IN EN OM HAARLEM STADSNIEUWS f50. De verlaging van den gasprijs Donderdag 26 November 1925# 50ste Jaargang No. 16109 Postrekening No 5970. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 27 November Een vQorslei uit den Raad. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Alweer een wereldreiziger. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. R.-K. Damclub St. Joseph. Examens Krankzinnigenverpleging. Voordrachtavond Mr. Kamp. - Stadsschouwburg, Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. Arbeidstherapie St. Elisabeths- Gasthuis. „Tout y Croit". TOONEEL. Moderne jeugd. J. I WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Statuten. Besmettel'ike ziekten. MUZIEK. Het droevig ongeluk op de Zuiderzee. Advertentiën 35 cents regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. oer regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal .3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. elefoon No. 13866 (3 lijnen). Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f3000.- Levenslange verlies van beide tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen. geheele ongeschiktheid tot werken door f7C0 bij een ongeval met fO ft - wBeJ T T„ f 125.' Him'ófwiilrin'er eide armen, beide beenen of beide oogen: 1 3U.'doodelijken afloop:!* een voet ot een oog. 1 duim ot wpsvmger. bij 'n breuk van f L fl been of arm: lwU* bij verlies v. een andere vinger. Er valt over de Raadszitting van gisteren *1 bitter weinig te zeggen. In één uur tijd handelde de Raad een agenda van 19 onbe langrijke punten af; ging toen, van half drie tot kwart na vier in besloten vergadering over, waarna de benoemingen en de rond vraag volgden. Van het eerste uurtje openbaar debat was alleen maar belangrijk de behandeling van de aanvraag van B. en W. om het crediet op de begrooting 1925, voor herstel en ver nieuwing der bestrating uitgetrokken, met 20.000 te verhoogen. Verschillende raads leden nemen dan zulk een gelegenheid te baat om te vragen of ook deze of die straat niet eens onder handen kan worden geno men; of B. en W. wel weten, dat de toe stand daar ter plaatse zoo slecht is, enz. Maar dat behoeven wij niet als iets bijzon ders naar voren te brengen. Dat is een wel bekende litanie. Neen, het bijzondere stak ditmaal in een dispuut tusschen de Wethou ders van Financiën en Openbare Werken. De heer Klein Schiphorst had de in Haarlem meer gehoorde klacht geuit, dat de bestrating hier verre van ideaal is, en de vraag gesteld, of het wel een juiste politiek is, welke mr. Slingenberg volgt, om ook op de gelden van bestrating zooveel mogelijk te bezuinigen? Dat kan op den duur wel eens zuinigheid Slijken, die de wijsheid bedriegt. Wéthouder Slingenberg trok dat op zijn fatsoen. Er worden, zei hij, voortdurend in den Raad en in de pers klachten geuit over ie slechte bestrating in Haarlem. Vooral de pers bezondigt zich ten deze opzichte schro melijk, door zelfs met plaatjes te demonstree- ren, hoe groot de waterplassen in de kuilen zijn, wanneer het 24 uur geregend heeft. Dat is, volgens mr. Slingenberg, heel verkeerd. De Raad en de pers zouden beter doen en meer opvoedend werken, door het publiek voor te lichten, dat het hier heusch niet zoo slécht gesteld is. In heel veel plaatsen is het juist zóó of nog erger. De Wethouder raadde aan om maar eens in Rotterdam van de Delftsche Poort de stad in te loopen. De Wethouder acht het een juiste politiek om ook den Directeur van Openbare Werken te rantsoeneeren, evenals op alle diensten bè"> zuinigd moet worden. Wanneer op de be grooting een kwart millioen voor de bestra ting is uitgetrokken, moet men het daarmee ook doen! Er is in deze redeneering wel een steekje los. Wanneer in den Raad of in de pers geklaagd zou worden, dat de haveninrichtin gen in Haarlem niet zóó verzorgd worden als b.v. in Amsterdam en Rotterdam, had mr. Slirigenberg gelijk, wanneer hij deze critiek als onjuist afwees. Maar wanneer hij Haar lem en Rotterdam gaat vergelijken, wanneer wij over bestrating praten, dan is het gelijk niet aan zijn kant. Immers het karakter van Rotterdam is havenstad, werkstad; dat van Haarlem luxe woonplaats. Heel de Haarlem- sche gemeentepolitiek, niet het minst de fi- nancieele, de belastingpolitiek met de even redige heffing, is hierop gebaseerd, dat Haar lem kapitaalkrachtige burgers tot zich moet trekken. Daarvoor hebben wij een zeer gun stige ligging; daarvoor hebben wij een eigen dienst „Hout en Plantsoenen", enz. Maai bij zoon politiek, in zulk een luxe woon stad, is een uitstekende bestrating een le- venseisch. Daarom hebben wij jarenlang gestreden voor asfalteering, en wat nu op een der hoofüverkeerswegen is bereikt, toont wel, dat wij het bij het rechte einde hebben ge had. Met een luchthartigheid, als ware het een peulschilletje, hebben wij het jaarlijksche groote subsidie voor het middelbaar onder wijs over boord geworpen, alleen om de leeraren wat beter te kunnen bezoldigen. Maar een gemeente, die dat aandurft, moet zeker niet op haar bestrating bezuinigen. Wij houden het dan ook meer met Wet houder Reinalda, die zeide, dat het beleid van B. en W. z.i. aldus behoort te' zijn: zegt vooraf aan de hoofdambtenaren: gij moet de uiterste zuinigheid betrachten. Maar wanneer daarna een begrooting binnenkomt, waarop b.v. gelden voor een noodig geachte bestra ting worden aangevraagd, dan moet daarop niet nogmaals geknepen' worden. Men loopt dan de kans van in te teren op het mate riaal, dat men n.m. de straten laat stuk rij den en, wanneer men eenmaal aan het her stellen gaat, veel duurder af is, dan wanneer tijdig was ingegrepen. De aangevraagde verhooging van 't crediet ging er verder zonder stemming door. Bij de voordracht om over te gaan tot aan schaffing van een nieuwe pont vroeg de heer Keesen of de Haarlemsche industrie bij de aanschaffing de voorkeur had. Wethouder Reinalda antwoordde, dat het werk natuur lijk het liefst aan Haarlemsche inschrijvers gegund zou worden, maar B. en W. zouden ook op inschrijvingen van buiten acht slaan. Dat zijn zij verplicht. Meer kon hij er in het openbaar niet van zeggen. De goede verstaanders weten nu genoeg.... Bij de rondvraag haalden de heeren Keesen en Peper nogmaals het bekende geval van de knoeierijen met het schilderwerk aan de Pijlslaan op, terwijl ook de heeren Klein en Jol\. Visser en Castricum, zich later in het debat mengden om te betoogen, dat het ge meentebestuur, in casu de controleerende ambtenaren, toch niet vrij uitgingen. Men had de ondeugdelijkheid van de verf dadelijk be- hooren te bemerken. Dan was er geen ver traging geweest. Nu hebben de schildersge zellen van 5 tot 15 November geen loon ge had; zijn door het Burgerlijk Armbestuur een beetje geholpen, zei de heer Keesen en later ten laste gekomen van de werkloos- heidskas. Kunnen B. en W. nu niet die week loon als voorschot uitbetalen op de vorde ring, die zij nog op den aannemer hebben? Wethouder Reinalda, gesteund door den heer Gerritsz en de leden der commissie van Openbare Werken, wees het verzoek met beslistheid af. Er is hier geen sprake van schuld bij het gemeentebestuur. Ar is een conflict tusschen de gemeente en een aan nemer; en een tusschen den aannemer en zijn werklieden over niet uitbetaald loon. Het gaat hier om een gewone civiele vor dering, welke reeds bij den curator in het faillissement is ingediend. De gemeente heeft daarmee niets te maken. Dat hebben zelfs de bestuurders der organisaties van schil derswerklieden toegegeven, bij welke de be trokken gezéllen zijn aangesloten. Wel diende de heer Peper een motie in, om B. en W. te verplichten alsnog een week loon uit te betalen; maar dit voorstel kreeg niet eens den benoodigden steun om in be handeling te kunnen komen. De Raad be greep tenslotte, dat hier het verstand boven het hart moest spreken! Sociëteit „Si Bavo"«Haarl. Gemengd koor 8 uur Nederland en Oranje 8 uur Spoor en Tram 8 uur Me taalbewerkers 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert„Zang en Vriendschap" 8 uur. Schouwburg Jansweg Concert Diete Blooker en Sepha Jansen 8 uur, Srhote". Gemeenteraad half 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Sluiting van de tentoonstelling van „Kunst in Industrie", geopend van 10-4 uur [Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89H uur UK. Arbeidsbureau voor mannen en longens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, iTeleioon 10049 Alle werkdagen van 9— halt 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2654 en 's avonds van half 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vronwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen volar verpleegster» aan het Bu reau Bi weg 309 Overveen fdr C Bosch) R. K Leeszaal en aitleenbibliotbceb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uui en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging. Bloemhofstr 1, Zon dags en Woensdags van 8- 10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. R- K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord* - St, F/anciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen (gas- verstikking, electriciteitsongevallen enz.) Telefoon 10231. Door de heeren F. Keesen, M. L. A. Klein, J. P. H. Castricum, Joh. Visser en mevr. v. Looy-Ranshuizen, is het volgende voor stel ingediend bij den Raad: Bij de behandeling van de begrooting 1925, werd de wensch tot afschaffing van het differentieel tarief voor den gasprijs reeds uitdrukkelijk naar voren gebacht. Dit zou te bereiken zijn door den prijs van het gas te wijzigen als volgt: Over den gewonen meter per Kub. M. 9 cent; Over den muntgas meter p. Kub. M. 10 Dit beteekent dus ten opzichte van het bestaand tarief voor verbruik over den ge wonen meier tot 30 Kub. Meter per maand en over den muntgasmeter tot 60 Kub. Meter per 3 maanden een verlaging van 2 cent, terwijl het tarief thans geldend voor eiken verbruikten Kub. Meter boven de hiervoor genoemde cijfers met 1 cent verhoogd zou' worden, Gelet echter op de motieven, waarom het differentiëel tarief tot stand is gekomen, o.a. verhooging van het gasdebiet, mede rekening houdende met de korte werking van dit tarief, is dit voorstel bij de behan deling der begrooting 1925 niet ingediend. Thans echter nu volgens het verslag van het gasbedrijf over 1924 blijkt, dat het gas debiet voor particuliere gebruik niet is ge stegen, doch gedaald, meenen ondergetee- kenden uwen Raad te moeten voorstellen over te gaan tot vaststelling van den gas prijs als hiervoren genoemd. Zij hebben derhalve de eer u voor te stej- len, het volgende ontwerp besluit: De Raad der gemeente Haarlem; Gelezen een voor stel van de heeren F. Keesen c.s,; Besluit, den prijs per Kub. Meter gas vast te stellen als volgt: Over den gewonen meter 9 cent; Over den muntgas meter 10 cent. Ingaande de eerste meteropname van het jaar 1926. (w.g.) F. Keesen. M. L. A. Klein. J. P, H. Castricum. H. v. Looy-Ranhuizen. Joh. Visser. De afd. Haarlem en Omstreken van boven genoemde vereeniging vergaderde gister enavond in de bovenzaal van „De Kroon", Groote Markt. De voorzitter de heer Dr. Swanenburg de Fije opende de vergadering, en hield als nieuwe voorzitter een korte inleiding. Spr. memoreerde het feit dat de vorige voorzitter dr. v. d. Sleen, 16 jaar lang voor zitter was geweest. Tevens werd medege deeld dat er zooveel mogelijk samenwerking zou gezocht worden met andere vereeni- girigen. De notulen werden ditmaal met voor gelezen, doch ter inzage gelegd. Als spreker trad dan naar voren de heer J. Drijver, 2e secretaris van de vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten te Santpoort, die een lezing hield over „Vogel bescherming." Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van de vogelbescherming in 't algemeen. Op 1 Januari 1914 is de vogelwet in werking getreden, tot bescherming van vogels. Roof vogels, waar o.m. een premie op gesteld was, worden nu in bescherming genomen. De vogelwet was wel zeer eigenaardig samen gesteld. In die wet was o.m. bepaald, dat iedere burgemeester een vergunning tot het dooden van vogels kan uitreiken, mits deze dieren werkelijk schadelijk waren voor den landbouw, enz. Dat hiervan een ruim ge- en misbruik werd gemaakt, bleef niet uit. Herhaaldelijk werden overtredingen geconstateerd. Het is dan ook met deze wet zeer armelijk gesteld en ze is tot nu toe stiefmoederlijk behandeld. Verder haalde spr. eenige voorbeelden aan van het mishandelen van vogels. Een aantal lichtbeelden verduidelijkte een en ander. De voorzitter dankte den spr, namens alle aanwezigen. Na behandeling van de rondvraag volgde sluiting. Sinds den oorlog is de trek naar wereld reiziger buitengewoon toegenomen. Herhaal delijk hebben wij melding gemaakt van jonge en oudere mannen, die te voet van het eene land naar het andere trokken om een wereldreis te maken. Sommige deden het op een minder gewone manier duikelend of rollend in een ton. Mj^ar ver brachten al deze globetrotters het niet. Van ochtend was in Haarlem iets nieuws op dit gebied te zien; een lammen man, die zich op een driewielige fiets met zijn han den voortbeweegt. Hij heeft de reis, naar zijn begeleide^, een jonge man uit Sant poort, vertelde gemaakt van Lausanne in Zwitserland af, waar hij 24 Juli begon rij dend door Frankrijk en België naar Holland. Hij is ook nog van plan naar Engeland over te steken. Het geval trok veel bekijks, vooral van de jeugd. Op een huishoudelijke vergadering van het Departement Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, onder voorzitterschap van jhr. F. Teding van Berkhout Jr., hield mr. J. Bierens de Haan, uit Santpoort, een inleiding over ..De kosten van levensonder houd in Nederland". De zeer gedocumenteerde beschouwingen van den spreker gaven aanleiding tot ver schillende opmerkingen uit de vergadering, terwijl besloten werd de formuleering van de beantwoording der vragen, die door het Hoofdbestuur inzake deze materie gesteld waren, aan bet Bestuur der Afdeeling over te laten. Voorts werd het bezuinigingsrapport door de vergadering ter sprake gebracht en eenige vragen daaromtrent gesteld. Uit de discussies bleek, dat de feitelijke critiek op den inhoud van het rapport nog niet was geleverd. Weliswaar was van meerdere zijden be toogd, dat het rapport onjuistheden zou be vatten, doch genoemd waren deze onjuist heden nog niet. Tenslotte werd in de vacatures van het bestuur, ontstaan door het aftreden van een tweetal leden, voorzien door de benoeming van de heeren H, Smidt van Gelder te Bloe- mendaal en drs. H. A. Marcus, te Haarlem. Hedenavond geeft de R.-K. Damclub St. Joseph in het gebouw der St. Josephvereeni- ging aan de Koningsteynstraat, een feest avond aan hare leden en donateurs. Opge voerd zal worden door de leden van de too- neelvereeniging D. V. B. „De drukfout' en „Het Keizerrijk op de flesch". De heer P. van 't Hof, humorist, zal dien avond eveneens op treden. Het belooft een prettigen avond te worden. Bouwmeester, K. Perin-Kluppell, M. Land- heer-Tels, J. Broedelat, en de heeren: H. Schwab,'J.'v. Ees, Th. Frenkel Jr., L. Gim- berg, C. Treslen, J. Kaart Sr., J. Haus e.a. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit het Provinciaal Ziekenhuis t® Santpoort. De uitslag is als volgt: Derde gedeelte (oud), 17 candidaten, afge wezen 2. Geslaagd: F, van der Aar; M. de Bakker; D. de Bock, H. de Boer; A. Bot; M. J. Dreyer; J. M. van der Hoeven; J. J. Krom menhoek; M. A. den Ctter; I.. L. L. Rigter; N. T. van Schaick, P. van der Spaa; E. van de Wardt; M. Wesselius en A. H. J. H. Vo gelzang. De examens worden voortgezet. Een der prettigste eigenschappen van Mr. Kamp is zijn snijdige stem, een instru ment dat bij volkomen beheerscht, waarmee hij letterlijk alle effecten weet te bereiken en die hii zoozeer in zijn macht heeit, dat hij terstond van de fijnst verteerende klan ken tot de meest machtige weet over te gaan, zonder zich blijkbaar ook maar iets te forceeren. Hoewel echte teederheid niet van binnen uit komt, in ieder geval verkild wordt door de berekening waarmee zij gelanceerd wordt; weet hij toch daarvoor die accenten te kiezen, cat men dit bijna niet mérkt. Het beste is hij in z'n declamaties als hij zijn stem uit kan zetten en er de meest grillige effecten mee wil bereiken. Dan schijnt zijn geluidsvolume onbegrensd, omdat hii zijn stem nog bij de meest wilde passa ges volkomen in zijn macht heeft. En hoe buigzaam hij is blijkt wel uit de echte klanknabootsingen, die zijn declamaties kleuren en er een zekere charme aangeven, welke we nog bij niemand bemerkt heb ben. We wijzen vooral hierbij op „De Ratten vanger v. Hameln", het beste, wat hij dezen avond gegeven heeft. Hij maakte de ver schijning van den rattenvanger tot een angstig visioen. Fiin suggereerde hij het rommelen en stommelen, het knagen en het te hoop loopen van die duizenden ratten. En later, als hij op beklemmende wijze den wraak van den rattenvanger beschrijft weef hij ons ook 'n enkele maal van wer kelijk innerlijk gevulde teederheid te over tuigen. Niet ech,ter is dit het geval bij die laat ste voordracht, „Het Heksenlied", een mal on-psychologisch ding, dat hij blijkbaar zelf niet als echt genoeg aanvoelt om zijn audi torium te overtuigen. Het is voortdurend of er een afstand blijft bestaan tusschen woord en declamatie, welke op geen enkele manier te over bruggen is. Dit is het gevolg van het feit, dat Mr. Kamp voortdurend heeft weten le overtuigen van de typen, die hij uitbeelde niet het minst in de alleen spraak van Alfons den Oberkellner zoodat hij in Heitsenhed, waar hem zuiver tnatenaal ont breekt, onmogelijk zooveel geven kan. als met echte, gezonde, onopgeblazen gedich ten het geval is. Voorts gaf hij nog het Zeilerslied, een vrij onbeduidend ding, dat misschien voor bepaalde Haagsche kringen eenige beteek. kan erlangen door bepaalde toestanden en omstandigheden. Veel beter was de geschiedenis van Fre- derik, een .leuke opgedichte historie, en het gesprek tusschen Charon en Koppelstock. Opmerkelijk is in dit komische nummer de eigenaardige voordrachtwijze van Mr. Kamp Door dezelfde beteekenis te schenken aan ernstige zaken en futiliteiten bereikt hij de malste effect. Daarenboven zijn die kleinig heden psychologisch meestal zóó raak, dat zijn voordrachten voortdurend blijven boeien, hetgeen heel veel wil zeggen. Bij bet Heksenlied werd Mr. Kamp aan de vleugel begeleid door Louis Schnitzel. M. Terug te bekomen bij: A. Miolée, Pieter Kiesstraat 45rd.t armband; P. Kersen, Kle verparkweg 150, étui met inhoud; Kennel Haerlem, Ter Spijtweg, herdershond; de Vreugd, Oranjestraat 133, idem; A- Zwet sloot1, Westerstraat 43, motorhanidschoen; H. Stemler, Oostvest 42, zwarte hoed; J, Jansen, Leidschestraat 116, dameshand schoen; Hillebrand, Prinsenbolwerk 34rd., halsketting; Nicolai, Klein Heiligland 35, grijze poes, Fauna; W. Pielage, Ripperda- straat 9, kindermuts; W. Smink, A. L. Dy- e.a., allen wonende aan den Korten Dijk, om, wanneer de opruiming vannoodwonin gen wordt voortgezet, allereerst de nood woningen aan den Korten Dijk op te rui men een adres van P. Blankevoort e.a., allen bewoners van het Kennemerplein en Staten Bolwerk, waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat alle in de laatste jaren genomen maatregelen ten opzichte van het Kenne merplein (plaatsen van noodwoningen, auto bussen, limonadetent en woonwagen), slechts van tijdelijken aard zijn en ten spoedigste zullen worden opgeheven een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken om afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf een adhaesiebetuiging van de Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggen de Gemeenten aan het verzoekschrift van het Comité van Actie tegen de zakelijke be lasting op het bedrijf om den post betref fende deze belasting van de gemeente-be grooting 1926 af te voeren een verzoekschrift van Ir. J. B. van Loghem om het besluit tot afbraak van de kommiezenhuisjes niet ten uitvoer te bren gen dan na een ernstig onderzoek van er kende kunstenaars en verkeersspecialisten een brief van het Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheids personeel (A.C.O.P.) betreffende de instel ling van eene personeelsreserve en het in voeren eener wachtgeldregeling c.q. verbe tering der bestaande, een en ander in ver band met de intrekking van art. 48, 2e lid der Pensioenwet 1922 b. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies een verzoekschrift van de R.K. School- vereeniging, Cruquiusstraat 2, om in aan merking te komen voor vergoeding voor het aanstellen van een onderwijzer in het vak gymnastiek" en voor een voorschot op de ze vergoeding een verzoekschrift van de Vereeniging „Kindervoeding" om een subsidie van f 8600,voor het verstrekken van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen van 2 November 1925 tot 31 Maart 1926 c. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders tef afdoening een verzoekschrift van de N.V. Motor- bootdienst AmersfoortRotterdam v./h. de Gebr. Los om aan haar een jaar-abonnement havengeld voor 104 reizen te verstrekken een verzoekschrift van C. J. Ruigrok te Noordwijkerhout om vergunning tot het aan leggen van een smalspoor in den westelijken berm van de Leidsche Vaart. Donderdag a.s.. zal in het St. Elisabeth's Gasthuis wederom een tentoonstelling met daaraan verbonden verkoop plaats vinden van het werk, dat in het afgeloopen half jaar door de patiënten is vervaardigd. Be halve allerlei eenvoudige en fijnere „vrou welijke" handwerken zal er ook te zien zijn: door mannen en jongens vervaardigd houtsnij- en tarsowerk, hangmatten, kin derspeelgoed, artistieke damstukken, hout sneden en zelfs een eerste ets. Wie voor de feesten in December iets moois wil koopen en bovendien een goed en nuttig werk wil steunen, bezoeke den bazar op Donderdag 26 November a.s. van 35 en van 7954 uur. De ingang is Groot Heiligland, Nieuws Polikliniek. Er zullen nog verscheidene Haarlemmers zijn, die heugenis hebben gehouden aan deze bekende Fransche benaming „Tout y Croit' Aan den Kinderhuissingel, 200 vertelt de „O. H. Ct.", achter „Olympia" ligt een merkwaardig stukje grond, een polder landje, bijna 5000 meter groot. Het bij zondere hiervan is wel, dat de Hollandsche Spoor zich indertijd verplicht heeft om het „poldertje" watervrij te houden, hetgeen in verband stond met den grondaankoop al daar ten dienste van de uitbreiding. Elk jaar komt het polderbestuur van Schoten even kijken of de rioleering in orde is. In 1874 werd dit stukje grond gekocht door den heer M. Bolderdijk, die er zijn bekende bloemisterij dreef. Toen 5 jaar later zijn zoon er in kwam, (de heer M. J. serinckstraat 95, damesportemonnaie m. i.; I F. Bolderdijk), die in binnen- en buiten- F. Bakker, Bankasfraat 7, Schoten, porte- I land zijn tuinbouwkundige studiën had vol- monnaie m. L; C. Eckhardt, Drossestraat tooid, kreeg het den naam van „Tout y Men schrijft ons: Zaterdag 28 dezer geeft het Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel in den Stadsschouwburg al hier een eerste opvoering van „Moderne Jeugd" (The Rising Generation), een nieuw Amerikaansch blijspel, dat dien avonds reeds voor de 17e maal sedert weinige weken door dit gezelschap wordt gespeeld. Het is een grappige satire op de eigenwijs heid der halfwas-jeugd, die overal met een groot lachsucces is bekroond. In de rolverdeeling worden genoemd de dames: W. Schwab-Welman. L Frenkel- 19zw., paardedek; D. v. d. Linden, Oranje straat 195, rijwielbelastingmerk; J. Kocle- meijer, Graaf Willemstraat 14, idem; D. Germans, Landzichtlaan 27, idem; Breeveld, v. Ost'adestraat 4, idem; J. Ketelaar, Ilof- dijkplein 24, idem; Groenendaal, Lange Margarethastraat 15, damestasch m. i.; E. D. Andersen, Amsterdamstraat 84, thermo meter in éfui; J. Dekker, Zuiderstraat 10 zwart, kerkboek; A. de Graaf, Sophiastr. 31, toegangsbewijzen tot den schouwburg; Riviervischmarkt 1, vulpenhouder; W. van Waard, Groendaalsteeg 12, kolenzak. Terug te bekomen bij T. v. d. Werf, Delftstraat 1, brilTer Haak, Dorreboom straat 27, damesbont G. Lieshout, N. Kruis straat 18 r., duimstok J. v. Putten, L. Boogaardstraat 9, zwart hondje H. Vuist, Oorkondelaan 16, handschoen J. Spanjaard, Gasthuislaan 150, idem Hoeben, Preanger- straat 24, bruine hond H. Glas, Santpoor terstraat 23 r., jas Kennel Fauna, Park laan 119, zwart-witte kat (gebracht door Der- nison) Kennel Fauna, idem, zwarte kat (gebracht door V. Akkeren) C. Silvis, Gen. Joubertstraat 23 zw., paardenleidsel E. Wortman, Korte Zijlweg 14, Overveen, kaarslantaarn W. Steen, Kolkstraat 22 r., medaillon K. Meyers, Gen. Bothastraat 62, manchetten G. Metselaar, Heerensingel 137, porteinonnaie m.i. J. Pirets, Genestet- straat 16, idem Recherche, Bureau v. Poli tie, Smedestr., rijwiel J. N. Dijkstra, Vcor- uitgangstraat 13, rijwielbelastingmerk T. de Korte, Ten Katestraat 20, idem W. Dulle man, L. Heerenstraat 8, idem P. Dyt, Leid schestraat 103, rozenkrans C. Smit, Gast huislaan 12, gummislang C. F. v. Wanrooy, Wester Boogaardstraat 26 r., taschje m.i. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD. DD. 25 NOVEMBER 1925. a. Ingekomen zijn een mededeeling van den Voorzitter van het Centraal Stembureau, dat de heer J. W. van Santé zijne benoeming tot lid van den Raad aanneemt een verzoekschrift van W. C. Groemngs Croit". Wat deze naam beteekent? We zullen het u vertellen, 't Is wel aardig. In het jaar 1500 en zooveel leelde Jeanne d.Albret, dochter van Hendrik II, koning van Navarre. Na diens dood werd zij ko ningin van Navarre en liet op enkele kilometers afstand van de residentie Pau een kasteel bouwen, hetwelk, toen het ge reed was, den doop moest ondergaan. Voor die gelegenheid ontbood zij de hoog waardigheidsbekleders uit het land. Zij bood hun een groot diner aan, bijwelke ge legenheid uitsluitend wijn, groenten, vruch ten en verder alle benoodigdheden ter tafel kwamen, hetwelk alles door den grond van het kasteel was voortgebracht. Het wild, waar men aansmulde, hadden de jagers eveneens op den grond van het kasteel geschoten. Er was echter een zóó groote verscheidenheid en zóóveel over vloed, dat het haast niet was aan te ne men, dat dit alles van eigen grond afkom stig was. Toch sprak de koningin de waarheid en als bewijs, dat men aan haar woorden geloof hechtte, zei een der ge- aoodigden; Majesteit, wij gelooven gaarne wat u zegt, dat dat alles hier gegroeid is en daarom zullen wij het kasteel noemen „Tout y croit." Aldus geschiedde en het kasteel heeft altijd dien naam in de oude spelling behouden. Van October 1872 tot en met 1875 was de heer Bolderdijk op dit kasteel werkzaam, waar hij heeft ondervonden, dat men met goeden wil en noesten arbeid alles van den grond kan verkrijgen wat men wenscht. En toen hij op 1 Januari 1889 zijn krachten ging wijden aan het stukje grond, dat zijn vader toebehoorde, heeft hij dit, als een herin nering aan het kasteel nabij Pau, den naam gegeven „Tout y Croit", in het vas te geloof, dat ook daar alles zou groeien. Doch in 1902 is dit stuk grond, dat de verwachtingen niet heeft beschaamd, in eigendom overgegaan aan den heer K. B. Lamfers, die geen behagen vond in den naam en deze verwijderde. Nu eenige we ken geleden echter heeft de heer Lamfers alles verkocht aan den heer S. Pool, voor heen tuinbaas, die er veel prijs op stelde da» ouden «"un in te voeren en hiertoe Barometerstand. 763 vooruit, 9 uur v.m. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Naar waarnemingen !n den morgen van 26 November 1925. Hoogste barometerstand 767.5 m. M. te Toulouse.- Laagste barometerstand 744.8 m. M. te Dresden. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 November 1925, Matige meest noordwestelijken v>'nd, halfbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen- of sneeuwbuien, iets zachter overdag. le toestemming van den heer Bolderdijk vroeg, welke deze volgaarne verleende. Zoodat bedoelde kweekerij dus weder den naam van „Tout y Croit zal voeren. Wij vonden het wel aardig den oorsprong Vein eens mede te deel&n, waar het te vens het eenige „poldertje" in onze ge meente betrof. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöp. Bouwvereeniging „De Voor uitgang W. A.", alhier. In de week van 15 tot en met 21 No vember 1925, kwamen in deze gemeente 1 geval voor van diphtheritis; te Bloemendaa! 2 gevallen van roodvonk en te Velsen 1 ge val van buiktvphus en 1 geval van diph theritis. LOOTS-CONCERT. Het zangkoor „Benedicamus Domino," onder-leiding van den heer P. J. van Kessel, heeft gisteravond in de Gemeentelijke Con certzaal met vlijt bewezen zijn piëteit jegens wijlen Philip Loots, zijn toewijding voor een goed doel (de St. Franciscus-iiefdewerken) èn zijn verblijdend muzikaal vermogen. Aan composities van Philip Loots, wiens beeltenis tusschen bloemen en palmen vóór het podium prijkte, was bijna de geheele uit voering gewijd. Louis van Tulder en Hen drik Andriessen traden als solisten op. Laatstgenoemde opende het concert met twee orgelwerken van Loots, een petillante Improvisatie en 't fijn-doorwerkte Prière, die den avond inleidden zóó kunstzinnig en passend als wel moét wanneer Hendrik An driessen op dit orgel zulk werk speelt, 't Koor, vervolgens 't podium betredend, werd met applaus begroet, en heel den avond door toonde 't auditorium zich jegens de uitvoeren den bijzonder hartelijk. Merkwaardig genoeg waren de zangers zelf over hun prestaties vóór de pauze niet zoo geheel tevreden ze voelen artistiek genoeg om niet 't applaus tot waardemate te nemen terwijl óns juist toen de timbreering, het klankenevenwicht en de expressie aanmerkelijk beter voldeden dan na dé rustpooze. Ligt 't aan de composi ties of aan onze waardeering der com posities zelve Wij voor ons vinden het „Libera me Domino" en het „Te Deum", beide geheel in hun eigen atmosfeer het Libera één smeekende huivering in klank, Het Te Deum een grootsche constructie van stijgende pilaren en waardige draagvlakken omhoog, steeds omhoog tot 't zielver- daverende „laudamtis nomen tuum in saceulum," en vervolgens naar den trotschen óvertop sprekender blijken van Loots' ware en origineele muzikaliteit dan het Mor genlied, dat den mannenkoorstijl beoefent, en zelfs dan de St. Franciscus-mis. Hoe 't zij vooral de beide gereleveerde nummers wekten in ons nieuwe liefde voor 't oeuvre van den önvergetelijken Haarlemschen com ponist. Ook de knapen weerden zich in het „Te Deum" verdienstelijk vooral in de forti hadden ze voortreffelijk de stemming. Louis van Tulder zong „Toto Palchra,"* en het krachtige jubel-Kerstlied „Pax homi- nibüs," ons opnieuw grijpend met de heerlijk heid van zijn geluid, zonder ons evenwel door muzikale dictie zeer te ontroeren. Het „Me morare" van Diepenbrock scheen den zanger nader aan 't hart te liggen, als we dat naar de uitdrukking mogen afmeten. Vermelden we nog, met lof, de verdienste lijke wijze waarop de heer K. Bakker zijn solo-partij in 't Libera Me vervulde en 't accompagnement van den heer Pielage bij de orgelnummers, dan rest ons slechts een res pectbetuiging voor „Choraal II" van Hen drik Andriessen waarvan wij den titel gaar ne gelooven, wijl de compositie zoo marchant klan kweelde van artistenziel uitbracht in orgelmacht. Loots zelf zou zich verheugd, hebben in dien frisschen bloei'van de kunst, die hem lief was. Wij hopen „Benedicamus Domino" ook in de concertzaal nog menigmaal te hooren, en ons te verblijden in de groeiende ^muzikali teit hunner prestaties. E. Elders in dit nummer komt een uitge breid verhaal voor van het droevig ongeluk dat op de Zuiderzee heeft plaats gehad met de „Nijverheid", schroefstoomboot der N.V. J. en N. A. van der Schuit's Stoom- bootreederij, waarbij vier opvarenden ver moedelijk zijn verdronken. Het hoofdkan toor van de reederij is gevestigd in Rotter dam, terwijl in Haarlem op de Turfmarkt een bijkantoor is. Wij hebben daar ter plaat se geïnformeerd en de directie deelde ons mede, dat tot hedenmorgen 11 uur, nog niets van de menschcn bekend was. Te vens deelde de directie ons mede, dat de boot rechtstreeks van Rotterdam naar Zwol le op weg was. Haarlem werd niet aange daan. Op de boot bevonden zich ook geen goederen voor of van Haarlem, zoodat er geen ongerustheid behoeft te bestaan voor het wegraken van goederen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1