I lij smaakt alléén f eenBROCHEScigaret f $PAARNE- fc 'ANK STER-TABAK Luxe Doos t. Rossem's Tabak Dit number bestaat uit 24 bladzijden, waarorder het geïllustreerd*Zondagsblad in acht bladzijden. Verkeersongevallen* Leekepreeken. Voor eenigszms belangrijke be dragen a deposito verstrekken wi desgewenschf onderpand. St. Nicolaas-Cadeau Milo en Poorters Toeback Zaterdag 21 November 1925 O 49ste Jaargang No. 16105 VACANT Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. .13866- (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 bestrijding van kwaad. a Agenda 22 November HAARLEM. BEVERWIJK. Agenda 23 November De Bibliotheken der St. Vincen- centiusvereersipipj? zijn geopend: De heer Hiebendaal van Zandvoort. STADSSCHOUWBURG. „Het IJzeren Paard." Theater De Kroon. GEMEENTEZAKEN. Personalia. J. J. WEBER ZOON Komiisstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Mannenkoor „Caecilia." De winkelweek ten einde! 50-jarig bestaan „De Snelvlieger". Nazorg voor T. B. C. Statuten. Inhoud Fl. 1.20 en Fl. 1.70,per dros. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën an 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel me 15 cents, bij vooruitbetaling 116. Onlangs trof ons in een Duitsch blad een artikel om den suggestieven titel: „Zij, die niét willen leven". Het bleek een verhaal te zijn over „hef zegenrijk werk van het anti-zelfmoordbureau." Het zal mijn lezers misschien belang inboezemen iets over zulk een modern instituut te vernemen. Een anti- zelfmoordkantoor, dat is foch wel iets heel nieuws. De schrijver dan vertelt, hoe men in een bepaalde straat van Berlijn in een groot gebouw Vele trappen moet opklimmen en verscheidene gangen moet doorloopen, eer men aan het bewusfe kantoor is beland. En hij maakt de niet onjuiste bemerking, dat men het dengenen, die levensjnoe zijn, niet zoo moeilijk moet maken om zich te laten terughouden van de vrijwillige reis naar hef land, van waar men nief kan terugkeeren. In de kantoorruimte staan een tiental stoelen en even groot is ook het gefal van hen, die hier dagelijks komen om van zelfmoord te worden tegen gehouden. In de kamer be vindt zich een slanke man, mild en mede lijdend onder zijn brillenglazen uitkijkend; een raadgever in de treurigste levensom standigheden; bezield met de kracht om mef zachte, vertrouwelijke woorden, zor gen, drukkend als bergsteenen, af te wen telen van arme. in doostrijd verkeerende menschenharten. Voor dat werk is een mateloos geduld, tact en menschenkennis noodig, wat met falrijke voorbeelden wordt aangetoond. Daar is een jonge man, in wiens leven „de vrouw in het spel" kwam Hij beging een kleine misgreep en kwam in de gevangenis. Reeds daar had hij te kennen gegeven, dat hij een einde aan zijn leven zou maken, zoodra hij zijn vrijheid herkreeg. Maar on middellijk na zijn in vrijheidsstelling werd het anti-zelfmoordbureau in kennis gesteld. En op dat kantoor kwam onder snikken en tranen de ware reden van zijn levens moeheid naar buiten: hef gevoel van een brandende, niét langer te dragen eenzaam heid, die zijn jeugd vergald'had en hem in de armen van een minderwaardig vrouws persoon had gevoerd. De heer met den zachten blik onder de brillenglazen wist raad. De groote stad was voor dezen on gelukkige geen geschikte woonplaats. Hij bracht hem naar een kleine provinciestad, waar men meer samen leeft; onthief hem van de kwellendste levenszorgen, verschafte hem een betrekking ende wereld was een goed mensch rijker geworden. Een tweede geval is dat van een kunste naar, die in zijn vak een goeden naam heeft. In den inflatietijd had hij zich lafen verlei den een dollarleening te sluiten om zich te installeeren. Dan begon de mark te zakken en zijn schuld klom tot het fabelachtige. Zijn verzoek om uifstel was vergeefs. De Shylock wachtte op het pond vleesch, nam hem zijn woning af en legde beslag op zijn loon, telkens, wanneer hij een engagement had. Niettemin deed hij zijn plicht, vertrou wend uit zijn ellende te komen. Eindelijk waande hij zoo ver fe zijn. Maar alles, zijn principalen, zijn schuldeischers, de deur waarders. allen werkten samen om hem arm te houden. Wat hem nog overgebleven was had hij verpand om zich zelf en zijn vrouw nog in hef leven te houden. Tenslot te was hij in een asyl beland onder het uit vaagsel der maatschappij. Toen stond hef bij hem vast met zijn echtgenoote uit het leven te scheiden. Hij had echter niet mef het anti-zelfmoordbureau gerekend. Thans ze gent hij dat kantoor, hetwelk hem hielp zijn beroep weer te hervatten. Zijn naam sfaat thans weer op aanplakborden en in schouw burgannonces; en wie nu geniet van zijn vroolijk en leutig spel, waant in de verste verte niet, dat deze man nog voor korfen tijd door een medelijdende hand aan den zelfkant van het leven werd opgeraapt, aan den rand van den afgrond. Nog een andere bezoeker aan het anti- zelfmoordkantoor wordt gefeekend, uit wiens oogen slechts dit eene te lezen is: hij wil niet langer leven. Hij had een meisje leeren kennen, in wier stem een fijn, zacht zieltje sprak En die stem was het, waar- Op hij verliefde Door haar lief hij zich streelen, wanneer de alledaagsche sleur hem drukte en naar haar verlangde hij, wanneer de melancholie haar zwarte schaduw over zijn zieleleven wierp. Maar het meisje be droog hem op een wijze, die ik hier 'verder niet beschrijven zal. Lang bleef hij daarvan onkundig toen hem op een goeden dag de oogen open gingen. Toen had de heer in het anti-zelfmoordbureau het waarlijk niet gemakkelijk om dezen levensmoede, die zich zelf opgegeven had, voor den dood of voor waanzin te behoeden. Uren l?ng sprak hjj mef hem; avond aan avond was hij als een vriend aan zijn zijde ook van het af gedwaalde meisje, dat vertwijfelend tegen over het ongeluk stond en nu boven alles wilde, dat. de eenige personen, die een goe de richting aan haar leven had gegeven, niet voor haat verloren zou gaan. En het einde was verblijdend als van een modernen ro man: de zelfmoordenaar kwam tof het leven terug en de twee werden een gelukkig paar. Natuurlijk eindigt het stuk van den Ber- lijnschen journalist met een opwekking tot geldelijken sfeun aan het anti-zelfmoord bureau. Ik heb een en ander met belangstelling, maar toch ook met verbazing gelezen. Dat is toch wel een eigenaardig soort liefde werk, zulk een anti-zelfmoordbureau. Het bestaan er van en het feit, dat er in eer wereldstad dagelijks een tiental gevallen te behandelen zijn, wijst allereerst op de zedelijke ellende, waartoe onze maatschap pij vervallen is. De statistieken hebben ons al lang geleerd, dat het aantal zelfmoorde naars schrikbarend stijgt; ook ons vader land is van dit kwaad niet vreemd geble ven. Maar zou die diep gezonken maat schappij uit die treurige cijfers nu geen an dere conclusie behooren te trekken, dan dat wij goed zullen doen in alle groote ver- keerscentra anti-zelfmoordbureaux op te richten? Met opzet heb ik de manier, waar op de „patiënten" op zulk een kantoor be handeld worden, eenigszins uitvoerig weer gegeven. Maar wie verwacht van deze me thode een:g blijvend succes? Met allen eer bied voor de vermoedelijk edele bedoelin gen van een goedhartig man lijkt zijn op treden toch niet onbedenkelijk. Wil hij in derdaad succes bereiken, dan zal hij voor zijn kantoor een uitgebreide reclame moeten maken Bij alle grachten en vijvers zal hij, liefst verlichte, borden moeten plaatsen met de waarschuwing: „wend u, alvorens in het wa ter te springen, tot het anti-zelfmoord bureau!" Zóó sterk zal zijn reclame moe ten zijn, dat iemand, alvorens een dosis ver gif te slikken of een pistool op zich zelf af te vuren, zich herinnert het bestaan van het kantoor van zelfbehoud. Sterker, de suggestie van dat bureau zal krachtiger rrifceten zijn dan de waanzin van een zelf moordenaar in de laatste oogenblikken van worsteling met zijn wil om in het leven te blijven. Zoodat het werkelijke succes niet heel groot lijkt, maar wel het gevaar, dat menigeen zich voor een zelfmoordenaar in den dop zal uitgeven, desnoods zwemmend id een gracht zal springen op een oogenblik, dat hij zeker weet gered te zullen worden en op deae wijze zich uitkomst zal trachten te verschaffen in hopelooze omstandighe den, zware schulden, werkloosheid enz. En het zou dan wel eens kunnen gebeu ren, dat het anti-zelfmoordbureau het te gendeel van zijn doel bereikte, dat n.m. een 'kwasi-zelfmoordenaar, in het water springend in de verwachting er weer' levend uit te komen, te laat hulp zag opdagen en tegen zijn wil verdronk. Ik zeg dit alles niet, om een goed 'be doelde daad als van den Berlijnschen heer met den edelen blik onder de brillen-gla- zen, te bespotten, maar om aan te toonen, dat alle strijd tegen het kwaad in de we reld op een mislukking en zelfs op een ca- ricatuur moet uitloopen, wanneer er geen stevige en hoogere beginselen aan ten grondslag liggen. Wat zal die meneer van het Berlijnsche kantoor aan den geredden artist moeten antwoorden, wanneer deze ten tweede male onder zijn schulden raakt en in ellende weg zakt? Wat zal hij moeten antwoorden op de vraag: Waarom hebt gij mij den eersten keer mijn plan niet laten volvoeren; dan was ik niet voor de tweede maal in de misère geraakt? En wat aan dien bedrogen 'ongeling, wanneer deze zich ten slotte loch in het meisje met de mooie stem ver gist blijkt te hebben? Het zal niet gemak kelijk zijn zulke menschen te overtuigen, dat zij toch goed gedaan hebben in het leven te blijven, tenzij men den plicht om te leven, de misdaad van den zelfmoord, 't onbreken van 't recht om de hand aan zich zelf te slaan, met andere woorden, het be staan van een God en de afhankelijkheid van het schepsel voorop stelt. Maar wie dat doet, wacht niet tot het oogenblik, waarin iemand op het punt staat zich zelf van het leven te berooven. Want dan zal hij óf wel te laat komen óf veel kans loo- oen met een simulant te doen te hebben. Tot nog toe werd altijd tegenover iemand lie dreigde het raam uit te springen als het beste middel gebruikt, het raam open te schuiven; en nooit is er iemand geweest, die in zoo'n geval naar buiten sprong. Zelf moord wordt gemeenlijk eerst ontdekt, wan leer het tt laat is. Wie er tegen strijden wil, moet beginnen te strijden tegen dag bladen en andere persproducten, bioscopen en schouwburgen, die den zelfmoord als een „zich zelf en anderen bevrijdenden dood" verheerlijken. Hij moet de menschen, zoolang het nog ijd is, leeren de waarde van het leven, den noed om tegenslagen te verdragen, den olicht om ook in de moeilijkste omstandig heden het hoofd omhoog U houden. Wie dat verzuimt en zijn heil zoekt in anli-zelfmoord- bureaux doet als de reinigingsdienst van een zekere gemeente, welke des winters, wanne- b"t gevroren had, eerst des och 'ends na t'en uur zand liet st'ooien, wan neer tientallen zwakbeenigen en ouden van 'agen al den hals hadden gebroken op de ladde straten, Bestrijding van kwaad zon der erkenning van zonde voert uiteindelijk tot Don Qnichotterie HOMO SAPIENS Soriëteit „St. Bavo" Jaarfeest Volks bond - 8 uur Znivelbercidérs 3 uur schap tusschen de Zandvoorters zelfs de echte Zandvoorters en den heer Hieben- daal is gebleven. Nog altijd is de heer Hiebendaal de raad gever en vraagbaak van velen. Nog altijd is de heer Hiebendaal, hoewel hij het pakie niet meer draagt maar het zwaard voor de pen verwisseld heeft, onze „HiebWii hebben altijd in onze herinnering, hoe we in een booze bui over een „groote" belee- diging hem lastig gévallen zijn. Rustig hoor de hij ons aan. Zijn oogen wij hebben al tijd van dat oogenblik de oogen van der heer Hiebendaal onthouden zijn oogen wa ren geen dienden oogen al schitterden dc brille glazen. Ja, wjj hebben toen vermoed, toen de heer Hiebendaal ons met ziin rus- tigen toon tot kalmte gestemd had, dat de heer Hiebendaal expres een bril droeg, om den goeden, zachten glans van die ooger te verbergen achter het schittërglas', omdat hij wist, dat hij eigenlijk de oogen behoor de te hebben, „die door alles heen gaan." W'" Un'-K,»n z;:n raad gevolgd en tof he- Gemeentelijk Concertgebouw Middagcon cert H. O. V. half 3 uur. Schouwburg Jansweg De Mascotta 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Kantoorbedienden Sociëteit „St. Bavo". half 9 uur. Stadsschouwburg Afscheidsvoorstelling „Der Plane Vogel" 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De iuoen. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Sluiting van de tentoonstelling van „Kunst in Industrie", geopend' van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran- ciscns Liefdewerk Zoetestraat 11 Elke.-} Donderdag van 89H uur 8.K. Arbeidsbureau voor mannen en longen». Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26H en avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vronwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdageD van v m 1012 uur. des middags van 24 uur, e» avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaandae van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtentls en op.Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstr 1, Zon dag.» en Woensdags van 8 10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sinl Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Janastraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord» St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg! Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverbandj. Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden. te. kennen aan het zwart schild roet wit kruis aan den huisgevel De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tele foon 10378 en de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Telefoon 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 7%9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7149 uur Klarenbeeks'raat 60: Woensdagavond van 7149 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Men schrijft ons uit Zandvoort: Donderdag, 26 November a.s., is de heer Hiebendaal vijf en dertig jaar in gemeente 'ienstï Het is een heele tijd. maar de heer Hiebendaal heeft een zeer groot voorrecht in dien tijd veroverd, n.L, dat hij zich vele 'vrienden heeft gemaakt. We weten het, in den politietijd zullen er toestanden geweest zijn, die nu niet altijd geroemd konden worden. Maar we willen ekening houden mé de groote verandering in, opvatting, die zich in de laatste jaren van de menschen heeft meester gemaakt. Een veranderde wijze van opvoeden zouden we haast zeugen, waardoor een jonger geslacht ook andere gewoonten heeft aangenomen. Want meer als politie man was de heer riebendaal goeden raadgever. opvoeder -•end van de Zandvoorters. En Zandvoort was moeilijk, zooals elke sschersplaats en de taak van den heer Hiebendaal met ziin paar mannetjes lang niet gemakkelijk. Langzamerhand is het karakter van vis- schersdorp verdwenen, dus ook de toestan den zijn zeer gewijzigd. Maar de vriend- den er geen berouw van gehad. En er zijn meer op Zandvoort, die „Hieb" dankbaar rijn voor zijn raadgeving als mensch en vriend. Wij hopen, dat velen dat on den komen- 'en Donderdag zullen laten blijken. Het ziekenhuis verlaten. Nar wij vernemen heeft mej. W., die ge- ruimen tijd geleden op den Akerdijk door een auto van den heer M. werd aangereden en met een verbrijzeld been werd opge nomen, thans weer zoover hersteld, dat zij het ziekenhuis in Amsterdam, waarin zij ruim een half jaar werd verpleegd, heeft mogen verlaten. Tusschen stoomtram en auto te Hillegom. Gisterenmiddag heeft met de tram, die om drie uur vijftien van 't eindpunt van Leiden komt, een ongeluk plaats gehad. De stoom tram was aan 't eindpunt gekomen, en gaa| daar altijd een eindje achteruit om zoo de remise in te draaien. Dit geschiedde ook gistermiddag. Er kwam juist een auto aan, die niet bemerkte dat de tram daar een bocht maakt, met het gevolg, dat de auto tegen de tram opreed, juist waar de con ducteur v. D. van Hillegom op de treeplank stond. De man werd direct naar 't zieken huis vervoerd, waar hij onderzocht werd. Geconstateerd werd, dat er niets gebro ken was, alleen een been was verwond, en een van de vingers open was gespleten. Aanrijding le Hillegom. Gisterenmiddag kwart voor tweeën stond de arbeider H. van de steenfabriek midden op den straatweg vlak over de Jozefkerk met een kruiwagen in zijn handen, met een vrouw te praten. Er kwam een auto uit de richting Leiden, waarin gezeten waren de Burgemeesters, die de opening zouden bij wonen van de Waterleiding, die te Hille gom plaats had. Juist op het moment dat de mam van de vrouw afscheid nam, kwam de auto er aan. H. die een beetje doof is, hoorde de auto niet. De chauffeur die 't ge vaar zag en te kort bij den man was, kon geen ongeluk vermijden, zoodat de man de voorste wielen over zich heen kreeg. De man, werd per ziekenwagen naar huis ge bracht. Hij had geen letsel bekomen. H. Kleine Theresia-stichting, Feestavond voor de Crèche voor onverzorgde zuigelingen. Het valt niet mee, wanneer je een speech wilt 'gaan aféteken en je poot breekt. Dat overkwam gisterenavond Mr. Vorstman. Ge- lukig was 't de poot van 't tafeltje, waarop de spreker zijn paperassen had gedeponeerd. Mr, Vorstman wist de comische situatie op schitterende wijze te redden. Maar het kleine incident had meteen ten gevolg, daf de stemming, voor zoover die nog niet be stond, aanwezig was. Voor de goed gevulde zaal sprak Mr. Vorstman een sympathiek openingswoord, in plaats van den voorzitter van het Eere- Comité, den Hoog Eerw. Deken Wester- woudt, die wegens dwingende redenen niet aanwezig kon zijn. Spr. schetst de onbegrensdheid van de laak, die de naastenliefde den Christen op Ie schouders legt. Voor menschen, die hun geloof slechts uiterlijk belijden, is dit oir tureluursch te worden; voor hen, voor wie t geloof niet alleen belijdenis maar ook richtsnoer is in dit leven, is iedere nieuwe maatschappelijke 'nood een hernieuwd klop pen van den Christus zelf aan onze deur. Uit Je aanwezigheid van zoovele Haarlemmers besluit spr„ dat de .schare van goedwillen- Jen in onze stad nog zeer groot is. Dan komt Mr. Vostman tot de bespreking van het doel van dezen feestavond: verzor ging en hulp voor die kinderen, wie bij hun geboorte alles ontbreekt; verzorging van hun lichamelijke en geestelijk heil en de manier, waarop deze euvelstand kan verbe terd worden: de sjichting van een permanent tehuis voor die pasgeboren wezentjes, een cièche, waar de grondslag gelegd wordt voor een lichamelijk en geestelijk gezond bestaan. Om dit doel te bereiken moet een begin gemaakt worden.. Dat begin is geweest: het organiseeren van dezen feestavond. Spr. spoort ieder afzonderlijk aan in eigen kring op te wekken tot steun en vooral de zen avond te geven, opdat de kleine There-, sia, de toekomstige patrones, uit uwe gaven hare rozen moge doen groeien, niet alleen om die te strooien over de wiegekleedjes van hare arme beschermelingetjes, maar ook om daarvan een bouquet te binden voor uw ei^en baard. Een Vlaamsch gezelschap, onder leiding van den heer Remi Ghesquière, toondich ter uit Hal, heeft met ziin kinde-koor den avond op aangename wijze gevuld. Lieve liedjes, echte, Vlaamsche liedjes, verzameld uit oude boeken, van generatie od ge- Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor» ling. Ad\ertentien tusschen den tekst als ingezonden mede* deeling 60 cents per regel, op de ie Pagina's 75 cents per regeL aeratie overgegaan, doordat de grootmoeder ze voorzong aan haar kleinkinderen, of op gevangen uit den mond van zingende meïs •es. De volkszang bij uitnemendheid, beke end door eenvoud van woorden en melo die, zooals die voortleven bii elk volk. Door zijn kinderkoor heeft de heer Ghes- Qtrière verschillende van deze liedjes doen -uivoeren. Zuiver en helder kwam deze kin 'erzang tot ons en als echte actrices wis ten ze door gebaar en mimiek het gezon- "ene te steunen. Mej. Jettv Simons zond een voor dezen avond biizonder toepasselijk Crèchelied, ter wijl het dameskoor onder leiding van Mevp. M. Pblippeau een prettige variatie op het —ogramma vormde. Tijdens de pauze werd ijverig gewerkt 'oor een legertje van jonge dames, om op •e'-schillende wijze propaganda te maken oor het doel van den avond of door ver pop de baten te stijven. Niet onvermeld mag blijven, dat de mu- riek van het bekende gezelschap „De Kre kel" de aanwezigen over onvermijdelijk wachten aangenaam wist heen te helpen, terwijl in de pauze de ameteur Jazz-Band Do'n 't Cry", onder leiding van den heer Eloor Visscher de stemming in de foyes tot een allerprettigste maken. Over het geheel genomen een welgeslaag de avond oftewel een goed begin. En bij ondervinding weten we, dat dit 't halve werk is. En wat de andere helft be treft, ook van 't welslagen daarvan ziin we zeker, want katholiek Haarleip wil im mers een eerste plaats innemen in de Cha- itas. Dat zal ook bliiken bij de voltooiing van dit sympathieke werk, waarvoor giste renavond de grondslag is gelegd. De reclame blaast graag de schelste no ten uit, en dan komt de zuivere waarheid wel eens in 't gedrang. Wat echter op de affiches gezegd wordt van de film „Het ijzeren paard", die nu in 't Luxor-theater draait kunnen we vlot als volle waarheid beamen, In deze Fox-film is inderdaad op groo'.- sche wijze een der gewe'd'gste wereldge beurtenissen op het witte doek vastgelegd, n.l. de bouw van den grooten spoorweg dwars door Amerika, die Oost en West met elkaar verb'ndt. de verwezenlijking van Abraham Lincoln's, koenen droom. Legers van menschen trekken van den Oosthoek der Vereenigde S'aten, steeds voortbouwend, naar het Westen. Steden en doTpen ontstaan langs de nieuwe spoor baan. Hev'ge gevech'en met Indianenstam men en de strijd met een geweldige na tuur belemmeren 't groote werk. Maar vol tooid wordt het de zegepraal van den on^e*nemings»eest en van den arbeid! Een romantische geschiedenis is door dit al'es beengeweven: de geschiedeis van 'wee jonge harten, die door tal van droeve 'otgevallen heen elkaar vinden. Niets over drevens maar gevoeligheid van de goede soort, aangrijpende dramatiek, en nu en dan een t'kje humor, komen als lyrische strofen het groote epos van den arbeid af wisselen. Een eroote film fti'en actenl) en een mooie film, volle zalen waard. Er is reeds heel wat gepresteerd in de fi'mindustrie en het heeft allen schijn, of men zoo langzamerhand uitgefilmd lijkt, wat hetreff goede onderwerpen. Ieder boek. feuJleton of sensatie-uitgaven worden be nut om er een film van in elkaar te flansen. TTet behoeft n'et gezegd, dat men dan resul taten verkrijgt, welke de tegenstanders van de bioscoop hoe langer hoe meer dcet uitbreiden, en de uitgesproken tegens'an- ders een betonnen v'oer onder de voeten <*eeft. In de meeste drama's die met veel lef als „het stuk cm bij te huilen," worden aangekondigd, zoekt men vaak tevergeefs het moment, waarbij men fatsoenshalve wat tranen te voorschijn kan persen, om ten minste niet aan je buren den indruk te seven, dat je van alle gevoel vers'oken bent. Voor een bioscoop-directie is voor zeker dan ook een eerste vereischte, dat zij het onderscheid kent tusschen een werke'iik drama en een gewild dramatisch spel. Het 'aats'e heeft op het publiek het zelfde effect, als iemand, die alle gevoel voor humor mist eens aardig wil zijn en dan nog een zelfbewusthe'd aan den dag legt, die op zijn omgeving in de hoogste mate irriteerend werkt. De directie van'het Thea'er De Kroon schijnt wel te weten wat het publiek verlangd. hetgeen blijkt uit de keuze, welke zij gedaan heeft met de film „Arme clown", welke fijne spel momenten zien geeft. Het spreekt van- i. •r'toevall gbeden" ook hierin niet ontbreken, maar deze zijn veelal van onder- -esch'kt be ang door de vlotte handeling en het krachtige spel der hoofdpersonen. Een •pakkend slot op het laatste nippertje |"aakt, dat men toch voldaan de zaal ver laat. Voor deze film brengt een klucht de ge moederen eerst wat boven het evenwicht, zoodat de ba'ans door het drama niet al ■o ee' k°efiS raakt. Bovendien zorgt het orkest voor een uit stekende i'lustrat'e. B. en W. stellen voor te besluiten: I. De verordening tot handhaving van uensioenaansoraken als bedoeld in art. 161 lid 3, der Pensioenwet 1922, S. N0. 240. vastgesteld bij raadsbesluit van 18 Maart '914, No. 12 en gewifzigd bij raadsbesluit van 15 November 1922, No. 30, aan te vul len en te wijzigen als volgt: a. Art. 1, sub 3e, te lezen: onder „pensioenwet" de Pensioenwet 192? Staatsblad No, 240, zooals deze is vast gesteld bij de wet van 5 M«a 1922 en bi> latere wetten is of zal worden gewijzigd- b. In art. 2 tusschen de woorden „wordt" en „aanvullingspensioen" in te lasschen „behoudens het bepaalde in de laatste alinea van dit artikel." c. Aan art. 2 een nieuw lid toe te voegen luidende: „Geen recht op aanvullingspen sioen hebben de weduwen en weezen van op wachtgeld gestelde ambtenaren." II. Te bepalen, dat dit besluit wordt ge acht in werking te zijn getreden op 1 Juli 1925. Aan de# Universiteit te Amsterdam is ^cslangd voor het candidaats-examen in dr -echten, onze stadgenoot, de heer H. O. Drilsma. Aan de umvers'teit te Amsterdam slaag de voor het candidaatsexamen rechten de heer H. E. Prinsen Geerligs. C. J. J, Bijvoet, onderwijzeres in 'li chaamsoefeningen aan de scholen No. 23 en 24, verzoekt haar, in verband met haar voorgenomen huwelijk, met ingang van 1 ROODt STEP i "tv;» Barometerstand, 774 achteruit, 9 uur. vm. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.27 en Maandag om 4.26. Naar waarnemingen in den morgen van 21 November 1925. Hoogste Barometerstand 771.6 m.M. te Shields. Laagste Barometerstand 746.4 m.M. t« Vardoe. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 November: Zwakke tot matigen noodw-estelijïke '-»t westelijken wind, betrokken met nevel of motregen, aanvankelijk zachter in het zui den, overigens zelfde temperatuur. December e.k. ontslag te willen verleenen. De toonkunstenaar Otto W. de Nobel, componist van socialistische liederen en dirigent van verschillende arbeiderszang koren viert heenden zijn 25-jarig jubileum. Men verzoekt onste melden, dat de mede- deeling door den voorzitter van bovenge noemd koor, op het concert Donderdag ge daan, als zou het abuis met de plaatsbe- piaatsbespreking veroorzaakt zijn door de administratie van het concertgebouw, niet juist is en na gedaan onderzoek is geble ken, aan andere oorzaken geweten moet worden, zooda t de administratie van bet gebouw geen schuld draagt. Zoo is dan gisterenavond de winkelweek, in het Amsterdamsche-kwartier en Bavo-1 dorp onder groote belangstelling van het publiek en met muziek van het muziek gezelschap „Pennaerts" gesloten. De commissie mag trotsch op deze win- welweek zijn. Ze is geslaagd. Alle begin is moeilijk. Er heerschte gisterenavond een vroolijke opgewekte stemming, waartoe het orkest van „Pennaerts" veel bijdroeg, en waarvoor het een woord van hulde toekomt. Donderdag heeft de Postduivenvereeniging ging „De Snelvlieger" een feestelijke bij eenkomst gehouden ter gelegenheid van haar 5ö-jarig bestaan. Allereerst werd de jaarvergadering ge houden. waarin de secretaris-penningmees ter, de heer J. L. Doeglas, een keurig jaar verslag uitbracht, waarin hij tevens de his torie der vereeniging beschreef. Het finan- cieele verslag werd goedgekeurd. Als voorzitter werd herkozen de heer R. Slot, terwijl als nieuwe bestuursleden geko zen werden de heeren P. Lindeman (pen ningmeester) en J. de Vries (commissaris.) De prijzen voor de laatste wedvluchten uitgeloofd, werden op deze vergadering aan de winnaars uitgereikt, terwijl voorberei dende maatregelen getroffen werden voor de op 18 en 19 December in gebouw „St. Bavo" te houden tentoonstelling. Daarna nam het meer feestelijke deel der vergadering een aanvang, waarbij de heer Slot, die 25 jaar voorzitter was, in waar- deerende woorden toegesproken werd doof den heer Doeglas, die hem tevens een foto van het bestuur, in prachtige lijst gevat, aanbood. De heer Slot dankte %'oor de hem gebrachte hulde en voor het fraaie geschenk Namens de leden werd het bestuur nog gehuldigd voor zijn werkzaamheden, waar na de avond verder in gezellig samenzijn werd doorgebracht. Men schrijft ons: Door de Vereeniginv „Nazorg", ter bevordering van de belangen van T. B. C. patiënten in Haarlem en Om streken, wordt op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 November, een Najaarsmarkt gehouden, ten bate van het doel der Vereeniging, om te komen tot oprichting van een werkin richting voor ontslagen T. B. G-patiënten. Deze Najaarsmarkt zal geopend zijn van half drie tot elf uur en wordt gehouden in gebouw „Het Blauwe Kruis". Oude Groen markt 20. Vele. attracties zullen aanwezig zijn en wordt welwillende medewerking verleend, op Vrijdagavond door de Jasz-Band v. d. v. d. Haarlemsche Zeilvereeniging. Zaterdag middag Chr. Sympbonie Ensemble en s-avonds door „The Five Jazz Band. Gezien Tiet goede doel hoopt het comité op een groot bezoek. De „Staaatscouranf* bevat de statuten van de N. V. ..Het Gezondheidshuis", alhier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1