Binnenlandsch Nieuws. PROF. Mr. P. J. M. AALBERSE OVER DE CRISIS. De onderteekening van het verdrag van Locarno en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond ïullen den Rijksdag in twee wetsontwer pen worden voorgelegd. Een rede van Mussolini bij de opening der Ita- iiaansche Kamer. De Franschen zullen in Syrië eene omsingelingsbewe- King uitvoeren. Wagens weersomstandigheden zijn in China de vijande lijkheden gestaakt. Onder de Radio-berichten: Painlevé verdedigt de financieele voorstel len der regeering. Herdenkingsdienst op zee ter hoogte van de gezonken •uikboot M 1. Bezoek van Henri de Jouvenel aan Londen. De afgestemde post is een daad van grove onhoffelijkheidop het beleedigende af. Meting van binnenvaartuigen. De onbewaakte overwegen. i De Rijksmiddelen. Hongaarsch transport. Renten invaliditeits- en ouderdomswet 1919. De leiding van het dienstvak. Nederlandsche R. K. Bond van Kruidenier svereenigingen. De Weldadigheidspostzegel. FINANCIËN. UITLOTINGEN. KERK EN SCHOOL De pastoor van Vlaardingen. De Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom. R. K. Universiteit te Nijmegen. De motie van Chamberlain De meerderheid van de leden der Labour Party stemde voor Chamberlains motie, on geveer 25 onthielden zich. De uitslag werd aet gelach en gejuich begroet. Nieuw-verwachte benoe mingen in Engeland. De functie van ondersecretaris van Bui tenlandsche Zaken, vrijgekomen door de be noeming van Mc Neill tot onderminister van .'inanciën, zal waarschijnlijk worden bezet Poor het Lagerhuislid J. F. Hope. Volgens de „Daily Telegraph" zal lord 'Abernon als Engelsch gezant te Berlijn orden opgevolgd door Sir Horace Rum- old, den tegenwoordigen Engelschen ge- ant te Madrid, of door Sir George Graham -lie Engeland thans te Brussel vertegen woordigt. Twee Duitsche wetsont werpen. De resultaten van de onderhandelingen tc Locarno zullen aan den Rijksdag in den vorm van twee wetsontwerpen worden voor gelegd. Het eene omvat de te Locarno ge parafeerde verdragen, het tweede machtigt de rijksregeering Duitschland tot den Vol kenbond te doen toetreden. Men neemt hier aan, dat de datum der buitengewone vergadering van den V.B.- Raad, waarin de toetreding'zal worden be handeld, bij de onderteekening der verdra gen van Locarno te Londen zal worden vast gesteld. Een gevecht tusschen com munisten en Hitlerianen. Een groot aantal communisten en aan- angers van Hitier geraakte Woensdagavond laags in de grootste vergaderzaal van Chem- r.itz, waar een van de Volkische leiders sprak over „Lenin of Hitier" 60 personen, onder wie twee politieagenten, werden ernstig ge wond. Meer dan 1000 bierglazen, 500 kop jes en ongeveer 60 tafels en stoelen werden volkomen vernieldDe schade wordt op 15.000 M. geschat. De zaak-Bothmer. Het vonnis in het Potsdamsche proces tegen gravin v.Bothmer is eindelijk gevallen. Beklaagde is wegens tien gevallen van dief stal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en wel vier maanden voor de diefstallen te •Poltzin en acht maanden voor die te Potsdam. Een geweldige menschenmassa wachtte voor het rechtsgebouw op den uitslag. Een sterke politiemacht moest zorgen voor de handhaving van de orde. Von Richthofen. Woensdagavond is aan het Potsdammer station de trein aangekomen, die het stof felijk overschot van den beroemden Duitschen oorlogsvlieger Manfred v. Richthofen uit Frankrijk naar Duitschland heeft overge bracht. Op het perron waren talrijke vroe gere kameraden, vertegenwoordigers van de rijksweer, luchtvaartt: en politieke or ganisaties, o.a. van de Rijksvlag aanwezig. De wagon met de lijkkist was geheel met kran sen opgevuld. Een groote menschenmenigte was voor het station aanwezig. De rouw dienst en de' begrafenis zullen hedenmiddag plaats hebben. De nood van den Duit- schen landbouw. De D.-nat. partij heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend om een speciale com missie in te stellen, tot taak hebbende, de regeering voorsteUen te doen tot verlichting van den ernstigen noodtoestand bij den-land bouw. De bomaanslagen in Hongarije. In het proces betreffende de bomaansla gen werd de voornaamste dader Marffy ver oordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf, .een rail- lioen kronen boete en 10 jaar ambtsverlies. Zijn medeplichtigen kregen gevangenisstraf fen van verschillenden duur. De opening der Italiaan- sche Kamer. De Kamer heeft haar werkzaamheden her vat. Alle afgevaardigden der oppositie behalve die van den Aventijn waren aanwezig. Mussolini werd bij zijn binnentreden in de zaal zeer toegejuicht. De Kamervoorzitter herinnerde aan het complot tegen Mussolini en dankte God, dat zijn leven was gespaard. Mussolini, opnieuw toegejuicht, nam ver volgens het woord ter uiteenzetting van het werk der regeering. Hij zeide zich te verheu gen over het te Washington verkregen ac- coord en bracht hulde aan de onderhande laars en de leden van het kabinet, met name aan Federzoni, die de binnenlandsche poli tiek zoo krachtig leidt. Thans, zeide hij, wordt de binnenland sche toestand door het fascisme volkomen beheerscht. In alle deelen der wereld spreekt men ten gunste van of tegen het fascisme, maar dit is een zuiver Italiaansche uiting. Geen enkel regiem is in Italië ooit ten val gebfacht tengevolge van den druk uit hel buitenland. Op deze pressie antwoordt het land als één man. (alg. toej.) Mussolini doet dan voorlezing van ver schillende wetsontwerpen en besluit De nieuwe generatie beleeft een historisch oogenblik, waarop de grondslagen worden gelegd voor de toekomstige macht van Ita lië, (toej) Stefan Raditsj in de re geering. De partieele regeeringscrisis is, naar uit Belgrado wordt gemeld, opgelost door op neming van Stefan Raditsj, den leider van de Kroatische Boerenpartij, in de regeerings Pasjitsj, ter vervanging van den afgetreden minister van onderwijs. De onrust in Turkije duurt nog voort. De „Times" meldt uit Konstantinopel, dat de Woensdag gehouden vergadering der Volkspartij, die in de Nationale Vergadering de meerderheid heeft, besloten heeft de be voegdheden van de rechtbanken ter verde diging der onafhankelijkheid, nl. om dood vonnissen uit te spreken en te laten uitvoè- ren, met zes maanden te verlengen 'voorts om het thans geldende oorlogsrecht in de oostelijke vilajets met een geheel jaar te ver lengen. Dit laatste besluit is niet slechts als het ge volg der sporadisch voorkomende onlusten in Koerdistan te beschouwen, doch moet als een deel der militaire voorbereiding worden opgevat, welke Turkije met het oog op de beslissing inzake de Irakgrens treft. Een waarschuwing der regeering. De regeering heeft een waarschuwing ge publiceerd, inhoudende, dat zij elke bijeen komst voor het parlement of elders van af gevaardigden, die voornemens zijn op Zater dag a.s. een Kamerzitting buiten het parle mentsgebouw te houden, met geweld zal verhinderen. De opstand in Syrië. Het meerendeel der opstandelingen is uit de omgeving van Damascus noordwaarts teruggetrokken in de richting van Homs en zuidwaarts naar Zuid-Libanon. De val van Mersjiayoen, welke thans door de Franschen wordt erkend, brengt Zfiid-Libanon op den voorgrond der Syrische gebeurtenissen, daar de aldaar gevestigde stammen, die naar ge meld wordt, nog zeer rumoerig zijn, zich bij de Droezen zouden kunnen aansluiten. Naar verluidt voert Said Atrasj het bevel over de operaties in dit gebied zijn volge lingen worden er van beschuldigd in Kawka- ba excessen te hebben begaan waar zij vrou wen hebben aangerand en gedood. Het is echter moeilijk betrouwbare berichten te verkrijgen en de verhalen over excessen der Droezen moeten met voorbehoud worden aanvaard. Er gaan geruchten dat de Droezen bereid zoudenzijn over vrede te onderhandelen eenige notabelen der Droezen deelden mede dat dit niets nieuws is, daar zij eenigen tijd geleden reeds uiting hebben gegeven aan hun bereidheid in onderhandeling te treden over een vrede, gebaseerd op volledige auto nomie. Een Fransche omsinge lingsbeweging. De „Chicago Tribune" meldt uit Beiroet De Franschen hebben een begin gemaakt met twee groote omsingelingsbewegingen, die bestemd zijn om Libanon van rebellen te zuiveren. De aanval der Droezen op Bourghez mis lukte volkomen. Zeven vliegtuigen bombar deerden Marsjiayoen, waar de positie der Droezen onhoudbaar is. Fransche versterkingen naar Damascus. Uit Bagdad wordt gemeld, dat Woensdag aangekomen reizigers mededeelden, dat in Beiroet vier regimenten Fransche cavalerie zijn geland, welke met spoed naar Damas cus worden gedirigeerd, waar tengevolge van het gebtek aan troepen de toestand slecht is. De Droezen-leider Atrasj heeft zich ver plicht het leven en eigendom der bevolking te beschermen en geen verdere pogingen te doen om Damascus te veroveren. Beschieting van een huis met gewonden. Uit Londen werd dezer dagen gemeld, dat het Deensche hospitaal in Nebk, bij Da mascus, door de rebellen was besclot n. De Deensche regeering, die officieel hier omtrent niets had vernomen, liet bij den Deenschen consul te Beiroet inlichtingen in winnen. Blijkens een draadloos bericht heeft de consul gerapporteerd dat het hier het huis van ds. Prip in Deirakwah betieft, dat den 6en November door de revolutionnairen werd aangevallen, daar eenige gewonde Fransche soldaten er de wijk hadden genomen. De heer en mevr. Prip bevinden zich sedert den 12en November in Beiroet. Zij verkeeren in goeden welstand. Opgemerkt wordt dat het telegram niet van Nebk spreekt het hospitaal aldaar kan bezwaarlijk zijn aangevallen, daar de bouw nog niet geheel voltooid is. De toestand in China. Volgens met elkaar overeenkomende be richten uit China is de burgeroorlog daar te lande niet afgebroken op grond van het ver standig inzicht der leiders, doch tengevolge van het intreden van den winter. Het is onder de bestaande weersomstandigheden voor de legers n.l. onmogelijk, de campagne voort te zetten. Deze toestand zal tot April voortduren. Daardoor wordt een geweldige las t gelegd op de arme boerenbevolking, bij wie' anderhalf millioen soldaten worden ingekwartierd. Te Tokio is men van meening, dat Tsang Tso Lin de voorbijgaande nederlaag, die hij tegenover Feng Joe Hsian heeft geleden, heeft aanvaard, dat Feng thans volkomen baas is over de provisioneele regeering en haar onderhandelingen zal beheerschen. Het heet dat STsang in strijd met den raad en dringende vertoogen van Japan den oorlog heeft doorgezet, Japan was n.l. van meening, dat de uitslag van een oorlog twijfelachtig zou zijn en den toestand in Mandsjoerije in gevaar zou brengen. Feb bet aitstekendste aan te ,iecLn dat temanj wenschen kan, boe zal le wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. Na Mr. Marchant, Mr. Heemskerk en Ir. Albarda, die hun standpunt inzake de af stemming van den post van het Gezant- srhap bij den H. Stoel, in de „Tel." hebber uiteengezet, doet Prof Mr. Aalberse, den oud-minister van A., H. en N. zulks van het standpunt der Katholieken. Prof. Aalberse begint zijn artikel met te verwijzen naar de korte, duidelijke, voor geenerlei misduiding vatbaré verklaring door Mgr Nolens in de Tweede Kamer af gelegd, onmiddellijk nadat de heer Kersten zijn amendement had toegelicht. In deze verklaring, blijkbaar met groote zorgvuldig heid en volkomen openhartigheid opgesteld, is de positie der Katholieken precies en volledig aangegeven. Zij luide als volgt: „Ik vraag mij af in welk ander land het nog mogelijk zou zijn, dat ieder jaar bij amendement getracht wordt een Gezant schap op te heffen. Ik irfeen, dat die vraag gerechtvaardigd is met het oog op de noodige continuïteit in buitenlandsche verhoudingen, en met het oog op de waardigheid van de daarbij be trokken mogendheden. Ik veronderstel, dat de voorsteller van dit amendement, evenals de leden, die er over moeten stemmen, op de hoogte zijn van den loop van zaken; hoe in 1915 op grond van 's lands belang met medewerking van alle groepen der Kamer en zonder be- ginselbezwaren een tijdelijk gezantschap bij den H. Stoel werd gevestigd en op welke gronden, dat in 1920 werd bestendigd. Wat mij betreft, ik acht het overbodig voor den zooveelsten keer die gronden te ontvouwen. Die motieven van algemeen be lang zijn onverzwakt blijven voortbestaan Het is overigens duidelijk, dat dit gezant schap nu het eenmaal is ingesteld voor ons Katholieken een bijzondere betee- kenis heeft, en de opheffing daarvan, vooral met het oog.op de hoofdmotieven, die som migen bewegen dit voorstel te doen of te steunen, uiterst grievend zou zijn. In die omstandigheden zullen wij bij aan neming van dit alnendement ernstig moeten ove/wegen of wij onze stem aan de begroo ting van buitenlandsche zaken kunnen geven. Wij zullen ook de vraag hebben te be antwoorden of wij steun kunnen verjeener. aan .welk kabinet dan ook, voortgekomen uit groepen, aan welker medewerking de opheffing van dezen gezantschapspost zou zijn te wijten." Met deze duidelijke verklaring waar schuwde Mgr. Nolens voor de gevolgen van het amendement-Kersten. „Men heeft zoo vervolgt Prof. Aal berse deze waarschuwing onverstandig genoemd." „Er werd gezegd: door vooraf in 't voor uitzicht te stellen, dat bij aanneming van het amendement de coalitie verbroken zou worden, heeft hij de vrijzinnig- en de so ciaal-democraten voor het dilemma gesteld: öf wel naar hun zakelijke overtuiging tegen het amendement te stemmen, en dan mee werken aan het behoud der Rechtsche coa litie, óf wel vóór dat amendement stem men, en daardoor de coalitie te doen sprin gen; hij had moeten begrijpen, dat die ver zoeking voor menschelijke zwakheid te groot was. Ik zal.hierover kort zijn. Wat de sociaal-democraten betreft, gaat de redeneering al vast niet op. De heer Vliegen verklaarde uitdrukkelijk, dat zijn partijgenooten vóór het amendement zouden stemmen, omdat zij het belang van het be houden van dit Gezantschap in de huldig» omstandigheden niet meer inzagen. De heer Marchant daarentegen zei «het onomwonden: staande voor de keuze: óf wel behoud van een nuttig Gezantschap, óf wel het uiteengaan der coalitie, aarzelde hij niet, het laatste te kiezen. Ik zal hier niet herhalen, met welke epi theta ornantia „Het Vaderland" vóór de stemming een dergelijke taktiek heeft ge qualificeerd, wil men: gebrandmerkt. Maar ik constateer het feit, dat de heer Marchant hierdoor de politieke leiding nair bij het in 't leven roepen van het confilct. En ik meen, dat volgens den constitutioneel- parlementairen regel: „quicasse, paie", hier uit voor hem een zeer ernstige consequen tie volgt. Hij durve haar thans ook aan! Maar wat het verwijt betreft, tot Mgr Nolens gericht, dat hij deze taktiek als 't ware uitgelokt heeft, en er daardoor mede verantwoordelijk voor zou zijn, dit valt met kracht af te wijzen. Het tegendeel is waar. De waarschuwing voor de gevolgen was, zeker, formeel ook gericht tot de Christelijk- Historischen, doch alleen formeel, omdat zij hun sinds lang bekend waren; maar fe.celijk en in hoofdzaak was ze juist ge richt tot de vrijzinnig- en söciaal-democra- ten. Zij mochten niet in den waan verkee ren, dat als door deze daad vgn hen de coalitie uiteen zou gaan, daarmee voor hen den weg zou gemaand worden voor een mo gelijk samengaan met de katholieken. Dat dit hun vierkant vooraf gezegd werd, was eerlijk. Ware het onuitgesproken ge bleven, dan zouden zij thans minder be schaamd staan kijken bij de ingeworpen ruiten. Zij stemden vóór het amendement-Kersten niet wegens, doch niettegenstaande Nolens' uitdrukkelijke waarschuwing. Maar daarvoor staan zij dan ook alléén voor de gevolgen hunner- daad verantwoor delijk." De Nederlandsche delegatie op de conferentie te Parijs. Op de door den Volkenbond bijeengeroepen conferentie, die 20 November te Parijs aan vangt betreffend de meting van binnen vaartuigen, zal de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd zijn door Mr. G. van Slcoten A.zn., Raadsheer in het Gerechts hof te 's-Gravenhage en Ir. A. van Driel, scheepsbouwkundig adviseur bij de^Scheep- vaartinspectie. Indien dit noodig mocht blijken, zal de heer L. Meijers, referendaris aan het Departement van F.nanciën, als derde gedelfegeerde optreden. Een nieuw schrijven van het R. K. Werk liedenverbond aan de Spoorwegen. Gelijk bekend, heeft het R. K. Werk liedenverbond zich de vorige maand ge wend tot de direqtie der Nederlandsche Spoorwegen en haar verzocht middelen te beramen, om een einde te maken aan de vele ongelukken, die op de onbewaakte overwegen plaats hebben, althans de kans daartoe op die overwegen tot het uiterste te beperken. Gevraagd werd of bijv. door toepassing van electrische lichtse nen of schellen het euvel niet aanzienlijk zou kunnen be perkt worden. De Directie antwoordde op dit verzoek niet voornemens te zijn tot toe- pass.ng van dergelijke toestellen over te gaan, wijl naar haar meening, die toestel- en het gevaar bij onbewaakte overwegen vergrooten, „omdat zulke automatische toe stellen niet zoodanig te maken zijn, dat weigeren is buitengesloten en dat in dat geval het publiek, dat op de toestellen vertrouwt, zich aan grooter gevaar bloot stelt dan wanneer het weet op e.gen op lettendheid te zijn aangewezen." Uiteraard heeft dit antwoord- het R.K. Werkliedenverbond niet bevredigd en zijn bestuur heeft thans opmeuW tot de Direct.e een schrijven gericht, waarin wordt mede gedeeld, dat van den inhoud van het schrij ven der directie met verwondering en teleurstelling is kennis genomen. Adressant wijst er op, dat een beroep op de onvol maaktheid der aan te wenden middelen niet opgaat. Het moge, zoo -luidt het verder in het schrijven, waar zijn, dat nog geen volmaakt zekere beve.ligingstoestellen zijn uitgevon den, dit kan en mag o. i, geen reden zijn om niet te doen wat mogelijk is. Op welk terrein der techniek trouwens is het volmaakt-betrouwbare bereikt? Wanneer U nadenkt over de consequen ties in het geheele maatschappelijke leven van een standpunt, als door U ten opzichte van de onbewaakte overwegen ingenomen, dan moet U inzien, welke groote gevaren overal zouden worden opgeroepen. Wij hopen en vertrouwen, dat U alsnog zult doen, wat nagenoeg overal elders ge beurt: het mogelijke aanwenden om onge lukken te voorkomen en zijn er zeker van, dat U den dank van het Nederlandsche volk zult oogsten." Blijkens het maandelijksch overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen, hebben deze in October f 570.800 meer opgebracht dan in October van het vorig jaar. Het bevredigend kartakter van deze uitkomst treedt sterker naar voren, wanneer men de wisselvallige successierechten buiten beschouwing laat. Deze zijn bij de opmerkelijk hooge opbrengst van f 5.404.800 verleden jaar f 1. 771.000 ten achter gebleven. Maar zonder successie- echten wordt het resultaat voor de overige middelen een accres van f 2.342,00, in stede van den thans geboekten bescheiden voor uitgang van nog geen 6 ton. In de eerste plaats zijn het de invoerrechten geweest, die tot dit belangrijke accres hebben bijgedragen, en wel met f 1.579, 760. Overigens ontloopt de opbrengst over October die van Septem ber niet veel. Zoowel de loodsgelden als het statistiek- echt, beide barometers van het handels verkeer, gaven iets lagere opbrengsten van :esp. f 6000 en f 15.000, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de verge lijking gemaakt wordt met ongewoon hooge opbrengsten van October 1924. Ondanks de geringe achterstanden bij verleden jaar, mag men hieruit een voortschrijdende levendig heid op het gebied van handel en verkeer af leiden. Ook de andere barometers van het economische leven geven een iets hoogeren -tand aan, zonder nochtans tot overdreven optimistische conclusies aanleiding te geven. Zoo hebben de zegelrechten f 217,964 meer, de registratierechten f 50,385 meer opgele verd. Bij de zegelrechten heeft de beursbelasting een rol van beteekenis gespeeld. De opbrengst er van was 3.2 ton hooger dan een jaar ge leden. Met een bate van 641.600 een hooger oedrag dan sedert November 1920 is voor gekomen, legt dit cijfer sprekende getuigenis af van de levendigheid m de zaken aan de effectenbeurs, waar rubber nu reeds sedert eenige maanden troef is. Sedert het begin des jaars is er nu voor de zegelrechten een stij ging van f 4.254,000 voor de registratie rechten echter een achterstand van f 1.472,000 tegenover verleden jaar. Een noemenswaar dige stijging, f 479.200,, was er bij de divi dend- en tantième belasting, waarvan men nochtans de beteekenis niet mag overschat ten, aangezien de vergelijking wordt gemaakt met een maand, waarin de opbrengst onge woon laag was. De inkomstenbelasting heeft ;edert het begin des jaars een achterstand van f 3,799,000 aan te wijzen, nadat October een klein nadeelig verschil f 10.500) had ver toond. De oorzaak van de vrij groote daling voor de eerste tien maanden blijkt intusschen geheel op rekening te komen van geringere oaten uit vroegere dienstjaren. Bij de grond belasting was.in de altijd schrale October- maand een stijging van f 26,235, die het accres sëdert 1 Januari tot f 1.474.0Q§ deed oploo- pen. Het personeel gaf weliswaar voor de af- geloopen maand een daling van f "818, 500 te zien, maar men bedenke, dat de vergelij king wordt gemaakt met een vrij gunstige Octobermaand van 1924. In elk geval is er voor de eerste tien maanden nu nog een accres van f 2,419,000 bij dit middel. Bij de ver mogensbelasting een stijging van f 41,500 in October en van f 265,000 sedert het begin „es jaars. De tabaksaccijns bracht f 332,500 meer op, doch overigens geven de accijnzen geen gr iote verschillen te zien. Het belangrijkst nog de vooruitgang van f 226.000 bij de uiker, welke sedert het begin des jaars een vermeerdering van f 2,727,475 heeft aan te wijzen. Het gedistilleerd wijst een accres aan van f 53.000 (overigens niet veel meer dan 1 pCt.) Geslacht, zout en bier gaven in Octo- aer resp. f 12,100, f 26,300 en f 50.100 meer. Voor laatstgenoemd middel is er over de eerste tien maanden het aanzienlijke accres van f 3,226,500 te vermelden. -Ten slotte valt nog te vermelden een stijging van f 98,500 bij de domeinen, welke c^en vooruitgang sedert het begin des jaars tot f 335,587 deed aangroeien. De inkomsten ten bate van het Té'ening- fonds zijn in October 2% ton beneden ver leden jaar gebleven, in- hoofdzaak, door eenigen achterstand bij de verdedigingsbe lasting II en bij de opcenten dér inkomsten belasting. Voor -de eerste tien maanden be draagt het nadeelige verschil tuim f 1 3/4 millioen, een bedrag, dat echter tegenover het bovenvermelde accres bij de gewone middelen weinig te beteekenen heeft. Het Ned. R.K. Huisvestings-Comité deelt mede, dat in de vergadering van Zaterdag 7 Nov., de datum van het eerstvolgend Hon gaarsch transport is vastgesteld Vertrek Budapest 14 December. Aankomst Holland 16 December. Vertrek Holland 21 December. Tevens deelt het Comité mede, dat de Liga heeft geschreven, dat herhaaldelijk bij de aflevering van liefdesgaven blijkt dat de paketten niet met den origineelen inhoud zijn aangekomen en, dat zelfs liefdesgaven niet aankomen. De Liga heeft reeds vroeger strenge maatregelen genomen waardoor het- onmogelijk is dat onbevoegden de paketten in Handen krijgen. Toch houden de reclames aan. Dientengevolge wordt verzocht, de vol gende maatregelen te willen nemen. Behal ve het adres op het colli moet zich ook in het colli een adres apart bevinden, alsmede de volledige lijst van den inhoud. De kinderen behooren slechts die pakket ten in den trein mede te nemen, die gemakke lijk in de wagens zijn onder te brengen, ter wijl de groote en zware zooveel mogelijk naar Den Bosch moeten worden gezonden. Alleen dan kan het Comité voor de goede overkomst der goederen instaan. De treincommandant is rëeds last gegeven dat van nu af, behalve bovenbedoelde klei nere bagage der kinderen, geen pakketten mogen worden aangenomen zonder „Be- scheinigung." Op 1 October 1925 werden 5307 wedu- wenrenten en 7210 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 46.495 personen in het genot verkeer den van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoden 10.660 personen eer, invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op voi engenoemden datum 96.211 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Eenhoofdige of meerhoofdige? Door het Tweede Kamerlid, den heer Boon zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Minister voorne mens is te bevorderen, dat de éénhoofdige leiding van het dienstvak der Posterijen, der Telegrafie en der Telefonie, wordt vervan gen, door een meerhoofdige? 2. Zoo ja. welke zijn dan de motieven die den Minister hebben bewogen af te wiiken van de eerst onlangs genomen beslissing ten gunste der éénhoofdige leiding? 3. Indien vraag 7 bevestigend wordt be antwoord. is dan de Minister bereid aan de Staten-Genevaal volledige opgave te ver strekken der gegevens, die haar in staat zui len stellen deze wisseling van stelsel te be- oordeelen? Donderdag 12 November j.l. hield de Ned. R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen te Utrecht een Algemene vergadering, welke werd begdnnen met'en H. Mis in de kapel van het gesticht St. Joannes de Deo, opge dragen door den Geestelij k-Bondsadvir.eur de Weleerw. Heer G.A. Smit te Utrecht. Na het evangelie hield de Eerw. Advi seur een korte toespraak, tot de in grooten getale opgekomen afgevaardigden van den bond, waarin hij er zijn vreugde over uit sprak op dezen voor den bond zoo gewich- tigen dag, waarop de organisatie zal worden toegewijd aan Jezus' H.1 Hart, het Offer van Calvarië voor hen te mogen opdragen. De ge wijde redenaar wekte allen op met grooten eerbied en godsdienstzin dit H. Misoffer bij te wonen, opdat Chritus' zegen als een kost baren dauw moge neerdalen in een open akker en moge meegedragen worden naar aller huisgezinnen en vereenigingen ten zegen van den geheelen kruideniersstand van Ne derland. Na de H. Mis begaven allen zich naar het bondsbureau, waar het H. Hart-beeld prijkte tusschen een schat van bloemen en kaars licht gegeven door hoofdsbestuur en af- deelingen. De Eerwaarde Bondsadviseur verrichtte de plechtigheden van de intronisatie. In zijn toespraak wenschte hij allen geluk met dit heerlijke begin van de bondsver gadering, waaruit blijkt, dat niet alleen de stoffelijke, maar ook de geestelijke belangen worden behartigd. Herinnerend aan de be loften door Christus gedaan aan de H. Mar- garetha Maria is de gewijde spreker er van overtuigd, dat van hieruit Jezus alle leden van den bond zal zegenen en troosten, als er zich moeilijkheden zullen voordoen. Al zijn de moeilijkste dagen op dit oogenblik voor den bond voorbij, toch zullen er nog wel eens oogenbiikken van moedeloosheid kunnen komen. Doch dan zal Jezus' H. Hart sterkte en moed brengen om vol te houden en voor de moedeloosheid een krachtig en groot vertrouwen in de plaats komen. Na de plechtige intronisatie werd het woord gevoerd door den heer J. Pepping, uit Den Haag, die het initiatief tot het schenken van dit beeld heeft genomen. Spr. is er ver heugd over te kpnnen mededeelen, dat alle leden van den bond hiertoe hebben bijge dragen en zelfs van buiten den bond belang stelling is getoond. Spr. biedt het Hoofd bestuur dit geschenk aan voor het vele werk, dat voor den bond wordt verricht. De bondsvoorzitter, de heer J. Nooijen, uit Den Haag, aanvaardt het beeld gaarne en verklaart ontroerd te zijn over de spontani teit, waarmede de afdeelingen hieraan heb ben bijgedragen. Spr. dankt den Eerw. Bonds-adviseur voor het opdragen der H. Mis en het verrichten dezer plechtigheid en wekt allen op onder den zegen van Jezus' H. Hart mede te werken aan den uitlpouw van den bond. Nog voerden het woord de Heer Braban der, Directeur van het Hanze-bureau in het Aartsbisdom, de bondssecretaris de heer Van Beek, waarna allen zich begaven naar Hotel „Noord-Brabant", waar om 2 uur de algemeene vergadering door den Voorzitter met den Christelijken groet werd geopend. De Voorzitter van de Afd. St. Servatius té Utrecht, de heer A. C. van Ling, heette de vertegenwoordigers der afdeelingen eü be langstellenden waaronder was de WelEerw. Heer Hendrix, geestelijk-adviseur van de Haagsche afdeeling, die ook de morgen plechtigheden bijwoonde, welkom in Utiec.it en sprak zijn beste toenschen uit voor het welslagen van deze vergadering. Vervolgens hield de voorzitter, de heer J. Nooijen, de i openingsrede, waarin hij'me moreerde het overlijden van het Hoofd-be- stuurslid den heer W. Hooijman, te Arnhem en zijn vreugde uitsprak over de toetreding van "de Twentsche Inkoop-Centrale te Hen gelo. De bond mag zich in een gestadigen groei verheugen, en allerwege blijkt in het lartd er groote belangstelling voor te komen. Niet het minst is deze vooruitgang toe te schrijven aan de groote solidariteit, welke in den bond blijkt te bestaan, waardoor het mo gelijk is de stoffelijke belangen van de leden door steeds verdere doorvoering van den geconcentreerden inkoop, te behartigen. Herinnerend aan de plechtigheden van hedenmorgen hoopt spr., dat de vele vakge- nooten, die nog in neutrale organisaties zijn georganiseerd, zullen inzien, dat hun plaat is in dezen Katholieken bond, waarin ge werkt wordt voor hun godsdienstige belan gen, maar de stoffelijke niet worden verge ten. Spr. uit den wensch, dat deze vergadering een nog grootere periode van bloei voor de organisatie zal inluiden. Na de met luid applaus begroette ope ningsrede van den voorzitter, stelt de heer ValkenhoefVan Rossum uit Amersfoort voor het volgende telegram te zenden aan Mgr. dr. Nolens, voorzitter van de R.K. Kamerfractie te 's-Gravenhage. „De Ned. R.K. Bond van Kruideniers ver., in bondsvergadering te Utrecht bijeen, spreekt zijn verontwaardiging uit over de in de Tweede Kamer gevallen beslissing in zake het gezantschap bij Z-H. den Paus, waardoor de Katholieken van Nederland ten zeerste zijn gegriefd en brengt U hulde voor krachtdadig optreden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De notulen van de vorige algemeene ver gadering worden goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur om bij de berekening van het onkostencijfer van het hondsjaar 1925 de leverantie van de fir ma Broek en Koetsier voor 1925 onbelast te laten, wordt goedgekeurd. Eveneens vereenigt de vergadering zich ir.et het voorstel om over te gaan tot reor ganisatie van de Inkoopcommissie, waarin iedere afdeeling voortaan een vertegen woordiger zal kunnen aanwijzen. Na eenige discussie wordt besloten, dat de onkosten vair de Inkoopcommissie door den bond zullen worden gedragen. Naar aanleiding van deze reorganisatie treden de thans fungeerende leden der In koop-commissie, de heeren van Beek, Otter- lo en Sluijters af. De voorzitter brengt deze heeren hartelijk dank voor de wijze, waarop zij de belangen van den bond tot aller tevre denheid hebben behartigd. In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer Hooijman, werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen, de heer J. Cornman te Amsterdam, die deze benoe ming ran-'aardde. De voorzitter brengt rapport uit over de plannen, die bestaan voor het houden van een vakbeurs. De daarvoor benoemde voor- loopige commissie is in contact gekomen met den Raad van Beheer van de Neder landsche Jaarbeurs en zal trachten in over leg en samenwerking met genoemden Raad de groep „Consumptie", die op de Jaarbeurs thans niet voldoet, tot grooteren bloei te brengen. De secretaris, de heer Van Beek, doet mededeeling van de met den Raad van Beheer gevoerde besprekingen en corres pondenties, waarna de vergadering op de daarin vastgestelde voorwaarden hare goed keuring hecht aan het voorstel om met den Raad van Beheer samen te werken. Het rapport in zake de „Zelf-import" wordt in handen gesteld van de nieuwe in koop-commissie, waarvoor de leden binnen een maand na deze vergadering door de af deelingen moeten zijn aangewezen. Bij de rondvraag worden door enkele af gevaardigden besprekingen gevoerd over den straathandel, het cadeaustelsel, prijsver- knoeiing van verschillende artikelen. De voorzitter zegt ernstige overweging van het gesprokene toe. De heer Pepping breekt een lans voor het organheeren van een retraite, uitsluitend voor leden van dezen bond. De voorzitter geeft in overweging in het bondsorgaan hier voor de noodige geestdrift te wekken. De bonds-adviseur, kap. Smit, spreekt nog een enthousiast slotwoord, waarin hij nulde brengt aan den goeden geest, die in den bond heerscht en zich getroffen ver klaart, dat uit de vergadering een voorstel tot het organiseeren van een retraite voor de leden is gekomen. F~~ wekt op tot een heid en saamhoorighei dan zal de midden stand waaruit nog steeus de meeste priesters voortkomen, blijven de krachtigste steun pilaar van Kerk en Staat, Na een dankwoord van den Voorzitter wordt daarna de vergadering gesloten. NAZORG VAAR T.B.C.-PATIENTEN. Samenwerking tusschen de ver schillende organisaties. Om onderlinge samenwerking en voor lichting te bevorderen, hebben dezer dagen de organisaties, die reeds practisch de na zorg voor t. b. c.-patiénten toepassen, te Amsterdam een vergadering gehouden. Besloten werd een centraal comité te stichten, en tot medewerking alsnog uit te noodigen een paar landelijke organisaties, die, hoezeer de nazorg met pract.sch beoe fende, door eigen arbeid, of door die van aangesloten organen, de tuberculosebestrij ding helpen bevorderen. De bijeenkomst werd bijgewoond door de heeren: dr. B. Bosch (Friesche nazorgkolo nie); A. ten. Cook (Nazorg-comité te Amersfoort); dr. A. H. J. Coppes en J. Kors (Landkoloniehuis, Enschedé); dr. W L. Kijlstra, (Nazorg-com té Hengelo O.) A. J. Moonen (Nazorgcomité Maastricht); Th. W. te Nuijl en J. A. Schippers (Nazorgcomité Deventer); mevr. M. M. StiemensHopman (Sanatorium te Gennep); Jan van Zutfen, (voorzitter Koperen Ste'enfonds, N. L.). Een commissie, bestaande uit de heeren Bosch, Bronkhorst en Te Nuijl, waaraan toegevoegd de heer Schippers als secreta ry, zal de plannen verder uitwerken. Naar het ,Vad." verneemt, zullen de wel- ladigheidspostzcgels, die ieder jaar in ons land worden uitgegeven, dit jgar worden ontworpen door Anton Molkenboer. Zij zul len bevatten de wapens van Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. Evenals verleden jaar zullen de postze gels de waarden hebben van 2, TA en lü cent en verkocht worden voor, 4, tl en 12'4 cent, HOLLANDSCHE GRONDQREDIETBANK VAN 1904. Serietrekking van 16 November. 2683 7620 11120 12799 12880 17121 20310 20345 21073 22146 22198 23469 28194 28203 31433 33669 39681 39792 40243 41611 44560 44857 45409 46695 46825 47528 48634 48649 50023 5,1409 52030 55250 56330 56820 58270 39388 64523 67353 69281, De ZeerEerw. Heer J. Wouters, Pastoor te Vlaardingen, deelde Zondag, volgens de ,Rsb." zijn parochianen mede. dat hij om gezondheidsredenen zijn ambt spoedig zal moeten neerleggen. Naar het „Ov. Dagblad" verneemt is de Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, Mgr. H. A. de Wit, te Utrecht, ernstig ongesteld. Mgr. is lijdende aan long. ontsteking. Voordrachten over Nederlandsch-Indië. Met medewerking van de Regeering zul len op 30 November. 1 en 2 December, telkens des avonds te 8 uur, in het univer siteitsgebouw aan ret Keizer Karelplein te Nijmegen, voordrachten worden gehouden over Ned.Indië. 30 Nov, door J. J. van Eupen, oud- mspecteur van het inlandsch onderwijs op Java, te Nijmegen: „Het onderwijs in Ned. Indië in het algemeen en dat van de in- landsche bevolking in het bijzonder". 1 Dec. door Mr. I. Cohen Fzn., oud- regeeringscommissaris voor de bestuurs- hervorming in Nederlandsch-Indië te 's-Gravenhage: „De bestuurshervorm.ng in Nederlandsch-Indië." 2 Dec. door Pater J. van Rijckevorsel S.J. missionaris: „De verhouding van Kerk en Staat in Nederlandsch-Indië."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6