Het ontslag aan de Amsterd. Ballast-Maa schappij Anti-Papisme" Dinsdag 24 November 1925 49ste Jaargang No. 16107 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 25 November Het ongeluk bij de Hoogovens. W. J. van Beugen Bik. De Ijsbaan aan de Kleverlaan onder water. Sint Nicolaastijd. De werkloosheid in Haarlem. Oost en Wet. Nieuwe Autobus. I ndentitieitskaar ten. Begrafenis F. H. Meyer. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. GEMEENTEZAKEN. Aanvullingsagenda gemeenteraad. Kamer van Koophandel. Kennemer Lyceum. Moeders. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem, Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht 4 Statuten. Advertenties 33 cents pa regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. De abonnementsprijs bedraagt Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No. 5970. Het zou kunnen zijn, dat er onder onze lezers waren, die de besprekingen over de regeeringscrisis een beetje vervelend begin nen te vinden. Maar het is niet onze schuld, dat de crisis zelf nog niet in het eerste stadium van oplossing is gekomen, 't Is ook verklaarbaar, dat de vele uitvoerige be schouwingen, welke wij aan deze ongewone botsing in onze Nederlandsche politiek wijdden, sommige pennen in beweging brengt. Zoo ontvingen wij een ingezonden stuk, dat ons aanleiding geeft om een onderdeel van onze besprekingen nog wat nader toe te lichten, omdat wij er, ten zeerste jhrijs op stellen, dat juist op dat punt geen misverstand blijft bestaan. Onze inzender dan schrijft: Geachte Redactie! Hoewel voor het overgroofe deel met Uwe politieke beschouwingen over de crisi; het eens zijnde, gevoelt ondergeteekende zich toch gedrongen omtrent de aanstaande oplossing1 een andere gedachte voor uw lezers te lanceeren, dan u meende ten beste te moeten geven. Ondergeteekende behoort bij diegenen, welke verheugd zijn over het feit, dat nu eens luid en duidelijk aan een deel der coalitie werd toegeroepen, dat het offers brengen van eene zijde „uit" moet zijn. Jaren achtereen konden en mochten de Roomsch Katholieken het offer aan de stembus bren gen ten gunste van de protestante partij, in hoofdzaak de Christelijk Historische partij. Kamer-, Staten- en gemeenteraads leden van die zijde werden door ons ge stemd alsof het eigen candidaten waren, de uitkomsten bevestigden dit ten volle. In ambtelijke kringen en bij subsidieering bleven wij steeds ten achter bij onze coali- tiegenooten en zelfs is mijn persoonlijke ervaring, dat het zevenjarig tijdperk van het ministerie Ruys de andere groepen verhou dingsgewijze grootere voordeelen bracht dan onze partij. Het veel omstreden gezantschap bracht ook in de zeventiger jaren veel pennen in beweging. Men weet drommels goed, dat de Roomschen prijs stellen op een behoorlijke vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Wan neer evenwei de niet-katholieke ministers zeven jaar lang een gezantschap in stand houden, wanneer het uit een zakelijk en nationaal oogpunt te verantwoorden is, dan slaat ieders verstand stil, als men ver nemen moet, dat zonder dat er ook maar van eenige verandering sprake is, het ge zantschap uit een zakelijk en verantwoor delijk standpunt bekeken, in eens weg ge stemd moet worden. Stemt men tegen uit zuiver anti-papistische overwegingen, dan kan van samenwerken geen sprake zijn zon der zich zelf te blameeren en wordt aan dit anti-papisme het landsbelang opgeofferd. De andere partijen, behalve de anti-revo lutionairen, hebben ook de Roomschen voor langen tijd van zich vervreemd, om geen ander woord te gebruiken. De S. D. A. P. stemde tegen, omdat het gezantschap van zeer miniem belang werd geacht door die heeren. Wat een gezantschap voor ons land ten goede uitwerkt, weten wij als leeken niet, doch men gaat dan op de leiding af en deze verzekerde het bestaansrecht er van herhaaldelijk. De andere gezantschappen zeer veel kapitalistischer in den slechten zin van het woord, krijgen der socialisten- stem wel, doch wetend, dat zij de Room schen er ontzettend door griefden, stemden zij als één man toch mee in het koor der anti-papisten, zooals wij in veel zaken van hen gewoon zijn. De conclusie moet, naar mijn bescheiden meening, dan, ook voor ons zijn, „buiten de regeering te blijven op zijn minst, totdat het gezantschap hersteld kan worden, doch men stelle nog meerdere Roomsche eischen en houde voet bij stuk, alvorens weder tot samenwerking zich be reid te toonen." Ook plaatselijk trekke men voorhands ge scheiden op; ook daar valt menig anti papisme te ontdekken bij broeders van-den huize. P. Het ware voor ons heel wat dankbaarder en gemakkelijker geweest, om, "na de aan neming van de motie-Kersten eenige vlam mende artikelen tegen de anti-papisten te schrijven, dan ons zelf te beheerschen en anderen tot bezadigheid en gematigdheid aan te spoten. Het gaat den Roomschen journalist heel wat gemakkelijker af op te komen voor de eer en de waardigheid der Katholieke Kerk en Christus' Stedehouder, den Paus van Rome, het valt hem heel wat lichter den verblinden haat tegen de Room sche Kerk en het Pausdom, de domme en demagogische agitatie van ophitsende dominée's in hun onchristelijkheid en anti nationale afgrijselijkheid te geeselen en aan de kaak te stellen, dan tot eigen geloofs- genooten te zeggen: blijft kalm en bederft door uw voorbarige agitatie niet, wat in veertig jaren jpoeizaam is bereikt en wat met wat tact en voorzichtigheid ook in de naaste toekomst nog te bereiken valt. Het zal wel onnoodig zijn voorop te zet ten, dat, wanneer iemand het anti-papisme, zooals het bij de stemming over de motie- Kersten en daarna in vergaderingen van afdeelingen van den Ned. Protestantenbond tot uiting is gekomen, uit heel zijn hart ver foeit, wij geheel aan zijn zijde staan. Maar iets anders is het, of deze uitingen voor ons aanleiding moeten zijn, om ons op even krasse wijze te weer te stellen, de godsdien stige tegenstellingen in het openbare leven te verscherpen en vooral om ons, wat be treft de politieke verhoudingen in ons land, door motieven van wraak op het anti papisme, te laten leiden. En dan raeenen wij, dat de door ons .aangenomen houding nog altijd de juiste is, waarvoor wij nog enkele zakelijke argumenten willen •aanvoeren. Dat wij het best zullen doen de mannen Van de groep-Kersten, dus de fanatieke anti-papisten, links te laten liggen, dat zal ieder wel met ons eens zijn. Tegen-actie zou de godsdienstige hartstochten maar op- zweepen, waarmee wij in dit historische land van godsdiensttwisten niet anders dan in het einde een burgerkrijg kunnen ont ketenen. Het meeningsverschil gaat dan ook hoofdzakelijk over de houding der Roomsch- Katbolieken aan te nemen tegenover de christelijk-historischen. En hier is al naar men de feiten waardeert, inderdaad ver schil van meening mogelijk. Onze inzender en anderen misschien met hem, zeggen: na de stemming over de motie-Kersten in de Kamer moeten wij deze groep van'vroegere coalitie-genooten den rug tockeeren, totdat wij volledige voldoening hebben gekregen ten opzichte van het Pauselijk Gezantschap. Onze inzender adviseert zelfs verbreking der samenwerking in de gemeente-politiek. Nu willen wij nogmaals ten deze tot voor zichtigheid aansporen om zich door het onaangename conflict in de Tweede Kamer in den nacht van 10 op 11 November („den nacht van Kersten") niet van de wijs te laten brengen. Blijkens het verloop der zaak in de Kamer en al wat daarna is geschreven, is de bekende verklaring van mgr. Nolens voor alle partijen, ook voor de Christelijk- Historische, onverwacht gekomen. Hieraan 's het misschien toe te schrijven, dat door de Christelijk-Historischen geen andere uitweg is gevonden dan te stemmen vóór de motie-Kersten na een declaratie van hun leider, den heer Snoeck Henkemans. Want ons verwijt tegen de Christelijk-Historische fractie willen wij billijk blijven kan niet zijn, dat zij tegen den Gezantschapspost stemden. Zij deden dat vijf jaar lang en de opheffing van den post stond nu weer in hun verkiezingsprogram. Ons verwijt kan alleen dit zijn, dat zij, door vóór de motie-Kersten te i stemmen, den schijn van te heulen met de anti-papisten op zich laaddenï En het zou inderdaad ook tactischer zijn geweest, wanneer zij zich bij de stemming over de motie-Kersten onthouden hadden of zich krachtiger van de toelichting van die motie hadden losgemaakt. Wij moeten echter be denken, dat de heer Snoeck Henkemans daartoe wel een poging heeft gedaan. Over diens verklaring is wel veel gesproken en geschreven 't is echter niet kwaad ee eens letterlijk uit de Handelingen over te nemen. De spreker namens de Christelijk-Histo rische fractie zeide: Mijnheer de Voorzitter! Het was niet mijn bedoeling aan het debat over dit amende ment deel te nemen, maar wel, om met een eenvoudige verklaring, wanneer het oogen- blik van de stemming daar zou zijn, mede te deelen, op welke gronden wij onze stem over dit amendement in een bepaalde rich ting zouden uitbrengen. Ik geloof echter, dat het niet goed zou zijn, na het woord, dat door den heer Nolens is gesproken, wan neer ik niet ook met een enkel woord mijn meening daartegenover stelde. Ik mag er aan herinneren, dat ook van Christelijk-Historische zijde in het jaar 1915 is medegewerkt om een tijdelijk gezantschap naar het Vaticaan af te vaardigen, omdat wij meenden, dat op dat oogenblik over alle bezwaren, principieele overwegingen en persoonlijke gevoelens, die ons, Christelijk- Historischen, daarbij het hart in beweging brachten, moest worden heengestapt, om dat men meende, dat op het oogenblik de mogelijkheid bestond, dat het zenden van een tijdelijk gezantschap naar het Vaticaan zou medewerken tot het herstel van den vrede in Europa. Maar ik mag er ook aan herinneren, dat tn het jaar 1920, toen voorgesteld werd dat tijdelijk gezantschap te vervangen door :en blijvend gezantschap, de heer de Savormn Lohman op 22 December met de meest mogelijke klem tegen dat voornemen is op gekomen en dat de heer de Savornin Lohman een amendement heeft voorgesteld om niet over te gaan tot de instelling van het defini tief gezantschap, welk amendement door hem met de meeste kracht werd verdedigd. De heer de Savornin Lohman vatte toen hetgeen hij gesproken had in de volgende woorden samen: „Om te resumeeren, het komt ons voor, dat de wederinvoering van be doeld gezantschap niet in overeenstem ming is roet de beginselen, die ons land sinds vele jaren als juist en-rechtvaar dig heeft toegepast; dat zij bij een deel der bevolking als in strijd met onze historie en met haar diepste overtuiging, slechts verbittering en onrust kan te weeg brengen; dat zij voor onze Roomsch-Katholieke landgenooten ge heel overbodig is, en dat de voordeelen aan de wederinvoering verbonden, in dien die er zijn, in elk geval niet opwe gen tégen de bezwaren." Na deze samenvatting hebben wij onze stem gegeven aan het amendement, dat door den heer de Savornin Lohman was voorge steld, om het definitieve gezantschap niet te aanvaarden. Door den heer Nolens is gezegd, dat, nu bet gezantschap er eenmaal is, het voor een belangrijk deel der bevolking, voor de Roomsch-Katholieken die ook in het Kabi net vertegenwoordigd zijn, een zóó grie vende teleurstelling zou zijn, wanneer het amendement mocht worden aangenomen, waardoor het gezantschap niet zou worden gehandhaafd, dat het voor zijn fractie een zaak Van ernstige overweging zal zijn, of zij dan wel haar stem aan de begrooting van Buitenlandsche Zaken zal kunn ;n geven. Ik mag er op wijzen, dat, niettegenstaande het zeer grievende, dat er in gelegen was voor een ander deel der bevolking in het jaar 1920, toen besloten werd het tijdelijk gezantschap door een blijvend gezantschap te vervangen, wij toen niet er aan gedacht hebben daarin aanleiding te vinden onze stem aan de begroeting van Buitenlandsche Zaken te onthouden Mijnheer de Voorzitter! De zaak, Waar- over wij op het oogenblik spreken, gaat nog verder dan het belangrijke onderwerp, dat wij nu behandelen. Zij raakt, na de verkla ring, die de heer Nolens zooeven heeft af gelegd, ook in ernstige mate den gang van onze binnenlandsche politiek. Daarom stel ik er prijs op, in dit verband te zeggen, dat nog alt ij d, ook door ons, de sa menwerking, die er -op het oogenblik op politiek ge bied in Nederland bestaat, wordt beschouwd en aan vaard als de beste voor den gang van zaken voor detoe- komst van ons land en volk. Maar, al bestaat die overtuiging, dan mag zij ons niet weerhouden om te doen datgene, wat wij naar ons geweten meenen te moeten doen. Indien daa-uit gevolgen zouden voort vloeien, die voor ons land en volk nadeelig zouden zijn, dan rust de verantwoordelijk heid daarvoor niet op degenen, die op dit oogenblik gelijk reeds in 1920 zich tegen een blijvend gezantschap bij het Vati caan hebben verzet, maar dan rust die ver antwoordelijkheid in de eerste plaats op degenen, die dat gezantschap hebben door gezet, terwijl het hun bekend was, dat bij degenen, die met hen samenwerkten, en die sinds jaren die samenwerking hadden ge acht in het belang van Ons volk, tegen dit gezantschap onoverkomelijke bezwaren be stonden. Aldus de heer Snoeck Henkemans in den nacht van 10 November. Wij geven toe, dat er een meer bevredi gende verklaring denkbaar was; maar gezien het plotselinge in de situatie, door het ultimatum van mgr. Nolens ontstaan, kun nen wij ons begrijpen, dat de leider der Ch.-Hist. fractie den toestand niet geheel meester was. Toch heeft hij niet nagelaten de voortzetting der coalitie als de beste samenwerking, ook voor de toekomst, aan te prijzen. Men kan zeggen: het ware dan beter geweest, evenals de anti-revolutionairen, metterdaad die sympathie voor de coalitie te toonen; maar wie dat zegt vergeet, dat de Christ.-Historischen aan de uitspraak van hun leider, in 1920 gedaan, aan hun houding van de vijf laatste jaren, aan hun verkiezingsprogram vooral, vastzitten. En wat meer zegt, hij vergeet, dat ook de anti revolutionairen niet altijd gesproken en ge schreven hebbep als nu. Op 13'Februari 1888 schreef dr Kuyper in de Standaard, dat de roomsche landgenooten „nooit ofte nim mer" op medewerking of inschikkelijkheid in zake de missie te Rome moesten reke nen, omdat, nu de Paus geen wereldlijk souverein meer was, deze missie er een zou zijn bij den Paus als Paus, en dit kon niet geduld door den Koning als hoofd van een gemengde natie. En in November 1893 schreef dezelfde dr. Kuyper nog drie artikelen in de Standaard om te betoogen, dat de roomsche hiërarchie de pretentie heeft om in den Paus van Rome hef geestelijk gezag voor alle gedoopten uit te oefenen, waaraan hij deze conclusie ver bond: „Maar juist uit dien hoofde is het dan ook voor een iegelijk, die deze pretentie van Rome, krachtens zijne eigen belijdenis, verwerpt, ten eenenmale onmogelijk, mede te werken tot een officieele acte van onze overheid, waarin explicite of impücite de erkenning v'an deze pretentie zou liggen.... Wie dit van oris vergt, denkt eenvoudig niet na of is niet op de hoogte van de zaak, waarover hij een oordeel uit spreekt." Zoo heeft eens de groote leider der anti- revolutionnaire - partij geschreven en toch heeft de partij zooveel tucht en politiek inzicht getoond, wist de leiding haar vol gelingen zóó op te werken, dat de a.-r. Kamerfractie bijna geheel vóór den Vati- caanpost, als een landsbelang, stemt, zon der dat dit in de partij anti-papistische ge voelens wakker roept. Welnu, zóóver is de Christelijk-Historische partij nog niet Wij hebben Kuijper en zijn officieren den tijd gelaten om tot het juiste inzicht te ko men, wat een politiek bondgenootschap eischt en om het anti-papisme in eigen kring te onderdrukken. Waarom zullen wij datzelfde geduld niet nog eenigen tijd te genover de christelijk-historischen beoefe nen, waar wij toch mogen vertrouwen, dat in die kringen de behoefte aan een stevi ger politieke leiding ook reeds gevoeld wordt. Zij, die gelooven, haasten niet, is tot nog toe altijd de wapenspreuk geweest, waaronder de Ned. R. K. Staatspartij uit nemend geleefd heeft. Wij zien geen reden om het bord over te schilderen met de leus: nu moet de boel maar eens barsten! Sociëteit „St. Bavo". Lyceum-avond, 8 uur. Haarlemsche Inkoop Combinatie, 8 uur. Bestuursraad Volksbond, 8 uur. Willen is Kunnen, 8 uur. Vioolonder- wijs, 3 uur. Gemeentelijke Concertzaal. Loots Con cert, 8 uur. Bovenzaal De Kroon, Nederlandsche Na- fuurhistorische Vereeniging, 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem, half 2. Reddingsbrigade voor Drenkelingen (gas- verstikking, electriciteitsongevallen enz.) Tele'foon 10231. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Mnseum voor Kunstnijverheid Paviljoen Sluiting van de tentoonstelling van „Kunst in Industrie", geopend van 10—4 uur. Arbeidsbemiddelingsbnreao van Sint fran- ciscus Licidewerk Zoetestraat tl Eiken Donderdag »an 89V4 uur R.K. Arbeidsbureau voor 'mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Ielefoon 10049 Alle werkdagen vaD 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2654 en avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vróuwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur. des middags van 24 uur. en s avond» van 89 uur, behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch} R. K Leeszaal en uitleenbibliotbceb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve de» Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstr 1, Zon dag; en Woensdags van 8 10 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsebe meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivp Smedestraat 23 van 810 jui op Maaodag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracbl 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkwegl Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale, post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Het vermoeden, in ons bericht van de vorige week geuit, dat het onfslag, hetwelk aan het personeel der Amsterdamsche Bal last Mij. was aangezegd, weer zou worden ingetrokken, is bewaarheid. Men is gewoon aan den arbeid gebleven. Vanwege de Mij. werd ons medegedeeld, dat het onfslag is aangezegd in verband mef den opzeggingstermijn. Wanneer eertijds bij vorst niet kon ge werkt worden, kon het personeel, daf, zoo als men weet, groot in aantal is, zoo maar niet zonder meer aan den dijk gezet wor den, De opzeggingstermijn moest worden in achf genomen en men begrijpt dat zulks groote uitgaven beteekende. Thans is het personeel opgezegd, maar zoolang de weersgesteldheid het niet on mogelijk maakt, wordt er doorgewerkf. Door de opzegging van thans, kon dan, bij intrede der vorst, met een opzeggingster mijn van één dag volstaan worden. Naar wij vernemen, blijft de toestand van Van Leer, die bij een val aan het Hoogo- venbedrijf ernstig gewond werd, dezelfde. Zaterdag is hier te rstede in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer W. J. van Beugen Bik, een bekend arts in en buiten deze gemeente. De overledene werd vooral op hef gebied van tropische ziekten druk geraadpleegd, dank zij zijn veeljarig verblijf in Indië. O.m. was de heer Van Beugen Bik een ijverig bestuurslid van Volkszang. Hij was een vriendelijk geneesheer, die menig maal arme patiënten, met raad en daad bestond. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag fe 11 uur op de Algemeene Begraafplaats, Schoterweg. In verband met het overlijden' van den voorzitter gaat de Volkszang-avond a.s. niet door. Het besfuur van de ijsbaan aan de Kle verlaan is begonnen met het onder water laten zetten van de ijsbaan aan de Kle verlaan. Wij ontvingen van de N. V. Paanakker; Schoenhandcl, Groote Houtstraat 46, een paar aardige leerboekje* voor de jeugd welke de firma tot Sint Nicolaas aan eiken kooper careau doet. DE CIJFERS IETS ONGUNSTIGER DAN IN 1924. Nu het winterseizoen weer ingetreden is, de critieke tijd voor de toeneming der werk loosheid, hebben wij bij den heer Vader, di recteur van den dienst der Werkloosheids bestrijding, eens geïnformeerd, hoe het met de werkloosheid in Haarlem stond. De heer Vader verstrekte bereidwillig de gevraagde inlichtingen en verschafte ter vergelijking, cijfers betreffende de werk loosheid gedurende denzelfden tijd van het jaar (half November) in 1924 en 1923. Daar uit bleek, dat het totaal aantal werkloozen iets hooger is dan in 1924. Angstwekkend is het' verschil echter in geenen deele en het verschijnsel vindt zijn oorzaak in het groo- ter aantal werkloozen in de bouwvakken. Die meerdere werkloosheid in de bouwvak ken moet geweten worden aan het feit, dat de meeste groote bouwwerken ten einde loopen en nieuwe nog niet zijn aangevangen. Half November waren als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven 1040 man nen en 107 vrouwen. In 1924 waren deze cijfers resp. 1011 en 91 en in 1923 waren de cijfers resp. 1273 en 123. Men ziet hieruit, dat de cijfers van dit jaar die van het vo rige jaar niet zoo veel ontloopen. Daarbij diene men verder in het oog te houden, dat niet ,al degenen die bij de Arbeids beurs staan ingeschreven, werkloos zijn. Er worden daar geen werkloozen, doch werkzoekenden ingeschreven. Uit den aard der zaak zijn de meeste ingeschrevenen wel werkloos, doch ook staan ingeschreven men- schen, die van betrekking veranderen wil len en verder ouden van dagen en bijv. kleine z.g.n. handelaartjes, die wanneer er zich te eenigen tijd werk voor hen voordoet, als sneeuwruimen bijv., dit krijgen. Dit'aan tal van niet-werklooze ingeschrevenen be loopt toch altijd nog een goede honderd, zoo dat er op het oogenblik een goede 900 man nelijke werkloozen in Haarlem ingeschreven staan. Zijn de totaal-cijfers van 1925, vergeleken bij die van het vorige jaar dus iets ongun stiger, bij die van 1923 steken ze allergun stigst af en daarom willen we bij de cijfers van enkele vakken, welke we zullen vermel den, ook die van 1923 noemen, omdat ook de bijzondere vakken uitstekend illustree- ren de verbeteringen, welke sinds 1923 zijn getreden. Van die verbetering heeft vooral de me taalindustrie geprofiteerd. Op het oogenblik is daarin de toestand zelfs zoo aldus deelde de heer Vader mede, dat er gebrek is aan ge schoolde arbeiders. En dit geldt niet alleen voor Haarlem, doch voor geheel Neder land. Immers, als men werkkrachten voor een bepaalde industrie te, kort komt, gaan de aanvragen naar het Centraal Arbeidsbu reau in Den Haag en van daaruit gaan ze naar de verschillende Arbeidsbeurzen in Nederland. Zoo staan de Arbeidsbeurzen in het geheele land dus in verbinding met elkaar. Doch geschoolde arbeiders in de me taalindustrie zijn niet voldoende te krijgen. En dit heeft er bijv. te Leiden reeds toe geleid, dat daar cursussen zijn ingesteld, om metaalbewerkers (en verder schilders en timmerlieden) in hun vak te bekwamen. De gunstige toestand in de metaalindustrie wordt als volgt geïllustreerd: Waren er half November 1923 11 metaaldraaiers bij de arbeidsbeurs ingeschreven in denzelfden tijd van 1924 bedroeg het aantal 5 en in 1925 slechts 1. Voor de machinebankwerkers zijn deze cijfers resp. 24, 7 en 7; voor de ketelmakers 12, 2 en 1 en voor de grofbankwerkers 52, 22 en 11. Over de geheele linie valt hier dus merkbare vooruitgang te constateeren. Deze meerdere werkgelegenheid in de metaalindus trie spreekt ook uit het feit, dat in enkele jaren het aantal werknemers bij de werf „Conrad" van 300 tot 600 is gestegen. Ging het in dit bedrijf dus den goeden kant uit, het aantal werknemers onder de bouw vakarbeiders vertoont een stijgende lijn Half November 1923 waren er bij de arbeids beurs ingeschreven 120 timmerlieden, 100 schilders, 69 opperlieden, 93 grondwerkers en 25 metselaars; in 1924 waren deze cijfers resp. 85, 52, 53, 71 en 28. Een goede voor- uilgang,dus, welka thans weer gedeeltel'.jk te niet gegaan is, want op het oogenblik zijn er ingeschreven 104 timmerlieden, 63 schil ders, 77 opperlieden, 74 grondwerkers en 31 metselaars. Zooals we reeds zeiden, hebben deze cij fers echter niets verontrustends; de meeste toch vertoonen veel gunstiger beeld dan hwee jaar geleden. Wat het aantal ingeschreven sigarenmakers betreft, dit was in November 1923 14, het vorige jaar 76 en thans 16, zoodat we hierin dus weer tot de ouden toestand zijn terug gekeerd en het het schrikbarend aantal werk loozen in deze industrie verdwenen is. Bedroeg het aantal ingeschreven losse ar beiders in November 1923 303 en het vorige jaar 231, thans is het 263. Enkele weken geleden was het echter nog 230, doch de stijging heeft zich vertoond, toen er sneeuw- kaarten uitgereikt werden, waarbij zich ook laten inschrijven, zooals we hierboven reeds schetsen, zgn. handelaars en scharrelaars. Deze sneeuwkaarten komen echter succes- sieveliik weer terug. Uit Schoten, dat, wat werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling betreft, door Haarlem verzorgd wordt, zijn thans inge schreven 233 mannelijke en 32 vrouwelijke werkzoekenden. Donderdag 26 dezer zal voor deze vereeni ging in den Schouwburg Jansweg optreden de heer C. K. Elout,redacteur van het Alg. Handelsblad met een voordracht over zijn reis en verblijf in Ned. Indie. Door den heer Hartman is een nieuwe autobus in dienst gesteld op het traject Haarlem-IJmuiden. Het in ons nummer van gisteren geplaai- ste bericht over indentiteitskaarten, ston abusievelijk vermeld onder het hoofd invali- diteitskaarten. Gisterenmiddag had te Heemstede onder groote deelneming de begrafenis plaats van wijlen den heer F. H. Meyer, in leven me dedirecteur van de N. V. „Van Waverens Graanhandel". De overledene was ook be stuurslid van het departement Haarlem van de Mij. van Nijverheid en Handel en lid van de Kamer van Koophandel. Opgemerkt wer den o.m. Jbr. J. C. Mollerus, secretaris en de heer H. A. Marcus. 2e secretaris van de Kamer van Koophandel; verschillende leden van de K. v. K„ eenige bestuursleden van het departement Haarlem van de Mij van Nijverheid en Handel en verschillende za- kenmenschen. Het woord werd het eerst gevoerd door een der directeuren van de N.V. van Waveren's Graanhandel. De heer N Levenkamp, commissaris der N. V. voer de daarna het woord, namens de mede commissarissen en schetste den overledene als een hard werker. De vacature van direc teur blijft open. De heer J. W. Elfring, die den overle dene reeds 40 jaar kende, schetste hem als een man, die ieders belangpn behartigde als men er om vroeg. De heer J. Vis sprak als handelsvriend nog eenige woorden. In plaats van den heer E. H. Krelage. die verhinderd was, sprak de heer Ir. W. J. Burgersdijk. Spr. schetste de groote waarde voor de Kamer van Koophandel van den heer Meyer. Dc debatten, welke hij voerde, waren steeds vruchtbaar. Meer speciaal op het gebied van den buitenlandschen handel was de heer Meyer goed thuis. Ook als vriend van den overledene wilde de heer Burgersdijk spreken over de goede kanten van den overledehe, van zijn vriend schap en zijn hartelijken humor. „Ik dank je," eindigde spr., „voor alles wat je in je leven voor mij bent geweest." Namens de familie dankte een zwager van den overledene. Ondervoorzitterschap van den heer dr. J. Jongkind, oud-voorzitter, vergaderde gis teravond de afdeeling Haarlem van boven genoemde vereeniging. Bij de verkiezing van twee bestuursvaca- tures, door het overlijden van den heer K. F. v. Maas en door het bedanken van den heer J. Westendorp, werden de door het bestuur gestelde candidaten gekozen, n.l. mej. C. Westendorp en de heer Jhr. Mr. W. v. d. Goes van Naters, die gekozen werd tot voorzitter. Met algemeene stemmen werd de neer J. Westendorp tot eere-lid benoemd. Betreflende üe vervulling der vacature in de Oude Talen, aan het Gymnasium en aan het Lyceum, wordt de navolgende voordracht gedaan: 1 J. van Leeuwen, wonende te Bloe- mendaal. 2. W. van Oorde, wonende te Breda. In de op 25 dezer te houden raadsver gadering zal alsnog aan de orde worden êe- sttkl: Punt 20 d. Benoeming van een leer- aar in de Oude Talen aan het Gymnasium en aan het Lyceum. Punt 12 en punt 15 worden van deagen- da afgevoerd. Certificaten en Oorsprong voor Polen. De Kamer van Koophandel maakt be kend, dat op haar kantoor ter inzake liggen de gewijzigde bepalingbetreffende Cer tificaten van Oorsprong®, oor Polen. Men schrijft ons: In de serie Lyseumvoordradhten van bet Kennemer Lyceum te Bloemendaal, vindt a.s. Vrijdag te 8.15 in de aula, de 2e lezing plaats, n.l. van d enRector, Dr. A. de Vlet ter over Jobnn de Witt, zijn tragische strijd en einde (naar aanleiding van de 300-iarige herdenking van zijn geboortedag in 1625). Mej. Peeters verzoekt ons in deze rubriek den volgenden oproep te mogen plaatsen Hebben niet alle moeders hare kinderen vurig lief? Wie dit vraagt heeft het antwoord reeds gereed. Hij kent het moederhart hij heef! doorvoelt, die grootste, machtige liefde, dit God aan de vrouw geschonken heeft uit barmhartigheid voor al haar lijden. Moederliefde omsluit de onpeilbare diepte, den afgrond van liefde, waaruit de moede; put en blijft putten die wondere kracht tot daden van ongelooflijke zelfverloochening er heldenmoed voor haar kind. En tochmoeders, die niet zoude» aarzelen, geen oogenblik, om haar leven t« geven voor elk harer kinderen, zijn dikwijls onbewust, de oorzaak, dat zij hare lievelingen zien sterven Hoe vele, vooral kleine kindertjes sterven ei Ik zou niet durven zeggen, hoeveel percent in de eerste levensjaren Waarom Omdat de moeders bij het gebed, dat ze zeker altijd tot God opzenden, zelfs voor het kind, dat ze nog onder 't hart dragen, niet voegen de daad, die haar moet maken tot we tende vrouwen en moeders. Zij moeten we ten, hoe ze haar kinderen moeten behande len, hoe ze, vooral in de eerste jaren, met het teere lichaampje van haar kindje moeten omgaan. Dit weten komt niemand aanwaaien; het moet geleerd worden. Hoe menige moeder heeft zich hare schul dige onwetendheid verweten aan het ziekbed, ja, aan het doodsbed van haar kindje I Door uw schuld, moeders, mag geen enkel kind verloren gaan. Zij mogen door uw schuld niet sterven noch den geestelijken dood door de zonde, noch den lichamelijken dood door verzuim en onkunde De vrucht uws lichaams moet rijpen voor Gods oogst in de eeuwigheid door uw liefde en zorg, uw koestering' Arme, onwetende moeders, gij denkt dat ge 't weet dat ge er alles van weet Maar ik bid u, gaat eens een keer den cursus voor moeders bijwonen en vraagt daarna u zelf eens af met de hand op 't hart Wist ik dit allemaal Heb ik mijn kleine kindertjes tot nog toe zóó behandeld, dat God, die mij het kindje gaf, tevreden met mij kan zijn. Gij behoeft het antwoord maar alleen aan God en aan u zelf te geven moeders. Maar ik weet, na den Moedercursus zultj ge vreugde in uw hart voelen, omdat ge 't nu zooveel' beter weet, wat uw kind toekomt, omdat ge 't nuzoo duidelijk ziet, dat atv liefde alleen niet toereikend was, om uw kind voor veel pijn en ziekte te bewaren. Lieve moeders, de gelegenheid wordt u nu weer aangeboden, om te leeren wat ge zoo noodig hebt. Denkt aan uwe kinderen 1 Ik weet, het gij Roomsche moeders, gij wilt de nieuwe wereld, de wereld voor Christus, helpen opbouwen welnu zorgt dan, dat ge een gezond nageslacht geeft aan kerk en maatschappij, gezond naar ziel en lichaam laat uw lijden in en door het heilige moeder schap niet verloren gaan 1 Laat u onderwijzen. Om te beginnen worden de jonge moeders uit de St. Bavo parochie a.s. Donderdagavond te 8 uur in het patronaatsgebouw Leidsche- vaart verwacht, om daar te keren hoe zij 'haar kindertjes moeten behandelen. Laat nu laksheid of beterweten niemand te rughouden. Geloof me, niemand heeft er voordeel van dan de moeders en hare kinde ren. Er is plaats voor 40 vrouwen. Barometerstand, 764 achteruit, 9 uur Licht op. De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 4.23. Naar waarnemingen in den morgen van 24 November 1925. Hoogste Barometerstand 769.6 m. M. te Blacksod. Laagste Barometerstand 737.9 m. M. te Andaenes. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 November. Zwakke tot matigen noordelijke tot wes telijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. De lezing is bedoeld voor Ouders en Be* langstellenden; ook zonder dat en een in vitatie ontvangen heelt kan men zich voor) bijwoning aanmelden bij de administratie van het Lyceum, Prins Mauritslaan 2, Overveen. HET STADHUIS VAN SUIKER. In een fraaie natuurgetrouwe nabootsing, van respectabelen omvang, prijkt in deze St,\ Nicolaasdagen in de etalage van den banket-, bakkersfirma J. A. v. Zanten, Kleverpark weg 21 c. het Haarlemsche stadhuis in minia tuur. geheel van suiker vervaardigd door den) banketbakker zelve. Het werk is bijzonder geslaagd, zoodatj een aantrekkelijk geheel werd verkregen.; Niets ontbreekt er aan, zelfs niet de klok,' die het uur van 3 aanwijst. Het beeld voor den topgevel ontbrookt evenmin. Des avonds is het massale stuk inwendig) verlicht en lijkt het een sprookjespaleis. Geen wonder, dat het veel kijkers trekt, die deze banketbakkerskunst komen bewonde- De „Staatscourant'' bevat de statuten de Maatschappij tot Exploitatie van onroe rende goederen „Rezzago", alhier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1