NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 23 November GEMENGD NIEUWS Smokkelarij langs de Groningsche grens. Valsche munters. Uit angst. Door het ijs gezakt en verdronken. Een 102-jarige oudgediende. Z'n vrouw voor 40 gulden verkocht. Een stuk wortel ingeslikt. Spoorwegongeval te Boxtel. Een „Turksche familie" naar het politiebureau. Vervlogen glorie. Een kind verbrand. Van zijn wagen gevallen en gedood. Diefstal van magazijmgoederen. DE BEROOVING OP KAENDRECHT. Tjerko Schaper in vrijheid gesteld. De Duivendrechtsche brug. Een „taaie" eend. Tusschen kolenwagentjes bekneld. Bloedige vechtpartij te Arnhem. Zware mist in het Oosten des lands. Te zachte kussens voor kleine kinderen een gevaar. De koude in België. Een onaangename verrassing. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. Geen aangename kennismaking. Een rooversbénde als personeel. MARK FNIEUWS, CoÖp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken. VISSCHERIJ. ORDE EN ARBEID. Het 20-jarig bestaan K. S. A. der LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Onderzoek naar de uitkomsten van het landbouwbedrijf- De bloembollen-export naar Engeland. Frauduleuze invoer van schapen. Een onderzoek heeft aantgetoond, dat'de smokkelarij langs de oostgrens der provincie Groningen in bedenkelijke mate wordt ge dreven. Vooral schapen worden in groote r getale uit Duitschland, speciaal Oos-Friesland naar Nederland overgebracht, om daar op de Maandagsche Martk te Winschoten of Dinsdags op die te Groningen te worde i aangeboden. Daar de dieren bovendien vaat door rotkreupel of ^ghurft zijn aangetast, bestaat het niet denkbeeldige gevaar dat zij de besmetting op andere schapen zullen overbrengen. Rasschapen als de Engelsche en Texelsche zijn het niet. Er worden echter overal koopers aangetroffen, die zich om hei ras minder bekommeren en tevreden zijn, als de dieren maar goed melk geven. De smokkelhandel in deze dieren wordt niet in het wilde uitgeoefend. De verkoopers of hun helpers over de grens staan in contact met de koopers of hun handlangers alhier. Het brandpunt van dezen smokkelhandel wordt gevormd door een strook heidegrond met turfgraverij, onmiddellijk langs de grens op Nederlandsch gebied-1 tusschen Belling- wolde en Bourtange. De strook ongeveer 3000 lang en 12000 M. breed, de z.g. „private grond", behoort in eigendom roe aan Duiï- schers, voornamelijk inwoners van het grens- dorpje Rhede. Aan de westzijde sluit zij san bij hei „Hebrecht", een ontgonnen terrein oostwaarts van Vlagtwedde, De schapen, in Oost-Friesland gekocht, worden per trein vervoerd naar een Duitsch station ten oosten vanNieweschans en vandaar langs den straatweg, die via Rhede naar Bourtange voert. Even vóór deze weg de grens bereikt, treft men een rij boerderijen aan, die alle een weg of laantje hebben, die naar de grenzen leidden Natuurlijk worden de schapen niet overdag, doch 's nachts ons land binnengeloodst. Onze wet eischt van der ambtenaar, dat hij moet constateeren, dat verboden „artikelen" de grens passeeren. Het is daarom te begrijpen, dat het in de om schreven omstandigheden tot de uitzonderin gen behoort, dat een bekeuring plaats heeft, in weerwil van de grootst mogelijke activiteit der ambtenaren, van wier ijver met lof wora gesproken. D:.t een schaaplgemakkelijker ovei de grens kan worden gebracht, dan een paard is een waarheid als een koe. Van officiéél c Zijde werd verzekerd, dat van 1 Januari vai. dit jaar af tot nu toe toe in de gemeente Bellingwolde 229 schapen zij in beslaggeno men. m verband met het feit, dat te Winscho ten en omstreken in den laatsten tijd her haaldelijk valsche guldens werden uitgege ven zijn thans vier personen in voorarrest ge nomen, een landbouwer en horlogemakei uit Blyham, twee uit Winschoten, vaak zwer vende, waren in het bijzonder belast met de uitgifte der valsche guldens. De 16-jarige leerling van de handelsschooJ te Zwolle F. R„ kreeg Woensdagmiddag een- brief van den directeur mee voor zijn vadei Hij heeft toen de ouderlijke woning in Zw<# lerkerspel verlaten en is nog niet terugge keerd. Vrijdagnamiddag is in het z.g- Lijzenven te Boxtel, een longen verdronken De 13- jarige zoon van den heer T. v. d Eerden was met zijn makkertjes aan het schaatsenrijden. Plotseling brak het nog zeer zwakke ijs Eer, drietal longens verdween in de diepte. Twee hunner wisten zich te redden, doch v d. E rdronk. Te Utrecht is de oudste inwoner aldaai de oud-onderofficier J. M. Timp, Zondag 102 jaar geworden De oude heer gevoelt zich nog frisch en gezond, zelfs flinker dan verleden jaar i"e Terborg (Geld.) heeft dezer dagen Zekere P zijn 24-iarige echtgenoote vooi veertig gulden overgedaan aan den 76-jari- gen scharenslijper B. te Genderingen Van dezen handel werd een koopacte in duplc opgemaakt Na een vijftal dagen keerde de vrouw echter weer tof haar man terug, waarin B. aanleiding vond zijn geld terug te ver langen. De politie wist de beiderzijds getee kende contracten in haar bezit te krijgen Aan de gevolgen overleden. Vrijdagmiddag omstreeks drie uui uer te Eindhoven het 5-jarig zoontje van der spoorwegwachter Molengraaf bij de nalte Woensel een wortel te eten. Plotseling rende een hond hem voorbij, ten gevolge waarvar het knaapje zoo schrikte, dat het een ge deelte van den wortel inslikte. Aanvankelij! had het knaapje daarvan geen last, doch na een uur klaagde hij zijn moeder over pijn in de ingewanden De pijn werd steeds erger Een onmiddellijk ontboden arts achtte het wenschelijk, dat het kind in het ziekenhuis werd opgenomen. Dadelijk operatief ingrij pen mocht niet meer baten. Het kind over leed eenigen tijd later. Vrijdagavond is te Boxei, een goederen trein ter hoogte van het seinhuis B., op eem- ge wagens geloopen, die op het emplace ment stonden. Een achttal wagens werd uit de rails geslingerd, waarvan een tweetal ge heel in elkinder gedrukt werd. De ma chine wera zeer ernstig beschadigd. De buf fers waren afgeknapt en de wielen geheel in elkaar gedrukt. De rails waren ontzet, zoo dat het treinverkeer over een dood spoo: geleid moest worden De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor De oorzaak van het ongeluk staat niet vast. Vermoedelijk is het te wijten aan den ver keerden wisselstand Ter aanbeveling van het een oi andere si garen-merk liep Zaterdag een „Turksche fa milie" met een handkar waarop een groot e imitatie-sigaar lag, door de Amsterdamsche straten. De „Turk", begeleid door een „Neger" en een „Turksche vrouw" droegen ter completeering van hun uniform, wapens. Daar tegen moest de politie op grond van het bepaalde in de Wapenwet, dat behelst, dat op den openbaren weg geen wapens, zon- det de daarvoor vereischte vergunning mo gen worden gedragen, bezwaar maken. Van daar, dat de politie de „Turksche familie" .nedenam naar het politiebureau, waar pro- ces-verbaal werd opgemaakt en de wapens in beslag werden genomen. Te Thorn heeft de publieke verkoop plaats gehad van den afgekeruden Stamboek hengst Indigence te St. Pieter. Deze hengst, eigendom der hengstenassociatie „Macht door Eendracht" werd zeven jaren geleden door de vereeniging gekocht voor 12.000. Thans bij verkoop heeft slechts één lief hebber zich aangemeld, die een bod waagde van,... 180. Zaterdagmorgen toen mevrouw van Ber- kum, St, Josefspiem te Zwolle, even een boodschap deed, kwam haar kindje van 1 '/2 laar in aanraking met de brandende kachel. Het kreeg ernstige brandwoneden en werd onmiddellijk naar het Sofia Ziekenhuis over gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Te Amerongen is een voor een woonwagen gespannen paard op hol geslagen, ten gevolge waarvan de bestuurder van den wagen viel, onder de wielen kwam en zoodanig ver wond werd, dat de dood onmiddellijk intrad. De man was vader van vijf kinderen. De firma A. Waals, manufacturen- en beddenmagazijn te Leiden, is tot de ont dekking gekomen, dat er uit haar magazijnen op verschillende tijdstippen tot een bedrag van 500 aan goederen zijn ontvreemd. De politie meent de daders in handen te hebben. De heer A. S„ van den Katendrechtschen Lagedijk, die zooals we gemeld hebben, in zijn woning aldaar bvervallen en gebonden was en door een broodbezorger pas drie kwartier later bevrijd kon worden, is over leden, hoofdzakelijk als gevolg van den schrik. Uit een nader door de politie ingesteld onderzoek is nog het volgende gebleken. De verslagene was 74 jaar. Hij heeft nog kunnen meedeelen, dat zijn aanrander een forsch gebouwde kerel van omstreeks 30 jaar ge weest is, die hem onmiddelijk na zijn binnen dringen bij de keel gegrepen heeft, en op den grond geworpen heeft. De oude man heeft toen zelf nog aange boden, de plaats aan te wijzen waar geld bewaard werd, als de indringer hem verder net rust wilde laten, en de aanrander is m zoover in dit aanbod getreden, dat hij zijn aanvankelijk geuit voornemen om S. ook nog een prop in den mond te duwen, heeft laten varen, en het bij het binden van handen en voeten met tamelijk versleten bindtouw dat hij meegebracht en achter gelaten heeft, beeft gelaten. Het was een publiek geheim in de buurt dat de gebroeders S de jongste broer was tijdens den overval naar de markt op den Goudschen singe, om .eemge inkoopen. 'e doen er warmpies in zaten en het vorige jaar ook nog een erfenis gekregen tiadden. De broeïfe hielden er de gewoonte op na, zil vergeld in groote kommen re bewaren, één voor de guldens en rijksdaalders, één voor de kwartjes en één voor de dubbeltjes. Na de aanwijzing door het slachtoffer van de kast, waarin deze kommen stonden heeft de inbreker ze op zijn gemak geledigd, zoodat het gestolen bedrag tn elk geval veel hooger is, dan de eerstgemelde 60. Hoeveel het precies was, kon de uitgeputte oude man bij zijn verhoor niet meer mee deelen en de andere broer was na zijn terugkomst zoo onder den indruk, dat hij hei zich ook met herinnert. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Naar „Het Volk' verneemt is de heer Schaper Jr., die wegens principieele dienst weigering tot b maanden gevangenisstrai was veroordeeld en reeds aan den Pomp- stationsweg te s-Gravenhage was ingeslo ten. Zaterdag .op handslag vrij gelaten. Hij wordt in de gelegenheid gesteld dooi burger plichten zijn militairen diensttijd te vervul len Weer open voor het verkeer. Zondag te 6 uur in den ochtend is de Dui vendrechtsche brug, die wegens een aanva ring defect was, weer opengesteld voor het verkeer. Op het Kamper-Eiland is een eend ge schoten, welke een ring droeg met het op schrift „J. A. Palmen, Helsmgfors Fin land 1521 d.'\ Op een mededeeling aan het Zoöogisch Laboratorium te Helsingfors. is bericht ontvangen van den amanuensis prof Palmèn is mist onlangs overleden - dat de bewuste eend m Finland als nestjong „geringd" was en dus meer dan 1500 K.M had afgelegd Wederom is een ernstig ongeluk in de mijnstreek gebeurd, ditmaal in de staatsmijn „Emma'' De 17-jarige C Hoekstra, afkostig uit Hoensbroek. geraakte tusschen twee ko lenwagentjes, waardoor hij ernstig aan het onderlijf gewond werd In bed enkelijken toe stand is hij naar het ziekenhuis getranspor teerd, waar hij dadelijk werd geopereerd Een man gedood en een zwaar gewond. Zaterdagavond even voor het middernach telijk uur heeft zich op den hoek van de Hommelstraat en het Velperplein te Arn hem een bloedig drama afgespeeld. Juist toen de Zaterdagavondmarkt in deze straat was geëindigd, zijn vier mannen in sen gevecht geraakt, dat een van hen met den dood moest bekoopen. De 52-jariga T H Daams, klompenmaker te Wageningen, wonende in de Heerenstraat te Arnhem, had met zijn neef, die eveneens in de Heerenstraat woont, omstreeks 8 uur s avonds de woning verlaten om een par bitje te gaan biljarten. In een café in de Walstraat ontmoetten zij de losse werklieden B S en van H. Tus schen den jongen Daams en S. bestond een •mde veete, die opnieuw schijnt te zijn op gehaald Later op den avond is het in de Hommel straat op den hoek van het Velperplein tot een uitbarsting gekomen Volgens verklarin gen van ooggetuigen zou Daams van H. een slag toe hebben gebracht. Diens vriend S., sprong toen toe en trok zijn zakmes. Hij bracht hiermede eerst den neef, den 32-ja- rigen Daams, een steek onder den arm toe en trof daarna den oom, die een diepe steekwond ter hoogte van de buik opliep. Luid kermend zonk dit slachtoffer neer, en eenige oogenblikken later overleed hij. Het lijk werd overgebracht naar het ge meente-ziekenhuis, waarheen ook de neef werd overgebracht ter verpleging. Zijn toe stand geeft geen reden tot groote ongerust heid. De man die op zoo tragische wijze aan zijn einde kwam is getrouwd en vader van zes kinderen, van welke de jongste nog slechts zes jaar is. Zijn neef is eveneens ge trouwd en vader van drie kinderen. S. en van TI. hebben, zich onmiddellijk bij de politie aangemeld om aangifte te doen van het gebeurde. Geen van allen verkeer den onder den invloed van sterken drank, al hadden zij ook een paar biertjes gepakt. S. beweert, dat hij uit noodweer gehan deld heeft. Hij liep een wonde boven op het hoofd op, die hem is toegebracht door Daams met een fitterstang. Hij verklaart uit zelfverdediging zijn mes getrokken en daarmede in het rond te hebben gezwaaid, zonder dat hij wist, wie of wat hij raakte. Zoowel S. als van LI. zijn in verzekerde bewaring gesteld, Het verkeer op de wegen nagenoeg stopgezet. Zaterdagavond is naar uit Deventer wordt gemeld, in het Oosten des lands zulk een geweldig dikke mist komen opzetten, dat het verkeer op de wegen zoo goed als ge heel is stopgezet. Verschillende auto's zijn onderweg blijven steken. Een automobilist, die er nog in geslaagd is van Rotterdam naar Deventer te komen, deelde mede, dat hij tusschen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in de sloot had zien liggen, ter wijl een andere auto tegen een boom was op gereden Hij had niet kunnen nagaan, of hierbij persoonlijke ongelukken waren ge beurd. Zaterdagavond is een autobus, die vanuit Deventer naar Apeldoorn vertrok, bij den oprit van den Twelloschen dijk van de hel ling gestort en omgeslagen, daar de chauf feur door den mist misleid, de verkeerde richting had genomen. De autobus zat vol menschen, die er wonder boven wonder met den schrik afkwamen, op een kleine verwonding na, door een der vrouwelijke passagiers opgeloopen. De reizigers konden1 voor het grootste deel nog hun bestemming per trein bereiken. Het Hoofd van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Heerlen, dr. J. A. Kranendonk-Duffels, deelt ter waarschu wing van moeders het volgende mede „Verleden week schouwde ik het lijkje van een zuigeling, ongeveer zeven maanden oud, Den avond te voren was de baby vol komen gezond te slapen gelegd en tot haar haar grooten schrik vond de moeder den vol genden morgen het kindje dood in de wieg. Wat was er gebeurd Het kindje was des avonds te slapen gelegd met zijn hoofd op een zacht, week, veeren kussens. Des nachts is het door een of andere oorzaak omgewen teld en met het (hoofdje in den kuil van het kussen gekomen. Het heeft zich daaruit niet kunnen vrijmaken en is wegens gebrek aan adem in deze houding gestikt. De verschijn selen van dezen verstikkingsdood waren dui delijk op het lijkie waarneembaar. De baby was altijd kerngezond geweest. Dit betreurenswaardige feit is voor mij aanleiding, moeders te waarschuwen tegen het gebruik van zachte, weeke hoofdkussens m wiegen en bedjes harer kinderen. Men ver- vange deze kussens, gevuld met zeegras of niet te zachte kapok. Naar uit Brussel wordt gemeld is het se dert verscheidene dagen, zoo ongemeen koud op de hooge plateaux van de Belgische Ar dennen, dat heele kudden everzjvijnen de bosschen verlaten om, tot in de onmiddel lijke omgeving der dorpen en gehuchten, hun voedsel te zoeken. Ook de vossen, die zich tot dusver nog schuil hielden, leggen thans een groote stoutmoedigheid aan den dag en hebben reeds menig kippenhok ge plunderd. In de provincie Luxemburg en nabij-Malmedy, in het Hcoge Veen, organi seert de bevolking klopjachten en heeft men verscheidene everzwijnen gedood en een aan tal vossen gevangen. ONVERWACHTE BOETE'S. Vrijdag werden, naar de „Tel." verneemt verschillende ingezetenen-neringdoenden te Alkmaar verrast met de mededeeling van den ontvanger der registratie, dat zij beboet zijn, wegens overtreding van de Zegelwet 1917, tot geldboeten van i 100 per overtreding. Deze overtreding bestaat hierin, dat zij h#t remboursbedrag, dat op een zending rust, van een beurtschipper, hebben terugontvan gen en dat in zijn boekje hebben afgeteekend, zonder daarbij een plakzegel te gebruiken. Zij meenden namelijk, dat zulks overbodig is. daar het beurtvaartadres vergezeld ts, of doorgaans vergezeld gaat van een gezegelde kwitantie en de neringdoenden dus van mee ning zijn, dat het niet de bedoeling van den wetgever kan zijn, dat over hetzelfde bedrag meerdere zegelkosten worden voldaan. Loopt toch een zending via een expediteur over ver schillende beurtveeren, dan zouden die zegel- kosten zoo hoog kunnen worden, dat vrijwel de geheele verdienste der transactie verloren gaat Voor de betrokkenen is deze maatregel na tuurlijk allesbehalve aangenaam en het zou zeker te wenschen zijn, wanneer men zich thans nog tot een waarschuwing wilde bepa len, daar allen zich van eenige overtreding niet bewust zijn. DE NAT. VLIEGTUIGINDUSTRIE De Nat. Vliegtuigindustrie meldt 4 Nov j.l. is het nieuwste type Koolhoven vieigtuig T.K. 31, jager-verkenner vervaar digd in de fabrieken der Nat. Vliegtuig In dustrie te 's-Gravenhage op het vliegveld Waalhaven ingevlogen. De machine voldeed in alle opzichten uitstekend. Dit toestel is het eerste van een serie bestemd voor de Finsche luchtvaart-afdeeling. Voortaan zul len wekelijks twee toestellen uit de fabriek worden overgebracht naar Waalhaven ten einde aldaar te worden ingevlogen. De motor is. een Bristol Jupiter van 400 P.K. Verder zijn al deze toestellen voorzien van de meest moderne bewapening en bom- meninstallatie, terwijl hef landings-gestel van het bekende Oleo-remmende type is, een patent van den heer Koolhoven. Wat een dienstb ode van haar „verloofde* ondervond. Mejuffrouw J. was dienstbode bij de familie Van B. op den Heemraadsingel te Rotterdam. Toen dé familie omstreeks Juli de stad uit ging, bleef het meisje alleen in huis. In die dagen maakte zij kennis met zekeren heer D„ die zij zoo nu en dan in de keuken ontving, waar zij hem op thee vergastte. D. liep soms alleen door het huis en het gebeurde wel dat hij telefoneer de. Op een Zaterdagavond is het meisje met D. uitgegaan. Hij droeg haar mantel en toen hij bemerkte dat de huissleutel los in den mantelzak, was, nam hij dezen er uit. Hij was bang, zoo zeide hij, den sleutel te zullen ver liezen. Beiden gingen naar een café qp de Korte Hoogstraat. Omstreeks half 11 gingen zij weer naar huis. In het café bemerkte het meisje dat een heer haar voortdurend opnam. Weer thuisgekomen bemerkte zij tot haar verwondering, dat ze den sleutel slechts een maal behoefde om te draaien, terwijl zij er toch van overtuigd was, dat zij zelf bij het weggaan den sleutel tweemaal had omgedraaid Binnen gekomen zag ze hoe in verschillende kamers de boel overhoop was gehaald. Zij is toen onmiddellijk de politie gaan waar schuwen. Vermist werd een zilveren vork, een gouden armbandhorloge en wat japonnen. Den Dinsdag na den bewusten Zaterdag is er ingebroken bij de Galeries Lafayette aan den Schiedamschen Singel, waar 7 mantels, 11 japonnen en wat geld werd gestolen. Bij het politieonderzoek viel ook hier die verdenking op D., een 26-jarigen bakker, evenals op den 31-jarigen koopman W. J. B„ en den 23-jarigen kellner A. F., recidivist, alle drie gedetineerd in het Huis van Bewaring al- uier. Donderdag moest het drietal zich voor de rechtbank verantwoorden. Zij ontkenden. De officier van Justitie, mr. C. F. J. Gom- oault, vroeg ter zake van heling tegen B. drie jaar gevangenisstraf, wegens eenzelfde feit tegen D. een jaar gevangenisstraf, terwijl spr. vrijspraak vroeg voor beklaagde F. op grond dat het wettig en overtuigend bewijs niet was geleverd. Uitspraken 26 November a.s. De directie van de N.V. Gescher en Kern per's Tapijthandel en Complete Meubi'te ring te Amsterdam, constateerde tot haar verbazing dat in haar magazijn te Amster dam in de laatste twee jaren geen winst ge maakt werd, terwijl de omzet er toenam. Zij stelde een onderzoek in naar de oorzaak hiervan en kwam spoedig tot de ontstel lende ontdekking dat een gedeelte van haar personeel zich reeds twee jaar beijverde om haar om de meest geraffineerde manier te bestelen. 'Een expediteur en eenige verkoopers had den een complete rooversbende gevormd, welke, gebruik makend van het feit dat er in het Amsterdamsche magazijn ongeveer geen controle was, op de brutaalste wijze een gedeelte van de inventaris uit de zaak sleepte en aan opkoopers van de hand deed. Dag in dag uit vonden de diefstallen onge stoord plaats en de waarde van het gestolene liep langzamerhand in de duizenden. De artikelen, kleeden, tapijten, rollen lino leum, couppns stof, tot divans en complete bedstellen toe, werden door de verkoopers naar het expeditie-magazijn gebracht, van waar ze door de expediteurs naar de auto van de zaak getransporteerd weden. De chauffeur was ook in het complot en hij bracht dc goederen met den auto van de zaak naar de opkoopers. Behalve deze plunderingen „en gros", nam het ontrouwe personeel ook nu en dan wel eens een kleedje of een lap stof zelf mee. Vrijdag hadden de leden van de bende en ook de opkoopers zich te verantwoorden voor de Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Eerst stond terecht een der verkoopers, die een divan met bijbehoorend kleed en een looper aan de eigenareesse van de Empire-bar in de Nes in aibetaling had gegeven. Een coupon grijze en een coupon zwarte stof had hij meegenomen om een vriendin cadeau te doen. Bekl. bekende. Toen hij in dienst kwam, werd er al fraude gepleegd en had hij de directie willen waarschuwen, maar bij nader inzien had hij het beter gevonden zich maar bij de bende aan te sluiten. Het Ó.M., waargenomen door mr. Mas- sink, vond dat het personeel haar directie volledig „uitgebeend" treeft. Hier is niet sprake van menschen, die bezweken zijn voor de verleiding, maar van geraffineerde, doorloopende diefstallen. Spr. meende dan ook een gevoelige straf te moeten vragen en eischte een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. De verdediger, mr. Schokking, wees op de slechte controle in de zaak en pleitte clementie. De volgende beklaagde was de hoofdman van de bende, die ook volkomen bekende. Tegen hem eischte de officier één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Ook zijn verdediger, mr. Van Rij, pleitte clementie. Hierna had zich weer een verkooper te verantwoorden, die *de verhoogde inkomsten door de rooverijen benutte om in het huwe lijksbootje te stappen. Hij hoorde acht maan den tegen zich eischen. De verdediger, mr. de Vrieze, drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. De eigenaresse van de „Empire" stond terecht, wegens heling Zij gaf toe de divan, het kleed en de looper gekocht te hebben en hef geld gebruikt te hebben voor de afrekening van een schuld, welke de ver kooper bij haar had. Zij wist echter niet dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Toch eischte de officier tegen haar we gens heling drie maanden gevangenisstraf. Haar raadsman, mr. Zeldenrust, pleitfe vrijspraak. Nog een opkooper had zich vervolgens te verantwoorden. Hij had groote voorra den goederen opgekocht en hoorde des wege één jaar gevangenisstraf tegen zich eischen Mr. Fr. Pauwels trad op als zijn ver dediger. Een verkooper en de chauffeur hadden zich hierna gezamenlijk te verantwoorden. Hef O. M eischte tegen ieder van hen negen maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Wesselius en Hei- dema pleitten clementie. Een loopknecht was ook bij de bende aangesloten en hij was de volgende, die terecht stond. De officier eischte zes maan den gevangenisstraf fegen hem. Mr. Velder was zijn verdediger. De laatste, die zich te verantwoorden hacj. was een opkooper, die goederen met groote partijen tegelijk had opgekocht. Herhaalde lijk bracht de auto van de zaak gestolen goederen bij hem thuis. Toch hield bekl. vol niet geweten te heb ben, dat hij gestolen goed had gekocht. Hij meende dat het goederen waren, die door den winkelier werden opgeruimd. Met een geweldige radheid van tong trachtte bekl. zijn onschuld aan te toonen en legde hij verklaringen af, die lijnrecht in strijd waren met de verklaringen, die hii bii den rechter-▼ommisseris had afgelegd, toea hii bekende. De president wees bekl. op zijn vroege re bekentenis, maar deze herinnerde zich daar niets meer van. Volgens bekl. hadden toen de zenuwen hem te pakken gehad. Het O M vond dat bekl.'s schuld duide lijk was en hij vroeg acht maanden gevang- genisstraf. Als verdediger trad op Mr. Fr. Pauwels. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op Vrijdag 4 December. ALKMAAR, 21 Nov. Eieren. (N. V. Eierveiling voor Holland's Noorderkwar tier.) Aanvoer 11.000 kipeieren, 56/60 kg f 14—14.20, 60/64 kg f 14—14.70, bruine f 15.50 per 100 stuks; aanvoer 1600 eend eieren, f 9.7010.40 per 100 stuks. ALKMAAR, 21. Vee. 27 paarden f 150— 375, 8 koeien f 350450, 37 nuchtere kal veren f 1430, 239 schapen f 4056, lam meren f 2838, 49 magere varkens f 32 48, 139 biggen f 1828, 7 bokken en geiten f 4—18. x Boter, per Y2 kg f 11.25. Eieren f 1115 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 21 Nov. Aardappelen Blauwe f 1.65, bonte f 1.75 per baal. Aangevoerd 60 balen. Uien. Groo te gele f 2.402.75, drielingen f 2»502.70 per baal. Aangevoerd 915 balen. Bloemkool: le f 7.20—17.20, 2e f 3.30—8.10, 3e f 1.70— 4.50 per 100 st. Aangevoerd 89.300 stuks. Kool Roode- f 1.10—2.50, gele- f 1.50—2.10, witte- f 1.401.50 per 100 kg. Aangevoerd: Roode- 74.000 1Ég; gele- 17.700 kg, witte- 7500 kg. Bieten groote f 8.9011.90, kleine f 44.60 per 1000 st. Aangevoerd: 12.900 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 21 No vember. Groenten. (Weekbericht Langen- dijker Groentenhandei.) Ten gevolge van het vriezende weer de laatste dagen, is de bloemkoolaanvoer vrij sterk verminderd. De prijzen zijn dan ook flink opgeloopen. Mede oorzaak hiervan is le de verlaging van de Duitsche toltarieven tot 5 Mark en 2e de zeer verbeterde sorteering van dit pro duct. De le qualitei^ heeft opgebracht.25 gulden per 100 stuks, terwijl de 2e qualiteit verkocht werd voor f 1015, derde en vierde soort van f 15. Aangevoerd werd deze week. 54.000 stuks. Roode kool werd iets vlugger verkocht. Aanvoer weinig. Het meeste van dit artikel wordt in de schuren geborgen. Prijzen f 1.20 4.50. Aanvoer 45 wagons. Gele kool wordt nogal verladen voor 't binnenland. Verminderde aanvoer van bloem kool heeft grootere vraag naar de gele kool ten gevolge. De prijzen zijn f 14.70 per 100 kg„ terwijl de aanvoer was 26 waggons. De wittekool (vroege) is van weinig be- teekenis meer. Werd gehoopt, dat de laat ste aanvoeren nog iets duurder verkocht zouden kunnen worden, dit blijkt tenslotte niet zoo te zijn op f 0.700.90 per 100 kg. blijven ze staan. Voor Deensche witten be stond iets meer kooplust. Prijs f 1.502.50. Totaal-aanvoer witte kool 19 waggons. Uien werden zeer slecht aangevoerd, ten gevolge van de drukte, veroorzaakt door het binnen halen der kool, die binnen moet vóór 't nog harder gaat vriezen. De prijzen zijn iets ge stegen tot f 6.40. Aanvoer 7 wagons. Voor peen wordt betaald f 3.504.50 per 100 kg., wat een goede prijs is. AMSTERDAM, 21 Nov. (Noteering Vei ling De Jong Koene.) Fruit. Druiven (Ali cante) f 86116, Soldat Laboureur f 34—46, Leghipons t 5260, Beurré Clairgeau i 54 72, Westl. Louwtjes f 2834, Boeren- groentjes f 2634, Winterbergamotten f 28 34, Goudreinetten extra f 3646, idem I f 2026, Bismarck f 1424, The Queen f 22 38, Lemoenappelen f 2430, Graven- steiners f 2634, Gold Permain f 1426, Landburger reinet f 1226, Oranje reinet f 1226, Peterselie-appelen f 1426, Ka- neelzuur f 1222, Schijvelingen f 1624, Tulpappelen 1 1826, Bloemee f 1420, dubb. Benders f 1416, Notarisappelen f 2032, Eva-zoet f 1216, Sterappelen f 2436, Lord Suffield f 1424, Clmpagne- zoet f 1216, Huismanzoet f 1214, Jasap- pelen f 1216, Canadareinetten f 1624, dubb. Bellefleur f 2026, Bellefleur f 12 18, Present van Engeland f 1834, Toma ten 1 f 3456, idem 2 f 1630, alles per 100 kg. Groenten. Kassnljboonen f 7092 per 100 kg., Bloemkool I f 1524, idem 2 f 7 12 per 100 stuks. Selderie f 3 6, Prei f 8 12, alles per 100 bos. Peen f 1316 per 100 bos. Andijvie f 1.603.20 per 100 struik. Spinazie f 0.6Q0.95 per mandje. Uien f 2.60 4.20 per baal van 25 kg. Aardappelen Zandeigenheimers f 5.7010, drielingen f 4.505.30 per 100 kg. Bloemen. Chrys. Pulling f 1728, Mont Blanc f 1722, Louis Germ f 2532, Sax Export f 1833, Miss Cavell f 2538, Am. Anjers f 915 per 100 sts. Rozen Hadley f 1630, Golden Ophelia f 817, Ophelia f 818, Sunburst f 510, Keizerin f 5.50 17, Columbia f 1017 per 100 stuks. Snij- groen f 3.507 per 100 rank. 'Margrieten f 0.140.27, Fransche anjers f 0.350.65 per dozijn. Pepers f 2.60—4.40, Eucalyptus f 23 per mandje. Veiling van 20 November. Spruiten le srt. 6.3012, id. 2e srt. 1.10—U.90, id. klein 1419, witloof le srt. 2232, id. 2e srt. 12—17, uien 5.80—7.40, kroten 5.20— 5.90, per 100 k.g.; andijvie 0.302.30, 'groene savoyekool 14.70, per 100 stuks, wortelen 9.8016.50, selderie 0.102, peterselie 0.603, prei 0.20—3.90, per 100 bos; boerekool 3937 ct„ andijvie 17— 37 ct., per kist;- eieren 15.3016.10, id. kleine 14, per 100 stuks. IJMUIDEN, 20 Nov. Heden waren aan den Rijksvischafslag 6 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt: Tarbot ƒ1.101, tongen 1.60—130 p. kg.griet ƒ4124, gr. schol 27—22, md. schol 2927, zet- schol 25, kl. schol 18—5.50, 12—6, scharren f 15—2 per 50 kg. roggen 13 per hoop vleet 0.80 per stuk pieterman en poon f13.507.50, gr. scholvisch 30 25.50, md. schelvisch ƒ2417.50, k. md. schelvisch 168, kl. schelvisch 10—4.60, ƒ4.203.60, kabeljauw 4236, gr. gullen ƒ14,12.50, kl. gullen 3.901.90, wijting ƒ42.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 20 Nov. Van de treilvissche- rij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreiiers IJ.M. 124 (Derika XI) met 2437 IJM. 482 (Schiedijk) met 1909 IJM. 45 (Perseus) met ƒ1901; IJM. 491 (Timor) met ƒ2195 IJM. 151 (Hüda) met f 1506 aan besomming. IJMUIDEN, 20 Nov. Heden kwam hier in de haven de Britsche ÏJslandtreiler G. Y. 228, welke voor de aangevoerde lading versche visch 2835 besomde. IJMUIDEN, 21 Nov. Van de treilvis- schérij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreiiers IJM. 133, (Catharina Duyvis) met f 1885 IJM. 189 (Mary) met f 2848 IJM. 135 (M.R. Ommering) met f 2044 IJ.M. 44 (lej,aden) met f 3862 IJ.M 20 (Olga) met f 2199 IJ.M. 153 (Juliana) met f 1820'; IJ.M. 1 (Swift) met f2068 IJ.M. 67 (Union) met f 2656 IJ.M. 42 (Flamingo) met f 1777 IJ.M. 28 (Walrus) met f 2433 IJ.M. 193 (De Hoop) met f1113 en K.W. 14 (Urania met f 2375 aan besomming. IJMUIDEN, 21 Nov. Heden kwamen van de haringvisscherij hier binnen de Britsche drifters L T 53 (Cirl Kathleen) met 296 manden Y H 876 (Ocean Crest) met 263 manden en YH. 69 (E. Rose) met 96 manden versche haring alsmede 106 kantjes steurha ring. Geveild werden de ladingen van vier Britsche stoomdrifters, welke tezamen f 8098 besomden. IJMUIDEN, 21 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 stoomtreiiers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.30—0.85, longen f 1.701.35 per kg. griet f 3837, gr. schol f 2723, mnd. schol f 26—25, zetscho f 2924, kl. schol f 8—4.40. f 2616, schar ren f 169 per 50 kg roggen f 2111 per hoop vleet f31.90 per stuk makreel f 21{ pieterman en poon f 12.504.60, gr. schel visch f 3428, md. schelvisch f 2520, k. md. schelvisch f 12.507.50, kl. schelvisch f 5—3.30, f 7.50—5.20 per 50 kg kabel jauw f 5437 per 125 kg gr. gullen f 16% 14.50, kl. gullen f 3.601.40, wijting f 4.40 1.70, versche hating f 9 per 50 kg. MONNIKENDAM. De uitkomsten van de Zuiderzee visscherij waren in de afgeloopen week schraal tot matig. De haringvangst is zeer klein. De spannen kuilers te Volendam, (thans ongeveer 40 spannen) kosten per dag per span slechts 2550 stuks haring. De totale aanvoer per week is slechts enkele tallen. De noteering stond op 1826 pei tal. Hieruit blijkt, dat de Zuiderzeeharing voor de rookerijen van weinig beteekenis is. De sprotaanvoer is belangrijker, doch.dii es een artikel waaraan weinig verdiend wordl n de arbeidsloonen spoedig te hoog zijn Van Noordzeevisschersplaatsen zijn vrij be langrijke zendingen aangevoerd. Ook betrok ken de vischrookers alhier van Volendam Zuiderzeesprot. De aanvoer der spannen be droeg 710 mandeni Men besteedde 75 ct f3 gemiddeld 1.25 per mand. Het aal- en palingrookersbedrijf is nu van geringen omvang meer. De botters te Volendam brach ten elk slechts enkele ponden aan, waarvoor men 60 ct. gemiddeld per pond betaalde. Aan den vischafslag beperkte de aanvoer zich tot slechts enkele partijtjes. De noteering stond op 45 a 57 ct. per pond. In de rookerije was veel bedrijvigheid wat betreft het rooken van Noordzeeharing. Op de verschillende mark ten, vooral te Amsterdam besomde men voor bokking lage prijzen, zoodat de verdiensten schraal zijn. De bot-aanvoer was in de afge loopen week niet groot. Men besteedde 2532 ct. per pond. Het Comité dat zich onder voorzitterschap van Dr. van Romunde gevormd heeft, om ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden een fonsd te vormen tot instandhouding van m. g. Bureau, verzoekt ons opname van het volgende Het is ons gebleken dat vele personen een gift voor het fonds tot instandhouding van het Centraal Bureau der K.S.A. hebben afgezonderd en dezb gaarne per giro aan den secretaris-penningmeester Mr. E. Bolsius, Rijnsburgerweg 165 Leiden zouden over maken, indien hen het giro-nummer van den secretaris-penningmeester bekend was. Wij meenen derhalve aan veler verlangen te voldoen, door mede te deelen, dat het giro-nummer van den secretaris-penning- rfieester Mr. E. Bolsius is 110053. De afgezonderde bedragen kunnen dus nu ten spoedigste op deze girorekening wor den overgeschreven. DE VEENKOLONIALE BOERENBOND WEIGERT GEGEVENS. Het Dagel. Bestuur van den Veenkolonia- len Boerenbond te Veendam, heeft in zijn laatste vergadering besloten geen maatrege len te treffen voor het verzamelen van ge gevens, betreffende de uitkomsten van het landbouwbedrijf in het ressort van den bond. STRENGER TOEZICHT VOORGE STELD. Uit Londen wordt geseind dat in het rap port van de graafschapscommissie voor be smettelijke veeziekten in Essex de oorzaak der jongste gevallen van mond- en klauwzeer wordt toegeschreven aan besmet verpakkingsmateriaal van uit Nederland ingevoerde bloembollen. De commissie heeft Vrijdag besloten, er bij de regeering op aan te dringen, een stren ger toezicht uit te oefenen op den Holland- schen bollen-invoer. Zonder eenig verband tusechen beide fei ten te willen leggen, herinnert de „Tel." er aan, dat op de vergadering der Chamber- of Commerce, gehouden eind October, ter spra ke is gekomen de aankomst van een groote zending Narcissen-bollen, besmet met fu- sarium, waarom op een onderzoek werd aan gedrongen. Dit bericht, dat in de Engelsche vakpers verbreid werd, zou tot ongerustheid bij de Engelschen en tot schade van de Ned. kweekersbelangen in Amerika hebben kun nen leiden, wanneer niet de aandacht werd ge vestigd op het onjuiste, dat fusarium een ziek te is, die gevaar voor andere cultures zou op leveren. Prof. van Slogteren heeft nu, volgens het A. W. B. C. in het jongste nummer van den „Horticultural Advertiser" een uitvoerige verklaring gepubliceerd, die de redactie van het Engelsche blad aanleiding geeft te verkla ren, dat daardoor een geheel nieuw licht op de zaak wordt geworpen, dat de actie van den heer Seymour Cobley en zijn vrienden tot voorbarig stempelt. Overleg met de Holland- sclie belanghebbenden zou ongetwijfeld de publicatie van deze aangelegenheid hebben voorkomen. Moge ook de thans gemelde beschuldi ging, als zou het pakmateriaal onzer Ned. bollen mond- en klauwzeersmetstof bevat ten, op even stellige wijze weerlegd kunnen worden Amerika getuige de hearing op a.s. Maandag te Washington en de beper kende maatregelen voor onzen bollen-invoer uit wees voor plantenziekten, zooals het heet geeft reeds de handen vol, zoodat het waar lijk niet te hopen is, dat ook Engeland den- zelfden weg gaat inslaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9