ERIEVEN UIT FRANKRIJK Het Duitsche Rijkskabinet heeft de wetsontwerpen inzake Locarno en toetreding tot den Volkenbond goedgekeurd. De machtsuitbreiding van het Fascisme. Een schip met twee honderd arbeiders uit Haiti aan boord, gezonken. Slechts-drie der opvarenden gered. Gem. buitenl. berichten BINNENLANDSCH NIEUWS. Herwonnen Levenskracht. Gebruik van alcohol door autobestuurders. M id d enstandsraad. De weggelden in Noord-Holland. Geen steunpenning UIT ONZE OOST. Atojehsche kwaadwilligen Soerabaja als vlootbasis. KUNST EN KENNIS. Schaepman-monument. RECHTSZAKEN. Inbrekers verraden door een courant. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederland op de Keulsche Jaarmarkt. KE!?K EN' SCHOOL. Pastoor Herscheit. De toestand van Mgr B. A. de Wit. De opening der R.-K. Muziekschool. LUCHTVERKEER. De luchtdienst Kopenhagen- Amsterdam. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. LANDB. EN VISSCHERIJ Invoer van aardappelen in Brazilië. TOONEEL TE PARIJS. Het Fransche tooneel heeft behoefte aan vernieuwing van levenskrachten. De be langstelling is gaandeweg gedaald. Met moeite wordt de concurrentie tegen de bioscopen volgehouden, al aarzelen auteurs en directies niet door schaamtelooze titels en zinnenprikkelende reclame de laafsten naar den bedenkelijken kroon te steken. Of de groep van 66 jonge schrijvers, die zich vereenigd hebben het huidige reper toire een duchtige herziening te doen on dergaan, er in zal slagen het Fransche too neel op te heffen uit de modder, waarin het meer en meer dreigt te verzinken, is nog niet te zeggen. De eerste uitvoering in het „Theatre du vieux Colombier" laat ons nog in het on zekere. al blijkt, dat bij hen een hoogere gedachte voorzit en het verlangen levendig is met ernst de dramatische kunst te die nen. Die ernst is ai te zeer zoek in de bou levard-schouwburgen, waar in alle toon aarden de lof van ontrouw wordt gezongen en alleen op het lagere instinct van het pu bliek wordt gespeculeerd. De kas beheerscht daar het repertoire. Bovendien is de kans voor jeugdige too- neelschrijvers niet groot in die zoogenaam de kunsttempels te worden gespeeld. Het beheer is in handen van een kleine kliek die er sedert jaar en dag de lakens uitgeeft en zooveel mogelijk de nieuwe elementen weert. Dit is dan ook de hoofdreden dat deze jonge auteurs zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen, onder leiding van Henri Bidou, een schouwburg hebben gehuurd en de proeven van hun bekwaamheid zullen laten zien. Alles zal er ten tooneele wor den gebracht, zoowel het drama als de .klucht, mits zij talent verraden en artistieke waarde bezitten. De twee stukken op den openingsavond gegeven voldoen ongetwijfeld aan deze vereischten. Het meest belangrijke is „La Chapelle ardente". Het tr.ont ons hoe de smart een verschil lende uitwerking heeft op de gemoederen, waarvan zij zich meester maakt. Voor den een een heilzaam middel tot innerlijke ver betering. voor den ander een betreurens waardig vergift. Ziehier heel in het kort den inhoud. Octave en Aline Fortier hebben in den oorlog eer. zoon verloren. Octave ziet in dit verlies alleen het offer aan hef vaderland gebracht De moeder beweent het gestor ven kind in de volheid van haar groote lief de. Dit gevoelen zou bewonderenswaard zijn indien het niet leidde tot het benauwend verlangen, haar droefheid aan de naaste om geving op te dringen en om zich been een abnormale spheer van rouw en jammer te scheppen. Haar eerste slachtoffer is Mireil le, de verloofde van baar zoon, op wie zij een voortdurenden druk uitoefent en zelfs belet te huwen met een jongen man dien zij in stilte liefheeft. Doch dit niet alleen. Aline wil haar uithuwelijken aan een neef die door een ernstige hartkwaal is aange tast. Zelf slechts levend voor een doode .eischt zij van dit meisje een zonloos bestaan aan de zijde van een ter. doode opgeschreven man. Mireille voldoet aan dien wensch uit een misgrepen plichtbesef, ,doch komt ten slotte in opstand en verjaagt Aline, wier ver- derfelijken invloed zij te laat inziet. Het stuk bevat ongetwijfeld een belangrijk ge geven. De troostelooze moeder, zelf niet meer in staat gelukkig te zijn, verwoestend het geluk van anderen, is uitnemend getee- kend. De karakters zijn goed volgehouden en een aimospheer van pijnlijke wanhoop is door den auteur geschapen. Maar hef geheel is te lang uitgesponnen en vooral het slof laat ons onbevredigd, waar wij in het on zekere b'iijven over den inkeer van de moe der, die al dat leed heeft aangericht. Ga ston Baty is 'n knap regisseur en heeft dit werk een voortreffelijke opvoering bezorgd, wat aan het spel der hoofdpersonen een welverdiend succes heeft gebracht. Het tweede stuk „Simili" is een geestig foo- neelspel dat ook op den boulevard zijn plaats zou hebben gevonden. Een jonge vrouw ontmoet in St. Jean de Luz een jonge man. Zij hebben tevoren nim mer samen gesproken. Bij de eerste ken nismaking nochtans, verklaart zij hem te haten «n verzoekt zij hem de stad te ver laten. Hij weigert en eischt een verklaring. De reden is dat hij als twee druppels wa ter gelijkt op den man, die haar veel heeft doen lijden, zonder in eenige liefdesbetrek king tot haar te hebben gestaan. Haar hart is niettemin aan hem verpand. Langzamerhand werkt echter die gelijkenis dusdanig op haar in, dat zij den onbekende verzoekt bij haar te blijven, de houding en gewoonten van zijn dubbelganger aan te nemen. In de 2e akte zet dit spel van dwaze illu sie zich voort. De jonge man kleedt zich als de afwe zige, heeft een dergelijke gelijkenis in haar gedachten, van stem en gebaren, dat zij zich geheel aan hem geeft. Ons vermoeden dat de eerste al spoedig zal opdagen, wordt bevestigd. Hij is echter niet zoo, als zij zich hem in haar wel wat overspannen verbeel ding heeft voorgesteld Teleurgesteld laat zij hem gaan en blijft bij hem aan wien zij haar leven heeft gebonden. Dit stuk zou er bij gewonnen hebben indien het in een één-akter was verwerkt. Onderhoudend en geestig is het beslist, maar de lichtvaardig heid. waarmede in dit spel met de liefde wordf omgesprongen is niet zonder eenige bedenking. Het gezelschap der jonge auteurs heeft met deze beide stukken nog wel niet het bestaansrecht ten volle aange toond, maar blijkbaar onfbreekf de wil niet iets beters te brengen. En dit is reeds veel, waar deze bij de meeste Parijsche schouw burgen verre is te zoeken. Het is daarom dan ook dat wij vrij uitvoerig op deze eer ste uitvoering zijn ingegaan en met belang stelling de verdere ontwikkeling te gemoet zien. Over het algemeen zijn de generale repe tities nog scbaarsch en zijn oude parade- paardjes van het vorig seizoen voor den dag gehaald. Het tooneelseizoen is dan ook pas be gonnen en wij hebben nog het recht eenige verwachtingen te koesteren Groot zijn zij weliswaar niet bij de ondervinding in vo rige jaren opgedaan en bij de teleurstelling die de schouwburg op de thans gesloten tentoonstelling van decoratieve kunst, waarop aller oogen waren gevestigd, heeft gebracht. Eovendien veel zal er toe noodig zijn de belangstelling van het groote publiek te wekken, waar de duurte van 'iet leven en de droeve levensomstandigheden velen dwingen verre van den schouwburg te blij den Hoe bleek lijkt ons trouwens ieder too- neelspel bij de dramatische gebeurtenissen die Frankrijk thans doormaakf en bij hef I oütieke treurspel dat zich dag aan dag in het „Palais Bourbon" en achter de cou lissen van het werkelijke leven afspeelt. Parijs, 11 November 1925. Mr. P. S. De Engelsche arbeiderspartij en Mussolini. De „Westminster Gazette" deelt mede, dat Donderdag a.s. een gemeenschappelijke zitting zal plaats hebben van den algemee- nen raad van het Vakverbond en van het bestuur der Arbeiderspartij, waarin over 't plan tot het proclameeren van een boycot van bet eventueel bezoek van Mussolini in verband met bet onderteekenen van het verdrag van Locarno gesproken zal worden. In verschillende kringen laat men zich scherp tegen Mussolini en zijn onderdruk kingspolitiek uit. Zelfs zou men hem willen verhinderen in Engeland te landen, en men betreurt het, dat Ramsay Mac Donald van meening schijnt, dat een banket in het Buckinghampaleis van meer belang is dan, zooals een arbeidersleider het uitdrukt, een duidelijke demonstratie van de beginselen, waar bij voor staat en die hem tot leider van de arbeiderspartij hebben gemaakt. De gezondheidstoestand vat Koningin Alexandra. In den gezondheidstoestand van koningin Alexandra is tijdens den nacht geen ern stige verandering ingetreden, doch haar toe stand geeft nog steeds reden tot groote be zorgdheid. De koning bracht gedurende den nacht geen bezoek aan het paleis Sandring- ham, doch heeft de uitdrukkelijke instructie achtergelaten, dat hij wanneer noodig ge roepen dient te worden. Een gisterenochtend om acht uur gepubli ceerd bulletin zegt, dat koningin Alexandra een rustigen nacht heeft doorgebracht, doch lat haar krachten zijn verminderd en dat Mar toestand buitengewoon ernstig blijft. Een der Duitsche minister-pre sidenten tegen Locarno. iNaar het „Beri. Tageblatt" verneemt, lag het in de bedoeling der rijksregeering de al gemeene toestemming van de minister-presi denten der Duitsche landen te krijgen voor het verdrag van Locarno, wat evenwel niet is gelukt. Een der premiers weigerde zijn goedkeuring aan het verdrag te hechten. Het „Berl. Tag." veronderstelt, dat dit de Mecklenburgsche minister-president, baron V. Brandenstein, is geweest. Hindenburg vóör Locarno Naar het „Berl. Tageblatt" verneemt, beeft het rijkskabinet Donderdag zijn besluit om het verdrag van Locarno te teekenen, ge nomen in overeenstemming met rijkspresi dent Hindenburg. Daarmee vervallen de van D.-nat. zijde uitgestrooide geruchten als zou Hindenburg een tegenstander der overeenkomsten zijn. DE ECONOMISCHE CR'SIS IN HET RUHRGEBIED. Op I Dec. zal de mijn Massen worden stilgelegd, daar zij niet meer rendeert. Er worden 2400 arbeiders en employé's ont slagen. DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Naar vernomen wordt, heeft het Rijkskabi- iet reeds gisteren in aansluiting met de be spreking der rijksregeering met de minis terpresidenten der landen de wetsontwer pen omtrent de verdragen van Locarno en Duitschland's toetreding tot den Volken bond goedgekeurd. DE PLANNEN VAN MUSSOLINI. De Italiaansche bladen melden: Een ver gadering van de liberale oppositiegroep met jiolitti verklaarde zich tegen de fascistische wetsontwerpen omtrent het binnenlandsch bestuur, de vakvereenigingen, de bevoegd heden van den minister-president en emi granten. DE KNEVELING DER PERS. Volgens een bericht uit Rome hebben de lemocratische bladen „Mondo" en „Risorgi- .nento" hun verschijnen gestaakt. In plaats van de onderdrukte Duitsche bladen in Zuid-Tirol zal een onder leiding van Italianen staand fascistisch blad in de Duitsche taal worden uitgegeven. DE ONDERDRUKKING DER PERS VRIJHEID. Thans hebben alle bladen der oppositie n Italië opgehouden te verschijnen. Feite lijk is er maar één, de „Voce Republicana formeel verboden: de overige, de „Popoio," !e „Mondo" en de „Risorgimento," hebben uit zich zelf besloten niet meer uit te ko men, daar zij toch aanstonds na hun ver- chijning in beslag worden genomen. Alleen de „Corrière della Sera" kon zich tot dusver nog handhaven. De fascistische machthebbers durfden blijkbaar niet optre- 4en tegen dit machtige, wijdverspreide blad, 'at, ofschoon een oppositie-orgaan, toch al- rijd eenige gematigdheid betrachtte. Maar 'arinacci, de secretaris-generaal der partij, voerde wel een heftige campagne tegen het Mad, welke zich in hoofdzaak tot de ge- Voeders Crespi richtte, die het grootste •antal aandeelen in hun bezit hebben. De 'ebroeders Crespi hebben een contract met 'en directeur-hoofdredacteur Albertini vaarbij dezen tot 1930 volledige volmacht ïver de politiek der „Corrière" werd ge geven. Dit contract kon hunnerzüds slecht' •/orden verbroken ingeval Albertini een "epublikeinsche politiek zou voeren. In ziin eigen orgaan, de „Nuova," dat in Cremona verschijnt, spoorde Farinacci de gebroeders Crespi aan als goede vaderlanders de po sitie der „Corrière" eens en vooral te „re gelen." Volgens hem keerde het blad zich niet alleen tegen het fascisme en de regee- ring, maar ook tegen de monarchie. Het schijnt dat de eigenaren voor dezen druk zijn gezwicht, want, naar draadloos uit Milaan wordt gemeld, hebben zij de „Corrière della Sera" voor 60 millioen lire aan de fascistische regeering verkocht, waardoor dus ook dit 'blad in fascistische Handen is overgegaan. De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. Zooals aan de „Frankf. ZCg." wordt ge meld, heeft de uitslag der verkiezingen ver warring veroorzaakt. De kabinetsvorming ondervindt nl. groote moeilijkheden. De tot dusver uit vijf partijen bestaande Tsjechi sche coalitie kan slechts door toetreding der partij der klein-industrieelen een meer derheid halen. Deze partij stelt echter voorwaarden, hetgeen een uitstel betee- kent van de kabinefsvorming en dienten gevolge voor de bijeenroeping van het par lement. Groot opzien is verwekt, doordat dr. Loggeman, de leider der Duitsch-nationa- len, besloten beeft het politieke leven vaar wel te zeggen. Hij heeft ten stelligste ver klaard in geen geval weer in de politiek te zullen terugkeeren. Het vrouwenkiesrecht. De Italiaansche Senaat heeft in beginsel een wetsontwerp aangenomen, waarin den vrouwen het kiesrecht voor de gemeenten wordt verleend. De toestand in Marokko. Officieel wordf gemeld, dat Primo en San Jurgo zich naar El Kzar hebben begeven, waar zij een conferentie hadden met Steeg. De dreigende politieke toestand in Egypte. Zaghloel pasja, verklaart, dat de veilig heidsmaatregelen, bedreigingen en waar schuwingen vanwege de Egyptische regee ring in verband met eventueele onlusten zuiver provocatie zijn, en waarschuwt ziin volgelingen in het heele land, zich niet te laten provoceeren en door het handhaven van de rust de maatregelen der regeering belachelijk te maken. Zaghloel pasja voor spelt een revolutie in Egypte wanneer de regeering niet volgens haar belofte nieuwe verkiezingen uitschrijft. Het wordt waar schijnlijk, zelfs zeker geacht, dat nieuwe verkiezingen Zaghloel pasja een meerder heid zouden geven. De tegenwoordige toe stand zal zijn hoogtepunt bereiken wanneer morgen de liheraal-constitutioneelen, na tionalisten en Zaghloelisten, die tot nog toe tegenover elkaar stonden, zich «tegen de regeering zullen vereenigen tegen de Pa leispartij, die het weder bijeenkomen van het parlement beletten wil, omdat het de regeering een nederlaag zou bezorgen en tot het uitschrijven van nieuwe verkiezin gen zou dwingen. De opstand in Syrië. De „Cchicag'o Tribune" verneemt uit Bei roet dat de Droezen Libanon hebben ont ruimd. Het feit, dat de Franschen in Syrië Chris ten-vrijwilligers aanwerven en bewapenen otn de Droezen te bestrijden, heeft, volgens den correspondent van de „Times", groote beroering onder de inheemsche bevolking gewekt en den invloed van Zeld el At{asj, den leider der rebellen in het gebied tus- schen Damascus en Beiroet, aanmerkelijk doen toenemen Kenners van de religieuze problemen in Surië achten deze politiek verkeerd; daar hierdoor een religieuze fac- tor in de kwestie wordt gebracht, welke tot dusver niet bestond. Bovendien heeft hét misnoegen gewekt, dat de uitdeeling van wapenen is toevertrouwd aan personen, die zeer slecht bekend staan. De zaak der Franschen wordt voorts geschaad onder die elementen, die tot dusver nog niet in op stand verkeerden, door het feit, dat alleen aan de Christenen wapenen worden ver strekt en niet aan de goedgezinde Syriërs. Dit blijkt hieruit reeds dat de hoofden der Djebel el Amal's op zich hadden genomen 1500 vrijwilligers te leveren, maar niet in staat waren er 500 te werven, - daar velen tot de opstandelingen zijn overgeloopen. Een schip met tweehonderd arbeiders gezonken. Het van Haïti afkomstige stoomschin „Vil les de Cayen" is met tweehonderd Haï- tiaansche arbeiders aan boord, die op weg waren naar de Cubaansche suikerplantages, Maandag gezonken. Een machinist en twee matrozen werden gered. Vliegmachines en torpedojagers zijn op zoek naar eventueele andere overlevenden. De Australische scheepvaart- staking. De Bondsregeering heeft last gegeven tot de deportatie van dé leiders der scheep vaartstaking Walsh en Johansen, die in hech tenis werden gehouden in afwachting van hun deportatie. De Japansche regeering en het duikbootvraagstuk. De kabinetsraad wijdde een niet-formeele bespreking aan het vraagstuk van de af- schaffing der duikbooten. Ofschoon zij sym- pathiek tegenover het denkbeeld staat, acht zij het niet uitvoerbaar tenzij alle mogend heden ïrmede instemmen, hetgeen zij "twij felachtig acht. HET STRAATVERKEER IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van Verkeer neeft een wetsontwerp uitgewerkt tot regeling van het straatverkeer. Hierin wordt bepaald', dat automobielen geen gebruik meer zullen mogen maken van de verblindende schijn- werpers, waaraan men de vele automobiel- ongelukken toeschrijft, die de laatste jaren in Engeland hebben plaats gehad. EEN RIDDERLIJK GEBAAR. De Engelsche en Amerikaansche vliegof- ficieren hébben door de te Berlijn aanwezige Engelsche en Amerikaansche officieren een grooten krans laten leggen op de lijkbaar van den Duitschen oorlogsvlieger v. Richthofen De krans was voorzien van een lint met het opschrift „Aan onzen tegenstander, maar met minder onzen kameraad." EEN BIOSCOOPTHEATER TE DU BLIN DOOR EEN BOM VERNIELD. Het voornaamste bioscooptheater, waar de Britsche oorlogsfilm „Ypres" werd fertoond, is gisterenmorgen om zeven uur volledirr door een bom verwoest. Twee agenten, die de werpers wilden arresteeren, werden be- schoten één hunner werd zwaar gewond door een schot in den buik. De slag van de ontploffing werd in heel Dublin gehoord, terwijl de gevels in den omtrek werden vei - splinterd. DE ONTRUIMING VAN KEULEN. Volgens de „Times" is de délocatie van het Britsche leger na ontruiming van de Keulsche zone vastgesteld. De nieuwe Engel sche zone zal liggen aan weerszijden van den Rijn tusschen Mainz en Riidcsheim. Waarschijnlijk kan Keulen niet vóór einde Februari geheel ontruimd zijn. DE STRIJD TEGEN DE VRIJMETSE LAARS IN ITALIË. De minister van justitie Rocco heeft in den Senaat een feilen aanval gedaan op de Italiaan sche vrijmetselaars, die volgens hem ver schillen van de buitenlandsche vrijmetselaars. De regeering, zeide hij, heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij de vrij metselaarsorganisaties verboden worden. De minister beschuldigde de vrijmetselaars er van een geheime regeeriig te vormen, die sterker is dan de staat. Ofschoon de vrijmet selaars internationaal georganiseerd zijn, vreest de Italiaansche regeering niet ömmaat- regelen te nemen en de aanvallen van de vrij metselarij der geheele wereld te weerstaan. De Italiaansche vrijmetselarij is speciaal an ti-katholiek. Het wetsontwerp tegen de vrij metselarij, besloot de minister, wordt inge diend in het belang van de nationale verdedi ging. Waarschijnlijk zal de wet reeds heden worden aangenomen. EEN HUIS INGESTORT. Woensdagnacht is in het dorp Sersale(Ca- labrië) een huis ingestort, dat werd be woond door een gezin van tien personen. De vader en zeven kinderen werden gedood van onder het puin te voorschijn gebracht, slechts de moeder en een kind bleven gespaard. GEBREK AAN PAPIER. Er heerscht in de Sovjet-Unie nijpend ge brek aan papier, vooral aan krantenpapier. Verschillende provinciale kranten zijn ge dwongen hun formaat te verkleinen. MONUMENT-VAN HEUTSZ. In den besloten wedstrijd voor een monu ment ter nagedachtenis van den oud-gou verneur van Ned.-Indië, wijlen luitenant- generaal v. Heutsz, is door het Amster- damsche comité, overeenkomstig de met algemeene stemmen door de jury gedane uitspraak, de voorkeur gegeven aan het ontwerp van den beeldhouwer B. M. A. In- gen Housz, die voor het architectonisch gedeelte den architect D. Roozenburg, B. I., had uitgenoodigd. De prijswinners zijn beide leeraren aan de Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, de heer Ingen Housz in de beeldhouwkunde, de heer Roozenburg in de architectuur. Op 15 Dec. bestaat „Herwonnen Levens kracht" 1214 jaar. Aanvulling van het motor- en rijwiel reglement gevraagd. De bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft een adres gericht tot den minister van Waterstaat in verband met een bespreking door de Nationale commissie tegen het alcoholisme, waarbij o.m. ter sprake kwamen de gevaren, uit een oog punt van algemeene veiligheid op den open baren weg, wegens het gebruik van alcohol door bestuurders van auto's kort voor het rijden of gedurende het rijden. Verwijzende naar de desbetreffende bepa lingen t.a.v. het personeel en met diens volle medewerking door de Nederlandsche Spoorwegen vastgesteld, verklaart adres sant, dat wellicht bepalingen waren op te nemen waarbij aan de wenschen ten deze zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen, b.v, door geen rijbewijs te verstrekken aan eèn persoon van wien redelijkerwijze te verwachten is, dat hij geen voldoenden weerstand kan bieden aan den drang tot het gebruiken van alcoholhoudende dran ken onmiddellijk vóór het besturen of tus schen twee korte op elkaar volgende perio den, waarin hij een motorrijtuig bestuurt. Adressant verzoekt den minister, in het Motor- en Rijwielreglement een zoodanige wijziging op te nemen. In de laatste vergadering van den Mid- denstandsraad zijn o.m de volgende punten besproken: Rijksinkoopbureau. De commissie uit den Raad, die een onderzoek naar de gestie van het Rijksiukoonbureau heeft ingesteld, heeft in een uitvoerig rapport haar bevindingen neergelegd, dat in een door den directeur éan het Rijksinkoopbureau en den heer van Dien bijgewoonde vergadering, nader is be sproken. De door den directeur van het Rijksin koopbureau gemaakte opmerkingen zullen door deze nog schriftelrk worden beves tigd, opdat de commissie uit den Raad daar mede bij haar verder rapport rekening zal kunnen houden. Geslachtwet. In tegenwoordigheid van den heer T. K Jansma, hoofdinspecteur der Invoerrechten en accijnzen en andere des kundigen uit den georganiseerden veehan del heeft de Raad de bezwaren besproken, die tegen de huidig.e wijze van verkoop van benaderd slachtvee bestaan. Als resultaat van deze besprekingen is besloten, dat de organisaties uit den veehandel met de slagersbonden in overleg zullen treden, om trent een regeling, die aan de wenschen van beide partiien tegemoet komt, waarna 'eze organisaties gezamenliik overleg zul len plegen met den heer Jansma, die zijn volle medewerking heeft toegezegd tot hot treffen van een regeling die zoowel het Rijk als de belanghebbende middenstandsgroe- pen kan bevredigen. Winkelsluiting en werktijdenbesluit. Van der. voormalige» minister van Arbeid, Han del en Nijverheid heeft de Raad indertijd een toezegging ontvangen, dat geen invoe ring van een werktijdenbesluit zal plaats vinden, tenzij gepaard met een wettelijke regeling van de winkelsluiting. De Raad heeft thans tot d en tegenwoor- Jjpen minister van Arbeid, Handel en Nij verheid het verzoek tfericht. met betrekkind tot deze aangelegenheid een zelfde stand punt te willen innemen. Tabakswet. Met het oog op de groote belangen, welke gemoeid ziin met éen ver lenging van de termiinen, genoemd in art. 88a van de Tabakswet, besloot de Raad om in tegenstelling met den Nijverheids- -aad de Regeerind te adviseeren te dezer zake het ingediende wetsontwerp wel te willen handhaven. Het openbaar aannrijzen van middelen 'egen ziekten. De Raad heeft een aanvang gemaakt met de bespreking van het Wets ontwerp betreffende het met openbare aan prijzing in het verkeer brengen van midde len teden ziekten. De desbetreffende vergadering, voor zoo ver aan dit punt gewüd, werd ook bijge woond door prof. dr. Veraart en mr. van Walsem. Hs voorzitter en secretaris van de zgn. Controle commissie op het adverten tiewezen van patent-geneesmiddelen, ten inde den Raad van voorlichting te dienen, hetrefiende de gevolgen, welke de wet voor 'abrikanten en handelaren in verpakte ge neesmiddelen zou kunnen .hebben, alsmede omtrent de vraag, in hoever particulier nitiatief eene regeling zou kunnen treffen, tengevolge waarvan het ingrijpen van den Wetgever achterwege zou kunnen bliiven. Zakeli;ke bedrijfsbelasting. Te dezer zake esloot de Raad tot de Rerteering bet ver zoek te richten in het aanhangige Wets ontwerp, betreffende de Forensenbelasting weder de bepaling in te lasschen, waarbij aan de gemeenten de gelegenheid tot hef fing van een zakelijke bedrijfsbelasting wordt ontnomen. In opdracht van tal van gemeente- en pol derbesturen heeft de Vereen, voor Water- schapsbelangen en Verkeerswegen in West- Friesland aan alle Statenleden een adres gezonden, waarin worden uiteengezet de be zwaren, welke de Noord-Hollandsche pol ders langs de Zesstedenwegen hebben tegen het opleggen van nieuwe lasten aan eige naars van bebouwde en ongebouwde eigen dommen in den vorm van weggelden. Eenigen tijd geleden is bericht, dat voor het Nationaal Steuncomité Stormramp een steunpenning zou worden geslagen. Het Nationaal Steuncomité Stormramp is ech ter thans van meening, dat er op het oogenblik geen behoefte meer bestaat aan het versterken zijner geldmiddelen door het verkoopen van een steunpenning en daar om wordt aan het ten verkoop aanbieden van zulk een pepning afgezien. Nog vier od de vlucht. Bij het gezag melden zich er vier aan. Aneta meldt uit Koto-Radja: In het Bakongansche zijn vier kwaad willigen, in het bezit van karabijnen, ver moedelijk in het gebergte gevlucht. Vier anderen zijn op weg naar het Singkelsche cm ziob bij het gezag aan te melden. De plannen reeds in vergevorderd stadinm. Uit volkomen betrouwbare bron vernam de Javabode, dat voorstellen bij de Indische regeering zijn ingediend voor het aanleggen van de noodige uitbreidingswerken om van Soerabaja de hoofdbasis te maken voor de Indische vloot. Deze voorstellen zijn een bevestiging van het reeds vroeger in dit blad gepubliceerde bericht, dat de Indische regeering en het op perbestuur de door den Volksraad aangeno men motlë om niet Soerabaja doch Tandjong Priok tot hoofdsteunpunt voor de vloot in te richten, naast zich hebben neergelegd. Inzake de prijsvraag voor een standbeeld van Mgr. Dr. Schaepman te Tubbergen ver zoekt men belangstellenden nog even te herinneren, dat de voorwaarden voor deze prijsvraag, welke opengesteld is voor alle Nederlandsche Kunstenaars, die Katholiek- georganiseerd zijn, alsnog te bekomen zijn bij den secretaris van het Comité Deken J. Scholten te Oldenzaal. Eventueele stukken, die een beantwoording bedoelen te zijn op deze prijsvraag, moeten vóór 1 Februari 1926 vrachtvrij .worden gezonden aan den Hoogeerw, heer J. H. Scholten, Pastoor Deken te Oldenzaal. Aan deze prijsvraag zijn drie prijzen ver bonden van 750, 500 en 250. Het eventueel uit te voeren monument mag de som van 20.000 niet te boven gaan. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben terecht gestaan de losse werkman A. d. J„ 18 jaar, en J. T. v. d. H„ 22 jaar, wegens diefstal met braak in vereenïging, in den nacht van 19 op 20 Sept., in de heerenmode zaak van J. N. T. te Rortterdam, waar ze hebben gestolen 6 overjassen, 24 overhemden, bretels, 57 paar sokken, 100 dassen, 10 paar handschoenen, boorden en eenig geld. Uit een kasregister waren 7 en eenige halve guldens weggenomen. Onder de cassalade ha een horloge gelegen, dat ook verdwenen was. Dit laatste was eigendom van een winkeljuffrouw. Beiden bekenden. Ze waren binnengeko men in een leeg pand en daar naar boven ge gaan. Van een plat achter dat huis waren ze door het indrukken van een ruit in het maga zijn van T. gekomen. De buit hadden ze in gepakt en langs denzelfden weg waren ze met hun pakken naar buiten gegaan. Eerst was het gestolen goed in een café opgebor gen en daarna was het voor f 90 verkocht, nadat ze een deel van het goed voor zich zelf hadden gehouden, aan F. B. met wien ze een week te voren al over een bezoek bij T. hadden gesproken. Het gestolene had een waarde van ongeveer f 1000. De officier noemde de manier, waarop dd daders zijn ontdekt, eigenaardig. Men dacht eerst geen enkele aanwijzing te hebben, maar op de plaats van het misdrijf is een nummer van de Tilburgsche Ct. gevonden, waarin een advertentie van Boas' Goederenhandel voor kwam. Een van de knechts dier firma, zekere d. I., een broer van een der beklaagden, nam wel eens oude couranten mee naar huis. Hij is echter een zeer fatsoenlijk man de verden king viel daarna op zijn broer d. J. en ze bleek gegrond. Eisch tegen ieder 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Het Messe-ambt Köln heeft besloten, ten- inde Nederlandsche exposanten eenigszins te gemoet te komen in hun kosten, hun de "logelrkheid te openen om ook aan particu lieren te verkoopen„ terwijl bij het tot stand komen van een collectieve inzending eer uitzonderingsstandprijs van 5 per M2. be rekend wordt. De verdere expositiekoster zullen bij een collectieve inzending even eens aanmerkelijk lag^r zijn dan indien de exposant het een en ander zelf zou hebben te regelen. Deze Nederlandsche inzending zou een uitstekende plaats kriigen in een der groote hallen, 'onmiddellijk links van den hoofdingang. De Zeereerw. heer W. I. M. Herscheit in het St. Jacobus-Gesticht te Roelofarends- veen, is wederom van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De toestand Veel verbeterd. Het „Centrum" verneemt, dat de toestand van den HoogEerw. heer Mgr B, A. de Wit Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, veel verbeterd is. Donderdag is door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering de Kerkelijke Muziekschool te Utrecht, namens het Nederlandsch Episco paat, plechtig geopend. Vele genoodigden waren daartoe saam gekomen in het prac- tisch tot muziekschool ingerichte gebouw aan de Plompetorengracht. De voorzitter der St. Gregorius-Vereeni- ging, de ZeerEerw. heer W. P. H. Jansen verwelkomde het uitgelezen gezelschap. Het Palestrina-koor onder leiding van den heer Joh. Winnubst verleende door de uit voering van Palestrijnsche muziek bizonde- 'en luister aan de plechtigheid, terwijl door Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het klein seminarie te Culemborg en voorzitter van het curatorium dezer kerkelijke mu ziekschool een feestrede werdgebouden. De Deensche Luchtvaart Mij. heeft bij de marinewerf te Kopenhagen twee nieuwe vliegtuigen met vier Hispano-Suiza-motoren van het Jabiru-Farman-type besteld. Met in begrip van de motoren, die uit Frankri.k ko men zal de prijs van elk vliegtuig 100.000 kronen bedragen. De toestellen zullen dienst doen op de lijn KopenhagenAmsterdam, die aansl.ut bij den v.iegdienst AmsterdamParijs. De passagier.; zullen in den geheelen afstand Kopenhagen Parijs in zes uur kunnen afleggen LEEUWARDEN, 20 Nov. Vee. Aange voerd 106 stieren 175570, ossen 295 vette koeien 220480, per kg ƒ0.901.20 577 melk- en kalfkoeien 200520, 12 vette kalveren 1328 pinken 125250, 1333 graskalveren 50135, 142 nuchtere kalve ren ƒ1119, 275 vette schapen 2554, 308 weideschapen 3048, 585 lammeren ƒ2538, vette varkens 60170, per kg. 0.800.90, 60 magere varkens 2860, 562 vette biggen 30—-62, 299-kleine biggen 916, 26 paarden 70 bokken. De handel in gebruiksvee en vette koeien was stugger stieren iets lager graskalveren zeer traag nuchtere kalveren iets flauwer vette varkens prijshoudend, zouters iets duurder, Londen- sche varkens iets lager zouters 8288 c. Londensche 8690 c. handel in wolvee slecht. Eieren. Aanvoer 2500 kippen 11 15 I.; 200 eenden- 1112 cent. LEEUWARDEN, 20 Nov. Boter. Aanvoer 18/3 en 84/6 v. Fabrieks- 2.092.44. No teering van de commissie ƒ2.48. Kaas. Sleutelkaas ƒ0.510.79, Nagelkaas ƒ0.420.54, Goudsche 0.50% 1.10, Edam mer 0.550.83. Aanvoer 38.858 kg. TIEL, 19 Nov. Fruit. (Tielsche Veiling verg.) Goudreinetten 1ste soort 12)420 c., bellefleur 1220 c., present v. Engeland 20—26 c., zoete appelen 10—15 c„ sterap pelen 2025 c„ schijvelingen 8—12 c., para-' dijs 7%14 c., koningsrood 14—16 c„ alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken). Goud reinetten extra 2132 c., 1ste soort 914 c„ winterjannen 42 c., bellefleur 16%24 c., gert roelofs 912 c., ko.iingsrood 13—16 c„ paradijs 913 c. alles per kg. UTRECHT, 20 Nov. Kaas. Aan de markt waren 61 partijen, tezamen 16.500 kg. Prij zen le qual. 5961. 2e qual. 5658. Rijksmerk ƒ6064, zwaardere tot 65. Handel vlug. AMSTERDAM, 20 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 3.503.70, id. blauwe f 3.45 3.60, id. eigenheimers t 33.20, id. blauwe eigenheimers f 3.10—3.20 Friesche borgen f 2.903 Zeeuwsche eigenheimer poters f 22.50, id. blauwe poters f 22.20, id. bonte poters f 22.20 Anna Paulowna zandaardappelen f 3.505.50 Hillegomir.er zandaardappelen f 55.50 F Dientsche eigenheimers f 2.302.80 per hlZeeuwsch uien f2.753 per 50 kg. BOVENKARSPEL (Station,) 19 Nov. Uien groote gele f 2.853.05 per baal, aange voerd 345 baal bloemkool le f 11.9020, 2e f 4.30—11.90, 3e f 2.60—4 per 100 st., aangevoerd 79.200 stuks rooc e kool f 2.20 3 per 100 kg, aangevoerd 28.100 kg., gele kool f 1.40—2.90 per 100 kg. aangevoerd 19.900 kg witte kool t o.801.40 per 100 kg, aangevoerd 20.800 kg., bieten greote 10.60—12, kleine f 4.60—6 per 100 stuks, aangevoerd 1000 stuks. ALKMAAR, 20 Nov. Kaas. Ter markt waren 150 stapels weg. 126.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 59%, commisrie f 60, middelbare boerenkaas kleine f 59, com missie f 61, middelbare Kancel goed. IJMUIDEN, 19 Nov. Ke^en waren ?sn de markt cie vangsten van 18 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.150.81 tongen f 1.60—1.15 per kg griet f 46—21, gi schol f 3626, md. schol f 3526, zetsclic f 3026, md. schol f 3526, zetschol f 30 26, kl. schol f 21—16.50, 1 9.503.60, schal en f 132.20, per 50 kg roggen i 22lt per hoop vleet f 1.600.50 per stuk piete: man en poon f 126, gr. schelvisch 1 34— 24,50, md. schelvisch f 28—19, kl. m; cuelvisch f 127.50, kl. schelvisch f 74.9( 72.70, p«r 50 kg kabeljauw f 5035 pe 125 kg gr. gullen f 1611, kl. gullen f 3.9^ 1.50, wijting f 3.702 per 50 kg. IJMUIDEN, 19 Nov. Van cie treilvissche rij kwamen he: en aan den afslag oe stoer.: treilers IJ.M. 187 (Derika IX) n.et f 1863 IJ.M. 127 (Derika XIII) met f 1668 IJ.M 417 (De ika.VII) met f 2345 IJ.M. (Bale e met f 2274 IJ.M. 134 (Gerbercina Johanri: met f 1675 IJ.M. 324 (Amalia) met f 1703 IJ1.M. 8 (Anie) met f 1533 IJ.M. U (Zaanstroom I) met f 2135 IJ.M. 74 (Posei- uon) met f 1996 IJ.M. 21 (Corrie) met f 205 IJ. M. 150 (Kamperduin) met f f 2213 IJ.R 183 (Liesbeth Betty) met f 2511 IJ.M. 2' (Zeeleeuw) met t 2195 IJ.M. 157 Maria vai riattem) met f 1718 IJ.M. 72 (Caroline met f 1930 T.S. 30 (Texel) met f 1593 c: ue Duitsche stoomtreiier S. D. 119 (Salzburg met f 1769 aan besomming. IJMUIDEN, 19 Nov. Heden kwamen ven de haringvisscherij aan de markt de stoom- logger IJ. M. 33 (Jhr. Carel Herman v. d Brandeler) met f 5853 de motorlogger IJ.M. 406 (Marten Bernardus II) met f 10.327 de zeillogger IJ. M. 262 (Engeltje met f 1723 en vier Britsche stoomdrjfters met te zame- f 6000 aan opbrengst. De Plantenz ektenkundigen Dienst te Wageningen bericht: Volgens een van Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro (Brazilië) ontvangen bericht, worden op dit oogenblik aardappelzendin gen, die in Santos (Braz lië) aankomen, niet meer doorgezonden naar het binnen land, omdat uit aardappelzendingen, af komstig uit Portugal, de aardappelmot i9 geconstateerd. Teneinde de verspreiding van de motten h Brazilië tegen te gaan, wordt de hier genoemde maatregel genomen. Het is niet bekend of dit vervoerverbod ook op zendingen uit andere landen wordt toegepast. Het is echter wel gewenscht, da! exporteurs, die aardappelen naar Brazilië willen verschepen er rekening mede houden, dat het vervoer op ljet oogenblik niet wordt toegestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10