IJMUIDEN I C J BOORDEN, OVERHEMDEN ZIJDEN ONDERGOEDEREN Doet Uw Schoenen Goed Central© Wasscherij In de plaats van den Heer A. Rozenheek, die op verzoek ont slagen is, zal met ingang van heden ais agent van de NIEUWE HAARL. COURANT, KATHOLIEKE ILLU STRATIE en PREMIE VERHAAL optreden: de Heer C. P. DE JONG Hoogenberg 62 - IJmuiden Voor abonnementen, advertenties, wende men zich tot den agent. De Administratie. HEEMSKERK J j. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Konuigstraal 10 Haarlem Telegraphisch Weerberich5 Ingezonden mededeelïngen 60 cents pei regel. DRAISP-vanVALKEMBURG'S e A ••iLEVERTR Ingezonden mededeelïngen HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HAARLEMMERLIEDE. SANTPOORT. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. HAARLEM. Het ongeluk aan het Hoogovenbedrijf. Si NicoSaas-Cadeau LUXE DOOS V. RQSSEM'S TABAK Milo en Poorters Toeback Faillissement Kruyer. De inbraken in Haarlem en Omstreken. F. H. Meyer, f Besmettelijke ziekten. AMSTERDAMSOHE VAART No. 30a FINANCIËN. Kerkelijke leening. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. MARKTNIEUWS. eens. moet door 't Rijk bepaald worden. Wij heb ben er niet mee te maken of ze te hoog of te laag zijn. De heeren Weetink en de Vries spreken zich uit voor verhooging. De Voorzitter raadt 't nogmaals af, ook omdat 't niet met 't rijksveldwachtambt strookt, eischen, of iets wat daarop lijkt, om verhooging der toelage bij 't gemeentebestuur in te dienen. De verwijzing naar 't salaris der gemeente veldwachter vindt spreker al heel ongemo tiveerd. Het voorstel der commissie wordt dan aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Beentjes, Henneman, Schuijt en v. Duivenvoorde. Bij de subsidie voor de Burgerwacht en buitengew. Vrijw. Landstorm, resp. 25 en. 45, wordt eveneens 'n opmerking gemaakt De Voorzitter toont aan 't verschil der 2 vereenigingen de een werkt plaatselijk, de ander over 't geheele land. Z.h.st.aangenomen ■De post 400 voor uitvoering Warenwet wilde de commissie halveeren. Dit blijkt ech ter niet gemakkelijk te gaan. Na een uitleg van den heer Schuijt wordt besloten dat B. en W. zullen trachten 't be drag verminderd te krijgen. De post5000 voor onderhoud der we gen wenschte de meerderheid der commissie gebracht te zie^ op 3000, terwijl voor meer dere bedragen de goedkeuring der Raad ver- eischt wordt.(dit laatste geschiedt natuurlijk altijd corresp.) De Voorzitter antwoordt, dat 't bedrag van 3000 beslist te weinig is. Zelf komen de raadsleden telkens aan met verzoeken om trent verbetering van wegen. Dit gaat niet onder kosten. De zuinigheid moet hier de wijsheid niet bedriegen. Na 'r. paar jaar zouden we dan voor veel grootere uitgaven staan. Het voorstel der commissie wordt verwor pen met 46 stemmen. Vóór stemden de heeren Klaasse, Wen- tink, Baltus en Dr. v.d. Berghh. De commissie stelt voor de subsidie aan de Schoonheidscommissie, zijnde 25 te laten vervallen. De heer de Vries kan zich hiermee ver eenigen. Vele klachten over de uitspraken der commissie al dan niet gegrond, hebben hem bereikt. Daarbij hebben we neg onzen gemeenteopzichter. De Voorzitter ontraadt schrapping. Onze opzichter velt geen oordeel om 't al of niet schoone van een bouwplan. Deze is dan ook 'n vurig voorstander der Schoonheidscom missie. gebracht aan de politie van Bloemendaal in 't algemeen, aan de heeren Ter Beest en Bronkhorst, die den dader betrapten, aan de heeren Togtema en Zwarteveen, die zoo'n mooi succes bij hun werk hadden en aan den Commissaris, die het werk op voortvarende wijze leidde. (Vervolg). Vaststelling Gemeente- begrooting. De ingestelde commissie van onderzoek siengt bij monde van den heer Klaassen 'andere leden waren Dr. v.d. Berghen de heer de Wilde) verslag uit. De post salarisbode, wenscht de commis sie, indien bedoelde persoon tenminste noo- dig is, te brengen van 600 op 750. De Voorzitter antwoordt, dat in 1923 dit zelfde punt besproken is. Toen is besloten 't salaris te stellen op 600, mits de bode ook 's middags ter beschikking van de secretarie was, indien dit noodig mocht blijken. Dit is slechts enkele malen gebeurd. De heer Henneman vindt 't loon van 600 te laag, als de bode daarvoor den ganschen dag klaar moet staan, immers hij is dan niet in de gelegenheid om voor z'n middagen een andere betrekking te vinden. Dr. v.d. Bergh vraagt naar de instructie van den bode. De Voorzitter antwoordt, dat deze zeer verouderd is. De heer Wentink stelt voor de bode halve dagen te laten werken op 't oude salaris zijn de 600. Na *n opmerking van Dr. v.d. Bergh, dat zulk 'n besluit rare gevolgen kon hebben bij iommige werkzaamheden komt 't voorstel Jer commissie in stemming 750). Dit wordt aangenomen met 73 stem men, die van de heeren Wentink, Beentjes en de Vries. De postsalaris ambtenaar Bisschop wordt ook onder de loupe genomen. Op de begroo- ting is hiervoor uitgetrokken 1200. 't Sa laris klimt op met 6 éénjaarlijksche verhoo gingen van 100. De commissie vindt ook dit salaris niet te hoog. De heer de Vries vraagt of er behoefte is aan een zoodanigen ambtenaar. Spr. vraagt, of 't niet mogelijk is te werken met 'n volon tair. De Voorzitter antwoordt dat dit zeer na- deelig zal werken op de arbeidsresultaten der Secretarie, terwijl ook de volontairs zelf niet voor 't grijpen zijn. Dr. v.d. Bergh legt aan de hand van cijfers uit, dat de omliggende gemeenten met veel duurder personeel werken. Deze post wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. De postonderhoud raadhuis wenscht de commissie gebracht te zien op 150 300). De Voorzitter raadt dit af. Er wordt steeds de grootste zuinigheid betracht. Wat niet noodig is, wordt niet uitgegeven. De commissie handhaaft haar voorstel. Dit wordt met de stemmen van de heeren Baltus, Klaassen, de Vries en Wentink voor, ver worpen. Blijft dus 300. 't Salaris van den accountant komt voor de zooveelste maal ter sprake. De Voorzitter legt nogmaals uit, dat dit de voordeeligste manier is. De commissie stelt voor de gratificatie aan elk der Rijksveldwachters te brengen van 75 op 100. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Henneman is 't hiermee De salarissen der rijksambtenaren Het voorstel der commissie wordt aange nomen met 7-3 stemmen, die van de heeren de Wildt, v. Duivenvoorde en Schuijt. De post 200 voor de vereeniging „Glas cultuur" kwam de commissie te hoog voor. Hierover gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening wordt de post met alge- meene stemmen goedgekeurd. De post 100 voor de „huishouding" der secretarie, wenscht de commissie te brengen op 200, waarbij dan inbegrepen zal zijn" kosten van thee en sigaren tijdens de raads zitting. De heer Wentink is hiertegen, nu er op al les bezuinigd moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat 't bedrag van 200 dan nog niet toereikend zou zijn. De heer Klaassen wil dan de 200 enkel beschikbaar stellen voor vergaderingen van B. en W. en voor 't secretariepersoneel. De heer Henneman doet 't voorstel 't be drag te brengen op 300. De leden bedenken hun eigen goed, want dit voorstel wordt aangenomen met 64 stemmen. Vóór stemden de heeren Dr. v.d. Bergh, de Wildt, Beentjès, Henneman, Schuijt, v. Duivenvoorde. Geen subsidie wordt verleend voor de Vereen. „Moederschapszorg," voor het gem. Ziekenhuis te Alkmaar en voor het Avond- schoolonderwijs van het Patronaat, Over de beide laatste aanvragen hadden B. en W. 'n afwijzend prae-advies uitgebracht. De Malaria-bestrijding krijgt 1 ct per in woner. De post 10.000 restauratie toren vindt de commissie 'n angstig hoog bedrag. Uit 't antwoord van den Voorzitter blijkt, dat de leden zich niet ongerust hebben te maken. Elk bedrag benoodigd voor restau ratie zal toch eerst moeten aangevraagd wor den. Dit bedrag is gesteld met 't oog op rijks- en provinc. steun. De heer Henneman maakt dan nog en kel? opmerkingen, 2000 voor straatver lichting vindt spreker te veel. De Voorzitter wijst er op, dat 't volgend jaar de stroom door 't G.E.B. voor den kos- tenden prijs aan de gemeente wordt verstrekt. Dit cijfer zal door gaan zakken. Den heer Henneman wordt dan nog uit gelegd 't nut van 't openbaar speelterrein. De heer Henneman mist op de begrooting nog een post voor eventueele werkloosheid van den winter. Spreker vreest, dat bij stren ge vorst velen zonder werk zullen zijn. Die menschen naar het Armbestuur ver wijzen vindt spreker verkeerd. Hij stelt daarom voor f 1000 op de begrooting te plaat sen voor eventueele werkverschaffing aan werkloozen. De Voorzitter raadt dit ten zeerste af, Vo rig jaar is er ook niets uitgetrokken. Men noodigt door 'n dergelijken post, de werke- loozen eenigszins uit, maar bij de gemeente aan te kloppen. Hjj vindt dat dezulken naar 't Alg. Armbestuur moeten gaan. De heer Wentink is 't hiermee eens. Er staan, volgens spreker, nog wel meer instel lingen klaar, hulp te verleenen (waarschijnlijk hiermee bedoeld Bijzondere Armbesturen.) Weth. v. Duivenvoorde vindt ook, dat we de tijd niet behoeven vooruit te loopen. Altijd kan er nog iets gedaan worden. De heer Klaassen sluit zich hierbij aan. 't Voorstel Henneman wordt verworpen met 9 tegen 1 stem, die van den voorsteller. De geheele begrooting wordt daarna goed gekeurd. Barometerstand 9 uur v.m.: 761, Stilstand Vaststelling begrooting Gem. Electr. Bedrijf. Zonder opmerking goedgekeurd.. Idem van Woningbouw en Algem. Armbestuur. Wijiiging verordening gem. inkomstbelasting. B. en W. stellen vóór, in 't midden latende of belastingenverhooging noodig is of niet, aangezien 't belastbaar inkomen nog niet be kend is, de volgende wijziging aan te bren gen in de verordening op de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting a. de aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud wordt gebracht op f 600 (was f 700). b. de aftrek voor elk kind beneden 14 jaar wordt bepaald op f 80 (was f 50) c. f 100 aftrek voor kinderen boven 14 jaar, welke door ziekte of lichaamsgebreken geheel ten laste komen van den belasting plichtige d. voor samenwonende belastingplichti gen wordt in totaal 'n bedrag van f 900 voor noodzakelijk levensonderhoud afgetrokken. Inwonend dienstpersoneel is hierbij na tuurlijk niet bedoeld. De heer Henneman wenscht den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ge huwden te brengen op f 700, voor ongehuw- den op f 500. De Voorzitter denkt dat dit wettelijk onmogelijk is. De heer Henneman stelt dan voor, den aftrek te laten op f 700. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 1 stem, die van den voorsteller. De wijziging wordt dan goedgekeurd. Voorstel verkoop gedeelte van het voormalig Beijen- lustpad. Op voorstel van B. en W. wordt besloten 't overgeschoten stuk van het voormalige Beijeniustpad. (Wijkweg-Bramenlaantje) te verkoopen aan Jac. Beentjes voor 50 ct.per M2. (Grootte 114 M2). Aanvaarding strooken grond langs openbare wegen. Besloten wordt alle geschonken strooken grond onder dankzegging te aanvaarden en van dezen afstand een notariëele akte te laten opmaken. Naasting neutrale wo ningbouw. Op de Algm. vergadering van de neutrale bouwvereeniging werd besloten 'n verzoek te richten tot 't gemeentebestuur om de wo ningen dier vereenigingen te naasten. B. en W. stellen voor, aangezien de finan- ciëele lasten dezelfde blijven, dit te- doen. Wordt z. h. st. goed gevonden. De Voorzitter doet dan mededeeling van 'n schrijven van hem aan den heer Gillissen, waarin de burgemeester ontkent gezegd te hebben, dat genoemde heer onbekwaam is voor z'n werk, maar wel, dat voor groote werken ingenieurshulp noodig is, reden, waarom genoemde persoon 't veranderen van het bovengrondsch net niet kan worden op gedragen. Rondvraag. De heer Klaassen vraagt verlichting op den K. Houtweg. Lich op, De lantaarns, moeten morgen worden opgestoken om 4.24 Naar waarnemingen in den morgen vat 23 November 1925. Hoogste Barometerstand 767.7 m.M. te Vestmanoer. Laagste Barometerstand 743,4 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 November: Zwakke tot matige, noordelijke tot wes telijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele egen of sneewbuien, zelfde temperatuur. LEEUWARDEN Heb bei uitstekeadsle aan te bieden da* iemand wenscben kan. boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert JOHN, P. ROCKEFELLER. De Voorzitter wijst op de bezuiniging. De heer Henneman vraagt of de slechte waterloozingstoestand aan den Puinwegalin orde is. Wordt aan gewerkt. De heer Hennemah vraagt nog de lichten aan de gevaarlijke Hoflanderweg (bij kasteel Assumburg) 's avonds tot plm. 12 uur te la ten branden. De Voorzitter is bang, dat voor meerdere punten dergelijke verzoeken zullen inkomen. Ook is 't misschien niet mogelijk. Zal echter onderzocht worden. Dan heeft de heer Henneman 'n verzoek om betere afwatering aan de Streng bij de nieuwe huizen. De Voorzitter wijst op groote kosten, ter wijl nog veel meer punten onzer gemeente last van 't water hebben. Waar dit met ge ringe kosten kan gebeuren, wordt 't gedaan. De heer de Vries klaagt over de slechte wegbedekking, n.l. keien, welke men op den Rijksstraatweg van plan is te leggen. Hij vraagf-samenwerking met andere gemeenten, om dat te verhinderen. De Voorgitter verwacht, hiervan weinig heil! Te zijner tijd zal echter voóral samen werking gezocht worden met de luinbouw- vereer.igingen. De heer de Wildt vraagt inlichtingen ovei 't vastrechttarief, n.l. welke jaren gelden voor 'f tot stand komen daarvan. Uit 't antwoord blijkt, dat dit zijn de laatste 3 jaren, met dien verstande, dat ook in de volgende jaren hierna wordt gerekend. Na een opmerking van den heer Baltus over verhuring van gemeentetuinen, wordt de vergadering gesloten. ONZE RAADSVERGADERING. In de jongste raadszitting was 't bezuini gen en nogmaals bezuinigen. Daar is ook alk reden vóór. Immers voor de lagere inkomens is de belasting hier ontzettend hoog. Dat de oorzaak hiervan ligt in dure raadsbesluiten, zal niemand durven beweren. De meeste groote uitgaven toch worden ons van rijks wege opgelegd. Bezuinigen is dus wel noodig. Daarom deed 't ons zoo vreemd aan in de laatste vergadering 'n voorstel te moeten hooren om den post f 100 voor huishouding der ge meente, te brengen op f 300. En dat, terwijl zoovele nuttige instellingen 't zonder of met 'n kleine subsidie moeten doen. I-Ieusch, als dit voorstel achterwege was gebleven, zou de echte wil tot bezuiniging heel wat sterker naar voren zijn getreden. Vergadering R. K. Vrouwenbond, afc% Heemskerk. Wegens afwezigheid der le en 2e presidente, verzocht de secretaresse den geest, adviseur kap. Roelvink, de leiding der vergadering op zich te nemen, welke Z. E. wel was toevertrouwd. De Geest, adviseur opende dan met den Chr. groet en een hartelijk woord van wel kom de vergadering, waarna de notulen werden voorgelezen en onder dank aan den Gesst. Adviseur werden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. een schrijven van het Retraitehuis de Tabor, over de nog onvplltalige retraiten b. een schrijven dat de loterij ten bate van de R, K. Vroedvrouwenschool te Ginneke, tot nader aankondiging was uitgesteld c. een schrijven van de federatie van de R. K. Vrouwenbonden in Nederland, be helsde, onderafdeeling Hulp bij ziekte der huisvrouw d. een dankbetuiging van mej. Apeldoorn- Adrichem voor de verleende hulp van haar en haar gezin betoond, tijdens ziekte en ver blijf in de Mariastichting te Haarlem. Hierna hiled de Geest, adviseur een Hierna hield de Geest. Adviseur een schoone lezing, over de taak der Kath. Vrouw in het openbaar leven". Op de eerste plaats zette Z. E. het doel van zijne lezing uiteen, n.l. om door leerzaam onderricht de winter nuttig te besteden en om de Kath. vrouw-te wijzen op de heerlijke taak die zij verrichten kan buiten Kerk en huis gezin, niet de tijd 'bezig houden met mode en snufjes en het lezen van romans en sport. Wanneer er een voetbalkampioen arriveert, haalt men hen in met schitterend fanfare en juichtkreten over zijn groote krachtdaden, maar niemand denkt er aan om in'die stille kerk binnen te treden en daar neer te knielen om uw God te loven en te danken. Denk er wel aan, de Kath. godsdienst is geen kwezel- werk, iótegendeel, zij verschaft ons een groote geestelijke vreugde. De taak der Kath. vrouw is „omnia instaurar in Chrsito" dat is alles herstellen in Christus. Door haar kin deren van jongs af aan in te prenten een dieoe Godsdienstzin en eerbied, die zich zelf niet zal laten overbluffen door de vinnigste spor zal laten overbluffen door de vinnigste spot ternijen (Hierbij eenige staaltjes aan gehaald van levendig geloof die Z.E. te Heemskerk en te Amsterdam beleefd had, door zich op straat en buiten de kerk, kortom in het openbaar leven, te toonen als rasechte Kath., als men schen die zich laten leiden, niet door louter stoffelijke beginselen, die zich omlaag trek ken in het moeras der zonden, maar vooral door geestelijke beginselen, die ons brengen zullen in het Rijk der eeuwige vreugde. Een dankbaar applaus volgde op deze zeer schoone lezing. Met een hartelijk woord van dank voor de oplettendheid waarmede de vergadering ceze lezing gevolgd had, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde c'e Raa... Tegenwoordig alle leden. Yoorzitter de Burgemeester, L.H. Simons. De Voor zitter deelt mede dat de heeren P.P. Bottelier en P.G. van Seggelen hunne benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur hebben aangenomen, alsmede dat Ged. Sta ten het raadsbesluit tot 'conversie van geld- leeningen hebben goedgekeurd. Een ingekomen verzoek het Bestuur van het „Dijserinckblad" te Spaarndam om sub sidie, werd gesteld in handen van B. en W. om advies. De heer H.C. Heilen werd herbenoemd tot lid van de schoolcommissie. De met Schoten destijds aangegane bij eenkomst omtrent de levering van gas door die gemeente aan het aan Spaarndam gren zende gedeelte dezer gemeente, werd zoo danig gewijzigd dat voortaan deze gemeente aan dat gedeelte electrische stroom mag le veren. In verband hiermede werd aan B. en W. een crediet verleend van 3500 voor uit breiding van het electrisch net. De heer de Graaff informeerde naar de rentabiliteit van deze uitbreiding, terwijl de heer de Vries van meening was dat de be woners van dat gedeelte de kosten moesten dragen. Nadat de Voorzitter beide sprekers had beantwoord, werd het crediet verleend. Vervolgens wordt eenige wijziging gebracht in het tarief voor levering van electrische stroom voor verlichting. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal worden betaald 38 cent per K.W.U. voor de eerste 100 K.W.U. 36 cent voor de 2e 100 K.W.U. en zoo vervolgens. B. en W. stelden voor de politie-verorde- ning aan te vullen, waardoor het in het ver volg verboden is mesthoopen te hebben op minder dan 50 M van den Rijksstraatweg AmsterdamHaarlem en op minder dan 20. M van de overige wegen in de gemeente. De heer Vriesekoop was was bang dat deze laatste bepaling veel ongerief zou veroorza ken voor de veehouders, waarop de Voorz. antwoorddde dat B.en W. ontheffing kunnen verleenen, terwijl het de bedoeling is deze bepaling ruim op te vatten. De wijziging wordt daarna aangebracht. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van de verschillende begreofihgen voor 1926. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt gebruik gemaakt door den heer de Graaff, die gaarne gezien had dat B. en W. met voorstellen tot salarisherziening hadden gekomen. Nu dit niet het geval is stelt hij voor van het ge meente-personeel 8% i pensioensbijdrage, te heffen, welk voorstel wordt gesteund door de heeren van der Laan en Vriesekoop, doch o.a. sterk bestreden wordt door den heer Stok man, cjie wees op den buitengewoon goeden financieelen toestand waarin deze gemeente verkeert, waarom hij thans aller minst aan leiding vindt aan de salarissen te komen. Spreker verwijst 'nog naar de totstandko ming van eenige jaren terug, toen het met de ambtenaarssalarissen treurig gesteld was. Ook de heer en Mevrouw Hoogerbeets verklaren zich tegen salarisvermindering Wethouder Biesheuvel geeft den heer de Graaff in overweging zijn voorstel in te trek ken. en B. en W. uit te noodigen in den loop van 1926 met voorstellen te komen. Ook wethouder van den Berg is'tegen sa larisvermindering. De Voorzitter voelt in principe veel voor het betalen van pensioensbijdragen voor de ambtenaren, doch daar destijds besloten is premie vrij pensioen te verleenen, wil hij het thans alleen accepteeren, wanneer de sala rissen in verhouding worden verhoogd. B. en W. zijn dankbaar voor de gebrachte hulde voor hun goed financieel beleid, doch aan de goede resultaten hebben,ook de amb tenaren en beambten medegewerkt. Spreker acht de loor.en uitstekend, doch hij durft dan ook zeggen dat de gemeente over een uitstekend ambtenarencorps beschikt. Spre ker moet het voorstel de Graaff dan ook ten sterkste ontraden. De heer de Graaff trekt daarna zijn voorstel in, nadat ook de heer Vink hierop had aangedrongen. Vervolgens zou de heer de Graaff alsnog gaarne een subsidie uitgetrokken zien voor de Malariabestrijding ook de heer Stakman dringt hierop aan. Nadat het voorstel door wethouder van den Berg is bestreden, wordt, het verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Aan gaande de voorgestelde subsidiën aan mu ziek- en zangvereenigingen, spreekt de heer Vriesekoop zijn twijfel uit van het nut van dergelijke vereenigingen. Ee heer Stokman daarentegen acht deze vereenigingen van het grootste belang. Ook de heer de Graaff is voor de subsidie-ver leening, doch zou gaarne onderscheid wil len zien tusschen dé muziekvereenigingen en de zangvereenigingen, daar eerstgenoemde voor veel grootere kosten zitten. De Voorz. antwoordt dat de al of niet- groote uitgaven eener vereeniging geen maat- .staf mogen zijn voor subsidie-verlecning. B. en W. hebben voorgesteld aan de zang vereniging subsidie te verleenen alleen ter bevordering van de oude Hollandsche Volks zang. De verschillende begrootingen worden vervolgens vastgesteld als volgt a. Gemeentebegrooting de Gewone dienst in ontvang en uitgaaf op 221.417.84 de kapitaaldienst in ontvang en uitgajtf op 42.165. b. begrooting Electrisciteitsbedrijfde gewone dienst in ontvang en uitgaaf, op 51.545 de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 8770, in uitgaaf op 20.770 had. saldo 12.000. c. begrooting Waterleidingbedrijf ge wone dienst in ontvang en uitgaaf op 14.000 kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 6255 saldo nihil. d. begrooting Grond en Woningbedrijf gewone dienst in ontvang en uitgaaf op 8537.29 kapitaaldienst in ontvang op 15.235, in uitgaaf op 28.98;, nad. saldo 13.750. e. begrooting Burgerlijk Armbestuur' in ontvang en uitgaaf op 12.681,64. Mevrouw Hoogerbeets vraagt alsnog sub- i. ie voor de kindertuinen te Haarlem door onjuiste gegevens, verstrekt door den se cretaris der vereeniging, hebben B. en W. gemeend geen subsidie te moeten voorstellen. De Voo-z. zegt toe dat B. en W. alsnog het verleenen van subsidie zullen overwegen, indien alsnog de juiste gegevens worden verstrekt. De heer Stork vraagt hoe het staat met de onderhandelingen omtrent de verlichting van de nieuwe brug hieromtrent kan ech ter niets naders worden medegedeeld. Op verzoek van den heer Stokman, zullen B, en W. de bijplaatsing overwegen van 2 lantaarns aan den Ouden weg. Minder succes had de heer Stokman met zijn opmerking inzake het geringe aantal stop-trammen aan de Liebrug. B. en W. kunnen hieromtrent niets doen. Nog wijst de heer Stokman op het gevaar van voorbijrijdende auto's langs stilstaande trams op het Kerkplein te Halfweg. B. en W. zullen overwegen of hieraan iets te doen is. De heer Dijksen vraagt subsidie voor het ziekenfonds in den Houtrakpolder, waarop de Voorz. antwoordt dat dat een verzoek daaromtrent eerst heden is ingekomen. De heer Hoogerbeets wijst op de vervui ling van den weg bij de suikerfabriek De Voorz. zegt dat dit een Rijksweg is, doch dat de Directie van de suikerfabriek hierop reeds is gewezen. Hierna sluiting, Tooneeluitvoering. Gisteren, Zpndag 22 November gaf de R. K. Tooneelvereeni- ging alhier haar eerste uitboeting in dit seizoen. Was de zaal van het R. K. Verenigings gebouw zoo niet geheel gevuld, toch was de opkomst niet direct teleurstellend, ge zien de slechte wegen, en het aniet 1 te gun stig weder. Opgevoerd werd „De nieuwe Burgemees ter" en „Het rare kosthuis" Deze twee humoristische stukjes werden zeer goed gespeeld. De hoofdrol van /et eeste stuk was in handen van den heer H. Nelis, die zich zeer goed van zijn taak kweet. Ook de veldwachter (Jac. v. Duijnhoven) speelde goed. De pseudo-burgemeester-inbreker(H. Ne lis) was in goede Handen. De overige rollen werden met toewijding gespeeld, waaronder niet te vergeten, de gentlemean Baron van Duffelen. Zij oogstten met dit stuk hartelijk applaus. Na de pauze werd gespeeld „Het rare kosthuis". De hoofdrol v^n Donkerdal de kamerver huurder was in handen van den heer Jac. van Duijnhoven, die als nieuweling goed speelde. Hendrik zijn knecht (Jac. Kroon) was zeer góed op zijn plaats en deed som de gehele zaal schudden van het lachen.s De rol van Mozes Augurkie kon niet beter zijn toebedeeld. De Weleerw. Heer Kapelaan Groen, die zich ondanks zijn drukke bezigheden, de moeite had getroost om als regisseur op te treden, komt zeer zeker een oord van lof toe. Het is te hopen, dat het bestuur op deze wijze door mag gaan, dan zullen de parochi anen en ook andere publiek zich nog dik wijls vergasten op mooie stukken. Het kapwerk was in handen van den heer 'Maas uit Haarlem. Hoogstwaarschijnlijk zal op veelvuldig verzoek deze uitvoering a.s. Zondag worden herhaald. Dan hoopt het bestuur op een geheel gevulde zaal. Tooneel, De R.K. Tooneelver. ,,St. En- gclmundus", onderafdeeling van c?e propa- Öondaclub van dien naam, geeft op Doil- derda'g 26 November «en nilVoeritrg in csfé- „Zomerlust" des avonds Half acht. Medewerking wordt verleend door bet R.K. Mandolinegezelschap van Spaarndam en Mej. Jeane Visser, piano. Opgevoerd zal worden „De Mexicaansche zilvermijn", vrpoiijk spel van speculatie- koorts, in 3 bedrijven van G. Nielen. Gezien de prestatie der spelers op de laatst gehouden repetities en de lage en treeprijzen, zal men goed doen zijn plaatsen vooruit te bespreken. Bazar. Op 26, 27 en 28 November wordf in de oude pastirie een bazar gehouden ten bate der Neder-Duitsch Herv, Evangelisa tie. Concert. Zondagavond gaf „Soli deo Glo ria" het aangekondigde concert voor haar ddnateurs in café „Zomerlusf'. Voor een volle zaal sprak de voorzitter zijn openings woord, waarin hij zijn grooten dank betuig de voor de spontane medewerking van ge heel Santpoort en Driehuis, aan de laatst' gehouden bazar, waardoor de vereeniging in staat was gesteld geworden om voor on geveer 700 aan instrumenten bij te koopen Als dank daarvoor verzichf hij den leden ernstige studie en trouw bijwonen der re petities. Den oud-leden gaf hij in overweging, het corps dat ongeveer veertig leden telt', weer te komen versterken, gebrek aan goede in strumenten is er thans niet meer. Hierna werd op keurige wijze hef pro gramma afgewerkt en duidelijk merkbaar was de groote vooruitgang der klarinetbe spelers. De solo-pistonist, door huiselijke omstandigheden verhinderd, werd op goe de wijze vervangen, en zal in zijn pl uts- vervanger spoedig een mededinger naar so lopartijen vinden. Zooals fot nu toe alle concerten voor do- teurs weiden aangevuld door medewerking van humorist, kwartetzang of too.wiclspel, was hedenavond beslag gelegd op het dub- bcl-mannenkwartet „St. Caecilia" van Vel- seroord. Waf 'n pracht van materiaal is daar bij, vooral eerste tenor en bas, de anderen best, ze zullen in Santpoort wel niet voor 't laatst gezongen hebben. Mef elk nummer oogstten zij luid applaus en zij werden tot een extra sfukje zingen ge dwongen. „Soli deo Gloria" kan op een goeden avond terug zien, daar ook het ge zellig samenzijn' in goede orde verliep. Bouwfonds nieuwe kerk. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht er op te vestigen, dat op Dinsdag, 21 November a.s., door de R—K. rooneelclub „De Vriendenkring" een uitvoering in Zomerlust zal worden gegeven tegen entree, met het doel het batig saldo te reserveeren voor de te bouwen nieuwe kerk. Een aansporing onzerzijds deze uit voering mede te maken, lijkt ons geheel overbodig. Wie eens recht hartelijk lachen wil gaal naar deze uitvoering. Gemeentezaken. B. en W. vragen machtiging, om, in afwijking van het be paalde bij Herziening XXIV van het Uit breidingsplan aan J, A, v, Daalen vergun ning te Verleenen tot den bouw van een villa aan dè Adriaan Pauwlaan, B. en W. vragen machtiging om in af wijking van het bepaalde bij art. XXIII van het uitbreidingsplan, toestemming voor den bouw van 3 blokken "woningen tusschen Ti- nierstraat en Borneostraat. Naar wij vernemen, is de toestand van den 27-jafigen van Leer, die aan het Hoogoven- bedrijf van 20 M. hoogte in een schacht viel inhoud t 1.70 en t 1.20 per doos en ten gevolge daarvan een wervelkolom fractuur opliep, nog zeer ernstig. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam, d.d. 18 November 1925, werd in staat van faillissement verklaard, de Comman ditaire Venootschap Machinefabriek P. A. Kmyer, alsmede Paulus Kruyer, beide te Haarlem, Regulierstraat 40. Rechter Com missaris Mr. G. Sluis, alhier. Curator Mr, J Deenik, alhier. Naar aanleiding van dit faillissement heb ben wij geinformeerd naai de eventueele stopzetting van het bedrijf Ons werd even wel medegedeeld, dat dit niet het geval zal zijn. Zeer zeker voorloopig zullen de werk zaamheden haar gewonen voortgang heb ben. Voor de daar werkzame arbeiders is dit van groot belang, omdat zij daardoor voor we-kloosheid gevrijwaard blijven. Hoe het later zal gaan, is niet te zeggen. Natuurlijk is bij ieder faillissement een accoord mogelijk en dit kan ook hier het geval zijn, waardoor het bedrijf dan zou kun nen blijven voortbestaan. Naar wij vernemen is O, verdacht van dc ■eeks inbraken in Bloemcndaal, Overveen, Haarlem en Heemstede, van den politiepost te Bloemendaal overgebracht naar H'lem en heden voorgeleid voor den Officier van Justitie. 9 Tot nog toe bleef O. alle schuld ontken nen. In den ouderdom van 54 jaar is hier ter stede overleden de heer F. H. Meyer, direc teur van Van Waveren's Graanhandel al hier en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. In de week van 8 tot en met 14 Novembet 1925, kwam in deze gemeente 1 geval voor van diphtheritis; te Bloemcndaal 1 geval van roodvonk; te Velsen 1 geval van diphlhe. ritus; te Zandvoort 1 geval van Roodvonk; te Edam 1 geval van roodvonk en te Hoor" 2 gevallen van roodvonk. Arnold Giüssen te Amsterdam en Rotter dam, bericht de uitgifte eener 8 pet. 10 jarige le hypoth. obl. leening, groot 200.000 ten laste der E.E. Zusters Fran ciscanessen te Dillingen (Beieren), ten koers vsn 100 pet. De stukken zijn verkr-dbaar vanaf 26 Nov. met bijbetaling van rente vanaf 1 Nov.. in coupures van 1000 met coupons 1 Mei en 1 Nov. De leening wordt gesloten met goedkeu ring van Z. D. IJ. Dr. Max von Lingg, bis schop van Augsboy en met garantie der Bayerische Landwirth-schaftbank te Mün- chen. 23 NOVEMBER. EfRST KO NS LAftRE KOERS BERLIJN 59 25 PARUS 9.80 BRUSSEL 11.35 WEENEN 36.- LONDEN 12.05 STOCKHOLM 66 10 KOPENHAGFN 62 10 OSLO i i t m t 50 80 BAZEL i i 48 05 O W-YORK 2.49 dOME i i i i i 10 05 CULEMBORG, 21 Nov. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Bellefleur lc soort 1617% ct„ goudreinetten le soort 13%15 ct„ campagnezoet le soort 12 ct„ huismannen 7 ct„ zoete appelen 2e scort 6 ct,, veenen 6% ct„ armgaard 15% ct., bergamotten le soort 28 ct., alles per kg. HOORN, 21 Nov. Grannen. (Beurs Park zaal) Rogge 10, tarwe 1214%, gesrt 1113, haver 1212% per 100 kag grauwe erwten f 2836%, vale erwten (Grcote) 32—40, Wij ker Vale 26—30, bruine boönen 2025, witte boonen 30 32 per h.l.mosterdzaad f 3640 per 70 kg. karwijzaad f 12, maanzaad f 2225 per 50 kg. HOORN, 21 Nov. Vee. Aanvoer 38 scham- men f 2838, 126 biggen f 15—26, 223 scha pen f 3040, 5 paarden f 180—300. Handel stug. LEIDEN, 21 Nov. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.55, prima boerenboter f 2.50 2.60, goede id. f 2.302.45. Met grooten aanvoer en middelmatigen handel. Turf. Van 16tot 21 Nov. aangevoerd lange 300.000, f 8.50—9. MEDEMBLIK, 21. Nov. 1925. R. K. Markt- vereniging „St. Jozef." Bloemkool 10—14 per 100 stuks. Witte kool 4080 ct. per 108 stuks, Roode kool 13 per 100 stuks. Uien: Groote gele 2.50—2.70 per halvre H.L. Bieten 22.50 per halve H.L. ALPHEN a.d. RIJN, 20 Nov, N.V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn." Appelen 916. Spruitkool I, 1012. id. II, 68 per 100 K.G. Boerenkool 1.40 1.60 per 100 bos. Bloemkool 912. Savoyekool 5. Roodekool 4.80 per 100 stuks. Kipeieren 1017.40. Eend eieren 9,50 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2