De gevolgen van de Noord-Westerstorm GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN. LANDB. EN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS. Het incident op het station in dén Haag. Prettige kostgangers. Het Javaantje te Bussum. De lijdensgeschiedenis van een schouwburg. Hij begon pas in de cel te vasten. Na het ongeluk te Bameveld. Botsing tusschen 2 vracht auto's te Rotterdam. Kolendampvergiftiging in een woonschuit. Door een mast getroffen en gedood. Ongelukken met electriciteit. Een incident in den Amsterdamschen Raad. Autobus te water. Noodlottige aanrijding te Rotterdam. De man, die z'n vrouw verkocht. Meisje geschaakt. De geschorste ontvanger van Franeker. ORDE EN ARBEID. Bond van êtalears. Vinkeveen verbiedt de imkerij gedurende Mei, Juni, Juli en Augustus. De suikerbietenteelt in W est'Friesland. KUNST EN KENNIS. Herdenking Prof. der Kinderen. VISSCHERIJ. Zcoals men in cns nummer van Donder dag gewaar heeft kunnen worden, heeft de vliegende Noordwestersterm van Woensdag j.l. danig in ons land hu.sgehouden. Zoo waaide te Bussum o.m. de voorgevel in van de ocde boerderij van Andriessen aan den Laarderweg om. Terwijl het gezin Andr.essen ia de kamer zat. stortte plotse ling de gevel met donderend geraas in. Gelukkig viel de muur naar de buitenzijde, zoodat niemand gewond wer. Het Hu.s is echter onbewoonbaar. Het wordt voor loop:# door stutten voor invallen behoed. De bewoners zijn bij de buren onder gebracht. In het Eendrachtspark werden enkele ruiten dcor een rukwind vernield. Op Schiermonnikoog Hier was het Vliegend stormweer. Van een villa is het dak afgewaaid. Vele huizen zijn zwaar beschad gd en ingewaaid. De veerboot heeft haar dienst gestaakt. Het telefoonverkeer was verbroken. Bunschoten in angst. De bewoners van Bunschoten hebben in duizend angsten gezeten. De golven beukten zoodanig tegen den dijk, dat men een door braak vreesde. Gelukkig zakte het water, zoodat verder onheil ti.tbleef. Dc schade aan den dijk zal eenige duizenden guldens bedragen. Het Vrijdagmorgen binnengekomen s. „Reiger", van de maatschappij „Mareza- ten", rapporteerde, da', de matroos A. Dek ker gehuwd en vader van acht kinderen, door een stortzee overboord is geslagen en verdronken. Een dak ingewaaid. Te Delft is Woensdagmiddag, tengevolge van den hevigen wind, bijna alle pannen weggeslagen van een dakzijde van een koestal .n de Zuiderstraat, toebehoorende aan den heer van der M. De pannen kwa men met groot geraas terecht ia de poort van de firma Trinthamer en Co., waar ge lukkig niemand passeerde. De technische d enst der politie rukte met den gereed- •chap-wagen uit. JËEN VREESLIJKE NACHT OP DE VERTROUWEN. De schipper zag dc Nijverheid zinken. Donderdagmiddag is te» Lemmer, binnen gesleept door de sleepboot „Zeester1 kapi tein B. de Groot van Kampen, scbipper_ H. Mulder, met zijn ijzeren klipperschip „Ver trouwen", geladen met ledige vaten op reis van Oosterhout naar Veendam. Deze schipper was dien middag omstreeks twaalf uur, toen hii zich nabij Urk bevond, door een vreeselijk stormweer overvallen, waardoor bij genoodzaakt was zijn koers near Lemmer te verlaten en de Ketel in te vluchten. Daar zijn zeilen echter stuk sloe gen, kon hij den Ketelmond niet bereiken, jnaar was hij genoodzaakt voor de Ketel te ankeren. 's-Avonds omstreeks negen uur v.*erd het weer ephter zoo boos, dat hij voor zijn ankers werd weggeslagen en naar El burg afdreef, waar hij hedenmorgen door de „Zeester" werd opgepikt De schipper heeft met het noodweer zijn boot en een gedeelte van de lading verspeeld. Hij bad met zijn vrouw en vier kinderen 'ea den knecht aan boord een vreesclrken nacht doorleefd en had Donderdagavond op omstreeks 500 meter afstand de stoomboot „Nijverheid" zien zinken, zonder dat hij den opvarenden hulp had kunuen. verleenen. Ook het lijk der vrouw ge vonden. Te Onderdijk bij Medemblik is ook het lijk van vrouw De Boer van het gezonken tjalkschip gevonden. Eenige assurantepapie- ren had zij in een taseh aan haar arm ge bonden. Zij bedachten zich geen oogen- blik.... Donderdagmiddag kruisten op de kust. nabij Kuinre, twee schepen. Omstreeks half vijl heesch een hunner de noodvlag. De schippers van Kuinre bedachten zich. ondanks het noodweer, geen oogenblik. maar begaven zich met een punter in zee en koer sten naar het in nood verkeerende schip. Na ongelcofelijke inspaning mocht het hun gelukken, de bemanning van het in nood zijnde vaartuig behouden binnen te brengen. TOEN DE STORMKLOK LUIDDE. Vrees voor een dijkdoorbraak te Maiden. Ongeveer 8 uur Woensdag werd te Muider- berg de stormklok geluid. De zeedijk bij bet Scbulpengat, halverwege Muiden en Muider- berg gelegen, „was voor een gedeelte weg geslagen" luidde bet gerucht Het geheele dorp trok naar het gevaarlijke punt. De bur gemeester was ook spoedig ter plaatse. Het gevaar bleek niet zoo groot. Ten gevolge van de hooge golven, waren een paar M2. van den kniicweg afgeslagen; de zee stond nog ODgeveer 1.70 beneden den top. De bewoners van de Noord- Zuid- en de Bloemendaal- sche poldeT werden gewaarschuwd. Het vee kon geborgen worden op het kazerneplein. Gelukkig bleek het niet noodig. Eer. boom viel op de electrische stroom draad, welke brak, zoodat Muiden in het donker werd gezet. De Westelijke heift 'nad om 10 uur weer licht, de Oostelijke niet, aangezien men dit ongerief niet dadelijk kon verhelpen. Ongeveer 11 uur had het water zijn hoog- slen stand bereikt, n.l. 2.40 M. boven N. A. P., d. i, nog 0.43 M. lager dan 13 Jan. 1916. Muden liep geen gevaar. De dijk bewesten Muiden had op drie plaatsen eer. gat in den kruin, doch de dijk zelf hield zich uit stekend. Op de scheepstimmerwerf raakte 'n groot woonschip los en dreef naar de Huisdeuren, deze met vernieling bedreigende. De groote hoeveelheid drift stuitte het logge gevaarte echter in zijn gang. zoodat dit gevaar weer was afgewend. VAN DE „NIJVERHEID I" GEEN SPOOR. Vergeefsche reddingspogingen. Uit Zwolle wordt gemeld: De directie van de N.V. Van der Schuyt's Stoombootreede- rij heeft, zoodra haar de berichten omtrent de ramp op de Zuiderzee bereikten, getele foneerd of nog hier of daar leden van de' bemanning waren binnen gebracht Van Urk, waar het bericht omtrent de ramp aog onbekend was, werd later me degedeeld, dat de geheele vloot onmiddel lijk nit zou gaan om te trachten nog iets van het vermiste vaartuig te vinden Dc berichten uit Elburg waren echter te positief om nog veel hoop te koesteren. Doch men wilde alles nog in het werk stel len om iels naders te weten te komen. Daar echter op den IJse! en te Kampen geen zeewaardig vaartuig te krijgen was en te Zwolle niet geschut kon worden, werd eerst beden om ongeveer halizes met de sleepboot „Eendracht" een aanvang met den onderzoekingstocht gemaakt, waaraan wij hebben deelgenomen. Van het Zwarte Water werd naar de Zuiderzee gekoerst. Onder Schokland werd een tjalk met turf gepraaid, uit Sommelsdijk, die het roer ver speeld had. Dit schip werd om 7% uur hier binnen gebracht. Tusschen Rcggebot en Elburg lag een schip met averij voor anker, dat later door een sleepboot werd weggesleept, en bin nengebracht. De klomp van den gezagvoerder. Zoo werd al kruisende te ongeveer 11 uur een klomp opgevischt, die later aan het snijwerk herkend werd, als een klomp van kapitein Slot. Nadat dit spoor gevonden was, werd De klomp van den gezagvoerder, hoopte, nog iets te vinden. Alle visschers werden gepraaid, de „Vo- lendam 34" was de netten aan het zoeken, terwijl om circa 12 uur het vaartuig van de visscherij-inspectie gepraaid werd.' met kapitein Kasten aan boord, die hedennacht, om ongeveer 11 uur uit Elburg vertrokken was, maar door den hevigen storm genood zaakt was, terug te keeren. Thans bad hij de „Harderwijk 37" op sleeptouw, die de netten bad verloren. Als deze gevonden zouden zijn, kon schip per Peters de plaats aanduiden, waar de „Nijverheid I" het laatst was gezien. Van de visscherij-inspectie vernam de Tel. nog, dat te Elburg zeven en te Har derwijk vijf vaartuigen waren binnengeloo- pen, met averij. Ook kruisten hier nog de „Volendam 167 en de „Volendam 99", die hun „kuil" ach ter de „Nijverheid I" aansleepten, toen de vaten met vet over boord gleden. De visschers vermoedden, dat de stuur inrichting onklaar was geraakt, ten minste men zag even vóór de ramp de „Nijverheid I" dwarszee liggen. Toen gleden de vaten vet overboord. De bemanning werd toen nog gesigna leerd, trachtende het schip voor den wind te krijgen. Bijna direct daarop kantelde de „Nijver heid I" echfer, en zagen de visschers, dat drie mannen probeerden in d§n mast te klimmen. Van de „Volendam 167", die onmiddellijk naar 't in nood verkeerende vaartuig koers te, brak echter de giek op een meter af stand van den mast, terwij! van de „Vo lendam 99" de „hals" b**ak. waardoor hef voor beide schepen onmogelijk was, verder te oogen. hulp te verleeren, en zij moeite hadden, om voot zich zei' te zorgen. Beide bereikten, na enorm veel inspan ning de haven van Elburg. Men weet bel verder verlooo van dit drama op de Zuiderzee*, de visschers zagen der. mast mef de mannen nog overhellen. En daarna nie's meer. Tot laat in den middag werd nog ge kruist. Vermoedelijk wordt morgen nog verder gegaan met de oogingen. om iets te vin den van schip of bemanning. MOTORBOOT Pt BRUINISSE GEZONKEN. De drie oovarenden nerdronken. Bij Bruinisse, ier hoogte van de slikken van den Anna Jacoba-polder, is naar da N. R. Ct. meldf, door den storm een motor boot vol water gelnopen en gezonken. De reddingsboot van Bruinisse welke assisten tie zou verleenen, bleek zoo lek^ te zijn, dat men dea tocht er nief mee durfde on- de-nemen. De drie opvarenden van de motorboot zijn waarschijnlijk verdronken. Welk een kracht de storm had. De kappen der hooibergen te Weesp heb ber. het in den jongsfen storm nogal moeten ontgelden, Bij den veehouder H. P. te Uitermeer werd een hooibergkap weggerukt en deze kwam op een boerderijdak neer, dat daar door werd beschadigd. De kap van een hooiberg, staande op het erf van den veehouder P. G, aan den Kor ten Muiderweg alhier, werd 40 meter weg geslingerd, en kwam toen in de Wetering' terecht. De omringende slooten waren in een ommezien met hooi overdekt. Een zware boom, waarvan de stam een uiddellijn had van 90 c.M. staande op het erf van den veehouder G. v. d. M. aan het Zandpad, te Weespercarspel, werd door 'n windstoot afgeknapt, sloeg door het dak van de boerderij been, verbrak de zoldering van den veestal en kwam op het daar Gestalde vee, gelukkig zonder er letsel aan Tc rich ten. De journalist dr. M. van Blankenstein, die Dinsdagavond in het S. S. station der Staatsspoor te 's-Hage even, voor zijn ver trek via Rusland naar China, onverhoeds is aangevallen door jhr. R G. v. Z. heeft vóór het overschrijden van onze grens een schriftelijke aanklacht wegens mishandeling bij onze poliCie tegen zijn aanvaller inge diend. Gemeld wordt: Onmiddellijk nadat het dagelijksch be duur van den Ned. Journalistenkring Dins dagavond kennis had gekregen van de aan landing op den journalist dr. M. van Blan kenstein, gepleegd, die op het .punt stond naar China te vertrekken, heeft het den aangevallene naar Berlijn een telegram van hartelijke sympathiebetuiging gezonden. Ze stalen wat *e maar vinden konden. Vijf Duitschers, tw. twee mannen, twee vrouwen en een kind, die sinds cenigen tijd in den kost waren bij de wed. S. aan de Lange Hezelstraat fe Nijmegen, hadden Dinsdag de woning verlaten met medene ming van verschillende gouden sieraden, bontwerk, tafelzilver en twee rijksdaalders alles toebehoorende aan genoemde wed. Bij onderzoek bleek aan de Nijmeegsche recherche, dat bedoelde persoaen per auto in de richting Kleef waren vertrokken. Een rechercheur volgde hun spoor, terwijl de politie te Kleef telefonisch werd gewaar schuwd. Deze hield aldaar de dievenbende aan. De 24-jarige Werner Hermersbach, uit Gelsenkirchen, bleek den diefstal te hebben gepleegd. De twee mannen en de beide vrouwen hadden zich aan heling schuldig gemaakt. Het meercndeel der gesfolen sieraden was nog in hun bezit en werd in beslag genomen. Ook bleken ten huize van dc hospita nog kleedingstukken cn beddegced te zijn ontvreemd, terwijl de Duitschers drie we ken huurschuld hadden. Twist of er een foorschot. Het geval met den Indischen bediende te Bussum, moet nog aangevuld worden. Bij nader onderzoek is de politie gebleken dat de zaak wel wat overd.even is. De Javaan maakte op het politiebureau 'n handbeweging mef 'n mes naar zijn /hals, waaruit de politie een soort bekentenis distilleerde, te meer. waar mevr C, zeer positief tn haar verklaringen was. Toen echfer Dinsdagmorgen een oud-In disch journalist op het politiebureau kwam en met den Javaan sprak, verklaarde deze, dat hij tegen mevr. C had gezegd, flat hij zichzelf den hals wilde afsnijden. Mevr. C. ontkende dit en hield vol, dat de bedien de haar mef een mes bedreigd had. Dc twist was ontstaan, omdat de Javaan een voorschot van 1 had gevraagd, ter wijl bij reeds 10 voorschot had gekre gen. Mevrouw weigerde dit voorschot, waarop de Javaan zijn mes greep Nader ondervraagd, zeide de dame, zich wel eenigszins fe veel angst gemaakt te heb ben. Zij is daarop naar den officier van Justitie gegaan, om te vragen, de aan klacht in te trekken. Waar het echter een misdrijf tegen het leven gold, kon dif niet meer geschieden. In 1919 toen er in de mijnstreek veel geld verdiend werd, besloot eer.e combinatie de N.V. Zuid-Nederlandsche Hotelexnloitatie- iraatschappij in Heerlen op het Wilhelmina- plein een groot ho'.el te bouwen en Jaar achter een modern ingerichten schouwburg voor ruim 700 personen. Kosten werden niet gespaard en voor 1.200.000 werden de schouwburg en het hotel aanbesteed. Edoch, de Maatschappii bleek over met voldoende gelden te beschikken, om dc ge heele aanbestedingssom te be'alen. Zij ging failliet en de gebouwen bleven geheel ge reed doch onafgewerkt liggen. Eenige jaren bleven de gebouwen on benut de straatjongens hadden er vrij spel en regen en wind beschadigden dc gebouwen merkbaar. Het vorige jaar werden zij door curatoren in het faillissement verkocht en van den schouwburg werd eigenaar de heer Van de Ven uit Deurne, thans te Teteringen voor ongeveer het tiende deel van de oorspron kelijke bouwkosten, n.l. 80.000. Tot voor korten tijd bleef de schouwburg onbenut doch in den laatslen tijd is hij door de Ver- eeniging St. Pancratius met het oog op de opvoering van de Sixtijnsche kapel voor eenige maanden gehuurd en hebben ook ver- -ch'ilenre kleine gezelschappen vocstellin-' fen gegeven. Thans zal vermoedelijk de schouwburg voorgoed in exploitatie komen. kunstlievende personen hebben het gebouw in optie en liet zal aangekocht wor den indien de gemeente voor een gedeelte van de koopsom een ren'.egevend voorschot wil geven terwijl de betrokkenen voor wat de aan de gemeente te betalen rente, betreft dan garant blijven. B. en W. van Heerlen, welke veel voor. het plan voelen, daar het gemis aan een schouwburg in de mijnstreek zeer wordt ge voeld, hebben eene commissie benoemd welke thans de exploitatie-mogelijkheid zal onderzoeken. Er bestaat in den laatsten tijd in Frank rijk nog al belangstelling voor personen, die "asten en zich in een vitrine laten bezichti gen. Een zekere Gollani had besloten hiervan eens profijt te trekken en liet zich opsluiten in "een ruimte die naar werd beweerd ver zegeld was. Van zes dezer af, was hij in een café te Dyon te bezichtigen en alom werd bekend gemaakt, dat Golloni zou 'ra-h'en alle tot nu toe gevestigde records in het vasten te slaan. Velen bezoekers viel het eenige dagen na den beginstadium op, dat Gollani er nog al tijd zoo frjscb als een hoent;e uitzag. Zijn oogen hadden niets van hun glans verloren en het gezonde buitenmans-blosje bleef zijn kaken tooien. De politie besloot een oplossing van dit ge heim te viidc, boorde een gat in den muur en bespiedde den vaster en zijn ,.trai- ners'". Hierbij bleek, dat hij bet voorbeeld van vele voorgangers volgde en op zijn tijd een behoorlijken maaltijd nuttigde, die hem door zijn helpers werd toegediend. Daar deze aan entreegelden reeds een vijftfendui- wnrl francs hadden ontvangen, lieten zij het zich evenmin aan iets ontbreken en de poli- ie besloot na eenigen tijd aan het gezellig samenzijn een einde te maken en een inval te doen. 1 Na zijn arrestatie wilde Gollani zijn goe den wil toonen en gaat in de cel verder met zijn vasten, zoo men wil, begint met zijr vas ten. Indien de gevangenis-directie het toe staat, zal hij uitsluitend leven van water met een beetje suiker gezoet. Ofschoon Gollani een schitterend*} loop- '*a"n in hef leger achter den rug heeft en vele medailles bezit, zijn bij tU justitie niet minder dan vier klachten tegen bem inge diend wegens aanrandingen en hazardspel De burgemeester gaat oaaz Den Haag. Het ongeluk op den onbewa.ikten overweg 'e Barncveld waar dezer dagen een auto door een trein werd verpletterd en de be stuurder werd gedood, heeft een interpella te in den raad aldaar tengevolge gehad.» Een der raadsleden verzocht den burgemeester niets onbeproefd te laten om aan dezen le vensgevaarlijken toestand een einle te ma ken. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. eenigen tijd geleden reeds tweemaal hier over aan het departement hebben geschre ven, met het dringende verzoek ter plaatse weer afsluitboomen aan te brengen. Dit schrijven heeft echter niet het minste resul taat gehad. Toch hoopt spr. binne ikort nog eens persoonlijk naar Den Haag te gaan, o;n de noodzakelijkheid van alslui'boomcn al- laar bij den minister te bepleiten, tl Een dame gedood- Op de kruising van den Nieuwen Binnen weg en de Heeraads.ngel te Rotterdam, had Donderdagmiddag een ernstige^ botsing plaats tusschen Tv.ee vrachtauto's. De vrachtauto van de firma Buitendijk, aan nemer uit de Burgemeester Me.nezslaan, wilde den Binnenweg oversteken, doch reed een vrachtauto van dc firma De L. uit de Boompjes aan. De botsing was zoo hevig, dat beide auto's op het trottoir ge slingerd werden, waarbij een boompje omvergeworpen en de^ kop van een tram paal werd afgerukt. Een tot nu toe onbe kend geb'even juffrouw, die op het trottoir liep, werd door een der auto's gegrepen. Zij bleef bewusteloos liggen en is per auto van den Geneeskund.gen Dienst naar het zieken huis overgebracht. Bij aankomst bleek zij reeds over,eden te zijn, De expediticknecht A. J., uit de Poot- straat, die achter op den auto van de firma Bu.tendijk zat. werd van den wagen ge slingerd. Hij bekwam een ernstige hoofd wonde. Beide auto's zijn door dé poiitic in bes'ag genomen. Een derf chauffeurs bekwam neg eén lichte verwonding. Een vrouw omgekomen. Toen Donderdagmorgen om ongeveer halftwaalf het oude moedertje het wankele woonschu-tje „Venetië" aan de Da Costa- kade bij de Da Costastraat, te Amsterdam, waar haar dochter met man en kind woonde, wilde binnen treden bemerkte zij, dat alles nog poddicht was. Een buurman- woonschnftb&vonsr. Voer tr?t rits vlotje om de schuit heen en stiet een venster open. In de bedompte ruimte, waar bet sterk naar kc'endamp rook, lag de dochter, de 24-jar.ge Cornelia Lievelt. dood op bed. Haar man, J. Bruynslen, lag bewuste,oos in nachtgewaad in een hoek uitgestrekt. Een knaapje van 6 maanden gaf eveneens nog teekenen van leven. Het fornuisje brandde. De man werd naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, het kindie naar de Ziekenverpieg ng in de Ter Haarstraat, Eenige uren later was het reeds bijgekomen; men verwacht dat het in leven zal b ijven. De toestand van den vader is ernstiger. Hét onderzoek, dat de politie van het bureau Lauriergracht- instelde, wees u t, dat men' vermoedelijk hier weer te doen heeft met een geval van kolendampvergiftiging. Bij het lessen van pen ko'enschuit in de haven te Breda, brak, door tot heden nog onbekende oorzaak, een scheepsg ek (mast) met het gevolg, dat de 60-jarige werkman Cas er met net hoofd onder kwam en gedood werd. Het lijk is naar het ziekenhuis over gebracht. Men meldt uit Hilversum: Zekere C., alhier, een vakman, legde een electrische hulp'e ding aan van zijn woning naar dé schuur. Bij het ondoordacht door knippen van den draad, werd hii getroffen door den stroom en viel hij bewusteloos op den grond. De man moest naar de R. K. Ziekenverpleging worden vervoerd, waar hij zijn bewustzijn herkreeg en nu aan de betere hand is. Ongelukkiger liep het af met den 69-jar. S., wonende aan den Taludweg, d e Woens dag een e'ectrische stofzuiger, welke haper de, zcu repareeren. De man struikelde en viel op den koperen aardgeleiding van gen radio. Hierdoor kreeg de «lectr sche stroom contact dcor bet lichaam en de man werd doodelijk getroffen. De politie heeft dit geval in onderzoek. In de Raadszitting van Amsterdam op Woensdagavond werden replieken 'p'eVoerd over het Hoofdstuk Openbare Veiligheid. Aan het eind van den avond begon David Wynkoop (C.P,) een feilen aanval tegen den Burgemeester, als hoofd der politie. Wan neer de burgemeester blijft optreden, zooals hij thans doet zoo besloot de heer Wyn koop dan zal zijn fractie hem weten weg te werken, als de heer Tellegen is wegge werkt. (Uit den Raad weerklinken van alle kanten protesten, want, zooals men weet, is de heer Tellegen toen hij nog in functie was, overleden.) In den Raad vormen zich groepjes. Men voelt, dat men deze woorden van den heer Wijnkoop niet zoomaar wenscht te laten pas- seeren. Als een der leden nog gesproken heeft, geeft de Voorzitter het woord aan Wethouder Wibaut. De heer Wynkoop vraagt echüer 't woord voor een persoonlijk feit, waarop deze mee deelt, dat hij op het oogenblik dat hij sprak van het wegwerken van den Burgemeester, niet bedacht heeft, dat de heer Tellegen als Burgemeester is overleden Het wegwer ken had met het overlüden, dat zal ieder een begrepen hebben, niets te maken. De heer Wibauf (S.D.A.P.) vervolgens het woord verkrijgend, spreekt zijn verbazing uit, dat hij niet wist, dat de heer Tellegen als Burgemeester'is overleden. Namens zeer veel leden uit den Raad spréékt spr. zijn diepste minachting uit over hetgeen door den heer Wynkoop is gezegd. Spr, gelooft (niet, dat het historisch juist is. dat de Communistische fractie den heer Tellegen heeft weggewerkt, doch de wijze, waarop de heer Wynkoop actie voert, gaat felle redelijkheid te buiten. De heer Wynkoop herhaalt dan, dat hij, toen hij de bewuste woorden sp-ak, niet wist dat Burgemeester Tellegen als Burgemeester is gestorven. De inz'ttenden gered. Te Hoensbroek is -de autobus, rijdende tusschen Alkmaar; en Medembük. te water geraakt. De reizigers en de chauffeur wis ten zich met veel moeite te redden. Een wielrijder gedood. Donderdagmorgen om zeven uur is cp het Bolwerk te Rotterdam de 35-jar ge wielrijder P. C. Kruyer door een autobus van de Mij. „Jacatra", bestuurd door den 37-jarigen chauffeur C. P. S. aangereden De fietser werd door bet spa'bord in den nek getroffen, waardoor de slagader werd doorgesneden. De man is tengevolge var bloedverlies overleden. De arbeider P. te Terborg (Ge'd.) die voor 40 z'n vrouw verkocht aan den scharenslijper B., is door de politie naar Arnhem overgebracht. De Heerlensche politie heeft aangehou den en ier beschilck ng van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld, zekeren" K. de V„wegens schaking van een zeven tien-jarig. meisje. Men deelt aan de „Leeuw. Ct." van be voegde zijde mede, dat het bericht, als zou bij een voor'oopig onderzoek in de kas van den gemeente-ontvagcr van Franeker een tekort geconstateerd zijin van rond 40.000, niet ju st is. Het onde-zoek, da' thans wordt in^este'd, gaat n.l. juist o. a. over de vraag óf er een tekort is. AUTOBUS TEGEN EEN TRAM GEREDEN Woensdagnamiddag ongeveer vijf uur is fe Quafrebras bij Veenwouden een autobus van den dienst LeeuwardenGroningen door de stoomtram aangereden en in een sloot geworpen. Twee personen werden vrij ernstig gewond. S. Boersma, schipper uit Twijzel, bekwam een hersenschudding en van den scholier H van Minnen uit Droge- ham, werd het linkerbeen oo twee plaafsen gebroken. Dc andére viiftien passagiers werden Iichf gewond. Dc chauff. reed d^n auto voor het eerst. Onbekendheid met het fe(t, daf hij e?n tramkrujsing moest pas- seeren, schijnt oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. De bus werd grootendeels vernield. EEN VEELBESPROKEN ONTSLAG, Geheel onverwacht is de heer A. de Groot door den Raad van Bergen op Zoom ontslagen als directeur der S'edelrke Mu ziekschool, omdat hij in den loop der laat ste drie jaren aangenomen heeft 243 als provisie voor het verhuren van piano's aan de gemeente. Daar deze daarbij geen schade lijdt en men algemeen met nef on derwijs van den heer De Groot ingenomen is, wordt dit ontslag veel besproken en werden er van verschillende kanten po gingen aangewend om dit bij zoo kiein ver grijp ongedaan te krijgen. Hbld. ZIJN SPRAAK VERLOREN. Een 48-jarige werkman van bet gemeen te electriciteitsbedrijf te Arnhem, kv^im op den Karnperbergweg in aanraking met de draden van de electrische geleiding. De man bleef aan den paal, waaraan hij werkzaamheden verrichtte, hangen, maar het gelukte hem na veel moeite op den beganen grond te komen. Toon bleek, dat de man het spraakvermogen verloren had. Hij werd in hef Gemeente Ziekenhuis op genomen Na eenige uren was de man weer tot spreken in staat. Eenige étaleurs van groote buizen te Amsterdam hebben opgericht een Neder- landschen Bond van Etaleurs en Etalage- decorateürs, ten doel hebbende het uitstal len en alles wat hiermede samenhangt, op hooger peil te brengen. DIEFSTAL VAN WARMTE OF STOOM. Een gewezen directeur van de N. V, Eer ste Wassenaarsche Wasscherij te Wassenaar, ®»ad zich dezer dagen voor den Haagschen Politierechter te verantwoorden wegens het b.rtn ten laste gelegde wegnemen van warmte of stoom ten nadeele van de door hem beheerde Naam!. Venn. Beklaa*ide's woning was gelegen boven de fabriek. Onder den vloer van zijn woonka mer liep een buis, waardoor stoom geleid werd. Volgens de dagvaarding zou de beer D. een gal in den vloer en in dc buis in ver binding gebracht hebben met een radiator, om zoodoende een kamer te verwarmen. Beklaagde bekende dit. Hij had den stoom, nadat deze in de radiator was geweest, eerst afgeleid naar buiten, doch dit functioneerde niet goed en daarom had hij het zoo laten xaken, dat de gebruikte stoom weer in de hoofdbuis terecht kwam. Hij had, zoo hij zeide vrij gasverbruik voor verwarming, doch hij vond het voordecliger voor de fabriek, zijn kamer met stoom te verwarmen. Als getuige werd gehoord de gedelegeerd commissaris van de N. V., de heer F. v. Praag, die zeide, dat het niet juist was, dat de heer D. vrij gas mocht gebruiken. D. kon liet best zelf betalen, want hij bad een goed salaris. De loodgieter die dc installatie had ge maakt, verklaarde als getuige, dat de stoom niet in de hoofdleiding kon terugkeeren, daar zij veranderde in condens-water, dat moest worden afgevoerd. De officier meende, dat de fabriek in ieder leval schade had geleden door dc hande lingen van beklaagde en eisebte wegens -'iefstal 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. De Clercq betoog- \e o.a. dat het wel duidelijk is, dat de stoom niet ontvreemd is. doch slechts is teruggebracht tot condens-water. Het is du* hier een kwestie van vorm. Omtrent diefstal van warmte bestaat in Nederland nog geen uitspraak, Het is ondoenlijk om warmte in een bepaalden vorm over te geven. Pleiter wees in dit verband op prof. Lorentz, en op oen beschouwing in de dissertatie van mr. Frida Katz, in 1916 geschreven, n.l. dat warmte is een bewegingsvorm, welke nooit begrepen kan worden onder het begrip „eenig goed4'. Wanneer echter de politierechter toch zou aannemen, dat warmte „eenig goed" is dan rest toch nog het bezwaar, dat men dit goed niet kan wegnemen. Zoo geredeneerd zou een voerman, die een pakje bezorgt aan het Paleis van Justitie en zich aan de Rijks- kachel warmt, kunnen terecht staan wegens het plegen van diefstal van warmte. Volgens pleiter kan dit nimmer vallen onder art. 310 W. S. Hij concludeerde dan ook tot vrij spraak, subsidiair een lichte geldboete, daar de schade, die de fabriek geleden zou heb ben, al zeer gering is. De uitspraak is over 14 dagen. Naar de Tel. verneemt, is in de gemeen te Vinkeveen-Waverveen de politieveror dening aangevuld met een verbodsbepaling fegen het houden van bijen gedurende een bepaalden tijd van het jaar. Aanleiding tot dezen maatregel was een adreï aan den gemeenteraad van benige tuinders, die ver zochten maatregelen te nemen Cer voorko ming van schade, veroorzaakt door bijen aan de komkommers. Gebleken is n.l., dat door de bijen de komkommerbloesems wor bevrucht, waarvan een minderwaardf-g product het gevolg is. De bijenhouders bleken slechts weinig in aantal fe zijn, waarbij nog de omstandigheid kwam, dat de bijenhouderij door hen meer als liefheb berij, dan als bedrijf beoefend werd. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft met een boete var fen hoogste 25. Men meldt uit Schagen: In de laatste jaren heeft zich de teelt van suikerbieten in West-Friesland aanmerkelijk uiigebreich De teelt bleek meer loonend dan die van granen en peulvruchten. Het vj.-votr gaato evenwel vaak met moeilijkheden ge paard. De West-Friesche kleigronden blijken zich goed voor de suikerbietenteelt te lce- nen. De opbrengst stijgt tot 45.0 C k.g. per H.A. terwijl het gehalte zeer bevr digend is. Rekent men daarbij de waarde v«s koppen en bladeren dan kan de lataal-npbrengst op ongeveer 800 per H.A. worden geschat. Dit jaar is de teelt weer uitstekend gelukt In de Groote Gehoorzaal der Rijks Acade mie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, Tieeft hedenmiddag een plechtige bijeenkomst plaats gehad, gewijd aan de nagedachtenis van Prof. Dr. A. J. der Kinderen. Te 3 uur werd de bijeenkomst geopend door den Voorzitter der Commissie van Toe- zicht, Mr. H. K. Westendorp, die een rede uitsprak. LOOSDUINEN, 25 Nov. Loosduinsche Groentenveiling. Savoye kool 2.20 2-60 p. 100 st. Salade, le soort 5.208 p. 100 krop; Peen, le soort 10.1012.10 p. 100 bos; Andijvie 0.21—0.63 kl. ben; Prij 0.701.70 p. 10Ó bos; Knolselderij 5.60 —28.20; Selderij 1.20—1.60 p. 100 bos-, Spinazie f 0.621.20 p. 4 k.g.; Boerenkool 0.190.32 kl. ben; Appels 8.14 kl. ben; Schorscnceren, le soort 7.808.80-, id. 2e soort 15; Tomaten lc soort 7 13 per 50 k.g, LOOSDUINEN, 25 Nov. Loosduinsche Groentenveiling. Bloemkool le soort 16—22; idem 2e soort 3.705.40 per 100 stuks; Roode kool 0.901.10 per 100 k.g.; Groene kool 2.9038.0 p. 100 siuks; Salade, le soort 2.803.50 per 100 krop; Peen, le soort 10.30—10.80 p. ICO bos; Andijvie 1.20—1.40 p. 1Ö1 struik; Andij vie 0.2*6-0.55 kl. ben; Prij J 0.802.20 100 bos; Radijs 2.30—2.80; Knolselderij 3.305.90; Selderij 11.40; Peterselie i 0.501.20 p. 100 bos; Spinazie 1.06 1.31 p. 4 k.g. Boerenkool 0.310.46 kl. ben; Schorseneeren le soort 8.4010,30; id. 2c soort 2:205.40; Tomaten le soort 12—17; id. 2e soort 5—6.50; id. 3e soort f 0.80—2.90. Aanvoer o.a. 7415 pond sdior- seneeren en ruim 2000 pond tomaten. AMSTERDAM, 26 Nov. Aardappelen. (Bericht 'v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 3.603.75, id. blauwe f 3.303.60, id. eigenheimers f 3.103.20, id. blauwe igenheimers f 2.90—3.10, Frrsche borgers f 2.90—3, IJpolder bravo's f 3.754, Z e ïw- sche eigenheimers poters f 22.50»id. bl-u- we poters f 22.20, id. bonte poters f 22.30 Anna Paulowna Zandaardappelen f 45.50, Hillegommer Zandaardappelen f 4.505.50 Drentsche eigenheimers f 2.302.80 per hl ALPHEN, AAN DEN RIJN, 26 Nov. Kaas. Aangevoerd 38 wagens, le soort f '62 64, 2e f 58.50—61, met R.M. f 65—67.50. Handel matig. DELFT, 26 Nov. Boter. Ter markt warer. 20/8 en 1/16 v. te zamen 410 kg. Prijs f 2.77 jw 2.90 p. kg. Handel vlug. ELST (Bet.), 25 November. Fruitveiling V.V.O.B. 'Goudreinetten 1ste soort 1320, 2Je soort 812, 3de soort 6 )'27!/2, extn 22—32, Bellefleur 16—18, 2de soort 9)4—10, 3de id. 78extra 1924, Court nendu 9'/>10, Rabauwen 6—7, Eysdener Klum- oés 14—21, Paradijs 1012, Line's prince Albert 1217, Boschappcls 1215, Ci- •roenappels 1213, Grauwe reinetten 811, Tasappels 1011, Campagnezoet 9)412, Enkele benderzoet 1011, dubbele bender* zoet 9*412, Huismans 89, Gerrit Roe* lofs 9)413, Reinzoet 1011, Zoete belle fleur 9)4—10, Lagipont 1ste soort 5657, 2de soort 36, extra 7072, Doyenne du Commice, 1ste soort 58140, 2de id. 42; 65, Duchesse d'Angoulemj 50, Beurré Clair- geaux 6382 ct. per kg. GOUDA, 26 Nov. KYas. Aangevoerd 76 partijen, le soort f 6467, 2de soort f 58 63, rijksmerk le soort f 6567, 2e soort f 60 63, zware f Handel matig. HOORN, 26 Nov. Kaas. Aangevoerd 12 stapels fabri'kskaas f 60 8.stapels boeren kaas f 59 2 st. fabrickscommissie f 59 3 st. boerencommissie f 52. Totasl 25 stapels wegende 15.769 kg. Handel goed. BARNEVELD, 25 Nov. Pluimvee. Tam me eenden 1.20*2, wilde id. 0.751.20, jonge hanen/0.802.25, ouc'e hanen 140 f 2.30, jonge hennen 24.50, oude kippen f 1.302.30! tamme duiven 0.300.33, jonge patrijzen 1.201.30, oude id. 0.60 f 0.65, hazen 2.50—3.20, fazanten f 1.50— f 2, tamme konijnen 1.503, wilde id. f 11.20, alles per stuk. Aanvoer 10.00C stuks pluimvee. Ham'cl redelijk. Eie-en 14.50—16.10 per 100 stuks. Aan voer 60.000 stuks. Handel nog al vlug. BOVENKARSPEL (Station), 25 Nov. Uien. Groote gele 1.202.40 per baal. Aanvoer 130 baal. Bloemkool le s. 12.30 19.20,2e soort 5—9.30,3e soort 1.60—3.90 ner 100 st. Aanvoer 23.100 stuks.Roode kool f 1.402.2.50 per 100 kg. Aanvoer 9300 kg. Gele kool 1.10—1.60 petr 100 kg. Aanvoer 6500 ka. Witte kool 0.40—0.80 per 010 kg. Aanvoer 2200 kg. HOOFDDORP, 26 Nov. Granen. Tarw'e nieuwe 13—14.40, rogge 8.50—9.50, "erst Chevallier 11.50—12.50, wintergerst f 10—11, haver 9.450—10.50, witte duiven- boonen 14—16, paardeboonen 12—13, groene erwten 12.50—16.50, schokkers f 15—26, karwei 25—26, blauwmaanzaad 48—52, kanariezaad 18—19, alles per 100 kg. UITHOORN, 36 Nov, Op de kaasmarkt waren aangevoerd 35 partijen. Prijs Goud. sche kas R. M. 6467, 2de soort 601- 63, zonder rijksmerk 5362. Handel kalm HOOFDDORP, 26 i\Tov. Tarwe oude li 14.40, id. nieuwe 3.509.50, rogge 11 -5< 12.50, gerst Chevallier 10—11, zomer- derst 9.50—10.50, haver 14—16, rood» duiveboonen 1213. bruine boonen 12.5C 16.50, groene erwten 1526, vale erw ten 25—26, geel mosterd) 4852, kool- zead f 18—19, alles per 100 k.g. GOUDA, 26 Nov. 1925. Boter. Weinig aanvoer. Handel flauw. Weiboter 1.20— 1.30; Veemarkt. Melkvee, groote aanvoer. Handel matig, 300375; Veite Varkens red. aanvoer. Handel vlug 4648 ct per half K.G.; Magere Varkens. Red. aanvoer. Handel matig 4247 ct. per half K.G.; Ma gere Biggen, red. aanvoer. Handel matig 1220; Zooglammeren groote aanvoer. Handel flauw 2833; Nuchtere Kalveren weinig aanvoer. Handel matig 1324; Eieren. Weinig aanvoer. Handel flauv* per 100 stuks 1315, IJMUIDEN, 26 Nov. Van de haringvis- scherij liepen heden hier binnen de loggers IJM. 76 (Nelly) en IJM. 284 (Roland). Deze schepen voerden resp. 17 en 18 last pekel haring aan. Geveild werden de vangsten van de loggers IJ.M. 247 (Hugo) met f 7199 IJM. 314 (Dirk Job) met f 4123 KW. 50 (Merwede II) met f 1328 en van de Britsche stoomdrifters LT. 1291 (Acceptable) met f 1793 en YH. 264 (Oceaan Spray) met f 1990 aan opbrengst. IJMUIDEN, 26 Nov. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJM. 9 (Nelld) met f 2259 IJM. 109 (John Brown) met f 1581 IJM. 40 (Ca labria) met f 1852 IJM. 136 (Clasina Lu ther) met f 1893 IJM. 385 (Derika IV) met f 2072 IJM. 271 (Derika XIV) met f 2014 IJM. 5 (Ita) met f 2413 IJ.M. 177 (Johan na Maria) met f 1270 IJM. 177 (Emma) met f 2813 IJM. 161 (Elie Chenevierre) met f 2532 aan besomming. IJMUIDEN, 26 Nov. Heden waren aan de markt de vangsten van 10 stoomtreilers. De prijzen waren als volgtTarbot f 1.20 0.93, tongen f 2.10—1.50 ser kg. griet f 43 —18, gr. schol f 39—33, md. schol f 37—33, zetschol f 3935, kl. schol f 2513, f 11—* 7, scharren f 16—11.50 per 50 kg.roggen f 16.50—8 per hoop, vleet f 1.85—1.50 per stuk, pietermannen en poon f 206, gr, schelvisch f 4635, md. schelvisch f 3727, k.md. schelvisch f 19—10, kl. schelvisch f 15—7, 4.70—2.60 per 50 kg., kabeljauw gf 69—84 per 125 kg., gullen f 7—10, kl. gullen f 2.80—1.40, wiitinz f 3.40—2 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10