UIT DE PERS. Gemengd nieu ELCK WAT .WILS TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Zaterdag 21 November Sparen. De regenboogkleuren der politieke partijen rond het 4Gezantschap i wee kinderen gestikt. Doodelijk mijnongeluk. No. 425. Bij een hooiberg met lucifers gespeeld. Overreden en gedood. Door den trein overreden én gedood. Een ijsbaan geopend. Tusschen lompen en vuil gestorven. Jacht op bunzings. De melkoorlog te Baarn. Waarschuwing. Een wraakneming? KERK EN SCHOOL. Toewijding aan het H. Hart. KUNST EN KENNIS. De Katholieke Radio-omroep. Een moderne Hamlet. De vertooning van Hamlet in t modern costuum. Twee oplichters. De zonsverduistering. Benoemingen in Indië. Benoemingen in het Aartsbisdom LEGER EN VLOOT. Het intendance-distinctief. LANDB. EN VISSCHERIJ De haringvisscherij te Katwijk. Om den Bolleninvoer in de V. S. Hoe staat het met de winterkool. Buitengewoon hoogé landsprijzen. De tuinbouw en de Duitsche invoerrechten. Gecontroleerd vee. Dolfijnen in de rivieren. Da „Prov. Gron. Courant" schrijft De Engelsche eerste minister Stanley Baldwin heeft onlangs in een rede te Aber deen erop gewezen, dat het zoo opmerkelijk is, dat Engeland, alhoewel de belastingdruk zoo enorm zwaar is en niettegenstaande den slechten toestand van de arbeidsmarkt en de industrieele crisis, toch nog zoo heel veel gespaard heeft. Dat was zijns inziens een buitengewoon gelukkig verschijnsel en hij verklaarde wel een standbeeld te willen op richten voor den man, die de spaar-certifi- caten heeft opgericht. Wij zouden gaarne voor dat standbeeld medewerken, want werkelijk de man die na al het gewauwel over soberheid en spaar- noodzaak de hand aan den ploeg heeft ge slagen en een methode gevonden heeft om het sparen aantrekkelijk te maken en te pro- pageeren, heeft inderdaad voortreffelijk werk gedaan. Het zijn werkelijk geen luttele bedragen, welke in Engeland met die spaar- errificaten worden gespaard'. Over het ge heel zijn voor 9 milliard gulden van die cer tificaten verkocht en in September 1925 stond er nog een bedrag van 4.440.000.000 gulden aan zulke certificaten uit. Elke week worden er nog voor 12 millioen gulden van die certificaten in Groot-Britannië uitge geven. Inderdaad, dat zijn welsprekende cijfers, die bewijzen, dat deze certificaten in een behoefte voorzien. Maar waarom volgt Nederland niet dit schitterend voorbeeld, vraagt het blad. „Er is geen patent op. Eiken dag kan de staat, kan de postspaarbank het voorbeeld volgen tot groot voordeel van den staat, de l a ik en 's lands welvaart. Eiken dag kan deze maatregel worden ingevoerd, die naar twee kanten werkt. Immers zij brengt aan den eenen kant den belegger groot voordeel, doordat zij hem toestaat voor de toekomst te zorgen> en aan den anderen kant geeft zij een actieve propaganda voor spaarzin, daar waar die zoo enorm noodig is en waar zij zoo droevig wordt achterwege gelaten. Wat is het mooie in het Engelsche initia tief, vraagt het blad nog, en het antwoordt „Dat ieder overal zulk een spaarcertificaat kan koopen en het weg kan leggen met de wetenschap daar in dat boekje, in dat boekje, ligt een papiertje, dat mij zooveel gekost heeft, dat wij daar maar doodkalm la- tenliggen en waarvoor wij zonder eenigen administratieven omslag na zooveel jaar zoo veel meer kunnen terugkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat dit een geheel andere methode is, dan de nu hier gevolgde een methode die wisten wij niet hoe uit muntende resultaten zij in Engeland heeft opgeleverd al voor zichzelf spreekt. Het is een nieuwe, aantrekkelijke spaar-metho- de, die door het eenvoudige iets tooverach- tigs, iets buitengewoons aantrekkelijks krijgt, Daarbij komt nu, gaat het blad voort, dat men in Engeland voor die certificaten een bizonder doelmatige reclame maakt, die den staat niets kost, slechts weinig drukt op de certificaten en zeer buitengewone resultaten heeft. En men ziet met welk een alles over treffend succes. „Waarom volgt men dat nu niet na vraagt het blad ten slotte. Wij staan altijd gereed o andere buitenlands che dingen na te volgen. Waarom dan nu niet hier, waar er zoo alles voor pleit Zijn er eigenlijk wel twee partijen in ons Parlement, die over het Gezantschap bij het Vaticaan precies eender denken? vraagt de „Residentiebode" en beantwoordt natuurlijk die vraag ontkennend om daarna te ver volgen: „Gaat men de houding der partijen na, dan is de regenboog aldus gekleurd: 1. Katholieken: geheel en al en onvoor waardelijk vóór vanwege het buitengewoon groot belang, dat Nederland bij het gezant schap heeft. 2. Antirevolutionairen: hebben eigenlijk wel eenig bezwaar maar zien daar, vanwege 's lands belang, graag over heen. 3. Vrijheidsbonders: Zouden er zich wel graag voor verklaren (hebben er zelfs niets tegen nu het afgestemd is! volgens een verklaring van Dresselhuijs buiten de Kamer) maar, eh, de slimmelingenpolitiek kwam weer hoven en de gelegenheid was te mooi om anderen van den zetel af te werken, waarop ze zelf willen zitten en dus,... 4. Sociaal-Democraten: Zien (althans vol gens de interpretatie van het „Volk") geen nut in het Gezantschap en zij hebben geen reden buiten de zaak om, teneinde nu vóór het Gezantschap te stemmen (anders, als ze maar een pietsie schijn van een redentje har den kunnen vinden, graag hoor!Zoo zijn ze, die goejerds!) 5. Vrijzinnig Democraten: Zijn eigenlijk glad vóór het Gezantschap, waarvan ze het belang voor 't land heel goed inzien,' maar de kans om den christelijken partijen een hak te zetten en de coalitie te nekken, was te mooi om die te laten schieten en eenvou dig het land te dienen. 6. Christelijk-Historischen: Hebben, zoo als ze zeggen, principieele bezwaren tegen het gezantschap, maar alléén als het niet een tijdelijk Gezantschap geldt; en die „princi pieele" Ijezwaren zijn niet.... principieel genoeg om ook christ.-historische ministers te beletten aan het blijvend voortbestaan van het Gezantschap mee te werken. Overigens wel zóó principieel, dat er de hééle Coalitie, die ook zoo nog al principieel is, aan opge offerd wordt. 7. Ds. Kersten en de ,,Staatkundige"(!) Partijers: Mordicus tegen, zoolang het Ge zantschap, we willen zeggen, zoolang de Paus Roomsch zal zijn; ook al zou het behoud van het land er van af hangen. Ziedaar de 7 kleuren van de regenboog: rood, pranje, geel, gr,oen, lichtblauw, donker blauw, voilet. Heel de gamma der kleur- schakeering is present van het warme rood der Katholieke liefde, over den geelen nijd tot de paarse woedegezichten. Wie bijzon der thuis is in de symboliek der kleuren, mag het verder uitwerken. De ultraviolette stralen komen dan neer op Lou de Visser, die, als hij de macht had, niet alleen het Gezantschap maar, a la Moscou, alle Katho lieken zou omhals brengen. Wil men de. volgorde omdraaien, bij de tegenstemmers beginnen en de voorstemmers aan den brandenden violetten kant scharen, dan zou men wellicht geneigd zijn, de ultra violette stralen in te déelen over die Katho lieken, welke het Gezantschap verdedigd hebben als gewenscht, ook al zou het land er geen direct voordeel van hebben. Zoo heeft hier een geval van straalbre king plaats gehad, maar de lichtbundels der zon van het Gezantschap zijn wel eigenaar dig gebroken in de malsche regenbui, die klaterend en met veel gerucht over Neder land neerkwam. Doch een regenboog voorspelt mooi weer, volgens kenners. .en meldt uit Heerlen: In de kiezelgroeve van den heer B. te Strasz had Woensdag een zandverschuiving plaats, ten gevolge waarvan twee kinderen bedolven werden. Ze zijn beide gestikt. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op de Oranje Nassau-mijn III een mijn «i'eluk plaats gehad. De 38-jarige mijnw'erker, V. Kourtz, afkomstig u.t Si- lezië, werd door afval'end gesteente ge troffen. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Don- Nachtrumoer. Met 'n schok, die de ijzers van de spi raalmatras deed piepen en knarsen, werd meneer Timmenger wakker. Daar had je 't gedin de glazen wee»!! Groote, genadige goedheid, wat maakten die krengen 'n lawaai.... nou zaten ze waarachies op 't balcon, vlak tegen de slaap kamer ahzou je ze -niet de nekken omdraaien?! „Auaaauaua'umauw.... kchchchch Hóór npu weer es.... hóór nou weer es.... En daar werd niks an gedaan dooi de politie.... 'n Schandaal.... daar be taalde je belasting voor! Gewoon Godge klaagd, dat je zooiets moest verduren.... in je eigen tuin, bij je eigen huis.... in je eigen bed!! En als je zoo'n beest vergift in gaf, dan had je nog kans, om voor de kan tonrechter te worden gesleept. Én als je ze 'n dozi'i steenen achterna smeet, dan kreeg je óók al de politie an je deur. Net als laatst, toen ie tot 3 uur in de 'morgen had wakker gelegpn van die vuile kattentroep en drie paar schoenen in de tuin had gekwakt. Kon hij 't helpen, dat ze toevallig zoowat allemaal tegen de schutting en óp 't dak van 't schuurtje wa ren gebonkt? 's Morgens om 9 uur had ie toen al 'n agent an z'n deür. Mejuffrouw de Weduwe Snip, twee deuren verder, was er van wak ker geschokken en had er 't hartwater van gekreg"" Dp hpele nacht had ze ^een oo" meer dicht gedaan, en in de vroegte had ze de politie al" opgebeld over 't schan dalige burengerucht." - Woest.was is geweest; eerst op die agent, die zoo stom-gemoedereerd had staan zeg gen, dat 't voor deze keet bij 'n waar schuwing bleef en dat er heel weinig an te doen was, om 's'nachts de monden van derdagmorgen is hij daar aan de bekomen verwondingen overleden. Woensdag speelden kinderen met luci fers nabij een groote hooischelf aan de Groole Haar te Gorcum. Het hooi geraak te in brand en hoewel men spoedig met een brandspuit aanwezig was, werd 25.000 pond hooi een prooi der vlammen. De op enkele meters afstand gelegen boerderij van den heer Duizer. bleef door de gunsti ge richting van den wind behouden. Het hooi was tegen b'anschade verzekerd de katten te stoppen 't Leek wel of de ve-t 'r lol in had. Maar toen-ie begreep, dat de man niets anders had gedaan dan z'n plicht, was ie wat kalmer geworden. Maar toen de diender weg was had ie an- gebeld bij mejuffrouw, de alleen-wonende weduwe Snip. 't Kon 'm niks bommen, want ze hadden toch 't mier an mekaar. Hij had gevraagd, of ie soms voor haai plezier de heele nacht naar 'n katten-con- cert moest gaan liggen luisterenen of ie er voor z'n eigen plezier drie paat schoenen aan had gewaagd en of zii soms 'n beter, "n geruischloos middel wist, om die huilende, kermende, blazende beesten uit z'n tuin te houden. Pesterig-kalm had ze geantwoord, dat ze daar allemaal niks mee noodig had.... héér noes dee er nooit an oeedïc was opgevoed in de fatsoenlijke huiselijkheid. 7e wou rustig slapen en als meneer Timmenger 'r dat belette en d'r wakker smeet dan was de politie 'r voor, om meneer les te Ier"". 't Was 'n miniatu,'--buren-schandaaltje geworden aan de deur de weduwe. En toen meneer Timm'enger weer, bleek van woede, in z'n eigen huis stapte, had ie z'n huishoudster verboden ooit ook nog maar één woord met mejuffrouw, de al- leen-wonende-weduwé-Snip te wisselen. Hoe laat was 't nou? Groote Hemel, alweer l}l*twee. Dat kon weer 'n gezellig nachic worden met die heldere maan. Aaaawaaaauau. mauauauauw-w-w-w." Hoor, daar begonne die' schooiers weer.... En daar mocht je je eigen niet eens te<*en verdedigen Bah, wat 'n maatschapoü.... wat 'n stink-wetten, die daar niks, niks ten'en deeë. Maar hij wou dan toch wel es zien wat ze 'm daar voor zoue maken.... Hij wou dat dan wel es zien uitgemaakt. In hooger beroep ging ie, als 't most tot de hooge -sad an toe! Hij ging uit bed, smeet de balcondeurën apen en schopte in 't wilde naar buiten. „Kschtü Kschtü Smeerlappen! Wil je weg wezen!!" Hij hoorde gebolder over de planken van Donderdagmiddag is het 8-jarig dochter tje van den spoorwegwachter van Heumel bi) het spelen op den hoek Besoijensche SteegParellelweg te Waalwijk dóór een auto overreden. In zorgwekkenden toe stand werd het meisje naar de R.K. Kli- n.ek vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Donderdag is met den trein die uit Stads kanaal om circa 11 uur te Assen aankomt het lijk van een man aangebracht, die bij den overweg te Eext, door den trein was gegrepen en gedood. De man. zekere Krab ben, uit Balloërxeld, die circa 40 jaar oud is, moet z.ch fietsende op den overweg hebben bevonden. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen. Donderdagmiddag is te Baarn de ijsbaan in den polder voor kinderen opengesteld. Bij vriezend weer zal zij morgen ook voor volwassenen worden geopend. Tragisch einde van een vronw. In de buurt Akeroord, bij Waddinxveen, is een vrouw, J, G„ dood in hare won.ng gevonden. Zij verkeerde in een ergerlijken toestand van verwaarloozing. Het had de aandacht getrokken van de buren, dat de vrouw, die als zeer zonderling bekend stond zich in eenige dagen niet had vertoond. Het onderzoek wees uit, dat zij gestorven is tusschen lompen en vuil. In haar kamer bevond zich ook een in verren staal van ontbinding verkeerend lijk van een hond. Dat de vrouw een zonderlinge was, blijkt uit het feit, dat in hare woning meer dan 100 brooden en andere levensmiddelen wer den gevonden. In en om de greiddorpen in friesland is lhans in vollen gang de jacht op bunzings. Goeddeels is deze jacht, welke 's nacht3 plaats heeft met afgerichte honden (fox- terr.ers) sport; enkele zeer deskundige jagers verdienen er echter hun brood mede. Zij zijn dan den geheelen nacht in het veld en deelen dén dagslaap der roovers. Bunzings zijn er dezen herfst veel. Som mige jagers bemachtigden, reeds 15 a 18 stuks, waarvan de prijs naar grootte en teekening der pelsjes 3.50 a 5.50 be draagt. Nog éteeds woedt te Baarn de „melk oorlog" voort. Wel 'nebben beide partijen gepoogd tot overeenstemming .te komen, doch zonder resultaat. Hoewel de voor stelen van beide zijden gedaan, elkaar zeer dich naderden, zijn en slotte de onder handelingen definitief afgesprongen. De boeren hebben thans per circulaire mede gedeeld, dal zij, rechtstreeks met uitschake- ng van den melkhandel, me'k aan het pu blick zullen leveren, afgehaald a 13 ets. per 'iter en thuisbezorgd a 14 ets. De slijters hebben een tegencirculaire verspreid, waar in het publiek in zijn eigen belang wordt aangeraden, in geen geval melk van de boeren te betrekken, Alleen, wanneer de particulieren de 'slijters zullen blijven steu nen, .zal de melkpreisvefhoóging tegenge houden wcjiden. In de „Msb." wordt gewaarschuwd tegen personen, die bij kloosters en grootere in richtingen keukengerei willen verwisselen of vernieuwen. Door zulke manipulaties zijn in België reeds meerdere instellingen voor 'uizenden franken opgelicht. Het was daar bekend, dat de oplichters hun operaties in Nederlan^ wenschten voort te zetten. Een stalhouder te Bussum moest een paard wegens ziekte op stal zetten, waar het na acht dagen kwam te sterven. Eerst nadat de vilder het cadaver gisteren had gestroopt, bleek de oorzaak: de huid zat vol met hagelkorreltjes. Een kwaadwillige moet van korten afstand het arme dier een vol schot hagel in de flank gezonden hebben. De politie stelt een onderzoek in. („Hbld.") i^i - De tekst van het Formulier. Het jongste nummer van de „Acta ApcstoLcae Sedis" publ.ceert, gelijk op een andere plaats gemeld, in een schrijven yan de H, Congregate der Riten, het formulier, dat bij de plechtige toewijding van het menschelijk geslacht aan het Al'erheiligste 't balcon en even later zag ie op de schut ting vier paar groene oog-lichtjes, die hem observeerden, en even verschoten als ie weer z'n nijdig kscht kscht liet hooren. „Pas op, hoor!" dreigde hij nog met z'n vuisten, maar de groene lichtjes bewo gen er niet eens van. ,n Kwartier later, juist 4oen ie op 't punt was lekkertjes weg te zakken, daar begon 't opnieuw, nog eens extra zoo hard. Meneer Timmenger nam nu 'n ander middel te baat. Hij greep de volle lampetkan van de waschtafel, deed heel voorzichtig de deuren open en smeet het water naar buiten. Maar door de kracht van z'n zwaai plofte hij zelf in z'n volle lengte op 't balcon én de !am"~fk.->n duikelde ovt de balustrade... en kletterde met geweld door het glas van !e serre Meneer Timmenger was vrijwel pijnloos gevallen, en constateerde met buitengewone voldoening, dat er in heel de omtrek geen groene oog-lichtjes te bekennen waren. Wat de gevolgen zouden zijn van 't .burengerucht" kon 'm voorloopig geen bal schelen. Hij sliep rustig. 's Morgens kwam er géén klacht..-., 't Was dus blijkbaar nogal losgeloopen met 't lawaai. Maar.... wijl er nieuwe nachten volgden en meneer Timmenger geen idee had, om 'n dozijn lampetkannen en even zoovee! serre ruiten op te doen, was hij weer heel spoe dig 'n slapeloos en radeloos mensch. Op 'n middag klaagde hij z'n nood aan 'n van die kurk-pistooltjes te koopen.... Had kennis, die hem aanraadde 'n stuk of drie de kennis zelf ook gedaan toen ie last van katten had. Die moest ie snel achter-élkaar afschieten in z'n tuin. Als je dat deed was je ze minstens voor 'n 14 dager, kwijt, want daar schrokken ze hun eigen 't apen- zuur van „En 'f bure-gerucht dan?" wierp meneer Timiyenger tegen. „wat burengerucht? Wie bewijst, dat jij die dingen hebt afgeschoten? Ze zullen d'r heusch geen huiszoeking voor doen. Je houdt je van de domme.... je weet van niksMaar je zorgt ef natuurlijk voor, dat je 'r geen woord bij zegt. Je schiet Hart van Jezus bij het einde van het Jubeljaar gebruikt zal worden Dit formulier komt .n den tekst bijna geheel overeen met de toewijdips aan het H. Hart, welke op den Eersten Vrijdag van elke maand in onze kerken gebeden wordt. Het eenige verschil ligt in de volgende passus: „Wees Koning van allen, die nog in de duisternissen van het oude heiden dom en van het islamisme ronddoolen en trek hen allen tot het licht van Uw Ko ninkrijk. Zie ten slotte vol medelijden naar de kinderen van het volk, dat eertijds uw uitverkoren volk was; dat ook over hen, maar nu als het doopsel van levenden ver lossing, het Bloed nederdale, dat zij des tijds over hun hoofden afgeroepen hebben, In denzelfden brief der H. Congregatie wordt medegedeeld, dat binnenkort een apostolische brief zal verschijnen, waarin over de plechtigheden der toewijding nadere voorschriften zullen gegeven worden. Pastoor L. H. Perquin O. P. schrijft in de R. K. Radio-Gids o.m.. dat de uitzen ding van het programma van den Katho lieken Radio-Omroep (K.R.O.j, welke te beginnen 24 Nov. a.s. iederen Dinsdag avond zal plaats hebben, slechts een voor- loopige regeling is. Zoodra de Staatscom missie definitieve besluiten heeft genomen, zal er waarschijnlijk op een pf andere wijze verandering komen. Wij zullen trachten, aldus Pastoor Per quin, de Dinsdagavonden zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en doen alvast een be roep op de medewerking van allen, die hetzij op godsdienstig, of wetenschappelijk of kunstgebied voor de radio iets kunnen presteeren, dat superieur is. Tot op heden waren wij buitengewoon gelukkig met onze katholieke sprekers en kunstenaars. Wij hopen, dat in de toekomst het zoo moge voortgaan. Het Vereenigd Tooneel zal, op mitiatief van de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond Shakespeare's Hamlet in moderne costumeering en enscèneering, onder regie van Eduard Ver- kade, ten tooneele brengen. De voorstel ling is bepaald op Vrijdag 20 dezer in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Voor de vertooning van Hamlet in modern costuum, in den Stadsschouwburg te Am sterdam, heeft Herman Kloppers in het der de bedrijf de pantomine ontworpen, die meestal wordt weggelaten. De muziek voor deze pantomine is gecomponeerd door Alex de Jong en wordt onder zijn leiding uitge voerd. In een lunchroom in Den Haag, stapte Donderdag iemand binnen, die, terwijl hij iets gebruijkté, met den lunchroomhouder in ge sprek raakte, zeide handelsreiziger te zijn en voor een civiel prijsje een afbestelde order lappen stof te willen overdoen. Of de lunchroomhouder, die toch wel zijn kanalen wist, het niet voor een schikkelijk prijsje wilde overnemen? Even later trad een tweede bezoeker binnen, die zich in het. gesprek mengde, den luchroomhouder ter zijde nam en hem aanried den koop te sluiten, dan zou hij, de tweede bezoeker, het wel met belangrijke winst afkoopen. Momenteel had hij niet voldoende contan ten bij zich. De luhchroómhouder vermoedde dat het hier geen zuiver spel was. Toen hij dreigde de politie op te bellen, waren de beide bezoekers spoedig verdwenen. Men seint uit Melbourne: Eenige astronomen zullen 9 December van hier naar Bengkoelen op Sumatra vertrekken, om daar op 14 Januari van het volgend jaar de.zoneclips te gaan waarnemen. De „Java-Post" meldt: Pastoor H. J. M. Koch is benoemd te Soe- rakarta; 15 September is te Jocjacarta be noemd Pastoor K. A. M. de Hoog, en 18 Sep tember is Pastoor A. M. A. Fisscher benoemd tot Pastoor te Meester Cornelis. Z. D. H, de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Oud-Zevenaar den WelEerw. heer H. W. A. M. Tervoert (16 Augustus 1.1. priester gewijd). Bij Kon. besluit is bepaald, dat de offi'-rtren zwijgend, anders hooren de buren 't an je stem." Meneer Timmenger kocht direct de be- bedoelde pistooltjes, met 'n heel doosje knalkurken d'r bij. Voor nog geen aaalder vas ie de man. Hij verlangde reeds naar t nachtelijke uur. 's Avonds legde hij de drie pistooltjes, voorzien van knalkurken, op z n nacht kastje. Maar,, zooals je altijd zag, nou gebeurde d'r natuurlijk niks. Of de krengen 't geroken hadden! Zou ie z'n geld voor niks hebben uitge- gev en? Maar wat klelste-ie eigenlijk. d'r kwa men nog meer nachten. Hij kon d'r nog lol genoeg van hebben. Meneer Timmenger sliep spoedig de slaap eens oude-vrijgezelsen droomde, dat 'r honderd katten in z'n tuin aan 't 'olerren waren.... dat ze op 't balcon te hoop liepen en mekaar half dood vochten. Uit zoo'n droom schrok ie wakker Slaapdronken greep ie de kurkpistolen, rukte de balcondeuren open en.... paf paf paf dreunde het door de donkere nacht. Hij boorde gebonk en vluchtend ge ritsel en geknars op de kiezels.... 't leek werkelijk of honderd katten mekaar onder- ste-boven liepen. 'n h-ive minuut was het stil. „Ziezoo!" triomfeerde meneer Tim menger hardop „jullie hebben je be komst! Maar meteen sloeg hij zijn hand tegen zijn mond. Hij had gesproken. Z'n stem' had geklonken. Alleen zijn stem en géén an dere. Als dat nou gehoord was...- Geen zorg, hoor! Als er dan toch wat van moest komen, dan zou ie 't wel es uitvechten met de rechters. Drie honderd gulden had hij er voor over, om 'n goede advocaat te nemen. Hij sliep uren lang rustig door.... Om 'n uur of zeven werd er op z'n ka merdeur gebonkt. En hij hoorde de stem van Mina, z'n huishoudster, die riep: „Me neer! meneer! Wat is tr gebeurd? Komt u es der intendance op de kraag van de )as-ge- kleede tenue en de veldjas zullen dragen een leeuw van verguld metaal omgeven door ring van schakels in goud geborduurd, en dat de subalterne officieren, die de intendance-stu diën aan de jhoogere krijgsschool hebben ge volgd en door den hooid-intendant geschikt zijn beoordeeld voor plaatsing bij de inten dance. hetzij in vredestijd, hetzij bij mobilisa tie zijn bestemd, op de linkerborst van de la- kensche kleeding, boven de plaats vastge steld voor de ordeteekenen, mogen dragen een leeuw van verguld metaal, omgeven door ring van schakels in goud geborduurd. De verwachting, dat de laatste weken van de haringvisscherij, die in den aanvang slech te resultaten heeft opgeleverd, de opbrengst nog loonend zouden maken is niet bewaar heid. Het seizoen is bijna ten einde en behou dens een enkele uitzondering mag de uit komst voor reeders en visschers beneden het middelmatige, ja zelfs zeer laag worden ge steld. Waar de laatste weken tegen Kerst mis loopt de haringvisscherij af in den re gel niet veel goeds brengen en door de stor men dikwijls veel nettenverlies opleveren, kan men over de resultaten der haringvis scherij over het afgeloopen seizoen verre van tevreden zijn. Scherpe aanvallen van Amerikaansche protectionisten. De heer Dunlop, adjunct-secretaris van het departement van Landbouw heeft, naar de Tel. uit New-York verneemt, medege deeld, dat de resultaten van de vergadering omtrent het invoerverbod voor narcissen ter kennis zijn gebracht van minister Jardine die een beslissing zal nemen. Hij zeide dat er honderden mededeelingen ontvangen zijn, te dezer zake, welke ongeveer gelijkelijk ver deeld zijn in voor- en tegenstanders van het invoerverbod. De heer H. Free van Californië, lid van den Horticultural Board beschuldigde den heer Van Coenen Torchiana, Nederlandsch consul te San Francisco en rechtskundig raadsman van de Hollandsche bollen kwee kers, van het aannemen van honderd dollars per dag om het embargo tegen te gaan. Hij beschuldigde verder den heer Hutchinson er van, dat hij buitenlandsche tusschen komst had ingeroepen om het Amerikaansche in voerverbod te bestrijden. De heer Van Coenen antwoordde, dat til den regel insinuaties betreffende omkoope- rij volgen wanneer het den tegenstanders aan goede argumenten ontbreekt. Daarop zeide de heer Mariatt voorzitter van den Horticultural Board toornig „Van Coenen ontvangt honderd dollars per dag. De heer Van Coenen was echter in staat zijn positie op bevredigende wijze nader toe te lichten en hij verklaarde tevens, dat de Hollandsche bollenkweekers bereid zijn een ■wetenschappelijk onderzoek der bollen te betalen voordat de bollen naar Amerika uit gevoerd worden. Mevr. Pratt was zeer mgenomen met de behaalde resultaten. De „Herald Tribune" publiceert heden een hoofdartikel, waarin o.a. voorkomt „Als de bollenpest zoo gevaarlijk is, waarom zbuden wij haar dan nog drie jaar den tijd geven De oppositie tegen het invoerverbod is van dien aard, dat de geheele "kwestie spoe dig moet worden beslist." Een beslissing kan evenwel eerst over eeni ge weken worden tegemoet gezien. Over het resultaat kan niets definitiefs worden gemeld. Op het oogenblik is verreweg het grootste deel van de winterkool opgeborgen in de schuren, oa» daar bewaard en verzorgd te worden. De tijd, welken deze werkzaam heden zullen vergen, hangt eenigermate samen met de prijzen, welke worden be steed en ook met het weer. Hebben we een drogen, kouden winter, dan e scht de be waring weinig zorg en blijft de kool goed bewaard en van goede kwaliteit. Is het evenwel een winter zonder winterweer, dan eischt de verzorging veel tijd en arbeid en gaat men er, bij eenigsz ns gunstige prijzen, spoediger toe over, zijn v lorraad te rui men. Men is er intusschen vrij wel aan ge woon geraakt, dat echter winterweer en goede prijzen doorgaans samengaan. De oogst van de verschillende koolsoor ten is weer ruim, zoodat men bergruimte of opslagplaats te kort komt. Sommigen zijn dan ook nu reeds genoodzaakt, een deel van hun voorraad op te ruimen. Dat ze d t slechts noodgedwongen doen, is dui delijk voor hen, die bekend zijn met de tegenwoordig geldende lage prijzen. Waren vorige jaren de koolprijzen om streeks dezen tijd niet hoog, thans zijn ze toch nog 100 a 150 per wagon lager. kijke in de tuin! Ik begrijp er geen snars van!" ,Ach mensch, zanik nietik heb...." Maar direct stopte hij z'n mond met 'n end wollen deken. Mina mocht niet we ten, dat ie had geschoten. Ze mocht 't es "it haar mond laten vallen tegenover de buren. ..Ik kom direct" riep ie terug. Toen ie na een kwartier in de tuin kwam stond er een laddertje tegen de serre.... en in de kiezelpaadjes lagen: 'n paar breek- 'jzers, 'n glassnijder, 'n pakje groene zeep, 'n vijl, 'n bos Ioopers, een met valsche sleutels en nog een paar vreemde werk tuigen. Naast 't laddertje stonden twee naar modderschoenen. Even stond ie paf.... Toen begreep ie. „Snap je dat niet eens....?" zei ie, trotsch als 'n pauw tot Mina „Snap je dat niet eens? D'r zijn inbrekers in de tuin geweest." „Groote grutjes, meneer! En En „Ik heb ze weggeschoten! Anders niks! „Gus, gus, wat 'n moed. meneer.... wat 'n moed.... Durfde u dat? „Dat zie je! Ze hebben netjes de vlucht genomen „En dorst u toen weer heel gewoon naar bed te gaan?" „Waarom niet? Ja, ze zalle nog es te rugkomen, na drie van zulke schoten! Ner gens ankomme, Mina de politie mot orecies alles zoo vinden. We gaan rustig ontbijten ert dan zullen we de politie es gaan verwittigen. 't Ontbijt was bijna afgeloopen, toen tr werd gescheld. „Daar is de politie al" keek Mina, door 't raam. „Hoe kan dat nou? En iuf- frouw Snip is er ook bij!" „Bliksem!!' vloog meneer op. „Die komt 'n beklag doer.! Wacht, die zalle we de-'s van de taart geven!!' Hij deed zelf open. Vroeg heel rustig: „Wat is er van uw dienst?" „Ik heb 'n klacht, meneer" begon de agent „van deze juffrouwU mot van nacht danig hebben huisgehouwen.en 't 's niet voor de eerste maal, dus...." Mejuffrouw, de-alleen-wonende-weduwe- Snip, stond daar als 'n wrekende gerechtig- voot de rooae kooi wordt tegenwewejp Pe< middeld niet meer dan 200 per wagon gemaakt, gele brengt nog 25 minder op, terwijl voor witte in doorsnee 80 wordt bedongen. Bij deze prijzen wordt dan ook van de zijde van Ged. Staten van Noord-Holland geen aandrang meer geoefend op de voor schotnemers onder provinciale garantie, om de opgenomen credieten geheel ctf ge deeltelijk ai te lossen. Bij de tegenwoordige financieele uitkomsten van het tuinbouw bedrijf, is dit dan ook onmogelijk. Zoo worden de bloemkoolprijzen de laat ste weken belangrijk gedruk door de Duit- sche toltarieven, te meer nu nog steeds als een zwaard van Damocles den exporteurs de bijbetaling van 15 mark per 100 K.G. boven het hoofd hangt, zoolang geen defini- t.eve beslissing tusschen de Nederlandsche commissie en de Duitsche regeenng ls gevallen. Op het oogenblik wordt gemiddeld slechts 8 per 100 stuks gemaakt, hetgeen vroeger drie, vier keer zooveel bedroeg. Zoo gaat het ook me de uien De Langen- dijker uien, die de laatste jaren door een .zorgvuldige sorteering en verpakking een wereldreputatie hadden verworven, kunnen slechts 5 of even meer per 100 K.G. op brengen. De aanvoer bedroeg aan de veilingen nog ongeveer 200 spoorwagens voor dezen tijd en bij deze prijzen is dit veel. Men bedenke echter, dat de meeste tuinbouwers weinig kapitaalkrachtig zijn, zoodat zij wel genood zaakt zijn hun producten op te ruimen, ook bij lage prijzen. Bij de Boerenleenbanken is hun crediet vrij beperkt, omdat bij credietverstrekking de besturen zeer voor zichtig moeten te werk gaan. De vraag naar groenten in het buiten land is zeer gering, zoodat men vrijwel op bet binnenland is aangewezen. In het belang van een gezonden economi- schen toestand van den tuinbouw is het te hopen, dat spoedig verbetering intreedt, want ook de werkloosheid dreigt zich anders uit te breiden. Uit Langendijk wordt gemeld Bij de all Lr gehouden publieke verkoopim van verschillende perceelen tuinbouwgrom zijn buitengewoon hooge prijzen besteed Sommige perceelen brachten tot 8700 per H.A. op. Tot nu toe werd voor het beste land 6000—7000 gegeven, zoodat de prijs van het land veel is gestegen en dat ondanks het feit, dat de tuinbouw weer ongunstige tijden doormaakt. In de afgeloopen maand werd over de veiling van de Langendijker Groenten- Centrale voor 252.872.85 geveild. Aan vroege aardappelen zijn verzonden 188.091 balen naar Duitschland, 10.570 naar Engeland 974 naar Frankrijk, 538 naar Scandinavië en 500 naar West-Indië (balen van 35 k^.'j. Men meldt uit De Streek De terugslag der hooge invoerrechten in Duitschland doet zich reeds geducht gelden. Vooral de bloemkoolprijzen, de vorige week nog ongeveer 24 liepen sterk terug, n.l. tot 9 per 100 stuks. Dat 't nog nier erger werd, dankt men aan de groote hoeveelheden, die ingezouten worden voor Engeland. Maar hoe lang zal dit aanhouden Aller hoop is thans gevestigd op de bemiddelings pogingen, die eenig gunstig perspectief ver- toonen. Te hopen maar, want er staan nog honderdduizenden bloemkolen te velde Door de ijverige bemoeiingen van de rundveefokvereenigingen te Wieringenwaard, St. Maartensberg, Barsingerhorn-Schagen, Noord-Zijpe en Nieuwe Niedorp is op de markt te Schagen een afdeeling gereserveerd voor uitsluitend gecontroleerd vee, zoodat alleen geregistreerd vee ten verkoop werd aangeboden. De Bond van Rundveefokver eenigingen in Noord-Holland verleent in dezen zijn medewerking, zoodat men er van verzekerd kan zijn, dat deze poging zal slagen. Nu reeds was er een flinke aanvoer en heerschte groote belangstelling. Bedoeling is om jaarlijks een dergelijke markt van gecontroleerd vee te houden. In een adres van de hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij der Ned. Heidemaatschappij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt de aandacht gevestigd op de belangen rijke schade die aan de zalmvisscherij wordt toegebracht door het optreden van dolfijnen op de benedenrivieren. Deze dieren zouden nJ. zalmen verslinden of deze kostbare visschen in het optrekken van onze stroomen belemmeren. Er wordt dan ook in visschers- kringen verband gelegd tusschen de geringe opkomst van zomerzalmn in dit jaar en het optreden der zwarte visschen", zooals be doelde dieren wel worden geheeten. In verband hiermede verzoekt het bestuur een onderzoek te doen instellen en zoo noo dig en mogelijk maatregelen te treffen om de schade dezer dieren te beperken. neid, de handen gevouwen, op de plek des lichaams, waar de taille behoort te zijn De agent nam z'n boekje al vast uit z'n zak en schraapte z'n keel. „Waarvoor wou u me bekeuren?" vroeg meneer Timmenger ijzig. „Voor burengerucht natuurlijk" viel juffrouw Snip nijdig in en hernam haar schoone houding. „In de eerste plaats" bulderde meneer Timmenger „praat ik niet tegen u en in de tweede plaats wil ik vragen of het verboden is 'n stelletje inbrekers uit m'n uin te jagen!" De agent sperde z'n oogen open en juf frouw Snip haar mond. „Wil u maar es eventjes in de tuin ko men kijken?" De agent stapte naar binnen. Juffrouw Snip wou volgen, maar de heer des huizes keek haar vernietigend aan, wees met 'n koninklijk gebaar naar de stoep cn smeet de deur dicht. De agent had 't gauw gezien en cog geen kwartier later waren er al 'n paar recher cheurs, die alles nauwkeurig onderzochten en elkaar tevreden toeknikten. En ze ver telden, dat het dezelfde inbrekers geweest moesten zijn, die vannacht waren aange houden.... zonder schoenen aan. 's Avonds stond er 'n heele kot ïm over in. de krantendat het aan de tegen woordigheid van geest en de kordaatheid van de heer Timmenger te danken was, dat de inbrekers hun snoode daad niet hadden kunnen volvoeren.... en dat de bij de vlucht achtergelaten schoenen en werktui gen voldoende bewijsstukken waren voor in vorige nachten door dezelfden gepleegde in braken. Als meneer Timmenger later mejuffrouw de alleenwonende weduwe tegenkwam, dan trok hij precies dezelfde snuit, die mejuf frouw de alleen wonende weduwe getrok ken had, toen ze hem op die ochtend kwa# .bekeuren," en verwaardigde zich niet 'n blik op haar te werpen. Als ie 's nachts last had van liefdesma noeuvres houdende katten, dan maakte-ie zooveel leven als ie zelf verkoos en hoorde nooit 'n klacht oi kik G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9