jÈSBÉp Stadsnieuws. DE KATHQL IEKE ILLtlSTRATi MSL AlT/D ix/EÉR. EEN VERRA53ING! Aan onze Lezers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Woensdag 25 November Met zijn riiwïel te water. Geen tariefsverlaging bij het Prov. Electriciteits- en W aterleidingbedrij f Concert Die'te BlookerSepha JansenJohan Ligtelyn. Opbrengst collecte. „St. Franciscus" Excursie. Faillissementen. Beëedigd. Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis". Jaarfeesta rond R.K. Damclub „5. D. O." VISSCHEN. GYMNASTIEK. II©.,000 ABOr^JÉsS $40.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN IJ "WERFKRACHT" BILJARTEN. D. O. S. (Schoten), Oiympia Klasse B. VOETBAL. WIELRENNEN. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. De beenen afgereden. Aan de gevolgen overleden. Stormwaorschuwingsdienst. Inbraak te Gorcum. NOORDWIJKERHOUT. De Britsche Rijnflottille. De shilling als betaalmiddel in Oostenrijk. De Fransche Kabinetscrisis. Prins Carol naar Londen. Torpedo-boot gezonken. Schip aan den grond. Ook Doumer volbrengt de opdracht niet. Roemetiië bestelt vliegtuigen. Het vredes aanbod van Abd el Krim. De overstroomingen in Griekenland. Mr. Mar chant en zijn poging tot kabinetsformatie. Abbé Wëtterlé. t De Kamerzittingen in Italië hervat. Tegen de vrijmetselarij in Italië. Spocrt al Uv: kennissen aan hen vraag* en aanbod» advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant (Vervolg van Pag. 2, Hoofdblad.) De 18-jarige F. L. te Schoten reed gister middag te half 2 per rijwiel op de Bake- nessergracht, West-zijde, komende uit de Korte Jansstraat. Hij passeerde aan de linkerzijde een man, die midden op den weg liep. Door onbekende oorzaak kreeg de wfelrijder een duw, waardoor hij met rijwiel en al te water viel. Met behulp van een schildersladder kon hij door den juist passeerenden schilder C. A. uit het water gehaald worden. Ook de fiets werd op het droge gebracht. Naar uit de stukken blijkt, achten Ged. Staten tariefsverlaging bij het Prov, Electri- citeitsbedrijf thans nog niet mogelijk en moeten zij zich met kracht daartegen ver zetten. Er drukt nog een te groot bedrag aan verlie-en op de balans, dat eerst afge schreven dient te worden. Ook voor het Waterleidingbedrijf achten Ged. Staten de tijd nog niet gekomen, om tot tariefsverlaging over te gaan. Op het concert in den schouwburg Jans- weg Haarlem, op Vrijdag 27 November, zal de zangeres Diete Blooker aria's en liederen zingen van Mozart, Schubert, Brahms, Mahler (Lieder eines fahrenden Gesellen), Moussorgski (Kinderstube), Louis Aubert, G. Fabre, Debussy, Hendrik Andriessen, Henri Zagwijn en B. v. d. Sigtenhorst Meyer. De violist Sepha Jansen zal met den pianist Johan Ligtelyn de Sonate in A gr, t. van Brahms voor viool en piano voordragen, terwijl de violiste ook nog zal spelen de Serenade Melancholique en Melodie van Tschaikowsky en La Chasse van Cartier- Kreisler. Johan Ligtelyn zal de zangeres bege leiden. De gisteren gehouden jaarli'kjche collecte ten behoeve van de Israëlitische armen heelt de somma van 695.1814 opgebracht. Bovengenoemde geheelonthoudersafdeeling' onder spoor- en trampersoneel, houdt he denavond eene ledenvergadering in het Ge bouw der R.-K. Militairenvereeniging, Zoe- tes'.raat. De agenda, welke zeer belangrijke punten bevat, is aan de leden toegezonden en aller opkomst wordt verwacht. Ket bestuur verzoekt hierbij te melden, dat op 3 Dec. a.s. het trouwe lid der afdee- ling, de heer P. Smits ziin vijf-en-twintig- jarige loopbaan aan de N. S. hoopt te vie ren. Als machinist staat hij bij zijn supe rieuren uitstekend aangeschreven en als ka meraad is hij onder de collega's zeer gezien. Ongetwijfeld zal dit iubilcum door velen vol belangstelling meegeleefd worden. Zondag j.l. bezochten de leden der Han delsreizigersvereeniging Hermes, afdeeling Kennemerland de in volle werking zijnde suikerfabriek te Halfweg. Het liét in de be doeling der vereeniging dergelijke voor le- den zeer nuttige en tevens aangename ex cursies, meer te organiseeren. 24 November 1925 werden in staat van iaiiiissement verklaard: H. L. Sul, schippersknecht te Volen- dam; curator Mr- J- A. P. C. ten Bokkel, alhier. W. Dekker, bakker te Schoten, Padang- straat 8; curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Daniel van Dam, winkelier in goud en zil ver en aanverwante artikelen te Haa~lem, Barteljorisstraat 33; curator Mr. W. J. van Rees, alhier. Arie Bakken slager te Velseroord, Ach tersta üonsweg 59; curator Mr. K. Wester ling te IJmuiden. \V. de Jager, handelaar in manufacturen te IJmuiden, tevens machinist barkwerker, Kanaalst-aat 4'7; curator Mr. K. Wester ling té IJmuiden. Opgeheven werden de faillissementen van: le. A Gerrits, aannemer te Velseroord;* 2e. P. H. C. van Vuuren, aannemer to Velseroord; curator Mr. T, A. M. A. van Löben Seis, alhier. 3e. L. de Jong, pet rol eum venter te Scho ten curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Zandvoort werd be ëedigd de heer H. van Alphen, Burge meester dier gemeente. Als notaris te Oude Wetering gem. Alke made werd beëedigd de heer G. W. A. Grün- demann. Als makelaar in vast goed werd beëedigd de heer E. J. van Donselaar te Vogelen tang. In het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat werd gisterenavond door bovenge- roemden bond een algemeene Vergadering gehouden, welke een feestelijk karakter droeg. De voorzitter van dezen Bond, de Gep. Gen. Majoor H. F C. Baron van Omph i1 Mülert, hield een inleidingsrede, waarin spr. begon met op te merken het te be treuren, dat er niet zooveel leden warer opgekomen als men verwacht bad. Spr. gaf hicna een resume van de oorlogsjaren van af 1914 foen het kleine Nederland voor zijn eigen veiligheid bedu'cht leger en vloot moest mobiliseeren Binnen enkele dager stonden toan allen gereed om den eventu eel onwelkomen indringer terug te wij zen. Spr. herinnerde er aan. dat men toer afscheid nemend van familie en bekenden de gedachten bij zich had hen niet mee» te zullen terug zien. Vier jaren is men al dus st. gemobiliseerd Geweest en had mer een kameraadschappelijken band gesloten Men voelde dat men elkaar noodig had er steunde op elkander. Na den terugkeer zul len velen nog wel eens aan dien tiid heb ben teruggedacht. Meer dan 10 jaren waren verloopen toen op voorstel van Luit Gen. Terwiséa eer comité werd opgericht voor hen, die doo- de mobilisatie geleden hadden en bet heef' airtoen H, M. de Koningin behaagd het mo bilisatie kruis in te stellen In verband met de bezuiniging, aldus sur kon hiervoor echter geen drie kwart milli- oen worden uitgetrokken om dat kruis aan iedereen uit te reiken. V-naf de instelling van dat kruis. 19 Sep tember 1924. dateert ook de onricMing van den Bond, welke zich ten doel stelt le trachten de oude kameraadschap weer aan te binden saamhoorigheid en vaderlands liefde aan te kweeken en leden en kame raden te steunen. Spr. wekte de aanwezigen op zooveel mogelijk leden te werven en alsdan zal men gelük men in Enschedé gedaan had. Gene raal Snijders verzoeken het mobilisatiekruis (e komen uitreiken, terwijl men dan van den Bond diploma's zal uitgeven welke behel zen, dat men gerechtigd is het mobilisatie kruis te dragen. (Applaus), Een nowe'-kend woord sprak hierna de heer Wynoldy Daniels, waarna door de heeren Vink, piano, eri de Groot viool, een keurig uitgevoerde duo, welke in alle op zichten af was, ten gehoore werd gebracht. Hef fijn gevoelde spel maakten diepen in druk en een warm anplaus vertolkte de gevoelens van het- auditorium, sici. Eenige leden van de Ver°eniging ..Volks zang" brachten hie-na een lied „In B-rbanf. aan de grenzen, door J. P. J. Wietrz, "anschouwelirk door handeling vóorgestel Een en ander ging onder leiding ven der heer Sixms, die zelf ook eenige schoone liederen zong. Staand» de vergadering kwam Overste T. L. van Wagtendonk binnen en werd door de aanwezigen met een hartelijk applaus v»-we!komd. De heer J B. Schuil, bracht hierna eenige mobil'rati"berjnnerin<«en, zooals ..Het eer ste schol", een fragmenten uit „het Schim meispel" en voorts nog eenige Indische memorie's, welke den voordrager een uit stekend succes bezorgde. Met een opwekking vterd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zondagavond gaf bovengenoemde ver eeniging haar jaarlij ksche feestavond voor donateurs, ouders en leden in het patronaats- gehouw aan het Teijlerplein. Omstreeks kwart over acht opende de beer W. Hopstaken, als Voorzitter der fees'- vierer c'e vereeniging, e feestavond. Na ee ort v.oordje van den Geestelijken Adviseur, Kap. Vis, werd begonnen met het tooneelspei ..Strijd," hetgeen door één der gezellen, den neer C. v. d. Peet Jr., geschreven was. Naast verschillende foutjes in den bouw van het stuk, had de schrijver toch ook eenige aar- Jige tooneeltjes weten te scheppen. Vooral het slot van het le en 3e bedrijf was goed. Het tooneelgezelschap, wat samengesteld was uit leden der verschillende St. Jozef- -ezellenvereenigingen te dezer stede, heeft van het stuk gemaakt, wat er van te maker iel. Het verdere gedeelte van den avond werd evuld door eenige zangnummers van „De -angersgezellen." Onder leiding van den teer Slenders, zong deze vereeniging op •erdienstelijke wijze eenige liederen. Tenslotte bracht Kap. Vis nog dank aan hef tooneelgezelschap, wat volgens spr. "dijk gegeven had dat de andere Jozefgezellen !e tooneelspeelkunst ook wel verstonden, en tan de „Zangersgezellen." waarna deze ivond weer tot het verleden behoorde. De Morgenstond. Zondag hield het Schotensch Vischcollege „De Morgenstond"' een wedstrijd op baars in. de Ringvaart tusschen Heemstede en Vijfhuizen. De heer Donkervoort had deze prijzen beschikbaar gesteld deze werden 's avonds in het clubgebouw uitgereikt. De prijzen werden gewonnen als volgt lste prijs C. Greuter, 2de prijs A. v.d. Schaar, 3Je prijs A. Vierhout, 4de prijs P. Brouwer, 5de prijs J. Lenden, 6de prijs J. Steenken, 7de prijs E. Vierhout, 8ste prijs W. Wijkhui zen. De controleurs kregen óók een prijs. Teen de voorzitter 's avonds te 8 uur den eestavond opende, bracht hij namens het v'ischcollege hulde aan den heer Donke - voort voor alles wat hij voor deze vereeni ging gedaan heeft. Aan zijn vrouw werd een fraaie bloemenmand geschonken. De heer Donkervoort werd tot eerevoorzitter be noemd. Door onthouding vereenigd. Bovengenoemd college hield Zondag een needing en wedstrijd op baars tusschen Bennebrcek en Heemstede. De vangst was goed. De volgende henge laars kwamen in aanmerking voor een prijs J.C. Schell lste C. Hoogendijk 2de en L. Schaap 3de prijs. Door een lid was een troostprijs beschik baar gesteld c'ie gewonnen werd door A. de Vendt. De uitreiking van de prijzen zal -laats vinden in het clubgebouw Heerensin gel 97. Algemeene Vergadering „Bato." Onder Voorzitterschap van oen heer W. Versteeg vergaderde Vrijdagavond de Gijmn. Vereen. „Bato." De heer Versteeg bracht in zijn openingsrede dank aan de heeren H. G. A. Jansen Eere-voorzitter en C. Versteeg voor hunnen tegenwoordigheid tevens dank zeggende voor het vertrouwen in hem gesteld door hem op de vorige vergadering, waar preker tot zijn spijt niet tegenwoordig kon Zijn, te benoemen als voorzitterHij hoopt dat de besprekingen dezen avond, welke door verschillende omstandigheden een maand te vroeg is uitgeschreven, voor „Bato" van opvoerende kracht moge zijn en riep daar- v°or £e medewerking in van alle leden om „Bato weer in gezonde banen te leiden. De notulen door den Secretaris den heer Th. C. ;>mal uitgebracht werden goedgekeurd. Ver volgens bracht de k.i.scomn.i sie bij monde v; n en heer H. G. A. Jansen verslag uit, waaruit zeer duidelijk bleek, dat het beheer der gelden en oescheiaen van den 2de Penningmeester in desolaten toestand verkeerde. Het be stuur vond in verband hiermede en met het oog op voor „Bato" minder aangename om standigheden aanleiding den 2de Penning meester van de ledenlijst té royeeren wat na gehouden stemming echter niet werd aange nomen. Het bestuur stelde daarop een com- oromis om den 2de Penningmeester in de gelegenheid te stellen zich te rehabiliteeren te en bedanken als lid. De heer C. Martin werd ter gelegen' ei van zijn 25 jarig lidmaatschap van „Bat, bij nonde van den heer Jansen namens de leden ■elukgewenscht en overhandigde hij den jubilares 2 groote schilderstukken in lijst en enveloppe met inhoud. Zeer onder den in ruk dankte de heer Martin voor het prachti ge cadeau en hoopte nog vele jaren zijn krach- en aan „Bato" te kunnen geven. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van den heer J. Hop voorzitter K. T. K. en Gewestelijk Commissaris, bevattende een gelukwensch voor den heer C. Martin met zijn jubileum. De bestuurverkiezing bracht tot «uitslag dat de Secretaris bij acclamatie en de heer A. J. van Doorn als lste Pen ningmeester werd gekozen, terwijl de hee; C. Martin als Commissaris met grooten meer- 'erheid gekozen werd. Een volledig dames Bestuur werd bij acclamatie tkozen te weten. Mevr. J. v. Doorn-Serne (Voorzitster) Mej. C. Verver (Penningmeesteresse) Mej. T. Bonhovf. (Secretaresse) en mej. C. Eene als Commissaresse tevens vlagdraagster. De ADVERTEEREN IN DE KATH ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA MAURITSKADE 39. S-GRAVENHAGE heeren H. Vink en W. Versteeg stelden zich beschikbaar c.e vergadering van het Gewest als afgevaardigden fe zullen bijwonen. Goed gekeurd werd het voorstel van den voorzitte om alleen in Dec. Jan. a.s. de controbutie te 'oen verhoogen om de bondscontrobutie met Jan. geheel te doen betalen. In de commissie van toezicht werd benoemd de heer A. Prent. TECHNISCHE BONDSVERGADERING K. N. G. V. Zaterdag en Zondag werd 'n Seinpost tc Scheven'ngen de Technische Bondsvergade- rig van het K. N. G. V gehouden. Een groot aantal belangs'e'Ienden ui' geheel ons land wa.s samengekomen om deze vergadering, welke echter meer hel ka-akter droeg ven een bijeenkomst van technici op het gebied der gymnastiek, om van de versch l'ende demons'raües; welke gegeven werden, getuigen te zijn. De de monstraties stenden in het teeken van do n'euwere jeugd-gvrrnastiek en het meer n-rfevoerde toestel-turnen voor dames Dr. J. H. O Reys uit Den Haa'' hiel' Zondagmorgen een lezing ovet jeugdturnen toezeh'cht met lantaarnplaatjes In zijne met groote aandacht gevolgde rede, wees h.ü er spec'aal op, dat vereenig'ngsgymnast'ek heel iets anders is en moet zijn dan schcol- Kvmnastiek en ontraadde vooral te moei lijke en te zware oefëns'of voor de jeugd, met het oog op den groei In den middag werd begonnen met den eersten steden-wedstrijd tusschen Amster dam en Rot'erdam, waarbij Rotterdam met 214)4 punt als overwinnaar uil den strijd te voorschijn kwam. tegen Amsterdam met 210 1/8 punt. Den Haag, we'ke ook .inge schreven had, had z'ch echter teruggetrok ken. Deze wedstrijd, de eerste welke ge houden is heeft duidelijk bewezen, dat hef K. N. G. V. in het bezit is van een stel turners. welke veler verwachting heeft overtreffen. De derde wedstrijd van de Haarlemsche Competitie was er één van het goede soort. Vooral de thuisclub speelde sterk en be haalde dan ook tenslotte de overwinning met 156 car. Circa half 9 wordt begonnen met de partij der Matadoren. In de 20e beurt is de stand 4584 voor den heer v. Tricht. Wel icoort de bezoeker nog een mooie serie van 14, doch de D. O. S.'er loopt steeds meer uit en wint tenslotte met 150-90 car. De No.'s 2 peelden een spannende kamp. Met een stano van 131-S-89 in 28 beurten, denkt een ieder dat deze partij in de minste beurten gespeeld, zal worden, doch de heer Meeuwenoord heeft nog ll beurten noodig om de resteeren- de 19 punten te maken: Eindstand 150137 voor D. O. S. in 39 beurten. De heeren Tim mer (Oiympia) en Copini Sr. (D. O. S.) lie ten beiden af en toe fraaie stooten zien. De heer Copini maakte met 21 car. de hoogste serie van den avond. Uitslag 150116. Voor de No.'s 4 kwamen beide partijen met een reserve uit, die beiden goed gespeeld heb 'oen. De eindstand werd 150110. De gedetailleerde uitslag is als volgt No.'s 1 D.O.S. 150 Oiympia 90 2 150 137 3 150 116 4 150 101 Totaal 600 444 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERL. 2e KLASSE (KLEIN BÏLTART) Een schitterend debuut van den heer W. Kobiis. In de Zaterdag en Zondag gespeelde wed strijden om bovengenoemd Kampioenschap nam o.a. ook onze Haarlemsche Kampioen deel, welke schitterend uit den strijd is ge treden. De eerste partijen speelde hij min der goed en noteerde een moyenne van 6.76, 16.35, 12.50 en 10.50. De laatste wed strijden was hij echter buitengewoon op dreef en speelde de 250 car. cadre resp. in 10 en 11 beurten Het Amsterd^msche pu bliek was opgetogen over de prestaties van den Heemsteder, die dan ook hef hoogste alg. moyenne van alle deelnemers haalde, n.m. 12.98. Daar het aantal gewonnen par tijen voor het Kampioenschap besliste werd de heer Beekhof kampioen. Zijn moyenne bedroeg echter 10.50. De heer Kobus ont ving de gouden medaille voor het hoogsfe algemeen gemiddelde en een kunstvoor werp als 4e prijs. Tevens promoveerde hij wegens zijn behaalde moyenne naar de le klasse. Een fraaie prestatie! MASSAKAMP REMBRANDT (A'DAM) VRIENDENKRING. Onder zeer groote publieke belangstel ling vond Dinsdagavond in Café Dieben, Groote Houtstraat, de returnmatch plaats van de kortgeleden in Amsterdam gespeel den wedstrijd tusschen bovengenoemde vereenigingen. De wedstrijd had een zeet spannend verloop gehad en eerst in de laatste partijen v el de beslissing. De B. C. „Rembrandt" zegevierde ten slotte met een versch'1 van slech's 35 car. De partij tusschen de heeren W. Kobus en Rood, waarvoor natuurlijk de meeste belangstell ng bestond, werd fraai door den Haarlemmer gewonnen. I Hij beëindigde de partij van 300 car. in 21 beurten en scoorde o.m. series van 68, 46, 34 en 41 car. De serieprijzen, welke door bede vereenig'n- gen werden uitgeloofd kwamen aan de volgende heeren: W. Kobus. J Samson en A. de Vries (Vrienkrmg) en Rood, Groen en Franschman (Rembrandt). De totaal uitslag is Rembrandt 3060, car. Vrienden kring 3025. D. H. Vi B. District Haarlem(. Programma Junioren-Competitie voor Zon dag 29 November 1925. Afd. A, Vic'rix 3—T. Y. B. B. 4, 2 uur, J. As sendelft. V. V. F. 1—D. S. S. 3, 2 uur, H. West broek. Concordia 3Alliance 3, 1 uur, P. de Groot. Afd. B. Alliance 4R. K. V. Z. 4, 2 uur, J Smits. Doprdat H. B C. en Santpoort wegens kerkelijke redenen niet kunnen spelen, is hef programma niet zoo groot deze kee-. Met belangstelling zien ik de uitslagen weder tegemoet, 't begint nu spannendte worden. In afd. A, foe te voegen Onze Gezellen 3 van Schoten. De Competifieleider P. P. SMIT, Atjehstraat 12. Schoten. H.S.C. „EXCELSIOR." Zendag hield bovengenoemde vereem- ing haar vierde re cord rit voor c'enkreel- beker over trie ronden zeeweg. De tijden die gereden werden waren niet zoo goed als bi' de vorige ritten gemaakt, doch de oorzaal: hiervan was, dat de weg nat was. De uitshr was nu le. C. de Nijs in 48 min. 48 sec. 2e. C. Wijers 49 min. 30 sec., 3e G. Vélleegia 5C min. 110 sec., 4e W. Sleutel 50 min. 37 sec., 5e. F. de Nfjs 51 min. 17 sec., 6e A. C. Kruij- er 52 min. 5 sec., 7e G. Makkelie 53 min. 14 se., 8e P. Passant 54 min. 31 sec. Extra prijs als 5e aankomende was voo: F. de Nijs. Zondag 27 November laatste récordrit,' alsmede 50 meter langzaam rijden. Als donateurs aangenomen de heeren B. v. Veen en Th. Wesselamn. Door een onzer leden is een prijs dispo nibel gesteld in dien de tijd, 25 1/5 seconde geloopen over 200 Meter door G. H. Stou ten verbeterd wordt. De Haarlemsche Kaderlandstormver. KENNEMERLAND. Op Donderdag 26 November a.s. geeft dt Haarlemsche Kaderlandstormvereeniging Kennemerland een propaganda-;.vond i dc bovenzaal van Café Rest. Central, Groote Houtstraat 176. Het is de eerste maal dat vanwege genoem de vereeniging een propagandaavond is ge organiseerd. Zij heeft gemeend dit te moeten doen aangezien de voor- en nadeelen en de verplichtingen, verbonden aan het z.g. In stituut der Vooroefening bij velen nog niet voldoende bekendheid hebben verworven, en zij op deze manier hoopt aan het Voor oefeningsinstituut deze bekendheid te geven. Op dezen avond zullen nd. de voornaamste bepalingen aan eene verbintenis bij den Ka derlandstorm verbonden, nader worden uit eengezet door den Commandant der Kace - landstormklassen te Haarlem Ie luitenant C. Eldermans. Jongelieden van 1619 jaar, welke inge volge hun opleiding aan Middelbare scho len, voor eene verbintenis in aanmerking komen hebben met hunne ouders kosteloos toegang tot dezen propagandaavond. Voor hen, die verhinderd zijn, doch wel belang stellen in de verplichtingen, verbon den aan deze verbintenis bij het Vooroefe ningsinstituut, zijn de Ie luitenant C. Elder mans en de instructeur serg. majoor W. de Boer ten allen tijde bereid ihlichtingen te verstrekken. Hiervoor vervoege men zich Infanteriekazerne kamer 90 van 9.3012. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. VRIJE VROEDVROUWENKEUZE BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE SCHOTgN? Sinds geruimen tijd viel het de Haar lemsche Vroedvrouwen op, dat ze den laat- sten tijd geen enkele aanvraag ontvingen van het Burgerlijke Armbestuur van Scho- fen, om gratis hulp te verleenen aan Arm lastigen. (Schoten heeft geen eigen vroed vrouw.) Ze besloten zich te wenden tót den Armmeester der, heer Hagebout, om inlich- fingen Deze heet deed per telefoon de verras sende mededeeding, dat hij de aanvragen zond naar de vroecjvrouw die daarvoor was aangewezen. Daar wij stellig meenden te weten, dat alle vroedvrouwen van Haarlem in aan merking kyamen om deze hulp te verlee nen, wendden wij ons mef een schrijven tot het Burgerlijk Armbestuur. Hierop ontvingen wij een schrijven, o.a. luidende: „dat door het B. A. aan armlas tigen voor wie zij de verloskundige hulp betaald, nimmer eenige aanwijzing wordf gegeven ten opzichte van wie zij die hulp wenschen te ontvangen." Wij meenden goed te doen, de bevolking voornamelijk de armlastigen van Schoten in kennis te sfellen met bovenstaande, daar hieruit voldoende blijkt, dat een armlastige, evengoed de vroedvrouw kan krijgen, die zij wenscht. (J, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte teeken ik namens zes Haar lemsche vroedvrouwen. Mevr. METSME1NEMA, Zijlvest 29. Naschrift der Redasfie. De heer Klein, wethouder voor hef Burgerlijk Armbestuur in Schoten, deelde ons, op die informatie, mede dat het een enkele maal gebeurd is dat de aanvragen werde doorgevoerd naar de vroedvrouw, die het dichts bij Schoten' woonf, mej. de Braai. Daat bij was van de zijde van den Armmeestergeen kwade trouw in het spel. Inderdaad, zoo zeide ons de wethouder, is de keuze van vroed vrouw vrij, maar er komen vele vrouwen, die, als men haar vraagt, welke voorkeur zij hebben, de keuze van den Armmeester overlaten.In deze gevallen, en ook wan neer zij, die zich aanmelden, niets mede deelden, werd de dir.hts"bijwonende vroed vrouw gewaarschuwd. Woonde er een vroedvrouw te Schoten, dan zou deze zeer zeker gewaarschuwd worden, in die geval len. De, Armmeester en het Burgerlijk Armbestuur waren in dezen geheel te goede trouw, verzekerde ons de wethouder bij herhaling. Terug te bekomen bij Th. v. Wort, Gr Heiligland 24 rood te Haarle n, een kinder mutsje F.J. Martens, Cronjé vraat 31, een bankbillet J. Meijer, Soenaastraat 9, een nummerplaat van een motorrijtuig H. v. He ne t. Kloosterstraat 101, een kanarie vogel F. Goudschaal, de la Reijstraat 52, een rijwielbelastingplaatje J. Houwke-, Spaarndammerweg 10G. te Haarlem, een porte nonnaie met inhoud J. Roobol, Over- tonweg 21, wollen handschoen A. Wit kamp, Kloosterstraat 119, een wollen das G. Schermer, Reitzstraat 68, een zwarte kat. M. v. Dalen, Steynstraat 42, een paar kin Jer- han lschoeatjes G. v. Wissen, Dr. Leijds- straat 47, een gele jas C. Jonker, Wilgen- traat 23, een rijwielbelastingplaatje G Kooi nan, Schotgrweg 140zw., een rijwiel- •elistiiagplaatje M. Vink, Sumatrastraat 2, een zilve en geldstuk; E. Bonfrêr, Steyn- traat 147, een zilveren geldstuk Smccle- naars, Rijksstraatweg 336, een rijwielbelas- in jol aatje en twee zilveren «eldstukken. C. MuLer, cie Wetstraat 14, een armband C.G. Pierlot, Merovingenstraat 10, een rok- -peld P. Smit, Eikenstraat 9, een zwarte kip A. Blok, Beukenstraat 17, een kinc'er- portemonnrie T. Genevaas, Javastraat 72, een stuc'entenmutsje M. Wuilings, Kloos terstraat 15 rood, een rijwielbelr.'ringplaatje F.J. Verhappen, Vergierdeweg 33, drie zil veren geldstukken A. Koevermans, Pla taanstraat 66, een broche B. Merks, Steyn straat 141, een ijsmuts W. Grcendaal, Soen- dastraat 20, een zweep D. v.d. Heijc'e, Beu kenstraat 33, een rijwielbelastingpL t e W.J. Brouwer, Korteweg 16, een rijwiel e- lastingplaatje in étui W. v.d. Weijcen, Dr. Leijdsstraat 65, een armband. A3n het Bureau van Politie een hondenhalsketting en een huissleutel. Gemeenteraad.Een vergadering van Jen Raad der gemeente Schoten wordt geM houden, Vrijdag 27 November, des namiddags om half 8 ten Raadhuize. O iderwerpen ter behandeling zijn Voorstel van Burgemeester en Wethouders, ot benoeming van twee leden van het Bur gerlijk Armbestuur 2. Idem, nopens het verleenen van ontheffing van bepalingen der nouwverordening 3. Idem, tot vaststelling ran de belooning voor den accountant bij et gasbedrijf, voor het dienstjaar 1925 1. Idem; tot aflossing van geldleeningen en Lot het aangaan van nieuwe, tegen lager rente- oercentage 5. Idem, nopens nadere vast stelling van het maximum aantal drankver- junningen in de gemeente 6. Idem, tot het erleenen van een crediat voor het aanschaf- :en van verschillend materieel ten behoeve :er brandweer 7 Idem, tot vaststelling van 'e risicopremie bij het verstrekken van gei len onder tweede hypothecair verband en tot et geven van machtiging aan Burgemeester e Wethouders tot het vestigen van hypothe- kan 8. Aanbieding der geme'entebegrooting, «iet bijlagen, voor het dienstjaar 1926 9. \anbieding der gemeenterekening, met bij lagen over HJ24, en benoeming van eene commissietot het onderzoek daarsran 10. ngekomen stukken en mededeelingen. Gemeentezaken. Voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur bevelen B. en W. aan: 1. K. Wolkeuter, 2. J. P. v. Schie. Verder moet een raadslid in de commis sie benoemd worden. B. en W. stellen voor, geen onthef fing van de ttepalingen der Bouwverorde ning te verleenen aan A. v. Kampen. B. en W. stellen voor, de belooning voor den accountant van het Gasbedrijf voor 1925 te bepalen op 1200. B. en W. stellen vaor de Kroon te verzoeken, 't maximum aantal vergunningen één minder te laten bedragen, dan het aan tal werkelijk bestaande vergunningen. B. en W. vragen een crediet van 8150 aan voor de aanschaffing van brandweer materiaal, waaronder een z.g.n. baby-b^and- spuit. Met dit materieel zullen lichte bran den door de Schotensche brandweer zelf standig kunnen worden bestreden, terwijl voor groote branden de hulp der Haarlem sche brandweer kan woden ingeroepen. B. en W. stellen voor de risicopremie ten behoeve der gemeente te voldoen door personen, aan wie, onder 2e hypothecair verband voor den bouw van arbeiderswo ningen, uit 's Rijksvoorschotten,gelden door de gemeente worden verstrekt, te bepalen op 1 pCt. per jaar. B. en W. stellen voor, in hun handen om praeadvies te stellen een voorstel- Visee e.a., om over te gaan tot oprichting van een kinderspeeltuin. B. en W. stellen voor, op zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen aan F. Kehrer, als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand en wel met ingang van 1 De cember a.s. Vergadering tuinlieden. In het lokaal voor Christel. Belangen hield gisteravond de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Ae-den- hout en O haar maandelijksche vergadering. Eenige wijzigingen in het reglement, waar voor het bestuur voorstellen had ingediend, meer betreffende de groote uitbreiding van den laatsten tijd, met als gevolg eenige veranderingen der werkwijze werden zon der stemming aangenomen De heer v. d. H. was de eenige inzender ter keuring, maar zijn verscheidenheid was zóó g-oot, dat hij het zaaltje voor een groot deel in beslag nam De heer v. Gurp had ter opluistering een paar bloeiende narcissen. Den heer Radstake had ter opluistering ingezonden eigen vervaardigde plattegron den van Huize Leyduin. De heer Nieuwenhuis hield' een inleiding over het kweeken van Varen's, waarvoor hij ter demonst'eering had medegebracht een groote collectie Varen-soorten, benevens de zaadtakjes, kistjes met jonge planties, in verschillende grootten. De heer v. d. Ham betaalde voor zijn in zendingen 2 maal 5 en 2 maal 4 punten. Door eigen onvoorzichtigheid, OLDENZAAL. 25 Nov. De veehandelaar M. Weyt uit Oldenzaal welke gisteravond circa 9'A uur de bewaakte en afgesloten overweg in de Eekte alhier toch wilde pas- seeren duwde een afsluitboom omhoog en stak den weg over Vermoedelijk zag hij den aankomenden trein niet. Hij werd ge grepen en beide beenen werden hem afge reden. In zorgwekkenden toestand 'is hij in hel R.-K Ziekenhuis alhier opgênomen. HENGELO (O.), 24 Nov. De tuinman Boksman, alhier die vorige week te De Lutte van een grintwagen viel, is aan de beko men wonden overleden Geseind van de Bilt om 9.55. heden mor gen, aan alle posten wordt verwacht storm uit het N. W GORCUM. 25 Nov. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het verkooplokaal van den heer A Susholt, ver moedelijk door 't gebruik van valsche sleu tels. Een brandkast werd geforceerd en het aanwezige kasgeld meegenomen. Een an dere brandkast die verkocht zou worden, werd eveneens geforceerd, doch deze was leeg. Het bureau werd eveneens opengebro ken, doch ontvreemd werd er niets. De heer S. was tegen inbraak verzekerd. De politie stelt een onderzoek in ERNSTIG ONGELUK. Bij het uitgaan der R.K. school sloegen 2 paarden voor een boerenwagen op hoL Ongelukkig we-den twee kinderen omver gereden. Een der kinderen werd met ver brijzelden schedel opgenomen, terwijl e^n ander kind een trap tegen den buik kreeg. Beiden verkeeren in zorgwekkenden foe- stand. KEULEN, 25 Nov. Het Britsche Rijn flottille zal na dc ontruiming der Keulsche zone, naar Bingen worden overgebw- BERLIJN, 25 Nov. Volgens een telegram uit Weenen zal met ingang van 1 Jan. a.s.f in Oostenrijk de shilling algemeen als be taalmiddel worden ingevoerd. PARIJS, 25 Nov. Doumer heeft zijn finan- ciëel program uiteengezet ain De Selves, Herriot en Painlevé. Zijn program vermijdt een heffing op het kapitaal. De schuld zal op korten termijn geconsolideerd worden, terwijl een belasting op de rente zal geheven worden. De belasting op zaken zal met 4 milliard francs verhoogd worden. BOEKAREST, 25 Nov. Prins Carol zal de teraardebestelling van de Kóningin-Moeder Alexandra te Londen bijwonen. ROME 25 Nov. Gedurende de oefeningen is een torpedo-boot gezonken. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. BERLIJN, 25 Nov. Het s.s. Cleveland zit in de Elbe aan den grond. De lading wordt gelost. PARIJS, 25 Nov. De missie" van Doumer is zoo goed als mislukt. Nu de socialisten besloten hebben aan de regeering deel te nemen, is de samenstelling van een Kariell- regeering verzekerd. De komende man is óf Paul Boncour, die over een zelfde meerder heid beschikken kan, als het eerste Herriol- kabinet, of Herriot. PRAAG, 25 Nov. Roemenië heeft in Tsjecho-Slowakije 75 vliegtuigen besteld. LONDEN. 25 Nov. Daily-Express meldt, dat het antwoord van Painlevé op 't vredes aanbod van Abd-el-Krim ingekomen is. Frankrijk verklaart zich bereid de onafhan kelijkheid van de Riffs toe te staan en stelt verder de volgende voorwaarden: het leger der Riffs moet beperkt worden; Abd-el-Krim ziet af van iedere controle op de mineraal rijkdommen; hij ontvangt hiervoor 21 pet. van alle mineraal-opbrengsten; Frankrijk verklaart zich tot geen verdere concessies bereid. Abd-el-Krim zal alles verliezen als hij dit aanbod van de hand wijst LONDEN, 25 Nov. Daily Express meldt uit Athene, dat bij de overstroomingen in Griekenland 100 personen verdronken zijn. Naar #„Het Volk" verneemt, stelt Mr. Marchant zich voor, ,om over de vorming van een kabinet overleg te plegen voorlopa pig mef geen anderen dan met den voor zitter der Kath. Kamerfractie Dr. Nolens en den voorzitter der soc. dem. fractie Ir. Al- barda; bij dat overleg zich fe bedienen van het door hem te Rotterdam ontwikkeld program van 16 punten, welk program hij heeft opgesfeld als een compromis, genoemd overleg te voeren aanvankelijk mondeling en het bij de besprekingen verhandelde. Vervolgens schriftelijk te bevestigen en na afloop van 't overleg, over te gaan fot pu blicatie er van, evenals wijlen Dr. Be* ia 1313 heeft gedaan. ROME, 25 Nov. De bekende vroegere vroegere Duitsche Rijksdagafgevaardigde voor den Elzas, abbé Wetterlé, is hier overleden. ROME, 25 ï^v. De Kamer hervaf heden de historische zitting. Het wetgevend pro gram van de fascistische revolutie is prac- tisch geheel goedgekeurd door de commis sies, behalve de wef op de bevoegdheden der Podesta. Deze wet zal; naar verwacht wordt, Donderdag worden aangenomen. ROME, 25 Nov. De Corriëre di Italia tracht heden den steun fe verwerven van het Vaticaan voor de anti-Vrijmctselaars- wet Hef blad bevat een lang hoofdartikel waarin o.a. presidena Coolidge wordt aan gehaald, die tegen de vrijmetselaarsloges zou gewaarschuwd, hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9