irnMEü g Ah p j WEMGD^ gfÜEUWS (UöjjAjjrcmiC) 3&ygjjemJsöch vocfutyiny. venpa&b. cUan ft a" penbiEo e/n.^0,5 5 jperx, pond, aoa/nt. fje/irvnd dat alle duivtAenz Cocoa. jaVU_L5 gcEdueaop^mg.w>c. f f lemouAJT^jmmon d&naz. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. VELSEROORD BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. RECHTSZAKEN. Melkoorlog in Baarn. Indrukwekkende plechtigheid te Voerendaal. Branden. Brandstichting? Een eerlijke echtgenoote Een woesteling. Een koppige boer. Inbreker aangehouden. Het Zilveren Huwelijksfeest i van het Koninklijk Echtpaar. FINANCIËN. Het Nederlandsche crediet aan Duitschland. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNÏ-S. Prof. Hugo De Vries* CACAO KWATTA BREDA litoiumW R. K. Volksbond. De afdeeling Heem stede van den Ned. R.-K. Volksbond hield gisteravond eene vergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De opkomst was maar matig. Om 8 uur opende de Voorz. de heer W. Groenland met gebed, waarna voorlezing notulen. Vervolgens gaf de voorz. een uitvoerig ver slag van de gehouden gewestelijke vergade ring op 7 Nov.^in het gebouw St. Bavo te Haarlem. Hierbij doet spr. de opmerking dat voorstellen, op die vergadering kwamen o maangaande het verstrekken van uitzetten aan patiënten naar Sanatoria, de R.K. Vrouwenbonden hierin zeer goed een behulp zame hand kunnen bieden en dat hier in Heemstede, waar zulk een prachtiig instituut is, een beroep zal gedaan worden op hare medewerking. Door de noodzakelijke verschuiving van deze vergadering, die eigenlijk de vorige week moest plaats gehad hebben, was de heer Chr. v. d. Bilt verhinderd,een spreek beurt te vervullen, docht de Geestelijke Adv. Kap. Witkamp, was bereid gevonden, diens plaats in te nemen. Ook deed de Voorz. een beroep op de leden tot deelneming aan de 5 cents-actie voor „Herwonnén Levenskracht." Onder applaus betreedt kap. Witkamp den katheder om zijn rede te houden. Als onderwerp had Z.Eerw. gekozen „De aplossing van het Sociale vraagstuk." De. Socialisten, aldus spr., willen zoo gaarne beweren, dat aan hen te danken is, wat tot nu toe bereikt is. Dit is echter niet waar. De socialisten kunnen toch niet zeggen, dat zij hun actie al begonnen vóór het ont staan der R.K. Kerk, dat zij het waren, die ons van het heidendom en de slavernij hebben verlost. De man, roept spr. uit, die in die actie voorop heeft gestaan is geweest de H.Apostel Paulus. Wat het Sociale of Maatschappelijk vraag stuk in den breedsten zin is, behandelt spr. in 3 punten. 1. Het Sociale vraagstuk bemoeit zich met de kwalen in de Maatschappij, zoowel op stoffelijk, zedelijk, maatschappelijk en economisch gebied. 2. Waar komen die kwalen vandaan en 3. Hoe zullen wij de oorzaken wegnemen. In den laatsten tijd, zegt spr., wordt de zaak in een wel wat te engen kring bekeken, n.m.l. meest van het Economische standpunt. Als wij Paulus volgen, zien wij, dat hij een juiste kijk op de zaak had. In de dagen van het Apostolisch werk van den H. Paulus, vierde het heidendom hpogtij. De joden zakten meer en meer af. Er was gebrek aan' Godsdienst, zedebederf tierde welig en verstandelijke ontwikkeling bestond niet. De groote volksmassa bestond uit slaven, die leefden als een kudde vee, en werden ook zoo behandeld. St. Paulus trok de wereld door, om daar tegen te strijden. Ten eerste, om den leer van zijn Goddelijken meester te prediken, dat te strijden tegen de zedeloosheid, vervolgens moest hij hen meer verstandelijke ontwikke ling bijbrengen en tenslotte hen beschermen tegen de armoede. Door woord en voorbeeld heeft St. Paulus de menschen geleerd dat arbeid menschen adelt. Het antwoord, waarom St. Paulus met handenarbeid in zijn eigen onderhoud voor zag, zegt spr., is van zoo groot belang voor de hedendaagsche Maatschappij. Thans wil men, zich schamende voor handenarbeid, steeds hoogerop. Studie is zoo gewild, ook bij vele ouders, zonder er aan te denken, dat niet ieder geschikt is voor "iets hoogers, of wel, of voor dat hoogere wel genoeg plaat sen zijn om in zijn onderhoud te voorzien. Maar, zegt Z. Eerw., heeft de Goddelijke Zaligmaker niet zelf gezegd „Neem uw julc op en uw vracht is zoet Het meest practische werk van St. Paulus was de versterking der liefde voor den ar beid, want arbeid verzedelijkt, versterkt het goede in eigen ziel en de orde in de Maat- schappij, en waar geen liefde tot den arbeid is, daar is ook de orde in de maatschappij zoek, wat spr. met voorbeelden aanhaalde. Arbeid geeft oo£, zoo eindigde Z.Eerw., gelegenheid voor liefdadigheid, wat hij met eenige voorbeelden aanhaalde. Een daverend applaus en een dankwoord van den voorzitter volgde op deze zeer leer zame rede. De heer H. A. Meeuwenoord, voorz. van de Commissie voor het St. Nicolaasfeest deed vervolgens eenige mededeelingen, o. a. dat het feest nu definitief is vastgesteld en ge houden zal worden op Zondag 6 December, 's middags om half 3 waarop worden uit- genoodigd de ouders met kinderen van 3 tot 10 jaar, en dat de uitnoodigingen zullen ge zonden worden vóór 30 November a.s. Na rondvraag werd de Vergadering met den Chr. groet gesloten. R. K. Bouwvakarbeiders. De R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" önder- afd. van den R.-K. Volksbond houdt Zater dagavond een propaganda-feestvergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw, ter her denking van zijn 12 %-jarig bestaan. De feestrede zal uitgesproken v o den door den heer J. Andriessen, bondsvoorzitter, terwijl ter opluistering zal optreden de humo rist Leo Peelen uit Beverwijk en de Haarléfn- sche Accordeonvereniging Crescendo uit Haarlem. Bovendien zal een groote verloting wor den georganiseerd. rooneeloitvoering. A.s. Zondag zal de R.-K. Tooneelvereeniging opvoeren, het be kende prachtige stuk „De Klaproos", van Gerwd Nielen. i Bazar. Van 24 tot 26 November wordt /n het Patronaatsgebouw een bazar gehouden door de commissie tot stichting van een Witte Kruisgebouw alhier Dinrdag 24 November, des namiddags 4 uur zal de bazar door den burgemeester, den heer R. J. Rijkens, die het eerevoorzitter schap aanvaard heeft, worden geopend. VERGADERING VAN TUINBOUW-EN PLANTKUNDE. De heer Leon. A. Springer heeft ons op de vergadering van Tuinbouw- en Plantkun de weer eens vergast op een van zijn interes sante causerieën. Ditmaal was het over de „dendrologie" (beschrijving der boomen) van Zwitserland. Maar bij dendrologie bleef het niet, want allerlei kleinere gewassen wer den eveneens behandeld. Spreker had, toen hij in Zwitserland botaniseerde gebruik ge maakt van een der vele genoegens, die Zwit serland aanbiedt, zoeken velen hun genoe gens in sport, in reizen of in het mondaine leven, spr. had zich hoofdzakelijk bepaald tot de kinderen Flora's. Een groote verzame- .ling van gedroogde en opgeplakte plantjes, indertijd geplukt in kloven en spleten, op berghellingen en bergweiden, tusschen steen gruis en gletscherpuin, bewezen, dat de heer Springer zich niet bepaald had bij gladde en gebaande wegen. Een aantal fraaie foto's van Zwitsersche landschappen, genomen op de Rigi, het Rhöne dal en het Lauterbrunnenthal, de monstreerden de schoonheden van Zwitser land óp duidelijke wijze. Spr. ontving een hartelijk applaus van de vergadering en een welgemeend woord van dank van den voorzitter. Hierna vertoonde de voorzitter eenige lantaarnplaatjes, welke de verwoestingen door de rupsen van de nonvlinder aan 't naaldhout toebracht, de monstreerden. Bij wijze van „aardigheid" werd een lan taarnplaatje vertoond voorstellende een „stamboqm" van het plantenrijk. Volgens dien stamboom zouden alle planten en ook de dierenwereld gesproten zijn uit de oer- bacterie. Uit deze bacteriën ontwikkelden zich de mossen, de paardenstaarten, de va rens, de coniferen, de loofboomen enz. Uit een zijlinie van een dezer gewassen zou zich het dierenleven ontwikkeld hebben. Deze voorstelling van zaken ontlokte den heer Hirschfeld, die altijd voor de „note gaie" zorgt, de opmerking, dat hij nu gerustge steld was. „Niet van de apen stammen wij dus af, maar van de levenmossen." Na de pauze brac' t de heer Tabernal een uitvoering en zakelijk verslag uit over de ge houden algemeene vergadering. Dit verslag was daarom ook van waarde, omdat de heer Tabernal de op de Alg. Verg. gehouden be sprekingen over de „bloemschikkunst" uit voerig besprak en wellicht sommigen tot an dere gedachten heeft gebracht omtrent deze kunst. De heer Nederhasselt kwam hierna nog even terug op de bij de vorige vergadering gehouden lezing over het kwee ken van Si- prepediums. De heer van Cruijningen had orchideëen parasieten genoemd. Dat kon de heer Nederh: s elt niet onder zich laten. En dus werden de orchideëen gerehabiliteerd. Voor de puntenlijst waren ingezonden. 1. Chrijsantemums. 8 p. Heesbergen. 2. Capsicum 7 p. Heesbergen. 3. groep Cijcia- mes 9 p. Heesbergen. 4. Stamchrijsant (groot- bloemig) 8 p. Ende. 5. groep Cijclames 10 p. Ende. 6. groep Azalea Indica. 9 p. Griffioen. 7. afgesneden Chrijsanten 10 p. Spaargaren. 8. Stamchrijsant (A. de Owen) 10 p. Ende. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren Vader en Kohier. De vragenbus bevatte 1. Wie noemt eenige soorten Azalea In dica (wit) Antw. Duitsche perle, Madame R. de Smeth (alba). 2. Wordt er in 't volgend jaar een lkthijrus- avond gehouden Antw. Ja. Bij de rondvraag bracht de heer A.F. Bos een klacht in bij het Bestuur over de rege lingscommissie van de keuring te Arnhem. Bestuur vond de klacht gegrond en zal die klacht overbrengen naar t Hoofdbestuur. De heer Hirschfeld drong er bij den voor zitter op aan, dat aan de redacties van de kranten verzocht zal worden, geen advies meer te geven. Wie zulk advies wil, kan bij Tuinbouw- en Plantkunde terecht.-Bij de afdeeling Bloemendaal is een commissie van advies. De voorzitter zal dit in de bestuursver gadering ter sprake brengen. Daarna slui ting. DE INZET VAN DE WiNKEI.WEEK. Hoewel de winkelweek der Breeslraat- vereeniging nog niet begonnen is zij wordt van 25 November tot 5 December gehouden heeft Beverwijk en ook de .(mgev ng reeds een voorproefje gehad van hetgeen de winkeherstand van onze hoofd straf voornemens is de volgende week te gaan doen. Na hetgeen we gisteren in „de Wijk" hebben meegemaakt, kunnen we er zeker vaij zijn, dat de organisatie goed in elkaar zit. Want als een week van te voren de p'aats al een geheelen dag in rep en roer is voor een aans'aande w.nkelweek, wat zal er dan wel niet gebeuren als de'tijd van het feest eenmaal is aangebroken. Het was gisteren „slechts" een reclame dag. Doch intusschen was de reclame van de modernste soort en zoo pakkend, 'dat Beverwijk van streek was. Het begon des morgens al met een tocht van een aantal automobielen door de ge meente. Later verscheen een groote auto van de Neder'andsche seintoeslellenfabriek. Deze auto droeg op zijn assen een reus achtig radio-toestel met een monster- achtigen lu.d-spreker. Aan weerszijden van deze radio-doos waren minia'uur-Eifel- torentjes opgesteld, waartusscben de antenne gespannen was. Deze toestand reed door de straten en hield hier en daar stil om voorbijgangers en omstanders op een klein concert te ont halen. Af en toe ging aan den achterkant van het toestet een deur open en Stak een meneer z'n hoofd naar buiten om te kijken wat voor weer of het was om daarna weer te verdwijnen in de mysterieuze ruimte daarbinnen. Des middags was de geheele Bevcrwiik- sche jeugd op de Breestraat vereenigd. Het was de vrije Woensdagmiddag en het voor uitzicht op de komst van de vliegmesien" met z'n lading guldensbonnen had de jon gens en meisjes naar buiten gehaald. Ze holden n groote scharen de straat op en neer, maakten een lawaai van jwelste en schenen, in tegenstell.ng met de oudere toeschouwers geen hinder te hebben van den ijskouder, oostenwind. Het geduld werd lang ep di proef gesteld, doch eindeliik verscheen er een vlieg machine, een eendekker, die in sierlijke i vlucht vlak boven de hu zen zweefde. De raampjes der cabine bleven echter pot dicht en er kwamen geen biljetten uit. Zcoals we later hoorden was een der machines genoodzaakt geweest, tengevolge van een moterdefect, een noodlanding te do-en, welke manoeuvre zonder ongelukken meet zijn afgeloopen. Omstreeks ha'f 4 verscheen er wederom een machine, die als een reusachtige vcgel gelijk beven de gemeente en den omtrek vloog. Dit vliegtu g bleek de ver wachte kos'bare lading mede te voeren. De bundels strooibiljetten, welke werden uit geworpen, waa den breed uit en fladderden a's groote vlinders naar beneden, den gre- tigen aardbewoner tot het laa'ste oogen blikje in het onzekere latgnd, waar ze zou den terecht komen. Op Meerensteyn hadden enkele mannen boven op de daken der huizen post gevat en noodigden vandaar met breede armge baren den vliegen'er, zijn biljetten op hun Hccge observatieplaatsen te strooien. Neg lang» nadat de vliegmach ne ver trokken was, kon men overal drukte en beweging waarnemer en zag men de men schen jacht m&ken op de blje'ten, die hier en daar nog door de lucht fladderden. De reclam# van gisteren volgens modern gebruik heeft wel indruk ge- maaktl Een schadepostje. Bij den veehouder Vgssjes, te Beverwijk, werden 2 schapen gedood en drie zwaar gewond. De dieren liepen in de Wijkerbroekpolder te Wijk aan Duin. Een of meer honden zijn de oorzaak van dit vreede spel Het is te wenschen dat deze bloeddorstige honden ontdekt worden, opdat ze, om herhaling te voorkomen on schadelijk kunnen gemaakt worden. Laten houders van honden toch vooral des nachts hun dieren vasthouden, want dan is er op de weide geen toezicht. Coöperatieve Boerenleenbank. Bij het bestuur van den Raad van Toezicht van de coöperatieve boerenleenbank „Haarlem- meftneer" bestaat het voornemen over te gaan tot stichting van een afzonderlijke spaarbank. In een op Donderdag 26 Novem ber a.s. te houden buitengewone algemeen ledenvergadering zal hieromtrent een beslis sing worden genomen en tevens aan de orde worden gesteld een algemeene statutenwijzi ging in verband met de nieuwe coöperatieve wet. Noodlottige val. De 18-jarige metse laarsknecht J. te Nieuw-Vennep alhier, had Woensdagmiddag in den Middelpolder bij het verrichten van werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd huis het ongeluk van een steiger te vallen. Ernstig gekneusd en met een gebroken rib werd hij opgenomen en na door een dokter voorloopig verbonden te zijn met de ziekenauto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst van Haarlemmer meer naar zijne woning vervoerd. Gouden feest. Woensdag mocht het echtpaar Th. de Wit-A. Zwetsloot, wonende aan den Lissardijk te Abbenes, onder veel blijken van belangstelling den dag herdenken, waarop 't voor 50 jaren geleden in den echt werd verbonden. Ook de burgemeester van deze gemeente, Mr. A. Slob, heeft de nog krasse oudjes persoonlijk, gelukgewenscht. De draad van de brandalarmschei stukgevaren.Dinsdag heeft een schipper den over de Hoofdvaart gespannen electri- schen draad van de pas aangebrachte brand alarmschei met z'n vaartuig stukgevaren, doordat hij deze te laat opmerkte. De politie onderhield zich met den schipper over het gebeurde doch de man scheen niet veel idee te hebben om de aangerichte schade te ver goeden, zoodat dit muisje voor hem mis schien nog wel een staartje zal hebben. Aanbesteding Jeugdkapel.Bij de ge houden aanbesteding van den bouw van een jeugdkapel (vereenigingsgebouw) en nieuwe kosterswoning bij de Ned. Her vormde Kerk te Hoofddorp werd het werk ge gund aan de laagste inschrijvers en wel Perceel I (grond-metsel- en timmerwerk) aan de firma Witziers en Hooning alhier voor f f 10.410. Perceel II (lood-en zinkwerk) aan F. J. H. Prins te Hoofddorp voor f 620. Perceel III (schilder- en glaswerk) aan J. H. Rensink te Hoofddorp voor f 1195. Met de uitvoering van het werk zal spoedig een begin worden gemaakt. Pluimveetentoonstelling.— Met de in schrijvingen voor de tentoonstelling die de Haarlémmermeersche Hoenderclub tegen 9 en 10 December a.s. in hotel „De Landbouw" heeft georganiseerd loopt het uitstekend. Als de voorteekenen niet bedriegen belooft deze internationale pluimveetentoonstelling schitterend te zullen slagen. De vraagpro gramma's zijn dezer dagen verzonden. Voor de pluimveeliefhebbers Zal op 9 en 10 December a.s. ongetwijfeld weer veel te ge nieten zijn. A. R. Bondskiesvereeniging. De A. R. Bondskiesvereeniging heeft Vrijdagavond 20 November a.s. in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp een vergadering voor geestver wanten uitgeschreven, waar het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heuvel zal preken over den huidigen politie ken toestand. Te water. Dinsdagmiddag geraakte aan den steiger aan Vijfhuizerdijk een paard te water van den landbouwer P. Het viel niet mee het beest tegen den hoogen kant op uit de Ringvaart te halen. Diefstal. Door den brandstoffenhande- laar J. v. D. uit den Spieringweg is aangifte gedaan bij de politie dat al enkele malen brandstoffen bij hem zijn ontvreemd. Er schijnen wel enkele vermoedens te zijn wie de dader is. In die richting heeft de Rijkspolitie ook een onderzoek ingesteld. Tragisch. Woensdagmorgen had een zeer droevige gebeurtenis plaats in den Krommen Spie irigweg. Terwijl de 42 jarige arbeider L. v. Huis bij den heer J. H. M. Eveleis aan het ploegen was, is hij plotseling achter den ploeg doodgevallen. Juist had z'n vrouw hem koffie gebracht waar hij z'n bo terham bij^ opgegeten had waarna hij z'n werkzaamheden weer hervatte doch nauwe lijks was hij 200 M. weg of hij viel neer. De dokter kon slechts den dood constateeren. De paarden die voelden dat ze geen bestuur der meer hadden sloegen op hol, maar wer den spoedig door toegesnelde personen tot stilstaan gebracht. Zeer begrijpelijk waren de menschen daar in de omgeving erg onder den indruk van deze zoo tragische gebeurte nis. De oveiledene was gehuwd doch zonder kinderen. TEGEN DEN STEMPLICHT VOOR VROUWEN. Voor den kantonrechter te Rotterdam hebben zich een veertien vrouwen uit Ca.- pelle te verantwoorden gehad voor dezelf de overtreding, voor wie als gemachtigde optrad d«. P. Zandt, lid van de Tweede Kamer. Deze wees er op, dat gemoedsbezwaren de vrouwen belet hadden naar de stembus te gaan. Hij voerde aan dat er verschil lende kantonrechters reeds vrouwen, die voor deze overtreding hadden terecht ge staan, hébben vrijgesproken en dat in een aantal gemeen'en net tot vervolging zal worden overgegaan. Het is hem bekend, dat zijn eigen vrouw, die niet gestemd heeft, eveneens niet zal werden vervolgd. Hij noemde het artikel uit de wet, dat de vrouw zou verplichten ter stembus te gaan onrechtvaardig en meende, dat met ge moedsbezwaren rekening moet worden ge houden. 't Zou toch te erg zijn, dat men schen, die nooit met de just tie in aanra king zijn geweest, om des gewetens wille in de gevangenis zouden worden gezet. Hij vroeg dus vrijspraak. Vonnis 50 cents boete. In Baarn is een vinnige strijd uitgebroken ■tusschen de boeien en de melkslijters. De boeren vroegen eenige weken geleden 1 cl per Liter meer vopr de melk, welke een! verhooging de slijters weigerden te geven. Er volgden hierop langdurige onderhandelin gen. Vergadering op vergadering werd ge houden van de besturen der afd. Baarn van den Bond van Melkveehouders en van bet bestuur der Melkslijtersvereeniging, waarbij ook meermalen de secretaris van den Pro vincialen Bond van Melkveehouders te Utrecht aanwezig was. Het resultaat is ge weest dat partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen en dat de boeren besloten heb ben zelf hun melk te gaan uitventen met uit schakeling van den tusschenhandel. Bij alle ingezetenen van Baarn is namens de melk veehouders een circulaire verspreid waarin aangekondigd wordt, dat de boeren de ver- sche melk, zoo van de boerderij, met ingang van Woensdag zullen gaan verkoopen. Bij enkele boeren kan de melk zelf voor 13 cent van de boerderij worden afgehaald. De slijters worden door dezen maatregel gevoe lig getroffen en men mag nieuwsgierig zijn, welke zijde het publiek in deze zal trekken. De strijd heeft een vinnig karakter en zal niet zoo gauw beslecht -zijn. Begrafenis der slachtoffers van het mijnongeluk. Een indrukwekkende plechtigheid vond Woensdag te Voerendaal plaats. Gedragen door hun kameraden met brandende mijn lampen en voorafgegaan door een groot aan tal vereenigingen, werden de drie mijnwer kers, slachtoffers van het ernstige ongeluk in de Oranje-Nassaumijn I op Zaterdag j.L, naar het kleine dorpskerkje vervoerd, waar een plechtige requiem-Mis werd opgedragen. Een onafzienbare menigte stond langs den weg geschaard, Velen waren diep bewogen, toen zij het stoffelijk overschot der drie ar beiders zagen passeeren. Na de requiem-Mis ging de stoet, aan welks hoofd brandweer lieden met brandende fakkels liepen, naar het kerkhof, waar de drie lijken in één graf, naast dat van de beide mijnwerkers, die op de staatsmijn „Wilhelmina" omgekomen zijn, werden neergelaten. De burgemeester, de heen J- H. Dauzen- berg en de voorzitter van de verschillende vereenigingen, waarvan de overleden lid wa ren, voerden het woord. Mr. A. Haex sprak namens de Oranje-Nassaumijndirectie. Het Oranje-Nassaucorps voerde treurmuziek uit Woensdagavond is door onbekende oor. zaak brand ontstaan in een stal nabij het gemeentehuis te Geulle (Limb.). De brand liet zich ernstig aanzien en gevreesd werd, dat het gemeentehuis ook aangetast zou „vorden door het vuur. Daarom werd de Maastrichtsche brandweer om assistentie verzocht. Toen deze arriveerde stond het dak van het raadhuis en van het daarnaast «elegcn onderwijzershuis reeds in vlammen Spoedig slaagde men cr in den brand te blusschen, welke dus beperkt bleef tot den .stal, welke geheel uitbrandde en een y- deelte van de daken van het raadhuis en de onderwijzerswonihg, Te Winkel is de groote boerderij van den heer Kistemaker met alles wat er aan graan, inventaris en huisraad aanwezig was. afge brand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het inbranden van een gasslang. Ver zekering dekt de schade. Te Lunteren (Geld.) is Maandagavond in het tijdelijk onbewoonde pension „De Lelie" op onverklaarbare wijze brand uitgebro ken. De politie, alsmede de brandweer heeft zich door intrappen van deuren toegang tot het percee' weten te verschaffen. Mej. Heigenaresse van bovengenoemd pension, is thans als verdacht van brand stichting gearresteerd. Zij blijft echter ont kennen. Bij W. D. op den Hil te Kaatsheuvel (N.- B.), zoo meldt het „D, v, N.-Br was dezer dagen een partijtje waschgoed gestolen, met een weinig steenkolen uit een schuurtje. Van de daders geen spoor. Twee dagen later stond al het gestolene in een vak onder het raam met een briefje, waarop vermeld dat de vrouw van den dief, geen gestolen goed in huis wilde hebben met nog 20 cent in gesloten voor de steenkolen. EEN TRAGISCH ONGEVAL. Men medt uit Nijmegen aan de 's-Hert. Crt. Zaterdagmiddag viel in de Molenstraat piotreling een man neer. In een nabijzijn.'en winkel binnengedragen verklaarde hij eens klaps blind geworden te zijn. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, nam hem mee naar het bureau, waar hij naam en adres kon opgeven, maar zich eenige oogenblikken later zoo woest aanstelde, dat hij door zes man in bedwang gehouden moest worden. Met veel moeite slaagdo men er in den man een dwangbuis aan te doen. Een inmiddel ontboden geneesheer verklaarde dat de man volkomen krankzinnig was en terstond naar een gesticht moest overgebracht worden. Zijn vrouw, die óok gewaarschuwd was, verscheen op het politiebureau en vertelde, dat haar man in Indië een jaar geléden een kogel in het achterhoofd ontvangen had. Wel was de kor el verwijder 1, maar de hersenen waren geraakt en hoogst waarschijnlijk was dit de oorzaak van zijn 'plotselinge blind heid en krankzinnigheid. Voor de vrouw, die haar man schijnbaar nog gezond van huis had zien gaan, was dit zeker een treurige ontmoeting. De 32-jarige ongehuwde L. S., los werk man te Weert, wilde 's nachts tegen den wil van den bewoner A. A. diens huis mét geweld binnen komen Hij had reeds de glas ruiten van het woonhuis vernield. Terwijl de woèsteling zich reeds gedeeltelijk in de woning bevond, ontving hij van binnenshuis zulke bijlslagen op het hoofd, dat zijn onmid dellijke opneming in het ziekenhuis noodza kelijk ivas. Hij verkeert in levensgevaar. Een landbouwer uit de gemeente 'Weer- selo (O.) werd het vorig jaar door een coöpe ratieve vereeniging aangesproken voor een Klein bedrag in het tekort der vereeniging Hij werd veroordeeld, doch weigerde te be talen. „Men kon hem toch niets maken", luidde het advies van fijn raadgevers. Er werd beslag gelegd op zijn boerenplaatsje, doch nietteger -.taande zijn hypotheekhouder aanzegging ontving, bleef afdoening achter wege. Het plaatsje werd daarop in dit voor jaar door een notaris publiek geveild en door een derde gekocht. Deze vorderde daarop zijn eigendom op met het gevolg, dat de vorige week de in boedel, het vee de landbouwproducten, kortom de geheele inv.entaris door een deurwaardei uit Almelo op den openbaren weg werd 'verkocht. En dat alles voor een 40, die de boer best had kunnen betalen. Te Ossendrecht, waar de laatste dagen reeds meer is ingebroken, is gisternacht weer een poging tot inbraak gedaan in de pastorie. Wijl de bewoners wakker werden is de dief gevlucht. Verder wérd ingebroken bij A. van Kaam, chef van de tram, wonende op de Kabeljauw. Hier werden benige klee- ren gestolen. De vermoedelijke inbreker, een Pool, is gis teren te Santvliet door de Belgische politie gearresteerd, juist toen hij de eerste tram naar Antwerpen wou nemen. Het feit, dat de man een handschoen van v. Kaam in zijn bezit had, was voor de politie voldoende hem te arresteeren. SAMENSTELLING DER COMITé'S, Het Oranje-Comité meldt: Door het Oranje-Comité 1926, gevestigd te Utrecht, zal bij gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins aan het Koninklijk Echtpaar een huldeblijk aangeboden worden, waarvoor reeds duizenden in den lande een bijdrage hebben geschonken. Waar het de wensch van Hare Majesteit is, dat het huldeblijk een eenvoudig karak ter zal dragen en alleen zal worden be schouwd als een bewijs van hartelijke be langstelling van het Nederlandsche volk in laar feest, heeft bet Comité er steeds op gewezen, dat de kleinste giften welkom zijn. Er zijn ,dan ook naast grootere giften tal van bijdragen van 10 en 25 cent ingekomen. Het huldeblijk zal bestaan uit een schil derij van de Koninklijke Familie. Daar het voor hét Comité een uiterst moeilijke taak was een schilder te kiezen, die met een dergelijke gewichtige opdracht zou worden belast, heeft het Comité gemeend hiervoor een commissie van advies te moeten benoe men, waarin de volgende heeren bereid werden gevonden zitting te' nemen: C. W. H. Baard, directeur Gemeentelijke Museum, Amsterdam; Dr. H. E. van Gelder, directeur van den dienst van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage; prof. A. J. der Kinderen, directeur der Rijks-Aca- iemie van Beeldende Kunsten te Amster dam; Prof. dr. W. Martin, directeur Mau- -flshuis, 's-Gravenhage; F Schmidt Dege- ner, hoofddirecteur Rijks-Museum Amster dam; Prof. tDr. J. Six te Amsterdam; Ir. H, L. van Tets te Bilthoven. De-.e commissie wees als schilder aan. Prof. Dr. Jan Veth, wien de opdracht werd verstrekt. Kort daarop overleed deze, waar na den heer Piet van der Hem het verviar- ligen van het schilderij werd opgedragen. De lijst om dit schilderij wordt ontwor den door den heraldicus Jhr. L. Storm van 's-Gravenzande en den architect S. de Clercq te 's-Gravenhage. Het album, ver meldend de namen van het eerc-comité, estaande uit de Commissarissen der Konin- in in-de verschillende provincies, van het ïoofd-comité en van de provinciale- en olaatselijke comité's zal worden vervaar digd door de bekende calligrafen Gebr. Crevenstuk te Amsterdam. Het hoofdcomité is als volgt samenge steld: Dagelijksch bestuur: C., Fred. Klokke, voorzitter; C. J. Heetveld, secretaris; D. 31om, penningmeester, Twijnsttaat 3, Jtrecht; Henri van Oppen, Mr. S. Tromp leesters. Leden: H. J. L. C. Bax, M. Bokhorst, J. G. Crevecoeur, G. W, P. van D.okkum, Mr. P. Fuhri Snethlage, C. de Graaf, K. Koet, A. B. Karretnan, Mr. J, Lohman, D. J. Lc- .erfnan, M. Meyerink, J. II. Mignon, S. Slooten, W. F. Suyling, Mr. J. P. Sieburgh, 'r H. L. van Tets, Ds. I. Voorsteegh, A. C. Verbeek, Mr. D. van Weideren, Baron Ren ders, C. W. Wagenaar, C. A. van Woel- icren. Voor Noord-Holland is bet volgende co- n'.té gevormd: Bestuur: 'eere-voorziter Jhr. Ir. Dr. A. Roëll, voorzitter C. Maarschalk, ie voorzitter Mr. Th. A. Wesstra, sscreta- is Mr. P. Fuhri Snethlage, penningmeester Thr. F. Teding van Berkho'ut; leden: W. ouwing, J. de Jong, J, Cornelissen, A. lerk, Mr. W. C. Wendelaar, D. Blauw, D. Ie -Boer, Mr. G. J. Bisschop, Ds. P. L. Kiehl, J. A. R. Bosma, Jb. Zwaan, Th. C. P. M. Kolfschoten, K. Drost, W. T. G. L. Dries en, Ds J A. de Vries) R. G. Rijkens, K,. los, Mr. A. Slob, J .Kastelein, J. M. van leetelen, LI. de Bordes, IT. Hasper, Mr. P. J. Reymer, A. Vos, K. Brug, A. Grave- tein. Voor Zuid-Holland: bestuur: Ds. I. Voor- teegh, voorzitter; Jhr. Ir. A. C. von Weiler, e secretaris; A. J. P. Koster, 2e secretaris; vV. J. P. Suringer, penningmeester; A. C. Verbeek; leden: O. L, G, F. Aberson, J. W. van Aken, Jhr. Mr. J. M. M. van Asch vanWijck, Dr. T. Beckenkamp, A. Bos Pzn., Bos A. J. Bothenius Brouwer, M. C. Broes, P. A. Colijn, Mr. F. J. D. C. Egfer van OVissekerke, J. Hollander, P. Hoogenboom, mevr. C. IKammeraatBehler, J. P. S. Ket ting, A. Lindeman van Bloemen Waanders. Mcj. Annie Meijer, W. Mooyman, B. Of- -inge, Aug. L. Reimeringer, A. Schuling, P. van Scbuppen, F. B. G. W. Spit, C. J. G. "truycken, P. A7 Troost. ^Js. J L. de Vries. Naar aanleiding van de waarschijnlijke ver lenging van het Nederlandsche crediet aan Duitschland schrijft „De Ned. Nijverheid", orgaan van Het Verbond van Ned. Fabr. Vereenigingen Uit wat bekend is geworden, over de on derhandelingen, die op het oogenblik te Ber lijn gevoerd worden, tusschen Nederland en Duitschland teneinde de desastreuze gevol gen, die het nieuwe Duitsche Tarief voor onzen export heeft, zooveel mogelijk te be perken, kan thans wel als vaststaand wor den aangenomen, dat er ernstig sprake is van een verlenging van het indertijd aan Duitsch land verleende „revolving" crediet van 200 mill, gulden. Dit behoeft ons ondanks den slechten toestand van 's Lands financiën niet te verbazen, want het is vrijwel het eenige wapen, dat onze onderhandelaars hebben kunnen meebrengen in den strijd. Maar het is een scherp wapen, want de terugbetaling van dit groote'bedrag, die op 31 December 1929 zou moeten volgen zou juist vallen op het tijdsgtip dat de Dawes-betalingen van be lang beginnen te worden en dós onze Oos terburen niet zeer gelegen komen. Bovendien zijn de rente-voorwaarden van het crediet voor hen buitengewoon gunstig. Op het oog enblik toch betalen eerste klasse zaken in Duitschland 10 a 15% rente voor hun be- drijfscrec'ieten, terwijl het Nederlandsche crediet niet meer dan 6°/0 rente kost en wij ook bij verlenging zeker meer dan 10% zul len eischen. „Wel echter mogen wij van onze zijde ver wachten, dat volledige openbaarheid wordt gegeven aan de bestemming die ons belas tinggeld krijgt, opdat de industrie de zeker heid hebbe, dat het Nederlandsche geld niet wordt gebruikt om op de Nederlandsche markt Nederlandsche producten een moor dende concurrentie aan te doen. „Wij verwachten dat de Regeering, zoo zij met een voorstel tot verlenging komt, de Staten-Generaal en de Nederlandsche be volking volkomen zullen inlichten. Zij heb ben daar recht op." SPREKENDE CIJFERS UIT HET ON DERWIJSVERSLAG 1922/1923. Het zoo juist vanwege de Regeering ia druk verschene» Onderwijsverslag 1922/1923, tweede deel, omvattende het lager onderwijs, geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen. Gewoon, uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs, scholen leerlingen leerkrachten (incl. vacat.) 35867 18317 17550 150 139 164 183 Totaal 7038 1.062.620 Openbaar 3835 534.863 Bijzonder 3203 527.757 Het gemiddeld aantal leerlingen per school was dus Voor alle scholen te zamen Voor de openbare scholen Voor de bijzondere scholen Voor de R.-K. scholen (Jaarb. v. g. R.-K. Cen traal Bureau 1923) De openbare scholen waren dus gemiddeld veel kleiner dan de bijzondere, speciaal de Katholieke scholen. Toch doet men het nog steeds voorkomen, alsof het bijzonder onder wijs het monopolie bezit der „kleine school tjes". In de vroegere Regeeringsverslagen (laat stelijk 1919/1920) kwam een staat voor van scholen met minder dan 41 leerlingen. Daar uit bleek, dat er 393 kleine scholen waren, waarvan er 313 behoorden tot het openbaar onderwijs en slechts 15 tot het Katholiek bijzonder onderwijs. Waarom worden deze gegevens thans niet meer in de regeeringsverslagen gepubli ceerd Het gemiddeld aantal leerlingen per leer kracht was Voor alle scholen te zamen 29.6 Voor de openbare scholen 29.2 Voor de bijzondere scholen 30 Groei van het lager Onderwijs. Totaal in 1922 563 scholen en 23865 leerlingen méér. Openbaar onderwijs 274 scholen méér, doch 14283 leerlingen minder. Bijzonder onderwijs 289 scholen en 38048 leerlingen méér. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat op 31 December 1922 het openbaar onderwijs nog 7106 leerlingen méér telde, dan het bij zonder. Thans (in 1925) telt het bijzonder onderwijs zeker 40.000 leerlingen méér dan het openbaar onderwijs. Bovendien werden, niettegenstaande het aantal leerlingen bij het openbaar onderwijs in 1922 met ruim 14000 afnam, in hetzelfde jaar nog 274 openbare scholen opgericht. Schoolbevolking naar sexe Totaal Jongens Meisjes Totaal 1.062.620 548.063 514.5=" Openbaar 534.863 295.710 239.15; Bijzonder 527.757 252.353 275.404 Er gingen dus in totaal 33.506 jongens méér dan meisjes op school. Naar verhou ding hadden dus op de bijzondere scholen ongeveer 16000 jongens meer dan meisjes moeten zijn. In wekelijkheid waren er 23051 jongens minder dan meisjes op de bijzondere scholen. Deze wanverhouding is thans (1925) niet zoo groot meer, maar is nog geeszins ge heel opgeheven. Nog altijd zijn duizenden jongens, die voor bijzonder onderwijs in aanmerking komen, daarvan verstoken. Schoolbevolking naar leerjaren Totaal let/m6e 7et/mlle Totaal Openbaar Bijzonder 1.062.620 534.863 527.757 leerjaar 977.628 490.318 487.310 leerjaar 84.992 44.545 40.447 Van de leerlingen der openbare scholen zaten er dus 9 in het 7e'of een hooger leer jaar, van de bijzondere scholen ruim 8 Kosten van het onderwijs De zuivere kosten van het Rijk en de ge meente te zamen, bedroegen volgens het verslag over 1922 f 160.630. 976, 21%. Of dit juist is, valt niet na te gaan. Wel wekt het verwondering, dat b.v. onder de inkomsten in het geheel geen gegevens voorkomen om trent de schoolgelden der bijzondere scho len. Ook is het onverklaarbaar, dat de „waar borgsommen" (art. 79) onder „inkomsten" gerekend worden. Deze waarborgsommnen moeten immers na afloop der termijnen wor den terugbetaald. Bedoelde post is groot f 2. 475.659, 58. Na&r het „Hbld." verneemt, is orof- Hugo de Vries benoemd tot doctor honori« causa door de faculteit der natuurwenmsc^iptren aan de universiteit Halle-Wittenberg bij gelegenheid van bet eeuwfeest der gé «oorte van prof. Julius Kühn, „op grond vitn een eenstemmig besluit, ter waardeerirf van zijn uitstekende physiologische onder? lekin gen en zijn grondleggende proeven »p het gebied van erfelijkheidsleer,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6