utTeï Binnenlandsch Nieuws. Alleen op de wereld. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 25 November 1925 Stopzetting van een mijn in het Ruhrgebied. Productie-beperking, massa ontslag. Een rede van den oud-rijkskanselier Dr. Wirth over de Cen- trumpolitiek. De strijd om de ziel van het katholieke Duitschland. De Locarno-lijn blijven volgen. Onder de Radio-berichten: De discussies in den Duitschen Rijksdag over Locrano. Met het, oog op den rouw in Engeland stelt de Britsche re geering voor het verdrag van Locarno door de gezanten der Mogendhe den te laten onderteekenen. Griekenland eischt 50 millioen drachmen schadeloosstelling van de Bulgaarsche regeering inzake het grensconflict. Intern, overeenkomsten. Tegen de pornografische lectuur. Toepassing der Dienst- weigeringswet. Wielingen-kwestie en Arbitrage. Nederlandsch fabrikaat. Het advies der overleg commissie. De poststempels en de vereeniging „Nederlandsch fabrikaat." De economische onderhande lingen tusschen Nederland en Duitschland. VERKEER EN POSTERIJEN Identiteitskaarten. UIT ONZE OOST. De moord te Garoet tot klaarheid. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. De Universiteit te Nijmegen. Het diamanten feest der Paters Redemptoristen in de Hoofdstad. KUNST EN KENNIS. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A. De ultro X-straal. ORDE EN ARBEID. De werktijd in het T extielbedrijf. Actie van arbeiders van papierfabrieken. FEUILLETON. De kabinetscrisis in Frankrijk. Briand kwam gisteren om kwart vóór twaalf op het Elysée aan om president Dou- mergue de resultaten zijner besprekingen mede te deelen, welke gisteren middag wer den voortgezet. De Senaat heeft met 173 tegen 103 stem men het wetsontwerp inzake het voorschot van 1% milliard aangenomen. Het lijkt nog zeer onzeker welken kant de oplossing der crisis zal uitgaan. De moeilijk heid is ditmaal zoo groot omdat er tegen strijdigheid bestaat tusschen, de politieke constellatie en de wijze, waarop het mini- sterie-Painlevé gevallen is. De verwerping van de consolidatie der schatkistbons, die daarvan de oorzaak was, beduidt tevens de verwerping van de socialistische theoriën op dit punt. Niettemin blijft in de Kamer het kartel den toon aangeven. De noodzakelijk heid om deze twee tegenstrijdigheden te ver zoenen stelt den aanstaanden kabinetsfor mateur voor een buitengewoon moeilijke taak. Een anti-militarist. Toen Zondag het s.s. „Haïti", waarop Zich 650 jonge recruten voor Marokko be vonden, aan de kade te Bordeaux lag ge meerd om een kleine herstelling te onder gaan, schreeuwde eensklaps een bejaarde man, die de soldaten in het oog kreeg „Wan neer de officieren jullie daarginds comman- deeren, gehoorzaamt dan niet, steekt jullie geweerkolven omhoog en verbroedert met de Riffijnen De man, een oud-marinier, die reeds een veroordeeling wegens anti-militaristische propaganda achter den rug heeft, werd ge arresteerd. De economische toestand in het Ruhrgebied. De Rheinische Stahlwerke leggen op 15 Dec. de njijn Zentrum stil, waardoor 500 ar beiders en geëmployeerden werkloos wor den. Tegelijkertijd beperkt zij de productie van de mijn Brassert met 350 ton per dag, hetgeen het ontslag van 300 man met zich brengt. Ten slotte wordt op»de mijn Aren- berg derzelfde maatschappij op 15 Dec. de producties met 700 ton per dag inge krompen. Pruisen en de Hohen- zollerns. Naar wij vernemen, zijn de onderhande lingen tusschen den Pruisischen staat en de vertegenwoordigers van het Huis Hohen- zollern overde schadeloosstelling van den ex-keizer zoo ver gevorderd, dat zij wel dezer dagen haar beslag zullen krijgen. Volgende week zal het Pruisische kabinet het desbetreffende compromisvoorstel be handelen. Een der bladen wist reeds te vermelden, dat de schadeloosstelling ca. 1 millioen M. zou bedragen. Van officieuze zijde wordt verklaard, dat dit bedrag als „fantastisch dient te worden beschouwd en onjjuist is, waar tegenover het „Berl. Tageblatt" meent, dat ook het werkelijke bedrag „fantastisch" is. Toelating van uitgesloten communistische rijksdag leden. In verband met het voorstel der commu nis ische rijksdagfractie tot wedertoelating der bij de discussie over het tariefvoorstel voor 20 zittingen uitgesloten communis tische afgevaardigden, verneemt een parle mentair berichtenbureau, dat de rijksdag fracties zijn overeengekomen, de regeling der werkzaamheden zoodanig te wijzigen dat de uitgesloten leden na drie maanden weer worden toegelaten, ook wanneer alsdan nog niet 20 zittingen zijn gehouden, waarop het besluit betrekking had. Deze overeenkomst der fracties is reeds gisteren Dinsdag, bij het begin der zitting tot besluit verklaard, zoodat ook de uitgesloten communisten aan het debat over Locarno kunnen deelnemen. Het oude en het nieuwe Duitschland. De oud-rijkskanselier Wirth heeft te Frankfort gesproken over den politieken toestand, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot de kiezers van het centrum en de hoop uitsprak, dat het centrum voortaan niet meer mee zou doen aan een zig-zag- politiek, maar een besliste en doelbewuste republikeinsche en democratische politieke lijn zou volgen. Scherpe critiek oefende hij op de D.- nationalen, terwijl hij erop wees, dat men nu in het centrum toch eindelijk moet gaan inzien, dat werkelijke rechts niet het mono polie heeft betreffende het dienen -van het vaderland. Thans staat de Duitscfie politiek voor een hoop scherven en wanneer dat zoo nog een tijdje voortduurt, dan weet men werkelijk niet meer, wat er van het romp kabinet overblijft. Hetgeen gebeurt is weer een staaltje van den zig-zag-koers, die ook reeds voor den oorlog gevolgd werd. Deze koers was de doodsweg van het Duitsche volk. Degenen, die thans de regeering in den steek laten, waren de doodgravers van het oude regime en het prestige van het Duitsche volk. Nu zijn ze opnieuw saboteurs van de politieke vrijheid van Duitschland. Het republikeinsche Duitschland mag thans nooit meer dien zig-zag-koers toelaten dat is de taak van het centrum. DeLocarno-lijn, aldus Wirth, moet niet alleen in de eerstkomende jaren, maar moet tientallen van jaren worden gevolgd en mag niet omgebogen worden. Sinds de rede van graaf Westarp op den D.-nationalen partijdag weet men, dat van die zijde het republi keinsche Duitschland de strijd is aangekon digd. Maar alles, wat ondernomen wordt tegen de republiek, beteekent geen gevaar, wanneer er in Duitschland maar republi keinen zijn en wanneer de republikeinen van alle schakeeringen zich maar vereenigen en weten samen te werken. De groote strijd om het bezit van de ziel van het katholieke Duitschland is begonnen. Ik waarschuw. Een ieder, die het streven der republikeinen niet daadwerkelijk steunt, helpt de reactie. Het praatje, dat de gods dienst in gevaar zou zijn, is dwaasheid. Het kostbaarste goed, dat wij behouden en be schermen moeten, is de handhaving van het rijk en de eenheid. Aldus trok Wirth de scherpe lijnen en nam hij, als exponent van het republikeinsch democratisch Duitschland den handschoen op, welken graaf Westarp als woordvoerder van het oude Duitschland in het strijdperk had geworpen. Het overlijden van ko ningin Alexandra. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche regeering van gevoelen is, dat het niet in overeenstemming zou zijn met den alge- meenen rouw over den dood van Koningin Alexandra, indien de officieele feestelijk heden, verband houdend met de ondertee- kening van de verdragen van Locarno op December te Londen, zouden plaats hebben op den verjaardag van de overledene. De regeering heeft het derhalve tot haar plicht gerekend den Koning dienovereen komstig te adviseeren. Deze heeft aan dit advies zijn goedkeuring gehecht en derhalve zullen het galadiner en de receptie door den Koning in het Buckingham Palace op 1 De cember de receptie en de lunch aangeboden door het Gemeentebestuur van de City van Londen, eveneens op 1 December en het feestmaal en de receptie van den Premier in het St. James Palace op 2 December niet plaats hebben. De verkiezingen in Tsjecho- Slowakije. De officieele uitslag der verkiezingen luidt als volgt Van de 300 mandaten verkrijgen de partijen der oude coalitie er 146, dpch met inbegrip van de partij der kleine indvs- trieelen zou de meerderheid 159 zijn. Het officieel resultaat in den Senaat is gekozen 74 leden der oude regeeringscoalitie en 6 van de partij der kleine industrieelen, d.i. een meerderheid van 80. Dè commu nisten verkregen 20 zetels. De behandeling der Indiërs Een deputatie van het Zuid-Afrikaansch Indische congres vertrok gisteren naar In- dië met het doel een conferentie te beleggen ter bespreking van, de behandeling der In diërs in Zuid-Afrika. Medina in handen ge vallen van de Wahabieten. Te Londen is bevestiging ontvangen van het bericht, dat Medina in handen gevallen is van de Wahabieten van Ibn Stoet. De aanval op de stad was half Augustus begonnen De toestand in Syrië. In den nacht van 22 op 23 Nov. en op 23 Nov. deden de Droezen zonder succe een hevigen aanval op Rachaja. Volgens de laatste berichten staat een algemeene actie voor de deur. De beschuldigingen tegen de Amerikaansche mili taire luchtvaart. Kolonel William Mitchell van den Ameri- kaanschen vliegdienst, die voor een krijgs raad terecht staat wegens zijn critiek op het beheer van den vliegdienst met name in verband- met de ramp van het luchtschip „Shenandoah" heeft gisteren te zijner ver dediging het woord gevoerd. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de Amerikaansche rgeeringsdepartementen schuldig stonden aan schier verraderlijke onachtzaamheid, omdat zij niet gezorgd hadden voor een voldoende luchtverdediging tegen een buitenlandsc'nen aanval. Hij verklaarde onder eede; dat het zijn meening was, dat een vandelijke vliegtuig op honcerd mijl van de .kust draadloos be stuurd bomrpen kon werpen binnen een gebied zoo groot als de stad New York, zonder ooit zijn doel te missen. Botsing tusschen studen ten en politie. Bij de viering van overwinningen op het voetbalveld te Evanstown (Illinois) zijn studenten van de Northwe te n University in botsing gekomen met de politie, cie traan- verwekkend gas bezigde om de studenten te verspreiden. Aan beide zijden werden verscheiden persoonen vewond. De boycott van Hongkong door Kanton. De Kamer van Koophandel ontving giste ren de bemiddelaars uit Kanton, die geko men waren tot bijlegging van den boycott van Hongkong door Kanton. De voorzitte. uitte bij het noenmaal het geloof,-dat het be zoek zou leidden tot een hervatting der vroe gere aangename handelsbetrekkingen. De Chineesche gedelegeerden antwoordden har telijk. De ongeregeldheden te Sjanghai. Uit Peking wordt gemeld, dat de Britsche Amerikaansche en Japansche rechters, be- noemd om een onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden te Sjanghai van drie maanden geleden hun rapport voltooid heb ben, dat door het diplomatieke korps zal worden besproken. Naar vernomen wordt, is er verschil van meening tusschen den Ame- rikaanschen vertegenwoordiger eenerzijds en den Britschen en den Japanschen ander zijds. Een telegram uit Genéve meldt, dat de Nederlandsche regeering van den waarnee- mend secretaris-generaal van den Volken bond ter registreering heeft doen toekomen een aantal internationale overeenkomsten, o.m. de toetreding van Nederland tot de con ventie betreffende het statuut van de zone van Tanger en het „vriendschapsverdrag" met Turkije. De Ned. R.-K. Vereeniging van Handels reizigers ,,St, Christoffel", adeeling Rotter dam, heelt aan den Burgemeester een adres verzonden, waarin zij opmerkt, dat sinds ge- ruimen tijd de stad Rotterdam overstroomd wordt door pornografische lectuur; dat deze lectuur niet alleen steelsgewijze verkocht wordt, maar vooral in die stadsgedeelten, waar het publiek zich het meest vertoont, als b.v.: bij het station Delftsche Poort, sta tion Hofplein en station Beurs, Coolsingel, Hoogsraat enz.; dat deze niet alleen ten verkoop worden aangeboden aan volwassenen, maar deze lec tuur eveneens te verkrijgen is voor kinderen; dat deze pornografische geschriften sinds geruimen tijd in de etalages van vele winkels voor het publiek zichtbaar worden uitge stald; redenen, waarom zij den Burgemeester be leefd verzoekt een verbod van verkoop en uitstalling van pornografische geschriften te willen uitvaardigen. Aan dit adres hebben 34 Katholieke Ver- eenigingen adhaesie betuigd. De Minister van Oorlog heeft een beves tigend antwoord gegeven op de volgende drie vragen van het lid der Eerste Kamer Slotemaker de Bruine: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de sententie van het Hoog Militair Gerechts hof d.d. 12 Jpli 1925, waarin een schrijven van het Departement van Oorlog wordt aan gehaald d.d. 27 Mei 1925, volgens hetwelk een dienstweigeraar, die zich op de Dienst- weigeringswet beroepen zou, van verre niet kan vermoeden, wanneer hij ongeveer even tueel bij een anderen tak van Staatsdienst zal worden tewerk gesteld? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat deze omstandigheden aan de toepassing der Dienst- weigeringswet zeer in den weg staat? 3. Zou de Minister bereid zijn te overwe gen, welke weg moet worden ingeslagen om tot wegneming van dit bezwaar te geraken en alzoo de wet meer effectief te maken? Verklaring van Minister Vandervelde. In de commissie van buitenlandsche aan gelegenheden in, den Belgisehen Senaat, bracht Minister Vandervelde Dinsdag ook 't Nederlandsch-Belgisch verdrag ter sprake. De Minister verklaarde, dat het arbitrage- verdrag, hetwelk Nederland met België zou den kunnen sluiten, geen betrekking zou heb ben op de kwesties, die reeds vóór het slui ten van de conventie hangende waren. Er is dus geen sprake van. zoo zeide hij, de Wielingen-kwestie aan arbitrage te on derwerpen De heer Vandervelde verklaarde nog, dat in den laatsten tijd besprekingen hadden plaats gevonden o. a. betreffende de uitbag gering van de Schelde-vaargeulen. De Minister verwachtte, dat nog wel eeni- gèn tijd zal verlocjpen, voordat het tractaat geratificeerd-zou worden, zulks in verband met de regeeringscrisis in Nederland en de noodzakelijkheid om elk misverstand weg te De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat deelt mede, dat zij samenwerking verkregen heeft met het Chr. Nat. Vakverbond in Ne derland, Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, R. K. Werkliedenverbond in Nederland, Algemeen Nederlandsch Vakverbond, Ver bond van Vakorganisaties van Hoofdarbei ders in Nederland, waarbij werd overeen gekomen, dat het bestuur der vereeniging Nederlandsch Fabrikaat door middel van artikelen in de verschillende vakbladen op te nemen, het beschikbaar stellen van lan taarnplaatjes en van films, het organiseerer, van lezingen, het voorbereiden van fabriek- bezoeken en het onderzoeken van klachten, betrekking hebbende op Nederlandsch fa brikaat, de aandacht van de leden dier or ganisaties en van de leden der vereenigin- gen bij die Bonden aangesloten, zal vestigen op het doel, dat de Vereeniging zich stelt. In verband met deze verkregen samen werking heeft het bestuur der Vereeniging zich nog gewend tot de besturen van de verschillende fabrikanten-organisaties hier te lande en o.a. gewezen op het feit, dat if gebleken, dat groote waarde eraan werdt gehecht, dat Nederlandsche artikelen ook werkelijk onder Nederlandsche benamingen worden verkocht. De besturen van de hier boven genoemde vakorganisaties waren van oordeel, dat het geen reden heeft, Neder landsche artikelen, welke in Nederland worden verkocht, onder vreemde benamin gen in den handel te brengen en bovendien heeft dit in den handel brengen van Neder landsche artikelen in Nederland onder vreemde benamingen voor hen, die slechts hun eigen taal spreken, het bezwaar, dat men bij het koopen van artikelen om deze aan te duiden zich van woorden moet bedienen, die men niet juist kan uitspreken en waar van men de beteekenis niet kent. Spanning bij het Personeel. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Com missie van overleg voor de Posterijen en Telegrafie, welke dezer dagen bijeenkwam, haar advies vastgesteld over de „glad te strijken plooien" in de salarieering van dat personeel. De voorstellen voor de voornaamste groe pen luiden als volgt: TECHNISCH PERSONEEL. per week: f 26.40—31.20 27.84—,, 32.64 29.76—,, 36.48 28.80—,, 40.32 Werkman 2e kl Werkman le kl Vakwerkman 2e kl Vakwerkman le kl Monteur en Instrumentma ker 2e kl Id id. le kl. Chef-Instrumentmaker en Chef-Monteur Opzichter Elcctrotechnisch ambtenaar Ingenieur 28.80—,, 40.32 per maand: 120—./" 192 per jaar: 1600—,, 2700 1800—,, 3200 18004000 2400—,, 5400 ADMINISTRATIEF PERSONEEL. Jaarloon' Besteller f 1300 1800 Kantoorknecht 15001850 Zaalwachter 15001850 Schrijver 110®1900 Hoofdbesteller 15002400 Kantoorhouder le kl18002600 2e kl1500—,, 2200 3e kl. 1100-,, 1800 Telefoniste locale dienst 11001700 id. 2e kl. interl. dienst.... 1100-2200 id. le kl. interl. dienst 140O2600 Kontoorbediende 2e kl. 11002200 Telegrafist 2e kl Assistent 2e kl Conducteur 2e kl id. le kl1400—,, 2600 Adjunct-commies 1800—,, 2900 Commies-titulair 25003400 Commies 18004000 Hoofdcommies 40005000 Naar het blad verneemt, ziet het post- personeel in het algemeen in groote span ning de beslising der regeering op boven staand advies tegemoet. In het bijzonder de brievenbestellers in de grootesteden, die thans 1700 (af 8voor pensioen) sadaris genieten, en voor wie nu 100 verhooging wórdt voorgesteld, hopen, dat de regeering gunstig zal beslissen. Op verzoek van het bestuur der vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft de Mi nister van Waterstaat besloten, dat de dag- teekening stempels voor zoover deze stem pels niet voor andere doeleinden beschik baar moeten blijven, zullen worden voorzien van de aanbeveling: .Gebruikt bij voorkeur Nederlandsch fabrikaat Omtrent het resultaat der onderhandelin gen over een handelsverdrag met Duitsch land vernemen wij van betrouwbare zijde, dat het Duitsche Toltarief, wat betreft plan ten met kluiten (boorrkweekerij-arikelen), inds 1 October j.l. 40 Mark per 100 K.G bedragende, als volgt zal worden' gewijzigd Tarief voor Nederland per 100 K.G. Aucuba 20 Mark Azalea 20 Blauwopar 30 Buxus 25 Chamaecyparis 30 ilex 20 Laurus 15 Magnolia 15 Rhododendra 20 Taxus 25 Van alle andere planten met kluit blijft het nvoerrecht bepaald op 40 M. per 100 K.G. De directeur-generaual der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht op de uitgifte van de bij het Wereldpostverdrag van Stock holm vastgestelde identiteitskaarten, welke hier te lande bij aanvraag meto bijgevoegde fotografie (afmeiteoingen: ongeveer 5 bij 6 c.M,} verkrijgbaar zijn door tusschenkoms'. van alle kantoren der posterijen. De prijs be draagt 0.40. De geldigheidsduur is vastge steld op drie jaar. Een politieke kwestie. Uit goed-geinformeerde bron verneemt de „Ind. Tel.", dat mr, Einthoven die het on der zoek in de Garoetsche moordzaak leid: de, de dader-s heeft ontdekt. Met zijn bewonderenswaardigen speurzin heeft hij uitgeplozen, aldus het blad. dat de djaga van het hotel in dien bewusten n;cht door één der hoteljongens een korte poos uitgestuurd was. Bij 't begin-onderzoek heeft de djaga dit buitengewoon belangrijk feit zonder erg ver zwegen. En thans is via den boodschapge- ver dus dien hoteljongen de geheele zaak gereconstrueerd. Er bestaat geen twij fel meer, of deze moordzaak is een politieke kwestie, welke door de eerste sensationeele persberichten onze regeering in een buiten gewoon onaangenaam parket heeft geplaatst. Nu de moordzaak is opgelost, moet in ver band daarmede een tijdje gewacl.. worden, opdat met nuchterheid de officieele publica tie beoordeeld kan worden. VAN DER HOOP GAAT HEEN BIJ DE K. L. M. De heer J. A. N. J. Thomassen a Thues- sink van der Hoop heeft, naar de Voorw. meldt, met ingang van 1 Januari ontslag ge vraagd als piloot bij de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij. De reden van dit ontslag zou, naar het Vad. meldt, gelegen zijn in teleurstelling, die van der Hoop na zijn terugkeer uit Indië bij de K. L. M. heeft ondervonden. I Het zangkoor voerde onder leiuiny i—i den heer Th. Ponten een missa van von Erb op treffend schoone wijze uit. Na de H. Mis was er tot half twee in den middag gelegenheid de eerw paters te ko men complimenteeren en- het waren er zeer velen, die daarvan gebruik maakten. Bij besluit van den Minister van Onderwijs, Kunstoen en. Wetenschappen is de biblio theek van de R. K. Universiteit te Nijmegen geplaatost op de lijst der instellingen, waar aan beheerders van archieven verplicht zijn desgevraagd archiefstukken voor een bepaal den tijd ter raadpleging uit te leenen. Toespraak van ZD. H. Mgr. Callier. Het fei.t dat de Eerw. Paters Redempto risten 75 jaar geleden hun zegenrijken ar beid in de hoofdstad aanvingen is met grooten luister kerkelijk herdacht in een tri duüm, waaraan een zeer talrijke schare van geloovigen heeft deelgenomen De plechtigheden zijn Donderdagavond in de kerk aan de Keizersgracht, waar de luis ter van dit Godshuis door een feestelijke versiering nog was verhoogd, met een plech tig Lof ingezet. Dit Lof werd opgedragen door den Hoog- Eerw. heer Mgr. P. Stroomer, deken der stad, en de predikatie werd gehouden door den ZeerEerw. pater H. van Ruth S.J., pas toor van „de Zaaier". De Zondag zag de voleinding en tevens bekroning der kerkelijke viering van het vreugdevol feit door de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, die de Hoogmis te 10 uur pontifi- caliter celebreerde. Na het Evangelie hield Mgr. van het altaar tot de in de geheel gevulde kerk verzamelde geloovigen een korte toespraak. Dit feest, aldus zeide Mgr., is een waar feest van dankbaarheid. Van groote dank baarheid jegens God. Wien wij wel altijd moeten dankbaar zijn, maar jegens Wien onze harten toch met bijzondere dankbaar heid zijn vervuld op een feest als dit. Het feest dat thans gevierd wordt, doet ons dan ken voor de weldaden welke wij van God door middel der Eerw. Paters hebben ont vangen niet enkel in Amsterdam, waar zij op bijzondere wijze veel goeds bewerkten, maar ook daarbuiten, waar de paters van het klooster door hun missie zoovelen 't zie- leleven hebben opgewekt en versterkt. Mgr. besloot met allen aan te sporen in dankbaarheid te blijven volharden om daar door Gods overvloedigen zegen deelachtig te worden, vooral in deze tijden met hun groote ongodsdienstigheid, ja met hun hei dendom. In den korten tijd het zijn slechts enke le maanden dat deze afdeeling aan het Centraal Bureau der K.S.A. werden toege- toegevoegd, heeft zij een groote activiteit aan den dag gelegd, en hebben haar succes sen verre de verwachtingen overtroffen. Werd eerst schoorvoetend begonnen om in samenwerking met de N.V. Emelka te Amsterdam de film „Hoe ik mijn kind ge dood heb" te exploiteeren, spoedig daarr-a werd reeds het alleenvertooningsrecht ver kregen van de films „Paus en Vaticaan" „Wat Kinderliefde vermag"de Mount- Everest-Expeditie" en thans weer heeft zi; van de N.V. Rofilex te'Rotterdam het ver- tooningsrecht verkregen voor alle kleinere plaatsen van Nederland van de film „Vi sages d'Enfants". Zij onderhoudt steeds vele relaties me; binnen en buitenlandsche firma's, zoodat zij in de toekomst tot een belangrijk bios coop-centrum belooft uit te grefcien. Deze afdeeling gaat met kracht haar werk voortzetten en zal door het beschikbaar stel len en vertoonen van goede films veel bij dragen tot het bestrijden van het bioscoop kwaad en tevens het goede, dat de bioscoop biedt meer doen kennen en waardeeren. Een nieuwe straal, die door zes voe* dik massief lood gaat. Prof. dr. R. A. Millikan, de bekende Ameri kaansche geleerde, die de directeur is van het Physics Laboratory van het Califimia Institute of Technology, heeft een mededee- ling gedaan aan de Amer. National Acade my of Sciences over een nieuwen straal, die honderd maal krachtiger is dan* X-stralen. Het is de z.g. ultra X-straal. Millikan een der Nobelprijswinners voor natuurkunde, heeft om het otzaglijke door dringingsvermogen van den nieuwen straal te kunnen bestudeeren. proeven genomen op den top van Pike's Peak en in de diepte van twee bergmeren. De nieuwe straal werd vroeger al wel reeds vermoed, doch niet etenschappelijk onderzocht. Het moeten, volgens het onderzoef van Millikan stralen zijn van onbegrijpelijk geringe golflengte. Zij treden op bij de ontbinding va atomen of bij toransmutatie van atomen. Als naam van de nieuwe stralen geeft Mi- likan doordringende stralen. Zij verdienen dien naam, want zij doordringen looden pla ten van zes voet dik terwijl zelfs de „hard ste"' X-stralen door lal/4 c.M. lood totaal gestuito worden. De golflengste is veel en veel minder dan die der „harde X-stralen. of der gamma-stralen. Zij komen dus boven aan het spectrum te staan, wanneer men dit beschouwt van kleine voor groote golf lengten. Reeds sinds 1903 hadden sir Ernest Rutherford en J. C. Mc. Clennan met gevoe lige electroscopen storende invloeden ge constateerd, die thans in de ontdekking' van Millikan hun verklaring kunnen vinden. Nog steeds geen resultaat bereikt. Nadat Maadagmorgen de beide Christe lijke Textielarbeiders Organisaties met het Hoofdbestuur van de Twentsche Fabn- kanten-vereen'gingen hadden geconfereerd, werd Maandagmiddag het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandscben Textiel- arbeidersbond „De Eendracht in confe rentie ontvangen. De fabrikanten achtten de door de Een dracht inged'ende voorste'len onaanneme lijk. Zij stelden een langer dan 48-urige werkweek voor, waarop De Eendracht in geen geval wenscht in te gaan. Ook in deze conferentie werd niet het minste resultaat bereikt. Wij vernemen nog. dat bij invoering van een 48-urige werkweek door de fabr.kanten loonaftrek zou plaats hebben De besturen der verschillende fabriek», arbeidersbonden, hebben een schrijven ge zonden aan de Ver. Koninkl. Papierfabrie ken der Firma van Gelder Zonen, waarin o.m. verzocht wordf herziening der loon regelingen aan de fabrieken te Renkum en Apeldoorn op het loopeil der fabrie ken in Velsen en Wormerveer, eene bil lijker verdeeling van het totale arbeids loon, de verstrekking van een loonuitkee- ring ineens, ingeval van ongeval een uit- keering van 90 pcf van het loon en he«« ziening der vacantieregeling. 15 Frans voelde zijn bloed naar het voor hoofd stijgen. Wat van hem gevraagd werd was de jachtwet te overtreden en diefstal begaan. Zijn fein geweten kon hem niet met de woorden of met de ideeën laten spelen. Om aan het verlangen van den stervende te voldoen, moest hij naar het nabijzijnde bosch gaan, 't eigendom van den graaf d'Aul- trec en er strikken neerzetten. Dat was stroopen, dat was stelen. Maar hoe aan den stervende, den eenigsten dienst, dien hij vroeg, te weigeren? De strijd was kort in het hart van den jongen man. De strijd was kort, juist omdat hij alleen gestreden werd in het hart, en dat hart was met al zijn krachten gehecht aan den man, die zijn weldoener, zijn vader was. Met schaamte, maar toch met beslistheid antwoordde hij: „Goed oom, als u 't wilt, zult u een konijn hebben. Ik zal een buurvrouw waarschuwen, dat ik weg moet en die zal u zoolang op passen. Ik zal er haast achter zetten." Onmiddellijk nam hij de strikken en maak te ze in orde. Tremblet zag hem aan, met glinsterende oogen. Na enkele oogenblikken sloeg hij zijn oog leden neer en scheen te slapen. De Italiaan meende het ten minste en maakte zich ge reed om geruischloos heen te gaan en den grijsaard niet wakker te maken. Maar toen hij de klink in de hand nam, hoofde hij zich roepen: „Frans!'' Hij kwam naar het bed. Tremblet zag hem aan, een oogenblik, zonder een woord te zeggen. Toen fluisterde hij: „Frans, als je wilt, zeg aan pastoor Callot dat ik hem graag zal ontvangen." „Dank u. Dank u, oom. O wat maakt u me gelukkig Spoedig ging de jonge man met snelle schreden den weg op, die naar de pastorie leidde Hij vroeg zich niet af, welk een plotselinge ommekeer er had plaats gegrepen in de ziel van den ongeloovige hij datht er niet aan, wat een moeitevol werk was verricht gedurende de laatste paar dagen, door den geest van dat schepsel, dat op het punt stond te moeten verschijnen voor zijn Schep per. Neen. Hij zeide alleen tot zich zelf: „God is goed!" Altijd had hij met vast vertrouwen dat oogenblik afgewacht. En nu dat oogenblik dan eindelijk gekomen was, trok hij voor zich de gevolgtrekkingen: De dood is nabij." En hij haastte zich, zoo snel hij on. Toen hij voorbij het huis van Dollet ging, kwam Maria Picot er uit. jBonjour Frans, waarom zoo'n haast, waar moet je heen?'' „Naar de pastorie." Ik ga er ook heen." „Oom sterft. Ik ga pastoor Callot waar schuwen. Maar wil jij 'm van me waarschu- men?" „Met alle liefde. Ik zal 'm zeggen, dat hij zich haasten moet." ,Dank je, Marie, je bent altijd goed. Dank je. Je dienst heeft dubbele waarde, want ik moet nog in 't bosch een strik gaan zet ten, Dat is slecht, en als ik betrapt zou worden, zou ik straf krijgen, maar mijn oom wil een konijn hebben. En ik kon zijn laat sten wensch niet weigeren. Tot ziens, Marie. Nogmaals mijn hartelijken dank. En druk pastoor Callot op het hart, zich te haasten," ,Ik zal er voor zorgen. Tot ziens." „Frans dacht niet, dat zijn woorden konden afgeluisterd worden. Maar Lucien, die ach ter de half-open deur stond, was geen syl labe van het gesprek ontgaan, en toen zijn vijand zich verwijderde, had hij een schok- kenden grijnslach, een grijnslach die Lucifer moet hebben, als hij eindelijk een lang na gejaagde ziel in zijn bezit heeft. Een mon sterachtige glimlach plooide zich om zijn mond, waaruit knarsetandend de woorden kwamen'. „Eindelijk zal ik mijn wraak kunnen koe- len. 1 Pastoor Callot kwam denzelfden dag. Hij had een lang onderhoud met den ouden wild- strooper en toen hij de vervallen hut ver liet, zeide hij tot Frans die gedurende zijn visite buiten gebleven was: „Beste vriend, je moogt onzen Lieven Heer danken." En Frans dankte God. Geheel den avond omringde hij zijn be schermer met de teederste zorgen en putte zich uit in allerlei middelen, om zijn laatste oogenblikken te verzachten. De zouaaf de ongeloovige, die een wilde mansleven geleid en nooit aan zijn Schepper de verschuldigde eer gegeven had, was nu verzoend met God, opgewekt tot een nieuw leven van genade, als omstraald door den glans van het paradijs: hij was kalm, ge troost, gelukkig. Zijn gelaat, anders leelijk en ruw door de ontberingen de armoede, het ongeregelde leven, was nu effen en glan- zend, zijn oogen stonden rustig open en sche nen verlangend uit te zien naar den bevrij- denden dood. Hij was goed geweest. En om zijn goed heid had God hem alles vergeven. Toen de nacht gekomen was en een buur vrouw plaats had genomen aan haar hoofd kussen van den stervende, ging Frans uit. De hemel was helder. Myriaden sterren blonken. En de maan. een koude loodkleu rige schijf, wierp over den weg en over de velden groote plekken bleek, koud licht. Het was in geen geval een erg gunstige nacht om te stelen of te stroopen en als Frans niet geheel opgegaan was in de zorg sprak op dreigenden toon: om den oude een genoegen te doen als hij te voren nagedaèht had, zou hij zeker niet met zulk een vluggen stap voortgegaan zijn om zijn strikken na te zien. Maar zijn ge weten verweet hem niets. Zijn geest* was geheel ingenomen door bittere droefheid, om het dreigend onheil en tegelijk door vreugde, door troostende vreugde, omdat hij den ster vende in vrede wist met God. Met één sprong was Frans tegelijk over de sloot en het rasterwerk. Tusschen de ver warde, doornige takken, kroop hij het bosch in; hij ging dwars door een gedeelte met hooge kale stammen en drong toen weer in een laag kreupelboschje. Aan den rand van een open plek bleef hij staan en zag om zich heen. „Hier is het," zeide hij tot zich zelf. „Hier is de groote eik, die van morgen stroomde van zonnegoud. De maan bedekt 'm op het oogenblik met haar witten rijp. Ja hier is het en daar staat een strik.'1 Hij deed een paar passen en boog zich naast een jong eikeboompje. Een vreugde kreet ontsnapte hem: „Een haas," Maar een ruwe, spottende stem gaf ant woord: „Gesnapt, ouwe jongen." De jonge man wilde vluchten waanzinnig van schrik. Maar op zijn schouder drukte ijzeren vuist, die hem ineendrong en naar den grom) duwde. En dezelfde stem Verzet geeft niet veel, is 't wel?" Aan den schouder van den boschwachter zag hij den loop van een geweer blinken. Hij liet alle gedachten aan tegenstand varen. Hij was betrapt, op heeterdaad betrapt. Doch onmiddellijk steeg het bewustzijn van zijn onschuld hem naar het hoofd in een wolk van schaamte Onder den. arm, die hem kromde richtte hij zich op en met een straal van gekrenk- ten trots in zijn blik, bevestigde hij, op een toon, die eiken menschkundigen rechter zou overtuigd hebben: „Ik ben geen dief." Maar de man lachte grinnekend: .Net als de rest! 't Zijn allemaal eerlijke lui.'1 k Frans had geen moed meer tot tegen spraak. Hij begreep, dat alles tegen hem was. De boschwachter zag dat hij zich gewon- nen gaf. Hij liet hem los en begon hem te bespotten, blij, dat hij zich kon wreken voor die lange uren, die hij had moeten doorbren gen, loerend achter den stam van den groo ten eik. En die strik! Die heb ie zeker ook niet gezet, is 't wel. Neen. Je hebt een haas ge zien en die heb je willen meenemen, om 'm naar den eigenaar te brengen. Is 't niet zoo?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5