Voor geest en hart. Radio-omroep RADIO- 7R rf LUIDSPREKERS /a UIT DEN OMTREK. VELSEN SPAARNDAM. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. HALFWEG HEEMSTEDE per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f I.S5 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Rembrandt als mensch en kunstenaar, Muzikale doodendansen. R.-K. Leeszaal. Onze nieuwe boeken. Gemeenteraad. Openbare vergade ring van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 1 December 1925, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De Agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken en mededeeling. 2. Vaststelling van pl3n I tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vast gestelde uitbreidingsplan. 3. Aankoop en aanvaarding van grond té Wijkeroog ten be hoeve van volkshuisvesting, inbreng van den door aankoop verkregen grond en van dien, aangekocht bij raadsbesluit van 10 Maart 1925, no. 9, in het grondbedrijf en prijsbepa ling van de voor stichting der 295 woningen bestnmde terreinen. 4. Intrekking van het raadsbesluit van 10 Februari 1925, no. 8, tot verkoop van grond aan F. van der Ben te Wijkeroog. 5. Idem van het raadsbesluit van 27 Januari 1925, no. 7, tot verkoop van grond aan J. de Vilder te Velseroord. 6. On bewoonbaarverklaring van eene woning en beslissing omtrent ontruiming van woningen, welke na onbewoonbaarverklaring opnieuw zijn betrokken. 7. Vaststelling van plan II tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vast gestelde uitbs eidingsplan en wijziging van de bij raadsbesluit van 27 Januari 1925, no. 3, aan de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van omoerende goederen, te Bloemendaal, verleende vergunning tot het in exploitatie brengen van de haar toebehoo- rende gronden. 8. Voorloopige vaststelling van den ligger der wegen. 9. Verzoek om ver gunning tot plaatsing van een muziektent te Velseroord.10. Vaststelling en wijziging van straatnamen. 11. Verleenen van vergunning aan de N.V. Exploitatie Maatschappij „Vel seroord" tot het aanleggen van straten aldaar. 12. Crediet voor het aanbrengen van herstel lingen aan de centrale verwarmingsinstal laties in verschillende openbare gemeente gebouwen. 13. Verkoop van grond te Velser oord aan M.J. Rolvink. 14. Ruiling van grond te Santpoort met A.A. Cornegge aldaar. 15. Crediet voor bestrating enz. van den hoek Wijkerstraatweg, Corverslaan en Groote Hout- of Koningsweg. 16. Praeadvies op een verzoek van C.M. Blok te Driehuis om ontheffing van de bepalin gen c'er bouw- en woningverordening, be treffende de z.g. half-open bebouwing. 17. Alsvoren van de Neutrale Schooivereeniging „IJmuiden en Omstreken" om gebruik te mogen maken van een lokaal van school A I te IJmuiden voor het geven van een cursus tn de Fransche Taal. 18. Alsvoren van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJ muiden om gebruik te mogen maken van een lokaal van school B, voor het houden van een Evangelisatie-Zondagsschool. 19. Ontbin ding van de commissie ad hoe voor de reorga nisatie van het lager-onderwijs en het be- waarschoolonderwijs en instelling en regle- menteering van een vaste commissie van bij stand voor onderwijszaken. 20. Benoeming van vijf leden dezer vaste commissie. 21 De finitieve regeling omtrent het openbaar be- waarschoolonderwijs te IJmuiden. 22. Prae advies op het adres van R.H. Vasbinder, on derwijzer te Velseroord, om overplaatsing als zoodanig naar school A I. 23 Geheele aflos sing van het restant der geldleening, oor- aangaan van eene leening ten bedrage van 510.000 a 5%. 24. Wijzigingen hernieuwde vaststelling van de verordening op het beheer van de bedrijven openbare werken en rei- nigings- en ontsmettingsdienst en wijziging van de verordening tot regeling van het grond bedrijf. 25. Wijziging der verordening en op heffing en invordering van belasting op too- neelvertooningen en andere vermakelijkhe den. 26. Praeadvies Op het verzoek van het dagelijkse» bestuur der IJmuider voetbal- vereeniging „Stormvogels" om voor reke ning der gemeente waterleiding te leggen naar de terreinen van genoemde vereeniging. 27. Vaststelling van den gasprijs voor ver warming of voor verwarming en huishoude lijk gebruik bij afname van gecontracteerde hoeveelheden. 28. Aanschaffing van een elec- trische boekhoudmachine voor de bedrijven voor gas en water. 29. Toekenning van voor schotten onder waarborg van 2e hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. 30. Benoeming van a. een ambtenaar van den burgerlijken stand, met wijziging der be trekkelijke verordening .b. een onderwijzer met akte Fransch aan de o.l. school D. Burgerlijke stand. Ontdertrouwd W. J. A. Boeser en J. J. Schouten. D. J. Pleging en W. J. v. d. Mast. Getrouwd J. Maagdelijn en T. Guyt. P. v. d. Steen en P. Zwart. A. Hoenderdos en M. N. Broeze. J. J. Wezelman en L. Gravemaker. Geboren W. C. A. BroekMellema, d. A. van ZwolBlok, z. L. Wolterman Binkhorst, d. F. J. Huisman—de Vries,z. C. E. ZwaanLensen, d. E. S. Helmus Klinkhamer, z. C. G. BeusekomWarmer- hoven, d. A. G. v. d. ScheurVeltman, d. Overleden Leonardus Jansen 74 j., echt genoot v. J. H. C. Kwakkestein, Catharirr Adriana Louwerse, 73 j., echtgen. v. D. Tack. Andries Jansen, 82, ongehuwd. Raadsvergadering.Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente bijeen, onder voor 1926 aan R. Jansen voor f 20.alsmede tot verhuring met ingang van 1 Januari 1926 aan W. H. de Vries van een strookje grond van de gedempte Zuidelijke gemeentevaart voor f 12.50 per jaar. Besloten werd tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en een op de invor dering van schoolgeld voor het bezoeken door kinderen uit deze gemeente vati inrich tingen voor middelbaar-en voorbereidend hooger onderwijs te Haarlem. Voorts werd besloten tot aankoop van de N. V. v. h. K. Max alhier, van een strookje grond voor het leggen van een riool en voor verbreeding van de Pol. Nog werd beslopen tot verkoop van een ge deelte van den voórmaligen havendam aan P. Kok Wzn. alhier. De gemeente-rekening 1924 werd voor- loopig vastgesteld, eveneens werd vastge steld de rekeningen der bedrijnen en werd goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk A mbestuur over 1924. Vastgesteld werd de gemeentebegrooting 1926 en die voor de bedrijven en goedgekeurd de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldleening voor 1926, B. en W. stelden voor over te gaan tot vast stelling en geven van namen aan straten, welk voorstel z. h. s. werd aangenomen. B. en W, werden gemachtigd tot het doen aanleggen van installatie van electrische verlichting van het Raadhuis (waarin begre pen de woning van den gemeentebode,) de O. L. School en de woning van het hoofd der school. Besloten werd tenslotte een verzoek te richten tot den Raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om het sluitingsuur van de tapperijen in Spaarnwoude in overeen stemming te brengen met het sluitingsuur (10 uur) te Spaarndam. De Burgemeester deelde verder nog me de, dat Ged. Staten de %emeenterekening 1923 hebben vastgesteld, dat datzelfde Colle- D ge zijn goedkeu- ing heeft gehecht aan de voorzitterschap van den Burgemeester, den moe nxrr TT F gemeentebegrooting 1925, dat B. en W. op heer De Haas van Dorsser. Afwezig was de 6 6 heer Gijzenberg. De "notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken, waaronder een schrijven van het raadslid Willems, waarin hij mededeelde, dat hij wegens vertrek uit de gemeente als zoodanig bedankte, werden voor kennisgeving aangenomen. De Voor zitter bracht nog dank aan den heer Willems voor hetgeen Hïj in het belang dezer gemeente had gedaan. De heer van Borstelen, onderwijzer aan de O. L. School alhier werd benoemd als on derwijzer voor het geven van vervolgonder wijs, cursus 1925/1926, tegen eene belo.oning van f 1.50 per wekelijks lesuur per jaar. Als plaatsvervangers werden benoemd de heer Blanksma en Mej. van Beijnen. Het voorstel van B. en W. tot extra af lossing van f 1500.wegens verkoop van gemeentegrond werd aangenomen. In verband met het vorenstaande werd goedgekeurd tot het doen van af-en over schrijving op de gemeentebegrooting van uitgaaf voor dienstjaar 1925. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om het oude toren-uurwerk der gemeente aan te bieden aan de Nederl. Herv. gemeente alhier, ter plaatsing in de kerk. Besloten werd de westelijke helft van de het gedeelte van de Gedempte Zuidelijke Gemeentevaart bij het kanaaldijkje (thans Kerklaan een bord hebben doen plaatsen met het opschrift „bouwgrond te koop" en dat Ged. St. verlof hebben verleend voor het oprichten van gebouwen ter plaatse, d.i. binnen den afstand van 50 Meter vanaf de begraafplaats. Na de gebruikelijke rondvraag die niets opleverde, ging de Raad over in besloten zitting. Burgerl. stanu. Undertrouwd: R. Bultman en M. E. A. Stefener; H. J. v. Toode en M. C. Jautz; A. A, Wildschut en L. Hoekendijk. Getrouwd: K. Groot met C. Stapper. W. Blankevoort met M. Brauns. Geboren: d. van E. M. Robbemond-van Steeden; d. van H. Mooren-van Geertruy; z van A. C. Berendsen-van Damme; d. van J. Souwer-de Jong; z. van A. M. v. Doorn van der Vaart. Overleden: Cath. v. d. Veldt, echtgen. van J t„j. "O j. Stormschade.De storm heelt hier en daar in den Haarlemmermeerpolder wel eenige sporen van geweld achtergelaien, doch gelukkig geen ernstige vernielingen of ongelukken veroorzaakt. Woensdagavond werd door het breken van een of meer dra- spronkelijk groot 600,000.- a 5)4% en, voormalige haven ondershands te verhuren een van het electrrrh net in vele huizen eeni ge malen het electrisch licht gedoofd. Ook te Hoofddorp in de Gereformeerde kerk, al waar juist een godsdienstoefening werd ge houden. De dominee had er blijkbaar wel moed op dat de zaak zich weer spoedig zou redresseeren en zette zijn preek voort. Inder daad kon men spoedig daarna weer van de electrische verlichting profiteeren. Van huizen en schuren werden hier en daar Jakpannen afgerukt en vernield. Bij den land bouwer R. werd een groote boom ontworteld. Veemarkt.Donderdag waren op de veemarkt te Hoofddorp aangevoerd 7 koeien, waarvan de prijzen varieerden tusschen f 100. en f 260. Handel matig. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretaris van déze gemeente is aangifte gedaan dat is Gevonden een auto-buitenband. Verloren Een ballonband van een Ford auto, twee reservebanden (Ford) gouden heerenring een lorgnet in étui, een slinger van een auto, zwarte damesportemonnaie met inhoud. Burgerlijke Stand van 2426 Nov. 1925. Geboren Johanna, d. v. W. van Duren en M. M. v. d. Horst Leentje, d. v. L. D. Schellingerhout en B. Magchielse Gerar- dus Petrus, z. v. J. Brouwer en H. M. van Rijn Gerard, z. v. G. van de Kraats en G. Veer. Ondertrouwd Hendricus Lenselink, 36 j. m Wilhelmina Klomp, 29 j. Getrouwd Johannes Laan, 34 j. en Mar- garetha Keizer, 31 j., Adrianus Keizer, 33 j. -n Geertruida Maria Baars, 26 j.Michilis Adrianus Meijer, 24 j. en Janna Vaandering, 20 j.Geurt Bekker, 36 j. en Anna Bosman, 22 j. Overleden Femmetje van Leeuwen, 72 i., wed. v. VC. v. d. Helm Antje van Loon, 39 j., wed. van J. Postma. Bloeddorstige honden. Donderdag- ïacht hebben bij den landbouwer M. aan den Sloterweg alhier bloeddorstige honden -en ware slachting gehouden onder de kippen, Van de doodgebeten en verscheurde kippen werd er 's morgens een aantal op het erf 'eruggevonden. Wijl in dezen polder van die gevaarlijke ronden veel last ondervonden wordt, is' het te hopen, dat het spoedig bekend zal worden wie de eigenaars zijn, omdat deze dieren kunnen worden vastgehouden of onschade lijk gemaakt Schoorsteenbrandje, tan den Zuiderweg in den Houtrakpolder ontstónd een schoorsteenbrandje,welke echter spoedig werd gebluscht. De brandspui' rukte nog wel uit, doch behoefde gelukkig geen water te geven. Gevonden voorwerpen. Een zak, inhoudende kalk, een carbidlantaarn, een vulpenhouder, een koperen autolantaarn en een autoband met velling. Te bevragen bij den gemeente-veldwachter, ten raadhuize. Publieke verkooping. Het perceel Zwanenburgerdijk, thans bewoond door den heer Basjes, is in de Woensdagavond in café Cornelissen, alhier gehouden openbare ver kooping, aangekocht door den heer D. Bakker, van hier, voor de som van ruim f 11.000.—. Burgerlijke stand. Geboren Aart z. v. A. C. van Gammeren en A. Kooij, Halfweg Jacobus z- v. S. Groot en D- Spigt, Houtrakpolder. Vaandelwijding van de „St. van üc „at. Josepb- Gezellen, G.sïeravond waren de leden der St. Joseph-Gezellen met hun bestuur in het R. K. Patronaatsgeböuw bijeen om de plechige wijding bij te wonen van het vaandel. De voorzitter, de Weleerw. Heer Kap. Nieuwenhuis opende de bijeenkomst met gebed, waarna allereerst bijzonder wel kom heette den voorzitter den heer Krom hout, het vaandelccmiié en het bestuur en leden, die in z,jo grooten getale waren op gekomen om in deze feestelijke bijeen komst getuige te zijn van de .nwijding van het vaandel. Een bijzonder woord wijdde spr. aan den heer Kromhout. die dezer dagen zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Spr. dankt hem voor het vele goede, wat hij in die jaren ook voor de jeugd heeft gedaan en in zijn werkkr.ng, maar vooral ook in zijn particulier leven. Hij was de man, die den grooten stoot heeft gegeven voor de stichting van het patronaat. Hij was de man, die de eerste Steen heeft gelegd voor de st chting der Jcseph- Gezellen-vereeniging. Daarom wil spr. zich bij de hulde aan den heer Kromhout dezer dagen gebracht, aansluiten, en spreekt Joseph-Gezellen en hij hoopt nog veel jaren mag blijven arbeiden voor dé St. Joseph-Gezellen en hij hoopt nog vele succes te mogen zien van zijn werk als leider der tooneelclub, waarbij hij de jeugd oefent in de ontwikkeling om hen te maken tot nuttige mannen in de maatschappij. Nadat spr. den wensch had te kennen gegeven, dat God hem den moed en de kracht moge schenken om nog veel nutt.gen arbeid te kunnen verrichten voor de .Jcseph-Geze1len, besloot Zijn Eerwt met een lang zal hij leven es een dr.ewerf hoera, waarmede de aanwezigen luide in stemden. i De heer Kromhout sprak woorden van dank. Spr. dankt voor het mooie geschenk en was bijzonder getroffen, dat het dien dag het eerste geschenk was. Spr. hoopte nog veel voor de Joseph-Gezellen te mogen doen, en spreekt den wensch uit, dat het hem ,gegeven moge worden ook het zilve ren jubdeum als medewerker der J. G. te mogen geleven. De heer J. Steenvoorden, voorzitter van het vaandelcom.té, houdt daarna een korte vaandelrede. Vanaf de oprichting, zegt spr. is onze liefste wensch geweest een vaandel te mogen bezitten. Dit is ons gelukt, dank zij de medewerking van de leden en vele begunt.gers. Nadat Kap. Nieuwenhuis de plechtig- heden der wijding heeft verricht, geeft hij Bij zekere B. een uiteenzetting van de beteekenis daar van. Het geheel is als de insigne van de ver- eenig.ng. In het midden het symbool van den arbeid, gereedschappen en bijenkor ven, met op den achtergrond het kruis, er omheen de woorden: ,,God zegene het eer zame handwerk", de woorden, die eenmaal vader Kolping sprak, omdat „aan Gods zegen alles is gelegen" Boven dat a'les .n gouden letteren: „St. Joseph-gezellen-vereeniging" en er onder „Heemstede, Anno 1924." Er omheen rozen, geflankeerd met palm takken. Een keurige standaard, met er bovenop het kruis en de doornenkroon. Hierna feliciteerde de praeses de ver eenig ng met haar kostbaar bezit, daarbij den wensch uitsprekende, dat dit symbool steeds een wegwijzer zal zijn in het ko mende leven. A's vaandrig werd staande de vergade ring gekozen de voorzitter van het vaan del-comité, de heer J. Steenvoerden en de praeses deelde mede, dat a.s. Zondag een gezamenlijke H. Commun..e zal gehouden worden en dat Zondag het bestuur met 't vaandel zal deelnemen aan de processie. Nadat de leden ververschingen waren aangeboden, vergastte de heer Germans de Vaz Diaz 2000 M dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8 15—4.30 Tijdseinen 10 15 en 4.30 8 en 10 uur Zondags behoudens event voetbalnieuws te 44 30 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelscbe stations 365495 M dage lijks concerten, lezingen, enz van 20 ca 11 uur Zondags ook van 3 50 uur Daventry 1600 M dagelijks. Tijdsein 10 50 en 7 20 uur Big-Ben en 1 20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tót ca 11.30 uur concert, zang. lezing, enz Zondags van af 3 50 en 8.50 uur H. D. O - 1050 M dagelijks Poliriebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje s Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8 10 uur zie verder evenl bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M Dagelijks concert. Avondberichten over de H D O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags* 8.50 uur) Eiifeltoren - 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 5 50 uur en Zondag. Woens dag Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7 50 uur Duitsche stations - 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook fn de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M Weerberichten 10.45 12.55. 8 35 uur BIJZONDERHEDEN. Daventry, 8.20 „Wat was daf?" muziek nummers waarvan de titels niet vooraf genoemd worden 910 „Mercenary Mary", daarna negerzangers en Hobo recital vervolgens Dansmuziek tot 2.20 u 's nachts. (In verband met de be grafenis van Koningin Alexandra is hef niet onmogelijk dat dit Programma ver valt.) H.D.O. 7.35 Liedjes door de familie Speenhoff 8.60 Concert en Nutslezing over' „De Aarde in het Heelal." Mnnster, 8 Liederen op de luit aanwezigen op een g\ed coopavond. verzorgde bios- Missiehuis „St. TheresV', Behalve het vaandel der St. Joseph-gezellenvereenig.ng is Maandagavond ook nog gewijd een vaan del van de Missieclub „St. Theresia." Ook dit vaandel ziet er keurig uit. In het midden de H. Theresia mét het kruis ^n rozen, daaromheen kransen van rozen.Het is een schitterend geheel. Ook dit vaandel zal a.s. Zondag in de processie medegedragen worden en ieders bewonde ring wekken. Dinsdag 1 December a.s. zal de heer Otto van Tussenbroek voor „Geloof en Weten schap" in St. B< vo een lezing houden over „Rembrandt als mensch en kunstenaar". Het zal wellicht bevreemding wekken, daf in verband met hetgeen spr. zich voorstelt over Remlrandf mede te deelen, het aller eerst de mensch en in de tweede plaats de kunstenaar aan de orde komt; doch in te genstelling met wat de kunsthistorici deden, wil spr. Rembrandt doen herleven in zijn groot-menscheiijk karakter, wien het gege ven was, het leven en de kunst op machtige wijze in werk en wezen vast aaneen te sme den in 'n onverbrekelijk verband. Aldus zal de aandacht in de eerste plaats worden op- geëischt voor de levensles, welke uit zijn houding fegenover de hem omringende menschheid en de volkomen overgave aan zijn levenswerk voor allen "onzer te putten valt en mede opzettelijk (de titel ,der voor dracht geeft hef duidelijk aan) het zwaar tepunt gelegd worden op Rembrandt's mensch-zijn en wel zóó, daf in de bespreking van zijne werken en in de verduidelijking van het gesprokene door 'n groot 'aantal fraaie lichtbeelden telkens naar hef innigste we zen en het zieleleven van dezen grooten man wordt gespeurd, dat zijn kunst ver boven de aardsche begrenzingen deed uitrijzen en boven die met hem op aarde waren, die vóór of na hem kwamen. Rembrandt was 'n zeldzaam wilskrachtige figuur, overgevoelig, maar tevens sterk en hij wist anderen te overtuigen van zijne inzich ten. welke recht tegen de geldende mee ningen van zijn tijd ingingen. Hij spoorde, jong reeds, anderen aan, tot onverpoosde werkzaamheid en het is van meet af bet licht dat hem boeit en bevangen houdt, „het wonderlijke schijnsel dat als een toover om de aardsche verschijningen hangt„Het lichf in zijn meesterwerken," zoo is er door een Fransch schrijver eenmaal gezegd, „is niet slechts een zuivere belichting, maar een bron van leven, welke niet ruischt doch opspringt en straalt!" Uitvoerig zal spr. stilsfaan bij die eigen schappen in zijn werk, welke hem als een der machtigst begaafden kenmerken en aan de hand van een aantal zelfportretten in lichtbeeld weergegeven^ wordt naast h^f on gekend kranige doen vooral gewezen, op het ongeëvenaard zuivere van uitzeggen der dingen die den kunstenaar aanleiding wa ren en inspiratie tot werken. Alles beeft hij anderen gegeven, doch men heeft hem Tijdens zijn leven slechts kort geëerd en te langen tijd verguisd. Zijn tijdgenooten vermochten zijn taal diet naar waarde te schaften en zijn vormenspraak ging ver over het begrip der hem omrin gende menschheid heen. Vreugde en over moed, leed en twijfel, zelfoverwinning en diepste concentratie, van dit alles geeft menig werkstuk van zijn hand het nage slacht een duidelijk beeld en men kan er zijn voordeel mede doen... Want Rembrandt leerde het eeuwige boven het tijdelijke te sfellen en al was hij eenmaal Holland's grootste eenzame en een der te vele door de menigte gekruisigden, zoo kon hij nochfans in volste vertrouwen aan zichzelf gelijk blij- ven, omdat hij immers bet geheim en het wonder ftep in bet hart verborgen had, dat in hem en door hem dc toekoms*" leefde. Zij die hun tijd vooruit zijn, hebben het nooit gemakkeli'k en hen wacht de door nenkroon! Het groofe in Rembrandt is eerst later in het volle licht gekomen en het werd ons tot voortdurend en onvervreemdbaar gewin. De geschiedenis toont aan, dat inderdaad eerst als het graf der kunstenaren gedekt is en deleverde mensch wegvalt, de kunst als een Phoenix oprijst, maar zeker is het, dat wat onze zeer begaafde stadgenoot v. Looy in zijn prachtigen Tijdzang over Rembrandt zeide, waarheid bevkt: .Zoo was hij in zijn stad, Tusschen de groeiende liên, Maar dat hij het bloed van de toe komst in had, Dat heeft gêen mensch gezien Eer was hem niefs, vrijheid was hem alles! Zich binden tot minderwaardigen ar beid, door zich te richten tot den publie- ken smaak, was hem onmogelijk door sterk te van karakter. Hem was de waarheid boven alles lief, maar wef schrikkelijk moet Rembrandt hebben geleden. De wreede Dood klopfe telkens aan de deur en kwellend moet ook de hinder en overlast geweest zijn der latere geldelijly; beslommeringen, want zelfs zij, die hij in zijn rijken fijd geholpen "had, vielen hem, toen hij in moeilijkheid verkeerde, het meest lastig. Altijd weer herstelde hij zich tn zijn kunst, welke hem was tot hulp en toeverlaaf en daarin heeft hij dan ook zóózeer zich zelf gegeven, dat het bezien van zijn werk is als een gesprek met een, die, ook al is het ster ke lijf tot stof vergaan, levend bleef. Dat maakt het spreken over zijn werk gemak kelijk, ook al Heerscht bij het groofe pu bliek het foutief inzichf, dat het daarin voor alles om knapheid van schildering gaat. Dóch wat is kranigheid zonder meer? Zij is als een vogel zonder zang, het kleed kan kleurig schifte-en, maar de ziel bleef stom En hierin ligt de kern van spr.'s be toog: Dat een ieder traebte dat, wat zuiver is en naar het hoogere streeft in zich te ontwikkelen, tegenslag en leed aanvaar dend als zegening, omdat men deze waardig is gekeurd en het hart te doen uitgaan naar de geestelijke waarden van het leven. En is dit niet mede de mooie taak van „Geloof en Wetenschap"? Neen, dat zal toch niet,de skelet ten komen toch niet uit de moederaarde, om er een wals uit te voeren of den reidans in- midde-nachtelijk uur te dansen?.... Het feit alleen reeds, dat zulk een vraag in ie mand kan opkomen, toont al hoever wij twintigste eeuwers staan van eën kunstuiting, die eens de heele wereld overgeheerscht heeft. Letterkunde en schilderkunst, beeld houwkunst en liedkunst der middeleeuwen zijn er vol van geweest. „La danza general de la muerte" van Spanje, met zijn talrijke sporen in Calderons werken, „la grande dan- se macabre des hommes et des femrr.es" van Bailheu in Frankrijk, „the dance of death" in Engeland van Lydgate, de Hollandsche 17de eeuwsche „Doodendans" door G. Kalf gepubliceerd, zijn er de algemeene di recte getuigen van. De middeleewsche lite ratuur is er vol van en 't loopt er nog uit over in de moderne tijden, zooals in Goethes „To- tentanz". in Streuvels „Doodendans", in de „danse macabre" van Lacroix of Walter Scott en in de dichterlijke ideeën vanaf Me lis Stokes Rijmkronijk tot Timmermans' „Schemeringen van den dood", en „Doo dendans" van Weismantel. En zijn ook niet „Elkerlyck" zoowel als de knokenoptocht van den „Paradijsvloek" er door geïnspireerd? Doch er zou een literatuuropgave te doen zijn, die niet te overzien fs. Is het wonder, dst professor Huizinga in zijn „Herfsttij der middeleeuwen" er een belangrijk gedeelte van zijn prachtig boek aan wijdt Niet, dat ik het echter met den hooggeleerden schrij ver eens zou kunnen zijn over de doouem dans-idee zelve. Wij Katholieken kennen té goed daarvoor „Van een haastigen én on- voorzienen dood, verlos ons Heer." Nog om vangrijker is de doodendansidee in de beel- dende kunsten. Ik grijp ze slechts van hier en daar, misschien dat iemand zich de eene of andere erv^p herinnert. Basel, Straatsburg, Leipzig, Frankfort, Pisa, Madrid en Parijs hebben hun doodendansen evenals Holland de zijne te Zalt-Bommel (tenminste de le gende van de drie levenden en de drie doo- den.) De graphische kunst heeft doodendan sen in overvloed vanaf de oudste primitieve Fransche houtsneden tot de perfecte hout sneden van Holbein, vanaf de doodendan sen van vóór 1600 zelfs op de kerkelijke pa- ramenten.tot de moderne van Barth, Weiss en Rethel. En hoevelen kennen niet de ideeën van Klinger, Pocci, Kaulbach en Steiger En dan de literaire werken in de idee van den Dood, al loopen ze nog zoo uiteen, van een Hebbel, de Maistre, Bourget of Tolstoi. Onze vak-bibliotheken zijn rijk van ma- cabristische literatuur voorzien hoe zou het ook anders Kunnen bij onzen Hollandschen humor, juist als we over den dood spreken. Ook in de muziek is de doodendans en de doodsidee geen uitzondering. Wie kent niet Schuberts aangrijpend „Der Tod und das Madchen", Listz's „Funérailjes Nog dezer dagen zag men Saint Saëns „Dan se macabre" op de concertprogramma's staan, met zijn Kylophoon-skeietten en kraaien- den haan. Waarlijk, de muziek-hteratuur doet niet onder. Want ook Liszt schreef een „Toten- tanz", voor vier jaar in Amsterdam nog uit gevoerd er is een groot orkestwerk van Riemenschneider „der Totentanz". Georg Kiessig schreef een overigens wel onbedui dend symphonisch dichtstuk „ein Toten tanz", in 1921 te Hamburg en Aken gespeeld. Egidius' „Liederen op den dood" in Cartons Oud-Vlaamsche liederen, Meulemans „Doo- denliederen", Mahlers „Kindertodtenlieder" zijn er miniaturen van. Heeft Rachmaninoff zijn op 29 „Die Toteninsel" niet gemaakt naar Backlins beroemde slagveld En wie vernam nooit van Moussorgski's „Liederen en Dansen van den Dood", het meest pathe tische hoofdstuk in zijn werken „Der Tor und der Tod" van Unger, maar vooral het mysterie-oratorium voor soli, koor en orkest van Felix Woyrsch „Totentanz". Met een processie van den Dood opent het oratorium1 Herbei kommt alle, gross und klein, In meinen Reigen tretet ein Die Fjedel will ich rühren Hier gilt nicht vornehm, nicht gering Wir wollen alle guter Ding' Ein'n lust'gen Tanz vollführen Komm Reicher, komm, komm Bettelman.... Ja dat is de antieke doodendansidee de dood of liever de doode die oproept ten dans den rijke en den bedelaar, den Bisschop en het jonge kind 1 Och boer, laat uwen ploeg maar staan, gij zult met mij ten danse gaan. Tot zelfs de bruid, die voor het altaar staat, wordt ten doodendans geroepen. Ja, zoo is ook de werkelijkheid, want nie mand ontkomt aan den dood, tenzij de Punch van het Engelsche marionettentheater, die met zijn stok den Dood doodslaat. Maar ook zelfs dat, die doodsverschijning is een atavis me van de Doodendans-idee. In Holland zijn de Doodendansen slechts zeer weinig bekend. En toch, het onderwerp is hoogst interessant. Die belangrijkheid schuilt ten deele in de historie, omdat we alleen reeds in dit tijdzedenbeeld de histo rische lijn vanaf de moderne gravure tot de eerste essais in graphische beeld- en schil derkunst kunnen volgen. Belangrijk is de idee ook om haar vreentd- heid. 't Is wel een oorspronkelijke koppeling van begrippen dansen en sterven 1 Maar waarlijk, dat is toch de doorsnee levensopvat ting en een voorstelling, die lach en overwe ging beide weet te wekken, die de nuancen van elk individu, van elke sexe en stand weet wëer te geven moet uit de ziel van het volk gesneden Zijn. En ten slotte wat is het moreele doel der doodendansen hoog Waarschuwen te gen een onvoorzienen aood 1 Verondersteld, dat de studie van geschiedenis, kerkelijke architectuur, van alle kanten, de geschiede nis van het orkest en van het tooneelspel, van literatuur, beeldende- en graphische kunsten eens niet geïnteresseerd was bij de studie der doodendansen, dan was deze stu die het alleen reeds waard om het moreele doel ervan. Inderdaad, over de Doodendansen is veel belangrijks fe zeggen op allerlei gebied. Moge deze of gene door mijn zeer onvolledige op sommingen eens aangespoord worden om er meer van te weten. Gaarne zal ik hem uit gebreide literatuuropgaven verstrekken. J. VAN DE WIEL. Het zal ongetwijfeld velen verheugen, dat bij het ingaan van het nieuwe leesseizoen het bestuur der R. K. Leeszaal opnieuw heeft gezorgd voor een flinke aanvulling van den reeds aanzienlijken boekenschat. Dat wij in een tijdsverloop van vier jaren er in slaag den plus minus 7000 banden te verzamelen, mag zeker als geen gering succes beschouwd worden, vooral wanneer men in aanmerking neemf de bitter kleine subsidies die ons worden gegund! Dat wij echter nog sleed-: van een bizondcre toelage voor aankoop van hoogst noodzakelijke werken verstoken blijven, is betreurenswaardig, vooral waar onze zusterinstelling verleden jaar, zich in een speciaal daartoe bestemde uitkebring van 5000 mocht verheugen. Het spreekt van zelf, dat wij gaarne dit onontbeerlijke bedrag aan onze zusterinstelling gunnen, nien .kan er wellicht niet buiten; maar staan '."ii met onze R. K. Leeszaal niet voor dezelfde nooden en heeft onze roomsche bevolkin* dan niet hetzelfde recht op belangstelling? Bij de groeiende aanvraag naar allerlei we tenschappelijke en studiewerken, bij het steeds stijgende aanbod door binnen en bui- tenlandsche uitgevers, zoowel niet-katholie- ken als katholieken, van waardevolle uit zui ver katholiek standpunt geschreven boeken, is het onontbeerlijk willen wij aan onre roeping beantwoorden, wil onze instelling waarlijk een maatschappelijke functie ver vullen, dat aan dien drang en aan de be hoefte van het katholieke volk in een pas sende wijze wordt tegemoet gekomen. In alle landen zien wij een herleving der katholieke cultuur. Waar vroeger geen ol bijna geen werken verschenken, zijn er au in aanzienlijk getal. Er is een nieuwe tijd 'n aantocht, een nieuwe tijd waarvan de voor teekenen in de geestesactiviteit van schrii- vers en geleerden het best waar te nemen is. En waar weerspiegelt deze activiteit zich beter dan in de bibliotheken, waar in cata logi en bockenvoorraad de nieuwe geestes stromingen als 't ware barometrisch dage- lüks worden opgeteekend? Voor wie deze grafische lijnen van geestesleven bestudeert dringt een feit zich onweerstaanbaar op, na melijk dat het geestesleven zich op snelle wijze, verplaatst naar een katholiek kern punt, naar een katholiek evenwichtspunt, dat wellicht het brandpunt der aansnellende tijden worden zal. Waar is immers in de moderne letteren de productie, die zich in frischheid en kracht met de opbloeiende katholieke letteren meten kan? Wie kan zich beroepen op schrijvers als Belloc Chesterlon, Compton Mackenzie, Bro Bertrmd, Claude!, 'immes, Duhai-e'. 'mri, P^tfuy Sorge Federer, Dörfler, Vcrsc'meve, Timmermans, ^ezelle, v d Woestün", Streuvels? En om slechts bij N.-Nederland te blijven: is het aanschijn der Nederlandsche letteren niet anzieolijk beïnvloed door den opbloei on) zer moderne katholieke letteren?. Zijn namen als Erens, Stcrck, Brom,, Molkenboer, van Delft, Koenen, Poelhekkc, van Eeden, de Klerk, en zoovele anderen niet het beste be wijs, dat syaar men rekening houdt met een degelijke samenstelling eener boekerij, de verzameling niet buiten 'n flinken voorraad katholiek werk ka» En nu spreek ik nog niet eens van het werk onzer katholieke longcren, dat reeds aanzienlijk is. Heeft Dirk Coster in zijn „Nieuwe geluiden' im slechts een andersdenkende stem te ci- teeren hun geen ruime aandacht geschon ken en hun arbeid niet gehuldigd? Dat wij nog niet mogen roemen op rijke najaars vruchten, geef ik volmondig toe, maar is de Lente niet de voorlooper van Zomer en Herfsf, en is 't geen dwaasheid, zich blind te staren op een verleden Herfst als nieu we Lente in volle bloesempracht te sidde ren staat in de zon? Moet in de behoefte van het nieuwe leven niet ruim worden voorzien? En die behoefte is niet langer te ontken nen. Ons volk ontwaakt en'vraagt om gees telijk voedsel. Het vraagt het aan ons of aan anderen. De, bewijzen zijn voorhanden Onze statistiek van aangevraagde werken ligt voor ieder belangstellende ter inzage. Elke aanvraag is genummerd op datum, en door den aanvrager onderteekend. Tot he den, werden dit jaar ruim 1500 (vijftien hon derd) wetenschappelijke boeken aange vraagd en uitgereikt. Is dit niet verblijdend? Wie had zulks durven denken, toen vier jaar geleden onze bibliotheek slechts over een schaarschen voorraad boeken beschikte Nu puilen onze boeken uit de te klein ge worden kasten en overal vinden wij.... ge brek aan onontbeerlijke plaatsruimte. Uit breiding onzer localiteiten kan moeilijk lan ger worden uitgesteld, Daarbij komt' nog, dat het bezoek aan de leeszaal met den dag drukker wordt. In de laatste dagen was er meermalen gebrek aan ruimte voor de le zers; een studiezaal is dan ook dringend ge- wenscht. Nu onze verwarming geheel en al is gewijzigd onze lokalen worden nu dag en nacht verwarmd zal het bezoek er ze ker niet minder o» worden. Het is dan ook te hopen, dat de Haar- lemsche katholieken, die nog geen kennis met onze R.K. Leeszaal maakten, de gele genheid welke hun aangeboden wordt om zich in onze jongste culturcele beweging in te burgeren, niet zullen laten voorbijgaan. Niemand mag hierin onverschillig blijven. Het bestaan en de bloei onzer R.K. Leeszaal is een katholiek belang van allereersten tang omdat de R.K. Leeszaal het verleng stuk is en de aanvplling van katholiek on derwijs. Alléén om deze reden mag geen katholiek ons zijn steun onthouden. Wie geen lid is, stelle niet uit lid onzer vereeni ging te worden. Het geldt hier niet, zooals 'vaak elders het geval is, een publieke ver makelijkheid, maar een algemeen nut. Het toenemen der contributiegelden die feite lijk zoo gering zijn verzekert de uitbrei ding van boekenvoorraad en leesgclegen- heid. Elk nieuw lidmaatschap draagt aan zienlijk bij tot dat gemeenschappelijk voor deel. Laat enkele traaggeestigen hierin 'n voorbeeld nemen aan zooveel andersden kenden, die geregeld aan onze leeszaal in lichtingen over liturgie, mystiek, leergezag en geloof komen inwinnen, die werken on zer kerkgeschiedenis, letterkunde en apolo gie komen halen, om aldus een einde te ma ken aan de eenzijdige kennis die zij vaak hadden opgedaan. - Ten slotte enkele woorden over de nieuw aangeschafte boeken. Men zal wellicht van mij nief verwachten, dat ik hier elk boek-bcspreke. Ik kan slechts een algemeen overzicht geven en dan nog slechts enkele werken citeeren, daar de dorre opsomming te veel plaats in besla f zou nemen. Laat mij aldus in de eerste plaats wijzen op de nieuw aangeschafte ro manlectuur, op de boeken van schrijvers, zooals; Benson, Pravieux, Davignon, Tim mermans, l'Ermite, Lichtenberger, Diers, Opdcheck, Heekel, Colette Yver. Cleerdin, Streuvels, Hëyermans, Roudicr Bakker. Gre- goire, de Witt, Cordons, Bennet; e.a. Een bijzondere vermelding verdienen we! de mooie werken der katholieke opvoed kunde en de aangevulde geelruggen-serie; de mooi geïllustreerde werken van belle* trischen aard, waar werken in voorkomen v. Poelhekke, Feber, Rutten, Molkenboef, v. d Meer de Walcheren, v d. Scheuren, Mol- Ier, Binnewiertz, Maria Viola én andere voor aanstaande katholieke essavisten. Deze zoo interessanfe serie is zelfs aangevuld door be langrijke werken over litteratuur en cultuur leven van schriivers zooals Eeckhout, v. d. Oever, Streuvels, Waldgraeve, Persijn, Al- berdingk Thijm, te Winkel, de Ridder. Ook is gezorgd voor enkele vooraanstaan de werken op technisch gebied, die de reeds bestaande verzameling komen aanvullen, werken over Dieselmachines, Electrische ge leidingen en motoren, weefgetouwen, scheepsbouw, Radiotechniek en vliegwezen. De kunstafdeeling is eveneens verrijkt met enkele aanzienlijke aanwinsten, vooral met werken over de symboliek van het kerk gebouw, werken waaraan een zoo dringende behoefte bestond. Deze rijk gedocumenteer de werken zullen vooral architecten en sier kunstenaars ten goede komen. Ook anders denkenden die er gretig om vroegen, zul len hier veel van hunne gading vinden. Tot slot willen wij vooral de aandacht ves tigen op enkele keurwerken die als 't ware de glanswerken onzer nieuwe verzameling mogen worden genoemd. Het zijn, ten eerste: de nieuwe werken van Chesterton den be roemden katholieken Engelschen schrijver, waarvan onlangs twee prachtwerken in bet Nederlandsch werden vertaald: „St. Fran- ciscus van Assisi" en „Het bijgeloof der Echtscheiding", twee werken, die zuilen worden versl., vooral door wie gesteld is op eerste ran^slectuur. Ten tweede; de werken van den Franschen academicien, den geleer den priester H. Brémond, die mef zijn „His torie Litteraire du Sentiment Religieux «n France", een wetenschappelijk katholiek standaardwerk heeft geleverd, hetwelk coor vriend en vijand als „het meesterwerk der moderne Fransche wetenschapoelüke lette ren" beschouwd wordt. Wie zich verdiepen wil in de bronnen onzer hedendaatfsche kat holieke heropleving kan onmogelijk dit standaardwerk voorbijgaan. Dit zeldzaam belangrijke werk wordt aangevuld door een niet minder interessant werk van Thureau- Dangui over de Renaissance der Katholieke Kerk in Engeland. Nu de Mechelsche be sprekingen over. de hereeniging der Angli- caansche kerk met Petrus' Stoel in vollen gang zijn, zullen ongetwijfeld deze werken, waar een volledig overzicht van de katho lieke beweging in Engeland wordt gegeven, veler belangstelli*g wekken. Het zijn dan ook zeldzaam mooie en nuttige werken Men ziet het, er is te kust en te keur voor allen, of men ontspannings- of ontwikke- lingslectuur zoekt, men kan een en ander vinden in onze Katholieke Leeszaal. Men wane niet dat men elders meer vinden kan. De Katholieke Leeszaal verschaft eveneens alle werken die aangevraagd worden, op welk gebied dan ook. Door hare bemiddc- 'ing stellen andere bibliotheken hare schat ten open voor onze leden en lezers. Reeds zijn aldus door ons vele niet-aanwezige werken aan belangstellenden verstrekt. Mogen deze enkele woorden een aanspo ring zijn voor allen, om met den aanvang van het nieuwe leesseizoen niet alleen ken nis met onze instelling te maken, maar om 'id te wor-'en onzer vereeniging. on ons door propaganda en daad dezen krachtige» steun te bieden, dien wij in dit gewichtige v/is'iewricht zoo noodig hebben om de ont- wikkelingsverlangens en behoeften, welke ich zoo duideli k onder het katholieke volk opbaren, op passende wijze bevrediging te helpen verzekeren. JOS, VANDERVELDEN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6