B0ITEMLAND5CHE R05T, a SPECTATORS H. V. V.—H. F. C. StormvogelsBlauw-Wit 10. d ui X d cé d B r gooi B B B B B B B B d tri w u d S tri m d cri w tri E B B B B B B B B B SpartaanH. B. S. 41. Z. F. C.Ajax 05. U. V. V.Feyenoord 11. ExcelsiorA. S. C. 1-1. VOETBAL-UITSLAGEN AFDEELING I DOOR De sportieve machinist. Een Amerikaansch elftal in Europa. Een conferentie te Krakau. Een voorstel van den Zuid-Afrikaanschen Voetbalbond. De belangstelling van Mussolini. Waarom Engeland de buitenspelregel heeft veranderd. —300 pond Sterling voor dë weduwe Dawill. leder langs v. d. Brink en het 11. Dan plotseling ontspint zich nog een vinnige strijd om de leiding. Heel 't Gooi verdedigt. R.C.H. is sterk in den aanval. Nog een paar corners op.het Gooi-doel, doch als inmiddels scheidsrechter Vuyk het einde aankondig is de stand nog 11. 't Gooi zal o.i. wel spoedig eenige plaatsen op de ranglijst stijgen, terwijl bij R.C.H. de voorhoede beter zal moeten aanpakken om meerdere successien te boeken. Onder matige belangstelling zien wij de beide volgende elftallen zich opstellen. H..F. C.: v. d. Meulen, Weber, de Koning, Engel, v. Houten, Reuvekamp Gille, Besoeki, Mizerus, v. Beekum, Sigmond, v. d. Berg. Ook H. V. V. is volledig en heeft dit ïlltal: Kremer, E. Neuerburg, Campion., R. Neuerburg, de Beus, v. Heel, Snouck Hurgonje, Sandberg, Sudderland, Vis, Julius. De leiding berustte bij den heer Eijmers. In de eerste helft was aanvankelijk H. F. C. het best op dreef, maar de Haag- sche achterhoede blijft den Haarlemschen aanval de baas. Bi] de Hagenaars dreigt het meeste gevaar van links. Beider aanval sukkelt met schieten. Daarom laat bij H.F.C. de spil van Hou ten maar eens zien, hoe geschoten moet wor den, en met een prachtige harde schuiver geeft hij H. F. C. de leiding (10.). Dit prik- keltH. V. V. en de Haagsche onderneemt velt uitvallen, waarbij- eenmaal Sandberg van vlakbij aan v. d. Meuler. geen kans geeft, 11. Partijen wegen betrekkelijk goed tegen elkaar op, doch het geheel is niet veel fraais. Er wordt somswijlen maar doelloos heen en weer getrapt. Door vlug inloopen zorgt Miezérus dat H. F. C. wederom dj leiding krijgt, maar al heel spoedig maakt de Haagsche middenvoor gelijk, 22. H. V. V. krijgt nu blijkbaar de smaak beet, want nog voor rust zorgt Vis voor No. X HJ.C. werkte wel hard voor den gelijk maker, maar deels pech, deels goed werk van de Haagsche achterhoede voorkwam dit. Van Beekum kreeg anders diverse kan sen! Met 32 in het voordeel van H. V. V. werd gedraaid. Zoodra voor de hervatting is afgetrapt, gaat de H. F. C. voorhoede «er vandoor en wanneer v. Beekum kort voor doel den bal voor z'n voeten krijgt, benut hij deze kans, 3—3. Er ontspint zich nu een heftige strijd, waarbij het somwijlen hard toegaat. Diverse vrije trappen worden dan ook uitgedeeld. Na een korte periode van slap spel zet H. F. C. er nog eens alles op. Wederom krijgt v. Beekum den bal ongeveer in het H.V.V. doel en hij wist den bal in het doel te doen belanden. Een heftig geappelleer deed ons vermoeden, dat hij den bal in doel sloeg, zekerder zijn. De scheidsrechter kende ech ter het punt toe, 43. H. V. V. werd hier door blijkbaar geprikkeld. Zij kwam vinnig opzetten, maar nu eerst speelde de H. F. C.- achterhoede voor wat zij waard is. Heel wat aanvallen werden onschadelijk gemaakt. Intsuschen zat ook de H. F. C.- voorhoede niet stil, maar succes bleef uit. Een benauwd oogenblik voor H. F. C. ont stond toen na een vrije trap H. V. V. een strafschop te nemen kreeg. v. d. Meulen toonde zich echter „de man" en op fraaie wijze keerde hij het schot van Zudderland. Na nog eenige wanhopende pogingen van H. V. V. die geen succes hadden, kondigde Eijmers het einde aan, dat een verdiende overwinning voor H. F. C. bracht. De H. F. C. weet zich alzoo aardig om hoog te werken. Volgende week V. O. C Dat zal spannen aan de Spanjaardslaan. Na een vlug gespeelden wedstrijd is Stormvogels en in geslaagd met de kleinst mogelijke cijfers van Blauw-Wit te winnen, waardoor ze wej iets meer kreeg dan haar toekwam, daar een gelijk spel de verhou ding beter had weergegeven. De „winning goal" scoorde Blinkhoff reeds 5 minuten na den aanvang. Daarna kregen Visser en Boekelaar nog een paar dotjes van kansen, maar ze accenteerden ze niet. Blauw-Wit was in het veld meermalen sterker dan de thpisclub en het elftal vormde ook een beter geheel, doch de schoten waren te tam, om Thijssen, die goed op dreef was, te passeeren. x De elftallen waren als volgt samenge steld: Thijssen, Haak, Koster, Struys, Snoeks, Bakker, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boekelaar. Homburg, Ferwerda, Smit, Vega, Vergunst, Stoltenkamp, Garritsen, Mazurel, Lietzen, v. Asselt, Schindeler. Blauw-W'it heeft den toss gewonnen, zoo dat Houtkamp mag aftrappen. Ver brengt de St. aanval het niet, want- Blauw-Wit komt stevig opzetten. Een vrije trap wordt door Haak weggekopt, maar de Amster dammers komen terug, 't Is vooral Ver- gunst, die keer op keer het Stormv.-doel belaagt. Een voorzet van zijn voet schiet Homburg hard in, maar Thijssen weet schit terend een doelpunt te voorkomen. Geheel tegen de verhouding in, neemt Stormvogels dan de leiding, wanneer Blinkhoff een cen ter van Snoeks weet te benutten (10). Dit is voor Blauw-Wit het sein er nog een schepje op te gooien. Het elftal speelt een vlug spelletje, waardoor de Stormvogels- half-backs met uitzondering van Struys van het kastje naar den muur loop en. Gelukkig voor de thuisclub zijn haar backs in con ditie. Toch kunnen zij niet verhinderen, dat Thijssen druk werk krijgt. Deze is echter in tip-top conditie en houdt alles, o.a. een kopbal van Ferwerda en een schot van Ver- gunst. Na deze Blauw-Wit-overheersching raakt het spel wat meer verdeeld, maar de be zoekers spelen technisch beter. Als Olden burg fraai van de outlijn voorzet, krijgt Visser de kans van den dag. Hij zoekt het doel echter eenige meters te hoog. Een be nauwd moment ontstaat, wanneer Schinde ler zijn doel verlaten heeft, doch Blinkhoff schiet juist voor het doel langs. Blauw-Wit laat zich inmiddels ook niet onbetuigd. In 't veld was dikwijls goed voetbal vertoond, maar voor 't doel gekomen is het achtertrio haar de baas. Rust 10. Na een korte „tea" trapt Blauw-Wit af. Vergunst krijgt den bal vrij, maar schiet in het zijnet. Dan zal Blinkhoff het eens pro- beeren. Hij brengt het een heel eind, maar worden tenslotte van den bal gewerkt. Luide aangemoedigd door het publiek, komt Stormvogels fanatiek opzetten, waar door Blauw Wit geruimen tijd niets te ver tellen heeft. Al spoedig kogelt Oldenburg rakelings over en deponeert Visser een voorzet in het zijnet. Boekelaar geeft een serie fraaie voorzetten en passeert eens zelfs Schijndeler. Van Asselt weet den bal nog juist voor de lijn weg te trappen, Kort hierna een getrouwe copie hiervan. Een kopbal van Blinkhoff stopt Schindeler netjes. Blauw Wit vindt het dan welletjes en vurig valt zij aan. Haak c.s. staan echter als een rots. Niettegenstaande dat, beleeft het- St. doel benauwde momenten, t' Blijft echter maagdelijk en waar ook Sformv. Schindeler niet meer passeert, wint de thuisclub dus met 10. UNITAS—SPARTA 1—3. Unitas begint met haar bekende enthou siasme den aanval en bezorgt Roem al spoe dig druk werk. De vleugel Formenoy-Weber brengt echter de noodige opluchting, waarna reeds na 8 min. Ruffelse uit een voorzet van Weber doelpunt. Dit ontmoedigt Unitas nief, zij blijft haar aanvallend spel voortzetten. Het juiste schot ontbreekt echter. Als doel man Muller ontijdig uitloopt, plaats Weber naar Ruffelse, die den bal in het onbewaakte doel jaagt. Rust 20 voor Sparta. Na de hervatting is Unitas eerst ia de meer derheid en na 15 min. scoort Kraayveld met een hard schot. (12). Dan wordt Sparta weer sterker en doelpunt voor de derde maal door Prins. Unitas is dan een geslagen elftal en Sparta blijft verder in de meerderheid zonder dat in den stand echter wijziging komt. „Tel." V.O.C.—D.F.C. V.O.C. mist Beyers voor wien Kortman invalt. D.F.C. mist Litz, Donker en Ruysch Aan beide kanten worden goede aanvallen ondernomen. De D.F.C.-voorhoede is het snelst, doch de Rotterdammers zijn door meerdere doortastendheid het gevaarlijkst. Nadat aan weerszijden eenige kansen zijn gemist, brengt de rechtervleugel van V.O.C. goed op en na handig werk van v. Herwaar den geeft Van Everdingen V.O.C. de lei ding. D.F.C. dringt de Rotterdammers dan op eigen helft terug en spoedig brengt Van Dam de partijen op gelijken voet. Wanneer kort voor de rust Weidema scherp voorzet, vangt de, op de 'doellijn staande v. d. Ebb den bal op en geeft V.O.C. opnieuw de lei ding (2—1). Ook na de*1iervatting heeft het spel veel van het zware terrein te lijden. D.F.C. heeft thans geruimen tijd het beste van het spel. Van twist opent het spel telkens keurig, ter wijl Van Dam, die de beste man uit de Dordt- sche voorhoede is, Steenhauer menig be nauwd oogenblik bezorgt. Na 10 minuten zorgt Van Dam dan ook voor den gelijk maker (22). Even later breekt Van Dam in zijn eentje door alles heen en scoort voor de derde njaal. (23). Een kwartier voor het einde krijgt v. d. Ebb den bal fraai aange geven en opnieuw is de stand gelijk (33) Er ontspint zich dan een spannende strijd om het winnende punt, waarin V.O.C. het gelukkigst is. Kort voor het einde slaagt Weidema er nl. in den eindstand op 43 te brengen. „Tel." AFDEELING II. Haarlem-r—E. D. O. 05. Vijf nul, een uitslag, die voor zich zelf spreekt. Na het goede spel van de rood boeken in vorige wedstrijden, was het voor den aanhang van rood-blauw wel een geduchte teleurstelling hun vereenig.ng tegen de jongste Haarlemsche eerste klus sers met zulke sprekende cijfers te zien verliezen. Toch zullen ook zij, evenmin als het rood-zwart gezinde en neutrale deel van het publiek, hun gang naar Scho ten niet betreuren, omdat zij daar van de kranige E. D. O.-ploeg een bijzonder fraaie partij voetbal te zien hebben ge AFD. I. Vereenigingen BL. WIT D.F.C. 'T GOOI H. V. V. X SPARTA STORM O* UNITAS BLAUW WIT 4-3 1-2 2-3 3-2 3-4 D. F. C. 5-2 2-2 2-8 1-1 1-1 H. F. O* 2-2 0-2 H. V. V.«* 2-1 7-3 3-4 1—2 R* C.H. 4-6 1-1 6-4 0-0 4-1 5-2 3-2 5-0 STORMVOGELS 1-0 4-0 2-2 2-1 3-0 3-3 VO.C. 3-3 4-3 3-2 2-2 3-2 UNITAS 0-4 0-5 1-4 1-3 0-6 1-1 AFD. II. X Q tn J W 1 H Vereenigingen X ui ut u. X X a, in O 3-0 5-3 A. S.G 0-4 6-5 2-2 E.D. O» 1-2 2-1 1-1 4-1 2-0 EXCELSIOR 1-1 1-1 1-0 2-2 1-2 7-1 FEIJENOORD 2-0 ■<- HAARLEM 2-2 0-5 2-3 4-5 0-1 O 1 1 1 1 1 CM H. B.S. 3-2 4-1 2-2 3-1 DE SPARTAAN.... 2-0 2-3 4-1 7-1 U. V. V 6-1- 1—3 1-1 2-2 2-8 1 Z. F. C. *0-5 1-1 3-2 2-2 1 kregen, zooals men tegenwoordig slechts weinig ziet. Of E. D. O. nu zoo goed speelde, omdat eenige Haarlemmers hun vorm maar niet konden vinden, of dat Haarlem zoo weinig kon inbrengen, omdat E. D. O. in dezen vorm te sterk was voor de roodbroeken is moe.lijk met zekerheid te zeggen, maar zeker is, dat E. D. O. Zon dag eenige doelpunten sterker was dan Haarlem. De voorhoede combineerde, dat het een lust was om te zien en de middden- linie was een klas beter dan die van Haar lem. De achterhoede was in verhouding minder sterk en Meenhorst was zelfs matig. Deze speler, die zoo goed voor E. D. begon dit seizoen, is er blijkbaar uit en liet ook nu weer eenige malen den bal vallen en dat hier geen doelpunten door ontstonden, was werkelijk zijn schuld niet. Dinkla, die als invaller voer J. v. d. Laan uitkwam was een van de beste spelers van de E, D. O. ploeg en wij zien in zijn uit komen eerder eene versterking, dan eene verzwakking van het elftal. In de.voor hoede viel vooral Perukel op door zijn handig spel, maar Tanis was zeker niet minder, maar had in Dik-Maas heel wat lastiger tegenstanders dan Perukel in Torringa en Reder. Bij Haarlem was 'Stern weer bijzonder op dreef en heeft tal van schoten gestopt, die hij, zonder zijn repu- totie te schaden had kunnen laten gaan. Maas was goed op dreef. Van Daalen speelde achter, spil en in de voorhoede maar blonk niet uit. Reder speelde op de zelfde plaatsen, maar was steeds onvol doende. Tekelenburg, die in den wedstrijd tegen Feijenoord werd geblesseerd, werd gemist en het is voor Haarlem wel een handicap, dat hij voorloopig niet zal kun nen uitkomen. Dik was de beste verdediger bij Haarlem, maar kon den vleugel Tanis Swart niet steeds houden. De Haarlem voorhoede werkte hard. maar had weinig geluk, al was het afwerken der voorhoede wel wat slordig. De leiding was bij scheids rechter Vrugt' in goede handen, al had hij het niet moeilijk daar de spelers mee werkten tot een prettig verloop. Ruim twee uur stellen de elftallen zich onder groote belangstelling als volgt op: HAARLEM: Stern, Van Daalen, Maas, Torringa, Reder. Dik, Robles, Bieshaar, Huisman, Brakel, Onken- hout. t Van der Hurk, Perukel, Steffens, Tanis, Swart, C. v. d. Laan, Dinkla, Perukel, Boeree, Kuil, Meenhorst. E. D. O.: Haarlem wint den toss en wanneer Stef fens den bal aan hét rollen heeft gebracht, gaat E, D. O. direct op het Haarlemdoel af maar de voorzet van Van der Hurk wordt onderschept. De eerste aanval van Haarlem wordt door Reder ontijdig onderbroken met een wild schot hoog over het E. D. O.- del. Het spel is bijzónder kalm en doet in niets denken aan een plaatselijke ontmoe ting. Een goede aanval van de Haarlem voorhoede wordt besloten met een fraai schot van Brakel, dat juist langs het doel vliegt. De E. D. O. middenl nie doet zich dan in haar volle kracht kennen en vooral Dinkla en Perukel zorgen er voor, dat de bal steeds goed bij de voorhoede wordt geplaatst, die dan een keurig sluitend samenspel laat zien, waartegen de Haarlem verdediging ale krachten moet inspannen, Steffens lost al spoed.g een goed schot dat door Stern wordt gestopt. Een vrije schop tactisch door Kuil genomen strandt eveneens op Stern. Reder blijkt op de spil- plaats niet mee te kunnen en veel moeite heeft het binnen-trio van den E.D.O.-aanval niet met hem. Maas en Dik weren zich nog het beste en weten het spel te verplaatsen, maar een voorzet van Onkenhout gaat via de lat achter en een goed door hem ge nomen hoekschop, wordt weggewerkt. De aanvallen van E. D. O, worden talrijker en gevaarlijker en fraaie schoten van Tanis verdienen vermelding. Huisman ziet kan, na uitvallen van de Haarlem-voorhoede, goede schoten in te zenden, maar Meenhorst is op z,n post, al maakt hij bij het stoppen van deze schoten geen zekeren indruk. Na een half uur spelen worden de fraaie aan vallen van de E, D. O.-voorhoede in een doelpunt omgezet, wanneer Stern een hard schot van Tanis stopt. Hij komt hierbij te vallen en Swart loopt snel toe en plaatst den bal in het Haariem-doe1: 0—1. De E, D. O.-voorhoede blijft aanvallen en nog geen twee minuten later vergroot Steffens met een schuiver de voorsprong tot 02. Bieshaar en Reder wisselen van plaats, wadrdoor de bezetting van spilplaats wel beter is, maar waardoor de voor hoede wordt verzwakt. Bieshaar werkt hard, maar kan evenmin het sluitende aanvalsspel der E. D, O.-voorhoede stuiten. Stern verricht echter eenige buitengewone safe's, waardoor met een 20 voorsprong voor E. D. O. wordt gerust. In het Haarlem kamp is men hoopvol gestemd. Immers tegen Feijenoord werd eveneens met 20- achterstand gedraaid om binnen enkele minuten na de rust gelijk te maken. Haarlem heeft, als wordt begonnen. Van Daalen op de spilplaats en Reder rechts achter. De eerste aanval van E. D. O. wordt Haarlem echter noodlottig. Het ontgaat scheidrechter Vrucht, dat de E. D, O,- voorhoede den bal met de band meeneemt, waardoor Tams van dichtbij een derde doel punt kan maken, 0.3. Haarlem weet dan éenigen tijd het spel naar het E. D. O.-doel te verplaatsen maar het schieten is vrij on zuiver en zoowel Brakel als Huisman missen een goede kans. Met een veilige 30-voor- sprong speelt het E, D, O.-elftal intusschen rust.g verder en wanneer Perukel op de helft van het veld den bal krijgt toege speeld en op zijn weg naar het Haarlem- doel door niemand wordt aangevallen, lost hij een onverwachts schot, dat juist langs den binnenkant van den paal in het doel verdwijnt, 04. Reder is ook achter niet zeker en Stern moet dikwijls ingrijpen, wat hem goed afgaat. Haarlem houdt moedig vol, maar het loopt niet mee en Brakel schiet eerst tegen Meenhorst op en ver volgens naast het doel. De E.D.O.-aanval blijft intusschen een doorloopend gevaar voor de Haarlem-verdediging, maar het b'ijft bij een fraai vijfde doelpunt van Pe rukel, die een voorzet van Swart opvangt en ineens langs Stern schiet, 05. Het laatste gedeelte van den wedstrijd is weinig belangrijk en met een 5O-overminning verlaat E. D. O. het veld. De Hagenaars verschijnen met een reserve middenlinie, terwijl in de voorhoede Baar van Slangenburg ontbreekt. De Spartaan pakt de zaken onmiddellijk flink aan en hoewel de Zwarten aanvankelijk verdienstelijk combi neeren, komt het zelden tot een behoorlijk schot. Het tempo der Amsterdammers is op het zware veld sneller en elke opening wordt uitgebuit om den Haagschen doelman, te belagen. Na een kwartier is een weifelen van Denis dan ook voldoende om Kuiper in de gelegenheid te stellen Spartaan met een hard schot de leiding te geven 1-0. Het Haagsche spel wordt er niet beter op en daar de Amsterdammers geen oogenblik verslappen, behoeft het geen verwondering te wekken, dat Grebbe na een half uur den stand op 2-0 brengt. Wie na de rust op een herstel van H. B. S had gerekend, kwam bedrogen uit. Reeds in de eerste minuten van de tweede helft wer den de kampioenen door het vurige spel der Amsterdammers overrompeld. Nadat de paal redding had gebracht, komt Schoen het vol gende oogenblik alleen voor Zijlstra, die geen kans krijgt. 3-0. Eerst dan komen de Hage naars wat beter op dreef, doch de Spartaan verdediging geeft weinig bedenktijd om zich in de modder te oriënteeren. Het eenige doel punt van H. B, S. komt dan ook, als Küchlin, uit een voorzet van Lash, ineens zijn hoofd onder den bal duwt en zeer onverwacht scoort. 3-1. Even schijnt het alsof de kam pioenen het spel nog zullen forceeren, doch de rood-witten houden hardnekkig vast. In de laatste minuten komt Schoen achter den uitgeloopen Zijlstra voor open doel, waarvan de Spartaan profiteert, om den eindstand op 4-1 te brengen. Scheidsrechter Kapteyn leidde uitstekend. Tel Ten aanschouwe van 4000 toeschouwers en onder leiding van den scheidsrechter Boek man stellen de elftallen zich op; Z. F. C, compleet iif de gewone formatie, Ajax met Hamel, Iseger, Rutten, Volkers en Twelker in de voorhoede, Hordijk, Andriessen Jr. en Martens in. de halflinie, Andriessen Sr. en Van Kol in de achterhoede en Van Heeswijk in het doel. Ajax ontwikkelt terstond een snel en goed berekend spel, waarvan Rut ten vijf minuten na den aanvang reeds profi teert door zijn club de leiding te geven, 0-1. De Zaandammers werken hard, doch kun nen niet voorkomen, dat weldra Iseger den stand op 0-2 brengt. Na eenige gemiste kan sen voor beider doelen, scoort Rutten nog maals, waarna met 0-3 de rust ingaat. In de tweede helft pakt Z, F. C. flink aan zoodat het vermoeden wordt gewekt, dat zij van het verloren terrein nog iets zal herwin nen. Lang duurt dit evenwel niet. Ajax is spoedig overwegend sterker Hamel en Iseger brengen den stand op 5-0, waarmede het einde komt. Er werd een half uur over tijd begonnen zoodat het reeds donker was, toen de wed strijd eindigde. Tel De Rotterdammers zijn volledig. U. V. V. mist Huijser. De Rotterdammers loopen hard van stapel en binnen de 20 seconden krijgt Balt een goed schot van Bijl te verwerken. De bezoe ken herhalen dit, maar Krooshof, Vos en Balt verdedigen uitstekend. Een snelle rush van Buitenweg wordt be antwoord met een schitterend schot van Koonings, dat keurig door den Stichtschen doelman wordt gestopt. Bij een voorzet van links van U. V, V. trapt van Dijke, die dezen middag een middelmatigen wedstrijd speelde bijna in eigen doel. David Buitenweg ziet dan kans, vlak voor Vermeulen staande, een voorzet van Hannema over te schieten, waarna Koonings in het zijnet kogelt Koonings doelpunt voor Feijenoord van dichtbij Na de pauze, die met C-l ingaat, is het spel minder belangwekkend. Beide ploegen spe len mat. U. V. V. schiet uit een corner in Vermeulen's handen. Na 13 minuten spelen brengt Krooshof, U. V. V.'s beste verdedi ger, snel op, Van Doorn krijgt den bal, cen tert naar Hannema, die vanaf de zijlijn met een prachtschot de partijen op gelijken voet brengt. 1-1. Met gelijken stand komt het einde van een spannenden wedstrijd, die vooral van U„ V. V.'s kant uitstekend is gespeeld A. S, C. heeft invallers voor Warmsteker en Roem. Excelsior mist Stolk, A. S. C. is het eerst in den aanval, doch Excelsior werkt zich spoedig los en neemt den aan val over. Door het gladde veld wordt aan beide kanten veel gemist. De Rotterdammers zijn een tijdlang het sterkst, doch de A. S, C.-verdediging, waarin vooral doelman v. d. Meer opvalt, is bijna niet te passeeren. Ongeveer 10 minuten voor "de rust leidt Manssen weer een goeden aanval. Met een keurige pass plaatst hij naar Mout, welke Excelsior de leiding geeft (10). Na de hervatting is A. S. C. weer het eerst in den aanval. Jansen komt alleen voor v. d. Bergen, doch hij mist hopeloos. Aan den anderen kant verrichb v. d. Meer weer subliem werk onder de lat. Na een botsing met Manssen blijkt de Leidsche doelman zijn enkel- ontwricht te hebben, weshalve hij van verder spelen moet afzien. Blom neemt zijn plaats in en A. S. C. speelt met 10 man verder. De Rotterdammers zijn nu weer sterker, doch onverwacht komt de gelijkmaker als Gosslings kort voor het einde onhoudbaar inschiet. 1 p Vlaccp Rotterdam: V.O.C.d!f.C. 40 IJmuiden: StormvogelsBlauw Wit 13 Gorinchem: Unitas Sparta 11 Haarlem: R.C.H.'t Gooi 14 Den Haag: H.V.V.—H.F.C. 3—3 2e klasse. A Enkhuizen: West FrisiaK.F.C. 00 Amsterdam: D.E.C.Blcemendaal 61 Wormerveer: W.F.C.D.W.S. 63 Alkmaar: Alc. VictrixSchoten 21 Zandvoort: ZandvoortHollandia 22 B Hilversum: D.O.N.A.R.—Z.V.V. 0—1 Amsterdam: V.V.A.Voorwaarts 8I Hilversum: HilversumHercules 40 Amsterdam: A.F.C.D.O.S. 51 Amersfoort: H.V.C.Kampong 65 3e klasse. Oostzaan: O.S.V.H.R.C. 23 Helder: HelderKennemers 21 Edam: E.V.C.—V.S.V. 0—0 B Amsterdam: AmstelRapiditas 21 Amsterdam: O.D.E.Sloterdijk 05 C Amsterdam: W'meerA.W. 43 Amsterdam: Wilh. VooruitAres 33 Amsterdam: ZeeburgiaS.D.W. 4-0 D Hilversum: VictoriaCulemborg 32 Laren: LarenBaarn 23 4e klasse. A Amsterdam: Z.R.C.Zaandijk - 22 Amsterdam: SwiftAssendelft 31 B Zeist: Z.N.C.—T.C.A. 4—1 Amsterdam: AlirendsHalfweg 00 Reserve le klasse. Weesp: Rapiditas IIZ.F.C. II 42 Haarlem: H.F.C. II—R.C.H. II 2—5 Amsterdam: Ajax IISpartaan II 63 A'dam: Blauw Wit IIV.V.A. II 71 Haarlem: E.D.Ö. IID.E.C. II 42 Reserve 2e klasse. A Hoorn: Hollandia IIAlm. Victrix II 2-1 Amsterdam: BI. Wit III-W'meer II 2—2 B Utrecht: Hercules II—H.V.C. II 22 Utrecht: D.O.S. II-Vriendensch. II 23 Utrecht: Velox IIHilversum II 20 - .-ij Reserve 3e klasse. A Zaandam: Z.F.C. IllAjax IV 3G Helder: H.R.C. IIBlauw Wit IV 50 B Amsterdam: D.W.S. II—T.O.G. II 31 Amsterdam: A.F.C. III—D.E.C. III 4—0 A'dam: S.D.W. IIWest Frisia II 21 AFDEELING II le klasse. Amsterdam: SpartaanH.B.S. 41 Haarlem: HaarlemE.D.O. 05 Rotterdam: ExceldsiorA.S.C. 11 Utrecht: U.V.V.Feyenoord 11 Zaandam: Z.F.C.Ajax 05 2e klasse. A Rotterdam: NeptunusSt. Hoogfc. d1 Delft: D.H.C.L.S.V. 6—1 Schiedam: H.D.V.S.Transvalia 31 Den Haag: Quick—S.V.V. 3—1 Dordrecht: O.D.S.V.U.C. 62 B Rotterdam: R.F.C.B.M.T. 12 Den Haag: A.D.O.Velox 31 Rotterdam: C.V.V.Xerxes 22 Den Haag: V.I.O.S.—S.V.W. 2—1 Gouda: OlympiaConcordia j^27 3e klasse A Alphen: AlphenHillinen 70 Leiden: LugdunumBodegraven 51 Delft: D.V.C.Celeritas - 31 B Vlaardingen: VlaardingenDelfia 11 Den Haag R.V.C.Delft 31 Vlaardingen FortunaLeonidas 82 C Schoonhoven: SchoonhovenGouda 12 Rotterdam: U.D. ID.C.L. 23 D Leerdam: LeerdamEmma 12 Dordrecht: O.S.S.—Merwede 00 A Den Haag: H.D.V.—T.H.B. 1—10 Haarlem: E.H.S.—D.V.V. 4—2 B Scheveningen: Scheveningen-T.O.G.O. 4—0 C Delft: ConcurrentO.N.A. 22 Delft: B.E.C.M.A.A.S. 2—2 D Rotterdam: D.J.S.—Fluks 21 Rotterdam: W.E.S.C.O.—D.O.S.B. 2—4 Reserve le klasse. Rotterdam: Sparta IIH.V.V. II 42 Rotterdam: Xerxes II—C.V.V. II 3—4 Rotterdam: Feyenoord IIV.O.C. II 92' Den Haag: H.B.S. II—H.D.V.S. II 2—3 Dordrecht: D.F.C. II—D.H.C. II 3—2 Reserve 2e klasse. A Leiden: A.S.C. IIOlympia II 23 Schiedam: S.V.V. II—U.V.V. II 5—2 Den Haag B.M.T. II—A.D.O. II 4—2 B Dordrecht: D.F.C. III—R.F.C. II 3—3 Rotterdam: Sparta IIIExcelsior II 52 Reserve 3e klasse. A Den Haag: V.U.C. II—H.B.S. III 2—3 Den Haag: H.V.V. IV—L.F.C. II 5—1 1 cuerdam: Transvalia IIH.D.V.S. III 4—1 Gouda: Gouda II—G.S.V. II 7—1 For, here's to- the fox, with his nose upon the rocks, Well, here's to the hound, with his nose upon the ground, And merrily will hoop and will halloo. For he'll grow into a hound, so we pass the bottle round. And merrily will whoop and will halloo. Over het heuvellandschap van Glamor ganshire, trok een jachfstoet in vliegenden galop. Even was men hef spoor bijster ge weest, doch uit een bosschage kwam de vos weer t? voorschijn, angstig loerend, opgejaagd, rap wegsnellend voor den kleu- rigen, rennenden stoet, welke het dier ach tervolgde. Steeds sneller ging 't langs den boschrand, die prijkte in een weelde van herfsfbruin. Nu vierde de jacht-sport bij de Engelsche „high-class" hoogtij. De ede le paarden, zorgvuldig getraind, namen elke hindernis met het grootste gemak. Aan den kop ging de meute; prachtige darfele jachthonden, in lenige schiet-vlucht. Nog meer werden de dieren aangevuurd steeds nauwer kring werd om de vos ge lrokken. De vroolijkheid bereikte haar hoogtepunt, toen de jagers merkten ter rein te winnen op hun zichtbaar vermoei de prooi. Maar ineens dook een belangrijke hindernis op, een spoorbaan, welke dwa-s het parcours doorsneed. De vos was de baan bijna genaderd, achtervolgd door de meute. Echter tegelijkertijd naderde in de verte een trein; t was de expres van Llannely naar Londen. De machinist bleek de situatie overzien te hebben, hij remde tenminste uit alle macht, en wist zijn vurig ros tot stilstand te brengen. Dat was juist bijtijds, wanf de honden welke het spoor weer kwijt ge raakt waren, snuffelden allemaal op de baan, onbe^vust van het groote gevaar dat naderde. Terwijl de masfer zijn dogs op joeg en de machinist nog rustig te wach ten stond, was 't een zeldzaam schouwspel de hors-ladies en -men, welke meteen van deze gelegenheid gebruik maakte, de baan te zien oversteken Het hèlrood en 'bruin van hun dress sfak fleurig af tegen den groenen achtergrond. Daarna zette dc trein zich pas weer in beweging en uit erkente lijkheid zong de jachtstoet den sportlieven- den machinist foe: So we pass the bottle round, And merrily will hoop and will halloo! Of de spoorweg-directu jver een der gelijk sportmanschap van zijn onderge schikten content is, vermeldt de geschiede nis niet. Na dïf ultra moderne bewijs onzer Shedendaagsche sportiviteit, is 't niet on aardig (hans te vernemen over een Zui'd- Amerikaansche vereeniging, de „Boca Ju niors" gebeeten welke zoo juist van een Europeeschen reis te Buenos Aires is teruggekeerd. Mef groote head-lines heb ben de dagbladen uitvoerige artikelen aan dit uitstapje gewijd. Nadat de Argëntiniers hun 'moederland verlaten hadden, steven den zij eerst naar Spanje, waar zij fe Vigo en Bilbao hun befaamd talent ten toon spreidden. Hoewel deze wedstrijden ge wonnen werden, waren de heeren over het optreden van den ^betreffenden scheids rechter zeer verbolgen en werd hem groo te partijdigheid verweten, Dat was ook te Parijs het geval, waar zij wel-is-waar een 42 zege boekten, doch dank zij den rechtspreker niet meer doelpunten noteeren konden. Ook over de ontvangst waren de Amerikanen uitermate ontevreden, want in plaats van een groote gastvrijheid tè genieten, waren zij bijkans geheel aan zich zelf overgelaten. Bij wijze van dispensatie trokken de spelers toen maar naar de Zwifsersche Alpen, 't Scheen hen daar op perbest te bevallen, want zij kwamen pas op het laatste oogenblik te Möchen aan, waar een ontmoeting tegen „Bayeren" op het programma sfond. De „Boca Juniors", bekende later van de Duifschers grooter tegenstand te hebben ondervonden, dan oorspronkelijk wel verwacht en moeM men zich tegen genoemd elftal mef een gelijk spel (11), tevreden stellen. Doch ook te Berijn tegen de Hertha-B. S. C. kon geen overwinning genoteerd worden en was hier het resultaat weer een draw, 33. Hoewel het succes in Duitschland dus minder groo ter was, bleek men daar de kunst, om gasten aangenaam bezig te houden, beter te versfaan. De Yankees waren in dit op zicht over onze na-buren vol lof. Volgens het Uruguay-recept werd de „Bova Juni ors" daarna weer in het vaderland verwel komd. Eenige steamers waren het elftal tegemoet gevaren en foen de spelers te Buenos Aires weer waren gearriveerd, werd er volop feestgevierd. De plaatse lijke autoriteiten bleven hierbij niet ach ter en allerwege heerschte vreugde. Hoe schoon een dergelijk uitstapje ook lijken moge, doch trekken de lezers zelf maar hun conclusies. Toen op 1 November 1,1. het Zweedsche elftal ®en landenwedstrijd in Polen speel de, vond tegelijktijdig een conferentie te Krakau piaats. Behalve vooraanstaande fi guren uif genoemde 2 landep, hadden ook Oostenrijk en Tsjefcho Slowakije afgevaar digden gezonden. Aanvankelijk deed men wat de besprekingen aangaat erg geheim zinnig, waarbij Locarno slechts kinderspel moet geweest zijn. Doch men behoeft nu niet bepaald over veel speurzin te be schikken om verband te brengen fusschen deze conferentie en de verstandhouding met de F. I F. A. In vele landen heerscht zooals bekend is, groote ontevredenheid over de leiding van dc Fifa, speciaal wat de amateurs-bepalingen aangaat. Ook is bekend, daf Zweden de houding van den Britschen Voetbal-Bond onderstreept en schijnt dit land 't er op aan te sturen, dat binnenkort weer een vergadering door de F. 1 F. A. wordt uitgeschreven, om dan tot een definitieve oplossing te komen. Over dit onderwerp schijnt men te Krakau breedvoerig van gedachten gewisseld fe hebben en is eveneens gesproken over een voorstel, dat elk land afzonderlijk al naar gelang van de daar heerschende om standigheden de amateurs-paragraaf opstelt, Vooral Engeland is erg tegen de F, I. F. A. gekant, maar behalve de amateurs kwestie schijnt hier nog een ander adder tje onder het gras te zitten. Er bestaat groofe vrees, dat men aan het recht van Old-Engeland wil gaan tornen, wat de spelregels betreft. Intusschen schijnt men zich daartegen te willen wapenen, maar heeft blijkbaar een ander paard voor den wagen gespannen. De Zuid-Afrikaansche Voetbalbond fenminste, is zoo juist met een voorstel voor den dag gekomen om een verbond te stichter, tusschen Groot Brittanie en Ierland, de koloniën en alle andere bezifingen van het Engelsche do mein. Dat de F. A. hier wel ooren na heeft, behoeft zeker geen betoog. Temeer nog wordt dit voorstel toegejuicht, omdat kans bestaat, dat ook de steun verwacht mag worden van eenige confinentale lan den, zoodat men zoo langzamerhand een machtig wapen in de hand krijgt. Is dit verbond als een waarschuwing bedoeld voor de F. I. F. A.? In weinig landen slechts kan onze sport op den steun van haar regeering bogen, ofschoon de beweging daarop toch zeker recht heeft. In dit' verband geeft Italië thans een voorbeeld. Mussolini heeft een commissie in het leven geroepen, dit zich uitsluitend met de Italiaansche sporf-aan- gelegenheden zal hebben te bemoeien. Als voorzitter dezer commissie werd benoemd de heer M. L. Fereiti, leider var, de Ita liaansche ploeg op de Parijsche Olympiade en afgevaardigde op hef Praagsche Con gres. De kosten dezer commissie worden bestreden dooi de vermakelijkheids-belas tingen met 2 pet. te verhoogen. Deze be lasting bracht in 1924 niet minder dan 13 millioen lire op, waarvan het Olympisch Comifé twee millioen kreeg om ed deelna me aan de laatste Olympiade te betlen. Als men in het algemeen iemand de vraag stelt, waarom Engeland feitelijk de buitenspel- regel heeft veranderd, zal men honderd fegen een ten antwoord krijgen, dat de profs bedoelde regel in den loop der jaren dusdanig mishandeld hebben, dat veel van de aantrekkelijkheid der voetbal lerij is te loor gegaan. En ook, dat het publiek, dat toch voor eiken wedstrijd zooveel dubbelfjes neertelt zoo weinig doelpunten te zien kreeg. Nu mag deze redeneering ten deele juist ïijn, blijkens het volgende zijn er echter ook nog an dere motieven aanwezig. Engeland schijnt zich door deze veran dering hoofdzakelijk voor de toekomst fe willen wapenen. De Britten hebben altijd het monopolie gehad het beste voetbal te spelen en ofschoon nog nief uitgemaakt is, of zij deze aanspraken nog kunnen doen gelden, is 't een uitgemaakte zaak, dat tal van Europeesche landen zoo nog niet de Engelschen kunnen kloppen, toch zeker niet vèr in capaciteiten ten achter staan. Onze buren van het groote eiland zijn ,,voet"-ba!lers en wat dc gebeele techniek aangaat, moeilijk te overfreffen. Echter, zij zijn langzaam, flegmatisch zouden wij 't willen noemen, Hoe een strijd ook moge wezen; hoe moeilijk de situatie ook is, niets beroert hen en bedaard gaan zij huns weegs. Dat is de karakteristieke eigenschap van de Britsche voetballers, in tegenstelling met andere landen van het continent, waar geestdrift' remplaceert, waar capaciteiten ontbreken. Een geest drift, welke gepaard gaat met een uiterste krachtsinspanning en een enorme snelheid. Meermalen is reeds aangetoond, dat de prachtigste techniek 't tegenwoordig tegen een geestdriftig team moet afleggen. En dit is voor de Engelschen een vingerwij zing geweest, Duidelijk hebben zij hef ge voeld, dat zij met hun bal-techniek hoe langer hoe eer achterop komen. Dat zij Het enthousiasme van andere landen niet meer het hoofd kunnen bieden en in deze leemfe hebben zij door de wijziging van de buitenspel-regel nu willen voorzien. Langs dezen weg willën de Britten hun spel op een ander plan brengen; de spelers dwin gen een bewegelijker spel te spelen, een impulsiever methode toe te passen. En -als deze noodzakelijke eigenschappen aange leerd zijn en samen gaan met de beken de bal-behandeling, hopen de Engels;hen weer onbetwistbaar aan de spits van de voetbalgemeenschap te komen, Hoezeer dit ook voor een gezond inzicht pleit, is 't daar naast ook een vereischte, daf men van bondswege zich een wat meer voor de indirecte belangen der profs interesseert. Wat de kwestie is? Verleden jaar liep de jeugdige Harry Dawill, de kwieke voorhoede-speler van Fulham, een dusdanige verwonding op, Jat hij aan de ge volgen kwam te overlijden. Hij liet een jonge vrouw na, welke nu zonder middelen was. Toen de spaarduitjes opgebruikt wa ren, steeg de nood al hooger en hooger en ten einde raad zocht zij haar toevlucht bij de Vereeniging voor Professionals. Geluk kig heeft toen deze vereeniging zich over haar ontfermd. Want op een goeden dag werd hef jonge weeuwtjë verblijd met de mededeeling, dat zen 300 pd. st. kon komen halen. Dat zij hiermede in haar scljik was, be hoeft hier zeker niet gezegdl Haarlem, 21-ll-'25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6