KENNEMERLAND. GEMENGD NIEUWS. AND Onder de Radio-berichten: Na de onderteekening van het verdrag van Locarno zal het Duitsche Kabinet onmiddellijk aftreden. Dies besloot de soc. dem. fractie vóór te stemmen, waarmee de aanneming is verzekerd. Ludendorff contra Hindenburg inzake Locarno. Koningin Alexandra overleden. Het Poolsche Kabinet-Skrzynski tot stand gekomen. Duitschland en de overeen- komsten van Locarno. Ludendorff' s oordeel over Hindenburg's houding ten aanzien van Locarno. Een scherpe aanval op Mussolini in den Duitschen Rijksdag. Koningin Alexandra overleden. Het kabinet'Skrzynski. De wet op de geheime vereenigingen. Ongeluk op de Maas te Rotterdam. Korte wetten met losloopende eenden. Kippendieven aan 't werk. „Ik heb me vergist!" Aanklacht. Ongeluk bij het rangeeren. VERSCHERPTE PASCONTROLE. Onder een vallende pilaar verpletterd. Vier vingers afgekneld. Belangrijke diefstal. Tramderaillement. R.-K. Rijkspersoneel. R.-K. Artsenvereeniging. De Koningin betuigt haar deelneming. Gemeentelijke Belasting- Ophaaldienst. BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE. WIJKEROOG. VELSEN. BLOEMENDAAL. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1926. Het percentage der belasting blijft 3 pCt. Een voordeelig saldo ove> 1924 van f 179.236.16. Een reserve van f 679.000. Geleidelijke opheffing der werkverschaffing. Rijkskanselier dr. Luther heeft gisteren de leiders van alle politieke partijen met ■uitzondering alleen van de Völkischen en de communisten ontvangen, teneinde de par lementaire behandeling van de verdragen van Locarno met hen te bespreken. Aan de vertegenwoordigers van de soci aaldemocratische partij deelde dr. Luther mede, dat het geheele kabinet onmiddel lijk na de onderteekening van het verdrag te Londen ral aftreden, teneinde den weg te effenen voor de vorming van een nieuwe regeering. Dit besluit van het rijkskabinet maakt het den sociaal-democraten mogelijk vóór Locarno te stemmen en zal zonder twijfel ook het totstandkomen van de groote coalitie in aanzienlijke mate verge makkelijken, daar de sociaal-democraten reeds vroeger verklaard hadden, dat zij on der geen voorwaarde deel wilden uitmaken van een regeering onder het kanselierschap van dr. Luther. Treedt Luther nu af, dan vervalt daarmede een van de grootste be zwaren van de sociaal-democraten tegen de groote coalitie. De socialistische rijksdagfractie heeft gis teren avond, nadat zii kennis had gekregen van de mededeeling van den rijkskanselier dan ook besloten in den rijksdag vóór de verdragen te stemmety Ook de fractie van de Duitsche Volks partij heeft hiertoe na een rede van dr. Stresemann met algemeene stemmen beslo ten. Daar het geen twijfel lijdt, dat de fractie van bet Centrum, de democraten en de Beiersche Volkspartij eveneens zullen beslui ten de onderteekening van de verdragen goed te keuren, staat het vast, dat er Maan dag een voldoende meerderheid in den rijksdag vóór Locarno zal zijn. Naar aanleiding van de houding, die rijkspresident Hindenburg ten aanzien van de verdragen van Locarno heeft aangeno men, publiceert de „Völkische Kurier", het orgaan van de nationaal-socialisten, giste ren een artikel van generaal Ludendorff, waarin deze o. a. zegt: Ik heb vroeger met den generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg eer en roem gedeeld en ik mag het zeggen zijn roem vergroot. Thans krimt mijn Duitsche hart ineen, wanneer ik zie hoe de generaal-veldmaarschalk op het punt staat zijn roem op te offeren. En zijn roem is geofferd, zoodra zijn naam onder het document van schande en smaat staat. L;ever zijn positie prijs geven dan roem en eer en het eigen groote verleden dat is de Duitsche aard. N<A meer echter zou het Duitsche aard zijn. indien de generaal- veldmaarschalk den strijd had opgenomen tegen dat verdrag van schande en slavernij In het verdere verloop van zijn artikel zegt Ludendorf nog: Indien de rijkspresi dent inderdaad de po'it ek van Locarno goedkeurt, wordt hij een gevaar voor den nationalen wil van Duitschland. Nadat in den Rijksdag het Duitsch- Italiaansche handelsverdrag was behan deld, kwam de socialistische afgevaard.gde Hi1ferd'n2 aan het woord. In zeer scherpe bewoordingen gispte hij het reg em van Mussolini, die de Du tsche minderheid in Zuid-Tirol op ongehoorde wijze blijft kwe'len. m strijd met de plech tige beloften nopens de m nderheden. welke Italië vroeger heeft afgelegd. Spr. protesteerde namens zijn partij tegen het feit, dat er een verdrag werd gesloten met een regeering, wier voornaamste zorg bestaat in de onderdrukking van elke vrij heid van dat volk. Koningin Alexandra is overleden. Koningin Alexandra is gisteren, te 5.25 kalm ontslapen. De koning, de koningin de koningin \gn Noorwegen (haar dochter), prins Henry en andere vorstelijke personen waren aan haar sterfbed. De prins van Wa les en de hertog van York kwamen te laat, daar hun trein door mist vertraging had. Na een rustigen nacht te hebben doorge bracht, bad de koningin gisteren een nieu wen aanval van haar hartkwaal gekregen en des. middags werd aangekondigd, dat zij snel achteruit ging Een groote menigte had zich zoo meldt de Britsche draadloozc dienst voor haar woning te Londen verzameld in afwachting van de bulletins. Toen bekend werd hoe ernstig haar toestand was, werden tal van openbare en semi-openbare feestelijkheden afgelast. De belangrijkste van deze was het noenmaal, dat men voornemens was den prins van Wales in de Guildhall aan te bieden. De tafels waren reeds gedekt en tal van vroege gasten waren reeds in de Guildhall aanwezig, toen hef bericht kwam, dat de lunch was afgelast. Enkele minuten later werden de spijzen, voor het feestmaal gereed gemaakt, en de bloemen, waarmee de zaal en de tafels versierd waren, gezon den naar de Londensche ziekenhuizen, waarvoor koningin Alexandra altijd bui tengewone groofe belangstelling had. De avondbladen zijn uitgekomen met ex tra-edities in rouwrand met het bericht van den dood van koningin Alexandra, dat door alle klassen der bevolking met leedwezen is vernomen. Het departement van buitenlandsche za ken heeff het bericht onmiddellijk meege deeld aan de buitenlandsche ambassadeurs en gezanten. Van alle regeeringsgebouwen waait he denavond de vlag halfstok. De groote klok van de St. Paul s kathedraal luidde inge volge hef gebruik bij een sterfgeval in de koninklijke familie. Koningin Alexandra (Caroline Marie Charlotte Louise Julia), de weduwe van Ko ning Edward VII, was den len December 1844 te Kopenhagen geboren. Zij was de oudste dochter van den in 1906 overleden koning Christiaan IX van Denemarken. Op 10 Maart 1863 huwde zij met den lateren koning Edward, toenmaals prins van Wales. Op 9 Augustus 1902 werd zij mef den in 1910 overleden koning Edward in de Abdij van Westminster gekroond. Zij was een zuster van den in 1912 'Overleden koning Frederik VIII van Denemarken, van den in 1913 overleden Griekschen koning George I en van de weduwe van Tsaar Alexander III van Rusland, prinses Dagmar van De nemarken, die nog in leven is en in Dene marken verblijft. De gisterenmorgen voortgezette besprekin gen met de partijen hebben tot het resultaat geleid, dat minister graaf Skrzynski een par lementair coalitiekabinet kan vormen, waar in alle groote politieke partijen met uitzon dering van de radicale boerenpartij (Wyzwo- lenie) verteganwoordigd zullen zijn. De door Skrzynski gevormde regeering is als volgt samengesteld: Skrzynski minister-president en buiten landsche zaken. Raczkiewicz binnen!, zaken. Osiecki (partij van Witos; vice-voorz. van de Sejm) handel. Grabski (broeder van den ex-premier) on derwijs en eeredienst. Generaal Majewski oorlog, Zozischewski (nat.-dem.) financiën. Dr. Kniernik (partij van Witos) landbouw. Von Ghondzynski (voorz. nat. arb. partf) spoorwegen. Piechocki (chr.-dem.; oud-premier) open bare werken. Moraczewski (soc,-dem.; oud-premier) openbare werken. Ziemienski (soc.-dem.) arbeid. De Italiaansche Senaat behandelde de wet nopens de geheime vereenigingen. Mussolini wees de critieken van de hand welke Italië als geïsoleerd willen voorstellen. Het ontwerp werd bij geheime stemming met 182 tegen 10 stemmen aangenomen. Tengevolge van den mist heeft de bin nenkomende „Batavier V" een tjalk schip aangevaren dat onmiddellijk zonk Vrijdagmorgen omstreeks negen uur zijn te Rotterdam, op de Maas, ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij het binnenkomende stoomschip „Batavier V" en het uitgaande tjalkschip „Niet zonder Gods Zegen", in aanvaring gekomen. De tjalk werd midscheeps aangevaren en zonk binnen een minuut. De drie opvarenden werden gered. De „Batavier V" had door dit ongeval een half uur vertragirg. Te halftien is het vaar tuig opgestoomd naar de Boompjes. Het was hed nnerjen, zoo deelde de ge zagvoerder Wilkens mede, dik van mist en daarom stoomden wij langzaam op, steeds signalen gevende. Plotseling zagen wij de tjalk recht voor ons uit. Hoewel wij onmid- delijk de machine op volle kracht achteruit zetten, was het te laat om een aanvaring te voorkomen Eerst toen het te laat was, werd van boord van het tjalkschip geblazen Wij voeren het vaartuig, gelijk gezegd, mid scheeps aan en onmiddellijk begon het te zinken. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de opvarenden te redden, waar toe vijf reddingsboeien en eenige lijnen over boord werden gegooid. Maar het was zulk eén dikke mist, dat wij niets konden zien. Na tien minuten kregen wij de roeiboot van het tjalkschip met de drie opvarenden langs zij. Wij hebben de drenkelingen aan boord genomen, hen van droge kleeren voorzien en zijn daarna naar de Boompjes gestoomd. Tot zoover het verhaal van den kapitein. De drie opvarenden waren de 23-jarige schipper H. Nobel van Nieuw Beyerland, zijn zuster Aagje Johanna Nobel en hun neef, de 20-jarige A. Nobel, die als knecht dienst deed. Door den schok van de aanva ring was Aagje te water geraakt. Hoewel zij niet kon zwemmen, wist zij zich tien minu ten drijvende te houden, waarna haar broe der, die bij de aanvaring in de achter het tjalkschip aandrijvende roeiboot was ge sprongen, haar binnenboord haalde, De 20- jarige A. Nobel was eveneens te water ge raakt en daarna onder het» schip doorgedre ven. Hij wist zich zwemmend, tien minuten boven water te houden, waarna hij een lijn van de „Batavier V" greep. Zijn neef hielp hem daarna in de roeiboot. Toen alle opva renden ger*d waren, ging men langszij van de inmiddels stilliggende Batavierboot, waar zij aan boord werden opgenomen. De tjalk was geladen en op weg naar Nieuw Beyer land. Van het tjalkschip steekt op het oogenblik alleen de mast nog boven water uit. Maat regelen zijn genomen voor veilig scheep vaartverkeer ter plaatse. De tjalk zal zoo spoedig mogelijk gelicht worden. Het schip was verzekerd. In den Noord-Hollandschen polder Ursem zijn de eendenhouders zeer verontwaardigd op het polderbestuur, dat een ontworpen keur ter inzage heeff gelegd, welke een volstrekt verbod inhoudt, om eenden en zwanen in de polderwateren te laten zwem men. Voorts is in deze keur niet meer of minder bepaald, dan dat alle eenden en zwanen, die in de polderwateren worden aangetroffen, zullen worden doodgeschoten. In andere polders, waar een verbod geldt, om eenden te laten zwemmen, worden deze opgevangen en na betaling van schutgeld aan de eigenaars teruggegeven of anders publiek verkocht ten bate van de polderkas. De kippendieven roeren zich weer in de omstreken van Terborg. Voor eenige da gen werd een partij te Varssveld ontvreemd eveneens te Azewijn een koppel van 20 en 24 stuks en uit een schuur van de Wed. Kroesen te Veldhunten werden 39 stuks en 1 haan meegenomen, bij welk laatste geval men kon constateeren, dat de dieren geslacht waren alvorens die verder vervoerd zijn. Een nieuwe oplichterstruc. Een Zwitser heeft eeig nieuwe methode uitgevonden om niets vermoedende bank bedienden van hun geld te ontdoen. Een firma te Luzern, die een bediende naar het postkantoor zond om een groot bedrag te innen, werd van dezen streek het slachtoffer. Toen de bediende met het geld het postkan toor uitkwam, werd hij plotseling achterhaald door een man zonder overjas en met een pen houder achter het oor, die hem zeide, dat er een vergissing geschied was en hij den bediende te weinig had uitgekeerd. De be diende, die meende met een postbeambte te doen te hebben, overhandigde den man het geïnde bedrag. Deze zeide, dat hij onmiddel lijk met het geld zou terugkeeren. Hij moet nog komen. Men meldt uit Oude-Pekela Voor eenige weken ging het gerucht, dat een opzichter alhier beschuldigd werd van brandstichting van de groote stroovoorraden van de'stroo- cartonfabriek „Union" alhier, nu een 5-tal jaren geleden, geschied. De beschuldigde heeft thans een klacht ingediend tegen een arbeider die hem onomwonden van het bo vengenoemde feit ten kantore der fabriek had beschuldigd. Conducteur bekneld tusschen een auto en een tram. Donderdagnamiddag is aan den Rijns- burgerweg, nabij het station, de 35-jarige conducteur van de stoomtram Leiden Haarlem, Johannes v. D., wonende te Hille- gom, die bij het rangeeren op een treeplank stond, door een auto aangereden. De man geraakte tusschen den auto en de tram be kneld. Met zware inwendige kneuzingen is hij in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Den autobestuurder zou geen schuld treffen, daar de tram, zonder een signaal te geven, achteruit reed. De Belgische Bezettingstroepen te Düssel- dorf hebben Donderdag weer een verscherpte pas-contróle aan de Rijnsburg ingevoerd. Iedere auto bestuurder wiens pas niet ge viseerd was, werd met fres. 50.beboet. Meerdere Venlosche firma's werden dupe van dezen nieuwen maatregel. Vrijdagmorgen omstreeks negen uur is op het bouwterrein naast de Nederlandsche Bank in den Haag, een droevig ongeluk ge beurd. De oude Wilhelminagalerij is afge broken. Vandaag moesten de werklieden de laatste hand aan hef werk leggen. De zuilen van de vroegere galerij moesten nog opgeruimd worden, dan stond er niets meer van het groote pand. Die zuilen be stonden uit een gemetselde kern, die met gragietplaten bedekt zijn. Twee had men er reeds omgehaald. Nu was men aan de derde bezig. De sloopers lieten de zuilen naar binnen omvallen. Terwijl men aan de derde boog bezig was, begon de vierde zuil te wankelen, viel om, en wrong de derde Zuil om, zoodat deze niet recht-vooruit, maar schuin terzijde viel. De sloopers sprongen op zij. Maar de voorman, de 48-jarige Wil lem Vermeer, wonende in de van Foreest- straat, kon niet vlug genoeg weg komen en kreeg een der zware brokken op het lijf. De man was onmiddellijk dood. Zijn hoofd was onder den last verpletterd. Met een domme kracht moest de pilaar opgevijzeld worden. De geneeskundige dienst heeft het lijk over gebracht naar het Ziekenhuis. De politie werd gewaarschuwd, die geas sisteerd door den deskundige, ir.Deel van Bouw- en Woningtoezicht, een onderzoek instelde. Hij heeft de oorzaak niet kunnen vaststellen. Het ongeyal trok veel belangstelling. Mr. Engers, subst. officier van Justitie de hoofdcommissaris, de heer van 't Sant, commissaris Kramer, en de directeur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer Meyer, waren op hef terrein van het ongeval aan wezig. De verongelukte man was vader van ze ven kinderen, waarvan de jongste vijf jaar is.- De oudste is getrouwd. Twee zoons werk ten mee bij de slooping en zagen hoe hun va der verpletterd werd. De verslagenheid op het werk was groot. Schoorvoetend, bijna angstig, is men doorgegaan met het sloopen der andere zuilen. Toen de knecht van den slager H. G. S. on het Kerkplein bezig was gehakt te bereiden do ar middel van een ehctrische gehaktmo'.- n wendde hij zich even om. De molen bleet doorwerken en een 10 jarige jongen, Hein Bentvelzen wilde deze gelegenheid benutten om ook een stukje vleesch in de machine te stoppen, met het gevolg, dat hem 4 vinger tjes van de rechterhand totaal werden af gekneld. Vrijdag zijn uit Helmond doo de politie een zestal personen naar de gevangenis te Roermond overgebracht, die verdacht wor den van een belangrijken diefstal van materia len en gereedschappen ten nadeele van de N. V. v. d. MeulenAnsems Automobie- ij te Helmond. Een zestal personen zitten verder nog op het politiebureau te Helmond in arrest, ter wijl waarschijnlijk nog meedere arrestaties zullen volgen. Men meldt uit Veghel aan het „Hgz." Trein no. 3 der tramwegmaatschappij „Den BoschHelmond, die om 7.29 alhier moet arriveeren, is tusschen Dinther en Veghel gededrailleerd. Het déraillement is een ware chaos. De locomotief ligt geheel in de tegenover gestelde richtihg dwarns over den weg. Drie wagens zijn over elkaar geschoven, andere zijn geheel ingedrukt. De materieele schade is zeer groot. Persoonlijek ongelukken kwamen niet voor. B "E®-j Donderd.tf i.l. kwam de Centrale groep Rijks-pe-soneel van den Nederlandschen R.-K Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" te Utrecht in vergadering bijeen, teneinde de vraagstukken, welke momen tcel de Rijkswerklieden bezig houden, te bespreken. De vergadering, die zeer druk bezocht was, doordat alle afdeelingen afgevaardig- den hadden gezonden, sprak algemeen Pare afkeuring uit over» de houding door de R.K. Kamerfractie aangenomen, bij de behande ling van de salarissen voor het Rijksperso neel, in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Vooral van die Kamerleden, wel ke meer speciaal op de hoogte kunnen zijn met oen toestand in de arbeidersgezinnen, was een forsche houding verwacht. De vergadering hield zich verder Iczig met de bespreking van verschillende maat- rsgelcu welke in verband met de wijziging van hel Bezoldigingsbesluit ook voor de Riiks-wtiklieden dienden te worden geno men. Met volledige handhaving van het door de Katholieke Centrale in 't Georganiseerd Overleg van Ambtenarenzaken ingenomen standpunt, werden verschillende zaken vast gesteld, welke aan de Commissie de Wilde zullen werden vooigeiegd en waarvan be spreking zal worden verzocht Le vergadering, die ond-r leiding stond au een Voorzitter van „St Paulus' wrd •loor dezen met een opwekkend woord en Chr: teliiken groïf geslotea. Dr. L. H. van Romunde over onvoeg zame kleeding. Op de 14 en 15 Nov. 'te 's-Bosch gehouden algemeene vergadering der R.-K. Artsen- Vereeniging, heeft L. H. van Romunde, de voorzitter een rede gehouden over onvoegza me kleeding. Wij ontleenen er het volgende aan Spr. zeide, dat onze jonge meisjes en vrouwen, zeer dikwijls argeloos en te goede trouw, maar niet begrijpen, hoe hun frissche Hollandsche schoonheid, in haar onbedekt heid, een zinnenprikkeling is voor het andere geslacht, hoe met het «taleeren en aanbieden van haar vrouwelijkheden haar schoonste bezit, haar eer, gevaar loopt. Het ligt in mijn bedoeling om het kleeding- vraagstuk hier niet verder van moreele zijde te bezien, maar wensch mij meer te bepalen tot de medisch-hygiënische ziiae ervan, en begin met de verklaring, dat ik het in het geheel niet eens ben met den Duitschen hoogleeraar in de hygiëne, die onlangs in de Munchener klinische Wochenschrift den lof verkondigde van de hedendaagsche vrouwen- kleeding, die met haar luttel gewicht van 700 gr. zoo gunstig afstak bij de vijfmaal zwaar dere kleedingsmassa die de man gewoon is te dragen. De tegenwoordige kleeding van vrouwen en meisjes, kenmerkt zich maar al te va»k door een allertreurigst deficit aan klee- dingstof. Bedenkelijk laag uitgesneden hal zen, mouwen niet aanwezig, rokken uitermate geschikt óm een paar goed gevormde beenen, of hetgeen veel vaker voorkomt, een paar zij den kousen te laten zien, geeft in grove trek ken weer, wat tegenwoordig als mode wordt aangemerkt. Dit geldt alleen niet voor de kleeding van de vrouw, maar evengoed voor die van jonge meisjes en kinderen. Geheel uit het oog wordt verloren, dat de kleeding dient om een warmteregeling binnen dé grenzen der behagelijkheid mogelijk te maken. Uit hygiënisch oogpunt beschouwd mag de mode nooit een kieeding aangegeven die de regulatie der behagelijkheid, die het indivi du zelf in de hand heeft door het gebruike- ken van dunnere of dikkere stoffen, volkomen uitschakelt, namelijk daar waar zij aangeeft dat lichaamsdeelen onbedekt moeten blij ven. De mode heeft echtende meeste vrouwen, met uitzondering van haar, die tot de meer intelligenten moeten gerekend worden, vol komen onder haar suggestieve invloed ge bracht. Er zijn er, heiaas mdar al te veel die liever voigens de mode gekleed wen schen te zijn, dan volgens de eischen der hygiëne, die liever zitten te verkleumen van de koude, dan op zich het odium te laden, niet volgens de laatste ejschen der mode ge kleed te zijn. Dat hier zoowel voor vrouwen als kinde ren funeste gevolgen uit moeten voort vloeien, is eigenlijk van zelf sprekend, 't Is mijn vaste overtuiging en de huisartsen en kinderartsen zullen dit volmondig moeten beamen, dat voor ingewands- en blaasaan- doeningen, ziekten van nier- en nierbekken, chronische aandoeningen van lucht- en adem halingsorganen en niet het minst rheumatische aandoeningen van spieren en gewrichten, influenza, griep met al hun gevreesde com plicaties maar al te vaak de tegenwoordige onvoldoende kleeding van vrouwen en kin deren moeten worden verantwoordelijk ge steld. Toch zijn er nog velen die de opvatting huldigen dat door het dragen vaii bloote hals, bloote armen en beenen, het lichaam wordt gehard. Wat is echter harden Het is genoeg bekend, dat men verkoudheid meest al oploopt door plaatselijke afkoeling, voor al van de bekleeie lichaamsdeelen. Door overgevoeligheid daarvoor kan men afstompen door de huid geleidelijk aan kou de lucht of koud water bloot te stellen. De voornaamste eisch is echter dat dit syste matisch geschiedt en daar kan hier in ons grillig klimaat bij de eischen zooals de tegen woordige mode die aangeeft nooit sprake van zijn, daar gelaten nog het feit dat ieder individu op een hardingsproces op verschil lende wijzen reageert, velen er in het geheel niet tegen bestand zijn en er in meerdere gevallen zelfs een absolute contra-indicatie voor bestaat. In korte trekken meen ik hiermede te hebben aangetoond dat de tegenwoordige kleeding der vrouwen en kinderen Zeer vaak niet aan de eischen der hygiëne vol doet en dat na eenige jaren de statistieken der lijders aan tuberculose deze meening wel zullen bevestigen. Welnu op u, leden van onze vereeniging rust de plicht deze opvatting onder uwe vrouwelijke patiënten ingang te doen vinden en wanneer zij zich niet kunnen onttrekken aan de suggestieve macht der mode uit etische overwegingen, laten zij het dan doen terwille van de gezond heid van zichzelf, ter wille van de gezondheid hunner kinderen. H.M. de Koningin heeft aan den commis saris der Koningin fn de provincie Limburg een telegram gezonden, waarin zij verzoekt aan den burgemeester van Voerendaal en aan de familie van de Verongelukte mijnwer kers haar deelneming te laten betuigen. Propaganda op belastingformulieren* Naar verluidt, heeft onlangs dé gemeen teontvanger te Weesp, tot den minister van Financiën het verzoek gericht, goed te keu ren dat op de Rijksbelastingbiljetten, zoowel als op de enveloppes, propaganda gemaakt zpu worden voor den gemeentelijken belas- tingophaal en stortingsdienst. Op dit ver zoek is bij ministerieele missive, dd. 7 de zer, gunstig beschikt, waarbij in overweging Werd gegeven, de propaganda op de biljet ten en enveloppes in den volgenden vorm aan te bréngen „De gemeentelijke belas- tingophaal en stortingsdienst vestigt de aan dacht op de gelegenheid, om verschuldigde belastingen door zijn tusschenkomst te vol doen." Deze mededeeling zal voortaan op voren bedoelde bescheiden gestempeld worden met een door den ophaaldienst te verstrek ken stempel. De te Weesp gevestigde en nog maar kortst ;eleden opgerichte dienst voor het wekelijks bij de belastingplicl tigen ophalen der ver schuldigde belastingpenningen, telt reeds 540 deelnemers. Winkelweek Breestraat-uereenigmg. Men deelt ons het volgende mede; A.s. Woensdag komt St, Nicolaas en zijn knecht, des namiddags om 6.03 per trein te Beverwijk aan. De Sint zal op het Sta tionsplein te paard stijgen en, voorafgegaan door muziek, door de Breestraat naar de Schans rijden. Van het café „Oud Meere- sfeijn" af, zoo ook bij. het hotel „De Zon" en bij hotel „ter Burg" zal de Sint mop pen strooien. Iedere lampiondrager of draagster, zal, ongeacht de waarde der lampion, een ver rassing ontvangen. De winkelweek is daarmede geopend en van dat oogenblik af heeft de hon-uitgiffe bij aankoop, plaats. Om ieder zooveel mo gelijk in de gelegenheid te stellen naar de prijzen mede te dingen, zijn de koopbons ook verkrijgbaar gesteld bij de leden-win keliers in levensmiddelen. De verspreiding der feestgidsen is reeds begonnen van IJmuiden tot Casl'ricum. Het irstituut „schoolarts". In de raadsvergadering van 22 December 1924 hadden B. en W. de toezegging ge daan, een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van het instituut „schoolarts". In een schrijven aan den raad deelt het college thans mede, dat het de aanstelling van een schoolarts moet ontraden. B, en W. hebben zich allereerst fot de gemeentebesturen van Heemskerk en Wijk aan Duin gewend met de vraag, of deze gemeenten in principe bereid waren om mede te werken tot de aanstelling van een gemeenschappplijken schoolarts. Van beide gemeenten werd een ontkennend antwoord ontvangen, tengevolge waarvan de vraag werd overwogen, of de kosten, verbonden aan de invoering van- het instituut alleen voor deze gemeente niet te bezwarend wa ren, gesteld dat de schoolarts zijn be moeiingen zou kunnen uitstrekken zoowel tot de openbare als tot dc bijzondere scho len in deze gemeente. Na de meening te hebben gevraagd van de besturen der bijzondere scholen, ydl het B. en W. voorkomen, dat de aanstelling van een schoolarts op verschillende gron den moet worden ontraden. Vooreerst zijn de kosten in evenredigheid van de te ver wachten resultaten voor de gemeente 'te bezwarend, terwijl voorts bij een niet al gemeene deelname aan dezen dienst, het geneeskundig toezicht op de scholen geen doel treft. Feestvergaderirg „Herwonnen Levens kracht". A.s. Donderdag 29 November, zal in het K. S. A.-gebouw een propaganda- fcestvergadering worden gehouden ten bate van het Plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht. Het bewaarschool-onderwijs, Eenige maanden geleden hebben B. en W. zich tot het gemeentebestuur van Wük aan Zee en Duin gewend met het verzoek een gemeen schappelijke regeling aan te gaan betref fende de toelating van leerlingen uit die ge meente aan inrichtingen voor bewaarschool- onderwijs alhier, evenals zulks is geschied bij het gewoon lager onderwijs. Volgens de laatste gegevens wordt de openbare Fröbelschool door 17 en de R. K. bewaarschool door 40 kinderen, in Wijk aan Zee en Duin woonachtig, bezocht. B. en W. stelden bij hun verzoek voor, ^at deze gemeente zich zou verb;nden om Je kinderen uit die gemeente te<*en de zelfde voorwaarden op de openbare Fröbel school toe te laten als de kindéren uit on ze gemeente, waartegenover, de gemeente Wijk aan Zee en Duin zich bereid zou moe ten verklaren, een bijdrage te verleenen in verhouding van het aantal leerlingen uit die gemeente tot het geheele aantal leerlingen der school. Tevens werd de aandacht gevestigd op de bepaling, gemaakt bij het vaststellen van de regeling van de subsidieering van het bij zonder bewaarschool- onderwijs, dat zon der de toestemming van B. en W. geen leerlingen, wier ouders of verzorgers buiten Beverwijk wonen, tot de bijzondere school worden toegelaten. De bedoeling van deze bepaling is, dat de toestemming alleen dan wordt gegeven, indien de buitengemeente bereid is een evenredig aandeel in het toe te kennen subsidie te verleenen. De gemeente Wijk aan Zee en Duin ver klaarde zich echter niet bereid de bedoel de regeling aan te gaan. B. en W. zien zich derhalve genoodzaakt zoo deelen zij aan den raad mede :n de toekomst bezwaar te maken tegen het toelaten van leerlingen op de bijzondere gesubsidieerde Bewaarscholen uit de ge- meénte Wijk aan Zee en Duin en vragen voor zooveel noodig machtiging om met in gang van den datum, waarop het nieuwe schoolgebouw aan de C. H. Moenstraat in gebruik zal worden genomen, den toegang tot de openbare Fröbelschool aan kinderen uit de gemeenten, die omtrent de toelating geen regeling hebben getroffen, te ont zeggen. Witte Bioscoop. De film van deze week „De Doodencircus" genaamd, doet wederom zien tal van ongeëvenaarde staaltjes van kracht en durf, waarbij de geliefde film acteur „Tom Mix" de hoofdrol speelt. Voor diegenen dus die gaarne eens zitten te grie zelen en te beven een film om te smullen. Tevens zij hierbij vermeld dat, in verband met het 40 urengebed, a.s. Zondagmiddag geen middagvoorstelling wordt gegeven. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor de resteerende winst voor 1924 van het Electriciteitsbedrijf en der gasfabriek, be dragende respectievelijk 1668.2254 en 74.56, aan de reservefondsen dier bedrij ven toe te voegen. Tooneeluitvoering. Zondagavond om half 8 zal in „Sonnevanck" voor de leden van den R. K. Volksbond een tooneelvoor- stelling worden gegeven. Opgevoerd wordt het bekende blijspel „M'neer Klaproos". Maandagavond wordt een tweede opvoe ring gegeven van dit blijspel. Deze uitvoe ring zal toegankelijk zijn voor het publiek, Een zondebok. Een automobilist uit IJmuiden, J, v. d. H. genaamd, werd ver- baliseerd wegens overtredingen van het motor- en rijwielreglement, n.l. een, terzake het ontbreken van een achterlicht, een we gens het ontbreken van vóórlichten en wegens het niet op bevel stoppen! Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, het verzoek van het „Comité tot het verkrij gen van een muziektent", te Velseroord, om een muziektent te mogen plaatsen nabij den Wijk aan Zecërweg en de Le Maireslraat, in te willigen B. en W. bieden ter voorloopige vast stelling aan de ligger der wegen. B. en W. stellen voor, in te trekken het raadsbesluit van 10 Februari 1925, tot Verkoop van grond aan F. v. d. Ben, te Wijkeroog, Verschenen is de Gemeentebegrooting voor 1926. *- In een begeleidend schrijven zeggen B. en W. het volgende Wij hebben de eer u hierbij aan te bieden een ontwerp-begrooting dezer gemeente, voor het dienstjaar 1926, vergezeld van een memorie van toelichting, benevens een ont werp begrooting van het Water-en Gasbe drijf, mede met toelichting. Zooals u uit de begrooting der gemeente moge blijken', is dc belasting naar het in komen, evenals voor 1925, geraamd op een bedrag van f 750.000. Hoewel nog geen voldoende gegevens be kend zijn omtrent de belastingopbrengst over 1925/1926, hebben wij gemeend bij eene hefiing van 3 op het uitgetrokken be drag aan belasting te mogen rekenen. Mocht echter de opbrengst onverhoopt eenjgszins egenvallen over het belastingjaar 1924/ 1925 bedroeg deze f 738.000 dan zou zoo noodig over een gedeelte van het reserve fonds, dat indertijd is ingesteld om daaruit eventueele tekorten te bestrijden, kunnen worden beschikt. In dit verband zij nog medegedeeld, dat de reserve, welke blijkens de begrooting voor 1925 f 500.000.bedroeg, thans f 679.000.— bedraagt. Deze vermeerde ring vindt haar oorzaak in de omstandig heid, dat wij, bij een raming aan plaatselijke inkomstenbelasting, als hiervoren vermeld, er in geslaagd zijn tusschen de gewone ontvangsten en uitgaven voor den dienst 1926 evenwicht te brengen, zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van het voordeelig saldo van den gewonen dienst van 1924, groot f 179.236, 16. Dilg.ald hebben wij dan ook tot een bedrag van rond f 179.000 aan de reeds gevormde reser ve toegevoegd. Tenslotte merken wij nog op, dat de Com missies van „Openbare Werken", „Onder wijs" en „Sociale Belangen", zich omtrent de ontwerp-begrooting althans voorzoo ver deze tot hunne competentie behoorde hebben uitgesproken en dat met de door hen gemaakte opmerkingen bij de samenstelling der begrooting rekening is gehouden. Ech ter, waar voor deze Commissies, de tijd van voorbereiding om zich volkomen in alle on- derdeelen in te werken, vrij kort is geweest, hebben de twee laatst genoemde verklaard niet de volle verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen en is daarbij door hen te vens te kennen gegeven, dat zij de bevoegd heid wenschen voor te behouden om bij be handeling der begrooting in den Raad om trent sommige posten zoo noodig een ander standpunt in te nemen. De begrooting sluit in inkomsten en uit gaven met een bedrag van f 2.206.344,60. De opbrengst der belastingen wordt als volgt geraamd opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde éigendommen f 23.751 (v. j. f 22.214,11) opcenten op de hoofdsom der personeele belasting f 116,325 (v. j. f 109.455,35); tantiéme-bel sting f 4.500 (v. j. f 3.500) inkomstenbelasting f 750.C00 (v. j. f 750.000) hondenbelasting f 4.400 (v. j. f 4.300) opbrengst vergunningsrecht f 1.700 (v. j. f 1.800). Voor werkverschaffing aan werkloozen is geraamd f 14.000 (v. j. f 25.000). De be doeling is, tot geleidelijke opheffing van dezen post te geraken. Voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen is geraamd 36.272 (vorigv jaar 37.072). Hoofstuk „Openbare Veiligheid" is aan uitgaven in totaal geraamd op f 149.674,88 (v. j. f 152.400,69). De telefoonkosten zijn bijna f 500 minder geraamd voor onderhoud van branJblusch- middelen is f 900 (v. j. f 5.350) uitgetrokken onderhouding lantaarns en verlichting is f 2.100 hooger geraamd. De onderwijskosten zijn in totaal ge raamd op f 290.495, 56 „Openbare Werken" vraagt f 417,755,61 tegen f 409.295,17 in 1925. De jaarwedden voor het personeel zijn f 2.000 minder ge- •aamd. Voor het onderhoud van wegen e# pleinen is geraamd f 118,685 (v. j. f 84,400), van wandelolaatsen en plantsoenen f 34.432 (v. j. f 30.277). Verharding in Bitumenweg zal worden aangebracht op Zilkerweg, Mar- Grietenlaan, Mollaan, Halve Oosterlaan, Bovenweg (verbreeding rijweg tot 7 M.) Ver der verstrating van den Bloemendaalsche- weg (vanaf Kleverlaan tot Donkere laan, Hartenlustlaan en De Génestetweg). Het onderhoud van pompen en riolen is 1 3.500 geraamd dan voor 1925, nl. op f 10.500. De hoofdstukken „Volksgezondheid" en „Vokshuisvesting" vertoonen resp. eind cijfers van f 11.766 (v. j. f 12.694) en f 327,996,92 (v. j. f 272.061,621). Dit laat ste hoog'ere bedrag vindt zijn oorzaak in de f 60.000 hooger geraamde uitkeeringe van annuïteiten inzake den woningbouw welke hooger bedrag ook door de woning- hpuwvereenigingen moet worden geriott en aldus in de inkomsten verdisconteerd s. De inkomsten en uitgaven van het Wa terbedrijf zijn geraamd op f35.851.14 f 23.409.61) die vanhet Gasbedrijf op ƒ47.847.68. De kapitaaldienst is geraamd op 124.350. Het bedrag der schulden zal 1 Januari 1926 zijn ƒ3.199.500. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij B. Wagenaar, I Brederodeweg 9 Bloemendaal, een zwarte duif J. Dissevelt, Kinheimweg 61 Bloemen daal, een portemonnaie J. van Leeuwen, Bloemendaalsche weg 80 Bloemendaal, een wollen kinderhandschoenP. Beversluis, Zomerzorgerlaan 4 Bloemendaal, een ge lakte ceintuur J. Giebels, Middentuindorp- laan 20 Overween, een handschoen A. Deun, Zeeweg"30 Overveen, een paar kinder handschoenen Dr. Groenendijk, Zijlweg 48 Overveen, een grijs poesje H. v.d. Meij, Zuidertuindorp.aan 17 Overveen, een kin derwantje Vixseboxse, Oostertuindorplaan 12 Overveen, een portemonnaie Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een zakmes W. Barnhoorn, Zijlweg 7 Overveen, een kin- derportemonnaie v. Kesteren, Veldlaan 23 Aerdenhout, een gouden broche W. Oos terhof, Alb. Thijmlaan 31 Bloemendaal, een wit wollen truiaan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie, een moker, een knipmes een schrijf étui, twee sleutel- tj:s. Heb bet uitstekondste aan te «led an dat iemand wenschen kan, uoe zal le wereld bet weten, indien gij aiet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14