•St. Üicilm Ukm Verkeersongevallen. De inbraken In Haarlem en Omstreken. MODERNE LAMPEN GEËRs.BOSSE i Asthma, Bronchitis ■Abdijsiroop tegen Pijnen Rheumatiek, Gewrichtspijn, Ischias, Jicht, Griep, Verkoudheid, Influenza, Slapeloosheid, Hoofd- en Zenuwpijn. MUZIEK. Burgerlijke stand. Het verhoor van den verdachte. DE SPAARKEBANK 1500 Dokters-attesten in 6 maanden. Groote geneeskracht - Absoluut pijnveFcSrijvend Dit helpt Dat niet 25 JAAR KLOOSTERLINGE. Verkiezing Kamer van Koophandel. Personalia. EEN NIEUWE. GR00TERE PONT IN HET ZUIDER BUITEN- SPAARNE. Onze Winkelstand. De {Commiezenhuisjes. Ingezondens mededeelingen a 60 cents per regel. Een ongepaste grap. Mia Peltenburg. De auto d'r van door. GEMEENTEZAKEN. DE ELECTRICITEITS-TARIEVEN. DE GEMEENTEBEGROOTJNG 1926 Verkiezing. Faillissement J. van Ek, oud Notaris Bloemendaal. Aanbestedingen. HEEMSTEDE. INGEZONDEN. Ingezonden mededeellnger 60 cents per regeL 'ül3/4 Berichten uit onz vorige oplage Togal-tabletten losse» het urinezuur op, het gif dat gewrichten of spieren stijf en gezwollen maakt, en de verschrikkelijke pijnen ver oorzaakt. Togal-tabletten verdrijven de hevigste pijnen, maken ge wrichten en spieren weder los. lenig en normaal, en genezen U gega randeerd. Doktoren en pubhek zijn eenparig in hun Tof, alle attesten beschrijven Tog ai als een snel en zeker werkend geneesmiddel tegen In klinieken is door doktoren de samenstelling der Togal-tabletten onderzocht en beproefdde groote geneeskracht en pijnstillend» werking van het preparaat is daar gebleken. Verrassende resultaten werden door vele doktoren verkregen, zelfs in gevallen waar andere middelen volkomen faalden. Togal wordt voor het lichaam nimmer behoefte, is geheel onschadelijk en gemakkelijk in te nemen. Dr. f. O. te K. schrijft; ..Voor mij en voor mijne patiënten is het een buiten gewoon aangename gewaarwording de pijnstillende werking van dit prachtige ge neesmiddel mede te maken. In vele ge vallen is de snelle genezing verbijsterend." Or. E. te S. schrijft; Tof na toe heb ik Togal bij gevallen van rheumatiek en ischias dikwerf voorgeschreven en daarbij merkwaardig snelle genezingen waar genomen." Soortgelijke attesten bereiken ons dagelijks, ook van op't'calieren. Stop nu eens eindelijk met het slikken van minderwaardige preparaten die Uw gestel sloo- pen en U toch niet genezen. Togal is het eenigste genees middel dat ziekten, door koude vatten ontstaan, direct bestrijdt en geneest. Togal lost het urine zuur op. weert koorts en kal meert de zenuwen. Bij alle apoth. en drog. f 0.80 en (3 X gr.jf 2.- Importeur: Pharm. en Cherru Groothandel A. J. AMEYE. Amsterdam Donderdag herdacht de Eerw. Zuster Geno- veva, werkzaam in het St. Jacob's Gods huis, den dag, dat zij voor 25 jaar geprofest werd in de orde der E.E. Z.Z. Franciscanes sen van Roosendaal. Des morgens 7 uur werd in de feestelijk versierde kapel een plechtige H. Mis tot intentie van de jubilaresse opgedragen door der. Zeer Eerw. Heer J. C. Aalberse, rector van het gesticht, onder welke H. Mis de bewoners van het huis tot de H. Tafel na derden. Daarna werden allen een feestelijk ontbijt aangeboden. Om hall 11 vond de huldiging van de jubi laresse plaats in de zaal der groote meis jes, welke keurig versierd was. Een feest cantate werd uitgevoerd waarna begroetin gen werden uitgesproken door Jansje Loerakker, namens de kleine meisjes, Lau van Veen, namens de kleine jongens en Annie Jansen, namens de groote meisjes. Verscheidene gezangen werden uitgevoerd. De jubilaresse ontving verschillende ge schenken. Ook het regenten-college liet van zijn belangstelling blijken en kwam de jubilaresse compjir-eateeren, terwijl het haar een bre- vierbcek aanbood. s'"'- Des avonds te half 6 vond een plechtig dsnklof plaats. Z.H. de Paus schonk aan de jubilaresse en hare medezusters, den Pauselijken zegen. De huisknecht van Z. Em. W, Kardinaal van Rossum, een oud-wees, stuurde aan iedere zuster in het Jacob's Godshuis een kruis, waarin een reliquie vervat was. Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat het bericht in ons blad van gisteren be treffende de verkiezing voor. de Haarlem- sche Kamer van Koophandel in zooverre aanvulling behoeff, dat de bemoeiingen der Middenstandscentrale zich uiteraard slechts hebben uitgestrekt tot de afd. Kleinbedrijf. Het Departement Haarlem der Mij. voor Nijverheid en Handel had de leiding bij de candidaafstelling van de leden der afd. Grootbedrijf. Ter voorziening in de vacature op 31 De cember a.s. door periodieke aftreding van den heer J. Bongertman als lid der Com missie inzake lichamelijke opvoeding wor den aanbevolen: 1. J. Bongertman. 2. J. Admiraal. Aangezien bij voorkomende herstellings werken aan de thans in gebruik«zijnde pon ten voor het Noorder- en Zuider Buiten- spaame de behoefte aan een nieuwe pont sterk wordt gevoeld, schrijven B. en W. en mede in verband met het feit, dat het ver keer over de pont in het Zuider Buitcn- spaarne van zoodanigen aard is, dat het alle aanbeveling verdient daar ter plaatse een pont van grootere afmetingen in dienst te stellen, komt het gewensent voor tot aan schaffing van een derde pont over te gaan. Naar de meening van B. en W. verdient het aanbeveling de thans voor het Zuider- Buitenspaarne in gebruik zijnde pont te ver vangen docr een van ongeveer 13.50 JVJ. lang en 4 M. breed. Aan weerszijden van het middendek (rijdek ter breedte van ong. 1.90 M.) bevindt zich een z.g. loopdek van ong. 80 tot 90 c.M. ten behoeve van voet gangers. De nu in gebruik zijnde pont is niet ir. staat wagens en automobielen van niet tc grooten omvang over te zetten. De aan te schaffen pont zal daartoe echter wel in staat zijn. Bij indienststelling van de nieuwe pont kan de thans voor het Zuider-Buitenspaar- nen in bedrijf zijnde pont (losvarende) als reserve-pont worden gebezigd, en eventu eel ook dienst kunnen doen in het Noorder -Buitenspaarne ia da plaats van de daar aan wezige kettingpont. Het zal echter noodig zijn aan beide zij den van het Noorder Buitenspaarne een half z.g. T.-steigertje te doen bijplaatseh, terwijl de T.-steigers in het Zuider Buiten spaarne moeten worden gewijzigd. B. en W. stellen voor hen tot aanschaf fing van een nieuwe pont te machtigen en voor dat doel, alsmede voor het aanbren gen en wijzigen van steigers ter beschikking van hun college te stellen een bedra<» van J 19.000. De bekende winkelzaak van de firma J. van Opzeeland in de Zijlstraat, heeft door een flinke verbouwing en uitbreiding zich thans aangepast aan de nieuwere en hoo- gere eischen, die aan haar gesteld worder welke uitbreiding gisterenmiddag officie: werd geopend. Alhoewel de verbouwing, met het oog op de aanstaande St. Nicolaasdrukte, niet ge heel voltooid kon worden en de inrichting van den winkel er op wijst, dat zij, ook al om denzelfden reden, voorloopig is, heeft men er toch zeer goed in kunnen slagen, aan de winkelruimte een aangenaam en prettig uiterlijk te geven. Bij de groote'verscheidenheid van artike len op huishoudelijk gebied, porcelein. kristal, galanterieën, speelgoederen en luxe artikelen, die elk op zich zelf in ruime mate gesorteerd zijn, vindt men een regelmatige en overzichtelijke rangschikking hiervan. De firma Van Opzeeland is hier ter stede de oudste winkelzaak in haar branche. Zii werd opgericht in 1847. De thans tot stand gekomen uitbreiding der zaak blijkt een groote verbetering. Het gedeelte, dat vroe ger tuin was, benevens het voormalig pak huis en de bovenverdieping zijn bij de zaak getrokken, zoodat een ruime winkel-opper vlakte kon verkregen worden. Een en ander laat daarom niet na aan het geheel een aantrekkelijk cachet te ge ven. Des avonds doet een heldere, doelma tige verlichting het overige. Ter gelegen heid van de opening waren tal van bloem stukken ontvangen, die het feestelijk aanzien verhoogden. JUBILEUMVOORSTELLING FRITS TARTAUD. Donderdagavond jubelde Frifs Tartaad in1 den Haarlemschen Stads schouwburg voor een zeer bescheiden aantal belangstellenden. Maar de jubilaris, cjxe reeds in zijn jubileum zulke onaangename ervaringen moest op doen we herinneren hier aan de afge- laschte jubileumvoorstelling te Rotterdam, zoogenaamd wegens ziekte zal deze kleine teleurstelling met storcijnsche kalmte zijn voorbijgegaan en speelde met de felste krachten, met het grootste meesterschap dat hij bezat. Hij speelde „De fabriek Rutherford" van miss Sowerby een stevig, flink gebouwd stuk, met een vlotten dialoog, goede, pak kende scenes en een machtige climax. Het is een greep uit het volle menschenleven en biedt den speler^ gelegenheid zich van een sterken kant te laten zien. Vooral de figuur van John Rutherford, gespeeld door Frits Tartaud. Daarom is het heel begrijpelijk, dat hij deze rol juist heeft willen spelen. De anderen, Elias van Praag, als zijn zoon en Sophie de Vries als zijn dochter stonden hem krachtig ter zijde evenals Anna Sablai- rolles, die een alleszins bevredigende vertol king gaf van de rol van Ann, zijn zuster. In de heftige scene tusschen John Ruther- ford en Janet, gespeeld door Sophie de Vries, viel de laatste nog een open doekje ten deel. In de pauze kreeg de heer Tartaud een welverdiende en hartelijke hulde. Hij werd toegesproken door den heer J. v. Hees, namens de Commissie van den Raad van Beheer van den Stadsschouwburg die hem een bloemstuk aanbood namens deze Commissie. Verder voerde de heer J. B. Schuil het woord, die memoreerde, dat de heer Tar taud reeds in vier van zijn stukken was opge treden. De jubilaris vestigde de aandacht op het geschenk dat hij op zijn zilveren en nu op zijn gouden jubileum ontving, nml. eerst een zilveren en nu een gouden ketting. De eene had hij ontvangen te Amsterdam, de andere te Rotterdam. Deze kettingen zouden aaneen gesmeed worden. Er bestaat namelijk een plan om een nieuwe tooneel-combinatie Amster dam-Rotterdam te vormen, waarvan zoowel hij zelf als zijn vrouw Alida Tartaud-Klim deel zullen uitmaken. Tevens hoopt hij dan op te treden in een nieuw tooneelwerk van Fabricius, speciaal om Tartaud geschreven. Een aardige opmerking die gemaakt werd, was, dat de heer van Hees, de directeur van den Haarlemschen Stadsschouwburg eertijds acteur was en nu directeur, terwijl de heer Tartaud vroeger de functie van directeur vervulde en nu acteur is. Ondanks het weinige publiek, werd den jubilaris toch een zeer hartelijke ovatie ge bracht. Er moest na het laatste bedrijf vier maal gehaald worden. Zoodat de heer Tartaud toch nog met vol doening op dezen avond mag terugzien. Het besluit tot afbraak ter vernietiging voorgedragen. Wij hebben dezer dagen eens geïnformeerd of het raadsbesluit inzake hst afbreken van de commiezenhuisjes reeds door Ged. Sta ten is goedgekeurd. Wij vernamen echter dat Ged. Staten in deze zaak slechts van ad vies hebben te dienen. Daar de burgemees ter het besluit niet wenscht uit te voeren, heeft hij het volgens art. 70 der Gemeente zet direct aan de Kroon ter vernietiging voor dragen. De Regeering nu, gehoord het advies van Ged. Staten, móet binnen 30 dagen, nadat het voorstel door den burgemeester is inge zonden, een beslissing nemen. In den reeel begint de Kroon met het besluit op te schor ten. Hoe het advies van Ged. Staten luidt, kan niet worden medegedeeld. Binnen enkele Weken kan een definitief regeeringsbesluit dus worden tegemoet gezien. TENTOONSTELMNG VAN FILIGRAINE-HANDWERKEN. Gedurende eenige dagen wordt er in de Modevakschool, Wilhelminastraat 19 een kleine tentoonstelling gehouden van fili- graine-werk. Het filigraine-handwerk is in ons land tamelijk onbekend geweest, niettegenstaan de de vele mogelijkheden, die dit materiaal biedt. Zoover we ons herinneren zijn we dit werk nog eens tegengekomen op een tentoonstelling welke meer uitgesproken artistieke belangen diende, omdat dit materiaal er zeer uitstekend toe meewerkt om een interpretatie te geven van natuur lijke voorbeelden als bloemen, insecten etc. De kleine expositie der Gez. Davidson is er echter meer op berekend, onze meisjes en huisvrouwen te bereiken. Een zuivere navolging der natuurlijke modellen geldt hier als doel en zoo zien we hier prettig uitge voerde geraniumpoties en fuchsia's die zeer zeker in staat zijn de gezelligheid van een interisur te verhoogen. Bovendien verwerft de leerling, die het filigraine-handwerk leert, de vaardigheid om zeer aardige japon, bont en hoedgarnecrin- gen te bedenken en samen te stellen. Zoo zien we op de tentoonstelling een voor beeld van infijn gou^ en zilver bewerkte bloemen, dat een costuum een zeer bijzon7 dere charme zal geven. Bovendien heeft dit handwerk het voordeel, dat het weinig tjid- roovend is en dus de reeds overiaden meisjes van tegenwoordig niet zal afschrikken, zoo als het mooie, ouderwetsche, vouweliike handwerk. Reeds na de eerste les heeft de leerlinge voldoening van l-aar werk, omdat ze reeds dingen kan vervaardigen, die ten volle be vredigen. Na de tweede les is de leerlinge reeds in staat grootere werkstukken te maken, die in geen enkel oozicht meer den indruk wek ken het werk van een beginnelinge te zijn. We vertrouwen, dat onze meisies en huis vrouwen dus met belangstelling kennis zul len nemen van het prettige en tevens mooie filigraine-werk, temeer omdat er voor een fantasierijke geest hier vele mogelijkheden zich openen. J GOEDKOOPSTE E Ol GROOTSTE SORTEERJMG ORANJESTRAAT -1 -TEL: 12628 De beste indrukken zijn bij deze uitvoering de laatste. En zoo „Doopsgezind Zangkoor" ons in alle onderdeelen een Messias-vertol- king komt brengen die gelijkwaardig is aan het voorbeeldig uitgevoerde slotkoor, mogen wij die gebeurtenis met belangstelling tege moet zien. Wij twijfelen niet, of de ionge energieke dirigent zal voor de eerstvolgende uitvoering een keus doen die ons met vreug de haar „Schöpfung"-vertolking in herinne ring brengt. G. J. K. Tegen het afloopen van de Beurs !e Haarlem, Maandagmiddag, gaf iemand order aan de bode op het bord te plaatsen: .Amerika blijft open". De beursbezoekers klapten luide in de handen van vreugde, totdat bleek, dat het een valsche of ver zonnen mededee'ing was. Elkeen realiseerde niet zoo vlug, dat de besl ssing toen nog niet gevallen kon zijn. De mededeeling, dat het bericht van allen grond cntbloot was, werkte a's een koud- waterstraal cp de aanwezigen. Wij kunnen niet anders dan afkeuren, zegt het .Kweekersblad." dat men meent met dergelijke ernstige zaken grappan td^mogen uithalen. Naar wij vernemen, is mej. Mia Pelten burg, van wier ongesteldheid indertijd mel ding is gemaakt, thans weer hersteld. Woensdagmiddag stond op de Wilhelmi- nakade, bij de Oranjestraat te IJmuiden, 'n auto stil. Daar hij weer voort moest, sloe1' de eigenaar, de heer v. d. G., uit Scheve- ringen den motor aan. Doch toen bleek ie machine niet goed uitgeschakeld te zijn, zoodat de auto op hol sloeg en- den eigenaar "meesleepte. Het vehikel snelde den weg naar het station af, tot het halverwege te gen den trottoirband liep en stopte Hel slachtoffer echter zat deerli'k bekneld en wérd in de nabijzijnde woning van dr. R binnengedragen. Daar bleken de gevolgen van het ongeluk mee te vallen; de genees heer althans constateerde slechts eenig' lichte kwetsuren, zoodat v. d. G. zelve zijn tocht kon vervolgen. Een passagier, die in ie auto zat, zekere B., uit Scheveningen. kwam met den schrik vrij. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. „Der Messias." Het was alleszins begrijpelijk, dat na de, vorige Haydn-uitvoering, het zoo uitnemend geslaagde werk onder den nieuwen directeur Jac. Zwaan, de verwachtingen thans hoog waren gespannen, nu het koor het aandurfde, de magistrale toonschepping van Handel te kiezen. „Der Messias" vraagt niet enkel een stevig gefundeerd koor met goede en goed-geregistreerde stemmen, die de over- matig-moeilijke meiismen der koorpartijen in een alleszins toereikende adembeheersching weten uit te voeren het vraagt een koor dat door meerdere uitvoeringen de zekerheid zich heeft verworven, boven zijn taak te staan en daardoor een belangrijk deel der aandacht kan wijden aan dingen die staan buiten de zangtechniek. Het vraagt een direc teur die door het bijwonen van de uitvoerin gen onder allerbeste dirigenten de overtui ging heeft gekregen dat hij met dit werk din gen weet te bereiken die na dé onverwelkbare indrukken dezer model-üitvoeringén nóg ge legenheid geven om te kunnen spreken van een geslaagde vertolking. Deze taak is voor een jong dirigent niet licht. Is hij gewetensvol kunstenaar, dan geldt het hem alles of niets. Want het óórdeel van de weinigen, die het ideale werk van Johan Schoonderbeek, van Mengelberg in blijvende herinnering met zich dragen, moge hem meer gelden dan dat der velen, die niet zoo gélukkig waren, deze zeldzame muzikale gebeurtenissen te hebben mogen bijwonen. Hoe het mij te moede was, toen ik de vooruitvoering van Doopsgezind Zangkoor, Dinsdagavond j.l. bijwoonde, wil ik kort en bondig zeggen in deze woorden die mijn mee ning bondig weergaven de directeur heeft met de keuze van dit werk te hoog gegrepen. Zeker de uitvoering op Woensdag wees een belangrijk minder aantal tekorten aan dan die op Dinsdag, meerdere koren zooals No.15, die aanvankelijk het ergste deden vreezen, waren nu zelfs verdienstelijk., het slotkoor dat Dinsdag reeds mooi was, werd thans met gloed en overtuiging gezongen. Maar naast technische tekortkomingen die zich ook nu weer deden gevoelen b.v. in koor 12, waar alles veel te strak moest gehouden wor den, was door een overdaad aan zware accen ten reeds de mogelijkheid uitgesloten, dat de zin der woorden de aandacht der zangers en zangeréfcen had. „Durch seine Wunden sind wir geheilet" mag als orgelfuga zijn te appreciëeren, maar wij hebben er betere indrukken van. „Er- würgtes Lamm," men sla de partituur maar op om voorbeelden te vinden waar de alge- heele aandacht op de technische dingen bleef wijlen wat edeler, hooger is in dez muziek, bleef voor on verborgen. Ook voo den hoorder geldt hie alles of niets. E wie niet als wij de uiterste inspanning, waar mee het thans bereikte moest veroverd wor den, voortdurend in zijn aandacht hield, dien zal zeker deze uitvoering een groote teleur stelling zijn geworden' Van overwegenden invloed is bij dit scher pe oordeel zeer zeker geweest, de wijze, waar op de solisten, een enkele uitgenomen, hun taak vervulden. Een stumperig zingen als van den bassolist hoorden wij nog zelden, althans niet op deze plaats, waar Mes- schaert, waar Bender onuitwischbare indruk- ken lieten. Meermalen, zooals in't prestissimohet Centraal Stembureau, doch alléén bij -- - - - een besluit, te nemen door den voorzitter van dat Bureau.) AANRIJDING OP DE TURFMARKT ponderdagavond omstreeks 7 u. had op de Turfmakt een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De auto reed in 4e richting Gedempte Oude Gracht, toen van de'Gedempte Oude Gracht een wielrijder, zekere B. kwam, die plotseling naar links zwenkte;: waardoor een aanrijding- het nood zakelijk gevolg was. Dgv„wielrijder kwam te vallen en kreeg jen'wonde aan het hoofd. Dpór een lid van E, H. B. O. werd het eerste verband gelegd, waarna hij met de autonaar het St. Elisabeth's Gasthuis werd vervöerd, daar de wonde werd gehecht. et-rijwiel gerakte geheel defect. De wiel rijder kon niet zeggen, waarom hij plotse ling naar links was uitgeweken. B. en W. schrijven aan den raad: De prijzen, die hier ter stede voor .elec- trischen stroom worden gevraagd, voldoen op het oogenblik niét meer geheel aan de eischen, die aan een redelijk tarief gesteld moeten worden. Nu de uitkomsten van het bedrijf zulks toelaten, bestaat er naar onze meening dan ook aanleiding hierin verandering te bren gen en U in overleg met de Sub-Commissie van bijstand in het beheer der Gem. Licht fabrieken een tariefswijziging voor te stel len omvattende o.m. een prijsverlaging van 3 cent per K.W.U. voor particulier verbruik over den gewonen- en den muntmeter en vaststelling van het huishoud- en winkel tarief op 6 cent ih plaats van 8 cent per K.W.U. B. en W. stellen voor, aan de Postduiven- vereeniging „De Snelvlieger" een verguld zilveren medaille te schenken, voor de te houden tentoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier vereeniging. Verschenen is het afdeelingsverslag der gemeentebegrooüng 1926 met het antwoord van B. en W. Wij komen er morgen nader op terug. Bij, besluit van heden, 20 November, is door den voorzitter van het Centraal Stem bureau tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard de heer Klaas de Vries Szn., te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den heer H. Barnstein. (Sins de wetswijziging van Juni 1925, ge schiedt de aanwijzing van een opvolger niet meer in een openbare vergadering an van No 5 was 't zelfs bepaald lachwekkend, en in de lyrische gedeelten deunde hij 't or kest in slaap. Er viel een juffrouw flauw, bij" No.38 ten tweeden male. Anke Schierbeek mist het mooie alt-tim bre waarover zij weleer beschikte en kon daardoor niet geven wat wij rechtens van haar verwachtten. Bij Jo van IJzer-VinCent was het 't verkeerde stijlbegrip, waardoor alles te Mendelssohniaansch klonk. Haar Haydn vinden wij subliem, Handel is haar een pro bleem. Rest ons nog .Jac. van Kempen, van wien wij met vreugde constateeren .dat hij niet slechts vokaal, maar ook als kunstenaar nog steeds in de stijgende lijn zich beweegt. Het orkest, dat op de vooruitvoering 't met den jeugdigen dirigent vaak oneens was, speelde zich nu vrij uit en begeleidde evenge noemden solist met blijkbare voorliefde. De Sinfonia was ook nu nog niet heel mooi, in de alt-aria „O du, die Wonne verkündet tn Sion", haperde 't zelfs even, maar er waren vele momenten, zooals bij „Schaukin," die een voorbeeld waren van uitnemende bege- leidkunst. De ouverture ging thans ook goed. Jan Nieland verzorgde uitnemend de orgel p. r ij; even veroorzaakte een technisch defect een kleine storing, maar 't was-spoe- dig verholpen. Geboren: 18 November: d. van A. E. C. Micnisv. Wengen. 19 November, z. van J. M. MinkeExel. z, van B. Tillemans v. d. Meer. d. van J. v. GendPrcgel. z. van C. DirksBon, 20 November, z. van M. C. Koelemeijerv. Leeuwen. Overleden: 19 November. M, Willemse v. Rodenrijs, 52 j., de Clercqstraat. Nog steeds is de verdachte aan de ge- heele reeks inbraken te Bloemendaa! en Omgeving op den politiepost te Bloemendaal in bewaring, totdat hij aan den Officier van Justitie zal worden voorgeleid. Dit zal heden, of anders uiterliik morgen geschiede^. Intusschen na het eerste verhoor door de politie zijn er meerdere gevolgd, daar alle gestelde vragen tot nog toe zonder het ge- wenschte resultaat zjin gebleven. Star en met strakke vasthoudenhcid blijft O alles ontkennen wat hem tenopzichte der inbra ken wordt gevraagd. Niet alleen, dat hij verklaart bij geen en kele der andere hem ten laste gelegde in braken betrokken te zijn, hij blijft zelfs ont kennen. dat hii ook de dader is van de laatst gepleegde poging tot inbraak, waarbij hii na de emotievolle vervolging in het Duinlustpark werd gearresteerd. En met dit laatste feit te blijven ontkennen, verzwakt O ons inziens zijn posatie. want ten opzichte van deze poging tot inbraak ziin de bewii- zen tegen hem zoo evident en zoo overtui gend, dat ontkennen toch niets meer zal baten, want de politie weet met zekerheid dat hii de achtervolgde inbreker is Intusschen zal een ontkennen van de schuld aan de andere inbraken in Bloemen daal, Overveen, Haariem en Heemstede, moeilijk zijn vol te houden, want door de politie ziin reeds zoovele aanwijzingen ver zameld, die tegen O. pleiten, dat ook hier zonder veel moeite een schuld zal zijn te bewijzen Iets anders is thans de kwestie of v. O. medeplichtigen of helers had. Ondanks alle nasporingen is van het ge stolene nog niets teruggevonden. Twee mo- gelükheden ziin er. nl O. heeft een hand langer gehad of hij heeft het gestolene ver borgen. Het laatste lükt ons meer waar- schijnliik omdat O. zonder twiifel berekenend dat hij den een of anderen dag toch gevat zou kunnen worden, het gestolene in vei ligheid zal hebben willen brengen, om later na uit de gevangenis ontslagen te zijn. daar van profijt te kunnen trekken Wat de kwestie van medeplichtigen be treft. na alle onderzoekingen schiint onze Geopperde veronderstelling zekerheid te worden, dat O zonder hulp van anderen ziin werk deed. Het zal thans de taak der Justitie ziin de schuld van O. vast te stellen en daarnaar haar oordeel te richten. „Handelsbelangen" no. 1876 bevat de crediteurenlijst in het faillissement J. van Ek te Bloemendaal. Zij telt 7 namen, mef een totaal passie! van 12.855.66. De baten zijn nog niet' volledig bekend. Gisterenmorgen werd in het bureau van den hoofdingenieur van den Rijkswatersta: t in de provincie Noord-Holland aanbesteed: bestek no. 10: Het onderhoud van de Rijkshavenwerken te Medemblik, gedurende 1926 en 1927. Ra tling 1400 per jaar. Ingekomen waren 2 biljetten. Laagste inschrijver was J. Berk hout, te Medemblik. voor jf 1325. Aanbesteed werd bestek no. 11: Het onderhoud van de havenwerken be oosten Oude Schild op Texel, gedurende de :aren 1926 en 1927. Raming 11.090 per jaar Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste in schrijver was H. Voorhoeven te den Haag voor 10448. Voorts werd aanbesteed bestek no. 13: Het onderhoud van de duinen ed zanddij ken onder Callantsoog en Petten, tusschen strandpaal 9.800 en 17.900, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende de jaren 1926 en 1927. Raming 4200 per jaar. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste in schrijver was P. Daalder, te Alkmaar voor 3875. Burgerlijke Stand. Geboren: J. P Beek Tollenaer, 'z.i C. F. W. TuylSchuitema ker, d.; W van KolLuiten, d. Ondertrouwd: D. van Mourik en C. J v. d. Heuvell; K. A. Hartgerink en A. Brands. Overleden. J. van Roode, 8 i.; A. E. Hart- lieb. wed v. J. D. Wackwitz, 883 j,; H. C. v. Leeuwen, wed. v H. J. J Muller. 70 j.; A. van ©versteeg, 46 D Beek 2 d. Gemeentezaken. B en W. stellen voor, aan het bestuur der Vereeniging „Bijzondere Protestantsche school voor haar lagere school, Voorweg 29, krachtens art. 100 der L.O. wet 1920 347.49 uit te keereu Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school is de volgende voordracht opgmaakt; 1 Mej. J. Kuper, te Petten; 2 Mej. H. Scheenstra, te Wilp; 3. Mej, A. J. Hyttenbogaard, te IJmuiden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk HAARLEM, 19 November 1925. Den Heer Hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Crt.. Mijnheer, Ia Uw hoofdartikel van heden „Politieke vacantie", waarmede ik het intusschen ge heel eens ben, komt een uittreks,.: voor uit „de Standaard waarin de gezantschaps- kwestie een kleinigheid genoemd wordt.' Ook andere kranten noemen het een klii- r.igheid. Vindt U ook niet, dat er wel eens uit drukkelijk op mag worden gewezen dat het iuist geen kleinigheid is? Gezanten en wat daaraan vast zit, zijn of belangrijk, of overbodig. Zijn het inderdaad kleinigheden, dan kunnen ze allemaal afgeschaft, en da.1 dient er bij elke begrooting over alle gezant- ichapsposten gestemd te worden. Men zou waarschijnlijk den moed missen, iulks voor te stellen, omdat een staa* met leger en vloot en handelsverbintenisset: het intrekken van den gezantschapspost niet zonder gevolgen zou laten. Omdat de Paus geen leger en geen vloot en geen afzetgebied heeft, durft men wel. Wat de belangrijkheid betreft is hel na tuurlijk bekend, wat Nijpels van het „lïan delsblad" daarover schreef. Een ander, ;k meen de Eerw. beer Goulmy, publiceerde on langs eenige bijzonderheden, waaruit bleek, dat de personen, die gezant zijn bij den l'aus in den regel den ambassadeursrang hebben en dat er geen enkele staat is, waar zoovele gezanten zijn die den ambassadeurs rang hebUen, als bij den Paus. Wanneer dus inderdaad het gezantschap bij den Paus zóó belangrijk is, dan hebben ds. Kersten en zijn vrienden hevig geblun derd en den Nederlandschen Staat nadeel toegebracht. i Dit wordt, mijns inziens, niet voldoende n onze pers onderstreept, en in de niet- Roomscbe pers verdonkeremaand. Dat de bondgenooten, om ons te kwetsen tegen het gezantschap stemden vind ik bijzaak, hoofdzaak is dat zij het landsbelang achter stellen bij de voldoening van hun haat tegen den Paus. Als U een en ander met mij eens is, zoudt U dit dan eens duidelijk willen ma ken aan de lezers Nvan de Nieuwe-HaarUm- sche Courant. Gisteren was er nogal wat drukte bij de vrijmetselaars, er gingen er vrij wat meer naar de loge dan gewoonlijk. Dit houdt ze ker verband met de crisis. Hoogachtend, JAN PIELAGE Sr. Naschrift. Inzender geeft ons voor roover noodig gelegenheid om een mis verstand weg te nemen. Wij hebben niet •'esproken van een kleinigheid, maar van een betrekkelijk ekleinigheid, betrekke lijk n.m. in dezen zin, dat voor zóó iets geen christelijke regeering in Nederland voor misschien een kwart-eeuw onmogelijk moet worden gemaakt. Er had naar een of andere ziekten dei ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'» VK HED Lf 5% Nederland 191* <019/i6 b% Nederland 1923 '031 h 1031/g 1H Nedert. 1917 983/4 CO OO 0 756 N.-L 1921 A. 1013/4 7% N.-l 1923 D.. )033/(, 1033/8 41 Oude Vaart 021/4 ilto Gem EigenO vlij „Nederland" 168 ocneepvaart-Unie i571/2 1571/4 rtutter.d Lloyd 139 1901/o 190 753/4 76 .toll. Stoomboot 19 H V. A. ö431/2 650 Java Cultuur j28 l/2 327-30 jurgen» gew. 130 129 Y olomale Bank 1821/0 I84I/2 1 discbe Bank 148 148 Cert Handel Mij 1423/4 144 l433/f 1431/4 t'boemx 105 Geconsolideerde 189 189 fwon. Olie 4051/2 407 129 131 Marine -omm. lOi/j •O1/» V orstenlanaen '641/4 l643/4 rtxtion» id. .51 mp. Merc. Arg Q1!, roerworeüjo lil Oude Dell 425 433 ienembah 511 535 Jeli Batavia 449I/. A dam Rubber 425 434 oerbadiadi 455 ^58 \X/ai Sumatra 423 Dordtscbe PetrT 381 ooutbern Rail* 109 Union e 145 4 45 Anaconda 99 Wabash 393/4 41 Comm. Maxwell 6*/2 vorm gezocht moeten worden, om de coalitie voort te zetten zonder te struikelen over het gezantschap. Up de tweede plaats willen wij opmerken, dat de Roomsche pers nu al vijf jaar lang 't groot belang van een vertegenwoordiger bij het Vaticaan als een nationaal belang heeft verdedigd, het was echter van meer kracht geweest, wanneer Ie Regeering, speciaal minister van Karne- beek, eens met publicaties was gekomen, om het Nederlandsche volk van het gewicht van den Vaticaanpost te overtuigen en deze taak niet aan de R. K. pers en aan den heer Nijpels had overgelaten. Red. N. H. Crt. VERGUNNING INGETROKKEN. ROTTERDAM, 20 Nov. Naar wij vernemen, heeft de Burgemeester van Rotterdam inge trokken de aan den exploitant van de „Cinema Imperial" verleende vergunning tot het toelaten van kinderen tot deze bioscoop inrichting, onder mededeeling, dat op een verzoek om weder in het bezit te worden gesteld van eene zoodanige vergunning, niet gunstig zal worden beschikt binnen drie maanden na den 20en November a.s., zijnde de dag, waarop dit besluit in werking treedt. In de beschikking van den Burgemeester wordt o.m medegedeeld, dat blijkens een rapport van den Hoofdcommissaris van Politie op Zondag 25 October j.l. tijdens de voor kinderen toegankelijke voorstelling anecdoten zijn voorgedragen, waarvan de tekst niet door de Bioscoop-Commissie was goedgekeurd en dat bovendien de inhoud dezer anecdoten voor kinderen volstrekt ontoelaatbaar is te achten. VOORZICHTIG OP HET IJS. Op het Oude Waschmeer bij Hilversum, wordt reeds druk schaatsen gereden. Dat het ijs echter nog niet geheel te vertrouwen is, b'eek gistermiddag toen de bekende kunstrijder de heer De Hoop uit Bussum, zooveel belangstellende toeschouwers trok bij zijn demonstraties van eenige nieuwe streken, dat het ijs spleet en veel personen tot de knieën in het water zakten. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 20 Nov. Hedennacht omstreeks 3K uur werd brand ontdek; in. het feestlokaal Kccrzand aan de Heiplaat te Rotterdam. Het vuur vond in de houten kap en in de houten betimmering van de groote zaal gretig voedsel. Fel laaiden de vlammen op en toen om 3)4 uur het dak omlaag stortte, plantte het vuur zich ook beneden voort Veel materieel werd ter blussching gebruikt. Na 20 m nuten nam bet vuur af en om 5 uur kon worden vastge steld, dat de brand was overmeesterd. Van het feestgebouw en de daarnaast liggende kegelbaan is zoo goed als niets meer over. Alleen de muren staan nog overeind. Gevaar voor naast liggende gebouwen bestond niet, omdat er voldoende ruimte bestond tusschen het feestgebouw en de overige woningen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade bedraagd 30.000 en is door verzekering gedekt. DUITSCH STOOMSCHIP GESTRAND. HOEK VAN HOLLAND. 20 Nov. - Vol gens een ontvangen radio-gram, is het Duit- scbe ss Ernst Hugo Stinnes XI, dat Dins dag van den Nieuwen Waterweg naar Noor wegen vertrokken is. bij Glasgouwl?) ge- strand. Het schip begint te breken De ka pitein heeft directe assistentie gevraagd. De toestand is gevaarlijk. De bemanning be staat uit 30 koppen. Het schip is bruto 3637 ton groot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2