Vergadering der Katholieke Kamerfractie, Gemeenteraad van Heemstede. HILLEGOM. DE SPAARNEBANK VOETBAL. BEVERWIJK. HAARLEM. DE NOORD-WESTER STORM. k3/8 De steunregeling voor werkloozen. Gemeentebegrooteng 1926 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Faillissementen. Beëedigd. BURGERLIJKE STAND. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. tegen heeschheidX^^ Berichten uit onze vorige oplage Vergadering van de besturen der S.D.A.P. en het N.V.V, Nieuwe conferentie tusschen Mr. Marchant en Ir. Albarda. Geen belangrijke schade. Prof. J. A. van Hamel Ter assistentie van de Vlaardingen 120. Overstrooming te Amersfoort. Een Duitsch s.s. gestrand en een ontredderd. Steenkolenschip gezonken. Laat aangekomen. Engelsche s.s. in nood De storm heeft uitgewoed. De Eemnesser-polder overstroomd. Fabrieksbrand te Tegelen. Door den storm niet vertrokken. De storm op Ameland. TE KOOP: Gemeenteraad. Donderdag hield de Raad dezer gemeente een openbare Vergade ring te 1.45. Afwezig wegens ongesteldheid de Burgemeester. Het Raadslid Hoogmoed is met kennisgeving afwezig. Voorzitter Weth. JJÏ.M. Balvers. De Voorzitter deelt mede, dat de Burge meester aan spreker heeft opgedragen deze vergadering te leiden en hoopt, dat hij van de heeren dezelfde welwillendheid zal mogen ondervinden, als hij gewoon is. Daarop doet hij voorlezing van het gebed, waarna bij lo ting tot voorste'mmer wordt benoemd de heer Schrama. De notulen worden daarna goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer C. Struik wordt vergunning verleend tot het plaatsen van een hek aan den Loosterweg II voor de rooilijn, op de door B. en W. gestelde voorwaarden. Aan de Gymnastiekver.Kracht door Oefening wordt de gevraagde subsidie van 156 toegekend. Punt 5. Verzoek v.d. Gemeentelijke Land- stormcommissie om subsidie. Gevraagd wordt f 100, B. en W. stellen voor f 50 te geven. De heer Schrama kan het nut niet in zien, te subsidieeren, het is de taak der Re geering. Het instituut komt alleen de be langhebbenden ten goede, laten die een of fertje storten.De heer Fijma is het ermee eens. De heer Van Houten is voor de subsidie, Ziet er een algetreen belang in voor ieder, die kinderen heeft. De heer Loerakker zegt, dat het Rijk de instelling zoo zuinig mogelijk be heert een tegemoetkoming is billijk. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W.in stemming gebracht, waarbij zich 6 voor en 6 tegen verklaren. Het punt wordt dus aangehouden. De comptabiliteitsbeslui- ten worden nu genomen. Punt 7. Voorloopige vaststelling Gemeenterekening, dienst 1924. De heer Van Houten brengt namens de .Com missie rapport uitalles is volmaakt in orde. De Voorzitter dankt den heer Van Houten en de commissie, waarna de rekening voor- loopig wordt vastgesteld. Punt 8. Aanbie ding begrootingen van de gemeente-bedrij ven en der gemeente over 1924. De aanbie ding heeft plaats. Punt 9. Begrooting Burger lijk Armbestuur 1926, bedragende in ont vangsten en uitgaven op f 18.000. De be grooting wordt goedgekeurd. Punt 10. Ver ordening tot wijziging Van die, regelende de voorwaarden voor de levering van water door het Gemeente-Waterleidingbedrijf aan par ticulieren, bedrijven enz. De heer Van de Loo wil voor vereenigingsgebouwen als bij de kerken f 4 stellen, in plaats van f 8. Weth. De Vreugd is van meening, dat het zoo het billijkst is, de heer Vooreh had een gunstiger ontvangst verwacht, daar bij kerken het ge bruik miniem is daarom heeft de commissie de vereenigingsgebouwen er tusschenin gezet De heer Selhorst brengt de huizen van Goed Wonen erbij, waar het nu niet over gaat .De heer Van de Loo informeert naar de kosten der te maken kosten. De huisbaas van spr. Van Zanten, wil het niet betalen. De heer Vooren zegt, dat de heer B. de Wreede, een der grootste huiseigenaren zelf al de kosten van aansluiting betaalt en de huren niet ver hoogt. De heer Fijma wil de tarieven voor vereenigingen en kerken om ruilen. Daar de heer Loerakker hierin onsympathie voor de terken ziet, geeft hij Rijma een zeer scherp mtwoord, waartegen deze protesteert en zijn meening toelicht, waarop de heer Loerakker zijn woorden ridderlijk terugneemt. De ver ordening wordt hierop met algemeen'e stem men aangenomen, daar de praktijk zal leeren of ze moeten worden herzien. Punt 11. Her nieuwde vaststelling verordeningen op de hef fing en invordering van schoolgeld. De ver ordening wordt vastgesteld. Punt 12. Klach ten over toepassing tarief besteller H.Y.S.M. De Voorzitter licht een en ander toe, het ta rief is alleen verplichtend van het Station. De heer Klaver vraagt, of het nu goed is, dat er heen en terug een verschillend tarief kan zijn, dat is een toestand van een eeuw terug. De verordening wordt voorgelezen en daarna nog door verschillende leden het woord over gevoerd. In het algemeen is men wel tevre- den, terwijl de heer Klaver er uitdrukkelijk op wijst, dat hij niet aan het brood van Maas kant wil komen. Na hoor en wederhoor sluit de voorzitter de discussies. Punt 13. Verzoek van den Hillegomschen Bestuurdersbond om de werkverschaffing uiterlijk op 1 De cember te doen ingaan en ook de ongehuwden te werk te stellen. De Voorzitter zegt, dat binnenkort de desbetreffende Commissie (veder in het leven zal geroepen worden en overleg met de organisaties zal worden ge pleegd. De voorzitter zegt toe, dat de ver schillende, hier geuite gedachten naar het - voltallig college van B. en W.zullen worden overgebracht, waarna het voorstel van B. en W. met alg. st. wordt aangenomen. Punt 14. Beschikbaarstelling van gelden voor veran dering vloer en aanschaffing sanitaire arti kelen v.d .School met den Bijbel. De heer Vooren vraagt, of een en ander beslist nood- zkelijk is. De beide Weth. antwoorden, dat dit zoo is, waarna de gelden gevoteerd worden Punt 15. Onderzoek naar vermeende onre gelmatigheden bij den bouw van 48 wonin gen voor Patrimonium. De heer Vermeer zegt dank aan B. en W. voor het onderzoek, waardoor de Architect en de Aannemers worden gerehabiliteerd De heer Loerakker „Het is officieel in orde." De heer Klaver zal er cok niet meer over vallen, er waren anders rog wel heel andere punten te onder zoeken De heer Schrama betoogt dat archi tect en aannemers den toets der critiek glans rijk kunnen doorstaan De heer Klaver zegt: hebben we de vorige maal geen waarheid ge zegd, benoem dan een commissie Nadat de Voorzitter den wenk gegeven heeft de zaak n:et op de spits te drijven worden de dis cussies gestaakt Punt 16 Verzoek Hoofd der Openbare School voor ULO tot aan stelling van een derde leerkracht Weth de Vreugd zegt, graag den heer Engel te wil len helpen, doch de finantieele gevolgen voor de gemeente hebben spr doen besluiten tegen te stemmen in de verg van B en W De Voorzitter zegt, dat de andere scholen recht zouden hebben op 2 of 3 meer, doch dat ze er slechts eer. nemen De heer Loerakker brengt B en W hartelijk dank voor de moeite in dezen gedaan en het ge volg verheugt me, dat ae Schoolbesturen willen meewerken aan hetgeen de heer Engel wenscht Maar als ik me niet te sterk vergis, is het voorstel van B en W teruggenomen, ook met goedvinden van Weth De Vreugd Waarom deze nu tegenstemde is me niet duide.ijk Weth de Vreugd licht zijn stand punt toe De heer Loerakker de gelijkstel ling is nog niet doorgevoerd Het is zonder ling dat de rechtsche Weth wie ns partij ja renlang gewerkt helft aan de gelijkstelling wel wil meewerken voor een 3de leerkracht van de Openb School en niet voor het bi zonder onderwijs Dat doet me pijnlijk aan Volgens spr mist moreel Weth De Vreugd het recht, om tegen te stemmen, van een rechtsche Weth had spr dit niet verwacht De heer Jansen zegt, dat hij het door den hei r Loerakker gesprokene als Chr Hist partij zich niet laat. aanleunen Deze spreker verdedigt de houding van Weth De Vreugd, als echts man heeft deze zich niet gebla meerd De heer Vermeer wil eerst iets per soonlijks te weerleggen, waartoe hem de gelegenheid gegeven wordt Men heeft hem in deze onderwijszaak minder edele motieven aangewreven Verder bepleit de heer Vermeer op zeer breede manier een wijziging in het voorstel van B en W om de lagere scholen, die zulks vragen, ook een leerkracht boven het wettelijk aantal te geven Over dit punt wordt rond een uur gediscuseerd, bij wijlen tusschen de heer Vermeer en de heer Loer akker zeer scherp, interrupties, etc Ten slotte wordt het amendement Vermeer in stemming gebracht en verwopen met 93 Het voorstel van B en W wordt aangenomen met 111 stem Tegen Wethouder De Vreugd Punt 17 Verzoek J B Verhaar om een vaste aanstelling als kantoorbediende ten kantore der Gemeentewerken De heer Schrama zal voorstemmen, al is het salaris geen vetpot Weth De Vreugd geeft toelich tingen Gewezen wordt op het advies der Permanente Commissie, die de zaak van alle zijden heeft bezien en waarop de betrokken ambtenaar zich steeds kan beroepen Na nog eenige discussies wordt het voorstel van B en W met algemeene stemmen aangenomen Rondvraag De heer Van de Loo vraagt, of de electrische lantaarns worden gecontro leerd -bij de Kortenbachstraat brandt de lantaarn reeds 6 a 7 avonden niet De voorz zal de zaak onderzoeken De heer Selhorst klaagt over de Vosse- dwarsstraat en vraagt, er een lantaarn in het midden De Voorz zegt, dat er aan gewerkt wordt, doch de straat is particulier eigendom De heer Selhorst klaagt ook over de Weerlaan, waarop Weth De Vreugd antwoordt De heer Fijma komt terug op het invoeren vin een belastingophaaldienst en noemt de voordeelen De voorzitter zegt, dat B en W nog met geen voorstel durfden komen, daar het veel geld vraagt In de volgende vergadering zullen zij met een voorstel komen Nog geeft de heer Fijma een wenk, dat B en W de krotbewoners er op zullen wijzen, dat de huizen van Patrimonium hun voltooiing naderen. De wenk zal worden opgevolgd. De Voorzitter dankt voor de aangename besprekingen en sluit te half zes de ver gadering. Het handelsverdrag met Duitschland. De invoerrechten voor aardbeien en sprnitkool. Van bevoegde zijde wordt ons verzocht mede te dcelen, dat het handelsverdrag met Duitschland is tot stand gekomen. De voor Kennemerland voornaamste bepalingen, hierin opgenomen, zijn, dat het invoerrecht op de aar.dbeien is teruggebracht van 30 op 15 Mark; van de spruitkool van 20 op 5 Mark en deze bepaling gaat in op 3 Decem ber. Voor de tuinders is deze bepaling inder daad van groot belang. Zij zal de opbrengst der producten zeker ten goede komen. Een ijzeren plaat over den grond. Op de Oude Groenmarkt werd omstreeks kwart over twee des middags door een windhoos een ijzeren plaat van een hand wagen gelicht. Deze raakte mei. v. B. D,, die daardoor verwondingen kreeg aan een der beenen en een der handen. Door een lid van E. H. B. O. wyrd zii verbonden, waarna zij haar weg kon vervolgen. Tegen den grond gesmakt. De 76-jarige D. ri. werd des middags ongeveer te 4 uur, op de Oude Groen markt door een rukwind tegen den grond gesmakt. Hij bekwam een wonde boven het rechteroog. Door een lid van E. H. B. O. werd hij verbonden en per auto naar het St. Elisabeths-Gasthuis gebracht, om daar verder verbonden te worden. Tal van kleinere ongevallen. ^Het aantal kleinere ongevallen is natuur lijk leg.o en het zou "daarom te ver voeren om alies te vermelden. Wie in de vroege ochtenduren de straten en grachten passeerde, kon de grootere oi kleinere aangerichte verwoestingen zien, die den vcr.gen dag hadden plaats ge vonden. En onder dat. groot aantal kleinere on- geva len waren er van de meest zonderlin gen aard. Zoo reed een heer op de Leid- schevaart, maar alle krachtsinspanning ten spijt, moest hij het tegen de felheid van den w.nd afleggen. Dies stapte hij af. doch nauwelijks was hij op den beganen grond of het vehikel werd hem onder de handen vandaan gerukt en in het water van de Leidschevaart ge slingerd. Bij de Emmabrug waren de lantaarn palen tegen de stormvlagen niet bestand, zoodat ze stukwaaiden. Een schutting Iang£ een stuk teelgrond aan de Kamperlaan bezweek eveneens, evenals verschalende groote stukken zink van onderscheidene daken. Op het Klokhuisplein stond een hand wagen opgeladen met stukgoederen. De windvlagen kwamen er bij en door deze onzichtbare krachten voortbewogen., ging de wagen aan den haal, tot zijn vaart gestuit werd tegen het bord, dat, staande op de Oude Groenmarkt. de richting Amsterdam aahwijst. Daar bleef de wagen tot de bestuurder bet verloren schaap weer ophaa'de. Op de Gedempte Oude Gracht, nabij de Kleine Houtstraat, staat een ververschings- tent. Maar de storm dulde de tent daar niet en gooide haar in elkaar. Zoo spookte het den ganschen dag, totda'. de wind in den nacht verminderde en weer normale vormen aannam. In de omliggende gemeenten. Als Haarlem haar deel gehad heeft in de „windachtige verwoestingen", de om- iggende gemeenten niet minder. hoewel de aard der ongevallen daar niet ernst.g was. Te Bloemendaal. Materieele schade bleef ook hier natuur lijk- niet uit. In de Hartelusi'aan kwam een schoorsteen naar beneden. dakpannen waaiden af, ruiten werden kapot geslagen en bij Kraantjelek kwamen eenige boomen te vallen. Het electrische licht was voor een groot deel der gemeente gedurende anderhalf uur gestoord, Te Heemstede. Behalve de meer gewone schade, wordt nog gemeld, dat in den Hout drie boomen vielen, waarvan er een met restaurant L/reefzicht in aanraking kwam. waardoor enkele ruiten werden vernield. In Zandvoort. Het spookte op zee, zoodat het was om angst g van te werden. De woedende golven boden een machtig sphouwspel. Zoover het oog reikte, waren de golven geheel door een- witte schuimmassa overdekt. Het leek of de zee was dichtgevroren. En toch on- danks^ al bet noodweer en den ijzigen wind met zijn sneeuwvlagen, waren er nog velen die n euwsgierijj het indrukw^ckend tooneel gadesloegen. In het dorp zelve was het e'ectrich licht een'ge oogenblikken gestoord. Te'efoon- draden waaiden stuk, dakpannen kwamen naar beneden en verchilleade ruiten wer den ingedrukt. Nederland 191V 'O!1/* 10ll/2 6% Nederland 1923 1031If Ki3l/S i% NederL 1917 99 99 1% N -L 1921 A. l013/4 l()l3/4 5% N.-l 1923 D.. t OH1/3 IO3I/3 i.oll Lloyd 423/4 Oude Vaart 62l/4 iito Gem Eigend 503/4 vlij „Nederland" .691/4 Scheepvaart-Unie l573/4 158 Rutterd Lloyd 1391/2 Paketvaart 190 190 751/4 rioll Stoomboot 191/2 H V A 636 643 Java Cultuur 336 343 jurgen» gew. 243/4 l23i/2 Poioniale Bank 1851/, 1881/2 1 discbe Bank 493/ 4 1491,2 Cert Handel Mij '443/4 145 1451/, 1451/2 l'hoemx '043/s Geconsolideerde 19l5/fi 4121/4 1901/2 Kon Olie 411 .28 1301/2 Marine -oma, 103/8 Vorstenlanden 164I/, 1641/, Actions id. '52 50 152 •np. Mere. Arg 83/4 81/2 Poerworedjo 113 428 420 Senemhab 515 507 Je li Batavia 455 442 A dam Rubber 421 i/a Serbadjadi 448 w 250 240 Wai Sumatra 412 Dordtsche Petr. 390 Southern Rails .1101/2 112 1451 )46 Anaconda 981/4 Wabath 393/4 401/, Comm. Maxwell 67/s 27 NOVEMBER BERLIJN 59.35 PARIJS 9.75 BRUSSEL 11.35 WEENEH 36- LONDEN 12.051 STOCKHOLM 66 65 KOPENHAGFN 62 JSLO iiiiihi 50 80 BAZEL s e 1 48 15 tW-YORK 2.49 tOME 1 1 10 15 EtRSTE KO RS tAffRE KOrRS De kapitein van de te IJmuiden binnen gekomen stoomtreiler „Reiger" heeft ge meld, dat de gehuuwde matroos A. Bekker overboord is geslagen en verdronken. De verdronkene was vader van 8 kinderen. Verder is gerapporteerd, dat overboord geslagen is en verdronken de matroos H. v, Druten. Van den treiler „Henrica XVI" sloeg een matroos overboord, doch werd door een golf weer op het schip gebracht en eldus van een wissen dtfod gered. De telefoon en telegrafie. Ook de dienst der telegrafie en telefoon ondervond storingen door het noodweer. 24 November 1925 werden in staat van aillissement verklaard: H. L. Sul, schippersknecht te Volen- dam; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. W. Dekker, bakker te Schoten, Padang- straat 8; curator Mr. J. van der Vegt, alhier. Daniel van Dam, winkelier in goud en zil ver en aanverwante artikelen te Haa-lem, Barteljorisstraat 33; curator Mr. W. J. van lees, alhier. Arie Bakker, slager te Velseroord, Ach terstationsweg 59; curator Mr. K. Wester ling te IJmuiden. W. de Jager, handelaar in manufacturen te IJmuiden, tevens machinist bankwerker, Kanaalstraat 47; curator Mr. K. Wester ing te IJmuiden. Ofgeheven werden de faillissementen van: le. A Gerrits, aannemer te Velseroord; 2e. P. H. C. van Vuuren, aannemer t« Velseroord; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. 3e. L. de Jong, petroleumventer te Scho ten; curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Zandvoort werd be ëedigd de heer H. van Alphen, Burge meester dier gemeente Als notaris te Oude Wetering gem. Alke- tnadc werd beëedigd de heer G. W. A. Grün- demann. Als makelaar in vast goed werd beëedigd de heer E. J. van Donselaar te Vogelen- lang. Ondertrouwd: 26 November. H. W. Bra- kel en- A. Groot. M. J. Buurman en A. E. M. Veldwijk. E. F. v. Beem en M. v. d. End. - P. Winkel en J. M. Takken. Getrouwd; 26 November. L. G. Waas dorp en A. J, A, v. Brero, J. v. Santé en J. C. Delissen. G. L. Sanders en A. M. Donkerloo. W, F, Büthker en A. M. v. d. Beid. Geboren: 24 Nov.: A. T. Hoenderdos Tntveld, z. 25 Nov.: E. H. A. Tervooren— v. Doorn, d. M. C. A, Vester—Kamoen, d 26 Nov.: J. PotjerReinders, z. A. v. d. RaadtSibie, d. Overleden: 25 Nov.: J. Smit, 61 i„ M. v. Heemskerkstraat M. E. v, Waveren Rijbroek, 84 j.. Schotersingel A. Wijkhui zen, 40 j„ Gasthuisvest. Gistermorgen om 10 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van den burge meester Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig zijn mevr. Hoekstra, en de hee ren. van Unen, van Hardenbroek en Breed. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van K. Evenbly te Amsterdam, om vergunning tot het op richten van een electrische banketbakkerij in het perceel Jan van Goyenstraat 33 in het park .Bronstee". Volgens het bouwplan zullen op deze terreinen geen inrichtingen mogen worden opgericht, als bedoeld in art. 1 der Hinderwet, zonder vergunning van den raad. B. en W. stellen dan ook voor het adres in hun handen te stellen om advies. Aldus wordt besloten. Benoeming. Voor de benoeming van een lid der Schoolcommissie, wegens periodieke aftre ding van den heer L. Sloof, worden aanbe volen: 1. L. Sloof; 2. H. Kleibrink. Benoemd wordt de heer L. Sloof. Vergoeding ingevolge de L. O.-wet, B. en W. stellen voor aan de Bijzondere Protestantsche school een vergoeding over 1924 te verleenen, ingevolge art. 1C0 der L. O.-wet, van 347.49. Goedgekeurd. Benoeming. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school is de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. Mej, J. Kupgr, te Petten; 2. Mej. H, Scheenstra, te Wilp; 3. Mej. A. Uittenbo- gaard, te IJmuiden. Benoemd wordt mej. J Kuper. Wijziging bebouwingsplan. B. en W. stellen voor hen te machtigen af te wijken van het bepaalde in herziening XXIV van het uitbreidingsplan, ten behoe ve van het bouwen van een villa op een terrein aan de Adriaan Pauwlaan. Verder wordt voorgesteld om af te wij ken van het bebouwingsplan voor een ter rein aan de Javalaan, tusschen Timorstraat en Borneostraat. Goedgekeurd. STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. B. en W. bicden den raad ter vaststelling aan een ontwerp-steunregeling voor werk loozen. Bij de vaststelling der voorgestelde regeling wordt in hoofdzaak voldaan aan 't verzoek van den Haarlemschen Bestuurders- bond en aan een later ingekomen verzoek van de afdeelingen Heemstede van den R. K. Bouwvakarbeidersbond en den R. K. Landarbeidersbond. Het ontwerp werd door ons reeds eerder gepubliceerd. In aansluiting stellen B. en W. voor bij cventueele aanbesteding van werken, be halve de gewone onderhoudswerken, in de bestekken bepalingen op te nemen inzake de aanneming van werkloozen en de vast stelling der loonen. De heer de Breuk vraagt of de regeling gebonden is aan een bepaalden termijn. Wethouder v. d. Poll antwoordt, dat zij geldt van 1 November tot 1 Mei, De heer v. d. Erf kan zijn goedkeuring ei niet geheel aan geven. Spr. geeft in overweging lid 2 van art. 1 te laten vervallen en den uitkeeringstermijn dus t^i>epalen op geheele 12 weken. Ver der wenscht spr. dat van de inkomsten van den ondersteunde zelf en diens gezin niet 2/3 maar de helft in mindering wordt ge bracht op zijn steun. De heer Jorritsma vraagt zich af of het niet beter is van de inschrijving van Heero- steedsche werkloozen een regeling met de arbeidsbeurs te Haarlem te treffen. Dat zal meer resultaat hebben dan een inschrij ving alleen hier bij den correspondent dei arbeidsbemiddeling. De controle vindt spr. meer dan treurig Spr. haalt een voorbeeld aan en zegt er herhaaldelijk op te hebben gewezen. De controleur dwingt de menschen op straat te zijn. Maar men kan de menschen, die bij de arbeidsbemiddeling staan ingeschreven, toch niet dwingen, den geheelen dag op traat te zijn. Spr. kan zich vervolgens volkomen ver enigen met het voorstel van den heer v.d. frf, inzake het in mindering brengen van 'nkomsten van den ondersteunde en diens gezin. Tenslotte vraagt spr., welke de „bijzonde- -e gevallen" zijn, waarin kan worden afge weken van het bepaalde inzake hen, die /oor steun in aanmerking komen. De heer Tromp beantwoordt de opmer kingen door verschillende leden gemaakt Ten aanzien van den controleur merkt spr. op, dat deze een zeer zware taak heeft er deze ook nauwgezet vervuld. In verband -net bet voorstel van den heer v. d. Erf doet spr. een voorstel om de inkomsten van de kinderen tot 20 onaangetast te laten. Wethouder Jhr. v. d. Poll brengt aller eerst een woord van dank aan de werkloo- zen-commissie, die wederom zooveel werk gedaan heeft voor de steunregeling. Spr. wijst er vervolgens op, dat de Haar- lemsche Bestuurdersbond aanvankelijk om dezelfde regeling van 1924 vroeg. Nu is de regeling nog beter (maar misschien voor iets korteren termijn), Hierop wil spr. sterk den nadruk leggen. B. en W. hebben het vorige jaar nooit klachten gehoord over de regeling, in zon der om den aftrek der inkomsten van den ondersteunde en diens gezin Spr. zou de commissie uit willen hooren over de voor gestelde reductiewijzigingen De heer v. d. Erf zegt. dat de wijziging van den aftrek van 2/3 in de helft, voor de werkloozen een prikkel zal zijn om naar werk te zoeken. De heer Jorritsma bespreekt nog eens de steunbedragen en zegt dat men nooit tot maximum steunbedrag is gekomen. Men gaf maar wat. Spr. is niet tevreden met de antwoorden Het schijnt dat de commissie oppermachtig is Op zijn bemerking in zake de arbeidsbemiddeling heeft spr geen ant woord gehad en van zijn klacht over de controle heeft men zich met een Jantje van Leiden afgemaakt. Spr. handhaaft voorts zijn overige wijzi gingsvoorstellen. De beer Hilterman vraagt of er ook reke ning is gehouden met de verzoeken der R.-K. organisaties. De heer Tromp zegt, dat er een raadslid is die altijd meer weet te vragen dan er wordt voorgesteld te geven. De zaak is nauwgezet bekekenen er is avond aan avond aan ge arbeid. Maar al is men er in de ziel van overtuigd dat er gedaan is wat kon, toch vraagt men meer. Wethouder* v, d. Poll zegt nog tot den heer Jorritsma, dat de heer Tromp reeds voor een gedeelte van antwoord had ge diend. Daarom had spr zich van een be antwoording van verschillende opmerkingen onthouden. Dit beteekent echter niet, dat B. en W aan den leiband van de commis sie loopen. De voorzitter zegt nog dat de werkloozen die te Heemstede staan ingeschreven, ook te Haarlem bij de arbeidsbemiddeling staan optfeteekend. De heer Jorritsma vraagt nog eens het woord, maar de raad staat het niet toe. Bij de artikelsgewijze behandeling der re geling stelt de heer v. d. Erf voor lid 2 van art. I (om den termijn van uitkeering op 12 weken onverkort te bepalen) te doen ver vallen. Dit wordt verworpen met 3 tegen 8 stem men. De heer Jorritsma stelde voor bij art. 5 in te voegen dat de ondersteunde verplicht in aangeboden werk te aanvaarden, wan neer hij lichamelijk geschikt kan worden ge acht, „tegen het in het vak geldend loon." Ook dit voorstel wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen Het voorstel van den heer v. d Ert, om in art. 6 laatste lid het woordje kan" in „zal'' te veranderen, werd eveneens ver worpen. Ten aanzien van art. 7 was voorgesteld om het bedrag dat van de.inkomsten, zoo wel van den ondersteunde zelf, als van le den van diens gezin in mindering wordt ge bracht niet op 2/3 maar op de helft te be palen. De heer Tromp stelde voor de inkomsten der kinderen tot 20,vrij te laten, welk voorstel door B. en W wordt overgenomen. De heer Jorritsma wenscht het voorstel van den heer v. d. Erf de voorkeur te geven. Spr. gaat op de zaak dieper in, met het gevolg, dat er een woordenwisseling ont staat tusschen spr. en den heer Tromp. De voorzitter herstelt de regelmaat, waar na de heer v. d. Erf zijn voorstel verdedigt. De heer de Breuk ziet er een groote on billijkheid in. Wanneer er ziin, die 20. van hun kinderen hebben, dan hebben zij alvast dat bedrag. Verdienen de kinderen 21.dan wordt deze som dadelijk in mindering gebracht Spr. stelt tenslotte voor het voorstel- Tromp tot een volgende vergadering uit te stellen en in dien tusschentijd het artikel voorloopig toe te passen, zooals bet door B en W. is voorgesteld. Aldus wordt besloten. De heer Jorritsma stelt vervolgens voor, in art. 10 de woorden „behoorlijk loon" te ver vangen door „in dat vak geldend loon". Hiertegen komt de heer v. d. Erf op. Een werklooze zou dan te werk kunnen worden gesteld in een andet vak, dat hem eigen is. Hoewel lichamelijk ervoor geschikt, zal hij bij den eigenlijken vakman in prestatiesten achter staan en derhalve is hij bet in het vak geldend loon niet ten volle waard. Het voorstel van den heer Jorritsma wordt hierna verworpen. De geheele regeling wordt hierna goed gekeurd. Hierna wordt behandeld het voorstel van B. en W. om in de gemeente-bestekken te bepalen, dat de loonen zullen zijn vol gens de collectieve a-rbeidersovereenkomst in de bouwbedrijven. Voor werklieden, die geen normaal loon kunnen verdienen, wor den volgens het voorstel, loonen uitbe taald, naar gelang van prestatie. Bij verschil van opvatting ten opzichte van de uitbeta ling van loonen naar gelang van prestatie, is de aannemer verplicht, na overleg met de commissie, zich aan haar uitspraak te onderwerpen. De heer Jorritsma wenscht de directie van het werk in dit overleg betrokken te zien. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Plantsoenen. Het voorstel der Plantsoenencommissie, inzake het rooien en den aanplant van boo men, wordt aangenomen. Hierna wórdt de vergadering geschorst tot half 2. Bekerwedstrijden St. BaVoi Voor de 2e, ronde van St. Bavo bekerwedstrijden, zal a.s. Donderdag acht uur in het R.K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg de wedstrijd gespeeld worden tusschen St, Ba vo en S, D. O. Dit belooft een spannenden strijd te worden, daar de winnaar in de fi nale komt tegen „Ons Genoegen". De toe gang is vrij. D, H. V, B. District Haarlemf. Programma Junioren-Competitie voor Zon dag 29 November 1923. Afd A. Vic'rix 3T. Y B. B. 4, 2 uur, J. As sendelft. V. V. F. 1—D, S. S. 3, 2 uur, H. West broek. Concordia 3Alliance 3, 1 uur, P. de Groot. Afd. B. Alliance 4—R. K. V Z. 4, 2 uur, J. Smits, Doordat H. B. C. en Santpoort wegens kerkelijke redenen niet kunnen spelen, is hef programma niet zoo groot deze keer. Met belangstelling zien ik de uitslagen weder tegemoet, 't begint nu spannend te worden. In afd. A toe te voegen Onze Gezellen 3 van Schoten. De Competifieleider P. P. SMIT, Atjehstraat 12, Schoten. DEN HAAG, 26 Nov. - De Katholieke Kamerfractie houdt a.$. Maandag in bet Tweede Kamergebouw een bijeenkomst in verband met de crisis. AMSTERDAM, 26 Nov Hedenmorgen hebben het partijbestuur der S. D. A. P. en het bestuur van het N. V. V. met de so ciaal-democratische Kamerfractie een ver gadering te Amsterdam gehouden, ter be spreking van den politieken toestand ,,Het Volk" meldt dat a.s. Vrijdag een nieuwe Conferentie plaats heeft tusschen Mr. Marchant en Ir. Albarda. VOLENDAM, 26 Nov De Volendam- •ner visschersvloot die tijdens het storm weer op de Zuiderzee was. is naar, tot dusver bekend is, geheel behouden: 30 Vo- lendsmmer visschersschepen ziin in ver schillende Zuiderzeehavens voor den storm gevlucht. Het grootste aantal is te Elburg 440e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 26 Nov, ie klasse 4e lijst Hooge prijzen. 11648 1000. ,19905 f 100. Prijzen van 20. 533 583 695 1017 1269 1283 2235 2495 3111 3673 3801 3948 4185 4420 4502 4706 4740 4925 5081 5091 5369 5758 5801 6302 6524 6675 6784 7052 7675 7834 8668 8780 9165 9475 9793 9825 10446 10457 10598 10679 10924 10977 11120 11406 11952 12089 12162 12196 12668 12685 12863 13212 13625 13640 13779 13803 I3R37 13866 13906 14106 14409 14423 15443 15559 16030 16437 16626 I66S8 16758 17306 17425 17535 17986 18140 18286 18330 18562 18822 19261 19394 19719 19916 20694 20744 le klasse 3e lijst16138 m.z. 15138. 2030 4183 4950 6311 8161 10335 11060 12299 13679 14275 16505 17776 19083 20895 Binnen geloopen. De schade die de storm aan de havenwerken en aan de vloot heeft aangericht, is niet belangrijk. AMSTERDAM 25 Nov. ProfJ. A. van j Hamel, die, ns,ar gemeld is, benoemd zal "worden tot commissaris van den Vol kenbond vcor Danzig, vertoeft sinds eenige dagen voor persoonlijke aangelegenheden te Amsterdam. Tegen 't einde van de week zal hij naar Genève terugkeeren. HOEK VAN HOLLAND. 26 Nov. De sleep, bootoen Zeeland van de fa. Wijsmulder en de H. v. H van de firma Leenderto Smit en Co, zijn ter assistoentie van de Vlaardingen 120, die nabij het lichtschip Noord-Hinder ronddrijft, naar zee vertrokken. AMERSFOORT, 26 Nov. De storm heeft het water doen stijgen, zoodat de los- kaden van de haven onderliepen en ver schillende goederen hooger op gebracht moesten worder. De hoogste stand werd van morgen om 5 uur berpikt n.i. 2.50 M. boven A. P. Thans is het water langzaam dalerd. Belangrijke schade is niet toegebracht. TERSCHELLING, 26 Nov - Bij het Oostereind van Terschelling is het Duitsche s.s. Ellen Larsen geladen met steenkolen van Rotterdam naar Duitschland gestrand. De 70-jarige schipper H. P. wist met de be mande roeireddingsboot de 17 koppen der bemanning te redden Het Duitsche s.s. Imergram met een la ding hout op weg van Flensburg naar Lon den, heef! in den storm roer, sloepen en deklast verloren. Het schip licht voor de kust geankerd» en vraagt assistentie van sleepbooten. De bemanning wil het schip niet verlaten. Sleepbooten zijn ter assisten tie vertrokken. KAMPEN, 26 Nov. Een geladen schip van den Kamper Steenkolenhandel, is óp den IJsel bii Zalk gezonken. De opvaren den zijn door de Paul Kruger gered. Men seint ons. De motorbotter, die gistermiddag met post van Urk was vertrokken is, eerst van morgen te Kampen aangekomen, w Men heeft in groote ongerustheid oyex den botter verkeerd. HOEK VAN HOLLAND. 26 Nov. - Hét Engelsche s.s. Breston, verkeerde gister avond bij Osterde. m nood. Het schip U opgepikt door de Duitsche sleepboot La- r.ssa en wordt naar H. v. H. gesleept. Het s.s. heeft een machine-defect. Tot g'steravond 10uur, seinde het Engelsche stoomschip Whi'ewood S.O.S.- signalen Momenteel geen nadere bijzonder» heden. Het Kon. Ned. Met. Instituut dee't ons mede: Geseind van De ,BJt om 9.15: aan alle posten stormsein neer. BAARN, 26 Nov. De polder bij Eemnee en Baarn is door bet Zuiderzeewater over stroomd. Gisteravond 11% uur bereikte het water zijn hoogsten stand Daarna is het plotse ling belangrijk gezakt Vermoed wordt, dat bij het havent# te Bunschoten de dijk is doorgebroken. Eemg vee is verdronken. De verbinding met Bunschoten, van Spakenburg u.t, is verbroken. TEGELEN, 26 Nov. Gisteravond circa 6 uur brak brand uit in de ijzergieterij en machinefabriek van de fa Th. Thijssens Zoon. De brandweer was spoedig ter plaa'se en was bet vuur tegen 8 uur mees ter. De fabriek is tot den grond toe afge- brand. Een groote partij bout ging tevens verloren. De modellen konden grootendeels gered worden. De schade is zeer groot Alles is verzekerd. HARLINGEN, 26 Nov. Door den N.W, s'orm konden de stoomschepen Heron, be stemd naar Londen en Prof. Buvs naar Huil, heden niet van hier vertrekken. De post- iboot Terschelling is eveneens niet ver trokken. Eenige boomen zijn omgewaaid. De 28-jarige C. v. d. Zee kreeg op de Noorderhaven een neervallend schoorsteen- cp het hoofd en werd zwaai gewond. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zorgelijk. AMELAND, 26 November. De geweldige Noord-Westenstorm, die ltaer naar 't N.-O. oversloeg, heeft te Hollum groote verwoes tingen aangericht. De eenige molen die op 't eiland staat is grootendeels vernield. Een niet-bewoond huis stortte in elkaar. Ver scheidene gevels zijn omgewaaid, boomen ontworteld. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats Een scheepje van den heer A. de Haan, dat te Hollum op' de ree lag, is van zijn anker losgeslagen. Vermoedelijk Is het op de Friesche kust gestrand. Er is niemand aan boord. Van de duinen is door den storm op het eiland veel weggeslagen. 2 H.t. Dvt. Marillo, 3 H.L. Dw. Pommona, 6 H.L. Dw, Clarre Butte. Wed. C. H. van HAASTER, Zilk Hilleöom. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2