DE KABINETSCRISIS. - KERKMUZ1EKSCHOOL TE UTRECHT. - MODERN TURKIJE. - EEN NOODLANDING. V. KERK EN SCHOOL. Broederschap van de H.H. Bonifacius en Gezellen. FINANCIËN. Het Nederlandsche crediet aan Duitschland GEMENGD. Een rapaille-debat. De .Barneveldsche kip. Pas op de kinderen! KUNST EN KENNIS. Zonnebloeme n. - KABINETSCRISIS. De socialistische fractie. DE R.-K. KERKELIJKE MUZIEKSCHOOL „ST. CECILIA" te Utrecht is Donder- dag plechtig ingezegend en geopend. Op onze foto in 't midden van bestuurders Z. D. K. Mgr. H. v. d. Wetering. DE KABINETSCRISIS, Ten Paleize het Loo werden verschillende politieke leiders door H. M. de Koningin gehoord. Aankomst van Mgr. Nolens te Apeldoorn. Men schrijft ons: Het Bestuur der Broederschap van de H H. Bonifacius en Ge zellen vergaderde voltallig den Hen November te Zwolle. De Voorzitter, Kanunnik Jan sen van Utrecht, bracht dank aan het Doorluchtig Episcopaat van Nederland voor de goed keuring en bescherming van de Broederschap; aan de pers voor hare bereidwillige medewer king; kon dan ook reeds me- dedeeling - doen van de oprich ting van Broederschapsafdeelin- gen in Heeg, Oosterwierum, Steggerda en Dokkum; van de a.s. oprichting in Utrecht, Gro ningen Leeuwarden en Zwolle, en sprak den wensch uit, dat ook de andere H.H. Pastoors, wien de Statuten warén toege zonden, tot de oprichting van 'n afdeeling zouden overgaan. Pastoor Arends gaf een over zicht van de „Opbouw Dok kum''. Reeds 17.000 waren ioor de Katholieken van Ne derlandmet de Bisschoppen aan het hoofd bijeengebracht; restte nog een bedrag van 10.000.Met den aanleg van het processie-terrein vorderde men zóó zeer, dat Dokkum de Nationale Bedevaart die in Juni 1926 gehouden wordt onder den titel: „voor de bekeering van Nederland" waardig hoopt te ontvangen. Pastoor Arends vroeg nog uit te zien naar een milden schenker van een groot St Bonifacius-beeld, dat het processie-terrein beheer scht Prof. Brandsma van Nijmegen -telde in het vooruitzicht de t»4- fave van „Dokkum's Bonifacius' soek", waarmee indien het plan daagt, voor altijd een monument zoor St. Bonifacius zou gesticht zijn Nadat Deken Vaas van Leeu warden had gewezen op de a.s. dekenale vergadering als een middel. Om de Broederschap te propageeren, en het Bestuur het besluit nam, in deze richting de propaganda krachtig voort te zetten, opdat de jonge Broeder schap onder de hooge goe'd- keuring en bescherming van 't Nederlandsch Episcopaat op gericht groot zou worden, sloot de Voorzitter, met een bede tot Nederland's Geloofsverkon digers en Martelaren, de twee de Bestuursvergadering. Naar aanleiding van de waar schijnlijke verlenging van het Nederlandsche crediet aan Duitschland, schrijft de „Ne derlandsche Nijverheid'', orgaan van het Verbond van Neder landsche Fabrikantenvereeni- gingen: ,Uit wat bekend is gewor den over de onderhandelingen die op het oogenblik te Berlijn gevoerd worden, tusschen Ne derland en Duitschland, ten einde de desastreuse gevolgen, die het nieuwe Duitsche Ta rief voor onzen export heeft, zooveel mogelijk te beperken, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat er ernstig sprake is van een ver lenging van het indertijd aan Duitschland verleende „revol- ving"-crediet van tweehonderd millioen gulden. Dit behoeft ons, ondanks den slechten toe stand van 's lands financiën, niet te verbazen, want het is vrijwel het eenige wapen, dat onze onderhandelaars konden meebrengen in den strijd Maar het is een scherp wapen, want de terugbetaling van dit groote bedrag, die op 3t December 1929 zou moeten volgen, zou juist vallen op het tijdstip dat de Dawes-betalingen van be. lang beginnen te worden en dus onzen Oosterburen niet zeer gelegen komen. Bovendien zijn de rente-voorwaarden van het crediet voor hen buitengewoon gunstig. Op het oogenblik toch betalen eerste klas zaken in Duitschland 10 i 15 pCt. rente voor haar bedrijfscredieten, terwijl het Nederlandsche cre diet niet meer dan 6 pCt ren te kost en wij ook bij verlen ging zeker meer dan 10 pCt zullen elschen. Wel echter mogen wij van onze zijde verwachten, dat vol ledige openbaarheid wordt ge geven aan de bestemming die ons belastinggeld krijgt opdat de industrie de zekerheid heb- be. dat het Nederlandsche geld niet wordt gebruikt om op e Nederlandsche markt Neder- landschen producten een moor dende concurrentie aan te doen. Wij verwachten dat de Re geering, zoo zij met een voor stel tot verlenging komt, de Staten-Generaal en de Neder landsche bevolking volkomen zullen inlichten. Zii hebben daar recht op." Als een staaltje van het peil waarnaar hei deuat in sommige raadsvergaderingen wordt neer gehaald door vertegenwoordi gers van z.g. Raprille-partijen, moge dienen wat Dinsdagavond in den Rotterdamschen raad plaats vond. Zekere heer Coremans schreeuwde allerlei, o.m. dat de wethouder te laf is om hem te antwoorden De Voorzitter verlangt dat de heer Core mans dat terugneemt. De heer Coremans: Hij is te laf! De Voorzitter: Ik verzoek u, dat woord direct terug te nemen De heer Coremans: Ik sterf liever. De Voorzitter verzoekt den heer Coremans nogmaals het woord terug te nemen. De heer Coremans: Ik doe dat niet De Voorzitter zegt dat bij dan tot zijn leedwezen genoodzaakt zal zijn, het regle ment van orde toe te passen. Hij vraagt den heer Coremans dus nog eens, dat woord terug te nemen, MODERN TURKIJE. Het beroemde Turksche hoofddeksel, de fez, is afge schaft. Hier ziet men president Kemal Pasja met den Westerschen hoogen hoed. DE RIJKS-POLITIEVEREENIGING vierde haar 25-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in hotel „Witte Brug' te Den Haag. Een foto van het hoofdbestuur met de leden der feestcommissie, De heer Coremans: Ik doe het niet. De Voorzitter schorst de vergadering. Na 10 minuten wordt de vergadering her opend. De heer Coremans neemt het beleedigendc in zijn woorden voor den wethouder terug. Het landbouwbedrijf „Hoeve den Akker" (gem. Nijkeikl heeft twee hennen en een haan naar Engeland verkocht voor 120, Op de Damlaan te Veur (z'.-H.) wilde een drie-jarig meisje, Jat met een zusje uit school kwam den weg oversteken, toen er een auto naderde Besluiteloos bleef de kleine s'aan en de autobestuuraet, die dit bemerkte teed lfegzaam verder. Plotseling stak di' Tdeine toch de straat over kwam bij het afstappen van het trottoir te vallen en viel tegen de auto, waarbij zij met haar kous aan het spat bord bleef haken Hoewel de auto direct stopte, werd de kleine met een hersen schudding in zorgwnkkenden toestand opge nomen. UIT BOEK F.N BLAD. In het maandblad van Her wonnen Levens kracht lezen we een heel aardige episode uit het jeugdleven van Z. H Paus Leo XIII z.g., dat door de redactie wordt genomen als voorbeeld om tot meerdere persoonlijke hulp aan te sporen. Een paar aardige kieken en ten artikel tje vertellen ons van een drietal jubilaris sen onder de Eerw. Zusters in Berg en Bosch, alsmede van een aldaar gehouden retraite voor de patiënten. Deze retraite is uitstekend geslaagd. Dat het Zonneboek allerwegen heel gun stig is ontvangen, blijkt uit een overzicht van de recensies in verschillende bladen Onder officieele berichten lezen we, dat Herwonnen Levenskracht op 15 December a.s. 12jaar bestaat, een koperen jubllé dus. De heer Serrarens vertelt over bouwver ordeningen bij de Romeinen, die in meer dere opzichten thans nog in onze bouwver ordening -™n voortleven. Door Toeschouwer wordt heel geestig een voetbalmatch beschreven tusschen de tuber- celbacillen en Berg en Bosch. De scheids rechter bij deze match is de Statistiek Uit de financieelc verantwoording blijkt, dat de opbrengst det vrijwillige contributie over October 2.364.81 bedroeg. Het hoog ste bedrag dat tot heden per maand werd bereikt. SPOORWEGRAMP IN AMERIKA. Door ontsporing van den express St. Louis- San Francisco werden 18 menschen gedood, 55 gewond. MODERN TURKIJE. Het jaarfeest der Turksche republiek is met luister ge vierd. Hoogere officieren tijdens de parade. BRANDSTICHTING. 't Huis Primo de Rivera is afgebrand politieke van den Spaanschen dictator waarschijnlijk 't werk van vijanden. leider Albarda gaat ter audiëntie. NOODLANDING TE REEUWIJK bij Gouda, wegens motordefect, van. een vliegtuig der K. L. M., komende van Parijs. Een kiek van den motor, die geheel onbruikbaar geworden is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8