m Mr, Marchant Kabinetsformateur. mm wmmmm. WËÊÊ Woensdag 25 November 1925 49ste Jaargang No. 16108 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Tijdverlies. BINNENLANDSCH NIEUWS. Opdracht tot het vormen van een Parlementair Kabinet. H, M. de Koningin heeft Dinsdag op het Loo mr. Marchant ontvangen en hem opdracht gegeven tot vor ming van een parlementair Kabinet. De heer Marchant verzocht de op dracht in beraad te mogen houden. Mr. MARCHANT ÏN ONDERHOUD MET Dr. NOLENS. Uit.den Haag wordt ons geseind: Mr. Marchant, aan wiert door H.M. de Koningin opdracht is gegèven tot het fonneeren van een parlementair Kabinet, heeft heden een onderhoud gehad met Mgr. Dr. Nolens, den lei der der R.-K- Kamerfractie^ De Tweede Kamervoorzitter bij H. M. de Koningin. Agenda 26 November itlÉi De M-jarige bloris Molenaar., de be kende omroeper van Zandvoort. viert zijn zestigjarig huwelijksfeest. Hij woont aan den Schulpweg te Zandvoort en is velen welbekend Het contract in het bollen- bedrijf opgezegd. PROVINCIALE STATEN VAN C NOORD-HOLLAND. WEDEROM WINKELDIEFSTALLEN. Het bezoek aan „Berg en Bosch". De heer Hieb^f'aaL oud-inspecteur van politie te Zandvoort- die morgen 35 jaar in gemeentedienst is. Hij is thans werkzaam op de gemeente secretarie. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantie-kolonies. R. P. F. Hulselmans. Ouderavond Montessori-schooL Postduiven-tentoonstelling. Sinter Maarten. J. 2. WEBER ZOON OPTlCïfeNS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht DAMMEN. Verlof Drankwet. Advert en uen 35 cents regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke re,gel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970 Toen tie regeeringscrisis bij ontslagname van het Kabinet-Colijn was ingetreden, was de algemeene opinie, dat een dusdanige ver warrende situatie in onze binnenlandsche politiek nog nooit was voorgekomen en dat een voor dè hand liggende oplossing niet te geven was. Men kan er wel vijf of zes geven, maar alle dragen de kiem van zekere mislukking in zich. Slechts twee uit komsten lijken aannemelijk: een zakenkabi net onder rechtsche signatuur of Kamer-ont binding met nieuwe verkiezingen Maar deze laatste oplossing zal wel niemand durven aanraden, omdat een zuivere uitspraak der kiezers niet gegeven kan worden. Men kan het Nederlandsche volk toch moeilijk laten stemmen vóór of tegen een Gezantschap bij het Vaticaan! Begrijpelijkerwijze gaat de gedachte bij een kabinetscrisis allereerst in de richting van de vorming van een parlementaire regeering. Dit is de meest aanbevelenswaardige oplos sing. En wie de crisis deed ontstaan, is in zulk een geval de verantwoordelijke man. Ds. Kersten was dus de aangewezene. Nie mand echter denkt daaraan natuurlijk. Ook gingen er stemmen op: dan moet mr. Mar- chant het maar doen; hij immers heeft op zettelijk door zijn verklaring, dat hij vóór de motie-Kersten stemde niet uit zakelijke overwegingen, maar enkel om de coalitie te breken, de crisis mede helpen veroorzaken. Wij hebben er gisteren al op gewezen, dat daaraan toch niet zooveel waarde moet wor den gehecht. Ds. Kersten wilde in den grond aiet anders dan anti-coalitie politiek voeren en de sociaal-democraten deden hetzelfde, il draaide de heer Vliegen er dan wat om heen. Waarom moet de bluf van mr. Mar- chant dan zooveel gewicht in de schaal leg gen? Wij kunnen het niet inzien. De crisis in het Kabinet is in wezen een conflict van de drie rechtsche partijen onderling. Het Ka binet viel, omdat vier Roomsche ministers Iegelijk uittraden. En deze gingen heen, om dat de houding van een der bevriende groe pen als een beleediging werd beschouwd. Wij kunnen toch moeilijk aannemen, dat bij den opzet der nieuwe rechtsche regeering in Juli j.l. aldus is geredeneerd: wanneer de christelijk-historischen tegen het gezant schap stemmen zal dit alleen »ls een beleedi ging voor de Katholieke partij beschouwd worden, wanneer de vrijzinnig-democraten en socialisten dit ook doen. Wanneer de rose' of roode partij echter de gezantschapspost helpt redden, gaat de coalitie gewoon door, alsof er niets gebeurd is! Dat zou toch een heel zonderling accoord zijn. Welnu, wan neer dit niet aannemelijk is, heeft de houding der vrijzinnig-democraten ook ten opzichte van de oplossing der crisis, welke e e n crisis in de coalitie is, weinig of niets te maken. Intusschen, wij geven toe, dat het gemak kelijker is de crisis te analyseeren dan te zeggen, hoe zij moet worden opgelost. Dat mr. Marchant de eerst aangewezene is om aan bod te komen, de adviseurs van de Kroon schijnen dit te meenen. En mr. Mar chant heeft nu de opdracht! Wat kan zij feitelijk beteekenen? Dit, dat men mr. Marchant, die jaar in jaar uit en in den laatsten tijd niet het minst, om een nieuwe groepeering riep, de gelegeilheid wil geven om te toonen, dat hij zijn slag te vroeg geslagen heeft. Maar door de verklaring van mgr. Nolens is deze demonstratie overbodig geworden. De socialisten zijn natuurlijk niet voor een kabinet-Marchant te vinden zon- der de Katholieken; met 31 man begint men geen regeering. En de Katholieken hebben bij monde van hun leider reeds op 10 No vember uitgesproken, dat zij niet meedoen. De heer Marchant zal dus aan de Koningin moeten gaan zeggen, dat hij niet slagen kan en de ultra-democraten zullen een geweldig geschreeuw aanheffen, dat de Katholieken geweigerd hebben mee te werken aan een regeering op democratischen grondslag, dat zij de democratie hebben verraden, en al dat fraai's meer! O.i. had bij de pogingen om een nieuwe regecring te vormen mr. Marchant even goed als ds. Kersten overgeslagen kunnen worden. Ook bij de Vlootwetcrisis kreeg mr. van Schaick geen opdracht tot Kabinets formatie; en terecht. Het stond te voren vast, dat hij niet slagen kon, evenals thans bij mr. Marchant. En dan lijkt het ons voor het politieke leven, voor de vorming der publieke opinie, die toch al te gemakkelijk geneigd is om in de politiek een spel te zien, beter alles ach terwege te laten, wat op een vertooning lij :t. Hoe de crisis zal worden opgelost en hoe lang zij zal duren weten wij niet. Het op treden van mr. Marchant lijkt ons in ieder geval tijdverlies, tenzij men aldus redeneert: Men moet in mr. Marcuant, den linkschen democraten het volle pond van hun parle mentaire rechten toebedeelen. Dan snijdt men hun alle critiek oj de Kroon af". En dan is de vraag nog.slechts: is het snoeren van den grooten mond des heeren Marchant dit offer van tijdverlies waard? H. M. de Koningin ontving Dinsdag in audiëntie den voorzitter der Tweede Kamer, Mr. Ruys de Beerenbrouck. Z.Exc. arri veerde om 5.11 en vertrok om 8.28 weder naar Den Haag. Sociëteit „St. Bavo". Geloof en Weten schap, kwart over 8 uur. [Willen is Kun nen, 8 uur. Bestuur Spoor, 8 uur. Viool-onderwijs, 8 uur. Cursus Espe ranto, 8 uur. Jongevrouwenhond, 8 u. Cursus Kerkzangers, 8 uur. Knipcursus Vrouwenbond, 8 uur. Knipcursus Casa- no, 8 uur. Stadsschouwburg. Verecnigri Tooneel Een huwelijk onder Lodewijk XV", 8 u. Schouwburg Jansweg. - Lichtbeelden- avond, Vetcenigir.g Oost en V est, 8 uur. Gen.. Concertgebouw. Lederica-icert H O V kwart ver.'» uur. Ce me teraad, ld. Uur vm. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt Bioscoop voorstelling, 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Sluiting van de, tentoonstelling van „Kunst in Industrie", geopend, van 104 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint bran- ciscns Liefdewerk Zoetesfrq,at ,11 - Eikei» Dondrrdae van 8 9W uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Societeii St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van 26% eD avonds van hall 8 half 9 uur R. K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 10— 12 uur. des middags van 24 uur. en t avond* van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bi weg 309 Overveen |dr C Bosch! mmym mWKmm ,'.v.v/.-.'-yAÏAVWVWWWC De Morgen zegt dit standpunt niet te begrijpen, omdat de chr.-bist vroeger toch ook hebben tegengestemd. Juist! Maar de R.-K. fractie had in Juli laten weten, dat niet meer te dulden; dat nu de maat vol was. Daardoor is de crisis ontstaan en niet door de houding der Vrijzinnig- Democraten R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en' vao 710 uur be halve des Maandagsochtends en jp Zon en Feestdagen Uitleenec vaa boeken van 2 tot 5 uur en vao 79 uui Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbsvereeniging Bloemhofstr l. Zon dags en Woensdags van 8 H) uur o.m gezellig -amen/ijn voor Holtandscbe meis jes die hiei geen tehuis hebben Tel 11671- R. K. Bevolkingsbnreau - Gebouw Sint Bivo* - Smedeslraat 23 van 810 jui op Maandag- Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereenlging Janastraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K Kraamverzorging van de Derde Ord« - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde, te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracnl 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg! Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverbandl Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen (gas- verstikking, electriciteilsongevallen enz.) Telefoon 3 0231. Door de besturpn van den R. Kath., Christ. ,en Modernen Landarbeidersbond is aan de drie werkgeversorganisaties in het bloera- bollenbedrijf bericht gezonden, dat zij eeni- ge wijzigingen voorstellen in de Collectieve Arbeidsovereenkomst, Het contract loopt opi 28 Februari 1926 af, doch voor eventueele wijzigingen moet drie maanden te voren aan de wederpartij bericht worden gezonden. HET WEGENPLAN. Gedep. Staten van Noordholland hebben geantwoord op het afdeelingsverslag der Provinciale Staten over de voordrachten betreffende overneming in beheer en on- derhoud van de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche Steden en die om trent het wegenbeheer. Aan hef lijvige Rapport ontleenen wij het volgende; Met voldoening vernamen Ged. Staten dat hune overtuiging dat de zorg voor primaire wegen voer doorgaand ver keer bij de Provincie' diende fe berusten, algemeene instemming heeft gevonden als ook hun oordeel dat voor de daarvoor te brengen offers niet mocht worden terugge schrikt Zij geven niet toe dat de voorbe reiding van het plan oppervlakkig en een zijdig zou zijn geweest. Belanghebbenden hebben ruimschoots gelegenheid gehad wen- schen kenbaar te maken. Een speciale com missie werd door de Staten zelf niet ge- wenscht. Een desbetreffende motie-Bosman werd door de Staten verworpen. Ook nu achten zij een dergelijke commissie niet noodig. Het woord primaire weg heeft door het spraakgebruik ingang gekregen en komt wellicht niet steeds overeen met hetgeen onder het begrip „hoofdweg" zou kunnen worden verstaan. Vandaar dat zij de voo'r- keu% gijven aan het woord .primaire weg". Ged. Staten wijzen er op, dat de in de stukken genoemde verhardingsbreedte van 4.5 a 5 meter als een minimum moet wor den beschouwd. Waar gewenscht, zooals in de Zaanstreek of in de omgeving van Hil versum, zai een grootere breedte worden toegepast Een algemeene verbreeding met 1 meter zou de kosten van bet plan met 1.500.000 doen stijgen. In het plan is een weg voor doorgaand verkeer tusschen den afsluitdijk van de Zuiderzee en Amsterdam ontworpen. De noodzakelijkheid om aan dezen weg zeer ruime afmetingen fe geven, wordt niet beaamd, omdat deze alleen zin zou hebben indien tusschen Friesland en Amsterdam "in afzienbaren tijd een file-ver keer zou zijn fe verwachten. Voor een ver gelijking met de wegen in Noord-Brabant. Limburg, België, Duitschland en Vereenig- de Staten van N. A., behoeven de in N.H. ontworpen wegen niet of weinig onder te doen:, zeggen Ged. Staten met een becijfe rende toelichting. Het type van wegprofiel dat gekozen zal worden, h;-ngt in hooge male af van plaatselijke omstandigheden. Het ligt in de bedoeling goede rijwielpaden te maken, waarvan het rijvlak tenminste even glad en effen is als de verharding van den rijweg. De leden der Staten welke het pleidooi voor den voetganger hebben gehouden, ver loren daarbij uit het oog. dat de wegen hier bedoeld buitenwegen zijn, waarop gelijk de ervaring leert, behalve bij ds bebouwde kommen, weinig voetgangersverkeer plaats heeft. Nabij bebouwde kommen en langs wegen, waarvan verwacht mag worden, dat zij ook druk als wandelwegen gebruikt zul len worden, zal met het voetgangersver keer nog bijzonder rekening worden gchqu- den. De termijn van 15 jaar, voor de uitvoe ring van het werk gesteld, is als maximum bedoeld. Ged. Staten ziin gaarne bereid de mogelijkheid van snellere uitvoering te overwegen. De financiën spelen een rol. Ook de bereidwilligheid van een streek om in de kosten bij te dragen is een factor, die op de volgorde van uitvoering invloed heeft. Een urgente uitvoering zal intusschen niet noodeloos worden vertraagd Het plan geeft de algemeene lijnen aan. De gedetailleerde omschrijving echter en de behardingswijze en breedte moeten aan Ged. Staten worden overgelaten. Daarom is overlegging van een jaarlijks nauwkeurig omlijnd plan bezwaarlijk. Ged. Staten moe ten een groöte mate van vrijheid bezitten. Allereerst <-'ordl gedacht aan den aanleg van den weg door de Zaanstreek en de overneming en verbetering van het z«ndpad tusschen Diemerbrug en Weesp en vandaar naar 's Graveland. De bedoeling is de we gen als regel straalsgewijze op een bepaald centrum fe laten aanloopen om dan als het ware in een ceintuurbaan te worden opge vangen, waardoor de betrokken gemeente op verscheidene punten toegankelijk wordt en doorgaand verkeer buiten de stad om kan worden geleid Een voorstel betreffende de tenuitvoer legging der aanhangige kanaalplannen, zal de Staten nog in deze naiaarszitting berei ken Aan den wensch dat de aanleg der wegen en die der kanalen van den aan vang af tegeliik en in onderling verband ter band dienen genomen te worden, kan dus. voor zooveel van Ged Staten afhangt, worden voldaan. De raming van hef wegen- olan is zon goed en nauwkeurig mngeliik geschied Voor de verharding is een èen- heidsoriis aantfenomen van r 5 per M2 Mochten d» kosten het i>"°raamde bedratf van f 22 millioen overtreffen, dan zullen Ged Staten te ziiner tiid nadere voorstel len moeten doen. omtrent de wijze, waarop het meer benoodigde gevonden zal moeten worden Naast »en fnnds voor aanleg der wegen achfen Ged Staten een fonds voo- nnderhourlsko».ten niet noodig. Terw'H Mülrens hef vermeHe co de Madz 8 en n Ap. voordracht, van jaiidrArten 4er vaartt»olanrfhet»Vipnden in de kosten "an a.anleiS en verhotering der hooPwciipn g-enszins wordt afgezien, ziin Ged. Staten thans van meening, dat billijkheidshalve voor het onderhoud van wegen, die immers niet geacht kunnen worden in het biizonder belang te zijn van eene bepaalde streek, geen bijzondere bijdragen moeten worden verlangd Secundaire wegen dienen echter in de eerste plaats streekbelangen en daarvoor is dus een bijdrage in de onder houdskosten uit de belanghebbende streek zeer goed te verantwoorden. Uit de Provinciale kas zal 250000 jaar lijks moeten worden besteed voor het on derhoud der wegen, maar daarnaast zal een som voor het onderhoud der wegen moeten worden opgebracht door de voormalige on derhoudsplichtigen. Een weg Helder—Van Ewijcksluis achten Ged. Staten voorbarig. Uitvoerig zetten Ged. Staten uiteen welke bezwaren er ziin den weg HoornEnkhui zen door de Streek niet in het primaire net op te nemen, maar zij de voorkeur geven aan het door hen gekozen traject. Even zoo blijven Ged. Staten groote bezwaren hebben om den weg van het Schouw over Monnikendam en Edam naar Oosthuizen in het primaire nel op tc nemen. De keuze blijft gevestigd op den weg, die de ge ringste kosten meebrengt. Voor twee pri maire wegen in deze streek is geen reden, meenen Ged. Staten. Ook de weg door B. en W, van Edam bedoeld, zal door de Pro vincie behoorlijk worden onderhouden en van een goede, aan het moderne verkeer beantwoordende, beharding worden voorzien zoodat het toeristenverkeer behoorlijk zal kunnen plaats vinden. Ged. Staten verwachten dat de Zaan- sche gemeente financieel zullen bijdragen in de op hun aandrang gekozen veel duurdere oplossing. Met hef oog op de door het Rijk ont worpen wegen, achten Ged. Staten opne men in het primaire net van Hen Korten Muidei weg tusschen Weesp en Muiden niet noodig. Uitvoerig zetten Ged. Staten uiteen waarom in het plan niet werd opgenomen een verbinding Amsterdam-IJmuiden zoowel ten noorden als ten zuiden van het Noord zeekanaal. Uitvoerig worden door Ged. Staten ook de overige wenschen omtrent den aanleg van meerdere wegen om Amsterdam be- sproken. Zij bevelen die wijzigingen niet aan en ontraden ze. Een weg Asterdam-Zuid naar het zuiden van Haarlem of naar Heemstede dwars door de Haarlemmermeer wordt eveneens ontra den als te duur en niet beter dan de nu ontworpen weg. Ged. Staten verzetten zich tegen de po gingen om belanghebbenden bij de Zesstc- denweg nog verder tegemoet tc komen cn hen zelfs van de matige bijdrage in dc on derhoudskosten, die nu nog van hen ver langd wordt, vrij te stellen: Tegen afkoop Her nieuwe lasten hebben Ged. Staten in beginsel geen bezwaar. Uitvoerig gaan Ged Staten op de te berde gebrachte bezwaren in. De Provinciale begrooting. Aan het antwoord van Ged. Staten op het afdeelingsverslag op de Provinciale begroo ting ontleenen wij het volgende: Zij verdedigen hun standpunt inzake de voordracht tot invoering van de 54-urige werkweek voor het Verplegend personeel; het Amsterdamsche meelbesluit; hun hou ding met betrekking tot de gemeentelijke vacantiebijslagen; hun houding inzake de behuizing van het gouvemementspersoncel Zij zien in den toestand der financiën geer» reden om tot belastingverlaging over tc gaan. De aanleg van wegen en kanhlen zai groote offers eis-chen. Het ligt in de bedoe ling van Ged. Staten, onafhankelijk van de bestrijding der werkloosheid, de uitvoering van het wegenplan zooveel mogelijk te be spoedigen. Met het denkbeeld om bij de daarvoor uit te -voeren werken, ook minder geschikte arbeidskrachten toe te laten en daarvoor een bijslag te geven kunnen zij zich evenwel niet vereenigen. Afwijzend staan Ged. Staten tegenover den drang naar rechtstreeksche overheids bemoeiing ten behoeve van de algemeene Ontwikkeling der provinciale bezetting met een provinciaal orkest als uitgangspunt. Zelfs een commissie van voorstudie voor dit punt, achen zij nie gewensch. Het overleg omtrent subsidieering van het buitengewoon onderwijs is nog niet afge- loopen. Bij het college is nog in onde~zoek de vraag of er voor de Provincie aanleiding is om helpend op te treden bij het instituut schoolartsen. Een voorstel tot oprichting van een wa- tersthap ten Zuiden van het Noord-Hol- landsch Kanaal kan spoedig worden te gemoet gezien. Er zijn echter moeilijkhe den omdat de Provinciale besturen van Zuid- Holland en Utrecht geen medewerking ver- Ie en en. Voorstellen. Ged. Staten stellen voor vaststelling van een bijzonder reglement van bestuur voor het waterschap de Brake, Poel en Wijmers en het Lichtewater; e en reglement voor den Polder der Vijf Vereenigden; een regle- 'mentswijziging voor den Baafjespolder en een ander voor den Romolenpolder; idem voor den Scharwouderpolder; een subsidie of bijdrage vooi de restauratie van den to-en te Medemblik van 5000.aan de Prov, Commissie tot Bev. der Pluimvee.okkerij in N.-H.van 5000,— aan de Prov. Rege lingscommissie voor de Paardenfokkerij in N.-H.; van 500.— aan het Amsterdamsch Genootschap tot bevordering der Koepok inenting bij minvermogenden te Amsterdam; afwijzend te beschikken op de aanvrage om subsidie van 500.aan de Kon. Ned. Branweervereeniging te Utrecht en op het adres van de Kerke'aad der Ger. Kerk te Bloemendaal om gelden ter tegemoetkoming in de kosten van den geestelijken arbeid vanwege die kerk verricht in het Prov. Zie kenhuis. Wederom is te Haarlem door de recherche een winkeldiefstal achterhaald en wel een van tamelijk grooten omvang. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van den 25-jarigen winkelbediende P. J. v. H., die uit den winkel van zijn patrones, de firma Heenk en Wefers Bettink aan de Groote Houtstraat alhier een groote hoe- veelh"S;d winkelgoederen ha'd ontvreemd. De ontvreemde voorwerpen bleken van zeer verscheiden aard te zijn, n.l. vorken, lepels, messen, strijkbouten, schaatsen, een wringer van een wasfhmachine, enz. De winkelbediende bekende ai deze goe deren in den laatsten tijd ontvreemd te hebben Dit gebeurde meestal in den namiddag tusschen 6 uur en half zeven, gedurende welken tijd hij kans zag de ontvreemde goe deren door den achteruitgang van het ma gazijn te doen verdwijnen. Een groote hoeveelheid der ontvreemde goederen kon in Haarlem en Amsterdam :n beslag genomen worden. De winkelbediende is in bewaring gesteld 1 terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Men schrijft ons: Zooals bekend hebben dit jaar excursies plaats gevonden naar het sanatorium „Berg en Bosch", te Ape'doorn, Da1: dit ingesla gen heeft is onnoodig .e vermelden, temec- daar hieraan ook deelnamen familieleden van patiënten, die aldus in de gelegenheid werden gesteld, voor een niet te hoog be drag, hun vader, moeder, kind. broer of zuster, kortom, hun bloedverwant te kun nen bezoeken. Dank zij den onvermoeiden ijver v^n de heeren Govers, Roest en Tim mermans, die de leiding op zich nemen, kan weder een gezeschap een bezoek brengen bij hun familieleden op „Berg en Bosch." Dat deze wijze van samenwerking toegejuicht wordt, is te begrijpen. Op a.s Zondag is de dag bepaald. Wil men nu een familielid bezoeken, dan kan men van de ze goedkoope gelegenheid gebru k maken. Men wendde zich dan tot den heer Go- vers, Barendsestraat 36rood, die met de meeste welwillendheid alle inlichtingen zal verstrekken. Voor de 10e maal zal op 18 December a.s. onder de voortreffelijke, opwekkende leiding van den heer W. Goeting, een gym- nastiekuitvoering worden gegeven door de jongens- en meisjes-leerlingen van de Rijkskweekschool v»or Onderwijzers en die van de aan deze inrichting verbonden Leerschool,, ten battf van de kas der Haarlemsche afdeeling van het „Centraal Genootschap voor Kinderberste'lings- en Vacantiekoloniesi" Zij. die zulk een uit voering wel eens hebben bijgewoond velen gaan, meenen wij, trouw elk jaar er heen! weten precies wat zij wederom te genieten zullen krijgen; gymnastiek vol gens verschil'ende systemen, in allerlei vormen, uitstekend en met aanstekelijke opgewektheid en geestdrift uitgevoerd, on der fascineerende leiding. Gegrond is daar om stellig de hoop van allen, voor wie de ze u.tvoering weer een gebeurtenis zal zijn. dat tal van Haar'emmers. en ook véél in woners van omliggende gemeen'en met be- 'angstelling de uitnood:ging tot bijwoning van dit gvmnastiekfeest zullen ontvangen welke hun b'nnenkort zal geworden en dat zij aan die uifnoodi^ing gehoor zul len geven; óf, moch'en zij dit om de eer. of andere reden niet kunnen; door het tfe, ven van een zij 't kleine geldelijke bijdrage van hun sympathie voor de uit- voer'ns- en voor haar doel zullen doen blij ken. Men bedenke. Hat het tevens een jubileum ge'dt! Een jubileum ook, in zeke ren zin. van den heer Goeting, die reeds zoovéél jongens en meisjes de opvoedende en levenslustwckkende macht van de gym nastiek heeft doen voelen en begrijpen. Na een kortstondig lijden is te 's-Graven- l;agc, naar de Res. bode meldt, in den leef tijd van 58 jaar overleden de heer R. P. F. riulselmans, oud-lid der Provinciale' Staten van Noord-Holland en van den gemeente raad van Wormerveer. Men schrijft ons; Door het hoofd der gemeentelijke Mon tessorischool aan de van Zompelstraat wa ren de moeders der jeugdige leerlinlbn bij eengeroepen. Aan deze oproep had men in groote getale gehoor gegeven. Op dezen avond werden de moeders een duidelijke uiteenzetting gegeven op welke wijze het Montessori-onderwijs gegeven wordt, het welk met verschillende voorbeelden werd verduidelijkt. Ook werden de vorderingen van de ver schillende leerlingen bezichtigd en werd betoogd, dat het noodzakelijk zoude zijn om vanwege de gemeente hel Montessori- onderwijs meer dan tol nu toe te steunen en hiervoor meerdere lokalen beschikbaar te stellen, opdat de leerlingen hun geheelen leerplichtigen le altijd het Montessori-on derwijs kunnen volgen. Ten slotte werd den moeders toegestaan dat er eiken morgen één van haar de lesu ren mag bijwonen De vereeniging „De Snelpost" houdt op Zaterdag 28 en Zondag 29 November haar 3e Onderlinge Tentoonstelling, in de Wiihcl minabron. achter het Brongebouw. Dit ge bouw leent zich goed voor een duiven-ten toonstelling, daar het geheel voorzien is var, $las en dus goed daglicht heeft Voor dc duiven van groot belang en ook voor de be zoekers om de duiven goed te zien Er zijn 130 duiven ingeschreven, en het is zeker de moeite waard om een bezoek aan deze tentoonstelling te gaan brengen. Er ir een prachtcollectie eere-prijzen uitgeloold voor de mooiste duiven en zelfs is een be ker beschikbaar gesteld voor de beste ionge vliegduif in de vliegklasse van 100 tot 30C K.M Er zijn geen kosten gespaard om de tentoonstelling goed te doen slagen. De commissie verwacht dan ook een druk be- „Wij komen ter eere van Sint Maarten" Een eigenaardig kinderfeest wordt in onze omgeving, voora! dieper Noord- Holiand in, in den avond van St. Matinus, op 11 November gevierd. Dagen en dagen te voren, wordt door de kinderen, grooten en kleien, rijken en armen over bijna niets anders gesproken dan over St. Maarten. Is de middag aangebroken en loopt het tegen den avond, dan ziet men op straat overal troepjes kinderen, jongens en meisjes met lampions, waarin een brandend kaarsje, in de hand, langs de huizen gaan en daarbij geëigende liedjes zingen. Anderen weer hebben een .uitgeholde biet. waarop een gezicht is uitgesneden. En zoo trekken de kle'ntjes in troepjes van twee of meer naar de huizen .der dorpe lingen om daar hun liedje te zingen: Sinter, Sinter Maarten: Kalveren dragen staarten. Koeien dragen horens. Kerken dragen torens. Torens dragen klokken. Meisjes dragen rokken, Jongens dragen broeken, Ouwe vrouwen scheuteldoeken. Sint Mariinus heilige bisschop, Roem van alle landen. Dat we met een lichtje loopen Is voor ons geen schande. Zoo trekt men het dorp door zingend, lachend en etend. Want de tocht brengt natuurlijk wat op voor de kleinen. Daar woont èen rijken man. Die goed wat geven kan! Dat hoort natuurlijk ook bij den zang :.n dat gebeurt dan ook meestal altijd. Hier zijn 't een handvol peternoten, daar muisjes; anderen geven weer 'n speculaasje, of 'n taai-mannetje. Appelen en koekjes worden ook niet versmaad, evenmin al* 'n paar centen. Toen het donker was liepen we het dorp door om de vroolijke troepjes te zien 't Was een»fantastisch gezicht al die zwe vende lichtjes over den grond te zien voortschuiven en daarbij het gezang van hen. die met den „Sintermaarten" liepen Wat deden ze hun best. die kleine k'eu- iers. Terwijl een de zak of tasch vasthield ging de grootste naar voren en het liedjt begon. 't Liedje is kwalijk gezongen of de deui gaat open en de kleine kinderhand was weldra geheel gevuld om spoedig in zak of tasch geledigd te worden. „Kom laten wij hier eens even luisteren, wat zingen die kinderen aardig," zeide een uit ons gezelschap. En waarlijk, 't was weer een ander liedje „We komen ter eere van Sinte Maarten' klonk het voor de deur, de rest der woor den ging voor ons verloren. Maar een aar dig wijsje was het zeker. 't Loopt tegen zeven uur en langzamer hand trekken allen na^r huis. En daar was het vreugde. Wat glommen die gezichten van blijdschap, wanneer ze bij vader en moeder thuis aangekomen, hun tasch op tafel uitstorten. Daar rolt dan werkelijk van al'es uit. dat een kinder mondje kan bekoren. Dan wordt er ge smuld. gelachen en gepraat van je wel- ste. Diuk als de kinderen dan zijn, dat is te begrijpen.' 't Slot van het kinderfestijn is, dat de kinderen dien avond een uurtje later dan anders te bed gingen. Barometerstand. 747 achteruit. 9 uur v.a Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 4.22. Naar waarnemingen in den morgen van 2! November 1925. Hoogste harometerstand 769.4 m. M. tc Seydisfjord. Laagste barometerstand: 741.5 m. M. te Blaavandshuk. Verwachting: van den avond van 25 tot den avond van 26 November 1925: Storm- achtige. later afnemende noordelijke tot westelijke wind; zwaarbewolkt met tijdelijk*, opklaringen. Aanvankelijk nog regen of ha gelbuien. Kouder. zoek. De zaal is op Zaterdag 28 November na 5 uur geopend tot 9 uur en van 's Zon dags van 9 tot 6 uur. Daarna zullen de prij zen worden uitgereikt. Alle eere-prijzen tullen ook op de tentoonstelling te bëzich- 'igen zijn Zij, die een kijkje zullen nemer zijn verzekerd, een pracht-collectie post duiven te zien, die afstanden hebben gevl» gen van 100 tot zelfs over de 1CO0 K. M. OM DEN ST. BAVO-BEKER. Naar wij verneVnen, speelt Sterk dooi Defening 1, Donderdag a.s. voor den St Bavo-beker tegen St. Bavo te Heemstede Deze wedstrijd was vorigen keer door S. I> 0. uitgesteld. Burgemeester en Wethouders van Haar lem bréngen, overeenkomstig art. 37 dei Drankwet, ter openbare kennis dat is inge komen een verzoeksohrift van F. J. C. Pigge, om verlof tot het verkoopen var alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel aan de Koningstraat no.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1