Ernstig ongeluk. Vrijdag 20 November 1925 49ste Jaargang No. 16104 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Vooruitzien! Agenda 21 November Winterpaardenmarkt. Jubileum G. Kromhout. De valsche Hals. Gouden Dcctcrasdsfonds Prof. Lorentz. De bloembolleninvoer in de Vereenigde Staten. Buziau als de Volksredenaar in de Revue ,,'t Kan Verkeeren!" Hoort 't hem zeggen: .JCc-Iijn!" Eenmanswagen en autobus. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht DE BEMALING VAN DE SCHERMER. Het ongeluk te Assendelft. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal. 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No 5970. Advertentiën 35 emits £3r regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, als ingez«noen mededeeling, 60 ct, per regel, op de te pagina's 75 ct, per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle aDOUliC S op cll Ulduüpl, Vt.Avhtiu^JV\,UlW.diuCU f Qllllfl 'egen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUuU. t-evensiangt genetic ougcscmiuiieiu toi wei sen aooi 7Cfj bi) een ongeva. mei OCH 0 OIJ verlies vaneen nana JOG mj verlies van eer verlies van beide armen beide beenen of beide ooeen 1 dU." -'oodeliiken afloop tiuU. "en voet of een 00„ |/jj - duim of wijsvinder f cn oij een breuk van f/. ft ot) verlies van een I DU." been of arm I *U". ndere vinger De verkiezingscijfers van de drie laatste stembusuitsprakèn, welke wij gisteren nog eens bekeken hebben, zeggen ons nog meer. De anti-revolutionairen zijn tot nog toe altijd de sterkste partij onder de pro- testantsche groepen geweest en hebben hun macht ook sfeeds geducht laten gelden. In 1918 hadden zij 13 zetels tegenover de chr.-hist. 7; in-1922 stond het 16 A.-R. te gen 11 chr.hist.; maar nu in 1925: 13 A,.-R. tegen 11 chr.-hist. Wanneer men de groep- Kersten, besfaande uit drie leden, welke veel dichter bij de chr.-hist. dan bij de anti-' revolutionairen staan, bij den aanwas der protestantsche zetels in het oog neemf, dan volgt daaruit, dat de anti-revolutionairen in de meerderheid raken. Welnu, die strijd om de hegemonie in hef protestantsch-politieke kamp, is o i. door de andere partijen, spe ciaal door de R.K. Staatspartij, te veel uit het oog verloren. Na veertig jaren vrucht bare coalitie had veel eerder dan de laat- sfe maanden die wrijving onder de protes tantsche groepen onder de oogen moeten worden gezien. Het voordragen van den heer Coiijn als kabinetsformateur na de laatste verkiezingen was, ook in dit opzicht, o.i. een politieke fouf. Ze was het ook in ander opzicht, in zooverre er n m. door werd gedemonstreerd, hoe bij de vorming van een nieuwe christelijke regeering te veel werd gedacht aan materieele belangen, den veiligen gulden en de sluitende be grooting en te weinig aan het zoeken van een verbeferden grondslag voor een samen gaan der christelijke partijen, met hetr ge-v volg, dat men over een betrekkelijke klei nigheid, n.m. den gezantschapspost bij liet Vaticaan, uitgleed. Wij zeggen nogmaals opzettelijk een betrekkelijke kleinigheid Immers, de leider der Christ.-Hist, fractie heeft zich in de Kamer uitdrukkelijk losge maakt. van de toelichting van ds.Kersten, cn zijn stemmen vóór de motie verklaard, als een gevolg van de houding, nu al vijf jaar door de Chr -his'orischen aangenomen. Van een formeele beleeöiging der Kath. Staatspartij door de Christ.-Hist. was dus geen sprake. En dat men in de coalitie vele persoonlijke wenschen aan den algemeenen wensch van het behoud eenér christelijke regeering moest opofferen, was al lang be kend, Wij, Kafholieken, konden in de coa litie niet gemakkelijk opheffing van het processieverbod en van art. 123 Indisch re- geeringsreglement verkrijgen; builen de coalitie zou ook de gezant bij den Paus behouden zijn. Maar zoo staan de protest-, chrisfelijken met hun wensch naar wederin voering van de doodstraf, opheffing van vaccinatie-dwang, staatsloterij en stem plicht, een strengere Zondagswet, verhou ding van den Staat fot de kerkgenootschap pen enz. er evenzeer voor. Ook zij moeten hun speciale wenschen bij het samengaan met de R.K. onderdrukken. Niemand be hoeft dat te betreuren, wij Katholieken ze- 'ker niet. Nergens fer wereld leeft de R K. kerk zoo vrij en veilig als de laatste kwart eeuw in Nederland. Daarvoor mogen wij wel een paar lieve wenschen op zij zetten, die wij in een andere politieke combinatie, uit de handen der S. D. A. P., dadelijk kun nen ontvangen. Want dif staat wel vast: de sociaal- en vrijzinnig-democraten zijn aanstonds bereid om met de R.K. Staatspartij in een nieuwe „democratische" coalitie mee te gaan en ons het gezanfschap terug en opheffing van het processieverbod op dtn koop toe tè ge ven. Maar het zou toch al van een buiten gewone kortzichtigehid getuigen, wanneer wij ons daardoor lieten verlokken op ge vaarlijke padtn. Hoe lang er door sociaal- en vrijzinnig- democraten al gewerkt is om de coalitie te ondermijnen en uit elkaar te doen spat ten, is genoegzaam bekend. Dat zij de Woensdag 11 November daarvoor aangebo den gelegenheid hebben gebruikt, was ver klaarbaar, Wij nemen dit dan ook niet kwa lijk; al het lawaai daarover in onze pers lijkt ons erg opgeschroefd. Zoo is nu een maal helaas de politiek. Wie had iets anders verwacht? Alleen de onneozele! Evenmin verwondert het ons, dat de nieu we leider der S. D. A. P., de heer Albarda, zoowel in „Het Volk" als op een dezer da gen gehouden socialistische meeting, al reeds een „democratisch" program klaar had, waarop R.K., S. D. A. P. en Vrijz. de mocraten kunnen samenwerken, met het dreigemenf, dat, wanneer deze „democra tische combinatie" niet tot stand komt, „de R.K. arbeiders" wel met de R.K. Staats partij zullen afrekenen. Wij verwachten, dat de oude Staatspartij zich- nog wel tienmaal zal bedenken alvo rens dit nieuwe politieke huwelijk aan te gaan. Twee overwegingen immers dienen den doorslag te geven: 1ste eischf het lands« belang deze nieuwe combinatie? Daarop is het antwoord niet twijfelachtig. Dat het al gemeen belang bij een regeering van of met socialisten is gediend, zal buiten de S. D. A. P. wel niemand durven beweren. Staats socialisme voert tot ambtenaarsregeeringen op den duur tot armoede wegens gebrek aan ontplooiing van de volkskracht. Een sa mengaan met socialisten in de regeering kan dan ook nooit anders als in noodge vallen, zooals in Duitschland, verdedigd worden. En de tweede vraag mag worden gesteld: wat beteekent een samengaan met de S. D. A. P. voor onze katholieke' partij .en ons Roomsche volk? Men zie wel toe op de omstandigheden, waaronder een der gelijke samenwerking zou worden begon nen. Noodzaak is er in geen enkel opzicht. Het land kan veilig eenigen tijd onder een zakenkabinet leven; het is trouwens eisch van de laatste stembus, dat er ten minste een nationaal kabinet met een rechtsch ca chet komt, wanneer geen coalitie-regeering mogelijk is. Ook de partijverhoudingen hier te lande dwingen in het geheel niet naar een plotselinge nieuwe combinatie. Wan neer aan een ander dan aan den heer Co- lijn in Juli jl. een opdracht tot kabinets formatie was gegeven, aan een staatsman, die beter in staat was geweest de politieke rivaliteit tusschen anti-revolutionairen en christ.-historischen te overbruggen; die zijn regeeringsbasis meer gezocht had op den grondslag d"r christelijke solidariteit en daardoor 'ook meer bevrediging bij hef Roomsche volk had gewekt, dan zou de christelijke coalitie momenteel nog gezond en levenskrachtig zijn Er is dus niet de minste aanleiding om de R.K. Staatspartij, na veertig jaren tegenover de linkerzijde en speciaal tegenover de S. D. A. P. te hebben gestaan, plotseling naar de socialis ten te doen omslaan. Behalve het gevaar voor scheuring in de eigen partij zou dat ook op de groote Roomsche kiezersmassa en op heel hef Roomsche volk een beden kelijke moreele uitwerking kunnen hebben. Hoe _zou dat monsterverbond, waartegen altijd zoo gewaarschuwd is, opeens goed gepraat kunnen worden, wanneer geen ar gumenten aanwezig zijn, als b.v. voor het Centrum in Duitschland na de revolutie golden? En die argumenten zijn er niet. In tegendeel; wat in een politiek huwelijk met de socialisten te bereiken is, zijn niet an ders dan zuiver materieele dingen; en aan een verdere verstoffelijking van ons kie zerskorps hebben wij toch waarlijk geen behoefte. Een redeneering, dat door sa mengaan met de socialisten het overloopen van Roomsche arbeiders naar het roode kamp wordt voorkomen, is in de praktijk ondeugdelijk gebleken. In de bevrediging van materieele verlangens blijft de R. IC. Staatspartij, die er bovendien strenge begin selen op na houdt, altijd bij de socialisten ,ten achter. Zoodaf de roode heeren immer aan hef langste eind trekken, tenzij men zijn kiezers schoolt in de opvatting, dat de mensch niet leeft van "brood alleen Wellicht zal men ons opmerken, dat wij voorbarig zijn, dat de door ons gestelde vraag heelemaal niet aan de orde is; dat de verklaring van mgr. Nolens onze be zorgdheid zelfs geheel overbodig maakt. Wij zijn Integendeel van meening, dat men in de politiek niet ver genoeg vooruit kan zien. Nog altijd spijt het ons, dat er bij de aanwijzing van een Kabinetsformateur in Juli j.l. niet wat meer is vooruit gezien; dat toen niet is getracht te voorkomen, wat nu geschied is. Wij hebben helaas tot de groote uitzonderingen behoort, die in het optreden van den heer Coiijn een gevaar zagen voor een bestendige christelijke re geering. En het gelijk is nogmaals he laas! aan onzen kant geweest. Laat den de R. K. Staatspartij nu weer niet op zien komen spelen en van de om standigheden laten afhangen of zij rechts of links zal gaan. Voor ons moet de politiek geen schaakbord zijn, waarop wij nu eens deze, dart weer gene partij spelen met meer of minder geniale zetten, njaar de vervul ling van een weldoordachte taak, van' een roeping, waarbij tot maatstaf dienen de hoogste belangen van ons volk in' het alge meen, van ons Roomsche volk in het bij zonder. En deze belangen worden nog al tijd 't best gediend door het voeren van een christelijke staatkunde. Wanneer straks ver moedelijk weder een nationaal kabinet en een tijd van politieke windstilte komt,laten wij dien dan gebruiken om opnieuw te on derzoeken, in hoeverre in de naaste toe komst samenwerking tusschen de christe lijke partijen mogelijk is; het uiterste is o.i. ten deze nog lang niet beproefd. Boven dien kunnen wij er verzekerd van zijn, dat de christelijk-historische partij welke al sinds lang een stevige leiding mist door het gebeurde van verleden week Woens dag zal zijn opgeschrikt en wel de allerlaat ste zal zijn om een bloc van R. K, en Soci aaldemocraten in de hand te werken. Voor deze consequentie zal die in wezen zoo sterk nationale en anti-socialistische partij zéker terugdeinzen en onder vaster leiding kan ook daar in de toekomst kri chtiger bestrijding van het anti-papisme verwacht worden. 't Is goed, dat wij, Katholieken, vooral in onze openbare voorlichting, dit in het oog houden, in deze dagen, nu de democra ten ter linker zijde lokken naar een andere partij-vorming. Ook nu nog geldt, wat jhr. Ruys in zijn rede van April j.l. over chris telijke politiek ten opzichte van de samen werking der rechtsche partijen zeide: Mits wel verstaan, kan men zeggen, dat ons land is een Protestantsch land; dit woord dan gebezigd in zijne negatieve be- teekenis. Van a-kafholiek, soms anti-ka tholiek. Door erielijke belasting zijn het juist de Nederlandsche Protestanten, die het meest hun leven inrichten naar het positief Chris tendom, met wie «wij soms de grootste zwa righeden hebben. Zij zijn de krachtige belijders van het starre Calvinisme, voor wier overtuiging, al deelt men haar niet, men groote eerbied moet hebben om de trouw waarmede zij beleden wordt. En toch, hoe vaak ook ver re staande van de katholieke, meer blijde levensopvatting, zijn de rechtzinnig-Prote- stapten de voor ons aan£ew<""Ti hondée- nonten. Dat de verkondiger van deze stelling inmiddels voorzitter van de R. (C- Staats partij is geworden is een feit, dat in deze dagen tot vertrouwen stemt. Het heeft er allen schijn van, dat ons politieke leven in Nederland voor een keerpunt staat. Mo gen voor al onze Katholieke voormannen wanneer zij voor een beslissing gesteld worden over de te nemen richting door de R.-K. Staatspartij de overweging gelden, dat wij nooit één man aan de calvinisten,, maar wel duizenden aan de S. D, A. P. verliezen; of met een ander woord uit de meer genoemde rede van jhr Ruys: „uit eindelijk gaat het in den strijd def rich tingen niet om stemmee, maar om zielen! Soéieteit St. Bavo, Tram 8 uur Vioolonderwijs tingen 7 uur. Stadsschouwburg. gen der sololessen vrouw Sybrandi- - Tooneqlclub Spoor en Zangles 2 uur 3 uur Gewone zit- Uitvoering van -leerlin- en zangklasjes van tne- -Halberstadt half 8 Gem. Concertgebouw. Mandolineclub „Con Amove" 8 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Tentoonstelling van „Kunst in Indus-' trie" van 24 October tot 22 November dagelijks geopend van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscns Liefdewerk ZoeteStraat 11 Eiker Onnd'Tdng van 8 9% uur' R.K Arbeidsbureau voor mannen en iongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en s avond9 van half 8— half 9 uur R K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat I Alle werkdagen van v tn 1012 uur. des middags van 24 uur, ea avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en jaovragen voor verpleegsters aa" "et Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch) R K Leeszaal en uitleenbibliothcek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en vao 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr 1, Zon- dags en Woensdags van 8 10 uur. n.m gezéllig samenzijn voor Hollandsche rneia,- ies, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbureao Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van t2 1 K. Kraamverzorging van de Derde Ord< St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet ledgn van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uOr Parochiale Bibliotheek fKleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel De winterpaardenmarkt zal te Hoofddorp gehouden worden op Dinsdag 15 December aanstaande. i Ter gelegenheid van het jubileum van den heer G. Kromhout in dienst der Maat schappij van Nijverheid en Handel, had fSistermiddag te half 3 in de Rotonde van het Paviljoen de huldiging plaats van den heer G. Kromhout, door de leden der Maat schappij. De secretaris de heer G. S. de Clercq sprak daarbij als volgt: Waarde Jubilaris, deze dag, die voor U en uw gezin zulk een groote beteekenis heeft, is ook vöor mij een feestdag, want ik beschouw het als een voorrecht en vindt het 'een groot genoegen hier eene openlijk te mogen getuigen van onze waar deering voor uw persoon en voor uw werk. Ik sjel den persoon op den voorgrond, want karakter gaat bij mij voor alles. Welnu, dat karakter wil ik in de voor naamste plaats eeren. De Maatschappij heeft daarvan de vruchten geplukt in uw nauwgezetheid, uw eerlijkheid, uw toewij ding en uw trouw. En ik persoonlijk her denk daarbii de 25-jarige ongestoorde goe de verstandhouding en prettige samenwer king. Van de soort van arbeid, dien gij bii ons verricht: de administratie, kan gezegd wor- 'en, dat de beste die is welke geen ge schiedenis heeft. Er valt niet veel van tc vertellen, maar zij heeft niettemin den vol len mensch en zijn volle aandacht ge vraagd. En die hebt gij haar geschonken. Bovendien hebt gij uw technische taak steeds in de ountjes verricht. Gij behoort nog tot de helaas uitstervende soort van menschen met „een mooie hand". Alles wat uit uw pen vloeit is even keurig, al wat uw hand doet is even „af." Het ordelievende in U heeft een tastbare uiting Tn uw laden en kasten en in uw Kaart-systeem van eigen maaksel, waarin de leden der Maat schappij zijn geregistreerd. Dat gij er pleizier in vindt de vereerende getuigschriften, welke aan beambtten cn werklieden van leden onzer Maatschappij, bij langduriger trouwen dienstvervulling worden uitgereikt, zelf te schrijven, ver- boogt voor de jubilarissen de waarde er van. En als de Commissie voor de reke ning jaarlijks uwe staten van verantwoor ding naziet, is zij steeds vol lof over de keurige wijze, waarop zij de administratie voert. De rapporten die commissie kunnen 'an ook voor U een doorloopende bron van voldoening vormen, daar uit alle, zonder i nderscheid, de iuiste waardeering heeft gesproken Het is wel aardig er in dit verband aan te herinneren, dat gij den titel van admini strateur zelf hebt veroverd. Die betrekking bestond niet; de wet kende haar niet. Gij kwaamt aan het algemeen secretariaat onzer Maatschappij als assistent, maar uw werk nam gestadig zoodanig in beteekenis en verantwoordelijkheid toe, dat het Hoofd bestuur u in 1920 niet beter meende te kunnen onderscheiden dan door u den titel van adm n'strateur toe te kennen. Gij zijt dus de eerste administrateur der aloude Maatschappij en gij hebt er voor gezorgd, u Zult er voor blijven zorgen dat uw eventueele opvolgers het niet gemak kelijk zullen hebben u te evenaren, laat staan te overtreffen. En nu kom ik van het woord tot de daad. Ik heb dan het groote genoegen u namens de vele leden, wier namen gij op bijgaande ijst zult vinden, een geschenk aan te bie den, dat gij wel wilt gebruiken op de wijze, welke u 'en uw gezin het meest aangenaam zal zijn. En daarbij spreek ik het vertrouwen uit, dat gij nog langen tijd met dezelfde opge wektheid en met dezelfde toewijd'ng uw ■nooie taak zult vervullen en daardoor zult b'ijven medewerken aan het doel der Maat schappij: de vermeerdering der volkswel vaart. Onder applaus overhandigde de heer De Clercq daarna een geschenk onder couvert en een lijst met de namen der schenkers. Jhr. Teding van Berkhout memoreerde als voorzitter van het Departement Haar lem de groote verdiensten van den jubilaris als adm.nistrateur. De functie van penning meester is als ccn'role ingeste'd, doch men wist wel, dat die controle feitelijk niet noodig was, daar de heer Kromhout alles met stipte nauwgezetheid financierde. Wat hij deed, deed hij goed. Namens het Depar tement bood spr. den jub.laris een fraai bloemstuk aan. De tweede secretaris der Maatschappij, de heer W. B. Reijnen sprak namens hef personeel van het bureau om zijn waardee ring te uiten voor de steeds vriendschap pelijke samenwerking die het personeel met hem mocht hebben en spr. uitte de hoop dat die goede verstandhouding bestendigd zou mogen blijven. Namens het personeel bood spr. een zilveren lucifersdoos aan. Ook de heer Lob, penningmeester van het departement Amsterdam van de Maat schappij, wenschte den heer Kromhout ge luk en uifte den wensch dat de Maatschap pij nog langen tijd van de werkkracht van den jubilaris zou mogen genieten. Het woord werd nog gevoerd door den heer G. Droste, bestuurslid van het Depar tement Haarlem, den heer M. Rees, uitgever van het fijdschriit der Maatschappij, die een boekwerk aanbood en door den heer v. d. Berg, die namens de St. Jozefgezellenveree nigingi afdeeling Heemstede, waarvan de hr. Kromhout bestuurslid is, zijn gelukwen- schen kwam aanbieden. Ten slotte nam de Kromhout het woord om allen te bedanken voor de ondervonden erkentelijkheid en waardeering. Spr. sprak dank, eersf aan God, die hem de kracht tot werken gaf, daarnaast aan allen van wie hij in zijn 25- jarigen loopbaan vriendschap en medewer king mocht ondervinden, speciaal aan den heer de Clercq, die voor hem niet de chef„ doch de leidende vriend was. Spr. heelt het grootste en mooiste deel van zijn leven aan de Maafschappij gegeven Hij gaf zich zoo als hij was, zonder pretenties en zijn groot ste voldoening was, wanneer zijn chef over hem tevreden was. Spr. dankt verder alle sprekers voor hun woorden en geschenken en ten slotte dank aan zijn echtgenoote die voor hem in 'f leven de grootste steun was. Na deze, huldiging was gelegenheid den ju bilaris te complimenteeren, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In het Maandblad voor Beeldende Kunst- komt Cornell's Veth terug op de kwestie Frans Hals—Dr. Hofstede de Groot. Het kleine schilderij, schrijft hij, waarvan de toeschrijving aan Frans Hals is betwist, en m.i. afdoende weerlegd, maakte op allen die het gezien hebben, den indruk van knap werk te zijn. De maker heeft althans de kunst verstaan, dr. Hofstede de Groot,en, aanvankelijk den heer Mensing, er in te laten loopen. Ieder, die in de kunstwereld zoo'n beetje thuis is, weet, dat er schilderes zijn, die het in zulk imi- teeren ver hebben ge bracht. Maar hoeveel meer kans op slagen hadden de tijdgenoo- ten en leerlingen van Hals of een ander schilder uit dien tijd, om, met de techniek die zij zoo wel ver stonden, een schilderij in den trant van den meester te maken, dat voor echt kon worden gehouden, en waarvan de onechtheid langs chemischen weg niet kan worden "vastge steld. Niet alleen, dus dat dit voorval ons leert, dat men op moet pas sen met vervalschin- gen, het leert ook, dat de prijs van een schil derij al te zeer afhan kelijk is geworden van den naam, die eraan verbonden wordt. Het toont, meer nog dan tot nog toe is geschied, het dwaze en hope- loofee aan van strijd om zulke toeschrij vingen. Oppervlakkig gezien, heeft dit voorval een slag toegebracht aan het prestige niet al leen van een kunst historie (wiens ver diensten in ander op zicht men intusschen verkeerd zou doen, nu opeens te vergeten) maar van alle kunsthi storici in zooverre als zij trachten een bijzonder belang op te dringen aan ove rigens (zooals dit) vri>' onbeangrijke schilderijen. Maar evenmin als tenslotte de schoonheid van een kunst werk afhankelijk is van de beroemdheid van den maker, evenmin is de verdienste van den kunsthistoricus te meten naar de juist heid van zijn toeschrijvingen. Hij is in de eerste plaats dat, wat hij als verklaarder van de schoonheid, als priester der schoonheid vermag te zijn. En daarom herhaal ik meer stijl, minder stijlcritiek. Wij plaatsen hierbij als illustratie een reproductie van het schilderij in kwestie, naast een van den Vroolijken Drinker in het Rijksmuseum te Amsterdam. Men zal zien, dat de voorgestelde man dezelfde zou kunnen zijn de maker van dezen „vroolijken man" kan, zooals de heeren Holmes en Martin aannemen, dezen kop zeer nauwkeurig hebben bestudeerd hij kan ook erop gespeculeerd hebben, dat deze overeenkomst als argument zou gelden voor de echtheid. .Wie nu' met onbevangenheid de reproductie van het omstreken schilderij beziet, zal zich, geheel afgezien van de echt heid, wellicht afvragen, of hij dit werk, zooals het is, een buitengewoon belangrijke uiting vindt. Dit is toch de eerste vraag, die men zich te stellen heeft. Dr. Hofstede de Groot zegt zelf (maar dat is voor hem een gevaarlijke bewering)Dit belang (het kunstbelang) ligt niet in de vraag, of het stuk in kwestie echt of valsch is. Is het mooi, dan blijft het mooi, ook al is het valsch, en als het leelijk is, blijft het leelijk, ook al is het echt." Nu is er nog wel ^en andere critiek op een schilderij mogelijk, dan die of het mooi- of leelijk is niemand zal dit schilderijtje leelijk noemen, maar de hooge prijs, er voor gevraagd en betaald, wettigt de vraag, of het, zooals van Hals, dan nog een zeer belangrijke Hals zou zijn geweest, een werk dat ons den schilder op een bijzondere wijze doet kennen, dat zijn roem verhoogt en de beteekenis van zijn naam verrijkt. Het is waar, dat die prijs op zichzelf niemand meer aangaat, nu een der betrok kenen zelf ze heeft betaald, maar desondanks is het toch wel van algemeen belang, of een schilderijtje van 36 bij 36 c.M. een halve tond Gouds waard kan geacht worden, als het niet iets zeer zeldzaam is. Woensdag is niet de 18-jarige metselaars knecht J„ zooals abusievelijk reeds werd gemeld, maar de 45-jarige timmerman G. H. J„ wonende te Nieuw-Vennep aan den Mid delweg in den Middelpolder een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl hij werkzaamheden verrichtte aan een bouwwerk, is hij van een hoogte van 8 Meter naar beneden gestort. Ernstig ge kneusd werd de man opgenomen en per zie kenauto naar z'n woning gebracht, alwaar door den dokter bovendien vermoedelijke hersenschudding geconstateerd werd. In z'n ernstigen toestand is nog weinig verandering gekomen. Onder leiding van de proffessoren Ka- merlinghennes. Zeeman en Fokker, heeft zich een Nationaal Comité gevormd tot stichting van een „Lorentz's gouden docto raat fonds", in verband met de herdenking op 11 Dec. a.s., van het 50-jarig feest van de promotie van Prof. H. A. Lorentz te Leiden, die in 1923 wegens het bereiken van den leeftijdsgrens is afgetreden maar sedert nog cursussen geeft. Naast het Na tionaal is nog een Internationaal Comité ge vormd. De minister van Landbouw, Jardine, zal zijn beslissing inzake het embargo op bloembollen, naar de „Tel." verneemt, on geveer 15 December bekend maken. •Twee onderwerpen, die ook in Haarlem nogal belangstelling hebben. Tegen den éénmanswagen is akelig ge ageerd in een deel van de Pers en door de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel. Vruchteloos. De autobus is een kwestie van den dag. Ze komt net vanavond in de tram-commis sie, onder presidium van den heer Reinalda, aan de orde ter fine van beslissing. Interessant is dus, vooral voor de socia listische raadsleden, wat omtrent den éen- manswagen en de autobus in Amsterdam is verteld bij de behandeling der gemeente- begrooting door een der groote bonzen ia roode sociaal-economie, Wibaut. ^dij zei omtrent den éénmanswagen: De teruggang van het vervoer op kring- iijn 22 te Amsterdam moet, niet aan de éénmanswagen worden toegeschreven, maar eerder aan de in dienst stelling van de buslijnen B. en C. naar den overkant van het Y. Lijn 20 heeft een groot vervoer gehad in den tijd, dat de bouwbedrijvigheid aan het einde der Ferd. Bolstraat en Kruseman- itraat nog levendiger was. Dat het werk van den wagenbestuurder op de éénmanswagens te vermoeiend zou zijn, wordt in geen enkel opzicht beves tigd door het daarover uitgebracht genees kundig rapport van December 1924. Econo misch wordt 400.000 mtf de éénmanswa- lens bespaard. Nu er ook geen medische bezwaren tegen deze vervoermiddelen be staan, achten B. en W. handhaving alleszins wenschelijk." Zou de „Nederlandsche" geen motie aan nemen tegen Wibaut of anders eens om inlichtingen over den éénmanswagen aan hem vragen? In alle geval zal zij haar ver zet tegen den éénmanswagen nu wel staken! Over de autobus zei de groot-docent Wi baut het volgende: „De autobussen brengen helaas véél hoo- ger bedrijfskosten met zich, dan de tram. Wij zullen daarom de bussen moeten beper ken tot die gedeelten van de stad, die wij niet met de tram kunnen bereiken. Spreker heeft eenige „feeling'', cat ook particuliere exploitanten tot de conclusie zullen komen, dat het 'n zeer on- voordeelig bedrijf is." Hoe gelukkig dat wethouder Reinalda nog juist kennis kan nemen van deze uit spraak zijns meesters voordat er een be slissing wordt genomen. Toch zijn wij be nieuwd of onze wethouder zijn stokpaardje nog zal blijven berijden. En de woningbouw- vereenigingen die op hoog bevel de plan nen van den wethouder straks zullen moe ten steunen, zullen dan zeker tegelijkertijd een motie van afkeuring aannemen tegen den heer Wibaut. Wat drommel, hij had met die uitspraak ook wel een jaartje kunnen wachten. Dan was Haarlem misschien een gemeentelijke autobusdienst rijk geweest! Barometerstand, 777 stilstand, 9 uur tjb. OPTICIENS - Koningstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.28. Naar waarnemingen in den morgen van 20 November 1925. Hoogste Barometerstand 775.2 m. M. te Holyhead. Laagste Barometerstand 743.1 m-M. te Vardoe. I Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 November. Matige noordelijke tot westelijken wind uit het noorden, in het zuiden zwakke ver anderlijken wind, toenemende bewolking met nevel of mist, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, temperatuur des nachts en des ochtends zachter. Naar men ons mededeelt, hebben Gede puteerde Staten van Noord-Holland den Hoofdingenieur-Directeur van den Provin cialen Waterstaat opdracht gegeven het op het laatste oogenblik bij hen ingediende ontwerp van het Ingenieursbureau Eriksso* te Rotterdam voor de bemaling van de Scher mer met behoud van de windmolens in over leg met genoemd bureau en met de tech nische raadslieden van het waterschap te onderzoeken en daaromtrent op korten ter men rapport uit te brengen. Een verbetering door het P. E. N. Men herinnert zich nog wel het vreeselijk ongeluk, dat in September te Assendelft plaats vond. De schilder K., was bezig het stoomgemaal „De Landbouw" te schilderen toen hij in aanraking kwam met de hoog spanningsdraden van het P. E. N., waarna een vreeselijke dood volgde. Wij hebben toen het geval uitvoerig ver meld, en gewezen op het gevaarlijke van de ze hoogspanningsdraden. Thans kunnen wij mededeelen, dat door het P. EL N. eenigen tijd geleden deze hoog spanningsdraden voldoende zijn geisoleerd. waardoor dus dergelijke ongelukken niet meer kunnen plaats hebben'. Ook zijn de geyaren bij het gebouw der clectrische centrale opgeheven, doordat daar een ondergrondsche geleiding is aange bracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1