Een Anti- Zondagsslniting actie. De Inbreker van Bloemendaal Verkeersongevallen. cM f50." Acties in de Stucadoorswereld. Donderdag 19 November 1925 #4 49ste Jaargang No. 16103 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Politieke vacantie. ^INNENLANDSCH NIEUWS GEWONE MINISTERRAAD. nok de vier R. K. Ministers aanwezig. De conferenties op het Loo. De S. D. A. P. en de crisis. Vergadering der Christ. Hist. Tweede Kamerfractie. „Voor Eer en Deugd In Haarlem werd gisteren het eerste lustrum gevierd van het Haarlem- sche „Voor Eer en Deugd". Hierbo ven een foto van het bestuur met den feestredenaar, plebaan Westerwoudt De invoer van bollen in Amerika. De inbraken te Bloemendaal. Agenda 20 November mtmm De villa „Mignon'" in het Duinlust park, waar de spanjolet-artist v. O. gegrepen werd., (X) het raam waar hij zijn' kunsten beproefde. Hierboven een foto van 't raam (X) de plek waar hij bezig was te boren. Op het kozijn zaagsel van het boren afkomstig. Met een ijzeren pin door het geboorde gat te steken lichtte hij dan den knip van het raam op. Een onderscheiding. De Amerikaansche Bloembollen- Film. Aaneensluiting der patroons. Van onze Rechtbank. Onbestelbare stukken. Buziau. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Personalia. W. E. C. Waalewijn. be abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents gCi regeL Bij contract belangrijke korting Advertentiën lusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Aite aDonne s op uii oiau 2U)u, u,gtvoige veiitKcimgsvooiwadiuen i_evein>iaiigt geneeie ongcsciiiKineiu toi \jter Ken aooi j 7Cfi bi) een ongeva. me i f ORf) verlies van een pgna IOC oij verlies dér volgende uifkeeringen wUUU." verlies van beidp armen beide been en of beide oogen A ÜU.* doodeliiken afloop uOMm een voet of eer) oos 1 iLk}." duim of wij: 'egen ongeval'en verzekerd voor een van een wusvinger Di) een breuk van f (f| Dij verlies van een been of arm TtU-. ^ndere vinger De ingetreden ministerieele crisis heeft en nog wel in den druksten tijd een po litieke vacantie veroorzaakt. Door de stoor- Bis van den parlementairen arbeid is deze gedwongen rust te betreuren, te meer, waar rij vermoedelijk langer dan enkele dagen duren zal. Doch daarop doelen wij niet, wan neer wij hier schrijven over politieke vacan tie. Wij meenen de parlementaire «periode, welke na de oplossing van deze crisis volgen zal. Naar alle waarschijnlijkheid toch zal op bet kabinet-Colijn een zakenkabinet volgen, "fat zich zal moeten onthouden van het voe ren van alle principieele politiek. Ook ,de Standaard" Schijnt dit nu toe te geven; eergisteren schreef het blad: Waarschijnlijk zal het gebeurde een niet zoo gemakkelijk te herstellen breuk in de verhoiiding van Chr.-Historischen en Roomsch-Katholieken veroorzaakt hebben. Reeds eerder botérde het tusschen die bei den niet. Op 11 November dreven beiden de zaak op de spits en lieten zij om een kleinigheid de Coalitie uiteenvallen Wij zien de" mogelijkheid van een repa ratie a la minute niet aanwezig. En de vraag rijst of zulk een min of meer gefor ceerde hervatting der samenwerking wel wenschelijk zou zijn. Zelfs zouden we daar op liefst een ontkennend antwoord geven En het anti-revolutionnaire blad gaf in het Vervolg van het artikel te verstaan, dat de partij van Kuijper gaarne in de isolatie te rugtreedt en dat het van dat staan-op-eigen beenen versterking en verfrissching van het partij-leven verwacht Alle drie de christe lijke groepen schijneu zich dus bij het verbre ken van de coalitie opgelucht te gevoelen De vraag zou kunnen worden gesteld of die houding wel geheel te verantwoorden is; alle drie de christelijke partijen noemen zich staatkundige en geen godsdienstige partijen; het landsbelang behoort" hen dus tot aan vaarding der regéeringsverantwoordeliikheid le drijven, zoodra de noodzakelijkheid (uit slag der verkiezingen) daartoe dwingt en het geweten niet van deelname van een bepaalde en voor de hand liggende regeerings'combina- tie terughoudt Maar dezcv raag laten wij nu voor het oogenblik rusten Van meer practisch belang lijkt ons de vraag: welke houding hebben wij, Katholie ken, na d% breuk in de coalitie aan te' ne men? Niemand zal ontkennen, dat de reali teit ons in de naaste toekomst al weer heel spoedig zal dwingen om aan de regeering deel te nemen. Veertig jaar lang ïs de R K Staatspartij gestuurd in de richting van een christelijk bewind van een samengaan van allen, die met de souvereiniteit van God ook ir, het staats bestuur rekenen; in de richting van een po sitieve christelijke regeering óf wel een op positie van de openbare Godsbelijders tegen liberalen, socialisten en communisten De politieke vacantie. welke nu is ingetreden, dwingt ons tot de vraag: blijven wij in de oude baan voortgaan, of zoeken wij nieuwe wegen? De afwachtende houding door het Handelsblad aangewezen en aan onze leiders als de beste en verstandigste voorgespiegeld, Hjkt ons voor eer, machtige en sterke partij als de Katholieke onverantwoordelijk Zoo eene, dan heeft onze partij haar eigen wég te kiezen, zonder haar houding door bijkom stigheden te laten bepalen, of als een zwak ke weifelend af te wachten wat anderen doen. Door duidelijk een voorkeur voor den te nemen koers aan te geven zal^ de groote Katholieke partij al dadelijk invloed uit oefenen op heel de toekomstige staatkundige ontwikkeling; en die leiding zij ons. Room- schen Nederlanders, die meer dan eenige an dere partij door de wijze leiding van onze politieke voorgangers in het verleden be reikt hebben, tot een eereplicht. Laten wij nog even de bestaande politieke verhoudingen, zooals deze zich bij de laatste stembus hebben afgeteekend neerschrijven. In cijfers spreken zij zulk een klare taal De uitslatf der verkiezingen was in: 1925 1922 1918 R. K. Staatsp. 30 32 30 S. D. A. 24 20 22 Anti-Rev. 13 16 13 Chr.-Hist. 11 11 7 Liberalen 9 11 13 Vrijz.-Dem. 7 5 5 Staatk. en Herv. l - Ger. (ds. Kersten r c.s.) 3 i 0 R.-K. Volkspartij 1 i 0 Plattelanders 1 2 1 Communisten 1 2 2 Vrijz-Soc. Partij 0 0 1 Neutrale Partij 0 0 1 Midd.-Partij 0 0 1 Dem. Weermacht 0 0 1 Chr Soc. Partij 0 0 1 Christen-Dem, 0 0 1 B. v. Chr.-Soc 0 0 1 Deze cijfers leeren ons 1ste dat groote Verschuivingen in ons politieke leven niet plaats hebben: 2de dat de eenig voor de hand liggende mogelijkheden tot vorming van een Parlementaire regeering zijn: het samengaan van de christelijke partijen (30 R K., 13 A. R. en 11 Christ.-Hist.) of van de R K. niet de sociaal- en vrijz dem (30 en 24 en Andere combinaties zijn niet bestaanbaar, omdat een samengaan der linkergroepen (liberalen met socialisten en vrijzinnig-demo craten) geen meerderheid geeft gesteld al dat het mogelijk was - evenmin als dat van liberalen met de protestantsche groepen: en een coalitie van sociaal- en vrijz. met anti-rev. en christ.-hist. is prinu pieel absoluut uitgesloten. De R. K. Staatsp. heeft dus de beslissing, maar danook de zware verantwoordelijkheid in handen, om de richting van de parlementaire regeering in de toekomst te bepalen; zij op de eerste plaats. Wat wij hier neerschrijven is niets nieuws; maar het kan geen kwaad, om de feiten in deze dagen nog eens scherp in getallen uit te drukken. De verkiezingscijfers leeren ons nog meer. Wij zien, naast een vooruitgang van de so cialisten er ook eene bij de protest.-christe- lijke partijen, ten koste van de liberalen. En bij dien aanwas der christelijke groepen is opmerkelijk dat de anti-revolutionnairen zich slechts met moeite handhaven; de winst was aanvankelijk voot de christelijk-histori- schen die van 7 zetels in 1918 op 11 in 1922 kwamen en hun opmarsch zeker zouden heb ben voortgezet, wanneer de belijdende Chris tenen welke wars zijn van een samengaan met de Katholieken, zich niet in eigen par tijen van staatk. en herv. gereformeerden hadden aaneengesloten. Tegenover den groeienden weerzin onder de protestanten om in één regeering samen te gaan met de R K., heeft de politiek uitmuntend geschool de partij van Kuijper zich krachtig verzet en blijft zij zich ook nu nog verzetten, x) De anti-revolutionnaire partij heeft daar voor zelfs zetelverlies over De Christelijk- Historische partij echter mist tot neg toe dat klare inzicht van te kiezen tusschen de rechtsche coalitie, dus vóór de Katholieken en het dreigend samengaan in de toekomst van R K. met socialisten. Liefst zou de lei ding van de Christ Hist partij de gevaar lijke klip omzeilen en n,et de R K in de coali/tie blijven, zonder de anti-papisten af te stooten Maar voor de keuze gesteld kiest zij tegen Rome. Dit zijn de feiteq, waaruit wij morgen nog eenige conclusies hopen te trekken. x) „De Standaard" van Dinsdag schreef in het boven reeds gemelde artikel: Alleen wanneer ons anti-revolutionnaire volk vaststaat in zijn overtuiging en zich bewust is van wat het beginsel eischt, zal het gewapend zijn tegen de vele gevaren, die in het politieke leven bestaan Voor eerst zal het dan begrijpen, dat een anti- revolutionnair Minister niet altijd in staat is de volle 100 percent van wat we zouden wenschen. .te bereiken Maar het zal ook sterk staan tegen aanvallen van geestver wante groepen die één pun) eenzijdig naar voren schuiven en de algemeene beginselen uit het oog verliezen De agitatie teger hét gezantschap bij het Vaticaan is daarvan een symotoon Trou wens, heel het anti-pap'sme Wanneer men mannen als Dr Kromsigt hoort in hun uitin gen, dan vraagt men zich af, of ze met blindheid zijn geslagen Terwij' in het bui tenland het Socialisme én Communisme en Fascisme hun triumphen vieren, en hier te lande het volk door de profeten dezer stel sels dag aan dag met allerlei middelen bewerkt wordt, schijnen Kromsigt en de zij nen alleen maar gevaar te zien van de zijde van Rome. Woensdag is, naar het Corr Bur. meldt weder een gewone ministerraad gehouden, waarbij thans ook de vier R. K. min sters, die aan de buitengewone kabinetsraden, welke na hun ontslagaanvrage gehouden werden, niet hadden deelgenomen, tegen woordig waren. In verband met den parlementairen toe stand heeft H. M. de Koningin Woensdag,, gelijk aangekondigd was, ten paleize Het Loo in conferentie ontvangen de heeren Albarda, Dresselhuys en Marchant, voor zitters resp. van de Kamerfractie der S. D A. P., den Vrijheidbond en Vrijzinnig- Democraten. Naar „Het Volk" meldt is in de jongste partijbestuursvergadering van de S. D. A. P. een bespreknig gevoerd over de kabinets- cr.sis. Besloten werd een „manifest" tot het Nederlandsche volk" te richten. De fractie van Christ.-Hist. 2de Kamer leden houdt hedenmidaag (Donderdag) in het gebouw dier Kamer een vergadering in ver band met den parlementairen toestand. R.K Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St 'Bavo. Smcdestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van 26H en s avonds van hall 8 half 9 uur R. K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraal f - Alle werkdagen van v tn 1012 uur. des middags van 2 -4 uur, en t avond» van 8- 9 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voot R K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned; R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegster» aan nel Bu reau BI weg 309 Overveen f dr C Bosch) R. K Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraai 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en vao 7 10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen vao boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uu« Woens. dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr 1. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur o.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag- Woensdags- eD Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Janastra it - Aanvragen oir versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uut Donderdag van 12 R. K Kraamverzorging van de Derde Ord< - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Grach! 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek fKleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ougelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den .huisgevel Nog meer protesten. Op de bijeenkomst te Washington ter be spreking van' de beperkende, maatregelen tegen den bolleninvóer werden verschillende argumenten qntwikkeld, onder heftige en luidruchtige tekenen van goed- en afkeu ring. De vergaderzaal van het National Mu seum was dicht bezet, aldus de „Tel.". Door de oppositie werd scherpe critiek geoefend op de houding van dè Horticultural Board. De president van de Amerikaansche Gar den Club, Pratt, zeide o.a. De Amerikaansche amateurkweekers voe len allen de groote onrechtvaardigheid welke voortvloeit uit de beperkende maatregelen van de Kamers voor Tuinbouwaangelegen- heden. De Amerikanen zijn van de nood zakelijkheid er van niet overtuigd. Miss Harriet Harrison, die gedurende 35 jaar werkzaam is bij het Landbouwdeparte- ment, vroeg vervolgens, waarom Amerika niet een onderzoekingsstation in Nederland heeft ten einde de Hollandsche bollen te keuren.' Waarom moeten de Hollandsche bollen zoo slecht behandeld worden Een vriendelijke houding tegenover Nederland is 'meer waard dan alle beperkende en pro tectionistische maatregelen. De Nederland sche kweekers zijn de meest betrouwbare en de beste tuinders van de geheele wereld. Sociëteit „St Bavo." Haarl. Gemengd Koor 8 u. R. K. Smedenpatroons 8 uur - Pluimveevereeniging8 uur Tram personeel 8 uur Rederijkerskamer 8 uur Tooneelclub Spoor- en Tram 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Gem. Concertgebouw. Gemeentelijk Orgelconcert 8 uur. Schouwburg Jansweg Propaganda-avond Vreemdelingenverkeer 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Museum vooi Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in indus trie" van 24 October tot 22 November, dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran ciscus Liefdewerk Zóetestraat 11 -» Elke» Donderdag van 8—9>i' uur, wettelijke Zondagssluifihg, heeft een groot aantal tegenstanders daarvan het plan, om een groote actie tegen de verplichte Zon dagssluiting op touw te zetten Verschillen de vooraanstaande winkeliers in consump tieartikelen. Sigarenwinkeliers e.d zullen in de commissie Van Actie vertegenwoor digd zijn Reeds zijn verschillende voorloo- pige besprekingen gehouden en zullen wel dra nadere mededeelingen gedaan worden omtrenf de te voeren actie Binnenkort zal een groote bijeenkomst van tegenstanders gehouden worden en de plannen worden uiteengezet. Is verband met de plannen, uitgedacht in de afd« Haarlem van den Ned. Kruide- niersbond, om actie te voeren voor een Men schrijft ons uit Velsen-Driehuis: Met het door H. M. de Koningin onlangs ingestelde „Mobilisatie-herinneringskruis" is ook vereerd onze Pastoor, de Z.Eerw. heer J. F v. d. Meer. ter erkenning, van de vele diensten op geestelijk gebied, tijdens zijn Pastoraat te Hcllevoetsluis aan den lande bewezen Aan onzen Pastoor daarvoor on ze hartelijke gelukwenschen! Door een Amerikaansche filmonderne ming is tijdens de Bloemententoonstelling te Heemstede een film gemaakt van het bol lenland. Deze film, die inmiddels reeds in Amerika vertoond wordt, werd .j. 1. Zaterdag in het Theater Tuschinsky te Amsterdam, door velen bezichtigd, die daaraan op eeni- gerlei wijze hunne medewerking hadden verleend, meldt het „Wkbld v. BI. Clt." Onder de aanwezigen bevonden zich o-a. de héér Tobin, de Amerikaansche Gezant in Den Haag, de heer Everwijn, oud-Gezant van Nederland, te Washington, Graaf Ben- tinck en Jhr. Boreel van Hogelanden, op wier landgoederen ook opnamen waren ge maakt, de voorzitter der Ned.-Am. Kamer van Koophandel, de heer Westerman en andere bestuursleden, de voorzitter der Al- gemeetie Vereeniging voor Bloembollencul tuur, de secretarissen van den Bond v. Bloem bollenhandelaren en het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap en vele beken de bloembollen-exporteurs. Van de drie vertoonde films was die geti teld „Tulip Land "geheel gewijd aan de bloem bollencultuur, terwijl enkele gedeelten van deze film ook in een der beide andere ver werkt waren. Over de film „Tulip Land" was, ondanks de omstandigheid, dat hij op Amerikaansche wijze ineengezet was en voor het Amerikaan sche publiek opzettelijk gemaakt, zooals men dat daar wenscht, onder de vakgenooten de meening onverdeeld gunstig. Inderdaad liet de technische bewerking niets te wenschen zoodat de schoonheden van het bloembollen land in vollen bloei voortreffelijk uit kwa men, terwijl de kiekjes van de tentoonstel ling van eene ongemeene bekoring waren. Het zonderlinge dooreenhaspelen van kos tuums uit verschillende provinciën en de soms wat zonderlinge bijschriften moet men op den koop toenemen, maar zijn, althans in deze film, niet van zooveel invloed, dat zij den algemeeneh, zeer gunstigen indruk zou den kunnen verstoren. Na afloop vereenigden de meeste aanwe zigen zich aan een lunch in de Industrieele Club, waar de heer Westerman een dronk instelde op den Amerikaanschen gezant, die door dezen beantwoord werd. De gezant had ook in het Theater Tuschinsky, in ant woord op een welkomsgroet van Baron Kra- yenhoff, reeds het woord gevoerd. Hij had er toen o.a. op gewezen, dat Nederland in menig opzicht te bescheiden is en dat daarom het ineenzetten van films als de vertoonde een uitstekend middel is om Nederland be ter in den vreemde, en in *r bijzonder in Amerika bekend te maken. Inderdaad hebben de aanwezigen uit de bloembollenstreek zich met voldoening er van kunnen overtuigen, dat deze films niet alleen een verkeersbelang dient, maar on getwijfeld ook een zeer goed voorbeeld is van „onpersoonlijke reclame", die aan het ge heele vak ten goede kan komen. Men schrijft ons: Geen dag gaat bijna voorbij of wij lezen in de dagbladen, dat de Stucadoorsgezellen dan hier en' dan daar de arbeid hebben gestaakt om een of andere reden. De besturen der Patroonsorganisaties krijgen het eene schrijven na het andere waarin de „wenschen" der gezellen worden vervat. De laatsfen zijn goed georganiseerd (momenteel nog) en meenen daardoor alles gedaan te kunnen krijgen van de patroons die nogal verdeeld zijn ten opzichte van de verhoudingen in het bedrijf. Wij vernemen echter, dat bij meerdere patroonsorganisaties (er zijn er op heden 3), ernstige plannen bestaan, om met voor stellen te komen tot samenwerking, met het volle behoud van ieders zelfstandigheid als organisatie, teneinde meer 'medezeg gingschap te krijgen en gezamenlijk stelling te nemen tegen het optreden der gezellen in het Stucadoorsbedrijf. Deze organisaties zijn de meening toege daan, dat de patroons momenteel door hun verdeeldheid, weinig of niets hebben in te brengen tegen de steeds hooger eischen stellende gezellen. zen vermoedelijke list van den inbreker. Naar wij vernamen zou de gevatte inbre ker zich reeds eenigen tijd voor zijn be- Irijf ingewerkt hebben en wel als volgt: Hij vervoegde zich bij een woningbureau net de vraag voor een opgaaf van huizen en villa's. Het betrof een aanvraag voor een. Belgische firma, die dergelijke panden voor belegging of zaken noodig had. Daar bij het aanvragen voor dergelijke opdrachten de persoon niet den gewensch- ten indruk maakte en de gewenschte inlich tingen enz. niet kon verstrekken, gaf dit lirect al schijn voor de een of andere list. Wel werd als adres een nummer aan den lijksstraatweg te Schoten opgegeven, wal bij controle van het adresboek als niet bc- voond, genoteerd is. Het zal, naar achteraf gebleken is, de bedoeling geweest zijn, om op de een of mdere manier in de huizen te komen en '.ich zoodoende op de hoogte te kunnen tellen waar hij bij avond of nacht het bes te met de operatie der deuren of ramen kon beginnen. Wel is overleg half werk. maar in :en dergelijk bedrijf komt men heel in de kast. Ongeval. De heer H. te Hoofddorp, die Dinsdag als bestuurder van een motorrijwiel op den Kruisweg reed, geraakte bij hef afrijden van den oprit aan den Ringdijk z'n stuur kwijt, waardoor het motorrijwiel tegen een boom botste. Met een ernstig gekneusd been werd de man opgenomen en per auto naar een dokfer gebracht. De motorfiets werd nogal gehavend. Aanrijding. Dinsdagavond kwam de arbeider C. te Hoofddorp op den Venneperweg in aanrij ding met een passeerende auto. C. die van zijn werk per rijwiel naar huis reed, werd door het spatscherm van den auto gegrepen en over den weg geslingerd Hij bekwam vrij ernstige kwetsuren aan hoofd en han den en moest onder geneeskundige behan deling worden gesteld. Het rijwiel werd na genoeg tofaal vernield. De diefstallen te Velsen en Bloemendaal. De Haarlemsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen H. O. én J. v d G., respectievelijk varensgezel en stoker, woonachtig fe Purn-erend en te 's-Gravenhage, wie ten laste gelegd waren eenige -diefstallen in vereeniging in de ge meente Velsen gepleegd, in den nacht van 23 op 24 September en in den nacht van 24 op 25 September, terwijl J. v. d. G. nog een diefstal fe Bloemendaal ten laste was gelegd. De eisch luidde tegen H. O. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en tegen J. v. d. G. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, beiden met aftrek van voorarrest. De recht bank veroordeelde nu H. O tot 8 maanden gevangenisstraf mef aftrek van voorarrest en J, v. d, G .tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand November. Binnenlandsche brieven: Den heer Beekhuizen, Mej. Burghout, den heer Bothof, allen Haarlem den heer E. Drost, Hilversum Mej. G. Duits, Haar lem firma van Dijk, Waalwijk den heer Fibbe, Schoten den heer S. Goldsteen, Haarlem den heer Heemstra, Heemskerk; Haarlem's Dagblad, den heer H. Kuys, bei den Haarlem den heer L. Keur, Zandvoort; den heer T. Lemke, Aan de Amstel Mevr. v. Lennep, Amsterdam Letter C.A.H. n., Den HaagMinister van Koloniën, Den Haag den heer J. Meyer, Amersfoort den heer A. Weyn van Hoogwerf, Beverwijk Purm. Courant 2 st. Purmerend Penning-m v. Ned. Mettray, Haarlem Mej. M. Prins Bilthoven Roggebrood-Mij., Rijksverze- keringbank, beiden Amsterdam den heer T. Straten, Haarlemmermeer den heer Sterkman, Alkmaar den heer G. Selier, Amsterdam den heer H. Sickesz, 5 stuks Mevr. A. Schmidt, Nijmegen den heer Tiel dén heer Verbeek, Haarlem den heer Verdoes, Katwijk Mevr. Veen, Amster dam Mevr. H. Veder, Haarlem No. 8 Den Bosch, 2 stuks. Binnenlandsche briefkaarten. Mevr. Boeke, den heer J. Bronkhorst, Velseroord den heer C. Kruyt, Amster dam den heer J. Meyer, Schoten den heer Stam, Amsterdam den heer C. Spits, Tilburg Mevr. Toors, Haarlem. Buitenlandsche brieven: Den heer K. Browsse, Durban Miss Bal- dock, Kent; Mej. Curtis Engeland; Mrs. D. J. Williams, Bournemouth Mej. Wei- xelbraun, Frankfurt. Buitenlandsche briefkaarten. Den heer R. Schumeyer, Hamburg I. Buziau.... Buziau.en dan nog eens Buziau, dat is wat je vooral van een overi gens niet meer na te vertellen revue van Henri ter Hall tehuis nog eens ophaalt, nog eens nageniet. Buziau jubileert morgen. Dertig jaar aan het tooneel. Toen hij er 25 jaar aan was, wist hij dat zoo goed te verbergen, dat niemand het te weten kwam. Maar nu wordt hij in het zonnetje en in de bloemen gezet. In den Haag. En, waar hij duizenden, tienduizen den Haarlemmers liters, ja hectoliters tra nen uit de oogen geperst heeft, door zijn dolle moppen en grimassen, daar mag hem n deze rubriek ook wel een bescheiden plaatsje gegund worden. Buziau is, evenals de revues van Henri ter Hall, een aantrekkelijkheid voor de Haarlemmers geworden. Ze danken dezen oer-komiek menig genoeglijk avonduurtje en de eenige verzuchting, die de Haarlem- ners over zijn opvoeringen slaken is dat de entreeprijzen zoo deksels duur zijn. Ze zouden er anders graag nog eens been laan. Met hun heele familie. Trad Buziau eiken avond in Haarlem op en tegen niet te hoogen entrée-prijs, we zouden hier de helft van het aantal dokters en apothekers kunnen missen. Zijn lach is medicijn. Buziau is de incarnatie van den gezonden 'ach; van den grimmigsten ijsbeer maakt hi; een vroolijken kwant; hij houdt je drie uui aan den lach dat je kaken er pijn van doen en geeft je drie dagen napret. Buziau is vaarschijnlijk Nederland's populairste bu- norist en zoo ooit, dan heeft hij zich met :ere zijn villa'tje in Rijswijk bij elkaar ge lachen. Iets waar lang piet al onze too- teelmenschen in slagen. En wat we vooral in Buziau zoo waar- teeren en waarom we vooral niet aarzelen Ie aandacht op dit jubileum te vestigen is, lat zijn lach en zijn traan, zijn moppen en rijn fratsen, door iedereen, ook door Ka tholieken, volop te genieten zijn en geno ten mogen worden. Hij is de man, die aan toonde dat humor en hartelijk gelach moge- ijk is zonder dat er eenige speculatie is op 'agere hartstochten. Er was een tijd. dat nen dit voor onmogelijk hield. Buziau is iet levend bewijs van het tegendeel. En daarom een woord van hulde aan dezen knappen artist, aan dezen bescheiden nensch. Buziau is nog geen vijftig jaar. Pas negen en-veertig. Wij kunnen dus nog genieten van hem. Mage dat nog vele jaren zijn en in den- zelfden toon als tot nu toe. Barometerstand. 779 stilstand, 9 uur v.m. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.29. Naar waarnemingen in den morgen van 19 November 1925. Hoogste Barometerstand 778.4 m.M. te Breslau. Laagste Barometerstand 745.7 m.M. te Abisko. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 November. Matige tot zwakke, waarschijnlijk nog oostelijke tot noordelijke wind, nevelig tot licht of halfbewolkt waarschijnlijk nog droog weer, lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. Wilbrich, Hanover. 4 Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te ver zenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Bij Kon. besluit van 16 November is, mei ingang van 16 November, op zijn verzoek, aan G. van Tienhoven, lid van den Voog dijraad te Haalem, uit die betrekking eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot secretaris van gemeldcn Muzikalen Rondgang gesloten wordt. Te dezer stede is den ouderdom van 77 jaar overleden en gister begraven de heer Vi'. E. C Waalewijn Enkele maanden ge leden had de overledene het voorrecht zijn 50-jarig jubileum te herdenken, dat .hij als kleermaker in dienst was van de firma v. d. Steur in de Groote Houtstraat, bij welker gelegenheid hem door H. M. de Koningin de medaille der Oranje Nassauorde in bron# werd verleend. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is in gekomen een verzoek van de Arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem, om advies uil te brengen betreffende de beëediging «van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. D. van El, Haarlem, v. d. Vinnestraat 26, als makelaar in assurantiën; 2. N. Zui- dam, Haarlem, Scheepsmakersdijk 2, als makelaar in schepen en vaartuigen; 3. H, M. Fockens, Heemstede, als makelaar ia onroerende goederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1