Süïw»",hi| «T-fsfi VerkeersoiwewHeit Een Ruitenbreker Vrijdag 27 November 1925 50ste Jaargang No. 16110 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Politieke politiek. Het Huurpropieem voor den Woningbouw van de laatste jaren. Agenda 28 November Verbetering van de Rijks wegen om Haarlem. Thans te 'Schoten Ingebroken Hierboven de foto van den lammen wereldreiziger, die, zooals wij gisteren reeds mededeelden, onze stad bezocht op zijn wereldreis vanuit Lausanne in Zwitserland, gezeten op zijn driewilege fiets. Naast hem zijn begeleider, die hem op zijn weg door Nederland vergezelt. Decrisls In den Ned.Zwembond De nieuwe verlichting In de Kleine Houtstraat. J. J. WEBER ZOON Haarlem. Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht KERKNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Advertentie» 35 cefits )Sr regel Bij contract belangrijke korting. Advertentie» tusscben den tekst, als ir.gezonaen tnededeeüng, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt vo'of Haarlem en Agentschappen: Per week I d.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux*. NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f DfSflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door m bij een ongeval met f O VLD k'. f 125.* duim of wijsvinger: f 50.** been of arm: f40» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 I <JO. Joodelijken afioom een voet oi een oo0. m bij verlies v. een andera vinger. Het woord is van den heer Wibaut, door dezen Amsterdamschen Wethouder eens ge bruikt, toen hij over een bepaald geval van den Rqad der hoofdstad schreef. Wij dach ten aan deze uitdrukking, toen wij een ver- volgartkel lazen van een reeks crisisarti kelen, welke rar. Aalberse in het „Cen trum" schrijft. Wij hopen dezer dagen op deze merkwaardige artikelen terug te ko men; willen echter voor heden uit het ar tikel vn gisterenavond "één passage lichten, die als volgt luidt: De primaire vraag, die vreemd genoeg bijna algemeen onjuist is beantwoord, is deze: heeft Mgr. Nolens in zijn verklaring, in den nacht van 10 op 11 November af gelegd, niet bij voorbaat elk samenwerken met hen, die vóór het amendement-Kersten zouden stemmen afgewezen? Met eenige verwondering zagen wij. dat de meeste katholieke' en verschillende libe rale bladen van meening bleken, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. De enkele herlezing dier verklaring bewijst het tegendeel. i Reeds meer wezen wij er op, dat deze verklaring blijkbaar met groote zorg was opgesteld, dat elk woord er in zorgvuldig was gewikt en gewogen, en dat zij niet werd afgelegd, dan nadat alle mogelijke gevol gen nauwkeurig waren nagegaan. En wanneer men dan deze verklaring met evenveel nauwkeurigheid, als waarmee ze opgesteld werd. leest, dan ziet men, dat in de passage, waarop het hier aankomt, over het al of niet stemmen voor het amendement- Kersten zelfs met geen woord gerept werd. ..De desbetreffende passage ludt: „Wij zullen ook de vraag hebben te be antwoorden. of wij steun kunnen verleenen aén welk Kabinet dan ook, voortgekomen uit gi'oepen, aan welker medewerking de ophef fing van dezen gezantschapspost zou zijn te wijten." Waar nu de heer Marcbant en zijn groep wel zijn stem gaf aan het amendement- Kersten, maar thans aanbiedt het Gezant schap te handhaven, kan men zich niet op de verklaring van Dr. Nolens beroepen, om te betoogen, dat daarom de katholie ken niet anders dan neen kunnen zeggen. 't Is niet de eerste maal. dat er op ge wezen wordt, maar het treft ditmaal'toch wel heel sterk, wanneer in een .zoo belang rijke zaak als deze al weer gezegd moet worden; de leider van dé R.-K, Kamerfractie heeft in orakeltaal gesproken, die al weer niemand begrepen heeft. Men kan dat na tuurlijk „hooge politiek" noemen. Maar men kan ook aldus redeneeren: wannéér het niet mogelijk is in de politiek klare taal tê spreken, die een normaal mensch begrijpen kan, is het dan niet beter vooral voor een partij als de Katholieke, welke een volks- mupulatie het bedrag der bijdragen in bet P a f t ij is, die politiek achter gesloten deu ren te behandelen. Men vermijdt dan veel ergernis en loopt niet bet gevaar, dat ten •lotte politiek wat nog altijd wil zeggen staatkunde wordt aangezien als di plomatie van het bedenkelijke soort van Taillerand, waarbij de woorden slechts die nen om de gedachten te verbergen! Wie zijn oor te luisteren legt weet dat in onderscheidene kringen over deze kwestie wordt gesproken. De Besturen van de Centrales onzer Ned. Arbeidersbeweging hielden en houden zich er mede bezig; in nagenoeg elke plaats waar „beweging" van arbeiders bestaat, spreekt men er van. De vereeniging van Nederl. gemeenten is, met vertegenwoordigers van het Instituut voor Volkshuisvesting en met bestuurders van woningbouwcentralen, aan het studee- ren. In menig gemeentebestuur en in onder scheidene gemeenteraden is de kwestie aan de orde. Wie de positie van de arbeiders in de laatste twee jaren heeft gevolgd, zal zich over dit alles niet verwonderen. De loonen zijn beduidend gedaald en daardoor is de betaling van een hooge huishuur al moeilij ker geworden. Wij hebben in den oorlogstijd in Nederland Veel gebouwd en deze huizen staan daar nu met de lasten van een abnormalon tijd be zwaard. Bij het vraagstuk hetwelk wij hier willen bespreken heeft het weinig zin en geen nut om te gaan overwegen, of wij het in dien tijd niet wat beter en anders hadden kun nen doen. Zulk een bespreking heeft meer nut als wij den toekomstigen weg voor den woning bouw gaan projecteeren. Maar het huurprobleem dringt zich met den dag taeer op en het is raadzaam en noo- dig, dat wij ons met het vraagstuk ernstig gaan bezig houden. De lezers zullen weten, dat het grootste deel van de woningen in de latere jaren op gericht, is gebouwd overeenkomstig het be paalde in de woningwet. De woningbouwvereenigingen of de ge meenten ontvangen daarvoor de benoodigde kapitalen uit Rijksschatkist. Voor de Woningbouwvereenigingen was de gemeente, waar zij was gevestigd, borg. Voor den bouw, in de latere jaren tot stand ge bracht, zijn voorschotten, bij een rente van 6 pCt. verleend. Het zal vele lezers van dit blad zeer waar schijnlijk ook bekend zijn, dat onze Neder- landsche Staat in dien allerduursten tijd eenige leeningen van eenige honderdtallen millioenen heeft gesloten, welke niet voor 1928 en 1932 converteerbaar zijn, Ook over dit probleem beeft het weinig Jut in dit verband breede beschouwingen te leveren. Men kan er alleen van zeggen, dat velen het ernstig zullen betreuren, dat het Rijk zich voor eenige honderden millioenen op een hoog rentetype voor jaren heeft gebon den en men mag zich gerust de vraag stel len, of het financieele beleid niet vrij wat j. er„ ware geweekt, als de autoriteiten die tijden desnoods een fractie hoogere rente hadden betaald maar hun handen vrij hadden gehouden om te kunnen ingrijpen als het moet. Het schijnt dat het Rijk wel het meeste geld voor deze niet converteerbare gelden in den woningbouw, overeenkomstig de wo ningwet tot stand «gekomen, heeft gestoken. Wij voor ons hebben althans nog nergens vernomen, dat het Rijk, ondanks de verla ging van het rentetype tot 5 en 4% pCt., het dure geld in goedkooper geld heeft ver anderd. Naast den bouw overeenkomstig de wo ningwet zijn meerdere gemeenterf overge. gaan tot bevordering van den premiebouw. Men zai zich herinneren dat het Rijk toen ter bevordering van den woningbouw een zekere premie gaf per woning en dat hij, die de premie aanvaardde voor het overige kapitaal, hetzij al dan niet door het Rijk onder borg van de gemeente voorgeschoten, zelf het risico moest loopen. Hier en daar hebben middenstanders en eigenbouwers van deze premieverleening zoo genaamd geprofiteerd, maar voor den arbei derswoningbouw is schier overal, waar op deze wijze is gebouwd, het volledig risico op de gemeentekas gekomen. Meerdere gemeentebesturen stonden in de omstandigheid, dat zij wel tot den premie- bouw moesten overgaan omdat het woning gebrek bij hen ter plaatse nijpend was en niet, of niet voldoende gelden werden ver leend om in het tekort door bouw over eenkomstig de woningwet te voorzien. De gemeenten, welke op deze wijze voor een deel in den arbeiderswoningbouw ter plaatse een oplossing hebben gezocht,, en voor wat hun financieele politiek betreft, niet in hetzelfde euvel als het Rijk verval len, kunnen nu, althans voor dat deel van hun woningen door de verlaging van het rentetype althans iets doen. Nochtans is het zeer bedroevend dat zoo vele complexen voorschotsbouwwoningen blijkbaar met dit dure Rijksgeld zijn ge bouwd, hetwelk, zooals gezegd, niet conver teerbaar is Nochtans wil het ons toch voorkomen, dal na de deling en inzinking van het loonpeil van de arbeiders eenerzijds, uit overwegin gen dat hij of zij die de tekortkomingen het allermeest begaat in deze het Rijk door zich voor jaren bij zulk een hoog rentetype te binden, de grootste consequenties heeft te aanvaarden, anderzijds; wijders in het be lang van eenrichtige exploitatie van die wo ningen, waarvan er, in meerdere plaatsen vele leeg staan,' tot een verlaging van het rer.tetype moet worden gekomen. Men moet er naar onze innige overtuiging ook spoed:g mee komen. Of het Rijk moet het verschil tusschen de thans gangbare en opgezette rente voor zijn rekening nemen, óf men moet dit dure geld maar voor andere kapitaalsuitgaven gebrui ken en goedkooper geld in den woningbouw steken. Kon men daar spoedig toe besluiten, dan konden wij in Nederland eens zien hoe de positie dan kwam te staan. Natuurlijk zou men bij een dusdanige man een overvloed van woningen en komen de oudere woningen, met Overheidsgeld ge bouwd in den duurslen tijd en van veel te hooge huurwaarde, leeg te staan. En dan is de strop vermoedelijk nog veel grooter. Im mers, wanneer deze beweging een eenigszins massalen omvang zou krijgen, zou het Rijk er niet mee af kunnen met de gemeenten, maar met deze stroppen te laten zitten. Er zal dus iets op gevonden moeten worden. Redactie N. H. Crt. exploitatie-tekort bij den bouw overeenkom stig de woningwet niet moeten verminderen. Onze lezers zullen zich herinneren dat ook in dien duren tijd .s bepaald bij Kon. besluit, dat Rijk en gemeente samen in het exploitatie-tekort kunnen bijdragen. De wo ningbouw, welke op deze wijze en in dien tijd is tot stand gekomen en welke ondanks de hooge huren meestal nog exploitatie- £es UmsdaSs van uur on een basis van p«ochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel fllll en verder bij de wit kruis aan den huisgeve! Reddingsbrigade voor Drenkelingen (gas- verstikking, electriciteitsongevallen enz.) Telefoon 10231. Sociëteit „St, Bavo" Zangles 2 uur Vioolonderwijs 3 uur Geel Wit 5 uur Gewone Zittingen 7 uur. Stadsschouwburg N.V. Veteenigd Rotterd. Hofstad Tooneel - „Moderne Jeugd" 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert Muziekver- eeniging „Willen is Kunnen" 8 uuj-. Restaurant De Kroon Groote Markt Feestvergaderingatd. Haarlem Ned. Mij. tot P-' o-dering de- Gerfeeskuns! 4 uur. Luxer TheaterBioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur Museum voor Kunstnijverheid Paviljoen Sluiting van de tentoonstelling van „Kunst in Industrie", geopend van 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint ïran- ctscus Liefdewerk Zóetestraat 11 Eiken Dondtrdag van 89H uut R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uut 's Zaterdags alleen van 92 en van 2654 en t avonds van hal! 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen vaD v m, 1012 uur, des middags van 24 uur, en avond» van 8— 9 uur. behalve Zaterdag, avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegster» aan hel Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en aitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en ,op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloembofstr. 1, Zon dag- en Woensdags van 810 uur. p.m. gezellig samenzijn voor Hóllandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 7 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint v Bivo Smedestraat 23 van 810 mi op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jannstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur gaan. Dit gebeurde chter niet, zoodat een botsing volde De eerste auto werd aan de linkerzijde aangereden, waardoor het linkerruit brak, een spatbord werd ingedrukt en het portier werd beschadigd. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat gistermiddag voor een perceel aan den Kleverparkweg was geplaatst. DE WINKELDIEFSTALLEN. Na'a wij vernemen bedraagt het totaal v door den winkelbediende bij de fir- enk en Wefers Bettink ontvreemde w. -oederen, ongeveer 2000. Een ge- de ei der ontvreemde goederen kon nog in Alkr- ar worden opgespoord feld voor het behoud van het afgtreden bestuur was en de meeste alstemmers zich hebben laten leiden, door de verwarde en rumoerige stemming der vergadering, ot door een soort van medelijden met mevr. De H., die naar hun meening reeds genoeg straf had gehad, door 'de p-ubl.catie. welke aan dit geval gegeven is. Enfin, de zaak heeft nu. eenmaal deze wending aange nomen, en het bondsbestuur is heengegaan, t-erwijl het grootste gedeelte van den Nederlandschen Zwembond dit betreurt, hetgeen zal blijken uit de acties, welke er voorbereid worden, ten einde het Bonds- bestuur op zijn besluit te doen terukkomen en welke naar wij hopen en meenen succes zullen hebben. Vergadering te Amsterdam, Gisteravond werd in café Parkzicht te tekorten oplevert, kwam op een basis van bijdragen naar een verhouding van voor het Rijk en 54 voor de gemeente, tot stand; Werd nu allereerst over geheel de lijn het kapitaal naar een normaal rentetype bere kend en de bijdragen intact gelaten, dan zou men met bekwamen spoed kunnen laten na gaan welk» huren of nu voor bepaalde ty pen redelijk en gangbaar konden worden ge- acht. Ware daarvoor, met en onder leiding van de Inspectie voor de Volksgezondheid, een lijn vast te stellen, dan zou men, na overleg tusschen Rijk en gemeenten, een methode en een modus vivendi moeten vinden om het te veel aan drukkend kapitaal weg te werken bij de crisischulden wat het dan in werkelijkheid ook is. Men zou dan gelijk de overbodige admi nistratie welke nu in heel Nederland moet worden verricht, cm het zaakje uit te zoeken, kunnen beëindigen. Immers eerst huren boeken, tekort voor rente en aflossing, uitrekenen wat Rijk en gemeente moeten bijdragen, daarna aan het Rijk rente en aflossing betalen. Het krijgt er zooiets van als linkerbroek zak leent aan rechterbroekzak en draagt bij enz. Het is naar onze meening, nu spoedig gcla aan 454 pCt. a pari is te krijgen, ook "voor de Overheid de tijd om met deze zaak een nieuwe rekening te maken, vooral waar het huurprobleem in meerdere plaatsen zóó ac- cuut wordt, dat het uiterst moeilijk langer kan worden uitgesteld, VB. M. K. NASCHRIFT. Om het groote belang aan deze zaak verbonden, de verlaging der wo- ninghuren in den vereenigingsbouw, wal in derdaad een dringende eisch is, hebben wij dit artikel van onzen medewerker willen op nemen, ondanks eenige bezwaren, welke wij teUen den inhoud hebben. Volgens de voor- stelling welke de Bossche Wethouder Krijgs man aan de zaak geeft, zouden de huren in Jen vereenigingsbouw omlaag kunnen, wan neer het Rijk maar van zijn dure leeningen kon afkomen. Maar dit veronderstelt, dat de ASFALTEERING VAN DE WEGEN NAAR DEN HAAG EN NAAR ALKMAAR. Er wordt nu gestadig gewerkt aan de verbetering van de wegen om Haarlem. In het voorjaar zal, naar wij vernemen, de Wagenweg geasphalteerd worden, aanslui tend aan de blokjes asphalt van den Wa genweg in Haarlem tot aan de grens der Provincie Noord-Holland, een kilometer voorbij Bennebroek. Op 18 December heeft de aanbesteding plaats van de asphalfee- ring van den Rijksstraatweg naar Velsen, vanaf het nu geasfalteerde stuk tot aan de brug o 'er de Jan Gijzenvaarl. De raming van dif werk is 113.000. Het gedeelte voorhet rijverkeer krijgt een breedte van 6 meter. Aan weerszijden komt een klin kerpad van drie meter breed. Hedennacht is ingebrken in een perceel aan de Floresstraat te Schoten, bewoond door L, A. B. Men heeft zich toegang ver schaft door van een der tuindeuren een ruiC sfiik te snijden, waardooren dit ter navol ging van den spanjöletkunstenaar de spanjolet kon worden neergedrukt. Een bedrag van ongeveer 20 werd ont vreemd^ De Schofensche, politie stelt een onderzoek in. Hoewe^ de inbreker door middel van het spanjolet neer te drukken is binnengeko men, heeft hij toch een andere methode ge- 6 pCt. leeningen op den woningbouw druk {n arres( bevin_ ken evenals b.v. de rente:enj ^de van O. Juist door het uitsnijden van nooit voorschotten voor woningbouw ver- 1 e®n berende wijze /an „we. r^n js. strekt tegen de rente van den dag. Wij heb- ™«der leven htj maakt, hoe gevaarlijker ht, ben teb evoegder plaatse nog eens laten in- 's- «".een ru.t uitsnijden zal altijd met ge ruischloos gaan. formeeren en werden bevestigd in onze overtuiging, dat voorschotten voor woning bouw altijd tegen gemiddeld 5 pCt. zijn ver leend. Wanneer dus het Rijk in staat is om 6 pCt. leeningen in b.v. ftV\ of 454 pCt. te converteeren, dan zegt dit direct voor de met Overheidsgeld gebouwde woningen nog niets. Wij hebben zelf al meermalen vroeger over deze zaak geschreven en dan als eenige op lossing voor het netelige probleem gezien, dat het Rijk wanneer de middelen ruim- 1 De tram werd niet beschadigd, schoots blijven vloeien een deel van de voorschotten afschrijft. Vindt men dat te ra dicaal, dan zouden de terugbetalingen zóó geregeld kunnen worden, dat zij minder zwaar op de exploitatiekosten drukken en de woninghuren verlaagd kunnen worden. Dat kost offers, zeker; maar niets doen is wellicht gevaarlijker. Gaat de huizenbouw in eenzelfde tempo door, dan komt er straks Aanrijding op den Kruisweg. Gistermiddag ongeveer half een stond 00 den Kruisweg een auto stil, maan blijkbaar te dicht bij de tramrails, want toen een tram der N. Z. H. T. IJ. passeerde werd de auto aangereden. Het rechtervoorwiel brak. Aanrijding in de Tempeliersstraat. In de Tempeliersstraat richting Plein reed gisteravond ongeveer 8 uur een auto. Bij het kruispunt v. Eedenstraat gekomen kwam langs de v. Eedenstraat in de richting Juli- anastraat een andere auto. Deze had de auto, welke door de 1 em- peliersstraat reed, voorbij moeten laten v.a-.-.-.v.v.-.-v.--:-. :.:- x;x<: Zooals bekend is het bestuur van den Nederlandschen Zwembond tijdens dw-Zoft-' dag j.l. gehottden algemeené vergadering in Krashafiolsky te Amsterdam, in zijn geheel afgetreden. De aanleiding hiertoe :s die onverwikkelijke kwestie geweest, tusschen de twee voorzitsters der concurreerende dameszwemvereenigingen in Rotterdam, nl. de O. D. Z. en de R. D. Z. De presidente der R. D. Z.. mevr. De HaaffKadiks heeft op het zwemfeest der H. P. Cl te Heem- ste op 30 Augustusj.l. de presidente der O. D. Z. eenige be'eedigende en weinig voor haarzelf pleitende woorden toegevoegd en bij dit incident tevens genoemde voor zitster een slag in het gezicht toegediend, die schijnbaar flink is aangekomen, daar een tand werd losgeslagen, al is evenwel nog niet uitgemaakt of deze een echte of een valsche is. Het bestuur van den Ned. Zwembond heeft deze zaak onderzocht en na schuldig- bevinding van Mevr. De Haaff haar het advies gegeven zich als bestuurslid der R. D. Z. terug te trekken, of excuus te vragen aan de presidente der 0. D. Z.. Hieraan werd echter niet voldaan en om kort te zijn en met alle getu gen verklarin gen, etc., welke aan dit geval verbonden zijn, op te noemen, het Bondsbestuur heeft deze zaak op de agenda der Zondag j.l. gehouden algemeene vergadering geplaatst. Reeds bij den aanvang der vergadering vroeg Mevr. De Haaff openlijk excuus aan haar collega presidente der O. D. Z., welk excuus nu na ruim '254 maand natuurlij^: niet meer werd aangenomen. Het verzoek om excuus was van mevr. De Haaff een zeer handige zet, waardoor zij het mede lijden van vele ter vergadering zijnde afge vaardigden opwekte en daardoor een groot deel der vergadering op haar hand kreeg, .erwijl het Bondsbestuur door deze houding in een zeer lastige positie geraakte. Daarbij kwam nog, dat de heer Van Hasselt, afge vaardigde van de R. Z. C. te Rotterdam een motie indiende, welke op zich zelf wei naar veler meening iets te scherp, toch niet Amsterdam een vergadering gehouden, waarbij de volgende vereenigingen ver tegenwoordigd waren: A. z.; D. J. K.I Het IJ.: A. D. Z.; Dolfijn uit Amsterdam; H. V. G. B. uit Haarlem; Nep'.unus uit Zaandam en Nereus uit Zaandijk. Hel doel dezer ver gadering was een commissie te benoemen, die tot taak heeft ernstige pogingen aan te wenden om het boridbestuur in de ge legenheid te stel'en v^n zijn besluit tot aftreding terug te komen. Een bepaalde richting om tot dit doel te geraken is nog niet aangegeven, doch wordt aan de com missie overgelaten, die. zoo spoedig moge lijk met een concreet voorstel voor den dag zal komen. Staande de vergadering werd deze commissie gekozen en is als volgt samengesteld: H. van Essen. IJ„ Amsterdam: Joh. M. Schmidt. H. V. G, B„ Haarlem; Anthonie, A. Z.. Amsterdam; H. Visser, Neptunes, Zaandam; mei. J. van Laar, 1 D. Z, Amsterdam. Tevens vernemen wij, dat ook in Rotter dam een vergadering voor de vereenigingen uit het Zuiden wordt gehouden. Een blijvende illuminatie. Zooals wij indertijd reeds gemeld hebben was op een ledenvergadering van de Kleine Houtstraatvereeniging op 30 October be sloten, een algemeene verlichting der straat te verkrijgen des avonds na de winkelslui ting. Bij dit besluit heeft men het niet ge laten, maar men is verder fluks ten arbeid getogen. Met de gemeentelijke' lichtfabrie ken kon een contract afgesloten worden van minstens 5.000 K.W.U. per jaar tegen 8 cent per K.W.U. De levering van het werk werd opgedragen aan 't electro-tech- nisch en sanitair installatie-bureau Gebr. v. Dijk in de Kleine Houtstraat. Deze begon onjuist gencemd kon worden, doch door nen onÈeveer 254 week geleden aan het genoemden heer zeer ontactisch werd in gediend en verdedigd. Had één der aan wezigen een motie ingediend, welke onge veer dezelfde strekking had, doch op meer tactische wijze en met minder scherpe woorden ter tafel ware gebracht, onge twijfeld zou deze irotie succes gehad heb ben, Maar helaas het heeft niet zoo mogen rijn. De motie-Van Hasselt werd na een ,f?er rumoerige' bespreking, afgestemd en 'hierna werd de vergadering, geschorst. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter, de heer D. E, Bredius, mede, dat het bestuur meende niet langer te kunnen aanblijven en er geen prijs op stelde de verdere punten der agenda te be werk. Men wilde juist voor de St. Nicolaas week de nieuwe verlichting in orde heb- bên. 27 November moest het werk opgele verd worden. Dan zou er 's avonds een proefverlichting zijn en vanaf Zaterdag 28 November zou de verlichting geregeld plaats i 'den. Doch Gebr. van Dijk hebben kans gezien, het werk nog een dag eerder klaar te krijgen, zoodat gisteravond reeds de proefverlichting plaats gevonden heeft. We hebben haar in oogenschouw genomen en bewonderd. Het is een héele illuminatie ge werden daar. in de Kleine Houtstraat. Vanaf de Anegang tot aan de Ged. Oude Gracht slingeren de lichten zich aan beide zijden der straat van huis tot huis en bieden aldus Barometerstand, 753 achteruit, 9 uur v.m. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Naar waarnemingen in den morgen var 27 November. Hoogste barometerstand 771.1 m.M t Seydisfjord. Laagste barometerstand 742.8 m.M. te Skagen. Verwachting van den avond van 27 tol den avond van 28 November: Krachtige, later afnemende westelijke to< noordelijken wind, zwaarbewolkt met op klaringen, aanvankelijk -nog regen-, sneeuw of hagelbuien, zelfde temperatuur, koudei des nachts. hun straat bij gezamenlijke overeenkom?1 verlichten. Deze illuminatie zal eiken avond, ook des Zondags, van 8 tot 10 uur branden. Als de schakelklok 8 uur aanwijst, worden alle lampen automatisch ontstoken en niet zoo dra staan de wijzers op f0, of alle lichten worden ook weer automatisch gedoofd. Vanaf hedenavond zal dit reeds zoo zijn. Veel officieeds zal bij de „opening" der verlichting niet plaats vinden. Alleen zijn enkele officieele personen, als B. en W. en de directeur van het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf uitgenoodigd. hedenavond een kijkje te komen nemen. Vanwege het ge meentelijke electriciteitsbedrijf is de gehee le installatie gekeurd, en, het behoeft eigen lijk niet eens gezegd te worden, in de b te orde bevonden. Zoo heeft de Kleine Houtstraat, door een harmonische samenwerking harer bewoners een keurige verlichting 's avonds na het sluitingsuur der winkels verkregen, waar door de straat ongetwijfeld in aanzien zal stijgen en voorzeker des avonds meer wan delaars trekken, omdat de nu goed gepla veide, goed verlichte straat juist in plavei sel en verlichting een aantrekkingskracht bezit, welke de kijkers lokt, en nietwaar, van kijkers komen koopers! De bewoners zullen nooit spijt behoeven te hebben van de kleine extra-onkosten, welke zij zich vrijwillig opgelegd hebben. Ten slotte mag nog wel een openlijk woord van dank gebracht worden aan de heeren Braakman en v. d. Linden, resp. voorzitter en secretaris der Kleine Hout straatvereeniging, die beiden zooveel geij verd hebben voor de tot stand koming de zer verlichting. PASTOOR W. S. M. HERSCHEID. In hef St. Jacobsgesticht te Roelof arends veen, is heden overleden Pastoor W, S. M. Herscheid. Z.Eerw. werd geboren te 's-Hertogen- bosch op 1 Februari 1852. Hij werd priester gewijd 7 October 1877 en was achtereen volgens kapelaan te Vlissingen, Hoofddorp Beverwijk, Leiden (St. Petrus), Wester. Blokker, Poeldijk en Ouddorp, waarna oj 31 Maarf 1894 zijn benoeming volgde tot pastoor te Krommenie. Op 23 Juli 1905, werd hij benoemd tot pastoor te Roelof- arendsveen, alwaar hij in Mei ontslagen én. In het „St. Jacobsgestichf', waar hij ver bleef, is hij overleden. handelen en sloot hiermede de vergadering, l een feeëriek aanzien. Slechts enkele win- l/lf hf>«finircr.oc hi I 1l_r 11 fJi j J...-.—11 1 Dit bestuursbeslu.t hadden slechts weinige der afgevaardigden verwacht en men was dan ook zeer onaangenaam verrast, temeer daar het pas afgetreden bestuur heeft bewezen, den Bcnd te kunnen ieiden op een wijze die boven al'en lof verheven is. Het is dan ook zeer te betreuren, dat dit bestuur moest aftreden om zoon kwestie als deze, te meer, daar het meer dan schunnige optreden van mevrouw De Haaff zeer zeker gestraft behoort te worden. Zeer begrijpelijk is het dan ook, dat het bestuur geen verantwoordelijkheid meer op zich wenscht te nemen, over den Bond, waar van de Algemeene Vergadering zich uit spreekt tegen een voorstel tot bestraffing van mevr. De Haaff. Onduideüik blijft het echter, waarom het Bondsbestuur. na het Ju kelen van de motie Van Hasselt niet zelf een voorstel tot bestaffing der schul dige dame aan stemming heeft onderwor pen, hetwelk zeer zeker oneindig meer kans zou gehad hebben als de nu veronge lukte motie-Van Hasselt. Als bewijs hier voor kan aangevoerd worden, dat het groot ste gedeelte der afgevaardigden ongetwij- keliers doen niet mede aan deze verlichting maar dit breekt de illuminatie niet storend. Voor de perccelen bevinden zich, naar ge lang der gevelbreedte. 1, 2. 3 of 4 lampen, elk van een lichtsterkte van 300 kaarsen. In het geheel zijn er 80 lampen aangebracht. De installatie bestaat uit een waterdichte geschroefde leiding, waaraan wandarmen zijn bevestigd. Aan deze wandarmen bevin den zich de Philips'-armaturen en daarin'zijn de Philips' Argenla-lampen, eik van 300 kaarsen, zooals hierboven reeds opgemerkt werd, gemonteerd. De installatie is keurig afgewerkt, terwijl de lampen zich op gelijke hoogte bevinden wat hij den doorkijk door de straat vooral een schitterend ct'fect geeft. De Gebr. van Dijk hebben r s van hun werk. Op twee plaatsen in de straat, ongeveer op de helft moest de automatische schakel- klok worden aangebracht en de heeren C. Speet en Gebr. van Dijk stelden hun percee- len daarvoor beschikbaar. Een uitvloeisel van de samenwerking der Kleine Houtstraat winkeliers, die, naar ons werd verzekerd, nu de eersten zijn - in Nederland, die aldus ZUID-WESTERSTORM AANGEKONDIGD. Men seinde hedenmorgen 8.20 van de Bilt aan de posten van Hoek v. Holland tot Cadzand: weest op uw hoede. Te 9.30 werd aan alle posten geseind: wordt verwacht storm uit het Z. W. DUITSCH S. S. ERNSTIG BESCHADIGD. DEN HELDER, 27 Nov. Het Duitsche s.s. Irngord, kapitein Hochreuter is gister avond om 1054 uur door de sleepbooten Drente en Assistent van de Mij. Wijsmuller in de haven van Nieuwediep binnenge bracht. Het schip is ernstig beschadigd en en heeft de beide ankers, de schroef en een deel van den deklast verloren. Een matroos is overboord geslagen en verdronken, terwijl een ander tegen cea spijler werd doodgeslagen. NEDERLANDSCH JUWELIER BEROOFD, Uit Milaan wordt geseind, dat in den sneltrein komend van Bazel een Neder, landsche juwelier onder narcose is gebrachf en beroofd is van juweelen ter waarde van 600.000 lire. BRIAND GAAT NAAR LONDEN. PARIJS. 27 Nov. Verwacht wordt dat Briand spoedig zijn kabinet zai hebben sa mengesteld. In ieder geval vertrekt hij naar Londen ter onderteekening van 't verdr.^f van Locarno. GRIEKSCHE KOLONELS OPGEHANGEN. ATHENE. 27 Nov. Kolonel Zarivojjoulos, de vroegere chef der politie te Saloniki, en kolonel Drakatos, die Maandag door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld, zijn gisterenmorgen opgehangen. Er waren meer Jan 30.000 toeschouwers. De executie door ophanging is door deze regeering ingesteld en dit waren de eerste terechtstellingen op deze wijze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1