mateur. De afgetreden minister van buiteniands che zaken Skrzynski is belast met de kabi netsformatie. Hij heeft verklaard van plan te zijn een regeering te vormen, steunende op een breede coalitie van de parlementaire groepen. Hij hoopte gisterenavond gereed te zijn. Slaagt Skrzynski, dan is de vrees, dat de crisis minstens een week zou duren, onjuis' gebleken. Velen in Polen houden Skrzynski, schreef dezer dagen de correspondent van het „Berl. Tag," voor den man, die begrepen heeft, dat nu een andere, een nieuwe wind in Europa waait. Thans zal blijken of degenen, die zoo denken, een meerderheid achter zich heb ben. Mochten echter de fascastische kringen overwinnen, die den minister van oorlog Sikorski tot militair dictator willen maken maarschalk Pilsoedski heeft tegen die dreiging reeds front gemaakt dan ziet het er voor Polen leelijk uit. Immers aan een Polen onder een militairen dictator zal het buitenland niet het zoo dringend r.oodige geld leenen. En waarschijnlijk ook niet aan een rechtsgeoriënteerde coalitie, daar deze geen verandering zou brengen in de binnen landsche politiek gericht tegen de min derheden. De politieke toestand in Egypte. Sir George Lloyd, de pas-benoemde hoo ge commissaris van Groot-Britannië, vangt zijn functie niet bepaald onder gunstige om standigheden aan. Alle teekenen wijzen er op, dat de politieke spanning, die onlangs bij 't ontslag van den minister van justitie aan den dag kwam, grooter wordt. De studen ten, die zich een heele poos rustig hebben gehouden, beginnen weder roerig te worden en hebben Vrijdag, als protest tegen de be- moeielijking van een vergadering van Zagh- loelisten te Kaïro, weer eens gestaakt. Hier- neven richt de parlementaire oppositie zich met groote felheid tegen Hassan Pasja Nas- jaat, den stichter van de Unionistische (It- tehad)-partij, die zich in de afgeloopen maan den heeft doen kennen als een dictator en in wiens handen de regeering louter een werk tuig bleek ten behoeve van de paleisgroep. Gevreesd wordt thans dat aanstaanden Za terdag ernstige ongeregeldheden zullen voor komen wanneer de Kamer, die in Maart jl. naar huis werd gestuurd, op grond van de Constitutie weder bijeenkomt. Verwacht wordt nl, dat de regeering dit zal verhinde ren. Sir George Lloyd voert in verband met de politieke broeiing, besprekingen met de vooraanstaande figuren en heeft ook een onderhoud gehad met koning Foead, waar van 't resultaat echter niet bekend is. De Droezen bedreigen het grensgebied. Uit Jeruzalem wordt aan de „Daily Ex press" gemeld Lord Plumer heeft den luchtcommodore Gerard benoemd tot com mandant van de luchtstrijdkrachten in het gebied van Hoeleh in de nabijheid van de Syrische grens. Mettoelah, de Joodsche ko lonie aan de Syrisch-Palestijnsche grens, wordt door de Droezen bedreigd. De geheele streek wordt daarom tot militaire zone ver klaard en verkeert practisch in staat, van be leg. De Britsche officier, die over de troepen in Transjordanië het commando voert, heeft opdracht, gekregen een inval van de Droe zen aan den Oostelijken kant van de rivier te beletten. De Christenen vluchten uit Djedei- da, waar Droezen Zaterdag een aanval deden. Vele vluchtelingen kwamen te Mettoelah aan, waar zij hun wapens afgaven en de be scherming van de Britten inriepen. Fransche vliegmachines bombardeeren Djedeida. Bom men vielen op een mijl afstand van Mettoe lah, waardoor onder de Joodsche kolonisten een paniek ontstond. Britsche troepen wet den naar Mettoelah gebracht, terwijl Brit sche vliegmachines boven het Fransche grens gebied vlogen, daar de Franschen practisch gesproken hun posten verlaten hebben. Het Amerikaansche duik bootenprogram. Wilbur, de staatssecretaris van marine, zal, naar men verwacht, het Congres credie- ten vragen om voort te gaan met het toege stane program voor den bouw van 3000 ton metende duikbooten van het V:type, waarvan twee reeds van stapel zijn gelóopen, twee in aanbouw zijn, terwijl voor den bouw van nog drie toestemming is gegeven. Voor laatst genoemde zijn echter nog geen credieten toe gestaan. De heer Wilbur weigerde zich uit te laten over het van Britsche zijde geopperde denkbeeld om de duikbooten bij interna tionale overeenkomst te beperken. De „World", die zich uitlaat over de voor gestelde afschaffing van de duikbooten, ver klaart dat het afschuwelijk is passagierssche pen op zee tot zinken te brengen, doch dat het eveneens afschuwelijk is volken te blok- keeren en uit te hongeren. Inuien het den Britten ernst is, dan moeten zij afstand doen van hun macht om de continentale volken te blokkeeren. De verhouding tusschen arbeiders en communis ten in Canada. Een provinciale conventie van de Cana- deesche Arbeiderspartij nam met algemeene stemmen een resolutie aan, welke toelating van de communisten tot de partij verbiedt. De cycloon bij Malabar. Zestig matrozen, overlevenden van de vaar tuigen, die verleden week ten gevolge van de cycloon aan de kust van Malabar zijn ver gaan, zijn in Mangalore geland. Zij deelden mede, dat omstreeks zestig visschersschepen zijn gezonken, waarbij een groot aantal per sonen zijn omgekomen. De Duitsche regeering keurt de onder teeke- ning in beginsel goed. Het rijkskabinet heeft gisteren onder voor zitterschap van rijkspresident Hindenburg besloten, om den rijksdag de onderteeke- ning van het verdrag van Locarno aan te bevelen. Officieel wordt als resultaat van deze be spreking slechts medegedeeld. v dat het ka binet met algemeene stemmen den minister van buiteniandsche zaken dr. Stresemann had opgedragen om per omgaande een wets ontwerp voor te bereiden, dat als grondslag zal dienen voor de debatten over het be sluit van den rijksdag. Dit wetsontwerp moet Dinsdag gereed zijn, daar dan de minister presidenten en de staatspresidenten van de verschillende Duitsche landen te Berlijn bij eenkomen, ter bepaling hunner houding ten opzichte van het verdrag van Locarno. Eerst na afloop dezer conferentie zal het rijks- kabinet, dat zich vandaag er toe bepaald heeft, de onderteekening van het verdrag principieel goed te keuren, hiertoe ook for meel besluiten. Zijn wij wel ingelicht, dan is de principi- eele goedkeuring het rijkskabinet niet ge makkelijk gevallen. Men is teleurgesteld over den aard van den omvang van de z. g. „Rückwirkungen". die ver zijn' gebleven be neden de verwachtingen, welke Luther en Stresemann bij hun vertrek uit Locarno koe sterden. Rijkspresident en rijksregeering hebben zich bij het besluit om het verdrag niette min te onderteekenen uitsluitend laten lei den door de overweging, dat Locarno het begin van een nieuwe politieke aera in Europa beteekent. Men heeft het wensche- lijk geacht nogmaals Duitschlands goeden wil te demenstreeren en hoopt dan later door diplomatieke onderhandelingen nog wel verdere concessies te zullen verkrijgen. Minister Stresemann heeft zijn departe ment last gegeven, het wetsontwerp voor Locarno uit te werken en in bui enlandschc zaken is men er dan vanmiddag ook onmid dellijk mee begonnen. Na de conferentie der ministerpresiden ten en nadat het definitieve besluit door den rijksdag zal zijn genomen zal dr. Luther zijn besprekingen met de partijleiders her vatten ten einde den binnenlandschen poli- tieken toestand op te helderen. Naar uit Genève gemeld wordt, bevestigt het Volkenbondssecretariaat, dat de leider der juridische afdeeling van het secretariaat prof. Van Hamel, tot Hoogen Commissaris te Danzig zal worden benoemd. Het besluit van den Volkenbondsraad is echter nog niet definitief gevallen. Volgens een Duitsch bericht zou men voernetnens zijn om. ingeval Duitschland tot den Volkenbond toetreedt dr. Simons de zoon van den president van het Reichsge richt te Leipzig, tot opvolger van prof. Van Hamel te benoemen. Op den Centrumpartijdaé te Kassei, werd oud-rijkskanselier dr. Marx met algemeene stemmen tot partijvoorzitter herkozen. Uit verschillende plaatsen in Syrië wordt aan de „Evening News" gemeld, dat Bei roet door een aanval wordt bedreigd en dat de Franschen. die alle auto's in de stad hebben gerequireerd om versterkingen van de haven aan te voeren, waar verscheidene duizenden manschappen ter versterking zijn aangekomen, in dat geval niet zouden aar zelen de stad te bombardecren. Van Wieringen wordt gemeld, dat de dijk tot afsluiting van het Amsteldiep thans door de aannemers opgeleverd is. Ook de straatweg is geheel gereed. Hij is nog niet officiëel voor het verkeer opengesteld, maar de aannemers staan toe, dat wielrijders en voetgangers er gebruik van maken, zoodat de overtocht per postboot weldra tot het verleden zal behooren. Omstreeks Maart a.s. in werking.' Het heeft in tal van kringen verwondering gewekt, dat de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet, die reeds geruimen tijd geleden door de beide Kamers is aangenomen, nog steeds niet was afgekondigd. Vooral nu den laatsten tijd het aantal auto-ongelukken zoo toeneemt, wordt van verschillende zijden aangedrongen op spoedige invoering, waarbij men goede verwachtingen heeft van het wettelijk ver- eischte chauffeursexamen. Naar de Tel. verneemt, is de eerstvolgen de maanden de afkondiging nog niet te ver wachten. De uitgebreide stof, de reglemen ten, die vastgesteld moeten worden, vertra gen de uitvoering. Naar' van andere goed- ingelichte zijde evenwel werd medegedeeld, kan de invoering der wet omstreeks Maart 1926 worden tegemoet gezien. Een verlangen naar overeenstemming. In de Dinsdag gehouden Kamerzitting te Brussel heeft minister Vandervelde bij de bespreking van de buiteniandsche politiek eenige woorden gewijd aan het Nederlandsch- Belgisch verdrag. De minister gaf een zeer korte toelichting, waarin hij zich hoofdza kelijk bepaalde tot een herinnering aan de onderteekening van het verdrag door den Nederlandschèn minister van Buiteniandsche Zaken, jhr. Van Karnebeek en Paul Hymans. De heer Vandervelde bracht o.a. nog naar voren dat uileenloopende gezichtspunten over zekere onderdeden van het verdrag nog niet geregeld zijn. Daarbij verklaarde hij het verlangen te koesteren, dat er over eenstemming verwezenlijkt zal worden. Even wel achtte minister Vandervelde in het be lang van de totstandkoming dezer overeen stemming, 't vooralsnog beter beden niet in bijzonderheden te treden over de verschil lende meeningen aangaande het verdrag. Het 10e jaarverslag van de Algemeene Centrale Bankvereemging voor den Midden stand is onlangs verschenen. Naast vele andere belangrijke mededee- lingen bevat dit verslag een opgave van de aan cliënten geopend credieten per 31 De cember 1924, verdeeld naar de grootte van de verleende bedragen. De A. C. B. v. d. M. had per 31 Decem ber 1.1. in totaal verleend 3242 credieten, verdeeld als volgt: Van 1 tot 1.000 984 credieten - 1.000 - 5.000 1470 - 5.000 - 10.000 439 - 10.0001 - 15.000 143 - 15.000 - 20.000 60 - 20.000 - 25.000 44 - 25.000 - 30.000 19 - 30.000 - 35.000 15 - 35.000 -' 40.000 13 - 40.000 - 45.000 8 - 45.000 - 50.000 14 - 50.000 - 55.000 6 - 55.000 - 60.000 5 - 60.000 - 65.000 1 - 70.000 - 75.000 4 - 75.000 - 80.000 3 - 80.000 - 85.000 1 - 90.000 - 95.000 2 - 95000 - 100.000 2 - 100.000 - 105.000 1 - 110.000 - 115.000 8 - 115.000 - 120.000 1 125.000 - 130.000 1 - 145.000 - 150.000 1 - 150.000 - 155.000 1 - 175.000 - 180.000 1 Hierop was door credietnemers een be drag van ruim 20 millioen opgenomen. „Wanneer men aanneemt, zegt „Het Cen trum" dat een normaal middenstandscre- diet niet meer dan twintig, hoogstens vijf- en-twintig duizend gulden mag bedragen, dan blijkt, dal ook de neutrale Midden- standsbank ver boven deze schreef is ge- gaan. De ervaring heeff geleerd, dat hierin een groot gevaar ligt, op de eerste plaats voor het miödenstands-cerdiet zelve. Ter kenschetsing van het anti-papisme. Maandagavond vergaderde te 's-Gra.en- hage, in het gebouw der Chr. Jongciuan- nenvereeniging de Hervormd (Geref.) Staats partij. Als spreker trad op de heer G. Nieu wenhuysen, met het onderwerp: „De geluk kige afschaffing van het Gezantschap bi; ien Paus." De vergadering werd geopend met het zingen van het gezang: „Nooit kan 't geloof te veel verwachten enz.", waarna de heer Nieuwenhuysen psalm 50 voorlas en voor ging in gebed. Den ellden November zoo ving spr. aan is het ongedachte geschied. Or.ze groote God is een God van verrassingen. Zonder dat menschelijke berekeningen et ets toe hebben bijgedragen heeft God in gegrepen ook in de politiek van Nederland. Mgr. Nolens heeft zich. evenals Mr. Troel- str^ï vergist. Maar dat is Gods werk. De Gezant van den Paus zal nu wegge- •'aagd worden en daarmee is de smaad, die jarenlang op ons Protestantsche vaderland heeft gerust, uitgewischt. Al is er een kabinetscrisis ontstaan, toch is het een dag van blijde boodschap. God bedient zich niet meer van Christelijke overheidspersonen, maar van socialisten, communisten enz. om zijn raad te doen ze gevieren. Alvorens de heer Nieuwenhuysen verder -p-ak. zong de vergadering Psalm 99. Spr. zette vervolgens uiteen hoe de val van de coalitie het gevolg was van het feit 'at de Gezant bij den Paus vertrekken moet. Men heeft gezegd, van christelijk-histo- -ische zijde dat wij een geestelijken bana -net Rome gemeen hebben. Maar spr. eischt •an de Christelijk-Historische Unie, al brengt hij haar een saluut, dat zij den moed ''eeft gehad tegen het Gezantschap te •temmen, dat zij deze woorden herroept Coliin heeft nog onlangs gezegd, dat wii net Rome diepere grondbeginselen ge- neen hebben. Maar als dat waar is, zou Gods woord liegen! Grootere leugen is cr -■og nooit uitgedacht. Wie in coalitie met "'ome wenscht te leven, miskent onze va- '"rlandsche historie. Zien wij niet in deze dagen de schimmen an Schaepman, Kuvper en Lohman? GrJ beeft hun levenswerk in één dag vernietigd. Spr. betreurt het. dat de Anti-Rev ilu- Vna'ren van het ware Protestantsche be- Ansèl afgeweken zijn en den Paus in Nc- -land op dé been helpen. Dr. Kuvper heeft in de „Standaard" vai *9 November 1877 beschreven, dat wie met """ome samengaat landsverraad pleegt. Dit schreef hij echter vóór hij het mon- rryerbond sloot. Spr. roept uit: „We willen niets roet ""ome gemeen hebben. We willen niet van ever de bergen geregeerd worden. maai •'an boven de bergen" (daverend applausl Men heeft gezegd, dat Rome 'en diplo matiek centrum is. Dat kan wel waar ziin. "aar dan moet men toch van een „Roomsen' 'iplomatitk centrum spreken. En daar wil- 'en de protestanten niets mee te maken hebben. Ook niet met de vredespogingen •'an een paus, die eiken Witten Donderdag ->o ziin stoel klautert en alle ketters ver doekt. Vervolgens werd gezonden het Lutherlicd: Een vaste burg is onze God". Daarna ging de heer Nieuwenhuysen voort: Thans voelen de Roomschen zich ge krenkt, maar in 1915 werd een kaakslag aan "hrotestantsch Nederland toegebracht. Maar nu is het gedaan met onze afvaar- 'iging bij het nietige menschenkind te Rome, dat zich zooveel aanmatigt. Dczet dagen heeft Nederland den eersten stap te- -uggezet op den weg des Woords. De gezant is nu weg, maar we zijn er nog niet! Mag in Nederland, een protestantsch Ne derland, de valsche sluwe Jesuieten-orde geduld worden? Spr. roept uil: „Weg er mee!" Ook de processies beneden den Moerdpk, die vervloekte afgoderij, moeten verdwij nen. Wij vragen Grondwetsherziening in Ne- lerlandschen zin. Het Woord van Goa moet weer heerschappij krijgen, ook in het staat kundige leven. - j De vergadering werd daarna coor den heer Nieuwenhuysen op de gebruikelijke wijze gesloten. (Msb.) De heer J. W. F. van Meegeren te Venlo, voorzitter van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen, schrijft ons: Uit de N. V. courant heeft men dezer dagen kennis kunnen nemen van het feit, hoe een kleine gemeente als Blerik, het aangedurfd heeft een kinderaftrek bij de Inkomsten-belasting te gaan toepassen, die aan alle gemeenten van ons land tot voor beeld kan strekken. We zullen aanstonds de cijfers gevfn en merken terloops op, dat het verkregen re sultaat te danken is aan het verzoek dat uitgegaan is van den Bond van Groote Ge zinnen, tot den raad der gemeente Blerik. Tevens zij medegedeeld, dat men in een ander Limburgsch dorp Reuver, dank zij 't streven van denzclfden Bond, reeds eerder een soortgelijk succes had te boeken. De vraag rijst: op welkegronden kap men redelijkerwijze aandringen op een ver lichting in den belastingdruk voor de groote gezinnen. Welke aanspraken kunnen de gezins hoofden doen gelden? En ons antwoord luidt: Omdat zij op elk gebied geestes- en handenarbeiders leveren, zij verschaffen werklieden en ingenieurs voor de industrie, werkkrachten voor den landbouw, zaken- menschen voor den handel, mannen van de kunst en de wetenschappen, soldaten aan het leger, mannen aan onze koloniën. Zij verschaffen ook ech!geooten. groot gebracht in een - talrijk gezin, waar orde en bezuiniging noodzakelijkerwijze heerschen, opgeleid door bewonderenswaardige en moedige vrouwen, door wier voorbeeld zij geleerd hebben geen afschrik te koesteren voor de lasten van het moederschap. Anderzijds blijkt uit de feiten, dat de werkzaamste en de meest aan tucht gewen de mannen uit de groote gezinnen opgroei en, dat de geest voor orde. voor initiatief en onderling hulpbetoon het best in die ge zinnen verkregen wordt. Deze gedachten nu wenschen wij voorop te schuiven, om dan daaruit de conclusies te trekken, dat de Staat berust op d.e groo te gezinnen en dat zijn bestaan en toe komst er door verzekerd wordt. Zwaar echter zijn de stoffelijke en de moreele' lasten, die op de groote gezinnen drukken. Opofferingen moet men zich getroosten om aan kinderen van een groot gez n een opleiding, een ambacht, een beroep te ver schaffen. En wat al zorgen om de opvoe ding te voltooien der jeugdige kindaren, die weldra den moeilijken en bochtigen weg van het leven zullen opgaan. Die borgen die moeilijkheden, d:e lasten, dat is het gansche leven van den vader en de moeder van het groote gezin. Door de geboorte der kinderen, door hen op te voeden, heeft men zeer veel bijge dragen ten bate van de maatschappij. Het is dus billijk, dat de Staat in casu de gemeente, die diensten in aanmerking neemt en aan de groote gez nnen vermin dering van belasting verleent. naar ver houding van die be v ezen diensten. Deze gedachten nu hebben wij voorop willen stellen om eerst daarna te laten zien hoe men met betrekking tot den kinderaf trek bij de Inkomstenbelasting in Blerik. het aangedurfd heeft een breed standpunt in te nemen en het groote gezin daadwer kelijken steun te verleenen De regeling is aldus: Voor het noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken 600 voor gehuwden; 500 voor ongehuwden. Voor het eerste kind 50; 2 kinderen 100; 3 kinderen 180: 4 kinderen f 303; 5 kinderen 500; 6 kinderen 750; 7 kin deren 1050; 8 kinderen 1225 en voor elk volgend kind 175 meer. Het is werkelijk een te moo: voorbeeld dan dat men het niet zou publiceeren in. wijdere kring. Daarom wenden we ons tót de Pers, die, het zij dankbaar geconstateerd, in den laatsten tijd gaarne een lans breekt voor het groote gezin. Ongetwijfeld zal dit er toe bijdragen, dal ook andere gemeenten door dit prachtig voorbeeld zullen worden gesticht, dat ons door de vroedschap van Blerik is gegeven. Deze vroede vaderen hebben getooqd 'n open oog gehad te hebben voor de recht vaardige verlangens van de vaders der groote gezinnen. BOMMENWERPERIJ TE BANDOENG. Uit Bandoeng vernam Aneta. dat op 18 Oct. des avonds omstreeks negen uur een bom geworpen werd op het erf van den regent. De politie trok onmiddellijk derwaarts, waarop een tweede bom-ont- ploffing volgde, ditmaal tegenover bet politie-bureau op de aloon-aloon van het erf van de moeder van den regent. Een onderzoek wees uit. dat -de bommen onbe holpen vervaardigd waren, doch met spijkers en ijzer gevuld, zoodat zij gevaarlijk waren Een volgenden avond werd opnieuw eer luiden knal gehoord voor de kliniek van dr. Koch, hoorbaar tot op een kilometer afstand, eveneens van een bom afkomstig De bom toonde een zelfde makelij. De geheele politieke recherche ging op onderzoek uit. Een belooning werd u.tge- ioofd voor wie den dader vindt. „De Rsb." deelt mede, dat het ernstig in het voornemen ligt om het Reglement op de Krijgstucht aan te vullen met een paragraaf op den godsdienst. Gewacht wordt nog op de rapporten van de aalmoezeniers en veldpredikers. Zondag 8 November is Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, na een verblijf van bijna zes weken in het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch, in zijne woning teruggekeerd. Daar de gevolgen der langdurige ziekte zich nog eemgszins doen gevoelen, zal Mon seigneur tot nadere aankondiging slechts na schriftelijke aanvrage audiëntie verleenen, meldt „S. Janski." Met den ballon Hollandia werd een tocht ondernomen onder commando van kapitein Van Heyst, vergezeld van 4 passagiers, waar van 3 (onder wie een dame) voor de eerste maal een ballonvaart meemaakten. De wind was naar de kust en had op 500 M. hoogte reeds een snelheid van 60 K. M. per uur, zoo dat de vaart niet lang duren kon. Te II uur werd opgestegen te Utrecht en te 12.20 vlot geland te Kethel tusschen Schiedam en Delft. Voor de deelneming aan deze vaart was een loterij georganiseerd onder de vliegers der L.A en van den M. L. D., waaraan ook andere leden der vereeniging hadden deel genomen. De officieele opening. Woensdag 25 November a.s. zal het R.K. Jeugdleidersinstituut op officieele wijze wor den geopend ten kantore van het Instituut, Drift 8 te Utrecht- Voor die opening zijn verscheidene auto-B riteiten uitgenoodigd alsook de besturen der onderscheidene Jeugdorganisaties, de licha men bii het R.-K. Bijzonder Onderwijs en Opvoeding betrokken, sociale organisaties enz. Deze laatste woorden waren een open baring voor den pastoor, die de zedelijke ge druktheid van het kind, verborgen achter haar vroolijk uiterlijk, tot nu toe niet had kunnen vermoeden. Ontroerd door die ont dekking, strekte hij zijne armen naar het meisje uit en zij wierp zich er in. snikkende. „Arm kind! Arm kind! Ja, ween. Ween maar. Dat zal ie goed doen. En als ie droef heid hebt. vertrouw het mij toe. Je weet, dat ik. je lief heb. Gedeelde smart is 'halve «mart." Hij trachtte te glimlachen, maar hij had eerder ook kunnen weenen. Toen Marie een weinig gekalmeerd was, deed hij haar naast zich nederzitten. Hij stelde haar gemakkelijke vragen en hij stond verwonderd over de helderheid ha- rer antwoorden. Toen hij eindelijk alles besproken had en de klok op de pendule van het naaste verfrek voor de tweede maal geslagen had. stond hij op om een einde te maken aan het onderhoud. Hij legde zijn handen op het zuivere voorhoofd en hief haar jeugdige hoofdje overeiné, zoodat -ijn Onderzoekende blik van om hoog in die van het kind vieL „Alles, wat je me gezegd hebt', is goed, en ik dank je, dat jé me niets van je zorgen hebt verborgen gehouden. Be schouw me als je vriend en als je onge lukkig bent, kon- dan naar mij toe, evenals je tot je moeder zoudt' gekomen zijn. Maar bovenal blijf nederig kind en schep ie geen al te hooge verbeeldingen. Bewaar tegenover ie oom den eerbied, waarop hij recht heeft, denk, dat hij je naaste familie uitmaakf De gehoorzaamheid is op jouw leeftijd nog de eerste plicht." Hij zweeg, kuchte een oogenblik, als om zijn stem helderder te maken. „Schiet niet fe kort in je gebeden, wees verstandig en godvruchtig. En eindelijk denk aan hetgeen ik je gezegd heb over den Italiaan, dien je tot je vriend gemaakt hebf. Hij kan een goeden aard hebben, ik weet 't niet;, maar 't is een kleine heiden hij heeft geen godsdienst en de zouaaf zal hem ook nooit over God of gebod spre ken." Pastoor Callot zag een lichtstraal blinken in de oogen van Marie. Haar kleine mond opende zich en van hare rose lippen kwa men deze woorden uitgesproken met een verwonderlijke klacht en beslistheid: „Neen. Maar ik!" De priester stond getroffen en ontsteld. Leefde er in het zwakke lichaam van die kleine boerendochter een apostelziel. de ziel van een heilige? Ondoorgrondelijk zijn de geheimen van den Vader, die in den hemel is; verschillend en dikwijls boven natuurlijk zijn de middelen, die hij gebruikt om doeleinden te bereiken, die voor de oogen des menschen zijn verborgen. Zoo peinsde pastoor Callot niet zonder vreeze; want zou die schoone vlinder, die hij voor zich had, haar vleugelen niet bran-' den gaan aan een verleidelijke vlam? Hij aarzelde, aan twijfelingen ten prooi niet meer wetend, wat te zeggen. Hij besloot nog eenige dagen tijd fe win nen, misschien zou God hem raad geven over het besluit, wat hij nemen moest. ;,Tot ziens. Marie, tot een volgenden keer. Je zuil' altijd best ontvangen worden, en als je moeilijkheden hebt, ik ben tot je beschikking. .Je bent braaf, maar wacht je voor vermetel vertrouwen. Wantrouw je zelve. Zij vertrok Anna Babin, die haar be spiedde, vafte haar aan beide wangen, en schoof haar een boterham in de handen met de heerlijke roode jam. „Kom je nog eens gauw terug, beste meid? „Ja, juffrouw, dank u." En Marie verliet de pastorie, ernstiger dan zij was binnengekomen; een wereld van ideeën had zich voor haar geopen baard. En terwijl zij voortwandelde naar hef huis van Bertrand Dollet, overwoog zij een grootsch plan.. Marie had inderdaad een plan gevormd. dat haar een gedeelte van den nacht wak ker hield en dat den volgenden dag haar afleidde van de klas: wat haar een beris ping kostte. Eindelijk, tegen den avond.openden zich de deuren van hef schoollokaal en gaven vrijheid aan een troep jongens en meisjes, die schreeuwend en lachend het door linden overschaduwde plein opvlogen, vooraleer de verschillende wegen in te slaan. Marie wachte op Frans, zooals zij gewoonlijk deed: haar ernstig, bezorgd ge laat had niet de gewone uitdrukking, zoo dat haar kleine kameraad, zoodra hij haar zag, haar vroeg; „Waf scheelt er aan?" Zij antwoordde niets op die vraag, om dat veel kinderen om hen heen stonden en zij niet wilde gehoord worden. „Aanstonds, als wij alleen zijn," zeide zij, „zal ik het je vertellen." Ongerust over hef geheim, dat in haar woorden scheen opgesloten te liggen en met beklemd hart, volgde Frans haar, be- geerig om het niéuws te vernemen. Met haastige schreden verwijderden zij zich beiden van de school, maar zij hadden geen fien stappen gedaan, toen drie kin deren zich bij hen aansloten. Een weinig verder zagen zij Bertrand Dollet, die met een schop op zijn sqhouder naar huis ging. •Marie maakte een onrustige beweging. „Wat vcvelend-" zeide zij met een zucht, „Ik zal ie pas vanavond kunnen spreken. En foch Bertrand, die zijn nicht herkend had. was stil blijven staan en wachtte haar. Hij was nog een paar meters van hen af. „Luister," zei Marie met gedempte stem. ,,'t Is morgen een vrije dag. Ik zal probeeren om te wandelen aan den oever van de Bionne aan den kant van Motte Saint-Euverfe, om 2 uur ongeveer. Kun je komen?" „Ik zal er wezen." Den volgenden dag waren de twee kin deren stipt op de aangewezen plaats. De twee kinderen! Waren bet, niettegenstaan de hun jeugddigen leeftijd, nog wel kinde ren? Het ongeluk had hen in ieder geval bijzonder vroeg rijp gemaakt en al ken den zij nog niet de hartstochten der vol wassenen, zij waren in staat tot het hou den van dieper en ernstiger overwegingen, dan vele volwassen menschen. Het was een prachtige winterscbe dag. De vorige nacht was koud geweest en stukken ijs smolten op de waterplassen, maar in den schoonen blauwen hemel van boven blonk de bleeke, zachte noorderzon, kuste met haar stralen de kale beemden speelde door de takken der boomen en drong vrij door overal, waar 's-zomers het dichte gebladerte baar belette binnen te dringen. En er heerschfe een vreugde, licht werpend over de droefheid. De natuur was schoon, met een schoon heid. die men in het zuiden niet kent en niet zou kunnen genieten, een „schoonheid, die de ziel der weeskinderen streelde Marie liep naast Frans en beiden volgden den loop van de Bionne. Aan de linkerzijde gingen zij langs de omheining van een klein grondgebied en langs velden, zonder fooi of afwisseling, langzaam oploopend naar wijn bergen, waaromheen gewrongen boomstron ken stonden en naar huizenrijen, waarvan de roode daken schril afstaken tegen de takken van noten- en perènboomen. „Frans," zei Marie met zachte, overre dende stem, „is hef waar. dat je nooit bidt tot Onzen Lieven Heer?" Zij zag zijn verrassing. „Ja! Je moet bidden." Hij herhaalde die woorden, probeerend re te begrijpen. „Bidden!.... Bidden!.... Onzen Lieven Heer! Zij meende het nog eens te moeten her halen: „Ja, ie moet bidden fot Onzen lie ven Heer." „Wie, Onze Lieve Heer? Wie is dat? Waar is hij?" Marie had niet de wetenschap van een godgeleerde, maar zij had de ziel van een apostel En eenvoudigweg, maar met alle kracht en overreding van ernstige overtui ging legde zij hem uif: (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5