1 i Officïëele opening van het v Waterleidingbedrijf te Hiilegom Ingezonden mededeelingen 60 cents per regeL Uw Lippen Ke Flrnraai H. X LAMP, Barteljorisstraat 18 bericht, dat hare SIMT Ml SOLAAS EXPOSITIE gereed is. Aliéénverkoop van de eerste klasse fabrikaten: ECHT DELFTSGH -WEDGWOOD - GOUDAen KOPENHAGEN Tin Koperwerk Eiectr. lampen Baccaratkrïsta! De Bazel glaswerk Echte Herdermessen Gerozilver BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSKERK IJMUIDEN. 59.25 10.- 11.35 36.- 12.05 66 60 62 10 50 70 48.- 2.49 10 05 HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. i HALFWEG, BLOEMENDAAL. Donderdagmiddag te 2 uur h^d in de raadzaal te Hiilegom de officieel c opening plaat» van het Waterleidingbedrijf Killegom- Lisse-Sassimheim-Warmond. Burgemeester en Wethouders van H_lle- gcra haddeti voor deze gelegenheid uitge- noodigd: de raadsleden van Hiilegom, B.' en W. der samenwerkende gemeenten, de leden der advies-ccnimissie, den ingenieur Hede- rik, den opzichter De Hoog. den Inspec teur der VolksjAezondhe.d. den Directeur van het Rijk voor Drinkwatervoorziening den directeur van het bedrijf, het Secreta rie-personeel, den gemeente-opzichter en de Pers, alsmede enkele voormalige com missieleden der voorbereiding. De mooie raadzaal zag er dank zij de versiering dcor den heer heer H. G. Hoo- aervorst keurig, smaakvol en gezellig uit, terwijl een prachtig bloemstuk van schitterende Chrysanttien en met Lnten in de kleuren der vier gemeenten en prij kende met het opschrift: „Wa terlei ding- fcedr;;t Hiilegom. Lis.-u, Sassenheim en War mend", de zaal sierde. Nadat de genood igden hadden plaats ge nomen, nam Burgemeester Went bolt, van Hii'egom. het eerst bet woord. Spr. heet de aanwezigen hartelijk wel kom en dankt hen. dat ze aan de uitnoodi- ging gehoor hebben gegeven. De burge meester vindt het jammer, dat bij bericht heelt ontvangen van den Commissaris der Kcmngin in Zuid-Holland, dat deze tot zijn spi;t verhinderd is hier tegenwoordig te zijn. Spr. vindt dit des te meer jammer, daar Z. Ex. deze zaak met zeer groote be- angstelling heeft gevolgd. De burgemeester brengt dank aan den voorzitter der Water- kudingcommissie en hare leden, aan den aannemer van het werk en van het pomp station, aan de oud-leden der commissie, aan den Ingenieur Hederik, den opzichter Dw Hoog en feliciteert de gemeente Hiile gom en de andere gemeenten, met hetgeen tot stand is gekomen. Wethouder De Vreugd, voorzitter der Waterleidingcommissia, zegt, dat aan het heugelijke feit van heden een lange lijdens geschiedenis is vooraf gegaan. Lang is uit gezien naar een goede watervoorziening en thans is ze er en daarmee is de taak der Cf mm-f ie geëindigd. De samenwerking was teeds te roemen, ondanks het moeilijke der taak. De dank hier te brengen gaat het eerst uit naar den heer Vooren, den ijveri- /en secretaris der commissie, die het meeste verk in dezen heeft verricht. Bijzondere m de verdient mede ingenieur Hederik, die vat gemeenschappelijke werk zoo energ ek neut volbracht. Verder dankt spr. allen die aan de oprichting en afwerking hebben medegearbeid en draagt het bedrijf hier mede aan den Edelachtbaren Heer Burge meester over. Hierna krijgt de heer Vooren het woord. Rede van den heer Vooren: Indien spr. een volledig historisch beeld Zou willen geven van de wordingsgeschie denis van het waterleidingsbedrijf, zou hij enkele tientallen jaren moeten teruggaan Van deze periode is ook spr. slechts bij overlevering iets bekend, en daarom zal hi het met doen. Wel acht hij zich verplicht, uit dankbaarheid voor wat anderen deden een wijle terug te gaan tot het noodlottige jaar 1914. De Commissie, toen samengeste'd uit de heeren F. A. J. Heemskerk, Johs. Guldemond Sz. en J. H. A. Vooren. slaag- de enn, onder de voortreffelijke leiding van den heer Heemskerk, den raad aan té" bie den een voorstel tot opdracht van het stich ten van een waterleidingbedrijf voor de ge meente Hiilegom aan den civiel-ingenieur A. D. Heedenk te Rotterdam. In de histo rische raadszitting van 30 Juli 1914 werd dit voorstel door de commissie verdedigd, met dcvo!g, dat het door den Gemeente raad werd aangenomen. De begrootin<» van oprichtingskosten was 153.000. "Lang mocht de vreugde der Commissie niet du- r.en^e weldra uitgebroken wereldoorlog deed den Raad besluiten, door overmacht gedwongen, de uitvoering van het raadsbe sluit van 30 Juli 1914 op te schorten. De commissie was gedoemd tot werkeloosheid, en eerst in Juni 1920 werden de werkzaam heden hervat door de in 1919 benoemde commissie, bestaande uit de heeren C. G. v. d. Poll, P. de Vreugd en J. H. A. Vooren a van besprekingen en onderzoekin gen kwam tot stand een rentabili teitsbere- rening voor een waterleidingbedrijf voor £em®ente Hiilegom alléén, met een eind- cijfer van 365.000. Deze berekening was gebaseerd op de wetenschap dat het Rijk geld verstrekte tegen een rente van 4K pet. De correspondentie, welke volgde met de Regcering, stelde de commissie teleur. De Regecring wenschte wel te helpen, en verklaarde zelfs, dat een waterleidingbedrijf voor deze gemeente door haar urgent werd verklaard, doch de rentevoet was ver hoogd van 4% tot 6 pet. Direct werd een onderzoek ingesteld, of op goedkoopere wijze geld van particuliere zijde was te verkrijgen. Het resultaat van dit onderzoek ivaarbij met waardeering wordt gedacht aan de groote medewerking van den heer A. M. van der Jagt, secretaris dezer gemeente, v/as dermate gunstig, dat van verdere on derhandelingen met de Regeering werd af gezien. Tengevolge van de hoogere rente, en mede tengevolge van een raadsbesluit tot verplichte aansluiting, waardoor het op te nemen kapitaal grooter moest zijn, moest Ue rentabiliteitsberekening worden herzien, en werd het eindcijfer verhoogd tot 410.000. Intusschcn was men te Lisse en te Sas senheim niet onkundig gebitven van de voornemens der gemeente Hiilegom, en er werden weldra stemmen vernomen, welke op een samenwerking met onze gemeente doelden. Het overleg der 3 gemeenten kon worden voortgezet. Op 11 April 1922 besloot de raad tot de aanbesteding over te gaan. Op 23 Augustus 1922 had de eerste proefboring plaats en op 1 September 1922 werd geconstateerd, dat op ten diepte van 36 Meter onder het maai veld goed water werd gevonden. Het zware werk der commissie was thans, een contract samen te stellen, dat allen kon bevredigen. Nadat de accountant J- C. Post in groote lianen de inrichting van dit contract had aangegeven, werden tal van vergade ringen gehouden onder de keurige leiding van den heer C. G. v. d. Poll, dien ik na mens de commissie gaarne hulde breng voor de 'ïoogst aangename wijze, waarop, hij ver schilpunten heeft weten te overwinnen. Er kwam echter wederom een kink in den ka bel. Bij missive van Gedeputeerde Staten werd aan de gemeente Hiilegom, krachtens art. 121 der gemeentewet machtiging ver leend tot samenwerking met de gemeenten Lisse en Sassenheim, doch tevens met op dracht de gemeente Warmond mede in die samenwerking op te nemen. Bovendien kwam van de zijde der bloembollenhande laren en kweekers de mededeeling, dat men ernstig vreesde voor verdroging der gronden. Dit laatste werd ook door de Commissie als een zeer groot bezwaar gevoeld, weshalve zij besloot tot instelling van een nauwgezet onderzoek. Gelukkig met gunstig resultaat. De tusschenkomst van Warmond gaf na tuurlijk eenige vertraging. Het Gemeente bestuur aldaar moest zich eerst volledig op de hoogte stellen, terwijl het contract moest worden gewijzigd. Doch het kwam tot stand na langdurig overleg. De hoofdzaken van hel contract zijn: 1. Hiilegom levert water aan de 3 ge meenten; 2. De 4 gemeenten betalen allen den kost prijs van het water; 3. Voor de berekening van dezen kostprij-f bestaat een Commissie van advies over h< pompstation; 4. Elke gemeente blijft baas in eigen hui Het groote werk der voorbereiding w afgeloópen, en naar de meening der Cor, missie geslaagd. Tot dit succes zou het zekt niet zijn gekomen, indien de Commissie nie ten volle verzekerd was geweest van d medewerking van hen, die ik zou willei noemen de stille krachten, ik bedoel d ambtenaren der gemeente. De geweldig dossiers over de waterleiding ten Raad huize, zijn de stille getuigen van die grooh werkzaamheid. Met de meeste welwillend heid zijn zij de commissie tegemoet getre den, en zeer in t bijzonder komt daarvoor den dank der commissie toe aan den ge meente-secretaris en zijn staf van kundige ambtenaren. Ook voor den ingenieur, der heer Heederik, is die voorbereiding reed; van 1914 af, een groot, ja, een meesterwerk geweest, en er moet hem een zucht ontglipt zijn, dat eindelijk het groote moment der aanbesteding was aangebroken. Alvorens' tot deze aanbesteding over .te gaan, advi seerde de commissie den gemeentreaad om een directeur van het bedrijf te benoemen, met aanbeveling van den heer F. J. Payens directeur van het gemeente-gasbedrijf. Op 30 Augustus 1923 werd de heer Pay ens door den raad benoemd, en op 23 Au gustus d.a.v. in eene vergadering van de commissie van Advies geinstaileerd. Voor het verkrijgen van een terrein was de Commissie aangewezen op een door den Ingenieur aangewezen strook evenwijdig aan de spoorlijn. Na onderzoek bij verschil lende eigenaren kon de hand worden ge legd op een ferrein van zeer beperkte op pervlakte, doch juist voldoende voor het doel. De daarop verrichte proefboringen waren steeds met gunstig resultaat. Voor de watertorens fe Hiilegom werd even eens tot tevredenheid der Commissie een gunstig gelegen terrein aangekocht tegen over de Kunstzandsteenfabriek, terwijl Bur- gemeesten Gouverneur aan de commissie den grooten dienst bewees met aankoop voor onze gemeente van een terrein aan de Wasbekeriaan te Sassenheim voor den tweeden toren. Alle werkzaamheden zijn geschied on der hef oppertoezicht van den Hoofd-op- zichter A. de Hoog, met medewerking van cnder_ zijn leiding aangestelde opzichters. Op 15 Mei 1925 werden door den Ge meenteraad de tarieven voor de verbrui kers vastgesteld. Bij deze tarieven was aan genomen een winstmarge in het eerste jaar. De ook ter kennis van de commissie geko men bezwaren tegen deze tarieven deed haar besluiten aan den raad voor te stellen de winstmarge te doen vervallen, waardoor een aanzienlijke verlaging der tarieven kon tot stand komen. Tot deze verlaging be sloot de Raad in zijne vergadering van den 4en September 1925. worden door de koude vaak ruw en schraal PUROL verzacht en geneest. Doos 30, 60 qU ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Met ingang van 1 Juni 1925 werd be noemd tot machinist de heer Th. Adamse. Met ingang van 1 Juli 1925 tot boekhouder, de heer J. v. Vliet, tevens boekhouder bij hef Gasbedrijf. Met ingang van 1 Novem ber 1925 tot jongste bediende Joh. v. Dijk. Accountant van het bedrijf is de heer J. C. Post te Amsterdam. De lengte van het geheele buizennet is 55 K.M., waarvan 25 te Hiilegom, 13 te Lisse, 9 te Sassenheim en 8 te Warmond. De waterstand in de torens wordt elec- trisch overgebracht naar het pompstation en naar het kantoor der Directie. De zui vering van h'et water geschiedt door twee gesloten ontijzeringsinstallafies, waarin ont- ijzering en ontmanganing plaats heeft en waardoor geen reinwaterkelders noodig zijn. Op dit oogenblik zijn er te Hiilegom 180, te Lisse 260, te Sassenheim 210, en fe Warmond 63 verbruikers. Zoo is dan het Waterleidingbedrijf ge reed. Als een baken in de bloemenzee staat daar onze mooie groote toren, en we kun nen vreemdeling zeggen: Daar bij dien toren is het bollenland, Een parel aan de Kroon van Nederland! Met hef grootste genoegen denkt de com missie aan de uitstekende samenwerking met de afgevaardigden der 3 gemeenten: Burgemeester Gouverneur, die steeds op het juiste moment vlug en handelend op treedt; de heer Verduyn, de scherpzinnige han delsman, wiens adviezen van groote waar de zijn geweest; Mr. Molhuysen, wiens rechtskundige ken nis de commissie menigmaal behoed heeft voor overijlde besluiten. Deze heeren komt toe de hartelijke dank der commissie. Eenmaal konden we het niet eens wor den, doch nief door geschil tusschen Hii legom eenerzijds en de 3 gemeenten an derzijds, neen, de stemming was gemengd, doch staakte. Gedeputeerde Staten zonden Prof. Feldmann te Delft, die den heeren een bevredigende oplossing bezorgde. Maar bovenal bréngt de commissie een woord van dank tof Burgemeester en Wet houders en tot den Raad der Gemeente, voor de groote welwillendheid bij de be handeling van haar voorstellen betoond. Bijna zonder uitzondering werden deze met algemeene stemmen aangenomen. Of het bedrijf zal slagen? Hef antwoord is aan de ingezetenen, die goed moeten be grijpen, dat het belang der gemeente ook llun belang is. Laat ons booen, dat allen aangesloten ziin, voor het Gemeentebestuur aan de ver plichting moet herinneren. Mijnheer de Burgemeester, aldus besloot spr., de commissie wenscht U geluk mot het feit, dat heden Uwe gemeente is verrijkt met het Waterleidingbedrijf, waardoor zij is geworden een gemeente van den eersten rang. Ook aan de heeren Burgemeesters der andere gemeenten biedt de commissie haar gclukwenschen aan. Weldra is onze arbeid geëindigd en zal een Commissie van bijstand ons werk over nemen. Deze zal fouten vinden, ongetwijfeld, doch wij hopen, dat zij zal bedenker, dat elk menschenwerk onvolmaakt is. Dit mogen wij haar aanbevelen, belangstelling te too- nen voor het werk van den Directeur, die alleen dan met succes kan arbeiden, wan neer hij een energieke commissie naasi zich heeft. Zoo moge, onder Hoogere Wijding, het Waterleidingbedrijf der Gemeentc-Hillegom strekken tot bloei van dit schoone, rijke bollenland. Nog huldigde spr. den heer directeur van de Ri/ksdrinkwatervcorziening. Hierna gaan alle aanwezigen naar buiten, waar op hoogst smaakvolle en kunst ge wijze een 4-deelige fontein was aange bracht. De burgemeester opende de kraan, waar op de fontein haar water sproeide, 'iegelijk werkte de brandweer met de brandkranen der Waterleiding. Onmiddellijk daarop werd een foto ge nomen van de groep. Vele belangstellenden waren op het Hef, dank zij bet lieve na jaarszonnetje. Deze neemt de gebeurtenis van heden de kroon op moeizamen arbeid, een troost van Lehaald succes op velerleieuvel. Het is eden een nieuwe en blijden dag voor de vier gemeenten en spr, brengt zijn harte lijke felicitatie. Heden is getoond, dat we ziin in het welvarende bollenland, waar gladde bol'en, ja bolleboozen wonen! Spr, hoopt, dat de Commisie van Bijstand de zaak met veel succes zal beheeren. Een eeresaluut brengt spr. aan ingenieur Hede rik, die er in geslaagd is een meesterwerk te scheppen en tegen matige tarieven. Spr. feliciteert ook bijzonder den heer -Payens, den directeur van het nieuwe bedrijf. Waar diens naam op het geb.ed van gas reeds zulk een uitstekenden klank heeft, daar zij het hem gegeven lieg vele jaren mede aan het hoofd van dit bedrijf te staan. Weth. Warmerdam van, Lisse, begint met te zeggen, dat Burg. Eenhuis en Weth. Verduin tot hun spijt verhinderd zijn bij deze plechtigheid tegenwoord.g te zijn. Spr. feliciteert de gemeente Hii'egom en ook de andere gemeenten, wijst als inge zetene van Lisse op de gerievelijkheid der instell ng en hoopt, dat het bedrijf ook fi- rancieel vcordeeiig zij en de goede samen werking blijven moge. Spr. noemt het oogenblik van heden een historisch moment Burgemeester Gouverneur van Sassenheim zegt: „Ook Sassenheim is toegetreden tot het „Bondsverdrag." Spr, heeft aan de sa menwerking aangename herinneringen be waard, ondanks soms warme vergaderingen. Steeds is men zakelijk gebleven. Een groot voordeel mag het heeten, dat bij dit groot gemeenschappelijk belang, de, autonomie der gemeenten is gebleven, hetgeen de eenige zuivere Jbasis is voor voortdurende samenwerking. Een crisis is onmogelijk, waar we hier hebben een zakenkabinet van Colijn tot Marchant. Bijzondere hulde moet spr. brengen aan den heer Vooren; niemand heeft in dezen meer gearbeid dan hij. 13 Jaar was hij propagandist. Moge de zegen van hierboven op het bedrijf bij voortdu ring rusten!" De heer Romijn, inspecteur der Volksge zondheid, zegt voor de toekomst aan de ge meente-besturen in dezen gaarne zijn me dewerking en hulp toe. De heer Schövinck van Warmond spreekt den wensch uit, naast zijn gelukwenschen dat het bedrijf in bloei moge toenemen er. brengt dank aan den gemeente-opzichter van Hiilegom, die het terrein voor dit mooie raadhuis zoo artistiek heeft verzorgd. Thans wordt de eerewijn rondgediend. Ingenieur Hederijk is erkentelijk voor de woorden van dank tot hem gericht., Was spr. echter niet geholpen en in het bij zonder roemt hij den heer Vooren dan waren we nooit zoover gekomen. Spr. be sluit, met de beste verwachtingen te koes teren voor heb nieuwe bedrijf. Wethouder Balvers wil slechts een en kel woord spreken. Hij noemt het bedrijf een groot stuk werk en niet alleen een be lang voor de aangesloten gemeenten, doch een provinciaal belang. Als Statenlid weet spr., hoezeer de Commissaris der Koningin steeds belang stelde in dit werk en daarom is het des te spijtiger, dat Zijne Excellentie hier niet tegenwoordig wezen kan. Naast den dank aan allen, wil spr. er cp wijzen dat in onze gemeente in dezen geen koop mansstijl is gebruikt, dat Warmond bijv. geen duurder water erlangt dan Wij zelf. Het vriendschappelijke en zakelijke in ons aller stVeven, zal het Waterleidingbedrijf doen groeien en bloeien tot geluk van allen en niet het minst van hen, die slecht water hebben. De heer Vooren wil nog een woord spre ken over de toekomst. In een hoekje ziet spr. als weggedoken den directeur van het nieuwe bedrijf, den heer Payens. Door diens benoeming tot directeur, met voile instem ming van den raad geschied, is de goed koopste weg bewandeld. Spr. feliciteert den heer Payens hartelijk. Waar wij in hem be zitten een man van groote energie, zal hij behoefte hebben gehad om iets anders te krijgen dan het gewone en het vervult spr. daarom met blijdschap, dat hem deze fiieu- we taak is opgedragen. De grootst mogelij ke medewerking betoonde de directeur ons steeds en dit zal zeker zoo blijrven" Hierna voerden nog het woord de heer Loerakker, als het oudste raadslid; de heer Van de Poll, als voorzitter der commissie gedurende eenige jaren, terwijl verschillen de sprekers andermaal het woord voerden. Te rond lijden v. d. eersten bediende Monteban. Met vreugde wordt gewaagd over de schitterende resultaten, die de afd. Kruidenierswaren heeft bereikt, terwijl de bakkerij de verwach tingen zeer heeft overtroffen. De samenwer king tusschen personeel en leiders was uit nemend. In verband met het débacle der coöp. te Heemstede deelt het verslag mede, dat een dergelijk geval bij ons is buitenge sloten, zoodat de leden zich geen onnoodigen schrik behoeven te laten aanjagen. Bovendien, al zou er iets gebeuren, dan zet art. 36 v. d. Statuten, dat de leden slechts voor f 5 boven hun inlèggeld van f 10 aansprakelijk zijn. Uit het fin. verslag bleek, dat de omzet van den winkel gestegen is met f 11.459.53. Het overschot van den winkel gaf een vermeerde ring van f 6.668.36. Het overschot der bak kerij was f 2.328.975 hooger dan het vorig jaar. Het totaal overschot bedraagt ƒ24.944.495. Hierna gaf de accountant der Handelskamer een belansoverzicht. Bij de behandeling van het jaarverslag ontstond over de[post salarissen Dag. bestuur 'n groote ver warring, waardoor een zeer scherpe discussie ontstond en de verdere behandeling verscho ven werd ngar punt 8 der Agenda. Een der aanwezigen sprak nog zijn afkeuring uit over de verloting van de groote koek bij gelegen heid der feesten en tevens over het meedoen aan den étalage-wedstrijd. Deze spr. wensch te uitspraak der vergadering, dat zulks niet weder zal gebeuren. Bij de desbetreffende stemming bleek echter, dat alleen de voor steller tegen was. Als bestuursleden Werden herkozen de heeren J. A. Kauffman en F. Selhorst geko zen werd de heer G. van Ast. Als commissaris werd herkozen de heer A. Th. Kroone, geko zen de heer J. H. Gijzelaar. Het dividend voor de bakkerij werd gesteld op 9 voor den winkel op 4 Voor het personeelsfonds werd f 1000 uitgetrokken. Vervolgens 'kwam aan de orde Vaststel ling schadeloosstellingen waarbij de post sa larissen Dag. Bestuur verder werd behandeld. De heeren Balvers en Vooren zetten de werk zaamheden van het Dag. Béstuur uiteen en deelden mede, hoe deze gelden andere jaren onder een andere benaming verantwoord en uitbetaald werden. Wederom ontstonden vrij scherpe discussies 2 moties kwamen binnen, n.l. een v. d. heer C.-Veelenturf, dié zegt, dat f 825 in strijd is met de vergoeding en die alsnog de vergoeding wil geven voor den buiten de gewone werkzaamheden gepraes- teerden arb i 1, en een van den heer Schoone- veld over afkeuring over toeeigening. Bij zitten en opstaan werd over de 2de motie gestemd, die aangenomen werd, en waardoor' de motie Veelenturf verviel. Het bestuu kwam nu met het voorstel om de f 825 te mogen betalen voor dit jaar en f 900 uit te trekken voor de volgende jaren. Wederom knetterden discussies. Tenslotte werd de ver gadering geschorst tot over 14 dagen. Verhuring van weilanden. Woensdag had in het koffiehuis „De Zon", alhier, ten overstaan van Notaris M. Donker de open bare verhuring plaats van weiland en tuin- g ond, tcebehoorende aan het „Gasthuis of Oude Mannenhuis" te Wijk aan Zee. De uitslag was als volgt: 1. Weiland aan den Kerkedijk te Castri- cum, groot 1.54.50 H.A. Opgehouden. 2. Weiland nabij de Limmerlcoog aldaar, groot 2.15.30 H.A.; J. Brasser, Castricum, voor 260 per jaar. 3. Tuingrond nabij den Stetweg, aldaar, groot 2.02.10 H.A., in 2 perceelen; H. Nee lissen, Castricum, voor 310. 4. Weiland nabij den Limmerkoog, aldaar groot 2.22.70 H.A.; G. Veldt, Castricum, voor 150. 5. Weiland aan dc Groote Cie, 'nabij den Ouden Dijk te Heemskerk, groot 2.52.70 H.A.; C. Baltus, Heemskerk, voor 300. 6. Weiland aan den Kadijk bij de Een denkooi in de Wijkerbroek te Wijk aan Duin, groot 1.92.10 H.A.; J. Vessies q.q., te Beverwijk, voor 235. „Het toeken des Kruises". In het K. 'S. A.-gebouw werd gisteravond opge veerd, het tccneelspel ..Het teeken des Kruises". Zooals tc verwachten was, was Te rond 5 uur was deze schitterend ge- 1 u T Dammen. „Gezellig Samenzijn Het was de moeite waard cm dit prachtige -.peelde een comDinaLe-meaaille-wedstrijc! stuk te zien, en r'emand zal zich den gang tegen de R. K. Damcluo „Pot ons Pleizier dezen avond naar het K. S. A.-gebouw be te Sassenheim. Deze wedstrijd was spannend k'agen. Het stuk was mooi. Het tooneel- en zeer leerzaam. Het fraaie positiespel werd decoratief schitterend en costumes prachtig; afgewisseld met bnllant slagzetspel. Na 4 uur ück het spel boeide zeer, zoodat het pu- -p el ens vvas de laatste^ partij beslist, waarbij bliek den ganschen avond in spanning bleef. Dat cr genoten werd bewees wel het gulle en langdurige applaus, dat de arlisten in ontvangst hadden te nemen. Tijdens het laatste bedrijf werd, namens het K. S. A.-bcstuur, door den heer C. J. Mlermans, een wcord van dank gebracht aan de tooneelhsten en werd dun dames hu'de gebracht in den vorm van bloemen, lever-s werd bekend gemaakt, dat binnen korten tijd een tweede opvoering za! plaats hebben, om teleurgestelden tevreden te stellen. Ongeveer 300 belangstellenden zijn afgewezen moeten worden docr plaats gebrek. Het is derhalve ook nu weder gew.enscht, wanneer de datum van de op voering bekend is, zich spoedig 'van plaats bewijzen te voorzien. Het K. S. A.-r.estuur heeft goed werk gedaan, door zulke avonden te organ'see- ren. Ontvangt zij bij de biosccop-voorsiel- iingen groote waardeering, veel meer bij deze bij goede tooneeluitvceringen; immers heeft de film met haar onbegrensde moge lijkheden, veel aantrekkelijks; het tooneei met het warrne gesproken woord, spreekt directer tot de menschen en za! derhalve altijd zijn superioriteit behouden. Sassenheim met 119 won. Laten we hopen, dat G.S. deze nederlaag te Lisse' kan wreken en dan tevens beslag kan leggen op de medaille. Naar we vernemen, zal onze plaatsgenoot, de heer J. J. v. d. Loor, kampioen van Haar lem en omstreken, dit jaar zijn titel niet ver dedigen, dit is zeer jammer, daar nu geen Hillegommer in de. kampioenswedstrijden meespeelt. Postduivenver. „Vooruit". Boven genoemde vereeniging hield gisteren haar jaarvergadering in café Flora. De belang stelling was groot. De Voorz. opent de verg. en memoreert wat erir. de ver. in het afge- loopen jaar is gepasseerd. Tot zijn genoegen kan de voorz. constateeren, dat de jonge ver eeniging snel in groei en bloei is toegenomen en dat wat de sportiviteit der vereeniging betreft, zich „Vooruit" met de beste ver eeniging hier te lande kan meten. De penn. sloot zijn kas met een batig saldo waarna door accoordbevinding, de penn. onder denkzeg- ging gedegargeerd werd. Het nieuwe bestuur ik als volgt samengesteld 1ste voorz. H. Kraaij, C. Jansen Sctr. Penn., 2de voorz. W. Winnaar, 2ede Secr. H. Willemse, com missarissen de heeren P. J. v. d. Aar en W. Houtzager. De voorz. bedankt de leden voor hun trouwe opkomst en zegt, dat voor den a.s. winter iets georganiseerd wordt, dat zeker ce goedkeuring der leden zal wegdragen Hierna sluiting. Jaarvergadering „Onderling Belaing" Hill. Coop. Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging „Onderling Belang" vergaderde in café Flora alhier. De opkomst was best. De voorzitter, de heer C. W. van Maris, opent de vergadering met een woord van welkom, waarbij hij wees op de gunstige resultaten der vereeniging opzichtens het afgesloten boek jaar. De notulen werden daarna gelezen en onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag was keurig verzorgd en bracht woorden van dank aan de afgetreden bestuursleden en aan het personeel. Bij den aanvang van het boekjaar Binnen gekomen werd de thee rondgc- bfj'b'oeg het aantal leden 686. Toegetreden diend en werd het eerst het woord ge-1 zi'n 27 leden, afgevoerd 31, zoodat per 1 Sep. vcerd door den heer Krul, directeur van het I bet ledental 682 bedraagt. In het jaarverslag Rijksbureau voor Dr.nkwatervoorziening. wordt met leedwezen herinnerd aan het ovei- van zulke voorstellingen gegeven worden, za! het Verenigingsgebouw vele malen vol stroom en. De Haarlcmsche Rederijkers, die dezen avond qptraden, hebben een uitstekenden en gevestigden naam en die hebb ze in IJmuiden weer eer aangedaan. Het vlotte spel en de goede karakteruit beelding brachten het gewenschte effect te weeg; derhalve hebben de bezoekers eer geheelen avond genoten. De regie was van Gerard Nielerr en dat zegt genoeg. Daarenboven vervulde deze bekende auteur zelf de hoofdrol, waarin hij met zijn voortreffelijk spel weer veel te ge nieten gaf. Maar ook de andere rollen vonden een. goede vertolking, zooals die van den bier brouwer en zijn procuratiehouder; zooals van den boekhouder en diens schoonvader, terwijl de jongste bediende inderdaad heel aardig getypeerd werd. De overigen mogen eveneens genoemd worden. We kunnen dus van een succesvollen avond spreken. De pauzes werden afgewisseld met goedo muziek. R. K. Volksbond. Woensdag belegde de R. K. Volksbond (afd. Wijk aan Zee) eene ledenvergadering in café „Sonnevanck". De vorige vergadering was zoo slecht bezocht, dat met het oog op de verkiezing van een voorzitter opnieuw eene vergadering werd belegd, terwijl gehoopt werd op eene betere opkomst. Om hiervoor meer kans te hebben, kwam de heer Angenent uit Am sterdam eene spreekbeurt houden. De op komst bleek echter nog.weinig beter dan den vorigen keer. Bij opening door den waarne- menden voorzitter J. Bruineberg were mede gedeeld, dat de heer Angenent het eerst het woord zou voeren met het oog op tijdig ver trek naar Amsterdam. Ook de spreker betuigt zijn spijt over de slechte opkomst. Hij hoopt echter, dat de weinige aanwezigen het gehoorde aan de afwezigen zullen mededeelen. Het is een al gemeen, minstens een veelvuldig verschijnsel, dat er weinig organisatiegeest bij de menschen bestaat. Men is te oppervlakkig en dit voert niet tot opofferingsgezindheid.. Hierdoor zijn wij stoffelijk achteruitgegaan, leder onzer moet bereid zijn een offer te brengen tot wederopbouw van het maatschappelijk leven. Naastenliefde wordt weinig betracht. Het eigen ik staat vaak te veel op den voorgrond. En dit is de dood voor de organisatie. Een opzich zelf staand mensch kan niets grootsch tot stand brengen. Het is niet voldoende kat holiek te zijn tusschen de kerkmuren, en in het huisgezin wij moeten overal erï altijd in alles katholiek zijn. En hiertoe moeten wij gebracht worden door goede, geestelijke lei ding. Deze zal ons eene blijvende, stoffelijke welvaart schenken. De mensch moet verbe terd worden en dezen weg opgaande, ligt er nog veel braak'land voor den R. K. Volks bond. Die geestelijke opheffing kan verkre gen worden door het volgen van een apolo- getLchen cursus door algemeene communi ën door het houden eener retraite, en ook door het volgen van sociale cursussen. Onze leden moeten weten, wat er op maatschappe lijk terrein te doen is. Daarom tracht de R. K. Volksbon'd ook het stoffelijk belang zijner leden te behartigen. Een krachtig middel daarvoor is de vakorganisatie. „Zoek eerst het Rijk Gods en het overige zal u wor den toegeworpen." De leden moeten het stoffelijke niet van het Bestuur verwachten, want niet het Bestuur, maar de leden vormen de organisatie. Met een schoon slotwoord eindigde spreker zijn rede, die veel leerzaams bevatte en ten zeerste waard is, ernstig en vaak overwogen te worden. De spreker ver diende ten volle den dank der vergadering, die hem bij mende van den waarnemenden voorzitter werd gebracht. Hierna wordt de. agenda der eigenlijke vergadering afgewerkt. De notulen der vergadering van Maart, 1.1 worden op aandringen van B. Vosse alsnog voorgelezen, daar de vorige vergadering geschorst was. De penningmeester (Andr. Schelvis) brengt verslag uit van zijn gehouden beheer. Op een post (van het spaarbankboekje) wordt aanmerking gemaakt door B. Vosse. Deze meent, dat dit bedrag, bestemd voor een nieuw vaandel, hooger was. Dit wordt hem toegegeven. Er is met een gedeelte van dat geld een tekort van de kas gedekt. 'Het algemeen oordeel is, dat dit niet had mogen gebeuren. Men zal het bedrag zoo spoedig mogelijk aanvullen uit de eene of andere bate, van een feestavond, bijv. Nu volgt de verkiezing van een bestuurslid. Bij de eerste stemming wordt geene meerderheid ver kregen. Eene herstemming volgt tusschen de 2, die de meeste stemmen behaalden, n.l. J. Vosse en A. Schelvis. Az. Deze bedankt voor eene eventueele benoeming en met goedvinden van de vergadering wordt J. Vosse gekozen verklaard, die de benoeming aanneemt .en een plaats bezet aan de be stuurstafel. Nu moet uit het bestuur de voorzitter gekozen worden. Weer moet eene herstemming plaats hebben. Ten slotte is Alb. Schelvis, Andr.z. gekozen tot voorzitter, die de benoeming aanneemt. Bij de rondvraag ontstaat een lange discussie over 'tal dan niet aanhouden van de Volkskrant. Men besluit wie het blad lezen wil moet het zelf betalen „Hulp in Nood" wordt staande de vergade ring aangevuld met 2 leden, n.l. B. Vosse en P. Schelvisch Lz. Op de gebruikelijke wijze wordt de vergadering gesloten. 20 NOVEMBER. EtRSST KO, kS LA fr RE KOERS „St. Barbara". We herinneren no£ even aan de belangrijke vergadering welke St. Barbara heden (Donderdag) om half 8 houdt. Personal'a. Met ingang van 1 Jan '26 is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de St, Josephschool de heer F. Glasmeyer van Amsterdam. Tconeelvcorslelling. De Haarlemsche Rederijkers van „Alberdink Thijm" hebben hier gisteravond in bet R. K. Verenigings gebouw een voorstelling gegeven van het 3-bedrijvige tooneelspel „De Indringer", door Jan Grosfeld. Het tooneelstuk heelt reeds elders vele opvoeringen genoten, maar voor IJmuiden was het nieuw, zoodat een groot aantal liefhebbers van goed dilet- iaatenlooneel gisteravo.nd in de tooneelzaal van ons mooi R. K, Verenigingsgebouw verenigd waren. En wanneer er nog meer BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO ,(111*11 BAZEL ,,111 sibW-YORK ROME Geuoimen en oeiioren r'30,'wc.p„n. Ge vonden; een werkmansjas, een broche, een 'huissleutel, een werkmansbroek en een bijl, een damesportemonnaie mef inhfiud. Verloren: een autodeken. Weggevlogen: 2 duiven (z.g. raadsheeren). Veemarkt. Donderda gwaren op de vee markt te Hoofddorp aangeroerd 9 melk koeien, waarvan de prijzen varieerden tus. schen 220 en 315. Handel matig. Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de Raad in voltal lige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester baron Van Hardenbroek. Van de directie der posterijen is bericht ingekomen, dat van 8 Nov. af de postbestel- lir.genopZondagnietmeer zullen plaats hebben doch dat de correspondentie des morgens tusschen 8 en 9 uur van het kantoor kunnen worden gehaald. Van den directeur der gas bedrijven is een schrijven ontvangen, dat aan het verzoek om gasaanleg in de Duin laan zal worden voldaan, wanneer minstens 125 gasverbruik kan worden gegarandeerd. V£n de N.H. Vereeniging „Hst Witte Kruis" is een verzoek ontvangen om een subsidie voor de ontsmettingsdienst betreffende de instandhouding der ovens. Op voorstel vas» B. en W. wordt op dit verzoek niet ingegaan als zijnde van te weinig belang voor de ge meente. Bij den gemeente-ontvanger heeft kasopname plaats gehad en alles is in de beste orde bevonden. De rekening sluit met een bedrag van 6477.091/2. Het Prov. Wa terleidingsbedrijf heeft kennis gegeven, dat aan het verzoek om de buizen ten behoeve van de Haarlemmermeer in den berm van den Meerweg te leggen, zal worden voldaan. Omtrent den aftrek van 800 voor eerste levensonderhoud in de belastingwijziging is een brief van den minister ingekomen, waarin de mededeeling, dat Z.Exc. zich met dezen aftrek niet kan vereenigen. Bij den thans bestaanden onze keren toestand in het ministerie zal hierop later worden terugge komen. Van de afd. Bennebroek en O. van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" is een verzoek ingekomen om een verhoogde subsidie. Door den heer J. v. Lierop wordt dit verzoek nader toegelicht, waarop deze voorstelt de subsidie met 100 te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat het verzoek pas kort geleden was ontvangen en wil daar eerst met B. en W. nog eens over beraadslagen, en de bevindingen dan aan den Raad mededeelen. Spr. vindt op de onkostenrekening posten die hem te hoog voorkomen zooals bodeloon, drukwerk enz. Behoudens een kleine technische wijzi ging wordt de bouwverordening gewijzigd. Wethouder W. v. Waveren deelt nog mede, dat door den ingenieur van den Rijkswater staat ter secretarie is medegedeeld, dat de Rijksstraatweg 14 meter breed zal worden en dat de grond voor een voetpad door de eigenaars zal moeten worden afg. staan, hetzij gratis of bij onteigening. Wordt in handen van B. en W. gesteld. De Raad gaat gedurende een half uur in in geheime zitting na heropening heeft de stemming plaats voor gemeente-architect en wordt met algemeene stemmen de heer Ei- Kuit van Haarlem gekozen. Aan de nnieuwen een titularis zal worden medegedeeld, dat hij voorloopig gesteld voor een jaar op een jaarwedde van 600. v Door de heeren P. Zeestraten en C. Vis is de rekening over 1924 nagezien en volkomen in orde bevonden en aldus vastgesteld. De gemeente-begrooting 1926 wordt dan behandeld. De voorzitter stelt voor om het salaris van de wethouders van 25 op 30 gul den te brengen, gezien het vele werk, dat aan dit ambt verbonden is. De Raad gaat hiermede accoord. Verder deelt de voorzit ter nog mede, dat de post v^n 3000 voor het groote uitbreidingsplan belangrijk vermin derd kan worden, na de besprekingen met het architecten-bureau Cuypers. De heer Zeestraten zegt, dat een post van 1000 is uitgetrokken voor de Bennebroe- kervaart en vraagt wat daarvoor gedaan zal worden. De voorzitter antwoordt nog niet juist te kunnen Zéggen wat aan de vaart moet gebeuren, doch zal met den gemeente architect in overleg treden. Op verzoek van den heer Huisman zal het baggerwerk bij aanbesteding plaats hebben een waar nie mand meer het woord over de begrooting verlangt, wordt deze vastgesteld. Uitbreidingsplan. De eerste rekening door het architectenbureau Cuypers in gediend, bedroeg 2178.75, waarbij nog het maken van kaarten enz. kwam, tot een bedrag van 320. Dan was nog een plan voor het Duin ingediend a f 879. De voorzitter zegt, dat deze kosten wel wat hoog waren en hij daarom nog eens met den heer Cuypers heeft geconfereerd. Bij deze besprekingen voor een plan voor de geheele gemeente, is beslo ten de stukken grond, die gelegen zijn tus schen Binnenweg en Ringvaart, buiten schouwing te laten, alsook de grct.uen voor de ziekeninrichtingen bestemd. De tweede rekening voor het tiitbreidings:- plan bedraagt nu f 1408.95, daarbij de on kosten voor kaarten, enz. a f 320, zoodat het totaal nu f 1728.95 wordt. B. en W. stellen voor de opdrachten aan het bureau Cuypers te geven, hetgeen door den Raad wordt goed- gekeurd. De rioolbelasting wordt vastgesteld op f 122.50. Raadstukken. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot elcctrificatie van het aan de gemeente Spaarndam grenzende gedeelte onzer gemeente, voor zoover ge legen ten westen van de Groote Sluis, al daar en vragen in verband daarmede een orediet van 3500, Verlaging-tarief Electriciteit, B, en W. stellen den Rand voor om het tarief voor electriciteitsverhruik voor verlichting en huishoudelijke doeleinden te verlagen van 0.50 op 0.30 per K. W. U, voor de eer ste honderd K. W. U. per jaar, en voorts om voor elke 100 K, W. U. meer-verbruik. het tarief telkens met 2 cent te verlagen. Mestvaalten. B, en W. stellen den raad voor de politie-vercrdening te wiizigen in dien zin, dat het voortaan verboden is, mestvaalten te hebben op minder dan 50 mcief afstand van den rijksstraatweg Am sterdamHaarlem en op minder dan 20 me ter van eiken anderen weg in de gemeente. Gemeenteaad. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarleminerliede en Spaarnv/oude, op Zaterdag, den 21 Novem ber 1925, des voormiddags te half 10 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. In gekomen stukken. 2. Wijziging overeen komst levering van gas door Schoten. 3- Crediet uitbreiding clectriclteitsnet bij Spaarndam. 4, Wijziging tarief electrici teit voor verlichting. - 5. Wijziging alge meene politie-verordenig. 6 Vaststelling begrootingen, dienst 1926, met de daarmede in verband staande besluiten. Burgerlijke stand. Bevallen: G. M, Vree- negoor-Duivenvoorden d.; A. M. Wildschut- Cornet d. Ondertrouwd: C. L. Martron en B. Heer-" wig. Overleden; J. G. G, Feith, 64 jaren,; H* Schulpzand 87 jaren: C, C. van der Ven, 61 iareiw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2