UIT DE PERS, DE KATHOLIEKEN EN HET PROGRAM-MARCHANT. Vertooning Vierkant afwijzen. Koehandel. „Van te voren: mislukking". GEMENGD NIEUWS. UIT HET AND- f. De Duitsche Rijksdag over Locarno. De kabinetscrisis in Frankrijk. Het onderteekenen van de overeenkomsten. De toestand in Syrië. Een proces tegen de Engelsche regeering. De Iersche grensquaestie. Het Grieksch-Bulgaarsche geschil. Het overweg-ongeluk te Barneveld. Pasvisa voor Duitschland. Na de vechtpartij te Arnhem. De man, die kromme centen uitgaf. Hij moest naar een bruiloft! Een Russische prins? Een onbreekende klomp. Met een mes gestoken. Het 10.000ste schip in de haven van Rotterdam. MARKTNIEUWS. VRAGENBUS. DAMMEN. De ,.Resb.!' schrijft over het program- Marchant en de instemming daarmede door den heer Vliegen betuigd, o.m. het volgende: „Het behoeft wel geen betoog, dat die twee partijen (de Vrijz, Democratische en de S. D. A. P.j door zichzelf zoo luidruchtig aan te bieden en hun program naar voren te schuiven, de zaak geen stap verder bren gen ja eer de Katholieken afkeerig zullen maken. Als er ooit iets zou komen van der gelijke samenwerking, als er dus ancfers geen oplossing mogelijk is want die samen werking kan slechts als laatste oplossing in aanmerking komen dan is het nog tijd genoeg om te onderhandelen over program punten. Als iedere partij zich te voren reeds op haar eigen program vastlegt, is er na tuurlijk van vlot samenwerken geen sprake roeer. Het wekt daarbij slechts ontstemming, als later zou blijken, dat de met zooveel ge rucht vooropgezette programpunten niet in een eventueel Regeeringsprogram zouden kunnen worden ondernomen. Dergelijk geschetter op volksvergaderingen is dus thans wel dubbel verkeerd. Want voor de verschillende partijleiders is het niet noodig, zoo statig uit te bazuinen wat men wil. Die weten toch wel, welke idealen en illusies de verschillende partijen koesteren. Waarom de heeren van links dan al dat gerucht maken? Och. ze weten drommels goed, dat er weinig kans is hun geliefkoosd ideaal thans te verwezenlijken. Doch ze doen maar vast alsof. Om later voor 't volk te meer gerechtigd te schijnen, de schuld van zich af te schuiven. Maar schijn bedriegt.*. En de Katholieken zullen wel zorgen, dat die malle vertSoningen op de puhlieke markt naar haar juiste waarde geschat worden." Het „Huisgezin" zegt o.m. dat de Katho- lieke partij het aanbod van den heer Mar- chant niet kan aanvaarden: ,.0ok niet, al wil men ons het gezantschap bij den H. Stoel geven, Dit gezantschap zou ons min of meer tot gijzelaar maken van vrijzinnig- en sociaal democraten. Om het te kunnen behouden zouden wij ons naar onze nieuwe v.bontgenooten" heb ben te schikken. En bij een breuk in het bondgenootschap zou het gezantschap opnieuw gevaar loopen te worden weggestemd. Hieraan kunnen wij het gezantschap niet blootstellen. Geen mogendheid zou gedoogen, dat een buitenlandsche vertegenwoordiging bij haar telkenè inzet was van binnenlandsche partij twisten en dat afwisselend een vertegenwoor. diger zou komen of niet komen naar gelang deze of die combinatie de overhand had. M. a. w,, wij kunnen het gezantschap bij den H. Stoel niet tot een ruil- of koop-object verlagen. Op de tweede plaats kunnen wij het voor stel van den heer Marchant niet aanvaarden omdat het zou neerkomen op trouwbreuk te genover de anti-revolutionnairen. Met deze partij zijn we bijna veertig jaar in lief en leed verbonden geweest. Zij stond naast ons in een moeilijk uur, toen alles ons in den steek liet. Ons besef van goede trouw en ridderlijk heid komt er tegen op, onze medestanders van gisteren en heden in den steek te laten, om ons tegen heji te verbinden met de meest principieele tegenstanders. Op de derde plaats kunnen wij niet zon der dringende noodzakelijkheid voorgoed afzien van de christelijke coalitie en onze partij naar links oriënteeren. Christelijke staatkunde en christelijke be ginselen" zijn toch nog iets anders dan een jasje, dat men voor een ander verwisselt. En nu spreken wij nog niet van de verkla ring van dr Nolens, die namens de Kamer club reeds bij voorbaat een aartbod als de heer Marchant doet heeft afgewezen. Noch van den inhoud zelf van mr. Mar- chant's program. In de gegeven omstandigheden rest geen andere keus dan het vrijzinnig-democratische voorstel vierkant af te wijzen." De „Gelderlander'" verklaart het lanceeren van Mr. Marchant's program, de meest door zichtige poging te zijn, om de Katholieke openbare meening te bewerken buiten de Kamerfractie om.en tegen de Kamerfrac tie in. Daarna vervolgt het Nijmeegsche blad: Het is een publieke vrijage. Het meisje wil niet, maar den aanstaan den schoonvader wordt een buidel geld voor gehouden Vergeet dat ik haar op het hart heb ge trapt. Dat ik haar, ondanks haar waarschuwing, tot in het diepst harer ziel heb gegriefd. Ik zal het goedmaken met geschenken. Het Gezantschap zal ik herstellen, art. 213 van het Indisch Regeeringsreglement schrap pen. het processieverbod opheffen, als gij het aksept maar teekent enbetaalt. Steek de hand uit, Mgr. Nolens, klats de heer Marchant zal erop slaan en zijn bod nog 'n ietsje verhoogen. Koehandel heeten ze dat. En wij zouden gereed staan om onze vier Ministers te verloochenen, die ontslag heb ben genomen op hetzelfde oogenblik, dat vrij zinnig- en sociaal-demokraten het anti-papis- me macht hebben gegeven over ons? En wij zouden de katholieke Kamerfraktie aanzeggen, dat zij dezen aanslag op den H. Vader te hoog heeft opgevat en te vroeg het tafellaken doorgesneden met de partijen welkén dezen aanslag hebben gesteund? Doch waarvoor ziet de heer Marchant ons aan? Het liberale Handelsblad noemt het ad vies aan H. M. de Koningin om Mr. Mar chant opdracht tot kabinetsformatie te ge ven, „waarschijnlijk een ondeugendheid van iemand, die de vrijz. democraten wil pla gen." Van een parlementair kabinet immers kan alleen sprake' zijn, als de roomsch-ka- tholieken meedoen en dat deze na den spot. waarmee zij des heeren Marchant s draai ter zake van het gezantschap bij het Vati- caan hebben begroet, het zelf nu reeds zou den kunnen wagen hun draai te nemen, is eenvoudig ondenkbaar. Een parlementair kabinet veronderstelt toch een meerderheid. Die hebben de vol gelingen van de heeren Marchant en Albar- da samen niet, ze komen slechts tot 31 le den en als men mr. Arts er bij rekent tot 32 Dat een deel van de democratische ka tholieken zich te dezer zake zouden afschei den van de fractie is iets, waarvan mis schien de heeren Albarda en Marchant droomen, maar met de werkelijkheid of de waarschijnlijkheid heeft, dat zelfs geen verre verwantschap. Het kan dus niet anders, zegt het blad verder, of deze opdracht beteekent van te voren een -mislukking. De heer Marchant zal het blauwtje, dat hij bij de katholieken in ontvangst heeft te nemen, nu als formateur in spe formeel ep spoedig krijgen, meer in den vorm en met meer haast, dan hij het anders zou hebben gekregen. Maar dan zijn wij ten minste iets verder. Dan is voor iedereen duidelijk gemaakt, dat althans nu de tijd nog niet gekomen is voor de democratische regeering, ten aanzien waarvan men zich in democratischen kring zoo gaarne aan il lusies overgeeft. Het geldt hier een ernstige zaak en wii zullen dus den spot niet drijven met de nogingen, die de heer Marchant thans zal doen. Men zou haast medelijden hebben, aldus besluit het blad, met den man, die aldus wordt geplaatst voor de gevolgen van zijn politieke kortzichtigheid. Wi De Rijksdag begon gisteren met de be sprek ng over de verdragen van Locarno en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. O.m,verklaarde Streseman: De Belgische regeering heeft ons tot de mededeeling gemachtigd, dat zij heeft be sloten de processen tegen de zg. oorlogs misdadigers niet voort te zetten, daar na Locarno een voortzetting er toe zou kun nen leiden, dat de wenschelijke kalmeering van de gemoederen der beide volken zou worden verhinderd. De Fransche regeering deelde mede, dat zij een dergelijk besluit voorbereidt. Ten opzichte van de door Loucheur voor gestelde economische wereldconferentie verklaarde ik reeds heden aan den Fran- schen ambassadeur, dat Duitschland daar aan gaarne zal deelnemen. Zooals werd voorzien, heeft Briand gis terenmiddag aan den president der Repu bliek medegedeeld, dat bij geen ministerie zal kunnen vormen. Bepaalde medewerking on'breekt mij. zoo heeft hij gezegd, waar mede hij klaarblijkelijk doelde op de weige ring van de soc.alisten en bepaalde radi calen om m een door hem gevormd minis terie zitting te nemen. De taak van het samenstellen van een kabinet werd daarna toevertrouwd aan Doumer, die, naar men verwacht, cm pre cies dezelfde redenen eveneens van de opdracht zal afzien. Waarschijnlijk zal het daarna de beurt zijn van Rémy Renould. Op het oogenbl k duren de beraadslagin gen voort en het blijft onmogelijk te voor zien, op welke wijze de zeer verwarde toe stand zich zal ontwikkelen. De Britsche regeering heeft aan haar ge zant te Parijs opgedragen, aan de Fransche regeering te vragen of deze het niet ge- wenscht acht om, met het oog op het ach terwege blijven van de feestelijkheden we gens het overlijden van koningin Alexandra, het verdrag van Locarn'o op 1 December door de gezanten der mogendheden te. ia- ten onderteekenen. Ofschoon nog geen ant woord uit Parijs is ontvangen, verwacht men dat geen der betrokken partijen be zwaar tegen dit voorstel zal maken. Volgens een telegram uit Beyroet aan de „Temps" zou Zeid-el-Atrasj, de broeder van sultan Atrasj, met 2000 man de Fransche troepen omsingelden, die zich bevinden in n versterkt kasteel op 60 K.M. ten Zuid-Wes ten van Beyroet. Hulptroepen zijn uitgezon den. Voor het Hooggerechtshof te Londen is de zaak begonnen van kapitein Bentley. die aanspraak maakt op een uitkeering van 300.000 pd.st. van de Britsche regeering, daar hij zich beschouwt als de uitvinder van de tank, In October 1914 werd Bpntley door Kitschener geraadpleegd. Hij adviseerde toen tot het gebruik van gepantserde auto's en construeerde een machine, die oorspronke lijk bedoeld was voor het verspreiden van ^','kgassen en die later tot het bekende tanktwc werd ontwikkeld Bentley wilde patent op zijn uitvinding nemen, doch Kit chener legde hem geheimhouding op, on der belofte, dat zijn verdiensten goed zou den wonden beloond. Het proces zal waar schijnlijk verscheidene dagen duren. McNeill is na zijn aftreden als lid van de Iersche grenscómmissic ook afgetreden als minister van Onderwijs van den Ierschen Vrijstaat. De Grieksche regeering stelde aan de commissie van den Volkenbond te Sofia een lijst ter hand van de schadeloosstellingen, die zij eascht wegens het jongste Grieksch- Bulgaarsche incident. Zij eischt 30 miilioen drachmen voor de families van den officier en negentien soldaten, die gedood werden, en voor de verpleging, te verschaffen aan de 32 gewonden, en 20 miilioen drachmen ter dekking van de militaire kosten- Omtrent het doodelijk ongeluk op de spoorlijn te Barneveld, kan nog worden gemeld, dat de auto, waarin slechts de verongelukte, wijlen de heer C. A. H. Ga- lesloot. uit Soest, gezeten was, uif de rich ting Amersfoort den spoorwegovergang op den Nijkerkerweg passeerde, terwijl op hetzelfde moment de sneltrein van elf uur uit Apeldoorn naderde. Naar den totaal vernielden auto te oordeelen, is deze door de locomotief in de flank gegr.epen, en een tiental meters ver weg geslingerd, terwiTi de bestuurder nog eenige meters verder op den spoorwegbërm werd geworpen. De vrouw van den spoorwegwachter Schalkwijk, heeft direct na het ongeluk, nog eenig teeken van leven bij den heer G. geconstateerd, doch slechts enkele oogenblikken later blies de ongelukkige den laatsten adem uit. De trein stopte aanstonds en kreeg daardoor nog al eenige vertraging. De heer G. was reiziger in auto-onder- deelen voor een Haagsche Firma, gehuwd en 30 jaar oud. Het lijk is voorloopig naar het lijkenhuisje op het kerkhof alhier, ver voerd, vanwaar het naar Soest zal worden overgebracht. Maandagmiddag is op het departement van Handel te 's-Gravenhage een confe- fentie gehouden met de commissie uit ver schillende Kamers van Koophandel, inzake de pas-visa voor Duitschland. Omtrent hef resultaat wordt ons het volgende mede gedeeld: De militaire autoriteiten hebben geen bezwaar meer tegen de opheffing. De ver zekering is gegeven, dat deze kwestie in het allerlaatste stadium is getreden. Ver wacht kan worden, dat waarschijnlijk 1 Januari, misschien nog iets vroeger, de op heffing kan worden tegemoet gezien. Een pas is dan niet meer noodig, een inden- titeitsbewijs is voldoende. Door het De partement zal alsnog op spoed aangedron gen worden. De arbeider B. M., te Arnhem, die, zooals gemeld, in een vechtpartij zekeren Daarrs aldaar met messteken doodde, is Dinsdag van het hoofdbureau van politie naar 'net huis van bewaring overgebracht. Veel publiek had zich bii het politiebureau verzameld. Ten einde incidenten te voorko men, werd de man echter door een achter deur weggeleid. Zijn kameraad, de arbeider Van Hees is op vrije voeten gesteld. De toestand van den jongen Daams is gunstig. Hij heeft het ziekenhuis verlaten. Op het lijk van den ouden Daams zijn een vijftal messteken gevonden. Eenigen tijd geleden werd in de pastorie in Limmel bij Maastricht, ingebroken. De dief moest zich tevreden stellen met een hoeveelheid kleingeld uit de offerblokken De pastoor vertelde, tiat zich onder het ge- stolene o.a. een duizendtal kromme, be schadigde en scheeve centen bevonden. De recherche trachtte nu uit te vinden of iemand soms kromme centen in betaling 'gaf. Einde- 'ijk werd Woensdag gerapporteerd, dat bij den winkelier S. iemand vijf kromme centen tegelijkertijd in betaling had gegeven. Direct werd een en ander onderzocht. Het bleek, dat zekere R., die in een kosthuis aan de overzijde van de pastorie woonde, de geld stukken had uitgegeven. R. blijft ontkennen, doch de bewijzen tegen hem zijn overstel pend. Eenigen tijd geleden vroeg een kleerma kersknecht te Eindhoven zijn alleen wonen den patroon eenige dagen verlof om naar een bruiloft te gaan. Natuurlijk was daar geld voor benoodigd en de patroon kon hem toch moeilijk een voorschot weigeren. Inderdaad gaf zijn patroon hem het gevraagde, waarna de kleermaker verdween. Doch niet naar Amsterdam, zooals hij voorgegeven had. Al spoedig vernam zijn patroon, dat hij nog steeds in Eindhoven was en een goeden sier maakte van het in voorschot ontvangen geld. Aangifte bij de politie volgde, doch bij on derzoek bleek, dat de vogel juist gevlogen was. Hij had echter nog de kans gezien een rijwiel te huren bij een rijwielhandelaar te Stratum en had beloofd dat rijwiel maar een oogenblik noodig te hebben Natuurlijk kwam dat ook niet terug waarop door den Com missaris van Politie zijn opsporing is ver zocht, Dit verzoek is door den Radio-omroep te Hilversum uitgezonden, in verband waar mede verdachte, genaamd E. C. P. H door de politie te Rotterdam werd aangehouden. Hij werd daarop nog naar Eindhoven terug gebracht en in arrest gesteld. Op 13 October j.l. heeft zich bij de poli tie te Groningen een onbekende vreemde ling gemeld, die opgaf te zijn genaamd Wla- dimir Soltikoff, geb. te Petrograd 9 Februari 1895. Hij zegt Fürst te zijn en reeds voor den oorlog naar Spanje te zijn vertrokken, waar hij langen tijd van' zijn vermogen leefde. Toen hij dit ten gevolge van de omwente ling in zijn vaderland kwijt raakte, moest hij een ambacht leeren en hij bekwaamde zich als scheepstimmerman. Hij vertelt ver der, dat hij omstreeks 7 October j.l. uit Spanje met een stoomschip naar Amsterdam is vertrokken en dat hij daar 10 October aankwam, waarna hij naar Groningen ver trok, om van daaruit te voet door Duitsch land naar zijn vaderland te gaan. Aan zijn verhaal wordt getwijfeld, aangeizen hij wel een paar woorden Russisch verstaat, maar die taal niet machtig is, terwijl hij Fransch spreekt. De Groningsche politie heeft in binnen- en buitenland pogingen gedaan om zijn identiteit vr*t te stellen, maar tot nu toe zonder resultaat. Het signalement van den onbekende is als volgt: lang ongeveer 1.82 M, blond sluik haar met scheiding, voorhoofd breed, oogen blauwbruin, hij kijkt dof uit zijn oogen, breede neusbasis, tanden gaaf, geen baard of snor, ooren klein met vastgegroeide lel, kleur gezond en gebruind, veel zomersproe ten, postuur, flink. Hij was gekleed in een vuile oude colbertjas en een gestreepte broek, zwarte hooge knipschoenen en een bruinachtige oude slappe hoed. Vast staat, dat deze man iets te verzwijgen heeft. Misschien wordt hij in het buitenland voor een of ander emsig misdrijf gezocht, ook is het niet onmogelijk dat hij uit de een of andere zenuwinrichting o'ntvlucht is. De heer J. Konings, klompcnfabrikant te Roermond, heeft een onbreekbare en her stelbare klomp uitgevonden. welke naar den uitvinder, „Koningsklomp" genoemd wordt. Deze uitvinding zal een heele om- wentelig op het gebied der klompenindus trie teweeg brengen. De klompen verslij ten met meer en a's de zool doorgeloopen is, kan men de klomo in enkele seconden zelf repareeren. De heer Konings heeft zijn uitvinding voor een flink bedrag verkocht aan den heer Scheerders, fabrikant te St. Nikolaas m België. Een verpleegster van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, die sedert eenigen tijd haar omgang met een 23-jarigen jonge man had verbroken, ontving dezer dagen weer een briefje van dezen, waarin hij haar om een onderhoud verzocht. Dit onderhoud had Maandagavond in de Ten Kate straat plaats. .De jongeman wond zich daarbij zoo op, dat hij een mes trok en de verpleegster daarmee in het hoofd stak. Daarna nam hij de vlucht. De verpleegster werd in het Wilhelmina- gasthuis verbonden. De wond bleek geluk kig van weinig beteekenis te zijn. Dinsdagmiddag te halaf twee is het tien duizendste schip de haven van Rotterdam binnengekomen, n.l. het stoomschip „Tor", 'komende van Malmö en geladaen met stuk goed. ROTTERDAM. 24 Nov. Ter vee markt waren heden aangevoerd 282 paar den, 13 veulens, 1762 magere runderen, 540 vette runderen, 206 vette kalveren, 867 nuchtere kalveren, 457 gras kalveren, 199 schapen, of lammeren, 42 varkens, 241 biggen, 13 bokken of geiten. Pr'ijzen per kilo Koeien 35495157 60 ets. Ossen 40—42 50—55—60 ets. Stieren 404450 ets. Kalveren 657587 90 cts.Prijzen per stuk van mager vee Melk koeien 325525, Kalïkoeien 325510, Stieren 140500, Pinken 130—180, Graskalveren 60120, Vaarzen 180275, Paarden 200300, Biggen 1220, Slacht- paarden 1Ü0150, Biggen per week 2.75 tot 3, hitten 100200, Fok nuchtere kalveren 2028, Slacht idem 1519. Overloopeis 1843. Veulens 60110. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was gewoon er was zeer kalme vraag en de omzet en prijzen waren over het algemeen gedrukt. Spoedlingskoeien brachten van 6567(4 cent op. Stieren waren goed aangevoerd, de handel was traag. Ook iets lagere prijzen. Vette kalveren waren zeer ruim aangevoerd. De handel was eenigszins sleepend. Er werden lagere prijzen bedon gen. Puikbeste exemplaren brachten nog 2VS boven noteering op. Op de magere markt was de aanvoer van melk en kalf koeien vrij ruim stillen handel, doch prijzen waren iets hooger. Jong vee was behoorlijk aangevoerd. Er was tamelijk kooplust,vrijwel ongewijzigde prijzen. Graskalveren waren ruimer aan gevoerd, stuggen handel, oude prijzen werden met moeite bedongen. Nuchtere fok- en slachtkalveren waren zeer ruim aangevoerd. Daar was het aanbod grooter dan de vraag. Er was trage omzet bij lagere prijzen. Werk en slachtpaarden, hitten en veulens met groo- ten aanvoer. De handel in werkpaarden was vrij goed. Voor slachtpaarden en hitten was de handel langzaaam, voor veulens beter. Werkpaarden prijshoudend, veulens beter. Werkpaarden en hitten lager. Biggen waren minder aangevoerd, er was vluggeren handel en hoogere prijzen. Overloopers waren iets ruimer aangevoerd de omzet was tamelijk, prijzen eenigszins hooger. GRONINGEN, 24 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen onver anderd ais volgt. Vroegm. koeien 225375, 225,300.Vare-koeien 300325, 250 275, Kalf- en melkkoeien 460500, 275—325, 275—325, Stieren 90—92 ct„ 7680 ct., Lammeren 400, 250—310, Kalfvaarzen 350440, 250, Melkschapen 25—60, 43—50. 90—94, 70—80 ct., Weidelammeren 2528. 1.121.16, 1.041.08, Vette kalveren 1.351,40, 1.201.30, Biggen 1318, 23 per week. Vette varkens 8688, 8084, Zoutere 8285 ct;, Vette schapen 5055, 4548, Londensche varkens 8487 ct., Weideschapen 4050. 3038, Vette lammeren 3236, Vette schapen /ƒ4652 38—42, Slachtvee 1.14—1.18, 1.05—1.10 De aanvoer bestond uit 147 vette koeien, 159 kalveren, 6l2 kalf- en melkkoeien, 52 stieren 527 schapen, 713 vette en Londen sche varkens. 545 magrere varkens en biggen Kalf- en melkvee werd minder vlug en nauwelijks prijshoudend verhandeld. In slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren verliep de handel prijshoudend. De handel in wolvee had bij kleineren aanvoer wederom een lusteloos verloop. De prijzen handhaafden zich met moeite. Vette varknes nauwelijks prijshoudend, terwijl Londensche varkens en zouters prijshoudens werden opgeruimd. Biggen onveranderd. GRONINGEN. 24 Nov. Roode Tarwe 11.50—12.90. Witte gêrst 11.50 13.15, Rogge 89.20, Wintergerst 9 10.25. Zomergerst 99.75, Zwanenhals 9 —16.50. Witte haver 8.75—9.90, Gele Haver 8.50—10, Zwarte Haver 8.75—9. Blauwpeulerwten 1020, Groene erwten 10.5016.50. Paardeboonen 10.50 12.75. Wierdeboonen 10.5012.75. Waal- sche boonen 1318. Karwijzaad 1824.75 Geel Mosterdzaad 3549. Kanariezaad 1519.25. Lijnzaad wit bloei 16-^21.30. Blauw Maanzaad 3848. Buitenlandsche Rogge 11—11.50- Voergerst 9.90—10.25. Platte Mais 0.8511.25, Ronde Mais 10.85—11.25. SNEEK, 24 Nov. 192 melk- en kalf- koeien 1.40—430, 32 vette koeien 240 400, 6 vette kalveren 5065, 304 gras kalveren 60135, 156 nuchtere klaveren 11—21, 103 schapen 35—50, 244 lamme*- tren 3035, 466 varkens 40140, 103 biggen 1220, vette koeien 5060, vette kalveren 57%62%, vetje varkens 4144%. BODEGRAVEN, 24 Nov. Aanvoer 218 stapels Gouda kaas, waarvan 205 stapels met rijksmerk, in totaal 8119 stuks, wegende 64.925 K.G. Ie soort 6669, 2e soort 6264, zonder rijksmerk 6065. Handel flauw. PURMEREND, 24 Nov. Aanvoer 19 stapels boerenkaas 5559, 12 stapels fabriekskaas 57.5060. 719 K.G. Boter 2.35—2.45. PURMEREND. 24 Nov. Eieren 13— 15.85. Ganzen 67, kuikens 0.403.50. GRONINGEN, 24 Nov. Eieren 11.75 tot 12.75. ROTTERDAM. 24 Nov. Eierveiling Weenaplein Kipeieren 1015, eend 9.50 tot 10. De aanvoer bestond uit 35.000. ROTTERDAM, 24 Nov. Warmoezier- straat Kipeieren 12.1516.15, Idam klein 7.70—11.70. Eend 8.25—10. 15. De aan voer bestond uit 48.000. Vr.: Onze kat heeft veel last van witte wormen, het lijken wel maaien. Kunt u mij ook zeggen, of hier iets aan te doen is? Ant.: Geef uw kat een half gram Santo- nine door een schoteltje lauwe melk. Her haal dit tweemaal om de 14 dagen. Vr.: Kunt u mij ook zeggen in welk jaar de St. Hubertus-Kapel, Stadhouderskade bij de Frans Halsstraat gebouwd is? Is pastoor Van Nispen tot Sevenaer z. g. daar niet de eerte pastoor geweest? Is de broederschool, naast de kapel, n.et in 1882 in gebruik genomen? De broederschool is toch veel later gebouwd dan de kapel? Antw.: Deze bijzonderheden zijn ons niet precies bekend. Wendt u eens, indien u veel prijs op beantwoording der vraag stelt, tot den Rector dezer kapel. Vr, Mijn moeder is bij mij inwonend, sinds 1917. Zij is hulpbehoevend. Er zijn twee broers, die nooit iets gedaan hebben en ik heb' ze door omstandigheden om onder steuning gevraagd. Van den eenen broer kreeg ik een schrijven, dat ik 1.per week kon krijgen. Moet ik hiermede te vreden zijn? Ohs loon is hetzelfde. Hij heeft meer twee kinderen en ik heb er vijf. Antw.: Uw broers dienen bij te dragen in de, onderhoudskosten. Het bedrag wordt, zoo nood g, door den rechter vastgesteld, die daarbij rekening houdt met de behoef ten van de moeder en de inkomsten van den zoon. U kunt deze zaak heel goed en gemakkelijk laten regelen door den Armen raad, Jansweg 39, Haarlem, die juist veel belang stelt in deze gevallen. Vr.: Ik heb in een boerderij te Veenen- daal gewoond en heb daar in 1924 perso- neele belasting betaa'd. Ik ben in, 1924 weer naar Hillegcm teruggegaan. Nu wil men mij voor Octcber-Novembpr en De cember 1924, personeele belasting laten betalen. Nu zeggen ze, dat ik vermindering heb gekregen in Veenendaal. Maar ik heb nog nooit gehoord, dat iemand tweemaal in hetzelfde jaar belasting moet betalen, Is dat wel juist? Antw.: Wij raden u aan in deze zaak den belastingamtenaar eens te raadplegen. Zonder nadere bijzonderheden omtrent uw aanslagen kunnen wij u niet antwoorden. Vr. 1.: Is het te betalen bedrag van '97.30, berekend naar een zuiver inkomen van 1970.goed (Aanslagbiljet gemeente Schoten). Vcor 2 minderjarige kinderen wordt af getrokken 320.an voor levensonder houd 900.—. Het te betalen bedrag is verdeeld als volgt: Belasting in hoofdsom over een vool jaar 21. Opcenten 25 vor het Rijk ten be-, hoeve van het Leeningsfonds 1914, 5 voor de provinc-e, 100 voor de Gemeente 27.30 Verdedigingsbelasting II 4.Gem. In komstenbelasting over een vol jaar 45. totaal 97 30. 2e. Hoe wordt dit berekend? Antw.: 1. De aanslag is juist berekend; 2 Voor de. Rijksinkomstenbelasting is de hoofdsom vastgesteld naar een schaal, die wij om wille der plaatsru mte niet kunnen afdrukken, maar bij ons ter inzage ligt. Hetze'fde geldt voor de Verdedigingsbelas ting. De gemeentelijke inkomstenbelasting is 4.5 pet, van het belastbaar inkomen, d. het inkomen na aftrek van levensonder houd. Voor levensonderhoud mogen ge huwden 800.plus 50.voor elk kind beneden 16 j£ar. Vr. Gaarne vernam ik van u, hoe bij de belasting 19251926 de kinderaftrek en de aftrek "voor noodzakelijk levensonderhoud geregeld is voor de Rijksink. en Verdedi gingsbelasting II, alsmede Gem. Ink, Haar lem. Indien mogelijk ook voor Amsterdam bij de forensenbelasting. Ik ben gehuwd en heb 2 kinderen resp. 3 en 2 jaar. Antw. Bij de Rijksinkomstenbelasting wordt' een kinderaftrek toegepast variee- rend iusschen 120 en 200 per kind be neden 21 jaar, dat niet zelf belastingplich tig is, al naar gelang het inkomen. Het staatje is te lang om hier af te drukken. In Flaarlem wordf bij de gemeentelijke be lasting afgetrokken als noodzakelijk levens onderhoud voor gehuwden 800, voor on- gehuwden 500, bovendien voor elk wet tig kind (stiefkind enz.) beneden 18 jaar, dat niet zelf in de belasting is aangeslagen 100. Vr. Tot wien moet ik mij wenden tof het verkrijgen van een rijbewijs voor alle mo toren? Zijn daar nog kosten aan verbon den? Ik woon in Hillegom. Antw. U dient zich te wenden tot de Provinciale Griffie van Zuid-Holland in den Haag Ja. daar zijn kosten aan verbonden, Vr.: Kunt U mij het adres opgeven van den dokter, die Hongsarsche kinderen on derzoekt? _Antw,: Wendt u eens tot den heer P, J. Van Kessel, Jansweg 38, Haarlem. Vr. Ik ben huiselijk inwoner en ben aan geslagen door de gemeente Schoten voor 1300 inkomstenbelasting. Ik werk in de ge meente Velsen, Hoeveel belasting en hoe veel forensenbelasting moet ik nu betalen? Antw. In Schoten betaalt u, indien u ongehuwd zijt, over het belastingjaar 1925 1926 aan Rijksinkomstenbelasting en Verde digingsbelasting totaal 26.aan foren senbelasting in Schoten 21. Vr. Als een patroon voor het kantonge recht ter verantwoording wordt geroepen, omdat hij door den werknemer wordt aan geklaagd, hem ontijdig uit dienst ontslagen te hebben; en waar blijkt dat de patroon wordt vrijgesproken, kan deze met overleg van bewijsstukken, schadevergoeding eischen, als hij door deze afwezigheid na deel in. zijn zaken heeft ondervonden? Antw. Bedoelt u een eisch tpgen den Staat? Neen, dat gaat niet. Of er aanleiding is schadevergoeding van den aanklager te eischen, kunnen wij zoo nietbeoordeelen. Wendt u daarvoor eens tot een advocaat om rechtskundig advies. Vr. Iemand is aangereden door een auto. Hef ongeval is geheel aan toevallige omstan digheden te wijlen. Kan de verongelukte, nu hij niet in staat is voor enkele weken zijn brood te verdienen, schadevergoeding en dokterskosten eischen? Direct betaalde de automobilist eenig geld, terwijl de ver zekeringsmaatschappij, waar hij is verze kerd, alleen daarbij de doktersrekening wil voldoen. Zoo ja, waar moet ik mij dan ver voegen? Kan hij daar wettelijk aanspraak op maken? Antw. Schadevergoeding eischen kan de verongelukte natuurlijk wel. Of hij het door den rechter zal toegewezen krijgen, hangt geheel van de omstandigheden af. Daar wij deze omstandigheden niet kennen, kunnen wij dat ook niet beoordeelen. Als u niet in der minne tot 'n vergelijk kunt komen, zou den wij u aanraden een rechtskundige te raadplegen. Vr.Wat is de kortste weg van Lisse naar België. Moet ik nog een pas hebben? 2. Is er nog invoerrecht op lucifers, rijwielen en manufacturen? Antw.: Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Benthuizen, Kruisweg, Bergschen- hoek, Rotterdam, Rijnoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Klun- dert, Fijnaart, Stampersgat, Oud-Gastel, Roosendaal, Esschen. 2. Op de door u genoemde artikelen ligt invoerrecht. Het schijnt ons echter toe, dat uw vraag te algemeen gesteld .s. Voor een rijwiel, dat voor een reis in Be^ië ge bruikt wordt, maar daarna weer terug in Holland komt, wordt een waarborgsom gestort, die bij terugkomst weer geresti tueerd wordt. Persoonlijk Kampioenschap van «Jen Ned. R.K. Dambond. H. Regouw bondskampioen. Zoo is ook ueze belangrijke kamp weer geëindigd met een resultaat, wat voor de insiders geen verrassing bracht. Gaan wij de gespeelde partij na, dan zie we, hoe de titelhouder in de eerste 3 partijen uitsluitend een afwachtende houding aan nam, slechts er voor zorgende dat de partij minstens remise werd. Deze houding bracht hem zeer belangrijk voordeel, daar hij nu gelegenheid had, de speelster kte van zijn tegen partij geheel te leeren kennen. In de 7e Zondag gespeelde partij verkreeg ook nu weer de titelhouder het betere spel, terwijl zijn combinatie routine ook een woordje ging meespreken, b.v. in dezen stand. Wit v. Engelen 30, 33, 35, 36, 38, 42 43 45. Zwart H. Rejouw 3, 8, 10, 11, 13, 18, 23, 27. speelde wit 3025, waarop zwart zeer sterk met 1014 antwoordde. Nu speelde wit (na 35—30 'en 11—17) 33—29 met 30x39, waardoor zwart nu door 812 te spelen, wit belet het zeer sterke veld 33 te bezetten, welke dreiging ook in de volgende zetten wit zeer lastig spel geeft, daar hij nu gedwongen wordt, het centrum prijs te geven en zijn troepen in 2 afdeelingen te splitsen, wat zwak beteekend, Zwart forceerde dit na 4540 van wit door 1722, waarop _wit met 4237 antwoordde, zwart 22—28.Nog immer gaat 3833 niet wegens de damdreiging dus speelt wit 4035, nu volgt 1822, wit 3530 en zwart 1218 dreigt weer met schijfwinst en zet na de splitsing in wits centrum door. Ook in het eindspel bleek weer het rou- tine-overwicht. Wit dam op 10, schijf op 25. Zwart dammen op 50 en 47, schijven op 3 en 26 Wit meende door het houden van zijn dam op de hoofdlijn te kunnen voorkomen dat zwart nog 2 dammen haalde. Zwart bracht echter zijn dammen op 38, en 49 en speelde daarna zijn schijven op 36 en 31 wat de winst beteekende. De bondskampioen mocht alzoo ook dit jaar niet in Haarlem zijn, de match echter be houdt zijn waarde om de training welke de Haarlemsche speler hierdoor heeft mogen ontvangen, en de nuttige aanwijzing, dat voor het veroveren van den titel wel iets meer komt kijken durf en een paar jaar theorie. Hoofdklasse-Competitie van den Neder» landschen Dambond. De „Haarlemsche Damclub" slaat „Wormerveer." Zondag had te Wormerveer in „De Nieuwe Sociëteit" de met zooveel spanning tegemoet geziene ontmoeting tusschen de damclub „Wormerveer" en de „Haarlemsche Dam club" plaats. De Haarlemmers verschenen geheel com pleet, terwijl „Wormerveer" een invaller had aan het tiende bord. De belangstelling voor dezen wedstrijd was te Wormerveer bijzonder groot en de taltrijke aanwezigen hebben kunnen genie ten van een fraaien strijd welke tenslotte eindigde in een welverdiende overwinning voor de Haarlemmers. Door deze overwinning heeft de „Haar lemsche Damclub" thans een mooie kans op het Noordelijk Kampioenschap en alles hangt thans af van de ontmoeting „Gezellig Samenzijn"„Vereenigd Amsterdamsch Damgenootschap," welke Woensdag a.s. te Amsterdam zal plaats vinden. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag Damclub „Wormerveér"-„Haarl. Damcl." G. Beetsmr. P. J. van Dartelen 02 K. Stolp—J. B. Sluiter 1—1 B. RisH. G. Teunisse 11 C. JannemanF. A. Berkemeijer 11 KuyperJ. W. van Dartelen 11 C. P. MooyboerJ. van Looy 02 P. OfmanAebe de Jong 20 W. H. van HattumW. J. Teunisse 02 A. G. MantjesW. van Daalen 11 M. de BoerJ. Poppen 02 Totaal: 7—^3 voor Haarlem. Alleen aan het 7de bord kon Wormerveer een „twee" boeken. Zonder dat de Haarlem mer het bemerkte, viel het vlaggetje van zijn wedstrijdklok en onmiddellijk hierna eischte zijn tegenstander de partij op, niettegenstaan de de sportiviteit medebrengt dat men zijn tegenstander waarschuwt wanneer de groote wijzer het fatale vlaggetje begint te naderen. Het Haarlemsche team bewijst in deze competitie een ploeg te zijn waarmede men terdege rekening heeft te houden en speelt het in de drie nog résteerende wedstrijden in denzelfden vorm, dan" heeft het een schit terende kans het kampioenschap te behalen. De wedstrijd ona het kampioenschap van Haarlem en omstreken. De uitslagen van de in de afgeloopen week in den Haarlemschen kampioenswedstrijd gespeelde partijen hebben de ranglijst een niet onbelangrijke verandering doen onder gaan. De heer J. Poppen, welke in dezen wed strijd debuteert, zorgde voor de verrassing door den titelhouder, mr. P. J. van Dartelen, een nederlaag toe te brengen. Hierdoor heeft de Haarlemsche meester de eerste plaats moeten afstaan aan zijn broer, J. W. van Dartelen, welke thans met slechts één verliespunt uit vijf partijen een ernstige poging schijnt te wagen dit jaar den kam» oenstitel te veroveren. De 3de, 4de en 5de plaatsen worden bezet door de heeren H. G. Teunisse, F, A. Berkemeier en Aebe de Jong met resp. 3, 4 en 4 verliespunten. De strijd om den titel zal dan ook wel hoogstwaarschijnlijk door dit vijftal worden uitgestreden. De overige acht deelnemers zijn voor de eerste plaatsen vrijwel uitgeschakeld. De stand van dezen wedstrijd is thans 1. J. W. van Dartelen 5 4 1 0 0 1.80 ,2. mr. P.J.v. Dartelen 5 4 0 1 8 1.60 3. F. A. Berkemeier 7 4 2 1 10 1.43 4. H. G. Teunisse 5 2 3 0 7 1.40 5. Aebe de Jong 6 2 4 0 8 1.33 6. W. van Daalen 8 3 3 2 9 1.13 7. G. P. Heek 6 2 2 2 6 1.00 8. J. van Looy 6 1 4 1 6 1.00 9. J. Poppen 5 1 2 2 4 0.80 10. W. de Goede 6 0 3 3 3 0.50 11. W. J. Teunisse 5 0 2 3 2 0,40 12. D. A. van Abs 8 0 3 5 3 0.38 13. Chr. F. Visse 4 G%1 3 1 0.25 OM HET DISTRICTSKAMPIOENSCHAP. Maandag vond in het clubgebouw van Ons Genoegen aan de Zijlsingel te Haarlem de tweede ronde plaats voor ^bovenge noemd kampioenschap. M. v. d. Paverf (Ons Genoegen) won door forsch spel van J. van Zilt (St. Joseph) terwijl de heer Van Engelen bij het afbreken van zijn partij een schijf tegen Rump voor stond. Beide spe lers staan echter geheel in een geslofen stand, zoodat nog moeilijk valt te bepalen of de partij gewonnen is, J, Smit (lid van D. J, D.) won dien avond zijn tweede par- i'ij voor het tweede klas kaïrtpioenschap en is zeer zeker wel de ernstigste pretendent voor dezen titel Vrijdag a.s. worden de wedstrijden om het 2c klasse kampioenschap voortgezet bij Ons Genoegen, Zijlsingel, Haarlem. Aan vang TA uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6