UIT DE PERS. Alleen op de wereld. De zelfkant der parochie. Groote rouw in Engeland over den dood van koningin Alexandra. De artikelsgewijze behandeling der financieels voorstellen heeft in de Fran- sche kamer een aanvang genomen. Protest van Dr. Stresemann tegen den aanval op Mussolini in den Duitschen Rijksdag. De drie paragrafen van het wetsontwerp inzake Locarno, dat reeds door den Duitschen Rijks raad is aangenomen. Gem. buitenl. berichten. EEN GEWETENSBEZWAARDE VOOR DEN RECHTER. RONDOM DE CRISIS. De verdeeldheid onder de Communisten. KUNST EN KENNIS. Een Van Dijck ontdekt. FEUILLETON. De „Tijd" laat in een krachtig gesteld artikel zien, hoe het in sommige industrie centra gesteld is met het geloof en zeden. Het blad geeft een voorbeeld, wel zeer spre kend, maar. hoewel niet zóó verschrikkelijk, er zijn er helaas vele. We lezen c.a „Eene maand nadat bij de jongste algemee- «e verkiezingen het land was opgeschrikt door de onrustbarende toeneming van het stemmenaantal der S.D.A.P., die met een massa van meer dan zevenmaal honderddui zend kiezers aan de stembus was verschenen, drukte „Het Volk" onder den titel „De rijke Oogst" het resultaat af van de propaganda, welke de afdeelingen der roode partij in die weken hadden gevoerd. Daarin werd van den vooruitgang in een gemeente, haast gelegen onder den rook van twee groote steden, Am sterdam en Utrecht, aldus melding ge maakt: „Hilversum rood en aan de spits! Van 16 Juni af heeft de afdeeling Hilversum der S.D.A.P. honderd negen en twintig nieuwe leden ingeschreven!" Verre de meeste dier leden bleken gere- cruteerd uit de Hilversumsche industrieeie wijk „Over het spoor", waar zich ver van de katholieke parochiekerk, die aan de andere zijde van den spoorweg ligt, een hoofdzake lijk uit arbeiders bestaande bevolking rond om allerlei fabrieken heeft gelegerd. Als studie-object van voiksverwording on der de wisselwerking van moderne industrie, materialistische dwaalleeringen, woningnood en gebrek aan sociale welvaart, zou derge lijke stadswijk in de hoofdplaats van 't Gooi, die tegen den achtergrond van het land-| schapsschoon en den villa-rijkdom zooveel on-christelijke ontaarding en menschelijke ellende verbergt, verbijsterende resulta ten opleveren. Door het gemeentebestuur tot industrie-buurt verklaard, werd zij een com plex van de gansche week zwoegende werk plaatsen, waar hooge schoorsteenen hun walm ten hemel in het aangezicht blazen, de stoomhamers pletten en drijfwielen snorren, aangezet door de menschelijke spierbundels van arbeidskrachten in de machine-, verf-, sigaren-, wasscherij-, textiel-, gas-, inkt-, seintoestellen- en andere fabrieken, zich uit strekkend langs de daverende spoorlijn. Niet ver van nieuwgebouwde arbeidersverblijven en geriefelijke huizen van bouwvereenigin- gen, wier scheppingskracht nog voort blijft wrochten, worstelt er het pauperisme niet alleen in een woonwagenkamp, maar ook in een groot aantal oude, afbraakwaardige krotwoningen, haastig getimmerde noodhuis- jes uit den na-oorlogstijd. Deze stadswijk „Over het Spoor" vormde tot dusver den zelfkant eener parochie, wier uitgebreide en moeilijke ligging door de ziel zorgende geestelijkheid niet voldoende was te bestrijken. Herhaaldelijk geteisterd door werkloosheid thans ligt weer nagenoeg 75 percent der .textiel-nijverheid stil is het berooide dagloonersbestaan met al zijn so ciale risico": -oote-deels door de gemengde schooi, de gemengde vereeniging, de ge mengde krant, en het gemengde huwelijk los gemaakt van de Kerk en alle godsdienstige en maatschappelijke waarheden. En de gees telijke en stoffelijke armoede van de bevol king in deze industrieeie wijk werd nog vermeerderd door vele overgekomen slacht offers der „Verelendung" uit de armste volksbuurten uit de hoofdstad des lands De naastenliefde van wie met zijn kroost eilig tegen zooveel religieuze en materieeie gevaren gezeten is in' een burgerlijk bestaan, moet wei huiveren als zij de gevolgen zou aanschouwen van het geen hier de samen werking van de fabrieksnijverheid, heden- daagsche goddeloosheid, ontkerstening des volks, de uitbuiting van het pauperisme door propaganda van Marx en allerlei apdere noodlottige factoren tot verval hebben ge bracht. Het is een akker geworden, door al lerlei onkruid van concubinaat, ongeloovig cynisme maatschappelijke verbittering, afval en brutaal atheïsme wild begroeid. Het con tact met het bovennatuurlijke leven is losge raakt, dc geestelijke en zedelijke achteruit gang schromelijk. Van het aanzienlijk getal Katholieken, in deze volksbuurt woonachtig, is veruit 't grootste gedeelte van zijn kerke lijke plichten vervreemd. Ontstellend treu rig voor nu, en ontzettend voor 't komend geslacht. En eiken dag kankert de afval voort door het gemengde huwelijk, het dage lijks indruppelen van het gif uit „Volk", „Courant", Tribune" en de wegens onvol doende bestrijding hand over hand toenemen de leerstellingen. Want de strijd legen deze ontworteling van het volk uit de christelijke traditiën blijft schier machteloos, ondanks bet werken en samenwerken van, de ijverige pa rochie-geestelijkheid, de St. Elisabeth- en St. Vincentiusvereeniging, de Don Bosco-zorg voor de verwaarloosde jeugd de parochieele armenzorg, het katholieke organisatieleven, enz., die hier voortdurend terrein zoeken voor een weldoend, mar herhaaldelijk in ver drietige resultaten teruggeslagen werkzaam heid. Wat zoodanige parochie en hoevelen tellen wij er aldus in landV weer kan op halen is: de zeer spoedige bouw van een parochiekerk met scholen, in het centrum gelegen, en gemakkelijk door de bevolking te bereiken; geregeld huisbezoek buiten het jaarlijksche parochiebezoek, want de van zijn Kerk afvallige vermijdt liever den pries ter. zoodat deze het verloren schaap moet opzoeken; een katholiek volksdagblad, dat concurreeren kan tegen „De Courant"; een goed geschoolde club van leekenpropagan- disten, die volgens den wensch. door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem uitgedrukt op zijn jongste nieuwjaarsreceptie, de gere gelde medehelpers der met zooveel beslom meringen overladen geestelijkheid zijn voor al langs den zelfkant der parochie; krachtig optreden ook voor de sociale volksbelangen, en eindelijk een intensiever krachtontplooi ing van de reeds werkzame organisaties voor de geestelijke vernieuwing der samen leving." De dood van koningin Alexandra. Het geheele rijk treurt om den dood van koningin Alexandra. Onder degenen, van wie rouwbetuigingen inkwamen, was presi dent Coolidge, die zijn gevoelens van groot leed en sympathie overbracht. Het Japansche hof heeft voor den duur van acht dagen rouw aangenomen. De lord Kanselier heeft medegedeeld, dat het eerste deel van de uitvaart van konin gin Alexandra a.s. Vrijdagmorgen in de Westminster Abbey zal plaats hebben. Het is nog niet bekend, wanneer de ter aarde bestelling zal geschieden, omdat nog niet vaststaat of de uitvaart een openbare plechtig heid zal zijn. In dit geval zou de eigenlijke plechtigheid eerst over ongeveer veertien dagen kunnen plaats hebben, omdat dan moet worden gewzacht op de komst van souvereinen uit het buitenland. Besluiten kunnen niet worden genomen, zoolang de Lord Kanselier de wenschen van den .koning niet kent. Alle officieele ontvangsten en de meest particuliere bijeenkomsten zijn afgelast. De schouwburgen en bioscopen zijn echter nog geopend, daar de theaterdirecteuren eerst heden vergaderen om hun houding te vast stellen. Men verwacht, dat de zware rouw drie maanden zal duren. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de tregeering den gouverneur-generaal verzocht heeft,om den koning haar diepgevoelde deelneming over1 te brengen, ^net den dood van de koningin-moeder. De teraardebestelling van koningin Alexan dra zal in Windsor plaats hebben. Het staat vast, dat het oorspronkelijk program voor den lsten en 2en December ter gelegenheid van de onderteekening van het verdrag van Locarno, thans aanzienlijk zal worden beperkt. Het zinken van de M I. De Engelsche bladen huldigen den 20-ja- rigen Duitschen duiker Otto Kraft als een held. Kraft is Vrijdag voor het onderzoek van het wrak van de M I afgedaald tot een diepte van 238 voet, d.d. 28 voet dieper dan ooit een duiker vóór hem. Hij bleef buiten gewoon lang beneden en meldde telkens dat alles in orde was, totdat de bemanning aan boord aan zijn verzwakte stem bemerkte, dat het hoog tijd werd hem op te halen- Toen hij. boven kwam, was hij er slecht aan toe, maar hij stond er op weer af te dalen zoodra hij zich weer goed voelde. Hij rap porteerde op een kabel te zijn gestcoten, die hij echter niet had kunnen zien. Vóór het verder onderzoek zal hij een sterker licht meenemen. De Admiraliteit deelt officieel mede, dat zij het waarschijnlijk acht, dat het zinken van de M I te wijten is aan een aanvaring door het Zweedsche stoomschip „„Widar" uit Stockholm, dat gerapporteerd heeft, dat op de plek, waar de onderzeeër zou zijn ge zonken, een schok werd gevoeld, die aan een aanvaring deed denken. In dit geval zou de M. I terstónd vol water zijn geloopen en zou de bemanning onmiddellijk verdronken zijn. De O.M.S. In overeenstemming met de mededeelin- gen, door den Engelschen minister van Bin- nenlandsche Zaken in het Lagerhuis ge daan, heeft het ministerie van Volksgezond neid thans de circulaire gepubliceerd, die tot de autoriteiten werd gericht betreffende den in te stellen nooddienst (de O.M.S.) De or ganisatie betreft het vervoer van levens middelen, den postdienst en het transport van steenkolen in geval van nood. De Fransche financieele voorstellen. De Kamer is weer het tooneel geweest van heftige incidenten. Om één uur Zater dagavond werd besloten de algemeene de batten te sluiten met 294 tegen 250 stemmen. Dertig leden van den rechtervleugel stemden tegen, vele socialisten onthielden zich. De regeering verlangde het voortzetten dei- discussies in een nachtzitting, hetgeen de Kamer met een meerderheid van slechts 20 stemmen inwilligde. Hierbij kwam het tot heftige incidenten, zoodat de zitting moest worden geschorst. Met 308 tegen 255 stemmen werd daarna be sloten de zitting voort te zetten. De Kamer besloot met 294 tegen 250 stemmen over te gaan tot artikelsgewijze be handeling der regeeringsvoorstellen. Het eerste artikel van het regeerngsvoor- stel, hetwelk het scheppen van een amorti satiekas beoogt is aangenomen. De zitting werd tot Zaterdagmorgen om kwart over zeven verdaagd. Art.I, dat de Kamer heeft aangenomen, bepaalt, dat de amortisatiekas een openbare en autonome instelling met rechtspersoonlijk heid is, welke wordt bestuurd door een raad van 23 personen, die oa. drie parlements leden telt. en welks voorzitter een senator is, die voor drie jaren is gekozen voorts be vat hij de presidenten van het Hof, van Cas satie en de Rekenkamer, de gouverneurs van de Basque de France en het Crédit Fon der, de voorzitter van den raad van voor zitters der Kamers van Koophandel, de voor zitters van de Confédération Générale de la Production Fran^aise, van de C. G. T., een gedelegeerde van den Bond van Intel- lectueele Arbeiders en den directeur van het Crédit National. Het inwerkingtreding der kas zal niet het aanstellen van nieuwe functionnarissen met zich brengen en niet meer dan eerl millioen kosten. De kas zal aan de controle van het parlement onderworpen zijn. 1 De Kamer nam art. 2 van het regeerings- ontwerp aan, waarbij de inkomsten der amor tisatiekas en het besteden dier inkomsten worden vastgesteld. Hierna deed Painlevé een laatste beroep op de Kamer, om de debatten te beeindigen. Werd zijn beroep niet verhoord, zoo zou het hem onmogelijk zijn langer de verant woordelijkheid voor de regeering te dragen. De beraadslagingen werden daarop tot Zon dagochtend verdaagd. Het nieuwe regime in het Rijnland. Uit Mainz wordt aan het ,,Berl. Tagebl." gemeld, dat het grootste gedeelte der gedu rende den tijd van het lijdelijk verzet door de Fransche krijgsraden veroordeelde Duitsche spoorwegambtenaren en arbeiders na de pa rafeering der overeenkomst van Locarno opschorting van straf hebben verkregen. Thans is definitieve kwijtschelding verleend alle indertijd veroordeelden krijgen gratie. De aanval op Mussolini in den Duitschen Rijksdag Zaterdag heeft de minister van Buitenland- sche Zaken, dr. Stresemann, in den Rijks dag den sociaaidemocratischen afgevaardigde dr. Hilferding wegens zijn scherpe aanvallen op Mussolini gekapitteld. De minister sprak er zijn leedwezen over dit, dat er in het Duit sche parlement quaesties ter sprake zijn ge komen, die er niet thuis behooren. Hij achtte het zijn plicht te protesteeren tegen deze aan vallen er vooral tegen den vorm, waarin deze geformuleerd waren. Indien er interne Duit sche aangelegenheden in een buiteniandsch parlement op deze wijze ter sprake waren gekomen, zou Duitschland .daartegen even eens protesteeren. Het wetsontwerp betref fende Locarno in den Duitschen Rijksraad. Het door het departement van Buiten- landsche Zaken, uitgewerkte wetsontwerp nopens Locarno is Zaterdagavond gepubli ceerd. Het bevat slechts drie paragrafen. In artikel 1 worden de vijf overeenkom sten van Locarno goedgekeurd. Artikel 2 machtigt de rijksregeering de stappen te doen, noodig voor Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. Artikel 3 bepaalt, dat deze wet een dag na afkondiging in werking zal treden. Bij de eindstemming werd het geheele ontwerp met 46 tegen vier stemmen aange nomen. Beieren en Würtenberg en Hessen brachten een blanco stem uit. Heden komt het ontwerp in behandeling bij den rijksdag-. Dr. Luther en dr. Stresemann zullen dan namens de regeering verklaringen afleggen en de reeds bekende bezwaren tegen de on derteekening van de verdragen en de toetre ding tot den Volkenbond trachten te ont zenuwen. De debatten beginnen eèrst Dinsdagmor gen. Waarschijnlijk zullen ze de geheele week in beslag nemen, zoodat de stemming niet vóór Zaterdag" kan plaats hebben. De Duit sche delegatie, bestaande uit dr. Luther en dr. Stresemann .zal dan nog Zaterdagavond naar Londen vertrekken. De onderteekening van het verdrag van Locarno. i De British United Press meldt, dat het thans vast staat, dat Mussolini niet persoon lijk te Londen zal komen voor de ondertee kening van het verdrag van Locarno, doch dat hij zich door Scialoja, Medici del Vestello en Pillotto zal laten vertegenwoordigen. Een aanvullend verdrag voorgesteld door een Finsch professor. Het te Helsingfors verschijnende blad „Helsinki Sanomad" publiceert een artikel van den Finschen professor Eric, waarin deze betoogt, dat het noodzakelijk is het verdrag van Locarno aan te vullen met een Noorsch en Oost-Europeesch Veiligheids pact. Men zou Rusland moeten uitnoodigen, al dan niet als lid van den Volkenbond aan de totstandkoming van een veiligheidspact op breede basis mee te werken. De politieke toestand in Egypte. Honderdvijftig leden van het ontbonden parlement vereenigden zich Zaterdag in het Continental Hotel en kozen Zaghloel pasja tot president van de Kamer. Zaghloel ver klaarde dat hij als verdediger van de Consti tutie op de bres stond. De bijeenkomst had zonder incidenten plaats. Een later bericht meldt nog, dat in de mo tie van wantrouwen tegen de regeering ver der wordt gezegd, dat de vergaderingen van het parlement zullen worden voortgezet op nader vast te stellen tijd en plaats. Van de 215 leden der ontbonden Kamer waren er 134 aanwezig, omvattende de partijen van Zaghloel, de liberalen en de Watenisten. De politie deed geen pogingen om tusschen bei- beide te komen. Er hebben zich totdusver geen onverwachte incidenten voorgedaan. De oppositie heeft een manifest uitge geven, waarin zij protesteert tegen de in- constitutioneele houding, die de regeering aanneemt met he tverbieden en verhinderen van de bijeenkomst van het parlement op Zaterdag j.l.' en het besluit van Maart tot ontbinding van het parlement onwettig verklaart. De drie oppositiegroepen besloten, dat haar afgevaardigden Zaterdag niet naar het parlement zouden gaan, teneinde een botsing met de troepen en politie te vermijden Egyptische militairen en politie sloten Zaterdagmorgen vroeg een cordon rondom de wijk, waarin het parlementsgebouw ligt. De, opstand in 'Syrië. Volgens een Exchange-bericht uit Bagdad eischen de Arabieren in Syrië de benoeming van Emir Zaid, den broeder van koning Feisoel van Irak tot heerscher over Syrië. Naar verluidt, zouden de Franschen offi cieele kringen geneigd zijn, deze candidaten te steunen. Zaici bevindt zich op het oogen- blik te Badgdad. De Droezen, die Merdjeyen bezet hebben, hebben eenige kleine afdeelingen uitgezonden naar dorpen in de nabijheid van Rasjaja. Er heeft geen enkel gevecht plaats gehad. De schipbreuk van de „Villes des Cayen." Het Haitiaansche stoomschip „Villes des Cayen", dat met tweehonderd arbeiders aan boord is gezonken, is onder de kust van Pilon gevonden. Bemanning en passagiers zijn in veiligheid. Een vloedgolf in Mexico. Op 16 Nov. heeft een vloedgolf van 35 voet hoogte het havenplaatsje Zihuataneo aan den Stillen Oceaan in den staat Guerrero geteisterd. Het plaatsje stond gedurende twee uur geheel onder water. Het is nog niet mogelijk het aantal dooden te schatten. De ramp wordt toegeschreven aan een onderzeesche vulkanische uitbarsting. DE DUITSCHE MILITAIRE BEGRAAF PLAATSEN TE BERLIJN. In de verschillende ministerieele depar tementen wordt nog steeds druk gezocht naar posten, waarop zou kunnen worden be zuinigd. En zoo is men gestuit op de uit gaven, die voortspruiten uit het onderhoud van de in België gelegen Duitsche militaire begraafplaatsen. Terwijl er 167 „geallieerde" begraafplaatsen zijn, bedraagt het aantal Duitsche 259, waar niet minder dan 150.000 gesneuvelde Düitschers rusten. Er bestaat voorts een regeling, krachtens welke de bloedverwanten ieder jaar een bezoek aan deze begraafplaatsen mogen brengen. Het vervoer per trein geschiedt dan kosteloos. Dit kost den Belgischen staat per jaar 150.000 fres, terwijl hij bovendien nog 40.000 fres uitgeeft voor de versiering van de graven met bloemen. De Belgische cegeering is voornemens met Berlijn onderhandelingen te gaan voeren om te trachten eenige ontheffing dezer finan cieele lasten te krijgen, temeer daar het Ver drag van Versailles te dier zake niet geheel duidelijk is. Te Bristol had zich Donderdag een juf frouw, miss Louisa Rawlipgs, voor den rech ter te verantwoorden, omdat zij op 11 No vember, wapen stilstandsdag, verzuimd had te Kingswood, bij Bristol, de twee minuten stilte, die elk Engelsch onderdaan op dezen dag pleegt in acht te nemen, had geweigerd en, in weerwil van een aanmaning van een poli tieagent, met haar auto was doorgereden.Zij deelde den rechter mede, dat zij tijdens den oorlog een „conscientious objector" was en oog geen geloof had" in de herdenking van 'den Wapenstilstand. „Ik voel mij verplicht", zeide zij, om te doen zooals mijn geweten mij voorschrijft". De rechter negeerde haar be zwaren en veroordeelde haar, op grond van een zaak, vóór den oorlog ingesteld, tot vijf shilling boete. DE AANSLAG OP HET BIOSCOOPTHEATER TE DUBLIN. De aanslag op het bioscooptheater, waar van wij reeds melding maakten en waarbij het gebouw en de aangrenzende huizen ern stig werden beschadigd, was klaarblijkelijk gemunt op den Engelschen oorlogsfilm, ge naamd „Yperen", die daar werd vertoond. Twee dagen voor den Wapenstilstandsdag nl., toen dezelfde film voor den eersten keer zou v/orden vertoond, drongen gewapende lieden het bioscoopgebouw (de Masterpiece Cinema) binnen en namen den film mede. De bioscoopdirecteur slaagde er evenwel in, de hand te leggen op een nieuwen film, die sedert avond aan avond voor voile zalen ver toond werd. Het bioscooptheater werd se dert den diefstal behoorlijk bewaakt, doch de kwaadwilligen hadden gebruik gemaakt van een zwaren mist om hun aanslag niet succes uit te voeren. Zij arriveerden in een auto, plaatsten in de vestibule van het ge bouw een landmijn, die even later met groot geweld ontplofte, terwijl de mannen met groote vaart wegreden, revolverschoten af vurend op twee politieagenten, die hun in den weg traden. DE NOODTOESTAND *VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. De D.-nationale rijksdagfractie heeft een interpellatie ingediend, welke van de regee ring spoedige maatregelen eischt om een eind te maken aan den credietnood, welke den landbouw op hoogst ernstige wijze be dreigt. DE AANVAL VAN LUDENDQRFF OP HINDENBURG. Alle Duitsche bladen, de conservatieve pers niet uitgezonderd, noemen den aanval van Ludendorff op Hindenburg de grootste politieke blunder welke deze ooit gemaakt heeft. UIT DEN CELWAGEN ONTSNAPT- Dezer dagen is op de Boulevard du Port Royal te Parijs een gevangene uit den ge vangeniswagen ontsnapt door onder het rijden de zoldering open te breken. Nu pas is men er in geslaagd den vluchte ling op te sporen. Aan het station van Lyqn is hij gepakt. DE HONGERKUNSTENAAR WOLLY De Hollander Wolly die zich in een glazen kooi had laten insluiten, om zich eenigen tijd zonder voedsel tot zich te nemen, ten toon te stellen, heeft in den afgeloopen nacht een zenuwcrisis gekregen. Hij verbrak zijn gla zen kooi. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht. ONGEREGELDHEDEN TE LODZ. Blijkens een bericht aan de „Frankf. Zei- tung" heeft de economische noodtoestand in de groote industriestad Lodz tot wanorde lijkheden geleid. Ongeveer duizend werk- loozen schoolden samen en begaven zich naar het raadhuis. Een delegatie poogde de kamer van den burgelmee'ster binnen te dringen om 200 a 300 zloti per man te eischen. De politie slaagde er ten slotte in de betoogers uiteen te jagen. Zaterdag is te Lodz een massabijeenkomst van werkloozen gehouden en een nieuwe betooging voor het raadhuis. Verschillende afgevaardigden zullen het woord voeren. De demonstratie heeft vreedzame* bedoelingen, maar bij de bestaande verbittering zijn exces sen niet buitengesloten. BI "Mi Een rede van Mr. Marchant. Uitnoodiging der Vrijzinnig Democraten aan R. K. en S. D. A. P. tot het vormen van een democratische meerderheid. In een Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond heeft Mr. Marchant een programma gegeven voor een kabinet van Katholieken, Vrijzinnig democraten en sociaal-democraten. Mr. Mar chant noodigde op dit program katholieken en socialisten uit tot samenwerking in democratische richting. Na de korte toelichting, waarin werd ge wezen op den nog zorgvollen toestand van 's lands financiën, welke tot voorzichtigheid maant, las spr. volgend programma voor: 1. Het onrecht, den ambtenaren, bedoeld in het voormalig artikel 40 van het Bezoldi gingsbesluit door intrekking daarvan aange daan, zal na georganiseerd overleg op rede lijken grondslag zooveel mogelijk worden hersteld. Het streven zal zijn, door beperking van het aantal ambtenareh een redelijke bezoldi ging voor allen mogelijk te makeft. Een van de middelen hiertoe is, de aanstelling van nieuwe ambtenaren zooveel mogelijk te ver mijden, 2. De Verdedigingsbelasting II wordt ge handhaafd. Indien verlaging van den alge- meenen belastingdruk mogelijk blijkt, zal in de eerste plaats zijn te streven naar ver lichting van druk op de kleinste inkomens en op de groote gezinnen. 3. Ter bereiking van een spoedige intre dende vermindering van staatsuitgaven zal de reorganisatie van den Staatsdienst kracü- tig worden aangevat. Aan de taak om een algemeen overzicht te verkrijgen over mogelijke inkrimping voor bepaalde onder- deelen, zal door een beter georganiseerden bezufnigingsdienst worden voortgewerkt. Waar bezuiniging op bepaalde onderdeelen door dit onderzoek te verwezenlijken is ge bleken, zal aan beperkte commissies wor den opgedragen, die inkrimping voor te be reiden. zoo noodig met voorstellen tot wijzi ging der wetgeving. Deze commissies zul len omtrent de verschillende onderdeelen op korten termijn rapporteeren. 4. Zoo spoedig mogelijk zal worden on derzocht welke indirecte productieve wer ken voor uitvoering het eerst in aanmer king komen. De uitvoering zal niet afhanke lijk worden gesteld van een overschot op de gewone middelen. 5. - Het bepalen van de positie van Neder land tegenover de vreemde mogendheden zal niet langer berusten op de onderstelling, dat een zelfstandige weermacht blijvend wordt gehandhaafd. 6. De Regeering zal in overleg treden met de Belgische Regeering om wijziging te verkrijgen van het met België gesloten tractaat. 7. Het gezantschap van den Pauselijken Stoel wordt gehandhaafd. 8. Wijziging van het huwelijksgoederen recht zal worden overwogen ter versterking van de rechtspositie der vrouw. 9. De wetgeving zal worden herzien, met het doel om bepalingen weg te nemen, die publieke functie, welke de vrouw kan ver vullen, voor haar ontoegankelijk houden. 10. Inbreuk op de autonomie der ge meente zal worden gekeerd. 11. Een staatscommissie zal worden inge steld om te onderzoeken op welke wijze een minder kostbare toepassing zal zijn te geven aan de beginselen der onderwijspacificatie, welke ongerept zullen blijven gehandhaafd. 12. Het zevende leerjaar zal worden in gevoerd. 13. Dc beide militaire departementen wordert samengesmolten tot een departe ment van Defensie, Nieuwe aanbouw van marine-materieel blijft achterwege. Het personeelvraagstuk bij de Marine wordt opgelost met ingrij pende beperking van het Europeesche be- roepspersoneel. De formatie van het leger wordt inge krompen. Het milietiecontingent wordt ver minderd. Het berocpspersoneel wordt tot het uiterste beperkt. Het vestingstelsel wordt opgeheven. 14. De dienst van den Waterstaat wordt meer gecentraliseerd. De reorganisatie van het bedrijf der Pqsterijen-Telegafie en Tele fonie wordt voortgezet. 15. De verzekering tegen de gevolgen der werkloosheid wordt wettelijk geregeld. De toepassing der arbeidswet wordt uitge breid. De sociale voorzieningen worden zooveel mogelijk uitgevoerd door in het maatschap pelijk leven opgekomen organisaties. De als overgangsmaatregel ingevoerde premievrije oudersdomsrente wordt besten- digd. De harmonie van belangen in het bedrijfs leven wordt bevorderd door regeling van de samenwerking van georganiseerde werk gevers en werknemers. 16o. Het Indische regeeringsbeleid worth onafhankelijk gemaakt van de ingrijpende bemoeiing der ondernemersorganisatie. Voor zoover een examen is vereischt voor de toelating tot ambtenaar bij het Burger lijk bestuur in Ned.-Indië, zullen dit staats examens zijn. Het grondwettelijk voorschrift tot regeling van de staatsinrichting van Ned. Indië met overdracht van de beslissing over inwendige aangelegenheden aan de organen in Indië, zal worden uitgevoerd. Art, 123 van het Indische Regeeringsre- glement zal worden geschrapt, met even tueel noodzakelijk gebleken voorziening; ter voorkoming van conflict tusschen denver- schillende missiën. De belastingdruk op de inheemsche be volking in Ned.-Indië zal worden verlicht. Door reorganisatie van het bestuur van Su riname zal het subsidie van Nederland over bodig worden gemaakt Naar „De Tribune" meldt, heeft het pre sidium der C.P.H. naar aanleiding van dr, Van Ravesteyns optreden aan de Kotter- damsche raadsleden Van Ravesteyn en Van Burink het volgende schrijven gezonden Uw optreden in den Rotterdamschen ge meenteraad maakt het blijkbaar noodzake lijk. U er op te wijzen, dat Uw schorsing als lid van C.P.H. inhoudt, dat Gij, zoolang de ze schorsching van kracht is en de Interna tionale geen uitscpraak heeft gadaan, geer deel moogt nemen aan de beraadslaginger in den Rotterdamschen raad. Het presidiun vindt in het uitgesproken anti-communis tische optreden van Van Ravesteyn (medi namens v. Burink) in de raadszitting vai Dinsdag 17 November aanleiding U nog maals met de meeste klem te verbieden aat de debatten in den Rotterdamschen gemeen teraad deel te tem;n. In het gasthuis te Montpellier (Frank rijk) werd door den archivaris van he( de partement Hérault een schilderij gevonden, dat bleek een werk van Van Dijck te zijn terzelfder tijd ontdekte documenten kwa men de echtheid staven. Het stelt een „Chris tus aan het Kruis voor." 13 Lucien Dollet, die juist naderde, had het laatste woord opgevangen. Hij hervatte weer het twistgesprek en zeide: „Recht? Wil jij van recht spreken? Jij, jij bent een Pruis!" „Ik spreek niet tot u," antwoordde Frans, plotseling rood worden. Een geweldige toom had zich plotseling van hem meester gemaakt, toen hij zich zóó beleedigd zag door hem, dien hij,niet alleen als zijn eigen doodsvijand, maar ook als den belager van Marie beschouwde. „Ah, zoo, zoo!" antwoordde Lucien, even eens woedend geworden, maar zijn toorn verbergend achter een spottenden grijnslach. „Ah zoo, zoo! U spreekt niet tot mij. Maar ik spreek tot u en ik zeg u, dat u geen Franschman bent en dat u bijgevolg geen enkel recht hebt hier, geen enkel." Edmond Milon wilde Frans doen neerzit ten, maar de Italiaan rukte zich los. Buiten zich zelf van woede, schreeuwde hij, zijn stem nog zooveel mogelijk inhoudend: „Zwijg!" „Ik zal zwijgen als me dat aanstaat. „Zwijg!" „Dacht je, dat een Pruts als jij me bang zou maken? J<> deuiit nergens voor. dan om het hol te maken aan mijn nicht, maar ont houd dat wel, haar bezittingen zijn niet be stemd voor een vagebond als jij bent." Lucien had de maat overschreden. Het warme bloed van den zuideling was aan het koken gegaan, steeg naar omhoog, deed zijn voorhoofd gloeien. Hij vergat zijn eigen zwakheid, de omgeving, de plaats waar hij zich bevond en de kracht van zijn tegen stander. Voor dat iemand hem had kunnen tegenhouden, sprong hij op: tweemaal daal den zijn opgeheven vuisten neer op het ge laat van zijn vijand, die versuft door dien onverwachten aanval stond. „Laffe leugenaar! Laffe leugenaar! Dat zal je geen tweeden keer zeggen!" Lucien duizelde en dreigde te vallen. En kelen hielden hem tegen, terwijl anderen op Frans toeliepen, hem kalmeerden en wegtrokken. Weldra kwam Bertrand Dollet aan en hoorde, wat er was voorgevallen. Hij wilde zich op den Italiaan wreken en zou hem te lijf zijn gegaan. Maar Frans was al vertrok ken* Bertrand zocht Jobet den veldwachter, maar Jöbet, die bij het geschil tegenwoor dig was geweest, zeide hem: „Uw zoon heeft het uitgelokt. Hij is zon der aanleiding hem gaan beleedigen." Terwijl zijn vader zijn verontwaardiging lucht gaf met drukke handbewegingen, op hoogen toon, was Lucien stil en trachtte zijn wrokkende toorn in te houden. Hij was diep gekrenkt in zijn ijdelheid en zwoer zich te wreken. Zijn haat nam reusachtige afmetingen aan en groeide aan tot een werkelijk vreeswek- kenden hartstocht. Den volgenden dag, toen Frans voorbij het huis van Dollet ging, zonder stil te blij ven staan, riep Marie hem tot zich. „Wat is er gisteren gebeurd?" vroeg zij. „Je hebt Lucien geslagen." De jonge man, die -glimlachend naderbij kwam, werd plotseling ernstig, een glinste ring van haat blonk uit zijn zwarte oogen: „Ja, ik heb 'm geslagen," „Waarom?" „Ik haat hem." „Dat is niet goed." „Maar hij haat mij ook, en jou haat hij ook; hij doet je lijden, ik weet het." Frans zweeg een oogenblik. Hij ging ver der, zijn Vriendin de hand reikend. „Uit wat hij mij gisteren gezegd heeft, heb ik gemerkt, dat hij ons alle twee haat." Wederom hield hij stil, weifelend of hij de woorden van Lucien zou overbrengen. Maric zag hem zoo treurig gesteld aan. Zij voelde dat als haar neef den Italiaan haatte, dat gedeeltelijk ook was, om haar en zij leed er onder. Eensklaps, sidderde zij. Zij trok haar hand terug, die Frans nog in de zijne hield. Haar gelaat werd overtrokken door een uitdruk king van vrees. Zij wilde spreken, maar van haar lippen kwam slechts dat ééne woord: „Lucien." Midden op het veld stond Lucien, steu nend op zijn schop, hen aan te gapen. Met een sprong verdween Marie in het huis. Frans stapte weer verder. Toen Bertrand Dollet 's avonds thuis kwam, was hij opgestookt door zijn zoon, en hij begon zijn heftigen toorn over Marie uit te storten. Hij schold en dreigde: „Ellendig schepsel," brulde hij, zijn glas vullend en het in één teug ledigend. „El lendig schepsel. Wil je ons schande aan doen? Zoo'n kwajongen, die mij bespot en minacht, die zijn hind heeft opgeheven naar je neef, wil jij daar mee omgaan? Je hebt geen droppel bloed van de Dollet's in je aderen. Maar omdat je zelf niet zoo ver standig bent, om dat te begrijpen, zal ik mij wel belasten, om je te leeren, hoe je je te gedragen hebt. En om te beginnen, laat ik je nooit rpeer zien met dien Pruis. Nooit meer. Begrepen! 't Zou je beroqwen. De twee vuisten van Bertrand Dollet Joegen met woedend geweld op de tafel. 't Zou je berouwen, Dat zweer ik. En ik dreig niet voor niets. Wat den berooiden vagebond betreft, daar zal ik wel mee af rekenen. Als je gelegenheid hebt, geef hem den raad maar, om niet meer rondom m'n huis te sluipen. Bij het bloed der Dollets! Tk zal het erfdeel van mijn schoonzuster Gertrude zaliger gedachtenis weten te ver dedigen. Ik zal niet toestaan, dat men met mij den gek steekt in het dorp...." En alsof hij dat idee bijzonder aardig „vond, herhaalde hii 't nog een paar keer met verheffing van stem: „Ik wil niet door iedereen voor den gek gehouden worden. Ik wil het niet. Ik wil het niet. Begrijp je dat? Ik wil het niet! Rood van woede stond hij. Marie zat voor hem, bevende, terwijl Lucien, onbeweeglijk, te genieten stond van zijn wraak. Na een oogenblik stilte, waarop hij met groote stappen de kamer had op en neer ge loopen, ging Bertrand voort: „Ik ben te goed voor je geweest. Je hebt daar misbruik van gemaakt. Je hebt den gek met me gestoken. Maar het zal niet meer gebeuren. Slet, ik zal je leeren! Ik wil niet hebben, dat je meer bij den pastoor komt. Ik dacht eerst, dat hij je goeden raad kon geven. Maar die kraai deugt daar ook al niet voor: hij kan niets anders dan on- eenigheid zaaien tusschen de gemeentena ren en tradities. Hij heeft slechts één doel, één zorg: inpalmen, inpalmen, het getal van zijn onderdanen te vermeerderen van zijn slaven, om te groeien, om binnen te halen, in te palmen...." Hij raakte verward door zijn dolle drift en wist rfeen wv"den meer te vinden. Een afschuwelijke vloek maakte een slot aan zijn redevoering. Toen scheen hij wat te kalmeeren, als schaamde hij zich over zich zelf. Hij zette zich neder, vuurrood, bui ten adem, hijgend en greep zijn pijp, vulde ze met tabak, maar op het oogenblik, dat bij haar wilde aansteken, wendde hij zich tot zijn nicht, en zich niet meer kunnende i inhouden brulde hij: „Ga heen, Addergebroedsel." En toen Marie van schrik als aan den grond genageld, zich niet verroerde, stond hij op en balde zijn vooruitgestoken vuist: ,Ga naar bed! Ga naar bed, zeg ik je! Onmiddellijk! Ik zou een ongeluk aan je be gaan!" Het meisje wachtte geen tweede waar schuwing meer af, maar stond op en ver- dweem in het naastbijgelegen vertrek. Toen slaakte de boer een zucht van verlichting en toen hij weer wat op streek was, zeide hij tot Lucien, die hem volkomen gelijk gaf: „Ik wil baas in huis zijn." De volgende dagen zag Frans, als hij zich naar zijn werk begaf achter de vensterrui ten geen glimlachend gelaat. En hij werd bedroefd. De zomer was warm. Geen regen had de aarde verfrischt sinds het begin van Juni en overal spleet de grond open Diepe geulen liepen door de paden tusschen de wijnran ken. Eindelijk op den morgen van den lOden Augustus hoopten zich grillig gevormde wolkjes op aan den kant van Orleans geheel den morgen stegen zij omhoog boven de torens van de kathedraal en vormden naar het noorden en naar het zuiden twee lange okerkleurige armen. (Wordt vervolgd,)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8